Ruim 1500 deelnemers startten voor de Avond-Vierdaagsche FINANCIEN IN'T GRIJS Succesvolle eerste avond Om het kampioenschap van Amsterdam Wie wordt de opvolger van Jan Derksen? 1 MET REEDERIJ ZWAAG NAAR DE VELUWE1 1 EEN RONDVAART DOOR MOOI HOLLAND DE MAN mp Dagfilm DONDERDAG 18 JULI 1940 VE WANDELSPORT De tocht Het aantal deelnemers Amersfoort en Bussum Van het Katholieke kamp vxc. V.V.A. en R.K.A.V. aan den kop WIELRENNEN 27 inschrijvingen voor de sprint der amateurs Acht series achtervolging Wij luisteren naar I Vrijdag 19 Juli NAAR EENHEID IN DE WANDELSPORT G.N.W.O. sluit zich aan bij N.W.F. VOETBAL Het Nederlandsch elftal tegen Rotterdam FEEST OP STAATSMIJN EMMA Zilveren ambtsjubileum van hoofdingenieur Ook Groningens politie wordt uitgebreid 50 agenten en 2 adj.-inspecteurs worden aangesteld Kinderen uit Rotterdam naar Egmond aan Zee Hoofdakte-examen Lagere Landbouwschool Machine-herstelplaats GEBR. MAAGDENBERG MARKTEN WISSELKOERSEN FEUILLETON door A. HRUSCHKA #lï Den geheelen Woensdag joegen de grauwe wolken door het lucht ruim, met vlagen van regen aan hun onaangename tegenwoordigheid her innerend. De prbgnose voor den eersten avond van de Avond-Vier- daagsche was niet al te gunstig en de ruim 1500 deelnemers haalden, dan ook verlicht adem toen tegen het einde van den middag de grijze effenheid der lucht brak en hier en daar blauwe vegen beter weer aan kondigde. Toen tegen half 7 het verzamelen bij de Han delsbeurs een aanvang nam, was het weer wel haast Ideaal te noemen voor een wandeltocht. Een frissche bries woei en de gevallen regen had het stof van de wegen afgewasschen. Het was bij de Handelsbeurs een fleurig en kleurig beweeg van wandelaars (sters), allen vol verlan gen met den tocht een aanvang te maken. Doch eerst moesten eenige formaliteiten worden ver vuld, hetgeen evenwel, dank zij de perfecte or ganisatie van den Stichtsch-Gooischen Wandel- •port-Bond een vlot verloop had. Om zeven uur kon volgens het opgemaakte plan worden gestart. Voorop liep de vereeniging Excelsior, bestaande uit patiënten en ver pleegden uit -het Willem Arntzhuis, daarachter de 24 andere vereenigingen, die hadden inge schreven en vele individueele deelnemers (sters). Op verzoek van de politie werd niet voor de Handelsbeurs afgemarcheerd, maar vanaf het Willemsplantsoen. Het verkeer ondervond an ders te groote moeilijkheden. Met flinken pas ging het de Lange Smeestraat in, terwijl al da delijk uit volle borst werd gezongen. Onder de deelnemers merkten wij op den be kenden Vierdaagsehe-looper, den heer Weber, die ondanks zijn 72 jaren vief en vlot als een jongeman het parcours liep. Daar tegenover was de jeugd, in den vorm van jongens en meis jes van tien tot vijftien jaar ook flink ver tegenwoordigd en het moet gezegd, zij hielden zich kranig. Het was van den S.G.WH, goed gezien om het westrijdelement in deze Avond-Vierdaagsche uitdrukkelijk uit te schakelen. Het jakkeren en overspannen loopen, dat geenszins een reclame voor de wandelsport is, bleef achterwege, nu er geen prijs op werd gesteld als eerste binnen te komen. Met Excelsior nog steeds voorop arriveerden de wandelaars (sters) omstreeks negen uur weer op de Mariaplaats, waarna successievelijk de andere groepen en individueelen de Handels beurs kwamen binnengemarcheerd. Toen wij eenigen deelnemers naar hun bevindingen vroegen, waren zij allen vol lof over den tocht. De organisatie klopte uit stekend, de regeling van de politie liet niets te wenschen over en de toestand van de wegen was, enkele plassen uitgezonderd, ideaal. Het parcours was den meesten niet zwaar ge vallen en men had zonder te rusten in één ruk de 15 K.M. afgewandeld. Van uitvallers hoorden wij niet. Een enkele blaar mocht het laatste eind wat. zwaar heb ben gemaakt, van opgeven had niemand willen weten. Omtrent het Juiste aantal deelnemers (sters) te Utrecht kunnen wij het volgende melden: Voor de Vierdaagsche hadden ingeschreven 951 personen, waarvan er 13 niet opkwamen. Hieronder waren 25 vereenigingen, t.w. Excel sior, O. S. B, W. N. S., W. I. K„ Steeds Voor waarts, Roode Kruis, E. D. O., Gemeente-Amb tenaren, U. D., D. V. A., Demka, Zoek de Zon op, N. J. S. (jongens). Treinpersoneel Utrecht Cs., E. M. S., Jong en Vroolijk, W. W. W„ Utrechtsche P. T. T., Wandellust, N. J. S. (meis jes), allen te Utrecht. De Vechtkanters, Maarssen, Prinses Beatrix, Jutphaas, Gero, Zeist, Saestum, Zeit en D. V. V., Zeist. Alleen voor den Woensdagavond hadden in geschreven 95 deelnemers, waarvan er 7 niet startten. Het aantal vereenigingen bedroeg 4, ^.w. Troep 3 N.CP.V., Roode Kruis, Zoek de Zon op, allen te Utrecht en D.V.V. uit Zeist Ook in Amersfoort en Bussum mocht de Avond-Vierdaagsche zich in een groote belang stelling verheugen. Ook hier had de tocht een succesvol verloop. In Amersfoort startten in to taal 398 deelnemers (sters), in Bussum 333. De eerste avond is achter den rug, een suc cesvolle avond, die den S.G.W.B. ongetwijfeld veel voldoening heeft geschonken. Mogen de omstandigheden, voornamelijk het weer, ertoe medewerken om ook de nog komen de dagen te maken tot ware propaganda-evene- menten voor de gezonde wandelsport. V.VA. 4 4 0 0 8 18—4 RK.A.V. 4 3 0 1 6 12—8 The Unity 5 2 1 2 5 10—14 De Meer 4 2 0 2 4 11—10 5 2 0 3 4 14—23 Constantius 4 1 1 2 3 6—11 N.EA. 3 1 0 2 2 8—7 Wilskracht 3 0 0 3 0 7—10 De uitslagen van de Woensdagavond gespeelde wedstrijden luiden: N.E.A.—RK.A.V. 1—2 V.V.A.Constantius 5—1 De MeerThe Unity 42 V.I.C.—Wilskracht 5—4 V.VA. heeft er dus wel voor gezorgd, dat zijn positie aan den kop van de ranglijst niet in gevaar kwam. Constantius, dat bij de leiders r>p bezoek was moest tenminste met 51 het onderspit delven. Ook RK.A.V. doet in deze competitie van zich spreken. Door een fraaie 2I overwinning bij N.E.A. in Ouderkerk heb ben de tweede-klassers zich keurig op de tweede plaats genesteld. Voor een deel hebben zij dit te danken aan De Meer, dat The Unity een 42 nederlaag toebracht, waardoor de D.H.VJB.- ers weer een eindje op de ranglijst dalen. V.I.C. behaalde een 54 zege op Wilskracht, dat nog steeds zonder winstpunten op de laatste plaats zetelt. De stand is nu: Het programma voor Zondag Zuid: The Unity—N.E.A., A. West: ConstantiusV.I.C.J. Oost: WilskrachtV.V.A., L. Noord: RK.A.V.De Meer, J. Alle wedstrijden vangen om 8 a.s. luidt: Diergaarde. Hendrix. Hendrix. van Rooy uur aan. Niet minder den 27 inschrijvingen zijn bij de Nederlandsche Wielren Unie binnengekomen voor het nationale kampioenschap sprint ama teurs, welke wedstrijden Zaterdag en Zondag a.s. op de Stadionbaan te Amsterdam worden gehouden. Met Smits (Tegelen), Chr. Krop man (Utrecht), B. Leene (Den Haag), De Best en Byster (beiden Haarlem), Duyns (Haarlem), Paanhof, van Gelder, Hoek en Remkes (allen Amsterdam), alsmede van Boheemen (eveneens uit Amsterdam), hebben wij wel de sterksten der deelnemers opgenoemd. Piet Smits moge. op grond van zijn verrichtingen het vorig jaar, favoriet voor den titel zijn, verrassende uit slagen behooren geenszins tot de onmogelijkhe den, gezien ook de weinige training, welke de renners dit seizoen hebben gehad. Piet Smits b.v. zat gisteren op de Stadionbaan weer voor het eerst op de fiets, sedert vele maanden had hij niet geoefend en zijn laatste wedstrijden dateeren van de winterbaan te Berlijn. Met Chris Kropman, dien wij ook op de Stadion baan zagen trainen, Is het niet veel anders ge steld. In 1939 heeft Kropman practisch niet ge reden en dit seizoen had hij nog geen fiets aan geraakt. Evenals Smits zat ook hij wat vreemd op het zadel. Hopelijk zijn de enkele dagen, welke ons nog van de kampioenschappen schei den, voldoende om dezen renners den vorm te geven, noodig om een ernstigen gooi te doen naar het kampioenschap. Zoowaar troffen wij ook den naam Bernard Leene op de lijst der deelnemers aan. Zou Leene nu eindelijk eens een kampioenschap behalen, iets, wat hem de laatste 12 jaren nooit gelukt is, omdat steeds een jongere kracht aanwezig was, die beter was dan hij? Of moeten wij den kampioen 1940 zoe ken onder de Haarlemmers Best en Byster of bij de Amsterdammers van Boheemen en Paanhof? Een ding is zeker, niemand kan voorspellen, wie de nieuwe kampioen als opvol ger van Jan Derksen zal zijn en in die onge wisheid ligt een groote aantrekkingskracht op gesloten. In het nummer achtervolging zijn nog drie renners bijgekomen, n.l. piet van Nek, Kees Fellenaars en Willem Reuter, waardoor de be zetting van de poursuite nog meer aan betee- kenis heeft gewonnen. Intusschen zijn er 16 series samengesteld en wel de volgende: BoeyenMotké, van EgmondFransman, Groenewegen—De Hoog, Klink—'Textor, van Nek—Reuter, Pellenaars—Roes, Schulte—Buis en Van der VoortDomhof. Men mag wel aannemen, dat eerstgenoemde van elke serie de kwartfinale zal weten te bereiken. aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii| de luxe Salonboot „VELUWE" vertrekt dag. vanaf 20 Juli om 8.40 van de Ruyterkade STEIGER 2, Telefoon 41207 26544 HE 60 cent enkele reis Ret. 1,Terug in Amsterdam ca. 7,30. ES via Brasemcr- en Kagermeren, over (ie Westeinderplas tot Leiden. VIER-MKREX-TOCHT per „K.L.M. 1" Retour 1,—, kind 50 ct. Afv. dag 10,30 SLOTERKADE b/d Zeilbrug - Tel. 80993 41207 illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHiH 1 JAARSVELD, 414.4 M. VARA-Uitzending f 8.00 Berichten ANP, 8.15 Orgelspel, 8.45 I Gramofoonmuziek10.40 Gramofoonmu- I ziek, 11.30 Orgelspel, 12.05 VARA-orkest, 12.45—1.00 Berichten ANP, 2.00 „La Tra- i viata", opera (gr.pl.), 4.00 Gramofoonmu- I ziek met toelichting, 4.30 Gramofoonmu- i ziek, 5.30 Orgelspel, 6.00 De Ramblers, 6.45 Zang met pianobegeleiding en gramofoon- i muziek, 7.30 De Golfbrekers, 7.40 Tuin- bouwpraatje, 8.00 Berichten ANP, 8.15 Gramofoonmuziek, 8.30 Bont programma, t 9.30 VARA-orkest, 10.1510.30 Berichten i ANP. I KOOTWIJK, 1875 M. NCRV-Uitzending f 7.30 Gramofoonmuziek, 8.00 Berichten t ANP, 8.25 Gewijci'e muziek (gr.pl.), 8.35 Gramofoonmuziek. 9.45 Canzonetta-sextet en gramofoonmuziek, 11.45 Gramofoon muziek, 12.45 Berichten ANP, 1.00 Vocale duetten met pianobegeleiding en gramo foonmuziek, 1.45 Gramofoonmuziek, 2.15 Altviool en piano, 2,352.55 Gramofoon muziek, 3.30 Pianokwartet „Die Haghe" en gramofoonmuziek, 4.40 Gramofoonmuziek, 5.45 Amsterdamsch Salonorkest, 7.30 Re portage of muziek, 8.15 Berichten ANP, 9.00 Gramofoonmuziek, 9.30 Gewijde mu ziek (gr.pl.), 10.15—10.30 Berichten ANP en sluiting. Overtuigd van de noodzakelijkheid, dat het Nederlandsche volk ter behoud van zijn eigen volkskarakter, ook op het gebied van de wandel sport, kome tot meerdere eenheid, besloot het hoofdbestuur van de Christelijke Nederlandsche Wandelsport Organisatie (C.N.W.O.) in zijn op Woensdag 17 Juli te Amsterdam gehouden ver gadering, zich aan te sluiten bü de Nederland sche Wandelsport Federatie (N.W.F.)Door deze aansluiting van de C.N.W.O. bij de N.W.F. zijn nu alle landelijke wandelsportvereenigingen van alle gezindten in één nationale wandelsportorga nisatie vereenigd. De keuze-commissie van den K. N. V. B. heeft het Nederlandsch elftal voor den wedstrijd tegen Rotterdam, welke Woensdag 24 Juli a.s. op het Spartaterrein te Rotterdam gespeeld wordt, als volgt samengesteld: Doel: Wille (E. D. O.) Achter: Wilders (Blauw-Wit) en van der Heide (Feyenoord). Midden: Paauwe (Feyenoord), de Vries (V. S. V.) en de Vroet (Feyenoord). Voor: Drager (D. W. S.), van der Vegt (H. B. S.), Vente (Feyenoord), van Spaandonck (Nep- tunis) en de Harder (V. U. C.). Te midden van het personeel van het boven- grondsch bedrijf van Staatsmijn Emma en van het spoor-, expeditie- en havenbedrijf der Staatsmijnen heeft ir. J. W. Kleinbentink, hoofdingenieur der Staatsmijnen, zijn zilveren dienstjubileum gevierd. De feestelijke huldiging vond plaats in de groote zaal van het Beambtencasino. te Tree- beek, waar velen waren, die van hun sympathie jegens ir. Kleinbentink kwamen getuigen. On der deze belangstellenden merkten wij o.m. op dr. ir. Groothof, directeur der Staatsmijnen, ir. j. D. Ross van Lennep, hoofdbedrijfsingenieur, ir. Op den Kamp en ir. Wiggers, alsmede hoofd ingenieurs en ingenieurs; verder werd deze plechtigheid bijgewoond door ir. D. Fock, direc teur van de Domaniale Mijnmaatschappij, en de heeren ir. Corten, ir. van der Grinten en ir. p. Wiertz van de Oranje-Nassaumijnen. Bur gemeester Van Grunsven van Heerlen en wet houder ir. C. Raedts, de heer Jos. Felzer, voor zitter, en de heer B. Nieuwhof, penningmees ter van den Ned. R. K. Mijnwerkersband, waren eveneens aanwezig. De huldiging zelf werd op wensch van den jubilaris zoo sober mogelijk gehouden. Ir. van der Drift vertolkte de gevoelens der aanwezigen in een hartelijke speech, waarin hij getuigde van het belangrijk werk, dat de jubilaris in het belang der Staatsmijnen en speciaal van Staats mijn Emma had verricht, en uiting gaf aan de dankbaarheid voor alles wat hij verrichtte. Hier bij aansluitend ging spr. de voornaamste fei ten na uit den ambtelijken levensloop van den jubilaris. Uw onkreukbaarheid, Alsmede uw prettige omgang hebben U de onverdeelde sympathie doen winnen van allen, die onder uw leiding werkzaam waren en die met U in aanraking kwamen. Namens allen wenschte spr. den ju bilaris geluk, waarbij hij de hoop uitsprak, dat hij zijn arbeid zou mogen voortzetten tot heil van het Staatsmijnbedrijf en tot zijn persoon lijke voldoening. Vervolgens bood spr. een reeks kostbare ge schenken aan: namens het geheele beambten- personeel jaargangen van het National Geolo gical Magazine; namens het personeel, dat on der spr.'s leiding werkte, een statuette „Le tra vail" van Duchasel; een compleet tuinameuble- ment met parasol; de „Geschiedenis van Ne derland"; een zinvolle oorkonde van het Admi nistratief personeel en een pick-up met een buitengewone gramofoonplaat. Deze laatste werd speciaal voor deze gelegenheid opgeno men: het was de Kleinbentink-marsch, gecom poneerd door den heer Stalmeier en uitgevoerd door het muziekcorps „Staatsmijn Emma". On der luid applaus werd deze marsch ten gehoore gebracht, waarna ir. Kleinbentink in een har telijk woord dank bracht voor de hulde. Spr. wees hierby °P de medewerking, die hij van alle zijden mocht ondervinden, en hij bracht verder dank voor de groote belangstelling en met name aan de feestcommissie en aan den heer Robeers, die dit prachtige feest organiseerden. Vervolgens wenschten de aanwezigen den ju bilaris persoonlijk geluk, waarna men nog ge- ruimen tijd gezellig bijeen bleef. Evenals in andere steden het geval is, zal ook té Groningen ter versterking van de ge meentepolitie worden overgegaan tot uitbrei ding van het politiecorps. Daartoe zal een ge deelte van de te ontbinden Nederlandsche weer macht worden aangesteld bij de gemeentepoli tie. Het ligt in het voornemen, aan het Gro ninger politiecorps 50 agenten en 2 adjunct inspecteurs toe te voegen. De aanstelling zal geschieden met een proeftijd van een jaar en tegen de wedde, welke aan den betreffenden rang is verbonden. De nieuwe verordening treedt, behoudens goedkeuring van het daarvoor gestelde gezag, onmiddellijk in werking. Vanmorgen verzamelden zich eenige tiental- en kinderen met hun ouders en begeleiders in de groote hal van het Rotterdamsche postkan toor. Het waren 77 kinderen vain P. T T.- personeel, die door de goede zorgen van het „Kinderfonds P. T. T." in staat zijn gesteld zes weken te Egmond aan Zee door te bren gen. Vorige week zijn reeds 41 kinderen uitge zonden. nu gingen er 77 en op 27 Juli zal nog een groepje van 21 kinderen vertrekken, zoo dat het fonds dan in totaal ongeveer 150 Kinde ren eenige gelukkige weken bezorgt. Om half tien waren alle kinderen verzameld en nadat zij in groepjes waren ingedeeld en kennis hadden gemaakt met hun leidsters en leiders, is het vroolijke gezelschap na afscheid te hebben genomen van ouders en familie, naar den trein vertrokken. Om elf uur verliet het uit gelaten troepje luid zingend het staion D. P, voor een vreugdevol verblijf in Egmond aao Zee. UTRECHT Geslaagd voor het volledig examen de heer P. Meima te Vleuten, mej. K. J. B. Pillen te Amersfoort. Voor het A-gedeelte: mej. J. S. Reerink, Amersfoort Voor het B-gedeelte: de heer J. Daalder te Bilthoven; de heer B- K. Smit te Nieuwer- sluis. HAARLEM. Voor het geheele examen zijn geslaagd: Mej. Th. G. Goes, te Alkmaar; Mevr. H. C. Schra, geb. Hahn, te Amsterdam; F. M. Gussinklo, te Zaandam; G. van der Heyden, te Heemstede; M. Hillenius, te Amsterdam. Voor het gedeelte B slaagden: J. M. Goddijn, te Santpoort; K. R. Groot, te Andijk (West); H. M. Huesken, te Amsterdam. GrONINGEN. Geslaagd de heeren J. de Boer, Groningen, H. O. Bücking, Ter Apel en B. G. Rosenboom, Westerlee. ZWOLLE. Geslaagd voor A de heeren W. Blaakmeer, Vroomshoop en F, Baars, Hengelo; voor B de heer J. B. ter Beke, Hengelo. BREDA. Geslaagd voor A en B de dames: M. A. G. v. Breukelen, Bergen op Zoom; Th. T. Flaton, Den Bosch; H. M. Huismans( Hintham; J. M. A. Huysmans, Bergen op Zoom. Geslaagd voor A mej. M. P. Hermans, Zevenbergschen Hoek. ROTTERDAM. Commissie I. Geslaagd voor het geheele gedeelte: W. v. Dijk, Baren- drecht en M. J. v. Eek, te Rotterdam. Gedeelte A: B. J. v. d. Zwaai te Rijsoord. Gedeelte B: A. v. Wingerden, Rotterdam; A. Alderlieste, Hoek van Holland en V. E. van Loon, Dordrecht. Commissie II. Geslaagd voor het geheele gedeelte: H. Smits, Alfen a. d. Rijn; A. Bikker, Hei- en Boeicop, en G. Verhoef, Ameide. Gedeelte A: mej. J. Korevaar, Giessendam. Gedeelte B: Geen. ECHT Het einddiploma behaalden: L. van Didden, Grevenbicht (met lof), E. van Dijck. Buchten (met lof); J- Franssen, Muus- niel (met lof)J. Frencken, Mausniel imet lof); A. Frencken, Montfoort; A. Fijten, Graet- heide; H. Gijssen, Buchten; H. Houben, Liune (met lof); Leo Jennen, Grevenbicht; Jos. Jochems, Maasbracht-Beets (met lof); L. Koops, Bom (met lof)W. Leenen, Ooi-Herten; L- Lebeus, Born; Em. Niessen, Roosteren; J. Men- len, Henkenbosch; J. Pörteners, Born; H. Rul- ienraad, Maabrachts; W. Schulpen, Dieteren; M- Smeets, Ohé en Laak; J. Stoffels, Konings bosch, M. Suntgens. Roermond; W. Wilms, Maasbracht-Beek (met lof) en J. Wolfhagen, Merkenbosch. AMSTERDAM Verricht: Draai-, Schaaf- en Fraiswerken Telefoon 47148 Het verbruik van rubber in de Vereen. Staten bedroeg in Juni 47.000 ton tegen 52.000 ton in Mei en 47.000 ton in Juni 1939. De invoer beliep resp. 54.000 ton, 51.000 ton en 36.000 ton. De voonra/ien daalden resp. tot 158.000 ton, 168.000 ton en 182.000 ton. De stoomende hoeveelheid steeg tot 119.000 tegen 109.000 ton in Mei en 51.000 ton in Juni 1939. De Du Pont de Nemours moet voornemens zijn, de productie van rookloos kruit te ver dubbelen, voor welke uitbreiding 30 mill, doll, noodig zal zijn. De Amerikaansche re geering zou haar goedkeuring hechten aan den bouw van een nieuwe fabriek te Louis ville. De dagelijksche productie zal tot 200.000 lb. worden opgevoerd. Een Sindicuto Industrial de Chili werd te New-York opgericht, ten doel hebbende, mineralen en erts-afzettingen in Chili te exploiteeren. De Import and Export Bank stelt hiervoor een crediet van 17 mill, doll- beschikbaar De Goodyear Tire and Rubber zal in ChiU een bandenfabriek oprichten, waarin de Chateau Development Corporation zal deelnemen. De nieuwe maatschappij hier voor zal een kapitaal hebben van 18 mül. pesos. De voorraden geraffineerd koper in de Sereen. Staten stegen'in de maand Juni tot 199.586 ton, tegen 335.000 ton in Juni 1939. Het binnenlandsche verbruik beliep 61716 ton tegen 57.878 ton; de uitvoer bedroeg 3439 tegen 2974 ton. De ruwkoper- en smelt- koperproductie bedroeg in Juni 79.064 ton tegen 59.000 ton en de productie van ge raffineerd koper 86077 ton tegen 62.000 ton. De staalproductie in de Vereen. Staten wordt thans op onveranderd 87 Vz pet. der capaciteit geraamd ten opzichte van de vorige week. De orders voor lichte staal- producten zijn minder groot, maar men neemt aan, dat de behoefte aan staal, be stemd voor de uitvoering van het binnen- iandsche defensie-programma zich spoedig zal doen gevoelen. De nieuwe orders betref- jen zware productenals blokken, platen, staven en constructiestaai. De staalschroot- markt is nog zwak. B'.RNEVELD, 18 Juli. Pluimveemarkt. Oude kippen per k.g. 0.450.53. Oude hanen 0.39— u.ou. Jonge hanen 0.250.75, per kg. 0.450.52- N.H. Blauwen per kg. 0.500.56. Jonge hannen 0 500.90. Duiven, per paar 0.200.25. Tamme eenden 0.150.25. Woerden 0.250.50. üanzer. 1.401.90. Kalkoenen per kg. 0.600.70. Tamme konijnen 0.300.35, Wilde Konijnen 1.001.25, Piepkuikens 0.060.20. Aanvoer 48000, handel redelijk. Eiermarkt: Witte eieren 3.904.20. Gemengde 4004.20. Bruine 4.204.40. Eendeneieren 3.10 3 40 Aanvoer 1.813.000. Handel redelijk. 's-HERTOGENBOSCH, 17 Juli. Veemarkt. Op de markt van heden waren aangevoerd 2979 stuks; 1242 runderen, 67 vette kalveren, 214 nuchtere kalveren, 896 biggen, 39 zeugen, 99 loopers, 422 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt: kalfkoeien 165.00—275. magere ossen en koeien 125.00170. per stuk. Vette ossen en koeien: le kwal. 8892, 2e kwal. 7886, 3e kW. 6674 cent per kg. Jongvee 110.00160, gras kalveren 70.0090, nuchtere kalveren 10.0018, zeugen 110.00145. loopers 34.00—40, biggen 18.0026, schapen 26.0036, lammeren 9.0013 per stuk. Verdere mededeelingen. Aanvoer runderen ruim met goeden handel en hooge prijzen. Stie len wéinig aanvoer, duur. Jongvee weinig aan voer, handel kalm. Nuchtere kalveren matige aanvoer, duur. Schapen en lammeren veel aan voer, hooge prijzen. Biggen aanvoer matig, han del kalm, prijzen vast. Fokvarkens goede aan voer, zeer duur. Loopers veel aanvoer, prijzen iets lager. NOORDSCHARWOUDE, 18 Juli. 322000 kg. aardappelen: Schotsche Muizen 44.20, Drie lingen 2.003, Bonten 4.00, kriel 0.701.90, Blauwe Eigenheimers 4.404.90, 160 kg. Slaboo- nen 12.8013.40, 300 kg. Tuinboonen 33.30, 575 kg. Zilvernep 10.5011.40. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Juli. Aangevoerd 33000 kg. Roode kool 44.90 800 kg. Gele kool 7.10 7300 kg. Tomaten: A 18.1018.60, B 19.10. C 16—1610, CC 13.00, 950 kg. Peen 4.50530, 440.000 kg. aardappelen: Schotsche Muizen 4— 4.50, Drielingen 1.803.20. Eigenheimers 4.70, Blauwe Eigenheimers 45.60, kriel 1.701.80, 3100 kg. vroege Witte kool 3—3.20, 850 kg. 61a- boonen 12.1013.50, 40 kg. Druiven: Franken- thalers 75.00. HOORN, 18 Juli. Kaasmarkt. 4 stapels kleine boerenkaas 29.00, 1014 kg. Handel zeer vlug. GOUDA, 18 Juli. Veemarkt. Aangevoerd ln totaal 714 stuks, waarvan 5 slachtvarkens. 333 magere varkens 25.0045, 303 biggen 12.0018, 54 nuchtere kalveren 6.0013, 6 graskalveren. 13 bokken en geiten 2.006 per stuk. Handel redelijk. Algemeene markt. 345 partijen kaas: le kwal met R.M. 37.0040, 2e kwal. met R.M. 34.00 36, zware tot 42.00. Crisisaftrek 1 en 3 ct. Han del vlug. 116 ponden boter: Goeboter 9095 cent, Wei- boter 8590 cent per pond. Handel vlug. 95000 stuks eieren: kipeieren 3.704, eendeieren 33.40 per 100 stuks. Handel matig. GOUDA, 18 Juli. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling g.a. Aanvoer 155.500 kipeieren: 56-58 kg. 3.60— 3.70. 58-60 kg. 3.70—3.80, 60-62 kg. 3.80—3.90, 62-70 kg. 3.904.40. bruine 58-72 kg. 3.704.50. kleine eieren 3.403.55 per 100 stuks. Aanvoer 500 eendeieren, 2603 per 100 stuks. (Officieel) AMSTERDAM, 18 Juli 1940. De Nederlandsche Bank publiceerde heden de volgende valuta-koersen: Uitbetaling Berlijn 75.28—75.43 (onv.). Uitbetaling Brussel 30.11—30.17 (onv.). Uitbetaling Zürich 42.72—42.81 (42.69—42.77). Uitbetaling Stockholm 44.8144.95 (onv.). Uitbetaling Helsingfors 3.813.82 (onv.). Uitbetaling New-York 188 3/16—188 7/16 (onv.) Zwitsersch Bankpapier 42.67—42.86 (42.65-- 42.81). Zweedsch Bankpapier 44.7644.94 (onv.). Belgisch Bankpapier 30.0830.20 (onv.). New-York Bankpapier 186lA190K (onv.). 46 Rita keek angstig om zich heen. Sybille von Graaienstein boog zich teeder over haar en fluisterde: Uw moeder? Zij is ziekRita, laat me voorloopig haar plaats bij u innemen. Rita verschrok. Zij richtte zich half op. U weet dus alles? O! De fijne hand streelde haar opnieuw. Maak je niet ongerust, mijn kind. Slaap gerust. Over een uur komt Walter en hij wil zijn liefste sterker zien dan gisteren. Rita liet gedwee 't hoofd weer in de kussens zinken. Zij voelde zich Inderdaad zeer mat en in haar zwak hoofdje dansten allerlei vreemde gedachten een heksendans. Herbert Walter tante Re na te neen, moeder!! Ach, slapen, •lapenl Gravin Sybille ging op de teenen naar de belendende kamer, waar de majoor roerloos aan 't venster stond en zijn blik liet weiden over het Grünau-dal, dat in heerlijken zonne schijn baadde. Toen zijn vrouw binnentrad, keerde hü zich om, en zei: Kijk toch eens, Sybille! Lijkt het niet een paradijs? Ginds, onder die zware linden, heb ik paardrijden geleerd en beneden in 't dal ge stoeid met de schooljongens van Grünau.... t Mag belachelijk schijnen, maar iederen boom en ieder huis in 't bijzonder moet ik groeten als een ouden kameraad.... En te denken, dat ik binnen deze dierbare muren, die mij jong en vroolijk hebban gezien, mijn oude dagen mag verslijtenmet jou, lieve, de beste trouwste kameraad, die ik ooit heb bezeten.t Is be lachelijk, maar ik zou kunnen huilen als een kind. Zijn stem beefde. Hij streek zich met de hand over de oogen en ging voort: Hoe is 't met Rita? Zij slaapt. De koorts is verminderd. Maar, Heinrichals zij nu voorgoed tot bewustzijn komt en vragen stelt? Arm, ann kind!.... Hoe moet ik haar zeggen, dat haar ouders.... Je zult haar heelemaal niets zeggen. Walter zal het doen. Als zij waarlijk veel van hem houdt en ik geloof, dat dit zoo is.... dan zal zijn liefde het wel klaarspelen. En wij, wij zullen de plaats van haar ouders bij haar innemen. Gravin Sybille knikte. Van het eerste oogenblik af, sprak zij, heb ik veel van Rita gehouden. Zelfs in die mate, Heinrich, geloof mij, dat ik bijna zou wenschen, dat alles gebleven was zooals het was.... Gekheid! En onze Walter? Je bent een slechte moeder, Sibylle. Je weet, dat ik mede lijden heb met Demeter; doch wat er gebeurt, is zijn eigen schuld en niet de onze. 't Voor naamste is, dat de waarheid eindelijk heeft gezegevierd. Ja, maar tot welken prijs! 2tfj zuchtte en ook het gezicht van den majoor betrok. Hij dacht aan zijn broer, die nu met zijn vrouw achter slot en grendel zat, en aan t verschrikkelijk schandaal van 't aanstaande proces. Waar is meneer Morgan? vroeg de gravin na een pauze. Nog altijd met Herbert in t huis van zijn schoonzusterNeen, als ik me niet vergis, zie ik ze daar beiden aankomen. Herbert is waarlijk een man, Roe dapper gedraagt hij zich in de stormen der beproeving! Geloof je niet, dat 't hem zwaar valt, zoo opeens.... Neen, ik geloof, dat hem een zware last van de schouders is gevallen. Ook hij kan nu zijn hart volgen en dat is voor iemand als Her- bert méér waard dan stoffelijk bezit. De majoor ging naar beneden, om de heeren, die langzaam het kiezelpad volgden, welkom te gaan heeten. Wij komen eigenlijk om afscheid te nemen, zei Morgan, wien de majoor de hand schudde. Herbert is besloten, mij naar Sydney te verge zellen en als lid der firma Mulbury en Cy een nieuw leven te beginnen. Maar eerst moeten wij nog naar Sili, om den heer Steinbrech en 'n zekere jonge dame over te halen, met ons te vertrekken. Dat zal, naar ik hoop, niet moeilijk zijn, nietwaar, Herbert? Ik vertrouw, dat Lore en haar vader geen bezwaren van beteekenis in te brengen zullen hebbenU, mijnheer de graaf De majoor ging een stap achteruit. Jongen, riep hij uit, wat begin je nu? Je zult mij toch je leven lang niet anders noemen, veronderstel en wil ik, dan „oom", zooals tot nu toe. Voor ons allen blijf je in weerwil van die akelige historie en haar gevol gen, dezelfde. Dat zou je toch moeten be grijpen.... Beste oom, ik moet n in ieder geval harte lijk danken voor alles.... Méér dan genoeg! Word gelukkig, en ver geet ons niet, wanneer je bü de tegenvoeters bent: dat is alles, wat ik van je begeer. Goeden morgen, Papa! Goeden morgen, Herbert! t Was de aangename, klankvolle stem van Walter von Grauenstein. Achter hem kwam Silas Hempel aangestapt. Hü keek zóó ernstig, dat men hem verwonderd aanzag. Hij maakte en buiging en zei: Heeren, ik heb u de laatste mededeeling te doen aangaande de zaak, die mü de eer heelt verschaft, met u in aanraking te komen.... Het gezicht van den majoor betrok. Is de datum voor de behandeling van de zaak vastgesteld? vroeg hij. Neen, antwoordde Hempel met plechtigen ernst. Het onaangename van een sensatie-proces blijft u bespaard. In de wonde van uw broer is koudvuur gekomen; de dokters zeggen, dat hü nog maar korten tüd te leven heeft. En wat de gravin betreft, die is dezen nacht in haar cel door een beroerte getroffen en heeft het tyde- lüke met het eeuwige verwisseld. Diepte stilte volgde op deze woorden. Diep getroffen staai-den allen vóór zich uit. Eindelijk zei de majoor met een stem, zóó week, dat men ze bijna niet herkende. Arme Demeter! Wie had kunnen denken, toen we als zorgelooze knapen hier ronddartel den, dat je zulk een einde zou vinden!.... Ik wil hem nog vandaag gaan opzoeken. Meneer Hempel, gelooft u, dat mü dit laatste onderhoud zal worden toegestaan? Ik ben overtuigd, dat, onder de huidige omstandigheden, de autoriteiten zich niet tegen een bezoek aan uw broer zullen verzetten. Het zuiver blauw van een prachtigen herfst dag lag als een züden sluier over het kasteel; al het oude, al het donkere wegvagend, wierp de zon haar louterend licht op de grauwe muren. Terwijl de heeren langzaam de trap afgingen, nog steeds onder den indruk van hetgeen door him detective was medegedeeld, spoedde zich Walter naar de kamer van Rita. Ook d&ar moest in twee jonge harten duisternis wijken voor stralend licht van een gelukkige toekomst. EINDE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6