Distributie van boter en vet Het blad JfpiER Drie slachtoffers van de zee Schade-enquête commissies Een nadere toelichting DINSDAG 16 JULI 1940 Vragenlijst Blijvende ordening in het bloembollenbedrij f GESLIPT IN HET MULLE ZAND Jeugdige fietser doodelijk gewond Weermachtsbonnen voor Duitsche soldaten Export Tuinbouwartikelen Nieuwe minimumprijzen Kwaliteitseischen Nieuwe exportregeling REDDERS BELOOND Zij bevrijdden drie personen uit een onder water gelegen auto Noodbeurs te Maastricht Den eersten dag een succes Zusters Franciscanessen te Nijmegen Kerkelijke gelden verduisterd Standplaatsen en rayons Mgr. Mutsaersoord door Waniek In aansluiting op hetgeen reeds gemeld is, laten wij hieronder nog volgen een nadere toelichting op de distributie van boter en Vet, welke toelichting gegeven is op de da- gelijksche persconferentie in de persafdee- ling van het rijkscommissariaat door dr. ir. Bchoenbeck, landbouwdeskundige van 't rijks commissariaat, dr. ir. P. N. Boekei, regee- ringscommissaris voor de zuivel, en den heer S. de Hoo, den dagelijkschen leider van het centrale distributiekantoor. De heer Boekei deelde mede, dat de rantsoe nering is ingevoerd op tweeërlei grond. In de eerste plaats dient met nadruk te worden vast gesteld, dat er op dit moment geenszins sprakë is van een nijpend tekort. W'js beleid eischt echter met het oog op de toekomst, dat de vet- verbruikers tot spaarzaamheid worden ge bracht. Met ingang van Maandag is dan ook be rantsoeneering van boter en vet in werking gesteld. Een tweede reden, om de rantsoenee ring in te voeren, is gelegen in de overproductie v'an boter. Nederland is een sterk zuivel produ cerend land, dat sinds jaren moeilijkheden beeft bij het aan de markt brengen van zijn boteroverschot. In de laatste crisisjaren had 'ben den onprettigen toestand, dat de boter- Cverschotten in Engeland tegen afbraakprijzen bioesten worden verkocht. Nu ook deze markt 'hans verdwenen is, zal de zuivelpositie op an dere basis moeten worden gesteld, hetgeen mis schien niet al te zeer te betreuren is. De export van boter naar het vasteland van Europa ondervindt groote moeilijkheden. Wel iswaar is Duitschland als afnemer gebleven ja zélfs neemt dit land iets meer af dan vroeger doch dit neemt niet weg. dat ons land met groote hoeveelheden boter zal blijven zitten. Het |s daarom onvermijdelijk dat wordt overgegaan '°t maatregelen, welke wijziging brengen in het verbruik van vetten hier te lande. De marga- vine-eters zullen voor het grootste deel op boter 'boeten overgaan. Dit kan alleen bereikt worden door de invoering van een rantsoeneering. In de naaste toekomst zal naar ruwe raming on geveer de helft van het margarineverbruik moe ien worden overgeschakeld op boterverbruik. Dit zal in dezen vorm geschieden: de consumenten van een lager inkomenklasse zullen distributiekaarten krijgen, waarop zij margarine kunnen koopen, de consumenten van een hoogere inkomenklasse zullen op hun kaarten alleen boter kunnen bekomen. Bovendien zal een toeslagregeling worden Ingevoerd waardoor de houders van mar- garine kaar ten een reductie van 40 cent per kilogram zullen kunnen verkrijgen op de boter, welke zjj op hun bons koopen. Op die manier zal een groot deel van het boteroverschot kunnen worden weggewei*t. Doch er resteert dan nog een gedeelte der boter- Productie, welke in koelhuizen zal worden opge slagen. De hoeveelheid, welke aldus zal worden geconserveerd, is te ramen op 10.000.000 kilo gram. Wellicht vindt daarmede nog niet 'het Seheele overschot onderdak, de eventueele rest Sal in den vorm van uitgesmolten botervet in distributie worden gebracht. De regeling, welke voor de eerstkomende twee weken reeds is afgekondigd, is dus een Voorloopige, welke is afgekondigd om den Overgangstijd te overbruggen. Naast den gewonen consument is ook reke ning gehouden met het hotel- en restaurant bedrijf. Dit zal geheel op boter en olie wor den aangewezen en zal geen margarine meer verkrijgen. Ook de banketbakkers zullen geheel met boter moeten werken. Op deze wijze hoopt men door de moeilijke Periode van overproductie van boter heen te ■tomen. De heer Boekei zeide daarna nog ter verklaring van den achtergrond dezer maatrege- eh, dat de veehouderij in ons land een typisch Cizoenbedrijf is en zijn grootste productie heeft |b de weideperiode. In dit verband is vooral opslag in de koelhuizen een maatregel van ?root nut; immers daardoor wordt mogelijk, dat 1,1 de winterperiode, wanneer de melk- en boter- Productie sterk zal zijn afgenomen, de koelhuis- vocrraden in omloop worden gebracht. Daardoor *ordt een zeker evenwicht verkregen, waardoor b®t mogelijk is de exportrelaties met name met Duitschland, te behouden. .De heer Boekei maakte nog eenige opmer- b'ngen over de veevoedervoorziening. In ver end met de moeilijkheden met den aanvoer ^'ah veevoeder zal het gebrek aan veevoeder in c wintermaanden groot zijn. In zekéren zin s daarvan het gevolg niet onwelkom: de melk productie zal dan meteen het karakter van ^erproductie verliezen. De heer Boekei ried den b°eren aan zooveel mogelijk op eigen erf vee- L°eder te verbouwen, al ware het maar door C vaker maaien en inkuilen van gras. De heer Boekei was tevens van meening, dat het in het belang van de veehouderij Zou zijn, indien een gedeelte van het sterk overbevolkte weidebedrijf in akkerbouw Werd omgezet en de veestapel in verband daarmede tot kleinere proporties terugge bracht. De dagelijksche leider van het Centrale Distributiekantoor, de heer De Hoo, heeft baarna eenige toelichtingen gegeven over de •Chnische uitvoering van de distributie. Een Nieuwigheid bij de rantsoeneering van boter en Ct iS| dat den consument niet meer de vrije £eüze van het aangekochte artikel zal worden platen. Daartoe was een distributie op de Summers van het algemeene distributieboekje Piet mogelijk, omdat men werkelijk ook een bepaalde klasse zou moeten kunnen dwingen boter te koopen. Weliswaar geschiedt nu twee weken lang de distributie op het algemeene distributieboekje, maar dat is slechts een over gangstijd. Er was natuurlijk een zekere over gang noodig, omdat men onmogelijk alle i con sumenten te voren over de voor de deur staan de maatregelen kon inlichten door het rond zenden van kaarten met vragenlijsten. Er was dan een hamsterperiode ontstaan, die onge twijfeld tot moeilijkheden zou hebben geleid. De twee overgangsweken zullen worden gebruikt voor het rondzenden van boter of gebruikt aan de hand van vragenlijsten. Deze vragenlijsten dienen om te doen uitmaken welke kaart, die voor boter of die voor vet, de consument krijgen zal. In deze twee weken mag geen olie worden verstrekt, wel boter, margarine of vet. Degenen echter, die over een paar weken geen marga rine meer zullen kunnen krijgen, moeten thans niet denken een run op de winkels te kunnen ondernemen om margarine in te slaan. De de taillisten immers kunnen slechts nieuwe voor raden krijgen op de basis van het normale verbruik. In de komende veertien dagen zullen dus vragenlijsten worden rondgestuurd om te trach ten informaties te krijgen over het inkomen van eiken consument. De inkomengrens, waarboven alleen bo ter kan worden gekocht, ligt voor een nor maal gezin, waaronder verstaan wordt man, vrouw en drie kinderen, op 1400.—. Voor ieder kind minder dan drie wordt de grens 100.lager gesteld, een gezin van man, vrouw en een kind, met een inkomen van 1201.moet dus een boterkaart en geen vetkaart krijgen. Daarentegen wordt de grens voor ieder kind méér met 100. naar boven verlegd. Nu is het niet noodig, dat consumen ten, wier inkomen in ieder geval ver boven of ver beneden de genoemde grens ligt, nauwkeurig hun inkomen opgeven. Zij kun nen op de vragenlijst eenvoudig invullen, dat zij slechts in aanmerking kunnen komen voor de boterkaart, resp. margarinekaart. De rantsoenen zijn vastgesteld op 250 gram per persoon per week. Kinderen, die hun vierde levensjaar nog niet voltooid hebben, krijgen een rantsoen van 125 gram per week. Arbei ders die zwaren arbeid verrichten krijgen 375 gram toegewezen en die zeer zwaren arbeid verrichten 750 gram. Zooals reeds gezegd, zullen twee soorten kaarten worden ingevoerd: Vetkaarten voor inkomens beneden 1400 gulden en boterkaarten voor inkomens daarboven. Op de vetkaarten zal tevens op nader aan te kondigen wijze re ductie te verkrijgen zijn voor den aankoop van boter. Deze reductie is vastgesteld op 40 cent per kilogram. De levering aan den tusschenhandel ge schiedt op de gewone manier. De detaillisten gaan met de deze week ontvangen bonnetjes naar het distributiekantoor, krijgen dan groo- tere coupures en kunnen daarmee gaan wer ken. Het is van belang er op te wijzen dat plaat selijk zal worden bekend gemaakt op welke wijze de vragenlijsten zullen worden rondge stuurd. Een publicatie over distributieaangele genheden in de krant heeft altijd ten gevolge dat er vele zorgzame huismoeders zijn, die den ken te zullen worden vergeten en die zich in de haast bij de distributiekantoren gaan mel den. Dit is volstrekt ennoodig, men houdt daarmee de kantoren maar Op en de organi satie der distributie lijdt ervan. Wat de sla olie betreft, daarvoor zullen geen afzonderlijke bons worden aangegeven. Op den boter- of vetbon zal desgewenscht sla-olie verkrijgbaar zijn. De hotels en restaurants zullen vanaf heden toewijzingen krijgen op de basis van 75 pCt. van een normaal verbruik in de gelijke periode van verleden jaar. Deze inrichtingen moeten zich tot de plaatselijke distributiediensten wenden. Tenslotte heeft Landwirtschaftsrat dr. ir. Schoenbeck een samenvattende toelichting doen volgen. Hij zeide dat alle maatregelen, welke thans zijn aangekondigd, in kameraadschap pelijke bespreking tusschen de Duitsche en Nederlandsche instanties zijn voorbereid. Over elk detail is diepgaand overleg gevoerd. Het voorbeeld van het Duitsche rijk is daarbij zeker niet in alle opzichten gevolgd: De Nederland sche winkelier kan zich gelukkig prijzen dat hij niet als zijn Duitsche collega verplicht is te rekenen met rantsoenen, uitgedrukt in tien- deelige breuken. De rantsoenen zijn hier tot ronde getallen afgerond. Men moet deze en andere distributiemaat regelen zien in nauw verband met de instal latierede van den Rijkscommissaris, waarin deze gezegd heeft dat hij er voor zorg zou dragen dat het Nederlandsche volk niet tot ongun stiger levensvoorwaarden vervalt dan het ge meenschappelijke lot met Duitschland en de vernietigingswil der vijanden het noodig zou den maken. De rantsoenen zijn zoo gesteld dat een vol wassen mensch er genoeg aan heeft. In Ne derland bestaan trouwens voldoende mogelijk heden om met andere voedingsmiddelen de schade in te halen: spreker noemde volle melk en kaas, die zeer waardevolle bestanddeelen voor de voeding bevatten. Het Nederlandsche volk is er met deze distributie heusch niet zoo kwaad aan toe. Dat de rantsoenen veel krap per zullen worden, is niet te vreezen, aange zien de distributie niet voortvloeit uit oogen- blikkelijken nood, doch is ingegeven door wijze voorzichtigheid met het oog op de tijden die komen. Het is inderdaad niet fraai dat men zijn toevlucht heeft moeten nemen tot een splitsing van het volk in inkomensklassen, doch er stond geen andere weg open. Spr. noemde het illustratief voor den noodtoestand van het Nederlandsche volk, dat vier millioen menschen vallen bene den de inkomensgrens, waarvoor de vet kaarten zullen worden uitgereikt. De helft van de bevolking zal tot de houders van de vetkaarten gaan behooren. Het verkoopverbod van room is daaruit te verklaren, dat het ongewenscht is geacht dat de meer vermogenden zich schadeloos zouden stellen met slagroom en dergelijke. Dit zou ten eerste de distributiemaatregelen dwarsboomen en in de tweede plaats zou de kleine man niet begrijpen, waarom den meervermogende op de ze wijze een uitweg wordt gelaten. De ver koop van room is daarom stopgezet. De regeling voor de hotels is niet alleen in het belang der reizigers getroffen, doch vooral ten behoeve van deze inrichtingen zelf. De autoriteiten hebben zoo lang mogelijk het bon- nenstelsei willen vermijden. Het is nu de plicht van de hotels en restaurants om spaarzaam te zijn en in dezen hun taak ten opzichte van de gemeenschap te verstaan. De heer Schoenbeck bracht lof aan den Ne- derlandschen winkelier, die tot nu toe als uit voerder der distributieregelingen voorbeeldig heeft gewerkt. Hij verdient dat dit in het open baar gezegd wordt. Spreker hoopte, dat het publiek den winkeliers onredelijke verwijten zou sparen, evenals hij verwachtte, dat tfezen op hun beurt de huisvrouwen over de détails der distributieregelingen zouden voorlichten. Niet meer als crisis-aangelegenheid, doch op definitieven grondslag zal het bloembollenbe- drijf zich door eendrachtige samenwerking „een geheel geordend bedrijfsleven" moeten scheppen, zoo lezen wij o.a. in het „Kweekersblad". De tüd is voorbij, dat de organisaties slechts voor bij zondere nooden elkaar voor samenwerking duld den, om dan daarna zoo spoedig mogelijk b.v. di rect na het inhalen van een of ander geslaagd steunplan, elkaar weer een „beentje te draaien". De bedrijven, welke zelfstandig initiatief ne men en met reëel bedrijfsoverleg de moeilijkhe den aanpakken, zullen het eerst en in de sterkst? conditie weer op de wereldmarkt komen. Wij bloembollenkweekers met ons wereldpro duct zullen niet alleen ons uiterste best moeten doen om een zoo belangrijk mogelijk kwantum bloembollen te blijven produceeren doch wij zul len ook nu vol-actief moeten blijven inzake de afzetmogelijkheden. Het is geen overdreven optimisme, indien men meent, dat er voor ons bedrijf, juist ook door een nieuwen wereldtoestand, nog groote perspectieven mogelijk zijn. Het zal echter voor dit seizoen goed zijn met daden niet te wachten op gunsti ger tijden, want wij zullen moeten trachten te blijven leven, tot dat die gunstiger tijden aan breken. Laat men daarom vrijwel elke kans van exporteeren voor seizoen 1940 accepteeren, opdat daardoor de gelegenheid het grootst worde om zooveel mogelijk bollen aan onze afnemers te verzenden. Er is momenteel een kans op officieele mede werking in dezen en men late die in geen geval voorbij gaan. Het bloembollenbedrijf is nationaal van vol doende belang om geheel zelfstandig als „één krachtig lichaam" uit den hoek te komen en dit is momenteel noodzakelijk, omdat wij anders de kans nemen, dat ons bedrijf te veel wordt aam gezien voor: „voorloopig goed genoeg voor bruine boonen". Uitsluitend één centraal, doch geheel nieuw orgaan zal met erkenning van alle bedrijfsbe langen en een algemeene vertegenwoordiging, voldoende krachtig kunnen optreden inzake onze bedrijfsproblemen. Laten nu daarom alle organisaties, welke werkzaam zijn op bloembollengebied, een definf tief exportplan maken voor uitvoering 1940 en zonder uitstel de concurrentie tusschen de orga nisaties overboord gooien. In ons bloembollenbe drijf hebben wij bij de behartiging onzer be drijfsbelangen elkaar te hard noodig en kunnen wij ons niet langer de concurrentie tusschen de organisaties permitteeren. Daarom geef ik elke organisatie in overweging: geen oude „geheim- doenerij of kiekeboe" tegenover elkaar, doch door reëele samenwerking eensgezind aanpakken om de resultaten zoo spoedig mogelijk aan de vakgenooten te kunnen publiceeren, want uit sluitend daarmee is het bedrijf te dienen. Op den Deelenscheweg te Ede fietste de fa milie R. uit Arnhem in de richting Arnhem. Het tienjarige zoontje, dat voorop reed, kwam met zijn fiets in den muilen zandberm terecht, slipte en zwenkte toen weer den rijweg op. Juist kwam uit de richting Hoenderlo een auto, bestuurd door den heer J. uit Arnhem, aan. Deze kon niet tijdig stoppen zoodat de jongen gegrepen werd en onder den wagen terecht kwam. Ernstig gewond werd hij naar het diaco- nessenhuis te Arnhem vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. Naar wij vernemen, zijn voor die leden van de Duitsche weermacht, die buiten de menage Met ingang van 15 Juli zijn voor verschillende producten wederom nieuwe minimumprijzen vastgesteld voor voor export geschikte artikelen. Zooals reeds gemeld, wordt de minimumprijs voor de vroege aardappelen van f 4.40 per 100 kg. tot f4.— verlaagd. De minimumprijzen voor tomaten, welke de vorige week f18.per 100 kg. waren voor A, B en C zijn nu f 16.— per 100 kg. Voor het eerst in dit seizoen zijn ook de CC tomaten toege laten voor export naar Duitschland, waarvoor in het midden van de vorige week een mini mumprijs van f 14.50 per 100 kg. werd vast gesteld. Deze is thans teruggebracht tot f 13. per 100 kg. Voor de bloemkool zijn de minimumprijzen op het oude peil gehandhaafd. Voor kaskomkom- mers en platglaskomkommers zijn ze verlaagd met f 030 a f0.70 per 100 stuks. De bospeen is verlaagd van f5.tot f4.50 per 100 bos, de breek- en waschpeen van f5. tot f4.50 per 100 kg. Spitskool van f4.20 tot f3.80, en de roode kool van f4.50 tot f4.per 100 kg. Voor savoyekool is voor het eerst een minimumprijs vastgesteld en wel van f4.per 100 kg. Die van de witte kool is verlaagd van f3.50 tot f3.— per 100 kg. en van tuinboonen van f4.tot f3.50. Stamboonen hebben nu f 12.als minimumprijs, tegen f 14.gedurende de afgeloopen week. Stokboonen hebben f 14. als minimumprijs gekregen. Voor augurken zijn de minimumprijzen niet veranderd. De veilingen hebben van de Nederl. Groenten- en Fruit-Centrale een circulaire ontvangen t.a.v. de handhaving van de kwaliteitseischen. Ook in verband met de thans voor de producten vast gestelde exportprijzen wordt er nog eens uit drukkelijk de aandacht op gevestigd, dat het noodzakelijk is, de voor groenten en fruit ge stelde kwaliteitseischen te handhaven. Ten aanzien van de komkommers is niet al leen het gewicht, maar in de eerste plaats de kwaliteit van belang bij de klassificatie in de sorteeringen en kwaliteiten. Bij de boonen moet vooral worden gelet op de kwaliteit. Zoowel de stam- stok-, snij-, pronk-, als princesseboonen moeten volledig aan de ge stelde eischen voldoen om als goed, voor export geschikt, geveild te worden. Boonen, die te hard zijn en derhalve niet meer voldoende vleezig, moeten of voor afwijkend geveild worden of worden afgekeurd. Afwijkende en afgekeurde boonen mogen niet als stek worden geveild. On der stek worden alleen die boonen verstaan, die wel vleezig en goed van kleur zijn, maar te klein van stuk, bijv. afkomstig van schoonpluk. Roode kool moet ingaande 15 Juli worden aangeboden in twee sorteeringen: A-kool tot ten hoogste 3 kg. per stuk; B-kool van meer dan 3 kg. per stuk. In verband met den export, waarvoor In hoofdzaak netmeloenen in aanmerking komen, zijn voor de meloenen twee groepen vastgesteld A-gemiddeld 1.7 kg. per stuk 6 stuks per pootjesbak en B-gemiddeld 1.3 kg. per stuk 8 stuks per pootjesbak. De nieuwe exportregeling voor Duitschland heeft, zooals gemeld, tot principe, het recht- streeksch contact tusschen importeur en expor teur te herstellen. Iedere exporteur zal op eigen naam kunnen verzenden. Er is echter een con- tingenteering van den export ingesteld op basis van den export van 1939. Deze contingenteering is gebaseerd op een puntenverdeeling op grond van den waarde-omzet. oor elke duizend gulden uitvoerwaarde is 1 punt gesteld. Hierbij worden de aldus verkregen punten door export naar Duitschland voor vol aangerekend, terwijl t.a.v. de punten, verkregen door export naar andere landen, een herleiding plaats vindt teneinde te bereiken, dat de export naar Duitschland in de eerste plaats in handen blijft van de gevestigde exporteurs op Duitschland en aan de andere exporten een rechtvaardig, nochtans t-ot juistere proporties teruggebracht aandeel wordt gege ven. Bij deze verdeeling is een sterke progressie in de kortingen aangebracht, in dien zin, dat hoe grooter de omzet is, hoe grooter de korting wordt. De kleine en kleinste bedragen zijn wei nig of in 't geheel niet gekort. De eerste 30 punten tellen vol mee, de punten van 31 tm. 60 voor 50 pCt., die van 60 t.m. 90 voor 1/3, van 91 t.m. 150 voor 1/4 en die boven 150 voor 1/5. Een exporteur, die voor f300.009 naar andere landen exporteerde, zal dus voor 100 punten in den export naar Duitschland kunnen deelnemen. Alle bestellingen moeten worden geleid over een centraal punt, het bureau van den Ned. bond voor de veilingen. Deze bestellingen wor den in de eerste plaats doorgegeven aan de nor male relatie van den klant. Indien de exporteur niet beschikt over voldoende contingent, dan wordt deze bestelling toegewezen aan andere exporteurs, te beoordeelen door de werkcom- missie van den bond, waarbij rekening wordt gehouden met het prestatievermogen van den aan te wijzen exporteur én met de veiling, waar het artikel verladen moet worden. Het kwaliteitsrisico en de verantwoordelijk heid voor het goed liggen bij den exporteur. Voor de betaling is een regeling met de Ned. Groenten- en Fruit-Centrale getroffen, waardoor de financiering voor den exporteur beperkt wordt tot de verpakkingskosten en de winst. De brutowinst voor den exporteur is bepaald op 12 pCt. van het op de veiling bestede bedrag. Voor den uitvoer zijn wederom uitvoermachti- gingen noodig. zijn en dus in eigen onderhoud moeten voor zien, bonnen uitgegeven, waarop zij gedistri bueerde goederen bij den detailhandel zullen kunnen verkrijgen. De bonnen varieeren van kl?ur naar gelang het daarop verkrijgbaar ge stelde artikel. Winkeliers, die deze bonnen krijgen aange boden, moeten dus niet zeggen, dat zij ze niet kennen, want zij hebben kracht van gewone distributiebonnen en de levering op vertoon van deze bonnen is verplicht. Dezer dagen zullen uiterlijk en gelding dezer bonnen in bijzonder heden officieel worden gepubliceerd. Bij het baden in zee zijn Maandag te Nes (Ameland) drie personen verdronken, t.w. het echtpaar Bijlsma uit Steen wijk en mej. Jo Bakker uit Maassluis. De slachtoffers waren bij oostenwind, welke een sterken stroom veroorzaakt, te ver in zee gegaan. Op 13 Maart van dit jaar gebeurde in het Goudsteenwater te Maassluis een auto-ongeluk, waarbij een bestelwagen met drie personen te water reed. Door moedig optreden van een drie tal personen werden de inzittenden uit den reeds onder water verdwenen auto gered. Niet temin overleed een 34-jarige Rotterdammer en kele uren na het ongeval. De Maatschappij tot Redding van Drenkelin gen heeft aan deze personen, resp. J. A. Hey- mans, agent van politie, M. v. d. Lee en J. Vijf winkel, leden van de E.H.B.O., op het politie bureau van Maassluis de bronzen reddingsme daille met getuigschrift uitgereikt. De uitreiking geschiedde door dr. W. H. A. de Wilde, correspondent van genoemde maatschap- Pij, en door mr. P. A. Schwartz, burgemeester van Maassluis. De intieme plechtigheid ging met enkele toepasselijke woorden gepaard. De heer Heyrnans beantwoordde de korte toespraken en dankte voor het fraaie bewijs van onderscheiding. In tegenwoordigheid van den Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, den burgemeester van Maastricht, jhr. mr. W. Michlels van Kessenich, den directeur van het E.T.IL., prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, en vele andere autoriteiten, is Maandag in de Redoutezalen te Maastricht de eerste noodbeurs in Limburg geopend. De burgemeester, die eere-voorzitter is, schets te in het kort de bedoeling der beurs, waarna de Commissaris der Koningin er op wees, dat elke daad tot ontplooiing en opleving op han dels- en verkeersgebied in dezen tijd waardee ring verdient. De heer Jules Schaepkens van Riempst, voor zitter der Kamer van Koophandel, en de heer J. A. M. van Pelt, voorzitter van het beursbe- stuur, voerden nog het woord. Tenslotte maakten de autoriteiten een rond gang over de beurs, welke reeds voor de eerste maal een groot succes was. Vandaag viert de algemeene Overste der Con gregatie der Zusters Franciscanessen van de H. Familie te Nijmegen, de eerwaarde Moeder Spe- randa, haar zilveren kloosterfeest. De zusters Franciscanessen, die zich bijzonder wijden aan de ziekenverpleging, staan in Nijmegen en wijde omgeving zeer hoog aangeschreven als dienst vaardige helpsters van allen, die in geestelijken en lichamelijken nood verkeeren. Zij staan bij menschen van allerlei denkrichting hoog in aan zien en worden beschouwd als toonbeelden van de christelijke charitas. Zuster Speranda stichtte in Nijmegen een uitgebreid Moederhuis en richtte in andere plaatsen des lands succur sale huizen op voor liefdezusters. De Asser rechtbank behandelde de zaak tegen Albert G. uit Roswinkel, die terecht moest staan wegens verduistering van gelden ten nadeele van de Ned. Herv. Kerk te Roswinkel, waarvan hij administreerend kerkvoogd was. Men zal zich herinneren, dat dezelfde ver dachte geruimen tijd geleden terecht stond in verband met de opzienbarende verduisteringen in zijn kwaliteit van kassier van de Boeren leenbank te Roswinkel. Ten laste was gelegd de verduistering van gelden tot een totaal van ƒ3000, althans ƒ2300. Verdachte kon wegens ziekte niet verschijnen. De officier van justitie wilde met den zeer slechten gezondheidstoestand van G. rekening houden en mede gelet op het uitgebrachte reclasseeringsrapport eischte hij een jaar voor waardelijke gevangenisstraf met drie jaar proef tijd en onder toezicht stelling van een reclas- seeringsvereeniging. De wnd. secretaris-generaal, wnd, hoofd van het departement van Financiën, heeft met in gang van 17 Juli de standplaatsen en rayons van schade-enquête-commissies, voor zoover be treft de provincies Friesland, Drente, Overijssel, Noordhollend, Noordbrabant en Limburg, als volgt vastgesteld: Harlingen (briefadres: Havenplaats 2, Zeekan toor), omvattende alle gemeenten in de pro vincie Friesland. Emmen (briefadres Alee no. 1), omvattende Emmen, Schoonebeek, Coevorden, Dalen, Odooro, Sleen, Zweeloo. Meppel (briefadres: Stationsweg 38), omvatten de Ruinen, Ruinerwold, Steenwijk, Wanneper- veen, de Wijk, Zwartsluis, Meppel, Nijeveen, Diever, Dwingeloo, Havelte. Vledder, Steenwijker- wold, Oldemarkt, Blankenham, Giethoorn,, Kuinre. Assen (briefadres: Wilhelminastraat 12): om vattende de overige gemeenten in de provincie Drente, alsmede de gemeente Avereest. Almelo (briefadres: Wierdenschestraat 28)om vattende alle gemeenten in de provincie Over ijssel, met uitzondering van die, genoemd bij de schade-enquête-commissies te Meppel en Assen. Amsterdam (briefadres: Ni. Voorburgwal 226, Geld- en Telefoonbedrijf), omvattende Amster dam, Hilversum, Ankeveen, Blaricum, 'sGrave- land, Huizen, Kortenhoef, Laren, Bussum, Naar- den, Diemen, Muiden, Nederhorst den Berg, Weesp, Weespercarspel, Aalsmeer, Haarlemmer meer, Nieuwer-Amstel, Ouder-Amstel, Uithoorn, Haarlem, Bennebroek, Bloemendaal, Heemstede, Haarlemmerliede, Zandvoort, Beverwijk, Heems kerk, Velsen, Zaandam, Koog a. d. Zaan, Oost- zaan, Westzaan, Wormerveer, Assendelft, Krom menie, Wormer, Zaandijk, Beemster, Broek in Waterland, Edam, Graft, Ilpendam, Jisp, Kat- woude, Landsmeer, Marken, Monnikendam, Pur- merend, Rijp, Wijdewormer. Den Helder (briefadres: Koningsplein 4), om vattende de overige gemeenten in de provincie Noordholland. Zevenbergen (briefadres: Stationstraat 52)» omvattende Zevenbergen, Klundert, Ouden bosch, Oud- en Nieuw-Gastel, Standdaarbuiten, Hoeven, Willemstad, Fijnaart. Roosendaal (briefadres: Ludwigs*raat no. 40-44), omvattende Roosendaal, Ruckphen, Ber gen op Zoom, Halsteren, Wouw, Ossendrecht, Woensdrecht, Huijbergen, Putte, Steenbergen, Dinteloord, Nieuw-Vosmeer. Breda (briefadres Voorin. N'utsschool, CaHiari- nastraal 26), omvattende Breda, Chaam, Don gen, Etten en Leur, Gilze-Rtjen, Ginneken, 'sGravemoer, Oosterhout, Terheijden, Teterin- gen, Zwaluwe, Princenhage, Rijsbergen, Zundert. Tilburg (briefadres: Nieuwlandstraat 40), om vattende Tilburg, Alphen en Riel, Baarle- Nassau, Hilvarenbeek, Diessen, Goirle, Oister- wijk, Berkel, Haaren, Moergestel, Best. Boxtel, Liempde, Oirschot, Oost-, West- en Middelbeers. Helmond (briefadres: Kanaaldijk 33), omvat tende Helmond, Aarle-Rixtel, Bakel, Mierlo, Stiphout, Asten, Deurne, Someren, Gemert, Beek en Donk, Boekei, Erp, Lieshout, Bergeijk, Bladel, Budel, Eersel, Eindhoven, Hooge en Lage Mierde, Hoogeloon, Leende, Luijksgestel, Maarheeze, Reusel, Riethoven, Son c.a., Valkenswaard. Vte- sem, Waalre, Westerhoven, Geldrop, Heeze, Nuenen, Veldhoven. 's Hertogenbosch (briefadres: Wolvenhoek 7), omvattend de overige gemeenten in de provincie Noordbrabant, met uitzondering van Boxmeer, Cuijk, Oeffeit, Haps, Mill en St. Hubert, Linden, Sambeek, Oploo, Wanxoy, Beugen, Maashees en Vierlingsbeek. Maastricht (briefadres: Kapoenstraat 2), om vattende de gemeenten Maasbracht, Stevens- weert, Ohé en Laak, Echt en alle gemeenten bezuiden deze gemeenten. Gennep (briefadres: Gemeentehuis Gennep), omvattende Haps, Linden, Maashees, Mill, Oef feit, Oploo, Sambeek, Vierlingsbeek, Wanroy, Gennep, Bergen, Mook en Middelaar, Ottersum, Venray, Meerlo, Wanssum, Boxmeer, Beugen, Cuijk. Roermond (briefadres: Begijnhofstraat 18-28), omvattende de overige gemeenten in de pro vincie Limburg. Belanghebbenden kunnen formulieren, waarop zij opgave kunnen doen van door oorlogsgeweld geleden schade op de hierboven genoemde adres sen van 25 Juli 1940 af aanvragen. Met ingang van 19 Juli 1940 zijn de stand plaatsen en de rayons van de Schade-Enquête commissies in de provincie Groningen als volgt vastgesteld: Winschoten (briefadres „De Harmonie", Vis- schersdijk 49), omvattende de gemeenten Beer- ta, Bellingwolde, Midwolda, Nieuwe Pekela, Nieuwe Schans, Oude Pekela, Wedde en Win schoten, Finsterwolde, Scheemda, Meeden, Vlagtwedde, Muntendam, Veendam, Wilder- vank, Onstwedde. Groningen (briefadres: voorin. Zeevaart school Hofstede, De Grootkade 12) omvattende de overige gemeenten in de provincie Gronin gen. Belanghebbenden kunnen van 26 Juli 1940 af bij de bovengenoemde Schade-Enquêtecommis sie formulieren tot het opgeven van schade tengevolge van oorlogsgeweld aanvragen. Op 1 Augustus as. zal het Mgr. Mutsaersoord te Venlo, het herstellingsoord, dat gesticht werd door den R.K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel St. Raphael, tien jaar bestaan. In verband met de tijdsomstandigheden zal dit feit in intiemen kring worden herdacht. lo Nadruk verboden j.lri diep gepeins verzonken, begon hij op en j^er te wandelen. In het drama was nu een* ®Uwe figuur verschenen: Fred Meingast, aarschijnlijk een Duitsch-Amerikaan en neef ,n een fabelachtig rijken oom te New York. L e weg wordt langer, mijn waarde Dr. Kron e's, dacht hij. Naar ik hoop bent u middeler- yi te Weenen op gezondere gedachten gekomen tel .■he'3t u nu seen lust meer om een hersen- him na te zwemmen naar Amerika. jOe tweede passagier van het stoomschip uit tweern, Giuseppe Filossi, stond aan 't hoofd ^her bekende firma in uitheemsche vruchten, j^ar was zelf een allesbehalve net en aange- q afti persoon. Hü herinnerde zich de mooie en den Jongen Amerikaan, maar had er 4 °'t aan gedacht met die passagiers kennis P te knoopen. ga die verklaring mocht de detective heen- c ah. Hij begaf zich nog eens naar het politie- hhnissariaat, om te weten te komen, of Mein- Ij. zijn intrek had genomen in een hotel. Niet «ft reven' Had hij met Jonathan Holder etls onder een valschen naam gelogeerd, of had hij nog dien avond zijn reis voortgezet? In ieder geval zal ik mij te Weenen onver wijld inlichtingen over die heeren verschaffen; maar eerst zal ik nog even naar New York tele- grafeeren, om te vragen, of er in die stad een fabrikant met name Fred Meingast bestaat. Toen de nacht zijn sluier over de schoone Golf van Triëst had geworpen, toog de zware locomotief van den sneltrein weer moeizaam aan het werk. De lichten der stad, die als gloeiende vonken in zee dreven, werden aldoor kleiner, en weldra bewoog zich de trein met donderend geraas tusschen hooge rotsmuren. In zijn reisdeken gehuld, droomde Roch aller lei grillige, wilde droomen VII Dr. Robert Kronberg was dus braaf en gedwee naar Lene Barbisch gegaan, om zijn moreel evenwicht terug te vinden. Zoolang hij met den rector, Lene's vader, over zijn biologisch werk sprak, bleef zijn aan dacht geheel op dat thema gevestigd; maar toen Lene hem kwam halen en meenam naar de kamer, waar haar moeder en twee vriendin nen thee dronken en de daarbij behoorende versnaperingen verorberden, begonnen zijn ge dachten zuidwaarts te zweven en wijlden bij zekeren Karl Roch. Tengevolge van die verstrooidheid goot hij de helft van zijn kop thee over zijn broek wat hij als een welverdiende straf beschouwde.. En nu deed hij zijn uiterste best om een on berispelijke houding aan te nemen en de dames aangenaam bezig te houden. Eigenlijk behoefde hij zich die inspanning niet te getroosten; want bij een vermogend vrijgezel wordt veel door de vingers gezien. Vooral de dames, die gaarne een dochter zouden uithuwelijken, kijken in zulke gevallen niet zoo heel nauw.... Maar, helaas! Dr. Robert Kronberg viel van het eene uiterste in het ander. Wanhopig trach tende, Karl Roch's geheimzinnige zending te vergeten, maakte hij Lene zoo flink 't hof, dat haar lieve moeder zich reeds in gedachten met de Verlovingskaarten bezighield. Dat die zaak nog even diep als Kronberg's gedroomd ideaal verdoken lag in een meer dan twijfelachtig verschiet, wist noch zij, noch haar charmante dochter. Lene was evenwel voorzichtiger in haar ver wachtingen. Zoolang Kronberg haar niet alles omtrent zijn merkwaardig avontuur vertelde, was voor Lene die geheimzinnige gebeurtenis een donker, gevaarlijk punt in haar liefdesper spectief. En Lene was even opgeruimd van aard als slim; zij zag niet in, waarom zij haar leven, dat zij prettig en gezellig vond, zou laten be derven door een ongelukkige liefde voor dien wispelturigen dokter. Hij houdt van je! zei mama, toen Kron berg vertrokken was. Afwachten!.... antwoordde de slimme dochter. En zij nam heur hartje vastberaden en ste vig in de hand. Eigenlijk zou hij morgen om je hand moe ten vragen.... Lene lachte. Maar, lieve mama, zoo ging het in uw tijd! Vergeet niet, dat we 1936 schrijven. In onzen tijd is het veel moeilijker dan vroeger, aan een man te komen. Dat heb ik mijn moeder ook eenmaal ge zegd, zuchtte de vrouw van den rector. Ziet u wel alles herhaalt zich, al is het ook onder een anderen vorm. Je bent al te verstandig, Lene. Gelukkig! riep het dappere meisje uit. Toch kon Lene niet verhinderen, dat zij den heelen nacht van Robert Kronberg droomde.. Wat den jongen geleerde betreft die werd óók door droomen bezocht; hij kreeg „visioe nen," van een geheimzinnige, wönderschoone vrouwenfiguur, in vergelijking waarbij de mooie en aardige Lene Barbisch niets meer te beteekenen had. Dr. Kronberg's helfdhaftig streven van dien dag was dus vruchteloos gebleven; zijn ziel had niet willen luisteren naar de ernstige vertoogen van zijn wil. Alles bleef bij het oude.... Geen wonder dus, dat, voor Roch te Wee nen terugkeerde, Kronberg hem reeds driemaal in koortsige spanning had opgebeld. En nauwe lijks was hem de aankomst van den detective bericht, of hij ijlde naar diens woning. En wat hij vernam was, tot Roch's leedwe zen, al zeer weinig geschikt om zijn verhitte verbeelding af te koelen. Integendeel! Fred Meingast, wien het geluk was beschoren ge weest, datgen lang in haar nabijheid te vertoe ven, was misschien een ernstig mededinger altijd in de veronderstelling, dat hij geen scha vuit was.... Doktor, u raakt hoe langer hoe meer van streek! riep de detective uit. Ik geloof, dat ik heel de zaak in den steek zal laten. Ik wil niet, dat u zich ongelukkig maakt, en zelf heb ik geen lust om in zoo'n liefdeshistorie een be lachelijke rol te spelen. Kronberg werd bleek. U stelt mij in een bespottelijk daglicht! protesteerde hij. Om u tot rede te brengen. Goed, dan zal ik een ander de zaak toe vertrouwen. Ik laat niet los voordat alles is op gehelderd en ik dat meisje. Dood of levend voor mij zie, vulde de de tective aan. Ik begrijp, dat er met u niets meer is aan te vangen, U wilt u met een vreemde bemoeien, al wordt daardoor uw eigen geluk in groot gevaar gebracht. Zoo is het! Dit zei Kronberg op een toon, die van een onverzettelijken wil getuigde. Roch hield met een oprechte belangstelling en medelijden het oog op den jongen geleerde gevestigd. Ik leg de wapens neer, verklaarde hij een voudig. Kronberg greep de handen van den detec tive. Dank u! sprak hij. Alleen in u stel ik on beperkt vertrouwen. Er werd aan de deur van Roch's studeerka mer geklopt. Zyn agent Sichel trad binnen; men kon 't hem aanzien, dat hij neerslachtig was. Goed, dat u weer hier is, mijnheer Roch, maar.... Wat is er gebeurd? De Strellers zijn mij ontsnapt! Niet mogelijk! Sichel plukte wanhopig aan zijn knevel. O! ik zou mijzelven een klap in 't gezicht kunnen geven! Zoo'n stommiteit! Ik deug voor niets! Ik ga een ander beroep zoeken! Kom, Sichel, 't is dwaas, je zoo verschrik kelijk op te winden. Wat jou is overkomen, kan iedereen gebeuren. Laat hooren, hoe de zaak in elkaar zit. Kronberg schoof den agent een stoel toe, en zei: Vertel, alsjeblieft. Gistermorgen tegen 7 uur zag ik, dat Streller zijn woning verliet, in alle richtingen scherp uitkeek en, niets verdachts bespeurende, met een reistasch in de hand snel naar de halte van de electrische tram ging, die recht naar den Westbahnhof rijdt. Hij nam plaats in de tram en ik bleef op het balcon staan. Bij den Westbahnhof aangekomen, stapte hy uit en nam een kaartje derde klasse naar Salzburg, t Gelukte mij, in hetzelfde rytuig, waar hy zich bevond, een plaats by het portier in te nemen; zoo kon ik al zyn bewegingen volgen. Te Unz stapte hij uit, nog altyd met de tasch in de hand, liet door een beambte zyn kaartje af tee kenen en ging langzaam naar den uitgang. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3