DE VOEDSELVOORZIENING IN PARIJS. DUIKVLUCHT IN DIEP VERLEDEN mm Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? 1 Plaats dan een „Omroeper voor 90.000 gezinnen m u mm AAIMACHINES OUDE PRIJZEN SIGARETTENPAPIER L.O. Ha.-O. U.L.O. rt mm Naar de baden van Romeinsch Heerlen Moeder Natuur BASKO - CORSETTEN-GORDELS en bustehouders COLOR METAL Importeurs Gebr. WITTE JONGENS-PENSIONAAT BLE1JERHE1DE (L.) smmnminmnnniiiiniimiiiiiinmiiiiiniiiiiniiniiiiininiiiiiiinniiniiiiiiinmiiiiiinninninniiininiinniüti VRUDAG 12 JULI 1940 ffliniiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiinnninniinniiiiniimiraniinnnnniniiiiiiiiiii^ w m m S: n x in* Het dagelijksch leven herneemt te Parijs zijn gewonen loop. Duiven voederen op de Place de I Etoile m cSuïcrit ZOEKT IJ IETS MOOIS „H a K K O" Academische examens Eindexamen H.B.S. Retraitehuis „Klooster v. d. H. Geest" te Uden nvetandet ujk - s Apart cachet, enorme sorteering, concur reerende prijzen Zoolang de voorraad sireki leveren wij nog legen de gekleurde metalen ritssluitingen COLOR METAL, N.Z. VOORBURG WAL 316 AMSTERDAM TEL. 44918 GRONINGEN TELEFOON 1718 PROSPECTUS OP AANVRAAG FOTOREPORTAGE In het koollandvan den nieuwen weg Amsterdam Den Haag. De strook tusschen de twee autobanen is in vruchtbaren grond omge- tooverd en benadert het summum van intensieve bodemproductie Heugelijk nieuws voor de Parijzenaars. Voor het eerst is er in de- Fransche hoofdstad weer melk en boter te krijgen. Gegadigden komen file maken voor een der winkels 4 Vol trots met den eersten prijswinnaar op den 16den Zuid Limburgsches Paardenfokdag te Valkenburg v y" Amsterdam zorgt voor de goede functionneering van zijn ge compliceerd tramnet Reparatiewerkzaa^nheden langs de Prins Hendrikkade Zandvoort in Amsterdam. De jeugd heeft de zandvoorraden voor het beton, dat bij de herstelling van het trambaanvak in de hoofdstad noodig is, geconfisceerd als welkom speelmateriaal Wij, in Limburg, hebben een historischen knobbel. Dit komt natuurlijk, omdat we een rijk verleden hebben. Een diep verleden ook. Moge de palaeolithische mensch al voor 200.000 jaar in de Veluwe verschenen zijn, waartegen over wij, volgens nieuwere opvattingen, maar 80.000 jaar kunnen stellen, onze oerbewoners waren dan ook al mijnontginners en wapenfa brikanten. (Nu komen we toch weer in de buurt van den oorlog, wat we eigenlijk voor een keer eens vermijden willen). Tot voor kort werd deze praehistorische industrie tot het neoüthicum gerekend. De vuursteen-werk - plaatsen van Rijckholt—St. Geertruid dateer den, naar men meende, van omtrent 3000 v. Chr. De kappers van steenen bijlen, pijlpun ten, krabbers enz., zouden dan tijdgenooten zoowel van de Egyptische pyramidenbouwers als van de Bandkeramikers zijn geweest. Over de Donaucultuur van deze laatste naamlooee stammen zullen we straks meer vernemen. Dr. Beckers Sr. en zijn zoon dr. Beckers Jr., eerstgenoemde de ontgraver van prae-historisch Stein en Elsloo, die we met groote steden uit de voorgeschiedenis vergelij ken kunnen, gaan over him wetenschappelü- ken arbeid, die twintig jaren in beslag nam, een uitvoerig rijk geïllustreerd boek publicee- ren. We komen er dan nog nader op terug. In ieder geval, we gevoelen ons niet van gis teren, zoo maar afstammeling van stammen, die in de vierde eeuw hier aankwamen. De op gravingen van Stein hebben aangetoond, dat de Donaucultuur-menschen mede tot de voor vaderen der tegenwoordige Zuid-Limburgers kunnen behooren_ via Eburonen, Tungri, Sunici en Franken. En de Romeinen?, zal men vragen. Er zal ook wel eenig Romeinsch bloed in onze ade ren vloeien en wat van den Waalschen kant, hoeveel mogen de etlinologen gissen. Wanneer de Romeinen hier binnendringen, ligt al heel een naamloos verleden achter ons. Met de Ro meinen begint de historie en deze levert als eersten naam Coriovallum op. Dit Corioval- lum werd in de laatste dagen weer actueel, niet alleen door Castellum Hema aan het Heerlensche Raadhuisplein, doch door de zeer belangrijke uitgravingen, welke nu in de me tropool onzer mijnstreek geschieden. Nu komen we opnieuw in de buurt van het krijgsgeweld. Vanwege het Castellum en de op gravingen. Het Castellum Coriovallum dat men niet als een Romeinsche stad beschouwen mag is nml. enkele keeren door brand ver woest. Deze vernielingen moeten door inval lende Barbaren-stammen zijn geschied. Ver moedelijk hebben latere geslachten van bewo ners, gelijk gebruikelijk in het verleden, de steenen der bouwvallen voor andere doeleinden gebezigd. Wat zich raider den grond bevond, liet men onaangeroerd. Toen men omstreeks 1910 van Heerlen een stad ging maken, kwamen successievelijk heel wat Romeinsche bouwresten aan het licht. Systematische opgravingen zijn noch toen, noch in de wilde expansie-jaren van 19151920 verricht. Heerlen droomde er in die dagen van een .grootstad'' te worden, de 100.000, wellicht zelfs de 200.000 te halen. Men fantaseerde over nevenindustrie, over een kolenhaven; men raakte zoo vervuld van de toekomst, dat röen het verleden vergat. Gelukkig had Heerlen toen, in den persoon van wijlen gemeente-archivaris Peetere, een man die zin voor het voorbije had. Hij verza melde niet alleen de gegevens door de graaf werken voor huizenbouw verkregen doch ook Romeinsche munten enz., voorwerpen, die nu de Heerlensche oudheidkamer sieren. Hij re construeerde zeer vernuftig het oude Castellum en bewees meteen, dat het raadselachtige Co riovallum, vermeld op ae z.g. kaart van Feu- tinger, niet kon wezen Valkenburg of welke plaats tusschen Keulen en Tongeren ook, doch dat alleen Heerlen daarmee geïdentificeerd kon worden. Vergelijkende de grondplannen van andere castella, ais in het aangrenzende Rijnland gaf hij ook aan wat vroeger rondom de ontgraven „gedeelten moet hebben bestaan. We raken weer in de sfeer van den oorlog. Toen deze uitbrak, was men in Heerlen er op bedacht zooveel mogelijk alle braak liggende gronden om en in de stad voor de teelt van voedselgewassen te benutten. Zoo zag men het gebeuren, dat de ploeg getrokken werd over terreinen, gelegen onder de schaduw van Cas tellum Hema, zullen we maar zeggen. Ijverig begon men er boonen te plamten. Toen men aan den Westelijken kant van het stuk grond kwam, stootte de ploeg op oude steenen. Het voetstuk van een zuil kwam aan het licht. De beteekenis van deze vondst vermoedend, haalde het gemeentebestuur terstond onzen ervaren veteraan van de spade, dr. Beckers uit Beek, er bij, die nu samen met den nieuwen gemeente-archivaris, drs. Van Hommerich, de opgravingen leidt. In dit blad heeft men kun nen lezen wrer al reeds werd bloot gelegd, in 't kort nog eens samengevat: de thermen of baden van Castellum Coriovallum en een deel van de deze sterkte omringende gracht. Die opgravingen gaan zoo maar dwars door de kortelings geplante boonen. Daarover zijn sommige menschen niet te spreken. De mate rialisten! Ze zien over het hoofd, dat hier om zoo te zeggen de adelbrief van Heerlen wordt blootgelegd. Wat zouden de burgers van New-York of Chicago, de bewoners van zoo menige dicht-bevolkte industriegemeente uit Ruhrgebied of Borinage er niet voor over heb ben, om zoo iets in hun ondergrond te ontdek ken! Het is dan ook zeer begrijpelijk, dat er al plannen bestaan om_ mochten de verdere ont gravingen meevallen, het geheel der zichtbare fundamenten te behouden, te omringen van eenig plantsoen, als een eenig historisch mo nument in Nederland. Een attractie voor vreemdelingenverkeer wellicht. Excursies uit Valkenburg, per ouder- wetsche autocar of moderne char a banc (po pulair: sjarbang). „Naar de thermen van Co riovallum", in den stijl van „Naar de bouwval len van Pompeji". Als er dan komen uit Maastricht of Nijmegen, uit Roermond of Rol- duc, zeggen de inwoners van Heerlen: „Wat ons uit de eerste eeuwen onzer jaartelling overbleefen ihr da!" Waarop de mannen van Kirrioat (Rolduc) tusschen de tanden mompelen: „Hèlletje wink", vrij vertaald: op snijderij. En dan komen die van Stein en spot ten: Moet je onze hutkommen zien van voor 5000 jaar en onze omwallingen uit den tijd van de pyramiden! Waarop die van Sint Gie- tere: en onze silexmijnen uit 8000 voor Chris tus! Nu verliezen we ons in nevelen en duister nissen der praehistorie. Straks dwalen we nog weg in de wouden van de voorwereld, in den vorm van steenkoollagen, honderden meters diep gelegen beneden de landen en steden die we bewonen, waar de nachten en dagen vervuld zijn van oorlogsgeruchten. Och, men wil ook eens over wat arlders redekavelen; al te best lukt het toch niet, want de inwoners va;- St. Geertruid waren immers meteen wa penfabrikanten, die van Stein kenden primi tieve vestingwallen en Coriovallum werd ten minste een of tweemaal door krijgsgeweld verwoest. Geleerden hebben vastgesteld, dat onder de aarde meer levende wezens moeten voorkomen dan er boven. Het aantal is overigens afhanke lijk van de bodemgesteldheid. Op een acre goed bouwland heeft men de volgende organismen geteld: 3.609.000 regenwormen, 1.781.000duizend- pooten, 7.727.00 insecten, 1.017.000 insectenlar ven. Dat zijn de groote dieren. De kleintjes (protozoa) worden niet per are, maar per gram geteld: 477.000. Tenslotte vindt men in diezelfde gram 27.700.000 bacteriën. Men kan vragen, welk nut deze berekening heeft. Het antwoord moet luiden, dat voor de bewerking van de bodem met nieuwe middelen een dergelijk onderzoek zeer belangrijk is. De mensch kan namelijk door vermeerdering of vermindering van het aantal oganismen een bodem bruikbaarder maken. Hoe moet hij dat aanleggen? Als voorbeeld diene het (ongewilde) experi ment op het eiland Hawaï. Daar voerde een tuinier een fraaie plant de lantana camara in. Een ander inwoner, die eveneens tot de schoonheid van het eiland wilde bijdragen, im porteerde de Chineesche tortelduiven. Het bleek, dat deze de bes van de lantana graag aten, maar tevens droegen ze daardoor bij tot de snelle verbreiding van het zaad. Weldra werd de mooie plant een plaag. Nog erger werd de toestand, toen iemand de Indische Mynah- vogel naar Hawaï bracht, want ook deze voedt zich alleen met de bes. Toch bleek de verschij ning van de Mynah een meevallertje te zijn. Voordien werden de suikerplantages namelijk vernield door een rupsensoort, en deze soort nu viel bijzonder in den smaak van de Mynah. Men bracht nu zekere insecten op het eiland ran de voortwoekering van dë lantana het hoofd te bieden en dit lukte niet onaardig, maar daardoor verminderde het aantal Mynah-vogels weer zoodanig, dat de rupsen weer de over hand begonnen te nemen. Uit dit relaas valt de les te trekken, dat men wel zeer goed op de hoogte moet zijn, wanneer men Moeder Natuur een handje wil helpen. „Als één ding anders wordt, wordt alles an ders", is een spreuk, waarvan de beteekenis nog vaak onderschat wordt. Deskundigen, die op dit gebied proeven ne men, geven dan ook vaak toe, dat dergelijke pogingen probeersels zijn, waarbij men op een goeden uitslag kan hopen, maar waarbij men niets vooruit kan zeggen en dikwijls gaat het verkeerd. Soms komt een evenwicht tot stand, maar dat is dan meestal van geheel anderen aard dan men vermoedde, zoodat men in der gelijke gevallen van meer geluk dan wijsheid moet spreken. Moderne vorschers willen het ingrijpen ter '««Hl* Naamlooze Vennootschap „HAKKO" Utrechtschestraat 121 AMSTERDAM-C. voor n HEERENCOSTUUM Vraagt dan aan Uw Tailleur de stalen van Hakko heeft APARTE FIJNE HEERENSTOFFEN Verkoop alléén aan Tailleur» Biet aan Particulieren Wie (ttt bord voor zich ziet moet x t r a voorzlc h 11 g zijn, want hi) nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan!) verstoring van een evenwicht, dat den mensch niet gelegen komt, dan ook beschouwd zien als een proef „omdat men nu eenmaal moet trach ten iets te doen." Zoover het de levende wezens onder den grond betreft, is het van belang na te gaan, welke daarvan de vruchtbaarheid van den bodem bevorderen en welke niet. Het is gebleken, dat vele bodembacteriën den mensch van groot nut zijn, daar zij het kringproces der zuurstof be vorderen. Geslaagd voor het propaeöeutisch examen in de economische wetenschappen de heeren: P. G. J. M. van Eijkelenborg, Utrecht; J. H. H. Gies- kens (Pr.) Sittard; E. C. Janzing, Tilburg; P. J. Kole, Den Bosch; G. G. M. van Thiel, Turn hout. DELFT. Geslaagd voor het eindexamen, af- deeling B: Mej. Wiepje Brans; Tnej. Jet Des- sens. H. Eterman, L. J. Pijpers, R. Rademaker, D M. van Wieringen, J. W. Dijkman, G L. Hey, W. H. Scheepsma, W. J. Vermeulen, H. P. Verschuur, H. v. d. Zee. Th. H. J. Berkhoudt, M. Gilesse; J. J. de Haas, mej. C. Meenhorst, mej. Hedda Wolterbeek—Muller, H. J. v. d. Berg, G. J. Baylé, J. F. van Houtum, H. v. d. Kamp, J. W. K. Meilink, A. van Wieringen, J. A v. d. Berg, R. van Lavieren J. H. Mendels, mej. E. Simon Thomas, mej. T. Timmers, H. E. Eckhardt, A. C. v. d. Gaag, A. Mol Lous, L. B vên Ommen, J. Tesink en G. J. M. Zwart 1518 Juli Derde Orde v. d. H. Dominicus. 2023 Juli Meisjes. 2326 Juli Ongehuwde Dames v. d. Midden stand. 2730 Juli Meisjes uit Eindhoven e.a. 30 Juli3 Aug. Dames Onderwijzeressen. 36 Aug. Meisjes uit Helmond e.a. meisjes. 69 Aug. Dames Verloofden en die kennis hebben. 913 Aug. Ongehuwde Dames v. d. Midden stand. 1316 Aug. Retraite ter inleiding v. h. Volle Leven. 17—20 Aug. Meisjes. 20-^3 Aug. Ongehuwde Dames v. d. Midden stand. 23—27 Aug. Dames Onderwijzeressen e.a. Dames. 27—31 Aug. Voor Vrouwelijke Afgestudeerden van Universiteiten, Hooge Scholen e.d. Opening der retraites pl.m. 7 uur 's namid dags. Sluiting in den regel pl.m. 12 uur, waarna middagmaal. is de zorgzaam gekozen harmonie der kleuren van gordijnen, spreien en meubelbekleeding, Indiec U onze stoffen kiest Levering desgewenscht via Uw behanger, stof feerder of woning-inr Indonthren Kolverstr. 134 AMSTERDAM Filialen en Agentschappen overal in Nederland Anatomisch-wetenschappelijk ontworpen in nauwe samen werking met geneesheeren en specialisten Waar niet verkrijgb. vraagt: Basko, Beliegracht 43 Amsterdam - Telefoon 41712 29 KLEUREN. BESTAND TEGEN KOKEN WASSCHEN - STRIJKEN - ROESTVRIJ Overal verkrijgbaar - Zwitserscb Fabrikaat Neemt het beste, neemt EFKA! Vraagt offerte bij Uw grossier of bil Orders worden in volgorde van binnenkomst uitgevoerd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6