Wat er niet is De kleine vreugden Kleeren voor op de fiets tiËÊÊÊÊÊÊÊÊm Een teint als een perzik otten en pannen zoekt de huisvrouw te vervangen v4. is de wensch van elke vrouw Werkende vrouwen, verzorgt vooral ook uw maaltijden! Suiker te weinig Aardbeien huishoud jam Aardbeien en rabarberjam Thee en ersatz-thee Gedroogde vruchten kunnen in plaats van met suiker met honing bereid worden Koffie-extract is beter dan geen koffie Brood-tekort aan den koffie maaltijd Wij vermijden opwaaiende rokken want ze zijn lastig en onaesthetisch Zij en haar huisgenoofen. hebben hun vreugde aan de welverzorgde planten VAN DEN BRIEL VERSTER iW DE VROUW EN HAAR TIJD Voor het kopje koffie om elf uur is koffie-extract beter dau geen koffi» Aanpassen is het slagwoord van dezen tijd; het beteekent voor iedereen, dat hij of zij zich in menig ding anders zal moeten instellen. De vrouw, die aan het hoofd staat van haar gezinzal zich op twee ledige wijze moeten aanpassen; èn wat haar persoonlijk bestaan betreft èn wat het bestier van haar huishouden aangaat. Misschien zal ze, gedwongen door de om standigheden, met een verminderde huis- houdtoelage moeten toekomen, bovenal echter maakt de rantsoeneering van de verschillende levensmiddelen haar taak niet gemakkelijker. Wij willen daarom nog eens wijzen op de mogelijkheden, die ook in de jaren veertien tot achttien toegepast zijn, om het in de keuken ontbrekende door een surrogaat of door iets anders te vervangen. Allereerst is er de suiker, waaraan in een gezin, waar graag en veel pap gegeten wordt, zeker wel een tekort zal zijn tegen den termijn van den nieuwen bon. Suiker is in pap te vervangen door stroop; in thee en koffie door zoetende tabletjes, waar van de surrogaatsmaak minder merkbaar is, wanneer men ze gebruikt als aanvulling van een half schepje suiker; dus half suiker, half surrogaat. Bij de bereiding van desserten, die suiker vragen, kan een gedeelte van de suiker even eens door het zoetende middel vervangen wor den. Ook komen, zoolang de voorraad bij den winkelier strekt, pakjes vanillesuiker (die vrij te verkrijgen is) in aanmerking. Verder is honing in desserten een zeer zui ver vervangingsmiddel, waarvan betrekkelijk weinig noodig is omdat honing zeer zoet is. Alle toespijzen met gedroogde vruchten als tutti-frutti, pruimen, appeltjes, kunnen met honing gezoet worden. Ook kan men met honing jam koken, wat geen goedkoope methode is, maar waar de huisvrouw toch misschien toe zal willen overgaan wanneer ze over veel fruit uit eigen tuin beschikt en het verbruik in eigen gezin ver beneden den voor handen zijnden voorraad blijft. Men neemt hiervoor den lichten, zgn. bloemen- honing (geen heidehoning) in de verhouding een kilo en twee ons honing tot een kilo schoongemaakte vruchten. De gewasschen, ge schilde en ontpitte vruchten worden gedurende vier en twintig uur in den honing weggezet. Daarna gebeurt koken en afkoelen precies als bij de gewone jambereiding. Een andere manier om jam te koken in een tijd van suiker-rantsoeneering welke echter ook duurder is, dan wanneer men suiker gebruikt, is het inmaken met glucose. Daar het vooral nu echter voor menige huisvrouw, die een eigen moestuin bezit, van belang is, dat ze haar eigen tuinproducten kan conserveeren, geven wij hieronder twee recepten voor jam-bereiding met glucose Voor drie potjes is noodig: een kilo aard beien, anderhalve kilo glucose (of een pond glucose en een pond suiker), anderhalf tabletje benzoëzure natron van een kwart gram. (Dit chemisch preparaat is een onschadelijk con serveermiddel; tabletjes kosten een cent per stuk en zijn bij den drogist verkrijgbaar). De gewasschen aardbeien worden met een bodempje water aan de kook gebracht en blij ven zoolang koken tot de massa op tweederden van het oorspronkelijke volume is ingedampt. Dan wordt de glucose met de suiker toegevoegd en het geheel tot gelei dikte ingekookt. Een weinig jam op een bord uitgegoten mag dan na afkoeling niet meer uitvloeien. De jam wordt zoo heet mogelijk in de met sodawater gereinigde en daarna met warm water nagespoelde potjes gestort, welke afgesloten worden met perkamentpapier. Om drie potjes te vullen neemt men een half kilo aardbeien en een half kilo rabarber, anderhalf kilo glucose (of 'n pond glucose en een pond suiker), anderhalf tabletje benzoë zure natron van een kwart gram. De rabarber wordt in stukjes gesneden en gewasschen, de aardbeien worden behandeld als in het recept hierboven. Het koken van de jam geschiedt vervolgens geheel op dezelfde wijze. Bereidt men de jams met louter glucose- stroop dan is de smaak iets bitter, wat minder zoet dan wanneer men half glucose en half suiker neemt. Wanneer men met de thee ondanks fijn stampen, zuinig zetten of opwarmen van over- gebleven restanten, niet uitkomt, kunnen er twee natuurproducten voor in de plaats gesteld worden, die de zomer ons in milden overvloed schenkt, namelijk lindebloesem en bramenblad. Lindebloesem, dat in verscheidene plaatsen van gemeentewege geplukt en gedroogd is en bij den drogist verkrijgbaar gesteld, heeft als thee een vaag geurig smaakje. Men kan over den smaak oordeelen zoo men wil, in elk geval is het warm en weldadig en brengt het de gezellige sfeer van den dampenden kop waar uit met slokjes genoten wordt. Bovendien heeft lindebloesem-thee de niet te versmaden goede eigenschap, dat het kalmeerend werkt, iets wat in dezen tijd voor velen ook z'n waarde heeft! Een tweede thee-surrogaat is bramenthee, gezet van het blad van den bramenstruik. Dit blad wordt niet in de zon gedroogd zooals de bloesem van de linde, maar in den lauwen oven. Daarna wordt het fijngestampt. Er zijn er echter velen, die van al die lif- laffige theetjes niets moeten hebben. „Liever één maal per dag, desnoods om den anderen dag een kop goede sterke, echte thee dan telkens dat vocht, dat een klap is in je ge zicht." Een meening, die óók haar recht van bestaan heeft. Misschien zijn we nog meer aan het kopje koffie om elf uur gehecht dan aan de vier uur- en avondthee. Maar ook de koffie is schaarsch. Om het bestaan van de ons toegewezen koffie te rekken, kan de huisvrouw overgaan tot het maken van een koffie-extract, zooals onze moeders dat in den vorigen oorlog ook deden. Het recept, dat ze bewaarden, luidt als volgt. Men brandt twee ons suiker (het mag ook basterdsuiker zijn) in een diepe, emaille pan, onder goed roeren met een houten lepel tot de suiker donkerbruin geworden is. Dan voegt men er al roerende een half ons zeer fijn gemalen koffie doorheen, een mespuntje boter en een likje koffiestroop. Inmiddels is ander halve liter water aan de kook gebracht, dat er, roerende, bij kleine beetjes tegelijk aan toe wordt gevoegd. Is een en ander goed ver mengd, dan wordt de vloeistof gezeefd, wat met de minste omslachtigheid kan gebeuren door een schoon doekje. Het zuivere koffie- extract, dat men verkregen heeft, kan zoo ge bruikt worden, maar men kan het ook nog geuriger maken, wanneer men dit vocht bij kleine hoeveelheden door den koffie-filter giet, waarin een half ons gemalen koffie goed is aangestampt. Wij willen degenen, die er toe overgaan dit extract te maken, er wel op wijzen, dat men het koffie-extract niet al te langen tijd be waren kan. Ter vervanging van brood kunnen aardappe len in velerlei vorm op tafel gebracht worden. Als het koffiemaal begint met een aardappel schoteltje is de grootste honger der aanzitten- den gestild, zoodat er minder boterhammen gevraagd zullen worden. Laat de huisvrouw het kookboek eens ter hand nemen en er de aard appel-mogelijkheden op naslaan. Wellicht pro beerde ze nog nimmer van rauwe aardappelen knapperende aardappelkoekjes te bakken of om van gekookte koude aardappelen een pan- nekoek of croquetjes te bereiden. Wil men geen vet gebruiken, dan kan een puree, desverkiezend in combinatie met toma ten klaargemaakt worden, of, wat meer ge- eigend is voor het warme seizoen, een aard appelsla, waar eveneens tomaten als ook kom kommer en andere zomer-heerlijkheden in verwerkt kunnen worden. U ziet, mogelijkheden schuilen er overal, 't Is de vraag maar, wie ze al, wie ze niet kan vinden. Holland fietst vanaf den vierjarigen dreu mes, die met z'n autoped meedraaft, tot het bejaarde echtpaar, dat vroeger door de auto ramen de Zondagsche wereld bekeek en het nu doet met evenveel majesteit vanaf de tandem. Wij fietsen en wij, die altijd gefietst heb ben, voelen ons er wel bij varen, dat er zoo weinig auto's op den weg zijn, die ons stof in de oogen jagen, want wie zich daar voorheen aan schuldig maakten, veloën thans waar schijnlijk vóór of achter ons op het rijwielpad, misschien wel genietend van het matig tempo, dat hun meer dan in vroeger dagen gelegen heid biedt de zomernatuur met volle teugen te genieten. In welk huis worden er thans géén vacantie- plannen, waarbij de fiets haar rollende rol speelt, beraamd? En waar is de vrouw, bij wie dit niet de reactie verwekt; wat voor soort rok is dan het meest geschikt en hoe combi neer ik de sportkleeren, die ik bezit en die misschien bij bergtochten in het buitenland dienst moesten doen, met een vacantie op de fiets. Wie zich wel eens een Zondag waagt op de druk bereden fietspaden langs de geliefkoosde plekjes van ons vaderland, die heeft, na een honderdtal „tegenfietsers" gepasseerd te zijn, al dadelijk begrepen, hoe het niét moet. Geen dunne fladderjaponnetjes, geen zijden rokjes op de fiets, niets van al dat kort wijd gerokte, dat elegant staat als men zich met kleine tippelpasjes beweegt, maar waarvan alle charme wegwaait mèt den tegenwind die er op de fiets altijd is en den rok tot boven de knieën wegblaast, de draagster dwingend haar hand voortdurend als „presse-jupe" te ge- 'V De kleine vreugden zijn als de vlinders, die door den zomerdag fladderen, teer en vergan kelijk. Bij verrassing dwarrelen ze op uit gras of struikgewas, dat men met de hand beroert, om de kleine feestelijkheid van hun bestaan te mengen in het heelal. Nauw laten ze zich grijpen. Ook de kleine vreugden, die even teer zijn als wiekten ze op vlindervleugels door den dag, zijn in grove woorden moeilijk te vatten. Maar ieder kent ze voor zichzelf, en misschien ook zijn er kleine gebaren, die men van zichzelf niet kent en die een vreugde zijn voor een ander. Het is sommigen gegeven om kleine vreugden te verspreiden; het is allen gegeven ze te vinden en ze op te nemen en er wat bitter mag zijn in het binnenste mee te ver zoeten. Wie thans de kleine vreugden opzettelijk ne geert, is even dom als degene, die de vlinders niet wil zien, die boven de wei fladderen: de witjes, de zachtgele, de ijle blauwtjes en de goudkleurige, die ze niet zien wil omdat er onweder is geweest en de Onweerswolken nog niet overdreven. De kleine vreugden, die elke dag kan bren gen, zijn nauwelijks te omschrijven, maar ze zijn er, legio, u weet het en ik weet het ook. En we hunkeren er nu naar, méér dan anders, terwijl we ons er toch schrap tegen zetten, ómdat we ons van binnen harden moeten tegen zooveel anders. Het is moeilijk in een harden tijd ons die teerheid van binnen te be- waren, die een vrouw niet kan verliezen zon der van zichzelf iets prijs te geven, die teer heid, die de kleine vreugden schept. Gaan we bij de eenvoudigen van geest in de leer, dan kunnen we geboeid worden door een tafereeltje als het hier afgebeelde. De eenvoudige, hard werkende vrouw haar handen toonen, dat ze dagelijks het nederige, grove werk doet en haar ernstig gezicht ver bergt gedragen leed die zich vol rustige zorg buigt over haar bloémen om ze, tusschen haar vele bezigheden in, te geven wat hun toekomt. Zij en de haren hebben hun vreugde daaraan. Waarschijnlijk heeft ze ze zelf opgekweekt, hoewel ze genoeg te verzorgen heeft, in het voorjaar de plantjes gezaaid misschien; waar ze geen bloempotten genoeg had, in lee- ge blikjes en een gebroken kan. De eenvoudigen, de ploeterenden voor het daagsche brood, de moeders, die het mèt haar kinderen hard hebben, ze weten in haar be staan en op haar smalle vensterbank altijd nog een plaatsje in te ruimen voor bloeiende planten, al staan ze ook maar in leege groen teblikjes. Is u dat niet dikwijls Opgevallen? Het is hun een kleine vreugde, een van de weinige in hun begrensd bestaan. Wij kennen er zooveel meer; het is immers niet noodig ze te noemen. Weren we ze toch niet nu; ze zijn in al hun ijlheid een houvast, juist omdat ze uit het niets geboren worden en in het niets vergaan. Zooveel anders wat op grondvesten stand, hebben we moeten loslaten. A. bruiken, wat in hooge mate vervelend en ver moeiend is. Misschien kent u de loodjes-aan-veiligheids- speld, die heel practisch zijn en ter vermij ding van bovengenoemd euvel veel kunnen bijdragen. Men bevestigt ze onder aan den rokzoom, een twee, drie stuks, en ontdoet er zich van bij aankomst. In de vorige korte-rokken-periode heb ik een man eens hooren zeggen, dat hij zich sterk geneigd voelde, er de fietspaden wel doende mee te bestrooien; blijkbaar ergerde hij zich aan al die onaesthetisch gerokte joffer- tjes, die langs hem fietsten! Misschien ben ik ouderwetsch, maar ik vind, dat een vrouw veel van haar gratie inboet wanneer ze op een fiets zit. Vooral wan neer ze daarbij verwaarloost om de juiste kleeding te dragen. En dit is ontegenzeglijk; de niet te korte, matig wijde rok van stevige stof, die tegen regen kan en niet gaat glim men. Een zwaarder materiaal zooals gabardine of jerseystof verzekert niet-opwaaien. Het groote nadeel van jerseygoed, dat het rekt, kan ondervangen worden, door aan de achterzijde, „over de zit", zooals mijn kleermaker dat noemt, een voerinkje in te zetten van stevige stof, satinet bijvoorbeeld, welk voeringstukje een ideetje nauwer is dan de rok zelf. Het is een precies werkje om het in te zetten, maar de voldoening, die men er van heeft, is niet denkbeeldig. Dat de vrouw op de fiets zoowel in slacks als in shorts (lange zoowel als korte broek) een zeer onvrouwelijk figuur slaat wordt niet alleen door mij beweerd. De rokbroek daarentegen is 'n kleedingstuk, dat men misschien nog bezit van vroegere bergbeklimmingen of wandel tochten; ook voor den fietstocht is het een prettig kleedingstuk. Opwaaien is uitgesloten, de bewegingsvrijheid is onbeperkt en de groote overslag camoufleert (bij het model dat wij VAN RIJN'S MOSTERD UTRECHT Dommelstr. 2 EINDHOVEN DE LINNENWEVERS SINDS 1841 Levering rechtstreeks aan particulieren van complete HUWELIJKSUITZETTEN en ook van kleine aanvullingen voor Uw linnenkast Vraagt vrijblijvend atalencollectle en reizigersbezoek aan huis hier afbeelden) die tweeledigheid van het kleedingstuk, die wij zoo laken. Mijn Noorsche vriendin droeg op haar wandel- en klimtochten een dergelijke rokbroek van donkerblauwe gabardine. De overslag was voor en achter ver over het midden aangebracht als een groote plooi, en nimmer had ik vermoed, dat haar stijlvolle sportrok een geheim verborg, als ze ons het niet had verteld. Bij het maken van een dergelijken broekrok komt het vanzelf sprekend aan op een sublieme snit. De korte sportjasjes van dun wind- en wa terdicht materiaal, die we bij de wintersport gedragen hebben, bewijzen op den fietstocht ook goede diensten, niet het minst omdat ze zich willig tot een miniem bundeltje laten rol len, hetwelk gemakkelijk mee te dragen is. Voor warme dagen is linnen dat thans onkreukbaar vervaardigd wordt het geschikt materiaal voor fietskleeding, het hangt vrij •rwaar af en is van de zomerstoffen wel een der stevigste. A. Bgl. Vanzelfsprekend komt thans, nu de gewassen in tuin, akker en boomgaard in hun volle weelde staan, de gedachte op: hoe kunnen we ons van dezen zomerschen overdaad zoo goéd mogelijk voor zien voor den komenden winter? In vroeger dagen plachten de zomer maanden voor de zorgzame huis vrouw de tijd te zijn van weck en inmaak. Thans is daaraan voor velen het bezwaar verbonden, dat met het conserveeren aanzienlijke hoeveelheden brandstof of gas ge moeid zijn. We zoeken dus naar een andere manier om de vruchten des velds te bewaren en gaan, waar mogelijk, over tot drogen. Hoeveelheden spercieboonen bij voorbeeld kunnen lang bewaard blijven in gedroogden toestand. Daartoe worden ze stuk voor stuk aan een draad geregen en buiten in de volle zon gehangen, om ech ter bij regen onmiddellijk binnen gehaald te worden. Ook appels kan men, om er ge- ruimen tijd profijt van te hebben, drogen. Ze worden geschild, in vie ren gesneden, van de klokhuizen ontdaan en geruimen tijd in den warmen oven ingedroogd. Wie zelf daarvoor niet den geschikten oven heeft of den oven niet kan gébrui ken, zou, zoo als dat op het land algemeen gebruikelijk is, z'n bak ker kunnen vragen, tegen een klei ne vergoeding voor het droogpro- ces zorg te willen dragen. „Keep that schoolgirl-complexion" (Behoud 't teint, dat u als schoolmeisje had) beveelt de reclame van een allerwege bekende zeepsoort. Jawel, maar behoudt die maar eens, als je er niet van nature mee gezegend bent. En bovendien zou ik willen zeggen, dat vooral het oudere schoolmeisje ook wel eens aan een slecht teint kan lijden. Het slechte teint is geen kwaal, die met leeftijd te maken heeft. Juist het meisje van zoo om en nabij de veer tien, vijftien jaar kan lijden onder bleekheid, puistjes en dergelijke. Verzorgers zijn dan wel eens wat al te snel geneigd dit op „den leeftijd" te schuiven en wenschen niet in te zien, dat wanneer dit slechte teint al te groote afmetin gen gaat aannemen, het meisje in quaestie er vaak haar levert lang de sporen van zal be houden, ook al verminderen met de jaren de klachten. Er bestaat een kleine categorie vrouwen die met een gelaatshuid als van een perzik op de wereld komen, die onder alle omstandig heden de perzikachtige hoedanigheid behoudt en die door geen aandoening te kwetsen is. Dat zijn de gelukkigen, die dagelijks dankbaar be- hooren te zijn voor zulk een gave. Maar tallooze anderen zijn er, wier huid reageert op iedere aandoening, op warmte of koude, op alles en nog wat. Dit zijn degenen, die op moeten passen, die een voortdurende zorg aan haar huid moeten besteden en steeds op hun qui-vive moeten zijn. De medische wetenschap is thans zoo ver gevorderd, dat haar beoefenaars wel weten, dat de oorzaken van een slecht teint, grooten- deels inwendige oorzaken zijn en dat behande ling van buitenaf, voor werkelijk ernstige ge vallen meestal niet deugt. Ik moet dus be ginnen met te verklaren, dat ik er eenvoudig niet over denk mij op het terrein van den me dicus te begeven en middelen voor dit of voor dat aan te raden, aangezien dat op kwakzalve rij zou gaan gelijken. Waar wij het echter wel over kunnen heb ben, dat is over de algemeene regels om het teint in een zoo behoorlijk mogelijken staat te houden. En de eerste en voornaamste regel is wel een strikte lichaamshygiëne. Hieronder moet niet in de eerste plaats verstaan worden, uitvoerig ploeteren met water en zeep, maar een hygiëne ook van den inwendigen mensch. Na tuurlijk is veel baden uitstekend, waarbij men dan gebruik moet maken van zeer schoone handdoeken, waschhandschoenen, sponsen en wat dies meer zij, maar even belangrijk is zeer zeker de goede spijsvertering. Onder een goede spijsvertering verstaan wij ten eerste een voortdurend waken voor constipatie en andere darmstoornissen. De eerstgenoemde is de groote belager van uw teint. Wat het eten zelf betreft is het raadzaam, vooral niet te veel en zeer langzaam te eten met goed kouwen. Slecht voor het teint zijn rocken en alcohol. Dit klinkt nu wel heel „erg", maar ik kan het niet helpen, het is zoo. Een goed resultaat le'vert het drinken op de nuchtere maag dus 's morgens van een uitgepersten sinaasappel, grape-fruit of citroen met water. Ik weet het wel, deze vruchten zijn schaarsch, maar de betere tijden zullen wel weer aanbreken, waarin velen zich deze kleine luxe zullen kunnen permitteeren. Zeer bevorderend voor het teint is beweging in de frissche lucht. Een wandeling per dag, des noods maar een half uur in gezwinden pas, doet al veel. Langer is beter. Maar daar hoor ik de klacht al komen van, daar heb ik geen tijd voor. En ik moet U eerlijk zeggen, dat ik een deel van deze klaagsters er van verdenk, dat hun „geen tijd" een dekmantel is voor hun „geen zin". Echter, de wil tot verbetering is een eerste vereischte en wie er niet wat moeite voor over heeft, moet maar met haar slechte teint blijven zitten. Maar dan ook niet klagen en haar goede geld uitgeven aan alle mogelijke en onmogelijke toiletmiddeltjes, die of niet helpen als ze niet goed zijn, of, als ze wel goed zijn, onder deskundige leiding moeten worden toegepast. Nu wil ik nog even op het wasschen terug komen. De eerste de beste specialist zal U vertellen, dat een teere gelaatshuid van de vrouw niet bestand is tegen de etsende werking van zeep, zelfs van- goede zeep. Het gelaat moet dus op andere wijze gereinigd worden. Dit kan heel goed geschieden door 's morgens en 's avonds te wasschen met ge woon, schoon, warm water, dat overvloedig gebruikt wordt. Verder kan er gewasschen wor den met amandelolie let op de goede soort en met coldcream. Beide vetten moeten in kleine hoeveelheden aangeschaft worden, daar zij ranzig kunnen worden. Regenwater is het beste waschwater. Wie zijn leiding- of ander water te hard vindt, kan dit verzachten door een tikje in de waschkom soda, aluin of glycerine toe te voegen. In een bad wordt de hoeveelheid grooter, ongeveer een half ons aluin per bad, iets meer soda of een pond glycerine. Andere waschmiddelen zijn alcohol en kam- ferspiritus, die men echter liever niet on verdund moet gebruiken, daar een gevoelige huid ook daardoor geprikkeld wordt. De huid waarover geklaagd wordt is meestal de droge huid. De vette huid heeft over het algemeen veel meer weerstand, kan grondig met water en zeep gereinigd worden en is geen kruidje-roer-mij-niet, wanneer dat water en die zeep niet van de allerbeste kwaliteit zijn. Alcohol kan hier met een gerust hart zonder bezwaar en met resultaat gebruikt worden. Nog een laatste opmerking willen wij maken, namelijk deze, dat de huid van een gelaat, wel eens uit twee soorten bestaat. Bijvoorbeeld voorhoofd en neus hebben neiging om vet te zijn, wangen en kin daarentegen zijn droog. Het is dan zaak die twee afdeelingen verschil lend te behandelen, wat wel gecompliceerd is, maar noodzakelijk. CLARA Nieuwe aardappelen Kookt men niet op dezelfde wijze als de oude. Men zet ze in water, schrapt ze en legt ze dadelijk in schoon water. Ze worden op gezet met zoo weinig mogelijk kokend water en zout en in twintig minuten a een hall uur gaar gekookt. Deze tijd geldt voor een hoe veelheid van drie kilo. Na het afgieten kunnen ze zonder deksel even drogen. Nieuwe aardappelen mogen niet te lang var. te voren geschrapt worden en evenmin mogen ze opgezet worden met koud water, daar ze dan te veel water opnemen en slap worden. Overgebleven aardappelen kunnen, wanneer de rest niet de moeite waard is om tot purée of iets dergelijks verwerkt te worden, gedurende de laatste tien minuten worden meegekbokt met de versche aardappe len en verder als versche worden behandeld. Kriel - aardappeltjes namelijk de piepkleine nieuwe aardappelen, die omdat ze ver ondermaats zijn in normale tij den voor varkensvoer gebruijet werden, vor men een voortreffelijk gerecht, wanneer ze rauw, na terdege met een hard boendertje af geschrapt te zijn, in de koekenpan gebakken worden met wat spekvet. Men strooit het zout tusschendoor, schudt ze af en toe en bakt de- laatste tien minuten onder deksel. Vóór zij in de koekenpan gaan worden de aardappeltjes afgedroogd. Aardappelbrooa is een toespijs, die men maakt van een pond fijngemaakte gekookte aardappelen, een ons suiker, een ons boter en een ons gemalen rauwe rijst. Dit alles mengt men door elkaar in een taart- of cakevorm, die met boter is besmeerd, waarna men het gedurende een uur in een matig warmen oven laat bakken. Wanneer 's ochtends eindelooze zwermen fiet sers door de straten van onze groote steden trekken om hun dagtaak te beginnen, valt het altijd weer op, dat daar zoo'n groot aantal meis jes en vrouwen bij zijn. Drommen meisjes, die straks urenlang in een warenhuis met een vrien delijken glimlach de niet altijd even gemakke lijke klanten zullen helpen; drommen meisjes, die met onverflauwde aandacht op een fabriek zullen werken, als een kleine, maar niettemin onmisbare schakel in een groot geheel; drom men meisjes, die op dikwijls niet al te goed ge ventileerde en verlichte kantoren tusschen vele ratelende machines lange zakenbrieven of bere keningen zullen maken. En van al deze moderne, jonge vrouwen wordt verwacht, dat ze zich flink, onvermoeid en op gewekt van haar taak zullen kwijten. AI deze moderne jonge vrouwen hebben bovendien met haar ouderwetsche zusteren uit vorige eeuwen dat eene gemeen, n.l. dat ze er graag zoo aar dig en fleurig mogelijk willen uitzien en dat waarlijk niet alleen uit vrouwelijke ijdelheid, want een aangenaam, prettig-aandoend uiterlijk is wel degelijk een belangrijke factor om zich in tal van betrekkingen te handhaven of voor uit te komen. Een slordig-uitziende secretaresse immers, die op werkgever, collega's of bezoe kers een onaangenamen indruk maakt, is uit den booze; een oververmöeide, hangerige ver koopster kan het cachet van den fraaisten win kel bederven. Nu is het evenwel eengroote, door bijkans alle werkende vrouwen begane fout, dat ze wel iswaar door verzorgde kleeding een prettigen indruk willen maken, doch de voeding, deze zoo belangrijke bron van gezondheid en daardoor opgewektheid, sterkte en schoonheid-van-bin nenuit, schromelijk verwaarloozen. Het zou eens tot al deze jonge vrouwen moe ten doordringen, dat zwakte, prikkelbaarheid en een bleek, vermoeid gezicht evenmin een aan beveling voor haar vormen als een onverzorgd uiterlijk en dat het bbvendien een wel zeer be denkelijk feit is, dat vooral zij, die op kamers wonen en geheel voor zichzelf moeten „zorgen" eigenlijk doorloopend aan gedeeltelijke onder voeding lijden. Hier betreft het immers een be langrijk percentage van onze Nederlandsche vrouwen, waarvan velen later de moeders zullen zijn van een nieuw geslacht. Met wat overleg, wat beter inzicht in de voe dingswaarde van de verschillende levensmidde len en een heel klein beetje moeite kan hierin zooveel verandering gebracht worden en vooral in deze tijden kan een juiste keuze uit datgene, wat ons geboden wordt, wonderen verrichten voor de gezondheid en de energie. Het is niet noodig en beslist verkeerd na een haastig, onvoldoende ontbijt of zelfs geheel nuchter op de fiets te springen. Door den wek ker wat eerder af te laten loopen kan dit voor komen worden. Het is verkeerd tegen een uur of tien, wanneer dan onvermijdelijk de honger komt, zoetigheden te snoepen, want in de eerste plaats kan het meestal niet al te groote salaris van de werkende jonge vrouw zooveel beter be steed worden aan waardevol voedsel, ten tweede werkt dit snoepen ongunstig op den eetlust voor den volgenden maaltijd en ten derde kan het de zoo gevreesde tandcaries bevorderen. Zij, die het twaalfuurtje thuis kunnen ge bruiken of voldoende verdienen om een goed restaurant te bezoeken, zijn er meestal het best aan toe, doch anders is het met het meeren- deel der meisjes, die haastig een paar boter hammen eten, die 's ochtends zijn meegenomen, want haar maaltijd is weinig gevarieerd en zel den volledig. Toch is het niet zoo moeilijk af wisselend nu eens voor dit, dan voor dat te zorgen en vooral fruit en melk niet te verge ten. Een flinke streek zuivere boter op elke bo terham doet wonderen; kaas is bijzonder voed zaam en bovendien altijd smakelijk en melk is waarlijk niet alleen voor kleine kinderen zoo goed! Juist in deze tijden van rantsoeneering is melk, die voldoende te krijgen is, de ideale aanvulling voor wat schrale maaltijden, want ze bevat alle voedingswaarden, die het men- schelijk lichaam noodig heeft. Twee glazen melk op het werk gedronken zijn 'n ideale aanvulling van de dagelijksche voeding der werkende, jon ge vrouw. Het komt ook maar al te dikwijls voor, dat meisjes, die op kamers wonen, slechts nu en dan een warmen maaltijd nuttigen, het geen alweer het behoeft wel seen betoog heel slecht voor de gezondheid is. Werkende vrouwen, verwaarloost toch vooral in déze tijden uw maaltijden niet langer! Fruit, tomaten, groente, boter kaas, melk.... het is alles te krijgen. Voeg daarbij voldoende lichaamsbeweging in den vrijen tijd, frissche lucht in huis, een behoorlijke nachtrust en va riatie in de voedingen een groot deel van onze Nederlandsche vrouwen zal er wèl bij varen. „Liever een paar jurken minder dan een bleek, vermoeid gezicht," laat dat uw parool zijn. MANY A BEUKMAN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6