DE GESLAAGDEN Wie? TOONTJE VAN TEUTEN Engelschen maken steeds meer slachtoffers Binnenlandsche politiek Zeeslag nog niet ten einde Haarlem, 12 Juli a VRIJDAG 12 JULI 1940 Finish van het schoolleven met succes bereikt DE STADSAUTOBUSSEN Bommen geworpen hoven Verschillende steden Concentratie ligt in de lijn van dezen tijd Opheffing kantoor Den Haag Reichskreditkasse AGENDA STADSNIEUWS „Sancta Maria" Dr. Schlatter's Stofwisselingszout T riniteits-Lyceum BURGERLIJKE STAND lie ZOMERCONCERT H.O.V. Solist: Herman Krebbers - Viool St. Veronicaschool Antonie- straat 28 Radiocentrale Italiaansch legerbericht: Bio scopert Apotheekdiensten Voor vele jonge Nederlanders Is het op het oogenblik heusch geen komkommertijd. Er wordt op het leven af geblokt en ieder is met een studie-ijver geladen, die aan het onmetelijke grenst. Zelfs de spijbelaar, die het heele jaar door heeft gepoogd zijn her senen zoo min mogelijk te vermoeien, is hiervan het slachtoffer geworden en nooit heeft hij zoo gretig naar zijn studieboeken gegrepen, nu hij weet: er op of er onder! Nu de examentijd hoogtij viert en de examinatoren de meest benijdenswaardige men- schen van de wereld worden genoemd, omdat zij daar zoo rustigjes zitten en Je met vragen bestormen, waar je natuurlijk juist niet op ge rekend hebt, is het oogenblik aangebroken, dat velen spijt hebben van hun luiheid en anderen met den moed der wanhoop al hun krachten inspannen om er „door" te komen. Wie zou er in dezen tijd meer beklaagd wor den: de taxi-chauffeur of de examinandus? We gelooven, dat de laatste wel het meest recht heeft op ons medelijden. Want een taxi-chauf feur kan met zijn armen over elkaar gaan zitten en voor dergelijke luxe heeft een scholier, die op het eind van zijn schoolleven staat geen tijd. De gymnasiasten doorploegen voor de laatste maal de taaie en ondoorgrondelijke Latjjnsche en Grieksche grammaires en ook Homerus met zijn Ilias en Odysee worden niet vergeten Dat waren immers toch de hoofdschotels uit liet klassieke schoolleven, dat al begon met de eer ste veldtochten van den grooten Caesar over de Alpen. Maar er staat nog zooveel eindeloos meer op het program. Van zuid- tot noordpool wordt de wereld rondgereisd en toch genieten zij niet van de vele uitstapjes, die zij zonder gesloten grenzen zoo vrij kunnen maken. Het is nog allemaal maar boekentaal en dat kan wel In de hersenen druppelen en je nachten van wilde droomen bezorgen, maar het eenigste wat er van overblijft is het verlangen om al die aardsche schoonheid eens met eigen oogen te aanschouwen. En nu zwijgen we nog maar van de algebraï- ache en meetkundige puzzles, die de candidaten krijgen te verwerken. Als de heete dagen, die door de exami nandi echter het minst op prijs worden ge steld, nog een schepje bij de examenvrees doen, zal het niemand verwonderen, dat vele zenuwstillende poeders geslikt en vele koude baden worden genomen. Maar dit jaar steekt de verduistering ook een spaak in de wie'en van de „blokkers". De meesten immers kon den vroeger nog eens ln den middag hun proefstof laten „waaien" en dan eens lexxer hun hoofd verfrisschen met een paar uurtjes zwemmen. Nu zal dat minder makkelijk gaan, want als de duisternis haar intrede heeft gedaan, komt van studeeren ook niet al te veel meer. Maar ook deze dagen gaan spoedig voorbij Dan komt het groote uur, waarnaar niet, zooals in den Sint Nicolaastjjd, met vreugde wordt uitgezien. Als de candidaten „op het matje" mceten komen, is zelfs de spraakzaamheid van den held van de klas verdwenen en dan voelt i°dere leerling zich even klein. Zelfs bij de „keien", die het op hun sloffen hebben kunnen doen, za' het Inwendig ook wel van rikke-tik slaan. De vragen worden bij het mondelinge examen gesteld en de mysterieuze brilleglazen van den examinator kunnen het noodige er toe bijdragen om heelemaal uit het veld te worden geslagen Het schriftelijke gaat den meesten echter beter af. Dan voelen zij zich meer thuis en kunnen zii nog eens turen op het witte vel, dat onbewogen wacht op hetgeen de leerling er op zal kalken hetzij goed of fout. Er zijn elk jaar weer opnieuw van die leer lingen, die weten dat zij niet beslagen ten ijs komen en dan maar hopen op de stekeblindheid van den onderwijzer, die toch juist den anderen kant op kijkt. Maar meestentijds komt hun dit duur te staan, want ook hier is het waar dat schijn bedriegt. De smokkelaars vallen meestal toch door de mand. Maar ook al zijn de examens afgeloopen, dan is de spanning nog, niet voorbij, want hét groote moment, dat voor velen beslissend is, moet nog slaan. Toch geeft het idee, dat de proefwerken achter den rug zijn, een kalmeerenden invloed op de zoo dikwijls geplaagde zenuwen van de leerlingen. Nu ademen zij weer vrij en kunnen 's avonds hun hoofden weer ongestoord ïer ruste leggen. Het wachten is nu alleen maar op den uitslag. En dan eindelijk, ja, dan is die middag daar ook, dat alle candidaten zich in een opgewonden stemming verzamelen om te vernemen wie er „door" en wie „gedropen" is. Honderden oogen tuyen naar de vensters, waar men weet, dat de bloedraad gehouden wordt en waar het lek geveld wordt over de ploeteraars en de „vluggen van geest". Iedere leerling ziet in zijn verbeelding dan de groene tafel waaromheen de leeraren zijn geschaard. De eene minuut zijn het blijde gezichten van leeraren, die weten dat een ijverige en door tastende leerling succes heeft mogen boeken met zijn studies. Maar ook gebeurt het, dat de ge zichten versomberen en er wordt gewikt en ge wogen of hij niet te licht is om met zijn kennis het leven in te stapj?en. Maar gelukkig slaat tot vreugde van vele leeraren de weegschaal, waarop de kennis wordt gewogen, dóór. Slechts een enkele maal behoeft men er een leerling „door te trekken" en nog zeldzamer gebeurt het. dat er geen beweging is te krijgen in het schaaltje, waarin de kennis wordt afgewogen. Dan komen de leeraren naar buiten en ver neemt ieder wat zijn resultaten waren. De namen van geslaagden stroomen en slechts een enkele maal klinkt als een dissonant er tusschen door „gezakt". Als de leeraar is uitgesproken is er even stilte in de gelederen en herdenkt men in stilte de „gesneuvelden" op het examenpad. Maar die stilte duurt siecnus een fractie van een minuut, want dan stijgt plots uit alle kelen een juichtoon op. Geslaagd! juicht het door de hoofden van de geluk kigen en de knellende banden van spanning zijn verbroken. Er wordt gedanst, gehost en gesprongen. Men is zijn evenwicht voor een oogenblik kwijt en weet niet waar men het van vreugde zoeken zal. Alhoewel velen niet den ernst van dit moment beseffen, is het toch dit oogenblik dat beslist over den voort gang op het levenspad Van hieraf aan be gint een nieuwe levensperiode, waarin men de rest van het leven gaat leeren kennen. De schools treken behooren tot het verleden en de jongen ontwikkelt zich tot een man en het meisje tot een vrouw, waarop Neder land zijn toekomst bouwen zal! D. Busé, M. Driessen m.l., L. Everard, C. Freriks mi., G. Giebels, B. Gottmer. Van klasse lb bevorderd: J. Bank, W. Brauck- mann, J. Broeken, H. v. Emmerik, H. Fischer, P Franssen, Th. Hooy, D. v. d. Horst, G. Kranen donk, J. Kramer, J. Lycklama, H. Molenkamp N. v. Noort e.v., Ch. Wüst, H. Baay. Van Klasse lc bevorderd: D. Ancevaare m.r.. A. v. d. Berg e.v., Th. Grupping, F. werbermanr,, Ch. Janus, A. Kimman, R. Klep, ev., A. Klitsie, J. Kohschulte, L. Koning, P. Koster e.v., H. Krabb, J. Krull, J. Klippers, J. v. d. Liet v.w., J. v. Maanen, R. Muller, J. v. Son, P. Vermeulen, W. v. Koppen, J. Kievits, H. Felix, B. Korstjen Van klasse ld bevorderd: N. Nielen m.l., A. Peeperkorn, J. Post, G. Ruigrok, H. Santen, J. Santen, Th. Stijnman, J. Swarte v.w., J. Thor- borg, R. Tombrock, A. Veenings, J. Vossen, P. v. d. Weiden m.l., J. v. d. Weyer, A. de Wild, J. Schoth. Van klasse 2a bevorderd: J. Bergansius, G. v. Boeckel, Th. v. d. Bos, H. Bouwman, Th. Cor- nelissen, M. v. Dyck, N. Faase, J. Garrels v.w., J.v. Heusden, A. Hupkens, P. Jacobs, F. Knötsch- ke, H. Lauteslager m.l., R. Schlatmann, H. Le- gebeke, M. Witsentourg, G. Tönjann v.w. Van Klasse 2b bevorderd: P. van der Aar, J. Baarda, H. Bonarius e.v., J. Feitz, H. Fyen, A. Jansen, H. Jansen, H. Krabbe, J. Kromhout v.w., B. Lanigemeyer, L. Lauteslager, H. v. Leeu wen e.v., F. Ludwig, H. Schlatmann, R. Smit, J. Stals m.l., Th. Stevens, C. Stokmann e.v., J. Tielens, W. Zwager, J. Francken. Van Klasse 2c bevorderd: J. Kievit, M. v. Leeuwe, I. Lindner, J. Lobry e.v., Ch. Muschter, F. v. Nes, W. Nielen, W. Oolders, H. v. Ooyen v.w., W. Pollé, E. Rebholz, J. Rikkers, Ch. San- berg, H. v. d. Schoot, A. v. Son, J. Spiekerman, J. Timmermans, L. Vasen, F. Verbiest, G. Vlek- ke, P. Zegwaard, A. Allard. Van klasse 3a bevorderd: J. Aardenburg, N. Andriessen, Th. Baanstra m.l., J. v. Baar, H. Brans, B. Bijnsdorp, J. Bijvoet, H. Dam m.l., J. v. Deurzen, H. Gabriels, M. Kramer, A. Lok, J. Mooren, W. v. Montfoort, J. Paulides e.v., J. Peeperkorn, C. Reichert, J. Spook, B. v. Tien hoven. Van klasse 3b bevorderd: A. Aarts, W. An- naert, J. v. Baar, J. Bastiaenen, F. Beelen, L. Bröcker, W. v. Doorenmaalen, H. v. Dusseldorp, G. Krabbe, Th. Hjnzaat, F. Roozekrans, L. v. d. Sluis e.v., J. Voskuyl, H. Vossen mi., W. zomer dijk. Van klasse 3c bevorderd: J. Drayer, J. v. Dijk e.v., G. Felix, J. Franssen, J. Heilen, J. Hulse bosch, H. Kokkelkoren, F. Kuyten, H. Liebregs, W. Post, J. Spook, F. v. Wattingen. Van klasse 4 H.B.S. A. bevorderd: K. Athmer. H. v. Baaren, J. Bastiaan mi., H. Bonarius, C. Boute Uier W. v. Daatselaar, B. Dirks v.w., J. Heyst, J. Kaptein, P. v d. Klugt v.w., N. Kraet- zer, A. v. Pampus, E. Roersch, C. Smit, A. Strack v. Schijndel, J. Zantman. Van klasse 4 H.BS. B. I bevorderd: B. Blom, J. v. Boeckel, J. Bonarius, G. v. Bueren, L Claessen, G. Freriks, P. Hupkens, A. Jansen m.l., A. Koning, P. v. Koningsbruggen mi., J. Marlet, S. Overdijk, J. Steenman, H. v. d. Weiden, M. v. d. Weyer. Van klasse 4 H.B.S. B. C: H. Bak, J. Boer, L. Ebskamp, G. Hoekstra, J. Huyzer e.v., H. v. Kaam v.w., A. Langemeyer, P. Lestrade, W. v. d. Linden, A. Meesters, J. Mensink, H. Mullens, P. v. Niel, J. Riko, H. Timmer, L. Vroom, H. v. d. Zanden, J. Strack v. Schyndel. Van klasse III Gymnasium bevorderd: Th. r. Baar, J. Beljon, H. Botter, J. de Bruyn, J. v. Doom e.v., Th. Duyn, J. Lammers, S. Moole- naar m.l., L. Roozen, H. Schepers, F. Veringa mi., J. v. Dyck. Van klasse IV Gymnasium bevorderd: J. v. d Does, E. v. Duin, H. Giele, A. v. Ierse!, A. v. Iersel, A. Kahmann, Th. Litjens e.v., Th. v. d. Mey, H. Roozen, P. Scheefhals e.v., P. Spieren burg e.v., P. Theelen, J. Theunis m.l., P. Witte- man, L. Wüst, W. Wynne, J. Larsen e.v., J. Mi ch on. Van klasse V Gymnasium bevorderd: C. Bi- lars, H. Eekhout, A. Hoekstra, E. Hüffer v.w., G. Kubbinga v.w., J. Nederkoorn, J. Pels, J. de Rijk, W. Schwartz, J. Yland v.w., B. Grapperhaus m.l., Th. Pijnenburg. Geslaagden van het toelatingsexamen 1940: J. Bekkers, P. v. Deurzen, C. Frencken, J. v. d. Heyden, J. Kimman, F. Krouwels, A. v. Leeuwen, F. Loomans, h. Mulder, J. Roemers, C. Schouten J. Simons, J. v. Amerongen, P. Borms, H. v. Bueren, F. Grapperhaus, J. Kordelaar, J. La blans, A. v. d. Liet, H. Meyer, J. Raats, E. San ten, J. v. d. Schoot, L. Broeken, R. Hooreman, J. Kloet, H. v. Koningsbruggen, C. Siagnekke, Th. Verberne, P. Zomerdijk, J. Appelman, H. de Beer. H. Bergman, A. Berkhout, J. Bonfrer, F Herbermann, F. Prins, M. Baanstra, H. Beyk, Th. Bonarius, A. Hollander, L. Küppers, C. v. d. Mey, F. Heymars, W. Torborg, F. Vlekke, P. Wijdeveld, F. Bröcker, A. Korstenbroek, H. v. Pampus, D. Peper, F. v. d. Stylen, N. Tummers, A. Deuling, J. Kaptijn, Th. Peters, L. Teilekamp J. Bosdriesz, A. Dirks, P. Duyn, A. v. Leeuwe, G. Kemperman, J. v- Leeuwen, Th. Heeremar.s, N Zethof, B. Erkens, J. Vasen, J. Maas, N. Witte- man, H. Bus, C, Eyking, Th. Hoogestijn, Ch. Laming, A. Merks, P. v. Noort, J. v. Ogtrop, G. Romme, Th. v. Schalk, O. Stuker, C. Timmer man, W. v. Liemt, J. Brugman, H. Hummelung. J. Bakkenhoven, P. Spierings, J. Tönjann, G. Netten, J. Luyckx, W. Koop, J. Hartholt, H Alofs, P. Pijnenburg, P. Groot, Jean Longayroux, Wybe Witteveen. Overgangsexamens Verhoogd naar klasse 6 Gymnasium: Ida de Bruyn, Elly Dee, Lenie Lips, Agnes Schneiders. Elly Stuyt, Marianne Burg, Riet van Leeuwe, Annie v. d. Pavoordt, Lenie Smid. Afgewezen 2. Naar kl. 5 Gymnasium: Greet Dirks, Maria van Dijck. Ria Dijkzeul, Fiet Rings, Annie San ten, Tony Verbiest. Afgewezen: 5. verstopping, overmatig vet wil doen verdwijnen en de schade lijke gevolgen: aambeien, rheu- matiek, zenuwachtigheid wil voorkomen, die zuivere bloed en ingewanden met Het resultaat (s verrassend 1 Men bespeurt terstond den grooten dienst aan de gezondheid; men gevoelt zich vrijer en beter. Flacon f 1.06. Oubbels flacon f 1.7S bij apotheker* en vekdrogieten. A. NATTERMANN CIE. KÖLN-BRAUNSFELD Naar kl. 4 Gymnasium: Mieke Bakels, Cootje Goemans, Marianne Groot, Miep Hattmk, Yvonne Muller, Annie Peeperkorn, Annie Reek man, Hannie Timmerman, Agnes Tonino, Suze Verberne, Tony de Vries, Greet van der Weiden (met grooten lof), Riet v. d. Weijer. Afgew.: 3. Naar kl. 3 Gymn. of M.M.S.: Hannie Aarden burg, Dora van Bemmel, Loekie Bouwman, Occie, van Breemen, Ans Bregman, Maria Bröcker, Mia van den Broek, Esje Bijvoet, Rosemariee van Ditzhuyzen, Betteke Duynstee, Ludgarda Fischer, Etha Francken, Miep Franssen, Hannie Gründemann, Ank Hellebrekers, Betty Hoogen- bosch, Trees Jünger, Resie Kahmann, Emy Kimman, Greet Kloet (vet lof), Virgin ie Koo- pen, Jacqueline Krijt, Lia Meester, Jet Overdijk, Trees Paanakker, Thea van der Pas, Carla Pollé, Riekie Pot, Nel van den Putten, Greet Rings (met lof), Mieke Smit, Elsje van der Somme, Corrie Spook, Miep Strack van Schijndel, Trees Tervooren, Marianne Vasen, Marthe van Vlij men, Sepha Wenting, Annie Wüst, Meta Wijnne, Ria IJsselmuiden. Afgewezen: 11. Naar kl. 5 M.M.S.: Ilse Alofs, Jule Bakker, Do Beijnes, Truidie Bröcker (met lof), Hannie Bij voet, Bep van Dijk, Kitten Francken, Mies de Haas, Emmy Harm, Marietje van der Heijden, Toos Hustinx, Jet Lefeber, Greet Muller, Greet Smid, Liesbet Smit. Afgewezen: 4. Naar kl. 3 M.M.S.: Mia Bosse, Ans van der Griendt, Lenie Gründemar.n, Trees de Haas, Irene Holzhaus, Anneke Hoogenbosch, Tonia Krouwels, Cecilia Liesker, Fiet Lindner, Annie Linssen, Lenie Matla, Tecla de Vries, Jeane van Zonneveld. Afgewezen: 1. Naar kl. 2 Onderbouw: Ria Aardenburg, Nettie van Beers (eerv. vermelding), Lidy Belle (met lof), Tineke Beijnes, Molly Brandenburg, Ans Damen, Emma Duyn, Guusje Giesberger, Tiny Hollander, led Hoogenbosch, Annie Jak, Loes Kimman, Anneke van der Klei, Elly Koot en Lotje Koot, Mia Kouwenaar, Coby Liebregs, Tony Lindeman, Lidy Meyer, Corrie Nolte (eerv. vermelding), Lies Oudejans (met lof), Lies Paanakker, Joop van Pampus, Annie Peeper korn (met lof), Ans Post, Wally van der Schoot, Claar Schrijnemakers, Thea Smits (met lof), Nettie Spaan (m. grooten lof), Ans van der Veld, Hruus Verdegaal, Ria Visser, Jos Westerkamp, Annie Wolf, Greet Zantman en Mieke Zant man, Ans Witte. Afgewezen: 10. Toegelaten tot de 1ste klasse (Onderbouw). (Herplaatsing wegens misstelling): Lucie Aar denburg, Thea Barten, Treesje van den Bergh, Ineke Bertholée, Miep Bosman, Maria Braun, Willy Breukels, Othile Bijvoet, Liesje van Dijck, Marjoleine Francken, Lieke Franke, José Fijen, Wilhelmine Gerritsen, Mieke Gimbrère, Lenie Groot, Lenie Haak, Ankie van der Ham, Olga van der Hart, Phemia van Heusden, Miesje Huikeshoven, Riet van leisel, Lenie Jansen, Nanny van de Laar, Mies van der Knaap, Annie Kohl, Corrie Nieland, Ria Olthoff, Iet Oolders, Wil Oolders, Mariette Paternostre, Carla Post- ma, jule Pijnacker, Rietje Reckman, Tiny Roe mers, Fenna Rcoijers, Cora Rifkes, Maria Schaap, joke Schlatmann, Elmy van der Schoot, Marie-Louise Schreurs, Elly vaji Son, Coby Spiekerman, Jessie van der Velde, Ria Vervaat, Lia Wagenaar, Thea Wenting, Jos Westerkamp, Tineke IJland. De Haarlemsche Brockway bus-maatschappij deelt ons het volgende mede: Lijn 1 zal voortaan gaan vanaf den Midden weg. via de Groote Markt naar het Emmaplein. Lijn 3 vertrekt vanaf den Muiderslotweg, via de Groote Markt naar de Turfmarkt. Wij vernemen verder, dat de N.Z.H.T.M. tracht om buslijn A. te kunnen exploiteeren en wel van Bloemendaal, via het Kleverpark naar de Groote Markt. Overgangsexamen einde van den cursus 1939— 1940. Van klasse la bevorderd: H. v. Alphen, G. v. 4. Bergh, H. v. Bèurten, B. Brans, H. Budding. Geboren: 12 Juli: A. E. KatRoosend. 10 Juli: W. E. SnoeksMarselje, z. 12 Juli: J. L. ReijndersChampeval, z. M. Dauphin Huizinga, d. 11 Juli: L. Verzijl—Greebe, d. 12 Juli: C. A. Leemrijsevan Kraaij, z. 11 Juli: F. Schrage—Holty, z. Overleden: 11 Juli: L. Max, 73 j., Zaanenlaar. H. J. Verhagen—Barendse, 46 j., Waldeck Pyrmontstraat 10 Juli: I. Koster, 65 j., Bosch en Vaartstraat 12 Juli: N. J. Meijerink—Rijk, 66 j., Cruquiusstraat. Gehuwd. 12 Juli: E. J. van Kleffens en K. van der Pol. Heden slaagden voor 't diploma Lingerie, uit gereikt door de St. Anna-Vereeniging: Rie Huy- bens, Rie van de Wall, Anny Goedemans, Greet van der Aar, Kitty Tazelaar, Jo Zijp, Rie van Brugge, Anny Mes, Dora van Kampen, Cecilia Spee en Lies Buel. Van de Mode-Vakschool slaagden voor costu- mfère T. Veldman, C. Baars, J. Doing. J. Kers ten en A. Schols, zoodat alle candidaten der school geslaagd zijn. De Ouverture „Anacreon" van Luigi Cheru- bini. waarmee Marinus Adam dit elfde Zomer- coqcert inleidde mag nog altijd gelden als een uitnemend stuk muziek, vol spanning en leven. Op enkele te vroeg aangezette vioolklanken na wist het orkest de intenties van den leider uit stekend te volgen. Ook van het Concerto Grosso in d. kl. t. van Vivaldi, waarin Gijs Beths, Leendert de Graaf en Louis van Manen het con- certino vormden, terwijl Jan Rozenkrans de continuo-partij aan den vleugel verzorgde, wist het ensemble een veelal accurate en levendige interpretatie te geven. Rhythmisch had een en ander, dunkt ons, evenwel nog Iets strakker ge kund, ook ln het concertino, en wat warmer van expressie kunnen zijn. De jeugdige violist Herman Krebbers. die aJ eens eer voor het Haarlemsche publiek is op getreden, had het virtuose concert in D-dur van Paganini ter vertolking gekozen als blijk van zijn technisch kunnen. Dit concert, het eerste concert van Paga nini voor viool en orkest, draagt het opus-num mer 6. Oorspronkelijk stond het werk in Es-dur, waarbij dan de z.g. scordatura gebruikt werd en de viool een toon hooger gestemd en in D-dur genoteerd is. Het krijgt eerst beteekenis door de virtuositeit van den vertolker, die terzen-sexten, undecimen-grepen en het flageolets'pel uitne mend moet verstaan. Het Rondo, voor wat den stijl betreft typisch Fransch, biedt tal van moeilijke technische dubbelgrepen in flageolet en verelscht een zeer nauwkeurig berekende strijkstok-techniek. Een thema in het midden van dit deel wordt op de g-snaar (tot e 2) ge speeld en dan op echt overdreven Fransche ma nier twee octaven hooger herhaald. Moeilijkhe den te over, zooals men ziet. De jeugdige violist wist ze met veel bravour en een veelal onberis pelijke techniek te overmeesteren, al gelukte, tengevolge van enkele weerbarstige snaren in het Rondo allegro spirituoso niet alles even feilloos. Hij gaf blijk van echt muzikantischen aanleg en gedegen studie en ondaks 't feit dat men hier en daar den invloed van den leermees ter nog bemerkt, van een reeds vrij persoonlijke visie op het werk. die groote beloften inhoudt. Het succes dat de jeugdige solist met zijn uit stekende prestatie behaalde was zeer groot; het herhaalde applaus en bravogeroep bewees wel hoezeer de talrijke aanwezigen onder den in druk waren van dit optreden. Ook de toon van het instrument bleef, zelfs in de moeilijkste technische passages steeds fraai, beheerscht en gedecideerd. Nu de techniek vrijwel overwonnen blijkt, zul len we dezen jongen musicus zeker nog gaarne terug zien in meer diepgaand werk, zoo mogelijk op een der winterconcerten. Wij houden ons overtuigd dat hij ook hierin uitstekende resul taten zal weten te bereiken. De begeleiding, welke Paganini schreef bij dit virtuosenconcert is grosse caiss-muziek zonder eenige verdienste, al bemerkt men hier en daar enkele typische orkestrale effecten, welke den overgang naar een cadans of een naar voren treden van den solist inleiden. Welk een van leven tintelend werk. monumen taal van opzet en geniaal van vindingrijkheid en spontaneïteit blijft de Symphonie in C gr, fc. van Franz Schubert. Het is één voortdurende stroom va nmuziek, van een „himmlische Lan ge" zooals Schumann in een van zijn besprekin gen getuigde, met in de bewerking een telkens opflitsen van verrukkelijke détails. Mogelijk had Marinus Adam die het ensemble met vaste hand en strakke rhythmiek leidde wat sterker contrast kunnen maken tusschen het Scherzo en het Allegro ma non troppo deef. Het zou aan het evenwicht va.n het geheel ten goede zijn gekomen. Voor den leider en het orkest ove rigens langdurig en welverdiend applaus. J. S. Het programma van het gramofoonplatencon- cert der Haarlemsche Radio-Centrale, 78 uur, luidt: 1. Torgauer Marsch Groot orkest. 2. Ouv. Egmont van Beethoven, Staatsoperaork. v. Dresden 3. LTebe kleine Nachtigall, Miliza Korjus. 4 Tanz der Sylphiden v. Berlioz, Concertgebouworkest. 5. Schlösser die im Monde liegen, Richard Tauber. 6 Espana, Symphonieorkest. 7. Ein Walzertraum, Sol.-koor en orkest. 8. Last rose of summer, Deanna Durbin. 9. Rhapsodie in blue, Bert Ambróse. 10. Tfcke Tack, Adalbert Lutter. 11. Wh- Ziehen durch die Heimat, Meistersextet. 12. Liza, Al Johnson. 13. Ich hab dich geliebt, Mimi Thoma. 14. Blaze away, Reginald Dixon. Toen Toontje het stuk vleesch op zijn gemak had opgepeuzeld, ging hü een eindje wandelen. Opeens werd ziin aandacht ge trokken door een meneer, die op een brug stond te brullen dat het een lust was. Toontje kwam naderbij en zag dat de hoed van den meneer in het water was gewaaid. Gelukkig bleek er een edelmoedig zeeman in de buurt te zijn, die met eigen levensgevaar een klein soort vlotje in het water gooide en daarmee naar de plaat® dreef waar de hoed dobberde, ten prooi aan de golven. Maar voor hij den hóed had, was deze al naar den kant gedreven, juist op de plaats waar Toontje stond. Vannacht omstreeks half vier zijn de inwoners van Schiebroek onzacht uit hun slaap gewekt door een aantal explosies. Wederom wierp een Engelsch vliegtuig zijn bommen neer op de onschuldige Nederland - sche burgerbevolking en wederom zijn slachtoffers gevallen. Een bom viel op een houten zomerhuisje, staande in het land achter een woning, waarin drie menschen slier>en, die het in eigen huis te Hillegersberg niet veilig hadden geacht en van de eigenaresse van het huisje toestemming hadden gekregen daar 's nachts te slapen. Dit uit drie menschen bestaande gezin kwam aldus op tragische wijze om het leven. De overige bommen vielen, zooals gezegd, m het open land, terwijl een bom nog in een com plex volkstuintjes is terecht gekomen en het mag een wonder heeten dat hier geen slacht offers gevallen zijn. In deze volkstuintjes ni. heeft men ook houten huisjes gebouwd, waar verschillende menschen sliepen o.a. een Rotter- damsche tramconducteur en zijn gezin. Voorts zijn tallooze ruiten in wijden omtrek vernield. De bommenwerperij op niet-militaire doelen heeft groote verontwaardiging in de omgeving gewekt. De slachtoffers van den bomaanval te Schie broek zijn de heer A. Oorschot, zün echtgenoote en hun negenjarig dochtertje. De Engelsche luchtmacht heeft haar systeemlooze bomaanvallen verder voortgezet boven een ander stadsgedeelte van Rotter dam. Hier verscheen omstreeks vier uur een vliegtuig, dat aan den rand der stad eenige bommen liet vallen op een aantal woonhui zen. De gevolgen waren ontzettend. Hier vonden twee vrouwen en een meisje den dood. Het waren de 35-jarige D. de Jong, de 72-jarige L. van Dijk en het 14-jarige meisje M. de Smit. Voorts werden twee personen ernstig gewond, n.l. de 59-jarige J. de Jong en zijn 64-jarige echtgenoote J. de Jong-van Dijk, die beiden in het ziekenhuis aan den Bergweg moesten wor den opgenomen. Tenslotte moest de G.GX>. een achttal personen behandelen, die kwetsuren van lichteren aard hadden opgeloopen. Ook te Zwijndrecht werd luchtalarm gemaakt, toen Engelsche vliegtuigen boven de plaats vlo gen Er werden bommen uitgeworpen, waarvan een op tuinland terecht kwam. Er werd veel schade aangericht aan de tuinbouwgewassen en ongeveer 600 broeikasramen werden vernield. Een tweede bom kwam op het woonhuis der familie V. terecht, dat geheel verwoest werd. De bewoners, een man, vrouw en drie kinderen werden gedood. Een brandbom, die hierna werd uitgeworpen, veroorzaakte brand in Ti loods van den gemeen telijken reinigingsdienst. Het vuur kon worden gebluscht. Drie paarden kwamen in de vlammen om. Boven Zeist hebben zeer hoog vliegende Engelsche vliegtuigen verschillende bommen laten vallen. Het waren zoowel brandbom men als explosieve bommen. Een huis in een der buitenwijken kreeg een voltreffer, waardoor de achterzijde volkomen werd vernield. Van de familie R., welke dit huis bewoonde, werd de heer des huizes gedood. Zün vrouw werd ernstig gewoond naar het ziekenhuis overgebracht. De kinderen, die aan de voorzijde sliepen, konden worden gered. Een andere tijdbom kwam terecht op een huis. waarvan de bewoners toevallig niet op de slaapkamer waren. Zij hadden in verband met het in werking treden van het afweerge schut den kelder opgezocht. Geruimen tijd na den inslag ontplofte deze bom, waardoor ook dit huis volkomen werd vernield. Voorts werden tal van huizen door scherven en den luchtdruk zwaar beschadigd. In een andere woning, welke door een brandbom werd getroffen, kon de bewoner door krachtdadig ingrijpen het ge vaarlijke projectiel onschadelijk maken. In de omgeving van deze bominslagen waren geen militaire objecten. Verschillende bloemisten uit de nabijheid kre gen groote schade aan hun broeikassen. Een bom, afkomstig uit een Engelsch vlieg tuig, kwam vannacht terecht op een school in een gehucht bij Rotterdam, in gebruik bi) den luchtbeschermingsdienst. Er zijn een doode en een zwaar gewonde. Nu op verschillend gebied, zooals op dat van de pers, van de sport, en van het so ciale leven, middelpunt zoekende krachten aan het werk zijn en alle wegen het woord concentratie een bijzonder actueelen klank heeft verkregen, stellen velen zich de vraag hoe de Duitsche autoriteiten staan tegenover dergelijke pogingen op binnenlandsch poli tiek gebied. In een persconferentie heeft de presse- referent de heer W. Janke over dit onder werp een belangwekkende verklaring afge legd. Hij achtte de concentratiepogingen, d.w.z. het streven om het geheele Nederlandsche volk onder een beweging samen te brengen, geheel liggend in de lün van dezen tijd. Sommige lieden uit de oude doos stellen zich tegen deze stroomingen te weer, doch dit verzet zal waarschünlijk slechts van korten duur zün. Tegenover de concentratiebewegingen op bin nenlandsch politiek terrein nemen de Duitsche bezettingsautoriteiten het standpunt in, dat van den aanvang af door den Rijkscommissa ris tot uitdrukking is gebracht: Aan het Ne derlandsche volk zal een leven naar zün eigen aard gewaarborgd zijn. Dit brengt mee dat .de Duitsche autoriteiten den binnenlandsch-politieken bewegingen zooveel mogelijk de vrije hand zullen laten en geen hindernissen in den weg zullen leggen. Dit brengt in de tweede plaats mede dat zü Seen voorkeur aan den dag zullen leggen voor eeni- gerlei richting. Het betreft hier immers een Ne- derlandseh vraagstuk dat het Nederlandsche volk voor zichzelf en op zichzelf meot oplossen. Aan Duitsche zijde zal men dan ook in dit opzicht een afwachtende houding aannemen en zien, welke krachten zich uit het Nederland sche volk ontwikkelen en hoe zü zich gedragen. Indien zich geen büzondere omstandighedeu voordoen, zullen de Duitsche autoriteiten niet tot ingrijpen overgaan. In het algemeen zien zij met belangstelling en met vreugde, dat er teekennen zün, dat men in het volk zelf actief wordt en dat er leven in de brouwerij schünl te zullen komen. ERGENS IN ITALIë, 12 Juli. (Stefani). Le gerbericht no. 32 van het Italiaansche hoofd kwartier luidt als volgt: De zeeslag van 8 en 9 Juli is nog niet definitief ten einde. Onze verkennings vliegtuigen hebben gistermorgen een vijan delijke vlootformatie ontdekt, bestaande uit twee slagschepen een vliegtuigmoeder schip en eenige lichte eenheden, die kruis ten in de zone van Malta en die, als kon vooi dienende voor vijf groote geladen schepen, zich bewoog in de richting van de Levant, Gewaarschuwd door onze verkenningsvlieg tuigen, stegen onze bombardementstoestellen onmiddellijk in korten afstand achter elkander op. Gedurende eenige uren werd de vüande- lijke formatie achtervolgd en' onderworpen aan het optreden van onze eskaders, die, zonder zich te bekommeren om het zeer hevige af weergeschut van de vijandelijke schepen, daal den tot op eenige honderden meters hoogte, teneinde hun doel beter te treffen. Een schip is stellig tot zinken gebracht twee torpedojagers werden ernstig getroffen en een daarvan moest de reddingsbooten uitzetten. Het vliegtuigmoederschip, getroffen door een bom van zeer zwaar kaliber, stopte plotseling. Aan boord was brand uitgebroken, hetgeen men van boven af kon Waarnemen, terwül eenige schepen het vliegtuigmoederschip te hulp snelden. Vier bombardementstoestellen, die van het vliegtuigmoederschip waren opgestegen, wer den door onze bommenwerpers brandend neer gehaald. Twee van onze toestellen zün niet teruggekeerd. Tijdens het gevecht van 9 Juli heeft de ar tillerie van onze kruisers vijf torpedovliegtui- gen en drie bommenwerpers neergeschoten; een daarvan, nog geladen met bommen, ont plofte en viel in het water. In Noord-Afrika was er bedrijvigheid van de luchtmacht en van onze lichte colonnes voorbij de grens van Cyrenaica. Gevechtswa gens en geblindeerde auto's werden vernield en buitgemaakt barakken en voertuigen wer den getroffen en in brand geschoten te Sidl Barrani, een vüandelijk vliegtuig werd neer gehaald en er werden eenige gevangenen ge maakt. In Oost-Afrika zijn met zeer doeltreffend resultaat de vliegvelden van Berbera en Burao gebombardeerd. In Kynea werd de basis van Wajir aangevallen, waar twee Engelsche jagers in een gevecht werden neergehaald. Al onze vliegtuigen zün op hun bases teruggekeerd. (Ongecorrigeerd.) Met ingang van hedenavond zal het kantoor Den Haag van de Reichskreditkasse fn de Mo lenstraat worden opgeheven. Verzoeken tot inwisseling van door Duitsche militairen aangeboden Reichsmarken, moeten iö het vervolg worden ingediend bij de Reichskre ditkasse te Amsterdam, Heerengrachtt 380. Gebouw St. Bavo: Schaakclub St. Bavo, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel I77a: Ge* opend van 10 tot 9 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 10 tot 4 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen vaö 10 tot 12 uur. Du Bois, Kruisweg: Expositie van Europeesche grafiek en origineele teekeningen der 19de e» 20ste eeuw, 10 tot 5 uur. Rembrandt: „De regen kwam", voor volwasse nen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De 39 treden", voor volwas senen, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Kameraden van de straat", 2.30, 7 eh 9 uur. Eiken leeftijd. Frans Hals: „Vooruit met de geit", eiken leef tijd, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Heldenmoed van het Noorden" eö „Verloren ln de Wildernis". De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waai" genomen door de volgende apotheken: AjjotheeK Van Rün N.V., Kleine Houtweg 15, tel. 10539; Fa. Loomeyer Zn., Zijlweg 34, tel. 12485' Schoterbosch-apotheek, Rijksstraatweg 19, tel' 12711; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98' Heemstede, tel. 28197.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2