Het Duitsche Witboek Het lot van Syrië Werkloosheid in het bollenbedrijf New-Y orksche Beurs Een interview met De Valera Nieuw afzetgebied is noodig Nieuwe uitgaven WOENSDAG 10 JULI 1940 Document no. 22 Document no. 23 Document no. 24 Document no. 25 Nieuwe Italiaansche vliegtuigtypen De stemming in Egypte Noorsche bladen over Koning Haakon Belastingen verhoogd in Engeland Engelsche luchtaanval op Stavanger KOOPMAN MET GANGSTER ALLURES Twee jaar gevangenisstraf geëischt VERKORTE BALANS Van:de Nederlandsche Bank N.V. DE CLEARING MET DUITSCHLAND Clearingkoersen Omzet 300.000 3 I 4 WISSELKOERSEN Parüs AMERLKAANSCHE GOEDERENMARKT Examens Middelbare Handelsschool Academische examens Apothekers-assistenten Eindexamen gymnasium Eindexamen H.B.S. Examens Machinisten-examen BOEK EN BLAD °aar f (Vervolg van pag. 1) Het 22ste document is een telegram van den Franschen ambassadeur in Ankara, Massigli, aan Daladier, van 12 Februari 1940. Massigli deelt hierin mede, dat de toenemende spanning, die zich in de betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en de Westelijke mogendheden openbaart, in Ankara met de grootste oplet tendheid wordt gevolgd. Het uitblijven van eenigerlei ernstige reactie van Russische zijde op de huiszoekingen in de Sovjet-Russische handelsvertegenwoordiging in Parijs, is Sarad- jogloe zeer opgevallen. Deze is op gelijke wijze onder den indruk gekomen van den toon der anti-Russische uitlatingen, die persagentschap pen president Roosevelt in den mond hebben gelegd. Onder het publiek, voornamelijk in militaire kringen, spreekt men steeds meer van de Mo hammedanen van den Kaukasus en van Bakoe. Ik heb in mijn telegram van 26 Januari er op gewezen, dat deze opleving van pan-Turaan- sche denkbeelden in de regeeringskringen nog niet veel weerklank vindt. Desniettemin kun nen deze denkbeelden bij het publiek terrein winnen, doordat men gelooft de zwakte van Rusland verder te constateeren. Het 23ste document van het zesde Witboek bestaat uit een telegram van den Franschen ambassadeur in Ankara, Massigli, aan Daladier van 1 April 1940. Hierin deelt Massigli mede: Den Engelschen ambassadeur werd op 26 Maart door het Fo reign Office verzocht zijn meening mede te deelen over de vermoedelijke houding van de Turksche regeering in het geval van een inter- geallieerden aanval op Bakoe. Document no. 24 van het zesde Witboek is een telegram van den Franschen ambassadeur in Londen, Corbin, aan Reynaud, gedateerd 31 Mei 1940. In dit telegram wordt o.a. gezegd: „Ik heb het Britsche departement van Buiten- landsche zaken uw laatste instructies aan Mas sigli ter kennis gebracht t.a.v. de houding, die de Turksche regeering moet aannemen, ingeval Italië een conflict provoceert tusschen zichzelf en de Geallieerden. De instructies stemmen overeen met het standpunt, dat de Britsche regeering zelf heeft ingenomen met het oog op een Italiaanschen aanval op de Geallieerden tegenover Turkije. Onder deze omstandigheden houden Lord Hal- lifax en zijn medewerkers het voor het beste om vast te houden aan de instructies, die zij reeds gegeven hebben aan Sir Knatchbull- Hughessen. Deze instructies zijn echter reeds gewijzigd op een belangrijk punt. De woorden „en zooals onder oogen werd gezien, den Dode- kanesos bezetten" zijn geschrapt. De Britsche regeering heeft besloten iedere vermelding van den Dodekanesos te schrappen, opdat de Turken er niet toe gébracht worden, reeds van te voren een militairen bijstand van de Geallieerden te eischen, indien deze onder de omstandigheden van het-oogen blik niet kun nen leveren. Algemeen gesproken zijn de mede werkers van Lord Hallifax evenals wij van op vatting. dat de Turksche regeering van den aanvang van het conflict af een ondubbelzin nige houding moet aannemen. Ofschoon den ambassadeurs in Akara zekere vnje beoordee ling wordt toegestaan, gelooft men hier niet, dat Turkije aan de Geallieerden alle diensten kan verleenen, die vastgelegd zijn in het drie- mogendhedenpact met zijn verplichtingen en dat Turkije onze strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht kan ondersteunen zonder van zijn kant Italië den oorlog te verklaren. Deze onvermijdelijke consequentie van de ver plichtingen, die Turkije heeft aangegaan zou volgens de opvatting van het Britsche depar tement van Buitenlandsche Zaken zoo snel mo gelijk haar effect moeten hebben. Hfet 25ste document is een telegram van Mas sigli aan Reynaud van 1 Juni 1940. „In den zin van de overwegingen, die wij heb ben kunnen doen gelden, om den Balkanregee- ringen aanleiding te geven tot versteviging hunner solidariteit met Turkije en met onszelf, wanneer Italië zich tegenover ons plaatst, acht ik het niet slecht, wanneer met het oog op een reactietegen den schrik, dien de Duitsche macht nog steeds inboezemt, getoond kan wor den, dat de sedert drie weken woedende slag de mogelijkheden van een Duitsch offensief in andere gebieden in gTOoteren omvang heeft ver minderd. Wanneer ik in staat gesteld zou wor den hier, verwijzende naar het verbruik der Duitsche reserves en in verband daarmede op de vermindering der troepencontingenten aan de grenzen van Zuid-Slavië en aan de Duitsch- Hongaarsch* grenzen, concrete mededeelingen te'doen, zou de Turksche regeering zich zon der twijfel van deze feiten bü zijn bondgenoo- ten bedienen. Evenals mijn Engelsche collega blijf ik van meening, dat de Turksche regee ring haar verplichtingen zal nakomen. Aan den anderen kant is het juist dat de disharmo nie, die schijnbaar op de Haifa-conferentie is ontstaan, op grond van de actiemogelijkheden op den Dodekanesos, de Turksche regeering doet dralen in de kwestie of het raadzaam is, van den aanvang af een te scherpe houding aan te nemen." ROME, 9 Juli (DUB.) De Duce heeft he denochtend. in gezelschap van den onder staatssecretaris van het ministerie van Lucht vaart, generaal Fricolo, te Guidonia in het nieu we luchtvaartproefstation acht nieuwe typen vliegtuigen bezichtigd waarmee het Italiaansche luchtwapen binnenkort zal worden versterkt. Het zijn twee jagers, twee bommenwerpers met een groot vliegbereik, een kleinere bommenwerper, die ook geschikt is voor strategische verkennin gen, een groot transportvliegtuig, een verken ningsvliegtuig en een schoolvliegtuig voor kunst- vluchten. Na een langdurige bezichtiging heeft Mussolini tegenover de hooge vliegerofficieren in zijn gezelschap, zijn waardeering uitgespro ken over de nieuwste vliegtuigtypes van de Italiaansche luchtmacht. AAN DE EGYPTISCHE GRENS, 9 Juli. (D. N. B.). In de Egyptische Saadistenpartij, die in het kabinet Hassan Sabri door Nokrasji Pasja is vertegenwoordigd, wordt een scheuring ver wacht. Een groot deel van de partijleden eischt het aftreden van den voorzitter van de Kamer, dr. Ahmed Maher Pasja en wel op grond van diens redevoering in de geheime vergadering van het parlement, welke is gehouden in aan sluiting op het deelnemen van Italië aan den oorlog. Dr. Ahmed Maher zou daarbij hebben aangedrongen op een onmiddellijke deelneming van Egypte aan den oorlog aan de zijde van Engeland. Als afgevaardigde heeft hij er zich tegen ge keerd, dat Egypte uitsluitend de diplomatieke betrekkingen met Italië zou afbreken. Deze rede heeft de verontwaardiging van de groote meer derheid van de Kamer gaande gemaakt. In de kringen van afgevaardigden der Saadistenpartij, die Ahmed Maher willen uitsluiten, wordt be toogd, dat zijn houding door de Egyptische vrij metselarij is gedicteerd. Hij is hiervan de groot meester. Zijn bevelen heeft hij ontvangen van de grootloge van Frankrijk waaronder de Egyp tische vrijmetselarij is geplaatst en van de groot- loge van Engeland, die in Egypte wordt verte genwoordigd door den Anglicaanschen bisschop Gwenn. BERN, 9 Juli (D.N.B.). De Iersche minis terpresident, De Valera, ontving op 5 Juli een vertegenwoordiger van de Times en zeide tegen hem, dat Ierland vastbesloten zijn neutraliteit zou handhaven. Tevens sprak De Valera over de vereeniging in Ierland en zeide, dat de eenjge voorwaarde, die hieraan vastgeknoopt wordt, is, dat de regeering te Ulster onder het volledig Iersche parlement, in plaats van onder het Britsche parlement, moet staan. Ierland zou aan een eventueelen aanval tegenstand bieden. De tegenwoordige toestand is normaal, omdat In de zes graafschappen van Noord-Ierland honderdduizenden de' vereeniging met Eire wenschten. Hieruit vloeit het merkwaardige feit voort, dat een gedeelte van het Iersche eiland neutraal, het andere oorlogvoerend Is. Ook van het standpunt van de landsverdediging is dit gevaarlijk. Dit zou echter op basis der neutraliteit geregeld moeten worden. De strikte neutraliteit is de beste garantie. Zou Ierland een ander land op zijn grond dulden, dan zou dit voor een ander land een uitnoodiging tot den aanval zijn. OSLO, 9 Juli (DN.B.) De Noorsche bladen houden zich bezig met de aansporing van het presidium van het Storting aan den Koning om afstand te doen en met het door den Koning van Londen uit gegeven afwijzende antwoord. Nationen wijst er op, dat het besluit van het presidium van het Storting aantoont, dat het land voor belangrijke beslissingen staat. De indruk wordt steeds sterker, dat er de officieele machthebbers niets aan gelegen is, draaglijke le vensvoorwaarden voor het volk te scheppen. Fritt Folk noemt het afwijzende antwoord van den Koning een oorlogsverklaring aan Noorwe gen. Een lange en tragische geschiedenis is door dit antwoord, naar het blad schrijft, beëindigd, nadat Koning en regeering uit het land waren gevlucht en de voortzetting van hun strijd op andere fronten aankondigden. Tidens Tegn herinnert aan de groote omwen telingen, die zich heden ten dage in Europa voltrekken en schrijft, dat in een dergelijke bui tengewone historische situatie ook door Noor wegen buitengewone beslissingen moeten wor den genomen. Generaal Von Falkenhorst heeft, naar het D.N.B. bericht, in zijn kwaliteit van militair be velhebber in Noorwegen, in aanwezigheid van luitenant-generaal Dietl, Ijet spoorwegvak Grong-Mosjoen geopend. De voltooiing van dit spoorwegvak moet beschouwd worden als een eerste klas prestatie van de Duitsche spoorweg pioniers. ROME, 9 Juli. (D.N.B.). De „Popoio di Roma" publiceert een bericht over een Engelsch aanbod aan Turkije en Irak ter verdeeling van Syrië. Het Foreign Office heeft tot dat deel een di- plomatieken stap ondernomen te Ankara, te Bagdad en ook te Moskou en wel onder het motief „dat de toestand in Syrië zich wellicht tot nadeel van de Turksche, Arabische en Rus sische belangen zou kunnen ontwikkelen." Het Britsche plan beoogt: 1. Het grootste 'deel van Syrië zal aan Irak worden toegewezen om „Arabische wenschen te vervullen." Irak krijgt van Londen en Cairo een garantie tegen elk verzet van Koning Ibn Saoed, die wellicht met de bedoelde verdeeling niet zou kunnen instemmen. Irak zie't van zijn kant af van eenige groote gebieden, die door Koerden worden bewoond en van deelen van het olie- gebied van Mossoel, ten gunste van Turkije. Irak staat aan Engeland toe 300.000 man Brit- gche troepen uit Indië en de Dominions in de haven van Basra aan de Perzische Golf te ontschepen, deze troepen door Irak te laten maitheeren en in Syrië te stationneeren. 2. Turkije verwerft eenige gebieden in Noord- Syrië, o.a. het gebied van Aleppo en de in punt 1 reeds genoemde deelen van het Mossoel-gebied. 3. Engeland krijgt voor den duur van den oorlog het recht de havens, vliegvelden en stra tegische punten, alsmede de oliehavèn van Tri polis, aan het einde van het Syrische gedeelte van de olieleiding van Mossoel, te- bezetten. Bo vendien bezetten de Engelschen voorioopig Aleppo om het geregelde verkeer op den Bag- dadspoorweg in het Syrische gedeelte te verze keren en de verbinding met den Indischen Oceaan, de Middelfandsche Zee en Anatolië te beveiligen. De „Popoio di Roma" besluit zijn bericht met de opmerking, dat de Turksche minister van Buitenlandsche Zaken, Saradjogloe en de staats president Ismet Inonoe dit aanbod, dat hun door den minister van Buitenlandsche Zaken van Irak, Noeri Said, bij zijn bezoek aan Ankara was overgebracht, hebben afgewezen. Met Noeri Said hebben zij toen de formule gevonden, dat de. Arabieren en Turken, in geval Frankrijk Syrië opgeeft, niet willen toestaan, dat een der de macht in Syrië vasten voet krijgt. LONDEN, 9 JuU. (D.N.B.). Minister Kingsley Wood heeft in het Lagerhuis nieuwe, zware be lastingen aangekondigd. Hij verklaarde, dat rond een milliard pond moet worden opgebracht. Van de het laatst door het Lagerhuis goedgekeurde 700 milUoen pond zijn reeds 575 millioen opge bracht. De oorlog kost Engeland dagelijks 9'A millioen pond. BERLIJN, 9 JuU. (D.N.B.). Dinsdagochtend hebben twaalf Britsche bommenwerpers van het type Bristor-Blenheim geprobeerd het vUegveld Stavanger-Sola aan te vallen. Tengevolge van het onmiddellijk optreden van jachtvliegtuigen en luchtdoelartillerie werden de vijandelijke vUegtuigen bij het tenuitvoerleggen van hun op dracht gehinderd en konden zij slechts enkele bommen werpen, die geringe materieele schade aanrichtten. Alle Britsche vliegtuigen, die aan den aanval deelnamen, werden neergeschoten en wel elf tijdens luchtgevechten met jacht- en gevechtsvUegtuigen en één door de luchtdoel- artillerie. De Duitsche vliegtuigen keerden alle behouden terug. Voor de Amhemsche Rechtbank stond Dins dagmorgen terecht de 32-jarige koopman H. G. P. V. uit Nijmegen, die verdacht wordt van het feit geld te hebben willen wegnemen van zekeren T. A. v. d. L„ eveneens uit Nijmegen en om dit doel te bereiken, v. d. L. in diens pakhuis zou hebben opgewacht en met een stuk hout geslagen zou hebben. Verdachte ontkende echter, doch getuige v. d. L deelde mede, dat hij zijn aanrander perti nent herkend had. In het pakhuis stond een auto en getuige ging dien in den vroegen morgen halen om naar Enschede te gaan waar hij 's Dinsdags ge regeld groenten verkocht. Toen hij bij het pak huis aankwam zag hij dat er iets niet in orde was met het slot van de deur en voorzichtig ging hij naar binnen, want het was nog donker en ,je kon nooit wetenEven later wist hij het, want na eerst rechts gezien te hebben, liep hü links om in den in'het pakhuis gestalden auto heen en zag plotseling iets door de lucht zweven. Met beide handen greep hij er naar, maar toch kon hij niet verhinderen, dat een stuk hout met groote kracht op zijn hoofd te recht kwam. Maar hij wist fiet hout te grijpen, en even later worstelde hij buiten met zijti aan rander, dien hij herkende als zijn vroegeren knecht H. G. P. V. Hij won het gevecht ook, maar tenslotte wist V. nog te ontkomen, doch v. d. L. had aan den eersten den besten, die hij ontmoette, verteld, dat V. hem aangerand had. Die „eerste de beste" was een spoorwegarbei der, die dit later voor de politie bevestigde. V. d. L. deelde ook nog mede, dat hü dien bewusten morgen ongeveer f 38.bü zich had, doch op een vraag van den verdediger dien aangaande verklaarde hü hierop, geregeld veel geld bü zich te dragen. „Of hij ook wist, waar dat stuk hout vandaan kwam?" vroeg de verdediger weer. „Dat stond in den hoek van het pakhuis en werd gebruikt om de deur open te houden", antwoordde getuige. De officier van Justitie achtte het feit bewe zen, en wees ook op het slechte verleden van verdachte. De eisch luidde: twee jaar gevange nisstraf. De raadsman van verdachte wees vooreerst op den duisteren inhoud van de dagvaarding en meende vervolgens dat er, waar verdachte maar steeds pertinent bleef ontkennen, ook wel re kening gehouden moest worden met een mo gelijke vergissing van v. d. L. Uitspraak over veertien dagen. A c t iv a 8 Juli 1940 1 Juli '40 Binnenlandsche Wis sels, Promessen, enz Hoofdbank 70.979.177 67.366.230 746.238 825.609 Agentschappen 4.338.487 4.429.521 Totaal 76.063.902 72.621.360 Pap. oil. buiti.dlsc 300.000 300.000 Idem Eig Portef... Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen v. Totaal 300.000 300.000 Beleen, (incl. Voors.) in Reken.-Oour. op Onderpana 157.924.791* Hoofdbank 148.048.062* 6.067.702 6.336.191 Agentschappen 68.435.613 69.813.391 Totaal 222.551.378 234.074.374 221.144.099* 232.582.289* Op Goederen en 1.407.278 1.492.085 Totaal 222.551.378* 234.074.374* Voorsch. a. h. Rük (Art. 16 d. Bankwet K.B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) 10.427.814 15.000.000 Munt en Materiaal; Müntgoud 1.115.544.755 Muntmat. Goud 1.115.701.997 Munt. Zilv. enz. Muntmat Züiv. 11.156.382 10.940.152 Totaal 1.126.858.379 1.126.484-907 Belegg. v. Kap 45.946.029 45.974.939 Gebouwen en Meub der Bank 4.500.000 4.500.000 Div. Rekeningen 15.163.440 16.569.751 Staat d. Nederland (Wet v. 27 Mei '32 St.bl. No. 221) Totaal 1.501.810.944 Passiva; 1.515.525.333 Kapitaal 20.000.000 20.000.000 Reservefonds 4.454.251 4.454.251 Bijzondere Reserves 13.494.513 13.494.513 Pensioenfonds 10.895.198 10.925.693 Bankb in omloop.. 1.246.013.015 1.249.089.585 Bankass in omloop 107.505 56.228 Res en Pensioen! Riek.-Cour Saldo's: Van het Rük 215.788.399 Van anderen 204.345.586 215.788.399 2.500.873 1.716.661 Totaal 1.501.810.944 1.515.525.333 W.v a. Ned.-Ind 57.977.150 60.612.475 Besch Metaalsaldo (KB. v. 26 Mrt. 1940 546.692.952 540.532.209 Stbl. No. 482) Schatkistp.rechtst. b. d. Bank ond.gebr 60.000.000 57.000.000 Rentestand sedert 29 Aug 1939: Wissel-disconto Promessen-disconto Voorschotten in Rekening-Cour Beleening van Goederen en Ceelen Beleening van Effecten 3 pet 3V4 pet. 3% pet. ZVi pet. 3% pet. Het is deze maand tachtig jaar geleden, dat de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur, waarvan de zetel in het Kre- lagehuis te Haarlem gevestigd is, werd op gericht. Het initiatief daartoe werd in het begin van I860 genomen door een tweetal grootheden in de wereld der toenmalige Haarlemsche bloembollenkweekers, de hee- ren H. D. Kruseman Jr. en J. H. Krelage, die zich tot hun collega's wendden met de op wekking de handen ineen te slaan voor de oprichting van een vereeniging, die de be langen van het bloembollenvak zou behar tigen. Reeds op 11 Mei werd een voorloopige bijeenkomst gehouden en na aanvankelijken tegenspoed onderhandelingen met de „Bloem van Kennermerland" en .Flora van Noordwük" om deze vereenigingen te be wegen, zich bij de nieuw te stichten organi satie aan te sluiten, mislukten kon in den loop van de maand Juli toch worden bericht, dat het doel was bereikt en dat 130 betalende leden tot de vereeniging waren toegetreden. Begin Augustus werd de eerste beurs in de Stadsdoelen van Haarlem gehouden Deze herdenking van feestelükheden is na tuurlek geen sprake is een geschikte gelegen heid nog eens de groote beteekenis van het Bloembollenvak voor de bestrijding van de werkloosheid in een belangrijk deel van ons va derland te accentueeren. Aan de huidige inzinking van der bloembol- lenhandel te gronde gaan zal de bloembollen teelt zeer zeker niet. Daarvoor Is zij te oud, te veel in ons land ingeburgerd en onder de bloe menliefhebbers van alle landen ter wereld te populair. Er wordt wel eens gezegd, dat de bol lenteelt in ons land van het einde der zestiende eeuw dagteekent, toen de eerste hyacinthen en tulpen uit het Oosten werden ingevoerd en dat zou reeds een mooien staat van dienst zün, maar het is niet onwaarschünlijk, dat de eerste grondslag voor de bloembollenteelt reeds in de tuinen van kasteelen en kloosters der middel eeuwen werd gelegd. Dank zij de speciale ge schiktheid van de Noordzeekuststrook, het. ge prononceerde zeeklimaat van ons land met zün zeer zachte winters, regenarme lentes, koele zo mers en natte herfsten, den voor de bloembol lenteelt bijzonder passenden grond op het afge- zande duin en den knappen vaklieden, heeft de dreigende concurrentie van Japan, Frankrijk, Engeland, Denemarken en Vereenigde Staten de monopolie-positie van ons land ongeschokt ge laten. Zoo lang er menschen zullen zijn, die van mooie bloemen houden, zoo lang zal ook de bol lenteelt in eere blüven en zoo lang zal ook Ne derland, in het bijzonder de beide Hollanden, zijn woordje in teelt en handel meespreken. Zoo bekeken is er, wat den bloembollenhandel betreft, inderdaad geer. reden tot zwartgallig pessimisme: de bloembollenteelt zal ook deze crisis, zij heeft er nog zwaardere gekend, te boven komen. Maar voor de thans gedupeerde kweekers en handelaren en voor allen, die bü de bollenexploitatie betrokken zün, is dit een magere troost. Er wordt zwaar geleden in de bollenstreek en wanneer hier afdoende hulp zou kunnen worden gebracht, zouden reeksen dorpen een betrekkelijke welvaart genieten. Toen in I860 de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur werd opgericht bedroeg de waarde van -de geëxporteerde bollen één millioen gulden. Sindsdien is het vak, ook wanneer men rekening houdt met de waarde van den gulden en met het totaal nationaal inkomen, nog be langrijk in omvang toegenomen. In 1930, het topjaar, was de buitenlandsche omzet tot een waarde van f 46.400.000 gestegen. Tüdens de crisis daalde het uitvoercüfer wel aanzienlek, maar bedroeg over 1939 toch weer f 23.400.000. Deze bedragen toonen voldoende aan, dat in den Nederlandscnen handel de bloembollentra ditie een factor van belang is en dat de bol lenteelt ook van grooten invloed moet zijn op de Nederlandsche nüverheid, om de tal van neven- bedrijven, die er bestaansrecht en voorspoed in vinden. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de streek tusschen Haarlem en Leiden het Cali- fornië van Europa wordt geheeten en duidelük is het, dat het verlies momenteel van vele bui tenlandsche markten, zooals de Engelsche, Ame- ïikaansche en Afrikaansche, de bollenstreek zwaar treft. Er zijn, vooral tusschen Haarlem en Leiden, dorpen, die geheel van de. bollenkweek nog leven, en daarbuiten zün er nog meer, die er een goed deel van hun bestaan in vinden. Kweekers, arbeiders, winkeliers en ambtenaren zien er hun welvaart stügen en dalen met de up and downs van den bollenhandel; huren, pach ten en landprüzen vertoonen in hun curves het wel en wee van het vak. Indien de autoriteiten, die zich tot prijzens waardige taak stellen de werkloosheid te druk ken en de welvaart te bevorderen, er in konden slagen voor het verloren gegane afzetgebied in Engeland, andere landen voor den verkoop van bollen open te maken, dan zouden tienduizenden daarmede geholpen zijn. Deze tak van bodem cultuur is er tot nu toe in geslaagd op hoogst verdienstelijke wijze, zoo goed als zonder hulp van regeeringswege, door de moeilijkheden heen te komen, maar zich door de opgeworpen grens- barrières heenbreken gaat boven zijn macht. De reeds bestaande export naar Duitschland, $e Scandinavische landen, België en Frankrijk behouden en zoo mogelük vergrooten, is van groot belang, maar ook Italië, Spanje, Zwitser land, Rusland en de Balkan kunnen wellicht eveneens in de exploitatiesfeer van den bollen handel worden gebracht. Het bloembollenbedrijf beschikt voor zijn ex pansie en voor de verdediging van zijn bestaan over een indrukwekkend apparaat. Tal van be kwame vakmensehen hebben in den loop der eeuwen in Nederland een hechte basis voor een door en door gezonde cultuur gelegd en waar de kracht van enkelingen tekort moest schieten, daar heeft het saamhorigheidsgevoel in de af- geloopen tachtig jaar wonderen verricht. Zoo heeft de thans jubileerende vereeniging gedu rende haar bestaan, het veilingwezen tot in de perfectie opgevoerd: is de vakkennis door het houden van tentoonsellingen in onderlingen wedüver geprikkeld; Viet wetenschappehjk on derzoek naar en de intensieve bestrijding van ziekten onder de bollen in overleg met bekende geleerden als prof. Hugo de Vries, dr. Van Slog- teren en anderen ter hand genomen; door mid del van een proeftuin is gezocht naar middelen ter bestrüding van kwade plekken in de bollen- gronden; de waterstand, dit eerste levensbelang van het bloembollenvak, werd in overleg met de betrokken waterschappen bestudeerd en be vredigend geregeld; een scheidsgerecht zorgde voor het regelen van de onderlinge geschillen; door het voeren van een onpersoonlijke reclame werd en wordt de kennis van het product op ruime schaal verspreid. Aan het behoud van het vak behoeft niet te worden getwijfeld; het dient alleen in den huidigen tijdelüken nood gesteund te wor den door vergrooting van de verkoopgele genheid der producten. De geheele appara tuur staat klaar om dergelijke nieuwe mo gelijkheden, ook tijdelijke, te beproeven en uit te buiten. Een staf van reizigers, die de geheele wereld hebben bereisd, derhalve over wereldervaring beschikken en hun ruimen blik ook in vakaangelegenheden overgebracht hebben, staat klaar om te gaan, daar waar de autoriteiten zulks zullen gedoogen. Men kan het aan hen overlaten van de huidige moeilükheden het beste te maken, wat er van te maken is. De opgave der laatst uitbetaalde nummers ier 8 Juli 1940 luidt; Tegen guldensvorderingen 885.621. Tegen Reichsmarkvorderingen 19.265/208.522. Koersen voor stortingen op 10 Juli 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.43, Lire 9.55, Deensche kronen 36.40, Noorsche kro nen 42.80. Juli Air Reduction 39 39 39} Allied Chemical 144 145 147 American Can Co. 94 95} 95} American Radiator 5} 5} 5} Am. Smelt Rel. 35} 35 35} Am. Tel. Tel. 159 160} 160} Am. Tobacco B. 77} 77} 77} Am. Waterworks 8} 8} 8} Anaconda Copper 19} 19} 19} Atchison Topeke 15} 16 16} Baltimore Ohio 3} 3} 3} Bethlehem Stee) 75 74} 75} Canadian Pacific 2} 2} 2} Ches. Ohio 36} 36} 36.} Chicago Rock lsl. Chrysler Motor 63} 63} 63} Dupont de Nem. 157} 157} 157 General Electric 31 31 31 General Foods 11 J 40} 40 General Motors 43 43 43 Good Year 14} 14} 141 Hudson Motor 3} 3} Intern. Nickel 23} 23} 23 Intern. Tel. en Tel 2} 21 2} Kennecott Copper 24} 24} 25} Missouri Pac prel -nr iSr Montgomery Ward 39 39 39 New York Central 11 i 11 12 Norfolk Westen 202 202 202 North Am. Comp. i9 20 20} Northern Pacific 6 6 6} Packard 3} 3} 3} Pennsylvania 19} 19} 20} Proctor Chambli 62 62 62 Radio Corporation 4} 4} kep. Steel 16} 16| 16 Sears Roebuck 71} 72} 72} Shell Union Oil 8 8 8} Southern Pacific 8} 8} 8} Sotthern Railway 1) 11 11} Standard Brands 6} 6 6} Stand. Oil of N.-J. 32} 32 S 32} Union Pacific 81 79} 80} United Aircraft 32} 32} 32} United Corp 2 2 2 U. S. Rubber 19 19} 19} U. S. Steel 51} 51 51 tVooi worth Building 31 31 32 S ex dividend ex coupon. - nieuwe andeelen. gedaan en laten t bieden! NEW YORK, 9 Juli Slotkoersen Juli 9 8 6 Amsterdam Londen 3,77 3.76 3.77 i— Berlin 40.05+ 40.05+ 40.05+ Brussel Rome 5.05+ 5.05+ 5.05+ Madrid 9.25+ 9.25+ 9.25+ Zwitserland 22.67 22.67 22.68 Weenen Stockholm 23.88 23,*88 23.88 Montreal 85.625 86.750 88.000 B. Aires Papier 29.78 29.78 29.78 BAires Markt 21.30 21.25 21.40 Yokohama 23.18 23.48 23.48 9 Juli 8 Juli (Rio - Nieuw contract) Koffie Juli 3.90+ 3.90 Sept 3,97+- 3.97- Dec 4.07+- 4.07. Sept. 4,22+- 4.22- Mrt. Mei Suiker NEW YORK, 9 Juli 9 Juli 8 Juli (.Santos) Juli Sept. Dec Mrt. Mel 5.74- 5,82-+ 6.00- 6.15. 6.25.+ 5.85. 5.91 6.10 6.25 6.35 Juli Sept. 95 Dec. 1.00 Mrt. )02 Rubber Standaard Mei 0.93Juli 0.98 Sept 1.00 i JuU Sept Oct. Dec. 20.70 19.20 18.55 18.25 20.70Jan 19.11 Mrt. 18.60Mei 18.30 1.04 1.02 1 06|+ 1.04} 1.08}+ 1.06} 18.15 18.20 18.05 18.05 18.00 17.98 Katoen Nieuw contract Juli 9.80 Dec 9.33:34 Oct. 9,18 Tin Loco 51.50 52.00 Termijn 50.50 90 dagen 50.05 50.25 10.10--Jan 9.08 9.16.- 9.40-Mrt 8.94-- 9.01 9.26-—Mei 8.778,84 50.75 9 Juli 8 Juli CHICAGO, 9 Juli 8 Juli Tarwe Juli Sept Dec Mals JuU Sept Dec 74} 75 761 61 58} - 55} Reuzel Juli 5.85*+ Sept 5-97 75}.- 76} 77} 61 - 58} •- 55} J)lll Sept. Dee. JuU Sept. Dec 9 Juli Havei 30} 28} 29} Rogge 42} -- 44} •- 42 - 44} - 46}- 30} - 28} -- 46} -- 29} - - 5.92 *+Oct. 6.07 6.07 6 00* Dec. 6.20+ 6.25 9 Juli 8 Juli WINNIPEG, 9 Juli 9 Juli 8 Juli Tarwe Gerst Juli 71 Oct 731 Dec 74 - 7,} - 73} -- 74} Juli Oct Dec. 34} 35} 35} ■34 - 35} -- 35} - Rogge Lünzaad Juli 44 Oct. 431 Dec 14 44 43 - 43} Juli Oct Mei 128 I3l t.28 1.30 Havei Juli 32} Oct 28} 29} Dec. 27 28} WEERT. Eindexamen Middelbare Han delsschool. Geslaagd: H. Baaiman, Achterveld; H. Bosch, Weert; M. Bruekers, Nederweert; M. Vanderfeesten, Weert; G. Hendriks, Heythuy- sen; M. Hendrikx, Tungebroy; J. Kampers, Weert; J. Meeuwissen, Budel; F. Saes, Helden Panningen; W. Simonis, Leiden; J. Teunissen, Weert; J. Vos, Lichtenvoorde; H. Mullens, Am sterdam. Bevorderd tot doctor in de letteren op proef schrift getiteld: „A catalogue of bronzes in the Allard Pierson Museum" mej. H. C. van Gulik, geb. te Surbiton (Engeland). Tot doctor in de economische wetenschap pen op proefschrift getiteld: „De termijnhandel in goederen" de heer J. F. Haccou, geb. te Am sterdam (cum laude) en op proefschrift, geti teld: „Economische motie en economische prin cipe" de heer P. Hennipman, geb. te Leiden (cum laude). Geslaagd voor het doctoraal examen Duitsche taal en letterkunde mej. E. L. Th. Collins, en de heeren P. Verkerk en E. J. Polak. Voor het doctoraal examen rechten: mej. Ch. La Chapelle. mej. J. van Rossum en de heer L. P. v. d. Does. GRONINGEN Geslaagd voor het candidaats- examen rechtsgeleerdheid: mej. J. Bosman, Groningen. Candidaatsexamen wis- en natuurkunde L, de heer T. K. 'Vos. Assen. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Mee tingen aan paramagnetische kristallen" de heer J. van den Handel, geboren te Rotterdam en wonende te Leiden. Bevorderd tqt doctor in de letteren, op proef schrift, de heer R. O. Goldschmidt, geboren eri wonende te Amsterdam. Geslaagd doctoraal examen rechten: de heer E. F. K. Michielsen, Den Haag. Taalkundig candidaatsexamen indologie: de heeren H. F. Wiebols, Alkmaar, J. R. Krot, Driebergen. Doctoraal examen klassieke letteren: mej. A. G. Blonk, Den Haag. Candidaatsexamen Indisch recht; de heer F. H. J. van Boecop, Kampen. UTRECHT. Geslaagd voor het doet. ex. klas sieke letteren: W. J. Verstegen, L. Ph. Rank. Voor het cand. wis- en natuurkunde A: Th. van Rhijn, mej. M. J. de Bont. Voor het doet. hoofdvak wiskunde: D. N. Lelyveld, H. Bijlsma. AMSTERDAM. Geslaagd mej. A. Wagenaar, Zwollerkerspel en mej. J. Voorhorst, Wühe (O.) 's-GRAVENHAGE. (Het Nederlandsch Ly ceum, afdeeling gymnasium). Na verlengd exa men slaagden voor A: mej. C. Westpalm van Hoorn van Burgh, voor B de heeren L. van Wermeskerken en D. F. E. Salomon. KAMPEN, 6 Juli. Voor diploma A: E. H. Na gel, Haren; J. v. Til, Groningen. Voor diploma B: L Brijder, Kampen; G. Ei bers, Den Haag; L. B. v. d. Hoogt. Kampen. J. P. Vasseur. Zeist; H. v. Winsum, Soest; W. J. v. d. Kerke en O. C. v. d. Veen, Kampen, Afgewezen 1 candidaat. Van de 17 candidaten slaagden er in totaal 16. ZUTPHEN, 8 Juli. Voor het eindexamen van het Gymnasium slaagden voor diploma B: V. T J. Bosch, Den Haag; J. Kalshoven, Zutphen; J C. Lindeman, Zutphen; H. Rombach, Vorden; voor het diploma A: P. J, v. Haaren Warns- veld; B. A. W. M. van Meer, Zutphen; Te Zee vat, Zutphen. Twee candidaten werden afgewezen; met twee candidaten wordt het examen voortgezet. AMSTERDAM. (R.K.H.B.S. m. 5 j. c., afdee ling A). Geëxamineerd 19 candidaten. Geslaagd: Roelof Baaij, Henk Benning, Folkert Bots, Hans Cevat, Henri van Dijk, Jan van Gessel, Gerard van den Heuvel, Koos Koelman, Ben Kroon, Gerard Kühling, Peter Linssen, Hans Lutz, Ton van Pinxteren, Peter van Rijn, Hans van Zoelen. WINSCHOTEN (G.H.B.S.). Geslaagd voor eindexamen B: G. A. H. Broekema, Scheemda; K. E. van Eisden, Blijham; M. A. Hemminga, Nieuwolda; W. T. R. de Jonge, Hoorn (Wedde); A. de Jonge, Hoorn (Wedde)H. Kiewiet, Scheemda; E. G. Koning, Blijham; J. Muller, Wedde; J. S. Nijhoff, Midwolda; U. J. Plinslnga, Hoogezand; H. A. Prins, Bellingwolde; N. O. Rookmaker, Winschoten; E. F. A. Sap, Beerta; F. G. W. Savenije, Oude-Pekela. WEERT. Bisschoppelijk College St. Jo seph. Toelatingsexamen tot de studie van de Philosophie: Geslaagd: J. Frencken Helden; P. Heymans, Weert; A. Jacobs, Kessel; L. Joosten, Weert; W. Paes, Spekholzerheide; H. Römkens, Pey- Echt; F. Rutten, Reuver; J. Scholberg, Maas tricht; J. Siegers, Helmond; H. Söntjens, Weert; J. Teuwen, Arcen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma A de heeren G. Baas, Rotterdam; A. Lor, Amster dam; B. H. Reijenga, Amsterdam. Sinds de vorige opgave kregen wij de volgen de boeken ter bespreking toegezonden: -Persoonlükheid als roeping in dezen tüd Denis de Rougemont Uitg. Mij. Holland, Am sterdam. Inkeer en Uitzicht Prof. dr. J. H. BavincK en ds. C. B. Bavinck J. H. Kok N. V., Kam pen. Floris ende Blancefloer Bewerking van Paul de Keyser Wereld Bibliotheek, Am sterdam. Sjouke Ales Hannema Jo IJpma Bosch en Keuning N. V.,~Baarn. Van Schoenen en Schoenmakers Eline Can ter Cremers-Van der Does N. V. De Spie- ghel, Amsterdam. Schoonheidsverzorging C. L. Anth-Van Uden E. E. Kremer, Devénter. Reidansen Willemien Brom-Struick W. L. en J. Brusse N.V. Rotterdam. Atlas der geheele aarde R. Boe P< Noordhoff N.V., Groningen. Tota u* aif. tber «f •den 'et%. YfcFe.1 v..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2