Vliegt er eens uit Inkrimping van den veestapel FINANCIEN ^IN'T GRIJS WELKE BON? Verzekert U in Nederland Dagfilm W aterstanden DE MAN feuilleton „DE GROOTE BOSSCHE van 1838" WOENSDAG 10 JULI 1940 EN WAAROM NIET PER BOOT? Landbouwer levens gevaarlijk gewond Driftige buurman sloeg hem met een schoffel Door auto aangereden Duitsch meisje doodelijk gewond Diefstal van geld uit militairen auto Nationale collecte te Helmond VOETBAL Liefdadigheidswedstrijden van den K.N.V.B. DE LANDSKAMPIOEN WEDSTRIJDEN ZEILEN Nationale wedstrijden „Braassemermeer" WISSELKOERSEN Wij luisteren naar Donderdag 11 Juli MARKTEN BROOD KOFFIE OF THEE SUIKER BLOEM OF BAKMEEL PETROLEUM t o-- RITSEMA STOFZUIGER door AHRUSCHKA Nu het verkeer te land al meer en meer aan beperkingen onderhevig raakt en de middelen tot vervoer al schaarscher en schaarscher wor den, richt zich het oog van degenen, die het erop gezet hebben toch dezen zomer hun juist Pu zoo onontbeerlijke vacantie niet ongebruikt te laten voorbijgaan op de mogelijkheden, die het verkeer te water hun nog of in sommige gevallen weer biedt. Scheen het enkele jaren terug, dat het met het maken van boottochtjes gedaan zou zijn een schijn, die in vele gevallen zoodanig werke lijkheid werd; dat vele reederijen hun bootdien sten moesten stopzetten thans is uit de hoodzaak der tijden een opleving, zij het wel licht een voorbijgaande van dit zoo echt va- derlandsche toerisme te bespeuren. Het is waar, de moderne middelen van den hieuwen tijd hadden den toerist aan allerlei ®nelle en comfortabele reismogelijkheden al zoo doen gewennen, dat het maken van boottochtjes hem voorkwam als iets dat in de periode der trekschuiten thuis behoorde. 't Ging te langzaam, je schoot niet op en dan het urenlang soms aan één dek „gekluisterd" Zijn strookte niet wel met den beweeglijken aard van het jonge geslacht, dat als het nog eens het water opging dit bij voorkeur zou wil len doen in race-bootjes, die met knallend mo- torgeratel de baren klieven. Maar benzine daarvoor te bekomen moet voorloopig zeker tot de vrome wenschen gere kend worden. Het in vele opzichten rijke bezit van een zeil boot kunnen slechts betrekkelijk weinige men- schen het hunne noemen en dus blijft er voor Wie toch zijn vacantie-vreugde op het water wil botvieren niet veel anders over dan zich toe te hertrouwen aan de overal weer opdoemende reeöerijbooten, die, als waren ze nooit wegge weest, weer de wateren van onze breede rivie ren zijn gaan bevaren. En heusch, de kennismaking, al dan niet her nieuwd, zal zeker niet onaangenaam zijn, indien de vacantieganger zich slechts weet vrij te ma ken van enkele vooroordeelen, die hij tegen deze manier van reizen mocht hebben. Hij zal bemerken, dat er toch een aparte be koring in schuilt zorgeloos en onbekommerd voor binnenvaart- en andere reglementen langs de schilderachtige oevers van onze rivieren 'te Blijden. Hij zal er zich op betrappen, aat hij met evenveel genoegen als de kinderen aan boord het aanrollen van de deining zal volgen langs de beboschte beschoeiingen en de riet-be- Sioeide oeverranden. Hij zal ongetwijfeld zijn genoegen beleven aan de s uneven ij es, cue sommige havenhoofden op leveren en ae tijd, dat er ergens moet worden aangelegd, zal hem niet te lang vallen als hij Vermaan weet te scheppen in de gemoedelijke en tegelijkertijd zoo doeltreffende wijze, waar- °P het laden en lossen geschiedt. Op 't tentendek gezeten in een gemakkelijken Vouwstoel of, als hij het beter en van meer naby wil zien, bengeiend over de reeling, kan hij een kijk krijgen op een stuk van vaderiand- sthe bedrijvigheid, dat een schrijver als Herman de Man waardig keurde als motief voor een groot, deel van zijn werken. En wanneer hij aan oen wal is uitgekeken kan hij zich aan oen anderen kant verlustigen in het altijd wisselende, bonte leven op 't water zelf, kan hij heel die drukke bedoening, waar over echter de aparte rust ligt, die het laten en doen van menschen die op het water leven beheersclit, gadeslaan. Versteld zal hij staan van de verscheidenheid Van schepen, die elk weer met een ander doel en bestemming op eigen wijze hun taak ver- Vulien, die allemaal verschillend zijn getakeld en versierd, maar diestuk voor stuk bemand zyn met eenvoudige, hardwerkende, hartelijke menschen, van wie bijna niet een zal nalaten hen langskomer met een simpel handsgebaar een groet te brengen, die tegelijkertijd den Wensch voor een goede reis inhoudt. Zoq zal de haastig-aangelegde geen tijd heb ben om zijn geduld te verliezen en wat den stuurschen of norschen stedeling betreft die zich elk oogenblik dreigt te ergeren aan wai z*ch soms aan klein-burgerlijke en andere on hebbelijkheden vlak in zijn buurt kan voordoen sommige dagjes-menschen zijn inderdaad lliet erg plezierig om mee te reizen ach, een kleine oefening in de vaderlandsche deugd van ■■Seven en nemen" zal zulken zeker geen kwaad hoen. Al kan het hier en daar nog wel eens primitief toegaan, al kunnen de koeien die op het voor hek staan en die volgens den stadschen rei- ^ger alleen maar in de wei of in den stal of tot biefstuk getransformeerd op zijn bord thuis behooren wel eens al te overdadig aan het ioeien slaan, al heeft de koffie aan boord een bij-smaakje en al gelooft ook iemand, dat de sPiegeleiren, die uit het vooronder komen vast en zeker niet in de roomboter gebakken zijn, heze kleine inconvenieten zal men gemakkelijk te boven komen als men over een greintje goeden *il en inschikkelijkheid beschikt. Laat de koele Wind, die over de wateren Waait, de muizenissen uit uw hoofd verjagen en iaat het zonnetje, dat nergens zoo heerlijk schijnt als boven Neerlands mooie stroomen, uw hart verwarmen, opdat ge als een blijen en be ter mensch straks weer aan den slag zult kun nen gaan, dankbaar voor het vele schoons, dat Bij het Engelsch luchtbombardement op dood. De materieele schade, welke Sliedrecht werden negen personen .ge werd aangericht, is mij aanzienlijk ons nog gebleven is en blij om de gelegenheid, die u geboden werd, veel wat onbekend was te ontdekkenen daarvan op zoo kalme, rustige wijze te genieten. De keuze is werkelijk nog groot genoeg dan dat ge dezerzijds een advies zoudt behoeven. Lek en Waal en Hollandsche Diep en niet te vergeten de Zeeuwsche stroonfen bieden gele genheid voor het maken van heerlijke tochten, bij het maken waarvan ge over gebrek aan verscheidenheid niet zult hebben te klagen. Ruime vergezichten zullen uw oog sterker en Uw blik klaarder maken, het wijde water om u heen, de schoongewaaide luchten, die boven u uitgespannen staan, de prachtige oeverland schappen in hun frissche, rijke tinten, zullen u vrij maken van hetgeen ge achterliet en u nader brengen tot dé natuur, die waar water en land elkaar ontmoeten, met haar rijkste pen- seelen pleegt te schilderen. In Schijndel is bij een burenruzie de 24-jarige landarbeider J. H. met een schoffel levensge vaarlijk gewond. Van gemeentewege was H. opgedragen een sloot, welke langs zijn erf loopt en die een schei ding vormt tusschen zijn erf en dat van den landbouwer M. van H., ,uit te baggeren. H. was Dinsdagavond met dit werk doende, toen de 22- jarige zoon van Van H. hem gelastte met dit werk op te houden. De landarbeider stoorde zich daaraan niet en hierover ontstak Van H. zoo danig in woede, dat hij H. met een schoffel, wel ke hij bij zich droeg, een hevigen slag in den nek toebracht, aldus een levensgevaarlijke wonde veroorzakende. Het slachtoffer zakte ineen en bleef bewusteloos op het weiland liggen. Dr. van Oppenraay uit Schijndel, ijlings gewaarschuwd, was spoedig ter plaatse. Hij achtte den toestand zoo ernstig, dat H. onmiddellijk per ziekenauto naar het Groot Ziekengasthuis te Den Bosch moest worden vervoerd. De gemeentepolitie heeft Van H. gearresteerd en op het politiebureau te Schijndel ingesloten. De verdachte staat ter plaatse bekend als een driftig persoon. Toen een Nederlandsche militair per auto op den Tilburgschen weg te Breda het kruispunt Gilzerijen passeerde, stak juist een 18-jarig Duitsch meisje, S. Limons, uit de richting Gilze den grooten weg over. Het meisje werd tegen den grond geslagen en is na korten tijd aan de gevolgen overleden. De Rijkspolitie heeft te Mierlo aangehouden den arbeider H. L. V., den wever Th. S. en den chauffeur Th. van L., allen uit Mferlo, die ver dacht worden, schuldig te zijn aan een in de eerste oorlogsdagen gepleegden diefstal van een som gelds uit een door Nederlandsche militairen achtergelaten auto. Dt eerste schijnt de dfef, de laatste twee de helers te zün. Een bedrag van ruim f 400 kon nog op de aangehoudenen in beslag worden ge nomen. Het drietal is naar het Huis van Bewaring te Roermond op transport gesteld. VOJ1B3B Galerij-Gebouw Hinthamerstraat 's-HEKTOGENBOSCH Jhr. P. J. O. v. d. DOES de WILLEBOIS Jhr. Mr. F. E. M. de ROY VAN ZUIDEWIJN Directie: Dat we er met het veevoer krap bij zitten, weet ieder. Bij het uitbreken van den oorlog in September waren de voorraden klein en rant soeneering was noodig om den afgeloopen win ter zoo goed en zoo kwaad als het ging doer te komen. Thans is er van alles te weinig; de oogsten aan rogge en tarwe worden niet groot en het inlandsch graan, zooals rogge, dat in normale tijden grootendeels voor veevoeder dieht, zal thans als broodgraan noodig zijn. Thans hooren we allerlei beweren over het afslachten van een deel van den veestapel, doch niet alles wat hieromtrent wordt gezegd lijkt ons behoorlijk doordacht. In de eerste plaats dient te worden gedacht aan het belang van het geheele volk, doch te vens dient zooveel mogelijk rekening te wor den gehouden met de belangen der boeren. Wanneer op korten termijn zou worden over gegaan tot het afslachten van een groot aan tal oudere, onproductieve kippen, dan is daar niets tegen te zeggen, mits gezorgd wordt voor goede prijzen. Vroeger wachtte men met het af zetten van deze kippen tot den herfst, doch dat zou nu absoluut verkeerd zijn. De waa,rde aan eieren, welke nu door deze dieren nog wordt geproduceerd, is niet evenredig met de hoeveelheid voeder, welke ze noodig hebben. Natuurlijk moet worden gezorgd, dat overal een voldoende kern van krachtige en produc tieve kippen blijft. We kunnen dan straks een beteren pluimveestapel opbouwen dan we nu hebben en zulks kap in korten tijd geschieden. Met de varkens zit de situatie al anders. Wanneer varkens in een goede weide laopen en daarnaast voldoende ondermelk ontvangen, kunnen ze tot einde Septemberhalf October nog heel wat vleesch en vet aanzetten. Daar moet men zich dus zoo volledig mogelijk op instellen. En voor de gemengde bedrijven heb ben we dan de beschikking over een deel der voeraardappels naast ondermelk. Hieruit volgt niet, dat we den varkensstapel niet zouden moeten inkorten. Waarschijnlijk zal dit wel moeten. Doch dit kan geleidelijk geschieden en mag niet terstond te diep ingrijpen. En het dient zóó te geschieden, als voor het algemeen én voor den boerenstand het beste is. Dan de rundveestapel. Darik zij de ruime hoe veelheden zeer goed hooi, welke thans reeds zijn geoogst, mogen we de hoop koesteren, dat we den rundveestapel grootendeels zeer behoor lijk door den winter zullen kunnen krijgen, mits de boer er ook in den nazomer op uit is om veel voer te winnen. Deze voorwaarde geldt ook voor de zuivere weidestreken. Daar verkomt in een groeizamen nazomer nog te veel gras, doordat men al te ruim weidt. Beter is het dit jaar dan maar iets krapper te weiden en wat meer tweede §nede hoqi of kuilvoeder te winnen. Er hangt nog veel van af, hoe het er over een paar weken met de stikstofvoorziening uit zal zien, doch er is al veel goede winterprovi sie voor het vee binnen. Het tegen behoorlijke prijzen uit de markt nemen en afslachten van derde soort vee op korten termijn achten we noodzakelijk. Dorh het overgroote deel van onzen rundvee stapel en ook den jongveestapel zullen we in stand kunnen en moeten houden. Met voederbieten of voeraardappels en wat ondermelk kan dat ook heel goed, als we ons maar met wat kleiner melkproductie op stal tevreden willen stellen. We durven zelfs te ver onderstellen, dat afwijkingen als kopziekte. melkziekte e.a. minder zullen voorkomen dan in tijden, dat veel krachtvoeder wordt toege diend. Velen zijn van meening, dat de huidige oor log niet lang meer zal duren. In Noordelijk en Zuidelijk Amerika en elders liggen groote voor raden graan en krachtvoeder te wachten op verscheping. En Europa zal straks behoefte hebben aan vee en zuivel in groote hoeveel heden. Daarom mogen de inperkers van profes sie geen kans krijgen en dient bij de maat regelen, welke thans worden genomen, aldus de conclusie van De Boerderij, waaraan wij dit stuk ontleenen, de blik gericht te blijven op de eischen, welke de naaste en iets verdere toe komst zullen stellen aan de productiemogelijk heden van boerenstand en veestapel beide. De opbrengst der collecte te Helmond be droeg ruim f 12.700 (ruim 42 cent per inwoner) De keuzecommissie van den K. N. V. B. heeft de volgende zeventien spelers gekozen, waaruit 17, 24 en 31 Juli een Nederlandsch elftal samen gesteld zal worden voor de liefdadigheidswed strijden te Den Haag, Amsterdam en Rotter dam. Bergman (Blauw Wit), Draeger (D.W.S.), Drok (Sparta), van den Engel (D.H.C.), De Harder (V.U.C.), Van der Heide (Feijenoord), Kraak (Stormvogels), Kuppen (Feijenoord), Lenstra (Heerenveen), Paauwe (Feijenoord), Van Spaandonck (Neptunus), Vente (Feijen oord), De Vries (V.S.V.), Wilders (Blauw Wit) en Wille (E.D.O.). Voor het voetbalkampioenschap van Neder land zijn voor 21 Juli as. de volgende wedstrij den vastgesteld: Feyenoord—G.VA.V. en JulianaBlauw-Wit. Voor de nationale zeilwedstrijden van de vereeniging „Braassemermeer", welke a.s. Za terdagmiddag en Zondag worden gehouden, zijn tot heden reeds een zestig inschrijvingen binnengekomen. De drakenklasse telt reeds zes deelnemers, wat, gezien den aard der inschrijvingen, veel- beteekenenden strijd belooft, maar daarnaast zal ook de Regenboogklasse, zooals ieder jaar het geval pleegt te zijn, groote bekoring te zien geven. Niet minder dan elf deelnemers, van wie de meesten een klinkenden naam hebben op zeilgebied, zullen den strijd aanbinden. Het programma geeft verder nog de volgen de inschrijvingen: Valkklasse 7 deelnemers, Olympiajollenklasse 10, 16 M2 klasse 6, 12 M2 Sharpie-klasse 11, Pampusklasse 2, 12 Voetsjol- lenklasse 4 en Vrijbuiterklasse 2 deelnemers. Nu de vereeniging „Braassemermeer" 't heeft aangedurfd haar jaarlijksche nationale wed strijden te organiseeren, zullen ongetwijfeld nog meerderen deze gelegenheid aangrijpen om eenige mooie zeildagen mee te maken. (Officieel) De Nederlandsche Bank publiceerde heden de volgende valuta-koersen: Uitbetaling Berlijn 75.28—75.43. Brussel 30.1130.17. Zurich 42.5742.66. Stockholm 44.8144.95. Helsingfors 3.813.82. New-York 1.88 3/16—1.88 7/16. Zwitsersch bankpapier 42.5242.70. Zweedsch bankpapier 44.7644.94. Belgisch bankpapier 30.06—30.20. New-York bankpapier 1.86 y,1.90X. (Alles onveranderd). JAARSVELD, 414.4 M. AVRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 8.30 Orgelspel, 8.50 Gramofoonmuziek, 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Pianovoor dracht, 11.00 Wenken voor de huishou ding, 11.20 Philharmonisch kwartet, 12.00 Gramofoonmuziek, 12.45 Berichten ANP, eventueel gramofoonmuziek, 1.00 AVRO- Amusementsorkest en solist, 2.00 Huis- houdeliike wenken, 2.20 Concert (opn.), 3.10 Declamatie, 3.30 AVRO-Dansorkest, 5.30 De Romancers en soliste, 6.45 Orgel concert. 7.05 AVRO-Musette-ensemble en gramofoonmuziek, 7.40 Causerie „Moderne inzichten in die wereld der stof", 8.00 Be richten ANP. 8.15 Omroeporkest en solist, 9.00 Radiotooneel, 9.20 Omroeporkest en solisten, 10.00 Concertgebouworkest (opn.), 10.1510.30 Berichten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. VARA-Uitzending 7.30 Gramofoonmuziek, 8.00 Berichten ANP. gramofoonmuziek, 9.45 Gramofoon muziek, 10.00 Orgelspel, 10.40 Gramofoon muziek, 12.45 Berichten ANP, 1.00 VARA- orkest, 1.45 Gramofoonmuziek, 2.15 VARA- orkest, 3.30 Gramofoonmuziek, 3.45 Cause rie „Van oud nieuw maken", 4.15 Gramo foonmuziek. 4.20 Keukenpraatje, 4.50 Gra mofoonmuziek, 5.15 VARA-orkest, 6.00 Gramofoonmuziek, 6.30 VARA-orkest, 7.35 Klarinet, altviool en piano, 8.15 Berichten ANP, 9.00 Orgelspel en Zang. 9.30 Esme ralda en soliste, 10.1510.30 Berichten ANP. Het Amerikaansche departement van Landbouw deelt mede, dat op 1 Juli j.l. de voor de katoencultuur bebouwde opper vlakte 25.07 millioen acres bedroeg, tegen 24.68 millioen acres in 1939. De Amerikaansche warenhuizen boekten in de week per 29 Juni 5 pet. grootere ver- koopen ten opzichte van de omzetten in de ■overeenkomstige periode van het vorig jaar. Nadat de staalproductie in de Vereenigde Staten in de vorige week als gevolg van de Independance Day van 80 pet. tot 75 pet. der capaciteit was gedaald, zijn er thans weer aanwijzingen voor een herstel. De productie in het Youngstown-district wordt momenteel op 80 pet. der capaciteit ge raamd en in het Pittsburgh-district op 78.5 pet. De Astra Romana keert een dividend uit van 14 pet. tegen 10 pet. het vorig jacur. De netto-winst beliep 718.8 millioen lei tegen 360.5 millioen lei. Al zou de politieke entente cordiale tus schen Frankrijk en Engeland niet verbro ken zijn geworden, dan nog was het mo netair accoord tusschen Engeland, Frank rijk en de Vereenigde Staten, ten doel heb bende, te groote schommelingen in de va luta's dezer landen te voorkomen, niet gehandhaafd, omdat in oorlogstoestand deze landen op monetair gebied op zichzelf zijn aangewezen. Da Frank is nu wel alleen aan den dollar vast gekoppeld, maar wanneer 't Amerikaansch betaalmiddel, dat nog een vaste goudwaar- de bezit, hiervan eventueel mocht afwijken, dan openbaren zich voor den frank weer nieuwe moeilijkheden. Ten opzichte van de Nederlandsche Staatsfondsen, welke bij de heropening van de Amsterdamsche beurs op Maandag 15 Juli a.s. voo^r de officieele noteering in aan merking komen, neemt men in beleggings kringen aan, dat de noteeringen hiervan aan die van 9 Mei j.l. gelijk zullen komen, zelfs nog iets hooger zullen kunnen zijn. Men baseert deze veronderstelling op het feit, dat veïen over ruime middelen be schikken, waarvan men zich voorzag toen de politieke toestand ernstiger werd. De situatie is thans eenigszins gewijzigd, waarom het geld emplooi zoekt naar de ebligatiemarkt. Bovendien zijn renten en aflossingen van Staatsobligaties verzekerd, terwijl tevens het ruim plaatsen van schat kistpapier op de open geldmarkt als gun stige factor voor belegging mag worden be schouwd. Blijkens den weekstaat van de Neder landsche Bank per 8 Juli heeft de schat kist ter aflossing van het in omloop zijnde schatkistpapier f 3 millioen schatkistpapier rechtstreeks bij de Bank ondergebracht, welk bedrag van f 57 millioen tot f 60 mill, steeg. Het in omloop zijnde schatkistpapier verminderde hierdoor van f 83.2 millioen tot f79.7 millioen. De schatkist betaalde tevens van het voorschot van f 15 millioen bij de Bank f4.5 millioen terug, dat tot f 10.4 millioen verminderde. Wegens de liquidatie van den ultimo zijn de beleeningen van j 234.Ó millioen tot 1222.5 millioen inge krompen en nam de biljetten-circulatie van f 1249.0 mill, tot f 1246.0 mill. af. De parti culiere saldi zijn echter van f215.7 millioen tot f 204.3 millioen verminderd. De Westinghouse Electric boekte in het begin van het tweede kwartaal 82.63 mill. dollars aan onuitgevoerde orders en in Mei een nieuwe stijging tot 85 millioen dollars in verband met de uitbreiding van de Amerikaansche bewapening. De Amerikaansche Spoorwegen plaatsten tegen einde Mei groote orders voor de leve ring van rollend materiaal, n.l. 70 millioen dollar. De Pennsylvania plaatste voor een bedrag van 50 millioen dollar. In de komen de maanden zullen roaarsch\jnlijk 50.000 a 60.000 vrachtwagons gekocht worden. De Illinois Central verkreeg van de Re- construction Finance Corporation een lee ning van 11 mill. doll, voor de aankoopen van vrachtwagons e.a. materiaal. De Norfolk and Western zal 8 mill. doll, uitgeven voor verbeteringen en aankoopen van rails en wagons. De American Car and Foundry boekte in het jaar per einde April aan bruto-ver- koopen 23.85 millioen dollar, hetgeen 50 pet. grooter was dan het vorig jaar. Zij leed een netto-verlies van f 10.776 tegen f 662.692, De New-Yorksche Beurs toonde van 2 Juli tot 9 Juli de volgende koersverschillen: Am&rican Smelting kwam van 35'A op 35 5/8, American Tel. and Tel. van 159'A op 159'A, American Waterworks van 9 op 8%, Bethl. Steel van 74 1/8 op 75, Anaconda van 19'A op 19'A, Kennecott van 25 op 24 7/8, North American Co. van 20 1/8 op 19Republic Steel van 16'A op 16A, U.S. Steel van 50op SUA. AMSTERDAM, 10 Juli. Veemarkt. 286 vette kalveren: I 58—64, II 5056, III 4048 cent per kg. levend gewicht. 86 nuchtere kalveren 40.0048 per stuk. 339 varkens: vleesch varkens, Bon 51 tot en met 60 uit het brood- bonboekje. Geldig tot en met 14 Juli (eventueel tot en met 18 Juli). Recht gevend op: totaal 2000 gram brood. Bon 85 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 2 Aug. Recht gevend op: Half pond koffie of Half ons thee. Bon 80 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 25 Juli. Recht gevend op: Een kilogram suiker. Bon 75 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 12 Juli. Recht gevend op: Half pond tarwe-bloem of Half pond zelfrijzend bakmeel. (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) Zegel „Periode 2". Geldig tot en met 14 Juli. Recht gevend op: Twee Liter petroleum. wegende van 90110 kg. 7276, zware varkens 7276 vette varkens 7276 cent per kg. slachtgewicht. Overzicht. Vette kalveren ruime aanvoer, handel zeer stug, prijzen onveranderd. Aan het einde der markt nauwelijks prijshoudend. Nuchtere kalveren zeer matige aanvoer, vlugge handel, prijzen constant. Varkens ruime aan voer, zeer stille handel, prijzen lager. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Juli. Aange voerd 14900 kg. Roode kool 4.50—4.90. 1300 bos Peen 55.60. 372.500 kg. aardappelen: Schot- sche Muizen 4.404.80, drielingen 2.103.70, krielaardappelen 1.402.10 Blauwe Eigenhei-, mers 5.606.50, 65 kg. Snijboonen 13.10, 450 kg. Slaboonen 2425.30. 225 kg. Tuinboonen 4.00. BODEGRAVEN. 9 Juli. Kaasmarkt. Aangevoerd 328 partijen Goudsche kaas. totaal 14760 stuks, wegende 132.840 kg. Prijs le soort met R.M. 33.00 —34. 2e soort met RM. 30.0032, zware tot 35.00. Handel metig. VENLO. 8 Juli. Coóp. Veilingsver. Venlo Aangevoerd 2.465.000 eieren: kipeleren 3.754.60, eenaeleren 4.00 per 100 stuks. HEINO, 8 Juli. Weekmarkt 65 biggen 16.00— 20 per stuk, 175000 eieren 3.253.90 per 100 et. ELST, 8 Juli. Veilingsver. V. V. O. B. Dage- liiksche groenten- en fruitveilingen. De prijzen zijn genoteerd in centen per kg. Madame Mathot 1732, Roode bessen 1017.5, Frambozen 25 44, Zwarte Bessen 3536, Blonde Kruisbessen 7.515.5, Blanzers 19.536. Witte bessen 1415, Beijerlanders 1923, Meikersen 3034, Wijnker sen 3537, Volgers 3640. Zwarte kersen 18.5 33, Rouanen 2429. Roode kesen 1422, Bos- koopers 1920. Krieken 1516. Oranjekereen 19 20. Hofkersen 2130. Oogstkersèn 1419, Variksche Zwarten 2836. Napoleon 2832, Frans Meiling 1924. Groentenveiling. Postelein 79, Doperwten 14 16. Peulen 1719. Tuinboonen 78. Spinazie 810. Capucijners 15, Snijboonen 1630 Stam- princesseboonen 2124, Aardbeien 1217. Me loenen 1012 cent. Selderie' 2.80 per 100 bos. Wortels 6 008 per 100 dos. Savoye kool 713, Koolplanten 25 0035 per 100. 's-HERTCGENBOSCH. 9 Juli. N.V. Botermljn. Aanvoer 17375 K.G. Hoogste prjjs 1.59, laagst© prijs 1.43, middelprijs 1.57 per K.G. NOORDSCHARWOUDE. 10 Juli. Aangevoerd 260.000 kg. aardappelen: Schotsche Muizen 4 40 4.70. Drielingen 2.504. bonte 4,40. kriel 1.20 2.20. Blauwe Eigenheimers 5.605.80, 20 kg. Tuinboonen 4.40 RAALTE, 10 Juli. 322000 eieren 3.50—3.90 per 100 stuks. 9 drachtige varkens 90.00135 3 motten 54.0065. 165 loopvarkens 25.0037. 560 biggen 18.0021, 5500 kippen 70105 cent, 6300 jonge hanen 2575 ct. WOERDEN. 10 Juli. Kaasmarkt. Aanvoer 364 partijen kaas: le kwal. met R.M. 32.0034, 2e kwal. 29.00—31, zware tot 36.00. Handel matig. WOENSDAG, 10 Juli Q i "5 b 03 o. ccS ir, a Sedert Gisteren. p oa u. W 1 w Keulen 6 Lobith Nijmegen St. Andr Arnhem Vreeswijk Westervoort Deventer Kampen Mastr Ha. 1) Borgh Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Lith 39.56 13 30 10.75 5.56 10.52 300 11.11 5.16 0.00 0.53 43.10 14.23 13.70 000 6.61 0.82 38.45 8.75 0.— 0.- C,- 0.- 287 0 02 0.- 4 .04 11.13 496 0.24 0.02 0.— 0.- 0.- 0.— 0.- 0.- 0.- 0— 0.— 0— 0.- 0 0.- 0.- 0— 0.— 003 000 000 000 000 006 0.04 0 0 04 0 05 0— 0 0.04 0.t0 Beneden de sluis. 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopende stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave VIBRATOR EN VLOER LICHT 39 Tegen de helling van den spoordijk groeiden dichte wilgenboschjes, waarop uit den coupé een •nat licht viel. Hempel hoorde dat in den coupé naast de sijne een raampje werd neergelaten. En een Pauwachtige stem vroeg, of er een ongeluk was gebeurd. Toen het antwoord van den conducteur: Neen, geen ongeluk. De lijn was niet vrij, doch then zou onmiddellijk doorrijden. Hempel leunde uit het openslaande portier. Het eerstvolgende station lag aan den anderen kant van de lijn. Uit zijn coupé zag hij in de Pr te de donkere omtrekken van 'n paar loodsen. Niets op den spoordijk zelf. Maar wat was dat? Hempel keek op. Naast hem werd "n portier bijna onhoorbaar open gedaan. Een man sprong er uit en ging naar he helling van den spoordijk. Hij bleef een ®°genblik staan, keek schuw om zich heen, liep ™en haastig Silas coupé voorbij, baande zich een ™eg door de wilgenboschjes en verdween ia het dieper liggende terrein. Hempel had maar even tijd gehad om den man te zien; maar die weinige seconden waren voldoende geweest om hem z'n hart te doen stilstaan. De man was in t grijs gekleed, groot en flink gebouwd; hij had grijs haar en droeg geen baard. Dit alles had Hempel duidelijk waar genomen, hoewel de vreemdeling den kraag van zijn overjas opgezet, en den hoed diep over de oogen getrokken had. De man hield een zwarte reistasch in de hand. De „man in 't grijs!" Deze gedachte was Silas Hempel bliksemsnel door het hoofd ge schoten en hij greep reeds naar zijn hoed en valiesje, om hem na te zetten. Hij kon zich vergissen natuurlijk hon derden reizigers waren op dezelfde manier ge kleed; maar alleen reeds de mogelijkheid, dat hij den lang gezochte hier eindelijk op het spoor was gekomen, maakte Hempel koortsig opge wonden. Dat de man zoo schuw en angstig den trein had verlaten, als iemand, die heimelijk de vlucht wilde nemen, was op zichzelf reeds vol doende om zware vermoedens te wekken. Waarom was hij uitgestapt, zoo dicht bij het station? Een gil van de stoomfluit. Hempel wierp het portier open. De trein zette zich weer langzaam in beweging. Met een sprong stond Hempel op den spoordijk. De eene wagen na den anderen rammelde hem voorbij; toen werd alles stil, en een oogenblik later stond hij in het donker. Eenigermate bedremmeld keek Silas om zich heen. Allengs gewenden zich zijn oogen aan het halfduister. Over de vlakte welfde zich een met sterren bezaaide hemel, die een bleek, geheim zinnig licht op het landschap wierpen. De wilgenboschjes werden duidelijker zicht baar; dit was ook het geval met de omtrekken van eenige, verspreid liggende hutten, uit welker venster een ros schijnsel over de velden gleed. Enop een afstand van misschien honderd stappen vóór' hem uit, bemerkte Hempel de hooge gestalte van een man, die dwars door veld en akker zijn weg nam. Silas sloop nu zelf door de wilgenboschjes heen en de glooiing van den dijk af. Links van het, smalle pad, door den onbe kende gevolgd, stonden klaveroppers, waarachter Hempel zich gemakkelijk verbergen kon; maar hij had geen reden om te gelooven, dat de andere meende, achtervolgd te worden. Want hij zette kalm en zonder ook maar één keer om te zien, zijn weg voort, totdat hij aan een kruispunt kwam, waar de straatweg van Abtissendorf zich vertakte in de richting van Werndorf. Daar bleef de late wandelaar besluiteloos staan; hij dacht even na en koos toen den weg, die midden door Werndorf leidde; eerst had hij z'n hoed nog wat dieper over zijn gezicht ge trokken. Met jagend hart volgde Silas hem. Als 't hem lukte, den man ongemerkt voorbij te komen en hem bij 't licht der lantarens van Werndorf even in 't gezicht te zienl Hij begon sneller te loopen en toen de man in 't grijs de eerste huizen y&n Werndorf be reikte, bedroeg de afstand tusschen hem en zijn achtervolger nauwelijks twintig stappen meer. Hempel zag nu heel duidelijk de omtrekken van de elegante figuur; maar zijn gezicht kon hij niet onderscheiden, want dat hield de vreem deling met de uiterste zorg verborgen. Daar kwam een boer aangestapt. Juist onder de groote lantaarn van de herberg moesten zij elkaar voorbij. Maar de vreemdeling voorzag dit: hij stak de straat over en vervolgde in de schaduw van de huizen zijn weg. Hempel's spanning groeide nog. Waar wilde hij heen, de man in 't grijs? Waarom meed hij de voorbijgangers? Het dorp was bijna ten einde en hij scheen niet van plan ergens binnen te gaan. Voortgestuwd door zijn ijver en hevig ver langend, de trekken van den onbekende te zien, was Hempel nu dicht achter hem. Maar plotseling bleef de man staan, keerde zich om met een zwaai, plaatste zich met den rug tegen een donkeren muur en wachtte totdat zijn achtervolger hem voorbij was. Zóó diep hield hü nu het hoofd in den kraag van zijn overjas, dat Hempel niets te zien kreeg dan het witte puntje van den neus en fonkelende oogen, die scherp op hem waren gevestigd. Achteloos en met het onnoozelste gezicht van de wereld slenterde Silas den man voorbij en sloeg onmiddellijk daarna rechts een smal straatje in, dat tusschen twee rijen huizen door liep. Achter een hoek bleef hij luisterend staan. De man ging verder, verhaastte nu zijn schreden. Nog een poosje was zijn tred op het trottoir te hooren, maar dat geluid hield plot seling op. Hij was aan het eind van het dorp gekomen en liep nu op 'n zandpad. Eén ding had Hempel door zijn manoeuvre toch bereikt. Hij wist nu met bijna absolute zekerheid, dat de eenzame wandelaar de „man in 't grijs" was, dien hü zocht, dezelfde, die Kockstein in Venetië was ontsnapt. Immers, in het voorbijgaan had hij een sterke carbollucht opgemerkt. En daaruit kon hij gerust afleiden, dat het de patiënt uit het ziekenhuis met de nog niet genezen kogelwond was. Terwijl Silas nu snel, eveneens door de schaduw der huizen gedekt, z'n weg vervolgde, plaagde hü zün hersens met de vraag, wat den man naar deze streek kan brengen. In plaats van in *t belang van zijn veiligheid zoo gauw mogelijk naar Napels te gaan en zich daar in te schepen naar Australië, keerde hü, na een afwezigheid van verscheidene weken terug naar de plaats, waar hij elke minuut aan het grootste gevaar blootstond. Hü had zelfs niet de moeite genomen, zün voorkomen te veranderen! Hempel vond dit alles zóó onvoorzichtig en onbegrijpelijk, dat hü zich de vraag stelde, of hü met een krankzinnige had te doen. Dit zou trouwens een verklaring geweest zijn voor veel feiten. Middelerwül was de onbekende weer aan een splitsing gekomen. Links liep 'n weg door weidegronden, naar Wildon, rechts, langs de beek naar Grünau. Zooals Hempel had warwactat, doeg de man In T grijs den weg naar Grünau in. Maar spoedig week hü daarvan af en koos een smal pad, dat, naar Silas wist, een boog om Grünau beschreef, een stuk van het Graueneggerwoud doorsneed en eindelijk uitkwam op den weg, die van Grünau naar het huis van de vermoorde mevrouw Backer leidde. Silas aarzelde: zou hü hem volgen of den rechten weg over Grünau kiezen? Hü besloot tot het laatste. Op de plaats, waar het pad op den veldweg uitkwam, stond.een kleine kapel, omringd door boschjes vlierstruiken; een uitstekende schuil plaats. Hempel zocht een goed plekje tusschen de struiken: van daar uit kon hü het pad in het oog houden tot aan de plaats, waar het uitkwam in het bosch. Volgens zijn berekening zou hü tien minuten moeten wachten. Maar het duurde ruim twintig minuten, voor dat de onbekende kwam opdagen. Toen hü dichterbij kwam, merkte hü op dat hü reeds sterk vermoeid moest zün en zün tred was heel onvast. Op de bank, die voor den ingang der kapel was aangebracht, zonk hü diep zuchtend neer en hü liet het hoofd in de handen rusten Zoo bleef hü ongeveer vüf minuten roerloos zitten. Hoewel Silas zeer dicht bfl hem op den grond lag, kon hü ook nu zün trekken niet onderscheiden. Eindelijk stond de vreemdeling op en zette zün weg voort. Hü ging recht naar het huis met de groene vensterluiken. «gordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3