Successen van het luchtwapen tegen Britsche convooien Uit Frankrijk terug Landmijn ontploft I in De Italiaansche actie Middellandsche Zee de Hongarije's samenwerking met de as Plechtige Hoogmis op kerkplein Buitenlandsche fondsen De luchtgevechten boven het Kanaal frankrijks premier wordt voortaan staatshoofd De„Twee-0ceanen-vloot" der Ver. Staten Solidariteit van de as-mogendheden KAMPEERVERBOD I Troepenschip „Paganini" gezonken De handel daarin is verboden Duitsch legerbericht Drie personen gedood, vier gewond Luchtmacht behaalde beslissende resultaten Telegram van Teleki aan Hitier BURGERWACHTEN WORDEN OPGEHEVEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 12 JULI 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27% ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG Na. 2248? Het frontbeficht Een interview met Baudouin Boven het Kanaal „Geen soldaat naar den Euro- pcesclien oorlog" Opnieuw gebleken bij de Duitsch- Italiaansch-H ongaar sche besprekingen Nederlandsche vluchtelingen weer in eigen land Geen ontheffing meer te Loos- drecht en Breukelen-St. Pieter Ciano in Rome terug Commentaar der Ber- lijnsche bladen 220 man met de Paginini omgekomen Britsch communiqué BOMMEN OP ALMELO Vier dooden en verscheidene gewonden Ter viering van het feest van de Martelaren van G or cum te Weert Indo-Ghina erkent Pétain Mosley's partij ontbonden Pietluttigheden NIEUWE KAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 11 Juli (D.N.B.). Het opper- bevel van de weermacht deelt mede: De reeds door een afzonderlijke mededee- ling bekend gemaakte successen van het luchtwapen tegen Britsche convooien, heb ben, naar men heeft kunnen eonstateeren, tot vernietiging van een kruiser van 7.000 ton en vier handelsschepen van m totaal 21.000 br. registerton geleid. Verder werden een kruiser en zeven han delsschepen, waaronder een tankboot, zoo zwaar beschadigd of in brand geschoten, dat met het verlies er van gerekend kan worden. Voorts behaalden onze gevechtsvliegers op den dag van gisteren successen tegen vlieg velden in Zuidoost-Engeland, tegen havenwer ken aan de Zuid- en Zuidwestkust en fabrieken der wapenindustrie. In het bijzonder werden in de munitieopslag- Maatsen bij Pembroke en in de havens van Ply mouth en Swansea hevige explosies en groote branden waargenomen. Ook de tankinstallaties van Pembroke en Portland zijn in brand geraakt. Een vijandelijke aanval op het vliegveld Amiens—Glissy door zeven bommenwerpers is êeëindigd met het neerschieten van alle zeven Vliegtuigen, zooals ook reeds in een speciaal bericht is medegedeeld. Verder ontstond in verband met een aanval op een convooi in het Kanaal een luchtgevecht, baarbij tien vijandelijke jagers neergeschoten berden. In den nacht van 10 op 11 Juli onder ham de vijand geen vluchten naa? het Rijks- Êfibied. In totaal werden gisteren in luchtgevechten vijandelijke vliegtuigen en een versperrings ballon neergehaald. Zeven eigen vliegtuigen *orden vermist. In den handelsoorlog tegen Engeland nemen be successen ten gevolge van de gunstige uit- Sangsbases onzer duikbooten toe. Zoo werden «leen in de laatste zes weken tot den 8sten Juli 609.000 br. r.ton vijandelijke handels- 'cheepsruimte tot zinken gebracht. Daardoor is bet gemiddelde cijfer van het tot zinken bren gen door duikbooten per week tot over de 100.000 br. r.ton gestegen. Het frontbericht van het D.N.B. van Donder dag luidt als volgt: Het is den Duitschen duikbooten gelukt in den loop van de laatste zes weken rond 609.000 bruto registerton scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij in den grond te boren. Deze ver hezen moeten Groot-Brittannië des te harder treffen, daar de Britsche economie in al haar Jakken volkomen aangewezen is op aanvullende jhlporten. Voor de Engelsche voedingseconomie bestaat een doorloopende aanvultende invoer- behoefte van rond 80 pet. van net verbruik. 'Oor talrijke voor den oorlog belangrijke in dustrieën, zooals bijv. de aluminiumproductie, fUigt de importbehoefte tot bijna 100 pet. der benoodigde grondstoffen. Reeds voor den oor- log moesten ongeveer 96 procent der noodige Petroleumproducten over zee worden aange veerd, aangezien de aanwezige hydreerinstalla- Jjés nauwelijks 4 pet. van de normale vredes- b^hoefte konden dekken. Het verlies aan bruikbare tonnage is voor Engeland echter, ondanks het in beslag nemen V®n Noorsche, Deensche, Nederlandsche, Bel gische en Pransche schepen, des te pijnlijker, daar bü den aanvang van den oorlog de be- Schikbare Britsche koopvaardij-scheepsruimte ongeveer een millioen ton geringer was dan in het begin van den Wereld-oorlog. Voor de uitwerking van de Duitsche blokkade ogen Engeland is het kenmerkend, dat in den J°ngsten tijd herhaaldelijk sterke Britsche con vooien het Kanaal en de Straat van Dover blijven gebruiken, ondanks de voortdurende fuccesvoiie Duitsche aanvallen, aangezien klaar blijkelijk de havens der Britsche Westkust met bun installaties niet voldoende zijn om de door- 'oopende overzeesche ravitailleeringsbehoefte te '°ssen en te vervoeren. In dit verband moet er aan herinnerd wor den, dat Londen en de havens van de Theems tot dusverre rond 42 pet. van den totalen Brit- Johen invoer moesten opnemen en omslaan, een hoeveelheid goederen dus, cie niet zonder meer vorlegd kan worden naar andere havens, aan gezien daar de noodige speciale installaties ont breken. Dientengevolge ziet de Britsche regee- 'big zich klaarblijkelijk genoodzaakt de con- v°oien tot iederen prijs en zelfs met de zwaar- Hew vork, ll JuU. (D.N.B.). De Chicago Oaily News publiceert een interview van zijn 0l'respondent met den minister van Buiten- ^bdsche Zaken, Baudouin, in Vichy. Baudouin ^'klaarde: Frankrijk is en zal een democratie lijven. Onder de nieuwe grondwet zal de Eerste ^'bister tegelijkertijd hoofd van den staat zijn ,ft uitgebreide machtsbevoegdheden bezitten, om b.et hoofd te kunnen bieden aan moeilijke situa- liHS' No°it zal maarschalk Pétain of een ander 'an het kabinet als dictator regeeren. u verder heeft Baudouin volgens dit blad verze- ercL dat het parlement ook verder volgens de- hioi '°cratisch model zal worden gekozen. De mi- bjster keerde zich verder tegen de bewering van Cooper, dat de Fransclie regeering onvrij ste offers door het Kanaal naar de monding van de Theems te laten gaan. Uit Stockholm meldt het D.N.B.De lucht gevechten, die zich Woensdag boven het Ka naal, boven de Britsche Zuidkust en zelfs bo ven deelen van Midden-Engeland en Schot land hebben afgespeeld, kunnen voor de Brit sche openbare meening niet geheim worden ge houden. In de Zuidelijke voorsteden van Lon den heeft men Woensdag den geheelen dag het gedaver van de kanonnen aan de Zuidkust kunnen hooien. Duizenden Engelschen konden met eigen oogen zien, hoe de Duitsche machi nes een Britsch convooi in het Kanaal bij Do ver aanvielen. „Stockholms Tidningen" meldt, dat van alle luchtgevechten, die zich in den laatsten tijd boven Britsche convooien hebben afgespeeld, de gevechten van gisteren de groot ste zijn geweest, die men tot dusver heeft be leefd. De slag heeft zich ten deele boven de zee en ten deele boven de kust afgespeeld. WASHINGTON, II Juli. (D. N. B.). De Amerikaansche Senaat heeft de needs door het Huis van Afgevaardigden behandelde wetsvoorstellen aangenomen, waarbij wordt voorzien in den bouw van een „Twee oceanen-vloot" tot 1946 en waarvoor 4 mil liard dollar worden uitgetrokken. Senator Walsh, de voorzitter van de marine commissie in den Senaat, heeft een verklaring voorgelezen, volgens welke de vergrooting van de Amerikaansche vloot met 70 pet., waarbij inbegrepen de vergrooting van havens en wer ven, de oefening van het personeel en de vol tooiing van schepen en vliegtuigen, die reeds in aanbouw zijn, ongeveer 10 milliard dollar zal kosten. Senator Walsh heeft opnieuw de opvatting van de marinecommissie verdedigd, dat een tweederangs-bewapening niet alleen 't oorlogsgevaar vergroot, maar bovendien de ne derlaag onvermijdelijk maakt, zooals het lot van Frankrijk bewijst. Alle Amerikaansche ochtendbladen lichten uit de gisteren door Roosevelt ingediende bood schap de verklaring, dat de Vereenigde Staten geen soldaat naar den Europeeschen oorlog zul len sturen. Overigens wordt het jongste milliardencijfer voor de bewapening met gelatenheid opgeno men. De New York Times schrijft, dat er niet dc geringste twijfel over kan bestaan, dat het volk der Vereenigde Staten bereid is, dit reusachtig bedrag voor de verdediging van de natie uit te geven. Doch de eisch van nog meer milliarden dol lars, in aanmerking genomen het feit, dat de industrie tot dusver in het geheel niet in staat was bewapeningsopdrachten van een der- gelijken omvang uit te voeren, bewijst, dat dol lars alleen de Vereenigde Staten niet voldoen de kunnen beveiligen. Noodzakelijk zijn betere plannen, grondige reorganisaties van het bewapeningswezen en grootere vrijheid van handelen der uitvoeren de instanties. Zoolang de bewapeningsmachine rie niet vereenvoudigd en bespoedigd wordt, zal tie bewapening der Vereenigde Staten, ongeacht de goedgekeurde milliarden, op moeilijkheden stuiten. BERLIJN, 11 Juli. (D. N. B.) Van semi- officieele Duitsche zijde wordt gemeld: „In verband met de Duitsch-Italiaansch- Hongaarsche besprekingen in München stelt men in politieke kringen alhier nogmaals na drukkelijk het feit in het licht, dat de spilmo- gendheden solidair zijn in alle kwesties van den oorlog en den vrede. Deze solidariteit der spilmogendheden, zoo verklaart men, blijkt op alle gebieden, die voor den actieven oorlog of voor de economische verzorging van Duitsch- iand en Italië belangrijk zijn. Duitschland en Italië aan den eenen kant en Hongarije aan den anderen kant zijn door banden van oucte traditioneele vriendschap gebonden. Duitsch- lands en Italië's belangen bestaan niet alleen in de economische stabiliteit van het zuidooste lijke gebied, maar vooral in een vrede, die vrij is van achterhaald ressentiment en die aldus gevormd is, dat hij een duurzame, goede ver houding van alle zuidoostelijke landen onder ling en jegens elkander waarborgt. Duitschland, Italië en Hongarije, zoo verklaart men verder, zullen met alle andere tot den op bouw bereide staten van den Balkan in het zuid oosten den vrede weten te behouden en ook daar hun bijdrage leveren tot de vorming vap een van haat en onrecht bevrijd Europa. In dezelfde Duitsche kringen wijst men bij deze gelegenheid nogmaals in het bijzonder op de uit de documenten van den Franschen gene- ralen staf blijkende destructieve, doelstellingen van Engeland en stelt daar tegenover den con structieven arbeid der spilmogendheden. Zonder twijfel is dit bekende standpunt van de spil mogendheden., zoo aegt men van Duitsche zijde ten slotte, ook bij de besprekingen te München tot uitdrukking gekomen. Hier zal wel in het bijzonder het algemeene verlangen naar een duurzamen en met de natuurlijke belangen aller Balkanvolkeren in overeenstemming zijnde» vrede de fundamenteele richtlijn zijn geweest van de Duitsch-Italiaansch-Hongaarsche bespre kingen. Donderdagmiddag zijn vijf autobussen met Nederlandsche vluchtelingen uit Frankrijk te Breda aangel^pmen. Zij waren Woensdag ochtend uit Parijs vertrokken. De meesten van deze vluchtelingen zijn ingekwartierd geweest in het kasteel Lessac. Onder de ongeveer honderd teruggekeer den bevonden zich ongeveer dertig Breda- naars, de anderen waren afkomstig uit an dere plaatsen in ons land. Onderweg waren nog eenige Nederlanders, die afkomstig waren uit Brussel en Antwerpen, in hun oude woonplaats achtergebleven. De reis van Parijs naar Breda is vlot ver- loopen. Bij aankomst te Breda werden allen aan een geneeskundig onderzoek onderworpen, waar bij bleek dat een ieder zich in goeden welstand bevond. Naar wij vernemen hebben de colleges van B. en W. van de gemeenten Loosdrecht en Breukelen-j-St. Pieter besloten, met in gang van heden geen ontheffing meer te verleenen van het bestaande kampeerverbod. Tevens zal het verboden zijn, na zonsonder gang op de Loosdrechtsche plassen te zeilen. Bovenstaande maatregelen zijn een uitvloeisel van de verscherpte verduisteringsvoorschriften en komen dus hierop neer, dat het voortaan ver boden is. op of in de nabijheid van Loosdrecht te kampeeren. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur waren bij de Nederlandsch-Belgische grens in de na bijheid van Philippine, Belgische arbeiders en militairen, onder leiding van Duitsche militai ren, bezig met het opruimen van landmijnen. Tijdens de werkzaamheden is een dezer mijnen ontploft. Drie Belgen, een korporaal, een gen darme en een arbeider werden gedood. Een Duitsch onderofficier en drie Belgische arbei ders werden gekwetst: één van hen levensge vaarlijk. Het landgoed ,.Kareol" te Aerdenhout is in gebruik genomen als herstellingsoord voor gewonde Nederlandsche militairen. In den prachtigen rozentuin genieten zij van het heerlijke zomerzonnetje ROME, 11 Juli. Dc speciale correspon dent van Stcfani geeft de volgende bijzon derheden over het Italiaansche bombarde ment op het Engelsche eskader, dat van Gibraltar kwam en zich ten Zuid-Oosten van de Balearen bevond. Het groote slagschip Hood werd door twee bommen van zeer zwaar kaliber ge troffen en zeer zwaar beschadigd. Aan boord brak brand uit, die, zooals uit de waarne mingen van een Italiaansch verkennings vliegtuig eenige uren na het bombardement is gebleken, niet gebluscht kon worden. Het slagschip zette zeer langzaam koers naar het Zuidoosten, klaarblijkelijk met dc be doeling Gibraltar binnen te loopen. Ver schillende torpedojagers begeleidden het schip. Het succes van de Italiaansche vliegers is daarom des te belangrijker, omdat het bombar dement werd uitgevoerd onder bijzonder moei lijke omstandigheden als gevolg van het slechte weer, waardoor het zicht aanzienlijk beperkt werd en door het afweervuur van alle lucht- afweerbatterijen van het vijandelijke eskader. De aan de Hood toegebrachte schade is zoo ern stig, dat het repareeren hiervan verscheidene maanden in beslag zal nemen. De toestand wordt nog verergerd door het feit, dat het slag schip niet op de scheepswerf van Malta gere pareerd kan worden en naar een Engelsche scheepswerf zal moeten varen De chef van den generalen staf van het Ita liaansche luchtwapen, generaal Pricolo, heeft BOEDAPEST, 11 Juli (D.N.B.) Bij de ontvangst ter gelegenheid van den terug keer van de Hongaarscbe staatslieden uit München heeft minister-president Teleki verklaard, dat het gemeenschappelijke com muniqué, dat over dc besprekingen is uit gegeven, ieder kan overtuigen van de diepe vriendschap, lusschcn dc drie volkeren, die indien mogelijk nog vergroot zal worden. Daardoor wordt het de plicht van het Hon gaarsche volk niet te veel te praten, maar te vertrouwen, te werken en te gehoorzamen. Te genover een medewerker van het Hongaarsche Nieuwsbureau heeft de minister-president ver klaard, dat hij het wel buitengewoon op prijs heeft gesteld, dat de Führer te midden van den strijd op leven en dood, welken het rijk voert, tijd heeft gevonden om te luisteren naar de Hongaarsche staatslieden en om sommige Hon gaarsche levensvraagstukken te leeren kennen. De mogendheden van de as zijn bezield door den wensch in alle deelen van Europa de voorwaar den te scheppen voor een tijdperk van langen vrede. De Hongaarsche minister-president, graaf Te leki, heeft uit Hegyeshalom het volgende tele gram aan den Führer gezonden: „Bij het over schrijden van de rijksgrens is het mijn verlangen Uwe Excellentie onzen innigen dank te betui gen voor de zoo warme en vriendschappelijke .ontvangst. De besprekingen, die wij de eer had den met Uwe Excellentie te voeren, hebben op nieuw bewezen, hoe diep in onze volkeren de gevoelens wortelen van verbondenheid en nauwe vriendschap." De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, is Donderdagmiddag, in ge zelschap van den Duitschen ambassadeur Von Mackensen van zijn reis naar Duitschland te ruggekeerd. Om hem te ontvangen waren booge ambtenaren van het ministerie van Buiten- landsche Zaken en gezant Vorst Bismarck op het station verschenen. Behalve op de Italiaansche overwinning in de Ionische Zee, die door de bladen groot wordt opgemaakt, leggen de Berlijnsche avondbladen grooten nadruk op de volkomen eenheid der spil mogendheden, die niet alleen blijkt uit de bij eenkomst tusschen den Führer en Ciano te München, doch ook uit de bijeenkomst van het Duitsche staatshoofd met de Hongaarsche staatslieden. De Deutsche Allgemeine Zeitung geeft nog eenmaal een overzicht en schrijft over de be sprekingen te München het volgende: Toen destijds Engeland de volken van Europa in den sanctieoorlog tegen Italië wilde drijven, ontstond de spil Rome—Berlijn. De eerste functie was de DuitschItaliaansche samenwer king voor een constructieve vredesordening in het Zuid-Oosten. Thans is de solidariteit van de spil op alle gebieden van den oorlog en den vrede een feit, dat Europa beheerscht. Het is slechts natuurlijk en toch van organi sche beteekenis, zoo schrijft het blad verder, dat het gezag van Duitschland en Italië zich op dit oogenblik ook juist bij de vraagstukken be treffende het Donaugebied laat gelden, die des tijds bij het begin van de Duitsch—Italiaansche samenwerking ook bestonden. De oude vriendschap van de spilmogendheden met Hongarije is voor den geest der besprekingen te München toonaangevend geweest. De oorlogvoerende mogendheden. Duitschland en Italië, hebben, evenals Hongarije, in de eer ste plaats belang bij een economische stabili teit van het Donaugebied en bij de stabiliteit van den vrede in het Zuid-Oosten. Het resultaat van München is in dezen zin niet alleen in Hongarije, doch ook in den geheelen Balkan be grepen. De onomstreden autoriteit van Duitsch land en Italië is het onderpand van het ver trouwen voor de kleine volken, hetzij zij destijds door het systeem van Versailles en Trianon op brute wijze zijn opgeofferd, of onlangs door de misdadige oorlogsophitsing der Britsche garan ties aan den rand van een afgrond zijn gebracht. een dagorder uitgegeven, waarin wordt gezegd: De 8ste en de 9de Juli zijn door de prachtige prestaties van ons luchtwapen gekenmerkt. In het verloop van dezen oorlog zullen deze pres taties gedenkwaardig blijven, omdat zij voor het eerst voor ons een klassiek voorbeeld vormen van een massaal optreden door eenheden van de luchtmacht tegen eenheden van de zeemacht en omdat daarbij resultaten zijn behaald, die in elk opzicht van beslissende beteekenis waren. Twee sterke vijandelijke vlooteskaders voeren naar het schiereiland met voor ons buitenge woon gevaarlijke voornemens. Het luchtwapen heeft deze vlootmacht voortdurend in het oog gehouden, haar geen oogenblik rust gelaten en haar onophoudelijk op doeltreffende wijze met bommen bestookt. Driehonderd vliegtuigen heb ben vanuit hun vaak verwijderde bases in de Aegeïsche Zee, in Libye, in Apulië, Albanië, Sicilië en Sardinië, de vijandelijke eskaders, on danks den hevigen luchtafweer, herhaaldelijk met bommen van net allerzwaarste kaliber aan gevallen en getroffen, oe formaties uiteen gedre ven en deze gedwongen voortdurend van koers te veranderen. Onze escadrilles bommenwerpers hebben ill nauwe samenwerking met onze roemrijke marine de voornemens van de vijandelijke eskaders ver ijdeld. Deze hebben daarop onze wateren moe ten verlaten, zonder ook maar een van hun doeleinden te hebben bereikt. Uit betrouwbare neutrale bron en uit fotografische documenten is bevestiging gekregen van de zware bescha digingen, die ons luchtwapen op de Engelsche schepen heeft veroorzaakt. De houding van deze piloten is voorbeeldig geweest, evenals de orga nisatie en de uitvoering van de manoeuvre. Dit alles wordt ook duidelijk bewezen door het feit, c'at bij 'n actie, die met grenzenlooze offervaar digheid is uitgevoerd, slechts drie van onze vliegtuigen zijn verloren gegaan. Het algemeen hoofdkwartier van de Italiaan sche legers publiceert de eerste lijst met de door de Italiaansche luchtmacht gedurende den oorlog tot en met 30 Juni geleden verliezen. Het aantal dooden bedraagt 76, waarvan vier leden van het civiele personeel. Gewond werden 103 personen 75 man worden vermist. Van Italiaansche zijde wordt medegedeeld, dat het Italiaansche schip Paganini, dat met 920 soldaten en een bemanning van der tig koppen van Bari naar Durazzo onder weg was, in den ochtend van 28 Juni op ongeveer twaalf mijlen van Durazzo m brand is geraakt en gezonken. Het algemeen hoofdkwartier van het Ita liaansche leger deelt naar aanleiding hier van mede, dat hierbij 214 Italiaansche en Albancesche soldaten en onderofficieren, alsmede zes Albaneesche officieren om het leven zijn gekomen. In verband met een bericht uit Sydney over den ondergang van het Italiaansche motorschip .Romolo" wordt in welingelichte Italiaansche kringen verklaard, dat de commandant het schip opzettelijk tot zinken bracht om te ver hinderen, dat het door den vijand in beslag zou worden genomen. Het avondcommuniqué van de Britsche admi raliteit luidt als volgt: De ontmoeting tusschen de Britsche en de Italiaansche vloot in de Mid dellandsche Zee kan als een zeer teleurstellende handeling beschouwd worden. Deze teleurstel ling moet in het feit gezocht worden, dat de Britsche vloot den vijand geen werkelijke ver liezen heeft kunnen toebrengen. De Italiaan sche vloot werd door onze oorlogsschepen ach tervolgd. Ongelukkigerwijze konden wü geen der schepen torpedeeren. Donderdag was de stad Almelo, naar het A. N. P. bericht, het slachtoffer van het luk raak werpen van Engelsche bommen op ons land. Drie Engelsche vliegtuigen hebben hier een viertal bommen geworpen. Er werden vier menschen gedood, nl. een echtpaar, dat een wandeling maakte, en twee kinderen. Er zijn verscheidene gewonden. De huizen in de om geving waar de bommen neerkwamen werden ernstig beschadigd. Militaire Objecten zjjn er niet in de buurt. Het feest van de Martelaren van Gorcum is in Weert sinds vele jaren luisterrijk gevierd. Sterk g-roeide echter de devotie op sinds het onvergetelijk jaar 1917, toen Weert in nooit gekenden luister het gouden feest van de Hei ligverklaring vierde. Een monument, den glorierijken martelaren waardig, werd in de Paterskerk opgericht. Dit jaar wordt het feest van de Martelaren van Gorcum een heel bijzonder feest. Bijzon der door de wijze van viering, want met goed keuring van Z.H. Exc. den Bisschop van Roer mond zal op het plein voor de Paterskerk een plechtige Hoogmis worden opgedragen op Zon dag 14 Juli, des morgens om half 9. Daar de plaatsruimte groot genoeg is, wordt nog meer dan andere jaren een algemeene deelneming van de bevolking verwacht. De waarnemende secretaris-generaal, waarnemend hoofd van Het departement van Financiën, heeft in een beschikking van heden bepaald, dat de handel in buiten landsche fondsen verboden is. Als buitenlandsche fondsen worden aan gemerkt die effecten, welke ingevolge de deviezenverordening 1940 art. 2 lid 2 als buitenlandsch zijn aan te merken. (Zie ook pagina 2) Naar wij vernemen heeft de secretaris-gene raal wnd. hcofd van het departement van De fensie aan de burgemeesters der gemeenten medegedeeld, dat de Vrijwillige Burgerwachten dienen te worden opgeheven en hare werkzaam heden onmiddellijk moeten neerleggen. Omtrent de wijze van liquidatie zullen nadere aanwijzin gen volgen. TOKIO, 11 Juli (DJ4F. --De meenings- verschillen tusschen de regeering-Pétain en de regeering van Indo-China zijn, naar Domei meldt, bijgelegd. De gouverneur-generaal Ca- troux blijft in functie en erkent de regeering- Pétain. De bijlegging van de meeningsverschil- len zou door bemiddeling van den commandant der Fransche vloot in Oost-Azië, vioe-admiraal Decoux, tot stand gekomen zijn. BERN, 11 Juli (D.N.B.) Volgens een mededeeling van het Engelsche ministerie van Binnenlandsche Zaken is de Britsche fascistische unie Woensdagavond ontbon den. Sir Oswald Mosley en zijn vrouw, als mede een aantal zijner medewerkers, zjjn reeds sinds eenigen tijd geïnterneerd. Is deze groote tijd er nu een voor pietluttigheden? En toch staat men versteld over het aantal menschen, die zich nu - nog bekommeren om futiliteiten en over allerlei kleinighe den redekavelen! Ze hebben het over o zoo belangrijke dingen, maar laten het noodigste ongedaan. Ze hebben duizenderlei zorgen over uiterlijkhe den, over hetgeen de menschen zullen zeggenover distributieperikelen; ze vliegen elkander in hei haar om een gelijkhebberijtje, doch vemcaarloozen de groote eeuwige zaken des levens. Er zijn geen akeliger menschen dan die pietlutten, die met den mond vol tanden staan wanneer hun iets ge vraagd wordt over de levensnoodzake lijkheden der ziel, maar een rijkdom van woordenvloeden hebben zoodra het mode, kwaad van anderen of vie- zigheidjes betreft, waarover ze gnui ven kunnen. Die soort pietlutten vor men een onguur stelletje in onze sa menleving. Ze kunnen schijnbaar niet tot tien tellen en lijken alleen maar bekwaam, zich met onbenullighe den bezig te houden, ruzie te stoken met kleinigheden en ons te doen ge- looven, dat de wereld alleen van klei nigheden aan elkaar hangt. Wacht u voor pietluttigheden en voor die piet lutten!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1