H. J. L. KLEIN SCHIPHORST Haarlem, 11 Juli TOONTJE VAN TEUTEN De zeeslag in de Ionische Zee Strijd ter zee en in de lucht Adelborsten en cadetten De „Hood" zwaar beschadigd Wordt 65 jaar BRITSCHE AANVAL AFGESLAGEN Regeling voor overgang naar den opbouwdienst Treedt president Lebrun af? DONDERDAG 11 JULI 1940 UITVAART EN BEGRAFE- NIS J. M. P. HAZENBERG Mej. A. H. M. Pielage verlaat het onderwijs Zij was bij al haar leerlingen zeer geliefd EEN RIJWIEL-MYSTERIE Hernieuwing van rijbewijzen R.K. Opleidingsschool HARMONISCHE LICHAAMSONTWIKKELING Eerste gewonden arriveeren op het landgoed „Kareol" Geestelijke verkwikking Haarlemsche Scheepsbouw-Mij. BURGERLIJKE STAND AGENDA Bioscopen 12 Juli Gebouw St. Bavo: Schaakclub St. Bavo, 8 uur; DE WATERSPORTBEOEFE- NING AAN DE ZAAN LAATSTE NIEUWS Pêtain als opvolger genoemd Italiaansch legerbericht: UIT DEN OMTREK BLOEMEND AAL IJMUIDEN Polo wedstrijd ZAANDAM STAD EUWS Wy zijn er zeker van. dat wij velen in Haar lem en elders een dienst bewijzen, door te ont hullen. dat de heer H. J. L. Klein Schiphorst, lid van den Gemeenteraad, a.s. Zondag 65 jaar wordt; het zou velen teleurstellen, wanneer zij na Zondag tot de ontdekking komen zouden, welk feest er op dien dag gevierd was, zonder dat zij in de gelegenheid waren geweest den jarige op diens dag in het leven hun heilwen- schen aan te bieden. De heer Klein Schiphorst toch is een man, die door zijn gul en joviaal karakter alom zijn vrienden heeft, die er telkens opnieuw prijs op stellen met hem in aanraking te komen. Hoe uitgebreid zijn vriendenkring is, kan men bevroeden, als men nagaat in hoe talrijke func ties hij met zijn medemenschen in contact is gekomen gedurende de bijna 35 jaren, dat hij in Haarlem gevestigd geweest is; allereerst als aannemer; als firmant van het voormalige bouwbedrijf „Schiphorst en Philips" heeft hij vele groote werken tot stand helpen brengen. Zoo noemen wij o.a. het enorme warenpaleis van Vroom en Dreesmann aan het Verwulft en de V. D. gebouwen elders in de stad. Als sociaal voelend mensch kon de heer Klein Schiphorst zich echter niet tevreden stellen met zijn overigens waarlijk genoegzaam drukke functie in het bouwbedrijf; hij begreep, dat ook de R. K. Bouwvakpatroons georganiseerd be hoorden te zijn en zoo werd hij een der hoofd oprichters van den Nederlandschen Katholieken Bond van Bouwvakpatroons. Ruim twintig jaar is hij daarvan bestuurs lid, waarvan ongeveer tien jaar voorzitter; veel heeft hij in den loop dier jaren voor zijn col lega's weten te bereiken, vooral ook bij over heidslichamen, waar vaak moeilijke gevallen moesten worden opgelost; veelal slaiigde hij, niet alleen omdat hij over een zoo groote mate van vakkennis beschikte, doch ook omdat hij met zijn bekende flux de bouche en zijn inne mend optreden gemakkelijker dan een ander het pleit kon winnen. Op 25 Juni 1923 kwam hij als opvolger van Mr J. B. Bomans in den Haarlemschen Ge meenteraad en wat hij hier voor het algemeen belang presteerde, heeft men telkens weer in dit blad kunnen lezen; het is teekenend voor den heer Klein Schiphorst, dat hij in den raad vrijwel steeds alléén sprak over zaken, waarin hij deskundig was en zoo hadden zijn adviezen dan ook vooral groote waarde, wanneer het aangelegenheden betrof, die verband hielden met het bouwbedrijf; onverdroten heeft hij in den loop der jaren steeds waar het pas gaf ge streden tegen het uitvoeren van werken in eigen gemeentebeheer en hij zorgde er wel steeds voor, dat hij met pakkende bewijzen zijn „gelijk" kon aantoonen; als lid der commissie voor Open bare Werken heeft hij begrijpelijkerwijze de Haarlemsche gemeenschap steeds groote dien sten kunnen bewijzen. In talrijke overige functies heeft de jarige van Zondag zich voor de gemeenschap zeer ver dienstelijk gemaakt; wij duiden nu maar even aan: hij was en is nóg: bestuurslid van de Ka mer van Koophandel, afdeeling Kleinbedrijf, hoofdbestuurslid van den R. K. Middenstands bond, bestuurslid van de Jaarbeurs, secretaris van het bestuur der St. Josephgezellen-teeken- school, regent van het St. Elisabeth Gasthuis, gedelegeerde der gemeente in het bestuur der Middelbaar Technische School en geen enkele van deze functies vatte de heer Klein Schip horst als een sinecure op. Enkele jaren geleden heeft hij zich ,.uit za ken" teruggetrokken, maar de hoeveelheid werk. die hij nog voortdurend verzet, is er eigenlijk niet minder op geworden. Op den leeftijd, waarop verweg de meesten hun otium cum dignitate (gaan) genieten, ziet de heer Klein Schiphorst zich zelfs nog een nieuwe zware taak op de schouders gelegd in verband met de uitvoering der z g. Ontslagver ordening in de Bouwbedrijven: in zijn hoeda nigheid van voorzitter van den Bedrijfsraad in genoemde bedrijven is hij namelijk met den se cretaris van dien raad aangesteld tot adviseui van den Directeur-Generaal van den Arbeid voor alle verzoeken om vergunning tot het ver- leenen van ontslag; en het behoeft geen betoog, dat de bijzondere omstandigheden van 't bouw bedrijf deze aangelegenheid juist voor dit be drijf zeer ingewikkeld maken; de heer Klein Schiphorst schrikt echter voor geen moeilijkhe den terug, integendeel: de strijd tot over winning daarvan schijnt hem steeds te stalen in zijn krachten ente verjeugdigen! Want hoe jong is deze vijf-en-zestig-jarige gebleven! En hoe jong zal hij als het Gode behaagt nog tal van jaren blijven! In de parochiekerk van den H. Antonius van Padua aan de Nieuwe Groenmarkt werden he denmorgen de H. H. Uitvaartdiensten gehouden voor de zielerust van den heer J. M. P. Hazen berg, in leven procuratiehouder der N. V. Druk kerij -De Spaarnestad". Pater J. Pex O. P. M droe»g om 9.3.0 uur de plechtige H. Requiemmis op, met assistentie van de paters H. A. Staal en G. P. Laurant. Zoowel in de kerk als op het kerkhof St. Bar bara, waar pater Pex de absoute verrichtte, waren o.a. aanwezig: de heer C. Ooms, direc teur, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, com missaris van „De Spaarnestad", de heer J. J. W Boerfigter, directeur van de N. V. De Tijd en de V. K. P. en verder vele leidende figuren uit het Haarlemsch bedrijf. Op weg naar St. Barbara werd voor het ge bouw van de Spaarnestad halt gehouden. Daar brachten de procuratiehouders, de chefs en het personeel van verschillende takken van het be drijf den overledene een laatsten groet. Bij ds krans van de directie hechtte de heer G. van Warmerdsm, procuratiehouder, namens 't per soneel een krans aan den wagen. Op het kerkhof dankte een zoon van den heer Hazenberg voor de belangstelling. H. L. J. Klein Schiphorst Mejuffrouw A. h. M. Pielage, die ruim veertig jaren haar beste krachten aan het onderwijs heeft gewijd, zal 19 Juli a.s. de Mariaschool aan de Koningstraat verlaten. Deze ijverige onderwijzeres werd te Lan- geraar geboren. In 1899 slaagde zij voor haar diploma onderwijzeres en trad den 15den Mei van hetzelfde jaar op de lagere school te Lan- geraar in functie. Drie jaar later verliet zij haar geboorteplaats en kwam naar Haarlem, waar zij ruim achten dertig jaar aan de Mariaschool de leerlingen van alle klassen heeft onderwezen. Reeds spoedig bleek, dat deze onderwijzeres het hart van haar pupillen had veroverd en voor ieder was zij dan ook een vriendelijke en steeds raadgevende moeder. Het valt niet te ver wonderen, dat vele ouders zich verplicht voelen tegenover haar om de uitstekende paedagogi- sche kwaliteiten, die zij ten toon wist te sprei den. In verband met de tijdsomstandigheden is van een feestelijke viering van dit afscheid afgezien. Toch zal op 19 Juli des ochtends in de St. An- toniuskerk aan de Nieuwe Groenmarkt een ge zongen H. Mis tot haar intentie worden opge dragen, waaronder de leerlingen van de Maria school de vaste gezangen zullen zingen. Des middags vindt het officieele afscheid van de leerlingen in de Koningstraat plaats en velen zullen met een traan in het hart van deze sympathieke onderwijzeres, die al het mogelijke heeft gedaan om haar leerlingen een zoo uitgebreid mogelijke ontwikkeling by te brengen, scheiden. Ook de ouders zullen zich by deze gelegenheid niet onbetuigd laten. Gisterenmorgen om half negen deed een 21- jarige kantoorbediende bij de politie aangifte van den diefstal van zijn fiets die hij voor de R. K. kerk aan het Spaame had neergezet. Onverwijld stelde de politie een onderzoek in en het gelukte haar in de omgeving een 37- jarig los werkman, gedomicilieerd in Den Haag, aan te houden, die in het bezit was van de ge stolen fiets. De aangehouden werkman beweer de echter, dat hij de fiets niet gestolen had, maar in Haarlem voor acht gulden had gekocht. De waarschijnlijke dief is in bewaring gesteld. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat het ten zeerste aanbeveling verdient het aanvragen om hernieuwing van rijbewijzen op de gewone wijze, dus één week voor den vervaldatum van de oude te doen. Dit ter voorkoming van een eventueele opeenhooping van aanvragen bij het weder in voldoende mate beschikbaar komen van benzine. Vooral degenen die prijs stellen op het bezit van een geldig rijbewijs, zoodra het nor male auto-verkeer wordt hervat, worden in hun eigen belang aangeraden, het verzoek om her nieuwing van hun rijbewijs niet uit te stellen. Voor het toelatingsexamen van het Triniteits- lyceum te Haarlem, slaagden alle leerlingen op één na van de R. K, Opleidingsschool, Nieuwe Gracht 16. Onder leiding van den heer E. H. Tenckinck vergaderde het Werkcomité Haarlem en Om streken van de Nationale vereeniging tot bevor dering der Harmonische Lichaamsontwikkeling. De secretaris-penningmeester, de heer K. Rijpma, bracht de jaarverslagen uit, waaruit bleek, dat in het vorig jaar zich 278 candidaten hebben aangemeld, van wie 243 het H.L.O.- diploma behaalden. In de vacature van voorzitter, ontstaan door het vertrek van den heer A- A. M. van Loon. werd benoemd de heer E. H. Tenckinck. Besloten werd het werk voort te zetten en de bewoners van Haarlem en omgeving in de ge legenheid te stellen het H.L.O.-diploma te be halen of de proef voor den tweeden en derden keer te doen. Als data werden vastgesteld Vrij dag 16 Augustus en de Zaterdagen 17 en 24 Augustus. Candidaten kunnen zich laten in schrijven of inlichtingen vragen aan het secre tariaat, dat gevestigd Is bij den heer K. Rijpma, Heussensstraat 22, Haarlem. In het landelijke buiten „Kareol" te Aerden- hout zijn gisterenmiddag de eerste Nederland- sche gewonde soldaten aangekomen, d e hier, dank zij de medewerking van de eigenaresse van dit landgoed, mej. Bunge, in de gelegenheid gesteld worden volledig van de in den oorlog opgeloopen verwondingen te herstellen. Voor het terras stonden de commandant, rit meester C. F. Pahud de Montanges en dokter C. Kroone, die de komende militairen op wachtten. Toen een twintigtal militairen, afkomstig uit een Haagsch hospitaal, aankwamen, keken zij met bewondering naar den gevel van dit fraaie gebouw en het natuurlijke park. Op het terras genoten zij van een verkwikkend kopje thee en al aanstonds voelden, zij zich hier thuis. Deze eerste aankomst van Nederlandsche mi litairen is slechts een begin, want in den loop der komende dagen zullen nog velen naar dit herstellingsoord komen om de rust te vinden, die zij voor hun verder herstel noodig hebben. Zooals ritmeester Pahud verklaarde, is er voor gezorgd, dat de gewonden hun tijd niet in ledigheid doorbrengen. De meeste militairen, die hier komen, zijn reeds zoover hersteld, dat zij uit de hospitalen kunriln worden ontslagen. De wonden, die zij hebben opgeloopen, zijn echter van dien aard, dat er nog eenige training noo dig is voor zy weer in het maatschappelijk leven terugkeeren. De medische verzorging is toevertrouwd aan dr. C. Kroon en in overleg met hem zullen zij onder luitenant J. N. Kroon verschillende tak ken van sport beoefenen. In deze angstige en drukkende tijden enkele dagen in afzondering te zijn in de stilte van een retraitehuis is een voorrecht en voor allen een geestelijke verkwikking. Naast de leerzame conferenties en meditaties waren er zeer zeker indrukwekkende momenten, zoo b.v. de plechtige H. Mis van Requiem voor de gesneuvelden en de sluitingsmorgen met de generale H. Com munie. Het sluitingslof werd gecelebreerd door den geestelijken adviseur van den R. K. Volksbond, den weleerw. heer P. Poppen. Bij het afscheid werden hartelijke woorden gesproken door den adviseur, door den heer J. Ph. H. Castricum en den voorzitter van de commissie voor de geeste Hjke belangen. Het slotwoord sprak de zeer- eerw. pater Van Liempt. Nu allen weer aan 't sparen voor de volgende retraite; wij hebben wel afscheid genomen, maar met een.... tot weerziens! Aan het jaarverslag der Haarlemsche Scheeps bouw-Mij. ontleenen wij o.a.: Onze kasmiddelen zijn tot een bedrag van 30.000.— belegd in 3 pCt. Obligaties Nederland 1938 en tegen de laatste beurskoers van 1939 in de balans opgenomen. Voor de thans onderhanden zijnde orders heb ben wij nagenoeg alle materialen in ons bezit, zoodat wij, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, het geheele jaar 1940 normaal door zul len kunnen werken. Op de vaste goederen, installatiën, werktuigen, gereedschappen en het meubilair is over 1939 14,906,93 afgeschreven. Na toevoeging van 10.000,aan de reserve wordt van de overblijvende netto-winst ad 16.106,91 voorgesteld een dividend uit te keeren van 7 pCt. is 14.700,—; het restant wordt over eenkomstig de statuten verdeeld, waarna een be drag van 179,49 naar nieuwe rekening wordt overgebracht. De winst- en verliesrekening per 31 December 1939 staat Debet: Algemeene onkosten 20.449; afschrij vingen 14.906; koersverlies effecten 4.950; reservefonds 10.000; netto winst 16.106.91, waarvan aandeelhouders 7 pCt. van 210.000 14.700; directie 526; raad van commissarissen 350; houders van oprichtersbewijzen 350; on verdeelde winst 1939 179 en Credit; Algemeene bedrijfsrekening 64.557; interest 786; onverdeelde winst 1938 1.069. De balans per 31 December vermeldt als ActivaTerreinen met vaste inrichting 54.000; Hellingen 7.500; gebouwen 50.000; installaties 2.000; werktuigen 13.000; gereed schappen 4.000; meubilair 1; magazijnvoor- raad 91.340; schepen in aanbouw 225.738; de biteuren 11.594; effecten ter beurze genoteerd 25.050; beschikbare middelen 47.606; reserve fonds C. W. R. Bank 2.026, en als Passiva: aandeelenkapitaal (gepl.) 210.000; reservefonds t 20.000; crediteuren 287.679; di vidend 1938 70; dividend 1939 14.700; directie 526; raad van commissarissen 350; houders van oprichtersbewijzen 350; onverdeelde winst 179. Geboren: 6 Juli: E. P. C. Brinkmann—van Rossum, d.; 9 Juli: G. Dazert—Hinze, z.; 10 Ju li: P. C. Schornagel—Click, z.; W. E. Voorn— Laget, z.; G. M. Nieman—Kuilboer, d.; A. C, Paardehaar—Nolet, d.; 11 Juli: C. Hoogendoorn- van Dongen, z.; J. C. de Bruin—van der Feen, z.; N. M. van Roode—van der Wolf, z. Overleden 8 Juli: J. J. M. Kits van Heijnin- gen—Rosman, 84 jaar, Iordensstraat; 10 Juli: A. Otsen, 71 jaar, Pynboomstraat; D. van Bue- ren, 40 jaar, Kamperlaan; G. P. WiegantBos, 73 jaar Ramplaan; F. de Ridder, 71 jaar, Jans straat; C. de Beer, 63 jaar, Spaanschevaart- straat; J. Mussche, 48 jaar, Muiderslotweg; C. van Kooten, 56 jaar, Hazepaterslaan. Gehuwd 11 Juli: R. W. Lieve en A. C. D. van Walraven; P. Zijlstra en A. L. Slieker; K. L. Eimers en A. C. van de Linde. Gebouw St. Bavo: Bestuur R. K. Volksbond 8 uur; bestuur Spoorwegpersoneel 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau 8 uur; St. Nicolaasveieeniging 8 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelconcert door :orge Robert, 34 uur. Stadsschouwburg: H. O. V.-concert, S uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 177a: Ge opend van 10 tot 9 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 10 tot 4 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur. Du Bois, Kruisweg: Expositie van Europeesche grafiek en origineele teekeningen der 19de en 20ste eeuw, 10 tot 5 uur. Rembrandt: „Je hebt 't, of je hebt 't niet" volwassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Vlijmscherp op avontuur" eiken leeftijd, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Pygmalion" (Engelsche film), eiken leeftijd, 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals: „Vooruit met de geit", eiken leeftijd, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Verloren in de wildernis" en „Kom op, Cowboys". De watersportbeoefening aan de Zaan heeft Zondag j.l. weer hoogtij gevierd. Aanvankelijk lieten de weersomstandigheden zich minder gunstig aanzien, maar allengs klaarde de lucht op. De wedstrijden, die „de Onderlinge" op het Alkmaardermeer organiseerde, mochten zich dan ook in een flinke deelname verheugen. Een 60-tal vaartuigen verschenen aan start. In het wedstrijdzeilen komt telkenmale duidelijk naar voren, dat er zeilers en „zeilers" bestaan. Het zijn in den regel altijd dezelfde zeilers, die de prijzen naar huis meenemen. Alleen by wind stilte komt de geluksfactor naar voren waarvan het eindresultaat min of meer verras send genoemd mag worden. De roeisport wordt ook dit seizoen weer druk op de Voorzaan beoefend en vrijwel eiken och tend kan men in de vroegte de ranke booten door het water zien schieten, rhythmisch voort bewogen door de liefhebbers van deze sport. Vooral onder de schoolgaande jeugd heeft de roeiafdeeling van de Zaan'andsche Zeilvereeni- g.ng een krachtige propaganda voor deze water sport gevoerd met gevolg, dat men thans de beschikking over veelbelovende krachten heeft Naast het snelroeien wordt voornamelijk ge traind in het stijlroeien. Het was voor de roei- liefhetbers jammer, dat de jeugdroeiwedstrijden ondér auspiciën van den Nederlandschen Roei- bond niet te Zaandam konden plaatsvinden en thans te Amsterdam gehouden zijn. De aanvankelijk te Wormer vastgestelde zwemwedstrijden op Zondag ji. konden d'X>r verschillende omstandigheden niet plaatsvinr-.en. Dit viel vooral te betreuren met het oog op de kringwedstrijden op Zondag a.s. te Akmaar, aiwaar de kampioenschappen van Noordholland boven het IJ op het spel staan. Evenals vorig jaar organiseert de Zwemolub Nereus ook thans weer een waterpolotournooi, waarvoor reeds verschillende bekende clubs uit- genoodigd zijn. Als datum is hiervoor 21 Juli vastgesteld. Houder van den wisselbeker is Haarlem I. In de waterpolocompetitie blijkt, dat Nereus I veel van haar krachten heeft ingeboet. Thans moest men in den uitwedstrijd tegen AZ 1 met 5—3 het onderspit delven. De bijna plaatselijke ontmoeting tusschen Het Zwet I (Wormer) en De Ham I (Krommenie) eindigde in een 11 gelijk spel. Dit beteekende voor Het Zwet het eerste winstpunt in den K. N. Z- B„ daar dit seizoen voor de eerste maal wordt deelgenomen aan de competitie van den Koninklijken Neder- 'andsche. De Westzaansche heeren onder den water rijken naam van „De Kroosduikers" werden door Nereus II met een 8—O-nederlaag figuur lijk afgedroogd. Maar niemand was bereid om Toontje te helpen. Met een hon gerige maag slenterde hij verder. Eindelijk besloot hij een krijgs list toe te passen. In een winkel had hy een slager zien staan. Nu begon Toontje den slager net zoolang met kiezelsteentjes te gooien tot deze erg boe* werd. De man greep een groot stuk vleeeeh en gooide dit met zooveel kracht naar Toon als hy maar kon. Het stuk vleesch kwam ech ter tegen een lantaarnpaal aan en wel met zooveel kracht, dat de lantaarnpaal knapte. De gasbuis kwam bloot te liggen. Gauw hield Toontje er een lucifer aan en ja hoor, het gas brandde. Zoo nu kon hü tenminste een lekker stuk vleesch braden. ROME, 10 Juli. Stefani verneemt de volgende bijzonderheden over den zeeslag in de Ionische Zee. De in den namiddag van 8 Juli uit het gebied ten Zuiden van het eiland Kreta ko mende Britsche zeestrijdkrachten beston den uit drie Unieschepen van het type Bar ham, een vliegtuigmoederschip, eenige krui sers en talrijke torpedojagers. Terwijl het eskader in westelijke richting voer, waar schijnlijk met het doel van zee uit een aan val op de Itaüaansche kusten te onderne men, verloor het één torpedojager, die door een op den loer liggende Itaüaansche duik boot getorpedeerd werd en zonk. Terwijl de Itaüaansche zeestrijdkrachten in de Ioni sche Zee ter hoogte van kaap Stilo (Cala- brië) geconcentreerd werden om het initia tief van den vijand doeltreffend te kunnen bestrijden, werden op de Itaüaansche vloot in achtereenvolgende golven aanvaüen on dernomen door Britsche vliegtuigen, die van korten afstand talrijke torpedo's lanceerden. Deze aanvallen mislukten echter geheel. Van de negen aanvallende vliegtuigen wer den er, naar met zekerheid is vastgesteld, vijl door het luchtafweergeschut van de Itaüaan sche schepen neergehaald, terwyl aan den an deren kant de commandanten van de eenheden alle torpedo's handig wisten te ontwyken. De zeeslag begon tegen 2 uur in den middag van den 9en Juli en werd geopend door het vuur van de Itaüaansche kruisers, gevolgd door de beide Itaüaansche linieschepen Cesare en Ca- vour. elk van 23.600 ton en bewapend met tien kanonnen van 320 mm (gewicht van 't projectiel 500 kg), die zich gesteld zagen tegenover drie Britsche slagschepen van het type Barham, elk van 31.000 ton en bewapend met 8 kanonnen van 381 mm (gewicht van het projectiel 1000 kg). Van een afstand van ongeveer 26 KM. open den de Itaüaansche slagschepen het vuur. De strijd tusschen de Itaüaansche en Engelsche linieschepen duurde 15 minuten. Bij het vierde salvo van de kanonnen van de Cavour en de Cesare werden de vijandelijke slagschepen ge troffen. Men zag hoe een vijandelijk slagschip naar bakboord overhelde en het vuren staakte. Tegelijkertijd richtten de Itaüaansche kruisers van 10.000 tons een hevig vuur op de vyandelyke slagschepen en kruisers. Op het hoogtepunt van den slag kwamen verscheidere Itaüaansche tor pedojagers te midden van nevelschermen dich terbij en vielen onder het vuur der vijandelijke schepen met torpedo's aan. Een groep dezer tor pedojagers slaagde er in een vyandelyken bo dem te torpedeeren en met het luchtafweerge schut drie vijandelijke bombardementsvüegtui- gen neer te halen. Aan den strijd namen Itaü aansche en Britsche bommenwerpers deel. De Itaüaansche bommenwerpers troffen verscheide ne malen de vijandelijke strijdkrachten, aldus tot het succes van den dag bydragend. Na de eerste vijftien minuten bleek de vyand geenszins verlangend den stryd voort te zetten, welücht omdat hij, getroffen door granaten, torpedo's en bommen, het wenscheüjker achtte de wijk te nemen. Intusschen viel de duisternis in. De vijand verwijderde zich in Z.O. richting en liet zijn agressieve bedoelingen tegen de Ita üaansche kusten varen. Alle Itaüaansche sche pen keerden op hun bases terug. Slechts één Itaüaansche bodem werd getroffen, doch de schade kan ln enkele dagen hersteld worden. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zijn thans regelingen getroffen ten aanzien van de cadetten en adelborsten. De Koninklijke Militaire Academie en het Koninklijk Instituut voor de Marine worden het ingang van 15 Juli 1940 als zoodanig op geheven. Zij worden omgevormd tot een „School Breda van den Opbouwdienst", die een zuiver burgerlijk karakter draagt en tot den opbouwdienst zal komen te behooren. Cadetten voor het leger hier te lande en het leger in Nederlandsch-Indië en adelborsten van het le en 2e studiejaar, die zulks wenschen. zullen met ingang van 15 Juli 1940 van hun diénstverbintenis worden ontslagen naar de be- paüngen, die voor niet-beroepssoldaten zijn vastgesteld. Cadetten van het 3e studiejaar en cadetten en adelborsten van het le en 2e studiejaar, die niet de middelen bezitten om in een burgerlijk be roep over te gaan, worden als beroepsmilitai ren behandeld. Evenals deze kunnen zij zich voor benoeming in bepaalde staatsdiensten aanmel den. Zij, die niet worden ontslagen en niet in een ander beroep wenschen over te gaan, zullen in de gelegenheid worden gesteld aan de „School Breda van den Opbouwdienst" cursussen te volgen in wiskunde, technische vakken, boek houding, accountancy, gemeente-administratie enz,, turnen, gymnastiek, sport, enz., welke hun overgang in een burgerlijke betrekking verge makkelijken of hen in staat stellen een inge nieursexamen af te leggen of elders byv. aan de Technische Hoogeschool te Delft of de academie voor Lichamelijke Opvoeding te Am sterdam hunne studiën met vrucht voort te zetten. In den tijd, dat zij een cursus volgen, zullen zij naar hun rang worden bezoldigd en ver pleegd naar de daartoe voor den Opbouwdienst geldende bepalingen. GENEVE, 11 Juli (D.NJ3.). In Genève ver luidt, dat Lebrun, de president van de Fran- sche republiek eerlang zal aftreden om ver vangen te worden door maarschalk Pétain. Er zou een triumviraat uit de ministers Laval, Marquet en generaal Weygand gevormd wor den. Een bevestiging uit Vichy was tot dusver niet te verkriigen. De „Petit' Dauphinois" geeft interessante byzonderheden over de positie van maarschalk Pétain na goedkeuring van de bekende vol machten door de Nationale Vergadering. Maarschalk Pétain, zoo constateert het blad, zal in zijn persoon de volmachten van het staatshoofd en die van het hoofd der regee ring vereenigen, zooals overigens de grondwet van 1875 dit veroorlooft, welke niet uitdruk- kelyk de functies van een minister-president heeft voorzien. ROME, 11 Juli. (Stefani) Het legerbericht van aet Itaüaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Uit nadere inlichtingen is zonder eenigen twijfel gebleken, dat eenheden van ons lucht- wapen tydens de operaties op 9 Juli in het ge bied van de Balearen het groote Engelsche slag- sohdp „Hood" van 42,100 bruto register tem zwaar beschadigd en in brand geschoten hebben. Het vliegtuigmoederschip „Ark Royal" heeft eveneens twee voltreffers van zwaar kaliber op de brug gekregen, dit is uit de fotografische opnamen gebleken. Bij het zeegevecht in de Ionische Zee heeft nog een ander Engelsch slagschip 2 voltreffers met bommen van zwaar kaliber gekregen. Een nader onderzoek wordt ingesteld om nauwkeu riger gegevens te verkrijgen over de schade, welke de vyand by dezen luchtaanval en bij den voorafgaanden aanval ten Zuiden van Kreta geleden heeft. Gistermorgen en laat in den middag is de marinebasis van Malta opnieuw hevig met bommen bestookt. In het kruitmagazijn en op de in de haven liggende schepen werden bran den en ontploffingen waargenomen. Drie vijandelijke jachtvliegtuigen werden door onze bommenwerpers neergeschoten. Twee Ita üaansche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Jubileum. De heer L. J. M. Bouvy, wo nende te Overveen, herdenkt Maandag 15 Juli a.s. het feit, dat hij gedurende vyftig jaar is verbonden aan het bedrijf der N.V. J. J. Bouvy en Zoons Zoutziederij „De Paauw" te Muiden. Het zoutziedersbedrijf te Muiden kan reeds op een ouderdom van eenige eeuwen bogen. De oudste koopbrieven dateeren van 1737; uit deze documenten blijkt dat ter plaatse drie zoutkee- ten lang vóór dien datum stonden. 1 Januari 1839 werd De Paauw eigendom van den heer J. J. Bouvy te Amsterdam. Na diens dood, op 7 November 1883, was de eenige firmant de heer H. M. J. Bouvy. Na het overlyden van den laatste werden zijn beide zoons F. Th. J. Bouvy en Leon J. M. Bouvy eenige firmanten; in 1925 werd de zaak omgezet in een N.V., waarbij beide firmanten directeur werden. Na het over lijden van den heer F. Th. J. Bouvy volgde zijn oudste zoon, F. H. M, Bouvy, hem als directeuf op. Onder het beheer van den heer L. J. M. Bouvy werd in de laatste vijftig jaren de raffinaderij vele malen verbouwd; door de laatste verande ringen, die juist voor den oorlog 1939 gereed kwamen, werd de fabriek tot een der meest moderne en uiterst hygiënische bedryven. In het publieke leven heeft de a.s. jubilaris een vooraanstaande plaats ingenomen. TydenS zijn verblyf te Muiden was hy Jarenlang ge- meenteraadslid en wethouder van Muiden, pen ningmeester van het Witte Kruis afd. Mulder), van 19131923 burgerlijk üd van de militaire gezondheidscommissie in de stelling Amster dam, later genaamd vesting Holland; voorzitter, penningmeester en secretaris van het Zieken fonds „Tot heil der gemeente", lid van de com missie voor inwendige restauratie en meubilee- ring van het Muiderslot. Ook in Bloemendaal heeft de heer Bouvy zich op het publieke terrein onderscheiden. Vel® jaren maakte hij deel uit van den Bloemen- daalschen gemeenteraad, terwyl hij thans be stuurslid is van de Bloemendaalsche vacantie- kolonie tot uitzending van kinderen, bestuurs lid van het hoogheemraadschap van den Zee dijk beoosten Muiden, regent-bestuurslid van Huize Duinrust te Overveen, lid van de Kamer van Koophandel te Hilversum, lid van de Alge meene Zout-Commissie A.Z.C., en voorzitter van het bestuur der onderlinge Risico-Vereenigiu? van Zoutzieders. In verband met de tijdsomstandigheden heeft de Directie besloten het 'jubileum uitsluitend te gedenken door een gratificatie aan het perso neel; er zal geen receptie worden gehouden. Zondag 14 Juli a s. zal V.Z.V. 2 tegen DWR 3 uitkomen. De wedstrijd zal plaats vinden i» het zwembad „De Heerenduinen". Aanvah* half vier. Een mooie daad Op de vergadering v»® liet Coüectantencollege St. Bonifacius is be sloten dit jaar wegens de tydsomstandigheden niet uit te gaan, maar een bedrag van 30.-^ uit de kas beschikbaar te stellen voor de ver woeste R.K. kerken in Nederland. Een vod beeld ter navolging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2