Luchtraids op Engeland worden zonder ophouden voortgezet 1 Zal Engeland inderdaad groote verwoestingen riskeeren? Leveranties aan de Duitsche weermacht verenigde katholieke pers Londen meldt verlies van torpedojager Warschau, Rotterdam en Londen Nieuwe bomaanvallen op Gibraltar Democratische partijdag te Chicago begonnen ïl Commentaar op Churchills rede De werkloosheid in België bur. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 1 3.25. Bij onze Agenten IJV2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DINSDAG TG JULI 1940 OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22495 Duitsch frontbericht: Engelands benarde positie Duitsche pers waarschuwt het Engelsche volk CRAIGIE BIJ ARITA Chineesche pers verontwaardigd over Britsch toegeven Engelschen vallen Roode Kruis-vliegtuig aan Britsche bommen bij een lazaret Gewonden uit Tripoli te Napels aangekomen JAPAN BLOKKEERT WEER CHINEESCHE KUSTEN Levendige handel van Japan met Fransch Indo-China te verwachten Britsch vertoog te Sjanghai Lebrun verlaat Vichy Verordening betreffende regeling der betaling binnenkort te verwachten Maakt Cordell Huil kansen voor het Witte Huis? Don Quichote Geen Fransche en Engelsche films meer Economische samenwerking Nationaal comité gevormd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct-, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 15 JuU (D.N.B.). Het frontbe- richt van het D.N.B. luidt: Bet Duitsche luehtwapen zet zyn aanval op Engeland onophoudelijk voort. Overdag en 's nachts bevinden zich Duitsche bom menwerpers boven het Britsche eiland, zyn kusten en zijn stroomen, om militair belang rijke doelen aan te vallen. Het optreden van 4e luchtmacht heeft tweeërlei bedoeling: de reeds merkbare uitwerking van de blokkade voortdurend te verscherpen en de militaire kracht van Engeland door vernietiging van marinewerven, vliegvelden, militaire kampen en belangrijke bewapeningscentra te vermin deren. Dat de blokkade in Engeland reeds op Pijnlijke wijze wordt gevoeld blijkt hieruit, dat het Kanaal door Britsche convooien, ook ten koste van groote offers, nog wordt ge bruikt, omdat de belangrijke Theemshavens Voor den aanvoer van goederen niet gemist kunnen worden. Daardoor vindt het Duit sche luehtwapen in de Straat van Dover steeds weer gemakkelijke doelen. Op 14 Juli heeft de Duitsche luchtmacht drie *°opvaarders met ruim 17.000 ton tot zinken ge dacht en een groot aantal andere schepen, daaronder een torpedojager en een hulpkruiser, ^aar beschadigd, hoewel de Engelsehen er al énigen tüd geleden toe waren overgegaan hun ®°nvooien door jachtvliegtuigen te doen ver szeilen. Daar echter ook de Duitsche bommen werpers sedert de bezetting van Noord-Frankrijk ti°or jachtafdeelingen worden begeleid en be schermd, vormen deze Britsche jagers een an- Sre gemakkelijke prooi voor het Duitsche lueht wapen. Op het Engelsche eiland zelf zijn de aanvallen, die in den nacht van 14 op 15 Juli Werden ondernomen, in de eerste plaats gericht tegen havens, vliegvelden en centra der be- Wapeningsindustrie in Zuid-Engeland. Onder •beer zijn het vliegveld van Ramsgate, de mari newerf van Chatham, petroleumopsl'agplaatsen Je Avonmouth en een munitiefabriek te Faver- barn aangevallen. Branden en ontploffingen be- Wezen, dat deze aanvallen succes hadden. Naar Reuter uit Londen bericht, deelt de Britsche admiraliteit met leedwezen mede, dat de .torpedojager „Escort" in de Middel landsche Zee is verloren gegaan. De „Es cort" werd getorpedeerd en zwaar be schadigd. Be „Berliner Börsenzeitung'' heeft van mili- 'aire zijde over de militaire en economische po rtie van Engeland de volgende mededeeling °btvangen: Engeland leeft In afwachting van den Duit- j^hen aanval. Wanneer deze aanval zal komen, hahgt alleen van de beslissing van den Führer Het beeld van dezen oorlog is tot dusver aardoor gekenmerkt, dat het initiatief in Duit se handen was. Nieuw bij den tegenwoordigen gestand is echter het volgende: Terwijl het tot ??h het begin van het groote offensief in het vasten mogelfjk was, dat onze tegenstanders initiatief genomen hadden, schijnt een óer- "tflke poging van Engeland thans theoretisch practisch uitgesloten. Engeland heeft ditmaal k®cn andere keus dan te wachten tot de beslis- ^hde strijd begint. Daarbij komt nog dat zijn Militaire en economische positie van dag tot dag "echter wordt. De Duitsche aanvalsbases van Noorwegen tot den Atlantischen Oceaan worden met de «bondigheid en systematiek, die de Duitsche mi- 'taire leiding kenmerken, uitgebreid en ver kerkt. De. Duitsche troepen van alle wapen- ®°°rten hebben een strijd achter den rug vol van P Se hoorde successen. Zij hebben in drie ge- Weldige veldtochten de wereld verbaasd doen taan en het onmogelijk schijnende mogelijk gebiaakt. De Engelsche vloot kon niet beletten ^at zij de Noorsche kust bezetten. De sterkste erdedigingswerken ter wereld, begunstigd door geldige natuurlijke hindemisssen, en de vcr- ®Pde krachten van de legers der westelijke jP°gendheden, vereenigd met België en Neder- -. 4, konden 'n ongelooflijk snellen Duitschen Phiarsch niet ophouden. De Duitsche troepen ah alle wapensoorten hebben in deze gevechten 'Waringen opgedaan, die hun aanvalskracht nog er4er versterken moeten. Zij hebben deze in de ®ken van rust na den wapenstilstand goed be- k' en benutten ze dagelijks om nog betere ^staties te kunnen volbrengen. Wanneer het bevel tot den aanval op Engeland pSeven wordt, zal het lot van Engeland beze- spif Öjn. Groot-Brittannië wacht op den Duit- ?:.Pcn aanval en moet werkeloos toezien, hoe Jib economische positie van dag tot dag slech- Wordt. Be nachtelijke vluchten boven Duitschland Enfy/^icr>v»o YfiiAOPfiiio'PTi tuTinpn creRn bela,ne» Engelsche vliegtuigen kunnen geen belang- e schade aanrichten, ook al veroorzaken zij en dan een stoornis. Het Duitsche lucht- hy*11 heeft tot nu toe nog geen gr00ten aan" j °p Engeland ondernomen. Het heeft echter <jr,0f 4agelijksche vluchten belangrijke militaire den in Engeland en Schotland met goed heC°es aangevallen. De Duitsche luchtmacht i0eft zich in het geheele verloop van den oor- s g' Wanneer zü tegenover de Engelsche kwam, ..Perieur betoond. Dit en de niet mis te ver- C®6 superioriteit naar getal van het Duitsche jgjPtwapen bewijzen de zinneloosheid van de t6 gdsche verwachtingen op een succesvollen O^östand. De laatste gebeurtenissen hebben v ePdien bewezen, dat van een heerschappij 4e Engelsche vloot In de Middellandsche geen sprake meer kan zijn. In deze -zee 'P Kr01611 hetzelfde zien als tijdens den oorlog "Pe rwegen' n-k 4at de Engelsche vloot niet «t^Wassen is tegen de strijdmacht van een vijandelijk luehtwapen. Engeland wacht op den aanval. Uit alle uit latingen blijkt, dat de stemming van het Brit sche volk steeds zenuwachtiger wordt en dat de leiding haar innerlijke onzekerheid door'mid del van dictatoriale maatregelen probeert te verbergen. Desondanks schijnt de Engelsche re- geering besloten te zijn den oorlog verder te voeren en het leven van honderdduizenden, ja zelfs van millioenen menschen in Groot-Brit tannië op het spel te zetten. Zij zal de verant woording voor de geschiedenis hiervoor hebben te dragen. w' -.ja Een gezicht op Malta, het Britsche eiland in de Middellandsche Zee, dat vrijwel dagelijks door de Italianen gebombardeerd wordt NEW YORK, 15 JuU. (D.N.B.) De jongste rede van Churchill heeft in breeden Ameri- kaanschen kring verrassing gewekt. Men had onder den indruk van de talrijke Engelsche verklaringen aangenomen, dat de Engelsche regeering ervan overtuigd was, de kusten van Engeland tegen 'n Duitschen aanval te kunnen verdedigen. Deze indruk is, naar uit de uitlatingen van Churchill is gebleken, verkeerd geweest. Uit zijn woorden blijkt dat de minister-president zelf geen rekening meer houdt met de mogelijkheid van een doeltreffende verdediging van de Britsche kusten en veeleer bereid is, Londen in puin en asch te laten leggen. In kringen alhier, die in politiek opzicht ge heel en al naar Engeland overhellen, worden bedenkingen geuit, of een dergelijke katastro- phale poUtiek nog in overeenstemming kan wor den gebracht met de geboden van het verstand en de menschelijkheid. Men stelt de vraag, of het Engelsche volk duideUjk inziet welke ge volgen een dergelijke verwoesting van geheel Engeland voor zijn eigen toekomst zal hebben, geheel afgezien van het feit, hoe de oorlog af loopt. Tenslotte wordt er nog op gewezen, dat Frankrijk, en wel voornamelijk Parijs, door het ingrijpen van Pétain te elfder ure voor een der gelijk lot is gespaard gebleven, nadat Reynaud bij het begin van het Duitsche offensief in een rede verklaarde, dat hij Parijs tot een puinhoop zou laten worden. De te Rome verschijnende „Giornale d'Ita- lia" keert zich tegen de bewering van Chur chill, dat Engeland zich geenszins ernstig bedreigd acht. Dit optimisme, aldus het blad, is vooral bestemd voor Amerika, om welks hulp zoo juist ook de minister van Marine heeft gesmeekt. Duitschland heeft thans een meerderheid aan strijdkrachten en -middelen verkregen, die niet in te halen is. Aan den anderen kant worden de verdediging der Britsche eilanden en de aanvoer naar Enge land steeds moeilijker, doordat het geheele Brit sche rijkssysteem van den Indischen en Stillen Oceaan tot de Engelsche eilanden geïsoleerd is. Men kan daarom met recht de vraag stellen, of het Britsche volk de gedemonstreerde onbuig zaamheid van Churchill deelt. Intusschen bereiden Duitschland en Italië zich voor op den slotaanval tegen Engeland, op de Noordzee zoowel als op den Atlantischen Oceaan en tegen de andere stellingen van het Britsche Rijk. Engeland moet kiezen tusschen onderwer ping aan de vernieuwende en herstellende krach ten van Europa en een buitengewoon harden en hevigen strijd, waarin niet de jaren, waarvan Churchill sprak, maar de dagen en de uren met hun onophoudelijke verwoestingen de etappen op den weg der volledige nederlaag zullen vor men. De radiorede van Churchill wordt door de Duitsche pers daarom besproken, omdat uit deze rede, ondanks alle uitdagende uitlatingen, de angst voor het bittere einde duidelijk tot uitdrukking komt. Alleen hierdoor is, aldus de Berlijnsche bladen, de uit wanhoop geboren bewering te verklaren, dat hij Londen liever in puin ziet, dan vrede te sluiten. Door deze kern uit de radiorede wordt, naar de „Deut sche Allgemeine Zeitung" schrijft, duidelijk, dat de „oorlogsmisdadigers aan de Theems ook het laatste bedrijf van den oorlog tegen het. Britsche eiland in zijn volle vreeselijkheid wenschen." Ieder mensch denkt by dit lichtzinnig woord onmiddellijk aan Warschau en Rot terdam. Ook in Warschau hebben gewe- tenlooze machtshebbers niet te rechter tijd uit een kansloozen toestand de consequen ties getrokken, totdat de vroegere hoofd stad van Polen in puin en asch lag. De „Nachtausgabe" wijst op het geweldige gebrek aan verantwoordelijkheid tegenover het Engelsche volk, dat de eerste minister met zijn uitlatingen bewijst. „De Britsche plutocratie is bereid, een geweldigen massamoord op het Engelsche volk op haar verantwoording te ne men, teneinde een poging tot verdediging van haar reactionnaire positie te doen. Zij wil het door haar sedert tientallen van jaren gekwelde Engelsche volk aan de Duitsche wapens over leveren teneinde nog tijd te winnen voor een of andere zakelijke manoeuvre, zonder welke men het land niet gaarne zou verlaten. Wanneer het eenmaal ernst zou worden en Londen niet tot open stad verklaard zou worden, dan zal men zich deze rede van Churchill moeten herinneren. Er zijn vol doende berichten uit Londen bekend, dat Churchill en zijn trawanten een franc- tireursoorlog voorbereiden. Het Engelsche volk wordt dringend gewaarschuwd." TOKIO, 15 Juli. (Domei). De woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Za ken heeft vanmiddag om 5 uur het volgende verklaard: „De Engelsche ambassadeur, Sir Robert Oral, gie, heeft een bezoek gebracht aan den minis ter van Buitenlandsche Zaken, Arita, in diens officieele verblijf, hedenmorgen om 11 uur. De besprekingen duurden tot 14 uur en hadden betrekking op de maatregelen tot uitvoering van een verbod van transito voor materialen en goederen door Burma voor het verleenen van bijstand aan het regime van Tsjang Kai Sjek. Als resultaat van de reeds op 12 Juli gevoerde besprekingen werden vorderingen gemaakt. Over enkele dagen zal een formeele mededee ling over de zaak worden uitgegeven. De Londensche correspondent van het „Journal de Genève" merkt op, dat tusschen Groot-Brittannië en Japan tot nu toe nog geen overeenstemming is bereikt. Het toegeven van Engeland inzake de afslui ting van den weg door Burma, zooals dat door Japan was geëischtt heeft in de nationale Chi neesche pers een storm van verontwaardiging verwekt. De bladen schrijven dat Engelands aan zien in China een -eer zwaren slag heeft gehad. De „Csoengmaiji Pao" verklaart de toegeeflijk heid van Engeland uit de toenemende verzwak king van zijn Europeesche positie en houdt reeds rekening met een volledigen terugtocht uit Oost- Azië, zoodat het voor China moeilijk wordt, in het vervolg vriendschappelijke betrekkingen met Engeland te onderhouden. BERLIJN, 13 JuU (D.NB.). Een Duitsch z.g. „zeenoodvliegtuig" startte op 11 Juli om de in nood geraakte bemanning van een Duitsch ge vechtsvliegtuig te. zoeken en te redden. Het was overeenkomstig de internationale overeenkom sten der Geneefsche conventie wit geschilderd en voorzien van acht roode kruisen, benevens van de rijksdienstvlag. Het was ongewapend. Daarmede stond het onder de bescherming van' het Geneefsche Roode Kruis. Desondanks werd het in strijd met alle regels van het Volken recht bij de uitvoering van zijn moeilijken op sporingsdienst boven het Kanaal plotseling aan- gevaUen door een Britsch vhegtuig van het type Bristol-Blenheim, dat machinegeweervuur opende, waarbij de bakboordmotor en het dwarsroer, benevens de drijfinrichting stukge schoten werden. De vUegboot moest neerstrij ken en de uit vier koppen bestaande beman ning moest in de rubberboot gaan. Het Brit sche vliegtuig ondernam op deze nu zelf in nood geraakte reddingmanschappen nog vier aan- vaUen, waarbij de Duitsche bemanning als door een wonder ongedeerd bleef. Na het verdwijnen van het vijandelijke vliegtuig roeide de beman ning in haar rubberboot met alle kracht naar het Zuiden, doch kon spoedig waarnemen, dat opnieuw Blenheim-vliegtuigen verschenen, naar het schijnt om torpedobootjagers der Etritsche marine, die kort daarop aankwamen en het wrak ramden, de plaats te wijzen. Ofschoon een vijandelijk vliegtuig nog een kwartier cir kelde boven het gebied, waar de rubberboot voer, bleef de bemanning voor de Engelschen verborgen en kon na bovenmeyschelijke in spanning en na een strijd van 23 uur met wind en golven bij de Kanaaleilanden gelukkig weer aan land komen. Deze daad vormt, naar van Duitsche zijde wordt vastgesteld, opnieuw een schakel in de lange keten der Engelsche vergrijpen tegen alle regels der internationale volkenrechten. Duitschland neemt er met afschuw kennis van, doch zal ze niet vergeten. Naar D.N.B. verder bericht hebben in den nacht van 11 op 12 Juli Engelsche vliegers een aanval gedaan op Straatsburg, waarbij zij veertig brandbommen op een buitenwijk wierpen. De bommen kwamen op 80 meter van een veldlazaret terecht. Bij bewolkten hemel vlogen de Engelschen slechts op geringe hoogte, zoodat zü het groote roode kruis op het dak zonder twijfel hebben moeten zien. De bommen troffen geen militair doel en richtten slechts geringe materieele schade aan. MADRID, 15 Juli (D.N.B.) Zondag hebben wederom onbekende vliegtuigen over Gibraltar gevlogen, en wel tot vijfmaal toe. Volgens een ooggetuigeverslag in de „Informaciones" lieten de vliegtuigen tal rijke bommen boven haven en vesting val len. Afweergeschut op het land en op de Engelsche oorlogsschepen kwam in actie. Onder de bevolking heerschte groote ze nuwachtigheid. Uit Rome wordt bericht dat volgens Engel sche beweringen de Italiaansche luchtmacht alleen in de laatste week 100 vliegtuigen, in hoofdzaak jagers, zou hebben verloren. Van bevoegde Italiaansche zijde wordt gewezen op het tendentieus karakter van dergelijke be richten. Hieraan voegt men toe, dat Italië in de afgeloopen week slechts elf vliegtuigen heeft verloren, zooals ook blijkt uit de Italiaan sche legerberichten van die periode. Te Napels zijn volgens Stefani aan boord van het hospitaalschip „Aquileja" Maan dagmorgen 560 gewonden uit Tripoli aan gekomen. Zij hadden hun verwondingen be komen tijdens gevechten bij de haven Bardia en bij Tobroek. Bij de aankomst waren aanwezig de prin ses van Piemont in de uniform van inspectrice- generaal van het Roode Kruis en de hertogin moeder van Aoste, benevens alle militaire, bur gerlijke en party-autoriteiten. De prinses van Piemont bracht een bezoek aan boord van het hospitaalschip, waar zij woorden van troost tot de gewonden richtte. Vertegenwoordigsters van de vrouwelijke fasces boden hun bloemen, siga retten en andere geschenken aan. Daarna wer den de gewonden aan land gebracht en naar verschillende hospitalen gezonden. SHANGHAI, 15 Juli (Domei). In aan sluiting op de stopzetting van het vervoer voor de regeering te Tsjoenking door Fransch Indo-China, Hongkong en Burma, heeft vice-admiraal Sjigetaro Sjimada, commandant van de Japansche vloot in de Chineesche wateren, -aan het diplomatieke corps en aan de Chineesche douane door den Japanschen consul-generaal Yoshiaki Miura laten meedeelen, dat vanaf Maan dag middernacht Siangsjanpoe in de baai van Hangtsjan en de havens van Wegt- sjoaan de Lotsingbaai, Santoeao en LOjoean door de Japansche vloot zyn-geblokkeerd. De mededeeling houdt in dat alle scheep vaartverkeer in deze kustgebieden is stilgelegd, terwijl elk schip dat zou pogen de blokkade te breken door de Japansche vloot zal worden aangehouden. Tevens wordt meegedeeld dat Japan alle verantwoordelijkheid afwijst voor schade, toegebracht aan schepen die het ge blokkeerde gebied zouden naderen na Maandag middernacht. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat met de blokkade wordt beoogd het goederenvervoer over Sjekiang en den Kiangsispoorweg en over de havens van Ningpo, Wentsjan en Poetsjan naar Tsjoen king stop te zetten. Japan is aJs kooper van verschillende producten in Indo-China getreden in de plaats van Frankryk en de economische betrekkingen tusschen Japan en Fransch Indo-China, aldus een Domei-bericht uit Hanoi, zullen steeds talrijker worden. Steenkool, ijzererts, zout, rubber, zink en fosfaaterts zullen vanuit Indo-China naar Japan worden uitgevoerd, terwyi Fransch Indo- China chemische producten, aardewerk en der gelijke van Japan zal koopen. De gouverneur- generaal vari Indo-China, Catroux, heeft deze verklaring door het economisch kantoor van het generaal-gouvemement laten verspreiden. De Britsche autoriteiten te Sjanghai hebben, naar de ambassade mededeelt, tot de Japansche marine-autoriteiten een vertoog gericht naar aanleiding van de Japansche aankondiging van het sluiten der havens aan de Zuid-Oostkust van China, omdat de termijn te kort geacht wordt. De Japanners worden verantwooröeiyk gesteld voor alle schade, die door hun operaties ont staat, alsook voor het feit. dat de schepen geen gebruik meer kunnen maken van een aantal belangrijke vluehthavens bü het optreden van taifoens. BERN, 15 Juli (D.N.B.)Naar uit Vichy wordt gemeld, heeft de voormalige president der repu bliek, Albert Lebrun, met zijn gemalin heden ochtend Vichy verlaten. Van de zijde van den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland wordt het volgen de medegedeeld: Met betrekking tot de betaling van leve ranties aan de Duitsche weermacht, even als voor de vergoedingen wegens verrichte werkzaamheden ten behoeve van de Duit sche weermacht, zal binnenkort een verorde ning verschijnen, die de aanbieding en wijze van betaling der nota's ten deze regelt. Het gaat hierbij om die leveranties of verrich tingen, welke door de Duitsche weermacht van de Nederlandsche bevolking werden ge vorderd en waarvoor erkenningsbewijzen zijn afgegeven, zonder dat tot nu toe betaling geschiedde. In bijzondere gevallen kan betaling ook plaats hebben, wanneer verrichtings- of leverantie-erkenningsbewijzen niet door de Duitsche weermacht zijn afgegeven, doch de verrichting of leverantie aan de Duitsche weermacht op aannemelijke wijze kan wor den aangetoond. Tot nu toe zijn dikwijls verzoeken om be taling van leveranties of verrichtingen ten be hoeve van de Duitsche weermacht bij bet bureau van den militairen bevelhebber in Nederland (chef-intendant) ingediend, ten deele onder toevoeging van het bewijsmateriaal. De bevolking wordt bij dezen uitgenoodigd. zulke verzoeken en toevoegingen achterwege te laten en de desbetreffende verordening af te wachten. Ontydige verzoeken leiden slechts tot vertraging van de afdoening, daar zij niet op de juiste plaats zijn ingediend en naar de af zenders moeten worden teruggezonden. Daardoor worden de aanbieders verhinderd, hun nota's na de verschijning der verordening rechtstreeks binnen de gestelde termijnen te bestemder plaatse in te dienen. Bovendien kunnen de be wijsstukken verloren gaan. Rekeningen voor levering van waren aan dienstvakken of troepen van de Duitsche weer macht behooren evenzoo niet aan het bureau van den militairen bevelhebber in Nederland of aan dat van den chef-intendant te worden inge diend, doch aan de weermachtsdienstvakken of troepen, die de opdrachten hebben gegeven of nog zullen geven. Deze hebben zelve voor de betaling te zorgen. Rekeningen, binnengekomen bij den mili tairen bevelhebber (chef-intendant), voor op drachten, welke niet door den staf van den mi litairen bevelhebber of van den chef-intendant zijn verleend, worden voorzooveel mogelijk aan de inzenders teruggestuurd. Ook ten opzichte van de vergoedingen voor kwartierverschaffing, welke voor personen, be- hoorende tot de Duitsche weermacht by parti culieren of in hotels en pensions zy'n geschied, zal binnenkort een verordening verschijnen. Deze verordening dient eveneens te worden af gewacht. BERLIJN, 15 Juli (D.N.B.). De party dag van de Democratische Party, die vandaag te Chica go is begonnen en waarbij ongeveer 1100 afge vaardigden moeten beslissen over het verkie zingsprogramma en over de candidatuur van den president en den vice-president, zal waar- schijnlyk nauwelyks verrassingen brengen, schrijft „de Frankfurter Zeitung". Het vooroordeel tegen een derden ambts termijn van president Roosevelt pogen ver schillende democraten weg te nemen door voor te stellen dat de president, in verband met de gespannen internationale verhoudin gen, een derde verkiezing weliswaar zal aan vaarden, maar het voorzittersgestoelte zal inruimen voor den vice-president, zoo spoe dig een ontspanning in den toestand dit zal veroorloven. Het plan wordt gesteund door verschillende stroomingen, die staatssecre taris Huil zouden willen zien verkozen wor den tot vice-president. Huil wordt als conservatief beschouwd en is geen vriend van radicale expe rimenten. Tot dusver heeft Huil zich echter tegen de candidatuur verzet. Men houdt het intusschen voor waarschijniyk dat Huil zich heeft laten overreden, daar de voortzetting van het buitenlandsch beleid alleen op deze wyze kan worden verzekerd. Een democratisch commentaar op de stem ming te Chicago voor de opening van den par tijdag geeft de volgende indrukken: „Geloof niet, Engeland, dat de Vereenigde Staten u kunnen redden, indien ge voortgaat te strijden in het geloof, dat Amerika u voor de neder laag zal behoeden. Het moet u duidelyk zyn, dat bij u wenschdroomen de overhand hebben gekregen". Verder heeft aan den vooravond van den democratischen partydag bondssenator Wheeler geëischt, dat het democratische programma een garantie zal geven, dat de Vereenigde Staten zich verre houden van den Europeeschen oorlog. Het vraagstuk der Amerikaansche neutraliteit zal hy onmid- dellyk voorleggen aan de vergadering van gedelegeerden, in geval de commissie voor het programma zich niet duideUjk voor een non-interventionistische buitenlandsche po- litiek uitspreekt. Er is altijd geweest en er zal altijd blijven bij velen de drang naar het onwerkelijke, de zin voor de romance, de vlucht naar een illusie. Don Quichote is 'n figuur uit Cervantes' dichterverbeelding, welke nog immer onder ons rondwaart. Hij behoort bij de menschheid. We kunnen om hem lachen, we mogen hem aanvaarden als een spot op de middeneeuwsche romans, welke nog dwazer verbeeldin gen waren dan onze kostelijke detec tiveverhalen hoe 't ook zij, wij zullen den nobelen dwaas vieren zoo lang er op aarde zin voor fantasie en dichterschap bestaat. Pieter Langen- dijk, de zeventienjarige Haarlemsche dichter, die een onzer weinige Neder landsche blijspelschrijvers is geweest, heeft hem op ons vaderlandsch too- neel gebracht en steeds wéér hébben onze tooneclkunstenaars eten dolenden ridder daar doen leven en mét hem zijn tegenvoeter en aanvullend wezen, den dommen, trouwen, in Don Quicho te géloovenden boer Sancho Pancha. Ze behooren bij elkaar: de droomende fantast, die in een onwerkelijke we reld van reuzen en betooverde helden leeft, en de dorpere realist, die alleen voor smullen en geld leeften toch óók voor iets méérvoor zijn meester in wien hij gelooft en van wien hij zijn gouverneurschap aanvaardt en zijn eiland verhoopt. Laat ons in het leven dat kostelijk tweespan in eere houden: den trouwen domoor en den dichterlijken, nobelen dwaas. Ze kleu ren ons bestaan en we hebben o.a. op ons vaderlandsch tooneel onze vreugde eraan. Volgens het Vaderland zal nog deze week de vertooning van alle films, uit Engeland en Frankrijk afkomstig, in Nederland verboden worden. Amerikaansche films mogen slechts vertoond worden als zy ook in Duitschland zyn toegelaten. BRUSSEL, 15 Juli. (DH.B.) Naar schatting bedroeg het aantal werkloozen in België kort geleden nog ongeveer 480.000. De verdeeling over de provincies was zeer ongelyk. Zoo heeft de provincie Antwerpen verreweg het hoogste aan tal met 100.000 werkloozen, terwyl de provincie Namen er slechts 5000 heeft. Van deze werkloo zen konden er ongeveer 40.000 tewerkgesteld worden by den herbouw van Antwerpen, Brus sel, Luik. Doornik en andere steden. Ongeveer 4000 hebben zich tot dusverre aangemeld voor werk in Duitschland. Teneinde hier te lande de thans zoo noodige samenwerking op economisch gebied te bevor deren heeft zich, na overleg met den secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van Handel, Nyverheid en Scheepvaart, ór. H. M. Hirschfeld, dezer dagen een nationaal comité voor economische samenwerking ge vormd in hetwelk, onder voorzitterschap van ar. F. H. Fentener van Vlissingen te Utrecht, zitting genomen hebben: mr. Chr. P. van Eeghen, onder-voorzitter van de Kamer van Koophandel, Amsterdam; Joan Gelderman, industrieel, Oldenzaal; mr. W. G. F. Jongejan, voorzitter van den Ondernemersraad voor Ned. Indië, 's-Gravenhage; ir. G. A. Kessler, presi dent-directeur van de Kon. Ned. Hoogovens, voorzitter van het bestuur van t Rijksbureau voor Ijzer en Staal, IJmuiden; ir. W. H. van Leeuwen, voorzitter van den Nijverheidsraad, Delft; mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel, Rotterdam; A. Minderhoud, directeur van een landbouwbe drijf, Wilhelminapolder by Goes; W. H. de Monchy, directeur van de Holland Amerika- lyn, Rotterdam; mr. B. J. M. van Spaendonck, secretaris van de Kamer van Koophandel, Til burg; mr. H. L. Woltersom, directeur der Rot- terdamsche Bankvereeniging, Wassenaar; mr. A. L M. J. Baron van Wijnbergen, voorzitter van den Middenstandsraad, 's-Gravenhage, terwijl als secretaris zal optreden dr. E. D. de Meester, Javastraat 68, 's-Gravenhage. Het comité zal in samenwerking met de reeds bestaande organisaties van het bedrijfs leven trachten: L Een doeltreffende coördinatie tusschen alle bedrijfstakken en geledingen van ons bedrijfs leven zooals handel, nyverheid, scheepvaart, landbouw enz. tot stand te brengen. 2. Het contact met de autoriteiten te bevor deren en te vergemakkelyken. 3. Aan de aanpassing, die op economisch gebied thans noodig is, praktische leiding te geven. Het heeft daartoe de medewerking ingeroe pen van die instanties en organisaties, die geacht kunnen worden ons bedrijfsleven in *n verschillende geledingen op economisch gebied te vertegenwoordigen. Reeds aanstonds werd toezegging tot mede werking verkregen van; den Nyverheidsraad, den Middenstandsraad, den Ondernemersraad voor Ned.-Indië, het verbond van Nederland sche Werkgevers, de Algemeene Kath. Werk- geversvereeniging, het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland, den Kon. Ned. Mid denstandsbond, den Ned. RK. Middenstands bond, den Christeiyken Middenstandsbond, het Kon. Ned. Landbouwcomité. den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, vele Kamers van Koophandel onder welke die van Amsterdam Rotterdam, 's Gravenhage en Utrecht en 4e Amsterdamsche Bankiersvereenigine.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1