De Führer over verleden, heden en toekomst van Europa Vele Fransche oorlogsbodems worden in Britschen dienst gesteld Een laatste beroep op Engeland om den tegenstand op te geven De behandeling van de Duitschers in Indië VEREENIGDE katholieke pers VEEL ONRECHT IS THANS HERSTELD Zwitsersche handelsvloot te Gibraltar vastgehouden Baudoin over breuk tusschen Parijs en Londen Werkloosheidsbestrijding in Parijs en omgeving ZATERDAG 20 JULI 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27% ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22503 De voornaamste punten uit de gisteravond door Adolf Hitler voo! den Rijksdag gehouden rede kan men als volgt samenvatten: Alles wat Duitschland de laatste jaren heeft gedaan, was gerechtvaardigd als een streven, het door Versailles gepleegde on recht te herstellen. Dat er oorlog kwam, was te wijten aan een kapitalistische kliek van oorlogsophitsers uit vele landen. Hierdoor volgden de gebeur tenissen, die aan Duitschland de overwinning op alle fronten brachten. Hitier prees de Italiaansche vriendschap en wees er op, dat hij steeds ook samenwerking met Engeland heeft gezocht. Nu de oorlog ontbrand is, kan een voortzetting van den strijd slechts tot vernietiging van het Britsche wereldrijk voeren. Daarom doet de Führer een laatste beroep op de Britsche regeering, den tegenstand op te geven. Als dit in den wind wordt geslagen, is van Duitsche zijde tenminste een laatste gelegenheid aangeboden geweest. BERLIJN, 19 Juli (DNB) In de hedenavond om 19 uur bijeenge komen vergadering van den Duit- schen Rijksdag heeft de Führer een groote rede gehouden, die onder groote geestdrift werd aanhoord. Hierin zeide. hij in hoofdzaak het volgende: Het accoord van München De in Frankrijk gevonden documenten Hervatting van verkeer RuslandF inland Een aantal arrestaties hier te lande verricht Duitsch frontbericht: TALRIJKE BRITSCHE SCHEPEN GEZONKEN Nijpend grondstof gebrek in Engeland Fransche ministers opnieuw bijeen Belgische krijgsgevangenen worden vrijgelaten Oogen en ooren PARIJSCHE PERS CONTRA VICHY-REGEERING Vooral Herriot krijgt er van langs CIANO TE BERLIJN DE GEWIJZIGDE POLITIEK VAN BOEKAREST NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op peg. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der .Omroepers" zie de rubriek Te midden van den geweldigen strijd om de vrijheid en voor de toekomst van het Duitsche volk heb ik u voor deze zitting bijeen laten roepen. De motieven daarvoor lig gen in de noodzakelijkheid, dat wij ons eigen volk inzicht geven in den unieken historischen aard der ge beurtenissen die wij beleefd hebben, dat wij verdienden dank brengen aan de soldaten, en ook in het stre ven, een poging te doen om nog eens en voor het laatst een beroep op het gezonde verstand te doen. Wie de factoren van dit historisch conflict Vergelijkt met omvang, grootte en draag wijdte der militaire gebeurtenissen, zal inzien, dat feiten en offers van dezen strijd in geen verhouding staan tot de beweerde aanleidingen, zij het ook, dat deze aanleidin gen zelf slechts voorwendsels voor verborgen bedoelingen waren. Het programma der nationaal-sociaiistische beweging was, voor zoover het betrekking had op de toekomstige vorming van de verhouding tusschen Rijk en buitenwereld, een poging om een herziening van het verdrag van Versailles tot stand te brengen, onder alle omstandigheden, doch, voor zoover maar eenigszins mogelijk was, langs vreedzamen weg. Deze herziening was een natuurlijke noodzaak. De onhoudbaarheid van de bepalingen van Versailles lag niet slechts in de vernederende Öiscrimineering, de ontrechting overeenkomstig '■'e gewaarborgde ontwapening van het Duitsche v°lk, maar vooral in de daaruit afgeleide stof- *®lijke vernietiging van het heden en de voor genomen vernietiging van de toekomst van een öer grootste cultuurvolken der wereld, in het v°lkomen zinnelooze ophoopen van enorme Aantallen landen onder de heerschappij van eenige staten, in het ontnemen van de onver- vangbare levensbasis en de onmisbaarste levens gaarden aan de onderworpenen. Helaas heeft, in overeenstemming met den *il van de mannen, die voor het dictaat van Versailles verantwoordelijk waren, de Geneef- ®che instelling van een Volkenbond zich niet geschouwd als een instituut voor het tot stand ®rengen van verstandige herzieningen, maar zij beeft zich van, het begin af slechts gezien als Garant voor de meecioogeniooze tenuitvoerleg ging en handhaving der bepalingen van Versail les. Alle pogingen van het democratische duitschland om langs den weg van herziening *eh gelijkstelling van het Duitsche volk te be kken bleven zonder resultaat. Het is in het belang van een overwinnaar, dat hij de bepa- i'Ugen, die voor hem van nut zijn, als voor ieder edig doet voorkomen. Het ligt echter in het b'ezen van den drang tot zelfbehoud van den bverwonnene, dat hij de algemeene mensche- bjke rechten herwint. Voor hem had het dictaat een overmoedigen tegenstander te minder ^acht van wet, waar deze tegenstander geen 6erlijke overwinnaar was. Daarom was de pretentie van de Engel schen en Franschen, die het dictaat van Versailles beschouwd willen zien als een soort internationale of zelfs nog hoogere Wetgeving, voor iederen eerlijken Duitscher biets anders dan een brutale aanmatiging en de onderstelling, dat juist Engelsche en Hransche staatslieden de behoeders van het 'echt of zelfs der menschelijke beschaving Varen, een domme onbeschaamdheid, een onbeschaamdheid, die door hun eigen zeer inferieure prestaties op dat gebied voldoende wordt gekenmerkt. Naast de binnenlandsche verlossing van de Joodsch-kapitalistische boeien, van een dunne plutodemocratische laag van uitbuiters, heeft de nationaal-sociaiistische beweging in haar programma voor de buitenlandsche politiek den wil tot bevrijding van het Rijk uit de boeien van het dictaat van Versailles verkondigd. De Duitsche eisch tot herziening was een natuur lijke noodzakelijkheid, iets dat vanzelf spreekt voor het bestaan en de eer van elk groot volk. Door het nageslacht zullen deze eischen eens buitengewoon gematigd genoemd worden. Al deze eischen moesten in de practijk echter te gen den wil van de Britsch-Fransche macht hebbers doorgezet worden. Wij allen hebben het nu eerst recht beschouwd als een succes van de leiding van het Derde Rijk, dat de ten uitvoer legging der herzieningen jarenlang zonder Oor log kon geschieden, niet dat wij, zooals de Fransche en Engelsche demagogen beweerden, niet tot het voeren van oorlog in staat geweest zouden zijn. Toen het er echter eindelijk naar uitzag, dat dank zij een ontwakend gezond verstand door internationale samenwerking ook de overblij vende vraagstukken op vreedzame wijze zouden kunnen worden geregeld, werd de overeen komst van München van 29 September 1938 lcor de openbare meening in Londen en Parijs niet alleen niet toegejuicht, maar zelfs ver oordeeld, als een afschuwelijk teeken van zwakheid. De met bloed bevlekte Joodsch- kapitalistische oorlogsophitsers zagen in de mo gelijkheid van zulk een vreedzame herziening het verdwijnen van een tastbare aanleiding voor de verwezenlijking hunner waanzinnige plannen. De samenzwering van erbarmelijke omkoopbare politieke creaturen en hebzuchtige financieele magnaten, voor wie de oorlog een welkom mid del is om hun zaken beter te laten gedijen, kwam weer eens naar voren. Het internatio nale Joodsche volkengif begint steeds meer een, verwoestende uitwerking tegen ieder gezond verstand te hebben. Joden en vrijmetselaars, wapenfabrikanten en oorlogswinstmakers, inter nationale handelaars en beursspeculanten von den politieke individuen, desperado's en Hero- stratos-naturen, die den oorlog als het meest begeerlijke voorstelden. Aan deze misdadige figuren was het toe te schrijven, dat de Poolsche staat werd aange zet tot het aannemen van een houding, die in geen proportie stond tot den Duitschen eisch en nog veei minder tot de gevolgen daarvan. Want juist tegenover Polen heeft het nationaal- sociaiistische Duitsche Rijk een ware zelfover winning getoond. Geen andere staatsman had het aangedurfd het Duitsche volk hier een op lossing voor te stellen, zooals ik het deed Ais Churchill en de andere oorlogsophitsers maar een fractie van de verantwoordelijkheid in zich gehad har,den, die ia tegenover Europa voelde, dan zouden zij hun laaghartig spel niet hebben KU'Jien spelen. Want slechts aan dezen en alle anderen in en buiten Europa, die belang hadden bij een oor log, was het te wijten, dat Polen mijn voorstel len, die noch zijn eer, noch zijn bestaan op eenige wijze aantastten, afwees en in plaats daarvan naar de terreur en de wapenen greep.'' Na verwezen te hebben naar de maanden lange en bovenmenschelijke zelfbeheersching van Duitschland, ondanks de voortdurende moordaanslagen op volksduitschers, zeide de Führer o.m.: „Nog op 2 September kon de strijd ver meden worden. Mussolini stelde voor, alle vijandelijkheden onmiddellijk te staken en tot vreedzame onderhandelingen over te gaan. Ofschoon Duitschland zijn legers zegevierend zag oprukken, nam ik dit voorstel aan. Doch de Engelsch-Fransche oorlogs ophitsers hadden oorlog noodig en geen vrede De Führer sprak daarna over de verzameling documenten op het station te La Charité, die van unieke historische beteekenis is. „Deze documenten, aldus Hitier, bevatten de eigenhandige aanteekeningen van de heeren Gamelin, Daladier, Weygand, enz. Zij kunnen derhalve op ieder moment door hen bevestigd of geloochend worden. Deze documenten geven opheldering over het drijven van hen, die bij den oorlog en bij de uitbreiding van den oorlog belang hebben. Zij toonen aan, hoe voor deze ijskoude politici en militairen alle kleine volken slechts middel tot het doel waren, hoe zij tracht ten Finland voor hun belangen te gebruiken, hoe zij besloten hadden, Noorwegen en Zweden tot het tooneel van den oorlog te maken, hoe zij beraamden den Balkan in brand te zetten, om van daar uit honderd divisies als hulp troepen te krijgen, hoe zij voorbereidingen troffen voor het bombardement van Batoem en Bakoe onder even geraffineerde als gewetenlooze uit legging van de Turksche neutraliteit, die hun niet ongenegen was; hoe zij Nederland en België steeds vaster in hun netten verstrikten en ein delijk vastlegden in bindende stafaccoorden en vele andere dingen van dezen aard. De documenten gaven echter ook een beeld, van de geheele dilettantistische methoden, waar op deze politiseerende oorlogsophitsers den döor hen aangestoken brand trachtten te beheer- schen, van hun militaire democratie, die mede verantwoordelijk is voor het afschuwelijke lot, dat zij honderdduizenden en millioenen soldaten van hun eigen landen beschoren hebben, van hun barbaarsche gewetenloosheid, waardoor zij in koelen bloede hun volken tot massa-evacuatie aandreven, waarvan de militaire gevolgen voor henzelf slechts nadeelig, doch welker algemeen menschelijke gevolgen ontstellend wreed waren Op G October 1939 heb ik van deze plaats uit voor de tweede maal in den oorlog tot het Duitsche volk gesproken. Ik heb toen een beroep gedaan op het inzicht der ver antwoordelijke mannen in de vijandelijke staten en op de volken zelf. Ik waarschuwde voor een voortzetten van den oorlog, waarvan de gevolgen slechts ver woestend konden zijn. Ik waarschuwde in het- bijzonder de Franschen ervoor een oorlog te beginnen, die onvermijdelijk van de grens af verder doordringt en die, hoe de afloop ook zou' zijn, vreeselijke gevolgen zou hebben. Ik heb dit beroep toen ook tot de rest van de wereld gericht, zij het ook met de vrees niet alleen niet gehoord te worden, maar waar schijnlijk pas recht de boosheid der belang hebbende oorlogsophitsers op te wekken. Het is precies zoo uitgekomen. De verantwoorde lijke elementen in Engeland en Frankrijk heb ben in mijn oproep een gevaarlijken aanval op hun oorlogszaak bespeurd. Zij maakten zich dan ook onmiddellijk op om te verklaren, dat iedere gedachte aan een ver gelijk kansloos was, ja, als een misdaad be schouwd werd, en dat de strijd moest worden voortgezet in naam van de cultuur, de men- schelijkheid, den vooruitgang en de beschaving en ook nbg in naam van de heilige religie; dat tot dat doel negers en boschjesmannen gemo biliseerd moesten worden en dat dan de zege vanzelf moest komen. (Zie vervolg pagina 2) BERN, 19 Juli. (D.N.B.) Ongeveer drie weken geleden is hier bekend geworden, dat de trans portschepen, die door Zwitserland gecharterd waren om Zwitsersche invoeren uit Noord- en Zuid-Amerika naar de doorvoerhavens aan de Middellandsche Zee te brengen, door de Engel schen worden lastig gevallen, sedert Italië aan den oorlog is gaan deelnemen. Ondanks de blok kade-overeenkomst die Zwitserland, onder het brengen van groote offers, heeft gesloten om zijn vitalen aanvoer van overzee te onttrekken aan Britsche inmenging, en hoewel van Zwit sersche zijde aan alle formaliteiten voor deze transporten is voldaan, zijn deze schepen be handeld alsof ook Zwitserland een geblokkeerd land is. De 15 Zwitsersche schepen wachten in verschillende havens van den Atlantischen Oceaan op het resultaat van de stappen, welke het departement van Volkswelvaart te Londen heeft gedaan om voor deze schepen doorgang te krijgen door de straat van Gibraltar. Thans publiceeren de bladen, groot opgemaakt, een bericht uit Rome, volgens hetwelk 15 Zwit sersche schepen, alles bij eikaar dus de geheele Zwitsersche handelsvloot, die geladen zijn met levensmiddelen, te Gibraltar worden vastgehou den. Tot nu toe is alleen een kolenschip door de Engelschen vrijgelaten. Bevestigd wordt dat alle bemoeiingen, die tot nu toe zijn gedaan om Londen te bewegen tot een regelmatige afwik keling van het Engelsch-Zwitsersch blokkade- accoord, vergeefsch zijn geweest. HELSINKI, 19 Juli (D.N.B.). Gisterenavond zijn op het station van Helsinki twee Russi sche treinen aangekomen, die verder zullen reizen naar Hangö. Voorts is voor het eerst sedert het sluiten van den vrede gisteren de eerste Sovjet-koop vaarder „Molotof" te Helsinki aangekomen. Het AN.P. bericht: Terwijl de instanties van de Duitsche weermacht en van het Duitsche burgerlijke bestuur zich van het oogenblik der Nederlandsche capitulatie af moeite hebben ge geven, de betrekkingen tusschen het Duitsche rijk en de Nederlanden in vreedzame banen te leiden en het herstel van de normale verhou dingen te bespoedigen, heeft de regeering in Nederlandsch-Indië niet opgehouden zich op bij zonder Dultsch-vijandige wijze te gedragen en zonder rekening te houden met de verhoudin gen in het moederland maatregelen in stand gehouden, welke door het Duitsche rijk niet langer voorbijgezien en geduld kunnen worden. Nadat tot op heden in Nederlandsch-Indië meer dan 2000 Duitschers, waaronder vrouwen en kinderen, geïnterneerd gehouden en op de smadelijkste wijze behandeld werden, heeft men zich thans van Duitsche zijde genoodzaakt ge zien, tegenmaatregelen niet langer uit te stellen. Dientengevolge is Vrijdag een aantal Ne derlandsche onderdanen, die voor het grootste deel tot het koloniaal bestuur in betrekking staan, in hechtenis genomen. Het zal van het inzicht van de beslissende krachten in Nederlandsch-Indië afhangen, hoelang deze toestand gehandhaafd moet blijven. De aanneming van postzendingen voor de Nederlandsche koloniën is tot nader order ge staakt. BERLIJN, 19 Juli (D.N.B.). Het frontbe richt van het D.N.B. luidt; De handelsoorlog tegen Engeland gaat zonder onderbreking voort. De cijfers van tot zinken gebrachte scheepsruimte waarvan het legerbericht van heden melding maakt, geven een totaal van meer dan 50.000 ton. Bovendien moet worden vastgesteld dat door Duitsche oorlogsvliegers verder nog 12 sche pen met een totale tonnage van ongeveer 50.000 ton en twee patrouilleschepen zwaar zijn beschadigd. Derhalve moet er rekening mee gehouden worden, dat de vijand nog verschillende scheepseenheden heeft ver loren. Deze zware slagen, die de Britsche koopvaardij geregeld ontvangt, bedreigen niet alleen de ravitailleering Engeland met artikelen voor het dagelijksch gebruik, zooals met levensmid delen en grondstoffen, waarvan de voorraden van dag tot dag geringer worden, maar ver lammen ook het productieproces op'de Engel sche scheepswerven, die nu al niet meer in staat zijn, de beschadigingen van de binnen gebrachte koopvaarders tijdig te herstellen. Een resultaat, waarop men trotsch mag zijn bereikte een Duitsch oorlogsvliegtuig op 17 Juli toen dit er in slaagde een vijandelijke duik boot met een voltreffer te vernietigen. Ook bij den afweer wordt de meerderheid van het Duit sche luchtwapen steeds duidelijker. Aan het luchtafweergeschut gelukte het 's nachts een binnenvliegenden Britschen bommenwerper met zooveel effect aan te vallen, dat de vijand er niet in slaagde zijn bommen neer te werpen Drie Engelsche machines werden bij die ge legenheid neergehaald Alle hens aan dek! Een Duitsche snelboot loodst een torpedo zeelui noemen dit ten „aal" naar binnen LONDEN, 19 Juli (D.N.B.). Volgens een officieele mededeeling zullen thans alle Fransche oorlogsschepen, die in Engelsche en Schotsche havens liggen, in dienst van de Britsche marine worden gesteld. Den bemanningen wordt toegestaan onder En gelsche vlag te blijven strijden. GENèVE, 19 Juli (D. N. B.). De Fransche minister van Buitenlamdsche Zaken Baudoin heeft gisteren vtx>r de journalisten, die zich tg Viehy bevinden, een verklaring afgelegd over het afbreken van de diplomatieke betrekkingen met Engeland en over het vraagstuk van een Engelsche schadevergoeding voor de aanvallen op Oran. De minister was tot deze verklaring genood zaakt als gevolg van bepaalde berichten, welke door de Engelsche radio waren uitgezonden. In antwoord op de bewering van de Engelsche radio, dat men te Vichy noch in bevestigen den, noch in afwijkenden zin op dit vraag stuk is ingegaan, verklaarde Baudoin, dat de Engelschen van de situatie, waarin de Fran sche regeering zich bevond, gebruik hadden gemaakt om de dingen in een voor hen gunstig licht te stellen. Baudoin verklaarde, dat de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken er niet mee had volstaan, van het besluit van de Fransche re geering over het afbreken van diplomatieke be trekkingen kennis te nemen, maar dat lord Halifax een voorstel had gedaan om de be trekkingen weder aan te knoopen. De Fran sche regeering had hierop onmiddellijk geant woord, dat op dit verzoek slechts kon worden ingegaan, indien aan bepaalde voorwaarden was voldaan. Onder deze voorwaarden moest in de eerste plaats worden genoemd de teruggave van de schepen, die in de haven van Alexandrië en in Engelsche havens op onrechtmatige wijze ir beslag zijn genomen of die onrechtmatig zijn opgelegd. Een andere voorwaarde was een volledige schadevergoeding voor de slachtoffers van den Britschen aanval en voor de daarbij aangerichte schade. Baudoin merkte op, dat de berichten, die uit Londen Vichy hadden be reikt, aantoonden, dat de Britsche regeering niet is genegen toe te stemmen in het vrij laten van de Fransche schepen. BERN, 19 Juli (D.N.B.) Onder voor zitterschap van het hoofd van den staat, maarschalk Pétain, is de Fransche minis terraad gisteren te Vichy bijeen gekomen. De ministerraad besprak de benoeming van secretarissen-generaal en de telling van de krijgsgevangenen. Ambassadeur Fran?ois- Poncet is benoemd tot regeeringsafgevaar- digde bij het Fransche Roode Kruis. De ministerraad bestudeerde voorts de voor waarden voor een snel herstel van de eco nomische bedrijvigheid. Verder heeft het bureau van den Franschen minister-president een reeks verdere benoemin gen bekend gemaakt behalve de reeds gemelde aanstelling van Charles Roux. Tot secretaris-generaal van bestuur en poli tie werd ambassadeur Peyroton benoemd; tot secretaris-generaal voor de vluchtelingen; Repert; tot secretaris-generaal voor het gezond heidswezen: Huart; tot secretaris-generaal voor den landbouw: Préand; tot secretaris generaal voor de voorzieningen; Brassard; tot secretaris-generaal voor industrie en binnen- landschen handel: Bichlonne; tot secretaris generaal der koloniën: Faton. BERLIJN, 19 Juli (D.N.B.) De Führer heeft bepaald dat alle Belgische krijgsgevan genen, met uitzondering van officieren en on derofficieren, worden vrijgelaten. De terugkeer der voor de capitulatie naar Duitschland ge brachte krijgsgevangenen zal geschieden naar gelang van de beschikbare vervoermiddelen. Er is reeds een begin gemaakt. Ze hebben ooren en hooren niet; ze hebben oogen en zien niet! Zooals de H. Schrift hen eenmaal geschetst heeft zoo bestaan er nog: menschen die de gave des onderscheids, door God hun gegeven, niet gebruiken. Menschen die de prediking van bom men en kanonnen niet verstaan; menschen, die doof blijven voor de eenvoudigste waarheden en ontoe gankelijk zijn voor het vermaan der harde werkelijkheid. Menschen, die niet willen zien wat rond hen gebeurt, die geen oog hebben voor al hetgeen voorvalt op de wereld en maar in hun klein bestaantje op zich zelf denken voort te kunnen leven, zonder zich te bekommeren om anderen, zonder zich te bekommeren om zich zelf in verband met de eeuwige dingen. Ze hebben ooren maar hooren de roe pende stem Gods niet in het geweldig wereldgebeuren; ze hebben oogen doch zien het mene, thekél, upharsin niet op den muur geschreven. Laten we toch anders zijn. anders worden als individu en saamhoorigheid. PARIJS, 19 Juli (D.N.B.)Het herstel van het economisch leven en de oplossing van het nog moeilijker werkloosheidsproblemen, dat in Frankrijk zeer dringend is, heeft den prefect van het departement Seine aanleiding gegeven een plan te ontwerpen voor groote openbare werken. Ten deele is met de uitvoering van dit plan reeds een aanvang gemaakt, voor een ander deel zal hiermee spoedig worden begon nen. Zoo zijn, om een voorbeeld te noemen, de werkzaamheden voor het onderhoud van groote openbare gebouwen, waarvoor reeds tijdens den oorlog credieten waren verleend, doch waarin door de gebeurtenissen vertraging kwam, thans weer ter hand genomen. Het betreft hier de ver bouwing van de markthallen en van sommige schoolgebouwen, vergrootingen van ziekenhuizen en de voltooiing van het Paleis van Justitie. Voorts is besloten in de banlieu van Parijs nieuwe straten aan te leggen. De aansluiting van de buitenwijken op het net der centrale verwarming, welke een groot krachtstation zal tijk worden, is ëvenfeens in uitzicht gesteld. De regeering heeft den prefect van het departe ment Seine opgedragen vóór den 20sten Juli de plannen voor de openbare werken en ter be strijding van de werkloosheid gereed te hebben. PARIJS, 19 Juli (D.N.B.). Verschillende Parijsche bladen nemen tegenover de regee ring te Vichy een afwijzende houding aan, waarbij slechts voor maarschalk Pétain een uitzondering wordt gemaakt Deze bladen eischen dat het Fransche volk, in het bijzonder het arbeidende volk, bij den heropbouw van Frankrijk wordt betrokken. „La Vie Nationale* vraagt zich af, hoe men een nieuw Frankrijk kan opbouwen, zoolang de vroegere voorzitter van den Senaat, Jeanneney, en de vroegere voorzitter van de Kamer, Her riot, daaraan meewerken. Weliswaar zijn er onder de parlementsleden enkelen die nog recht van spreken hebben, maar deze beiden moeten zwijgen. De „dikke Eduard" (bedoeld wordt Herriot), deze demagoog en voor tweehonderd procent anti-fascist heeft de onbeschaamdheid thans op te roepen tot een herstel des lands. In den naam van de moeders en weduwen van Frankrijk kan niet worden geduld, dat lieden als hij deel hebben aan den heropbouw van Frankrijk. Het blad „La France au Travaü" schrijft: „De nieuwe regeering te Vichy denkt niet aan de arbeidersklasse. Maar het is de arbeiders klasse, die tijdens den oorlog in de eerste linies heeft gestaan en die haar bloed voor Frankrijk heeft gestort. De beslissingen, die te Vichy wor den genomen, zijn waardeloos". BERLIJN, 19 Juli (D.N.B.)Op uitnoodi- ging van de Rijksregeering is de Italiaan sche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, hedenmiddag voor een kort bezoek te Berlijn aangekomen. Rijksminister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop verwelkomde hem op het Anhalter Bahnhof. De Italiaansche ambassadeur, Dino Alfieri, de leden der Italiaansche ambassade en leidende persoonlijkheden hadden zich op het station opgesteld. De Italiaansche minister en de Rijksminister inspecteerden de eere-compag nie, die voor het station stond aangetreden. Ver volgens leidde von Ribbentrop zijn Italiaanschen collega naar het slot Bellevue, waar Ciano door den chef van de kanselarij van den Führer, staatsminister dr. Meissner werd ontvangen. BOEKAREST, 19 Juli (Stefani). Volgens ge ruchten, die de ronde doen in diplomatieke kringen alhier, zou het Roemeensche ministerie van Buitenlandsche Zaken een onderzoek in stellen naar een formule voor de opzegging van de verdragen, die in strijd zijn met de nieuwe oriënteering van de Roemeensche politiek naar de spil. Zoo zou men het Balkanpact en het pact van Ankara opzeggen. Deze geruchten moeten, althans voor het oogenblik, met alle voorbehoud worden opgenomen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1