Gemeente contra grondeigenaren BEV SLECHTE RAPPOR TCIJFERS Laatste Nieuws Niet zelden een stormsein Diefstal in oorlogstijd DONDERDAG 11 JULI 1940 Uitbreidingsplannen en won ingbeh oef ten Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zaanland TIENJARIG MEISJE GEDOOD Middelbare Technische School CONCERT H.O.V. In het Bloemendaalsche bosch MUZIEK LANGS DEN WEG Slotvergadering van het Comité voor O. en O. K.V.V. helpt Rotterdam 75 kinderen zullen in Augustus en September verpleegd worden Kennemer Lyceum Toelatingsexamen Middelb. School voor Meisjes ,,'t Kopje" BURGERIJ TOONDE ZICH OFFERVAARDIG Een dankbetuiging PLANNEN VOOR WONING BOUW OPGESCHORT OMZET BLOEMENVEILING GED AAI,D BLOEMENDAAL Gevonden en verloretl VELSEN Burgerlijke Stand IJMUIDEN HOOG BEZOEK V erkeersongeval HEEMSTEDE Burgemeester in 't Veld spreekt bij ingebruikname der nieuwe kantoren Van een rijdenden wagen gevallen Vier verdachten voor de Zutfensche rechtbank De brandstoffenvoorraad in Engeland De Amerikaansche verdediging Woodring pleit voor behoud van den vrede België's hoogste militaire rechter gearresteerd Britsche aanval op Deenschefl vischkotter - Sovjet-volkscommissaris afgezet Het He: Het fceht Moordaanslag in Peking STAD Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hielden gisterenmiddag een openbare vergade ring ter mondelinge behandeling van de inge diende bezwaarschriften tegen het besluit van den Raad der gemeente Haarlem van 14 Juli 1939 inzake de intrekking van gedeelten der uit breidingsplannen „Noord" en „Zuid-Oost" en vaststelling van een plan in hoofdzaak. Het gedeelte van plan Noord, dat ingetrokken werd, omvat de gronden, gelegen ten noorden van de Jan Gijzenvaart, ten oosten van de Delft, ten zuiden van de zuidgrens der vroeger ontworpen Hollandsch Diepstraat en ten westen van de Vechtstraat en het ontworpen Flevo-plein. De intrekking van het uitbreidingsplan Zuid-Oost bevat gronden gelegen ten oosten en ten zuiden van den ontworpen verkeersweg van de Am- sterdamsche Vaart naar de Buitenrustbrug met uitzondering van het ten oosten en ten zuiden van dien verkeersweg ontworpen plantsoen en terrein, bestemd voor park en sport. Voor de reclamanten H. Smolenaars en J. Bal te Bloemendaal trad op mr. Prinsen Geer- ligs. Hij meende, dat de wijziging in strijd was met de woningwet. De terreinen zijn in de eerst volgende jaren voor bebouwing bestemd en zij liggen in een prachtig en regelmatig stadsdeel. Er zijn geen omstandigheden, die een belemme ring veroorzaken, want men loopt van de be staande bebouwing zoo het terrein op. Pleiter meende, dat de gemeente niet alleen uitmaakt of er gebouwd zal worden, maar dat er een objectief criterium moet zijn, dat de behoefte regelt zooals ze op natuurlijke wijze gedemon streerd wordt. De belangen van reclamanten zijn door de intrekking zeer geschaad. Zij koch ten de gronden als bouwterrein, zij betaalden daartoe de straatbelasting gedurende vele jaren enz.-De wijziging wordt door het algemeen be lang niet gevorderd; de bevolking stijgt voort durend en wanneer op de gronden in het noor den gebouwd wordt, is slechts van een natuur lijke aansluiting sprake. De heer H. Meeuser;, administrateur der 7e afdeeling, sprak namens het gemeentebestuur. Hij stelde vast, dat de woningwet nadrukkelijk aan den Raad heeft gelaten de bebouwingsrich ting, die voor de behoefte aan woningen geko zen moet worden. De goedkeuring van Gedepu teerde Staten is echter noodig. Op de betrokken terreinen kon reeds zes jaar gebouwd worden, omdat er toen een plan in onderdeelen bestond. Ei is niet gebouwd en nu het plan is ingetrok ken. schreeuwt men ach en wee! Alle terreinen, die nu nog gedetailleerd zijn, geven een bouw ruimte van twintig jaar. Spreker aanvaardde de bezwaren dan ook niet. Ir. M. Maas, directeur van de Openbare Wer ken, zeide, dat het algemeen belang wel wijzigin gen vordert. De uitbreiding in het noorden is ■onregelmatig geschied en daaraan is nu paal cn perk gesteld. Namens reclamanten Hoogeveen c.s. en N.V. Roermondstaa sprak mr. T. van Löben Seis. Deze spreker belichtte speciaal de bezwaren te gen plan Zuid-Ocst. De laatste gepubliceerde statistiek geeft aan, dat er in Haarlem slechts 623 woningen leeg staan. Er komt een wan verhouding tusschen dc vermeerdering der be volking en den bouw van woningen. De gemeente zegt dat het hier gaat cm een algemeen belang. De zaak is echter zoo, dat hier een zeer klein algemeen belang tegenover een groot particu lier belang staat. Spreker meende verder, dat de termijnen van de ter visie legging wettelijk niet in orde waren en had verder materieele bezwaren, omdat de gronden van zijn cliënten tot cultuurgrond gedegradeerd zijn en dus stevig in waarde dalen. Dc heer Meeusen antwoordde, dat de behoefte aan huizen door deze kwestie niet wordt beslist. Adressanten kochten gronden toen er nog geen uitbreidingsplan ter piaatse was. Acht jaar kon den zij bouwen, maar zij deden het niet, zij wachtten op de nieuwe Buitenrustbrug. Maar dat was het niet; elders konden woningen van het zelfde type f 400 goedkooper gebouwd wor den, omdat ophooging en heien daar niet noodig was. Het heeft geen doel nu een uitbreidingsplan in detail vast te stellen, daar de gronden voor eerst niet im Prage komen. Ir. Maas wees er nog eens op, dat een groot aantal gedetailleerde plannen is ingetrokken om in de toekomst geen misère te oogsten. Met wat er nu over is, kan twaalf jaar in de woning behoefte voorzien worden. De voorzitter, mr. dr. A. baron Röell: „Hou den dc heeren wel rekening met de nieuwe om standigheden, die wij thans kennen?" Mr. van Löben Seis: „Ieder wil economisch zoo sterk mogelijk staan." De voorzitter: „Uw cliënten hebben gewacht op den bouw van de Buitenrustbrug; zou het nu niet goed zijn als zij op den vrede wachtten?" Nadat verder nog eenige opmerkingen waren gemaakt, zeide de voorzitter dat Gedeputeerde Staten nader zullen beslissen. Overgangsexamen der M.TS. Bevorderd van het eerste naar het tweede studiejaar: Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde en Bouwkunde: R. Baas te Oudorp; J. F. Duin te Schermerhorn: G. C. Ebeli te Haarlem; J. H. Enno van Gelder, P. Enno van Gelder te 's-Gra- venhage; P. J. Hilhorst te Heemstede; H. Hor jus, A. W. Honkoop te Haarlem; J. C. Jansen van Galen te Utrecht; M. A. Joustra te Haar lem; D. A. Kapteyn te N.OI.; J. Koolhaas te Leiden; L. Limburg te Bloemendaal; C. F. Meihuizen, A. van Nes, G. J. Rookhuyzen, J. H. Sproet, te Haarlem; A. Vis te Oudkarspel; J. Ch. de Vrijer te Haarlem; A. A. v. d. Wateren te Velsen; H. v. d. Zee te Haarlem; J. J. Zwart te Beverwijk. Afgewezen 3. Herexamen geen. Afdeeling Werktuigbouwkunde: G. J. Blan kevoort te Bloemendaal; P. C. van Broekhoven te Voorburg; H. A. Cival te Haarlem; J. P. Gelder te Schagen; F. C. J. Goos te Wasse naar; N. G. de Graaff te IJmuiden; Th. M. ten Hengel te 's Graverrhage; J. M. F. Ketel te Heemstede; H. F. Klein te Driehuis; M. de Ko ning, J. H. van Koppenhagen te Haarlem; L. P. M. van Overbeek te 's-Gravenhage; Th. J. M. v. d. Pas te Haarlem; J. Siegmund te Sant poort; A. B. P. Strubbe te Alkmaar; C. L. Venneker te Medemblik; C. A. v. d. Wiel te Velsen; G. Wesseling te Sassenheim. Afgewezen 9. Herexamen 7. Afdeeling ElectrotechniekE. A. van Dienr.en te Wageningen; L. E. Douglas Broers, N. J. van Gessel te Haarlem; A. Koppenaal te Lisse; H Oderkerk te. Haarlem; L. Schroder te Aer- denhout; J. Simmermans té Oestgeest; D. van Straalen te Scheveningen; R. Tijsseling, W. F. de Vries, H. C. Wardenaar te Haarlem. Afgewezen 7. Herexamen geen. Afdeeling Vliegtuigbouwkunde: C. J. Dol te Haarlem; W. Habers te Voorburg; H. A. Hak- kesteegt te Haarlem; J. Roukens te 's-Graven- hage; B. Slotboom te Loosduinen; J. Smit te ."Wormerveer; N. A. M. Stam te Lekkerkerk. Afgewezen 6. Herexamen 4. Afdeeling ScheepsbouwkundeJ. A. Bak te Haarlem; J. G. Burlage te Alkmaar; W. Stomps te Leiden; J. Spijker te Haarlem; H. Twigt te Scheveningen J. J. de Vuyst te St. Laurens. Afgewezen 3. Herexamen 1. Door de slechte weersomstandigheden is het concert, dat vrijdag j.l. door de Haarlemsche Orkest Vereeniging in het Bloemendaalsche bosch zou gegeven worden, uitgesteld. Thans vindt het concert plaats Vrijdag 12 Juli a.s., des avonds half acht, onder leiding van den dirigent Toon Verheij. Het programma luidt: 1. Ouverture .Figaros Hochzeit", W. A. Mo zart; 2. „Peer Gynt", suite no. 1, Edw. Grieg; 3 Rhapsodie No. 2. Fr. Liszt; 4. Suite uit de Opera Carmen, G. Bizet. Pauze. 5. Ouverture „Oberon", C M. von Weber; 6. Twee Hongaar- sche dansen, Joh. Brahms; 7. Inleiding van de derde acte uit de opera „Lohengrin". R. Wag ner. Inlichtingen aan het bureau van politie Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband, Hartholt, Weteringstraat 5; beursje m. i„ v. d. Kolk, Zaanenstraat 5; zwembroekje met handdoek en kam, Sjouwerman, P. C. Hooftstraat 4; bankbiljetten, postkantoortje, Spaarnwouderstraat; hoofddoek, Woltering, Perseusstraat 45; Foxterrier, Hooikaas, Kin- derhuisvest 7; regenjas, v. d. Klugt, Noorder Tuindorplaan 8; muziekboek, Terol, KI. Hout weg 33; zakmes, v. d. Putten, Pijlslaan 29; ventvergunningspenning, Sleutelberg, Muider- slotweg 154; portemonnaie m. i., HOogendorp, Olivierstraat 4; padvindersriem, Mensing, Die- penbrockstraat 59; Rozenkrans, Vermays, Tey- lerstraat 59; taschje met rozenkrans, Tolle naar, Rijksstraatweg 60; actentasch met regen jas en pakje bleekpoeder, Piers, Ged. Volders gracht 1, vulpotlood, Kloos, Jelgersmastraat 16 Gisterenmiddag had ten stadhuize onder voorzitterschap van mevrouw de Baronesse de Vos van Steenwijkv. Royen de slotvergade ring plaats van het comité voor O, en O. Er werd om. een schrijven van luitenant ko lonel H. Polis, kantonnement-commandant van Haarlem, voorgelezen, waarin deze zijn harte lijk dank betuigde voor alles wat het comité en de onderafdeelingen daarvan in den mo bilisatietijd voor de te Haarlem gelegerde ge- mobiliseerden hadden gepresteerd. Hierna gaf de voorzitster een overzicht van wat de verschillende sub-comité's voor het mooie deel hadden gepresteerd. Er blijkt een batig saldo van f 4400 te be staan, waarvan men aanvankelijk een bedrag van f 1500 wilde bestemmen voor de hulpver leening aan Rotterdam. Uit de overwegingen echter, dat het zeer gewenscht zou zijn ver minkte Nederlandsche militairen, die een kunst arm of kustbeen, een invalidewagentje of een geleidehond noodig hebben, te helpen, werd op voorstel van het bestuur besloten het restant saldo ter beschikking te stellen van het Na tionaal Comité, dat onder voorzitterschap van mr. dr. L. N. Deckers zich met deze taak heeft belast. Het ligt in de bedoeling dat allereerst de Haarlemsche slachtoffers van den oorlog hier voor in aanmerking komen. Bosscher, M. JJ. C. Driel, S. Fahrenfort, K. Mees, J. M. Patist, C. Smid en de heeren J. Bier, W. C. Bierens de Haan, R. J. Colombijn, E Dekker, A. H. Gysinck, A. van 't Hooft, C. Heyer, J. L. Verwey, S. K. Wiersma, P. C. Blankevoort, J. Du Buy, A. J. Koenen, F. P. Koppen, C. J. Mulder, N. Mulder, D. Stenfert Kroese, G. van der Stoop, J. Verschoor, C. K. de Wit. Niet alleen gedurende de oorlogsdagen heeft het ijverige Korps Vrouwelijke Vrijwilligers te Haarlem aan de burgerij goede diensten bewezen, maar ook na den wapenstilstand heeft het zijn actie onverminderd voortgezet. Dank zij het feit, dat gedurende de eerste oorlogsdagen het aantal leden reeds tot twaalf honderd is gestegen, was men in staat nog veelzijdiger hulp te verleenen. We denken hier op de eerste plaats aan de inzamelingsactie voor Rotterdam en de ge teisterde gebieden, waar de dames vooral bij het sorteeren en vermaken van kleedingstuk- ken haar vrouwelijke hulp onmisbaar maakten Bij de nationale inzameling, welke Zaterdag j.l, in onze stad werd gehouden, verrichtte het K. V. V. veel organisatorisch werk en het is niet te veel gezegd dat het slagen van deze collecte voor een groot deel hieraan te dan ken is. Ook bij de getroffen gezinnen in de Edisonstraat en aan den Oudenweg werd vee' steun verleend, daar huis en goed voor een groot deel verloren ging. Om den nood te leenigen van de gezin nen, die door den oorlog zijn getroffen, heeft het K. V. V. besloten geheel voor eigen rekening gedurende de maanden Augustus en September vijf en zeventig kin deren uit Rotterdamsche gezinnen te ver plegen. Vijf en twintig van hen worden ondergebracht in het Doopsgezinde Wees huis aan den Kleine Houtweg; de overigen zullen in twee groepen worden onderge bracht in het natuurrijke Garderen, waar zij van de heerlijke buitenlucht .kunnen genieten. Niet alleen zal het K. V. V. dit verblijf zelf bekostigen, maar zijn leden zullen als leidsters van deze groepen op treden. Uit dit laatste moge wel blijken, dat het K. V. V. nu de oorlog voorbij is zijn be staansrecht ten vblle handhaaft en dat het steeds genegen is vrijwillige hulp te verleenen in eiken vorm. Vele leden van deze vereeni ging maken deel uit van den Luchtbescher mingsdienst en anderen hebben als ordonnan sen den autoriteiten belangrijke diensten be wezen. Overal waar het noodig is en er daadwer kelijke hulp moet worden verleend staan vele Haarlemsche vrouwen klaar om ieder de hel pende hand toe te reiken. Eindexamen H.BS. van het Kennemer ly ceum. Geslaagd de dames: T. C. Bloem, G. Voor het toelatingsexamen van de M. S. v M. ,,'t Kopje" slaagden: E. de Booy, B. Del- brück, C. van Ees, M. Geerlings, L. van Har- denbroek, P. Hofmeester, A. Kamerling, P van Leeuwen, T. van Marken (vw), I. Markus. H. van Marle, E. de Lestrieux Hendrichs, G. Pypers, I. van Randwyck, M. Timmer, M. Treffers, j. Veenstra. Afgewezen 4. het Wethouder W. van Dok verzoekt ons volgende te publiceeren; Als voorzitter van de Comité's Actie Hulp in Nood en Nationale Inzameling 1940 betuig ik mijn hartelijken dank aan allen, die hebben medegewerkt aan het prachtige resultaat dat met de beide in deze gemeente gehouden in zamelingen is bereikt. Behalve dat Beverwijk in ruime mate heeft kunnen medewerken aan de hulpverleening voor de geteisterde gebieden zijn de comité's door de milde gaven van de burgerij in de ge legenheid gesteld, tegemoet te komen aan de getroffen tuinbouwers, veehouders en pen sionhouders en kon tevens nog f 300 worden overgemaakt aan het centraal comité voor den zieken en gewonden soldaat. Dat ook nog f 3800 kon worden bijgedra gen aan de Nationale collecte en Beverwijk van, zijn aandeel in de totale opbrengst kan afzien is wel het beste bewijs van de groote offervaardigheid van de bevolking en een aan wijzing dat de inwoners in moeilijke tijden op elkander kunnen rekenen. De vier plaatselijke vereenigingen van huis vrouwen hebben met het organiseeren van deze actie prachtig werk verricht. Den vier voorzit sters, mevr. Moens, mevr. Habers, mevr. Kemp en mevr. Frölich, komt voor haar uitstekende leiding een bijzonder woord van hulde toe, evenals den jeugdorganisaties K.J.C. en A.J.C. en tal van dames, die individueel haar dien sten hadden aangeboden. Op 1 Mei heeft de aanbesteding plaats gehad voor den bouw met rijksvoorschot van 83 wo ningen voor de woningbouwverenigingen „Goed Wonen" en „Voorzorg". Naar wij vernemen is voor de uitvoering van deze plannen geen toe stemming verkregen. Het gemeentebestuur heeft de voor den bouw van deze woningen bestemde gronden beschikbaar gesteld voor volkstuintjes De omzet van de bloemenveiling „Het Cen trum" over het eerste half jaar van 1940 be droeg 162.110.— tegen 213.682.— over de zelfde periode van 1939. Een daling derhalve van ruim een halve ton, of ruim 24 pCt. Reeds in de maand Januari bracht de vors* een belangrijke vermindering van den omzet teweeg. Er werd toen voor 16000.— minder geveild dan in 1939. Van Februari tot Mei ble ven de omzetcijfers vrijwel normaal, doch de oorlogsperiode veroorzaakte opnieuw een groote daling. Over Mei bleef het omzetcijfer niet minder dan ƒ21000.— beneden dat van 1939. Voor de toekomst zal de gang van zaken in den bloemenhandel vooral afhangen van de wijze waarop het transportvraagstuk zal wor den opgelost. M. S. „Het Kopje". Voor het toelatings examen van de Middelbare School voor Meis jes ,,'t Kopje" te Bloemendaal slaagden: E. de Booy, B. Delbrück, C. van Ees, M. Geerlings, L. van Hardenbroek, P. Hofmeester, A. Kamer ling, P. van Leeuwen, T. van Marken, I. Mar kus, H. van Marle, E. de Lestrieux Hendricks, G. Pijpers, I. van Randwijck, M. Timmer, M Treffers en J. Veenstra. Afgewezen 4. Bij de politie is aangifte gedaan van de vol gende gevonden en verloren voorwerpen: Gevonden: regenjas, belastingmerk, Yale sleutej portemonnaie, heerenrijwiel, papieren zak met cement, huissleutel, bankbiljet van f 25, heerenrijwiel, nikkelen armbandhorloge, doublé dameshorloge bos sleutels, zakmes, da mesarmband, portemonnaie, ons gewicht, dop met lens, 3 interlock hemden, doos met kaartjes stopgaren. Verloren: heerenportemonnaie, grijze regen jas, 4 damesportemOnnaies, Zeeuwsche broche, doublé damesarmband, zilverbon, damesjasje. Politiepost Wijk aan Zee. Gevonden: hand schoen, ring met sleutels, zilveren kettinkje. Verloren; WOllen das, zakmes, doublé arm bandhorloge, kettinkje, damesbadpak met handdoek, damesportemonnaie. Het staat wel vast, dat de eind- en over gangsexamens op alle scholen dit jaar on der zeer bijzondere omstandigheden plaats hebben. Men moge dan al zeggen, dat de studies slechts enkele weken niet normaal zijn verloopen en dat reeds kort na den wapenstilstand de examenklassen weer met ijver hervat zijn, de psychologische uitwer king van de gebeurtenissen in het afge- loopen jaar op studeerende jonge menschen staat onmiskenbaar vast, om van de han dicap van onvolledige en ongeregelde schooltijden maar te zwijgen. It normale jaren moeten ae meeste leerlin gen van mulo-, middelbare en hoogere scholen, alsook van universiteiten al stevig pootaan spe len om „bij" te blijven, niet zelden moeten de vacanties benut worden om achterstand in te halen. Het is menschelijkerwijs gesproken on mogelijk, dat de herhaalde inzinkingen, welke de concentratie van leerlingen en leeraren dit jaar heeft gekend, op het uiteindelijk resultaat van het studiejaar geen invloed zouden hebben gehad. Bovendien zijn vele leerlingen zelf nauw bij de gebeurtenissen betrokken geweest. Er zijn er, die behulpzaam waren bjj het Roode Kruis en ander werk; in Rotterdam, Middelburg en Den Helder zijn er zelfs, die medehielpen bij het vervoer van gewonden en dooden; er zijn er, van wie fsfmilieleden en bloedverwanten door den oorlog getroffen zijn; er zijn er, wier ouders door den ommekeer van zaken in finan- cieele moeilijkheden zijn gaan verkeeren; aan bijna niemand is het afgeloopen jaar voor bijgegaan zonder hem te raken. En nu mag de een dieper onder den indruk van al dien angst en ellende komen dan de ander, voor allen heeft de rust, waarin andere jaren de examens konden worden voorbereid, ontbroken. Wij willen, al zijn ons helaas gevallen ter oore gekomen, waaruit het tegendeel zou vallen op te maken, hartelijk hopen, dat met dit alles bij het beoordeelen van can- didaten rekening wordt en is gehouden en dat, voor zoover het overgangs-examens betreft, een veelvuldig gebruik wordt ge maakt van het instituut „voorwaardelijk over" om in de eerste trimesters van het volgende schooljaar nog gelegenheid te hebben aan te vullen wat er aan de vol maaktheid en volledigheid van het cursus jaar 1939—1940 heeft ontbroken. Maar dat zal toch niet kunnen verhinderen, dat er ook dit jaar weer vele teleurgestelde ouders zullen zijn, teleurgesteld in hun ver wachtingen omtrent de toekomst van hun spruiten. Laten zij vooral in deze spannende dagen een mislukking niet al te tragisch opne men. Zeker, de luiaards en futloozen en speel zieken verdienen een afstraffing, maar men zij niet te haastig met een gebrek aan ijver toe te schrijven aan te weinig wilskracht. Om goed te kunnen werken moet men pleizier in zijn arbeid hebben en het zijn dikwijls niet de allerslechtste jongelui, die op betrekkelijk jongen leeftijd tot de conclusie komen, dat zij op het verkeerde pad zijn en meer aanleg heb ben voor handel of techniek dan voor droge studie. Het zijn gewoonlijk jongens, waar pit en durf in zit. En nu is het begrijpelijk, dat dit besef zich niet van den eenen in den anderen dag openbaart, maar geleidelijk opkomt en dat de jongens in den loop van een studiejaar ei genlijk zelf niet weten wat hun gaat mankeeren. De ouders doen een goed werk. als zij bij hun kinderen degelijk speuren naar de innerlijke oorzaak van een mislukking. Dat moet met omzichtigheid gebeuren en is lang niet gemak kelijk, maar op.voeden is nu eenmaal moeilijk. Wij mogen in dit verband nog wel eens extra de aandacht vestigen op het Bureau voor de Beroepskeuze. Men behoeft wat daar over een jongeman wordt verklaard niet als een evangelie te aanvaarden, maar daar zitten de menschen van het vak, die over een aantal jaren ervaring beschikken en die allicht iets weten te vertellen, waar men als ouder of opvoeder zijn voordeel nede kan doen. Het zou dan misschien wel eens kunnen blijken, dat het beter is. inplaats van den jongen tot een schoolbankenmarteling te dwinger), hem zoo vroeg mogelijk zijn roeping te laten volgen. Dat kan wellicht tot gevolg heb ben, dat ouders voorloopig iets van hun illusies moeten prijs geven, doch later zullen zij er pleizier van hebben, omdat een jongen zich het best ontwikkelen kan als hij in zijn element 'eeft evenals een visch zich prettiger voelt in het water dan op het droge of in een te kleine kom water. Een andere reden voor het niet slagen van een leerling is niet zelden gelegen in het feit, dat de ouders hem zelf van de studie afhouden. Avond aan avond geven zij hem soms opdrachten, die niets met de studie te maken hebben, nemen hem mee naar bios coop, tooneelvoorstelling of op familiebezoek en vergeten, dat hun pupil op die manier het concentratie-vermogen mist. dat hij vooral in examentijd zoo hard noodig heeft, Het gevolg daarvan is niet zelden, dat er dan een paar slechte proefwerken het gevolg van zijn, waardoor het zelfvertrouwen van den leerling geschokt wordt. Wij hebben beste leerlingen op die manier zien mis lukken. Hiermede komen wij tot een andere voor name oorzaak van gedeeltelijke mislukking: het voorbeeld der ouders zelf. Méér dan hard ingrijpen, méér dan booze woorden maakt het goede voorbeeld indruk op anderen. Laten zien hoe iets behoort gedaan te wor den, werkt suggestief niet alleen op de jong ste, maar ook op de oudste kinderen en wie eerlijk is tegenover zichzelf zal niet zelden moeten toegeven, dat de eigenlijke oorzaak van een mislukking een of andere karakterfout is van fet kind, waar men zelf ook niet geheel vrij van is. Het groote geheim van een ge slaagde opvoeding is niet zelden het goede voorbeeld, zijn natuurlijk uitzonderingen en de spreekwijze, dat er wel eens één buiten het nest valt, is bekend, maar gewoonlijk gaat het wel op. Men denke niet dat men dat goe de voorbeeld aan zijn kinderen zonder veel inspanning en listig kan geven, neen, men moet er zich geheel aan geven. Hier baat geen uiterlijke schijn, maar innerlijke beleving. Wie dat alles overweegt bij het ontvan gen van een minder gunstig schoolrapport van zijn kind, zal milder in zijn oordeel zijn, wat een zekere strengheid niet be hoeft ui* te sluiten. Zelden zullen de ouders dan tot de conclusie behoeven te komen, dat de onvoldoende cijfers alleen te wij ten zijn aan de examinatoren. Zeker, er zijn ongeschikte en zelfs slechte examina toren zooals ook alle leeraren niet be kwaam zijn om met kinderen om te gaan. Ook daaraan is voor een deel het slechte resultaat van het middelbaar onderwijs te wijten. Examinatoren zijn niet onfeilbaar. Dan zijn er, die door him onkunde en on oordeelkundig optreden in examencommis sies groote schade doen aan kinderen; er zijn er, die goede karakters totaal hebben bedorven en het aar. lal nerveuzen in onze samenleving hebben vergroot, maar het overgroote deel van hen is wel geschikt voor de verantwoordelijke taak, waarvoor zij aangewezen zijn. Overleden: M. de Kort, 47 jaar, echtgenoote van P. Taconis, Melklaan 121, Velsen-Noord; Chr. Vlek, 71 jaar, weduwe van H. van der Zon, Beverwijk; J. Veldhoven, 83 jaar, echtgenoot van G. de Rooy, Bloemendaalschestraatweg 19, Santpoort. Geboren: M. C. Clazing-v. d. Bos, z.; J. Kloosterman-van der Horst, d.; A. de. Feber-van der Zwet Slotemaker, z.; W. C. Balm-Jongene- li.s, z.; J. Quakkelaar-de Jong, d.; J. M. Jong- mans-Otten, z. Woensdag werd door den heer Ministerialrat Ross, den door den heer Rijkscommissaris be noemden gevolmachtigde voor Noordholland een bezoek gebracht aan de gemeente Velsen. De heer Ross werd vergezeld door den heer mr. Bakker, chef van het kabinet van den Commis saris der Koningin, en werd in de gemeente begeleid door den burgemeeester. mr M. M Kwint Eerst werd IJmuiden bezocht, waar de in aanbouw zijnde spuisluis werd bezichtigd en voorts het lichten van de gezonken sleepbooten werd gadegeslagen. Het gezelschap werd hier begeleid door den hoofdingenieur van den Rijks waterstaat, den heer Wolterbeek. Hierna bezocht men het Staatsvisschersha- venbedrijf, alwaar de heer C. Oud de noodige toelichting gaf Vervolgens werd het koelhuis „Frigo" bezich tigd onder leiding van den directeur, den heer K. H. Tusenius. Tot slot werd een bezoek gebracht aan het Hoogovenbedrijf, alwaar de heeren G. A. Kess- ler en A. H. Ingen Housz den hoogen gast alle inlichtingen verstrekten. Ten huize „Stormveld", de woning van den burgemeester, werd de lunch gebruikt. Dinsdagmiddag reed een tweetal fietsers met groote vaart nabij een der hoeken van het Sluisplein op elkaar in. Het gevolg was, dat de beide fietsers enkele kneuzingen en ontvellin gen opliepen. De heer o. moest zich onder ge neeskundige behandeling stellen. Beide fietsen werden beschadigd. Examens Craijenncsterschool Toegelaten tot U. L.-school: Jan de Groot, Theo van der Heijden, Piet Leith, Freddy van Meekeren, Kees Schuddeboom, Jaap Wesselink, Evert van Bockom Maas, Lily Bloem. Tilly Bosch, Marietje Dekker, Netty Jurgens. Elly Rinsma, Jopie Strijbis, Annie Strijbos, Elsabé van Til, Annie Vellekoop, Pepie Aulich, Johny Caughlin. Tot H. B. S. B.: Freddy Kreuger, Hans Let- tinga, Huib Reihold, Hans Winter, Heini Winter, Menno Bons, Henny Becker, Greetje de Boer, Ino Koolbergen, Elly van de Weide, Annie van Zeeland, Aty Ijzer. Tot Gymnasium: Henk Crausberg, Lex Führi Snethlage, Jan van Hoey Schilthouwer Pompe, Ansje Boeltjes, Nono Reinhold, Ineke van Utenhove, Huib Reinhold, Ricky Max Neill. Tot meisjes H. B. S.: Ernie Pieper, Koosje Rincker, Marie Heeres. Tot Christelijk Lyceum: Niesje Brand en René Crolla. Tot Kennemer Lyceum: Hans van Walsem en Ricky Mac Neill. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zaanland heeft Dinsdagmiddag haar nieuwe kantoren aan de Westzijde te Zaandam betrok ken. Na de uitvoerige rede van den voorzitter, den heer J. A. E. Verkade, die de wordingsgeschie denis van de Zaanlandsche kamer naging en de beteekenis van deze instelling uitvoerig belicht te, sprak burgemeester, mr. J. in 't Veld namens zijn Zaansche collega's. „De wereldoorlog", aldus spr., „bracht ingrij pende maatregelen op handelseconomisch gebied en was direct aanleiding voor de reorganisatie der kamers van koophandel en fabrieken in ons land. De huidige oorlog zal waarschijnlijk een nieuwe stimulans brengen. Vast staat, dat deze oorlog zal brengen een nieuwe economische instelling, waarvan kenmerken zijn: sterker saamhoorigheid en meer doelbewuste organisa tie. Men kan, wat zich thans over Europa uit breidt, zien als een noodlot in den zin van iets onafwendbaars. Daartegenover kan drieërlei houding worden aangenomen: de eenig juiste houding is die onvermijdelijk om te buigen en daardoor het meest wezenlijke van ons volks bestaan te behouden. De kamers van koophandel en fabrieken zul len daarbij een belangrijke rol kunnen en moe ten spelen naast de territoriale zal de sociaal- economische geleding van ons volk zich sterker moeten afteekenen. Dat behoeft niet te betee- kenen, dat de functioneele decentralisatie de territoriale verdringt. Integendeel, uit deze ont wikkeling kan een nauwer samenwerking groei en tusschen de kamers van koophandel en de gemeentebesturen en ook deze laatste zullen zich veel intensiever met het welvaartsstreven moeten bezighouden". Te Amsterdam is in de Tweede Nassaustraat Dinsdagavond omstreeks kwart over zeven een ongeluk gebeurd, dat een tien-jarig meisje het leven heeft gekost. Het kind trachtte op een rijdenden wagen, getrokken door twee paarden, te klimmen. Het viei er echter af en wel zoo ongelukkig, dat het met het hoofd onder een der achterwielen kwam. Het kreeg een schedelbasisfractuur en een ingedrukte borstkas, waardoor het vrijwel op slag dood was. Het stoffelijk overschot is per ambulance auto van den G. G. en G. D. naar de anatomische afdeeling van het Wil- helmtaa-gasthuis vervoerd. De voerman van den wagen had niets van het gebeurde gemerkt. Op het van Limburg Stirumplein had hp zijn vracht gelost. Daar waren reeds een paar kinderen op zijn wagen geklommen. Vermoedelijk probeerde het slacht offer zich in de Nassaustraat bij deze kinderen te voegen. Omstanders moesten den voerman op het gebeurde attent maken. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Voor de Zutfensche rechtbank hadden zich weer eenige Zutfenaren te verantwoorden wegens diefstallen in oorlogsnood. Zij hadden tijdens de evacuatie van het over den IJssel gelegen deel van Zutfen De Hoven, verschei dene goederen uit winkels en huizen wegge nomen. De 25-jarige landbouwer B. J. L. stal op 13 Mei een hoeveelheid sigaretten en sigaren, de 21-jarige loopknecht H. J. N. op 12 Mei een hoeveelheid thee, de 18-jarige slijper J. W. worst, wittebrood, thee en margarine. De 30- jarige M. J. van D„ reizende in een woonwa gen, op 11 Mei tijdelijk' verblijf houdend in het woonwagenkamp in De Hoven, had tijdens oorlogsnood een rijwiel weggenomen en een hoeveelheid spek, terwijl hem volgens de dag vaarding verder ten laste werd gelegd, dat hü opzettelijk van een Duitsch militair een rijwiel als geschenk heeft aangenomen, althans te gen een ander rijwiel heeft ingeruild, terwijl hij had kunnen weten, dat dit rijwiel door den militair niet op rechtmatige wijze was verkregen. De eerste drie beklaagden bekenden. Zij hadden het voorbeeld van anderen gevolgd. De verd. B. L. hoorde zes maanden met aftrek van preventieve hechtenis tegen zich eischen en verd. N. vier maanden met aftrek van pre ventieve hechtenis. In de zaak tegen W. wenschte de Officier van Justitie nog een re- classeeringsrapport. In verband hiermede ver wees de rechtbank de zaak naar den rechter commissaris. De rechtbank besliste op verzoek van den verdediger, dat de preventieve hechtenis van N„ welke reeds een maand duurde, werd opge heven, zoodat verd. zijn vrijheid herkreeg. Terzake van D., die niet verschenen was, luidde de eisch een jaar, terwijl de rechtbank last gaf den verdachte gevangen te nemen. De rechtbank zal in alle zaken over veertien dagen uitspraak doen ROME, 10 Juli. (D.N.B.). Het Giornale d'Italia verneemt van goed ingelichte kringen, dat er den laatsten tijd in Engeland een bedenkelijk gebrek aan brandstoffen is ontstaan. De schaarschte aan olie en benzine wordt aan de volgende oorzaken geweten 1. Door de blokkade van de Middellandsche Zee is het Engelsche eilandenrijk volledig afge sneden van den olietoevoer uit het Mossoelge- bied. 2. Als gevolg van de voortgezette Duitsche bomaanvallen op Engeland' hebben de groote petroleumraffinaderijen aan de monding van de Theems den arbeid moeten staken. De weinige uit de Vereenigde Staten via Schotland in En geland aankomende olietankschepen zijn in geen geval voldoende voor de buitengewone en door den oorlog nog toegenomen eischen. Doch ook deze laatste nog aan Engeland overgebleven pe- troleumleveranties, worden thans, zoo wordt ver der in het bericht van het semi-officieele or gaan geschreven, door de Duitsche duikbommen werpers bedreigd. WASHINGTON, 10 Juli (Reuter). Roosevelt heeft op een persconferentie verklaard, dat hij morgen aan het Congres een voorstel zal in dienen, volgens hetwelk de uitgaven voor de nationale verdediging den 5 milliard dollar zul len te boven gaan. Uit New-York meldt het D.N.B.: De kort geleden afgetreden minister van Oorlog» Woodring, heeft in een in Topeka in Kansas uitgesproken radioredevoering het volk der Ver eenigde Staten opgeroepen cm onder alle om standigheden den vrede te behouden en niet te gelooven, dat de Vereenigde Staten de „voorste linies" in alle werelddeelen moeten verdedigen. Amerika moet zich beperken tot de versterking van zijn kusten en bezittingen en niet de vijandschap uitlokken van andere landen, omdat die ongewone regeeringsvormen aanhangen. BRUSSEL, 10 Juli. (D.N.B.)). De vroegere hoogste militaire rechter in België, Ganshof var» der Meersch, alsmede de voormalige directeur van de Belgische veiligheidspolitie. De Foy, zijn gearresteerd en in de gevangenis opgesloten. Zij worden door de Belgische bevolking en de pers beschouwd als twee van de voornaamste schul digen voor de arrestaties en mishandelingen van duizenden Belgische. Duitsche, Italiaansche en andere staatsburgers. KOPENHAGEN, lü Juli. (D.N.B.)). Naaf Ekstrabladet meldt is een vischkotter uit Es- bjerg, die vanmorgen in de haven is terugge keerd, op zee blootgesteld geweest aan een over val van Engelsche vliegers. Volgens de beman ning wierp de Engelschman eerst een bom op den Deenschen kotter, gelukkig zonder doel t® treffen. Daarop schoot hij met machinegeweren op het Deensche schip. MOSKOU, 10 Juli (D.N.B.). De Sovjet-volks commissaris voor de metaalindustrie, Samoch' walof, is van zijn ambt ontheven, omdat zü11 volkscommissariaat in eenige takken van pro ductie een slechtere kwaliteit had toegelaten ten einde te kunnen pronken met de vervulling van het productieprogram wat de hoeveelheid betreft. In zijn plaats is de vice-volkscommis saris Lomako benoemd. ieidc *Oo PEKING, 10 Juli (D.N.B.). In den nacht vaP 7 op 8 Juli is de uitgever van het blad HsÜ Min Pau, Woe Tsjoe Tsoe, door een onbekende* dader vermoord. Hij kreeg twee kogels in be hoofd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4