Aanvallen op haveninstallaties en wapenfabrieken in Engeland Britsch vliegtuig neergeschoten De nieuwe Fransche wetgeving Lebrun's positie Eervol ontslag aan officieren Bommenwerpers tegen Britsche jagers Japan verdeeld in vier militaire districten Dank aan het personeel der Spoorwegen Distributie uitgebreid Onderscheidingsteeken Opbouwdienst Duitsch legerbericht HEVIGE LUCHT GEVECHTEN Engelsche luchtaanval op Noord-Duitsche badplaats Besluiten in de Staatscourant verschenen V-EKEENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 13 JULI 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 3.25. Bij onze Agenten 2iy2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22491 Italiaansche successen bij den aanval op Malta De vijf inzittenden om het leven gekomen De toestand bij Martinique Amerikaansch voorstel om de „Béarn" te interneeren afgewezen Wm&mÈm ARRESTATIES IN LIT AU EN Versnelde demobilisatie in Frankrijk Eerste ministerraad onder Pétain De uitbreiding van Amerika's bewapening Z. H. de Paus ontvangt den Belgischen ambassadeur Schrijven van directeur van Etappen- en Verkeersdienst Met roggebloem en rogge-, tarwe- en boekweitmeel De burgemeester van Hilversum Hem is thans eervol ontslag verleend Dimitte omnia peccata. t Blauw gevlochten koord, afhan gende van den linkerschouder DE COLLECTE VOOR HET NAT. HULPCOMITé Oldenhove heeft thans de leiding Vlaanderen herdenkt den Gulden-Sporenslag Teleki brengt verslag uit Von Neurath bij Hacha Nieuw-Zeelandsche vliegers in Engeland aangekomen Amerikaansche zaakgelastigde in Berlijn terug NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel JO ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Berlijn, 12 Juli. (D.N.B.). Het opperbevel de Duitsche weermacht maakt bekend: Eenheden gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers van het luchtwapen vielen op 11 JuM vliegvelden, haveninstallaties en wapen fabrieken in Zuid- en Midden-Engeland, als- lede scheepsdoelen voor de Oost- en Zuid kust van Engeland aan. In de havens van Plymouth en Lowestoft werden de haven installaties door bommen getroffen, in Ports mouth en in de industrieele bedrijven bij Burton-upon-Trent ontstonden door bom- teeffers hevige branden. In het Kanaal gelukte het een tankschip Van 15.000 br. t. alsmede 4 koopvaardijsche pen, met een totalen inhoud van 15.000 br. t. tot zinken te brengen en 9 andere koopvaar dijschepen door voltreffers zwaar te beschadi gen. Tijdens deze aanvallen schoten zoowel onae gevechtsvliegtuigen, als duikbommen werpers en jagers verscheidene vijandelijke jachttoestellen neer. Het werpen van bom men door den vijand in West-Duitschland Was gering en veroorzaakte geen schade. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren 13 vliegtuigen, waarvan 3 door lucht doelartillerie. Zeven eigen vliegtuigen worden Vermist. be successen van de oorlogsmarine en het jachtwapen in den handelsoorlog hebben voor ®hgela,nd een gevoelige hoogte bereikt. Tot 8 "Wi 1940 zijn tot zinken gebracht: a) Door torpedotreffers en mijnen van onze "likbooten: 1.920.439 br. t. b. Door onze zeestrijdkrachten aan de opper vlakte en andere zeestrijdmiddelen 1.362.461 br. t. c. Door aanvallen van het luchtwapen 1.046.313 br- t. Hierdoor is in totaal sedert het begin van den °orlog 4.329.213 br. t. vijandelijke of voor den Vijand nuttige handelsscheepsruimte vernietigd. ®iS dit getal tot zinken gebrachte schepen komen bog meer dan 300 hoofdzakelijk door het lucht wapen beschadigde schepen, die gedeeltelijk zoo jWaar getroffen werden, dat zij niet verder ge bikt kunnen worden of als gevolg van de Noodzakelijke reparaties maanden lang niet te Gebruiken zijn. Vele duizenden Engelschen hebben in de af- Sdoopen twge dagen de geweldige luchtgevech- '6n kunnen volgen, waartoe de Duitsche lucht macht Engeland heeft gedwongen, aldus meldt jje correspondent te Stockholm van het „Ham burger Fremdenblatt". Vooral de Duitsche aan vallen op het convooi aan de Engelsche Zuid kust zijn van heel nabij door de Engelsche kust- cvolking gadegeslagen, zoodat de Engelsche Pets toestemming kreeg bijzonderheden te pu- 'iceeren. Het is volgens de bladen het groot- jjc luchtgevecht geweest, dat Engeland tot dus- jef heeft beleefd. Het schouwspel was fantas tisch geweest. De geheele kust was een groote Vuurspuwende wal van zwaar en licht afweerge- mhut. Op zee werden de schepen door de neer- Jollende bommen getroffen, terwijl hoog in de bcht het wilde spel was te zien van de jacht- Jb gevechtsmachines, die achter elkander aan Aasden. De Duitschers zijn gekomen in twee Uchtige aanvalsgroepen, telkens ongeveer 40 °°tnmenwerpers en vele jagers. Op het °°genblik, dat de Britsche jagers opste- stortten de Duitsche jagers, die op jjroote hoogte dit oogenblik hadden afge jacht, zich op hun tegenstanders. Er ontspon ch een wilde strijd, die spoedig leidde tot een ®avecht van machine tegen machine, waarbij de acht den geheelen horizon volgde en de tegen- ganders vaak ver boven Engeland brach't. Steeds eer zagen de angstig samengeschoolde men senmenigten op het land, die ondanks alle Waarschuwingen buiten bleven, vliegtuigen bran- :eUd in zee storten. Met onrust werd vastgesteld, S de Duitsche bommenwerpers zich weinig om Jet razende afweervuur schenen te bekomme- ,en. Het kanongebulder was zoo hevig, dat het e Londen duidelijk werd gehoord. Het snel toe- betjien van de Duitsche luchtaanvallen, die nu, ,°°als men in Engeland niet langer kan ver heimelijken, dag en nacht zonder onderbreking Jbven het eiland worden ondernomen, heeft de Semeene nervositeit van de bevolking ten zeer- m doen toenemen. Toen gisteren de luchtaan- bilen hun hoogtepunt bereikten, begonnen wilde jjerUchten de ronde te doen en dreigde een pa- 'ek uit te breken. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als bigt; ..He mededeeling van vandaag in het legerbe- 'cht, dat van 3 September 1939 tot 8 Juli 1940 b marine met duikbooten, strijdkrachten aan t.e oppervlakte en andere zeeoorlogsmiddelen jj'bi drie millioen ton scheepsruimte der vijan- mijke koopvaardij of voor den vijand nuttige SeePsruimte in den grond heeft geboord, is des f belangrijker, daar de tegenstander ditmaal S<3s van te voren beschikte over talrijke af- bemiddelen van geoorloofden en ongeoorloof- .eb aard, terwijl hij in den wereldoorlog de af- eerrniddelen eerst geleidelijk tot ontwikkeling b eerst in 1918 tot vol effect bracht, v Wanneer desondanks in den loop van rond 10 banden alleen door de marine zoo groote getal- .b van tot zinken gebrachte tonnage konden worc- sche vloot en den durf van haar leiding de ^Jrden bereikt, legt dat van de opleiding der jbitsche vloot en bte getuigenis af. k Hiet minder opmerkelijk zijn de resultaten b den handelsoorlog van het Duitsche lucht- aPen tegen Engeland. Dit kon sedert half De- biber 1939 tot den aanvang van zijn strijd te- (j b gewapende koopvaardijschepen, dus van mid- .eb December 1939 tot 8 Juli 1940 ruim een bli°en ton vijandelijke scheepsruimte derkoop- ai'djj vernietigen. Tezamen met de cijfers der Vj rl°gsmarine maakt dat voor de Britsche ra- (JjbiUeering een verlies uit van ruim 4.3 millioen rtito registerton. ,^'an de in het legerbericht van vandaag ge- ^blde successen der Duitsche aanvalsactiviteit brp vijandelijke schepen moet het tot zinken w bgen van een tankboot van 15000 ton door 'gerichte neergeworpen bommen in het licht W^en gesteld. Er is reeds herhaaldelijk op ge- dat de Engeland ter beschikking staande tonnage van tankschepen zeer gering is en voor de groote behoefte der oorlogvoering niet vol doende is. In de luchtgevechten, die zich bij het optre den boven het Kanaal en aan de Engelsche Zuidkust hebben ontwikkeld, heeft het Duitsche luchtwapen opnieuw zijn superioriteit bewezen. Steeds duidelijker wordt het tactische voordeel merkbaar, dat het bezit van de Pransche Ka- naalkust voor Duitschland en zijn oorlogvoering tegen Engeland beteekent. Het Duitsche lucht wapen is in staat het optreden van zijn gevechts vliegtuigen door jagers of torpedoboot jagers te laten beschermen en daarmede boven het aan- valsgebied steeds ook de verlangde superioriteit in de lucht te vestigen. ERGENS IN ITALIë, 12 Juli De speciale correspondent van Stefani schrijft het volgende: Tijdens het luchtbombardement op Malta van 10 Juli werden onze formaties aangevallen door talrijke Engelsche jachtvliegtuigen. In den hierop volgenden strijd wisten onze bommen werpers drie Engelsche jagers neer te schieten. Dit resultaat is des te merkwaardiger omdat de neergeschoten toestellen zeer snel en krachtig bewapend waren. Dit bewijst, dat de bemannin gen van Italiaansche bommenwerpers de wapens waarover zij beschikken welbewust en met groote nauwkeurigheid weten te gebruiken, zelfs in de moeilijkste omstandigheden. Aangevallen door Engelsche jagers wisten de bemanningen van de vliegtuigen van het type „S 79" handig te manoeuvreeren en 't hoofd te bieden aan den aanval en den vijand verliezen toe te brengen, die des te ernstiger zijn omdat zij werden toe gebracht aan jachttoestellen door zware bom menwerpers en dat gedurende een van de meest delicate en moeilijkste oorlogs-operaties. In den nacht van Donderdag op Vrijdag, om streeks half twee, werd boven de Sevenumsche peel tusschen Maasbree en Sevenum bij een luchtgevecht een Britsch bombardementsvlieg tuig door een Duitsch toestel omlaag gescho ten. Het Britsche toestel stortte brandend om laag en de vijf inzittenden zijn om het leven gekomen. Het vliegtuig brandde geheel uit. Een drietal zware bommen, welke het mee voerde, zijn niet ontploft en bleven op de heide liggen. Het vliegtuig is midden op een groot heide veld neergekomen, zoodat geen materieele scha de werd aangericht. NEW YORK, 12 Juli (D.N.B.). Naar aanlei ding van de geruchten, dat de Vereenigde Sta ten tusschen Engeland en Frankrijk zouden be middelen am het uitbreken van vijandelijkhe den bii Martinique te verhinderen, meldt de „New York Times" uit Washington, dat naar in Fransche kringen aldaar verklaard wordt de Fransche marine-autoriteiten het Ameri- kaansche voorstel om het vliegtuigmoederschip „Béarn" in New Orleans te interneeren, vier kant van de hand hebben gewezen. De Fran sche opperbevelhebber van Martinique heeft den commandant van de „Béarn" verboden uit te De Engelsche Kanaaleilanden Jersey en Guersney zijn onlangs door de Duitschers bezet. Afweergeschut beschermt de haven van St. Pierre op Guersney loopen. Daarentegen zijn thans tusschen Fran- schen en Amerikanen besprekingen gaande over de vorming van een internationale commissie, die tot taak zal hebben op de demobilisatie van de Fransche oorlogsschepen bii Martinique toe te zien. Naar Reuter uit Washington verneemt, zal waarschijnlijk een regeling getroffen worden om een botsing van de Fransche en de Britsche vloot in de nabijheid van Martinique te ver hinderen. Men vermoedt, dat Cordell Huil gis teravond pogingen in het werk heeft gesteld om een oplossing te vinden in dien geest, dat de Franschen er mede accocrd zouden gaan hun schepen in»Martinique te laten of te doen in- temeeren in neutrale havens. TOKIO, 12 Juli. (Domei). Teneinde de ver dediging van het Japansche rijk te land en ter zee te waarborgen en tevens bases te verschaf fen voor de verdediging van de overzeesche be zittingen, overeenkomstig het herziene bewa peningsprogram, zal het eigenlijke Japan in vier militaire districten verdeeid worden met ingang van 1 Augustus, en wel een Noordelijk, een Oos telijk, een Centraal en een Westelijk district. Het hoofdkwartier van het Oostelijke militaire district wordt gevestigd in Tokio, dat van het Noordelijke district in Hokkaido, van het Cen trale district in Osaka en van bet Westelijke district in Kyoesjoe. KAUNAS, 12 Juli (D.N.B.) In den afgeloo- pen nacht zijn in Kaunas en in de provincie tal rijke preventieve arrestaties van politieke per soonlijkheden verricht. Onder de gearresteerden bevindt zich ook een aantal voormalige minis ters, hooge ambtenaren, officieren, redacteuren, auteurs en partijleiders van alle richtingen. BERN, 12 Juli (DNB) Havas meldt uit Vichy, dat de tekst van de drie Pransche wet gevende besluiten Vrijdagochtend in het „Jour nal Officiel" is verschenen. Het eerste besluit luidt: Wij, Philippe Pétain, maarschalk van Frankrijk, verklaren op grond van de wet van 10 Juli 1940 de bevoegdheden van den chef van den Franschen Staat op ons te nemen. Daarom bepalen wij: Artikel 2 van de wet van 25 Februari 1875 is opgeheven. Gegeven te Vichy op 11 Juli 1940. Get. Pétain. Het tweede besluit luidt: Over de volmachten van den chef van den Franschen staat: Wij, Philippe Pétain, maarschalk, van Frank rijk, bepalen op grond van de wet van 10 Juli 1940:: Artikel 1: De chef van den Franschen Staat oefent in vollen omvang het regeeringsgezag uit. Hij benoemt en ontslaat de ministers en staatssecretarissen, die tegenover hem verant woordelijk zijn. Hij oefent de wetgevende macht uit in den Ministerraad: 1. tot de vorming van. nieuwe wetgevende li chamen; 2. na de vorming van deze lichamen in geval van groote buiteniandsche spanning of bij bin- nenlandsche crises op eigen gezag en op de zelfde wijze. Onder dezelfde omstandigheden kan hii be sluiten uitvaardigen over de begrootingen en de belastingen. 3. Hij vaardigt de wetten uit en verzekert de uitvoering daarvan. 4. Hij benoemt de burgerlijke en militaire ambtenaren, voor wie de wétten geen andere wijze van benoeming vaststellen. 5. Hij beschikt over de gewapende macht. 6. Hij heeft het recht van gratie en amnestie. 7. De gezanten en ambassadeurs van vreemde mogendheden zijn by hem geaccrediteerd. Hij voert onderhandelingen en ratificeert verdra gen. 8. Hij kan voor een of meer deelen des lands den staat van beleg afkondigen. 9. Hij kan slechts met toestemming van de wetgevende vergaderingen oorlog verklaren. Artikel 2: Alle bepalingen van de wetten van 25 Februari 1875 en van 16 Juli 1875 die met het bovenstaande onvereenigbaar zijn, worden opgeheven. Gegeven te Vichy op 11 Juli 1940. Get. Pétain. Het derde besluit luidt: Betreffende den chef van den Franschen Staat: Wii. Philippe Pétain, maarschalk van Frank rijk, bepalen op grond van de wet van 10 Juli 1940: Artikel 1: De Senaat en de Kamer van Af gevaardigden blijven bestaan tot dat de licha men, bedoeld in de grondwet van 10 Juli 1940 zijn gevormd. Artikel 2: De Senaat en de Kamer van af gevaardigden worden tot nader order verdaagd. Zij kunnen voortaan slechts bijeenkomen, na daartoe door den chef van den Staat te zijn opgeroepen. Artikel 3. Artikel 1 van de wet van 16 Juli 1875 is opgeheven. Gegeven te Vichy op 11 Juli 1940, Get, Pétain. GENÈve, 12 Juli (D.N.B.). De „Petit Dau- phinois" meldt uit Vichy, dat het probleem van het presidentschap thans wel is opgelost. Le brun zal geen ontslag nemen. Hij behoeft dat ook niet te doen, omdat men, bij alle hoogach ting voor hem, rustig kan zeggen, dat hij eigen lijk al is ontslagen. Overigens heeft Lebrun ook zelf bijgedragen tot een opheldering in den toestand, door onder de huidige omstandighe den in te stemmen met de opvattingen van Pé tain. Volgens inlichtingen, waarbij nog eenig voorbehoud past, zal hij zich terugtrekken te Vizille. Uit Vichy wordt verder gemeld, dat het mi nisterie van Oorlog nieuwe aanwijzigingen heeft verstrekt voor een versnelling van de de mobilisatie. Vóór 15 Juli moeten alle boeren en landarbeiders van de lichting 1937 en van de voorafgaande lichtingen uit den dienst worden ontslagen, in zooverre zij in staat zijn hun woonplaatsen in het niet bezette gebied uit eigen middelen te bereiken. Uit Vichy Verluidt, dat daar Vrijdagavond in het parkhotel de eerste ministerraad bijeen is gekomen onder Pétain als hoofd van den staat. Gelijk te verwachten was hebben daarbij de ministers collectief hun ontslag aangeboden en daarmede den weg vrij gemaakt voor de vor ming van een uit twaalf leden bestaand nieuw kabinet. De lijst der nieuwe ministers zal reeds morgen (Zaterdag) worden gepubliceerd. BERLIJN, 12 Juli (D.N.B.)Engelsche vlie gers hebben in den nacht van 8 op 9 Juli een Noord-Duitsche badplaats aangevallen. Hierbij werd het Kurhaus door twee dynamiet- en veertien brandbommen getroffen, waardoor het dak, de zaal en de kelder van het Kurhaus werden vernield. Twee andere dynamietbom- men vielen in een klein riviertje. Bij een aan val op een badplaats aan den Rijn werden door vijf bommen verscheidene woonhuizen en gebouwen ernstig beschadigd. Andere nachtelijke bomaanvallen van En gelsche vliegers waren gericht op kleine plaats jes, waarbij in hoofdzaak terreinschade werd aangericht. WASHINGTON, 12 Juli (Reuter) De beide Kamers der Vereenigde Staten hebben heden het wetsontwerp, waarin vier milliard dollar wordt uitgetrokken voor de oorlogsvloot, goed gekeurd en naar Roosevelt gezonden ter onder- teekening. Het ligt in het voornemen 35 pant serschepen te bouwen, 20 vliegtuigmoedersche pen, 88 kruisers, 378 torpedoboctjagers en 180 duikbooten. Deze schepen zouden voor 1947 ge reed moeten zijn. Het totaal van de Ameri- kaansche vloot zal door dit programma gebracht worden van 369 op 701 oorlogsbodems. ROME. 12 Juli (D.N.B.). Z. H. de Paus heeft heden den Belgischen ambassadeur bij der, H. Stoel in particuliere audiëntie ontvangen. De Staatscourant van Vrijdag bevat verschil lende besluiten van den generaal-majoor N. T. Carstehs, die daartoe is gemachtigd door den bevelhebber van de Duitsche weermacht in Ne derland. Daarbij wordt on. met ingang van 15 Juli 1940 aan een aantal beroepsofficieren op het door hen gedaan verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, terwijl eveneens verschillende reserve-officieren met dien datum eervol ontslag verkrijgen. Voorts worden met ingang van 15 Juli de ca det-vaandrigs van het derde studiejaar van de Kon. Mil. Academie bevorderd tot tweeden luitenant. Hieronder vallen ook de cadet vaandrigs van dat studiejaar, die in opleiding waren voor het leger in Ned.-Indië. Nu onlangs de vordering van de Nederland- sche Spoorwegen is geëindigd, heeft de direc teur van den Étappen- en Verkeersdienst, de kolonel van den generalen staf, H. H. Thoden van Velzen, de directie van de Nederlandsche Spoorwegen een dankbetuiging doen toekomen, met het verzoek deze ter kennis van het perso neel te brengen. Op de eerste plaats worden zij herdacht, die by de verdediging van het vaderland het leven hebben gelaten. „Ik ben," zoo gaat de directeur E. en V.D. o.a. verder, „begaan met het lot der ge kwetsten en wensch hun een spoedig alge heel herstel toe. Ik moge uwe directie en al het onder u ressorteerende personeel voorts mijn grooten dank en waardeering betuigen voor de medewerking en steun, welke ik steeds zoo in alle opzichten heb mogen ontvangen. Dat de Étappen- en Ver keersdienst ook onder de meest moeilijke omstandigheden zijn taak heeft vervuld, is ongetwijfeld niet in de laatste plaats te danken aan de stipte plichtsbetrachting en het gedrag van uw personeel. Dit zal den Nederlandschen Spoorwegen voor alle tijden tot eer strekken." De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis- scherij, maakt bekend, dat heden (Zaterdag 13 Juli) de distributie van tarwebloem en zelfrijzend bakmeel zal worden uitgebreid met de artikelen tarwemeel, boekweitmeel, roggebloem en roggemeel. De distributie van deze producten zal geheel gelijk zijn 'aan die van tarwebloem en zelfrijzend bakmeel. Gedurende het tijdvak van 13 Juli tot en met 9 Augustus 1940 geeft de met „90" genummerde bon van het algemeen distri butie-bonboekje recht op het koopen van 2% ons tarwebloem of tarwemeel of boek weitmeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Opgemerkt wordt, dal slechts de thans nog bij de winkeüers en grossiers aanwezige voorraden zelfrijzend bakmeel zullen worden gedistribueerd. Het afleveren van dit artikel door de fabrieken is voorloopig stopgezet. In het algemeen zullen de voorraden van de genoemde producten bij de winkeliers voldoen de zijn om aan de vraag van het publiek te kunnen voldoen, zoodat geen voorschot-toewij zingen zullen behoeven te worden verstrekt. Mocht bij uitzondering de voorraad ontoerei kend zijn, dan kunnen de winkeliers via de plaatselijke distributiediensten een verzoek tot het centraal distributiekantoor richten voor een voorschot-toewijzing. Ten einde voorts hun, die het op bon 75 be schikbaar gestelde rantsoen nog niet konden betrekken, de gelegenheid te geven, dezen bon alsnog te gebruiken, wordt de geldigheidsduur daarvan met twee weken verlengd. Bon 75 van het algemeen distributiebonboekje geeft der halve ook gedurende het tijdvak van 13 Juli t.cn. 26 Juli 1940 nog recht op het koopen van 214 ons tarwebloem of tarwemeel of boekweit meel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Bij besluit van den secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departement van Bin- nenlandsche Zaken, is thans aan mr. dr. K. L. C M. I. baron de Wijkerslooth de Weerdesteyn eervol ontslag verleend als burgemeester van de gemeente Hilversum. Wij vernemen, dat de heer De Wijkerslooth zich heeft gevestigd op zijn landgoed, huize „Hindersteyn" te Neerlangbroek bij Doorn. Respice in me et miserere mei, Do- mineZie genadig op mij neder, Heer, en ontferm V mijner!" Hoe dik werf hebben we dit Psalmwoord niet in den Introïtus den priester nagebe- den! Doch nog nooit is ons deze bede zóó actueel, zóó na geweest als in deze angstige dagen met den dreigenden dood uit de luchten. Respice in me...., zie genadig op mij neder. Wanneer we ons hoofd te slapen leggen, bidden we om Zijn ontferming en zoodra we we der ontwaken in goede gezondheid mèt de onzen, dan gaat ons dankge bed tot Hem uit: In te confidoop U heb ik mijn hoop gevestigd! „Mijn God is mijn hoop," herhalen we met den Psalmist en diens ontfer- mingsbede is op Onze lippen en in ons hart tijdens het avonduur: „Et dimit te omnia peccata mea"Vergeef mij al mijne zonden o mijn God." .Rrotector in te sperantium" „God, Beschermer van ivie op U hopen, zonder Wien niets waarde heeft, niets heilig is, schenk ons steeds meer Uw barmhartigheid, opdat wij onder Uw leiding en bestuur zóó te midden der tijdelijke goederen voortgaan, dat wij de eeuwige niet verliezen." Aan den voet van Gods altaar hebben we meermalen deze bede gestort en dit gebed zij geen hol woord op onze lip pen: „Werp dan uw bekommernissen op den Heer: Hij zal voor u zorgen." Naar wij vernemen, zal als onderschei- dingsteeken voor den Opbouwdienst worden ingevoerd een blauw gevlochten koord, af hangende van den linkerschouder. Dit onderscheidingsteeken zal zoowel op de veldjas als op de overkleeding gedragen worden. Zoolang het vastgestelde onderscheidings teeken niet beschikbaar is, zal een voorloo pig onderscheidingsteeken worden gedra gen. In Oldenhove heeft de nationale collecte f 8.817,65 opgebracht. Op een totaal aantal in woners van 2421 beteekent dit 3 68 per hoofd en 14,72 per gezinshoofd. Oldenhove heeft hiermede de leiding gekregen. De collecte heeft te N ij verdal 7.046,82 opgebracht, waaronder een gift van de directie der Koninklijke Stoomweverij van 5000. De opbrengst van de collecte in de gemeente H e 1- lendoorn bedroeg 9.266,40. BRUSSEL, 12 Juli (D.N.B.). In alle Vlaam- sche steden zijn gisteren groote herdenkings plechtigheden gehouden ter herinnering aan den Gulden-Sporenslag by Kortrijk op 11 Juli 1302. De sprekers wezen op de beteekenis van dezen slag, waarbij het Vlaamsche volk een leger van Fransche ridders versloeg en zich daardoor van de Fransche overheersching be vrijdde. Te Brussel vond een groote plechtigheid plaats in den Vlaamschen schouwburg. Bij de herdenking in Antwerpen ontstond groote geest drift door de aanwezigheid van dr. Borms, die pas twee dagen geleden uit de Fransche gevan genschap was teruggekeerd. BOEDAPEST, 12 Juli (D.N.B.). De Hongaar- sche ministerpresident graaf Teleki heeft gister avond in de club der regeeringspartij verslag uitgebracht over de bijeenkomst te München. De bijeenkomst, zoo zeide hij, is in het teeken van vertrouwen en vriendschap verloopen. Te leki spoorde aan tot rust en discipline en vroeg om naleving van het beginsel, dat de regee ring niet door nieuwsgierige vragen verstoord mag worden. Thans, zoo zeide hij, staan wij niet meer alleen, thans zijn wij deze zelftucht niet slechts aan ons zelf schuldig, doch ook aan onze groote vrienden, die him vertrouwen in ons stellen. PRAAG, 12 Juli. (D. N. B.) Rijksprotector, rijksminister von Neurath heeft vandaag in den loop van den ochtend een bezoek gebracht aan den staatspresident, dr. Hacha, op zijn zo merverblijf in Lana, teneinde hem persoonlijk te feliciteeren met zijn 68en verjaardag. LONDEN. 12 Juli. (Reuter). Een nieuw eontigent Nieuw-Zeelandsche vliegers is gis teren in Engeland aangekomen. De vliegers hebben een opleiding van verscheidene maan den achter den rug, zoodat zij nog zekere oplei dingscursussen in Engeland moeten volgen. BERLUN. 12 Juli. (D. N. B.) De zaakgelas- Cgde der Vereenigde Staten in Berlijn, Kirk, is hier teruggekeerd en heeft zich belast met de leiding der ambassade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1