Accoord Tokio-Londen inzake staking van wapentransport De kabinetscrisis in Japan Eerste verlieslijst der Italiaansche marine meldt 322 dooden Verrichtingen ten behoeve van de Duitsche weermacht Bouvigne-meisjes zijn terecht Tsjang Kai Tsjek uit zijn teleurstelling Britsche schepen gaan China verlaten Verordening regeling der vergoeding Japansche vloot actief op kust van Tsjinhai Hevige uitwerking van het bombardement op Haifa Plan voor vlootpatrouilles op Westelijk Halfrond VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 18 JULI 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal t 3.25. Bij onze Agenten Uy2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTICSTE JAARGANG No. 22499 Tokio en Washington KOERS VOOR OMREKENING VAN REICHSKREDIT- KASSENSCHEINE Japansche commissies naar Ned.-Indië Matsoeoka zal Buitenlandsche Zaken op zich nemen VERKIEZINGSUITSLAG IN LITAUEN Explosie in Roemeensche electrische centrale Gibraltar opnieuw met bommen bestookt Een interview met minister Baudoin Over een totale revolutie en Europeesche vraagstukken Te Tokio niets bekend over Brit sche poging tot bemiddeling De betrekkingen tusschen Engeland en Mexico Weer goud naar Amerika Christen-zijn ROOSEVELT MAAKT WEER GOEDE KANS Polemiek over wijziging in de verklaring van Bankhead NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek of TOKIO, 17 Juli (D.NJ5.). Volgens een hier Uitgegeven mededeeling hebben de Engelsch- Japansche onder-handelingen voor het sta ken van de oorlogsleveranties via Hongkong en Birma aan Tsjang Kai Tsjek tot een overeenkomst geleid. In de verklaring wordt gezegd, dat de uit voer van wapens en munitie via Hongkong reeds sedert Januari 1939 was verboden. De Britsche, regeering zal vanaf 18 Juli voor een periode van drie maanden het vervoer Van wapens, munitie, petroleum, vrachtauto's en spoorwegmateriaal via Birma verbieden. Be Japansche consulaire autoriteiten in Hongkong en Rangoon zullen in contact blijven met de Britsche autoriteiten, ten einde het ten uitvoer leggen van de over eenkomst te controleeren. In politieke krin gen wordt deze overeenkomst als een com promis beschouwd. Volgens bericht Hit Tsjoengking heeft maar schalk Tsjang Kai Tsjek in een verklaring zijn "Pvatting weergegeven over het Britsch-Japan sche accoord over de oorlogstransporten via hirrr.a en over het vraagstuk van bet sluiten *an een vrede tusschen China en Japan. Be houding van Groot-Brittannië, aldus ver gaarde hij, beteekent in de praktijk een onder steuning van Japan. Hierdoor zal Engeland niet clleen zijn vriendschap met China doen ver fijnen, doch ook zijn eigen positie in het Verre posten prijsgeven. Indien Groot-Brittannië hoopt door het sluiten van den weg via Birma ben oorlog in het Verre Oosten te kunnen be korten, dan zal het slechts het tegendeel be reiken. Zoolang China zijn doel, het behoud van zijn souvereiniteit en de ongeschondenheid van zijn grondgebied, niet heeft bereikt, zal het de wapens niet neerleggen. Hull's verklaring over het standpunt der Ver eenigde Staten ten aanzien van de afsluiting der toevoerwegen voor Tsjang Kai Tsjek wordt door de Japansche bladen eenstemmig en in scherpen vorm als een inmenging in Japansche aangele genheden afgewezen. De „Tokio Asahi Sjim- boen" verklaart, dat de aangelegenheid Amerika niets aangaat en ook niets uitstaande heeft met de door Huil genoemde beginselen van den vriien handel. Japan kan een inmenging der Vereenigde Staten in geen geval toelaten. Zooals de „Tokio Nitsji-Nitsji" meent, is het reeds gewoonte geworden, dat de Vereenigde Staten steeds tusschenbeide komen, wanneer Japan met andere mogendheden onderhandelt, terwijl de „Jomioeri Sjiir.boen" schrijft, dat Japan zich bij zijn uitgestippelde politiek ook niet door de Vereenigde Staten van de wijs zal laten brengen. De beperking van de leveranties heeft, slechts betrekking op zekere groepen en heeft niets te maken met een algemeene ver hindering van den handel, aldus de „Tsjoegai Sjogio Sjimpo". Indien Amerika Tsjang Kai Tsjek echter nog steeds wil steunen, is ieder ver der woord overbodig. De toenemende uitschakeling van Enge land uit de Chineesche kustscheepvaart en de voortdurende inkrimping van de nog beschikbare Engelsche scheepsruimte zijn, volgens een Japansch bericht uit Sjanghai, voor de Engelsche scheepvaartmaatschappij Mollers aanleiding geweest om van haar scheepstonnage van 140.000 ton zes groote schepen en 18 van middelmatigen inhoud aan de Britsche regeering af te staan. Naar verluidt zullen deze schepen eind Au gustus naar Hongkong worden gebracht In goed ingelichte kringen alhier wordt verklaard, dat andere groote Engelsche maatschappijen in de Chineesche kustvaart, ten gevolge van de ver scherping der Japansche blokkade aan de Chi neesche kust, eveneens overwegen verschillende van haar schepen uit de Chineesche wateren terug te trekken. iy De Chineesche maarschalk Tsjang Kai Tsjekwiens positie werd verzwakt door het staken der Britsche wapenleveranties Bij verordening van den rijks-commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is met ingang van Woensdag de koers voor het om rekenen van rijkscreditkasbiljetten tot guldens als volgt vastgesteld: 1 gulden 133 Reichspfennige. TOKIO, 17 Juli (D.NB.) De woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat over ongeveer twee weken twee Japansche commissies naar Nederlandsch- Indië zullen vertrekken om onderhandelingen te voeren over economische en handelskwesties. Een der commissies staat onder leiding van den vroegeren ambassadeur in Warschau, Sako. TOKIO, 17 Juli (D.N.B.). Nadat prins Ronoje met den Keizer een onderhoud van een uur had gehad, verliet hij het paleis en begaf zich onmiddellijk naar de club der Senatoren, waar hij met de ministers van Oorlog en Marine onderhandelingen heeft gevoerd over de bezetting van hun posten ®n over de nieuwe politieke structuur van Japan. Zooals later werd bericht zijn tijdens de bespreking tusschen prins Konoje en de ministers van Oorlog en Marine luitenant- generaal Tojoe en admiraal Oikawa voor- loopig belast met de portefeuilles van Oor log en Marine. Verder verneemt Domei in goedingelichte kringen, dat de vroegere president van de Znid-Mandsjoerysche spoorwegmaatschappij, Matsoeoka, de portefeuille van Buitenland sche Zaken op zich zal nemen. Volgens D.N3. wordt in verband met het Aftreden van het kabinet-Jonai veel aandacht 6®schonken aan een brief van den minister van r°rlog, Hata, dien deze op 14 dezer aan Jonai beeft gericht en die thans wordt gepubliceerd 10 dezen brief zegt Hata: ..De wereld maakt tegenwoordig een funda- bienteele verandering door Daarom moet alle Aandacht worden geschonken aan de maatrege- eh, die noodig zijn voor het voeren van den ®orlog en voor de vernieuwing van de buiten- atidsche politiek. De regeering echter blijft ^rkeloos en maakt den indruk, alsof zij de bij bitstek geschikte gelegenheid om de Chineesche festie op te lossen ongebruikt voorbij iaat ^-an. Zou het daarom niet raadzaam zijn, dat bc eerste minister aftreedt, om de invoering een nieuwe politieke structuur mogelijk te biaken?" Jonai zou een nieuwe politieke struc- bur als niet noodzakelijk gekenmerkt hebben ?b de eischen van Hata hebben afgewezen. Deze beeft hierop zijn ontslag aangeboden en dit eer heeft tenslotte geleid tot het aftreden der Geheele regeering. Kaunas, 17 Juli (DNS.). Vanochtend is het *®sultaat van de verkiezingen voor den Sejm ge publiceerd. Op de beide stemdagen hebben ••386.569 personen, 95.51 procent van alle kie- jfs, hun stem uitgebracht. Op de gemeen schappelijke en eenlge lijst zijn 1.375.349 stem- en of 99.19 procent uitgebracht. Boekarest, 17 Juli. (d.n.b.) vanochtend lr°eg heeft zich in de turbine-afdeeling van de b ®ctriciteitsfabriek te Galatz een hevige ont heffing voorgedaan. Vijf arbeiders werden ge- Een groot gedeelte van de fabriek werd beschadigd. Over de oorzaak is niets na- bekend. stadhouder van Galatz heeft in een offi- ®ele verklaring medegedeeld, dat hij alle moge- Kik, e maatregelen zal nemen teneinde de door - aanslag in gevaar gebrachte stroomvoor- biög der stad voortgang te doen vinden. ERGENS IN ITALIë, 17 Juli (Stefani). Het Italiaansche hoofdkwartier publiceert de eerste verlieslijst van de Italiaansche marine bij den strijd tegen Frankrijk en Engeland. De lijst bevat de namen van 149 gewonden en 322 doo den, waarbij 3 leden van het burgerpersoneel moeten worden opgeteld. Verdwenen zijn 283 militairen en e«n lid van het burgerpersoneel. Volgens een D.NJB.-bericht van de Syrische grens heeft het bombardement van Haifa door de Italianen onder de Arabische bevolking van Damascus groote geestdrift gewekt. Aan de be toogingen in Damascus en ook in Beiroet, die spontaan door samenscholingen van menschen en optochten door de straten tot uitdrukking kwamen, hebben ook in uniform gekleede Fran- schen deelgenomen. Op de bergen aan de grens tusschen den Libanon en Palestina staan vele menschen te kijken naar de geweldige rook wolken, die opstegen uit de brandende raffi naderijen. Het schijnt dat de nieuwe raffina derij, die in allerijl eerst kortgeleden afgebouwd was, in haar belangrijke deelen verwoest, zoo niet geheel vernield is. De vlammen slaan op uit ongeveer 50 olietanks. Wanneer de thans waaienc'% Westenwind naar het Oosten mocht omslaan, zou de geheele stad in rook worden gehuld en misschien zelfs moeten worden ont ruimd. De slag in de Middellandsche Zee werd besproken door Ansaldo, den hoofdredac teur van de „Telegrafo", die wijst op de grootte der Britsche verliezen. De resul taten van dezen slag, aldus Ansaldo, maken aanspraak op ieders belangstelling. Van het grootste belang Is het moreele effect, om dat de macht, de trots en de mentaliteit van de Britten diep zijn vernederd. Want voor de Britten was de Middellandsche Zee steeds een binnenzee, waaraan koloniale volkeren woonden, die met argwaan en mis prijzen werden gadegeslagen. Toen Engeland hier binnendrong vestigde het ook hier zijn politiek en strategisch systeem, dat de „mare nostrum" beschouwde als een zee van papisten en barbaren, waar de beschaving slechts werd aangetroffen in de clubs van Gibraltar en Malta. Thans worden de groote Britsche vlooteenheden echter geslagen door de schepen en vliegtuigen van het volk, dat in het hart van de Middel landsche Zee leeft en dat daarvan het hart is. De Britsche vloot wordt thans opgejaagd naar Gibraltar en Alexandrië. De beteekenis van deze gebeurtenis is meer dan enkel die van een zeeslag, het is de ondergang van een eeuwen oude macht, van vooroordeelen die zich van ge slacht op geslacht handhaafden en van den puri- teinschen trots, die een ziekte van hoofd en hart was geworden. Naar uit La Linea wordt gemeld is Gibraltar Dinsdag opnieuw gebombardeerd. Van het Brit sche slagschip „Hood" en van .het vliegtuig moederschip „Ark Royal" die korten tijd ge leden zwaar beschadigd in de haven waren aan gekomen, stegen geweldige rookwolken op, die doen veronderstellen, dat deze schepen opnieuw zijn getroffen. Maandag is Gibraltar vier keer gebombardeerd. Ia La linea zgn talrijke per sonen door granaatsplinters van het Britsche luchtafweergeschut gewond. Volgens bericht uit Londen, deelt de Brit sche admiraliteit mede, dat het hulpoorlogs schip „Van Dyck" (13.241 brt.) op 10 Juni onder de Noorsche kust tot zinken is ge bracht. HAVANA, 17 Juli (D.N.B.) De vroegere president van Cuba, Hevia, heeft meegedeeld dat hij Roosevelt 'n voorstel heeft gedaan over het samenstellen van gemeenschappelijke vloot patrouilles van alle Amerikaansche staten. Het zou in de bedoeling liggen deze schepen onder één opperbevel te laten opereeren. Voor de verdediging van het Westelijk Halfrond deed Hevia het voorstel ook nog een pan-Ameri- kaansche marineschool op te richten. Verder stipte hij de mogelijkheid aan dat de Ver. Staten aan de andere Amerikaansche Staten leeningen zouden verstrekken voor hun vloot- bouw. GENÈVE, 17 Juli. (D.N.B.) Het „Journal de Genève" publiceert een interview met den Franschen minister van Buitenlandsche Za ken Baudoin. De totale revolutie, aldus Baudoin, die Frankrijk thans doormaakt, is door twintig jaren ontevredenheid, onzekerheid, afkeer en heimelijke opstanden voorbereid. De oorlog heeft het abces doen openspringen. De revo lutie heeft zich in vrijheid voltrokken. „Wij apen onzen overwinnaar niet na," zoo ver volgde de minister. Wij zullen aan de vraag stukken Fransche oplossingen geven, oplos singen die met ons karakter, onze behoeften en onze tradities overeenstemmen. Overgaande tot de buitenlandsche politiek ver klaarde Baudoin o.a.: „Wij hebben onze diploma tieke betrekkingen met Londen verbroken. Op Oran volgden dagelijks andere en evenzeer niet te kwalificeeren aanslagen. Frankrijk zal met kalmte en vastbeslotenheid op ieder van deze Britsche aanslagen antwoorden. De laatste band, die ons nog aan Engeland bond, is doorgesne-, den. Wij aan deze zijde zijn vrij in onze beslui ten. Wij zullen voortgaan met aan de Vereenigde Staten onze traditioneele vriendschap te betui gen." Over het onderwerp economie verklaarde Baudoin: „Economische en financieele vraag stukken zullen in het Europa van morgen een groote rol spelen. Wij moeten arbeiden en met Duitschland en met Italië handel drijven, alsook met Engeland, wanneer het weer tot een rechtvaardige waardeering van Frankrijk komt. Het verarmde en overbe volkte Europa moet een verstandige econo mische structuur, een systeem van productie en verdeeling hebben, waardoor het weer kan leven en zelf zijn welvaart kan waarborgen." In het Woensdag verschenen Verordenin genblad is opgenomen een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied betreffende de vergoe ding voor verrichtingen ten behoeve van de Duitsche weermacht in Nederland. Hierin wordt om. het volgende bepaald: Hetgeen op vordering van en rechtstreeks voor de Duitsche weermacht in Nederland door natuurlijke personen of rechtspersonen, welke niet tot de Duitsche weermacht behooren, of door gemeenten is verricht, in deze verordening aangeduid als regelmatige verrichtingen (afge kort R-verrichtingen) ten behoeve van de weer macht, wordt betaald met een daartoe stroo- kende vergoeding. Tot de R-verrichtingen be hoort ook het leveren van goederen, daaren tegen niet het ten gebruike geven van stukken grond of gebouwen. Tot de R-verrichtingen behooren niet: 1) De leveringen en verrichtingen door de Nederlandsche regeeringsorganen en -bureau's. 2) Het verschaffen van kwartier (hiervoor wordt de vergoeding afzonderlijk geregeld). 3) Hetgeen verricht wordt door roerende en onroerende goederen, die onder het begrip „oor logsbuit" vallen. 4) Leveringen of verrichtingen ten behoeve van organen van het Duitsche rijk, die niet tot de Duitsche weermacht behooren (hiervoor wordt de vergoeding afzonderlijk geregeld). 5) De schade, die door de oorlogsvoering of door de bezetting veroorzaakt is (hiervoor wordt de vergoeding afzonderlijk geregeld). Hij, die een verzoek om toekenning van een vergoeding voor R-verrichtingen wil indienen, moet de gegrondheid van zijn verzoek om ver goeding en de hoegrootheid van zijn eisch be wijzen. Dit kan geschieden door middel van: 1) Het vertoon van de verklaring van het geen, verricht is of door het ontvangst-bewijs, dat door de Duitsche weermacht afgegeven is, 2) Afgifte van een verklaring, onder opgave van getuigen of van ander bewijsmateriaal. Het verzoek om vergoeding moet by de Nederlandsche gemeente, binnen welker gebied degene, die recht op vergoeding heeft, zyn woonplaats heeft, of, wanneer de ge meente zelf iets verricht heeft, door deze by den commissaris, genoemd in art. 143 der Grondwet, ingediend worden. Ten aanzien van alle R-verrichtingen, die tot en met 30 Juni 1940 geschied zijn, moet het verzoek om vergoeding in den tijd van 1 Juli tot en met 31 Augustus 1940 ingediend worden Op later ingediende verzoeken wordt geen acht geslagen. Ten aanzien van R-verrichtingen, die na 30 Juni 1940 geschieden, moet het verzoek om vergoeding ingediend worden uiteriyk op den 15den van de maand, die volgt op de maand, waarin de verrichting geschiedde. Op verzoe ken, welke niet binnen dezen termijn ingediend zyn, wordt geen acht geslagen. De gemeenten zijn verplicht om de ingediende verzoeken op hun gegrondheid en billükheid, wanneer zij het noodig achten met de Neder landsche instanties, welke belast zijn met het onderzoek der prijzen, te onderzoeken. De gemeenten moeten verzoeken om vergoe ding terzake van R-verrichtingen, die niet ge loofwaardig of niet genoegzaam bewezen zijn, afwyzen. Van deze afwijzing kan de verzoeker binnen 14 dagen, nadat hem de afwyzing be kend is gemaakt, schrifteiyk in beroep komen bü den commissaris, genoemd in art. 143 der Grondwet. De commissaris geeft de uiteindeiyke beslis sing. Voorzoover de commissaris handelt ten aanzien van verzoeken om vergoeding van ge meenten, kan van zyn beslissing niet in beroep gekomen worden. Erkent de gemeente de R-verrichting als ge loofwaardig bewezen, dan stelt zij een passende vergoeding vast, voorzoover deze ingevolge de ten tyde der verrichting geldende voorschriften betreffende het verbod van prijsverhooging ge oorloofd is. Wanneer de gemeente de R-verrichting als ge loofwaardig bewezen erkent, maar toch de met de verrichting strookende vergoeding niet kan vaststellen, in het bijzonder wegens het ont breken van grondslagen om prijzen te berekenen of wegens het bijzonder karakter van het ver richte, dan moet zy een voorstel doen ter vast stelling van zulk een vergoeding. Wanneer de door de gemeente erkende en vastgestelde vergoeding voor de afzonderlijke verrichting 1) minder bedraagt dan 200 gulden, moet de gemeente de vergoeding terstond aan den ge rechtigde tegen quitantie betalen; 2) van 200 tot en met 700 gulden bedraagt, moet de gemeente de vaststelling der vergoeding laten onderzoeken en bekrachtigen door den commissaris, genoemd in art. 143 van de Grond wet, die de erkenning of de vaststelling ver anderen of het verzoek om vergoeding geheel afwyzen kan. De commissaris moet de gemeente voorschrijven, het verzoek om vergoeding af te wijzen, of de vastgestelde of de veran derde vergoeding tegen quitantie aan den ge rechtigde te betalen. Wanneer de gemeente de R-verrichtingen er kent, maar de vergoeding daarvoor echter niet vastgesteld, maar slechts voorgesteld heeft, legt zy het voorstel voor vergoeding aan den com missaris, genoemd in art. 143 der Grondwet, voor. Deze onderzoekt of de erkenning van het geen verricht is juist en de voorgestelde ver goeding redelyk is. Hij kan de erkenning teniet doen en de gemeente voorschrijven het verzoek om vergoeding af te wijzen. Bekrachtigt hij de erkenning der gemeente zonder wijziging of slechts voor een deel, dan moet hij onafhankelyk van het voorstel door de gemeente het bedrag der vergoeding vaststellen. Wanneer de door den commissaris erkende en vastgestelde vergoeding minder dan 200 gulden bedraagt, moet hij de gemeente voorschrijven de vastgestelde vergoeding aan den gerechtigde tegen quitantie uit te betalen. Wanneer de door de gemeente erkende en vastgestelde vergoeding meer dan 700 gulden bedraagt, moet het verzoek om vergoeding via den commissaris, die de erken ning en de vaststelling onderzoeken moet en wijzigen kan, worden voorgelegd aan den secre taris-generaal van het departement van Binnen- landsche Zaken. Waneer de door den commissaris bekrach tigde en vastgestelde vergoeding meer dan 200 gulden bedraagt, moet de commissaris het ver zoek om vergoeding aan den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken overleggen. Deze zendt de gezamenlijke verzoe ken met bewijsstukken aan den hoofdintendant (chef-intendant), toegevoegd aan den weer machtsbevelhebber in Nederland, verder, die over de vaststelling der vergoeding uiteindelyk beslist en den secretaris-generaal van het de partement van Binnenlandsche Zaken opdraagt de door den hoofdintendant vastgestelde ver goedingen door de gemeenten aan de berechtig- den tegen quitantie te laten uitbetalen. Zijn alle verzoeken van een maandelijksche lyst van R-verrichtingen van een gemeente door betaling der vergoeding of door afwijzing van het verzoek afgehandeld, dan moet een exemplaar van de lijst met bijvoeging van de bewijsstukken, via den commissaris, genoemd in art. 143 der Grondwet, met het verzoek om restitutie van de door de gemeente betaalde vergoedingen, aan den hoofdintendant (chef intendant), toegevoegd aan den weermachtsbe velhebber in Nederland, gezonden worden. In het verzoek moet de gemeente bet geheele uit betaalde bedrag aangeven. Blijkt by het onderzoek bij den hoofdinten dant, dat een R-verrichting, in den zin van deze verordening, niet heef,- plaats gevonden, of dat de erkenning van de R-verrichting of de vast stelling van de vergoeding voor het geheel of ten deele in strijd met de bepalingen van deze verordening is geschied, dan kan de hoofd intendant de restitutie van de door de gemeente betaalde vergoeding geheel of ten deele weige ren. Niet gerestitueerde bedragen komen ten laste van de gemeente, die deze betaald heeft. Terugvordering van de vergoeding, welke aan den ontvanger der vergoeding uitbetaald is, is slechts toelaatbaar, wanneer de ontvanger der vergoeding by het aannemen der vergoe ding wist of slechts ten gevolge van grove na latigheid niet wist, dat hem zulk een vergoe ding of een vergoeding tot zulk een bedrag, als hem werd uitbetaald, niet toekwam. Voorzoover hieruit een onredelijke belasting van een ge meente voortvloeit, moet de ontstane schade door den Nederlandschen staat worden gedra gen. Verzoeken hieromtrent moeten de ge meenten aan den secretaris-generaal van het departement van Financiën richten, die naar eigen goeddunken beslist. De hoofdintendant geeft een uiteindelijke beslissing, welke met geen klacht of rechts middel aan te tasten is. De door de Duitsche weermacht aan de ge meenten te restitueeren bedragen voor R- verrichtingen worden door den hoofdintendant aan de gemeenten overgemaakt. De beslissing over de vraag, wie de uitgaven ontstaan op grond van deze verordening ten behoeve van de Duitsche weermacht, draagt, zal nader geregeld worden. Vervalsching of het valschelyk opmaken van bewijsstukken, alsmede valsche aangiften zyn delicten, welke zich richten tegen de Duitsche weermacht en zijn onderworpen aan het oor deel van den Duitschen krijgsraad. SJANGHAI, 17 Juli (DNB) In het kader van de blokkade tegen de kust van Sjekiang hebben de Japansche zeestrydkrachten een aanvang gemaakt met haar operaties. Woensdagochtend werd het vuur geopend op de kustfOrten in het Tsjinhai-gebied. De forten, die den toegang van de haven van Ningpoe beheerschen, zijn snel tot zwygen gebracht, waarna de Japansche landingstroepen de stellingen, waaruit de Chineezen zich zonder veel verzet te bieden hadden teruggetrokken, bezetten. Te Tokio heeft de woordvoerder van het de partement van Buitenlandsche 2aken betref fende de mededeeling van den gouverneur der Maleische Staten, Jones, dat Groot-Brittannië ten behoeve van vrede zal bemiddelen tusschen Japan en China, verklaard dat de vredesbe middeling, waarover Jones sprak, niet ter ken nis is' gekomen van het departement van Bui tenlandsche Zaken. De woordvoerder merkte op dat aan den kant van derde mogendheden, met inbegrip van Groot-Brittannië, de hoop bestond dat de vyandeiykheden tusschen Japan en China zoo spoedig mogelijk zouden worden beëindigd. Een bemiddeling als de genoemde is echter niet ter sprake gekomen. LONDEN, 17 Juli. (Reuter) In het Lagerhuis is de kwestie besproken, of de diplomatieke be trekkingen met Mexico weer hersteld konden worden. Butler verklaarde dat Groot-Brittannië door Mexico zelf tot het verbreken der betrek kingen was gedwongen en dat Engeland thans een passend antwoord overweegt. NEW YORK. 17 Juli (D.NJB.) In de haven van New York is Dinsdag het Engelsche stoom schip „Eastern Prince" aangekomen met 52 mil- lioen dollar goud van de Bank of England aan boord. Volgens de „New York Herald Tribu ne" ligt thans voor 1.75 milliard dollar aan buitenlandsch goud in de kelders van de Fede ral Reserve Bar1" We schreven over veranderde tijden en een telkens nieuwen morgen met eigene eischen. Doch welke nieuwe ochtend er ook kome, steeds zal deze van ons eischen: voluit Christen ie zijn. Met Guido Gezelle bidden wij: „O Heere maak mijn herte sterk." We moeten zijn als de Rei van Gekersten de Soldaten uit Vondel's ,Reter en Pauwels". We dienen Christus' kruis banier volgens Gezelle's gedicht in het leven vooruit te dragen en overeen komstig Vondel's woord als de eerste Christenen te zijn: „de standerddragers van 't beproefd geloof." Het leven op zijn schoonst is het leven met den Christus. Christen-zijn is niet een po ëtisch geromanticeer over den Chris tus, doch is een waarachtig hem vol gen. Christen-zijn is, dezen dag 200 fel bewogen van zoovele stormen dankbaar aanvaarden en gebruiken. Het leven roept en het leven heeft van noode doelbewuste, overtuigde werkers voor God en den medemensch. „Het geloofsteeken der Apostelen" moet onze belijdenis, onze richtlijn, ons gebed en onze daadkracht zijn, volgens de unieke beginselverklaring van het Vondel-vers. Christen-zijn is een positief leven! Uit Breda wordt gemeld: Nadat Dinsdag weer een kleine groep Nederlanders per autobus te Breda was teruggekeerd, is thans ook bericht ontvangen omtrent de verblijfplaats van de K.J.V.-meisjes van het huis „Bouvigne". Zooals bekend bestond het ver moeden, dat deze meisjes, tachtig in getal, te Barcelona zouden zijn aangekomen. Een telegram, dat via Joego-Slavië werd verzonden, be richt nu, dat zij zich allen bevinden te Trésan-Hérault, een klein plaatsje bij Montpellier. Verder zyn twee leden van de Nederlandsche missie naar Frankrijk te Breda aangekomen. Zij zullen Vrijdag opnieuw naar Frankrijk vertrekken. CHICAGO, 17 Juli iDNB) Op voorstel van de groep van Roosevelt's aanhangers is de democratische partijdag verdaagd tot hedenmiddag. Senator Byrnes, die de voor naamste agitator is voor een derden ambts termijn van Roosevelt, riep onder bijval uit, dat de partijdag zich vanavond van zyn voornaamste taak zou kwyten en Roosevelt zou aanwyzen. Leidende persoonlijkheden op den partijdag gaven over het algemeen als htm meening te kennen dat Roosevelt na de verklaring van gisteren eenvoudig zal worden aangewezen en dat hy, de een stemmigheid van de democratische afge vaardigden in aanmerking nemend, de eandidatuur zal aannemen. De onduidelyke verklaring van Roosevelt over zyn eandidatuur voor het presidentschap wordt door verschillende te New York verschy- nende bladen bekritiseerd. De „New York Times" verklaart, dat terwyl de kern van de zaak voorbij wordt gegaan, de democratische partijdag wordt opgeroepen om Roosevelt da delijk tot candidaat uit te roepen. De „New York Herald Tribune" spreekt van een verkla ring, die voor verschillende uitleggingen vat baar is. Twee van de meest intieme medewerkers van Roosevelt, de minister van Handel, Hopkins, en de minister van landbouw, Wallace, staan op het standpunt, dat de partydag Roosevelt opnieuw candidaat moet stellen, omdat met het oog op den internationalen toestand Roosevelt alleen in staat is het Amerikaansche schip van staat opnieuw vier jaar lang te sturen. Verder heeft de programmatische rede voering, die Bankhead op het democratische partyoongres in Chicago heeft uitgespro ken, een polemiek doen ontstaan in de dag bladen en in politieke kringen te New YOrk. De oorspronkelijke tekst, aooals die 24 uur tevoren aan de pers was overhandigd, bevatte den volgenden zin: „Wanneer de stemming der meerderheid van de Amerikaansche bevolking tot uitdrukking moet worden gebracht, zouden zij moeten zeggen dat wij de diepste sympathie hebben voor de Britsche familie van volken in hun stryd op leven en dood en dat wij alle slechts denkbare hulp behoorden te bieden, met uitzondering van deelneming aan den oorlog zelf." In de lezing, welke Bankhead in werke- lykheid voorlas, was deze zin weggelaten en vervangen door de volgende verklaring: ,Jk weet, dat het het standpunt is van het Ameri kaansche volk, dat wy ons tot het uiterste te weer zouden stellen tegen iedere poging om iets af te dingen op onze democratische be ginselen." De „New York Times" spreekt haar verbazing uit over deze wyziging op het laatste oogenblik, te meer daar het blad het zeker acht, dat Bankhead's toespraak door Roosevelt van te voren was goedgekeurd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1