De neutraliteit van Ierland Kinderbescherming in dezen tijd Is Engeland van plan het land te bezetten? Engelands verliezen Nieuwe Italiaansche luchtaanvallen Rondom Martinique Verbrande doopregisters ceta Bever VLEKKENWATER Den ürede winnen Coördinatie der krachten is noodzakelijk Kerkelijk Leven SPOORWEG OVER DEN AFSLUITDIJK VRIJDAG 12 JULI 1940 Drie mïllioen ton aan scheeps ruimte door Duitsche duik booten tot zinken gebracht Op Britsche vloot in Middel- landsche Zee Britsche vlooteenheden weer in Gibraltar Deensche visschersschepen aangevallen Door Britsche vliegtuigen Besprekingen tusschen Arita en Graigie Verzoek van den Deken van Rotterdam Gebruik van hagelgeweren Voor vuil, vet, smeer en zooveel meer. - 25 cent Bij drogisten. DIEFSTALLEN UIT GOEDERENLOODSEN Gevangenisstraffen en boeten opgelegd MOTOR IN BOTSING MET VRACHTAUTO Twee Duitsche militairen ernstig gewond DE BESCHERMING VAN DEN NAAM: HOTEL Schifting tusschen hotels •en pensions Gevangene die blind werd Straf van drie tot één jaar verminderd Boerderij door bommen getroffen Groote r.avage te Wieringen DE DAGBOOT VAART WEER Kindje onder een auto H. SUBDIAKENWIJDING Adres aan den Rijkscommissaris voor den Wederopbouw Audiëntie Voor vrouwen en meisjes Huishoudelijke cursussen worden gegeven LIJK AANGESPOELD BERLIJN, 12 Juli (D.N.B.) Nu De Va lera verklaard heeft, dat Ierland zijn neu traliteit tegen eiken aanvaller, d.w.z. ook tegen Engeland zal verdedigen, is de En- gelsche propaganda, die Ierland met een z.g. Duitsche invasie tracht bang te maken, naar de „Berliner Boersen-Zeitung" consta teert, met de hulp van bepaalde Amerikaan sche en ook Zweedsche bladen nog versterkt. Daar staat tegenover, zoo schrijft het blad, dat de handhaving van een strikte Iersche neu traliteit volkomen in het belang van Duitsch- land is. Een land, dat onvoorwaardelijk weigert, zich met Engeland te compromitteeren, dat te genover den Britschen oorlogsbrandstichter dui delijk afstand bewaart, heeft van Duitschland niets te vreezen. Daarover zal ook in Ierland elk verstandig mensch het eens zijn. Wanneer Ierland een „vijfde colonne" te vreezen heeft, dan is het de daar welbekende en beruchte ter reur- en sabotage-organisatie van den Britschen geheimen dienst, en wanneer Ierland een tegen stander te vreezen heeft, dan is het Engeland, dat De Valera zelf eens als „den eenigen vijand" van zijn land gekenschetst heeft. Het orgaan van de Ieren in Amerika „Gaelic American" schrijft, dat thans is te vreezen, dat Engeland een militaire bezet ting van Ierland beoogt. Indien De Valera gemeene zaak wil maken met Engeland, dat in doodsstuipen ligt, en den influisteringen van de Engelsche pers gehoor wil verleenen door een militair verbond met Noord-Ier- land aan te gaan, dan zou het, volgens het blad, tot een opstand in Ierland komen. De tijden zijn voorbij, aldus de „Gaelic American", dat Engeland de Ieren kon be driegen of dwingen om Engelands imperia listische oorlogen te voeren. Nu eindelijk moeten de Engelsehen hun oorlogen alleen voeren. f In den wereldoorlog heeft Engeland 29 vol keren om zich vereenigd in den strijd tegen de staten van het midden. Eerst thans hebben alle volkeren de Engelsche huichelarij doorzien en voor de eerste maal sedert vele geslachten is Engeland voor de beveiliging van zijn eiland en zijn Rijk uitsluitend op Engelschen aange wezen. Het is duidelijk, dat de dag der vergel ding thans is gekomen, waarop Engeland alleen moet vechten om zijn bestaan. In den wereldoorlog hebben 340.000 Ieren aan de zijde van hun erfvijand gestreden en niette min heeft de Engelsche regeering toen verschei dene Iersche vrijheidshelden terechtgesteld. De geest van "deze martelaren is niet dood en En geland kan bij een nieuw vergrijp aan Ierland rekenen op een warme ontvangst. Niet Duitsch land, maar Engeland is Ierlands vijand en de Ieren over de geheele wereld zullen helpen: als Ierland opnieuw tegen zijn erfvijand het zwaard moet opnemen. ORKADEN LONDO SCHOT LAND E.NNE5KILL SLIGO CONNAWG H T WESTPORT I E R L A lE^LA VRIJSTA A ALWAY LEI Nj> TE R WICKLOW ARKLOW Mtnch LIMERIC Liverpool IERLAND TRALEE MUNSTER Birmingham KENMARE CORK stot Rortsmout Het~k ansa GRENZEN V. A IERSCHE VRIJSTAAT-, BERLIJN, 12 Juli. (D. N. B.) Het in het ie- gerbericht van gisteren vermelde feit, dat de Duitsche duikbooten de laatste zes weken 609.000 ton vijandelijke koopvaardijscheeps- ruimte tot zinken brachtén, en dat daarmede het gemiddelde cijfer aan scheepsruimte, welke door duikbooten tot zinken is gebracht tot ruim 100.000 ton per week gestegen is, wordt heden door de Duitsche bladen in grooten opmaak weergegeven. De Engelschen gaan bemerken, schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung, welke voordee- ien voor den zeeoorlog Duitschland zich door de bezetting der nieuwe kusten in het Noor den en in het Westen, van Narvik tot aan de Pyreaeën verschaft heeft. De laatste samenvattende publicatie over het tot zinken brengen van scheepsruimte ver scheen op 6 Mei. Zij deelde mede, dat van het begin van den oorlog tot 30- April 2.300.000 ton vijandelijke en voor den vijand nuttige neu trale koopvaardijscheepsruimte tot zinken was gebracht. Wanneer thans alleen het duikbootwapen voor de laatste zes weken daar 690.000 ton bij kan melden, dan zal het totale cijfer thans stellig de grens van drie millioen bereikt of reeds overschreden hebben. Steeds nijpender wordt het tekort aan Britsche scheepsruimte Daarbij moet nog bedacht worden, dat de Brit sche havens aan het Kanaal en aan de Oostkust incl. de havenwerken van Londen voor de verzor ging van Engeland reeds in groote mate volko men zijn uitgeschakeld. Bij de successen van de oorlogsmarine komen nog die van het luchtwapen, welke eveneens met het bezit van de nieuwe kusten buitengewoon zijn toegenomen. ERGENS IN ITALIË, U Juli (Stefani). Na den slag in de Ionische Zee op 9 dezer, aldus meldt de vlootcorrespondent van Stefani, heb ben Italiaansche vliegtuigen wederom talrijke verkenningsvluchten gemaakt in verschillende sectoren van de Middellandsche Zee, teneinde de Britsche vlootstrijdkrachten, die zich in Zui delijke, Zuid-Oostelijke en Zuid-Westelijke rich ting hadden teruggetrokken, te verkennen. De vijandelijke eskaders veranderden verscheidene malen van koers, teneinde de Italiaansche ver kenningsvliegtuigen op een dwaalspoor te bren gen. Vandaag wisten de Italiaansche bommen werpers echter den geheelen dag de Engelsche schepen, die eerst koers zetten naar Egypte en daarna naar Kreta, te bereiken en te volgen. Niettegenstaande het hevige vuren van het af weergeschut, zijn talrijke ri'andeUjke bodems door bommen van groot kaliber getroffen en beschadigd, \iier Britsche jachtvliegtuigen, die van het vliegtuigmoederschip, dat van een der eskaders deel uitmaakte, waren opgestegen, zijn door Italiaansche toestellen tijdens luchtgevech ten neergeschoten. ALGECIRAS, 11 Juli. (D.N.B.). De Engel sche vlooteenheden, die drie dagen geleden het vlootsteunpunt hadden verlaten, zijn vanmor gen weer de haven van Gibraltar binnengeloo- Pen. Het betreft twee slagschepen, twee krui sers en vier torpedojagers. Van boord der En gelsche oorlogsschepen werden talrijke dooden en gewonden aan land gebracht. De haven ^verd tijdens de ontscheping hermetisch geslo ten door politie en marinestrijdkrachten, zoodat hiemand de kaden kon naderen. Er verluidt, o'at verscheidene schepen zware beschadigingen Vertoonen. De torpedoboot jagers zijn korten tijd later weer in de richting van de Middelland sche Zee uitgevaren. KOPENHAGEN, 17 Juli. (D.N.B.). Uit de havensteden aan de Deensche Westkust komen dagelijks berichten binnen over aanvallen van ïkigelsche vliegtuigen op vreedzame Deensche *isschersvaartuigen op de Noordzee. Terwijl gis teren zulk een geval uit Esbjerg werd gemeld, komt vandaag een dergelijk bericht uit Lemvig binnen. Een daar thuis behoorende kotter is met duidelijke teekenen van beschieting door een machinegeweer in de haven teruggekeerd. De bemanning meldde, dat de kotter, toen hij ongeveer zeventig mijl uit de kust aan het vis- schen was. door een Britsch vliegtuig hevig werd beschoten. Van den reeds gemelden aanval op een kot ter uit Thyboroen heeft de Engelsche radio, naar hier met verbazing geconstateerd wordt, een Engelschen aanval op een Duitsch patrouil levaartuig voor de Deensche kust gemaakt. GENèVE, 12 Juli. (D.N.B.). In de wateren rondom het Fransche Antillen-eiland Martini que liggen nog steeds drie marine-eenheden. De Engelsche oorlogsbodems blijven om het eiland patrouilieeren, waarbij zij volgens de jongste berichten zelfs de driemijlzone passeeren. Er is echter nog geen gevechtshandeling met de Fransche oorlogsschepen ontstaan die deels in de haven liggen, deels buiten bewakingsdienst verrichten. Op zee kruisen voorts voortdurend de vijf Amerikaansche torpedojagers, die hun rol van waarnemers blijven spelen. Het eiland is nog altijd van eiken aanvoer van buiten afgesloten, zoodat de Fransche overheid op het eiland reeds het voornemen zou hebben noodzakelijke goede- ren op Amerikaansche oorlogsschepen uit de Ver. Staten te laten overkomen. Men verkeert in groote ongerustheid over het lot van twee Fransche koopvaardijschepen, die drie dagen ge leden uit Portorico waren vertrokken en waar van men sindsdien niets meer vernomen heeft. Men vreest, dat zij door de tusschen de Kleine Antillen kruisende Engelsche oorlogsschepen zijn buitgemaakt. TOKIO, 12 Juli. (Domei). De besprekingen tusschen minister Arita en den Britschen ambas sadeur Craigie over de wapens- en munitie- aanvoeren voor het leger van Tsjang Kai Sjek via Burma, zullen vanmiddag hervat worden, aldus deelde de woordvoerder van het Japansche departement van Buitenlandsche Zaken in de persconferentie mede. Er is geen nieuwe ontwik keling in de kwestie gekomen en het resultaat is tot dusver onbevredigend en teleurstellend geweest, zeide de woorvoerder, hoewel niemand het resultaat van het onderhoud van vanmiddag kan voorspellen. Bij den brand in Rotterdam zijn de doop boeken of doopregisters, d.w.z. de boeken, waarin de priester de namen der gedcopten opschrijft, van eenige parochies verloren ge gaan. Het zijn de parochies van den H. An- tonius van Padua (Boschje), van den H. Do- minicus (Steiger), van O. L. Vrcair van Lour- des (Prins Hendriklaan op het Noordereiland) en van de H. Rosalia (Weste Wagenstraat of Leeuwenstraat), alle te Rotterdam, en de pa rochie van den H. Antonius van Padua te Dordrecht. Ook de duplicaten die berusten op het R.K. Centraal Bureau, Wolfshoek, zijn verbrand. Dat kan moeilijkheden geven, in het bijzon der bij eerste H. Communie en by kerkelük huwelijk, zoo schryft de Hoogeerw. Heer J. W. van Heeswijk, Deken van Rotterdam, in het tydschrift Sint Bavo. Wy zouden daarom wil len vragen of degenen, die in een van die ker ken gedoopt zyn, of die hun kinderen daar hebben doen dcopen, daarvan mededeellng wil len doen aan den pastoor der parochie, waar zy thans wonen. Die mededeeling geschiede liefst schrifteiyk en dient te bevatten den naam van den doopeling, de namen der ouders, den datum, waarop het H. Doopsel is toege diend, den naam der parochiekerk, waarin ge doopt is, en zoo mogeiyk de straat, waar men toen woonde. Wanneer men nog in het bezit is van het doopbewys, dat na het toedienen van het H. Doopsel werd afgegeven, is het zeer wenscheiyk dit er by hi te sluiten. Wy vestigen er de aandacht op, dat de be keerlingen, die in het Weeshuis (West Kruis kade te Rotterdam) gedoopt zyn, in het doop register der St. Dominicuskerk zyn by geschre ven, zoodat ook dezen verzocht wordt, de ge vraagde opgave te verstrekken. Het is de bedoeling op deze wijze een zoo volledig mogelijk nieuw doopboek in elkaar te zetten. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat: tot zyn departement gerichte aanvragen van en verzoeken om formulieren tot het aanvragen van vergunningen tot het met behulp van ge weren, t.w. die, waarmee slechts met hagel wordt geschoten (z.g. hagelgeweren) dooden of verjagen van niet beschermde vogels in den zin der Vogelwet 1936, zijn vervallen. zy, die vergunningen wenschen aan te vra gen (of deze reeds by zijn departement hebben aangevraagd) tot het met behulp van geweren, t. w. die, waarmede slechts met hagel wordt geschoten (z.g. hagelgeweren) dooden of verja gen van niet beschermde vogels in den zin der Vogelwet 1936, zich tot en met 30 September 1940 zullen moeten richten tot de hoofden van de plaatseiyke politie. De aanvragen om vergunningen ex artikel 60 der jachtwet 1923, waarby het gebruik van een geweer is geoorloofd, welke zyn ingediend vóór 1 Juli 1940, zyn vervallen, Dergeiyke aanvragen zullen opnieuw op de gebruikeiyke wijze bij het hoofd van plaatseiyke politie zyn in te dienen. Vaak valt het zwaar, een schoonen droom Vaarwel te moeten zeggen, En zich hij harden tegenslag Berustend neer te leggen. Ook Nederlands geschiedenis Kan duidelijk getuigen, Dat men er hier niet gauw toe kwam Het trotsche hoofd te huigen. Maar, volk van Neerland, wees niet hlind: Vw leger werd verslagen, Zoek thans uw eer slechts in de wijz' Van uw verlies te dragen! Het is niet fier, thans in 't geheim Te wroeten en te kniezen; Ge waart zoo waardig in den strijd, Wees waardig in 't verliezen! Slechts tijdelijk is 't land bezet, Méér hoeft ge niet te vreezen, Maar handel zóó, dat ge verdient Weer spoedig vrij tc wezen En wees niet doof; tracht 't naderen van Den nieuwen tijd te hooren: Bij veel, dat stierf, wordt nu toch ook Wellicht veel goeds geboren. Ook Nederland zal uit de asch In nieuwen glans verrijzen, Maar laat dal zijn door eigen kracht En op zijn eigen wijze! Ons land toont slechts zijn levensrecht Door nationaal bezinnen Waar 't dan den krijg verloren heeft Zal het den vrede winnen! HERMAN KRAMER De Rotterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen achttien personen, beschuldigd van diefstal en heling van goede ren, ontvreemd aan de vrachtgnederenstations Rctterdam-Feijencord en -Maas der Nederland- sche Spoorwegen. L. K., 23 jaar, gewezen besteller by Van Gend en Loos werd veroordeeld wegens dief stal van goederen, welke hij in depot gaf bij den hoofdheler der bende, tot een gevangenis straf van een jaar met aftrek van preven tieve hechtenis. Wegens heling werden venaordeeld: A. H. W„ 30 jaar, werkloos, tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek, J. T. W., 31 jaar, kleermaker, tot een gevangenisstraf van een jaar en acht maanden met aftrek, T. M. S., 47 jaar, schoenwinkelier, tot een gevangenis straf van een jaar en acht maanden met af trek, E. J. T„ 43 jaar, radio-monteur, tot een gevangenisstrfa van acht maanden met aftrek, J. M„ 46 jaar, radiohandelaar, tot f 500 boete of vijftig dagen hechtenis, en drie maanden gevangenisstraf van acht maanden met aftrek, proeftyd, H. J. v. d. L., loodgieter, tot f 100 bbete subs, tien dagen hechtenis en drie maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met een In het Tydschrift voor Armwezen, Maatschap- peiyke Hulp en Kinderbescherming schryft mr. M. B. van de Werk eenige losse opmerkingen over de kinderbescherming in dezen tyd: Er zijn onderwerpen en feiten, die in gewone omstandigheden veler belangstelling zouden hébben, doch die nu zoo goed als onopgemerkt blijven, aldus het bedoelde artikel. Voor beu zelarijen heeft geen mensch tijd. Maar er is ook het niet te onderschatten gevaar, dat onder den druk van de gebeurtenissen met onachtzaamheid voorbij wordt gegaan aan dat, wat juist wél de aandacht behoeft of wat als nationaal goed ge- denkenswaard is. De veranderingen van onze samenleving eischen, dat zy, die bij maatschappelijk werk betrokken zyn, thans niet alleen doen wat hun hand direct vindt, maar dat zij ook vooruitzien en reeds nu beginnen met het trekken van ver dere richtlijnen. Thans is nog niet bekend voor welke problemen wy zullen komen te staan, doch zeker is, dat uiterste zuinigheid geboden zal zyn en dat verschillende financieele bronnen gedeel telijk of zelfs geheel (tijdelijk) zullen ophouden te vloeien. Een paar praktische opmerkingen op het ge bied van de kinderbescherming mogen in dit verband worden gemaakt en ter overweging wor den aangeboden aan hen, wie het aangaat. Het particulier initiatief heeft veel tot stand gebracht. Maar de vraag moet gedaan: is de groei van het werk niet te individueel en te on- beheerscht geweest? De vraag stellen is haar bevestigend beantwoorden. De diverse levens- en geloofsrichtingen hebben verschillende gestich ten in het leven geroepen. De onderscheiden, over het geheele land verdeelde, inrichtingen van éèn bepaalde richting zijn niet alle steeds zóó bevolkt, dat een loonende exploitatie moge lyk is. Combinatie zou aanzienlijke bezuiniging brengen en zou het mogeiyk kunnen maken, dat de eene inrichting wel kon blyven bestaan, tèr- wyi het voortzetten van de gescheiden exploita tie tenslotte onmogelijk zou blijken te zyn. Een andere mogelijkheid van bezuiniging is gegeven in de vakopleiding. Is het nu bepaald noodzake- ïyk, dat verschillende gestichten, behoorende tot eenzelfde richting, alle een even gevarieerd pro gramma hebben van de vakken, waarin de ver pleegden kunnen worden opgeleid? Coördinatie is ook hier mogeiyk. Wat de vakopleiding betreft kan het leerlingenstelsel nog meer worden toe gepast dan thans het geval is. Sommige lezers zullen misschien reeds hier de lectuur staken omdat deze opmerkingen een te revciutionnairen geest ademen. Tot lien zou ik willen zeggen: weest praktisch en reëel. Laten wij toch niet de oogen sluiten voor de werkelijk heid, anders is het te laat vóór wy het weten. Het particuliere initiatief moet ook in deze too- nen opgewassen te zijn tegen de taak, welke nu wordt opgelegd. Heilige huisjes mogen worden afgebroken, mits het werk als zoodanig maar zyn eigen karakter en grondslagen kan behouden. Een gezonde reorganisatie kan beteekenen, dat het werk zelve in de kern in stand kan worden gehouden. Door enkelen wordt al jaren lang aangedron gen op meerdere coördinatie in de kinderbescher ming. Wanneer de druk der tijden een hechter verband zou kunnen leggen tusschen justitieele en hygiënische kinderbescherming dan ware veel gewonnen. De verschillende soorten van ge zinsverpleging van kjnderen zijn alle apart ge regeld en georganiseerd, sterker in elke groep bestaan weer de meest uiteenloopende variëtei ten. Het rapport van de commissie-Overwater over de gezinsverpleging van voogdij- en regee- ringspupillen heeft dit duidelijk aangetoond. Ei is nu een begin gemaakt om, vooral ten aanzien van de inspectie, tot een algemeene gedragslijn te komen. Maar men kan verder gaan. Zeer wel denkbaar èn uitvoerbaar is één organisatie voor de verpleging in gezinnen van, laat ik het kort heidshalve noemen, de justitieele kinderen en van hen, die op medische gronden naar een pleeggezin worden gezonden. De beste kinderbescherming is de preventieve. Naar mate deze beter is georganiseeerd kan de repressieve meer op den achtergrond treden. Rond de kinderwetten is een verfynd en gediffe rentieerd apparaat voor kinderbescherming ont staan. Hoezeer de kinderwetgeving als zoodanig een preventief karakter heeft, is binnen de werkingsfeer van de kinderwetten haar eigen- ïyke aard toch repressief: herstel van wat reeds in meer of mindere,mate mis was. Tijdig ingrij pen moet dan erger voorkomen. Hoe staat het nu met de samenwerking tusschen de justitieele kinderbescherming en de organen, die zich ook met kinderen bemoeien en op hun leven invloed hebben? In het Verbond der Vereenigingen Pro Juventute is enkele jaren geleden gesproken over kinderrechter en school. In kleine kringen is ook wel van gedachten gewisseld over de mo gelijke samenwerking tusschen justitieele kin derbescherming en jeugdwerk. Verder dan een bespreken is het nooit gekomen; van eenig orga nisatorisch verband is geen sprake. De kinder beschermingsorganen, de justitieele en de hy giënische, de school en de jeugdbeweging heb ben elkander over en weer noodig en kunnen el kanders werk steunen. Wanneer er doeltreffende samenwerking zou zijn tusschen al deze organen, die omvatten staats-, gemeenteiyke en particu liere instellingen, dan zou dat om meer dan één reden winst beteekenen. Vooreerst zou het werk verdiept en versterkt worden. De te nemen maat regelen zouden in vele gevallen minder intens behoeven te zün, d.w.z. veel leed zou door tijdig en doeltreffend ingrijpen kunnen worden voor komen, terwijl ook heel wat minder kosten zou den gemaakt behoeven te worden om het ge- wenschte resultaat te bereiken. Bij deze losse, willekeurig gegroepeerde op merkingen wil ik het thans laten. Met opzet heb ik nadere detailleering vermeden. Tegen elk punt zijn tientallen bezwaren en bezwaartjes in te brengen. De vraag is alleen: wegen deze alle op tegen de noodzaak om het werk zóó te her zien, dat het in wezen onaangetast toch voortgezet kan worden. Beslissend is tenslotte het belang van de kinderen, die bescherming en steun behoeven. Het is een nationaal belang, dat de kinderbescherming, in daadwerkelijke kracht zoo min mogelijk geschokt, kan blijven bestaan. Een eerste vereischte is, dat met de middelen, die nog beschikbaar blijven, zoo economisch en prac- tisch mogelyk wordt omgegaan. proeftyd van drie jaar, J. B„ 33 jaar, chauf feur, tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek, J. F. B., 25 jaar, vroeger expeditie knecht bij Van Gend en Lcos, zes maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelyk met aftrek; Joh. v. d. V., 47 jaar, vroeger koetsier bij Van Gend en Loos, tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftyd van drie jaar, A. J„ 33 jaar, grondwerker, tot acht maanden gevangenis straf, J. de W., 52 Jaar, rijwielhersteller, tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek, waar van vier maanden voorwaardelijk; C. T., 43 jaar, los-werkman, tot vier maanden gevange nisstraf voorwaardeiyk, met een proeftyd van drie jaar, J. T. H. N„ 42 jaar, radiohandelaar. H. P., 43 Jaar, rywielhandelaar, en N. L., 43 jaar, koopman, werden vrügesproken. Vanmorgen omstreeks zes uur is te Baam- brugge een ernstig motorongeluk gebeurd. Een motor met zyspa», waarop twee Duitsche militairen, rijdende van de richting Amsterdam naar Utrecht, kwam ter hoogte van de ysfa- briek „Moba" te Baambrugge in botsing met een vrachtauto. De schok was zóó hevig, dat de beide militairen van den motor werden geslin gerd en bewusteloos op den weg bleven liggen. Een dokter, die spoedig ter plaatse was, consta teerde by beiden een ernstige hersenschudding. Per auto van het Duitsche militaire Roode Kruis zijn zij naar Amsterdam vervoerd. De motor, die by de botsing in brand vloog, is vernield. Het nieuwe Rijksbureau voor het Hotel- en Cafébedrijf zal, naar de N. Rott. Crt. verneemt, volgende week beginnen met een circulaire uit te zenden aan alle hotels, restaurants, café's en pensions, waarin o.m. gevraagd wordt naar den aard van het bedrijf, den omzet, enz. Als pension kunnen alleen de erkende be dreven in aanmerking komen. Wie voor bij inkomsten een of meer kamers verhuurt, al of niet „met pension", valt dus niet onder het bureau. Het bureau zal zich vooral hebben bezig te houden met drie punten: t.w. de liquiditeit der bedryven, de distributie en het personeels vraagstuk. Het eerste is van deze drie het be langrijkst. Dr. W. L. Groeneveld Meyer, administrateur van het departement van oeconomische zaken, denkt zich het bureau als een voorloopig tyde- lijke instantie tot behartiging van de belangen van de hotels, pensions etc., maar met de mogelijkheid, dat het ook na eindiging van de huidige buitengewone omstandigheden gehand haafd zal kunnen biyven, teneinde zyn taak in anderen vorm voort te zetten. In de door het bureau te nemen maatregelen zal een duidelijk onderscheid worden gemaakt tusschen hotels en pensions, waarmee dus, zij het langs een weg dien waarschüniyk niemand bevroed heeft, de bescherming van den naam hotel haar beslag zal kunnen krijgen. De Vacantiekamer van het Haagsche Ge rechtshof heeft snel arrest gewezen in de zaak tegen den 33-jarigen C. K. uit Rotterdam, die terecht heeft gestaan terzake twee, inbraken te 'sGravenhage gep'eegd. De Haagsche rechtbank had hem daarvoor tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tydens den bom-inslag in het Huis van Be waring te Den Haag werd K. zoodanig getrof fen, dat hy beide oogen moest missen. Het hof heeft het vonnis der rechtbank be vestigd, doch de straf verminderd tot een jaar gevangenisstraf. In den afgeloopen nacht om ongeveer vier uur zijn te Wieringen twee bommen geworpen op twintig meter afstand van de boerderij van den heer J. Mulder Nzn., in den polder Waard- Nieuwland. Een ware ravage werd aangericht. In de kamer, waar het gezin sliep, zijn gaten in den wand gevonden, waaruit geconcludeerd wordt, dat de scherven dwars over de bedden zyn gegaan. Een zoon van Mulder, die op het geluid der vliegmachines het bed had verlaten, werd vry ernstig aan het hoofd gewond. Dwars door kippenschuren en melkbussen zijn de scherven gevlogen. Verscheidene hoenders zyn gedood. Nadat de dagboot van den dienst Zwolle Amsterdam Woensdag en Donderdag niet uit gevaren was in verband met mijnengevaar tus schen de Ketel en het eiland Marken, is naar wy vernemen de bootdienst heden weer hervat. Bij het achteruitzetten van een auto geraakte een lj^-jarig kind van den mijnwerker M. Vrancken te Stein onder de wielen. Het kind was op slag dood. Donderdag 18 Juli zal Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers in de kapel van het R.K. Lyceum voor Jongens te Haarlem aan 'n achttal Fraters van de Augustijnen orde de H. Subdiakenwyding toedienen. De Friesche Kamer van Koophandel en Fa brieken heeft zich met een adres gericht tot den Rijkscommissaris voor den Wederopbouw in verband met de berichten, dat opnieuw de plannen voor den aanleg van een spoorweg verbinding over den Afsluitdijk ziin ter hand genomen. Genoemde Kamer heelt zich voor deze gele genheid van den beginne af sterk geïnteres seerd en reeds by schryven van 4 Juni 1929 bij den toemaligen minister van Waterstaat er op aangedrongen, de voorbereiding en het vaststellen d er plannen voor den spoor wegaanleg over den Afsluitdyk en de uit voering van de benoodigde werken met zoodanigen spoed te doen plaats hebben, dat, als de Afsluitdyk gereed was, ook het spoor wegverkeer daarover zou kunnen plaatshebben. Ten aanzien van afstand en relsduur mogen wy hier nog eens weergeven de cyfers, voor komende in Spoor- en Tramwegen 1929 no. 9. Afstanden in K.M. via Anna Paulowna. via via Enkh. Zwolle Leeuwarden-Amsterdam 151 141 207 Leeuwarden-Den Haag 190 200 243 Leeuwarden-Rotterdam 213 223 235 Reisduur: via Anna Paulowna via via Enkh. Zwolle Leeuwarden-Amsterdam 2.31 3.29 3.41 Leeuwarden-Den Haag 3.10 4.32 4.19 Leeuwarden-Rotterdam 3.33 4.57 4.09 Z.H Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Dinsdag, Woensdag en Donderdag audiëntie verleenen. Z.H .Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week geen audiëntie verleenen. Opgemerkt zy, dat de reisduur door het ge bruik van modem materieel sindsdien veel ver kort is. Voor de route via den Afsluitdyk zal deze verkorting des te sterker gelden, omdat Op de beide andere routes tot op heden in Friss- land nog geen snel modem materieel wera ingezet. De voornaamste factoren, welke de waarde van deze spoorwegverbinding bepalen, zyn de volgende: 1. Het vervoer van land- en tuinbouwproduc ten,1 speciaal melk, boter, groente, vroege aard appelen en slachtvee van Friesland naar de groote steden in het Westen des lands. 2. Het vervoer van industrieproducten en landbouwhulpstoffen uit het Westen des lands naar Friesland. 3. Voor het internationaal verkeer voorziet deze lyn in een rechtstreeksche verbinding Noord HollandFrieslandNoord Duitschland. Het snelvervoer van land- en tuinbouwproduc ten uit deze beide provincies naar Noord- Duitschland zal beter geschieden, wanneer dit traject een onderdeel wordt van de lyn Am sterdamAfsluitdykHamburg. 4. De lyn over den Afsluitdyk geeft een snel le rechtstreeksche verbinding tusschen Gronin gen—Friesland en de haven van Amsterdam. 5. Voor het reizigersverkeer kan sinds de in voering van het knooppuntenstelsel door de Ned. Spoorwegen nog genoemd worden de ont lasting van de knooppunt-stations Zwolle er Amersfoort. Door de oorlogsgebeurtenissen hier te lande hebben in een aantal plaatsen vele gezinnen have en goed verloren en zyn in de meeste ge vallen de tot die gezinnen behoorende vrouwen en meisjes aan haar gewone dagtaak ontrukt. Vele ven deze vrouwen en meisjes vertoeven thans in tehuizen of elders, waar een belangrijk gedeelte van haar normalen dageiykschen ar beid, zooals de zorg voor het bereiden van de spyzen, niet meer behoeft te worden verricht. Gebleven is echter de zorg voor de kleeding, welke nu in het byzonder bestaat in het pas klaar maken en verstellen van daarvoor afge stane kleedingstukken, het vervaardigen van nieuwe kleedingstukken uit beschikbaar gesteld goed en de bewassching. By dit alles komt de zorg voor de veelszins nog onzekere toekomst. Het stemt tot verheuging, dat de besturen, de directrices en de leeraressen van huishoud en industriescholen, zooals byv. te Delft, 's-Gra- venhage, Middelburg, Roosendaal (N.Br.), Rot terdam, Schiedam en Voorburg (Z.H.) en ook in andere plaatsen, waar inwoners uit de getroffen gebieden zyn ondergebracht, zich bereid heb ben verklaard, de vrouwen en meisjes met raad en daad bij te staan. Hiertoe zijn en worden cursussen ingericht voor moeders, vrouwen en meisjes boven 18 jaar, waarbij onderwijs wordt gegeven in het herstellen, vermaken en vervaar digen van kleedingstukken. Aan het volgen van deze cursussen zyn voor de deelneemsters geen kosten verbonden: zoowel het onderwys als het gebruik van de naaimachines is gratis. Tevens worden de vrouwen en meisjes in de gelegen heid gesteld, op de huishoudscholen gratis on der vakkundige leiding de wasch te behandelen Voor vrouwen, die haar kinderen moeiiyk alleen kunnen laten, is het eveneens moge lyk, de cursussen te volgen, daar zy haar kinderen kunnen medebrengen: deze wor den dan tijdens de lesuren door de leerlin gen van de opleiding tot kinderverzorgster onder toezicht van een leerares in kinder verzorging en opvoeding bezig gehouden in de by de school behoorende kinderkamer. De cursussen zyn geschoeid op dezelfde leest als de reeds vroeger aan de scholen verbonden en doeltreffend gebleken cursussen voor vrou wen uit werklooze gezinnen. Er wordt naar gestreefd, de vrouwen en meis jes voor te lichten omtrent een zoo nuttig mo gelijk gebruik van de beschikbaar gestelde klee dingstukken en grondstoffen. Deze voorlichting is een van de belangrijkste oogmerken, daar het van groot belang is, dat de vrouwen en meisjes^ zoodra zy weder een eigen woning zullen heb ben, behoorlijk, misschien beter dan voorheem voor haar taak zyn voorbereid. Indien de cursussen aan dit doel blijken ta beantwoorden, zullen de door dit onderwys ver kregen kennis en vaardigheid veel kunnen by- dragen tot den wederopbouw van ons volks leven. Ten einde de voorbereiding voor de toekom stige taak in het gezin zoo volledig mogelyk te dben zijn, bestaat het voornemen, aan de huis houdscholen ook kookcursussen voor deze vrouen en meisjes te organiseeren. Op Terschelling is het lyk gevonden van den 19-jarigen P. Pascal uit Harlingen, die Zater dag 29 Juni met zyn kameraad H. Schotanus de Harlinger haven zeilend met een kano had den verlaten. Vorige week spoelde aan de Friesche N.W. kust het lijk van den 18-jarigen H. Sch. aan, welk stoffelijk overschot te Harlingen ter aarde is besteld. Het lijk van P. zal naar Harlingen worden vervoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5