m De Amsterdamsche jeugd tuiniert LAATSTE NIEUWS Halifax over het Nabije Oosten OUD-KERKELIJKE KUNST ïïwm ilil %-J, Uitgebreid oogstlijstje! Uitgebreide volmachten VRIJDAG 12 JULI 1940 Het werk schenkt arbeidslust en bevrediging Het gezin drager der Fransche traditie Met vacantie naar Salzkammergut Reeds ISO aanvragen ontvangen Intrekking van achtergevel- rooilijnen Bevordering der Toonkunst Middelbare School voor Meisjes H.B.S. A 2e Gem. H.B.S. B 2 scheepsluiken aangespoeld DAMMEN Haarlemsche R.K. Dambond WIELRENNEN Heemsteedsche Wielerbaan BLOEMEND AAL HILLEGOM ZAANDAM Zeldzaam fraaie iconen worden te Amsterdam geëxposeerd UIT DE HOOFDSTAD Eerst armenzorg Opgenomen in parkaanleg De Fransche regeering zal ver moedelijk haar zetel verplaat sen naar Versailles Groote brand te Pijnacker Groote oogst Wedstrijden op de Stadionbaan STAD Steeds komen er nieuwe aanvragen binnen ran kinderen, die in aanmerking wenschen te tomen voor een vacantie in het bekoorlijke Salzkammergut. Het heelt er alle schijn van, 3at er buiten de 150 aanvragen, die hedenmor gen werden ontvangen, nog vele andere zullen volgen. Veel ouders zijn er immers van over tuigd, dat hun kinderen in het schitterende Salzkammergut een prachtige en leerzame ont spanning wacht. Zandvaartkade 8, Heemstede: gewicht, Waal- veld. Vrederijkstraat 36; distributiestamkaart, bureau van politie, Smedestraat; 2 scheepslui ken, v. Kordelaar, Woonschepenhaven, paal 48; kindermanteltje, Das, Kruisweg 21; korfbal- mand, v. d. Wal, Ged. Schalkburgergracht 81; 1 paar regenpijpen, v. Wagt, Aelbertsbergstraat 22; jongensrijwiel, Zwemschool, Houtvaart; rij wielplaatje, Orth. Kruistochtstraat 42; taschje m. i„ Oly, Pieter Kiesstraat 73 B rd.; autoveer, Kuik, Kastaniestraat 35, IJmuiden-O De verordening in zake intrekking van bij zondere achtergevelrooilijnen vastgesteld bij raadsbesluit van 24 April 1940 no. 9 en goedge keurd door Gedeputeerde Staten van Noordhol land bij besluit van 22 Mei 1940 no. 77 is, met de daarbij behoorende têekening, van he den af gedurende drie maanden voor een ieder ter inzage nedergelegd op de gemeentesecretarie, 7e Afdeeling. Bij de te 's-Gravenhage gehouden Staats examens voor Muziek slaagden voor het theore tisch gedeelte middelbaar onderwijs mejuffrouw Dim Tuijten en de heer J. Vessies, beiden leer lingen der Toonkunst-Muziekschool, alhier. Overgangsexamens der H.B.S. voor Meisjes, Tempelierstraat, Haarlem. Bevorderd van I naar XI: J. v. d. Berg, W Bakker, W. Bieshaar. A. Bosma, C. Brühl, J Bussemaker, G. Comello. J. Elich, J. v. d. Ende, L. Goeting, P. Govers, I. Hazevoet, S. Hekkel- man, R. Hessels, E. Hooghoudt, E. Tuninga J. Booting, N. Vreugdenhil, C. Bakker, A. Ga briels v.w„ D. Cerfontaine, A. Korsten, F, Leef- lang v.w., N. v. d. Meulen. D. Pieper, J. Rade maker, M. Reimus, Th. v. d. Renst v.w., L. Salm v.w., D. Stijger, M. Tiemeyer, Th. v. Til, M. Trijtel, L. v. d. Valk, S. Verkes, A. Vrijer, J. Wijntjes, A. v. Zutphen, G. Luiten, N. de Boer, de Groot v.w. Bevorderd van II naar III: N. v. Amesvoord, U Aronds, C. Becker, J. Beekhuis, T. Bloem A. de Boer, E. Bolkestein, B. ten Brink, M. Butter, J. da Costa, J. van Dam, J. v. Dort, C. v. Dijk, C. Goudfrcoy, T. de Graaf, R. Kol, N. Schuitemaker, G. Brands v.w., G. v. Dijk. R. Freudenborg, B. Göransson, G. Hartman N. Huson, E. de Jager, L. Jager, L. Kater, K. de Koomen, C. Krijgsman, T. Molenaar, C. Mpoy, E. v. d. Parre, A. v. d. Pol, V. Rolie, A. v. Rossum, L. v. Rijn, T. Wijnstok, H. Ha mel v.w., R. Lolkus, I. v. Looy, C. Roeske, R Schippers, B. Snoeck Henkemans, J. Strauss. A. Swart, L. v. Til, J. Timmer, M. Timmer, N. Vanier, E. Veen. C. v. d. Veen. W. v. d Veen, H. Wildeboer, B. Wille v.w., M. Wij dom, A. v. d. Zijden. Bevorderd van III naar IVM. v. Aller, J. Bosse, L. Briihl, J. Dop. K. Goeting, R. Goud- frooij, N. de Haan R. Hemsing, B. Mooyman, J. Nueboer, J. Reintjens.. S. Seegers, R. v. d Stad, N. v. Thiel, T. Vaupell, D. v. d. Veen, J. Veen, L. Voorneveld, R, Werker, D. Wijntjes, G. Bcon. B. Bosma v.w., B. Botman, H. Brü- ring, M. Clausing, I. Comello, W. Groenewegen, M. Hansel, S. Herz, I. Joustra, N. Leeflang, J. Marcus, L. Mets, I. Putz, M. Schouten v.w M. Stassen, C. v. Steen v.w., H. Stigter v.w., J. Tames, J. de Wolf. B. Trijtel, L. Kaan, L. Mogendorff. Bevorderd van IV naar V: A. v. d. Abeele, A. v. d. Beek, E. Bekker. M. Besnard, M. Blan kevoort v.w., M. Duyvendak. M. Felix, I. Ham burger. N. Jonker, J. Komen v.w., W. Koppen v.w. D. v. d. Roest, T. Rombouts. L. Schreuder A. Schuitenmaker, M. v. d. Zouwe, D. Bok v.w_ E. Brandon, M. Halm, G. Hartog, A. Jansma, W. z. Kleinsmiede. S. Lantinga, L. Ligtenstein. C. Veenenbos. A. Vos. M. Wackwitz, M. v. d Weg, M. Alter, J. Brakel, M. Gutzwiller v.w., H. de Haas. T. Kat. L. de Koek v.w., H. Kroon, M. de Lugt. G. Nimis, D. Polak, L. v. d. Pol, A. Siekemeyer, D. Stokmans v.w., S. v. Veen, Th. de Vryer v.w., K. Warnaars, E. Zuidcma. O. v. Kralingen. Voor het Toelatingsexamen van H.B.S.-A. Raaks. Haarlem, slaagden: F. Andriessen, A. Bakker, M. Balfoort, D. van den Berg. G. van der Bilt, J. Bonkenburg, S. Bonkenburg, G Boot, L. Burmeister, A. Bjjlevêld, J. Duisterhof. H. van Dijk. I. van Eekhout, A. Eken, A. Fieg- gen, P. Gieske, C. Gonlag. W. Gudde. A. Hage naar. H. Hardersmeets, E. Herz, J. Hessels, C. Hoogland, A. Hoogteiling, M. Hulsman. Chr. de Jong, C. de Jongh, P. Joosen, F. Kerkhof, R. Knipper, H. Koerse. W. Ki'uyshoop, W. van Langelaar, A. Niessink. M. Nieuwenhuis, J. Peeters. R. van Pellecom, N. Pigge, M. Proper, G. van de Putte, H. Reimerink. H. de Ridder. J. Rudolphy, J. Rueb. K. Schillert, A. Schoen, G. Slobbe, O. Spaan. W. Stringer, H. Stuur man. H. Stuut, N. Timmersmans. I. Tjaden. P. ae Visser, V. Vogel. G. de Vries, E. C. de Vries, L. van Waard. E. Wasch, J. Willinge, E. van Zanen. J. Wildschut, E. de Goede, J. de Vries Toelatingsexamen der 2e Gem. H.B.S. met 5-j. c. B., Santpoorterplein 28, te Haarlem: H. Dwarshuis, L. Blokland. W. Langeveld, J. van Dijk, P. Offringa, L. Sparnaai), J. Dou- ma, H. Bordes, P. Polderman, L. Baudewyns, R. Schornagel, Doke van Meurs, F. Spoor, J. Rin- gersma, J. Mazurel, K. Lassche, J. Borgers, T. Zuideina, H. van Damme. K. Loonen. J. Kloek, H. Westra, P. Roodenburg, Nelleke de Haan, T. Meyer, P. Maruk, Annie Wit, P. Tuy- tel, J. Sunter, Jo de Vries. R. Voerman, Freddy Schuurman. T. ten Have, H. de Vries, Emmie de Vries, G. Walles, J. Jansen, Loekie Suerink. J. ten Cate, Mia Mathot, Nellie v. d. Polder. J. Timmennan, H. Krispijn. B. Groenendijk, Ineke Smit. F. Slikker. G. v. d. Beek, Willy Visser, J. Rauchbaar, W. Terol. J. van Zoest, T. Hartendorp, J. Budding, L. Hissink. K. v. Opijnen, J. Robertson, F. Hage, W. Hoefnagel. Mieneke Hoek. T Kluit. E. van Walwijk W Oosterhof. A. van Buytene, R. Zetstra, G. Klop penburg, J. de Vos. C. Rombouts, Henny Hoef nagel. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat. uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Breiwerk. Roozen. Luitensteeg "IT; broche, Dellevoet, Olycanstraat 14; deken, Dijkgraaf, Om het peis. kampioenschap van Haarlem le en 2e klas werden de volgende partijen ge speeld: J. DrayerJ. Spijkers 20: A. Maste- lingP. Zijlstra 11; G. BelderokJ. Luiten 11; J. LuitenB. Stevens 02. De stand luidt thans: 1. B. Stevens 8 5 1 2 11 2. J. Drayer 7 4 12 9 3. G. Elzing 7 3 3 1 9 4. P. Zijlstra 4 8 3 4 1 10 5. J. J. Warmerdam 8 2 5 1 9 6. G. Belderok 6 2 4 0 8 7. H. Rump 8 3 2 3 8 8. J. Luiten 9 14 4 6 9. J. Spijkers 8 1 2 5 4 10. A. Masteling 9 12 6 4 Doordat Stevens zijn voorlaatste partij ge wonnen heeft en de afgebr. partij eveneens winst is, kunnen Diayer of Elzing in het uiter ste geval nog gelijk aankomen met eerstge noemde. Maandag as. de ontmoeting Drayer— Elzing bij HJt.K.D. Bij remise zal B. Stevens kampioen zijn. Dus de spanning is dezen keer bijzonder groot. 2e klas F. Langelaan, Hillegom, kampioen. Door zijn laatste partij tegen N. Blom te winnen werd Langelaan ongeslagen kampioen van de 2e klas Een zeer mooi resultaat: 9 gespeeld, 9 gewon nen. Voor N. Blom is dit wel een tegenvaller, daar hij nu in zijn laatste partij de eerste nul te slikken kreeg. De stand van hem is: 8 gesp., 12 punten. F. Langelaan promoveert hierdoor naar de "le klas. As. Zondag hebben wederom belangrijke en interessante wielerwedstrijden plaats en zal dit maal de sprint een belangrijke rol spelen. Gevoeglijk kan gesproken worden van een voorwedstrijd van het kampioenschap van Ne derland, hetwelk een week later in het Olym pisch Stadion wordt gehouden. Aan den start zullen komen: A. v. Vliet, J. Derksen, J. v. d. Vijver, J. v. Egmond en A. v. d. Linden, allen houders van eenige wereld kampioen- of Olympisch kampicenschaptitels. Zij zullen elkaar te Heemstede ontmoeten in een tiental matches deux en hoewel de eind strijd zal gaan tusschen v. Vliet en Derksen, welk duel alleen een gang naar Heemstede al waard is, zijn we wel benieuwd naar de pres taties der anderen, vooral van J. v. Egmond, onzen steeds nog zoo populairen Haarlemmer, die momenteel in een uitstekende conditie is. Deze sprintwedstrijd wordt aangevuld met een achtervolging in 4 series, waaraan deelne men C. de Groot. H. de Hoog, J. Evers en P. v. d. Heyden. Deze beide laatsten zullen waar schijnlijk de finale bereiken, daar zij op dit gebied specialisten zijn en een spannenden kamp zuilen geven. Een amateurwedstrijd over 20 k.m. met 4 klas sementen. waaraan deelnemen C. de Best, G. Peters, T. Ooms, C. Bijster, P. Duyns, C. Porte- gies, J. Stet, C. Siebeling en neg een tiental anderen, maakt met een koppelwedstrijd het programma compleet. Aan dezen koppelwedstrijd nemen deel A. v. Vliet-De Groot, J. Derksen-J. Evers, J. v. d. Vijver-de Hoog. J. v. Egmond-P. v. d. Heyden. A. v. d. Linden-J. Engel en gebr. Riethoven. Ook deze koppelwedstrijd zal door de samen stelling der koppels spannend en zeer levendig zijn en deze koppels zullen aan het Haarlem sche duo v. Egmond-v. d. Heyden geen ge makkelijke tegenstanders hebben. Won de vorige maal v. Egmond met Groene wegen, ook nu geven we v. Egmond met v. d. Heyden een mooie kans. Burgerlijke Stand Geboren: H. C. Weus- tinkPhilips. dochter; P. j. Bartelomij— Saltzherr, zoon. OndertrouwdGeen. Getrouwd: W. H. Tesselaar en A. M. van Venderloo; A- W. Schade van Westrum en A. M. van 't Oever. Overleden B. Tideman. 25 jaar. overleden te Dubbeldam; P. Brohm. 93 jaar. wed. van Van der Ham: H. de Roos. 57 jaar. St. Josephs-Gezcllen-Vcrecniging. Agenda- week van 1320 Juli: Zaterdagavond vrije bijeenkomst tot 10.15 uur. Zondag na de Hoogmis vrije bijeenkomst tot 10.15 uur. Onder het Lof is de zaal gesloten. Maandagavond biljartclub. Woensdagavond 8.15 uur voortzetting dam- wedstrijden om het kampioenschap van de Bol lenstreek. Donderdagavond vrije bijeenkomst tot 10.15 uur. Zaterdagavond eveneens. Uitbreiding politiecorps. Naar wii verne men is besloten om het politiecorps met 2 agen ten uit te breiden. Alle 13! Van de R.K. U.L.O. gingen deze week de eerste candidaten voor het eindexamen U.L.O., zij slaagden allen. Een mooi succes voor deze groep en voor den onderwijzer, den heer J. L. Litjens. Burgerlijke stand. Geboren: Irmgard, d. van J. van Wijngaarden en 1. J. Seelis; Luber- tus, z. van L. Stolp en L. van Enkhuizen; Kees, z. van K. Dekker en S. Kat; Diana, d. van W. M. Kitzen en T. Kelder; Arie, z. van P. Vis en fc. Knobbe. Gehuwd: C. J. M. Esser en M. J. Lap; K. van Urk en F. Krul; C. Groot en C. Luttikhuizen; A. Selier en W. Dijkstra; J M Roepert en E. Meijer; T. van Heemskerk en C. Roepert; H. J. Bieshaar en B. S. Sprokholt; J. Hordijk en M R. M. Elswijk; T. Heeres en M. M. J. Wiersma; W. F. Alleijn en E. H. Hazekamp; G. J. Blok en W. M. Popping; J. P. van Drongelen en E. A. Voortman. Overleden: Willem Schaap, 79 jr., geh. met A. Rem; Cornelia Dorpema, 48 jr., geh. met L. de Vos; Jansje Water, 67 jr., geh. met G. Koppies; Pieter van 't Hof. 65 jr., geh. met W E. Philippo; Maria Cornelia Groen, 4 jr., d. van J. Groen en G. Duin (won. te Uitgeest); Jan Prinsze, 63 jr., geh. met A. Wiepjes. Naar wij vernemen zal dezen zomer in het Museum Amstelkring aan den O.Z. Voorburgwal te Amsterdam een tentoonstelling van oud-Rus sische kerkelijke kunst worden geopend. Alsdan zullen niet minder dan ongeveer 60 van de zeldzaamste en fraaiste iconen worden geëxpo seerd, bijeengebracht door den heer L. J. M. Bouvv te Overveen. Deze tentoonstelling is vooral hierom belangwekkend, omdat iconen in ons land zeer zelden worden aangetroffen. In het Bisschoppelijk Museum te Haarlem be vindt zich slechts een tweetal van die voort brengselen van vroeger-eeuwsche kerkelijke childerkunst en in het Vaticaan worden er vijf tien; aangetroffen. Een collectie van ongeveer 60 iconen, als de heer Eouvy in zijn villa „Voor- auin" te Overveen bijeenbracht, mag dus onge twijfeld een zeldzaamheid heeten. Naar deze verzamelaar ons mededeelde, begon hij ongeveer twaalf jaar geleden, nu hier en dan daar, met het koopen van iconen, indien hij zeldzame en fraaie exemplaren kon bemachtigen. De meeste heeft hij in Amsterdam, Den Haag en Haarlem in zijn bezit kunnen krijgen. Onder de velen, aie de verzameling reeds eerder kwamen bezich tigen, was ook de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. dr. A. baron Röell. De eerste iconen dateeren uit de 15e eeuw en werden geschilderd door monniken van het klooster Athos en andere kloosters. Elke geloo- vige Rus droeg er zorg voor een icon in zijn wo ning te hebben, terwijl er tevens voor gezorgd werd, dat voor het kunstwerk steeds een lichtje brandde. Als de Rus zijn woning betrad, zou hij nimmer verzuimen, zelfs nog vóór hij zijn huis- genooten begroette, een eerbiedigen groet aan tie icon te brengen. Een van de vorenbedoelde lampjes zal in zijn oorspronkelijken staat ook geëxposeerd worden. Als bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat het fond der iconen (welke met olieverf ge schilderd werden) dikwijls verguld of verzilverd werd. Op dat fonr! werd dan transparante verf aangebracht, waardoor een buitengewoon fraai effect werd verkregen; in het bijzonder gaven de roode tinten op een fond van goud een zeer fraai aspect. In de verzameling van den heer Eouvy bevinden zich ook stukken met een zil verbedekking, waarbij alleen gelaat en handen van de uitgebeelde figuren zijn vrijgelaten. De cudste zilverbedekking dateert va.n 1763. n ..mc, c.» naarstig aan den arbeid in hun eigen tuintjes Een heg, een hekje en een bordje met „Ver boden Toegang, art. 461 Wetb. van Strafrecht" zijn dingen die de jeugd maar matig kan ap- precieeren, en de afdeeling Stadsbeplantingen moet dan ook dagelijks constateeren, dat de jeugd de plantsoenen en de parken op een ge- neel andere wijze waardeert dan de volwasse nen, want de van hoogerhand tot behoud van het stedelijk natuurschoon gegeven voorschrif ten worden letterlijk en figuurlijk „met voeten getreden". Wjj keuren dit niet goed, natuurlijk niet. immers ook de jeugd dient te beseffen, dat groen en bloemen voor een stad noodzakelijke levensbehoeften zijn, niet alleen als de „longen van de grootstad" maar ook. en misschien nog wel veel meer. als de „poëzie van de stedelin gen". Maarwij kunnen het toch ook wel be grijpen, immers het kind leeft niet in de we reld van den volwassene, maar ontdekt die en gToeit er langzamerhand in, terwijl het daar naast zich nog een eigen wereldje schept, en luist in dat wereldje zijn de wetten der vol wassenen niet altijd ook „des kinds" Het kind heeft behoefte aan licht, lucht, ruimte, kortom aan een stukje natuur om zijn natuurlijke acti viteit te kunnen ontplooien en een nauw-om- muurd binnenplaatsje, een eng trapportaal of klein bovenhuis je voldoen aan die behoefte in het geheel niet. Het kind wil „eruit". In de grootstad beteekent dat in den regel: „de straat op"! Ntauurlijk zal geen weldenkend opvoeder de straat een ideaal opvoedingsoord noemen, want de straat brengt gevaren met zich mee, gevaren naar lichaam en geest. Wordt het eerste be dreigd door het moderne verkeer, het tweede wordt nog veel meer bedreigd door den z.g. .straatgeest", waarvan roekeloosheid, baldadig- neid, vernielzucht, oneerbaarheid, oneerlijkheid enz. enz. de resultaten zijn. Nochtans speelt van de Amsterdamsche schooljeugd circa 25 pet. voortdurend op straat, en het kan niet anders of de opvoeding van het kind wordt daardooi voor een groot deel weer te niet gedaan. Het is daarom ten zeerste toe te juichen, dat juist voor de jeugd van de grootstad speciale paedagogische problemen op een aparte wijze onder de oogen worden gezien en voorzoover mogelijk tot oplossing gebracht. Een van die maatregelen was de stichting van het instituut der z.g. Schoolwerktuinen, waardoor de jeugd de directe kennismaking met de natuur op een gezonde en ontwikkelende wijze wordt mogelijk gemaakt door haar een werkzaam aandeel te verschaffen in het verzorgen van planten en bloemen Het was de Nederlanasche Heidemaatschap pij, die in de jaren 19141918 als een uit vloeisel van haar bemoeienissen om mogelijk heden te zoeken toi verruiming van de voedsel voorziening de aandacht der gemeentebestu ren vestigde op de idee der „Schoolwerktuinen" Immers bij het ter hand nemen van de werk zaamheden in de in 1917 geëntameerde „Volks tuintjes" reeds in 1909 bestonden volkstuin tjes, doch meer als een soort armenzorg, in het leven geroepen door de Maatschappij tot Nut van het Algemeen was gebleken, dat den nieuwen volkstuinders allen een zekere be kwaamheid tot het verbouwen ontbrak, en dat het dus in het belang van de volksgemeenschap moest worden geacht, wanneer de jeugd reeds met de bodemcultuur vroegtijdig op practische wijze leerde kennis maken. Eind 1918 werd de eerste schoolwerktuin gesticht, en sindsdien heeft men het nut van dit buitenschoolsche opvoedingsmiddel steeds meer ingezien, zoodat Amsterdam thans 4 groote schoolwerktuinen telt, waar op ongeveer een 2000-tal kinderen wekelijks 2 x l'/i uur hun vrijen tijd leeren door brengen in arbeidzaamheid en 'n sfeer van natuurvreugde. De waarde van kinder-tuinarbeid is immers niet alléén gelegen in het feit, dat het bewer ken van een stukje grond bekwaamheid op la ter leeftijd tot gevolg heeft, maar reikt daar ver overheen. Alle groote paedagogen als Co- menius, John Locke, Rousseau, Pestalozzi, Frö bel, Kerschensteiner en Dr. Maria Montessori hebben den tuinarbeid voor kinderen van groot belang geacht. Zelfs een Cyrus de Oude, ko ning van Perzië, moet reeds in 559 voor Chr. in zijn rijk tuinarbeid voor de jeugd hebben in gevoerd, en de dichter Johann Wolfgang von Goethe zegt in zijn „Padagogische Provinz": „Gartenbau ist das eigentliche Fundament aller Volksbildung". De tuinarbeid ontwikkelt de technische hand vaardigheid, schoolt het waarnemingsvermogen, en het uithoudingsvermogen wordt gestaald! Een gezonde eetlust bevorderd, een rustige slaap verzekerd, een sterk zenuwgestel gekweekt! Het spierstelsel van armen, rug en schouders, welk spierstelsel in tegenstelling met het beenspier stelsel vooral bij de kinderen van de grootstad te weinig ontwikkeld wordt, op doelmatige wijze geoefend! Terwijl daarnaast, zooals wij reeds aangaven, de lediggang, die de oorzaak van veel kwaad is, wordt bestreden met een doelbe wuste vorming tot ordelijke en bezige menschen. Het werk op de tuinen schenkt den kin deren ook bevrediging, want niet alleen is het reeds een groote vreugde het zelf- gezaaide wortel te zien schieten en te zien opgroeien onder het zorgvuldig schoffelen, wieden, harken enz. maar daarnaast is er ook nog de vreugde van het oogsten, want alle groenten en bloemen mogen mee naar huis genomen worden, zoodat het kind als kleine groentenman of kleine bloemenvrouw den huiselijken kring komt verblijden met; „En nu eten we fijn van mijn eigen tuin tje. hebben we heerlijke bloemen van eigen grond l Dat de afdeeling Stadsbeplantingen over deze jeugd niet te klagen heeft, ligt voor de hand en het werk der Schoolwerktuinen verheugt zich dan ook in haar bijzondere be langstelling, zoo zelfs, dat men het plan in studie heeft genomen om den schoolwerk tuinen in de toekomst een dusdanige plaats te geven, dat zij, waar mogelijk, als een be standdeel zullen worden beschouwd van den hieuweren parkaanleg en boschvorming. Op de „tuinderij' der Amsterdamsche jeugc .nijgt ieder kind een 15 a, 20 vlerkante meter grond te bewerken, geheel zelfstandig, uitge zonderd de zware werkzaamheden van bemesten Gedeeltelijk gecorrigeerd GENèVE, II Juli. (D. N. B.) Maarschalk Pétain heeft hedenavond een rede gehou den voor de Fransche radio. Hij stelde in de eerste plaats vast, dat de Nationale Vergadering hem uitgebreide volmachten heeft ver'Ieend. Dit besluit zal dc regecring in staat stellen, het leven des lands op geheel nieuwe leest te schoeien. De regecring ziet zich geplaatst voor dc grootste moeilijkheden, die Frankrijk ooit gekend heeft. Het gaat er om, het ver keer in het land te herstellen en dc Fran- schen terug te brengen tot hun haardstc- den en hun arbeid- Vervolgens besprak Pétain de houding van Engeland en zeide, dat de aanval der Brit- sche vloot op de half ontwapende Fransche schepen dcor niets te rechtvaardigen is. Frankrijk heeft niet het plan gehad, zijn vloot aan Duitschland uit te leveren. Frankrijk is gisteren door Engeland verlaten, vandaag zelfs aangevallen. Hierop gaf Pétain een uiteenzetting van de nieuwe politieke structuur van Frankrijk. Var. nu af aan zal het bestuur des lands over twaalf ministers verdeeld zijn. Zij worden terzijde ge staan door secretarissen-generaal. Aan het hoofd van de Fransche provincies zullen gou verneurs staan. Het raderwerk van het be stuur wordt vereenvoudigd. De ambtenaren zullen in hun werkzaamheden niet meer door reglementen belemmerd worden. Zi.i zullen od deze wijze sneller kunnen handelen. In aansluiting daarop deed Pétain de mededeeling, dat de Fransche regeering voornemens is, haar zetel naar het bezette gebied te verplaatsen. De Fransche regee ring heeft bij d Duitsche regeering ge ïnformeerd. of het mogelijk is, Versailles vrij te geven. Vervolgens ging Pétain over tot de binnen- landsche problemen. Voor de ontspoorde Fran sche maatschappij, zoo zeide hij o.a., is het geld maar al te vaak middel om tot de heer schappij te geraken. In het nieuw te bouwen Frankrijk zal het geld slechts het loon voor arbeid zijn. Pétain keerde zich daarop tegen het internationale kapitalisme en socialisme, die hand in hand waren gegaan om Frankrijk uit te buiten. Hij gaf de verzekering, dat de arbeid en het gezin van nu af aan beschermd zouden worden. Het Fransche gezin blijft de drager van de Fransche traditie en het heeft dit goed door de generaties heen gehandhaafd. Tot slot wekte Pétain de Franschen op, vertrouwen in hem te hebben. De Fransche radio deelde in aansluiting op de uitzending van de rede mede, dat als eerst» grondelement van de grondwet bepaald zal worden, dat Pétain „chef der natie" is. TW de inwerkingtreding van de nieuwe grondwet oefent hij de wetgevende macht uit. De tegen woordige Kamers blijven tot de constitueering van de nieuwe Wetgevende Vergadering be staan, doch zij zullen slechts door Pétain bij eengeroepen worden. Donderdagavond kwart over 6 brak brand uit in de kapitale boerderij „Uilenburg" van den landbouwer N. Duindam aan den Noorderweg te Delfgauw. Het vuur ontstond door wegstui vende vonken van een aardappelstoominstallatie. waardoor een hooiberg in vlam raakte. De brand en omspitten. Wekelijksche occasioneele theorie lessen door vakkundig geschoolde leerkrachten in het bezit van akte Tuinbouw L. O. zorgen voor de noodzakelijke, doch onschoolsche, voor lichting, terwijl de leider van den tuin, in het bezit van een diploma Rijkstuinbouwschool en met een veeljarige praktische ervaring, de prak tische toepassing van het theoretisch behandel de leidt en verzorgt. Bij slecht weer (b.v. een onweersbui) kunnen de kinderen in het bij de tuinen behoorende gebouwtje, dat gedeeltelijk als een natuur-historisch museumpje is inge richt schuilen en aan de hand van de aanwe zige terraria, aquaria, insectenverzamelingen, en verzamelingen van halffabrikaten van hennep, touw, cacao, plateel etc. worden onderricht over de bewoners en de producten van den bodem. Bovendien is de tuin-ommanteling beplant met circa 500 verschillende sierplanten, familie- gewijs gegroepeerd, alsmede diverse nutsplan- ten als graansoorten, aardappelen voor de zet- meelgewassen, hennep en vlas voor de vezel gewassen, oliezaad voor de oliegevende en bieten voor de voedergewassen, benevens geneeskrach tige planten. Op de kweekcrij aan het einde van den tuin worden lessen gegeven in het aanleeren van vermenigvuldigingsmethoden als afleggen, stekken, oculeeren, enten en zaaien Wat de kinderen van hun tuintje oogsten is niet onbelangrijk te nomen als men het volgende (van een willekeurig tuintje bij gehouden) oogstlijstje alléén al aan groen ten hoort vermelden; 2 bos radijs, 8 krop sla, 8>/Z kg. tuinboonen, 2 bos wortelen, 10 kg. snijbiet, 6 kg. spersieboonen, 12 bieten, 2 ramenas, 2 roode kooien, 3 savoye kooien, 6 boerenkoolen, 6 struiken andijvie en 2 bos tuinkers! Ouders, die hun kinderen een volgend seizoen van dit instituut willen laten profiteeren, waar voor men zich via de scholen, bijzondere zoowel als openbare, want alle Amsterdamsche Onder wijzersorganisaties hebben zitting genomen in het bestuur van de Amsterdamsche Vereeniging voor Schoolwerktuinen, moet opgeven, raden wij aan zich juist nu, in de zomermaanden, waar in de tuinen in vollen bloei staan, eens met de tuinen kennis te maken. Zij zijn gelegen aan den Spaardammerdijk achter de begraafplaats „Barbara", aan den Ringdijk achter de Volks tuintjes van „Klein Dantzig". aan den Zuide- 'ijken Wandelweg tegenover het A.F.C.-terrein en aan de Weesperzijde hoek Kruislaan. JOS DETONT. breidde zich zeer snel uit en tastte weldra de gehecle boerderij aan. Ook een aan de overzijde van den weg staande hooiberg van den land bouwer Verbeek werd een prooi der vlammen. De brandweer van Pijnacker bestreed het vuur met een brandspuit, een babyspuit en een motorspuit, geassisteerd door de Delftsche brand weer, die met twee motorspuiten en de baby spuit van den luchtbeschermingsdienst naar het terrein van den brand kwam. In totaal werd met twaalf stralen water gegeven. De boerderij van Duindam ging geheel verloren, die van Verbeek kon behouden blijven. Eerst om kwart over negen was men den brand meester. De nablussching geschiedde door de„ motorspuit van Pijnacker en de Delftsche babyspuit. LONDEN, 11 Juli. (D.N.B.) De minister van Buitenlandsche Zaken, Lord Halifax, heeft heden in het Hoogerhuis een verklaring afge legd over het Nabije Oosten. Ten aanzien van Egypte verklaarde hij, dat de Britsche regeering sedert de deelneming van Italië aan den oorlog nooit druk had uit geoefend op de Egyptische regeering om haar er toe te brengen Italië den oorlog te verkla ren. Het is intusschen vólkomen duidelijk, dat de Britsche strijdkrachten in Egypte, zoo ver klaarde hij verder, die op verzoek van de Egyp tische regeering aanzienlijk versterkt zijn, hun operaties tegen Italië van Egyptisch souverein gebied uit moeten voeren. Engeland heeft het vaste voornemen zijn verplichtingen tot ver dediging van Egypte na te komen. Lord Halifax stelde vervolgens den toestand voor, alsof de onafhankelijkheid en de levens belangen van Egypte door de oorlogsverklaring van Italië aan Groot-Brittannië bedreigd wer den. In dit verband meende Halifax, dat in het Egyptische parlement een stemming heerscht ten gunste van de vorming van een sterkere regeering en de getrouwe nakoming van het bondgenootschapsverdrag met Engeland. De Britsche regeering acht het haar recht haar bondgenoot te doen weten, dat zij van dezelfde meening is, aangezien de Egyptische verdedi ging Engeland in de eerste plaats aangaat en het zelf op grond van het genoemde verdrag duidelijk omlijnde verplichtingen heeft. Wat de Palestijnsche kwestie betreft, ver klaarde Halifax, dat de toestand daar, „afge zien van enkele daden van bandietendorr" rustig is en dat in het land thans „ordelijk? toestandeh" heersclien. Ten aanzien van Turkije zette Halifax uit een, dat Engeland door de nauwste banden met dezen staat verbonden blijft. Het verdrag met Turkije blijft evenzeer bestaan als de „vriendschap en sympathie"' tusschen beide volken. Tenslotte zeide Halifax den moed te hebben, te gelooven, dat Engeland in staat is zijn vrienden en bondgenooten in dit deel van de wereld, d.w.z. den Balkan en het Nabije Oos ten, iedere hulp en iedere bescherming te doen geworden. Engeland zal zijn streven voortzet ten en ook den oorlog met alle macht voort zetten. Het programma, dat Donderdagavond op de Stadion-wielerbaan in Amsterdam werd verre den, heeft ongetwijfeld velen teleurgesteld. Deze teleurstelling' is des te grooter, omdat oogen- schijnlijk dit programma zulke schoone belof ten in zich opgesloten hield. Het begon na de eerste tien ronden met eed lek bandje van Wals, die zich hierdoor niet liet ontmoedigen en zich spoedig wederom op zijn oude plaats had genesteld. Kort daarop gaf Schulte kennelijk blijk van niet in den ge wenschten vorm te zijn. Reeds spoedig werd hij aangevallen door Bakker. Dezen niet al te zwa' ren aanval kon hij evenwel niet afslaan. Hij raakte even las van zijn gangmaker, hetgeeö hem ook nog een lap bezorgde van Zwarte- noorte. Hiervan wist hij zich na eenige ronder) evenwel te herstellen. Vrijwel zonder eenigen striid kon hij Zwartepoorte wederom achter zich werken. Doordat Bakker en Bosland zich terstond bij het begin op veiligen afstand naaf voren hadden gewerkt, reden zij een vrij regel' matigen wedstrijd zonder ernstig bedreigd te worden. De strijd werd voornamelijk op deh achtergrond gevoerd tusschen Wals. Schulte eb Zwartepoorte, die herhaaldelijk tot den aan' val overgingen, doch kennelijk nog hun krach ten spaarden voor het laatste gedeelte van de' zen strijd. Tot zoover is het jammer genoeg evenwel niet gekomen. Toen ongeveer de helfl* van den wedstrijd was verreden, verhoogde Wals zijn tempo en ging over Zwartepoorte hceP om vervolgens op Bakker af te trekken. Hei vlotte evenwel niet bijster tusschen den stayed en zijn gangmaker Kaeser, hetgeen uiteindelijk tot gevolg had, dat Wals van zijn fiets stapte en den strijd opgaf. De wedstrijd had hierna vriiwel alle aantrekkelijkheid verloren. Regel' matig draaiden de andere renners de nog res- teerende ronden, zonder evenwel eenigen noe- menswaardigen strijd te leveren, zoodat eers' in de voorlaatste ronde nog van een goed® poging om tot den aanval over te gaan Se' sproken kan worden. Hierbij gelukte het Zwaf tepoorte in een laatsten sprint Bakker te paS' seeren, die los raakte en terstond daarop ook nog werd gelapt door Bosland. De rest van het programma vermeldde eoP tandemwedstrijd, die in zeker opzicht toch ook weer tegenviel, omdat de ploeg Pronk-Korg voor de overigen té sterk bleek, zoodat deze i" alle ritten als eerste over de eindstreep kwaP1. De wedstrijd voor amateurs over 10 k.m. (2® ronden) met vier klassementen, bracht een tac tische overwinning voor Van Laan. die zijh krachten spaarde voor het laatste klassement waarbij hij, gesteund door Petri, een gemakk*' lijke overwinning behaalde. De uitslagen luiden: Eerste rit tandemwedstrijd voor amateurs onafhankelijken, over 1500 meter (drie ronden1 1. Pronk-Kors; 2. Middelink-Verdonk; 3. Uper Houtzeel; 4. Pruys-Winterink. Tweede rit: 1. Pronk-Kors; 2. Middelink' Verdonk: 3. Kujper-Houtzeel; 4. Pruys-Wint®" rink. Derde rit: 1. Pronk-Kors; 2. Pruys-Wint^ rink; 3. Middelink-Verdonk; 4. Kuyper-HoUi' zeel. Wedstrijd met voorgift voor amateurs ov? 1 k.m. (2 ronden): 1. Daamen; 2. Floor; Meulenbeld. Wedstrijd voor amateurs over 10 k.m. t ronden) met vier klassementen: 1. Laan 8 pnn„ ten; 2. Van Boheemen 7 pnt.; 3. Siebeling pnt.; 4. Simonis 7 pnt. v Wedstrijd met motorgangmakingvoor roepsrijders, te verrijden over 75 k.m. (150 Ie15, den): 1. Bosland (Wiersma) 1 uur 35.4 sec-' 2 Zwartepoorte op 495 meter; 3. Bakker 650 meter; 4. Schulte op 990 meter. Wals we* door dc jury gestraft met een geldboete f 25 wegens het staken van den strijd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4