^^OPRUIMINC J/Laattdag. 15 J-u£i 2 Alle Zomerstoffen CoAipOAtS Regelen voor kamen van boter Geen conserveering van vleesch in blik A De taak van den Arts WELKE BON? 7 Rijst, havermout, gort, enz., op den bon ZOMER - OPRUIMING Hommen Co. MAANDAG 15 JULI d/r J V. M. OPPERS Post naar het buitenland ALLE ZOMERKLEEDINC De distributie begint 22 Juli Woning-1*"^* vanaf 15 Juli Anegang 38-40 ZONDAG 14 JULI 1940 Aantal zelf kamers dient te worden ingekrompen EXPORT VAN TUINBOUW PRODUCTEN Naast Duitschland zijn België en Zwitserland onze afnemers Rassenkeuze bij rogge Afwezig van 13 tot 29 Juli Een verboa is uitgevaardigd Keuring van zaaizaad voor granen en peulvruchten Alleen goedgekeurd zaad mag worden gebruikt VRIJ VAN DISTRIBUTIE EN STAMKAART DAMES- CONFECTIE MED. KRONIEK Eindexamen H.B.S. BROOD KOFFIE OF THEE SUIKER BLOEM OF BAKMEEL PETROLEUM WIELRENNEN Baankampioenschappen van Nederland *fllr //fir De regeling der distributie Nieuwe distributie goederen aangewezen VAN DAMESNACHTHEMDEN, ■PYAMA'S HEERENPYAMA'S naar 0- 17)65 - Hcarle- Gel Oude Gracht Deskundig opgebouwde reclame-cam pagnes voor een goed artikel, of een goede zaak, systematisch in couranten gevoerd, moeten slagen CEBUCO, HEERENGRACHT 258, A'DAM 0 zonder stamkaart verkrijgbaar Bekende merken en zaken verdwenen if den Wereldoorlog De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis- scherij, deelt mede, dat, in verband met de in te voeren maatregelen ten aanzien van het boterverbruik, de noodzaak gebleken is, weder om een hoeveelheidscontróle op de bereiding van boter in te stellen, gelijk zulks geschiedde bij de in werking treding der Crisis-zuivelwet 1932. Ten einde deze controle zoo effectief mo gelijk te doen zijn is het gewenscht het productie-apparaat zooveel mogelijk te be perken. Met name dient het aantal zelf- kamers sterk te worden ingekrompen. Met ingang van 14 Juli 1940 is het bereiden van boter slechts geoorloofd, indien men in het bezit is van een karnvergunning, welke uitgereikt zal worden door de Nederland- sche Zuivelcentrale, afdeeling zuivel te 's-Gravenhage. Deze karnvergunningen zullen, behalve aan zuivelfabrieken, slechts in uiterste noodzaak werden verleend, n.l. alleen in die gevallen, waarin er geen andere mogelijkheid bestaat om de gewonnen melk productief te maken, zooals melkveehouders, die de melk niet aan een zui velfabriek of als consumptiemelk kunnen ver- koopen. Ook zij, die gewoon zijn schapen- of geitenmelk te verkamen, dienen een karnvergunning aan te vragen. Bezitters' van een karn, die niet gerechtigd zijn, boter te bereiden, dienen deze onbruikbaar te maken of door een controleur van den cen- tralen crisis-controledienst te doen verzegelen. Bovendien zal alle geproduceerde boter, met uitzondering van schapen- en geitenboter, van een merk dienen te zijn voorzien. Voor hen, die aangesloten zijn bij een onder rljkstoezicht staand botercontrólestation, zal het rijksboter- merk voldoende zijn. Zij, die niet aangesloten zijn, zullen een nieuw in te voeren merk. het z.g, boterdistributiezegel, dienen te gebruiken. Zij dienen zich voor de verkrijging daarvan te wenden tot de afdeelingen zuivelcontróle der Nederiandsche Zuivelcentrale in de verschillen de provincies. Naast de controle op de bereiding van boter zal ook een controle worden ingesteld op het verhandelen van boter. Daartoe is bepaald, dat ongeacht het voorschrift, dat boter dient voor zien te zijn van een merk, men geen boter zal mogen afleveren of verhandelen, indien men bovendien niet overlegt, hetzij een distributie bon of toewijzing, welke recht geeft op het koopen van boter, hetzij een uitvoercertificaat, wanneer het exportboter betreft, hetzij een door de centrale afgegeven vergunning voor den op slag in koelhuizen. Voorts dienen de boterhandelaren, zijnde uit sluitend détaillist, zich bij de Centrale te orga- niseeren. Verder is het ompakken van boter slechts toegestaan aan degenen, die bij de Centrale zijn georganiseerd en toegelaten tot de groep boterompakkers en in het bezit zijn van een ompakvergunning. Voor de verkrijging van deze vergunning dient men zich te wenden tot ge noemde Centrale. Ook deze vergunning zal slechts in beperkte mate worden uitgereikt. Het is verboden bij het ompakken van boter hieraan zout of ander vocht toe te voegen. Het A.N.P. deelt mede: Enorme partijen Nederiandsche tuinbouwpro ducten gaan dagelijks naar Duitschland, welk land practisch de eenige afnemer is van de voor export geschikte Nederiandsche tuinbouwpro ducten. Duitschland is echter niet het eenige land, waar men belangstelling voor onze groenten heeft. Ook in andere deelen van Europa stijgt de belangstelling, hetgeen blijkt uit de aanvragen, welke exporteurs o.a. uit Zwitserland en België bereikten. De Nederiandsche Groente- en Pruitcentrale te 's-Gravenhage heeft tegen export naar deze landen geen bezwaar. Toch zijn de kwanta nog zeer klein, hetgeen hoofdzakelijk komt door de vele moeilijkheden en hinderpalen, welke moe ten worden overwonnen. De Algemeene Nederiandsche Bond van fruit-, groente- en aardappelen-exporteurs wees ons er op, dat het vervoer naar Zwitserland niet te lang mag duren, daar de groenten anders be derven. Voorts heeft de handel te kampen met het ontbreken van communicatiemiddelen als telegraaf en telefoon, terwijl ook de betalings moeilijkheden met België en Zwitserland nog groot zijn. De handel is echter paraat en onderzoekt de mogelijkheden, welke tot uitbreiding van den export naar andere landen dan Duitschland kunnen leiden. In exporteurskringen is men vol vertrouwen, dat nog aan het eind van dit seizoen of anders aan het begin van het volgende, de oude be trekkingen met België, Zwitserland en ook Scandinavië kunnen worden hersteld. De keuze van het uit te zaaien ras vormt tegenwoordig een zeer belangrijk onderdeel van de bedrijfsvoering. Vroeger zaaide men rogge, doch het was geen probleem, welk ras dit moest zijn, aangezien er in ons land maar een ras Was, dat nagenoeg op alle roggegronden verbreiding had gevonden. In de laatste jaren begon op de proefvelden en ook hier en daar bij vooraanstaande roggever- bouwers de aandacht te vallen op de Mariën- rogge, welke rogge vrij regelmatig gemiddeld in opbrengst de Petkuser heeft overtroffen. Zoo werd door het instituut voor plantenveredeling te Wageningen voor de Mariënrogge na een driejarige beproeving een korrelopbrengst vast gesteld, die gemiddeld over 99 proeven over ge heel ons land 5.7 pet. boven de hier te lande verbouwde Petkuserrogge uitkwam. Welk een beteekenis een dergelijke opbrengst vermeerdering voor ons land heeft, laat de vol gende becijfering zien. In 1939 werd in Nederland geteeld 225.300 H.A. rogge, nemen wij aan de gemiddelde opbrengst per H.A. van 2.500 K.G. graan, dan zou de totale rogge-oogst hebben bedragen 600.000.000 K.G. Een oogstvermeerdering van 5.7 pet. op ge noemden roggeoogst bedraagt 34200.000 K.G. Naar den tegenwoordigen marktprijs van f 9 per 100 K.G., vertegenwoordigt een dergelijke oogstver meerdering als gevolg van den uitzaai van Ma riënrogge een bedrag van ruim f 3 000.000. Zonder eenige moeite, alleen door de juiste rassenkeuze zou onze Nederiandsche landbouw 34.200.000 K.G. rogge meer kunnen produceeren ten behoeve van de zoo noodige voesel voorzie- ARTS Overtoom 355, A'dam, Tel. 81462 Waarnemers: J. J. Bonke, Surina- meplein 11, Tel. 85455 en N. Olden- boom, Leidschegracht 7, Tel. 31830. ning. Welk een voordeel de kweeker van meer opbrengende rassen de gemeenschap kan bren gen wordt door het bovenstaande duidelijk ge demonstreerd. De Nederiandsche rogge-verbouwer zal dus, alvoiens als naar gewoonte rogge te zaaien, zich wel degelijk op de hoogte moeten stellen welk ras dit zal zijn. Er wordt in deze tijden veel van enzen landbouw gevraagd, de productie moet worden opgevoerd. De rassenkeuze vormt hier van een belangrijx onderdeel. Het Verordeningenblad bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij, waarbij het van heden tot 1 Januari 1941 verboden is paar de vleesch, rund- en ka) fs vleesch; schape- vleesch en varkensvieesch in blik te conservee- ren. Verder is het verboden deze producten in blik te verhandelen, te doen verhandelen, te ver vreemden, te doen vervreemden, af te leveren of te doen afleveren. Deze verbodsbepalingen gelden niet, indien hiervan ontheffing is verleend door de Neder iandsche Veehouderijcentrale te 's-Gravenhage. Hieronder volgt een samenvatting van de thans bestaande mogelijkheden tot verzending van post naar het buitenland. a) Nog geen verzending, langs welken weg ook, is mogelijk naar België, Luxemburg, Frankrijk, Groot-Brittannië en Ierland,'Nederl. West-Indië, alsmede de gebieden, die als Bel gisch, Fransch of Engelsch kunnen worden aangemerkt (koloniën) protectoraten, dominions enz.). b) Verzending over land en zee: Verzonden kunnen worden uitsluitend niet- aangeteekend: le. naar Duitschland: brieven, briefkaarten, drukwerken, nieuwsbladen voor zoover recht streeks verzonden door uitgevr of drukker, akten, monsters en gemengde zendingen; 2e. naar de overige landen in Europa, Neder- landsch (Oost)-Indië en de overige landen bui ten Europa: brieven en briefkaarten, met uit zondering van geïllustreerde briefkaarten en ansichtkaarten, welke niet zijn toegelaten. De zendingen worden aan den Duitschen postdienst uitgeleverd. Omtrent de doorzending en den overkomstduur staan momenteel geen gegevens ter beschikking. Voor buiten-Europa zal over het algemeen van den Transsiberischen Spoorweg gebruik worden gemaakt. De aandacht wordt er voorts op gevestigd, dat in het verkeer met Duitschland het grens- verkeertarief weder kan worden toegepast. De brieven en briefkaarten naar Ned. (Oost)- Indië zijn onderworpen aan het gewone inter nationale tarief d.w.z.: brieven t/m. 20 gram 12£j et., daarboven 1% ct. per 20 gr.; brief kaarten 71ct. c) Verzending per luchtpost: Voor de verzending van niet-aangeteekende brieven en briefkaarten (geen geïllustreerde briefkaarten en ansichtkaarten) kan gebruik worden gemaakt van den Clipperdienst Lissa bonNew York en den Italiaanschen lucht- dienst RomeRio de Janeiro. le. Met den Clipperdienst kan verzending plaats vinden naar de Vereenigde Staten van Amerika, Mexico, de Azoren, Hawaï, Guam (met Midway en Wake Island) en den Philip- pijnschen Statenbond, zoomede naar de hierna onder 2e bedoelde bestemmingen in Zuid- en Midden-Amerika. De verzending vindt plaats 2 x per week (op Woensdag en Zaterdag) via Duitschland, .ter wijl de Clipperdienst 3 x per week van Lissabon vertrekt. Omtrent de aansluiting op een bepaalde vlucht zijn geen gegevens voorhanden. 2e. Met den Italiaanschen luchtdienst kan worden verzonden naar de landen in Zuid- en Midden-Amerika (zie echter het hiervoren ver melde onder a). De betrekkelijke correspondentie wordt dage lijks via Duitschland aan den Italiaanschen dienst uitgeleverd. Omtrent de dienstregeling van dezen luchtdienst is niets bekend. Voor de verschillende luchtposttarieven kun nen inlichtingen ten postkantore worden ver kregen. Verzending van aangeteekende stukken, post wissels, quitantiën en postpakketten is nog niet toegelaten. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis scherij, maakt bekend, dat, ten einde een af doende controle te kunnen uitoefenen op het vast te leggen zaaizaad voor granen en peul vruchten, oogst 1941, een regeling is ontworpen, waarbij den verbouwers de keuze wordt gelaten tusschen het gebruik van zaaizaad van eigen oogst en het koopen van zaaizaad. Om te bevorderen, dat zaaizaad van zoo goed mogelijke kwaliteit wordt aangewend, is bepaald, dat alleen in den handel mag worden gebracht zaaizaad van granen en peulvruchten, dat de Nederiandsche Alge meene Keuringsdienst heeft goedgekeurd en geplombeerd. Het verhandelen van alle andere zaaizaden van granen en peulvruch ten is dan ook verboden. Ten einde in de behoefte aan goedgekeurd zaaizaad te kunnen voorzien, wordt den verbou wers aangeraden, thans op zoo ruim mogelijke schaal gebruik te maken van de gelegenheid om alsnog voor daarvoor in aanmerking ko mende perceelen graan en peulvruchten ter keuring aan den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst te Wageningen aan te bieden of aan de onder dezen dienst ressorteerende pro vinciale of gewestelijke keuringsdiensten. ZilummiL ANEGANG HOEK WARMOESSTRAAT DELFT. Geslaagd voor het eindexamen afd. B. laatste groep: Mej. N. Keizer, D. J. van Dissel, J. Don, P. J. Muysken, K. Oudshoorn, P. Pronk, H. A. W. Buiskool, E. Moses, C. J. van Suylen en J. van der Vossen. Indien men zich voor den geest brengt, wat al de ertsen zouden kunhen prestceren en wat zij in werkelijkheid presteeren, dan ziet men daartus- schcn een pijnlijk onderscheid. Dit is lang niet op efk gebied het geval. Wanneer b.v. iemand een organische zenuwziekte (b.v. een he.sen- of rug- gemergaandoening) krijgt, kan men er zeker van zijn, dat deze volgens alle regelen der kunst in de neurologische klinieken wordt behandeld. En zoo is het met de meeste ziekten het geval. Maar met de vele defect-toestanden is dat nief het ge val. Ik bedoel kreupelen, blinden, doover doof stommen, achterlijker en niet het minst de groote schare van min of meer psychopathische kinderen. Voor al deze menschen is reeds veel gedaan, maar lang niet genoeg. Men kan niet zeggen, dat dit de schuld der artsen is. Immers, al deze behandelingen en vooral de heropvoeding van dergelijke patiënten _s ten eerste langdurig en kostbaar en op de tweede plaats vereischen zij een min of meer specialistische scholing. V/are het zoo, dat iedere arts in zijn praktijk laten we zeggen een blinde, een doofstomme, een kreupele enz. had, en dat hij ook in staat ware, om zonder al te veel tijdsgebrui al d,eze patiënten volkomen vakkundig te behandelen, dan zou men op de gedachte kunnen komen, dat hij dat dan maar ter liefde Gods moest doen. Maar zoo is het niet. Daar de behande ling kostbaar en specialistisch is, kan zij alleen langs organisatorischen weg geregeld worden. D.w.z. de gemeenschap moet er zich mee be moeien. Beschouwt men de zaak puur economise. dan is er natuurlijk alles voor te zeggen; een patiënt, waaraan gedurende vele jaren duizenden gul dens aan ten koste gelegd zijn en die na de behandeling in staat is, zoovee'. nuttigen arbeid te verrichten, of zichzelf zoo ver kan helpen, dat hij daardoor een veel groote" bedrag ver dient of uitspaart: zulk een patiënt is een eco nomische belegging. Maar de rampzalige tijd van de werkloosheid Vrengt mei; zich mede, dat alleen de besten werk kunnen krijgen en dat er een enorm aantal gewone, gemiddelde ar beidskrachten ongebruikt blijven; dus dat er in 't geheel geen plaats meer is voor min of meer defecte menschen. Zelfs in de hoog-conjunctuur van de kapita listische periode komt het eigenlijk niet voor, dat r in de economie voor dergelijke menschen plaats is, dus in 't geheel niet in de laag-con- junctuur. In 't groot gezien, is de kwestie van de werkloosheid dan ook die, da er voor een groote massa gewone arbeiders geen plaats is; van een enger medisch standpunt gezien, is het de moeilijkheid, dat er voor de defecten geen plaats is. Van een ruimer medisch standpunt is de werkloosheid van een groote massa gemid delden evenzeer een ramp, maar met vertraag de uitwerking. Eerst langzaam worden bij vol wassenen de lichamelijke en geestelijke gezond heid der werkloozen ondermijnd en nog later komen de gevolgen in het nageslacht te voor schijn. Dus voor de lichamelijke en geestelijke gezondheid is het noodig, dat ook de econom;e geregeld wordt, zoodat er bij wijze van spreken voor iedereen plaats is. Daarmede wil ik natuurlijk niet zeggen, dat elke regeling, die aan iedereen een plaats in ruimt, ook goed is en gezond: er behoort na tuurlijk bij dat iedereen zooveel mogelijk zijn capaciteiten kan ontplooien en bovendien het besef heeft, dat hij nuttigen arbeid verricht. Dit laatste nu is ook weer een zaak van over weldigende beteekenis. Want indien wij het be sef hebben, dat wij nuttigen arbeid verrichten, en dat deze arbeid ook door de gemeenschap wordt gewaardeerd, dan eerst leeft er hoop, ver trouwen en geluk in het huisgezin en dat is de voornaamste voorwaarde voor de goede opvoe ding der kinderen. Maar, wanneer er in een tijd van werkloos heid, wanhoop, of opstandigheid of doffe berus ting heerscht, dan wordt daardoor alleen reeds de geestelijke gezondheid van de opgroeiende kinderen vaak voor goed geknakt. Dan wordt er weer een grooter aantal kinderen schijnbaar achterlijk (wat in de praktijk meestal op het zelfde neerkomt als werkelijke achterlijkheid), nerveus, hysterisch, van angst vervuld, wraak zuchtig en door dwanggedachten bezeten. Als men het maar goed begrijpt, dan is de politiek het voornaamste op de wereld. Politiek be tee kent bestuur, en bestuur is alleen mogelijk door samenwerking en eenheid. Door samenwerking en eenheid (en verstand) zijn de maatschappij en de economie zoodanig te regelen, dat er eener- zijds plaats is voor iedereen en dat er ander zijds moed en vertrouwen is en een besef bij iedereen, dat hij nuttigen arbeid verricht, dus aan de gemeenschappelijke taak meewerkt. Dit is meteen de grondslag voor de geestelijke gezondheid, de lichamelijk achterlijken, dus blinden, doofstommen, kreupelen, hebben groote behoefte aan leiding tot de geestelijke gezond heid der normalen. Tegelijk echter is die leiding alleen dan effectief, wanneer de maatschap pelijke omgeving van den patiënt door moed, ver trouwen, geduld en krachtsinspanning mede werkt, om den misdeelde te helpen en vooruit te helpen. Het probleem der geestelijk onvolwaardigen is in den tegenwoordigen tijd zeker belangrijker en dringender dan de zorg voor de lichamelijk on volwaardigen. In de eerste plaats is hun getal grooter: ik bedoel, dat het aantal betrekkelijk normale menschen, dat door opvoeding en milieu en eigen tekortkomingen zich misplaatst ziet in de maatschappij en niet tot een behoor lijke prestatie kan komen, maar integendeel on volwaardig is, grooter is dan het aantal kreupe len, blinden en doofstommen en dergelijke mis- deelden. Op de tweede plaats is hun invloed veel grooter, d.w.z. zij bezorgen zich zelf en hun omgeving veel meer last en verdriet dan de lichamelijk misdeelden. Om het populair te zeggen: een kind, dat niet oppassen wil, is een veel grooter kruis dan een kind, dat niet mee komen kan of een gebrek heeft. Ja, het komt zelfs betrekkelijk veel voor, dat een goedwillig achterlijk kind in een huisgezin een goeden in vloed heeft en een algemeene stemming aan vrede en verdraagzaamheid mee helpt opbouwen. De bedoelde categorie der geestelijk onvol waardigen nu kan alleen weer genezen worden, wanneer de algemeene geest van de maatschap pij vol moed en vertrouwen is en dat dienover eenkomstig de organisatie van het leven en in 't bijzonder van de economie, dus van den da- gclijkschen arbeid, goed geregeld is. Men zal misschien vragen: waar blijft de caritas. Die vraag zou tot misvattingen aanlei ding geven. In de eerste plaats is de geheele zorg voor de onvolwaardigen door de werkelijke caritas geïnspireerd. Die caritas moge nu eens meer, dan weer minder wijs zijn, die caritas moge zich christelijk of niet christelijk noemen, de inspiratie zelf is van christelijken huize. Ja, de rechtvaardigheid zelf wordt meestal door de caritas geïnspireerd. Rechtvaardigheid heet: ieder het zijne te geven. Maar wat of dat nu precies is: „het zijne", dat wordt bepaald door de zedelijke overtuigingen van den mensch Zoo kan dus een doordachte organisatie even zeer van caritas geïnspireerd zijn als een on georganiseerde en toevallige hulpvcrleening. Bon 61 tot en met 70 uit het brood- bonboekje. Geldig tot en met 21 Juli (eventueel tot en met 25 Juli). Recht gevend op: totaal 2000 gram brood. Bon 85 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 2 Aug. Recht gevend op: Half pond koffie of Half ons thee. Bon 80 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 25 Juli. Recht gevend op: Een kilogram suiker. Bon 75 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 12 Juli. Recht gevend op: Half pond tarwe-bloem of Half pond zelfrijzend bakmeel. (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) Zegel „Periode 3". Geldig tot en met 29 Juli. Recht gevend op: Twee Liter petroleum. Er is natuurlijk een soort organisators, die or- ganiseeren om het toeval uit te sluiten, omdat zij vreezen voor het dynamische leven; en er zijn organisators, die zich zelve zoo gaarne aan het hoofd der organisatie zien. Zoo zijn er ook beoefenaars der caritas, die zich zelve graag in den gloed van dankbaarheid koesteren, of zich zelve wijs maken, dat ze toch zoo goed zijn. Maar beschouwt men de groote organisatorische werken, als de blinden- en doofstommen-insti tuten, den strijd tegen de t.b.c., dan is het toch duidelijk, dat daar een caritas van voortreffe lijke kwaliteit aan het werk is. Hier ligt in de toekomst en wij hopen in de nabije toekomst een groot veld van medische werkzaamheid Wat de zorg voor allerlei soorten defect-toe standen aangaat, zijn wij in Nederland nog lang niet ver genoeg. Zwitserland is ons daarin b.v. ver vooruit. Er is een groote hoeveelheid kennis verzameld en veel moeite zal het niet kusten, geschikte artsen en psychologen voor dit werk te vinden, maar daarvoor is organisatie noodig, d.w.z. dat de gemeenschap zich deze misdeelden aantrekt en tegelijk zelf zoo krachtig en goed in elkaar zit, dat er voor de misdeelden een goede en blijde plaats te vinden is. Dr. TH. R. SCHLICHTING De individueele kampioenschappen van Ne derland op de baan 1940 zullen, verdeeld over drie dagen, op de stadionwielerbaan te Amster dam worden gereden. Op het programma staat het kampioenschap sprint voor drie catego rieën, n.l. amateurs, onafhankelijken en profes sionals. De winnaars der categorieën rijden in matches a deux een finale om het sprintkam pioenschap van Nederland. Sprintkampioen 1939 bij de amateurs was, naar men weet, Derk- sen, bij de onafhankelijken van der Linden en de beroepsrenners van Vliet. Algemeen kam pioen was van Vliet. In de tweede plaats wordt uitgeschreven het kampioenschap van Neder land over 100 K.M. met motorgangmaking, dat zal worden gereden in één rit met slechts één voorrit, over den zelfden afstand. In verband met het kleine aantal gangmaakmotoren dat in Nederland beschikbaar is en de moeilijkheid om dit jaar gangmaakmotoren uit het buitenland te laten komen, kan slechts één voorrit worden verreden. Stayerskampioen 1939 werd Wals. Tenslotte zal het kampioenschap achtervol ging over 5 K.M. plaats vinden in ritten van twee renners. De bepaling is evenwel gemaakt, dat de beroepsrijders slechts kunnen inschrij ven cf voor de sprint, óf voor de achtervolging en dus niet voor beide nummers. Kampioen in het nummer achtervolging 1939 werd Klink. Het gedetailleerde programma is als volgt sa mengesteld Zaterdag 20 Juli aanvang des morgens half elf, series achtervolging over 5000 meter, ge volgd door de series voor het sprintkampioen schap van Nederland voor amateurs, onafhan kelijken en professionals. Zoo noodig worden dien dag de sprint- en achtervolgingskampioen schappen gereden tot en met de halve eind strijden. Zondag 21 Juli aanvang half twee eindstrij den kampioenschappen en achtervolging en voorwedstrijd over 100 K.M. met motorgang making. Donderdag 25 Juli des avonds acht uur eind strijd over 100 K.M. met motorgangmaking. Jt-- Jwt; De arm van een fietser is geen too- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, maakt bekend, dat 22 Juli een begin zal werden gemaakt met de distribu tie van alle soorten rijst, gebroken rijst, rijstmecl, havermout, havervlokken, grut ten, gort, maizena, griesmeel, macaroni, spaghetti, vermicelli en puddingpoeders. Om te bevorderen, dat btf den aanvang van de eerste periode de winkeliers over voldoende voorraden zullen beschikken, is het noodzakelijk, den verkoop en de afle vering van de genoemde goederen aan den verbruiker stop te zetten van heden tot en met 21 Juli. De toewijzingen voor de detaillisten en instel lingen, zooals hotels en restaurants, zullen zoo veel mogelijk in den loop van deze week wor- "den uitgereikt. Er zullen vier soorten toewijzin gen worden verstrekt en wel een voor de groep rijst, gebroken rijst, rijstmeel, een voor de groep havermout, havervlokken, grutten en gort, een voor de groep maizena, griesmeel en puddingpoeders en een voor de groep van ma caroni, spaghetti en vermicelli. Een toewijzing kan gebruikt worden voor een of meer artike len, welke behooren tot de op de toewijzing ver melde groep, naar keuze van den détaillist. De industrieën, welke een der genoemde ar tikelen verwerken, zullen voor het koopen van deze artikelen vóór 22 Juli as. een vergunning kunnen aanvragen bij de Nederiandsche Meel centrale te 's-Gravenhage. Ten aanzien van de hoofdlijnen der eigen lijke distributie kan voorshands het vol gende worden medegedeeld. Voor de eerste distributie-periode zullen vier bonnen van het algemeen distributiebonboekje worden aangewezen. Gedurende het tijdvak van 22 Juli tot en met 11 Augustus geeft één bon recht op het koopen van 250 gram rijst of gebroken rijst of rijstmeel cn één bon op het koopen van 250 gram gort of haver mout of havervlokken of grutten. Voorts zal gedurende het tijdvak van 22 Juli tot en met 8 September as. één bon recht geven op het koopen van 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder en één bon op het koopen van 100 gram maca roni of spaghetti of vermicelli. Het ligt in de bedoeling, voor zeer jonge kin deren een toeslag op het normale rantsoen va" bepaalde artikelen te geven. Een regeling hieromtrent is m voorbereiding- Het heeft geen zin, zich om inlichtingen ter zake tot het Centraal Distributiekantoor of d« plaatselijke distributiediensten te wenden. De détaillisten zullen evenals dit bij dis- tributieregelingen van andere artikelen is be' paald de bonnen .dienen te plakken op op- plakvellen en deze dienen in te leveren bij d' distributiediensten. Op basis van het aantal ingeleverde bonnen zuilen dan toewijzingen worden verstrekt, welke kunnen worden door gegeven aan de grossiers. De fabrikanten zullen toewijzingen ontvangen van de Nederlandse!)' Meelcentrale, de instellingen, zooals hotels e" restaurants, van het Centraal Distributiekan toor. In het Verordeningenblad is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij' waarbij met ingang van Zondag 14 Juli als distributiegoéderen in den zin van de distribu- tiewet 1939 worden aangewezen rijst, gebroken rijst, rijstmeel, gort, havermout, havervlokken, grutten, maizena, griesmeel, puddingpoeders, spaghetti, macaroni en vermicelli. begint onze ONDERGOED BABY-ARTIKELEN ENZ. ENZ. Telefoon 10763 ^OBOBOBCDBOBOBOBCDBOBOBOBOBOBOBOBOBOBOBO BOBC3BOBC3 Nu OBOIOBOIOIOIOIOBQIOIOIOIOBOIOIOBOflOBOBOBOflOBO Heel veel producten stierven een vredigen dood in den vo- rigen krijg, heel veel namen« die in de huishoudens van 1914 alledaagsch waren, rie pen in 1919 slechts een flauw glimpje van herinnering op. alleen omdat zij gedurende den oorlog ophielden te ad- verteeren. Daartegenover staat het suc ces van vele anderen die juist in den oorlog begonnen. Adverteerders kunnen de controle over de markt be houden, door met verstand gebruik te blijven maken van het machtige middel dat cod' rantenreclame heet. Als zij dat doen, zullen zd het hunne ertoe bijdragen om het economisch leven van hun land te stabiliseeren. VER. KATH. PERS, N.Z. Voorburgwal 65-^3 Amsterdam

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6