Naar eenheid in de voetbalsport INT GRIJS FINANCIEN 10 WELKE BON? DE MAN W ater standen Dagfilm DONDERDAG 11 JULI 1940 Een foorstel-Moorman FEUILLETON door A. HRUSCHKA MARKTEN WISSELKOERSEN RL T Het voorstel-Moorman Indeelingsschetna De besturen Ook naar eenheid in de wielersport Wij luisteren naar Vrijdag 12 Juli Academische examens Eindexamen H.BJS. R.K. Mulo-examen Huishoudexamens J eugdverkeersexamen BROOD KOFFIE OF THEE SUIKER BLOEM OF BAKMEEL PETROLEUM a S I g£ o-_ v* holland BESTE CENTS SIGAAR Zooals bekend, werd vorige week in Den Haag. op uitnoodiging van de Nationale Stich ting voor Lichamelijke Opvoeding, een vergade ring gehouden van vertegenwoordigers van de verschillende landelijke organisaties op voetbal- gebied. Hierbij waren aanwezig vertegenwoor digers van den Kon. Ned. Voetbalbond, den Ned. Arbeiderssportbond, de Federatie van R- K. Voetbalbonden en den Chr. Voetbalbond. In deze vergadering vereenigde men zich met algemeene stemmen met een resolutie, waarin de noodzakelijkheid werd uitgesproken om te komen tot een centrale organisatie van het voetballeven in ons land. Hiertoe werd een raad van voorbereiding zenoemd, welke tot opdracht kreeg, een voorstel aan de verschillen de besturen voor te leggen. In verband met dit streven heeft de heer J. Moorman, bestuurslid van den K.N.V.B., aan de leden van dezen raad een uitvoerig advies gezonden, waarin hij zijn persoon lijke denkbeelden neerlegt omtrent de wijze, waarop een dergelijke eenheid in de voet balsport kan worden bereikt. Voor een aantal persvertegenwoordigers heeft de heer Moorman uiteengezet zijn beweegrede nen tot dezen stap en een toelichting op zijn voorstellen gegeven. Hij stelde hierbij voorop, dat dit uitsluitend een persoonlijk initiatief van hem is, waartoe hij is gebracht door het verlangen, een steentje bij te dragen tot de vorming van een nationale eenheid op velerlei gebied. Een samengaan der verschillende groepen in ons volk op sportge bied zou volgens hem een stimulans kunnen vormen voor het bereiken van zoo een eenheid op andere gebieden. Wanneer men er in zou slagen het warnet van bonden dat thans bestaat, onder te bren gen in een grooten centralen bond voor het geheele land, zou hierdoor de eenheid van ons volk ten zeerste worden bevorderd. Het is niet mogelijk, dit te bereiken door de verschillende bonden in een federatief verband samen te vatten, daar hierdoor toch de onder linge verdeeldheid zou blijven bestaan, aldus de heer Moorman. De eenige oplossing, welke naar dit doel voert, is de samenvoeging van de ver schillende bonren in een centrale organisatie. Daar tot den aanvang van de nieuwe compe titie niet voldoende tijd rest om alles nauwkeu- ring en definitief te regelen, heeft de heer Moor man het nuttig geoordeeld, zijn voorstel aan de leden van den raad van voorbereiding toe te zenden. De raad kan dan vóór 13 Juli zich wenden tot de betrokken bonden, vóór 20 Juli kan dit voorstel dan door de bonden bestu deerd zijn, terwijl dan vóór den 27en Juli de bonden een beslissing kunnen nemen ten aan zien van een algemeene fusie. De heer Moorman heeft zijn voorstel, waar van hieronder een samenvatting volgt, be schouwd als een basis, waar de verschillende belanghebbenden uiteraard veranderingen in kunnen voorstellen. Zijn voorstel houdt o.a. het volgende in: De eenheid zal zeer spoedig bereikt moeten worden om de nieuwe organisatie bij het begin van het voetbalseizoen, dus ongeveer 1 Septem ber, in werking te kunnen doen treden. Daarom moet gestreefd worden naar de meest practische en eenvoudigste oplossing, al zal die vooralsnog niet aan allen op alle punten voldoen. De een heidsorganisatie zal later gezamenlijk krachtig moeten worden omgewerkt om deze zoo spoedig mogelijk te maken tot het voor allen meest wenschelijke. Het eerste jaar zal dus een overgangsjaar zijn. De organisaties, die thans de voetbalsport voor een deel regelen, moeten volledig worden samen gevoegd. Deze organisaties zijn: de al gemeene organisatie: de Koninklijke Nederlar.d- sche Voetbalbond, de confessioneele organisa ties: 1. de Federatie van diocesane R.K. Voet balbonden, 2. de Christ. Ned. Voetbalbond, en de standsorganisaties: 1. de voetbalafdeeling van den Nederlandschen Arbeiderssportbond. 2. de Nederlandsche Voetbalfederatie. Om snel en practisch te werken is het niet mogelijk, een geheele nieuwe organisatie op te bouwen met nieuwe bepalingen. Daarom is voorshands de oplossing te werken volgens het systeem van een der bestaande organisaties. De KN.V.B. is de oudste, de grootste en de eenig internationaal erkende voetbalorganisatie. Daarom stelt de heer Moorman voor, dat de eenheidsorganisatie in het overgangs jaar, dus van 1 Augustus 1940 tot 31 Juli 1941 wordt geregeerd door de statuten, het huishoudelijk reglement, het wedstrijd-regle ment en de amateursbepalingen van den K.N.V.B. Ten aanzien van de spelregels is geen voorziening noodig daar hiervoor uit sluitend de internationale in aanmerking komen. Indien de organisaties en de reglementen van den K-N.V.B. voor het overgangsjaar zullen gelden, zullen de vereenigingen en de elftallen van andere bonden in dat systeem moeten wor den ingedeeld. Dit zal moeten geschieden naar de spelkwaliteit. Doordat de elftallen Van de verschillende bonden slechts hier en daar bij uitzondering tegen elkaar gespeeld hebben, moet de verhouding in spelkwaliteit geschat worden. Voor het overgangsjaar is een onjuiste schat ting niet zoo heel erg. Aan het einde van dat jaar is een nieuwe indeeling op grond van de gebleken sterkte mogelijk en noodig. Voorts moet er rekening mede gehouden worden, dat de vereenigingen van den C.N.V.B. slechts op Zaterdagmiddag wedstrijden willen spelen en voorts dat eenige bonden ook adspi- ranten- of juniores-aföeelingen hebben, gebon den aan leeftijdsgrenzen. De heer Moorman geeft dan een schema voor de indeeling van vereenigingen en elftallen in de nieuwe organisatie. Hierdoor zou het aantal eerste-klassers worden gebracht op 64, het aan tal tweede-klassers op 171, het aantal derde klassers circa 423, terwijl het aantal vierde klassers nader zou moeten worden berekend. Voorts zouden ook de door den KJN.VJ3. er kende bonden, tezamen met andere elftallen van plaatselijke of landelijke organisaties, die hiervoor in aanmerking komen, een vijfde, zesde en zevende klasse van de nieuwe organisatie moeten vormen. Deze zouden worden ingedeeld in zies af- deelingen en wel: afd. I. West a, afd. n West b, afd. III Oost, afd. IV Zuid a, afd. V Zuid b en afdeeling VI Noord. Het kampioenschap van Nederland zou kunnen worden gespeeld tusschen de zes eerst-geplaatsten in de verschillende af- deelingen, in een geheele competitie. Aan het einde van het overgangsjaar geen promotie- of degradatiewedstrijden, doch de competitie voor het dan volgende jaar opnieuw in te deelen op grond van de gebleken krachtsverhoudingen, door het hoofdbestuur, gehoord de afdeelingsbesturen. De heer Moorman stelt het volgende voor ten aanzien van de besturen voor het over gangsjaar: a. Het hoofdbestuur, elf leden, nJ. zeven van het tegenwoordige K.N.V.B.-bestuur, twee van de R.K.F., een van den C.N.V.B. en een van den NAS.B. b. Zes afdeelingsbesturen, ieder bestaande uit vier leden, van wie de voorzitter wordt aan gewezen uit en door het hoofdbestuur en de overige leden twee uit den KN.V3. en een uit de R.K.F. Ten aanzien van de financiën merkt de heer Moorman op: De K.N.V.B. bezit een niet-onaanzienlijk kapitaal en een eigen bondsgebouw. De overige bonden zijn, voor zoover bekend, niet kapitaalkrachtig. Uit de volledige samenvoeging volgt, dat alle be zittingen en eventueele schulden van alle bonden voor rekening van de nieuwe orga nisatie komen. De KN.V.B. brengt bij deze fusie dus ook fi nancieel offers, doch, aldus de heer Moorman, het hooge doel, de eenheid van ons volk, ter handhaving van zijn volkskarakter, op voetbal- gebied te bereiken, is dat waard. Bovendien worde bedacht, dat indien de samenvoeging van alle bonden niet plaats vond doch de tot de an dere bonden behoorende vereenigingen elk voor zich naar den K.N.V.B. overgingen, het aantal „aandeelhouders zonder storting van kapitaal" evenzeer vergroot zou worden. De contributies van de bondsleden en ver dere heffingen zijn in de onderscheiden bonden zeer verschillend. Het aannemen van de K.N.V.B.-regelingen als grondslag voor de nieuwe organisatie brengt mede, dat In het overgangsjaar con tributies en verdere bijdragen geheven wor den als in den K.N.V.B. Tenslotte stelt de heer Moorman voor, dat het hoofdbestuur in Augustus 1940 een commissie zal benoemen van zeven leden om vóór 1 Ja nuari 1941 statuten en reglementen voor de nieu we centrale organisatie te ontwerpen, welke commissie zou kunnen worden samengesteld uit drie leden van den K.N.VB., een van de R.K.F., een van den C.N.V.B. en een van den N.A.S.B., en een uit het bestuur van de federatie van er kende voetbalbonden. Tot zoover de voorsteller, die zeer goed be grijpt, dat deze voorstellen geen definitieve kun nen zijn en dat hierin nog allerlei veranderin gen door de diverse instanties kunnen worden gebracht. Hij meent echter, hiermede een basis te hebben gelegd voor de besprekingen, welke in de komende weken zullen worden gevoerd om te komen tot een centrale Nederlandsche organi satie op voetbalgebied. De Wielerbond Nederland heeft zijn ouden naam weer aangenomen en zal dus in den ver volge weder als Nederlandsche Wieier Bond (N. W. B.) werkzaam zijn in het belang van alle wielrenners. Het hoofdbestuur is samengesteld als volgt: voorzitter: jhr. G. D. H. Bosch van Drakestein; 2e voorzitter: F. G. Otten; algemeen secretaris penningmeester: J. Pieters, Stuyvesantstraat 333, Den Haag; commissarissen: P. D. Moes JAARSVELD, 414.4 M. KRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.05 Wij beginnen den dag, 8.15 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuur, 12.00 Gramofoon muziek, 12.15 John Kristel en zijn Trou badours, 12.45 Berichten ANP, gramofoon muziek, 1.15 Vervolg van 12.15, 2.00 Orgel concert, 2.30 Gramofoonmuziek, 4.00 le acte van de opera „Rigoletto" (gr.pl.). 5.00 Voor zieken, 5.15 Gramofoonmuziek, 5.45 John Kristel en zijn Troubadours, 6.45 Gramofoonmuziek, 7.00 Causerie „Allen die van goeden wille zijn", 7.15 Gramofoon muziek, 7.30 Reportage, 8.00 Berichten ANP, 8.15 Propaganda-toespraak, 8.20 KRO-Symphonie-orkest, KRO-Koor en so listen, 9.30 Gramofoonmuziek, 9.40 Cause rie „Nederlandsche schilderkunst", 9.55 Gramofoonmuziek, 10.10 Wij sluiten den dag, 10.1510.25 Berichten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-Uitzending 7.30 Gramofoonmuziek, 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 9,05 Omroepor kest en soliste (opn.), 10.15 Gramofoon muziek. 10.30 Ensemble Rentmeester. 11.45 Ensemble Rentmeester, 12.45 Berichten ANP, eventueel Gramofoonmuziek, 1.00 AVRO-Amusementsorkest en soliste, 1.45 Gramofoonmuziek, 2.15 Solistenconcert, 3.30 Omroeporkest en gramofoonmuziek, 5.15 Gramofoonmuziek met toelichting, 5.45 AVRO-Dansorkest, 6.30 Gramofoon muziek, 7.00 Reportage, 7.15 Omroeporkest en solist, 8.15 Berichten ANP, 9.00 Gramo foonmuziek, 9.30 Gramofoonmuziek, 10.15 10.30 Berichten ANP. heeren H. L. F. M. baron Hövel tot Wezeveld en Westerflier uit Maastricht, G. H. M. Sassen uit Breda en voor het candidaatsexamen in de rechten D. Overbosch uit Arnhem, R. M. Weste rink uit Velp. AMSTERDAM. Geslaagd voor het candidaats examen in de rechten A. Begheijn. NIJMEGEN. Aan de R.K. Universiteit slaag de (cum laude) de heer F. J. F. A. Duynstee tot doctor in de rechtswetenschappen, op het proefschrift Commanditaire vraagstukken. De heer Duynstee is te Maastricht geboren op 11 Februari 1914. ROTTERDAM. (Nederlandsche Economische Hoogeschool.) Geslaagd voor het candidaats examen in de economische wetenschappen: de heer H. R. v. d. Broeke. kops, M. P. Peeters, A. Mazairac en L. Didier. Het bestuur bestaat dus vrijwel geheel uit oud-kampioenen en is uiteraard uitstekend op de hoogte met de toestanden in de renners wereld. De N. W. B. zal een krachtige actie voeren om alle renners zonder uitzondering te vereenigen. Daartoe heeft de N. W. B. bereids stappen on dernomen bij de Nationale Stichting voor Li chamelijke opvoeding, teneinde te verkrijgen, dat de vier rennersbonden, t.w. N. W. B., Noor delijk Wieier Verband, Zuid-Nederlandsche Wie lerfederatie en N. W. U., tot overeenstemming komen. Nijmegen (R.K. Universiteit) Gepromo veerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld „Schola Hemsternu- éiana", de herleving der Grieksche studiën aan ae Nederlandsche universiteiten in de asnc- tiende eeuw van Perizonius tot en met Valcke- naer en 21 stellingen: de zeereerw. heer J. G. Gerretzen, rector van het R.K. Lyceum te Breda. Geslaagd voor doet. ex. rechten: de heeren F. M. Palmen uit Eindhoven, G. P. Hauer uit Nijmegen en voor cand.-ex. rechten: mej. C. A. J. Verbist uit Den Haag en D. S. baron van S.ingelandt uit Nijmegen. Geslaagd voor het doct.-ex. in de theologie: de weleerw. pater J. G. Roefs O. Carm. te Nij megen; voor het doct.-ex. in het Engelsch: mej F. M. A. J. Verschure uit Vugt; voor het dcet.- ex. in de rechten: de heeren H. L. F. M. baron Hovel tot Wezeveld en Westerflier uit Maas tricht, G. H. M. Sassen uit Breda en voor hit cand.-ex. in de rechten D. Overbosch uit Arn hem, R. M- Westerink uit Velp. Doctoraal klassieke taal en letterkunde: pater A. A. M. Hoogveld O E.S.A. uit Nijmegen; de heeren A. Uitterhoeve uit Vogelwaarde (Z.) en T. H. Arts uit Den Bosch; candidaats klas sieke taal en letterkunde: de heer Th. L. H. Claessens uit Maastricht; candidaats rechten: de heeren F. Ph. Polak uit Nijmegen en G. N. Lavaleye uit Arnhem. Doctoraal rechten: de heeren dr. V. F. J. A. J. van den Brekel uit Hilversum en B. F. R van Oppenraay uit Nijmegen; candidaats rech ten: de heer E. de Kiewit uit Nijmegen; docto raal klassieke taal en letterkunde: de heer L. M A. van Rooy te Deventer; candidaats k'as- sieke taal en letterkunde: de heer J. J. M Willekens uit Tilburg, doctoraal rechten: de heeren: N. G. Pierson uit Ressen en R. J. J. M. Tellegen. Den Haag; candidaats rechten dc heeren H. H. Engelen uit Maasniel, J. J. van Wessem uit Sittard en A. W. M. van Meer uit Zutfen ROTTERDAM. Geslaagd voor het candidaats examen in de economische wetenschappen aan de Nederlandsche Economische Hoogeschool de heeren H. M. van der Mersch, J. H. N. Zijlstra, H. G. Franck, G. J. Kesteloo en voor het doc toraal examen in de economische wetenschap pen de heeren Soemitro Djojohadikoesoemo, R Saroso Wirodihardjo, J. Lupgens, J. L. Wolff. GRONINGEN. Aan de universiteit slaagden heden voor het candidaatsexamen rechtsgeleerd heid de dames H. Stoffel te Deventer en J. L. T. Meendersma te Groningen. NIJMEGEN (R.K. Universiteit). Gepromo veerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „Schola Hemsterhu- siana, de herleving der Grieksche studiën aan de Nederlandsche universiteiten in de acht tiende eeuw van Perizonius tot en met Valcke- naer" en 21 stellingen, de heer J. G. Gerretzen, geboren te Amsterdam en rector van het R.K. Lyceum te Breda. Geslaagd voor doctoraal examen rechten de heeren F. M. Palmen uit Eindhoven, G. P. Hauer uit Nijmegen en voor candidaatsexamen rechten mej. C. A. J. Verbist uit Den Haag en D. S. baron van Slingelandt uit Nijmegen. Geslaagd voor het doctoraal examen in de theologie de weleerw. pater J. G. Roefs O.Carm. te Nijmegen; voor het doctoraal examen in het Engelsch mej. F. M. A. J. Verschure uit Vught, voor het doctoraal examen in de rechten de LEIDEN (Eindexamen gem. H.B.S., Afd. B.). Geslaagd: F. van der Blij, D. W. C. Boom, J. W. Broekhuizen, Leiden; R. Fransen, Noord- wijkerhout, J. Geertsma, Gondho Pratomo (R.M.), Leiden, J. M. Goudswaard, D. ten Ha gen, Wassenaar, J. Hoogeveen, Leiden, A. van Kooy, Voorschoten, J. Lammens, Zoetermeer, A. Lindenbergh, K. N. Nieuwzwaag, Leiden, M. C. Senn van Basel Wagemans, Oegstgeest, O. A. Singelenberg, Wassenaar, G. A. Steenpoorte, Voorburg,-J. C. Vlaardingenbroek, E. van der Wal, Leiden, A. Wessels, Voorburg, P. Westen dorp, Voorschoten, mej. Annie Berkhout, L. H. Krol, S. Lammers, E. H. van Leeuwen, Leiden, J. F. Minnée, Noordwijk aan Zee, J. C. Nell, Voorschoten, P. Otto, C. J. H. Oudshoorn, E. de Roo, Leiden. J. A. Roosdorp, Katwijk Binnen, J. C. Schouten, A. M. H. Straatman, Leiden, mej. Gerda H. van der Sijde, D. W. van der Tak, Voorburg, M. F. Verdoes, Katwijk aan Zee, mej. Arja Vosselman, mej. Co. J. Wage mans, J. M. Versteeg, Leiden, J. J. C. Weyn- man, Wassenaar en P. van 't Zelfde, Voorburg. Afgewezen 3. NIJMEGEN (Canisiuscollege)Geslaagd voor H.B.S. A de heeren: P. Bouwens, I. Hendriks, H. Jansen o. d. Haag, Jo Janssen, Jo v. d. Kraan, Fr. Lathouwers, L. Meulenberg, J. Nuy- ten, allen te Nijmegen; P. Aarden te Oosterhout (N.-B.), Th. Fikkers te Martenshoek, A. Groe nendijk te Nieuwkoop, P. Peters te Ospel (L.), R. Rosemöller te Maastricht, J. van Schijndel te Waspik, M. Meve te Utrecht, J. van Wezel te Terborg, J. V. d. Wilde te Bandoeng, R. Wil- king te Hulst (Z.), Jo Wolff te Gouda. ROTTERDAM. (R.K. H.B.S. met 5-j. c. voor jongens. Afdeeling A). Geëxamineerd 15 can didates Geslaagd: H. Bosman, H. H. Brouwers, J. Bruggers, C. J. van Dun, J. F. A. v. d. Griendt, J. F. Kortmulder, J. J. H. v. d. Kraan, P. C. H. de Leeuw, G. J. J. Lemmens, A. P. v. Lent, A H. Loehr, J. S. N. Mineur, H. W. A. Muller, G. J. Robijn, J. J. G. M. v. d. Ven. ZWOLLE. Geëxamineerd 10 Juli 35 candida tes Geslaagd Diploma B: W. Nooteboom, Scheemda; J. v. Harten, Groningen. Afgewe zen 5. Geslaagd Dipl. A.: A. Baurichter, Heino; A. Flint, E. Hauff, H. Jansen, S. Kars, E. Koevoets, M. Kuypers, A. Leonards, allen te Zwolle; H. Moorman, A. Werdmuller, M. de Wolf, S. de Wolf, allen te Emmer Compascuum; S. van den Hende, H. Kleine, J. Kroon, G. v. Mal, P. Gevers, J. Wortelboer, allen te Groningen; J. Nieuwhof, R. Palstra, C. Postma, T. Riemersma, allen te Leeuwarden; M. Stornebrink, Irnsum; Z. Ter- weer, Leeuwarden. Afgewezen 4. 's-GRAVENHAGE. Van 18 leerlingen der Ne derlandsche Vereeniging tot opleiding van ge zinshulpen volgens het leerlingenstelsel behaal den 17 het diploma van gezinshulp en wel: Elisabeth Caffa, Catherina van Dongen, Justine van der Gaag, Maria van der Geer, Vincencia Honzik, Hendrina Jansen, Marie Kok, Marie Labrie, Marie Luthart, Geertruida Reudink, Jo hanna Spronck, Corrie Valken, Geesje Rits man, Hiltje Veenstra, Johanna van de Vijver, jeltje van der Werff en Franciska Wijnants. Een candidate werd afgewezen. 40 Was het mogelijk, dat hij door niets anders dan door het onweerstaanbaar verlangen van den misdadiger, de plaats van de misdaad weer te zien, hierheen was gelokt? Deze vraag stelde Hempel zich, die nu ver achter moest blijven, omdat het terrein verder geheel open was en geen schuilplaats meer bood- Toen de onbekende aan het huis van de weduwe was gekomen, bleef hij een oogenblik staan, om dan nog sneller dan eerst zijn weg voort te zetten. Plotseling scheen alle gevoel van afmatting van hem geweken te zijn. Zijn tred was nu snel en veerkrachtig. «.las twijfelde niet meer, wat het doel van de nachtelijke wandeling was. Het pad leidde naar het park van Grauenegg! Maar wat kon de geheimzinnige man daar gaan zoeken?! Het laatste stuk van het pad ging nogal steil emhoog en had aan weerszijden struikgewas en kreupelhout. Silas kon dus zonder vrees voor ontdekking den man weer naderen en spoedig hoorde hij hem op geringen afstand voor zich hijgen. Nu was het struikgewas niet meer zoo dicht; men zag reeds de uitgestrekte grasperken met groepen boomen, die zich als reuzen aflijnden tegen de halfdonkere lucht. Links houdende ging men recht naar den achterkant van het kasteel, waarbij men eenige bijgebouwen moest passeeren. De onbekende versmaadde dien weg; hij sloeg eerst rechts af, liet de bijgebouwen op 'n af stand liggen en schreed met snelle, zachte stappen op het einde van den rechterzijvleugel toe. Daar bevonden zich, behalve leegstaande logeerkamers, alleen de vertrekken van graaf Demeter en die van de gravin. Uit een venster van de laatste schemerde nog licht, 't Was een uur vóór middernacht De andere vensters waren alle donker, met uitzon dering van dat van freule Rita's slaapkamer; maar dit vertrek was in den linkerzijvleugel ge legen. De „man in t grijs" moest zeer goed den weg weten. Zonder te aarzelen ging hij, het kiezelpad vermijdend, tot dicht onder het venster van de gravin; daar bukte hij zich, raapte eenige steen tjes op en wierp ze zeer behendig tegen de ruiten. Silas Hempel, die, achter een jasmijnstruik verborgen, slechts eenige stappen van hem ver wijderd stond, wachtte met gespannen aandacht op hetgeen er nu zou volgen. Na verloop van nauwelijks een minuut werd het venster op de eerste verdieping geopend en in de helder verlichte omlijsting verscheen de gedaante van de gravin. Deze luisterde, boog zich uit het venster en trachtte, met haar blik door de duisternis te boren. De „man in 't grijs" kwam een stap dichterbij en liet een zacht sissend geluid hooren. Hempel zag de gravin een gebaar van schrik maken. Maar de man zei in de stilte van den nacht, duidelijk hoorbaar: „Renate!" De gedaante der gravin verdween onmiddel lijk uit de omlijsting van het venster. Gedurende eenige minuten heerschte weer diepe stilte. Toen werd beneden een klein zijpoortje geopend en de gravin vertoonde zich. Zij droeg denzelfden zijden mantel als bij haar nachtelijk bezoek aan het huis van mevrouw Backer en een dieven lantarentje in de hand. De „man in 't grijs" kwam op haar toege sneld. Wat? Jij? Hoe kom jij hier? hoorde Silas de gravin vragen. Hij legde den vinger op den mond en wees op den achtergrond van het park; zwijgend sloegen zij toen die richting in. Ongeveer driehonderd stappen van het kasteel lag een kleine eendenvijver, op den kant waar van een soort optrekje was gebouwd, 's Zomers werd daar dikwijls thee gedronken en in het najaar diende het gebouwtje aan de jagers tot schuilplaats bij de eendenjacht. Daarheen ging de gravin met den vreemde ling. De vele boomen en struiken en het daar onder groeiende korte gras, dat ieder geluid UTRECHT, 10 Juli. Geslaagd: Izaak Blok, Fien van Bokhorst, Adri Gille, Truus Hooge veen, Bernarda Knorr, Nellie Lauffer, Francina Meerburg, Jaantje Oskam, Nel Pijnenburg, Gre ta Woudenberg. Afgewezen: 8 candidaten. De examens zijn geëindigd. BARNEVELD, 11 Juli. Pluimveemarkt. Oude kippen per kg. 40—50 cent, oude hanen 35—80 cent, jonge hanen 25—75 cent per stuk, 45— 50 cent per kg. N.H. Blauwen per kg. 45—60 ct. Jonge hennen 5090 cent, tamme duiven per paar 2025 cent, tamme eenden 1540 cent, ganzen 1.40—2, kalkoenen per kg. 60—75 cent, tamme konijnen 0.701, wilde konijnen 30-35 cent, piepkuikens 5—12 cent, woerden 25—55 ct Aanvoer 51.500 stuks. Handel vlug. Eiermarkt. Witte eieren 3.853.95, gemengde 3 954.05, bruine 44.25, eendeieren 33.20 per 100 stuks. Aanvoer 2.570.000 stuks. Handel rede- Ilik BROEK OP LANGENDIJK, 11 Juli. 19400 kg. Roode kool 4.504.80, 6000 kg. Tomaten: A 18.20 —18.40, B 18.70, C 18.00, CC 10.501080, 453000 kg. aardappelen: Schotsche Muizen 4.404.90, Drielingen 1.802.80, Eigenheimers 4.805.50, Blauwe Eigenheimers 4.606, kriel 1.302.10, 270 ke Slaboonen 17.9021, Tuinboonen 44.60 GOUDA, 11 Juli. Veemarkt. Aangevoerd in to taal 922 stuks, waarvan 89 slachtvarkens. Vette van 3032 ct. per pond, levend met 2 pet. kor ting. 335 magere varkens 2540 per st. 452 big gen 1217 per st. 93 nuchtere kalveren 612. 2 schapen. 21 bokken en geiten 2—5 per stuk. Handeï: Alle soorten redelijk. Algemeene markt: 324 partijen kaas le kwal. 34.0036.00, ld. 2e kwal. 31.00—33.00. Zware 38.00. Crisisaftrek 10.3 ct. Handel: goed; 182 ponden boter. Goeboter dempte, maakten het Silas mogelijk, in hun nabijheid te blijven. Van het fluisterend gevoerd gesprek kon hij echter geen woord opvangen. Eerst toen de gravin de deur van het gebouwtje opende, hoorde hij haar ietwat luider zeggen: Waarom heb je mij niets laten weten? En de vreemdeling antwoordde: Hoe zou mij dat mogelijk zijn geweest? Tot Napels was het een achtervolging, waar van je je geen denkbeeld kunt maken. Steeds dacht ik, hem nog te pakken te zullen krijgen, maar door het schot had hij mij zoo leelijk ge kwetst, dat ik mij nauwelijks op de been kon houden. Ik kon hem niet volgen aan boord, want zooveel geld had ik niet bij mij. Toen dacht ik, in twee dagen weer hier te zijn, maar op de terugreis, te Venetië, waren mijn krachten uit geput Zij zouden daar alles hebben kunnen lezen en wetenEn ik kon mij voorstellen, hoe het hier toegingIntusschen bevindt zich de kerel reeds in volle zee't is om er gek van te worden! En nu? Wat wil je doen? wel, hem nazetten, dat spreekt van zelf! Geef me geld. Ik houd me intusschen in een van de leege logeerkamers verborgen. Binnen vier dagen, vóór het vertrek van de „Neptun" moet ik in Napels zijn Zij traden het paviljoen binnen en de gravin sloot de deur achter zich. Maar de detective wist raad. Het paviljoen was achthoekig en be stond uit maar één vertrek. Ieder muurvlak had een hoog, smal venster, voorzien van een jaloezie. Bon 51 tot en met 60 uit het brood- bonboekje. Geldig tot en met 14 Juli (eventueel tot en met 18 Juli). Recht gevend op: totaal 2000 gram brood. Bon 85 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 2 Aug. Recht gevend op: Half pond koffie of Half ons thee. Bon 80 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 25 Juli. Recht gevend op: Een kilogram suiker. Bon 75 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 12 Juli. Recht gevend op: Half pond tarwe-bloem of Half pond zelfrijzend bakmeel. (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) Zegel „Periode 2". Geldig tot en met 14 Juli. Recht gevend op: Twee Liter petroleum. 8590, Weiboter 8085 per pond. Handel: vlug. 139000 stuks eieren. Kipeieren 3.603.90, een deneieren 2.753.00 per 100 stuks. Handel: matig. Coöperatieve Zuid-Hollandsche Eierveiling g. a: (C. Z. H. E.) te Gouda. Veilingbericht van: Aanvoer 165.000 kipeieren: 56/58 kg. 3.60—3.65, 58/60 kg. 3.65—3.70, 60/62 k.g 3.70—3.85, 62/70 3.854.40, 58/72 kg. 3.654.50, kleine eieren 3.35 3.55 per 100 stuks. Aanvoer 1000 eendeneieren: 2.603.00 per 100 stuks. HOORN, 11 Juli. Kaasmafkt. Aanvoer 7 sta pels, 2110 kg. Kleine boerenkaas 27.00. Handel goed. 's-HERTOGENBOSCH, 10 Juli. Veemarkt. Op de markt van heden waren aangevoerd 2516 st.: 1148 runderen, 47 vette kalveren, 192 nuchtere kalveren, 728 biggen, 48 zeugen, 95 loopers, 258 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt: kalfkoeien 165.00280, magere ossen en koeien 125.00165 per stuk. Vette ossen en koeien: le kwal. 8894. 2e kwal. 7886, 3e kwal. 6672 ct. per kg. Jongvee 110.00160, graskalveren 70.00 90, nuchtere kalveren 11.00-18. zeugen 110.00 145, loopers 33.0040, biggen 18.0026, 6Chapen 26.0034, lammeren 9.0013. Aanvoer van runderen matig met zeer vlotten handel en hooge prijzen. Stieren aanvoer matig, goede handel, duur. Jongvee goede aanvoer, goede handel, prijzen vast. Nuchtere kalveren aanvoer matig, zeer duur. Fokvarkens goede aan voer, hooge prijzen. Schapen en lammeren groo- te aanvoer, hooge prijzen, vlotte handel. Biggen aanvoer matig, prijzen zeer vast. Loopers groóte aanvoer, prijzen stijgend. ZWOLLE, 10 Juli. Tuinbouwveiling. Natuursla 1—1.30, Andijvie 1.80—1.90, Bloemkool A 10.80 15.20, Idem B 6.709, Komkommers A 5.80 7.10, B 5—6.50, C 4.20—5.10, Meloenen 20.00—32 per 100 stuks. Bospeen 57.50, Selderie 5080 cent, Bieten 1 802.50 per 100 bos. Andijvie 2 2 20, Stamsnijboonen 18.00, Dubb. Boonen 17.00 21, Doperwten 15.0019, Peulen 15.0016, Pos telein 3.104.10, Spitskool 4.206, Spinazie 2.106. Tuinboonen 5.706.10, Rabarber 1— 3.20, Roode kool 4.906.30, Groene kool 5.80 per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 11 Juli. Aangevoerd 332.200 kg. aardappelen: Schotsche Muizen 4.40 —4.60, Drielingen 2.302.90. Bonken 4.40, kriel 1.201.60, Blauwe Eigenheimers 4.905.10, 55 kg. Slaboonen 1700, 125 kg. Nep 9.90. (Officieel) AMSTERDAM, 11 Juli 1940. De Nederlandsche Bank publiceerde heden de volgende valuta-koersen: Uitbetaling Berlijn 75.2875.43. Brussel 30.1130.17. Zurich 42.57—42.66. Stockholm 44.8144.95. Helsingfors 3.813.82. New York 1.88 3/16—1.88 7/16. Zwitsersch bankpapier 42.5242.70. Zweedsch bankpapier 44.76—44.94. Belgisch bankpapier 30.0830.20. New York bankpapier 186)4190'4. (Alles onveranderd) DONDERDAG 11 Juli G <D g b 2 rt p. cö co G co G G os -*-» t w co O v-t S" O) bf) •G -S cd jj Sedert Gisteren m Keulen 6 u. Lobith Nijmegen St. Andr W Arnhem Vreeswijk 1. w. Westervoort Deventer Kampen Mastr. H.S. 1) Borgh. Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Lith 39,56 13.30 10.75 5.56 10.52 3.00 11.11 5,16 0.00 0.53 43,10 14.23 13.70 000 6.61 0.82 38.50 10 99 8.64 3,23 8.72 0.- 9.37 2.81 0.06 0.- 40.93 11.12 4 98 0.35 0.05 0.01 0.— 0.- 0,- 0,- 0.01 0.- 0,_ 0«— 0— 0.— 0.— 0.- 0.02 0,11 0,- 0.02 0.03 0.00 0.00 0.— 0.06 0.04 0.- 0,11 0.01 0,_ 0,- 0,— 0— Beneden de sluis. 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopende stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave Woolworth boekte in Juni j.l. aan omzet ten 26.02 mill. doll, winst tegen 26.07 mill, doll, in Mei en 24.66 mill. doll, in Juni 1939. De productie van ruw-ijzer in de Vereen. Staten bedroeg in Juni j.l. 3.80 mill, ton, te gen 3.51 mill, ton in Mei en 2.11 mill, ton in Juni 1939. De dagelijksche productie be droeg resp. 127.000, 113.000 en 71.000 ton. Het aantal in bedrijf zijnde hoogovens be droeg resp. 181,172 en 118 stuks. De Atchison Topeka boekte in Mei j.l. aan netto-ontvangsten 630 mill. doll, tegen 106 mill. doll, in Mei 1939; in de eerste vijf maanden aan netto's 2.846.000 doll, tegen 328.000 doll, in dezelfde periode van 1939. De Baltimore and Ohio boekte in Mei aan netto-ontvangsten 2.958.000 doll, tegen 876.000 doll in Mei 1939. In de eerste vijf maanden 9.535.000 doll, tegen 5.844.000 doll, in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De Chicago North Western boekte in Mei j.l. aan netto-ontvangsten 673.000 doll, te gen een deficit van 311.000 doll, in Mei 1939. In de eerste vijf maanden een netto-verlies van 6.51 mill. doll, tegen 8.40 mill. doll, in dezelfde periode van het vorig jaar. De Chicago Great Western boekte in Mei aan netto-ontvangsten 83.000 doll, tegen 99.000 doll, in Mei 1939. In de eerste vijf maanden 246.000 doll, tegen 243.000 doll, in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De Louis Nashville boekte in Mei aan netto-ontvangsten 1.630.000 doll, tegen 853.000 doll, in Mei 1939. In de eerste vijf maanden 6.39 mill. doll, tegen 4.41 mill. doll, in dezelfde periode van het vorig jawr. De New York Ontario and Western boek te in Mei een netto bedrijfsverlies van 77,000 doll, tegen 31.000 doll, in Mei 1939. In de eerste vijf maanden een bedrijfsverlies van 447.000 doll. tgen 45.000 doll, in dezelfde periode van het vorig jaar. De New-York Central boekte in Mei aan netto-ontvangsten 2.87 mill. doll, tegen 1.68 mill. doll, in Mei 1939. In de eerste vijf maanden 12.46 mill. doll, tegen 6.23 mill. doll, in dezelfde periode van het vorig jaar. De Pennsylvania Rrd. boekte in Mei aan netto's 6.90 mill. doll, tegen 3.55 mill. doll, in Mei 1939. In de eerste vijf maanden 28.14 mill. doll, tegen 21.16 mill. doll, in de over eenkomstige periode van het vorig jaar. De Southern Pacific boekte per einde Mei j.l. 500.000 doll, minder dan het verlies over de eerste vijf maanden van 1939 ad 6.58 mill. doll. De resultaten over Juni j.l. waren beter. De mij. heeft 2400 a 2500 wagons aangekocht. De Southern Railway boekte in Mei een netto-winst van 68.689 doll, tegen een ver lies van 262.909 doll, in Mei 1939. In de eer ste vijf maanden 468-143 doll, tegen een ver lies van 598.391 doll, in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Momenteel zijn de ontvangsten 10 pet. grooter dan verleden jaar. De uitvoer van ijzer en staal door de Ver een. Staten bedroeg in de eerste acht oor logsmaanden 2.89 mill, ton tegen 1-45 mill, ton in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De Norfolk and Western boekte in Mei aan netto bedrijfsontvangsten 3.01 mill, doll., hetgeen een stijging beteekent van 2.28 mill. doll, ten opzichte van Mei 1939. In de eerste vijf maanden 13.44 mill. doll, of 6.54 mill. doll, meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De netto-inkomsten ko men overeen met 1.97 doll, tegen 0.35 doll, per aandeel. Naar het Amsterdamsch Effectenblad uit particuliere bron verneemt, keert de Shell Union het eerste dividend uit in dit jaar van 0.25 doll, per aandeel tegen een totaal dividend van 0.50 doll. p. a. in 1939 en 0.70 doll. p. a. in 1938. De staalproductie in de Vereen. Staten, die in April j.l. 61 pet. der capaciteit be droeg en in de volgende weken tot de laat ste week van Juni tot 88 pet. steeg, zal waarschijnlijk nog sterker toenemen aan gezien de nieuwe orders grooter zijn dan ooit in de laatste tien jaar is voorgekomen. De Texas Corporation stelt de inschrij ving open op 60 mill. doll. 3 pet. obligaties in 1965 vervallende. 147 Amerikaansche Spoonoegen der eer ste klasse boekten in April j.l. een netto verlies van 9.26 mill. doll, tegen 27.62 mill, doll, in April 1939. In de eerste vier maan den een netto-verlies van 21.86 mill. dolL tegen 70.44 mill. doll, in dezelfde periode van het vorig jaar. In Mei j.l. boekten zij 123 pet. hoogere ontvangsten dan in Mei 1939. Waarschijnlijk waren de vensters niet alle van binnen gesloten, want anders zou het in de aan het water gelegen ruimte vochtig en muf zijn géwordén. Hempel moest dus enkel het open staande venster zien te vinden. Voorzichtig sloop hij den muur langs. Hij had zich niet vergist het vierde venster, van den weg af gerekend, stond open. Door de niet zeer vast op elkaar sluitende latten van de jaloezie kon men zelfs gemakkelijk binnen kijken. Toen Silas, dat deed, kon hij zich bijna niet bedwingen. De vreemdeling had de knoopen van zon overjas losgemaakt en zijn hoed afgezet; het licht van het dievenlantarentje, dat de gravin naast zich op de tafel had gezet, viel juist op zijn gladgeschoren gezicht. En Hempel kon thans niet meer twijfelen, wat de identiteit van den man betrof. Hetzelfde gezicht met den arendsneus, de felle grijze oogen en den eigenaardig-vasten trek om de weeke lippen, had hij gezien op het portret, dat in de kamer der gravin boven haar schrijftafel hing. 't Was graaf Demeter von Grauenstein, de majoraatsheer van Grauenegg. Ais de bliksem vóór hem in den grond was geslagen, had Silas niet heviger ontsteld kunnen zijn. De graaf was dus niet vermoord! Terwijl men overal naar zijn lijk zocht, had hy in alle stilte den moordenaar achtervolgd, en alleen gebrek aan geld had hem verhinderd, op het juiste oogenbfflc de hand op den misdadiger te lessen Doch waarom zoo geheimzinnig? Waarom had hü niet liever, toen het toeval hem in kennis stelde van den moord, den eersten den besten politieagent ter hulp geroepen, om den moordenaar aan te houden?.... Toen zeide de gravin tot haar man; weet je zeker, dat hij de papieren in zijn bezit heeft? Heel zeker. Hij was met geen ander doel van Sydney gekomen, en je begrijpt, dat ik ze tot iederen prijs moet hebben. Zul je mij vóór morgenavond het geld kunnen bezorgen? Ik hoop hetMoeilijker zal het zün je aanwezigheid in het kasteel volkomen geheim te houden.... Op Hanna valt niet meer te rekenenZou je niet eenvoudig openlijk kun nen doen, alsof je teruggekeerd bent van een reis? Om te worden gekweld met duizend vragen en verhooren! Neen, dat gaat niet. Men heeft de kleeren gevonden, die ik in de kalkgroéve heb verborgen; daags te voren had ik daar al mijn overjas neergelegd. Ik heb een wond, die hy mü heeft toegebracht. Welke verklaring zal ik van dit alles geven? En als mij nadere en juiste bijzonderheden aangaande de reis worden ge vraagd? In ieder geval zou er heel wat tyd ver loren gaan en ik wil op tijd aan de boot zijn, ik heb geen uur te verliezen. Morgan is een zeer energiek mensch; brengt iets hem op de ge dachte gebruik te maken van de papieren, dan is alles verloren. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6