Ernstig vermaan m Inzicht en discipline hij de bevolking DE ACTIE „VOOR GOD" Het proces om den baby .-I JORIS VAN SEVEREN t Verdinaso bericht dat hij is doodgeschoten RATIONEELE WIJZE VAN KOKEN Rede van Rijksleider Rosenberg Graaf Ciano in München Kerkelijk Leven 1 WOENSDAG 10 JULI 1940 Actueele plannen bij het streven naar verheldering en verdieping Bloedonderzoek en onderzoek naar dé vingerafdrukken gelast Jongetje verdronken Vacantie op Schiermonnikoog M Onrustige zenuwen Geen landmijnengevaar meer in en om Oosterbeek Verdacht van zware mishandeling Brandstofbezuiniging en de hooikist DE CUNERATOREN Het restauratiewerk wordt begonnen Cultureele vereeniging Nederland-Vlaanderen Zij die vielen Een continentaal Europeesch belangengebied Ook Teleki en Csaky in München Loonen in het bloembollen- bedrijf Verlaging niet twee gulden per week ZILVEREN KLOOSTER- JUBILEUM H.H. WIJDINGEN Pastoor C. Baert emeritus (Van onzen Haagschen redacteur) De Dultsche overheid in ons land heeft zich de laatste dagen genoopt gezien, scherpe Waarschuwingen te laten hooren voor dege nen, die den ernst van de omstandigheden en de eischen van den tijd, waarin zij leven, niet blijken te beseffen. Enkele dagen geleden is de bekendmaking ge publiceerd van den bevelhebber der Duitsche Weermacht in Nederland, generaal der vliegers Christiansen, die met name eenige feiten noem de welke niet in overeenstemming te brengen ZU'n met de houding, welke de bevolking in een bezet gebied behoort aan te nemen en de plich ten, welke het moet vervullen. Zulke feiten wa ren het verschaffen van inlichtingen aan een mogendheid, waarmede Duitschland in oorlog is, Voorts het riiet nakomen van den groetplicht je gens de Duitsche militairen en het' houden van demonstraties voor de gevluchte Nederlandsche Regeering. Deze feiten zijn van verschillende strekking, maar elk ervan weegt voor de Duitsche autori teiten zeer zwaar %n dit schijnen sommige onzer landgenooten niet voldoende te begrijpen. In de eerste plaats zijn daar de Engelsche bombardementen. Generaal Christiansen stelt Vast, dat het karakter der bombardementen er op wijst, dat zij berusten op inlichtingen van Nederlandsche zijde. Het blijkt dus, dat vanuit Nederland en naar men moet aannemen door Nederlandsche burgers aanwijzingen worden ge geven omtrent het doen en laten van de Duit sche weermacht in ons land. Dit nu strijdt in de eerste plaats tegen de bepalingen van het vol kenrecht; bovendien ook is het een overtreding Van reeds eerder door de Duitsche overheid gege ven verordeningen. Zulk een handelwijze is dus Strijdig met de plichten, die de burgers van een bezet land hebben en het behoeft geen betoog, dat dit een zaak van zwaar gewicht is. De Engelsche bombardementen hebben overi gens nog een andere zijde: in talrijke gevallen is gebleken, dat zij de Nederlandsche burgerij niet in 't minst ontzien. Uit berichten weet men, en Vaak ook uit eigen aanschouwing, dat bommen zijn terecht gekomen op plaatsen, die ver van leder strategisch punt waren verwijderd. Worden de schuldigen, die blijkens de mede- deeling van generaal Christiansen de Britsche bombardementen nog helpen, op die wijze ook niet medeschuldig aan de slagen, die de eigen burgerbevolking treffen? Hun onrechtmatig ge drag brengt aldus ook nadeelen en gevaren voor het geheele volk. Generaal Christiansen heeft daarop uitdrukkelijk gezinspeeld. „Wie een mogendheid, die met Duitschland in oorlog is, in eenigen vorm voordeelen verschaft, brengt tegelijkertijd het leven en den eigendom Van zijn volksgenooten in gevaar," zoo zegt zijn bekendmaking. Wat betreft de overtreding van den bevolen Rroetplicht onzer soldaten valt op te merken, dat deze waarschuwing reeds ten tweede male Wordt gegeven. Men moet niet van de Duitsche autoriteiten, die strenger dan wij aan orde en discipline gewend zijn, verwachten, dat een derde waarschuwing zal volgen. Zoo lang onze soldaten nog niet gedemobiliseerd zijn, zoo lang zij een uniform dragen, dienen zij te too- hen, dat Nederlanders even goed tot strenge zelftucht in staat zijn. Het geldt hier een een voudige en onmiskenbare militaire verplichting. Laat ons hopen, dat het besef daarvan voldoen de is om aan de nalatigheden een einde te ma ken, ook zpnder dat de strafbedreiging tegen verdere voorbeelden daarvan op den voorgrond behoeft te staan. Wat die straf betreft, heeft de mededeeling van Generaal Christiansen uit drukkelijk gewaarschuwd: „Ik herinner er aan, dat de bevrijding uit de krijgsgevangenschap, die berust op de voorzor gen en welwillendheid van den Führer, door mij op ieder oogenblik ongedaan kan worden ge maakt voor ieder, die zich in het vervolg aan Zijn groetplicht onttrekt of zich van dien plicht Slordig kwijt." Over de demonstraties ten slotte, die onlangs Zijn gehouden en thans reeds weer in vergetel heid zijn geraakt, willen wij liever zwijgen. Zij hebben hun nasleep gehad en het zal ongetwij feld een waarschuwing zijn voor allen, In de toekomst een wijzeren weg te bewandelen. Wil de bevolking rust hebben in het land, dan moet leder voor zich het zijn plicht achten de min ste aanleiding tot prikkeling te vermijden. Laat men niet probeeren uitvluchten of omwegen te Zoeken, maar zich in alles ernstige tucht opleg gen en in een waardige houding tegenover den ernst der tijden staan. Het Katholiek Comité van actie „Voor God" ■chryft ons: Er is in dezen tijd een gelukkig streven merkbaar naar verheldering van inzicht en Verdieping van het geloofsleven. Nood leert bidden, en niet alleen bidden, hij leert zoeken haar de punten van houvast in het leven, een helder inzicht in de katholieke overtuiging en een vurig geloofsleven. Het is een der eerste acties vóór God in deze dagen: het Godsge loof voor alle Nederlanders maken tot de al- lesbeheerschende werkelijkheid van het dage- lijksch leven in al zijn uitingen. Op deze, zijn oude doelstelling heeft het Ka tholiek Comité van actie „Voor God" wederom hieuwe plannen voor de komende maanden. Wij mogen hier een kleinen greep doen. Het Comité overweegt allereerst hoe, als vo rige jaren, een actie te voeren tegen de toe- hemende zedenverwildering in den zomer en hoe de menschen te doordringen van een goede opvatting over zomer en zomergenoegens. In naaste voorbereiding is de organisatie van z.g. Misweken in tal van plaatsen. In samenwer king met de Liturgische Vereeniging in Neder land en met verdere daartoe aangewezen in stanties zal in vele parochies worden gewerkt aan het veelvuldig en tegelijk ook zoo goed en Juist mogelijk bijwonen van het H. Misoffer. Ook zullen er weer in verschillende plaatsen oonferenties worden gehouden over de Katho- heke Geloofsleer, zooals dit in vorige seizoe- hen in ruim 125 plaatsen geschiedde voor ka tholieken en niet-katholieken. Het boekwerk „Het Katholieke Geloof" van Ör. I, Klug, dat reeds aan vele niet-katholleke Intellectueelen werd toegezonden om hun een luist inzicht te verschaffen in de innerlijke be tekenis der uiterlijke verschijningsvormen van het Katholicisme, wordt voorts nog uit beperk ten voorraad verspreid. Wy wijzen in dit verband ook op de geheel bijgewerkte lijst van uitgaven van het Comité *elke thans onder den titel „Verheldering en verdieping van het Katholiek Bewustzijn" een keur van brochures biedt, die op velerlei gebied tot een werkelijke verscherping van inzicht kunnen leiden en bijdragen. Bii velen bestaat een streven naar diepere •tudie over de katholieke geloofsleer en den katholieken godsdienst. Bestuurders en leden van katholieke organisaties, jeugdleidsters en jeugdleiders en vele andere katholieken afzon derlijk zoeken naar een juiste leiding in deze studie. In samenwerking met het secretariaat der Mariacongregaties in Nederland brengt het Comité van actie „Voor God" daarom een schriftelijken cursus in het katholieke geloof en het katholieke kerkbegrip. Aldus een kleine greep uit de actueele pun ten van program bij de actie „Voor God", alle gebaseerd op de voortdurende verwerkelijking der Godsgedachte in het dagelijksche leven. De president van de Haagsche rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in het proces tus- schen twee families om aen baby, die in veilig heid werd gebracht bij den bominslag op 10 Mei jj. in Huize Bethlehem te 's-Gravenhage en waarvan zoowel de familie S. als de familie Van der W. den eigendom van het kind op- eischen. De president heeft, zich uitdrukkelijk voorbehoudende, de verklaringen der getui gen en deskundigen nader in oogenschouw te nemen, bevolen een deskundig bloedon derzoek en een deskundig onderzoek naar de vingerafdrukken van de eiscbers, de gedaag den en het kind. Voorts heeft hij het noodig geoordeeld, nog eenige getuigen en een deskundige te hooren nopens den gang van zaken in zaal van de Bethlehemkliniek onmiddellijk na den bominslag. Als deskundige tot het verrichten van het bloedonderzoek is aangewezen dr. A. B. P. A. Pontman te Utrecht, als deskundige tot het doen van het onderzoek naar de vingerafdrukken dr J. Dankmeijer te Oegstgeest, die geassisteerd zal worden door den deskundige J. M. Waltman, hoofdinspecteur' van politie te 's-Gravenhage. De getuigen, die nog zullen worden gehoord, zijn: de dames Van der KooiHilgerscm, Hij- dra—Kruining en Vink—Kortekaas, allen te 's-Gravenhage, mevr. Van den Ende—Zundert te Naaldwijk en als getuige-deskund'ige dr. M. G. A. Tholen te 's-Gravenhage. Dit verhoor zal morgen-, Donderdagmiddag met gesloten deu ren plaats hebben. Dinsdagavond is het vijfjarig jongetje H. van Geene uit de Schilderstraat te 's-Hertogenbosch in de Zuid-Willemsvaart verdronken. De kleine was, na met zijn autoped te zijn weggegaan, 's avonds niet thuisgekomen. De ouders, onge rust geworden over het wegblijven van hun kind, stelden een onderzoek in en vonden de autoped aan den kanaaloever. De politie heeft daarop ter plaatse gedregd en na eenigen tijd het lijkje opgehaald. Ook ons mooiste Noordzee-eiland, Schier monnikoog, noodigt de Nederlandsche vacantie- gangers uit, hun vrije dagen op dat stukje Ne- derlandschen grond, bekend om zijn ongerepte natuur, vogelbroe cl plaatsen, wildrijke duinen en ongeëvenaard mooi en groot strand, door te brengen. Als alle jaren zyn de hotels ook nu weer gereed een grooten stroom gasten te ont vangen, terwijl motor- en zeilvaartuigen klaar liggen voor pleiziervaarten en zeehondenjacht. Een overzicht tijdens de groote jaarlijk sche bijenmarkt, welke Dinsdag te \eenen daal is gehouden onder groote belang stelling uit deskundige kringen Vfijnhardt's Zenuwtabletten maken Uspoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. Uit een rondschrijven van Ernst Voorhoeve aan de leden van „Verdinaso" in Nederland blijkt, dat de leider van deze beweging, Joris van Severen, op 20 Mei j.l. te Abbeville is dood geschoten. Op 10 Mei, des namiddags om 3 uur, zoo meldt hij, deden acht man der Belgische ge heime politie huiszoeking bij Van Severen te It.-ugge. Pol Leroy, de verbondssecretaris, was daarbij aanwezig. Er werd niets belastends ge vonden. Na de huiszoeking bleef er één politie man achter ter bewaking van Van Severen. Om circa 4 uur werd hij door dezen overgebracht naar de gevangenis te Brugge en daar in een cel opgesloten. Dienzelfden Vrijdag werd er huiszoeking gedaan bij Jan Ryckoort, leider der Dinaso-Jeugd, die nabij Brugge woonde. Ook hij werd naar de gevangenis overgebracht en in een cel opgesloten. Onmiddellijk werden stappen gedaan te E hussel om Van Severen's invrijheidstelling te verkrijgen. Zonder resul taat. Op 15 Mei werden Van Severen, Rijckoort en andere gevangenen, in paren geboeid, in drie In geheel Cambrai (Frankrijk) is geen voedsel te verkrijgen dan alleen aan de Duitsche keukenwagens. Ook de deelnemers aan het Nederlandsche vluchtelingen- transpbrt waren op deze keukenwagens aangewezen De soep smaakt uitstekend autobussen over Ostende en Duinkerken naar Béthune in Frankrijk gevoerd, waar zij door 25 Belgische gendarmen aan de Fransche po litie werden overgeleverd. In Béthune werden de circa 80 gevangenen opnieuw in cellen op gesloten. Blijkens het gedrag van de politie en van de toeschouwers, werden zij voor Duit- schers, spionnen, parachutisten en verraders gehouden. Op 19 Mei werden zij, opnieuw geboeid, naar Abbeville gevoerd. De gevangenis daar bleek vol te zijn. Tijdens het wachten werden de ge vangenen tegen een muur geplaatst, met het gezicht naar den muur. Zij werden eenigen tijd later opgesloten in den kelder van een muziek tent, op een plein van Abbeville. De gevange nen, mannen en vrouwen, hebben hier den nacht, tot op het hemd ontkleed, moeten door brengen. Op 20 Mei in den morgen eischte de rond de muziektent samengeschoolde menigte de on middellijke terechtstelling der gevangenen. Zonder daartoe verlof te hebben ontvangen, riepen de op wacht staande soldaten daarna een groep van vier gevangenen naar buiten. Men hoorde eenige schoten en zij keerden niet terug. Hetzelfde herhaalde zich eenige malen. Toen de gevangenen duidelijk beseften, wat er gebeurde, drongen zij in paniek tegen den ach termuur samen. Opnieuw ging de kelderdeur open en eischte een soldaat, dat vier gevange nen naar buiten zouden komen. Toen heeft Joris van Severen zich uit de angstig samen gedrongen groep gevangenen losgemaakt en is, gevolgd door Jan Rijckoort en een der uit Brugge afkomstige communisten, met opgehe ven hoofd naar buiten gestapt. Op weg naar den muur, waartegen de eerste gevangenen wa ren terechtgesteld, zyn Joris van Severen en zyn begeleiders neergeschoten. De Duitschers, die eenige dagen later Abbeville bezetten, von den de lijken der vermoorden onbegraven op de plaats van den moord. Zij werden gefotogra feerd en in een massa-graf begraven. De lijken werden later opgegraven, opnieuw gefotogra feerd en afzonderiyk op het kerkhof te Abbe ville begraven. De vader, eenige familieleden en vrienden van Van Severen hebben op de eerst- genomen foto zijn ïyk herkend. In overleg met de leiding van het Verdinaso in België heeft Voorhoeve aan Henri Bruning verzocht een boek te wyden aan de figuur Van Joris van Severen. De A.N.W.B. heeft van bevoegde zyde bericht ontvangen, dat thans met zekerheid vast staat, dat in de omgeving van Oosterbeek geen gevaar van landmünen meer te vreezen is, zoodat wandelaars en andere toeristen er weer onge hinderd van de natuur kunnen genieten. De recherche te 's-Hertogenbosch heeft voor den Officier van Justitie geleid G. d. R., 42 jaar, koopman te 's-Hertogenbosch, verdacht van zware mishandeling, gepleegd te 's-Herto genbosch op 6 Juli. Na verhoor door den rechter-commissaris werd hy in het Huis van Bewaring ingesloten. Onkruid vergaat niet! Deze oude Nederland sche zegswyze zien wy in deze dagen opnieuw bewaarheid aan de met merkwaardige kracht plotseling herleefde populariteit van de hooi kist, aldus schrijft ons de Voedingsraad. In een welhaast grijs verleden was de hooi kist het kenmerk van de ziiinige huisvrouw, maar haar groote aanzien bereikte zij toch pas ten tijde van den wereldoorlog, toen de brand- stoffenschaarschte dwong tot een zuinig om gaan met de beschikbare verwarmingsmiddelen. Sindsdien zonk zij snel in de vergetelheid, waar in zy eigenlijk thuis hoort, maar oude herinne ringen kunnen zich soms hardnekkig handha ven en hieraan is het ongetwijfeld toe te schry- ven, dat vele huisvrouwen, sedert ook in onze volksgemeenschap opnieuw een spaarzaam ge bruik van brandstoffen raadzaam is geworden, aanstonds de hooikist in eere hebben hersteld. Nu zullen wij zeker van'de hooikist niet meer kwaad zeggen dan haar toekomt. Ook in de moderne keuken kan zy, zy het op zeer be perkte schaal, nog eén nuttige rol vervullen Maar toch is haar beteekenis veel en veel ge ringer geworden, zoodat zij in werkelijkheid niet de mate van belangstelling verdient, die haar sinds enkele maanden wederom te beurt is gevallen. Wat is het, dat de hooikist van haar luister heeft beroofd? De totaal veranderde wijze van koken, die de hedendaagsche huisvrouw, geleid door een streven om aan haar gezinsleden een maximum-voedingsrendement te verschaffen, in steeds ruimer mate is gaan toepassen. Wy ko ken tegenwoordig veel korter dan weleer en daarmede heeft de hooikist voor de bereiding van een heele reeks van spyzen eenvoudig uit gediend. In drie punten kan men het belang- rü'kste van de hedendaagsche kooktechniek sa menvatten: a) Voor de bereiding van aardappelen, groen te of stamppot heeft men niet meer dan een nalf uur van noode. Zelfs het vroeger zoo geliefde nastoven is tegenwoordig vervallen. In plaats daarvan wordt de groente of de stamppot even vóór het opdienen vermengd met wat boter of wat vet, waardoor de geurigheid van het ge recht verhoogd wordt. Terwijl deze sterk be korte bereiüingsduur geen afbreuk doet aan de verteerbaarheid van de spyzen, komt hu boven dien zeer ten goede aan den smaak en de voe dingswaarde. b) Vroeger liet men prei en selderij uren lang in de soep meekoken. Ook dat doen wy niet meer. Tegenwoordig geldt als algemeene gulden regel voor de soepbereiding, dat de fijnverdeel- de groenten hoogstens twintig minuten vóór het opdienen in de pan worden gedaan. Aldus be reide soep munt uit door een frisschen smaak en verdient ook uit een oogpunt van voedings waarde de voorkeur. c) Meer dan voorheen wordt nu ook gebruik gemaakt van ongekookte groente als onderdeel van het middagmaal. Men kan dit doen door een ruimer gebruik te maken van als sla be reide groenten, waarin heel wat verscheiden heid is te brengen. Of wel men voegt terwillé van de vitaminen en de smakeiykheid aan een gekookt gerecht op het laatste oogenblik wat rauwe, fijngesneden groente toe. Dit kan met name worden toegepast bij bladgroenten (spi nazie, andüvie, raapstelen) en bij stamppot. Wy laten het bij deze drie voorbeelden, die zoo duideiyk aantoonen, dat een goede kooktechniek er op uit is om den kookduur zoo kort mogeiyk te houden. Gebruik van de hooikist met als gevolg een verlenging van den verhittingsduur tot ongeveer het drievoud van den normalen tyd van berei ding is met een rationeele wyze van koker, niet meer te vereenigen. Wie een hooikist heeft en daarvan ge bruik wil maken voor spyzen, waarbij dit zonder bezwaar kan geschieden, beperke dit gebruik tot peulvruchten en graanproduc ten. Peulvruchten (bruine en witte boonen, capu- cy'ners, groene erwten) kunnen veilig geduren de langen tyd ingepakt biyven; de Inwerking van de langdurige hitte heeft op de vitaminen van peulvruchten weinig invloed. Graanproducten (gort, rijst, havermout) kun nen, in water gekookt, ook zonder bezwaar in de hooikist gaar worden gemaakt. Men kan de hooikist voor deze gevallen mei evenveel succes en heel wat goedkooper ver vangen door gebruik te maken van Kranten papier. Voor de rest late men de hooikist ongemoeid. Uw verstandige kookkunst heeft haar immers overbodig gemaakt. Kook dus kort en kook met weinig water. Dit laatste om het verlies van waardevolle oplosbare bestanddeelen uit de aardappelen en de groenten tot een minimum te beperken. Ziehier ten slotte eenige voorschriften, die iedere huisvrouw in acht dient te nemen: 1. aardappelen en groenten (de laatste voor zoover het aanhangende water niet reeds vol doende nat geeft) steeds opzetten met niet meer dan een bodempje water; 2. Beginnen op een groot vuur in een goed gesloten pan; 3. Zoodra het bodempje water kookt nog ge durende hoogstens een half uur de aardappelen of de grdente op den spaarbrander gaar laten worden; 4. By het opdienen desgewenscht een kluitje boter of wat vet toevoegen, maar zoo min mo gelijk roeren of stampen in het gerecht. Wie deze voorschriften in acht neemt, kookt voordeellg, smakeiyk en gezond! Naar wy vernemen, zal met de restauratie van den Cuneratoren te Rhenen binnenkort weer een begin worden gemaakt. Men heeft het bedrag, benoodigd voor dit restauratie werk, op rond f 30.000 geschat. De cultureele vereeniging NederlandVlaan deren hield te 's-Gravenhage haar jaariyksche algemeene vergadering, die zeer goed bezocht werd. Daaraan voorafgaande hield haar raad van bijstand een vergadering, waarin de raad als nieuwe leden benoemde de heeren: mr. J. K. van der Haagen, chef van de afdeeling Kun sten en Wetenschappen van het ministerie van Onderwüs. Kunsten en Wetenschappen; mr. H. A. Helb, oud eerste gouvernementssecretaris in Ned.-Indië; gep. vice-admiraal J. F. Ostem, gep. luit.-generaal W. J. E. Schuurman en Dirk Ver beek. De presidente van de vereeniging deelde mede, dat het bestuur voornemens was de werkzaam heden op den ouden voet voort te zetten, doch dat het in verband met de tijdsomstandigheden nog niet mogelijk was, reeds met een bepaald programma voor den dag te komen. Biykens het jaarverslag over 1939 heeft de vereeniging zeer veel bijzonders kunnen bieden aan de leden. Dezer dagen werd een zeer geslaagde tocht •eorganiseerd naar Amsterdam, ten einde on der deskundige leiding van de conservatrice van het Ryksmuseum de tentoonstellingen van schil leryen, plastieken en graphische werken van evende Vlaamsche kunstenaars, van achttiende- eeuwsche prenten en teekeningen en van „nieu we aanwinsten" van oude Noord- en Zuid- Nederlandsche meesters te bezichtigen. wy lezen in de Sportillustratie: De R. K. Voetbalvereeniging Zundert te Zundert deelt mede, dat haar lid sergant Bian- kers, commandant der Luchtwacht te Zundert, op 28 Mei te St. Ideshalde (B.) voor het vader land is gevallen. H. de Valk, scheidsrechter van den Bosschen Bond en lid van de R. K. Scheidsrechtersver- eeniging Nymegen-Maas en Waal, is op Pink steren op den Grebbeberg gesneuveld. De R. K. Voetbalvereeniging Ransdalia te Ransdaal (L.) bericht, dat haar lid Leo Dohmen op het vliegveld Valkenburg by Leiden is ge sneuveld. BERLIJN. 9 Juli (DNB.). Rijkslelder Rosenberg heeft Dinsdag voor vertegenwoor digers van de binnen- en buitenlandsche pers een rede gehouden over de Noordsche lotsge- meenschap. De nationaal-socialistische beweging, aldus Rosenberg, heeft getracht zooveel mogelijk Scandinavische kringen met het nieuwe Duitschland bekend te maken. Deze pogingen heeft het grenzenlooze imperialisme van Enge land trachten te verhinderen. Door de groote hotsing van het Europeesche kernland met Engeland is het vraagstuk van de lotsgemeen- schap opnieuw aan de orde gesteld. Rosenberg zeide letterlijk: In Duitschland ontstaat een geweldig kanaalsysteem, dat Noord- en Oostzee met de Middellandsche Zee zal verbinden. Het net der Ryksautowegen zal opnieuw de verkeersmogeiykheden tusschen Noord en Zuid doen toenemen en het vergroo- ten van het aantal luchtverbindingen zal dit ruim overbruggen. Hierdoor ontstaat een con tinentaal Europeesch belangengebied. Het kan begrijpelijk zijn, aldus ging de rijks leider voort, dat een klein land zich niet door een ander, even klein land, wil laten regeeren- Daarentegen zijn wij van meening. dat een kleine natie niets van haar eer prijsgeeft, wan neer zij zich onder de bescherming stelt van een zeer groot volk en een groot rijk. De grootte van een rijk als het Duitsche erkennen is geen tee- ken van een zwak karakter, maar het erkennen van een noodlotsgebod van het Europeesch be staan. Hetzelfde geldt thans ook voor de ver houding tusschen het Duitsche Ryk en het Scandinavische gebied. Het noodlot heeft het gewild, dat het Duitsche Rijk 't geheele gebied, waaruit eens de Gemiaansche volken zijn uit geweken. onder zyn hoede heeft genomen. Het is vanzelfsprekend, onverschillig in welken vorm de bescherming van dit eens groot-Germaan- sche gebied zal volgen, dat het Duitsche Rijk ook nooit meer er van kan afzien zich te be schermen tegen een herhaling van een soortge lijken overval als Engeland in April 1940 via Noorwegen op Duitschland probeerde. Rosenberg herinnerde in dit verband aan een brief van Hendrik Ibsen over Duitschland en Scandinavië, yaarin staat: „Ik beschouw de Scandinavische menschheid slechts als een overgangsstadium 'naar een aaneensluiting van den geheelen grooten Germaanschen stam. Wanneer ik zou weten, dat wij tenslotte zouden blijven staan bij een geïsoleerde Scandinavische vereeniging. zou ik nooit meer de pen in den inktkoker doopen om deze zaak te bevorderen." „Wij zjn ons bewust van dezen weg van het noodlot", zoo besloot rijkslelder Rosenberg, ..en wij hopen, dat alle germaansche volken dit his torische oogenblik evenals wy zullen begrijpen en tezamen met ons het komende nieuwe Euro pa zullen helpen opbouwen. MüNCHEN, 10 Juli. (D. N. B.) Woens dagmorgen 9 uur is de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano. op doorreis te München aangekomen. Te zyner ontvangst waren op het versierde station aan wezig de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, de Ryksstadhouder, generaal Ritter von Epp. en vertegenwoordigers van party en staat. Voor het station schreed de hooge gast langs het front van de eere compagnie. Een uur na aankomst van den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken kwamen in een extra trein de Hongaarsche minister president, graaf Teleki. en de minister van Bui tenlandsche Zaken, graaf Csaky, te München aan. Naar wy eenige dagen geleden hebben be richt, was er een conflict hangend tusschen de werkgevers- en werknemereorganisaties in het bloembollenbedryf ten aanzien van t loon. De patroonsorganisaties wilden na beëindiging van het collectief contract een aanmerkeiyke verlaging, met welk voorstel de werknemers zich niet konden vereenigen. Aangezien men niet tot overeenstemming kon komen, werd aan het scheidsgerecht overgelaten een beslis sing te nemen. Dit is thans geschied, waarby is bepaald, dat een loonsverlaging van f 2.per week zal worden gegeven. In het klooster te Heel herdacht de eerw. Broeder Aegidius zyn zilveren jubileum als lid van de Congregatie van den H. Jozef. Onder de plechtige Mis van dankzegging hield rector Schaeken de feestpredicatie. Het feest werd in den intiemen kring van het klooster herdacht, waarbü de fanfare van het klooster zich niet onbetuigd liet. Op Zondag 14 Juli zal Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, in het kloos ter der paters Carmelieten te Merkelbeek de H. Priesterwijding toedienen aan de eerwaar de fraters: Jacobinus Demmer, Albergen; Ber- nardus Ten Dam, Rietmolen; Bonifacius Ha- selbekke, Geesteren; Fredericus Op den Akker, Almelo; Engelbertus Haafkens, Bome; Camillus Keyzere, Wiene; Joachim Hegman, Mechelen (G.); Avertanus Excerkate, Bentelo; Dorotheus Urts, Boxmeer; Paulinus Kuyper, Vinkeveen; Matemus Konings, Bunde; Paschalis Begman, Utrecht; Valentinus Slotman, Buurse; Linus Kemps, Osch en Rudolphus Hendriks, Meche len (G.). De zeereerw. heer C. Baert, pastoor te Baar- lo heeft aan Exc. Mgr. dr. Lemmens ontslag aangevraagd uit zijn functie. Pastoor C. Baert zal op zyn standplaats bly- ven totdat zyn vacature vervuld is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5