Duitsche superioriteit in de lucht DE BAROMETER Werkverruiming op Texel Westlandsche druiven „Geen haat maar liefde" Hitier ontvangt Teleki en Csaky Primator van Praag gearresteerd De vacantie voor de Rotterdamsche jeugd r~ Zweedsche torpedojagers aangevallen Volmachtenontwerp te Vichy aangenomen De versterking van Amerika's weermacht Gevonden granaat sprong uit elkaar Duitsch legerbericht Verscheidene Britsche vliegtuigen neergehaald Monument der Eüertsen zeer waarschijnlijk onbeschadigd Denaturatie van aardappelen eindigt 13 Juli VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 11 JULI 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27% ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22487 De zeeslag in de Middel- landsche Zee Gezorgd zal worden voor beter functionneeren van waterafvoer Thans nog weinig aanvoer; wel groote oogst verwacht Z. H. de Paus over het herstel van het recht Marine-attaché's bezoeken Fransche havens „Ook Frankrijk heeft den oorlog gewild" Oordeel van een Italiaansch blad Koning Haakon's weigering om af te treden Een wijziging van de Noorsche grondwet te verwachten? Zeer veel bereidverklaringen tot hulpverleening De kinderen van Koning Leopold De Britsche regeering betuigt haar leedwezen Het parlement in Frankrijk heeft afgedaan Reorganisatie van het kabinet? De uitslag der stemming Engeland en de Congo Het herstelwerk in Finland Het gaat toch anders Twee kinderen te Rotterdam gewond Mijnengevaar in 't IJsselmeer Veerdienst EnkhuizenStavoren gestaakt DEVIEZENBANKEN AANGEWEZEN HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN. 10 Juli. (D. N. B.). Het opper bevel van de Duitsche weermacht deelt mede: De reeds bij het verslaan van Frankrijk bewezen Duitsche superioriteit in de lucht, komt thans ook tegenover Engeland dui delijker tot uiting. Zooals bekend, is het reeds gisteren in een speciaal bericht ge publiceerde aantal van twaalf neerge schoten vliegtuigen bij Stavanger in den loop van den dag na nieuwe luchtgevech ten tot 2S neergeschoten vliegtuigen ge stegen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden vandaag opnieuw alle vliegtuigen van een aanvallende Engelsche gevechtsgroep neergeschoten. De Duitsche luchtdoelartillerie dwong de zeven Brit sche bommenwerpers voor het bereiken van het aanvalsdoel, n.l. het vliegveld van Amiens-Glissy van koers te veranderen en hun bommen zonder te mikken en voor tijdig neer te werpen. Schade aan mili taire objecten werd dientengevolge niet aangericht. Na het staken van het vuren van de luchtdoelar'tilleric vielen de Duit sche jagers aan en schoten alle vijandelijke bommenwerpers op den terugtocht den een na den ander neer. De eigen luchtmacht leed geen verliezen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde verder mede: 3oo juist worden nieuwe buitengewone suc cessen van het Duitsche luchtwapen bekend. Nadat reeds in een speciaal bericht het neer- Schieten van alle zeven vliegtuigen van een Britsche bombardementsgroep bij Amiens werd gemeld, hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in de straat van Dover hedennamiddag een zwaar beveiligd Britsch convooi aangevallen en door bomtreffers een kruiser alsmede vier koopvaardijschepen, in totaal 21.000 bruto ton, tot zinken gebracht. Verder kregen een krui ser en drie koopvaardijschepen, van in totaal 19.000 bruto ton, zware treffers, zoodat zij ge deeltelijk met zware slagzij en brandend ble ven liggen. De vijandelijke jagers, die het con vooi beveiligden, werden in luchtgevechten ge wikkeld, waarbij er tien werden neergeschoten. Vier eigen vliegtuigen keerden niet terug. Het frontbericht van het D. N. B. meldt dat de actie van het Duitsche luchtwapen op 9 Juli met zeer groote successen is bekroond. Boven het Kanaal is het tot hevige luchtge vechten gekomen, waarbij de tegenstander sterke verliezen leed. Hierbij is opnieuw het sterke overwicht gebleken, dat de Duitsche jagers hebben. Deze jagers hebben talrijke Britsche tegenstanders neergehaald en waren daardoor in de gelegenheid de actie van de Duitsche gevechtsvliegtuigen tegen Engeland met succes te beschermen. De typen jachtvliegtuigen, die het Duitsche luchtwapen heeft ontwikkeld, zijn zoowel wat de snelheid als wat de bewapening aangaat, tegenover alle machines van den tegenstan der verre in de meerderheid. Bij de luchtge vechten van gisteren boven het Kanaal is ge bleken, dat ook de scholing van de Duitsche vüegers beter en grondiger is dan die van de R. A. F. De Berlijnsche avondbladen maken vandaag, onder groote koppen als „Zeeslag van 6 uur in de Middellandsche Zee", „Zeeslag aan de Zuidkust van Italië" of „De Engelschen moes ten wijken" melding van de botsing tusschen deelen van de Britsche Middellandsche Zee- vloot en Italiaansche marine- en vliegtuig eenheden. In een commentaar schrijft de „Börsenzei- tung": Met de opruiming in de Middellandsche Zee is een begin gemaakt. De Italiaansche vloot en het Italiaansche luchtwapen hebben van de welkome gelegenheid, den Britschen indringer bij zijn kraag te pakken een grondig gebruik gemaakt. Hem is thans in de Middellandsche Zee op dezelfde wijze de les gelezen als voor dien al in de Noordzee en in de IJszee bij Scapa Flow en bij Duinkerken geschiedde. Het blad herinnert verder aan de uitspraak van den Engelschen minister van Marine, Alexan der, dat Engeland „nooit van plan is" zijn zeemacht te verliezen en dat deze zeemacht eiken inval zal afslaan of aan plunderaars, die voet bp Britschen bodem zetten, zal verhin deren te ontkomen. „Ja gisteren nog, zoo schrijft het blad, heeft lord Addison in verband met de zeerooversdaad tegen de „Richelieu" ver klaard: „wanneer men steeds weer hoort van zulke daden der Britsche marine, dan denkt men vergenoegd aan den dag, dat zulke daden ook zullen worden ondernomen tegen de Ita liaansche schepen, die zich nu nog heel ver standig in hun havens verborgen houden." Op hetzelfde tijdstip echter zat de Italiaan sche vloot den Britschen tegenstander al bp de hielen en lieten Italifeansche vliegers hun bommenregen neerkomen op Engelands sche pen. Polder Eierland heeft besloten tot het uit voeren van een werkverruimingsplan, ten einde een beter functionneerenden wateraf voer te verzekeren. De totale kosten zullen 167.500 bedragen. Uit het Werkloosheidssubsidiefonds zal een bedrag van 122.100 worden uitgekeerd. De polder zelf draagt voor ƒ45.500 in de kosten bij. Voor de grootte van dit bedrag zal hij een leening slui ten teger. 4'A pet. per jaar. Naar de opzichter van den polder, de heer Van Hoorn, onder wiens bekwame leiding de werkzaamheden zullen wor den uitgevoerd, meedeelde, zullen wel 100 werk- loozen gedurende den tijd van ïlA jaar te werk kunnen worden gesteld. O.a. zal het polderkanaal over een lengte van 6650 meter worden uitgediept. Voorts zal de aandacht aan de verbetering van verschillende Wegen worden besteed. Hiervoor zal een leening Worden aangegaan tot een bedrag van 22.500 tegen een rente van 4 procent per jaar. Het zal aan de bewoners van de steden opgevallen zijn dat de druiven momen teel nog maar spaarzaam te verkrijgen zijn, terwijl andere jaren in begin Juli reeds een ruime toevloed van dit West landsche product bestond. De reden hiervan is, dat de strenge vorst de ontwikkeling van de cultuur heeft te gengegaan, doch bovendien zijn er ver schillende kweekerijen, waar men dit voor jaar het verwarmen van de kassen heeft moeten nalaten door gebrek aan steenko len. Dit heeft nu een vrij groote verschuiving in he cultuur gebracht, ten gevolge waarvan men Wel een sterke opeenhoping van de druiven verwacht in het tijdperk van overgang van de stookdruiven en die uit de koude kassen. Hoezeer de cultuur is verschoven, gaven de aanvoercijfers der veiling Naaldwijk wel aan. Th Juni van dit jaar werd slechts 2972 kilo hruiven aangevoerd tegen een normalen aan- v°er in andere jaren van pl.m. 17000 kilo. Toch bullen de normale hoeveelheden druiven ook verwacht kunnen worden, omdat in dit Product geen beperking is toegepast. Men verwacht echter dat voor de druiven een behoorlijk afzetgebied dit jaar zal be gaan in verband met het feit, dat van invoer van buitenlandsch fruit nu niet veel hinder zal ^°rden ondervonden. In dit opzicht is de verlating van den oogst niet zoo teleurstellend als normaal het geval zijn wanneer het juist de eerstelingen zijn, le een behoorlijken prijs opbrengen. In de nieuwe kerk te Middelburg, die met zooveel andere groote gebouwen op 17 Mei door het vuur vernield is, bevindt zich o.a. het graf monument van de gebroeders Johan en Cornells Evertsen. Het moet zeker een groot geluk wor den genoemd, dat het monument, dat in 1680 door Rombout Verhulst, den meest bekenden beeldhouwer uit de zeventiende eeuw, ver vaardigd is, en aanvankelijk was geplaatst in de oude of St. Pieterskerk, zeer waarschijnlijk onbeschadigd is gebleven. Het was kort voor den oorlog door de zorg der kerkvoogden der Neder- landsch Hervormde gemeente met zandzakken afgedekt. Thans wordt met de inspectie-kustbe scherming een nader onderzoek ingesteld. spreekt van een „nieuwe inrichting van het Noorsche staatsbestuur". Het blad van de boe ren „Nationen" schrijft, dat een beslissing on vermijdelijk is. „Willen wij aan de zijde van den Koning den oorlog met de bezettende macht voortzetten of willen wij den weg van den vrede kiezen, in tegenstelling tot den Koning? Dat is de vraag, maar ook is het duidelijk hoe het antwoord in het belang van het Noorsche volk zal uitval len. De beslissing zal genomen worden door de gekozen vertegenwoordigers van het Noorsche volk". ROME, 10 Juli. (D.N.B.) Zijne Heilig heid de Paus heeft op Zijne wekelijksche algemeene audiëntie, waaraan dezen keer ook door talrijke aalmoezeniers en solda ten werd deelgenomen, oa. verklaard, „dat het in den oorlog vergoten bloed al te dik wijls haat wekt. Men mag zich echter niet door haatgevoelens laten leiden. De wraak moet veeleer in liefde worden veranderd en men moet ook zijn vijand goed doen. Geen wrok en geen wraak dus, hetgeen echter niet beteekent, dat het geschonden recht niet weer moet worden hersteld. MÜNCHEN, 10 Juli (D.N.B.). De Führer heeft hedenochtend in aanwezigheid van den rijksminister van Buitenlandsche Za ken, Von Ribbentrop, en den sedert Zondag op uitnoodiging van de rijksregeering in Duitschland vertoevenden Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, in den Ftihrerbau op het Konink lijke Plein den op uitnoodiging van de rijksregeering in München aangekomen Hongaarschen minister-president, graaf Te leki, en den Hongaarschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Csaky, ont vangen. De bespreking werd in den geest der traditioneele vriendschappelijke betrek kingen tusschen de drie staten gevoerd. PRAAG, 10 Juli. (D.N.B.). Officieel wordt medegedeeld: In het kader van nasporingen naar een ille gale staatsvijandelijke groep, die met het bui tenland landsverraderlijke betrekkingen onder hield, is de primator van Praag, dr. Klapka, we gens actieve ondersteuning van deze groep, ge arresteerd. De staatsvijandige bedrijvigheid van Klapka staat niet alleen in de scherpste tegenstelling tot zijn ambtsplichten als primator van Praag, doch hij heeft bovendien op de meest onverant woordelijke wijze tegenover zijn eigen volk ge handeld. Het Romeinsche blad de „Tevere" keert zich tegen de poging om medelijden jegens Frankrijk te laten gelden, de Franschen als slachtoffers van Engeland voor te stellen en het perfide Al bion als de eenige schuldige te brandmerken. De ware toedracht, zoo betoogt dit blad, is aanmerkelijk anders. Frankrijk heeft zich met Engeland verbonden om met Engeland de hege monie en de heerschappij over Europa te deelen. Op deze gemeenschappelijke voorwaarde was de Entente Cordiale tusschen de beide mogendhe den gegrondvest. Frankrijk wist, dat zijn leger niet tegen zijn taak was opgewassen, maar het rekende op Poolsche divisies en op andere coali ties. De zaak is ten slotte echter scheef gegaan. Frankrijk zoo besluit het blad heeft den oorlog voorbereid en gewild, evenals Engeland dezen oorlog voorbereidde en gewild heeft. De verantwoording van den een is precies hetzelfde als die van den ander. OSLO, 10 Juli. (D.N.B.) Het vraagstuk betreffende de Noordsche grondwet vormt het voornaamste onderwerp van de Noorsche pers. Tidens Tegn wijst erop, dat alle politieke par tijen van Noorwegen deelgenomen hebben aan de beraadslagingen van het presidium van het Storting, die geleid hebben tot den brief aan den Koning. Het tot den Koning gerichte ver zoek, af te treden, werd dus gesteund door de breedste kringen van het politieke leven van Noorwegen. Aftenposten schrijft: Het is zeker niet een voudig en ook smartelijk met een traditie te breken. Een nieuwe oriënteering is echter daar om noodzakelijk, opdat het Noorsche volk en de Noorsche staat verder kunnen leven. Om dit te bereiken, moet een nieuwe ordening van den staat worden geschapen. De pers blijft verder aandacht besteden aan de briefwisseling tusschen den voorzitter van ,het Storting en den koning. .Aftenposten" BRUSSEL, 10 Juli. (D.N.B.). De in Ber lijn geaccrediteerde buitenlandsche marine- attaché's hebben op uitnoodiging van den op perbevelhebber der Duitsche oorlogsmarine een bezoek gebracht aan de Noord-Fransche havens. In het bijzijn van den wethouder van Onderwijs, den heer L. de Groot, heeft het bestuur van de afdeeling kinderevacuatie van het Centraal Evacuatiebureau te Rot terdam voor de pers een uiteenzetting ge geven over het probleem van „de evacuatie en de komende vacantie der Rotterdam sche jeugd". In een kort woord heeft de heer De Groot er de aandacht op gevestigd, dat de gewone wijze, waarop aan menig Rotterdamsch kind enkele dagen een prettige vacantie geschonken werd. thans is vervallen. Het kamp van de Rotterdamsche acantieschool in Hoek van Holland kan niet gebruikt worden, het vacan- tiekinderfeest, dat anders elk jaar honderden kinderen enkele dagen naar buiten stuurde, ziet zich voor een zeer beperkte vervoersgelegen- heid geplaatst en bovendien kan ook het kamp te Gilze Rijen niet voor zijn oorspronkelijk doel gebruikt worden. Er moet naar andere midde len worden uitgezien, om iets voor het kind te kunnen doen. Twee voorname middelen staan reeds voorop en dat zijn het aanbod, dat rijks minister Seyss Inquart namens den gouwleider van de Ostmark heeft gedaan en het aanbod van zeer velen uit den lande, om kinderen uit Rotterdam voor eenigen tijd in hun gezinnen op te nemen. Het bestuur heeft op de eerste plaats haar aandacht geschonken aan het royale aanbod van den Rijksminister, daartoe werden aan 75.000 schoolkinderen formu lieren verstrekt, met als resultaat dat reeds op den daarop volgenden dag 300 aanvra gen binnenkwamen. De animo van de ouders, die hun kinderen gaarne enkele maanden vacantie gunnen in de fraaie om geving van het Salzkammergut, bleek zoo groot, dat het bestuur tot nu toe een dikke vierduizend aanvragen te verwerken kreeg. De heer H. S. van üer Waals, gedelegeerde voor de kinderevacuatie, zette daarna uiteen, hoe den anderen Rotterdamschen kinderen, die het noodig hebben, gelegenheid voor va cantie wordt geschonken. De vijftien vereeni- gingen, wlke zich bezig houden met het naar buiten zenden van het zwakke kind in Rotter dam, hebben alle hun werkzaamheden voort gezet. Na het ongeluk, dat Rotterdam 14 Mei heeft getroffen, is er direct en spontaan uit allé deelen van het land om kinderen gevraagd. Typisch was het, dat ongeveer 200 aanvra gers vroegen om kinderen, die door de gebeur tenissen wees geworden waren en die men als eigen kind wilde aannemen. Gelukkig heeft men deze aanvragers moeten teleurstellen, want „oorlogsweesjes" heeft Rotterdam nage noeg niet. Het totaal der aanvragen was zoo groot, dat elk kind, dat daarvoor in aanmerking zou ko men, vijftien tot twintig maal zou uitgezonden kunnen worden, wilden alle aanvragers tevre den worden gesteld. Aanvankelijk voelden de ouders van de getroffen gezinnen er weinig voor, hun kinderen enkele maanden of wexen af te staan, doch de bereidheid neemt nu toe. Voor elk kind, dat uitgezonden wordt, wordt nagegaan 0f het in een omgeving terecht komt, waar het in past, of deze omgeving voor het SAN SEBASTIAN, 10 Juli. CD.N. B.). Generaal Franco heeft den in het hotel Maria Cristina wonenden kin deren van den Belgischen koning aan geboden verblijf te houden in het historische Koninklijke Paleis San II- defonso in Lagranza, ten Noorden van Madrid. STOCKHOLM, 10 Juli. (D.N.B.) De ge ruchten over een optreden van de Engel sche vloot tegen de vier torpedojagers, die Zweden in Italië heeft gekocht, en tegen de begeleidende schepen „Patricia" en „Cas tor" worden bevestigd. De Engelsche marine heeft de onder Zweed sche oorlogsvlag varende schepen bij de Faröer in beslag genomen. Verder zijn de torpedojagers, nadat zij weer waren vrijgelaten, op hun tocht naar Zweden door een Engelsch vliegtuig met bommen bestookt. Het officieele persbureau publiceert over deze voorvallen na aankomst van de torpedojagers en de begeleidende schepen in de Zweedsche territoriale wateren een officieel communiqué waarin gezegd wordt: De reis van de torpedojagers is zeer gevaar lijk en vol onaangenaamheden geweest. Het erg ste voorval deed zich voor bij de Faröer-eilan- den, waar op 20 Juni een sterke Britsche vloot- afdeeling de Zweedsche jagers in beslag nam. De niet geheel voor een strijd uitgeruste jagers boden geen tegenstand met de wapens. Nadat de Zweedsche regeering bij de Britsche degee- ring een scherp protest had ingediend, werden de torpedojagers vrijgelaten. In tusschen had den deze schepen beschadigingen opgeloopen, waardoor hun zeewaardigheid was verminderd. De Britsche regeering verklaarde zich bereid, de schade te vergoeden, die door maatregelen van Britsche zijde is ontstaan. Op 8 Juli des morgens heeft een Britsch vliegtuig voor de Noorsche kust vier bommen op de schepen geworpen, die echter geen doe) troffen. De Britsche regeering heeft haar leed wezen geuit over het bombardeeren en ver klaard, dat dit op een misverstand berustte. De Duitsche marine-autoriteiten hebben de reis op verschillende manieren vergemakkelijkt. Zoo hebben zij o.a. een vaargeul aangewezen door het gebied, dat door mijnversperringen gevaarlijk is. Deze officieele Zweedsche mededeeling heeft in de geheele Zweedsche openbare meening geweldig opzien gebaard. Nya Dagligt Allehanda publiceert een uitvoe rig artikel over de reis van de Zweedsche tor pedojagers van Italië naar Zweden. Hieruit blijkt, dat deze reis nog veel avontuurlijker is geweest, dan men uit het officieele communi qué kon opmaken. De Engelschen hebben de Zweedsche oorlogs schepen formeel als een buit opgebracht, hun bemanningen van boord gehaald en de sche pen onder Engelsche vlag en met Engelsche bemanning in een Scbotsche haven gebracht. Als motief gaven zij op, dat er gevaar bestond, dat de oorlogsschepen van Duitsche zijde zou den kunnen worden opgebracht en tegen En geland gebruikt. Nadat de oorlogsschepen ein delijk weer vrijgegeven waren, moest de Zweed sche bemanning van de Faröer weer naar Schotland worden gebracht. Hierbij zijn klaar blijkelijk nieuwe moeilijkheden ontstaan, daar gemeld wordt, dat de bemanning er toe werd gedwongen, de gevaarlijke zones der Engelsche wateren tusschen de Faröer en Schotland heen en terug te bevaren. Verder zijn de Engelsche bemanningen der torpedojagers met de hun onbekende schepen zoo onhandig omgegaan, dat een der torpedojagers, terwijl hij onder Britsch commando stond, in botsing is gekomen, waar bij hij zwaar werd beschadigd. Ook een der begeleidende schepen het tankschip „Castor" werd tijdens de vaart in den Atlantischen Oceaan door een Fransch oorlogsschip opge bracht en in een controlehaven gebracht. De Engelschen hebben de schepen langen tijd in Queenstown vastgehouden. Om totaal onbe kende redenen moesten de Zweedsche torpedo jagers daarop naar de Faröer vertrekken. Op de „Patricia", het tweede begeleidende schip, bevonden zich ongeveer tweehonderd Zweden, die uit Engeland geëvacueerd moes ten worden. In totaal heeft de reis van de Zweedsche torpedojagers van Italië naar Zwe den als gevolg van de gedragingen der Engel schen van 18 April tot 10 Juli geduurd. kind zedelijk niet gevaarlijk is en of het kind zelf gezond is. Een apart comité, het „Comité Vacantie 1940" zorgt voorts voor de kinderen, die niet geëva cueerd behoeven te worden, doch alleen voor vacantie naar buiten moeten. Hierbij wordt ook gebruik gemaakt van het aanbod van die gezinnen, die om te evacueeren kinderen heb ben gevraagd. Ook deze kinderen worden on dergebracht in hetzelfde milieu als waaruit zij komen. Voor veel kinderen zal het een groot genot zijn enkele weken in rustiger streken te kunnen doorbrengen, want, zoo verzekerde men ons, de invloed van de oorlogsgebeurtenis sen op het kid is bij het onderwijs nog zeer goed te bemerken. Zooals men ziet, doet men thans te Rotter dam met den sympathieken steun van velen daarbuiten, alles wat in het vermogen ligt om in de komende vacantiemaanden het Rotter damsche kind, dat zooveel van de gebeurtenis sen te lijden heeft gehad, afwisseling en nieuwe gezondheid te schenken. GENEVE, 10 Juli (D.N.B.). De Fransche Nationale Vergadering heeft hedenavond, naar uit Vichy wordt gemeld, met groote meerderheid het volmachtenontwerp aan genomen, dat de regeering machtiging geeft tot uitwerking van een nieuwe grondwet. Daarmede heeft het laatste parlement van de derde republiek Cok zijn eigen af danking onderteekend. Een groot aantal der parlementsleden heeft zich reeds reisvaardig gemaakt. Thans is het woord aan de regeering. Zij zal de nieuwe grondwet opstellen volgens de be ginselen, die in de gisteren aan het parlement voorgelegde motiveering zijn samengevat. In Vichy zullen alleen de in aanmerking ko- mnde parlementaire commissies de regeering ter raadpleging ter beschikking staan en aldus de achterhoede vormen van het scheidende parlement. Het agentschap Stefani meldt uit Vichy: De jonge rechtsche afgevaardigde Tixier Vig- nancourt heeft gisteren in de Fransche Kamer voorgesteld de voor de catastrophe verantwoor delijke politici op te sporen en te bestraffen. Herriot heeft dit voorstel ter zijde willen leg gen onder het voorwendsel, dat het onvereenig- baar was met een clausule in het reglement van orde. Daarop verweet Tixier Vignancourt hem onder stormachtigen bijval van het parle ment, dat hij zich tot medeplichtige maakte van degenen, die met misdadige lichtzinnigheid geëischt hadden, dat de oorlog zou worden voortgezet tot den definitieven ondergang van Frankrijk. Bovendien protesteerde Tixier Vig nancourt tegen de aanwezigheid van Reynaud en van den multimillionair Dreyfuss als twee der grootste oorlogsopruiers. De woorden van Tixier Vignancourt deden een zoodanig tumult ontstaan, dat de voorzitter zich gedwongen zag de zitting op te heffen. Politieke kringen te Vichy verwachten voor het einde van deze week een reorgani satie van het kabinet-Pétain. GENèVE, 10 Juli. (D.N.B.). De machti ging voor de regeering-Pétam tot uitwer king van een nieuwe grondwet is volgens Havas aangenomen met 569 tegen 80 stem men. WASHINGTON, 10 Juli (D.N.B.). Met de uitdrukkelijke verzekering, dat de Veree- nigde Staten noch hun wapens gebruiken zullen in een aanvalsoorlog, noch hun man nen zouden uitzenden om deel te nemen aan Europeesche oorlogen, heeft president Roosevelt vandaag in een speciale bood schap aan het Congres nog 4.848.000.000 dollar gevraagd voor militaire doeleinden. STOCKHOLM, Ï0 Juli (A.N.P.). „Nye Dagligt Allehanda" meldt uit Londen, dat de Belgische minister van Koloniën, De Vleeschauwer, na een bespreking met. den Britschen minister van Buitenlandsche Za ken, Lord Halifax, zich op weg zou hebben begeven naar den Belgischen Congo om deze kolonie „ten gunste van Engeland te be sturen" en daar de hulp voor Engeland te organiseeren. HELSINKI, 10 Juli. (D.N.B.). In den Fin- schen Rijksdag werden de debatten over het wetsontwerp tot schadeloosstelling van de be volking, die door den oorlog haar woonsteden heeft verloren, gehouden. Ministerpresident Ryti leidde de debatten in met een rede, waarin hij zeide, dat het moeilijk is bij deze kwestie een stemmigheid te bereiken, temeer daar het hier een vraagstuk betreft, dat zoowel voor de staats- begroqting als ook voor het persoonlijke lot van verscheidene honderdduizenden menschen van de grootste beteekenis is. Het moet echter mo gelijk zijn tot een bevredigende oplossing te ko men, wanneer de kwestie zakelijk en zonder de magogie behandeld wordt. Het is betreurens waardig, dat van verschillende zijden is ge tracht, het schadeloosstellingsvraagstuk met partij-politieke doeleinden te vermengen. De re geering hoopt, dat de Rijksdag dit vraagstuk ook voortaan in den geest van zakelijken arbeid voor den herbouw zal behandelen. Een oud wijs priester was gewoon tegen zijn parochianen, die met al te veel zwarigheden en zorgen bij hem kwamen, te zeggen: „Het gaat toch anders" en vaak moeteji we aan die ivoorden van den eerbiedwaardigen, reeds lang gestorven zielenherder denken, wanneer we nagaan, hoe vele bekommernissen geheel overbodig zijn gebleken en hoe andere aangelegen heden een gansch tegengestelde wen ding namen. We moeten onze goede voorzorgen nemen, we zijn verplicht in de toekomst, naar menschelijk ver mogen, te zien en als voorzichtige menschen maatregelen voor die toe komst te nemen. We mogen er in geen geval maar op los leven. Doch we moeten er tevens ons voor hoe den, ons te plagen met allerlei moei lijkheden, allerlei waarschijnlijkhe den, welke mogelijkerwijze wel eens konden gebeuren. ,£en mensch lijdt dikwijls 't meest door 't lijden, dat hij vreest maar dat niet op komt dagen; zoo heeft hij meer te dragen, dan God te dragen geeft". Doet wat ge doen moet en laat het overige aan God over. Dat is geen zorgeloosheid maar wijs Godsbetrouwen. We maken over zooveel ons zorgen en zien dan plot seling de waarheid van dien ouden grijzen priester tot realiteit worden: het gaat toch anders! Woensdagmiddag is in de Pantserstraat te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd, waar bij twee in die straat wonende kinderen wer den gewond. Drie kinderen hadden een granaat, welke nog niet was ontploft en in een rioolput lag, gevonden. Zij waren er mee gaan spelen. Plotseling knalde het projectiel uit elkaar, ten gevolge waarvan twee van hen, de 12-jarige A. Gerritse en de 12-jarige D. Bazendijk, min of meer ernstig .werden gewond. De kinderen zijn naar het Zuiderziekenhuis gebracht en al daar ter verpleging opgenomen. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd maakt aan belanghebbenden be kend, dat de denaturatie van aardappelen met •oeslag, welke 17 Juni 1940 wederom werd open gesteld, op 13 Juli as. wordt beëindigd. De aanvragen voor denaturatie van aardap pelen dienen uiterlijk op 13 Juli as. in het bezit te zijn van de betreffende instantie, terwijl de datum, waartegen de denaturatie wordt aan gevraagd, uiterlijk zeven dagen na genoemden datum moet liggen. Blijkens mededeeling van den directeur van het Loodswezen bestaat er voor de scheepvaart op het IJsselmeer mijnengevaar tusschen de Ketel en het eiland Marken. De veerdienst Enkhuizen—Stavoren is, naar aan de stations werd bekend gemaakt, met het oog op mijnengevaar gestaakt. De Nederlandsche Bank N.V. te Amsterdam bericht dat zij, gebruik makende van de be voegdheid, haar toegekend bij artikel 12, 3de lid van de deviezenverordeping 1940, de vol gende banken en bankiers heeft aangewezen als deviezenbank in den zin van genoemde ver ordening: Amsterdamsche Bank; De Twentsche Bank; Handel Mij. H. Albert de Bary en Co.; Hel dring en Pierson; Hope en Co.; Incasso-Bank; R. Mees en Zoonen; Nederlandsche Handel- Maatschappij; Kederlandsch-Indische Escomp- to Mij.; Nederlandsch-Indische Handelsbank; Pierson en Co.; Rotterdamsche Bankvereeni- ging. Het is de bedoeling dat bovengenoemde de- viezenbanken haar functie als zoodanig aan vaarden op 15 Juli 1940. Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 759 Vorige Stand: 758 Zon op 5.30 Onder 22.00 Licht op 22.30

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1