VESEIV Beursoverzicht Haarlem, 16 Juli TOONTJE VAN TEUTEN MARKXEZEK De luchtaanvallen op Duilschland Betoogingen in Egypte Britsche vliegvelden aangevallen ROLLUIKEN Haarl. Jaloezieënfabriek DINSDAG 16 JULI 1940 VERVOERDIENST N.Z.H.T.M. UITGEBREID Met ingang van Donderdag wor den de lijnen A en B met 15-minuten-dienst weer hersteld HAARL. ORKESTVER. Dvorak-concert Solist: Roelof Krol violoncel HALVE TON VAN V. D. Radio-centrale BIOSCOOPVERTOONINGEN Ten bate van het Nationaal Hulpcomité 1940 Mededeeling van Maatschappelijk Hulpbetoon Kooplieden overtreden de distributiebepalingen Vereeniging „Haerlem" GAS- EN WATERBEDRIJF BLOEMEND AAL Behoorlijke winsten, verlaging, vastrecht JAC. VAN KEMPEN-BANK In het Wildhoefplantsoen te Bloemendaal Haarlemsche industrie Burgerlijke stand BURGERLIJKE STAND Geen spoor van paniek bij de burgerbevolking Prijshoudende markt. Nederl. Staatsfondsen op ongeveer vo- rigen middenkoers of laagste punt van gisteren. Verder verloop Duitsch legerbericht: De oorlogsproductie in Engeland BEVERWIJK BURGERLIJKE STAND WISSELKOERSEN Bioscopen 17 Juli Bioscopen GOUDEN JUBILEUM VAN DEN HEER L. J. M. BOUVY Onofficieele maar zeer hartelijke huldiging HONKBAL De competitie HaarlemAmsterdam Haarlem gaf f 5000 tot leniging van oorlogsnood STAD EUWS Het zal vele Inwoners van Haarlem verheugen dat de directie der N.Z.H.TM. er in geslaagd is de busdiensten weer in eere te herstellen. Zoo als wij reeds schreven, zou lijn A deze week weer gaan rijden. Het verheugend feit doet zich ech ter voor, dat de directie nog meer heeft weten te bereiken en dat ook de lijnen B en C In com binatie gaan rijden. Met ingang van a.s. Donderdag rijdt lijn A vanaf het station naar den Vijverweg te Bloe- mendaal over de oude route vanaf 7 uur v.m.— 22 uur nm. Lijn B en C treden in combinatie op, met dien verstande, dat de volgende route wordt gevolgd: Station, Koningstraat, Groote Markt, Postkantoor. Raaks, Zijlweg, Jullanalaan tot aan t beginpunt van den Zeeweg, waar de bus linksaf gaat en over den Korten Zijlweg naar de Ramplaan rijdt. De terugweg gaat over dezelfde route. Deze bussen rijden, evenals die van lijn A, van 7—22 uur en onderhouden een vijftien-minuten-dienst. Ook in Zandvoort is men er in geslaagd de pendeldienst, van het tramstation tot aan het Bloemendaalsche strand, In te voeren van 's middags kwart voor twee tot 's avonds tien uur om het half uur. Op Zondagen en zonnige werk dagen vertrekt de eerste bus reeds om 10.15. Indien de drukte zulks elscht, zal men een nog veelvuldiger dienst tusschen het tramstation en bet Bloemendaalsche strand onderhouden. Hoewel vele badgasten genoegen namen met het gezellige taxivervoer, zal de dienstregeling van de N.Z.H.T.M.-bussen toch welkom zijn. Twee der meest bekende werken van den Tschechischen Componist, het Cello-Concert in b. k. terts en de 5e Symphonie „Aus der neuen Welt", vormden het speciale programma van dezen avond, die wederom vrij goed bezocht was. Opnieuw mocht men bij de auditie van beide werken, na een grondige voorbereiding, gewaar worden, dat Dvorak een componist is van groote begaafdheid en tevens van eenigszins reaction- nairen inslag, al blijft zijn werk steeds door trokken van den nationalen geest. Dit laatste komt vanzelfsprekend het meest naar voren in het Céllo-concert, dat zeer frappant is van melodie en rhythme. Het is vooral het noga) eens gecompliceerde rhythme dat de grootste moeilijkheden schept in dit werk. Daar staat tegenover een rijkdom aan melos en een uit bundige ontwikkeling van muzikale gedachten, waarbij het er wel eens op gaat lijken alsof de componist niet kan besluiten de dubbele streep achter zijn fermato te zetten. Roelof Krol gaf van dit cello-concert een warme, van gloed en leven doortintelde inter pretatie, een poëtische voordracht, die wel het best uitkwam in het Adagio ma non troppo, waarvan het hartstochtelijk smeekend karakter zeer sterk van expressie werd weergegeven. Jammer was het, dat de invloed der broeikas- temperatuur zich nogal deed gelden op de stem ming van zijn overigens fraai klinkend instru ment. In de snellere deelen bleek zijn techniek uitstekend opgewassen tegen de moeilijkheden van het werk, en het langdurig applaus waar mee men zijn optreden beloonde was dan ook stellig dubbel en dwars verdiend. Over het algemeen was de begeleiding door het orkest uitstekend aangepast aan het spel van den solist en vormde het hiermee een een heid, vooral wat de karakteruitbeelding van het werk betreft: slechts een enkele maal haperde het even wat de rhythmische aansluiting aan gaat, doch Toon Verhey zorgde met zijn musici overigens voor een expressieven en levendigen achtergrond en een vitalen en krachtigen dia loog met den solist, die hiervoor den leider en zijn ensemble dan ook dank wist. Men weet dat Dvorak zijn Vijfde Symphonie in Amerika schreef, onder den invloed van zijn verblijf aldaar. Het draagt duidelijk de sporen van den invloed der Amerikaansche Negerzan gen. Men denke slechts aan de door fluit en hobo voorgedragen karakteristieke „jiggy"- melodie (2e thema van den len satz in g kl.) en het typische codathema door de fluit ge speeld in majeur. Een fraai effect, vol innigen negerweemoed en vol berusting tevens maakt ook de melodie voor Engelsche hoorn in het Largo. Wel klonk ditmaal de hobo-toon wat zwak tegenover het toch p.p. begeleidend con- sordino van het orkest, al was de voordracht loffelijk. Toon Verhey wist evenwel in alle deelen een zeer fraaie herschepping van de partituur te brengen een interpretatie vol spanning en leven, vol teere poëtische stemmingen en voorai aan het slot van een heroïsche dynamiek. Hij werd met. de zijnen langdurig toegejuicht en met bloemen vereerd, welke hij met een spontane geste aan zijn medewerkers afstond, hun hiermee zijn dank betuigend voor de uit stekende manier waarop zij nem hadden ge volgd bij het realiseeren zijner intenties. Een zeer mooie avond, ook dit Dvorak-con cert. J. S. Het concern van Vroom en Dreesmann heeft in geheel Nederland een bedrag van 50.000 bijeen gebracht om den nood te lenigen van de door den oorlog zwaarst getroffen gebieden. 35.000 van deze halve ton zullen worden beschikbaar gesteld voor het personeel van V en D. in Rotterdam en Middelburg, dat we, het meest heet't te lijden gehad van de ver woestingen van den oorlog. Het restant van dit bedrag zal worden overgemaakt aan het Na tionaal Hulpcomité-1940. De gulle handen, die deze som bij elkaar brachten, droegen in Haarlem ongeveer 5000 bij. Het programma van het gramofoonplatencon- cert der Haarlemsche Radio Centrale, op Woensdag 17 Juli, 78 uur, luidt: 1 Home at Sundown, Organ, danceband, me; 2 Don 't let that moon get away, Jack Hylton; 3 Silver on the sage, Henry Hall; 4 Ten little miles from town, Organ, danceband, me; 5 Why don't somebody tell me these things, Jack Hylton. Tango: 6 Weinen und lachen, Adalbert Lut- ter; 7 Churrasca, Canaro's Arg. Orkest; 8 Tango Mia Perron's Arg. Orkest; 9 Pato, Adalbert Lutter; 10 Mi Buenos Aires Querido, Canaro's Arg. Orkest. Rumba: 11 La Sitiera, Cuban Boys; 12 Ma deira Carioca, Adalbert Lutter; 13 Sin Ti, Cu ban Boys; 14 Goombay Rumba Drums, Harry Roy. Waltz: 15 Sweetheart let's grow old toget her, Victor Silvester; 16 Girl in the alice blue gown, Billy Cotton; 17 We will always be sweet hearts, Sydney Kyte; 18 Dear love my love, Victor Silvester; 19 The Last Waltz is mine, Jack White. Om mede te helpen voorzien in den grooten nood, -waarin belangrijke groepen van onze be volking verkeeren tengevolge van de oorlogs omstandigheden, hebben de directies van de Bioscooptheaters „Rembrandt" en „Palace" het besluit genomen om op Donderdag 18 Juli a.s., des avonds te half acht, een voorstelling te ge ven, waarvoor de gewone prijzen zullen gelden, maar waarvan de opbrengsten geheel ten goede zullen komen aan het Nationaal Hulpcomité- 1940. In verband hiermede zullen in elk dezer bioscopen de gebruikelijke twee avondvoorstel lingen vervallen. In het Rembrandt-theater zal vertoond wor den de film „Midzomernachtdroom" met op het tooneel S. Jongsma, zanger, en Emmy van Eeoen, pianiste, en in Palace „Swingtime" met Fred Astaire en Ginger Rogers. Zoo kan het publiek dus kiezen tusschen een stuk van het moderne en een van het klassieke genre. De directies van beide genoemde theaters hopen, dat haar zalen op Donderdagavond ge heel besproken zullen zijn uitverkocht; immers ook de besprekingsgeiden zullen aan het Na tionaal Hulpcomité-1940 worden afgestaan. Men reserveere zijn plaatsen zoo spoedig mogelijk. Het gemeentebestuur heeft getoond, deze sym pathieke geste der beide theater-directeuren op prijs te stellen door voor deze gelegenheid de opbrengst der vermakelijkheidsbelasting mede ten bate van het goede doel te schenken. Wij twijfelen er niet aan of de nobele geste der directies van „Rembrandt" en „Palace" zal door het bioscoop-bezoekend publiek ten zeerste toegejuicht worden; het is zoo'n aardig idee, dat het publiek op deze wijze een gift voor het goede doel kan schenken zonder eigenlijk iets te geven. Men make er een druk gebruik van! De directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon aeelt aan de kruideniers, die belast zijn met de distributie van levensmiddelen ten behoeve van werkloozen en armlastigen te Haarlem, het volgende mede: Nu de Regeering met ingang van heden is overgegaan tot algeheele distributie van boter, margarine en spijSvet, moeten in de bepalingen inzake de verstrekking van onvermengde mar garine en bak- en braadvet, ten behoeve van werkloozen en armlastigen, eenige wijzigingen worden gebracht. Voor de verstrekking, gedurende de week \an 15 tot en met 20 Juli 1940, wordt in verband hiermede bepaald, dat op de bons no. 99 van de distributiekaart voor onvermengde margarine en bak- en braatvet, de op deze bons aangegeven hoeveelheden kunnen worden afgeleverd, mits de ondersteunden daarbij tevens voor ieder half pond onvermengde margarine of vet dat worct afgenomen, inleveren één bon no. 67 van het algemeen distributieboekje. Deze bons no- 67 worden door de winkeliers opgeplakt op de daarvoor bestemde. opplakveUcn en gelijktijdig ingeleverd aan mijn Dienst bij de wekelijksche afrekenstaten en bons voor onver mengde margarine en bak- en braadvet. Het aantal afgeleverde halve ponden onver mengde margarine en bak- en braadvet op de door mijn Dienst verstrekte bons no. 99 en her, aantal ingenomen bons no. 67 van het algemeen distributieboeke moeten djerhalve gelijk zijn. Voor de volgende tijdvakken zullen tijdig de noodige instructies worden toegezonden. Gisteren heeft de Haarlemsche politie con trole uitgeoefend op de Maandagmarkt, om te zien of hier ook de distributiebepalingen werden nageleefd. Tegen vier kooplieden is proces-ver baal opgemaakt, omdat zij textielgoederen ver kochten zonder stamkaarten te laten toonen en zonder een bon af te geven. Tevens heeft de politie bij deze overtreders van de distributie- wet een groote hoeveelheid goederen in beslag genomen. De algemeene vergadering van de vereeni ging „Haerlem" wordt gehouden op Vrijdag 19 Juli, des avonds om half acht, in het Vereni gingsgebouw „De Hoofdwacht" aan de Groote VERDUISTERING GORDIJNEN AFDOENDE BESCHERMING J. P. SENFT NASSAULAAN 76 TELEF. 10743 HAARLEM Markt. Verschillende jaarstukken komen aan de orde. De aftredende bestuursleden zijn herkies baar. Na afloop van de vergadering zal mevr. J. M. Sterck—Proot een korte voordracht houden over de geschiedenis van den Zandvoortschen weg. Het batig saldo van het gemeentegasbedrijf te Bloemendaal bedraagt 31.131,88, van het waterbedrijf 53378,09. Aangezien echter de winst van de gasfabriek dalende is en een minder goed jaar in de lijn der verwachtingen ligt, kan het vastrechttariel slechts met tien cent per maand verminderd worden. In verband met de geboden gasbespa ring achten B. en W. het juist om reeds bij gebruik van 20 M3 gas per maand het vast rechttarief toepassing te doen vinden. Na de meteropname in JuniJuli zijn de tarieven dan aldus: 8 cent per M3 indien het gebruik per maand minder is dan 20 M3; 6 cent per M3 plus een vastrecht van 40 cent per maand, indien het verbruik per maand 20 M3 of meer doch minder dan 100 M3; 5 cent per M3 plus een vastrecht van 1.40 per maand, indien 't ver bruik per maand 100 M3 of meer bedraagt. Bij een verbruik van 5000 M3 per jaar zal de ge middelde prijs 5 cent bedragen. De waterprijs kan aanz'enlijk verlaagd wor den, doordat in vhoeger jaren ruime afschrij vingen op de bezittingen konden plaats hebben. Het tarief wordt nu als volgt: Bij een verbruik van 24 M3 per jaar of min der 90 cent per kwartaal (vroeger 1.08); van 24 M3 tot en met 1000 M3 15 cent per M3 (vroeger 18 cent); voor de kubieke meters boven het eerste duizendtal wordt 12 cent per M3 ge rekend. Het tarief is exclusief meterhuur. Die huur wordt echter niet berekend, indien de huurder-waterverbruiker ten genoege van B. en W. kan aantoonen, dat hij geen hooger jaar- lijksch inkomen geniet dan 1800 en het water verbruik zelf moet betalen. De Bloemendaalsche raad gaf op 19 October 1939 toestemming tot plaatsen van een her- inneringsbank op de Algemeene Begraafplaats ter nagedachtenis aan den zanger Jac. van Kempen. Thans wordt verzocht die bank te mogen plaatsen in het Wildhoefplantsoen. Aangezien bij B. en W. hiertegen geen bezwa ren bestaan, stellen zij voor daartoe vergun ning te verleenen. De N.V. Kerko overhemdenfabriek te Haarlem, heeft vergunning aangevraagd tot het stichten van een fabrieksgebouw aan de Stephenson- straat 50. Gebezigd zullen worden 256 electro- motoren, een hoogdrukstoomketel en een inrich ting voor het impregneeren van halsboorden. Wie bezwaren heeft, kan ze tot en met 29 Juli ten stadhuize kenbaar maken, terwijl op dien laatsten datum 's morgens om kwart vóór twaalf ten raadhuize gelegenheid bestaat om bezwaren mondeling toe te lichten. GEBOREN: 14 Juli W. A. M. van Maanen— Kleuweboer z; 14 Juli C. A. ZuidamBrouwer z; 15 Juli M. M. van Meeterenv. d. Mijle d; 16 Juli C. J. Rabvan Belle z; 15 Juli A. E. Vermeervan Kaam d; 15 Juli F. v. d. Hoek van Nimwegen z; 15 Juli A. O. de Moor Joor z; 16 Juli A. M. MeirmansGeerts z. OVERLEDEN: 15 Juli H. Franse, 90 j„ Rip- perdapark; 14 Juli K. Eterman, 51 j., Vierster- renstraat; 14 Juli J. P. v. d. Genugten—Pols, 88 j., Dr. Leydsstraat 2. Ondertrouwd: M. Huider en D. van Lint; H. P. peereboom en W. Ridder; J. C. Wickel en M. H. Balk; A. M. Keur en E. Luppens; H. Smit en H. W. de Groot. Gehuwd: C. Meeuwenoord en A. G. Tervoort; C. Cupido en S. Visser; W. Laman en G. v. Nieuwkoop; L. Schellevis en W. Scholten; J. Nuijen en G. Gravemaker G. H. v. Leur en F. Kruizinga; J. W. H. Halsema en J. D. J. Jansson. Geboren: W. J. v. d. Stokv. d. Mik, z.; N. Korverde Vries, d.; M. A. G. MarcusseHor- bach, z.; C. A. PeiffersMeijer, d.; E. Zonne veldKeuning, d.; M. B. EpkerHofmann, d., G. Dijkstra—Bosscher, d.; M. M. Vonk—van Kleef, d.; T. WuisJordaan, d.; A. M. Dijkman- Dekker, z.; G. HoopeBlokker, z. BERLIJN, 16 Juli. (D. N. B.). Het optreden van de burgerlijke luchtbescherming bij de luchtaanvallen op West en Nbord Duitschland, in het bijzonder de houding der burgerbevol king verdient de grootste waardeering en geeft het recht om er vast van overtuigd te zijn, dat ons vaderland nooit door luchtaanvallen op de knieën kan worden gebracht, aldus heeft generaal Vbn Schroeder, de voorzitter van den Rijksluchtbeschremingsbond verklaard in een interview met een medewerker van de Deut sche Allgemeine Zeitung. Ik heb zelf, zoo zeide de generaal o.m. ver scheidene luchtaanvallen in het Westen mee gemaakt en ik moet zeggen, dat ik waarlijk verbaasd was over de onverstoorbare kalmte, die ik overal kon waarnemen. In geen enkel geval heeft zich iets voorgedaan, dat men pa niek zou kunnen noemen. Integendeel, men kan vaak spreken van een zekere zorgeloosheid, die zelfs tot lichtzinnigheid leidt. In ieder ge val behoeft men geen vrees te gevoelen ten opzichte van de psychische weerstandskracht van onze bevolking tegen luchtaanvallen. VAN DE EGYPTISCHE GRENS, 16 Juli. D. N. B.). In Cairo zijn svmpathie-betoo- gingen gehouden voor den ontslagen chef van den Egyptischen generalen staf, Aziz al Masri. De ontwapening van het Egyp tische leger, waartoe de Engelschen zijn overgegaan, heeft, naar uit de berichten uit Cairo blijkt, een storm van veront waardiging ontketend. De populariteit van Aziz ai Masri is in de laatste dagen nog toegenomen, want hij is het geweest, die zich destijds heftig heeft ver zet tegen de Engelsche wapenleveranties aan Egypte en daardoor bij de Engelschen in on genade is gevallen, die zijn ontslag eischten. Zooals bekend, kwam de regeering Ali Maher Pasja aan deze Engelsche eischen tegemoet en onthief zij den chef van den Egyptischen gene ralen staf van zijn functies. Nog een jaar ge leden eischte Aziz ai Masri, dat de Engelsche wapen- en munitieleveranties zouden worden stopgezet, en wel omdat de Britten een veel te hoogen prijs verlangden en de kwaliteit der wapens slecht was. Zooals verwacht werd, was de handel ter beurze gisteren nog zeer gebrekkig en kwamen niet-officieele fondsen eerder in aanmerking voor advieskoersen, dan dat het publiek zich bijzonder interesseerde. Verwondering baart dit niet, omdat men, hoewel de ondertoon voor de betreffende aandeelen en obligaties niet tegen viel, men in het onzekere verkeert, welke in trinsieke waarde aan tal van fondsen mag wor den toegekend. Bovendien overtuigt men zich er van, dat in komende dagen en wie weet hoe lang nog, het contact met het buitenland op gebied van handel en verkeer verbroken is en derhalve de mogelijkheid voor arbitrage volko men is uitgesloten. Voorts is de oorlog nog niet ten einde; eerst dan, wanneer de vrede terug keert en men zal ervaren, met welke nieuwe verhoudingen zal moeten rekening gehouden worden, heeft de beurs een aanwijzing, zich in een zekere richting te bewegen. Hieruit volgt, dat, wanneer voor de fondsen een zekere koersbasis zal zijn gevonden, er van meer handel sprake kan zijn, waarbij noch tans het publiek blijft aangewezen, voorzichtig te werk te gaan. Nu de beurs heropend is, zal men bij den niet-officieelen handel bij het vaststellen van adreskoersen van certificaten van Amerikaan sche waarden regelmatig met het verloop van Wallstreet rekening houden en bestaat er te dien opzichte met de New-Yorksche beurs weer contact, dat twee maanden lang verbroken is geweest. In de vaste stemming welke gisteren de 4 soorten officieel verhandelbare Nederlandsche Staatsfondsen aan den dag legden, heeft men een aanwijzing van veerkracht, hetgeen den moed verhoogt, dat de beurs, wanneer de han del eenmaal weer vrij en officieel is, voldoende weerstand zal bieden, nochtans rekening hou dende met de omstandigheden. De markt heeft dit tijdens de politieke spanningen van vóór den oorlog eveneens getoond en, thans denzelf den weg volgende, zal zij kunnen bijdragen, om het vertrouwen in de toekomst niet te verliezen en op haar beurt mede te werken aan den alge- meenen wederopbouw. Evenals gisteren ging de belangstelling aller eerst uit naar de Staatsfondsenmarkt, welke als richtsnoer kan dienen voor de rest van de markt. De stemming hiervoor was bij opening minder geaveneerd dan gisteren, d.w.z. er open baarde zich minder kooplust, terwijl de handel voorloopig beperkt bleef tot 4 pCt. Nederl. 1940 II zonder belastingclausule, waarvoor de prijzen 92i/z92% golden; hierna monteerde het fonds tot 92%. Het fonds bewoog zich derhalve a 1 pCt. boven den middenkoers van gisteren. In de andere drie Staatsleeningen kwam het voor eerst niet tot handel en hiervoor adviseerde men ook geen hoogere koersen, omdat men blijkbaar niet geneigd was zich op het peil van gisteren zich te interesseeren. Wat de beurs overigens betreft toonde de stemming aanvankelijk niet veel verandering. In den oliehoek adviseerde men Koninklijke Olie op het hoogste punt van gisteren, dat nochtans lager was dan de kners van 9 Mei jj. Shell Union en Tidewater ook niet veel verschil bij den vorigen dag. Van Suikeraandeelen golden eveneens de hoogste advieskoersen van gisteren, waarbij in aanmerking dient te worden genomen, dat het fonds ex-dividend (20 pet.) verhandelbaar is. Rubberaandeelen hadden wat A'dam Rubber betreft ook een prijshoudenden ondertoon; vrij wel dezelfde koersen van gisteren werden ge vormd, met inachtneming van het dividend van 10 pet. Scheepvaartaandeelen toonden eveneens geen bijzondere verandering. De stemming voor Kon. Boot, Scheepvaart Unie en Java-China-Japan lijn was echter gelijk gisteren niet vast, in ver band met de dubieuze vooruitzichten voor de scheepvaart. Voor Philipslampen werd eenige percenten hooger geadviseerd. Aku getuigde van een vaste stemming als gisteren, terwijl Unilever, vergeleken bij 9 Mei, weer verandering te zien gaf. Amerikaansche shares bewogen zich om en nabij de vorige koersen, aangezien de New Yorksche slotkoersen slechts weinig verande ring te zien gaven. Voor Bethl. Steel, Steels en Anaconda bleek de stemming iets vaster te zijn. Algemeen bleef de handel beperkt. Bij verder verloop kwam er van den handel eveneens zeer weinig terecht en kreeg men den indruk, dat het publiek de drie proefdagen wilde afwachten, om hierna zaken te doen. Niet-officieele fondsen handhaafden zich op de openingsadvieskoersen. Alleen Philipslampen werden hooger geadviseerd. Op de Staatsfond senmarkt bewogen de Vieren 1940 z. bel. zich op 92%—92%. De Vieren met bel golden on geveer 98X', de Vieren I met bel 98 y, en de Drieën 1936 91%91 Y>\ alle ongeveer op de hoogste prijzen van gisteren. De prolongatiekoers voor nieuw geld gold 2% (gisteren 2%). BERLIJN, 16 Juli. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Een duikboot meldt, dat zij scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij met een inhoud van 23.600 bruto registerton tot zinken heeft ge bracht. Een tweede duikboot heeft een vijande lijke tankboot van 9000 ton, die in een sterk be veiligd convooi voer, in den grond geboord. Bij herhaalde luchtaanvallen op 15 Juli op het Engelsche scheepvaartverkeer in het Kanaal ge lukte het drie koopvaardijschepen met een to talen inhoud van 18.000 bruto registerton tot zin ken te brengen en nog vijf koopvaardijschepen In den loop van den dag viel het lucht- wapen verder de Britsche vliegvelden van Pembroke, St. Athanatan, Plymouth en Bi cester, de haveninstallaties in Cardiff en Brighton, benevens een vliegtuigfabriek in Yeovil aan. De neergeworpen bommen deden talrijke branden en ontploffingen ontstaan. Engelsche vliegtuigen hebben in den afgeloo- pen nacht wederom in Noord- en West-Duitsch- land op eenige plaatsen bommen neergeworpen, zonder schade aan te richten. STOCKHOLM, 16 Juli (DNB). „Goe- teborgs Morgenpost" spreekt in een bericht uit Londen van moeilijkheden bij de En gelsche oorlogsproductie. Er wordt weer ge staakt en in eenige takken van industrie heeft men een aanzienlijke daling der pro ductie opgemerkt. Op verscheidene plaatsen zijn daden van sabotage gepleegd. De Duitsche bladen keeren zich krachtig tegen de bewering der Engelsche propaganda, dat de Duitsche fabrieken thans 21 uur per dag zou den werken om gifgas te vervaardigen. De bladen verklaren, dat deze door niets gemoti veerde bewering een infame laster van den kant van Londen is, die alleen ten doel heeft de openbare meening te vergiftigen. In dit ver band herinneren de bladen aan het feit, dat in Polen Duitsche soldaten het slachtoffer zijn ge worden van gifgas, dat door Engeland aan Polen was geleverd. Geboren: H. J. v. Bronkhorst—v. Lent, z; M. E. HartLigthart, d; C. M. H. M. Gelder mans— Huüling; M. Wortman—Does, d; M. WortmanDoes, d; A. Hoogewerfv. d. Kloos ter, d; A. M. PoncinWelagen, d; E. v. d. Laanv. d. Gulik, z; M. v. d. ZonBorst, G. J. RozenheekKooy, d. Ondertrouwd: J. H. Snel en J. A. de Vries; C. Schreuders en H. C. D. Weseman. Getrouwd: H. van Eis en J. van Riessen; J. Diepgrond en H. Engelhart. Overleden: H. van der Kolk, 95 j., wedr. van A. Faber, eerder wedr. van M. Klein, Narcis- senweg 120; P. van Gessel, oud 66 j„ echtgen. van Elizabeth Vreeke, Deken Waarestraat 8; M. Bakker, oud 64 J., echtgen. van Hendrik Minnes, van Hogendorpstraat 2; P. Pronk, oud 12 jaar, K. Delfsweg 20; C. C. H. Bode, oud 79 jaar, Gasthuisstraat 2. (Officieel) Amsterdam, 16 Juli 1940 De Nederlandsche Bank publiceerde heden de volgende valutakoersen: Uitbetaling Berlijn 75.2875.43. Uitbetaling Brussel 30.1130.17. Uitbetaling Zürich 42.65—42.73. Uitbetaling Stockholm 44.8144.95. Uitbetaling Helsir.gfors 3.813.82. Uitbetaling New-York 188 3/16—188 7/16. Zwitsersch bankpapier 42.6142.77. Zweedsch bankpapier 44.7644.94. Belgisch bankpapier 30.0830.20. New-York bankpapier 186%190%. (Alles onveranderd). Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; Rechts- r.undig Bureau, 8 uur; Vak-Ziekenfonds, 8 uur; Commissie Geestelijke Belangen, 8 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelconcert door George Robert, 8—9 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 177a: Ge- jpend van 10 tot 9 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 10 tot 4 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur. Rembrandt: „De regen kwam", voor volwas senen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinéma Palace: „De 39 treden", voor vol wassenen. 2, 7 en 9.15 uur. Luxor„Kameraden van de straat", 2.30, 7 en 9 uur. Eiken leeftijd. Frans Hals: „Vooruit met de geit", eiken leeftijd, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Heldenmoed van het Noorden" en „Verloren in de Wildernis". Gebouw St. Bavo: Proza en Poëzie, 8 uur, Dameskoor St. Caecilia, 8 uur Bestuur Gra- fischen Bond. 8 uur; Bestuur Bouwvakbond, 8 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 177a: Ge opend van 10 tot 9 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 10 tot 4 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur. Du Bois, Kruisweg: Expositie van Europee- sche grafiek en origineele teekeningen der 19e en 20e eeuw, 10 tot 5 uur. Rembrandt: „De regen kwam", voor volwas senen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De 39 treden", voor vol wassenen, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Kameraden van de straat", 2.30, 1 en 9 uur. Eiken leeftijd. Frans Hals: „Vooruit met de geit", eiken leeftijd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Heldenmoed van het Noorden" eu „Verloren in de Wildernis". Al mocht de heer L. J. M. Bouvy, oudste directeur van de N.V. J. J. Bouvy en Zoon's Zoutziederij „De Paauw" te Muiden, ter gelegenheid van zijn gouden jubileum het houden van een receptie.hebben nage laten, in verband met de tijdsomstandig heden, dit is geen beletsel geweest voor tal van belangstellenden, om Maandagochtend, of persoonlijk den jubilaris te gaan com plimenteeren, of door het zenden van bloemstukken te getuigen van hun mede leven in dit zeldzaam jubileum. De heer Bouvy was, vergezeld van mevrouw BouvyLoman van Overveen naar Muiden ge komen, waar hem de verrassing wachtte, dat men, zoowel in het kantoor als daar buiten, gezorgd had voor een bloemenschat in de hoofdkleuren van de pauw (blauw en oranje), in welke kleuren tegenwoordig ook alle pro ducten van deze industrie verpakt zijn en waarmede ook de vrachtauto's van „De Paauw" zijn geschilderd. In het ruime kantoorlokaal, dat voor deze gelegenheid geheel ontruimd was, hadden ver schillenden zich opgesteld, om den jubilaris te verwelkomen. Behalve dat deel van het per soneel, hetwelk op dat oogenblik gemist kon worden, waren ook aanwezig de mede-direc teur, de heer F. H. M. Bouvy, en de bedrijfs leider, de heer J. H. C. Bouvy, zoon van den jubilaris, beiden vergezeld van hun echtge- nooten. De heer F. H. M. Bouvy sprak zijn oom toe en huldigde hem vooral, om zijn onverflauwde energie en voor de wijze, waarop deze steeds zich aan de eischen eener nieuwere periode had weten aan te passen. Namens allen, ver bonden aan het bedrijf, bood spr. een fraai album aan, waarin niet minder dan 160 be- drijfsfoto's waren vervat, waarop de Muider zoutindustrie in haar verschillende phasen van Ontwikkeling was afgebeeld. Inmiddels was ook burgemeester Th. C. D Coops, vergezeld van de wethouders, de heeren J. Brouwer en I. Dros, zijn opwachting komen maken. Spr. bood, namens het gemeentebestuur de gelukwenschen aan en uitte den wensch, dat de heeren Bouvy, die een voor den mensch onmisbaar product fabriceeren, nog lange jaren ook tot meerderen bloei van Muiden, hun be drijf zouden kunnen exploiteeren. Onder degenen, die den gouden jubilaris kwamen feliciteeren, behoorden ook de oud burgemeester, de heer J. L. de Raadt, die, ver gezeld van zijn echtgenoote, den heer Bouvy op de hem eigen gemoedelijke wijze toesprak en herinnerde aan den tijd, toen de jubilaris nog wethouder van Muiden was. Zinspelend op het verblijf van spr. voor 7 jaren geleden in het ziekenhuis, na den moordaanslag ten ge meentehuize, en tegelijkertijd op de operatie, welke de heer Bouvy onlangs moest ondergaan, merkt spr. schertsend op: „Wij hebben beiden de etherlucht genoten, maar we zijn gelukkig ook beiden verjongd weer teruggekomen." De heer F. Vogel sprak namens het kantoor der firma Bouvy te Amsterdam en bood een album aan met de handteekeningen van allen, die bijgedragen hadden aan het foto-album. Onder de vele bloemstukken, welke de loka liteiten een feestelijken aanblik verleenden, waren er o.a. van het Muider gemeentebestuur, de Kamer van Koophandel voor Gooiland e.a. Zoowel aan het voltallig personeef, als aan alle gepensienneerden heeft de jubilaris dezen dag een gratificatie doen uitreiken. Voor Woensdagavond is vastgesteld voor de competitie Haarlem IE.D.O. I op het terrein in het Noorder Sportpark. Waar genoemde negentallen resp. de eerste en tweede plaats bezetten, is deze wedstrijd van veel belang. Op 't oogenblik heeft Haarlem een voorsprong van twee punten, die dus als E.D.O. wint te niet is. Tijd van aanvang is half acht. Verder vermeldt het programma nog voor Woensdag: E.D.O. IV—Schoten III; Schoten II—E.D.O. V. Donderdag: H.H.C. III—E.D.O. III. De voor Zaterdag vastgestelde ontmoeting tusschen de vertegenwoordigende negentallen van Haarlem en Amsterdam vindt plaats op het terrein van E.D.O. Deze drietand was daar eenige jaren geleden in het water terecht gekomen, toen studenten van de stad daar Neptunusje hadden gespeeld. Toen de menschen den agent daarmee boven water zagen komen, riepen ze allemaal: „Hé, daar heb je Nep- tunus, de afgod van de zee." Je kon merken, dat de man, die nu weer op het droge was, de onderdompeling heelemaal niet prettig vond, maar Toontje en zijn poes hadden pleizier voor drie. De agent dacht er eerst over om Toontje mee te nemen naar het politiebureau, maar achteraf vond hij dat niet erg genoeg. Weet je wat, dacht hij, ik neem hem mee naar huis, naar mijn vrouw. Nou, dat was veel erger, want de vrouw van dèn agent was nog kwader dan drie woedende agenten bij elkaar. Nauwelijks was Toontje dan ook binnen of ze haalden een rietje voor den dag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2