Churchill bespreekt de regeling met Tokio over het wapentransport Gezant te Boedapest overleden Werving van hulpcommiezen Eerste Berlijnsche intocht in de divisie houdt haar Rijkshoofdstad Tojo minister van Oorlog te Tokio Vredesregeling beter dan dreigement Vrachtauto's, enz, h Wij Voeren thans een strijd op leven en dood Duit5che kritiek op woorden van Hambro De nationale concentratie Geestdriftige begroeting door dr. Goebbels m VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 19 JDLI 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13868 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 1 3.25. Bij onze Agenten 271/£ ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22501 Tokio en de verklaring van Cordell Huil Mr. G. W. baron de Vos van Steenwijk Laatste waarschuwing betreffende verplichte inschrijving Pogingen worden voortgezet EERVOL ONTSLAGEN B URGEMEESTERS GIBRALTAR VERDER GEëVACUEERD Bombardementen werden gisteren voortgezet r PERSSTEMMEN OVER DERDE CANDIDATUUR-ROOSEVELT MÊÊSm De sterke vesting Gibraltar, de sleutel van de Middellandsche Zeedie thans door de Engetschen groot,endeels is gaëeacaee^' „Soldaten van de modern ste weermacht" Finsche bezetting van de Aalands teruggetrokken Spanning in Arabië Ikonen Heden bespreking van Konoje met nieuwe ministers Matsoeoka's levensloop NIEUWE ARRESTATIES VAK LEDEN DER IRA NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeel ingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per reget. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voo» prijzen der «Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 18 Juli. (D.N.B.) Churchill heeft, in het Lagerhuis de volgende verklaring af gelegd: «Op 24 Juni verzocht de Japansche regeering 8c Engelsche regeering schikkingen te treffen voor het staken van het vervoer van oorlogs materiaal en bepaalde andere goederen naar China via Birma. Een dergelijk verzoek volgde voor Hongkong. Thans is de volgende overeen komst gesloten: ..Sedert Januari 1939 was de uitvoer van wa- fcens en munitie uit Hongkong, verboden. In feite is geen oorlogsmateriaal van de soort, daaraan de Japansche regeering beteekenis hecht, uitgevoerd. De regeering van Birma is bereid voor een periode van drie maanden den doorvoer van wapens en munitie te staken. De voor het vervoer via Birma verboden artikelen eh goederen zijn ook voor Hongkong verboden." Verder merkte de Britsche premier op dat de Engelsche regeering de verschillende door Groot-Brittannië aangegane verplichtingen, Voornamelijk die tegenover de Chineesche regeering en tegenover de hierbij betrokken Britsche souvereine gebieden, niet heeft ver waarloosd. De Engelsche regeering heeft daarbij ook rekening moeten houden met de tegenwoordige positie van de wereld en heeft zich niet kunnen ontveinzen, dat Engeland Zich gewikkeld ziet in een strijd op leven en dood. Engeland heeft zich in zijn politiek tegenover mt Verre Oosten voornamelijk laten leiden door ten wensch, voor China een vrije en onafhan kelijke toekomst gewaarborgd te zien en daarbij ®ok den wensch uitgedrukt, de betrekkingen met Japan te verbeteren. Om dit doel te bereiken, aldus ging Churchill herder, zijn twee dingen van groot belang, n.l. 8e tijd en een verminderen van de bestaande spanning. „Wat wij gedaan hebben, is derhalve het sluiten van een tijdelijk accoord, in de hoop flat de hierdoor gewonnen tijd tot een rechtvaar dige en draaglijke oplossing voor de beide be langhebbenden zal leiden, een regeling, die door heiden, naar wij hopen, vrijwillig zal worden aangenomen." Engeland wenscht dat het bestaan en de on geschondenheid van China behouden blijven en is bereid met de Chineesche regeering na het sluiten van een vrede te onderhandelen over het teruggeven der concessies en een herziening der Verdragen op grondslag van de wederkeerigheid eh rechtsgelijkheid. Engeland wil__echter tevens, 8at Japan tot een toestand van welvaart komt, lie zijn bevolking welstand en economische vei ligheid waarborgt. „Wij zijn bereid tot medewerking en steun, opdat beide landen hun doel bereiken. Maar het moet duidelijk zijn dat, wil dit doel be reikt worden, dit door vreedzame en ver gevingsgezinde regelingen moet geschieden en niet met oorlogsdreigementen.'' In het Hoogerhuis heeft Lord Halifax over 8e overeenkomst met Japan dezelfde verklaring Sigelegd, die Churchill in het Lagerhuis heeft 8itgesproken. Het Labourlid Addison noemde de overeen komst een „uiterst ongelukkige regeling". Wij 8ppen, aldus zeide hij, dat zij nergens in China 8e ernstige uitwerking zal hebben, waarvoor vreezen. Burggraaf Samuel zeide te hopen, dat de Vrede tusschen China en Japan in de eerst volgende maanden nog niet tot stand komt, om- 8at de regeling anders voor onbepaalden tijd hioet blijven bestaan. Op de vraag, of de Britsche ambassadeurs te Washington en Moskou tevoren geraadpleegd Jvaren over de mogelijke gevolgen voor de be trekkingen tusschen Engeland en de Veree nde Staten en Sovjet Rusland, zeide Halifax 8at men dit overleg niet achterwege had ge- -aten. In een geheime zitting zou een debat °ver de punten in kwestie gehouden worden. De woordvoerder van het departement van Marine te Tokio heeft de verklaring van den ^rnerikaanschen minister Cordell Huil, waarin kritiek werd geleverd op de regeling tusschen apan, Engeland en Frankrijk over het goe- 8crenverkeer door Birma en Indo-China bestem- Deld als „misplaatste interventie". De woord- Voerder wees er op dat Japan, in het belang Vjjner strategie, aan Groot-Brittannië en Frank rijk heeft verzocht een einde te maken aan net transport van wapenmateriaal, waarmee het be- V'iPd van Tsjang-Kai-Tsjek werd gesteund, en 8at Groot-Brittannië en Frankrijk aan dit ver- jfcek gevolg hebben gegeven. Als derde partij 8peft de regeering der Vereenigde Staten hier Iets mee te maken. Op de vraag van een Arr.erikaanschen correspondent of de politiek van Japan zal v-orden beïnvloed door de verklaring van Huil antwoordde de woordvoerder in ontken- henden zin. De woordvoerder wees er vervolgens op dat J*aPan streeft naar een oplossing van het Chi neesche probleem, in overeenstemming met de «aarvoor vastgestelde politiek, die niet kan jvcrden aangetast door hetgeen door buiten landers wordt beweerd. Dp de vraag of de Engelsch-Japansche rege ls over Birma bevredigend is, antwoordde de ^'oordvoerder: „Zij is niet geheel en al bevre digend." De komende maanden vallen in den e8entijd en het is niet te verwachten, dat het j®Vvoer door Birma dan omvangrijk zal zijn °ch de woordvoerder sprak de hoop uit. dat °k nadien, wanneer met het droge jaargetijde de woordvoerder, dat hij van de persberichten hieromtrent had kennis genomen. De Japansche actie vloeit voort uit strategische noodzaak. De woordvoerder wees er op dat de scheepvaart van elke nationaliteit rekening moet houden met de oorlogshandelingen, waarvan China thans het tooneel vormt. Dit feit is reeds erkend door Enge land en Frankrijk en daarom zou het ook voor andere mogendheden verstandig zijn, indien zij niet pogen hun schepen het geblokkeerde gebied te doen binnenvaren. Uit Boedapest verneemt het A.N.P. dat Donderdagochtend te negen uur de Ne- derlandsche gezant te Boedapest, mr. G. W. baron de Vos van Steenwijk, op 45-jarigen leeftijd in een ziekenhuis te Boedapest is overleden aan de gevolgen van een blinde darmontsteking. Mr. G. W. baron de Vos van Steenwijk werd op 14 Mei 1895 te De Wijk in Drente geboren. Na in Leiden in de rechten te hebben gestu deerd, trad hij in 1917 in den diplomatieken dienst en was achtereenvolgens werkzaam te Sofia, Washington, Constantinopel, Parijs, Rome en te 's-Gravenhage. In 1935 werd hij benoemd tot gezant te Peking, welke stand plaats hij het vorig jaar met Boedapest ver wisselde. De inspecteur-generaal van het verkeer her innert er voor de laatste maal aan, dat belang hebbenden op grond van de verordening van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat van 3 Juli 1940 verplicht zijn, aan gifte te doen van alie door hen gehouden: 1. Motorrijtuigen, opleggers en aanhangwa gens, geheel of gedeeltelijk ingericht tot vracht- of veevervoer; 2. Motorrijtuigen, uitsluitend bestemd tot het voortbewegen van opleggers, aanhangwagens of andere voertuigen (tractoren) 3. Landbouwtractoren. De inschrijving geschiedt door invulling en on- derteekening van een geel inschrijvingsformu lier (dat kosteloos verkrijgbaar is bij alle plaat selijke distributiediensten) en inzending daar van aan het Centraal Bureau voor de Statistiek bureel verkeer, Oostduinlaan 2, 's Gravenhage. Tegelijk met de inschrijvingsformulieren ver strekken de distributiebureaux een geadresseerd couvert, waarin de formulieren portvrij kunnen worden verzonden. Om misverstand te voorkomen, zij er nog eens op gewezen, dat de aanmeldingsverplichting zonder uitzondering geldt voor alle voertui- gen> die in bovenstaande opsomming zijn ge noemd en derhalve niet alleen voor die voer tuigen, waarvoor een rijvergunning is verleend. Bovendien zij er aan herinnerd, dat ook die voertuigen moeten worden ingeschreven, die, om welke reden dan ook, op het oogenblik der aanmelding' niet geheel- bedrijfsklaar zijn, tijde lijk buiten gebruik zijn gesteld, enz. Tegen alle hoüaers van onder deze verplichte registratie vallende voertuigen, waarvan de in schrijving niet uiterlijk Dinsdag 23 Juli 1940 bij het Centraal Bureau voor de Statistiek is inge komen, zal proces-verbaal worden opgemaakt, gestraft met hechtenis van ten hoogste 1 jaar of een geldboete van ten hoogste f 10.000. Ten overvloede wordt er nog aan herinnerd, dat voor voertuigen, ten aanzien waarvan aan de verplichting tot inschrijving niet tijdig zal zijn voldaan, na voltooiing der registratie, onder geen beding meer een rijvergunning zal worden afgegeven. candidaat, voor het presidentschap voor de democratische party. De reactie van de bladen is verdeeld. Terwijl de „New York Daily News" zonder voorbehoud applaudisseert, doen andere bladen, zooals de „Daily Mirror" en de „New York Herald Tribune" een zeer kritisch geluid hooren. Ook de in opzicht van partijpolitiek on afhankelijke „New York Times" komt rond uit voor haar teleurstelling over de ver kiezing van Roosevelt tot candidaat voor een derden termijn. Het blad verwijt Roose velt gebroken te hebben met de Amerikaan- sche traditie. Het is duidelijk, dat Roose velt een derde ambtsperiode heeft gewild, omdat hij overtuigd is van zijn „onmisbaar heid". De „New York Herald Tribune" verklaart, dat de democratische partijdag de Amerikaansche overlevering met voeten heeft getreden en een dictatuur uitoefent, zooals men die in de poli tieke geschiedenis van de Vereenigde Staten nog nimmer heeft aanschouwd. Machtshonger heeft Roosevelt bewogen door intriges achter de schermen elke concurrentie onmogelijk te ma ken. De democratische gedelegeerden te Chicago hebben een bevel van het Witte Huis voorgelegd gekregen en hun eenige taak was dat te ratifi- ceeren. Met een verkiezing naar vrije democra tische begrippen heeft dat alles niets uit te staan. De „Daily Mirror" noemt den partijdag „het meest beschamende schouwspel der Amerikaansche partijpolitiek". 8e mogelijkheden voor het verkeer weer zullen priemen, niettemin tegen het transport van flogsmateriaal zal worden opgetreden. Gevraagd naar zijn meening over de Britsche piesten tegen de Japansche maatregelen, die Chineesche kustvaart belemmeren, verklaarde BERLIJN, 18 Juli. (D.N.B.). Nadat de ge vluchte voorzitter van het Noorsche Storting Hambro eerst een dezer dagen in een verklaring door hem te New York afgelegd, heeft moeten toegeven, dat de Noorsche marine te Christian- sand Fransche torpedojagers verwachtte en om die reden niet op de Duitsche zeestrijdkrachten had geschoten, verklaart hij thans in een inter view, dat Duitschland de Noorsche kust nu noo- dig heeft voor een aanval op Engeland, maar la ter van de Noorsche steunpunten uit ook van plan is over de Faröer-eilanden IJsland en Groenland Canada aan te vallen. Deze bewering is wel al te plomp, zoo wordt van bevoegde Duitsche zijde vastgesteld, en er is geen twijfel, waartoe zij dient. Het cynisme waarmede de emigrant Hambro, die zijn eigen land eerst in het ongeluk heeft gestort en het daarna in den steek heeft gelaten, zijn propa ganda voert, herinnert levendig aan de dagen te Stockholm, toen hij met dezelfde argumenten een neutraal land voor een verloren zaak den oorlog wilde injagen. De in sommige bladen weergegeven veronder stelling, dat de pogingen tot het stichten eener nationale concentratie, waarvan in dit blad her haaldelijk sprake is geweest, zouden zijn opge- gegeven, is, naar wij uit goede bron vernemen, niet juist. De mededeeiing, j.l. Donderdag door den heer Janke, Pressereferent in het bureau van den Rijkscommissaris, gedaan omtrent de gebieden, waarop de doelstelling van elk streven naar nationale concentratie zich dient te bewegen of waartoe zij zich dient te beperken, heeft uiter aard aanleiding gegeven tot een nadere preci seering of herziening der plannen, welke reeds in een vergevorderd stadium waren. Hoewel de voortgang dezer pogingen dus vertraagd en on zeker is, is het initiatief nog niet opgegeven. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is aan jhr. mr. Th. E. Serraris, op zijn verzoek met ingang van 16 Juli 1940, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Ginneken en Bavel. Met ingang van 16 Juli 1940 is aan H. van dei- Veen eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Willemstad. Aan J. Vogels, is op zijn verzoek, met ingang van 15 Juli 1940, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Leende. Aan mr. dr. K. L. C. I. baron de Wijkerslooth de Weerdestein is op zijn verzoek, met ingang van 11 Juli 1940, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Hilversum. Aan A. F. Hanssens is op zijn verzoek, met ingang van 1 Augustus 1940, eervol ontslag ver leend als burgemeester dér gemeente Stavenis- se, met dankbetuiging voor de langdurige dien sten door hem in die betrekking bewezen. GIBRALTAR, 18 Juli (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat alle vrouwen en kinderen beneden den leeftijd van 17 jaar uit Gibraltar geëvacueerd zullen worden. Mannen boven den leeftijd van 45 jaar moeten eveneeps Gibraltar verlaten. Alleen die mannen, die absoluut noodzakelijke functies bekleeden, mogen blijven. Naar Stefani bericht is vanochtend Gibral tar opnieuw gebombardeerd door twee vlieg tuigen van onbekende nationaliteit. Hoewel een hevig afweervuur op hen werd geopend wisten de toestellen te ontkomen. Over het bombardement op Gibraltar werd te Madrid medegedeeld, dat de aanval vanoch tend vroeg om drie uur begon. Vier onbekende vliegtuigen wierpen in totaal vijf bommen van het zwaarste kaliber. Enkele dezer bommen ont ploften in de omgeving van het marine-arse naal, waardoor vijf personen gedood en tal rijke gewond werden. Verscheidene huizen wer den vernield. Op order van het Departement van Financiën is men begonnen met de werving van tijdelijke hulpcommie zen. De voor overgang naar den dienst der invoerrechten en accijnzen in aanmerking komende beroepsmilitai ren capitulanten hieronder begre pen) kwamen zich o.a. in de aula van de Rijksuniversiteit te Utrecht mel den. Onze foto toont een aantal van de vele liefhebbers, die op het bordes van de universiteit de in vul for muiie ren zitten te bestudeeren en in te vullen. Dat er een groote belangstelling voor aanwerving bij dezen dienst is blijkt wel uit het feit, dat men den aanmeldingstermijn op twee dagen heeft moeten stellen. BERLIJN, 18 Juli (D.N.B.). Onder het feestelijk gelui der klokken is vandaag de eerste divisie Berlijnsche en Brandenburg- scbe troepen met de lauwerkransen van hun glorierijke overwinningen in Polen en Frankrijk door den Brandenburger Tor in de Rijkshoofdstad aangekomen. Op het fraai versierde Pariser Platz werden zij verwelkomd in naam van den Führer, de Rijksregeering en de Berlijnsche bevolking door den gouwleider van Berlijn, Rijksminister dr. Goebbels en namens de Duitsche weermacht door den bevelhebber van het vervangingsleger, den generaal der artillerie Fromm. Onder het onbeschrijfelijk gejubel der bevol king marcheerden de troepen met bloemen over. laden twee uur lang door de historische straat Unter den Linden. Voor de aan weerszijden van het Pariser Platz opgerichte eeretribune, die voor de vertegen woordigers van staat, weermacht en partij, de familieleden van de Berlijnsche gesneuvelden en gewonden, de arbeiders in de Berlijnsche wapen fabrieken, alsmede voor de binnen- en buiten- landsche pers was gereserveerd, hebben de Berlijnsche gewonden met hun verpleegsters een eereplaats gekregen. Om 18.00 uur reed de commandant van de Berlijnsche divisie in een met bloemen overladen auto in langzaam tempo door den middelsten boog van den Brandenburger Tor. Hierachter volgde als eerste deel van de binnentrekkende troepen een regiment in fanterie met zijn staf. Namens de weer macht werden zij hier verwelkomd door den bevelhebber van het vervangingsleger, gene raal der artillerie Fromm. Daarna bracht Rijksminister Goebbels hun den eersten groet van het vaderland. „Toen gij in Augustus van het vorige jaar naar de wapens greept, aldus de minister, ging u een onbekend lot tegemoet. Een oorlog, die ons nationaal bestaan moest vernietigen, was het Rijk opgedrongen. Onze vijanden wilden ons den socialen, cultureelen, economischen en nationalen opbloei van ons land niet gunnen, die met het overnemen van de macht door den Führer was ingeluid. Zij wilden opnieuw, even als in 1914, het Rijk omsingelen, door een over machtige coalitie ons overvallen, onze nationale moraal ondermijnen, onze vrouwen en kinderen NEW YORK, 18 Juli (D.N.B.)In het mid delpunt van de belangstelling der New York- sche pers staat de aanwijzing van Roosevelt tot door een laffe blokkade aan een langzamer, hongerdood prijsgeven en ons dan door een binnenlandsche revolutie de wapens uit de han den slaan. Dit gemeene plan hebben wij en hebt vooral gij, soldaten, verijdeld. Meer dan de helft van u heeft reeds in den wereldoorlog het leven van Duitschland met uw eigen leven gedekt en beschermd. Hoeveel anders was het toen dan nu. Toen deze oorlog uitbrak, was de omsingeling reeds mislukt. De ver vooruitziende voor-oorlogsche politiek van den Führer had den ring, cien onze vijanden om het Rijk wilden leggen, doen springen. De blok kade, waarmede men ons gedreigd heeft, werd door het geweld van onze wapens zeer spoedig in een worgende tegenblokkade veranderd. Gij zijt als soldaten van de modernste weer macht, die de wereldgeschiedenis kent, te velde getrokken. Gij waart met de beste wapens uit gerust. Officier of soldaat, gij waart vervuld van de beste soldatenmoraal. Gij behoefdet niet te vreezen, dat u in het beslissende uur vanuit het vaderland de dolk in den rug gestooten zou worden. De binnenlandsche revolutie, waarop onze vyanden rekenden, zal eeuwig op zich laten wachten. In den rug gedekt door een vastbeslo ten en tot offers bereid vaderland, zijt gij den zegetocht door Polen begonnen. Gij vocht held haftig aan de Brahe en op de Tucheler heide. Gij hebt den strengsten winter in het gouverne ment-generaal medegemaakt. Gij zijt naar het westen getrokken, toen daar het uur der beslis sing gekomen was. Gij hebt het uwe er toe bij gedragen, om Frankrijk in 'n moedigen stormloop te verslaan. Na een dagenlange zegenrijke doorbraak door de voor onneembaar gehouden Maginotlinie hebt gij het gevangen nemen van 74.000 Franschen kunnen melden. Gij behoeft u in geen enkel uur, zooals in 1917 en 1918, voor het vaderland te schamen. Wij in het vaderland hebben gewerkt, zooals men slechts werken kan. Ook in December 1918 werd gij, soldaten van de toenmalige legers, op deze plaats ontvangen. Landverraders en joden heb ben u toen ontvangen. In hun begroetings-reden verklaarden zfj den oorlog, dien gij 414 jaar met een heldenmoed, zooals de wereldgeschiedenis dien tot dusverre nog niet kende, had gestreden, voor een zinnelooze massale slachtpartij. Gij, soldaten van onzen oorlog, vindt daar entegen het vaderland zoo terug als u het ver laten hebt. En diegenen, die in uwe voorwaarts stormende rijen vielen, zijn niet gestorven voor een leeg schijnbeeld, doch voor het grootere, mooiere, vrije vaderland. Wij buigen ons in eer bied voor het heldhaftige offer, dat zij voor het Rijk en zijn toekomst hebben gebracht. Wij groeten hun familieleden en beloven hun, dat hun ditmaal werkelijk de dank van het vader land zal geworden. Nog is de oorlog niet ten einde. Zijn laat ste etappe moet nog gewonnen worden. Dan zullen de vredesklokken in het vaderland luiden, dan zullen wij een grooter rijk en een beter Europa opbouwen." HELSINKI, 18 Juli (D.N.B.). Naar het Fin- sche Telegraafagentschap van bevoegde zijde verneemt, is een begin gemaakt met het terug trekken van troepen en materiaal uit de neu trale Aaland-zone, nu de oorlog rondom de Oostzee geëindigd is en een einde is gekomen aan den onrustigen toestand, die Finland aan leiding gaf, in overeenstemming met de Aaland- conventie voorzorgsmaatregelen in deze zone te nemen. ROME, 18 Juli (D.N.B.). Naar de „Messagero" meldt liggen troepen van Ibn Saoed aan de Golf van Akaba en aan de drinkplaatsen van de Nedsjd. Deze troepenconcentratie aan de grens van Transjordanië, waar de van Engeland af hankelijke emir Abdoellah een schijnbewind uit oefent, zijn volgens het Italiaansche blad het antwoord van koning Ibn Saoed op het Engelsch- Joodsche geheime verdrag. Een vreemd woord en een vreemd begrip voor ons Westerlingen en toch een religieus kunstzinnig gebed, dat de harten en geest óók van ons diep kan treffen. Sedert Keizer Constan- tijn als keizer van Byzantium het Christendom had verbreid en Cyrillus en Methodius de Apostelen der Slaven waren geworden, is er een kerkelijke kunstvorm opgebloeid welke niet in gebeeldhouwde kunstwerken maar in opgetooide schilderingen het gebed der eenvoudigen werd in de oude Grieksche kerk en 't Oost-Europeesch gezin. De geloofswaarheden van het Christendom en zijn geloofshelden en heldinnen penseelde de innige, teere, devote kunst van vele ongenaamden laiigs de wanden der kerken en in de binnenhuizen en de geloovige Rus buigt nog in onze dagen eerbiedig het hoofd wanneer hij zijn woning be treedt waar een lichtje flakkert voor de beeltenis van Maria. Joannes den Dooper in Kemelhaar of St. Nicolaas. Met goud en zilver getooid zijn deze schilderingen, deze Ikonen ook voor ons wonderlijk mooie en ontroerende vereeringen van het heilige en Aller heiligste. En de zeldzame verzameling welke thans in Ons' Lieve Heer op Solder'te Amsterdam bijeen is demon streert ongezocht en ongewild maar overtuigend de éénheid tusschen Oost en West, het samenvloeien van twee beschavingen in één geloof, de har monie tusschen het godshuis van een vervolgd Westersch geslacht en de triumphale, óók innerlijk-stille, kunst openbaring van een Oost-Europeesch^ levenswijze welke te bidden wist. TOKIO, 18 Juli (Domei). Luitenant-ge neraal Hideki Tojo heeft de portefeuille van Oorlog aangenomen in het nieuwe ka tan et. Tojo is op een bericht van het departement van Oorlog per vliegtuig uit Moekden terug gekeerd. Tengevolge van slecht weer heeft zijn machine echter boven Korea moeten terugkeeren naar Taikijoe. Eerst toen de weersomstandigheden beter werden, hervatte hij zijn reis naar Tokio. Aangezien Tojo niet voor morgenmiddag kan aankomen, is de bespreking van Ko- nojo met de nieuwe ministers van Oorlog en Buitenlandsche Zaken, welke op heden middag was vastgesteld, tot morgenmiddag uitgesteld. Alle Japansche bladen wenschen Konoje suc ces bij de samenstelling van een krachtig ka binet, in den waren zin des woords. De „Nitsji Nitsji Sjimboen" wenscht Konoje voorspoed bij het samenstellen van een kabinet, krachtig ge noeg om het hoofd te bieden aan alle moeilijk heden. De ..Asahi Sjimboen" spreekt de hoop uit, dat het nieuwe kabinet zal handelen in plaats van hooggestemde verklaringen af te leggen. Het blad wijst er op, dat de regeering vijf keer wis selde sedert het begin van den oorlog in China, Josoeke Matsoeoka, die in het nieuwe Japan sche kabinet zal optreden als minister van Buitenlandsche Zaken, is bekend geworden als leider van de Japansche delegatie te Geneve in 1933, toen hij zich keerde tegen het aannemen door den Volkenbondsraad van het rapport- Lytton over de Mandsjoerijsche kwestie. Tevens is zijn naam herhaaldelijk genoemd in verband met de beweging, die streeft naar opheffing van de bestaande politieke partijen, welke be weging nu vrucht begint te dragen. Tweemaal is hij in het Lagerhuis gekozen, doch hij be dankte als lid en maakte propaganda voor de opheffing der politieke partijen en voor een vernieuwing van de buitenlandsche politiek. De diplomaat en staatsman Matsoeoka is thans 61 jaar. Hij heeft gestudeerd aan de universiteit te Oregon. Daarna werd hij in 1904 consul te Sjanghai, in 1906 directeur van de buitenlandse!» politieke afdeeling van het gouvernement-ge neraal van het pachtgebied Kwantoeng, in 1917 secretaris van den minister van Buitenlandsche Zaken, in 1918 secretaris van den minister-pre sident, in 1919 afgevaardigde op de vredes conferentie te Versailles, in 1927 vice-president van de Zuid-Mandsjoerijsche spoorwegmaat schappij, in 1933 hoofd van de Japansche dele gatie bij de Volkenbondsconferentie, in 1935 voorzitter van de Zuid-Mandsjoerijsche spoor wegmaatschappij en in 1937 adviseerend lid van het kabinet. Zijn functie bij den Zuid-Mandsjoe- ri.ischen spoorweg heeft hij neergelegd in April 1939, terwijl hij in Januari 1940 is afgetreden als adviseerend lid van het kabinet. LONDEN, 18 Juli. (DN.B.) Donderdag »jn te Belfast 40 tot 50 mannen gearresteerd onder verdenking, dat zjj deel uitmaakten van de Ira. „Dagens Nyheter" bevestigt het bericht wit Belfast, dat de autoriteiten in Noord-Ierland een groot aantal personen hebben gearresteerd. De gearresteerden hadden strooibiljetten rondge deeld met een oproep van de Ira. In deze biljet ten werd gezegd, dat het de hoogste taak van de Ira is het Britsche leger uit geheel Ierland, ook uit Ulster, te verdrijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1