De rantsoeneering van ons land Distributie van boter, oliën en vetten Radiodistributie Vertrek van Z.H. Exc. Mgr. P. Giobbe OPRECHTE VADERLANDSLIEFDE Koopvaardijschepen als prijs naar Duitsehe havens Nieuwe luchtaanvallen op de Britsche vloot Het apparaat: Centrale Distributiedienst Nieuwe Nederlandsche Bisschop Churchill en de Koning aan gevaar ontsnapt WL Z.H. Exc. E. van de Weyer Ord. Carm. Voorloopige regeling gaat reeds 15 Juli in Voorloopige regeling Voor centrales Christus weent over zijn vaderstad Duitsch legerhericht L UCHTAANVALLEN VOORTGEZET Italiaansch legerhericht Britsch dorp in Oost-Afrika bezet KAAN'S BESTE WOL KAAN - Gen. Cronjéstr. 129 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 14 JULI 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27V2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22493 Vetdistributie was wekenlang in alle stilte voorbereid De leiding Roemeensch-Turksche handels besprekingen afgebroken Roemenië stuurt deel van troepen naar huis Zij werden door een Duitschen bomaanval verrast Het jrontbericht De „Washington" is in New-York aangekomen Met CENTRALE RADIO, Neemt men geen risico, t. a. v. lampenbreuk enz. STORINGVRIJE ONTVANGST en MEER CENTRALE RADIO ONTVANGST HAARLEM Telef. lOOio De Zondag Voorziet U nog heden van voor Uw zelf te breien kleedingstukken Keus uit 1001 tinten DIT NUMMEÏ? BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT r Advertentieprijzen: Per lossen regel SO ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen Haa-gschen redacteur) Een uiterst scherp gerationali seerd bedrijf, waarin 200 man zorg draagt, dat een bevolking van 8.200.000 menschen dagelijks de Vastgestelde rantsoenen krijgt, dat is de Centrale Distributiedienst te Den Haag. Het strekt zijn arbeid uit over 500 bijkantoren in den lande en heeft de geheele voorzie ning der gerantsoeneerde artikelen Vast in zijn hand. Ons distributie-apparaat is een schepping, Öie reeds lang voor den oorlog door het departe ment van Economische Zaken was voorbereid: het was georganiseerd volgens vaste lijnen en c'oor menschen, die ervaringen hadden opge daan in een vroegere periode. Vandaar dat het thans boven alle kinderziekten is uitgegroeid mi als een stevige instelling werkt tot tevreden heid van eigen leiders en bezettende macht aMus vertelde de Regeerings commissaris Groe- öeveld-Meijer. De enorme voordeelen van de tijdige voorbe- *hiding lieten zich terstond bij het uitbreken van den oorlog in 1939 gevoelen, men was gereed en hon al spoedig de distributie van suiker ter hand nemen. Alhoewel na eenige maanden deze distributie niet meer strikt noodzakelijk scheen, hebben de leiders deze toch niet opgegeven, om dat het wijs leek, de organisatie tot iedere even tualiteit bereid te houden. En toen dan ook op ®n na 10 Mei de plotselinge gebeurtenissen groo tje veranderingen met zich brachten, was Econ. 2aken gereed: het personeel stond klaar, de Bebouwen waren gehuurd en geïnstalleerd en de kaartsystemen en registraties waren af. Ne derland was Economisch paraat. Onverwachte gebeurtenissen, als het bombar dement van Rotterdam en de verwoesting van Ahdere steden, stelden den dienst voor verras singen, maar niet voor onoplosbare moeilijkhe den. Toen duizenden inwoners van Rotterdam na den oorlog hun stamkaarten misten, toen alle broodkaarten, die nog niet waren uitgereikt, vernietigd waren, heeft de Centrale Distributie-, dienst alle kaarten ongeldig doen verklaren en hieuwe kaarten uitgereikt: in één week tijd was de zaak weer gezond; er werd in 2 maal 24 uur TT ton drukwerk gemaakt en bezorgd. Geheel m gedeeltelijk dezelfde maatregelen moest men weffen in Middelburg, Scherpenzeel, Alblasser- dam en 20 andere gemeenten. Enkele burgemeesters hadden, bij gebrek aan contact met Den Haag, zelfstandig distributie ingevoerd op de broodkaarten; zoo kwam het dat de eerste 16 bonnen bij het begin der algemeene brooddistributie on geldig moesten worden verklaard. In één ge meente had de overheid op bon 3 beschikbaar Besteld een doos schoensmeer. Elders waren distributiekaarten nagemaakt volgens het model der algemeene kaarten. Met bijzondere voldoening heeft de Distribu- P^dienst geconstateerd, dat in moeilijke dagen '®der op zijn post is gebleven niet vreezend dag eh nacht door te werken tot welzijn van het al8emeen. Daar zijn nog andere onverwachte gebeurte- fjifsen, die den arbeid moeilijk maken. Zoo ge beurde het voor enkele dagen terug, dat bij een b°hiinslag te Barnevcld, plotseling' 2 wagons der jjhoorwegen spoorloos werden. In deze wagons ^vonden zich enkele miüioenen broodbonnen, bie op weg waren naar het Centraal Distribu tiekantoor. Nieuw ingrijpen was noodzakelijk, bpdat de detaillisten toch de hun toegewezen hoeveelheden tijdig ontvingen. ...In het voormalige woonhuis van den pause den Internuntius aan het Bezuidenhout te °en Haag bevindt zich het secretariaat van den distributiedienst met aan het hoofd den heer de I 0o- Van hier uit worden de instructies aan de £>kale distributiekantoren en aan de agent- gappen gegeven. Hier ook worden de nieuwe distributies voorbereid en uitgewerkt. Sinds we- Ben b.v. heeft men de rantsoeneering van vet en oter, weike heden is bekend gemaakt, in de Bi'ootste geheimhouding klaar gemaakt. De mo- de"en der kaarten zijn ontworpen, de categorie- h der verbruikers vastgesteld, de klassen der ''stribueerende middenstanders uitgerekend, j ports heeft men besprekingen gevoerd met de ."iders der distributie-kantoren in groote en ioine steden om Maandag 15 Juli de zaak vast handen te hebben zóó dat iedere Nederlan der gelijk gerechtigd zijn aandeel krijgt, dat de under bedeelde ook de juiste bescherming van e overheid ontvangt. Dank zij de groote terug- t.°Udendheid van alle hoogere en lagere instan- trh' ^'e hiermede waren gemoeid, kan deze dis- v 'butie van vet wederom zonder paniek, rustig brioopen. Nu krijgt ook ieder het zijne en nie- ^hd heeft te klagen, dat hij tekort komt. .Het publiek reageert ook inderdaad gewillig hniet discipline. Immers, wanneer een nieuw 'kei wordt gedistribueerd, bestaat er groot bnVaar' dat 'ecier hen eersten dag den besten zijn Jjhhen gaat inwisselen. Er ontstaat op die ahier bij de handelaren een plotselinge en °rgroote vraag, waaraan slechts gedeeltelijk b worden voldaan. .wanneer daarentegen ieder doet zooals hij ge- on was te doen, gewoon koopen en niet teveel bc, eer>s, dan kan de aanvoer ook regelmatig ge bieden en de aflevering eveneens. De oproep, welke onlangs tot het publiek J^ord gericht, om niet alle koffie en thee- bonnen tegelijk in te wisselen, heeft tot ge- 7% gehad, dat na een week pas de helft bcr bonnen was ingewisseld. Dat is orde en "cht, dat maakt het leven rustig. ^stratie van den middenstand. Want in het hige systeem heeft men de vrijheid zooveel ;i®Ai de hoofdleiding berust ook de heele re- bgelijk trachten te handhaven. We hebben hier Vo°rbeeld van een geleide economie, waarbij widividueele vrijheid hoegenaamd niet wordt bgetast. mmers iedere detaillist wordt in staat ge b mee te doen aan de verkoop van distri butie-artikelen. Als voorbeeld willen wij aan halen, dat in totaal 50.000 a 60.000 detaillisten zijn ingeschreven, nadat zij zelf te kennen had den gegeven met de distributie mede te willen doen. Daarbij zijn zelfs de kleinste midden standers niet uitgeschakeld, want uit de sta tistieken blijkt., dat er onder hen zijn, die van één tot negen bonnen van een bepaald artikel inwisselen. Gelukkig bedraagt hun aantal slecht 160 over geheel het land, maar het feit, dat zij niet worden uitgeschakeld, toont eens te meer hoe de rechten van ieder worden ge ëerbiedigd. Het aantal van hen, die 200 bonnen of meer inleveren bedraagt 11673. Naast deze detaillisten moeten ook de hotels, café's, restaurants en can- tines worden bediend, 20.400 in getal. Voor hen is een bijzonder scherpe controle noodig, om dat de cijfers over het verbruik niet met zoo groote nauwkeurigheid zijn vast te stellen. Het secretariaat heeft een enorme correspon dentie af te werken: dit geschiedt op zeer mo derne manier. Ieder der ingeschreven detaillis ten heeft een codenummer voor zijn correspon dentie, zoodat men niet vastloopt ten gevolge van het feit, dat een kleine onontwikkelde midden stander zijn naam, adres of dergelijke dingen vergeet te vermelden. De vragen, die worden voorgelegd aan de detaillisten zijn ook altijd zeer concreet. Gemiddeld per dag ontvangt het se cretariaat 20.000 brieven, die in 27 tot 30 post zakken worden aangevoerd; per dag gaan uit ongeveer 35.000 brieven. (Zie vervolg pag. 2) Dezer dagen is op het Provincia- laat van Onze Lieve Vrouw van den Berg Carmel te Merkelbeek (L.de blijde tijding ontvangen, dat Mgr. Eliseus van de Weyer, Administrator Apostolicus van de Prelazie van Paracatü, bij decreet van de Congregatie benoemd is tot titulair bisschop van Gorita, suffra gaan van Carthago. (Zie ook elders in dit blad) De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, maakt bekend, dat het nood zakelijk is gebleken over te gaan tot de distributie van margarine, spijsvetten, spijsoliën en boter, met uitzondering van schapen- en geitenboter. Voorafgaand aan de definitieve regeling zal van 15 tot en met 28 Juli a„s. een voorloopige distri butie plaats vinden. Gedurende deze twee weken zullen de met „67" en „68" genum merde bonnen van het algemeen distri- butiebonboekje elk recht geven op het koopen van 250 gram boter of margarine of vet, naar keuze van den kooper. Het koopen van spijsoliën voor consumptie- doeleinden zaï gedurende deze twee weken verboden zijn. Bovendien zal met ingang van 15 Juli af geen room, op welke wijze ook ver vaardigd en voor welke doeleinden ook be stemd, mogen worden betrokken, tenzij op doktersattest, waarvoor nog een nadere rege ling zal volgen. Personen, die in aanmerking komen voor zoogenaamde volksmargarine en volksvet, het welk verstrekt wordt door het departement van Sociale Zaken, zullen dit op de gewone wijze kunnen blijven betrekken. Zij behooren daar toe evenwel eerst een met de te verstrekken hoeveelheid volksmargarine of volksvet overeen komend aantal bonnen van de algemeene dis tri-, butiebon boekjes in te leveren bij de instan tie, welke de gebruikelijke bonnen ter verkrij ging van vlksmargarine of volksvet verstrekt. De detaillisten, die gedurende het tijdvak van 15 tot en met 28 Juli a.s. boter, marga rine of vet verkoopen of afleveren, dienen de bij hen ingeleverde bonnen te plakken op op- plakvellen, welke verkrijgbaar zijn bij de plaat selijke distributiediensten. Op een oipplakvel mogen slechts bonnen, die alle hetzelfde num mer dragen worden geplakt. Gedurende de week van 15 tot en met 21 Juli zijn de detail listen vrij in den aankoop van boter, marga rine en vet. Te beginnen met de tweede week, dus met ingang van Maandag 22 Juli a.s., zul len de detaillisten echter uitsluitend hun voor raad kunnen aanvullen met toewijzingen, welke zij tegen inlevering van de door hen ingeno men bonnen bij de plaatselijke distributiedien sten kunnen verkrijgen. Deze inlevering kan geschieden op de voor hen vastgestelde inle- veringsdagen, welke zullen vallen in het tijd vak van 15 Juli tot en met 5 Augustus as. Iedere detaillist, wiens codenummer begint met een 1, kan eiken Maandag bonnen inleveren, iedere detaillist, wiens codenummer met 2 be gint eiken Dinsdag enz. De distributiediensten reiken op grond van het aantal ingeleverde bonnen aan de detail listen een aantal toewijzingen uit (in coupures van 2'A, 100, 25 en 100 kilogram) voor een overeenkomstige hoeveelheid boter, margarine en vet, in verhouding naar keuze van den aan vrager. Aan den detaillist is de verplichting opgelegd op de achterzijde van de toewijzing terstond zijn naam en volledig adres als „koo per" in te vullen. Eerst daarna zal hij de toe wijzing kunnen gebruiken voor het bestellen van een nieuwen voorraad bij grossier of fa brikant. De detaillist is verplicht de hoeveel heid boter, margarine en vet te bewaren op het adres, dat hij zelf op de toewijzing heeft ingevuld. De opgeslagen hoeveelheden mogen dit adres slechts verlaten in geval van recht- streeksche aflevering aan den consument. Ver voer naar een andere opslagplaats is dus, be houdens toestemming van het Centraal Dis tributiekantoor, niet toegestaan. (Zie vervolg pagina 2) In het Zaterdag verschenen Verordenings blad is opgenomen een Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende de voorloopige regeling der radio-distributie. Hierin wordt het volgende bepaald: Voor elke in het bezette Nederlandsche gebied werkzame radiodistributiecentrale moetbinnen zeven dagen na het in werking treden van deze verordening aan den Radioraad een leider wor den aangewezen, die voor de keuze der pro gramma's en de technische verzorging van de uitzendingen verantwoordelijk is. Een mogelijke wijziging in den persoon van den leider moet aan den Radioraad binnen 48 uur worden medegedeeld. 1. De in het bezette Nederlandsche gebied werkzame radioaistributiecentrales mogen uit sluitend uitzenden: a. uitzendingen, waarvan de ontvangst over eenkomstig de bepalingen van de veroidening no. 35/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied toegestaan is. b. Gramofoonplaten, die door den Radioraad toegestaan zijn. c. Marktberichten of aankondigingen van luchtbeschermingsmaatregelen, voor zoover deze voor de aangesloten abonné's van belang zijn. 2. De leider van een radiodistributiecentrale, die het verbod van alinea 1 opzettelijk over treedt wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren en een geldboete van ten hoogste 10.000, of met een dezer straf fen. In bijzonder ernstige gevallen kan een ge vangenisstraf van ten hoogste tien jaren en een geldboete van ten hoogste 50.000, of een dezer straffen worden uitgesproken. 3. De in alinea 2 genoemde strafbare han delingen worden als misdrijf beschouwd. Op vordering van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, van den Duitschen weermachtsbevelhebber in Nederland, alsmede van hun diensten en organen, is iedere in het bezette Nederlandsche gebied werkzame radiodistributiecentrale verplicht om terstond, binnen het gebied van haar concessie, eéh radio- distributieaansluiting kosteloos tot stand te brengen en in technisch goeden staat te houden. Deze verordening treedt heden in werking. BOEKAREST, 13 Juli (D.N.B.). De sinds eenigen tijd te Boekarest gevoerde handelsbe sprekingen met Turkije hebben zooveel moei lijkheden ontmoet, dat zij thans moeten worden afgebroken en de Turksche delegatie huiswaarts is gekeerd. De moeilijkheden ontstonden vooral uit het feit, dat Turkije nog meer petroleum uit Roemenië wilde betrekken dan in vorige ja ren. Het vermoeden bestond, dat deze grootere. hoeveelheid voor het grootste deel naar Enge land zou gaan of voor Engeland verder ver kocht zou worden BOEKAREST, 13 Juli. (Stefani). Een con tingent Roemeensche officieren, onderofficie ren en reservetroepen is met verlof gezon den. Roemeensche politieke kringen wijzen erop, dat deze maatregel een aanduiding is voor het groot vertrouwen dat Roemenië thans heeft in de mogelijkheid dat de vrede in Zuidoost- Europa gehandhaafd wordt, vooral dank zij den nntstanen geest door het jongste onderhoud te München. Dezelfde kringen voegen hieraan toe, dat het begin der Roemeensche demobili satie een gebaar is, waarmede Roemenië wil bijdragen tot de vreedzame en heilzame poli tieke ontwikkeling van de as. STOCKHOLM, 13 Juli. (D.N.rf.). Volgens hier uit Londen ontvangen berichten heb ben Koning George en minister-president Churchill de vorige week Vrijdag tengevolge van een Duitschen luchtaanval in de streek van Ashford in groot levensgevaar verkeerd. Terwijl de Koning ten Zuiden van Ashford verdedigingswerken bezichtigde, voerde Churchill in de stad zelf besprekingen met de bestuursautoriteiten van het district. De aanval van de Duitsehe bombardements vliegtuigen was gekomen als een volstrekte verrassing, zoodat Churchill, naar de Lon- dcnsche correspondent van Stockholms Tid- ningen meldt, zich nog slechts in veiligheid kon brengen door een schuilkelder in te vluchten. De gevolgen van den Duitschen aanval zouden aanzienlijk zijn geweest. Om het Britsche publiek niet te verontrusten, heeft het Londensche ministerie voor de In lichtingen terstond de instructie uitgegeven, dat niets gepubliceerd mocht worden over het ge vaar waarin de Koning en de Eerste Minister zich hadden bevonden. Koning George zou op het open veld plat op den grond moeten hebben gaan liggen, om niet door bomsplinters te wor den getroffen. Bij deze gebeurtenis wordt met bijzondere scherpte gewaakt voor discretie, aan gezien in dit geval een schrikwekkend falen van de Britsche luchtafweer zou zijn gebleken. Desondanks was het verhaal van de gebeurtenis met verbazingwekkende snelheid verbreid onder de bevolking in Zuidoost Engeland, waardoor de algemeene paniekstemming nog vergroot is. In verband met het vertrek van het corps diplomatique uit- Den Haag vernemen wij. dat Z. H. Exc. mgr. Paolo Giobbe, Pau selijk Internuntius te Den Haag, zal ver trekken Donderdag 18 Juli. Waar de verhevenste der menschen, die een Rijk stichtte, ver uitgaande buiten alle enge nationale grenzen en alle volken en rassen om vattend, Zich niet heeft geschaamd te weenen over den ondergang Zijner vaderstad, daar be hoeven voorzeker die fiere Nederlanders zich niet te schamen, die op dien droeven avond van den 14den Mei, den dag der capitulatie, hun keel voelden dichtgesnoerd en de in hun oogen opwellende tranen niet wisten te weerhouden. Christus weenende over Jerusalem blijft voor ons het verheven voorbeeld van oprechte Vader landsliefde. Hij, Die in zielegrootheid ons allen overtreft en Die niet weende bij eigen bitter lijden en sterven, liet Zijn gevoelens «en vrijen loop, toen Hij de ineenstorting van Zijn Vader land voorzag. Hoewel Christus' leer wonderbaar algemeen is, voor alle volken bestemd en aan aiie tijden aangepast en hoewel Zijn persoon lijkheid zich verhief boven elk individualisme en het enge Joodsche nationalisme tot de stra lende hoogte van een eeuwig gangbaar toon beeld, sloot dit Zijn bijzondere liefde tot het engere Vaderland niet uit, noch verminderde het Zijn bezorgdheid voor de schapen van het Huis van Israël, waartoe Hij allereerst was gezonden. „Hij heeft zich over Israël, zijn dienaar, ontfermd, Zijner barmhartigheid in dachtig." ,,De liefde tot zijn land is ieder aangeboren,"' zong Vondel. Christus heeft ons door Zijn voorbeeld die ingeboren liefde tot het geboorte land gemaakt tot een heiligen plicht. Ons be hooren tot Christus' Kerk maakt ons ook tot oprechte leden der Nederlandsche volksgemeen schap. Immers het Christendom wil de eigen geaardheid van ieder volk eerbiedigen, en daar om béteekent eenheid in geloof nog niet het bezitten van eenzelfde nationale gezindheid. De volkeren kunnen hun eeuwig heil zoeken en tot het Godsrijk behooren zonder hun gezonde nationale karaktertrekken te verloochenen of hun rechtvaardige nationale belangen prijs te geven. De Kerk toch is als Bruid van Christus „circumdata varietate" met veelkleurig heid omkleed. Christelijke broederliefde beteekent dan ook niet Vaderlandsche stomp zinnigheid. Wij mogen de grenspalen tusschen land en land niet omverwerpen, maar wel is het onze pücht over die grenzen heen elkaar de broederhand te reiken, zonder de vlam dei Vaderlandsliefde te dooven. De stem van den tijd is de stem van God Iedere tijd heeft zijn eigen nooden en zijn eigen zorgen en het is onze plicht de stem van God daarin te herkennen. En als onze tijd op zeer bijzondere wijze om Vaderlandsliefde roept, dar. moeten wij die allereerst toonen door onze bereidvaardigheid tot helpende liefde voor onze medeburgers, tot een grenzelooze offervaardig heid, die tegemoet komt aan den huidigen nood van ons volk. Dan mogen wij niet langer maai klakkeloos voortschrijden alsof het oorlogs geweld ons niets geleerd had op den weg van een kapitalistisch egoïsme, maar moeten wij onzelfzuchtig en niet gedreven door eigen baat voortgaan fier en waardig te werken voor de verheffing van ons volk. Vooral de katholieke Nederlander heeft den dankbaren pücht om door een heiügen levens wandel voor zijn medeburgers getuigenis af te leggen van de hooge waarde van den godsdienst voor de zedelijke gezondheid en kracht van ons volk. Minder dan ooit mag hij daarin thans te kort schieten. Want wie bereid is Christus voor dertig zilverlingen te verkoopen, zal straks het Vaderland voor een nog geringeren prijs versjacheren. AÜe gepraat over Vaderlandsliefde is louter „een rinkelend bekken, een rammelend cym- baal" wanneer het niet begint met de zede lijke vernieuwing van ons volk. Dat toch op ons volk niet van toepassing zij het woord van Christus, dat het ,,d e n t ij d zijner ontferming niet heeft er ken d". Gods straffende hand, die ons heeft geslagen om onze genotzucht, ons egoïsme, ons gebrek aan naastenliefde, onze geldzucht en hoovaardigheid, is thans w:eer uitgestrekt om ons te verheffen: „Mocht ook gij op dezen dag nog erkennen wat u tot vrede strek t". „Laten wij, dapper als mannen, aantreden voor ons volk en voor de stad van onzen God. En de Heer doe dan wat goed is in Zijn oogen (1. Kron-19.13). Werkende aan de verbetering van onszelf, van ons gezinsleven, van ons Vaderland, zullen wij dan tegelijkertijd krach tig medeheipen, niet alleen aan de verheffing van ons eigen volk, maar ook aan een nieuwe wereld, waarin de volkeren eikaar met beter begrip tegemoet zullen treden. Wie zijn stem verheft voor den volkenvrede, moet allereerst werkzaam zijn voor den vrede in den schoot van eigen volk en moet er het zijne toe bijdra gen om een einde te maken aan de broeder twisten onder eigen volk. Men kan niet de volkeren tot aan het uiteinde der aarde willen gaan verzoenen, wanneer thuis de eigen volks- genooten niet als broeders naast elkander staan. Omwille van het heil der volkerengemeen schap geve God aan ons Vaderland, dat wij liefhebben, de noodzakelijke eenheid in liefde die geboren wordt uit gemeenschappelijken nood, en aan iederen Nederlander eerlijkheid en openheid van karakter, open als dit lani. dat, geboren uit het water, zich uitstrekt tot aan den einder, open voor Gods zon en Gods regen, die op de velden de vruchten doen rijpen voor de toekomst. K. BERLIJN, 13 Juli. (D.N.B.) Het op perbevel van de Duitsehe weermacht maakt bekend: Sinds ge ruimen tijd ondernemen Dnit9Che zeestrijdkrachten in overzeesrhc wateren met succes operaties. Verscheiden koop vaardijschepen met waardevolle ladingen, die bij deze ondernemingen als prijs zijn opgebracht, kwamen onze havens binnen. Een duikboot meldt het tot zinken brengen van 24.684 bruto registerton vijandelijke koopvaardijscheepsruimte. Gevechtsvliegtuigen deden weer aanvallen op scheepsdoelen voor de Engelsche Oostkust en in Het Kanaal alsmede op vliegvelden, haven werken en fabrieken der bewapeningsindustrie in Engeland en Schotland. Het gelukte een patrouilleboot en een koop- ROME, 13 Juli (Stefani). Het Algemeen Hoofdkwartier der Italiaansche Weermacht meldt: Het vijandelijke vlooteskadcr, dat door de Italiaansche vliegtuigen was opgespoord en op 11 Juli den geheelen dag in gevecht was gewikkeld, heeft zich des nachts in drie groepen gesplitst, die alle met oostelijken koers, maar met verschillende snelheid, hun reis voortzetten. Nadat gisteren in de ochtenduren als gevolg van de actieve verkenning ter zee het contact was hersteld, zijn de drie groepen hardnekkig achtervolgd en gebombardeérd door de lucht strijdkrachten, die van de bases in Zuid-Italië, Libye en in het oostelijk deel van de Middel- landsche Zee waren opgestegen. Uit de tot dus ver geconstateerde resultaten van dit optreden blijkt, dat op zijn minst twee kruisers en een slagschip met stelligheid herhaalde malen door bommen van zwaar kaliber zijn getroffen. Tijdens een verkenningsoperatie boven Malta hebben begeleidende jachtvliegtuigeh vier vij andelijke jagers tot den strijd gedwongen, waar van twee brandend werden neergeschoten. Alle Italiaansche vliegtuigen zijn op hun bases te ruggekeerd. Een Italiaansche torpedojager is door vijandelijk geschutvuur tot zinken gebracht. De bemanning is gered. In Oost-Afrika werd bij Mojale een Engelsch dorp bezet en een tegenaanval van den vijand afgeslagen, die aanzienlijke verliezen leed. In luchtgevechten werden in hetzelfde gebied in totaal vier Engelsche vliegtuigen neergescho ten. De vijand ondernam verscheidene lucht aanvallen op Kisimaio, Giggiga en Massawa zonder eenige schade aan te richten. Een vlieg tuig is door Italiaansche jagers, een ander door luchtdoelgeschut neergehaald. Alle Italiaansche vliegtuigen keerden ongedeerd op hun bases te rug. Een Italiaansche machine, die gisteren als verloren gemeld werd, is op haar basis terug gekeerd. vaardijschip van 2.000 br. r.ton door een bom- treffer tot zinken te brengen en vijf koopvaar dijschepen zwaar te beschadigen. Op het vliegveld St. Merryn werden acht Britsche gevechtsvliegtuigen op den grond ver nield. In Exeter werden petroleumopslagplaat- sen, in Portland, in Newport en Dundee ha ven- en kadewerken, in Billingham en New castle fabrieken der bewapeningsindustrie krachtdadig met bommen bestookt. Britsche vliegtuigen wierpen ook in den nacht van 12 op 13 Juli bommen in Noord-Duitsch- land uit. Daarbij werden verscheidene huizen vernield en eenige burgers gedood. De op 12 Juli gemelde verliezen van den vijand moeten met vier vliegtuigen verhoogd worden, die des nachts door luchtdoelartillerie werden neergeschoten. De verhezen van den vijand bedroegen gis teren 13 vliegtuigen, daarvan werden er vier in luchtgevechten overdag en een door nacht jagers neergeschoten. Vijf eigen toestellen wor den vermist. Het frontbericht van het D.NJB. luidt als volgt: De successen van de Duitsehe oorlogvoering tegen Engeland worden van dag tot dag dui delijker waarneembaar. Het legerbericht van vandaag boekstaaft succesvolle operaties van Duitsehe zeestrijdkrachten in overzeesche wa teren en maakt melding van de aankomst in Duitsehe havens van verscheidene prijsgemaak- te schepen met waardevolle ladingen. Dit beteekent niet anders dan dat sedert de bezetting van de Noorsche kusten de blokkade- oorlog van Engeland tegen Duitschland in hoo ge mate ineffectief is geworden. Duitschland heeft zich uit den „natten driehoek" bevrijd. Eenheden van de Duitsehe marine kunnen thans op volle zee opereeren zonder dat de En gelsche vloot in staat is de Duitsehe handels oorlogvoering in den Atlantischen Oceaan en andere wateren tegen te gaan. Ook de superioriteit van Duitschland in de lucht komt steeds sterker naar voren. Opmer kelijk zijn daarbij de heden geboekstaafde suc cessen van den Duitschen afweer tegen de nach telijke vluchten van Engelsche bombardements vliegtuigen. NEW YORK, 13 Juli (u.N.B.). Het Ame- rikaansche s.s. Washington, dat kortgeleden op instructie van het staatsdepartement zijn laat ste reis naar Galway heeft gemaakt om Ameri- kaansche oorlogsvluchtelingen weg te halen, is vandaag met 1610 passagiers, onder wie zich 273 niet-Amerikanen bevonden, in New York aan gekomen. Aan boord van de Washington bevond zich ook de negenjarige zoon van den Engel- schen minister voor de Inlichtingen, Duff Coo per, die op bevel van zijn vader het einde van den oorlog in Amerika moet afwachten. UITGEBREIDE PROGRAMMA'S De Zondag is zoo een gansch ande re dag dan een „weeksche". Hij moet dit ook zijn krachtens zijn oorsprong: rustdag, bededag, ontspanningsdag. Maar in sommige kringen is er een verstarde vervelingsdag van gemaakt. Alsof de Dag des Heeren een dag van verlammende strakheid diende te zijn. Deze twee begrippen dekken elkander echter niet, maar zijn aan elkaar te gengesteld. Want het begrip van God is er een van heilig ontzag en Fran- ciscaansche blijheid tevens. Een straat op Zondagmorgen geeft een gansch ander beeld, bij den gewonen werkdag vergeleken. De landweg buiten heeft als 'i ware een ander karakter gekre gen. En de menschen? De knaap in z'n Zondagspakje, het meisje in haar stijf jurkje, vader en moeder op hun „best"ze getuigen allemaal in hun uiterlijk, dat het Zondag is. Maar het is. of in sommige steden en dorpen, bij sommige gedeelten der burgerij een penseelstreek van ongenoegzaam heid, van strakke landerigheid over gezichten, gestalten en straten is ge trokken. Terwijl weer in andere stre ken en bij andere menschen een vroo- lijke stemming heerscht welke zich uit in de gezellige onder-onsjes na de Hoogmis, in volksmuziek en volksver maak des middags, terwijl de Vesper uren vrij blijven en de avond aan ge zin en kameraadschap wordt gegeven Laten we het heel uitzonderlijk ka rakter van den Zondag als rust- en bededag hoog houden, maar daarom juist aan dit karakter een aantrekke lijk verblijden schenken. We moeten van den Dag des Heeren geen dag van verveling maken, doch hem voor ons en de onzen doen worden en blijven een zevende dag, waarnaar we blij moedig uitzien tijdens den zegen van den arbeid in de week.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1