Verstopping Uit het land van GROENENDAAL Beursoverzicht Haarlem, 18 Juli Duitsche troepen op Ouessant Meisje doodgereden Meer werk DONDERDAG 18 JULI 1940 HET MUZIEKCONCOURS Stroppen en boffen voor de Haarlemsche Politie-muziekver. Wielrijdster door vrachtauto aangereden NALATIG MEDICUS ONGEKEURDE KIPPEN Spreekuur burgemeester Het feest van den heer M. L. A. Klein DE N.Z.H.-BUSSEN Oude getrouwen terug in het stadsbeeld Aambeien? Huiduitslag? Overtollig vet? Pr. Schieffer's Stofwisselinggzout Examens NATIONALE INZAMELING VOOR DEN OPBOUW 1940 „Neem die D.K.W. maar mee!" Het mysterie rond een gemobïli- seerden motor Eerste Kerkconcert der H.O.V. BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE HAARLEMMERLIEDE MET DE CENTEN VAN DEN BAAS ER VAN DOOR Concert in het Bloemendaalsche Bosch Radio-centrale Gedrukte en achteruit gaande markt Verder verloop EEN VERKLARING VAN PRINS KONOJE Overeenstemming tusschen mi nisters moet zijn verzekerd Bioscopen 19 Juli Bioscopen Anotheekdiensten Duitsch legerberichV DE NEDERL. VEREENIGlN' GEN IN DUITSCHLAND STAD Het muziekconcours van de Haarlemsche Po litie Muziekvereeniging wordt Zaterdag voort gezet. Deelnemende vereenigingen zijn: Chr. Muziekvereen. „Devote", Leiderdorp; „Crescen do"', Ouderkerk aan den Amstei; „Eensgezind heid", Sloten-Badhoevedorp; „Juliana", Uit- wijk-Almkerk; „Excelsior", Genderen (N.-B.). Des avonds geeft de Muziekvereen. „Kunst kring" uit Spaarndam, dir. P. Wit Jr., een con cert op het concoursterrein. Dit concert is ge heel belangeloos aangeboden, omdat voor dezer. Zaterdag niet minder dan 7 vereenigingen heb ben bedankt. Voor Zondag 21 Juli staat het er beter voor, ondanks diverse bedankjes. Het comité is het mogen gelukken „Harmonie Crescendo" u.t Haarlem bereid te vinden tot deelname vooi dezen Zondag aan het concours. Voorwaar een succes! Dit korps toch behaalde eenigen tijd geleden in Rotterdam in de Super-Afdeeha: Harmonie een len prijs met het hoogste aantal punten, ook in den Eere-wedstrijd. Zelfs werd het hoogste aantal punten over het geheeie con- oours behaald. Dat men kans ziet om m een week van voorbereiding nog aan een concours deel te nemen, bewijst wel de innerlijke kracht van de vereeniging, onder de zeer bekwame lei ding van den heer H. W. Hofmeester. Natuurlijk voert het korps 2 eigen gekozen werken uit. Dit recht is ook den anderen deelnemers toegekend, in verband met de tijdsomstandigheden. De nummers die Harmonie Crescendo zal uitvoe ren zijn echter niet mis, nJ. Guillaume Teil, Ouverture van Rossini en Pête aux Flambeaux van Wettge. Eventueel zal 's avonds in den Eere-wedstrijd worden uitgevoerd de 2e Hon- gaarsche Rhapsodie van Liszt. Zondag 21 Juli komen dus uit: „Onder Ons", Dirkshom, eere-af deeling fanfare; „Amster dams Fanfare Orkest", Amsterdam, eere-afdee- ling fanfare; „Kunstkring", Spaarndam, eere- afdeeling fanfare; „Muz. Gez. Wittenburg",Am sterdam, afd. uitm. fanfare; R. K. Harmonie „St. Caecilia", Velsen-N„ super afd. harmonie; Harmonie „Crescendo", Haarlem, super afd. harmonie. Harmonie „Crescendo" doet ook mee aan den Marschwedstrijd Voor de muziekliefhebbers is er dezen Zon dag zeer veel te genieten in de schitterende om geving van de prachtige Hertenkamp en Haar lemmerhout. Werkloozen kunnen op vertoon van steun- kaart aan de kassa een toegangskaart krijgen voor halven prijs. Gisterenmiddag om 1 uur had op den hoek van den SchoterwegSoendastraat een aanrij ding plaats tusschen een vrachtauto, welke be stuurd werd door G. K. uit Katwijk aan den Rijn en een twaalf-jarige wielrijdster W. O. uit Haarlem. De botsing ontstond doordat de autobestuur der aan de wielrijdster, die van rechts kwam, geen voorrang verleende. Het meisje liep bij dit ongeval een bloedende hoofdwonde op en viel even later bewusteloos. Zij werd verbonden in de polikliniek aan het Soendaplein, waarna zij met een ziekenauto van Mathot naar de Maria-stichting werd overge bracht, waar zij ter observatie is opgenomen. Het rechter portierruit van den auto brak en het frame van het rijwiel werd totaal ver bogen. De politie heeft tenen den autobestuurder, proces-verbaal opgemaakt. Een huisarts in IJmuiden behandelde een kind, dat vrij ziek was. Toen bleek, dat de ouders de voorschriften niet opvolgden, staakte hij die behandeling en een andere dokter pro beerde de ouders tot beter inzicht te bren gen. Het kind stierf eenigen tijd later. De huisarts gaf toen op verzoek van de ouders een verklaring van overlijden af, zonder dat hij zelf den dood en de doodsoorzaak had gecon stateerd. De medicus, die het kind later be handelde, had dit echter wél gedaan. De huisarts moest nu voor den Haarlemschen Kantonrechter verschijnen, omdat hij deze ver klaring krachtens de wet niet had mogen af geven. De ambtenaar eischte 40.boete ot veertig dagen hechtenis. De Kantonrechter zeide dat deze zaak is aan gebracht, omdat het zeer gevaarlijk zou zijn als de methode van dezen medicus navolging zou vinden. Hij veroordeelde den verdachte tot een boete van 50. Voor den Haarlemschen Kantonrechter stond gisteren een poelier terecht, die in zijn auto een tweetal kippen vervoerde, die niet voorzien waren van een stempel van deugdelijkheid. Erger was echter, dat een der kippen kenne lijk tuberculeus was en witte vlekken op den lever had. De controleur, die tegen den ver dachte getuigde, zeide, dat de kippenhandelaar als vakman direct aan het uiterlijk van de kip had moeten zien, dat zij ziek was. De Kanton rechter veroordeelde verdachte conform den eisch tot een geldboete van 25.— of vijftien daeen hechtenis. Daarbij' werd echter de ver zekering gegeven, dat het een volgende maal zeker op hechtenisstraf zou uitloopen. De burgemeester is morgen, Vrijdag, verhin derd zijn gewone spreekuur te houden. Zooals wij reeds berichtten zal de heer M. L. A. Klein op Zondag 31 Juli zijn zilveren jubi leum als raadslid vieren. Dien dag zal de ju bilaris van half drie tot half vijf gelegenheid geven tot gelukwenschen in zijn woning aan de Laurens Costerstraat 23. Haar opleiding genoten zij in St. Veronica. Spaarne 89, Haarlem. Met September beginnen weer nieuwe cur sussen- Aanmelding vóór 3 September. Bij de te Amsterdam gehouden examens der Federatie voor Stenografie „Groote" zijn de navolgende leerlingen van het Instituut Fris, Leidschevaart 54 te Haarlem geslaagd, te we ten vcor: Kantoorstenograaf Fransch 100 lettergr. mej. N. Hettelingh te Heemstede. Kantoorstenograaf Duitsch 100 lettergr. mej. N. Hettelingh te Heemstede. Machineschrijve.n. de dames H. J. M. Beeke laar, M. S. Copini, N. M. Vogelaar en de hee- ren A. J. A. Vos, L. B. Vos en J. F. Vos, allen te Haarlem. Vanmorgen reden de brauw-grijze bussen van de N .Z. H. T. M. weer door de stad, na een afwezigheid van vele weken. De Haarlemmers keken ze na, met een gezicht van „gelukkig, alweer een stap dichter naar het normale leven." De trajecten zijn wel ingekort, maar zeer velen zijn toch gebaat met het herleefde vervoermiddel. Tien van de 29 bussen zijn in bedrijf gesteld, na een vacantie in het zuiden des lands. Daar werden ze bestuurd door personeel van de A. T. O.; de eigen chauffeurs kwamen grooten- deels weer „op de tram". Het hulppersonee' werd dan ook niet opgeroepen, zoodat dit de terugkomst van een gedeelte van het autobus- senpark zeker zal toeulchenj. DAN Men voelt zich vrijer en gezonder. Flacon f 1.05. Dubbele flacon f 1.75 bi] apothekers en vakdrogisten. A. NATTERMANN CIE. KöLN-BRAUNSFELD 1. 2e Hong. Rhapsodie v. Liszt, Staatskapel Berlijn. 2e Hong. Rhapsodie v. Liszt, I. Morton en D. Kaye, piano. 2. Traume von Dreimaderlhaus, Paul Godwin Das Dreimaderlhaus, Meistersextet. 3. Love everlasting, Albert Sandler. L'amour toujours l'amour, Maxine Sullivan. 4. Diddle-dum-dee, L. P. Acc. Band. Diedeldomdie, Willy Derby. 5. Tiger Rag, Nat Gonella. Tiger Rag, Mills Brothers. 6. St. Louis Blues, Joe Daniels. St. Louis Blues, Maxine Sullivan. 7. On Linger Longer Island, Billy Thornburn. Bieb'le Bonze Eiland, August de Laat. By dé Woensdag JJ. gehouden examens voor den bond van „Groote-Schryvers" St. Gene- sius, zyn geslaagd voor kantoor-stenograaf 130 lettergr.; de dames Bettie v. d. Ve'dt, TTUy Harthoom. Willie Goedemans, Piek Kol, Alio Spee. Haarlem; Paula Schutter, Heemstede; Ria Dykzeul, Spaamwoude. Voor typiste: de dames Rie Rozenhart. R'ol Dames, Hennie Rompa, Haarlem; Hermien de Jong, Aerdenhout. Moet u weten, 'k hoorde dat Meneer A't vergeten had. Millionnair was juist afwezig, Bloemist C. was te druk bezig. Juffrouw D. was ,,uit de stad", Koopman E. zat juist in bad. Mevrouw F. was druk aan 't stryken, Tante G. ging niet eens kijken, Fabrikant H. (een millionnair) gaf wel.... maar.... bij het chèque-invullen, vergat hij inderhaast twee nullen. Jonkheer I. die zou wel zenden. Bankier J. was naar Ostende. Ridder K. zocht naar z'n chèque-boek, toen ie 't had, was collectant zoek. Freule L. die had zoo'n hoofdpijn, Mevrouw M. keek door 't gordyn. Juffer N. haald' juist haar rente, Dokter O. was naar patiënten. Bakker P. had juist de bollen gaar. Slager Qnaar 't abattoir. Meester R. stond juist te pleiten, Oom S. moest voor z'n tanden „byten". Kapster T. stond t'onduleeren, Student U.... was aan 't studeeren. Ingenieur V. zat in 'n moeiiyk probleem, Huid-arts W. had zelfexceem. Meneer X., heel rijk, puissant, vond z'n gift aan schralen kant. Schilder IJ. die stond te hoog, Schipper Z. zat niet op droog. Heel deez' alfabet-familie, Duizendmaal een escadrille, wilde toch het hunne doen, ter wille van hun goed fatsoen. De collecte was reeds afgeloopen, speldjes kon je niet meer koopen. Echter wys 'k u graag den weg, Als 'k u 't Giro-nummer zeg. NATIONALE INZAMELING DEN HAAG, 388.000, JA?? HEEL GRAAG!!!!! Wilt u 'n voorbeeld? luister even, een CONDUCTEUR ging weekloon geven. Een NAARDER WERKMAN gaf tien gulden ('n tip?) ZOON HERVONDEN, 't was EEN RIB. U weet, het is voor huizenbouw, 'k noem u prijzen, even gauw, spijkers 80, plank of slot 2 pop, ('t valt niet tegen!?) kubiek zand 3, wapen beton kost negen, 100 tegels ZEVEN, deur kost TIEN, 100 PANNEN, zes en "n half, ELKE GIFT IS EEN POT ZALF. NEGENTIEN POP voor DUIZEND STEENEN, Armen geven is GODE leenen. Wilt g'u met 't idee verzoenen: „VRIJE HEFFING" stuur MILLIOENEN. Dus; DRIE - ACHT - ACHT en nog DRIE NULLEN Ga maar vast de Chèque invullen. POTGIETER Een acht-en-twintigjarige Amsterdammer, die tijdens de mobilisatie in Bloemendaal gelegerd was, had zijn D.K.W.-motor in het Kegelgebouw laten staan. Toen de oorlog uitbrak, werd hij naar zijn plaats van bestemming gedirigeerd en hoorde niets meer van zijn motor. Dezelfde motor werd echter den 22en Mei te ruggevonden in een schuurtje, waar een 32-jarige Haarlemmer hem had neergezet. Deze verdachte, die hedenmorgen voor de Haarlemsche Rechtbank ter verantwoording ge roepen was. zeide, dat hij den motor van dé Duitsche militairen had gekregen. Eerst hadden zij den D.K.W. willen verkoopen maar al gauw zeiden ze: „Neem dat ding maar mee!" President: „Waarom hebt u dan de nummer plaat van dien motor afgehaald?" Verdachte: Dat deed ik, omdat ik zelf een nummerbewijs wilde gaan halen. Een brigadier van de Bloemendaalsche Politie, die als getuige werd gehoord, verklaarde, dat verdachte eerst tegen hem had gezegd: „Ik heb dat ding gekocht". Later kwam hij hierop terug en zeide. dat hij der\ motor gekregen had. De Officier van Justitie vond de lezingen van verdachte wel eenigszins „verdacht". „Het is een teeken des tyds", aldus spr., „om te zeggen: „Ik heb het gekregen!" De Officier requireerde één jaar gevangenis straf. De verdediger, mr. Meijer, wees er op, dat de bewijzen van diefstal zeer zwak waren en con cludeerde vrijspraak en- onmiddellijke in vrijheid stelling van verdachte. Dit verzoek werd door de Rechtbank inge willigd. Wij wijzen er nog eens op, dat het eerste Kerkconcert der H. O. V. in de Groote of st. Bavokerk om 8.15 uur begint. Het geheeie pro gramma zal zonder pauze afgewerkt worden. Geboren: 16 Juli. N. G. OlivierGraham, z.; E. J. LöcherRijke, d.; C. G. CourtPool, d.; L. MeijerOverweel, d. 17 Juli. D. van Wervende Bonte, d.; B. M. C. DekkerJordaan, d.; A. MulderMoes, d.; A. van GraasKollegger, z. 18 Juli. W. R. van Heinsbergende Boever, d. Overleden; 16 Juli. M. E. van Zaleingen, 57 jaar, Leidschestraat. 17 Juli. A. Kuiperv. d. Pol, 64 jaar, Klever laan; A. de Beurs, 43 jaar, M. van Heemskerk- straat; H. P. van Cririjningen—Galjaard, 55 jaar, Kamperstraat; C. Smit, 51 jaar, Jacob Geelstr. Gerouwtd; 18 Juli. A. A. Goeddman en J. C. Westra. Burgerlijke stand. Geboren: A. J. Groene- rleinvan Broekhoven, d. Ondertrouwd: W. F. Janse en A. P. Schip per; J. van der Peijl en A. D. Kruitbos. Overleden: A. E. Sigling, wed. A. F. J. C. Gosler, 73 j., wonende te Haarlem. Geboren: M. J. V. d. M. P. Veenendaal— Burgerlijke Stand HoogenRoozen, z. Slagter, z. Ondertrouwd: G. J. WillemseC. Bakker. Getrouwd: J. J. BaayD. Schrander. Overleden: E, J. Pateer, 69 jaar. De blokbrandweer. Blok 14, omvattende de straten, liggende tusschen Heemsteedsche Dreef, oneven zijde, vanaf Camplaan tot Zandvaart- brug, de Zandvaart langs IJzeren brug, Witte brug tot de Raadhuisbrug, v. Merlenlaan Zuid zijde vanaf Raadhuisbrug tot Raadhuisplein, Raadhuisplein Zuidzijde en Camplaan eveneens tot de Heemsteedsche Dreef, Kanaalweg, Ha venstraat, Heemsteedsche Dreef even nummers vanaf Havenstraat tot de Zandvaartbrug, is thans in Zooverre georganiseerd, dat tot het samenstellen en de scholing van een brandweer in dit blok kan worden overgegaan. De commissie van dit blok is ajs volgt samen gesteld: Voorzitter: P. C. Oosterhoorn, Raadhuisstraat 6; Secretaris J. W. Daudey, Raadhuisstraat 10; Penningmeester A. Weller. Raadhuisstraat 12, Postgiro 188791. Deze commissie doet een beroep op de bewo ners van bovengenoemd blok, allereerst zich op te g'even voor actieve medewerking, maar ook om door geldelijke bijdragen mede te werken om het door de gemeente ter beschikking gestelde materiaal aan te vullen, om uiteindelijk een zoo goed mogelijke uitrusting in het blok te hebben tegen het gevaar van brand bij mogeiyke luchtaanvallen. Gevonden dieren en voorwerpen. Terug te bekomen bij; v. d. Linde, Jos. IsTaëlsplein 19, autoped; Moet, Peeperkorpstraat 25, armband; Bureau van Politie, beursje met inhoud, 2 bad pakken en een badmuts; K. Janmaat, Binnen weg 25, bril; H. Mahler, Heemsteedschedreef 122, fieitspomp; P. Elfers, Lanckhorstiaan 7, hond (bovier)Visser, Lombokstraat 4, hond (Setter); W. v."Bakel, Cruquiusweg 134, hond; Steenhuis, -Jac. Catslaan 2, handschoen en zil veren hangertje; v. d. Horst, Bronsteeweg 21, handschoen; Vrolijk, Zandvoortschelaan 135, jongensjas; Knook, Bankastraat 63, heerenre genjas; W. v. Leeuwen, Zomerkade 61 te Haar lem, beige jumper; de Zwart, Iepenlaan 21, ka narie; R. Snippe, Vijflieerenstraat 58, porte- mormSie; T. Muller, j. v. d. Bergstraat 52, nik kelen potloodhouder; Waasdorp, Iepenlaan 22, portemonnaie met inhoud; C. de Leeuw, Lin- denlaan 20, eenige plankjes; Hendrikse, Bin nenweg 62, gele damesregenjas; J. Herkman. rijwielbelastingmerk; de Bruin, Eschdoornkade 19, gouden ring met zwarte steen; Paulus Pot- terlaan 11, zilveren speld; Bureau van Politie, taschje met inhoud; J. P. Posthuma, Dr. Cuy- perlaan 32, vischsnoer; Stevens, Iepenlaan 4. veilig-verke erspel dj e Eerste plechtige H. Mis In de parochie Haarlemmerliede zal Zondag a.s. wederom een priesterzoon voor het eerst zijn plechtig H. Of fer opdragen in het bedehuis, waar hy zijn doopsel, vormsel en zooveel sacramenten en genade ontvangen heeft. Het is de Eerw. Pater Redemptus Vink, O.EH.A. die a.s. Zaterdag 's avonds half acht zijn eerste zegen zal ge ven. Op Zondagochtend te half tien zal de H. Mis aanvangen met assistentie van eenige priesterzonen uit de parochie, waaronder feest- predicatie van den weleerw. heer Rip, kape laan uit het bisdom. 's Middags van 2 tot 3.30 uur heeft de recep tie plaats in het gymnastieklokaal van de pa rochiale school, 's Avonds half acht heeft het danklof plaats. Een twintigjarige loopjongen by een Haar lemschen kruidenier had onlangs 16.13 in zijn zak gestoken. In Zwolle had hy meer van die ..aardigheidjes" uitgehaald, maar hedenmorgen moest hij zich voor de Haarlemsche Rechtbank verantwoorden. Zijn patroon vertelde, dat het verdwenen be drag zeker f 20.bedroeg. De Officier van Justitie vond het bewijs van verduistering geleverd en requireerde twee jaar opsluiting in de jeugdgevangenis te Zutphen. De verdediger, mr. Bruch, vond de straf niet in verhouding staan met het gepleegde feit. Daarby kwam nog dat verd. niet geheel nor maal kon worden beschouwd. Hij drong er op aan, dat de rechtbank hem spoedig in de maat- schappy zal laten terugkeeren. De Haarlemsche Rechtbank zal 30 Juli a.s. uitspraak doen. Op het concert, dat door de H.O.V. onder lei ding van Toon Verhey op Vrijdag 19 Juli in het Bloemendaalsche Bosch zal worden gegeven, wordt het volgende programma uitgevoerd; 1. Symphonie No. 7 in A. gr. Terts, L. van Beethoven. Andante; Allegro ma non troppo Andante con moto Scherzo (Allegro Vivace) Fina le (Allegro Vfvace). 2. Ouverture „Zampa", Herold 3. Balletmuziek uit de Opera „Rosamunde' Fr. Schubert. 4. Cassa Noisette Suite, P. Tschaikowsky. Het concert begint om 7.30 uur. Het programma van het gramofoonplaten- concert der Haarlemsche Radio-Cêntrale op Vrijdag 19 Juli luidt: Er is in de kolommen van deze rubriek meer malen geschreven over het werkloosheidsvraag stuk; er is in openbare vergaderingen van den gemeenteraad over ditzelfde onderwerp breed voerig gesproken. Het is geen wonder, dat zoo veel gedachten, niet het minst van hen, die zelf onder de gevolgen gebukt gaan, zich met dit vraagstuk bezig houden, omdat de vrees niet denkbeeldig is, dat b.v. voor de bloemistenar beiders de werkloosheid permanent wordt. Dat het gemeentebestuur zich daarvan wel bewust is, blijkt uit de vorming van een om scholingscursus voor bouwvakarbeiders, zgn. betoncursus, die, al is het aantal deelnemers niet zoo groot, zeer goed werkt en in een mis schien zeer nabije toekomst goede vruchten zal afwerpen. Nu is deze betoncursus niet alpha en omega van het vraagstuk: op welke wijze de werkloos heid in Heemstede het meest afdoende bestre den kan worden. Meer dan ooit is de oplossing van dit probleem urgent, omdat, in tegenstel ling met vorige zomerseizoenen, het aantal werkloozen niet is teruggeloopen, maar schrik barend is gestegen. Een raming van 400 inge schrevenen bij het agentschap der arbeidsbe middeling is aan den zeer lagen kant, terwijl in andere zomerseizoenen dit aantal ten hoogste de helft bedroeg. Het laat zich aanzien dat. tenzij de toestand zeer snel verandert, dit aan tal van week tot week zal stijgen, tot groot ongerief van de gemeentelijke financiën en natuurlijk van de betrokkenen, die er financieel en moreel diep onder gebukt gaan. Nu is het onmogelijk, dat de gemeente alle werkloozen aan passenden en geschikten arbeid kan helpen. Niet alleen zijn daar budgetaire be zwaren tegen, het is practisch ook onmogelijk. Wel kan het gemeentebestuur nagaan, in hoe verre het aanbevelenswaardig is, reeds nu wer ken uit te laten voeren die zonder eenig be zwaar nog wel enkele jaren kunnen wachten. Daar zijn o.m. in onze gemeente groote opper vlakten terrein, bestemd voor woningbouw, die nog niet bouwrijp zyn gemaakt. Het staat nu wel vast, dat. als de oorlog een maal afgeloopen is, er toch ook weer een groote opleving zal ontstaan. Evenzeer mag worden aangenomen dat we gespaard blijven voor de krankzinnige conjunctuur-verschijnselen zooals de ouderen onder de lezers hebben medege maakt na 1918, omdat de onvermijdelijke val dan nog verschrikkelijker zou zijn. Hoe de staat bestuurd zal worden er zal tegen een herhaling zeker degelijk worden gewaakt. Wel echter mag een algeheele opleving worden verwacht en datj Heemstede als forensenplaats die zeer in trek is, een deel daarvan krijgt, is zeer wel moge lijk. Er zal weer veel worden gebouwd. Zaken- menschen wier bedrijf weer bloeit, gaan zich hier vestigen en het is dus niet eens zoo dwaas om, uitgaande van deze optimistische veron derstelling, thans reeds klaar te maken, wat klaar gemaakt kan worden. Een ander werkobject is de voltooiing van ons rioleeringsstelsel, waarmede momenteel nog niet veel voortgang wordt gemaakt. Er is een behoorlijke voorraad rioolstukken, er zijn ge noeg handen die aan willen pakken en er is evenmin een tekort aan technisch personeel, zoodat het voor niet-ingewijden vreemd is, dat in deze zaak weinig schot zit. Er zijn overigens nog meer mogelijkheden. Achter het wandelbosch ligt het zoogenaamde Grotstuk, dat in zijn geheel is bestemd voor villabouw en voor een deel als zoodanig reeds is bezet. Het niet-bebouwde gedeelte is groo- tendeels eigendom van de gemeente en meestal met boomen begroeid. Er kan niets tegen zyn, een aantal werkloozen aan het werk te zetten, om op oordeelkundige wyze een opruiming onder het geboomte te houden. Dat heeft tevens het voordeel, dat er een kleine voorraad brand stof voor den komenden winter gemaakt kan worden, want het kon wel eens gebeuren, dat de brandstofvoorziening straks met moeilijk heden gepaard ging. Nu kan het zijn, dat men geen grond bouw rijp wil maken, omdat Nederland straks een land- en tuinbouwnatie wordt. Welnu, wat is er tegen, de beschikbare gronden die in het uit breidingsplan als bouwgrond zijn aangewezen, gereed te maken voor tuinbouw. Naar verze kerd wordt, kan dit ook nu nog gebeuren. Een verplichte arbeidsdienst in uitzicht te stellen, voor het geval, dat niet- voldoende vrijwilligers zich bij den eersten oproep aanmelden, zou ongetwijfeld heilzaam werken. Er zijn nóg wel meerdere objecten te vinden. Een moderniseering b.v. van onze gemeenterei niging in het bijzonder wat de deponeerplaatsen van huisvuil betreft, zou voor een forensen plaats als Heemstede volstrekt niet overbodig zijn. Of het nu reeds tot de onmogelijkheden be hoort, een begin te maken met den aanleg van een nieuwe begraafplaats, uitsluitend als werk verschaffingsobject. zou onderzocht moeten worden, liefst op korten termijn. Men ziet, wanneer de ernstige wil om de eigen inwoners aan het werk te zetten, er is, kan er zeer veel worden gedaan. Het gaat nu om de daad; afdoende bestrij ding van de werkloosheid in eigen gemeente binnen den kortst mogelijken tyd. Na de drie proefdagen, welke voor vele fond sen door de instanties zijn voorgeschreven, teneinde tot een zekere koersbasis te geraken achtte men de mogelijkheid niet uitgesloten, dat heden de niet officieele handel een aan vang zou nemen. Hiermede wordt bedoeld, dat de koopers en verkoopers zaken kunnen doen, zonder dat bij het vaststellen der noteeringen de controle van de Commissie voor de Notee ring nog noodig is. De handel komt dan „vrij", maar blijft toch nog niet-officieel, terwijl tevens de tot stand komende noteerfngen niet openbaar bekend mogen worden gemaakt. De Commissie blijft n.l. toezien, of excessen, d.w.z. niet gemoti veerde, groote koersschommelingen plaats vin den. Mocht het onverhoopt toch nog het geval zijn, dat zouden nieuwe beperkingen worden opgelegd, de controle allicht gehandhaafd blij ven en zou van een officieelen handel en offf- cieele noteeringen in de prijscourant in de naaste toekomst geen sprake kunnen zijn. Intusschen overtuigt 't publiek zich er van, dat het bij de erkenning, dat de beurs als een ziek kind moet worden verzorgd en opgevoed, zon eter vooraf van koersen kennis te kunnen ne men, doch feitelijk niet doenlijk is, in de markt te gaan. In verband hiermede hoopt men dan ook, dat de controle spoedig niet meer noodig zal zijn. Inderdaad werd heden aan de beursleden een lijst van fondsen verstrekt, welke tot de v r ij e n i e t-o fficieele noteering werden toe gelaten: n.l. de volgende: Nederl. Cert. v. Inschrijving 3 pet. Nederl. Grootboek obl. 3 pet. Nederl. 1937 1000 3 pet. Nederl. 1938 ƒ1000 (3^) 3 pet. Nederl. certif. 2'A. Ned. Grootboek obl. 2'A. Nederl.-Indië 1937 A 1000 3 pet. Koloniale Bank aand. Algemeene Kunstzijde Unie. Philips Gloeilampen A. Anaconda Copper. Betbl. Steel. U. S. Steel. A'dam Rubber 1000. Koninklijke Olie 1000. Shell Union. Tidewater. Scheepv. Unie H. V. A. Wilson. Amsterdam 5de leening 1937 3A- Rotterdam 6e leening 1937 3lA. Vereen, v. d. Effectenhandel 4 pet. Zwavelzuur Ketjen Aand. 6 pet. Cum. Pref. Unilever. Van Gelders Vereen. Papier Aand. Curtiss Wright. Koninklijke Olie 100 onderaand. Verschillende dezer fondsen kwamen vandaag beneden het koerspeil van 9 Mei j.l. terecht en moesten het behaalde avans van de eerste drie openingsdagen geheel of grootendeels prysgeven. De stemming was derhalve gedrukt, eerstens omdat het publiek, dat nog steeds van noteerin gen verschoond blijft (de vrije niet-officieele handel laat geen noteeringen toe) niet ais kooper optrad en tweedens omdat men de ver dere ontwikkeling van de markt wilde afwach ten. Op te merken viel echter, dat het ter markt komende materiaal niet groot was. Wat de beurs overigens betreft was hiervoor de stemming om de hierboven genoemde rede nen eveneens gedrukt. Op de Petroleumafdeeling werd Koninklijke olie bij opening reeds lager gelaten en moest hierna nog eenig percentage prijsgeven. Shell Union en Tidewater konden zich ook niet op het vórig peil handhaven In den suikerhoek was de stemming voor HVA flauw. Het fonds werd aanvankelijk lager ge laten en had zcih hierna nog eenig koersvelies te getroosten. Tabaksaandeelen handhaafden zich echter aanvankelijk vrywel op het vorige peil, maar helden later toch ook ietwat naar den zwak ken kant over. Scheepvaartaandeelen maakten geen uitzon dering. Van Rubberaandeelen kwam A'dam Rubber eveneens op lager peil. Philipslampen waren eveneens gedrukt en boekten koersverliezen. Unilever en Aku verkeerden eveneens in een gedrukte stemming. By de officieele Staatsfondsenmarkten open den de Vieren 1940 n z. b. lager op 9154 en liepen hierna tot 91 terug. Ook de Vieren m. b. en de Vieren I m. b. lagen zwakker in de markt. De Drieën 1936 echter hadden een prijshoudenden ondertoon. Amerikaansche shares als Steels, Bethl. Steel, Republic Steel en Anaconda waren, in overeenstemming met Wallstreet zwakker. By verder verloop was de stemming achter uitgaande wegens gebrek aan steun. Konink- ijke Olie, H. V. A., Philipslampen hadden zich verdere verliezen te getroosten. Steels, Bethl. Steel, Rep. Steel en Anaconda volgden even eens een dalende richting. De markt sloot flauw. De Vieren Nederl. 1940 trokken tot 9'/2 aan. TOKIO, 17 Juli. (D.N.B.) Prins Konoje heeft tegenover Japansche journalisten ver klaard, dat een samenwerking tusschen den minister-president en de weermacht abso luut noodzakelijk is. Hij zal daarom, zoo ieide hy verder, voor de definitieve samen telling van het kabinet een uitvoerige be spreking hebben met de ministers van Oorlog, Marine en Buitenlandsche Zaken over vraagstukken betreffende de buiten landsche politiek en de weermacht, teneinde een vastomlijnd programma op te stellen en alle meeningsverschillen reeds bij voorbaat uit te schakelen. Het kabinet-Jonai is als gevolg van de tegen stellingen tusschen de weermacht en het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken afgetreden. Konoje zal daarom een conferentie beleggen met de ministers van Oorlog, Marine en Buiten landsche Zaken, en het resultaat daarvan zal van beslissenden invloed zijn op dé nieuwe poli tieke richtlynen. voornamelyk echter op even- tueele veranderingen in de buitenlandsche po litiek. Voorwaarde hiertoe is echter de absolute overeenstemming tusschen leger, marine en buitenlandsche politiek, want anders is iedere staatsleiding onmogelyk, waaraan hij, Konoje, een onafhankelijk karakter wil geven. Gebouw St. Bavo: Hengelaarsbond, 8 uur, Samenwerkende Kleermakers, 8 uur, R.K. Be volkingsbureau, 8 uur, Federatie Groenten en Fruit, 8 uur, Bestuur Coöperatie „Arbeid Adelt", 8 uur, Leden van den Bakkersbond, uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelconcert door George Robert, 3—4 uur. Eerste Kerkconcert der H. O. V., 8.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 177a: Ge opend van 10 tot 9 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 10 tot 4 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 19 tot 12 uur. Rembrandt: .,De regen kwam", voor volwas senen, 2.30 uur. 7.30 uur: „Midzomernacht- droom". Cinema-Palace: „De 39 treden", voor vol wassenen, 2 uur. 7.30 uur: „Swing Time". Luxor: „Kameraden van de straat", 2.30, en 9 uur. Eiken leeftijd. Frans Hals: „Vooruit met de geit", eiken leeftijd, 2.30, 7 en 9.15 uhr. Spaarne: „Heldenmoed van het Noorden" en „Verloren in de Wildernis". Gebouw St. Bavo: R. K. Bevolkingsbureau. Schaakbond, 8 uur; Spoorwegpersoneel, 8 uur. Kunsthandel De Bois, Kruisweg: Expositie origfneele prentkunst in kleur, 105 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 177a: Ge opend van 10 tot 9 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 10 tot 4 uur. Huis van Looy, kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 1° tot 12 uur. Rembrandt: „Eerste Liefde", eiken leeftijd- 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De onzichtbare man keert terug", toegang 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. ff Luxor: „Mr. Smit gaat naar Washington toegang 18 jaar, 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals: „Vooruit met de geft", eiken leef tijd, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De zwerver der zee" en „Het ëe' heim der misdaad De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrydagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Fa- Duym en Keur. Keizerstraat 6, tel. 10378; Fa Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043! Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525. Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 908. Heemstede, tel. 28197. Steeds geopend zijn: Elswout-apotheek Bloemendaalscheweg 341; Aerdenhout-apo theek', Zandvoortschelaan, tel. 26772; Bloemen daalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85. tel. 22181. BERLIJN, 18 Juli. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In overzeesehe wateren opéreerende Duitsche oorlogsschepen hebben nog 30.000 br. reg. ton scheepsruimte der vy- andelijke koopvaardij in den grond ge boord. Met vaartuigen der marine zijn Duitsche troepen geland op het voor Bretagme lig gende eiland Ouessant. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben bet excercitieterrein Aldershot, benevens vliegvel den, fabrieken en haveninstallaties in Zuid- in Midden-Engeland aangevallen. Op het vliegveld Tunbridge Wells, in een fa briek te Eastbourne en in de haveninstallaties te Portland werden bijzonder zware branden waargenomen. Op een groote wapenfabriek in Greeneck werden verscheidene voltreffers gé- plaatst. By aanvallen op schepen in Het Kanaal gé- lukte het een koopvaardyschip in brand te zetten, benevens een tweede koopvaardijschip een patrouille-boot met bommen zoo zwaar beschadigen, dat ,de bemanningen de schep®11 moesten verlaten. Gedurende den nacht het Ryn- en Roergé' bied binnenvliegende toestellen werden do°' luchtafweer verdreven of verhinderd hun bom men neer te werpen op de beoogde doelen- Eenige lukraak neergeworpen bommen richtten noch persoonlyke, noch materieele schade aam Een vijandelijk vliegtuig van het type BristO»' Blenheim werd in een luchtgevecht ten Noor den van Cherbourg neergeschoten; een eigefl vliegtuig Is boven Het Kanaal neergestort. Woensdagavond is in de drukte, welk8 op het spitsuur kort na zessen in Amster dam heerscht, een tragisch ongeluk ge beurd. Voor het hoofdpostkantoor op den Nieuwenzyds Voorburgwal wachtte een file auto's en wielrijders op het veilig' zetten van het stopbord op den hoek van de Raadhuisstraat. Toen de verkeers- massa zich in beweging zette, verloor een 10-jarig meisje uit de Reestraat, dat met haar fiets vlak naast een vrachtauto stond, het evenwicht, met het gevolg, dat zy voor een achterwiel van den wagen viel. Het wiel ging haar over het hoofd, waardoor zy op slag dood was. De geneeskundige dienst vervoerde het stoffeiyk overschot naar het Binnen Gast huis. Het Nederlandsche Perskantoor meldt: ne Aangezien in Nederlandsch Indië het Duits®1 vereenigingsleven geheel onmogelijk is gemaa^j moet verwacht worden, dat tydelijk ook aan e aantal Nederlandsche vereenigingen in Duits® land verboden zal worden eenigerlei werkzaa' heid te verrichten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2