SPORT EN WEDSTRIJDEN Amsterdam wint den A.S.P.-beker TOONTJE VAN TEUTEN FINANCIEN IN'T GRIJS Strenge straffen voor het D.O.S.-bestuur W aterstanden DE MAN FEU1LLET0N Haarlems eindspurt was te zwak Wegens overtreding der amateursbepalingen Dagfilm door A. HRUSCHKA DONDERDAG 4 JULI 1940 VOETBAL Voortreffelijke start van The Unity In de R. K. Amsterdamsche ka m pioensco m petitie The UnityWilskracht 21 R.K.A.V. I—V.V.A. I 1—3 Machine-herstelplaats GEBR. MAAGDENBERG AMSTERDAM Verricht: Draai-, Schaaf- en Frats wei Ken Telefoon 47148 De MeerConstantius 52 Een verweer WIELRENNEN De avondwedstrijden op de Stadionbaan Programma definitief vastgesteld OPBRENGST TUIN- BOUWPRODUCTEN Bemoedigende cijfers uit het Westland De stoombootdiensten in Zeeland Nieuw motorschip bij „De Schelde" in aanbouw De salonboot „Friesland" Gerestaureerd in Lemmer terug, Eindexamen H.B.S. Veeartsenijkunde WISSELKOERSEN Wij luisteren naar j Vrijdag 5 Juli Kloppende Hoofdpijn. 8 n o-oo MARKTEN De beslissing in het vierbonden-tournooi is gevallen. Amsterdam, dat deze competitie met een veelbelovende zege op Den Haag in zette, is ook op den duur de sterkste geble ken en is ten slotte met den A.S.P.-beker gaan strijken. De hoofdstedelingen wonnen hiertoe zelf fraai en verdiend in Utrecht, terwijl de Haarlemmers, hun eenige concur renten, nog een handje hielpen door thuis tegen Den Haag een punt te verspelen. Reeds vóór het einde van de tournooi dus kon Amsterdam zijn suprematie over de bonds- ploegen uit Den Haag, Haarlem en Utrecht be wijzen. De drie verliespunten, welke de zes wed strijden den rood-zwarten opleverden, werden genoteerd tegen Utrecht in Amsterdam <33) en tegen Haarlem in de Spaamestad. Deson danks heeft de ploeg uit de bloemenstad de race niet kunnen volhouden. Eén ronde voor het einde moesten de gestreepten het hoofd buigen. De Haagsche ploeg heeft in verhouding wel het minste gepresteerd. Utrecht noemden we het zwakste zusje en daarom zijn de matige prestaties van de Domstadbewoners ons niet tegengevallen. Dat de Hagenaars echter met hun lang niet malsche ploeg uit zes wedstrijden slechts vijf punten behaalden, is ons te gengevallen. Amsterdam heeft daarentegen de verwachtingen niet beschaamd en ook de Haar lemmers hebben, hoewel hun eindspurt niet sterk genoeg bleek, een voortreffelijk iiguur ge slagen. Hun tweede plaats is de verdiende kroon op het werk. De stand is: Amsterdam Haarlem Den Haag Utrecht 6 4 119 17—13 5 2 1 2 5 10— 8 6 2 1 3 5 16—13 5 1 1 3 3 8—16 Het meest opmerkelijke feit in de eerste fase van den strijd in de R.K. Amsterdamsche kam pioenscompetitie, is de buitengewoon fraaie start, welken de D.H.V.B.-club The Unity in dit milieu van I.V.C.B.-ers heeft gemaakt.*De Ben jamins begonnen vorige week reeds met een klinkende 62 overwinning op V.I.C. en om te bewijzen dat deze zege geen witte raaf was, deden ze het met een minstens even fraaie 21 victorie tegen Wilsrakcht nog eens dunne tjes over. Dat belooft wat voor het verdere ver loop van deze competitie. Voor den wedstrijd bood de Wilskracht-aan- voerder zijn The Unity-collega bloemen aan in verband met het behaalde kampioenschap. Het eerste kwartier werd The Unity geheel in ver dediging teruggedrongen, waarbij het Wils kracht gelukte van 'n ongelukje in The Unity- achterhoede te profiteeren en de leiding te ne men (01). Vanaf dit oogenblik ging het bij The Unity steeds beter vlotten en tenslotte slaagde de rechtsbuiten erin na eenige vergeef- sche aanvallen op de Wilskracht-veste met een schitterend schot den gelijkmaker te scoren. Na de rust ging de strijd gelijk op. Van beide kanten werd er fraai gespeeld en hard gewerkt om de leiding te veroveren. Na ongeveer een half uur was het The Unity rechtsbinnen, die er in slaagde na fraai samenspel z'n club de leiding te geven (21). Onder groote spanning kwam het einde van dezen spannenden en prettig gespeelden wed strijd, welke door den heer Reekers rustig werd geleid. Er was vrjj groote belangstelling voor dezen wedstrijd. De eerste aanvallen warenvoor de thuisclub, die met verschillende mooie aan vallen door de V.V-A.-verdediging heenliep. Kort daarop maakte de R.K.A.V.-midvoor er uit "n voorzet 1—0 van, doch door 'n klein misver stand wist V.VA. spoedig den gelijkmaker te scoren met 'n mooien kopbal 11. Na de thee begon V.V.A. met heftige aan vallen op de R-K.A.V.-veste en het doelpunt, dat niet uit kon blijven, kwam dan ook, uit 'n voorzet van Sanders, door Reuser ingescho ten, 12. Na een overwicht van R.K.A.V. op 't V.V.A.-doel, wist V.VA. toch nog door 'n schot van Tushuizen den R.K.A.V.-doelman Melkert te verschalken (13). Beide elftallen zijn volledig, wanneer scheids rechter Hendriks laat aftrappen. Het begin kenmerkt zich door een klein Constantius-over- wicht. De gasten weten na een kwartier uit een aanval van links door Merlijn de leiding te ne men (01). Uit een door Fr. Overtoom goed genomen vrijen schop weet De Meer gelijk te maken (11). Nog voor de rust lukt 't Merlijn den blauwwitten de leiding te hergeven (12) Na de rust loopt De Meer hard van stapel en wanneer de Constantius-keeper eenige ef fectvolle ballen niet goed kan verwerken, is d° stand 32 geworden. De Meer komt nu steeds terug en al vindt men den Constantius back De Wit in uitnemenden vorm, deze kan toch niet verhinderen dat Overtoom en Van Veen den stand tot 52 opvoeren, waarmede het einde komt. Naar wij vernemen heeft het bestuur van den K. N. V. B. thans uitspraak ge daan inzake de geconstateerde overtreding der amateursbepalingen door het bestuur der Utrechtsche voetbalvereeniging D.O.S. Zooals bekend, deden in het begin van dit jaar in Utrecht kwade geruchten de ronde, ten aanzien van de voetbalvereeniging D.O.S. Het bestuur der vereeniging werd er van beschul digd de amateursbepalingen te hebben over treden, door een speler, die oorspronkelijk lid was van de tweede klasser Velox, op een of andere wijze financieel te steunen. Hierbij bleef het evenwel niet. Nog andere geruchten deden de ronde, waarin het bestuur al in een erg slecht daglicht werd gesteld. Een langdurig en streng onderzoek werd door het bestuur van den K. N. V. B. in gesteld. Dit onderzoek heeft er toe geleid, dat het bestuur thans de volgende straf fen heeft uitgevaardigd. De voorzitter van de vereeniging D.O.S., de heer P. Maekaay, alsmede de penning meester, de heer H. J. Dekkers, zijn ge schorst voor den duur van twee jaar, ter wijl de secretaris, de heer H. F. Schreuder, is geschorst voor den duur van één jaar. De straffen zijn inderdaad niet mis en le veren wel het bewijs, dat het ernst is van het bestuur van den K. N. V. B. dat van de ver- eenigingsbestuurders stipte naleving der ama teursbepalingen wordt geëischt. De andere ver- eenigingen kunnen hieruit dan ook leering trekken. Van de zijde van het bestuur van de Utrecht sche voetbalvereeniging vernemen wij nog het volgende: De beweringen ten aanzien van slordig en onoordeelkundig financieel beleid, kan men terstond terzijde leggen, daar ondanks het af- geloopen slechte seizoen de kas nog over een dusdanige reserve de beschikking heeft, dat men als eerste gegadigde een langdurig con tact heeft kunnen aangaan met de gemeente Utrecht ten aanzien van het Utrechtsche sta dion. Men kan hieruit al terstond de conclusie trekken, dat de vereeniging nog over behoor lijke reserves beschikte. Het verwijt, dat er met geld is gesmeten, doordat men terstond na de promotie naar de eerste klasse aan het feesten is geslagen, wordt eveneens van de zij de van het bestuur pertinent tegengesproken. Juist in dit opzicht heeft men zeer sober ge handeld. In tegenstelling met andere vereeni- gingen wordt den spelers slechts sporadisch na afloop van een wedstrijd een maaltijd aange boden. De feestelijke bijeenkomsten, welke op den avond van den wedstrijddag gewoonlijk in het N.V.-huis te Utrecht hebben plaats ge vonden, dient men te beschouwen als een bijeenkomst van clubgenooten, spelers, leden en donateurs, alsmede introducé's, die in vriendenkring op gezellige wijze den avond plachten door te brengen, waarbij de consump tie en andere verteringen door de aanwezigen zelf werden betaald. Zoo blijft er van al de kwade geruchten, die de ronde deden, alleen de overtreding der amateursbepalingen over. Het is jammer, dat dit kwade spook weder om in een frissche jeugdige eerste klasse ver eeniging is binnengeslopen met het bekende bedroevende resultaat. De verantwoordelijke personen zullen hiervan de consequenties moe ten dragen, doch vergissen wij ons niet, dan zal de Utrechtsche vereeniging dezen schok ook wel weer spoedig te boven komen. Het behoud van een eerste klasser is voor Utrecht van groot belang, wil men de in de laatste jaren gekweekte publieke belangstelling blijven behouden. Alleen onder deze omstan digheden zal men in Utrecht de toekomst met een gerust hart tegemoet kunnen gaan, vooral, wanneer men ook nog rekening houdt met de mogelijkheid, dat het komende seizoen nog maals onder buitengewone omstandigheden zal verloopen. Het definitieve programma van de wedstrij den, welke Donderdagavond half acht op de Amsterdamsche stadionbaan aanvangen, is als volgt samengesteld: Wedstrijd voor nieuwelingen met handicap over 1 KM.; twee series tandemwedstrijd over 1500 meter; twee series ploegachtervolging voor amateurs over 4 K.M.; 20 K.M. achter groote motoren tusschen Wals en Schulte; eindstrijd tandemwedstrijd over 1500 meter; finale achter volging voor amateurs over 4 K.M.; 6 K.M.- rit voor amateurs zonder klassementen; inhaal wedstrijd achter groote motoren tusschen Wals en Schulte over maximaal 15 KM.; pauze; 40 K.M. achter groote motoren tusschen Wals, Schulte, Bosland, Bakker en Zwartepoorte. Zwartepoorte zal van kop vertrekken, gevolgd door Bakker en Bosland. Wals en Schulte zullen loten voor de 4e plaats, indien de beide vorige ritten achter groote motoren geen beslissing hebben gebracht. In den tuinbouwhandel blijkt de Juni maand geen ongunstige wijziging gebracht te hebben, vergeleken met de opbrengsten in het vorige jaar. Niet gesproken kan worden van „fancy- prijzen", maar er is een prijs verkregen, die over het algemeen iets hooger ligt dan die van het vorig jaar, terwijl de aankon diging „doorgedraaid" maar weinig voor komt, en alleen geldt voor de producten, die niet voor export geschikt bleken te zijn. Blijkens de maandcijfers van den omzet aan de groenten- en fruitveiling te Naaldwijk is de totale omzet iets lager geweest dan het vorig jaar. Dit is een gevolg van den belangrijk geringe- ren aanvoer van druiven en van tomaten. Van druiven werd slechts 2972 k.g. aangevoerd te gen 16.236 k.g. in dezelfde maand van het vo rig jaar en van tomaten 318.355 k.g. tegen 394.072 k.g. in Juni 1939. De strenge vorst aan het begin van dit jaar heeft de cultuur blijkens deze cijfers dus nogal vertraagd, hoewel inmiddels reeds veel ach terstand is ingeloopen. Wat de opbrengst van de hoofdproducten be treft, de gemiddelde prijs voor de bloemkool was nu 6.68 per 100 stuks tegen 5.14 in het vorig jaar. Voor bospeen werd gemiddeld 7.47 ontvangen, het vorig jaar 5.94. Ook voor aardappelen was de opbrengst gunstiger, n.l. 5.53 per 100 k.g. tegen 4.57 in het vorig jaar. De prijzen voor de boonen-soorten, bene vens voor de aardbeien waren echter iets lager, doch van aardbeien was de 'aanvoer thans tweemaal zoo groot als in het vorig jaar. Ged. Staten van Zeeland stellen den Provin cialen Staten voor, hun machtiging te verlee- nen tot het nemen van alle maatregelen en het doen van betalingen welke noodig zullen blij ken. In de toelichting bij hun voorstel memoreeren Ged. Staten dat het complex der Abdijgebou wen, waarin de provinciale griffie was gehuis- vèst, alsmede de Statenzaal, door brand vernield zijn. Hetzelfde lot trof de provinciale bibliotheek er. den provincialen Waterstaat. Een deel der kosten van onderhoud, meubi leering en huur der gebouwen, bestemd voor de vergaderingen van de Staten, komt ten laste van het Rijk. Reeds is verzocht een crediet hier voor op de Staatsbegrooting te willen brengen. Er zal echter meer moeten geschieden. Er zal op de posten der begrooting voor bureaubehoef ten en schrijfloon aanmerkelijk meer moeten worden uitgegeven dan was geraamd, terwijl wellicht tot aanstelling van tijdelijk personeel zal moeten worden overgegaan. De provinciale waterstaat zal geheel nieuw moeten worden uit gerust. Ged. Staten beraden zich nog over de vraag of en in welken vorm en omvang de pro vinciale bibliotheek dient te worden hersteld. De provinciale stoombootdiensten hebben wel het zwaarst van den oorlog te lijden gehad. Van de geheele vloot zijn nog slechts twee motor schepen en een motorboot beschikbaar. Alle an dere schepen zijn gezonken. Daar de directeui van den Ooster Scheldedienst nog steeds niet is teruggekeerd, hebben Ged. Staten gemeend, hem ongevraagd eervol ontslag te moeten ver- leenen. Ged. Staten hebben aan de maatschappij „De Schelde" opdracht gegeven, den reeds begonnen bouw van het nieuwe motorschip met kracht voort te zetten. Daar in vele gevallen een on middellijke beslissing noodig zal zijn, achten Ged. Staten het gewenscht, machtiging te ont vangen als in het voorstel bedoeld. i In den afgeloopen strengen winter zijn op het IJsselmeer bij Schokland men zal het zich herinneren eenige booten ingevroren, waar mede men had getracht, een vaargeul vrij te maken van Lemmer naar Kampen. Het waren de Friesland, salonboot van de Holland-Fries- land-Groningen-Lijn, de Holland en de IJssel, waarvan eerstgenoemde ten gevolge van het kruiende ijs zoo zeer werd „gekraakt", dat het schip zonk. Na in Amsterdam bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij een algeheele restaura tie te hebben ondergaan, is de Friesland thans weer in de haven van Lemmer teruggekeerd. ROTTERDAM. (R.K. H.B.S. met 5-j. cursus voor jongens). Afdeeling B. Geëxamineerd 20 candidaten. Geslaagd: J. J. van den Assum, F. P. Baetens, C. C. A. Blommesteijn, P. J. M. van Breugel, L. J. M. Buers, F. W. C. A. Buys, P. H. Haanebrink, A. S. M. Haageman, J. W. Hillege, W. W. M. van der Horst, L. C. van der Lee, A. Leliveld, P. J. G. J. Miljoen, A. P. J. Reuser, L. A. A. Rigter, W. A. F. Saris, J. M. Tak, F. H. Toneman, W. P. Verbeet, H. F. J. Verheijen. UTRECHT Geslaagd voor het doctoraal exa men veeartsenijkunde, eerste gedeelte: de hee- ren P. J. Bruins, F. J. Eisenea, W. Hiddema en D. A. Scholma. (Officieel) AMSTERDAM, 4 Juli 1940 De Nederlandsche Bank publiceerde heden de volgende valutakoersen: Uitbetaling Berlijn 75.2875.43 (onv.). Zurich 42.5442.62 (onv.). Stockholm 44.8144.95 (onv.). New-York 188 3/16—188 7/16 (onv.). Brussel 30.1130.17 (onv.). Zwitsersch Bankpapier 42.5042.66 (onv.). Zweedsch Bankpapier 44.7644.94 (onv.). Belgisch Bankpapier 30.08—30.20 (onv.). New-York Bankpapier 186%19014 (9 Mei 193—196). Ditmaal zijn de aan- en verkoopskoersen van dollar-bankpapier aan de lijst toegevoegd. f JAARSVELD, 414.4 M. j VARA-Uitzending i 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek, f 10.00 Cello en piano, 10.50 Orgelspel, 11.50 i Gramofoonmuziek, 12.00 Berichten, 12.05 Esmeralda en solist, 12.45 Berichten ANP. 1.00 VARA-orkest, 2.00 „Zuinigheid in het huishouden" causerie, 2.20 Gramofoonmu- t ziek, 3.00 Zang, piano en gramofoonmu- t ziek, 3.30 Gramofoonmuziek, 4.00 Gramo- i foonmuziek met toelichting, 5.00 Orgel- spel en zang, 5.45 VARA-orkest en solist, 6.45 Wenken voor pluimveeliefhebbers, 7.35 Gramofoonmuziek, 8.00 Berichten ANP, 8.15 Bont programma, 9.15 Gramo foonmuziek, 9.45 De Ramblers, 10.15 10.30 Berichten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.25 Gewijde mu ziek (gr.pl.), 8.35 Gramofoonmuziek, 10.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek, 11.30 Canzonetta-sextet en gra mofoonmuziek, 12.451.00 Berichten ANP, 1.45 Gramofoonmuziek, 2.40 Geestelijke liederen (opn.), 3.30 Rotterdamsch piano kwartet en gramofoonmuziek, 4.30 Gra mofoonmuziek, 5.15 Molto Cantabile en gramofoonmuziek, 6.30 Gooilanders en gramofoonmuziek. 7.30 Reportage of mu ziek, 8.30 Berichten ANP, 8.45 Gerefor meerd Evangelisatie-koor en gramofoon muziek, 9.30 Orgelconcert (opn.), 10.15 10.25 Berichten ANP. Veilig en vlug als geen ander helpt hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. DONDERDAG 4 Juli 3 o. to so S 2? rS 15 Sedert Gisteren. 60 O O •d w. Keulen 6 u. Lobith Nijmegen St. Andr W. Arnhem Vreeswijk 1. Westervoort Deventer Kampen Mastr. Hs. 1) Borgh. Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Lith 39.56 13.30 10.75 5.56 10.52 3.00 11.11 5.16 0.00 0.53 43.10 14.23 13.70 6.61 0.82 38.75 11,58 9.28 0— 9.24 1.13 9.86 3.30 0.05 0.— 40.89 12.22 5.01 1.56 0.— 0.— 0.— 0.- 0.— 0.08 0.— 0— 0.- 0.— 0,- 0,04 0.- 0.- 0.04 0.41 0.20 0.17 0.14 0.— 0,12 0.- 0.12 0.06 0.07 0,— 0.73 0.— 0,— 0,— 0.— 0,— Beneden de sluis. 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopende stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Grav.e (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn bij geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusw 43.22. AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 0.51 AP 12 u 0.43 AP 2 u 0.40 AP Stadswater 8 u 0.51 AP 12 u 0.43 - AP 2 u 0.40 AP Amstelwater 8 u 0.51 AP 12 u 0.43 - AP 1 u 0.40 AP IJselm. water 8u 0.10 AP 12 d 0.06 AP 2 u 0.15 - AP De uitwerking was echter heel anders dan de agent zich had voorgesteld. Toen de vuurpijl Toontje van Teuten raakte, ging deze opnieuw mee de hoogte in Je hebt zeker wel eens opge merkt dat je in de wolken allerlei gezichten kunt zien. Nou, al die wolken-gezichten begonnen heel hard te lachen, toen ze Toontje zagen vliegen met een heelen sterrenregen achter zich aan. Niet alleen de wolken hadden pleizier in Toontje van Teuten, maar ook de vogeltjes die hem zagen vliegen. Het leukste vonden ze den regen van sterretjes die over hen neerdaalde. Het jongste vogeltje dacht dat het al avond was omdat hij de sterretjes zag, maar dat was natuurlijk een vergissing. De koperverkoopen in de Vereen. Staten waren van September j.l. tot einde 1939 aanzienlijk grooter, dan in de voorafgaan de periode, maar later sterk afnemende. De koperuitvoer werd tot einde April j.l. niet zeer door den oorlog beïnvloed en is zelfs belangrijk afgenomen. De koperproductie beweegt zich thans op den hoogsten stand sedert 1937. De huidige wereldproductie wordt thans op 21/2 millioen ton geraamd tegen een verbruik van hoogstens 2 mill, ton. In Wallstreet heerscht de meening, dat indien bij de verkiezingen in de Vereen. Sta ten de republikeinsche partij de overwin ning mocht behalen, dit een radicale wijziging der economische politiek ten ge volge zou hebben in de richting van meer vrijheid voor het particulier initiatief. Men begroet daarom Willky als presidentscan- didaat der republikeinsche partij, die be kend staat als vurig tegenstander van Roo sevelt's New-Dealpolitiek en leider is ge weest van een groot nutsbedrijf-concern in de Vereen. Staten. De Amerïkaansche staalproductie werd in het midden dezer week op 75 pet. der capa citeit geraamd, tegen 88 pet. de vorige week. De verlaagde productie houdt ver band met de viering van Independance- Day op 4 Juli. Men verwacht, dat de pro ductie zich in de volgende week weer zal herstellen. De orders der Amerïkaansche staalmijen waren in Juni j.l. de grootste sedert 1929. Verdeeld over een periode van twee jaar zal voor de uitvoering van het Amerikaansch verdedigingsprogram 12 tot 15 millioen ton staal noodig zijn. De uitvoer van staal en staalproducten is momenteel afnemende. Rusland is voornemens een 4 pet. Staats- leening van acht milliard roebel uit te ge ven met 20-jarigen looptijd voor het eco nomisch en cultureele werk alsmede ter versterking van de landsverdedigingHet Russische volk, aldus wordt bericht, zal hierdoor in de gelegenheid worden gesteld, zijn spaargelden nuttig te beleggen. BARNEVELD, 4 Juli. Pluimveemarkt. Oude kippen per kilo 4048, oude hanen 3580, jonge hanen 2575, idem per kilo 2575, jonge hennen 5090, duiven per paar 2025, piep kuikens, tamme eenden 1540, woerden 2555, ganzen 1.402, kalkoenen per kilo 6075, tamme konijnen 70100, W. H. Blauwen 45 55, wilde konijnen 3035. Aanvoer 40.500. Han del redelijk. Eiermarkt: witte eieren 3.804, gemengde eieren 3-854, bruine eieren 3.954.15, eenden eieren 2.903.10. Aanvoer 2.116.000. Handel redelijk. NOORDSCHARWOUDE, 4 Juli Aange voerd 1^0200 kilo aardappelen: Schotsche Muis 55.40, drieling muis 3-805, bonken 5, Kriel 1.50—2.10. VOLENDAM, 3 Juli. Heden werden aan de vei ling aangevoerd 30.000 eendeieren, prijs 3.27. 's-HERTOGENBOSCH, 3 Juli. N. C. B. Bosscha Veiling van Land- en Tuinbouwproducten. Bloc- veiling van Rijsdoperwten en Zwarte bessen. 20780 kg. Rijsdoperwten 12.9014.20, midden- prijs 13.50. 43285 kg. Zwarte bessen 3535.60, miadenprijs 35.20 per 100 kg. WESTLAND, 3 Juli. Middenprijs v. d. Westl, veilingen. Roode bessen 1120, Witte bessen 11, Zwarte bessen 2530, Aardbeien 24—36, Fran- kenthalers 477. Champion 70, Doperwten 815, Dubb. Boonen 1620. Snijboonen 2027, Fram bozen 2732. Peulen 2123, Spinazie 3—7, To maten A. B en C 20, CC 811. Bonken 1012 ct. per kg. Gr. aardappelen 1.21.30, poters 11.20 per 2 kg. Sla 1.15—1.60, Andyvie 1.70—3.40, Uien 3.50—3.60, Kroten 1.3d—1.70, Peen 5.506, Pe terselie 1.10, Rabarber 22.30, Selderie 80 cent, Bloemkool 11.20—11.90, II 5.40—6.50. Eieren 4.60 4.80, Komkommers 6.407.40, II 5.505.90 per 100. Perziken 812, II 57, Netmeloen 825, Paprica 45 cent per stuk. Gr. Boonen 5456 ct. per 12 kg. 's-HERTOGENBOSCH, 3 Juli. Veemarkt. Op de markt van heden waren aangevoerd 2899 St.: 1109 runderen, 61 vette kalveren, 204 nuchtere kalveren, 1140 biggen, 42 zeugen, 51 loopere, 292 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt: kalfkoeien 165.00280, magere ossen en koeien 120.00165 per stuk. Vette ossen en koeien: le kwal. 8892, 2e kwal. 7686, 3e kwal. 6472 cent per kg. Jongvee 110.00150. graskalveren 70.0090, nuchtere kalveren 9.0015, zeugen 110.00—140, loopers 32.00—38, biggen 16J10—23, schapen 14.0032, lammeren 8.0012 per stuk. Overzicht. Aanvoer van rundvee zeer goed met zeer vaste prijzen en vlotten handel. Stieren aanvoer matig, goede handel, duurder. Jongvee weinig aanvoer, duur. Nuchtere kalveren aanvoer kleiner, hooger in prijs. Fokvarkens goede aan voer, duur. Schapen en lammeren groote aan voer, prijshoudend. Biggen geen aanvoer, prijzen vast. Loopers veel aanvoer, vlotte handel, goede priizen. GOUDA, 4 Juli. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 859 stuks, waarvan 57 slachtvarkens. Vette van 3032 1/2 ct., levend met 2 pet. kor ting, 326 magere varkens 2550, 383 biggen 12 tot 17, 67 nuchtere kalveren 612, 25 bokken en geiten 26, 1 paard. Handel alle soorten redelijk. Algemeene markff. 443 partijen kaas. Prijzen le kw. met rijksmerk 3537, 2e kw. met rijks- merk 32—34, zware 39, crisisaftrek 10.3 ct. Han del matig. 226 ponden boter. Goeboter 8590 ct., weiboter 8085 ct. per pond. Handel ma tig. 146000 stuks eieren. Kipeieren 3.704.10, eendeieren 33.50 per 100 stuks. GOUDA, 4 Juli. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling g. a. (C. Z. H. E.) Aanvoer 160.000 kipeieren. Prijzen 56/58 kg. 3.60—3.70, 58/60 kg. 3.70—3.75, 60/62 kg. 3.75—3.85, 62/70 kg. 3.85—4.30, bruine 58/72 kg. 3.654.40, kleine eieren 3.503.55. Aanvoer 100 eendeieren 2.60—3 per 100 stuks. HOORN, 4 Juli Kaasmarkt. 2 st. kleine boerenkaas, f 27; 520 kg. Handel goed. Een huivering doortrilde het lichaam van de blinde. Zij richtte haar doffe oogen op den jongen tuinman, als kon zij nog op zijn gezicht lezen. Angst en voldoening streden blijkbaar in haar binnenste. Doch haar mond bleef ge sloten. Nu. Hanna, antwoord eens! Je bent een brave vrouw en je wi* me daarbij toch wel helpen? Zij schudde langzaam het hoofd. Neen. Er zal geen woord over mijn lippen komen. Den dooden en den levenden heb ik met een heiligen eed gezworen, te zullen zwijgen; en had ik geweten.... wie je bentik zou je niet hebben verzocht, mü naar het graf te brengen. Hanna, heb je zooeven aan het graf van mevrouw Backer niet gezegd: „Arme Marie, wat je wilde kan niet gebeuren?" Waarom weiger je, mij te helpen om den wil van de doode, die Je liefhad, te vervullen? Ik heb ook gezegd: „Arme Marie, ik kan Je niet helpen!" Neen, van mij zul je niets te weten komen van dat schrikkelijk geheim. Wil God, dat alles aan heb licht komt, dan zal Hij zelf daarvoor wel zorgen; ik heb er 't recht niet toe. Maar, Hanna, God wil het! Als Zijn werk tuig ben ik naar Grauenegg gekomen. 't Is mogelijk, dat het Gods wil is. Maar dan zal Hij zelf je helpen. Wat mij betreft, het eenige, wat ik met een zuiver geweten kan doen, is: zwijgen en je niets in den weg leggen. Maar zoo ver zal je zwijgen toch niet gaan, dat je mij niet wilt zeggen, wie zekere Josefa Kögler was en wat er van haar is ge worden? Hanna schrok weer. Toch antwoordde zij, zonder een zweem van aarzeling. Zij was mijn zuster en is ruim twintig jaar geleden gestorven. Waaraan? Aan bloedvergiftiging, die zij bij de uit oefening van haar beroep had opgedaan. Zdj was eerst ziekenverpleegster en hield later te Graz een pension voor zieke dames, die van elders kwamen en niet naar een ziekenhuis wilden. Een van die dames werd wegens kan ker geopereerd en bij de verpleging liep Josefa een infectie op, waaraan zij is gestorven. Dank jeWas het een groot pension? Neen, maar 'n paar kamers. De prijs was nog al hoog, zoodat alleen welgestelde personen gebruik konden maken van het pension, dst een uitstekenden naam had. Dit kan iedere dokter, die er gewerkt heeft, getuigen. Ik twijfel er niet aan.... Was het pension i of de kliniek ook voor kraamvrouwen ingericht? Ja, eenigszins, maar die kwamen er hoogst zelden. Goed.... En nu, om op onze zaak terug te komen, wees zoo goed, mij althans nog één ding te zeggen: Is majoor von Grauenstein betrokken bij den dubbelen moord op zijn broe der en die mevrouw Backer? Daar weet ik niets van en ik wil er ook niets van weten. Houd je hem voor een rechtschapen mensch? Ja. f Heeft hij iets uit te staan met het geheim van mevrouw Backer? Hanna aarzelde een oogenblik. Ja.... antwoordde zij toen. En gravin Renate? Hanna schudde zenuwachtitg het hoofd. Je vraagt te veel.... te veel.... Ik voel de steenen van 't kasteelplein onder mijn voeten Laat me alléén naar mijn kamer gaan en heb je een beetje medelijden met een oude, ongeluk kige vrouw, vraag mij dan niets meer. 't Is hard genoeg, zijn leven lang zoo iets te dragen. Zij sloeg met vasten tred links af naar den ingang van het kasteel en verdween in de vestibule. Albert keek haar een oogenblik teleurgesteld na. Daar ging zij heen, de eenige, die misschien door één woord al de raadsels had kunnen oplossen, en zij verschanste zich achter het zwijgen, haar opgelegd door een eed! Was hij vruchteloos als tuinmansknecht naar Grauenegg gekomen? Silas H?mpel, want niemand anders dan hij verborg zich achter het slimme masker van den opgeruimden Albert voelde zich moedeloos. De stem van zijn haas wekte hem uit zijn mijmering. Albert, je kunt naar de oranjerie gaan en de bloemen halen, die ik voor de kamer van mevrouw de gravin bij elkaar heb ge zocht. Komt in orde, Lenke. Breng ze onmiddellijk naar boven. Ik zal intusschen voor de kamer van freule Rita zorgen. 't Was de eerste maal, dat Hempel den voet zette in de privé-vertrekken der gravin, toen hij vijf minuten later, gevolgd door een jongen, die de bloemen droeg, boven kwam. De kamers een slaapvertrek en een werk kamer waren door fluweelen gordijnen, die maar weinig licht doorlieten, in een somber halfduister gehuld. In weerwil van de kostbare tapijten en meubels heerschte er in de kamers een kille atmosfeer, die onaangenaam aan deed. Albert ging naar een sierlijk damesschrijf tafeltje. waarboven het levensgroot portret van een bejaard heer hing. Zeker het portret van den graaf? vroeg hij. Lenke knikte. Ja. Hij heeft het twee jaar geleden voor de gravin laten maken. Lijkt 't .goed? Uitstekend! Trek voor trek: zóó zag de arme man er uit. Hempel verdiepte zich in het portret, t Was een deftig, goed geconserveerd heer op leeftijd: fletse oogen een scherpe arendsneus en dun grijs haar boven een nog al smal voorhoofd. Hoe langer Silas het portret bekeek, des te minder onbeduidend kwam de blik hem voor. Neen, wanneer men zich niet tot een opper vlakkige beschouwing bepaalde, las men in die fletse grijzen oogen vastberadenheid, geest- en wilskracht. En om de smalle lippen lag een harde trek Was hij een streng meester? vroeg Hempel als in gedachten verzonken. Lenke keerde zich om. O neen, antwoordde hij. Zij beheerschte hem geheel, en voor ons was hij zeer inschikke lijk. Vind je, dat hij er streng uitziet? Nou.ik weet niet.En wie is dat? De jonge graaf, toen hij twaalf jaar oud was. Maar het mooiste portret hangt in de slaapkamer, boven het bed van de gravin. Heb je dat nog niet gezien? Neen. Hempel ging naar het aangrenzend vertrek en keek naar den muur tegenover hem. Drommels! Dat is 'n vrouw. Wie is het? Gravin Sydow, de zuster van onze gravin. Hempel ging heelemaal op in de beschouwing van deze blonde vrouw, met haar lief. ietwat zwaarmoedig gezicht. Is zij al lang dood? vroeg hij. Ja. Ik geloof dat ze een paar jaar na de geboorte van freule Rita is gestorven en haar man heeft haar niet lang overleefd. Naar men zegt. hield hij zóóveel van zijn mooie en goede vrouw, dat hij haar verlies niet heeft kunnen dragen. Zeer begrijpelijk, als men dat portret ziet! Ja. het pakt mij telkens, wanneer ik hier versche bloemen breng en die mooie vrouw aan zie. Freule Rita lijkt heelemaal niet op haar, hoewel ook zij buitengewoon mooi is. Waaraan is gravin Sydow gestorven? Zij moet aan tering hebben geleden en langzaam weggekwijnd zijn. De menschen hab- belen zooveel. Wat zeggen zij dan? Bijvoorbeeld: dat zij vroeger heel intiem met onze gravin was: dat de twee zusters dol op elkaar warenen dat toen alles plotseling uit was. De jonge gravin Sydow ging op reis met haar man, en twee jaar later werd zij dood teruggebracht. Zij moet erg boos zijn geweest op onze gravin. Of dat waar is, weet ik niet. De menschen hebben het misschien hieruit opge maakt, dat ook de Sydows vroeger op Grauenegg woonden en sinds him plotseling vertrek geen voet meer in het kasteeel hebben gezet. In ieder geval schijnt onze gravin haar zuster nog altijd bemind te hebben, want zij nam de kleine Rita bij zich in huis. En ik kan u ver zekeren, dat zij steeds blijken van innige liefde aan haar beschermelinge gegeven heeft. Haar eigen zoon werd dikwijls bij haar achter gesteld. CWordt vervolgd!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6