LAATSTE NIEUWS ®p sLot jp Jj Vlootverhoudingen in de Middellandsche Zee Louis Zimmerman DINSDAG 16 JULI 1940 STAMKAARTEN EN BROOD BONNEN IJMUIDEN Hij treedt uit het Concert gebouworkest DEMOCRATEN AGEEREN VOOR CANDIDATUUR-R00SEVELT HET MUIDERSLOT Nogmaals een beroep PASTOOR P. J. NIEUWEN- HUIS f De bouwpastoor van Heemstede GEMEENTEZAKEN Het distributiekantoor Middenstandswoningen Opheffing Centrale School Uitbreiding politiecorps Ge mee ntepersoneel in oorlogsdagen Examens M. O. Lich. Oef. Middelbare Technische School R.K. Schaakclub Het Witte Paard HONKBAL A.F.G. IHaarlem I Ajax IH.H.G. I H.H.G. I—Ajax I Blauw-Wit IE.D.O. I De overige uitslagen HEEMSTEDE HILLEGOM SANTPOORT Plaatsgenooten in het Ned. Elftal Werkloosheid wederom gedaald TENNIS De diocesane tennisdagen te Haarlem en Rijswijk Volgens Stefani is Britsch over wicht voorgoed gebroken DUITSCH-ROEMEENSCHE TOENADERING Herdenking van den moord op Galvo Sotelo Verkiezingen in Letland verloopen rustig Vlaamsche plechtigheid te Dixmuiden Res.-maj. A. J. M. Thijssen f Italiaansche arbeiders naar Duitschland FIETSER DOODGEREDEN Eervol ontslag verleend UIT DE HOOFDSTAD Carl Flesch speelt met het Concertgebouw-orkest STAD Gisteren meldden wij reeds, dat de Zeereerw. heer Pastoor P. J. Nieuwenhuis te Kwakel plot seling is overleden. Dit bericht zullen vele parochianen van Heemstede met leedwezen hebben vernomen. Pastoor Nieuwenhuis toch was de stichter van de R. K. Kerk aan het Valkenburgerplein, al daar. Op 2 Juli 1926, den feestdag van Maria Visitatie, werd de eerste steen gelegd. Het jaar daarop had de plechtige Consecratie plaats. In 1932 werd de pastoor naar de Kwakel overge plaatst. Als een monument ter nagedachtenis liet hij zijn parochiewerk van O. L. Vr. Hemel vaart, de Aloysius Jongens- én Maria Bewaar school achter. By de begrafenis, die Donderdag te Heem stede zal plaats hebben, zullen dan ook onge twijfeld vele oud-parochianen aanwezig zijn, nadat zij tevoren reeds vurig gebeden zullen hebben voor de zielerust van den bouw-pastoor. In verband met de uitbreiding van de distri butiewerkzaamheden bood het perceel aan de Gedempte Oude Gracht no. 47 geen voldoende ruimte meer, zoodat naar een grooter perceel moest worden uitgezien, aldus B. en W. Met het °°8 daarop zijn met de N.V. De •Twentsche Bank, eigenares van het perceel aan de Zijlstraat nrs. 70/74 alhier, onderhandelin gen gevoerd met betrekking tot het huren van dit perceel door de gemeente. Het resultaat daarvan is geweest, dat op 27 Mei jJ. behoudens nadere bekrachtiging van den Raad een huurovereenkomst is gesloten. De huur ging in op 23 Mei 1940 voor den tijd van 1 jaar, tegen f 3000.Na 22 Mei 1941 zal de huur tot wederopzeggens van jaar tot jaar doorloopen. B. en W. schrijven aan den Raad: 12 Augustus 1936 werd besloten ten behoeve van het aanbrengen van verbeteringen aan middenstandswoningen rentelóoze voorschotten aan alhier gevestigde woningbouwcorporaties te verleenen. Tijdens de restauratie is echter op verzoek van de adspirant-huurders aan enkele woningen der Woningbouwver. „Huis ter Cleeff" meer gedaan dan oorspronkelijk was bedoeld: Aangezien deze meerdere verbeteringen achter af zeer gewenscht bleken, zijn deze ook in be woonde perceelen aangebracht. Het gevolg hier van is, dat het voorschot geheel was besteed, voordat in alle woningen alle oorspronkelijk be doelde en de later gewenscht gebleken verbetel ringen waren tot stand gekomen. Voor de nog uit te voeren werkzaamheden zou een bedrag van f 7000 noodig zijn. Het bestuur van genoemde vereeniging ver zoekt ons alsnog een crediet tot dat bedrag toe te staan. Teneinde van 'n vlotte verhuring- der woningen zooveel mogelijk verzekerd te zijn. B. en W. schrijven aan den Raad: Met ingang van 1 September zal het aantal leerlingen der Centrale Scholen plm. 390 be dragen. Aangezien dit aantal wederom lager is dan dat waarmede het vorig jaar de cursus be gon, meenen wij, dat geen drie Centrale Scho len kunnen worden gehandhaafd. Wij hebben dan ook aan Ged. Staten te kennen gegeven, dat wij zouden voorstellen de Centrale School voor gewoon lager onderwijs no. Ill aan de Friesche Varkensmarkt 22 alhier op te heffen, met ingang van 1 September 1940. B. en W. schrijven aan den Raad: Reeds lang werd de behoefte gevoeld aan uit breiding van het politiekorps. Verschillende om standigheden waren echter oorzaak, dat de ge- wenschte versterking achterwege bleef, zoodat een speciale wijze van surveilleeren noodig was om het politietoezicht zoowel bij dag als nacht doeltreffend te doen zijn. De voortgaande uit breiding der gemeente alsmede de buitengewone omstandigheden maken het thans, mede met het oog op de gewijzigde bestemming van de rijkspolitie, noodzakelijk, in het vervolg de be schikking te hebben over dertig agenten van politie meer dan krachtens artikel 2 der Ver ordening Gemeentepolitie kunnen worden be noemd. Deze uitbreiding brengt tevens mede een geringe versterking van het aantal hoofdagen ten. De bezetting van de verkregen plaatsen brengt voor 1940 een extra-uitgaaf mede ten bedrage van rond f 27.000. Het aantal hoofdagenten zal dan 19 tot 22 be dragen en het aantal agenten 189 tot 240. B. en W. hebben den hoofden van takken van dienst opgedragen, gedurende het tijdvak van 12 tot en met 18 Mei 1940 geen uitvoering te geven aan die bepalingen van het Ambtenaren reglement 1934, welke leiden zouden tot een hoogere netto-bezoldiging dan die, welke over voorafgaande weken bij een dienstvervulling gedurende reglementaire werktijden werd geno ten. Tot die opdracht hebben zij besloten op grond van de verwachting, dat in genoemd tijd vak het noodig zou blijken de beschikking te hebben over het gemeentepersoneel, ongeacht het tijdstip van den dag en den tijdsduur. Zij hebben gemeend het personeel, waarop genoemd reglement van toepassing is, volkomen bereid te zullen vinden zich ongelimiteerd beschikbaar te stellen zonder daarvoor financieele offers van de gemeente te vergen. In deze verwachting zijn zij niet teleurgesteld, hetgeen blijkt uit 't feit, dat meermalen gedurende zeer langen tijd ach tereen werd gewerkt onder dikwijls buitengewoon moeilijke omstandigheden. Zij hebben nadien echter bepaald, dat rooster- vrije dagen, waarop eveneens moet worden ge werkt, met eenzelfden dag zouden worden ver goed. Ter vergelijking wijzen zij er op, dat aan het politiepersoneel in de daargenoemde omstan digheden geen vergoeding voor overwerk wordt gegeven. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband, Rholfs, Anegang 17; broodbonnen. Bureau van Politie, Smedestraat; étui met schrijfbehoeften en bankbiljet, Kolk, Engelsz- straat 3; St. Bemardhond, Asyl, Ridderstraat 11; kindermutsje, Luikel, Eikenstraat 10; regen mantel. v. d. Burg, Zijlweg 115; oorbel, Meeuwen- oord, Lindenstraat 48; portemonnaie m. i., Bu reau van Politie, Smedestraat; rijwielplaatje, Klumper, Potgieterstraat 48; 1 paar babysokjes, Rboy, Rijksstraatweg 70; shawl, v. d. Berg, Ior- densstraat 39; zeildoek, v. Zonneveld, Temate- straat 42; autoped, v. Stralen, Westergracht 6; armband, Way, Graafschapstraat 47; bril, v. Dijk, Kamperstraat 43 rd.; briefopener, Das, Spaarne 40; badpak, handdoek en muts, v. Ton geren, Olmenstraat 57; beurs met zakdoek, Dweelaard, Berckheydestraat 22rd.; étui met 2 vulpennen, Kuitert, Berkenstraat 12; hond, fox, v. Andel, Billitonstraat 23; regenjas, Bureau van Politie, Smedestraat; distributiestamkaart, v. d. Spek, Papentorenvest 50; ketting met' sleutels, v. Zonneveld, Cornelissteeg 1 rd.; meisjesmantel, Heek, Spaarne 53; padvindersmes, v. Nieuw- megen, 2e Zuidpolderstraat 35; nummerbord N.H., Hartendorf, Kloppersingel 175; portemon naie m.i., v. Meel, Gen. de Wetstraat 15; dames- portemonnaie m.i., Bouwer, Nieuwe Groenmarkt 3; pak inh. kampeertent, Bureau van Politie, Smedestraat; portemonnaie m. rijwielplaatje, Stolp, Berkenrodestraat 9; rolschaatsen, Loeven, KL Heiligland 40 rd.; distributiestamkaart, Bu reau van Politie, Smedestraat; damesschoen, Bureau van Politie, Smedestraat; krantentasch, Provoost. Minahassastraat 79; zakje met werk- hemd, Massaro, Al. Piersonstraat 12; zadeldekje, Noordzij, Dietsveld 29. 11 Juli j.l. slaagde A. P. Bosman te Heem stede voor het M. O.-examen Lich. oef. aan de Academie voor Lich. opvoeding te Amsterdam. Toegelaten werden voor de M.T.S., Kleverpark weg, Haarlem, direct tot het 2e studiejaar, bij zondere cursus, op grond van hun diploma H.B.S.-B. 5-j. c.: Tot de Af deeling Bouwkunde: J. van Eerden te Alkmaar; L. Nater te Haarlem; H. A. C. Neijs- sel te Beverwijk; P. G. de Wit te Alkmaar; Th. J. M. Wubbe te Haarlem. Af deeling Weg- en Waterbouwkunde: Th. J. van Gijzen te Alkmaar; J. Hola te 'sGraven- hage; H. P. A. M. Holsheimer te Haarlem; J. P. Jongejan te Haarlem; J. Klaver te Middelburg; J. A. Loeffen te Amsterdam; W. J. Polder te Haarlem; J. H. Wiese te Alkmaar. Afdeeling Werktuigbouwkunde: C. van Ame- rongen te Heemstede; A. F. Bronkhorst te Haar lem; G. J. v. d. Burgt te Veere; E. H. Dolmaar te 's Gravenhage; J. Droppert te Velsen; J. Hof man te Santpoort; W. G. J. Holtappel te 's Gra venhage; E. J. van Hoorn te Bilthoven; H. K. Kirschbaum te Heemstede; Ch. R. Kirschbaum te Heemstede; J. P. Koppelle te Apeldoorn; E. E. Kuyntjes te Leiden; R. Meyer te Aerdenhout; W. van Monsjou te Santpoort; H. van Moppes, H. H. Mulder te 's Gravenhage; P. W. Otterspoor te Amsterdam; P. Otto te Leiden; J. P. Servaas te 's Gravenhage; B. S. G. Stijkel te Boskoop; J. van Tilburg te Alkmaar; H. A. Roebers te Ermelo; J. Y. Veis te 's Gravenhage; C. J. Wafel bakker te Heemstede; D. Wemes te Zwolle; A. de Wilde te 's Gravenhage; H. de Wilde tè Ben- nekom; K. A. IJspeerdt te Bloemendaal. Afdeeling Electrotechniek: L. C. G. van den Berg te 's Gravenhage; J. E. L. Buisman te Har derwijk; J. Kamminga te Wageningen; A. P. Keijzer te Utrecht; K. J. Merkus te Eindhoven; H. Schouten te Haarlem; H. Spiele te Hengelo; G. v. d. Stoop te Santpoort; A. G. W. Timmers, C. J. Weeda te 's Gravenhage; J. J. Weststeyn te Haarlem. Afdeeling Vliegtuigbouwkunde: H. P. Buré te Heemstede; P. Couzy te Haarlem; H. C. van Es te 's Gravenhage; Ph. J. de Graaff te Oestgeest; P. J. de Jager te 's Gravenhage; C. Joustra te Vught; G. J. M. Klokgieters te Enschede; F. P. Koppen te Bloemendaal; W. A. Kuipers te Amersfoort; G. L. W. van Loon te Doom; H. S. Mom te Hilversum; G. F. M. Nielen te Haar lem; B. C. Picauly te Hilversum; J. W. du Pon te Amsterdam; W. F. Staargaard te Amsterdam; N. v. d. Stroom te Culemborg; K. Tanis te Hoofddorp; J. A. Veltrop te Oosterbeek. Afdeeling Scheepsbouwkunde: H. L. D. Keet baas te Bakkum; S. Maasland te 's Gravenhage; A. Oosterveld te Haarlem; A. E. Post te Amster dam; W. H. Warnsinck te 's Gravenhage. Op 1 Juli 1940 hadden zich voor toelating tot het 2e studiejaar aangemeld 175 candidaten; toegelaten werden 76 leerlingen. De partijen in de onderlinge comp. leverden de volgende resultaten op. le kl.: A. van KesterenA. Klein 10. De andere partijen werden alle afgebroken. 2e kl. tevens van de vorige week: J. Up persN. Hoogland 01; G. v. d. StoopR. Har- toch 10; P. van DeyzenW. Witteman 10; W. Witteman—P. van Deyzen 0—1; Th. Schoorl J. Uppers 01; R. HartochG. Nijssen Zi J. Baas—P. van Deyzen, afgebr. Zomercompetitie: le gr. J. de LangeB. Spoor 1—0; 2e gr. N. Hoogland—Th. de Loooze 01; 3e gr. G. Nijssen—P. Castenmiller 01; R. HartochG. Nijssen 10. Een tweede no-run-game van De Moss. Ondanks het feit dat gedeeltelijk in den re gen gespeeld werd en veld en bal doorloopend nat waren, is De Moss er in geslaagd voor de tweede maal een no-run—game op zijn naam te brengen. Van de zeven en twintig nullen die er in ne gen innings noodig waren nam hij er vier en twintig voor zijn rekening; een en twintig spe lers kregen drie slag en drie gingen er uit op het eerste honk door een aangooi van De Mon. Kloos zorgde voor de andere drie nullen, twee maal door een goeden vang en eenmaal door een aangooi naar het derde honk. AFC bracht het tot slechts drie honkslagen, twee van Ster man en een van Kleyn. Bij Haarlem vielen de honkslagen veel va ker. Het veldwerk van AF.C. was echter goed en zoo kwam Haarlem ook niet gemakkelijk aan de noodige runs. Pas in de vijfde beurt ont stond er een voorsprong, die iets beteekende Hoewel het aantal geldige honkslagen bij Haarlem tien bedroeg was dit negental toch niet fortuinlijk bij het slaan. Liefst veertien maal ging de bal de hoogte in en werd dan, zonder ook maar één keer te worden gemist, gevangen. Tweemaal bestond een slagbeurt van Haarlem uit alle drie benutte vangkansen! Wel een bewijs dat de overwinning niet be haald is op een slecht spelend AFC. De uitslag in innings was: Haarlem: 020031002= 8. AFC; 0—0—0—0—0—0—0—0—0= 0 Voöral door zwak werpen heeft HHC Zater dag een geduchte nederlaag tegen Ajax gele den. In het begin ging de strijd gelijk op, maar later was Pijnakker den koers totaal kwijt. J. Baas verving hem en in de volgende beurt werd zelfs Mulder als werper aangezet. Het hielp echter niet, temeer waar toen ook fouten in het veldwerk voor kwamen. Aan de andere zijde waren ook Blomvliet en later van Lobbereg te gevaarlijk. Hij werd ech ter goed gesteund en daardoor kreeg HHC geen kans zelf punten te maken. Nadat Ajax in de dede beurt den stand 1—0 bereikt had wist HHC in de vijfde beurt door honkslagen van Van der Schalie en J. Baas gelijk te maken. In de zesde beurt van HHC werd het zelfs 21 dank zij goede slagen van Pijnakker en J. Baars. In de zesde beurt van Ajax ging dit voordeel echter weer verloren en hierna kreeg HHC ook geen kans meer nog maals in te loopen. Integendeel, de voorsprong van Ajax werd steeds grooter. In de laatste beurt begon Noordhoff met een keurigen driehoekslag. De vreugde was echter kort van duur, Baas en Mulder gingen uit op drieslag en Terveen sloeg vlak langs het eerste honk. Daarmee was ook de laatste kans der Haarlemmers verdwenen. De uitslag in innings was: HHC: 0—0—0—0—1—1—0—0—0—= 2 De uitslag van dezen thuiswedstrijd is an ders dan die van den uitwedstrijd. Toch kun nen we dit resultaat niet aan beter spel toe schrijven. Het was voor HHC een meevallertje dat Blomvliet in de vierde innings zoo zwak wierp dat er liefst vijf honkslagen op hem te plaatsen waren. Vergeleken met het totaal van negen is dit natuurlijk erg veel. Daar kwam nog bij dat in diezélfde beurt drie kostbare punten gemaakt werden, die HHC evenzooveel punten opleverden. Dank zij deze zwakkè Ajaxbeurt kreeg HHC zeven man over de plaat. Waar het totaal acht werd is het wel duidelijk dat deze beurt den strijd besliste. Voor HHC wierp eerst Van Malsem. Dank zij den steun van zijn velders kwam Ajax langen tijd niet tot scoren. Later werd hij echter zwakker en daarom vervangen door Pijnakker. De spanning kwam nog even terug in de laatste slagbeurt der Ajaxieden. Blomvliet opende met een honkslag, maar na hem gingen Van Lobberegt en Hordijk uit. Door tweemaal vier wijd kreeg Pijnakker alle vier honken be zet. Een goed slagman was nu geld waard. Die bleef echter uit. Schalm raakte den bal, doch slechts voor één honk en Van Zuylen faalde heelemaal, waarmee de kans van Ajax dus geëindigd was. Wel ston den er weer drie man op de honken, doch er was slechts één punt binnengekomen. HHC: 0—0—0—7—1—0—0-0—0= 8 Daar Wilders niet capabel was stond voor Blauw Wit Ten Siethof op de plaat. Veel last hebben de EDO-spelers niet van hem gehad, hoewel zij het tot slechts zes honkslagen brach ten. Wel profiteerden zij vaak van een vrijen loop daar Ten Siethof niet minder dan twaalf maal vier wijd uitwierp. Daarenboven kwamen in het veldwerk nog al wat fouten voor, zoodat EDO geen al te zware tegenpartij had. En als EDO wat fortuinlijker met slaan was geweest was het verschil in cijfers heel wat grooter geweest. Nu werd niet minder dan elf maal een speler uitgevangen! Het aantal keeren dat Schijvenaar drieslag noteerde was ook niet groot. Hierbij moet ech ter rekening worden gehouden met het feit dat veld en bal doorloopend kletsnat waren. Met aangooien naar een der honken behaalde Schijvenaar nog al eens succes. Vooral M. Land stra, op het eerste honk had dezen middag erg veel te verwerken. Hij deed dit werkelijk onbe rispelijk. Ook aan EDO-zijde kwamen in het veldwerk fouten voor. Vooral Hofstra bezondigde zich dezen keer hier aan. De gemaakte fouten wa ren echter minder in aantal en ook minder kostbaar dan die van Blauw Wit. Dit feit en het mindere werpen van Ten Siethoff verklaart hoe Blauw Wit met zes honk slagen drie punten en EDO met evenveel honk slagen negen punten scoorde. De uitslagen in innings was: Blauw Wit: 0—1—0—0—1—0—0—1—0= 3. EDO: 0—2—2—0—0—1—1—2—1= 9 RCH 1—HC Kinheim 1 5—7, H C Kinheim 1— RCH 1 15—7, Quick 1—HHC I 16—4, THB 1— Schoten 1 9—28, EDO 2—Haarlem 2 17—14,E HS 1 Zeeburgia 11—16, RCH 3—EDO 3 5—40, Ce- leritasHC Kinheim 2 1818, Haarlem 3HHC 3 9—20, Hercules—EDO 5 22—19, HHC 3—CH S 2 18—17. RCH 2EDO 4 ging niet door wegens niet opkomen van EDO 4. Opbrengst speldjesverkoop De hier Zater dag gehouden bloempjesverkoop ten bate van „Zonnestraal" heeft opgebracht f 516-99. Dit is ongeveer f 106 meer dan het vorige jaar. Overgangsexamens Aan de Bronsteeschool voor U.L.O. werden bevorderd tot het tweede leerjaar: de jongens: Fred. Steffens, John Velberg, Ab Benavente, Ab Honderdos, Wim Platte, Daan de Jong, Ab Kabel, Gerrit Kluen, Henk Meti ers, Louis Dammers, Dirk Kruijff, Dick v. d. Schans, Theo Fraaij, Dick Philippo, Piet Mei- ne, Dick van Kampen, Cees Caro, Leo Plan ting, Berry Verbeek, George Wüstefeld, Jan Schreurs, Karei Suyling, Chris Raget, Eddy Koning, Ronald Hoffman, Jan Elfers, Henk Maurits, Piet Frumeau, Kurt Löb, Heinen Löb, Louis van Beers; de meisjes: Tineke Kruse, Carla Straus, Doke v. d. Koog, Bets Velberg, Clary Stam, Silvia de Vries, Lies Kokke, Ding v. d. Vliet, Hans van Winsen, Noortje de Geest, Hanny Zonneveld, Tini Boersma, Nelly Ruys, Ida van Waveren, Kitty van Nees, Emmy Vissers, Else de Wit, Miep Bos, Mientje van Ieperen, Netty Stadt, Jopie Lakaise, Gré v. d. Heuvel, Ida Vogel, Irmy Houben, Corry Timmermans, Sonja Dek ker, Mety Pauw, Diny Lablans, Ina v. Beau mont, Jopie Sierhuis, Tiny Sierhuis, Bep van Gielen, Lineke van Nofterik, Mariene Friesicke. Bevorderd tot het derde leerjaar; de jongens: Joop Dijkstra, Jan Grillemans, Tonny Hoopman, Cybolt Machielse, Freddy Res ting. Tonny van Houtum, Bert Sabelis, Frits Huijsman, Walter Voges, Herman Roeland, Evert Spoelder. Paul van Waveren, Dirk Keisers, Loek Rusman, Ko van Bakel, Jan Verheg, Hans Aulich. Paul Metz, Gerard Kraamwinkel, Ger rit Noteboom. Dirk Bakker, Gerard Kauffmann, Egbert ter Horst, Rulof van Gorkom, Willy Niewerf, Frits Frederikse, Piet van Zeeland, Henk Joossen, Udo de Mol; de meisjes: Willy Souwer, Edith Siegerist, Vera Staritsky, Hannie Steensma, Nelly v. Keu len, Truus Bakker, Erica Koch, Maaike Lahaise, Yvonne Kolderie, Annie Kluen, Hetty Mooy, Corroe Jansen, Henny v. d. Velden, Henny West hof, Tineke Zorge, Julie Kaesenhout, Mary Nij- kerk. Bevorderd tot het vierde leerjaar: de jongens: Kees Boudewijn, Az Dekker, Leo de Haan, Richard van Eldik, Jan Machielse, Ab Donkelaar, Reindert IJsenbout, Nico Dis selkoen, Frits de Geest, Aat Keisers, Tjerk Pol, Wiebe Steensma, Henk Bitter, Eric Eggers, Henk Hoogewoning, Freddy Kreugel, Joop Rensma, Jan Senft, Co Claassen, Frans Holling, Piet Kamstra; de meisjes: Annie v. Blommestein, Joke Eynt- boven, Ina Hubbelmeyer, Elly Kok, Aagje Plomp, Clara van Winsen, Rimy Kaersenhaut, Lies Alterman, Hanny Kryger, Lies van Steyn, Emmy Tjakkes, Ellen Weisenborn, Jo v. d. Heuvel, Jeanne Meyer, Trees Verbeek, Annie Hospes, Elly de Vries. Gevestigd: J. Aldershof, Meerstraat 4; H. J. van Benten, Leidschestraat 69; G. den Hoed, Weeresteinstraat 22; G. H. Kremer en echtgen., Haarlemmerstraat 34; J. P. Muller, Treslong- straa 18; W. Philippo met gezin, Leidschestraat 155; A. C. Schilpzand, Weeresteinstraat 113; L. Speelman en echtgen., Meerstraat 202; C. J. M. Veldhoven, Leidschestraat 66; G. W. Verschut, Hofstratt 11; H. E. van Waveren, Haarlemmer straat 56; H. Westerlaken met gezin, Loosterweg III 40. Vertrokken: G. J. Bos, Voorburg, Lugtenburg- straat 37; A. P. van Kesteren, Noordwijkerhout, Haarlemmertrekvaartweg 9; C. G. van der Meij, Haarlemmermeer, Draverslaan 27; A. W. P. Out, Den Burg, Texel, Zwaanstraat 6; Th. Schouten, Heemsede, Jan v. d. Bergstraa 41; A. de Vos, Uithoorn, Jaagpad 36; H. J. Willemsen, Lutte- Burgerlijke stand. Geboren: Franciscus Theodorus, z. van M. F. Berbiers en J. Turk-, Gerar, z. van J. W. Glas en«E. Kockelkoren; Paula Catharina Maria Cornelia, d. van J J. Rusman en M. G. Jonkman. Ondertrouwd: J. Hamberg en J. C. E. Vlot- man; M. van der Zande en G. Th. Buckens. Getrouwd: J. Rijke en C. G. van der Meij. Overleden: H. A. van der Werff, m„ 34 j.; A. M. de Groot, echtg. van M. J. van Beelen, v., 58 jaar. R.K. Volksbond. De kring Santpoort van den R.K. volksbond kwam in café Van Tunen bijeen. De voorzitter herdacht de gesneuvelden, waarna enkele eenvoudige agendapunten werden behandeld. De leden werden aangespoord trouw aan de organisaties te blijven. De katholieke pers en den K.R.O. moeten wij blijven steunen. De voorzitter van de spaarkas deed mededee» lingen over de brandstoflevering. Door den K.N.V.B. zijn een zeventiental spe lers uitgekozen, waaruit het Nederlandsche elf tal zal worden gevormd. Naar wij vernemen, behooren ook onze plaatsgenooten P. Kraak en De Vries tot de candidaten. Wanneer zij tot de uitverkorenen behooren, zullen zij uitkomen in de liefdadigheidswedstrijden, die waarschijn lijk alle deze maand nog zullen worden ge speeld. Ook in de afgeloopen week zette de daling van het aantal werkloozen zich voort. Het aan tal ingeschreven werkzoekenden, dat aan het begin der afgeloopen week 2508 bedroeg, ver minderde met 20. Van deze 2486 werkzoekenden w"aren 1885 geheel en 43 gedeeltelijk werkloos. De totale werkloosheid in dezelfde week van 1939 be droeg 1128. De eerste Diocesane Tennisdag van dit sei zoen, die georganiseerd werd door den D.H.S.B. en den Sportraad, op Zondag 21" Juli a.s. des middags 12 uur, zal aanvangen in Tennispark „De Hoogeberg" aan de Pijlslaan te Haarlem. Deze dag belooft, naar het aantal deelnemers en deelneemsters te oordeelen, buitengewoon geanimeerd te worden. Of de animo in het Zuidelijk gedeelte van ons Diocees die der Noorderlingen evenaart, of misschien zelfs overtreft, zullen de komende weken leeren. Op Zondag 4 Augustus wordt n.l. een tweede Diocesane Tennisdag georganiseerd en wel te Rijswijk in het Tennispark „Te Werve", zeer gemakkelijk te bereiken vanuit Leiden, Den Haag, Delft en Rotterdam. Ook hier wordt door de senioren gespeeld in vijf wedstrijden n.l.: a Heeren enkel b. Heeren dubbel c. Dames enkel d. Dames dubbel e. Gemengd dubbel Het dubbelspel wordt gespeeld in le en 2e klas, het enkelspel in 3 klassen. Voor Junioren worden aparte wedstrijden gehouden. Inschrijvingen vóór 20 Juli bij den Sportraad, Koningslaan 30, te Amsterdam Z., waar tevens alle nadere gegevens worden verstrekt. Ja. he uidi, zijn automobilisten, die hun wagen niet afsluiten als ze hem onbeheerd laten' staan I Ideaal, zooietsvoor los loopende jongens om zoo'n' auto even te „leenen' voor n „vroolijken avond 1' En wat erop volgt?.1»Politie rechtbank11 Brengt hen niet in verleiding: «luit uw auto afll (Gedeeltelijk gecorrigeerd ROME, 15 Juli (Stefani). De diplomatieke medewerker van het agentschap Stefani syn thetiseert als volgt de meeningen, die hij in bevoegde kringen heeft vernomen met betrek king t>ot de jongste vlOotoperaties in de Mid dellandsche Zee: le. De Britsche Westelijke en Oostelijke vlootstrijdkrachten, die gezamenlijk operee- ren, trachtten de Italiaansche kusten te naderen, doch werden gedwongen zich naar de bases van Gibraltar en Alexandrië terug te trekken. De legende van het vermeende overwicht van de Britsche vloot in de Mid dellandsche Zee heeft daarmede afgedaan. Het resultaat van de gevechten heeft aan getoond dat Italië, dank zij zijn sterken zee- strijdkrachten en dank zij de superioriteit van zijn luchtmacht, gesteund door gewel dige strategische posities, volkomen in staat is den weg op het centrale schaakbord van de Middellandsche Zee te versperren. 2e. Om de bases van Gibraltar en in den Levant te verdedigen is Engeland verplicht zijn strijdkrachten in de Middellandsche Zee in twee groepen verdeeld te houden. Italië daaren tegen, dat de controle over de Straat van Sicilië en de Straat van Messina heeft, is steeds in staat de verbinding tusschen zijn zeestrijd krachten zoowei hl bet Oosten als in het Wes ten tot stand te brengen. 3e. De Italiaansche luchteskaders van Sicilië en van Libye, versterkt dbor die van Sardinië en Apulië, beletten de Britsche vloot zich van Malta als steunpunt te bedienen. Malta is nog slechts 'n vesting van geringe waarde, die reeds grootendeels ontruimd is. 4e. Het oostelijke Britsche vlooteskader is tij dens de terugreis naar Alexandrië verscheidene malen doeltreffend gebombardeerd door Ita liaansche luchteskaders, die in Sicilië, Apulië, Libye en de Dodekanesos waren opgestegen. 5e. Het Britsche eskader in het Westelijk deel van de Middellandsche Zee is tijdens de terug reis naar Gibraltar eveneens ernstig getroffen. De „Hood", het machtigste schip van Engeland, was gedwongen zijn vaart van 31 knoopen tot slechts 8 knoopen te verminderen, hetgeen den ernst van de opgeloopen schade bewijst. Deze schade is overigens nauwkeurig op foto's vast gelegd. 6e. De Britsche vlooteskaders in het weste lijk en het oostelijk deel van de Middelland sche Zee kunnen in verband «net de groote afstanden het centrale schaakbord niet bereiken zonder onmiddellijk door de Italiaansche sche pen en vliegtuigen te worden opgemerkt. Iedere kans op verrassing is uitgesloten. Voorts be schikt Engeland in de Middellandsche Zee niet over werven voor scheepsreparaties. Concludeerend kan gezegd worden dat de eerste operaties, die op de meest energieke wijze door de Italiaansche vloot- en lucht strijdkrachten ten uitvoer zijn gelegd dui delijk hebben aangetoond dat er in de Mid dellandsche zee geen Britsch overwicht meer bestaat en dat de Britsche vloot niet meer ongestraft haar bases te Gibraltar en Alexandrië kan verlaten om het centrale schaakobrd te naderen. was 2e secretaris van den Bijzonderen Raad van St .Vincéntius en later president van de St. Vincentiusconferentie der St. Antoniuspa- rochie aan den Groesbeekschen weg te Nijme gen. De overledene heeft vooral jarenlang groo te zorg bestee daan de hulp voor de verwaar loosde jeugd. Met ingang van het nieuwe seizoen zal Louis Zimmerman, de eerste concertmeester van het Concertgebouworkest, als zoodanig aftreden en zich nog uitsluitend aan solospel gaan wijden. Zijn opvolger wordt Ferdinand Helman, die ook eerste concertmeester is. BOEKAREST, 15 Juli (D N.B.). De Roeoieen- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Ma- noilescoe, heeft naar aanleiding van zijn ambts aanvaarding aan den Rijksminister van Buiten landsche Zaken, von Ribbentrop, een telegram gezonden, waarin hij de hoop uitspreekt, dat de betrekkingen tusschen Duitschland en Roe menië zich zullen ontwikkelen langs de lijnen van toenadering, vriendschap en begrip, waar toe de stem van het geweten en het belang van de nieuwe, in wording zijnde Europeesche orde leiden. Rijksminister von Ribbentrop heeft voor dit telegram bedankt en gezegd: ,,U kunt er van overtuigd zijn, dat u bij mij altijd begrip en hulp zult vinden voor uwe pogingen op het vertrouwen gebaseerde betrekkingen tusschen onze beide landen tot stand te brengen". MADRID, 15 Juli. (D.N.B.) In de kerk van San Jeronimo is gisteren een plechtige H. Mis opgedragen, voor den vier jaar geleden op den vooravond van de nationale opstanding ver moorden Calvo Sotelo. Hierbij waren aanwezig de geheele Spaansche regeering, het diploma tieke corps, de militaire en burgerlijke autori teiten, alsmede talrijke vertegenwoordigers der Falange. NEW YORK, 15 Juli (DNB). In Chicago is vandaag de met spanning verwachte partijdag der Democratische Partij begonnen. Ongeveer 95 procent der gedelegeerden en de journalisten waren van meening, dat Roosevelt wederom candidaat zou worden gesteld en dat deze de ca.ndidatuur zal aannemen. Agenten en de aan hangers der New Deal reden door de straten en bewogen zich in de hotels met een rozet op de revers met het opschrift; „Alleen Roosevelt". De minister voor de Posterijen, Farley, die de beide eerste verkiezingscampagnes voor ROosevelt heeft georganiseerd, en die thans zichzelf can didaat heeft gesteld, toont zich zeer terug houdend. Hy heeft zijn principieele bezwaren tegen een derde ambtsperiode nog steeds niet Opgegeven en neemt geen deel aan de propa ganda voor Roosevelt. Verschillende bladen te Washington zijn een stemmig tegen de candidatuur van Roosevelt. Zoo verklaren de „Evening Star" en de „Washington Pbst", dat Roosevelt een zeer ern stige fout zou begaan, indien hij met de tra ditie dat geen president de regeeringsmachinerie er voor mag gebruiken, om langer dan acht jaar in zijn functie te blijven, zou breken. RIGA, 15 Juli (D.N.B.) Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn ook de ver kiezingen voor het nieuwe Letlandsche parle ment, die gisteren en vandaag zijn gehouden, volkomen rustig verloopen. In Riga zijn reeds 156.000 stemmen geteld, hetgeen ongeveer twee derden van het aantal stemgerechtigden vormt. De totale uitslag wordt morgen verwacht. DIXMUIDEN, 15 Juli (D.N.B.). Bij den IJser- toren te Dixmuiden, het nationale monument der Vlaamsche beweging, heeft gisteren een plechtigheid plaats gehad ter eere van de Vla mingen, die als politieke gevangenen naar Frankrijk gevoerd, mishandeld en voor een deel vermoord zijn. De voorzitter van het bedevaart comité, prof. Frans Daels van de universiteit te Gent, stelde ten aanhoore van een groote me nigte de regeering Pierlot en het geheele vroe gere stelsel van België verantwoordelijk voor de mishandeling en het neerschieten van tal rijke Vlamingen. Op 60-jarigen leeftijd is te Nijmegen overle den de reserve-majoor A. J. M. Thijssen, oud leider van den Landstorm, oud-lid van den ge meenteraad van Nijmegen, oud-voorzitter van de Nümeegsche Volksuniversiteit, oud-secreta ris van het Roode Kruis afd. Nijmegen en van de Vereeniging tot bestrijding van de tubercu lose. De overledene had een eervollen staat van dienst en heeft zich ook gedurende vele ja ren zeer verdienstelijk gemaakt voor verschil lende katholieke charitatieve doeleinden. Hii MüNCHEN, 15 Juli (D.N.B.)Woensdag komt een trein met 716 Italiaansche arbeiders aan te Rosenheim, vanwaar zij naar groote Duitsche fabrieken gebracht zullen worden. Op 18 Juli volgt een tweede trein, gevolgd door andere transporten. In totaal zullen 20.000 Italiaansche industrie-arbeiders in Duitschland werk vinden krachtens de overeenkomst tusschen de fascis tische federatie en den Duitschen minister van Arbeid. Het Muiderslot is met ingang van heden weder voor het publiek opengesteld. Het slot is niet meer kosteloos te bezichtigen- Maandagavond half zes is op den Westzeedijk te Rotterdam ter hoogte van de Noorsche kerk de 58-jarige wielrijder D. van Beest aangereden door een vrachtauto, geladen met puin, welke werd bestuurd door den 34-jarigen chauffeur M. V. O. uit Rotterdam. De auto reed den man over het onderlichaam, tengevolge waarvan hij korten tijd na het ongeluk overleed. Naar wij vernemen, zal de heer F. D. Ver meulen, secretaris van het bestuur der Reeders- vereeniging van visscnersvaartuigen te IJmui- den, met ingang van 1 Augustus zijn functie neerleggen. Tot opvolger van den heer Vermeu len werd benoemd de heer W. G. Meijboom. Ruim 22 jaar heeft de heer Vermeulen deze functie op voortreffelijke wijze vervuld. Het Amsterdamsche Hulpcomité 1940 schrijf' ons: Zooals reeds in de dagbladen werd aangekon digd, is door het Amsterdamsche hulpcomité 1940 onmiddellijk na de straatcollecte begonnen met de inzameling van gelden door het verzen' den van circulaires. Het comité gaat regelmatig en met voortvarendheid «net het verzenden van circulaires door, in het stellige vertrouwen, da' de geadresseerden zich niet onbetuigd zullen laten. Reeds werden flinke bedragen ontvangen» doch gezien den grooten nood van de getroffen landgenooten in de geteisterde gebieden vortf^ het totaal der tot dusverre in Amsterdam W' gezamelde gelden toch nog niet het bedraë Amsterdam waardig. Waar de hoofdstad des lands met zijn vel® belangrijke instellingen, bedrijven en onderne- mingen, en met het grootste aantal inwoner5, zeker aan den spits moet komen te staan bü deze nationale hulpverleening, doet het Aim sterdamsche Hulpcomité 1940 een dringend be' roep om spoedig een bijdrage te zenden, resp; een reeds gezonden, doch naar verhouding f® kleine bijdrage, aan te vullen. De gironummers van het Amsterdamsch Hulpcomité 1940 zijn postrekening 389300, gen' giro no. 5500. Donderdag 18 Juli zal het Concertgebouw" orkest onder leiding van Eduard van Beinun een concert geven met medewerking van de violist Carl Flesch. Het programma bestaat n de ouverture ,,Eiuyanthe" van Weber, b Vioolconcert van Beethoven en de Sympli°n van C. Fra-nck.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4