R Wederzijdsch begrip Britsch ultimatum aan Martinique? Hitier heeft een langdurig onderhoud met Ciano Auto slipte en reed te water Presidentsverkiezingen in Mexico De Japansche eenheids party O O Volkomen overeen stemming bereikt Verduistering Verklaart Frankrijk den oorlog aan Engeland? „SINT PETRUS" VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VOOR SLECHTS Ik CENT HERSTELvan Uw HAARGROEI MAANDAG 8 JULI 1940 - AVONDBLAD N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering - Stadieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Prins Konoje over de „nieuwe politieke structuur" SpÉp iïSl Ontmoeting van historische beteekenis Ciano bezoekt bezette gebieden VENDELZWAAIDEMON- STRATIE MET MUZIEK Eisch van „Stemra" afgewezen Rijksverkeersinspectie Noord- Holland verplaatst 64STE JAARCANC No. 22482 Nederlandsch soldaat verdronken Bouw van 82 woningen te Delft DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN ^VvWWVUUllll MUIHf/I/f/'SSj MALIEBAAN 50 UTRECHT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Wederzijdsche verhoudingen wor den bepaald door de mate van wederzijdsch begrip. Hoe beter tvij de standpunten, inzichten en bedoe lingen van de Duitsche bezettingsautori teiten begrijpen en hoe beter deze auto riteiten zich trachten in te denken in onze ziens- en denkwijze, in onze ge rechtvaardigde verlangens en gevoelens, hoe minder kans er zal bestaan op mis verstanden,'misverstanden, die onder de huidige omstandigheden minder dan ooit te berekenen gevolgen kunnen heb ben en in ieder geval niet dienstig zijn voor het scheppen van de in beider be lang zoo noodige sfeer van loyale en vruchtbare samenwerking. Zoo lang Duitschland nog in oorlog en ons land nog in het stadium Van bezetting verkeert, zal deze brood- hoodige samenwerking zich moeten be perken binnen zekere grenzen, maar deze grenzen zijn ruim genoeg om zegenrijken arbeid te verrichten, mits over en weer een juist en eerlijk begrip voor elkanders belangen en opvattingen deze samen werking en haar vormen beheerscht Zoo begrijpen wij b.v. heel goed, dat de actie van de Duitsche weermacht, welke eindigde met de bezetting van ons land, volgens Duitsch strategisch inzicht een Wel onmisbare, maar toch betrekkelijk kleine schakel is geweest in de groote en zware keten van het geheel der Euro- Peesche krijgsverrichtingen, een detail bit het groote project, dat ontworpen en uitgevoerd werd om Duitschland de Plaats op het Europeesche continent te verzekeren, die het begeerde en die men het stelselmatig heeft trachten te ont houden. Maar van den anderen kant nioeten de Duitschers ook inzien, dat wat voor hen slechts een min ot meer bijkomstig onderdeel van een groot ge heel was, voor ons hoofdzaak is en een even belangrijke en allesoverheerschende Nationale levenskwestie als het groote en volledige probleem, dat de Duitschers thans voor zichzelf trachten op te los sen, voor Duitschland. Wij begrijpen evenzeer, dat ons land en zijn belang voor de Geallieerden óók maar een bijkomstigheid was, welke zij dienstbaar trachtten te maken aan hun groote tegen Duitschland gerichte doelstellingen. Hoe bijkomstig, hebben z« wel heel duidelijk bewezen door de hiinimaliteit van de offers, welke zij be reid bleken daarvoor te brengen. Wij zijn niet blind voor de bescheidenheid Van de bijrol, die wij tegen onzen zin. eri opzet gedwongen werden in het groote krijgsspel der ^uropeesche hiogendheden te spelen, maar wij mee- ben niet onbescheiden te zijn, wanneer Vdj met de hand op het hart verklaren dat wij die noodgedwongen aanvaarde hij rol met eere moedig hebben vervuld en dientengevolge aanspraak mogen maken °P respect. Dat respect is ons ook in ver schillende redevoeringen van de Duit sche bezettingsautoriteiten bij herhaling en nadrukkelijk betoond. In de da- Sen van strijd, die achter ons lig gen, hebben duizenden onzer solda ten. met hun bloed en de burgers •het hun offervaardigheid een onwraak baar getuigenis afgelegd van den wil Van geheel ons volk om zich in vrijheid en zelfstandigheid als een zich van haar ®uropeesche en nationale verantwoorde lijkheden bewuste gemeenschap te hand haven. Die wil is ongebroken en biedt Waarborgen voor de toekomst. De tijden veranderen en wij met hen. Deze klassieke spreuk geldt ook voor het Nederlandsche volk, hat om zijn intelligentie en cultuur' te door allen geprezen is om te mogen veronderstellen, dat het zoo dom zou billen zijn de oogen te sluiten voor de nuchtere en harde feiten, die zich heb ben voorgedaan. Men mag aan dat volk Piet verwijten, dat het onder andere Clhstandigheden dan de huidige anders beoordeeld heeft dan thans. Elk Verstandig volk heeft dat gedaan 60 pleegt dat te doen. Men zou het Nederlandsche volk er alleen een gerechtvaardigd verwijt van kunnen ma ken, indien het in kortzichtige eigen- enigheid zou weigeren de feiten te zien zooals ze zijn en uit die feiten de °nafwijsbare conclusies te trekken. Dit ls echter geenszins het geval. De alge meen erkende nuchtere werkelijkheids- van ons volk en de houding, die het óu de overrompelende wereldgebeurte nissen heeft aangenomen, staan daar door borg. Het Nederlandsche volk is Verstandig en moedig genoeg om ook har- feiten te verdragen. Dat heeft het tij- ns den vijfdaagschen veldtocht bewe- Zen- Maar dan is het ook niet noodig en zelfs niet dienstig de urdheid van sommige feiten te verbloe den of te verkleinen,want daardoor wordt un nuchtere werkelijkheidszin miskend en soms ook geërgerd. De wil tot begrij- hen is bij het Nederlandsche volk zeker m^nwezig en die wil kan slechts gesterkt .gesteund worden door het te behan- Qelen met de grootst mogelijke openhar tigheid en eerlijkheid. Openhartigheid en eerlijkheid wekken vertrouwen, en het vertrouwen over en weer kan niet ge mist worden bij een loyale en vrucht dragende samenwerking. Dat ons volk in twee maanden tijd nog niet op het hooge toerental is gekomen, waarop an dere volken sinds jaar en dag leven, mag geen verwondering en zeker geen wrevel wekken. Er wordt en er moet een hoog toerental worden geëischt van ons volk, wil het de steile helling op komen, die naar het vredig uitzicht van een nieuwe en stabiele toekomst leidt. Maar zulk een toerental wordt niet be reikt door een onverhoeds intrappen van het gaspedaal, want dan kan de motor defect raken of afslaan. Met be grip voor zijn eigen aard en wezen be handeld, zal het Nederlandsche volk, dat steeds bewezen heeft zich in de ge dachten en belangensfeer van anderen te kunnen verplaatsen, om zich een recht vaardig oordeel te vormen, een ijverige, tot waardevolle prestaties in staat zijnde, loyale en betrouwbare medewerker blij ken, die zich in geen enkel opzicht zal willen onttrekken aan de verantwoorde lijkheden en de taak, die heden en toe komst in Europa hem opleggen. Het Ne derlandsche volk weet, dat zijn nationale eigenbelang slechts gediend kan en moet worden binnen het groote kader van het gemeenschappelijke belang van geheel Europa, ja van geheel de wereld, en het is ten volle bereid dienovereenkomstig te handelen. WASHINGTON, 7 JTJLÏ. (D. N. B.) De Fransche zeestrijdkrachten, welke bij het Fransche eiland Martinique in de Caraibi- sche Zee liggen, waaaronder ook eenige duikbooten en 't 22.146 ton metende vlieg tuigmoederschip „Béarn", verwachten, naar alhier bekend wordt, een Britsch ultimatum. Volgens alhier door Franschen ontvangen berichten is het eiland door de Britsche blokkade van iedere verbinding met de bui tenwereld afgesloten. Men verwacht ieder oogenblik, dat de Britsche schepen de vij andelijkheden zullen openen. De vijf Amerikaansche torpedojagers, die van de Maagdeneilanden naar Martinique zijn ge zonden, hebben opdracht om, als het inderdaad tot een Britsch ultimatum mocht komen, als waarnemers in de wateren van Martinique te blijven en in geval van oorlogshandelingen de Amerikaansche scheepvaart te waarschuwen. MEXICO, 8 Juli (D.NB.). Gisteren zijn in geheel Mexico de verkiezingen gehouden voor het presidentschap der republiek. In vele plaat sen kwam het daarbij tot incidenten en schiet partijen tusschen de aanhangers der verschil lende candidaten. Alleen in de hoofdstad en omgeving werden vijftien personen gedood en ongeveer vijftig gewond. De uitslagen der stem ming waren Zondagavond nog niet bekend. TOKIO, 8 Juli (D.NB.) Prins Konoje, die op 24 Juni de functie van voorzitter van den Staatsraad heeft neergelegd en sindsdien in het middelpunt staat van de gedachtenwisselingen over de binnenlandsche politiek, heeft gisteren te Karuizawa gesproken over den vooruitgang en de vooruitzichten van de beweging tot vor ming van een eenheidspartij en over de zoo genaamde „nieuwe politieke structuur". Als inleiding wees prins Konoje er op, dat tot nu toe geen positieve resultaten zijn be reikt, daar eerst aan talrijke voorwaarden moet zijn voldaan. Konoje waarschuwde tegelijkertijd tegen voorbarig oplossingen en beval voor de geheele binnenlandsche politiek een „midden koers" aan. Hij heeft de regeering en het leger bepaalde voorstellen doen toekomen over een nieuwe politieke organisatie. Tot nu toe hebben regeering en leger zich hierover nog niet uitge sproken. Alle vraagstukken kunnen daarom niet binnen een of twee maanden worden opgelost. In het bijzejpder wees Konoje er op, dat een nieuwe politieke organisatie alle krachten van den staat In zich moet vereenigen, waarbij de betrekkingen tusschen leger en regeering van het hoogste belang zijn. Tusschen leger en ma rine eenerzijds en de regeering anderzijds moeten „harmonische betrekkingen" tot stand komen. Hieruit vloeit voort, dat men zich de volgende taak moet stellen: 1. Een gesloten nationaal systeem, 2. Een parlementair stelsel in overeen stemming met de nieuwe politieke structuur, waarbij Konoje uitdrukkelijk betoogde, dat De „Friesland", die dezen winter hachelijke avonturen beleefde op het IJselmeer, toen het schip in het ijs bekneld raakte en zonk, is weer in de vaart. De boot voor het vertrek gereed in de Amsterdamsche haven BERLIJN, 7 Juli (DNB) Officieel wordt in een communiqué medege deeld De Führer ontving Zondagmor gen in tegenwoordigheid van den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, den konink lijk Italiaanschen minister van Bui tenlandsche Zaken, graaf Ciano, voor een langdurige bespreking. De koninklijk Italiaansche ambas sadeur te Berlijn, Alfieri, Duitsche ambassadeur te von Mackensen, waren bij de ont vangst tegenwoordig. en de Rome, Van officieuze zijde wordt verder gemeld: De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken werd om 12.30 uur door den Führer ont vangen. In het werkvertrek van den Führer begonnen daarop in aanwezigheid van den rijksminister van Buitenlandsche Zaken de besprekingen tus schen den Führer en den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken. De besprekingen waren om 14.15 uur geëindigd. In aansluiting hierop gaf de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, ter eere Prins Kono]e het parlement grootere beteekenis moet krijgen. 3. Overeenstemming tusschen regee ring en leger. 4. Samenwerking tusschen alle regee- ringsorganen. Konoje vermeed uitdrukkelijk het begrip „nieuwe politieke partij'. In plaats daarvan sprak hij van een „nieuwe politieke organisa tie", in het middelpunt waarvan het kabinet en de „drijvende politieke krachten van het volk" moeten staan. Deze krachten moeten gelijkmatig in de regeering, in de politieke partijen, in het leger en in de marine tot ont plooiing kunnen komen. Ten slotte betoogde Konoje nog, dat het vanzelf spreekt, dat een mogelijke herziening binnen het kader van de grondwet moet blijven. Graaf Ciano, de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken van den Italiaanschen gast, een lunch in Hotel Adlon. De diplomatieke redacteur van Stefani telefo neert uit Berlijn, dat de politieke ontmoeting te Berlijn voorbestemd is om historische beteekenis te krijgen, niet alleen voor wat de vraagstukken van den oorlog betreft, doch ook ten aanzien van de vraagstukken van den vrede en den wederop bouw. Om begrijpelijke redenen is het niet mo gelijk indiscreties of voorspellingen te doen om trent de bijzonderheden der besprekingen. De diplomatieke redacteur van Stefani kan echter verklaren, dat de hooge vertegenwoor digers van de beide as-mogendheden het vol komen eens zijn geworden, zoowel wat betreft de voortzetting en de ontwikkeling van den oorlog, als ten aanzien van den opbouw van een nieuw Europa. De afgezant van den Duce zal morgen het slagveld in het Westen bezoeken om aan de ze gevierende Duitsche legers een groet over te brengen van het verbonden Italië. „Rome en Berlijn marcheeren samen Op." Aldus kenmerken de bladen de bijeenkomst van den Führer met Ciano, die, al valt zij ook in het kader van geregelde ontmoetingen tusschen de vertegenwoordigers der asmogendheden, toen een bijzondere beteekenis verkrijgt. Geheel Europa, schrijft het „Giomale d'Italia", ziet naar de Rijkshoofdstad en voelt, dat een nieuw hoofdstuk in de geschiedend van den oorlog begint Na de ineenstorting van Frankrijk is Engeland thans geïsoleerd. De beide imperiale democratieën, die gisteren door een pact, dat eeuwigdurend werd beschouwd, ver bonden waren, staan thans gescheiden en vijan dig tegenover elkaar. Tegelijkertijd is de ge heele zwakte en waardeloosheid van haar régime aan het licht gekomen. Des te nauwer vereend zijn daarentegen de asmogendheden, die zich thans met baar geweldige krachten opmaken voor den laatsten wapenstrijd en voor een nieuwe politieke orde in Europa. Het is derhalve begrijpelijk, dat Duitschland en Italië op du moment bij elkaar komen, om de plannen, de initiatieven en de acties te vervolmaken en in overeenstemming te brengen. Hun politieke en militaire kameraadschap brengt hen thans reeds door nieuwe gevechten, waarin beide vastbesloten hun geheelen wil en al hun onuit puttelijke krachten inzetten, nader tot de taak van den constructieven opbouw. De Italiaansche minister van Buitenland sche Zaken, graaf Ciano, ls Zondagavond per extra trein vertrokken om een bezoek Zonsondergang8 Juli 22.03 Zonsopgang 9 Juli 5.28 Zonsondergang9 Juli 22.02 te brengen aan de bezette gebieden in het Westen. Het plan is, dat deze reis twee dagen zal duren en door de belangrijkste gebieden van het vroegere Westelijk front zal voeren. Graaf Ciano is hedenmorgen in een specialen trein te Saarbruecken aangekomen, waar hij door het publiek geestdriftig werd toe gejuicht. Van Saarbruecken uit onderneemt Ciano een reeks tochten naar het ooriogs- terrein in het Westen. Vandaag bezoekt hij het gebied van de Maginotlinie en den Elzas. TOKIO, 8 Juli (DJN.B.). De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandsche Za ken heeft heden in een persconferentie ver klaard, dat de Japansche regeering nog on bevestigde berichten ontvangen heeft, vol gens welke Frankrijk het voornemen heeft Engeland den oorlog te verklaren. Mocht het zoover komen, dan moet erop gerekend worden, dat ook in het Verre Oosten bot singen tusschen Franschen en Engelschen ontstaan. Tevens verwees de woordvoerder naar de jongste persberichten, volgens welke de Fran sche autoriteiten te Haiphong reeds Britsche schepen zouden hebben vastgehouden. Japan zal dienovereenkomstig voorzorgsmaatregelen ne men. Geruimen tijd geleden heeft de „Stemra' beslag gelegd op een gedeelte van een journaal, dat in een der Amsterdamsche bioscopen draai de en waarin een demonstratie van vendel- zwaaien te Huissen voorkwam. Bij deze demon stratie werd muziek ten gehoore gebracht, waarvoor door de opnemers, noch door de bios coop, waarin het journaal werd vertoond, auteursrechten werden betaald. De „Stemra" stond op het standpunt, dat voor deze muziek auteusrechten moesten worden voldaan en eischte ondechtmatigverklaring van de opna me van de muziek, van waarde-verklaring van het beslag en vernietiging van dat deel der film, waarop de muziek voorkwam. De rechtbank heeft in dat civiele geding uit spraak gedaan en eischeres, de „Stemra". niet ontvankelijk verklaard, aangezien naar het oor deel van de rechtbank, een vendelzwaai-de- monstratie met muziek een onverbrekelijk ge heel vormt, zoodat niet gezegd kan worden, dat de muziek ongeoorloofd verveelvoudigd is in den zin van art. 14 der auteurswet daar voor het opnemen der demonstratie als geheel aan de uitvoerders toestemming was gegeven. Met ingang van Maandag 8 Juli is het bureau van de Rijksverkeersinspectie, district Noord- Holland te Haarlem, voor de behandeling van aanvragen betreffende rijvergunning en mo torbrandstofdistributie verplaatst naar Hazepa- terslaan 34. hoek Dreef, Haarlem. Het teieioon- nummer is 18146. noodig om deze annonce uitgeknipt in open envelop als drukwerk aan ons op te zenden, ontvangt D uitvoerige brochures over bet Vermeldt Uw naam en adres op de achterzijde (V.K.P.) der enveloppe en adresseert aan Dr. H. Xanulng's Pharat. Fabr. N.V„ Den Haag Zondagochtend is op den Muiderstraatweg, even vóór het dorp Diemen, een tragisch on geluk gebeurd, waarbij de in de Bussumsche Palmkazerne gelegerde militair W. J. van Twisk uit Amsterdam is verdronken. Laatstgenoemde was in gezelschap van den dienstplichtige M. F. Moorees, woonachtig te Delft, op weg gegaan van Bussiön naar Am sterdam. Zij riepen een auto aan, welke be stuurd werd door den uit Hilversum komenden Duitschen luitenant W. W., die onmiddellijk be reid bleek, de beide Nederlandsche militairen in zün wagen mede te nemen. Toen de auto de Vinken brug te Diemen gepasseerd was, moest de bestuurder gebruik maken van het smalle weggedeelte, dat, in verband met de werken aan den rijksweg, voor het rijverkeer is gereserveerd, doch waar de keibestrating, door de hevige re gens, zeer glad geworden was. Hieraan moet worden toegeschreven, dat de auto, welke met een vaart van niet meer dan 50 KM. gereden moet hebben, slipte, naar den wa terkant schoot en tegen den damwand bots te, welke in de vaart is aangebracht, waar door het voertuig over den kop sloeg en in de Muidervaart terechtkwam. Zoowel de bestuurder, luitenant W. W., als de achterin zittende militair M. F. M. wisten door het stuktrappen van de ruiten zich uit hun be narde positie te bevrijden, waarbij eerstgenoem de aan het gelaat en de handen verwondingen opliep; M. F. M. bleef ongedeerd. De Duitsche luitenint bekommerde zich niet om de beko men verwondingen, maar trachtte allereerst, geholpen door M. F. M., den anderen militair te redden. Door den slag, welke het over den kop slaan van den auto veroorzaakt had, waren omwo nenden op het ongeluk opmerkzaam gemaakt en zoo begaven de heeren P. v. d. Made, C. Heek en Malta Jr. zich evenals de beide genoemde militairen te water, om hulp te bieden. De heer Heek wist op het dak van den wagen te komen, maar alle pogingen, om den inzittenden militair te redden, faalden helaas. Klaarblijkelijk heeft deze beklemd gezeten, zoodat hij in zijn bewegingen be lemmerd werd. Ook de Diemer politie was bij het vernemen van het ongeluk dadelijk naar den Muider straatweg gekomen, en toen de chef, de heer Webster, vernam, dat zich nog iemand in den bijna geheel onder water liggenden wagen be vond, telefoneerde hij de Amsterdamsche brandweer, welke een kraanwagen en een zuur stofapparaat zond. Inmiddels passeerde op den Muiderstraatweg een afdeeling van de Duitsche luchtmacht, welke beschikte over lange touwen. De Hauptmann gaf onmiddellijk last aan de manschappen hulp te bieden en dezen wierpen den Diemenaren, die zich te water bevonden, de touwen toe, welke om den wagen werden ge slagen, waardoor men er in slaagde, het voer tuig tot aan den wal te trekken. Toen met be hulp van den Amsterdamschen kraanwagen de auto zoover bij den wal gebracht was, dat men, van den weg af, den zich nog in den auto be vindenden militair bereiken kon, heeft men hem er uit gedragen. De beide Diemer doktoren W. Balfoort en A. J. J. v. Gemert hebben met een zuurstof-apparaat geruimen tijd getracht, de levensgeesten weer op te wekken. De Amster damsche brandweer deed hetzelfde, maar helaas tevergeefs. Het stoffelijk overschot van den 32-jarigen W. J. v. Twisk is naar het lijkenhuisje te Die men overgebracht. Vastgesteld is, dat het onge luk aan het slippen van den wagen moet wor den toegeschreven. Het gemeentebestuur van Delft heeft aanbe steed het bouwen van 82 woningen aldaar. Van de achttien inschrijvingen schreef de firma J N. Kranenburg te Delft het laagste in met 285.800. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 7.57 Vorige stand: 7S5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1