Fransche kruiser bij Kreta na zeegevecht gezonken Triomfale intocht van Hitier in Duitsche hoofdstad Fransche bomaanval op Gibraltar VRIENDEN UIT DEN MAMMON Uitgebreide bomaanvallen velerlei Britsche doelen op Bij Oran vielen ruim 1000 slachtoffers Fransch eskader te Toulon aangekomen Rouwdienst voor Balbo te Berlijn Eindelooze ovaties voor Rijkskanselarij Engelsche bommen aan deze zijde der Noordzee Roemeensche maatregel tegen Engelschen ENGELSCH ESKADER TE GIBRALTAR LOOPT UIT Treffers geplaatst op Britsche oorlogsschepen Scheldetunnel bij Antwerpen weer opengesteld De Zondag van den rentmeester VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 7 JULI 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27^ ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTICSTE JAARGANG No. 22481 Fransch protest te Londen Hervatting postverkeer DuitschlandBelgië Verplicht uitsteken van de Sovjet-vlag Op de Rijkskanselarij Britsche schepen te Sjanghai mogen niet varen Brazilië roept gezanten uit bezet gebied terug Letsche stad door feilen brand geteisterd Duitsch legerbericht: Italiaansch legerbericht: Luchtmachten actief Vertegenwoordigers van olie- belangen uit het land gewezen DE BRITSCHE BLOKKADE VAN MARTINIQUE Washington hoopt op een vreedzame regeling Slapeloosheid H. VADER NIET NAAR CASTEL GANDOLFO DE REIS VAN CIANC NAAR BERLIJN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct.. Ingez mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cem per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek GENèVE, 6 Juli (D.N.B.). Uit Vichy wordt gemeld: „In de omgeving van het eiland Kreta is de Fransche kruiser „Frondeur", die op grond van de bepalingen van het Duitsch-Fransche wapenstilstandsverdrag op den terugweg naar Frankrijk was, in volle zee aangehouden door twee Britschc kruisers en na een gevecht van twee uur tot zinken gebracht. De Engelsche kruisers vervolgden hun weg zonder zich om de schipbreukelingen tc bekommeren. Drie dagen later konden dezen door een Grieksch stoomschip gered worden". Naar Havas uit Algiers meldt, is de kolo niale Aviso „Rigaut de Genouilly" Vrijdag middag door een onbekende duikboot voor Algiers zonder waarschuwing getorpedeerd. Het aantal slachtoffers is onbekend. In een tc New-York ontvangen bericht uit'' Algiers wordt gezegd, dat volgens een offi- cieele mededeeling tengevolge van de Engel sche aanvallen op dc Fransche vloot te Oran meer dan duizend personen gedood of ge wond zijn of vermist worden. Uit Casablanca wordt gemeld, dat de Fran sche kustbatterijen het vuur hebben geopend op den Britschen torpedoboot jager „Vicinity", tie Engelschen legden een rookgordijn en ver dwenen. Volgens berichten van Fransche bladen zijn het slagschip „Strasbourg", vijf krui sers van het type „Georges Leygues" (7000 ton) en een aantal torpedobootjagers, tor pedobooten en duikbooten Donderdagavond de marinehaven van Toulon binnengeloopen. Verder meldt DNB dat de Fransche regee ring door haar zaakgelastigde te Londen ge protesteerd heeft tegen den aanval der Brit sche vloot op de Fransche strijdkrachten in de Middellandsche Zee. De bijzonderheden der hota zijn niet bekend. Naar de diplomatieke correspondent van Reuter schrijft meent men te weten dat het protest in uiterst krachtige bewoordingen vervat is. De Fransche radio-omroep verspreidt een antwoord van den Franschen commissaris voor de propaganda, Prouvost, op de laat ste rede van Churchill. Prouvost zegt, dat deze rede vol kwade trouw is geweest. Hij vraagt Churchill, waarom deze zich vóór den aanval op Oran niet met de regeering- Pétain in verbinding heeft gesteld. Frankrijk heeft niet anders kunnen handelen dan het heeft gedaan. Het heeft Frankrijk reeds te veel gekost, soldaat voor Churchill te spelen, dan dat het thans ook nog zijn zeeman zou borden. Dezelfde zeelieden, die aan den En- eelschen aanval ten offer zijn gevallen, hebben ih Vlaanderen de redding van het Engelsche leger mogelijk gemaakt Als antwoord op de verdediging van Duinkerken heeft Churchill 'de zeelieden der „Dunkerque" laten vermoor den. Korten tijd geleden neeft Churchill gegrepen haar het fata morgana van een gemeenschap pelijke Britsch-Fransche nationaliteit, uitslui tend met het doel Frankrijk er toe te brengen hog duizenden van zijn kinderen op te offeren th dienst van Engeland. Dit fata morgana is BERLIJN, 6 Juli (D.N.B.). Ter eere van den th een luchtgevecht gesneuvelden Italiaanschen Ihchtmaarschalk en gouverneur-generaal van Gibye, Italo Balbo, is heden in de St. Hedwigs- kathedraal alhier een plechtige Requiemmis op gedragen, gecelebreerd door den apostolischen huntius, aartsbisschop Orsenigo. Midden onder den koepel was een katafalk opgebouwd, bedekt ■het de Italiaansche vlag en rijk versierd, met v®rsch groen en bloemen. Vier rtaliaansche offi cieren hielden de eerewacht. Het corps diplo- jhatique was bijna voltallig aanwezig met aan t hoofd den Italiaanschen ambassadeur, Alfieri, Voorts de ambassadeurs van Spanje, Japan, Chi- ha, Argentinië. Brazilië en Turkije, de gezanten Van Griekenland, Bulgarije en Hongarije e.a. tie Rijksregeering was vertegenwoordigd door staatsminister Meissner als persoonlijk ver tegenwoordiger van den Führer, door generaal- Veldrnaarsehalk Göring, die in vliegeruniform ■het den keten er. de ster van de Annunziata- °l'de was verschenen, staatssecretaris kolonel- Seneraal Milch, Rijksminister van Justitie Gürt- her, Rijksminister voor het Voedingswezen Darré en staatssecretaris von Weizsacfcer, als ver tegenwoordiger van den Rijksminister van Bui- toniandsche Zaken. Voorts zag men vertegen woordigers der drie deelen van de weermacht eh vertegenwoordigers van de partij. Aan de ■°uwplechtigheid werd ook medegewerkt door he muziek van een bataillon van het lucht- ■vapen. .Brussel, 6 Juli (DNB). De Belgische post administratie deelt mede, dat het civiele post er]^]. tusschen Duitschland en België op 10 in beide richtingen hervat zal worden. Ret V postverkeer met andere landen is nog niet ■eld. thans verdwenen. Frankrijk zal de laatste ge beurtenissen nooit vergeten. Volgens een bericht uit Vichy deelde de Fransche admiraliteit mede „Wegens den laffen aanval der Britsche marine op onze vloot, die ontwapend werd, ishet den Franschen zee-officieren ver boden Britsche onderscheidingen te dragen." Naai- uit Vichy wordt gemeld, heeft de op perbevelhebber der Fransche marine, admiraal Darlan. een dagorder tot de vloot gericht, waarin hij zegt; „De laffe Engelsche aanslag, waaraan Fransche schepen en Fransche be manningen bij Mers-el-Kebir ten offer zijn ge vallen, zal de wereld getoond hebben dat Frankrijk, wanneer het zijn woord heeft gege ven. dat woord ook houdt, wat er ook moge gebeuren." Darlan verklaart verder met hoogachting de kameraden te groeten, die moedig voor het vaderland zijn gevallen. Zij hadden er de voorkeur aan gegeven in een eerlijken strijd te vallen, in plaats van vermoord te worden. Hun Offer zal echter niet tevergeefsch zijn; het heeft bijgedragen tot grootere eer van het land. Men vraagt zich af, waarom Churchill, Alexander en Dudley Pound hun schepen een weloverwogen moordaanslag hebben bevolen. Maarschalk Pétain heeft van den tegenstander een wapenstilstand met eere gevraagd. Die is hem toegestaan. De voorwaarden van den wapenstilstand zijn weliswaar hard, maar niet ontecrend. De vloot zou Fransch blijven en niet tegen de vroegere bondgenooten gebruikt worden. Churchill zal toch wel niet willen doen gelooven dat de heeren te Londen betere Franschen zijn dan de Franschen zelf. RIGA, 6 Juli (DNB). Naar de bladen melden, moeten op instructie van de bevoegde autori teiten alle huiseigenaars in Letland in het vervolg een Sovjet-Russische vlag koopen, om die bij feestelijke gelegenheden in het teeken der vriendschap tusschen de Sovjet-Unie en Letland te kunnen uithangen. Trieste overblijfselen van den strijd in Frankrijk. Door voltreffers Fransche tanks langs den Duitschen opmarschweg vernielde Deze foto toont de opgeblazen Loire-brug bij Ingrandes, waarvan de deelen boven het water hangen BERLIJN, 6 Juli (D.N.B.)De Führer en opperste bevelhebber van de zegevierende Groot-Duïtsche weermacht is Zaterdag middag om 15 uur in de Rijkshoofdstad aan gekomen. Daarmede keerde hij voor het eerst, sedert hij op 10 Mei de leiding van de operaties aan het front op zich had geno men, naar Berlijn terug. De Duitsche hoofdstad had alles in het werk gesteld om een triomfale ontvangst voor te be reiden. Alle straten waren met vlaggen, groen en bloemen versierd. Het Anhalter Station was herschapen in een prachtige feesthal, in af wachting van Hitler's bezoek. Te zijner verwelkoming waren hier aanwezig generaal-veldir.aarschalk Göring, generaal von Brauchitsch, admiraal Rader, de plaatsver vanger van den Führer. rijksminister Rudolf Hess, de gouwleider van Groot-Berlijn, rijks minister dr. Göbbels en met hen de hoogste vertegenwoordigers van weermacht, staat en partij. De bevolking van Berlijn brak toen zij den Führer zag, in een geestdriftig gejubel uit en vergezelde hem op zijn weg langs de met bloemen bezaaide straten met stormachtige ovaties van vreugde en dankbaarheid. Toen de Führer aankwam begonnen alle kerk- klokken van Groot-Berlijn te luiden. Na zijn aankomst begaf de Führer zich, toegejuicht door de toeschouwende men- schenmenigte, na de begroetingsplechtigheid op het perron, naar het eerebataillon voor het station en liep langs de gelederen. Het eerebataillon bestond uit een compagnie van het leger, de luchtmacht en de marine. Dit laatste omvatte de bemanning van twee tor pedobootjagers, die deelgenomen hadden aan de gevechten in Narvik. Onder de formaties, die mede opgemarcheerd waren, zag men ook de Berlijnsche fascio met vaandels. De massa's toe schouwers op het Stationsplein wuifden met honderdduizenden vlaggetjes. De Führer. die gekleed was in zijn veldgrijze uniform, dankte glimlachend naar alle kanten en groette naar de zwaargewonden, die een eereplaats hadden gekregen. Hij nam vervolgens plaats in zijn wagen en reed in langzaam tempo over een zee van bloemen door de Saarland- strasse. Voor alle vensters stonden dicht opeen gepakte groepen juichende en wuivende rr.en- schen, In een weergaloozen triomftocht reed de Führer, staande in zijn auto en naar alle kanten groetend naar den Wilhelmplatz door een zee van juichende menschen. Bijna de geheele Ber lijnsche bevolking was uitgeloopen om den triumfeerenden veldheer te verwelkomen en hem geluk te wenschen. Voor de Rijkskanselarij was een eere-compag- nie van de Leibstandarte opgesteld. Onder de tonen van het Deutschlandlied presenteerde zij het geweer, toen de auto van den Führer voor- bijrolde. Ook hier was de straat, evenals het trottoir voor den tuin van de Rijkskanselarij, bezaaid met bonte zomerbloemen De Wilhelm platz was zwart van de menschen. Moeders til den haar kinderen op. alle toeschouwers riepen Hitier hun geestdrift toe. Toen de auto van den Führer de poort naar den tuin der Rijkskanselarij passeerde zag men hoe de Führer de hier opgestelde gewondèn van den Wereldoorlog en van de tegenwoordige wor steling toewenkte. Kort na zijn aankomst in de kanselarij verscheen Hitler met zijn gevolg op het bal kon. Nu was er voor de menschen op het plein geen houden meer aan. De afzettin gen werden doorbroken, een reusachtige golf van menschen stortte zich naar het balkon, een stroom van geestdrift zonder weerga sloeg op naar den Führer, die glimlachend zijn Berljjners begroette. Onder de menigte op den Wilhelmplatz be vonden zich ongeveer 250 gewonde soldaten van alle fronten en alle wapensoorten, die op het oogenblik in hospitalen te Berlijn verpleegd worden. Na zijn aankomst in de Rijkskanselarij liet Hitier de gewonden naar het groote eere plein der nieuwe Rijkskanselarij brengen, waar hij hen begroette en eenige hartelijke woerden tot hen richtte, die door de soldaten met een geestdriftig „Sieg Heil" werden ontvangen. In aansluiting hierop zaten de gasten van den Führer aan een koffietafel aan. MADRID, 6 Juli (DNB). Uit Algeciras wordt gemeld, dat Vrijdagavond te half negen het te Gibraltar gestationneerde Britsche eskader is uitgeloopen. Het zette koers naar Engeland. De Britsche consulaire autoriteiten te Sjanghai hebben geweigerd Britsche schepen naar Indo-China uit te klaren, op grond van berichten, volgens welke de Fransche troepen in alle Fransche overzeesche gebieden bevel zouden hebben gekregen, Britsche schepen bin nen de zeegrens van 12 Y* mijl te beschieten. RIO DE JANEIRO, 6 Juli (DNB) Naar het ministerie van Buitenlandsche Zaken bekend maakt heeft de Braziliaansche regeering, op verzoek van de Duitsche regeering, haar di plomatieke vertegenwoordigingen teruggetrok ken uit Nederland, Noorwegen, België en Luxemburg. RIGA, 6 Juli (DNB) Door een reusachtigen brand is de kleine Letlandsche stad Aloeksne geteisterd. De brand vernielde ruim 250 gebou wen, o.m. 67 woonhuizen, 54 winkels. 20 werk plaatsen en 2 café's. Men vreest dat vijf men schen, onder wie eenige kinderen in de vlam men zijn omgekomen. De brand heeft het ge heele centrum der stad vernield. Ruim zes honderd inwoners zijn dakloos geworden. GENEVE, 6 Juli (DNB) De Fransche omroep heeft een communiqué van de Fransche admiraliteit vereprcid, waarin deze mededeelt dat twee Fransche eskaders marine-vliegtuigen Gibraltar hebben aan gevallen. Geconstateerd werd, dat treffers zijn geplaatst op de in de haven liggende Engelsche oorlogsschepen. (Wellicht gaat het hier om den bomaanval, waarover reeds eerder werd bericht, en is er ook verband met het vertrek der Britsche vloot uit Gibraltar Red.) ANTWERPEN, 6 Juli (D.N.B.). De groote Scheldctunnel voor auto's en voertuigen, die door de Engelschen vóór hun vlucht beschadigd en onbruikbaar gemaakt was, is thans weer voor het verkeer opengesteld. Het herstelwerk is door het gemeentebestuur van Antwerpen, met krachtdadigen steun van de Duitsche militaire autoriteiten, ten uitvoer gelegd. De Zondag van de consequente levenshouding, zoo zouden wij dezen dag mogen noemen op grond van de liturgie van heden, waarin de H. Kerk ons de twee totaal van elkaar verschillende wereldbeschouwingen schetst van de kinderen der wereld en van de kinderen des lichts. Naast de christelijke levensbeschouwing, die gegrond vest is op het geloof in de Goddelijke Voorzie nigheid en het zwaartepunt van al haar streven legt in het hiernamaals, staat de heidensche, de wereldsche, die zonder een vaste hoop op een beter leven en zonder geloof in een Voorzienig heid, alles verwacht van dit leven alleen en slechts rekening houdt met eigen kracht. Met het brutale egoïsme van den zakenman houdt de wereldling zijn oog gericht op succes en winst en stelt daarvoor alles, tot eer en geweten toe, in de waagschaal. Al zijn gedachten, verlangens en daden zijn gericht op het stoffelijke, op geld, eer en aanzien en die goederen jaagt hij na met alle vermogens van ziel en lichaam. Van dezen, op het tijdelijke ingestelden, mensch, is de on rechtvaardige rentmeester een sprekend voor beeld. De Christen echter moet een geestelijke mensch zijn en zijn rijkdom en grootheid worden in het Epistel in alle volheid opgesomd: tempels van den H. Geest, Die ons den geest van kind schap geeft, waardoor wij roepen: „Abba, Vader!' Christus is onze broeder en onze erfenis is het eeuwige leven. Maar één zaak kunnen wij van den wereld ling leeren en het is daarom, dat Christus ons in de parabel van den onrechtvaardigen rent meester leert, school te gaan bij de kinderen der wereld om van hen af te zien, hoe wij ons leven in harmonie moeten brengen met ons ideaal. Weest toch consequent, waarschuwt ons deze parabel. Ziet toch hoe voor de menschen in de wereld geen inspanning te zwaar, geen offer te groot is ais het er op aankomt hun schatten te vermeerderen of hun aanzien te vergrooten. Voor het bereiken van hun doel hebben zij alle mid delen over en ontzien zij niets of niemand. Christus keurt de handelwijze van den rentmees ter niet goed, wat voldoende blijkt uit het pre- dicaat, dat hem wordt toegevoegd: „de onrecht vaardige" rentmeester. Maar in één opzicht is hij navolgenswaard: in zijn consequente levens houding. Hoe laksch daarentegen zijn de kin deren des lichts, waar het hun eigen redding, hun eeuwige zaligheid betreft en daarom kun nen zij gerust bij de kinderen der wereld ter school gaan om van hen voorzichtigheid en over leg te leeren. „En de Heer prees den onrechtvaardigen rent meester, omdat hp (handig) met overleg had gehandeld. Want de kinderen dezer wereld behartigen hun belangen met meer overleg dan de kinderen van het licht." Zoo gehecht als de wereld is aan geld en eer en aanzien, zoo krachtig moet de Christen de eeuwige en geestelijke goederen nastreven. Nie mand kan twee heeren dienen. Ge kunt niet God dienen en den mammon, d.w.z. de rijkdom men. Er is geen gevaarlijker bezit dan aardsche rijkdom en daarom waarschuwt Christus aan het slot van zijn parabel: „Ik zeg U, maakt U vrienden door middel van den schadelijken mammon, opdat wanneer hij C eens komt te ontvallen, deze vrienden U mogen opnemen in de eeuwige tenten." Vrienden uit den mammon, vrienden in den Hemel door middel van onze rijkdommen, door het doen van goede werken, door oprechte naas tenliefde. Niets is zoo gevaarlijk voor het ziele- leven als de rijkdom, omdat bijna onoverkome lijk ons hart daaraan gaat hechten en wij dui zenden uitvluchten zoeken om dien rijkdom te be houden. „Voor een kemel is het gemakkelijker door het oog van een naald te kruipen, dan voor een rijke om den Hemel binnen te gaan." Wij kennen de slachtoffers van het geld: Judas, de rijke jongeling, Ananias en Sapphira en de tal- ioozen, die hen in den loop der eeuwen zijn ge volgd. Wij kennen de geschiedenis van den rijken man, die tot zijn ziel zeide: „Gij hebt veel goe deren liggen voor vele jaren, neem uw gemak, eet, drink, maak goede sier. Maar God sprak: „Dwaas, dezen nacht eischt men uw ziel van u op." (Lcl2; 19—20). Oorlog en bombardementen hebben de wissel valligheid van alle bezit als een Mane Thekel Phares aan den hemel geschreven. En de door den oorlog ontstane nood doet weer krachtiger klinken: „Een nieuw gebod geef ik U, dat gij elkander liefhebt." Een nieuw gebod voor een nieuwen nood. Want met iederen nieuwen nood wordt ook Christus' gebod weer nieuw om nieuwe liefde te schen ken. Dat woord klinkt tot ieder individu, tot iedere gemeenschap. Een ieder is verantwoorde lijk voor zijn broeder en verplicht hem in zijn uitersten nood te helpen. Zij die in dezen grooten nood niet het uiterste doen om hun naaste te helpen en uit vrees voor enkel wat minder winst, de Goddelijke wetten van rechtvaardigheid en naastenliefde trachten te vergeten, zondigen grootelijks. Dezulken roepen Gods' toorn over de wereld af. Moeten zij door nog zwaardere rampen wor den getroffen om tot inkeer te komen? Geve God, dat zij de les van dezen oorlog mo gen verstaan en voor Gods zwaarste straf, de blindheid voor eigen zonden, mogen gespaard blijven, waarmede Isaias dreigt: Verstomp het hart van dit volk, verstop zijn ooren, verblind zijn oogen, opdat ze met hun oogen niet zien, met hun ooren niet hooren, met hun hart niet verstaan, zich niet bekee- ren, noch worden genezen. (Is. 6—10). Dat wij ons veeleer in nederigheid, neerbuigen voor de straffende rechtvaardigheid van God. die de blikken der hoovaardigen vernedert, op dat in ons de belofte van het Offertorium ver vuld worde: „Aan het nederig volk verschaft Gij redding." K. BERLIJN, 6 Juii (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Kapitein-luitenant Pricn heeft met zijn duikboot op een tocht tegen den vijand, waarvan hij zoo juist is teruggekeerd, in totaal 66.587 ton vijandelijke koovaardij- scheepsrnimte tot zinken gebracht. Dit is het grootste resultaat, dat tot dusverre op een enkelen tocht tegen den vijand bereikt is. Afdeclingen Duitsche vliegtuigen hebben wederom in Zuid- en Midden-Engeland met goed gevolg vliegvelden, haven- en spoor weginstallaties en tanks aangevallen. Bij Plymouth zijn petroleumtanks in brand ge raakt en ontploft. Andere doeltreffende aanvallen waren gericht op Britsche oorlogs- en koopvaardijschepen. In het Noorden van de Noordzee slaagden vlieg tuigen van het type Arado 196 er in, een vijan delijke duikboot tot zinken te brengen en een tweede te beschadigen. In het Kanaal is een vijandelijk koopvaardijschip van 8.000 tot 10.000 ton tot zinken gebracht; twee andere vracht schepen, tezamen 8.000 ton metende, werden beschadigd. Op verschillende plaatsen aan de kust van Nederland en België, alsmede in Noord- en West-Duitschland hebben door den vijand neergeworpen bommen geen materieele schade van beteekenis aangericht, doch wederom werden eenige burgers gedood. Vijf vijandelijke vliegtuigen zijn neergeschoten door Duitsche jagers, twee werden des nachts door afweergeschut neergehaald. Een iuehtdoelbatterij der marine heeft bovendien aan de Westkust van Sleeswijk-Holstein een Britsch vliegtuig van het type Handley Page neergeschoten. Een eigen vliegtuig ging ver loren". Het Italiaansche hoofdkwartier publiceert ergens in Italië het 26ste legerbericht dat den .olgenden inhoud heeft: „In Noord-Afrika bedrijvigheid van de snelle colonnes en de luchtmacht. Twee krachtige vijandelijke aanvallen op de versterkingen van Capuzzo en Bir Sieman werden afgeslagen. Vier onzer jachtvliegtuigen zijn niet op hun basis teruggekeerd. In Oost-Afrika hebben wij de be zetting van Cassala geconsolideerd. Een vijande lijke luchtaanval op de basis Lugh Ferrandi ver oorzaakte geen enkele schade. Een Engelsche luchtaanval op de basis van Augusta werd ver ijdeld door snel optreden van luchtmacht en afweergeschut, waardoor de vijandelijke toe stellen van hun actie moesten afzien. Ook een aanval op Palermo werd verhinderd. Vijande lijke vliegtuigen hebben verscheidene bommen laten vallen op het vliegveld van Catania, waar door een ledige loods getroffen wgrd en eenige slachtoffers onder het personeel van het veld vielen". MOSKOU, 6 Juli. (D.N.B.)Volgens den radio-omroep te Moskou heeft~ de nieuwe Roemeensche regeering besloten, dat dertig vreemdelingen, die de Engelsche petroleum- belangen vertegenwoordigen, het land bin nen 24 uur moeten verlaten. Diplomatieke stappen van het Engelsche gezantschap heb ben in dit besluit geen verandering ge bracht. NEW-YORK. 6 Juli (D.N.B.). De „New-York Times" meldt uit Washington over de blokkade van het Fransche eiland Martinique: Naar uit het staatsdepartenient verluidt, zijn de Ver- eenigde Staten niet van plan een langdurige blokkade van het eiland Martinique, dat binnen de Amerikaansche veiligheidszóne ligt, toe te laten. Men gelooft echter, dat het geval vreed zaam kan worden opgelost, Het kernpunt is, dat de Engelschen niet alleen de daar liggende Fransche oorlogsschepen willen verhinderen uit te loopen. In Martinique ligt n.l ook een voor raad goud ten bedrage van een milliard dollar uit Frankrijk. Overdag vergeet men wat men zich herinneren moest, maar des nachts herinnert men zich wat m,en wilde vergetenHebt ge nooit die ver zuchting geslaakt tijdens een slape- loozen nacht? De een dekt zich dicht en slaapt onmiddellijkde ander telt getallen tot drie nullen doch blijft klaarder dan ooit. Des daags is zoo iemand misschien vergeetachtigdoch des nachts staat alles hem plotseling helder voor den geest. Dan bestormen de zorgen van den dag het brein. Eerst geven dezulken er grif aan toe en later komen ze des nachts van al die be slommeringen niet meer los. Wacht u daarom voor het begin. De nacht is om te rusten en die gelegenheid om den geest te verkwikken moet ge ge bruiken. Dan moogt ge anderen niet verontrusten. Wilt ge frisch en sterk zijn om de moeilijkheden van den dag te trotseerenj dan moet ge den nacht gebruiken om ziel en lichaam te ver sterken en ge moogt anderen de mo gelijkheid daartoe niet ontnemen. Oefent uw wil en staat met uw wil boven den aandrang om de nachte lijke uren te misbruiken voor zwaar tillende berekeningen en overwegin gen. Slaapt dan, juist om des daags uitgeslapen te wezen. En allen, die nauwelijks de lakens aanvatten of de slaap komt over hen, laten zij beseffen, welk kostelijk voor recht ze genieten, en mogen zij dit waardevol goed niet ondooi dacht en roekeloos in de waagschaal stellen. ROME, 6 Juli (DNB) Naar in Vaticaansche kringen verluidt zal Z. H. Paus Pius XII niet, zooals telkenjare, naar Castel Gandolfo gaan, maar met het oog op den tegenwoordigen in ternationalen toestand in Rome blijven. ROME, 6 Juli (D.N.B.). Het a.s. bezoek van verscheidene dagen, dat de minister van Bui tenlandsche Zaken, graaf Ciano, aan Berlijn zal brengen, wordt in Italiaansche kringen be schouwd als een gebeurtenis van den eersten rang. De ajs. besprekingen moeten, zoo ver klaart men hier, binnen het kader van de Duitsch-Italiaansche samenwerking en van het bondgenootschappelijke pact beschouwd worden als volkomen normaal, ook al kan er op het huidige oogenblik in ieder opzicht bijzondere aandacht aan worden geschonken. Het is ech ter op het moment volstrekt onmogelijk eeniger- lei mededeelingen te doen over de problemen, die ter sprake zullen komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1