Engeland is thans zelf geblokkeerd New-Y orksche Beurs M Iapier HET BLAD ZONDAG 7 JULI 1940 Kerkelijk Leven V l6l 3l 361 25 f 20 I Economische positie de laatste maanden zwaar geschokt Tweeërlei blokkade DUITSCHE BOMMEN OP ENGELAND Te Londen worden loopgraven door burgers aangelegd Italiaansche ministerraad vergaderde Leden der wapenstilstands commissie benoemd Hervat scheepvaartverkeer op Middellandsche Zee Verkeersconferentie te Rome beëindigd NATIONALE INZAMELING Bijna f 100.000 in Den Haag bijeengebracht SOCIALE ARBEID IN GRONINGEN Centraal orgaan gevormd Teraardebestelling Bart Verhallen Bescherming van deviezen, be lasting en douanerechten Weder luchtpost via Lissabon en New-York Pater H. De Swart O. G. R. f RIJWIELDIEVEN GEPAKT Recherche-successen in Den Haag Jongen bij ontploffing ernstig gewond Aankoop Rijsterbosch Eindexamen gymnasium 35 I 7\\ 63 I 157 t 31 I 3 6! 8-S WISSELKOERSEN 40.05+ 40.05+ 40.05+ AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT Kind verdronken Clearingkoersen Machinisten-examen Academische examens Eindexamen H.B.S. Eindexamen gymnasium Lichamelijke oefening M. O. FAILLISSEMENTEN door W. Waniek Huis nr. 26, derde verdieping, Wilhelm Strel- 's-GRAVENHAGE, 6 Juli. In een pelscon ferentie heeft de Pressereferent voor buiten- landsche aangelegenheden, dr. H. Wissmann, eenige beschouwingen gehouden over de economische positie van Engeland. Hij zeide daarbij o.m. het volgende: In het Lagerhuis heeft de Britsche minister voor Economische Zaken dezer dagen de stel ling naar voren gebracht, dat de overwinning geenszins afhankelijk is van de militaire kracht van Engeland, maar dat 't in even groote mate aankomt op de in stand houding van de economi sche betrekkingen. In dit opzicht zou Engeland ongeschokt zijn. De werkelijkheid nu ziet er volstrekt anders uit. De blokkade van Engeland door het vaste land wordt van dag tot dag doeltreffender. Bij de economische blokkade van Engeland is intusschen nog de moreele blokkade gekomen, die begonnen is met het falen van de Britsche garanties en de groote teleurstellingen die de Engelsche beschermingsmacht aan sommige landen heeft bereid. Deze moreele blokkade heeft nog een bijzonder sterken impuls gekregen door den overval der Britsche op de Fransche vloot bij Oran. Tegelijkertijd is deze moreele blokkade het ferment van het nieuwe Euro- peesche gemeenschapsgevoel op economisch evenals op militair gebied. De Britsche activiteit poogt thans nog op het laatste oogenblik koortsachtig een economisch succes te bereiken. Zoo meldt bijvoorbeeld een Zwitsersche correspondent uit Londen dat Enge land het voornemen heeft de blokkade ook uit te breiden tot Spanje, aangezien men in Enge land vreest voor een economische samenwerking tusschen Spanje, Duitschland en Italië. Boven dien is men bevreesd voor Spaansch-nationa- listlsch streven tegenover het Britsche kapitaal dat zeer rijkelijk belegd is in Spanje. Voorbeel den toonen aan dat speculanten reeds afscheid nemen van Britsche zaken, leeningen en waar depapieren op het vasteland. Dit beteekent een verder groot verlies voor de Britsche economie, gezien de talrijke kapitaalsbeleggingen op het vasteland, vooral op den Balkan. Overal in de Europeesche landen kan het streven waarge nomen worden om Britsche kapitaalbelangen waaraan men tot dusverre was onderworpen, af te stooten teneinde de nationale huishoudingen te bevrijden van de boeien van hooge rente voeten en aflossingsbedragen, welke tot dusverre moesten worden betaald aan Britsche kapita listen. Hierdoor werd de financieele politiek der afzonderlijke landen zwaar belast. De economische isoleering van Engeland is geenszins een splendid isolation. Engeland heeft na de Duitsche overwinning op Frankrijk een derde deel van zijn buitenlandschen handel ver loren. De Engelsche landbouw heeft door de isoleering der Britsche huishouding op het con tinent het grootste deel van zijn invoer van meststoffen vefloren. Deze invoer kan niet vervangen worden. Een opvoering van de landbouwkrachten in Engeland is uitge sloten. Veeleer is de achteruitgang van de landbouwproductie in Engeland zeker, aange zien de meststoffen ontbreken. (De kali-produc tie van Elzas-Lotharingen en het fosfaat van Noord-Afrika .moeten als verloren worden be schouwd). Een massaproductie van vliegtuigen kan alleen geschieden op de basis van alumi nium. Terwijl Duitschland voorzien is van deze stof. en ook Italië, heeft Engeland in het ge heel geen bauxiet. Ook is de productie van bauxiet in het Britsche rijk minimaal. In de laatste maanden voor den oorlog kwam niet minder dan 83 procent van den Britschen bauxiet-im- port van Frankrijk. Griekenland volgde als tweede met 8.4 procent en uit Turkije kwam nog minder. Daarmede is de bauxietvoorziening van Engeland volkomen verlamd Europa onthoudt Engeland de continentale producten zooals grondstoffen, levensmiddelen en industrieproducten en daarvoor onthoudt Engeland aan het vasteland de productie der overzeesche landen. Hier staan twee met el kander concurreerende blokkades tegenover el kaar: de afsluiting varr het vasteland die ge leid wordt door de spilmogendheden staat te- gevenover de Britsche blokkade. Welke blokkade nu is doeltreffender? De continentale afsluiting is veel doeltreffender dan de Britsche blokkade tegen het vasteland ooit zou kunnen worden. De gevolgen van de continentale afsluiting zijn in Engeland: met groote snelheid geraakt het Britsche oorlogsbe drijfsleven in problemen door tekorten en ma- teriaalschaarschte, waaraan Engeland tevoren in het geheel niet heeft gedacht. Er is geen hout meer voor de mijnen en daarmede is de opvoering van de steenkoolpioductie gestiüt. De omvang der dagbladen is verminderd tot 6 bladzijden. De papierprijzen zijn verdubbeld, het Britsche staal heeft nu reeds drie prijsverhoo- glngen beleefd. De meubel-firma's mogen nog slechts in de belangrijkste gevallen meubelen afleveren. Het houtsnijdersbedrijf is stopgezet. De kunstmatige stoffen zijn nog niet voldoende tot ontwikkeling gebracht, terwijl Duitschland de ontwikkeling van deze stoffen binnen bet kader van het vierjarenplan tot een buitenge wone technische hoogte heeft opgevoerd. Er is geen pakpapier meer in Engeland. De winkels hebben de instructie gekregen alleen nog in noodzakelijke gevallen de goederen in te pak ken. Engeland probeert eenheidsmargarine te produceeren omdat er geen boter meer is. In Duitschland echter wordt op het oogenblik de boterdistributie verhoogd. De koninklijke familie in Engeland eet nu margarine om het volk een goed voorbeeld te geven. In dit totale verband moet gewezen worden op de Britsche beurs. Overal in City-kringen houdt men zich niet meer bezig met de oor logseconomie, maar met de groote financieele crisis die men voor de Britsche economie ziet opkomen na den oorlog. De sterke waardever' mindering van alle petroleumaandeelen op de beurzen is zeer opmerkelijk. Klingen uit de City vreezen dat het Empire na den oorlog alle buitenlandsche belangen op het vasteland en in Zuid-Amerika zal verliezen of dat zij zeer sterk in waarde zullen dalen. Verder verwacht men een aanzienlijke geschoktheid voor de Britsche valuta die met de financieele crisis van den staat jarenlang zal duren. Met een afdanken van het pond sterling als wereldvaluta heeft men zich reeds volledig verzoend. De Engel sche economie zelf is er geenszins van over tuigd, dat zij ongeschokt is. Men is er veeleer in Engeland van overtuigd, dat de economische macht van Engeland op het continent tot dus verre zeer sterk verzwakt wordt. LONDEN, 6 Juli (Beuter). Acht bommen zijn. op een stad in het zuidoosten van Engeland afgeworpen. Afzonderlijk vlie gende vijandelijke toestellen verschenen boven Noord- en Zuidwest-Engeland. Te Londen is volkomen onverwacht een groot aantaj burgers opgeroepen, die loop graven moeten aanleggen in de Britsche hoofd stad. Het oproepen der „vrijwilligers" geschied de in bioscopen, in hotels en op alle mogelijke andere plaatsen. Vaak zijn ook vrouwen bij dit werk betrokken. ROME, 6 Juli (Stefani). De ministerraad is vanochtend bijeen gekomen onder voor zitterschap van den Duce. Een wetsontwerp, waarbij maarschalk Graziani tot gouver neur-generaal van Libye benoemd wordt, werd goedgekeurd, evenals een ontwerp, waarbij 265 millioen beschikbaar wordt ge steld voor werken ten behoeve van de marine en een ontwerp, waarbij een scha deloosstelling wordt toegekend aan Ita liaansche burgers, die oorlogsschade heb ben geleden. Aan het einde der vergadering herdacht de Duce den heldendood van maarschalk Balbo en bracht hjj hulde aan diens na gedachtenis. Verder wordt bericht, dat tot president van de Italiaansche wapenstilstandscommissie is benoemd generaal Pietro Pinto; leden zijn ge neraal Vecchiarelli, admiraal Goiran, generaal Pellegrini, de gevolmachtigde minister Vitetti, de inspecteur-generaal Lazzari, kolonel Vaglieco en prof. Bosco. ISTANBOEL, 5 Juli. (D.N.B.) De Staats- scheepvaartmaatschappü is voornemens, het verkeer op de lijn IstanboelMersina, dat we gens den toestand in de Middellandsche Zee tijdelijk was gestaakt, te hervatten. ROME, 6 Juli (D.N.B.). De hier bijeen ge weest zijnde verkeers-conferentie heeft volgens een officieel communiqué onder voorzitterschap van senator Gianini en den Duitschen gezant Martius vandaag haar werkzaamheden geëin digd. In het door Bulgarije, Duitschland, Italië, Joego-Slavië, Roemenië, Slowakije en Hongarije onderteekende protocol hebben deze staten eenige overeenkcrnsten aangegaan ter verge makkelijking van het verkeer. Zij besloten een dienstregelings- en tarieven-conferentie bijeen te roepen op 15 Juli in Weenen. Over het resultaat van de nationale inzame ling,- voor wat Den Haag betreft, bestaat alle reden tot tevredenheid. De opbrengst van de straat- en huizencollecte was f 62.107 en per giro werd f 37.116 ontvangen, in het geheel is de opbrengst in Den Haag derhalve f 99.223 De oollectecommissie hoopt, dat door nog een aantal nakomende stortingen op haar post gironummer 383900 de f 100.000 als totale op brengst zal worden bereikt of overschreden. De dag was begonnen met twee enveloppen elk f 1000 inhoudende. Bovendien werden op deze wijze twee giften van f 500 ontvangen. Uit de collectebussen kwamen eenige bank biljetten van f 100, vele van f 50 en talloozen van f 25 en f 10 te voorschijn. Verder een 25- tai gouden tientjes en vijfjes. Niet alleen de Hagenaars, maar ook de Duit sche militairen hebben algemeen hun bijdragen geschonken. De besturen van de vereeniging voor opbouw werk in de provincie Groningen, de stichting „De Groninger Gemeenschap" en de stichting voor de landbouwvakopleiding hebben besloten, een centraal orgaan in het leven te roepen, waarin elk van de genoemde lichamen vertegen woordigd zal zijn en waarbij andere vereenigin- gen en instellingen desgewenscht zich zullen kunnen aansluiten. Het is de bedoeling, dat dit centraal orgaan het brandpunt zal worden voor het sociale werk, dat in de provincie Groningen zal worden ver richt. Tot secretaris is benoemd de heer H. Roelfsema, adjunct-secretaris van de Groninger Gemeenschap te Groningen. Op de algemeene begraafplaats aan de Kerk hoflaan in Den Haag is het stoffelijk overschot van den musicus Bart A. Verhallen, oud-dirigent van de Rotterdamsche Stafmuziek en oud- leeraar aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag, te ruste gelegd. Van hun belangstelling gaven velen blijk. In de aula, waar de organist den treurmarsch van Chopin en Ases Tod ten gehoore bracht, sprak de heer Hugo van Dalen als vriend en collega. Hij schetste Bart Verhallen als een musicus van groot formaat, die in heel Nederland groote be kendheid genoot. Voor zijn leerlingen was hij streng doch tevens een vriend. Hierna sprak de heer Ype Wenning namens Pulchri Studio; hij bracht in herinnering de meesterlijke composities en werken voor har monie-orkest van de hand van Verhallen. Vervolgens sprak de heer H. v. d. Vegt, be stuurslid van de Vereeniging van leerlingen aan het Kon. Conservatorium, namens den heer Sem Dresden woorden van dank voor wat de thans overledene voor de toonkunst en het Kon. Con servatorium heeft gedaan. Ook voerden nog het woord verscheidene vrienden van den overledene, als laatste de heer J. F. v. d. Meer, voorzitter van het Schiedamsch Mannenkoor „Orpheus", die ook de groote ver diensten van Bart Verhallen in herinnering bracht. De kist werd vervolgens onder het spelen van „Wenn ich einmal soil scheiden" van Bach naar de groeve gedragen, waar een familielid dankte voor de belangstelling. Onder intrekking van een vorige verordening ter zake heeft de Rijkscommissaris bepaald (Verordeningenblad no. 9) De uitvoering van de bepalingen van de De- viezenverordening van 24 Juni 1940 (Verorde ningenblad *no. 27/1940) en van de hierover nog uit te vaardigen uitvoeringsvoorschriften berust behalve bij de daar genoemde ambtenaren ook bij de ambtenaren van het Duitsche deviezen- beschermingscommando. Ambtenaren van de bureaux van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied zijn bevoegd, om in het bezette Nederland sche gebied een onderzoek in te stellen, dat noo- dig is voor de opheldering en het ten einde brengen van in het rijksgebied aanhangige of aanhangig te maken opsporings- en strafzaken in aangelegenheden van deviezen, belasting en douanerechten. Thans kan weder luchtpost-correspondentie met den Clipperdienst LissabonNew York wor den verzonden naar de Azoren. alle bestemmin gen in Noord-, Midden- en Zuid-Amerika, met uitzondering van Nederlandsch-West Indië en de Britsche en Fransche koloniën, protectora ten enz., en naar Hawai, Guam (met Midway en Wake Island) en Philippijnschen Statenbond. De met dezen dienst naar de Azoren en Amerika te verzenden correspondentie dient het opschrift „per transatlantischen luchtdienst" te dragen. De voor Hawai, Guam en den Philip pijnschen Statenbond bestemde luchtpostcor respondentie moet bovendien nog worden voor zien van de vermelding „via United States Air Mail Service and Transpacific route". Boven het gewone internationale port dienen deze zendin- In den ouderdom van 74 jaar is na een ziek bed van enkele maanden in de Trappisten-abdij „Ulingsheide" te Tegelen overleden pater Hu bertus de Swart, sub-prior van dit klooster. Na zijn gymnasiale studies gemaakt te heb ben bij de Paters Franciscanen te Venray trad hij in 1897 in het Tegelsche Trappistenkloos ter, waar hij sindsdien verbleef. In 1899 werd hij geprofest. Op 10 Aug. 1902 ontving hjj de H. Priesterwijding. Pater Hubertus was tot enkele maanden voor zijn dood iederen nacht om twee uur in de kerk voor het nachtelijk koorgebed. Bijna 25 jaar was pater Hubertus als tweede overste de rechterhand van Abt Dom Aloysius van de Laar, toen nog prior van het klooster. gen met het extra-luchtrecht gefrankeerd te zijn. Dit bedraagt voor de Vereenigde Staten 321/2 cent per 5 gram. Inlichtingen omtrent de tarieven voor de overige bestemmingen verstrek ken de postkantoren. De voor den Clipperdienst bestemde luchtpostcorrespondentie wordt twee maai per week via Duitschland verzonden. Voor eventueele mogelijkheid, luchtpostcor respondentie naar Zuid- en Midden-Amerika over den Italiaanschen luchtdienst naar Zuid- Amerika te verzenden, raadplege men de post- kantoren. Wederom heeft de Haagsche politie de hand kunnen leggen op twee leden van het in den laatsten tijd weer brutaal optredende gilde der rijwieldieven. Op 28 Juni zagen eenige rechercheurs op den Hofweg een man, die een mooie fiets bereed, welke echter in verband met 'smans lengte te laag was. Bij navraag door de rechercheurs ha perde hij met antwoorden, en op een herhaalde vraag, hoe hij aan de fiets kwam, verklaarde hij, deze te hebben gekocht van een logementhouder te Assen. De man werd meegenomen naar het bureau Prinsestraat, waarna een nader onder zoek wprd ingesteld. Hierbij kwam aan het licht, dat dit rijwiel den dag tevoren in Leiden was gestolen en toebehoorde aan een inwoner van Sassenheim. De man werd in bewaring gesteld. Voorts was het aan de recherche bekend, dat een inwoner van de Kootwijkstraat een mooi rijwiel had gekocht voor slechts 13.50. Recher cheurs stelden een onderzoek in, waarbij bleek, dat de kooper niet thuis was. Zij bleven op straat op hem wachten. Toen een jongeman met een rijwiel zich aan hetzelfde adres vervoegde, hoor ton de rechercheurs, dat deze, eveneens ten ant woord kreeg, dat de gezochte 'persoon niet thuis was. Deze bezoeker wachtte hierna op de portiek- trap van het huis. De rechercheurs spraken hem aan en vroegen hoe hij aan het mooie rijwiel kwam. De ondervraagde zeide, het van een on bekende gekocht te hebben voor 18 gulden. De rechercheurs vonden echter aanleiding hem mee te nemen naar het bureau Van der Venne- straat, waar bleek dat dit rijwiel op 1 Juli j.l. was gestolen in de Merwedestraat in Den Haag. De man werd aangehouden. Het bleek te zijn de 22-jarige bankwerker A. H. P. Nader bleek, dat de bewoner van de Kootwijk straat het rijwiel te goeder trouw had gekocht. Daar hij over contanten bleek te beschikken, was de aangehoudene met 'n tweede rijwiel ook bfj hem gekomen. De 12-jarige F. J. S. te Leiden was op den zolder van de ouderlijke woning in het Ko ningshof aldaar aan het spelen met een meta len buisje, dat hij ongeveer vijf weken geleden had gevonden in een tuin te Leiderdorp. Plot seling explodeerde het buisje met een hevigen knal, waarbij de jongen ernstig aan beide han den werd gewond, terwijl hij tevens ernstige kwetsuren aan knieën en rechterborst be kwam. Vermoedelijk vormde het buisje een onder deel van een handgranaat en bevatte het slag kwik. De knaap is ter behandeling naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Gedeputeerde Staten van Friesland stellen voor aa nde Provinciale Vereeniging voor Na tuurbescherming „It Fryske Gea", ten behoeve van den aankoop van het Rijsterbosch c.a., een bedrag ter leen te verstrekken van 122.000, on der de volgende voorwaarden: de rente bedraagt 2 pet. per jaar en zal kunnen worden opgevoerd tot ten hoogste 3 pet. indien de exploitatie uitkomsten dit, naar het oordeel van Gedepu teerde Staten, toelaten. Van het te leenen bedrag zal 100.000 worden afgelost in 50 jaartermijnen, elk van 2.000, ter wijl het resteerende bedrag van 22.000 zal wor den afgelost in 22 jaartermijnen van -f 1.000. Als waarborg wordt aan de provincie eerste hypotheek verleend tot een bedrag van 122.000. Het bosch, dat van karakter niet mag worden gewijzigd, moet voor het publiek toegankelijk worden gesteld. Voorts stelt het college voor aan de Vereeni ging tot Behartiging van de Belangen van de Coöperatieve Grasdrogerijen in Friesland een subsidie te verleenen van 15.000, in de kosten van aanschaffing en installatie van de bij de vereeniging aangesloten 15 grasdorgerijen, ten behoeve van proefnemingen. ROTTERDAM (R.K. Gymnasium Beukelsdijk) Geslaagd voor diploma A: G. van den Assum, V. Calon, H. Cavadino, J. Engelbregt, W. Kap- tein, B. Knüppe, J. Lem, M. Lips, Ui. van Nie- rop, F. Nivard en J. Peters. Afgewezen 1. Geslaagd voor diploma B: J. v. Eijck, J. Kap- tijn, W. van Trier en J. van der Werff. HAARLEM (Triniteitslyceum)Na verlengd examen zijn alsnog geslaagd voor diploma B: J. A. Hollander en H. N. N. de Haan, zoodat alle candidaten zijn geslaagd. Juli Air Reduction Allied Chemical American Can Co. American Radiator Am. Smelt Ret. Am. Tel. fit Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeke Baltimore fit Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Ches. Ohio Chicago Rock IsL Chrysler Motor Dupont de Nem. Genera) Electric Genera) Foods Genera) Motors Good Year Hudson Motor Intern. Nickel Intern. Tel. en Tel Kennecott Copper Missouri Pac pref Montgomery Ward New York Centra) Norfolk fit Westen North Am. Comp. Northern Pacific Packard Pennsylvania Proctor fit Chambh Radio Corporation Uep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Southern Pacific Sotthern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Union Pacific United Aircraft United Corp U. S. Rubber U. S. Steel 1V00Iworth Building Omzet 130.000. 5 ex dividend ex coupon. nieuwe andeelen. gedaan en laten t bieden. 6 5 4 39. 147 39} 39} 147} 147 95 1 94} 94} 5} 5} 6} 36 35} 160 .9 160 159} 77} 76} 9 8} 19} 19} 15} 15} 3} 3} 2 74 94 2i 2} 37 36} 63} 62} 157} 157} 31 30} 40» 43 Z 41 40} 42} 42} 14. 14} 14} 3} 3} 23 2 -k 23} 23} 2} 2} 25 25 39 39 r-ke CO cn 12 11 f 11 I 202 ■203 201 20 20} 20} 6} 3 3} 3} 3} 62 19} 19} 62 62 4 4} 4} l6} 72 I n 16} 16} 72} 72 8} 8 8; 11 8} 1) 11 i 6} 6 6 32} 80} 32} 32} 79} 79 32} 31 32 2 2 2 19} 19 19} 51 51 i 50} 32 32} 31} NEW YORK, 6 Juli Slotkoersen Juli 6 5 4 Amsterdam Londen 3,77 3.69 3.82 Paxijs I""" Berlijn Brussel Rome 5,05+ 5.05+ 5.05+ Madrid 9.25+ 9.25+ 9,25+ Zwitserland 22.68 22.67 22,67 Weenen Stockholm 23.88 23.81 23,89 Montreal 88.000 87,250 84.125 B. Aires Papiei 29.78 29.78 29.78 B Aires Markt 21.40 21.30 21,35 Yokohama 23.48 23,48 23.48 NEW YORK, 6 Juli 6 Juli 5 Juli 6 Juli 5 Juli Katoen Nieuw contract Juli Oct. Dec. Tin Loco 10.04 9.45 9.32 52.00 10,15Jan. 9.35Mrt. 9.22Mei 9,22 9.07 8.90 Het vier-jarig dochtertje van den daglooner Kaptein te Alphen aan den Rijn is bij het spelen nabij de ouderlijke woning in den pol der Nesse te water geraakt en verdronken. Koersen voor stortingen op 8 Juli 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.43; Lires 9.55; Deensche kronen 36.40; Noorsche kronen 42.80. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren: W. Aleman te Schiedam en H. J. Robeer te Bilt- hoven. 77 78 Tarwe Juli 76 Sept. Dec. Mais Juli sept. Deo. Reuzel Juli Sept. 90 52.00 dagen 97 77 78} 9,13.- 9.00 8.84— 50.75 Termijn 51.00 50.25 50.12 CHICAGO, 6 Juli 6 Juli 5 Juli 6 Juli 5 Juli Haver Juli 31 31 Sept. 28} 29}- i Dec. 2930 60} 57} 54| 61 58} 55} Juli Sept. Dec 29} Rogge 42 44- 46} -- 42} 43} 46} 6.05* 6.20+ 6.07 +Oct. 6 25 Dec. 6 Juli 5 Juli 6.32 6.45+ WINNIPEG, 711 73} 74} Tarwe Juli Oct. Dec Rogge Juli 44} Oct. 43 Dec 43 Haver Juli 31 Oct 28 71} 73} 74} Juli Oct. Dec. 45 Juli 44 Oct. 44 Me( 6 Juli 5 Gerst 35 36} 36} Lijnzaad 127 (.27 130} 6.27} 6.50* 6 Juli 5 Juli 34} 35} 36 1.31 29 Dec 32 27 28 NIJMEGEN. (R. K. Universiteit). Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de heer G. J. W. Kets te Oss; voor het doctoraal examen in de theologie de weleerw. pater H. van Zunderen, M.S.C., te Stein (L.) en voor het doctoraal examen in de Ned. taal- en letterkunde de heeren J. H. L. Mols te Maastricht en G. J. M. Schuvink uit Venlo. UTRECHT. Geslaagd voor het apothekers examen le gedeelte mej. A. M. van Buuren, W. J. M. Batenburg, F. R. J. M. Schul, H. J. J. Versteeg. Doctoraal rechtswetenschappen B. Coops, Doctoraal examen pharmacie: M. H. L. Zui- dersma, C. J. A. M. Engel, mej. M. R. Rutgers. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten mej. F. Breed en de heeren F. D. A. Habbema, M. Proper en C. D. Boeke. Voor het doctoraal examen wijsbegeerte (hoofdvak psychologie) mej. W. J. Bladergroen, en voor het doctoraal examen economie de heer J. L. Muller. LEIDEN. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten de heer Th. van der Meer, Leiden. NIJMEGEN (St. Canisiuscollege)Geslaagd voor het eindexamen H.B.S. B: H. Bemtsen te Beek (Didam); G. Jansen, P. Jenniskens, J. v. Som beek, J. Teunissen, H. Veugelerens, M. Voets, G. v. d. Wansem, H. Wolf, allen te Nijmegen; W. v. d. Meerendonck te Horst (L.), J. Welling te Groesbeek; J. v. d. Bergh te Heerlen; A. te Boekhorst te Batavia; Carel Boersma te Am sterdam, J. v. Dijk te Wassenaar, J. Engers te Amsterdam, J. van Heemskerk te Rotterdam, Jo Imants te Reusel, J. Lamberk te Bandoeng, G. Neyzen te Delft, P. Tool te Soerabaja, E. Uytte- waal te Maarssen, Jan Zaat te Quintsheul. HAARLEM (Triniteitslyceum). Geëx. 21 can-" didaten. Geslaagd: J. J. F. Bloem, G. S. van Deursen, H. Dhooge, Chr. F. N. Edelhauser, L. J. van Emmerik, W. A. de Graaf, H. R. J. G. Hamm, J. P. W. Hartmans, W. A. M. Kerssema- kers, F. J. K. Kerstens, W. J. Kimman, J. Chr. Mathot, L. Modderman, Th. B. A. Reith, M. J. Sluyter, P. J. M. Vink. C. E. Zwager, J. de Wit, A. B. M. Zwartkruis. Afgewezen 2 candidaten. 's GRAVENHAGE (R. K. Lyceum voor meis jes). Afd. B. Geslaagd de dames A. Berding, M. Bierhuizen, R. van Heeswijk, A. Sytsëma en H. van Zijl. AMSTERDAM. (St. Ignatius-college). R. K. Gymnasium. 4e Groep. Voor diploma B ge slaagd: Theo van der Kley, Jaap Klijn, Piet Landsman, Gerard Ritzen, Tony Wichman en Jan Winkeler. AMSTERDAM. Geslaagd de heeren: W. S, Mijnheer, 'sGravenhage; J. C. Röth, Amster dam; C. F. Coers, Den Haag. De examens zijn afgeloopen. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard 4 Juii: Aaron Cohen, journalist, wonende te Amsterdam', Stadionkade 135 III. R.c. mr. G. C. B. E. Suringar. Cur. mi'. M. Schorlesheim, Wete ringschans 241, Amsterdam. 5 Juli: G- van Deuren, zonder beroep, wonende te Alphen a.d. Rijn, Torenstraat 16 R.c. jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen, Cur. mr. A. J. Meijer. Alphen a. d. Rijn. A. Jacohson, zonder beroep, wonende te Den Haag, Schenkkade 377. R.c. mr. G. H. B. van den Boom'. Our. mejuffrouw mr. J. J. L. Timmer, Den Haag. In de week van 1 t.m. 6 Juli 1940 werden In Nederland 7 faillissementen uitgepsroken. Volgens „Handelsbelangen" werden gedurende de maand Juni 1940 bij de gezamenlijke Griffies in Nederland gedeponeerd: 64 credieteurenlijsten met een totaal passief van f 1.698.975.76, waarvan preferenit f 206.643.16U Vanaf 1 Januari 1940 werden in totaal gedepo neerd: 512 crediteuren!ijsten met een totaal pas sief van f7.679.929.57, waarvan preferent f979.121.95. Faillissementsstatistiek over Juni 1940. Samen gesteld door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co., N.V. Amsterdam. Noord-Holland (exci. Amsterdam') 5: Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 10; Den Haag 7; Rotterdam 1; Utrecht 1; Gelderland 13: Noord-Brabant 7; Limburg 3; Zeeland 2; Friesland 1; Groningen 1; Drente 5; Overijssel 8. Totaal 79 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 1940 730 faillissementen. Totaal! zelfde tijdvak' vorig jaar 1150 faillissementen. Opgeheven wegens gebrek aan actief de faill. van: H. I. Verduin, Amsterdam: M. Polak, Am sterdam: J. Mortelmans, Amsterdam; J. Huygena, Tilburg; J. Bos Kzn., Beverwijk; C. Meyer, archi tect, Krommenie. Gedeponeerde uitdeellngsljjsten: 22' Juni: H. Kymans, Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdee- lingslijst. Uitk. 100 pCt. pref. en nihil aam conc. crediteuren. J. Tak, weduwe S. Tak, Amsterdam. Idem. thtk. 100 pCt. pref. en 6.168 pCt. conc. cred. 42' Juni: G. Preso, Amsterdam. Idem. Uitk. 73.31 pCt. pref.; nihil conc. A. Honda, Amsterdam. Idem. Uitk. nihil aam conc. cred.. (3 pref. cred. f309.15). J. Visser, Amsterdam. Idem. Uitk. 100 pCt. pref.; 4.051 pCt. conc. 25 Juni: C. Ricke, visch- en fruithandelaar, Purmerend. Geëindigd door het verbindend woe den der uitdeelingsiijst. Uitk. 25 pCt. conc. ere-- diteureni. 26 Juni: F. J. A. Jansen! Amsterdam. Geëin digd door het verbindend worden der slotult- deelingslijst. Uitk. 3.6 pCt. conc. cred. H. J. van Dun, smid. Tilburg. Geëindigd door het verbindend worden der uitd.lijst. Uitk, 17.172 pCt. 28 Juni: W. J. J. Seegers, timmerman en café houder. Gendt (O.B.). Geëindigd door het ver bindend worden der eenige uitdeelingsiijst. Uitk. 8.47314 pCt. 29 Juni: P. Eekel, Weesp. Idem. Uitk. 1004 pref.; 56,5 pCt. 3 pref.; 5.67 pCt. conc. credi teuren. ben, *9 ar Karl Roch stak nog een sigaret aan, maakte het zich gemakkelijk in zijn wijden club en keek nadenkend naar de blauwe rookwolkjes, die hij opblies naar het plafond. II Den volgenden avond meldde Kronberg zich stipt om zes uur aan bi) den detective, die aan zijn met papieren en documenten overdekte schrijftafel zat en druk werkte. Na de wederzijdsche begroeting nam Karl Roch glimlachend het woord: Op de eerste plaats moet ik u dringend verzoeken, van uw wandelingen ln de Linden- strasse af te zien. U zoudt de aandacht kunnen trekken en dat is niet wenschelijk. Hebt u mij daar gezien? Natuurlijk en zelfs-gesproken. Gesproken? Niet mogelijk! Zelfs tweemaal. Den eersten keef vanmor gen om 8 uur, toen u zoo vriendelijk waart, een exemplaar van het „Tageblatt" van mij te koo- pen. Den tweeden keer tegen den middag, toen ik de vrijheid nam, u vuur te vragen voor mijn sigaret. Die sjofel gekleede, gebrekkige kranten- verkooper en die elegante heer met het blonde baardje, was u dat?! riep Kronberg in opper ste verbazing. Inderdaad. Niet mogelijk! U kunt het gerust gelooven.... Maar .u zult u immers in de Lindenstrasse niet meer laten zien? Ik geef u de stellige verzekering dat dit nuttig en zelfs noodig is. De zaak is toch al te ruchtbaar geworden. De politie heeft reeds nasporingen gedaan. Heeft zij iets gevonden? vroeg Kronberg driftig. De detective glimlachte weer: Zij heeft natuurlijk niets gevonden. En u? Niet veel. Toch is het mij gelukt, den kring van de bij deze zaak in leder geval in aanmer king komende personen, althans gedeeltelijk te trekken. Geen kleinigheid hoor! U had ge lijk. Het blaadje papier kon alleen uit een ven ster van de hulzen nr. 24, 26, 28 en 30 op straat geworpen zijn. Die huizen tellen te zamen 114 appartementen met 487 bewoners! Dan bestaat er natuurlijk niet de minste kans van slagen! viel Kronberg den detective moedeloos in de rede. U overdrijft. Van die 114 appartementen kon ik gerust al die, welke geen venster in den voorgevel van 't huls hebben, uitschakelen. Dan hebben we nog 68 appartementen met 294 be woners. Van dezen moest ik reeds op grond van zeer oppervlakkige inlichtingen 138 personen beschouwen als volkomen onverdacht. Daar deze 138 personen 32 appartementen in huur hebben, blijven er nog maar 14 appartementen met 55 personen over. Maar nu werd de zaak moeilijker. Er waren uitgebreide, scherpe obser vaties en uiterst nauwkeurige navorschingen noodig, die mij en mijn helpers door heel de stad deden zwerven. Doch wij zijn erin ge slaagd. den kring nog nauwer te maken. Dezen namiddag om 3 uur was ik flink gevorderd; ik kon met eenige zekerheid aannemen, dat we slechts nog met 7 personen in 3 appartementen rekening hebben te houden. Wat zijn dat voor menschen? vroeg Kron berg, die met spanning Roch's uiteenzettingen volgde. De detective nam een velletje papier met ver schillende aanteekeningen en ging voort: Huis nr. 24, tweede verdieping, deur 12: Aloïs Mandler, 52 jaar; zijn vrouw Else 44 jaar; zijn zoon Max, 24 jaar. Vier maanden geleden hier aangekomen uit Leipzig. De vader is, naar 't schijnt, handelsagent, de zoon klerk in een hoedenfabriek, waar men zijn gedrag en zijn werk ten hoogste waardeert. De jonge Mandler ging om half acht naar zijn kantoor, kwam om half een thuis en ging om half twee weer naar de fabriek. Mandler senior verliet eerst om 2 uur zijn woning en begaf zich naar een koffie huis in de Praterstrasse, waar een soort ar beidsbeurs wordt gehouden en waar hij sprak met verschillende personen, waarvan sommigen geen al te beste faam genieten. ler, zonder beroep; zijn vrouw Margarethe, 30 jaar. Negen maanden geleden uit Berlijn hier aangekomen. Verbleven een half jaar in 't hotel „Goldenes Kreuz" en zijn toen in de Linden strasse gaan wonen. Tot nu toe geen nadere in lichtingen. De vrouw is vroeg in den morgen voor 'n half uur uitgegaan, om verschillende in- koopen voor 't huishouden te doen. De man is tusschen 11 en 12 uur een wandeling gaan ma ken en daarna huiswaarts gekeerd. Huis nr. 28, derde verdieping: Alois Brendel, 48 jaar, zijn vrouw Martha, 4 jaar. Wonen sinds twee jaar in dat huis. De man was vroeger handelsreiziger en heeft nu een winkel van hee renartikelen in de Bennogasse. Staat gunstig bekend. Twaalf dagen geleden ging zijn vrouw op reis, om twee dagen later terug te keeren met een jonge dame, naar zij zegt een nicht van haar. Gedurende eenige dagen heeft men die jonge dame nogal dikwijls gezien; maar nooit alleen: steeds in gezelschap van Brendel of van zijn vrouw. Zij heeft zich niet laten in schrijven op het politiebureau. Sinds ongeveer drie dagen heeft men haar niet meer gezien. Men beweert, dat ze naar Budapest is vertrok ken, waar zij een betrekking als gouvernante had gevonden. Brendel verliet vanmorgen om 8 uur de woning, begaf zich naar zijn winkel, kwam tegen den middag thuis en ging om 2 uur weer naar zijn zaak. De detective legde het papier met de aantee keningen weer op de schrijftafel en stak een sigaret aan. Daarna ging hij voort: Ziedaar het resultaat tot hedenmiddag 3 uur. Toen moest ik het oorlogstooneel verlaten, om verschillende telegrammen naar Leipzig, Berlijn en Boedapest te verzenden en kalm te gaan nadenken over heel de zaak. 't Spreekt, vanzelf, dat mijn helpers inmiddels een oog in 't zeil blijven houden. Wie van die menschen is, naar uw mee ning, Jonathan Holder? Weer een glimlachje van den detective. Ik heb mij nog geen meening gevormd, antwoordde hij. Dat zou voorbarig, zijn geweest en geenszins bevorderlijk voor een objectieve beoordeeling. De historie met die nicht van Brendel lijkt me zeer verdacht. Opvallend is ze in ieder ge val. Dat wil ik u oogenblikkelijk toegeven. Toch geloof ik, dat hij onze man niet is. Een uurtje geleden ben ik in zijn winkel geweest en heb er eenige kleinigheden gekocht. Ik had 't zóó weten aan te leggen, dat ik hemzelf te spreken kreeg, en hij heeft 'n zeer goeden in druk op mij gemaakt. Trouwens, wij zullen ver der zien; ik verwacht reeds morgen een tele gram uit Boedapest over die nicht. Zou men intusschen in de drie door u ge noemde appartementen niet een huiszoeking kunnen doen? Daar we voor het oogenblik geen positieve argumenten kunnen aanvoeren, geloof ik niet, dat de politie daartoe bereid zou zijn. Trou wens, misschien zullen we spoedig méér te we ten komen, want als ik me niet vergis, hebben wij bezoek van mijn helper Sichel, die ik met de bewaking heb belast. Het scherp gehoor van den detective had zich niet vergist, want eenige seconden later werd er geklopt. Binnen, riep Karl Roch. Een man van vier of vijf en twintig jaar ver scheen op den drempel; zijn gezicht was rood van de kou. De detective wees hem een stoel aan, en vroeg Wel, hoe staan de zaken? Breng je nieuws? Tot mijn spijt, niet veel. Mandler is het zeker niet. Waarom? Collega Lutze heeft zich met zijn bewaking belast en is hem naar het koffiehuis gevolgd. Daar bleef hij in zijn onmiddellijke nabijheid. Mandler vertegenwoordigt een paar te Leipzig gevestigde firma's, o.a. een groothandel in pels waren. Lutze deed zich als kooper voor, en be weerde, een flinke partij te willen koopen. Mandler toonde hem eenige stalen, die Lutze echter afwees als niet geschikt voor hem. Ook op Mandler's aanbod, hem morgen andere stalen voor te leggen, ging Lutze niet in, onder voorwendsel, dat hij de artikelen in kwestie dringend noodig had en dus niet kon wachten. Toen werd hij door Mandler uitgenoodigd, mee te gaan naar diens woning, waar hij onmiddel lijk andere stalen kon zien. Daarmee was Lutze het natuurlijk eens. Hij ging mee naar de Lin denstrasse en wist het zoo aan te leggen, dat hij geheel het appartement, hét bestaat trouwens slechts uit twee kamers en een keu ken, behoorlijk kon zien. Naar hij mij ver zekerde kan de persoon, die u wil opsporen, daar onmogelijk zijn. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2