&sS,>*X fi ko%eB11ndvooI?ijen RUIGROK vogelenzang Haarlem, 20 Juli öVe Verzekert U in Nederland HET HUIS (Si „DE GROOTE BOSSCHE van 1838" BiiMMBi ZATERDAG 20 JULI 1940 HOOFDWACHT WORDT GERESTAUREERD Mevrouw Sterck-Proot over den Zandvoortschenweg ST. JOSEPHGEZELLENVER. Haarlem I Frans Halsplein 7 Comité van Katholieke Actie te Haarlem AFSCHEID MEJ. A. PIELAGE Plechtigheid aan de Mariaschool "9" e? :9' Middelbare Technische School HET „TINHOLTHUIS' Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Kath. Actie Postkantoor v. Nesstraat 6000 spinrijpe zijderupsen De boterkaarten 76 kinderen naar Oostenrijk Zwijntjesjagers gepakt Steenenschuit gekapseisd Allouez won den eersten prijs rMT- .j Benoemingen bij de Brandweer Haarlemsche Zeilvereeniging Commissie Volkszwemfeest BURGERLIJKE STAND VOETBAL JAARVERGADERING H.F.C. „HAARLEM" mwmï AGENDA Bioscopen 21 Juli Bioscopen 22 Juli Bioscopen Apotheekdiensten DUIZEND KAARSEN llw ItïtexlyA STAD Gisteravond hield de vereeniging ..Haerlem" ln net vereenigingsgebouw „De Hoofdwacht" een algemeene vergadering. De voorzitter, de heer J. L. Tadema, opende de vergadering met een kort woord. Hij herdacht eerst mr. A. J. Enschede, die de vereeniging ontvallen was. De overledene maakte vele jaren t wel en wee van de vereeniging mee. Het plan bestaat om de door hem geschreven brieven in druk te laten verschijnen. Hierna feliciteerde de voorzitter den secretaris, die veilig uit den oor log was teruggekeerd. Alleen het tweede notu lenboek was in den krijg gebleven. Het bestuur heeft besloten het vereeni gingsgebouw te laten restaureeren door ir. G. Friedhoff. Hersteld zullen worden de bui tenmuren, de trappengang en de hal. De heeren R. D. Baart de la Faille, P. A. Dykema en J. L. Tadema werden als bestuurslid herkozen. Door het overlijden van den heer Enschede was een vacature ontstaan. De voor zitter stelde voor een neef van den overledene, den heer Frans Enschedé te benoemen. Ook werd voorgesteld nog een tiende bestuurslid te benoemen. De voorzitter noemde daarvoor den heer Wamaars Beide heeren werden bij ac clamatie gekozen. Besloten werd de collectie fotografieën en prenten, die de vereeniging bezit, in bruikleen af te staan aan het stadsarchief. Mevr. J. M. SterckProot hield een voor dracht over den Zandvoortschen weg en het badhuis. Toen het baden in zee in beieekenxs toenam, groeide bij de grondeigenaars het ver langen om een klinkerweg te maken van den Haagschen weg bij Oud-Berkenrode door Aer- denhout en Bentveld naar de Haarlemmerstraat in Zand voort en dan met een hoogen weg over het duin naar een gelijk te maken stuk van den strandreep om daarop het badhuis te houwen. Men bedoelde daarmede een betere verbinding met Zandvoort, waardoor deze plaats uit haar „verval" zou komen en het scheppen van werk verkregen werd. Pinksteren 1828 werd het badhuis geopeno. Maar het ging niet erg goed, want de eerste jaren waren de kosten f 210.000, terwijl het ka pitaal slechts f 150.000 bedroeg. Het onderhoud van den weg werd uit tollen bekostigd. Een er van lag te Aerdenhout en de andere bij de Zandvoortsche herberg „Kostverloren". In 1859 werden de tollen verpacht. Te Aerdenhout was gedurende bijna het geheele beheer tolgaarder en later pachter het geslacht van Jan van der Velden; in Zandvoort waren het de Van der Meye's en sinds 1873 tot de opheffing in 1918 van Toombergen. die gelijk kok was in het badhuis. In 1911 werd besloten, dat auto's en fietsen vrij van tol zouden zijn. Bij den aanleg van den nieuwen weg heeft men geheel niet aan de toekomst gedacht. De eene wijziging en verbetering volgde op de andere. Eind Februari 1918 werd de weg dan ook overgedragen aan de gemeenten Heemstede, Bloemendaal en Zand voort. De tollen verdwenen. Tot September zal geen aspirantencursus ge houden worden. Deze week verkoop van loten voor de R. K. Werkkampen. Maandag 22 Juli: Voetbalwedstrijd Haarlem I —Haarlem IV; voetbalwedstrijd Damclub T. E. P.Damclub St. Bavo. Dinsdag 23 Juli: 9 uur Schola Cantorum. Donderdag 2 Juli: 8 uur vergadering Ontwik kelingsclub „Pius XI". Vrijdag 26 Juli: half 9 Rederijkerskamer „St. Genesius". Zondag 28 Juli: Groote Districtsbedevaart naar Heiloo. Vertrek kwart over 8 uiterlijk. Hoogmis; 10.15; einde van de bedevaart 4 uur. Onkosten f0.25 af te dragen aan den senior. G. DE BEER, pr. Praeses. R.K. Centraal Pension Bureau, Parklaan 59. Inlichtingen dagelijks. DINSDAG 10.30 en 12 uur: spreekuur R. K. Reclasseeringsvereeniging in het gebouw Bake- nessergracht 26. 2.30 uur: vergadering van de Martha-vereem- ging in het Tehuis, Koninginneweg 8. 8 uur: repetitie „St. Caecilia" in gebouw „St. Bavo". DONDERDAG: 10.30 tot 12 uur en van 8 tot 9 uur spreekuur R. K. Reclasseeringsvereeniging in het gebouw Bakenessergracht 26. 9 uur: vergadering R. K. Reciasseeringsver- eeniging in het gebouw Bakenessergracht 26. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen, wordt allen R.K. Vereenigingen verzocht bij 't uitschrijven van een vergadering vooraf overleg te plegen met het algemeen secretariaat, mej. W. van der Singel, Kleverlaan 194. telefoon 23608, en bij vaststelling hiervan tijdig mede- deeling te doen. Gisteren heeft mej. A. Pielage officieel af scheid genomen van de Mariascholen. Door de tijdsomstandigheden geschiedde dit afscheid ,,con sordino" getemperd maar innig. De dag begon met een gezongen H. Mis „uit dankbaarheid", welke werd opgedragen door Pater v. d. Werf, kapelaan der parochie, waar onder de ruim 400 kinderen der MULO-scholen de Missa de Angelis zongen en goed zongen: er was gestudeerd. Na het H. Offer werd door de hoogere MULO-klassen een lied ter eere van het H. Hart gezongen, compositie van Jos de Klerk keurig! De kinderen hadden verder den morgen vrij af en van half elf tot half twaalf was er in het schoolgebouw aan de Koningstraat gelegen heid voor ouders en voor oud-leerlingen, van mej. Pielage afscheid te nemen. Verschillende ouders, sommigen zelf nog oud-leerlingen, kwa men voor zich zelf en voor hun kinderen be danken voor alle goede lessen en voor alle goede zorgen. Ook vele oud-leerlingen gaven acte de présence. Menig hartelijk woord werd gesproken en veel aardige en aangename her inneringen werden opgehaald. Tot de officieele persoonlijkheden, die kwa men complimenteeren, behoorden o.a. Pastoor Roorda, die in een korte toespraak zijn dank uitsprak voor de goede zorgen, besteed aan de zoovele kinderen der parochie van St. Antonius; de heeren Speller en Aukes namens het hoofd bestuur der St. Augustinus-vereeniging (na mens welke vereeniging een keurige bloemen mand was aangeboden), van welke de heer Speller, sprekend namens dit hoofdbestuur zijn dank betuigde, zij het niet voor actief werker- als functionaris der vereeniging, toch zeker als schoon voorbeeld van trouwe plichtsbetrachting, dat mej. P. zoovele jaren in één school met zoo'groote opgewektheid en ijver en vol goede zorgen voor het kind had gegeven; de heer Schouten, secretaris der plaatselijke afdeeling. sprak, bij ontstentenis van den voorzitter, even eens woorden van dank en hulde. Des namiddags had de „officieele" huldiging der schoolkinderen plaats in de gymnastiekzaal der school. Een fleurige en keurige verzameling van lieve, vriendeliike en montere kindergezichten wachtten mej. Pielage daar op, toen deze met eenige familieleden binnentrad. Onder leiding van Jos. de Klerk werd de scheidende „juffrouw" een mooi afscheidslied, tweestemmig, toegezongen. Dit lied wns bijzon der voor deze gelegenheid door genoemden heer gecomponeerd. Een gelukwensch met de zeer geslaagde compositie en tevens met de uitvoe ring. Hierna volgde een toespraak door een der leerlingen, jongejuffrouw Sweers, die daarmede tevens het geschenk der leerlingen aanbood: een serre-stel met tafel, kussens en kleedje. Voor den verderen middag was een pracht programma samengesteld, waarvan wij gaarne elk nummer afzonderlijk zouden willen bespre ken, al zou het alleen al zijn om de groote toewijding en ijver, waarmede geoefend moet zijn, om al die schoone resultaten te bereiken. Het verslag zou echter te groot worden. Een enkele greep: de kleintjes van de 2e klas, „haar" klas, hadden natuurlijk heel stiekum en onder vreemde leiding moeten studeeren en zongen nu zoo fijn hun „Dankliedje". Bijzonder aardig: Felicitatie van oude bekenden; heel goed ook „Daar was ereis een meisken". En dan al die declamaties, waar dikwijls een prachtige vrij heid en reeds aardige dictie werd gehoord (Dikkie Kriebelkous, een plaaggeest). Alle klas sen, zelfs de allerkleinsten, kwamen voor het voetlicht. Klasse 6 B. bracht de Wilgen, zeer goed, vooral het „décor" was echt natuurlijk; klas 5 B. de Tooverfluit etc. De pauze bracht den kinderen een tractatie van de juffrouw een ijsje, dat onder „hoe- rah" werd begroet. Tot slot nog eenmaal het afscheidslied van den heer De Klerk, nog mooier dan de eerste maal. Tóen sprak mej. Pieiage nog een kort wooro van dank voor allen, die hadden medegewerkt: de Eerw. Overste, de zusters en de onderwijze ressen, den heer de Klerken het feest had een einde. Onder „Lang zal zij leven" verlieten de kinderen de zaai en de school. In een intiem samenzijn met de zusters en de onderwijzeressen, daarna, werden nog enkele zeer schoone cadeaux namens dezen aangebo den onder toepasselijke woorden. Mej. A. Pielage is op feestelijke, hartelijke. e ,er .\.e> lil V&kk reparatie van alle merken stofzuigert welgemeende en verdiende wijze uitgeleide gedaan na haar bijna veertigjarige werkzaam heid aan de Maria-scholen. De zusters en de dames onderwijzeressen hebben eer van hun werk. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem verwierven het einddiploma: Afdeeling Bouwkunde: E. H. van Broekhui zen, Hengelo (met lof); P. C. Cornelissen, Heemstede; J. Cupido, IJmuiden; J. C. Deel- der, Haarlem; L. Jepsen, Aerdenhout; G. G. Korpershoek, Deventer; S. Krieks, Zandvoort; A. C. Nolen, Apeldoorn; G. P. Onverwagt, Delft; B G. Rexwinkel, Wilp; M. Terpstra, Amster dam; J. C. de Waal, Alkmaar; D. van der Waay, Santpoort; J. C. Wurzer, Leiden. Afgewezen 1. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: W. v. d Berg, Hillegom; W. J. v. d. Berg, Limmen; D. Brauckmann, Haarlem; P. v. d. Broek, Haar lem; G. Brulnsma, Oosterwolde; J. A. van Hiele, Vlissingen (met lof); J. B. Jager, Egmond aan de Hoef; H. de Kiewit, Haarlem; W. P. Kra mer, 's-Gravenhage; M. L. Lindhout, Haarlem; D. Luijendijk, Zandvoort; H. J. Meerdink Veld boom, 's-Gravenhage; H. H. v. d. Meiden, Apel doorn; L. L. J. Mulder, Haarlem; F. P. Pieterse, Haarlem; R. H. Snel, Alkmaar; H. J. Tjaden, Bloemendaal; F. A. Struys, Amsterdam, A. M. Taselaar, Scheveningen; D. Vennik, Alk maar; A. Wille, Haarlem; J. van Wamel, Haar lem. Afgewezen: 1. Afdeeling Werktuigbouwkunde: G. J. Absen, Eerbeek; G. Baane, Alphen aan de Rijn; H. Bak ker, Deventer; A. J. W. v. d. Bergh, Haarlem: A. A. G. Bosier, 's-Gravenhage; C. Blom, Graft; A. Bolhaar, Hengelo (met lof); H. J. Bosch, Leiden; F. J. Dalhuizen, Hengelo; J. J. Derr, Heemstede; D. Deunhouwer, Haarlem; H. F. A. van Donselaar; Haarlem; C. J. H. Drewes, Leiden; L. Emsbroek, Vorden; H. Freydanck Oesinger, 's-Gravenhage; P. F. N. Heije, Haar lem; G. Hiemstra, Haarlem (met lof); G. H. Hollenbach, 's-Gravenhage; U. de Jong, IJmui den; C. H. Kok, Medemblik; W. J. Köther, Haarlem; L. Kramers, 's-Gravenhage; J. C. Kriest, Leiden; S. Kroon, Spaamdam; G. J. Krijger, 's-Gravenhage; H. L. J. van Lent, Haarlem; J. Moll, Haarlem; C. J. Nijhuis, Apel doorn; J. Oudman, Haarlem; F. E. Paulini, 's-Gravenhage; F. A. Pulle, 's-Gravenhage; J. M. Pijnacker Hordijk, Wassenaar; J. Ch, A. Rhee, Heemstede; A. D. Saai, Wognum; G. J. Scholtens, Santpoort; C. W. Schönfeld, 's-Gra- venhage; N. Seijffers, Haarlem; J. G. Spitzen, Steenwijkerwold; B. Steenkamp, 's-Gravenhage; A. G. Stijger, Haarlem; H. A. Verkuylen, 's-Gra- venhage; H. Wassenaar, Haarlem; F. Weehui zen, Amsterdam; P. A. v. d. Werf, 's-Graven- hage; H. A. Witteveen, Eibergen; C. Zwaan, Barsingerhorn. Afgewezen: 2; teruggetrokken 1. Afdeeling ElectrotechniekC. J. Benjamin, Haarlem; C. den Boer, Overveen; R. Boers, 's-Gravenhage; J. Boogaarts, Leiden; D. R. Bronkhorst, Haarlem; J. Ph. van Dijk, 's-Gra venhage; C. G. van Ee, Bloemendaal; G. E. Koot, Haarlem; J. Kragten, Haarlem; A. de Kroon, Haarlem; E. O. Mettivier Meyer, Ben- nekom; G. K. v. d. Pol, Haarlem; R. O. Punt, 's-Gravenhage; J. B. Reinders, Warmenhuizen; A. G. Robeer, 's-Gravenhage; A. Roos, Scheve ningen; J. P. Rotgans, Hilversum; Ch. Visman, IJmuiden; G. Weehuizen, Haarlem; S. G. Wee- nink, Hilversum; J. A. Wijnveldt, Oestgeest; M. W. Zonneveld, IJmuiden. Afgewezen 3; te ruggetrokken 1. Afdeeling ScheepsbouwkundeP. A. Galle, Heemstede; P. J. v. d. Giessen, Krimpen aan de IJssel; J. M. H. A. Hauer, Haarlem; W. N. Koot, Haarlem; H. van Lienden, Haarlem; Th. R. J. Oltmans, Apeldoorn; B. de Roo, 's-Gra- venhage; J. F. B. Schalkwijk, Amsterdam; H. W. Stapel, Spaamdam (met lof). Afgewezen: geen. Afdeeling VliegtuigbouwkundeJ. Bandsma, Oosterbeek; J. W. Best, Baarn; Fr. van Beuse- kom. Middelburg; E. J. A. Creveld, Haarlem; H. J. Dreef, Sassenheim; H. E. Engelhard, Heemstede; A. W. Fournier, IJmuiden; C. W. Grootendorst, Boskoop (met lof); M. Hirs, Haarlem; C. Hogen Esch, Zandvoort; J. Jünge- ling, Bodegraven; P. J. Keyman, Alkmaar; J. C. H. Ledeboer, Almelo; J. Liesker, Haarlem; D Maassen, Overveen; J. M. Pluut, 's-Graven- hage; P. C. Roest, 's-Gravenhage; M. J. B. A. v. d. Sluys, Overveen; J. v. d. Vlist, Oosterbeek; F H. van Winsen, Enschede; J.—J. Wouterse, Haarlem; J. Wijchman. Vorden; W. F. Zette- ler, Wassenaar. Afgewezen 1; teruggetrokken 3. Galerij-Gebouw Hinthamerstraat Directie: 's-HERTOGENBOSCH Jhr. P. J. O. v. d. DOES de WILLEBOIS Jhr. Mr. F. E. M. de ROY VAN ZUIDEWIJN Aan alle deelneemsters van het Volksdans feest: Wie van jullie heeft 'n verkeerde tasch mee genomen? S.v.p. terug te bezorgen: Brakenburg straat 16. De Directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem brengt ter kennis, dat in het postagentschap, Haarlemvan Nesstraat m.i. van 22 dezer een telegraafstation zonder bestel ling wordt gevestigd. De openstelling daarvan is: op werkdagen van 812% en van 13%19%; op Zon- en feestda gen: geen dienst. In en bij het „Tinholthuis" bij de ruïne van Brederode zijn in de week van 2227 Juli 6000 spinrijpe Zijderupsen. De volwassen rupsen behoeven geen voedsel meer. Wie enkele rupsen thuis wil laten spinnen kan ze koopen (doosje medebrengen). Het vol gende broedsel van 6000 stuks begint over 2 a 3 weken te spinnen. Behalve deze tijdelijke attrac tie is in het „Tinholthuis" steeds veel te zien en te leeren. Bij het afhalen der distributie-böterkaarten blijkt herhaaldelijk, dat men de stamkaart en het inkomstenbelastingbiljet 1940 niet bij zich heeft» Wanneer de gegadigden een tijdlang heb ben staan wachten en aan de beurt komen wor den ze onherroepelijk teruggezonden als ze deze beide papieren niet bij zich hebben. Om acht uur hedenmorgen is van het sta tion Haarlem een trein met gereserveerden wagon voor 76 kinderen, die in Oostenrijk hun vacantie zullen doorbrengen, vertrokken. Eenige leidsters van de K.V.V. waren op het station aanwezig. Vele ouders en familieleden deden de kinderen uitgeleide. Gisterenmiddag zijn door de Haarlemsche politie aangehouden en in bewaring gesteld vier Haarlemsche jongens van 25, 22 en 2 van 15 jaar, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal, verduistering en heling van rijwielen aan de Kleverlaan. Alle vier hebben bekend. De politie zet het onderzoek voort. Gisterenmiddag om kwart voor vijf is een schuit, geladen met 9000 zandsteenen, die uit de Leidschevaart kwam en de Brouwersvaart in wilde varen, door een sleepboot van de Ge meentereiniging geramd, daar de 40-jarige schipper van de sleepboot niet tijdig vaart ver minderde. De steenenschuit kapseisde, doch de 30-jarige schipper uit Heemstede wist het veege lijf te redden door op de vuilnisschuit over te springen. Het havenwezen zal een onderzoek instellen en eventueele maatregelen nemen. De badplaats Zandvoort heeft Donderdag middag haar eerste seizoen-evenement be leefd in de kortebaandraverij, welke dooi de Beverwijksche Paardensportvereeniging „Prins Bernard" in samenwerking met het V. V. V. op den boulevard Favauge werd georganiseerd Het zomersche weer, dat we juist bij een harddraverij zoo mooi kunnen gebruiken, liet ons leelijk in den steek en het zal wel voorna melijk hieraan te wijten zijn, dat de publieke belangstelling niet zoo groot was als andere jaren Toch waren er veel paarden aan den start verschenen, die reeds bekendheid hadden ver worven bij vorige draverijen en waarvan wij thans weer fijne staaltjes mochten zien. In de pauze verschenen de bekende wielren ners T. Ooms, C. Bijster, M. de Lange en P. Duyns aan den start, waarvan de laatste in een fraaien kamp winnaar werd. Een speciale attractie welke in Zandvoort nog nooit werd gezien, was het rijden van een wielrenner tegen het snelste paard. De wiel renner, P. Duyns, kon aanmerkelijk profiteeren van den sterken wind op den boulevard, zoo dat de tweekamp, hoewel interessant, weinig strijd opleverde. De renner P. Duyns uit Haar lem won de tweekamp, die onder betere weers omstandigheden veel aantrekkelijker zou zijn geweest. De einduitslag van de kortebaandraverij, waarin 22 paarden meeliepen, luidt als volgt: 1 Allouez (eig. J. de Vlieger, Nieuw Vennep) 2 Donar (eig. M. van der Poll, Heemstede); 3 Zora (eig. J. Wagenaar, Amsterdam); terwijl de vierde prijs als volgt werd verdeeld door Ansolor van J. de Vlieger (Nieuw Vennep), Baronesse Hoi (Stal Good Luck Heemstede) en Zonnestraal van Knijnenburg (Den Haag). Na afloop reikte de voorzitter van de paar densportvereeniging A. Blom met een toepas selijk woord in de Loefhoeck de geldprijzen uit B_j NIEUWSTE VINDING NU ALLEN NAAR BUITEN i VRAAGT INLICHTINGEN EEN- EN TWEE-PERSOONS WAGENS, OOK VOOR TRANSPORTBEDRIJF Tot bestuursleden van het brandweercollege zijn benoemd dr. G. Spoelder en P. B. Kerk- hoff. In de laatst gehouden ledenvergadering der Haarlemsche Zeilvereeniging „H,Z.V.", is het nieuwe bestuur der Vereeniging als volgt samen gesteld Voorzitter: W. v. Baaren, Rijnstraat, tel.25502. Secretaresse: mej. J. K. Schuijff, Niv. v. d. Laanstraat 28. Penningmeester: E. H. v. Tol, Riviervisch- markt 3. Commissarissen: de heeren: F. v. d. Winden, Schoterweg 16; W. Vreeken, Leidschevaart 360. De Commissie „Volkszwemfeest" houdt mor gen haar 8ste jaarlijksche Volkszwemfeest. Voor dit groote jaarlijksche gebeuren werden ruim 500 deelnemers en deelneemsters Ingeschreven, welker leeftijden varieeren tusschen 7 en 18 jaar. Verzwommen zal worden de zilveren Volks- zwemfeest-wisselbeker, waarvan thans H.V.G.B. de houdster is. Aan deze wisselslagestafette zullen de Haarlemsche vereenigingen H.V.G.B., Haarlem, D.W.R. en de nieuwe vereeniging de Watertrappers deelnemen. Voorts zal de Haarlemsche Reddingsbrigade voor drenkelingen een demonstratie geven in popduiken, vervoer- en bevrijdingsgrepen enz. Tot slot volgt dan nog een demonstratie schoonspringen, waarvoor de volgende personen zijn uitgenoodigdmej. Tholen (kampioene van Nederland), Schatens en Denneboom, Lottge- ring, Emmering, Have (kampioen van Noord- Holland), Nico van der Voort enz. De wedstrijden zullen worden gehouden in de Gemeentelijke Bad- en Zweminrichting aan de Houtvaart (afd. Volksbad) en beginnen te 13 uur. Geboren: 16 Juli d. van J. D. v. Eck-Paulus; 18 Juli z. van S. J. Schaap-Koopen; 19 Juli z. van P. v. Egmond-Wielart; 20 Juli d. van H. Steensma-Nooitgedagt. Overleden: 18 Juli J. A. Libosan, 71 j., Oran jestraat; 19 Juli A. v. Lienen-v. Petten, 66 j„ Bakkerstraat. P. Klootwijk-v. Wingerden, 73 j., Hyacintenlaan. 'nMan 'n man, 'n woord 'n woord Is synoniem met „Servlce"-Oord Groole Houtstraat 108, tel. 13046. Radio en Gramotoon specialisten. De H. F. C. „Haarlem" hield Vrijdagavond in hotel De Leeuwerik onder groote belangstelling haar jaarlijksche algemeene vergadering. De voorzitter, de heer J. P. van Balen Blanken, sprak in zijn openingswoord zijn voldoening uit over de groote opkomst, bracht in herinnering onder welke bijzondere omstandigheden deze vergadering werd gehouden en sprak er zijn vreugde over uit, dat van alle werkende leden welke in militairen dienst waren opgeroepen, gunstige berichten waren ontvangen. Slechts over één lid, Effern, verkeert men nog in onze kerheid, maar spr. sprak de hoop uit, dat ook dit lid binnenkort in den Haarlem-kring zou kunnen terugkeeren. Vervolgens werd herdacht het tijdens den oorlog gevallen ondersteunend lid, de heer Lever. Spr besloot zijn openingswoord met een te rugblik over het afgeloopen vereenigingsjaar, dat vele moelijkheden heeft gebracht en waar in o.a. de herdenkingsfeesten voor het Gouden Jubileum welke geheel waren voorbereid moes ten worden stopgezet. Aan allen die in het af geloopen jaar hun medewerking hadden 'ver leend aan het werken ten dienste der vereeni ging bracht spr. een woord van dank. Na de vaststelling der notulen van een twee tal in het afgeloopen jaar gehouden algemeene vergaderingen volgden de verslagen van pen ningmeester en secretaris, de heeren N. J. Twis- terling en Drs. B. Kleefstra. Als steeds vroegen ook nu deze uitvoerige en uitermate verzorgde verslagen geruimen tijd de aandacht van de aanwezigen en een hartelijk applaus toonde duidelijk hoe men was ingenomen met de wijze waarop beide functionarissen een volledig en duidelijk beeld gaven van hetgeen in het afge loopen jaar was geschied al had men vooral van den penningmeester gaarne een gunstiger eind resultaat vernomen dan de mededeeling, dat er een belangrijk tekort valt aan te wijzen. Het rapport van de kascommissie gaf geen aanleiding tot bespreking an ook de contrl" butie werd zonder discussie ongewijzigd vastge steld Bij de bestuursverkiezing werden de aftreden de bestuursleden A. Zeilinga, Drs. B. Kleefstra en H. Baum herkozen, terwijl in de vacature A. J. Kaan en J. Bovendorp werd voorzien door de benoeming van de heeren W. Onkenhout en Drs. J. Voogd Jr. De samenstelling van het bestuur werd nu. J. r. van Balen Blanken, voorzitter; A. Zeilinga, vice-voorzitter; Drs. B. Kleefstra, secretaiis, J. Twisterling, penningmeester; H. Baum, W. Onkenhout en Drs. J. J. Voogd Jr., commissaris. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heeren A. J. Schalekamp, C. Nagtzaam en W. Roggeband. Ballotage nieuwe leden en uitloting obligaties namen weinig tijd in beslag. Het feit, dat het Haarlem-veteranen elftal, Haarlem 3 A, 20 jaar in de competitie uitkomt waarvan 14 jaar in de eerste klasse en 61 jaar-in de tweede klasse had den heer C. N. Hm het initiatief doen nemen om voor dezen kern van Haarlem-leden een eere-insigne in te stellen. Dit eere-metaal werd voor de eerste maal uit gereikt aan een 25-tal daarvoor in aanmerking komende kernleden. Na een korte rondvraag sloot de voorzitter ae vergadering met een bezielend woord waarin een krachtig beroep op allen werd gedaan om met het bestuur eendrachtig samen te werken aan den verderen opbouw der H. F. C. „Haar lem" een taak welke vooral in deze tijden meer dan ooit aller samenwerking dringend noodzake lijk maakt. Gebouw St. Bavo: Gewone zittingen 4r—7 uur, Geel Wit 6.30 uur. Kunsthandel De Bois, Kruisweg: Expositie origineele prentkunst in kleur, 105 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 177a: Ge opend van 10 tot 9 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 10 tot 4 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur. Rembrandt; „Eerste Liefde", eiken leeftijd, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De onzichtbare man keert terug", toegang 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mr. Smits gaat naar Washington", toegang 18 jaar, 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals: „Vooruit met de geit", eiken leef tijd, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De zwerver der zee" en „Het ge heim der misdaad." Rembrandt: „Eerste liefde", eiken leeftijd, 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De onzichtbare man keert terug", toegang 18 jaar, 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur; 11.30 uur; De laatste der Mohikanen, toe gang boven 14 jaar. Luxor: „Mr. Smith gaat naar Washington", toegang 18 jaar, 2.00, 4.15, 7.00 en 9.00 uur. Frans Hals: „Vooruit met de geit", eiken leef tijd, 2.0o! 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De Zwerver der Zee" en „Het Ge heim der Misdaad". Gebouw St. Bavo: Haarlems Zanggenot, 8.00 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8.00 uur; Bestuur Meubelmakers, 8.00 uur. Kunsthandel De Bois: Expositie origineele prentkunst in kleur, 10.00 tot 5.00 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelconcert door George Robert, 3.00 tot 4.00 uur. Kerkconcert der H.O.V., 8.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingcl 177a: Ge opend van 10.00 tot 9.00 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 10.00 tot 4.00 uur. Huis van. Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10.00 tot 12.00 uur. Rembrandt: „Eerste liefde", eiken leeftijd, 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De onzichtbare man keert terug", toegang 18 jaar, 2.00, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Mr. Smith gaat naar Washington", toegang 18 jaar, 2.30, 7.00 en 9.00 uur. Frans Hals: „Vooruit met de geit", eiken leef tijd, 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De Zwerver der Zee" en „Het Ge heim der Misdaad". De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waarge nomen door de volgende apotheken: Th. Klink hamer, Koninginneweg 69, telefoon 11596; Grij- seels en van Hees, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000; Frans Hals-apotheek, Frans Halsplein 1. telefoon 11180; C. Schotsman, Binnenweg 206— 208, Heemstede, telefoon 28320. Steeds geopend zijn: Elswout-apotheek, Bloemendaalscheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoortschelaan, tel. 26772; Bloemendaalsche Apotheek, Bloe mendaalscheweg 85, tel. 22181, met de door MEREDITH NICHOLSON Hij haalde zijn horloge uit zijn zak en wond het met zijn dikke vingers op. Hij was kort en gezet, met een vierkante kaak. zijn haar werd reeds dun, en hij was de gelukkige bezitter van een neerhangende snor. De tijd had hem niet gespaard, zag ik. Ik wilde hem niet laten bemerken, dat ik geïrriteerd was. Ik haalde mijn sigarettenkoker te voorschijn en schoof hem naar hem toe. „Ga je gang!" „Je vergeet, dat ik nooit tabak gebruik, in welken vorm dan ook." „Je hebt altijd veel van de genoegens van het leven gemist," merkte ik op, terwijl ik mijn rookenden lucifer in de prullemand wierp, tot zjjn groote ergernis. „Nu. ik ben dus de stoute jon gen uit het boek; maar het spijt me werkelijk dat mijn erfenis niet geheel en al zonder be zwaren voor mü is. Mijn geld is zoo goed als op. Ik denk niet dat jij bereid zult zijn een paar duizend dollar voor te schieten." Geen cent!" verklaarde hy met onnoodige heftigheid; en ik lachte weer, mij herinnerend dat hy niet direct bekend stopd als een edelmoe dig mensch. ,,Ik heb alles uitgegeven wat ik bezat," ver telde ik hem vriendeiyk. ,Jk ben gelukkig geen potter! Ik heb van jou niets noodig. Ongetwy- feld ben je het volkomen eens met mijn groot vaders oordeel over my, dat ik een wildeman ben, die niet in staat is zich ergens te vestigen en een geregeld leven te leiden; maar ik ben van plan je hevig teleur te stellen. Wat is de omvang van de erfenis?" Pickering keek mij aan onrustig dacht ik en begon met een potlood te spelen. Ik had nooit van Pickering's handen gehouden; zy waren dik en vet en beter onderhouden dan my van een man bevalt. „Ik vrees, dat je teleurgesteld zult worden. In zyn boxes heb ik voor 'n waarde van tien duizend dollar aan effecten gevonden. Mogeiyk ja, zeer waarschijniyk hebben wy allen zyn rijkdom overschat. Je zult wel zien dat hij een fortuin besteed heeft aan Glenarmhouse, zonder het te voltooien. In dien onvoltooiden toestand is het zoo goed als waardeloos. Je weet natuuriyk, dat Mr. Glenarm tydens zyn leven veel geld weggegeven heeft. Bovendien instal leerde hy je vader. Je weet wat hy naliet het was geen klein fortuin." Onder deze opsomming werd ik rusteloos. Myn vaders nalatenschap was aanzieniyk ge weest en ik had al dat geld gebruikt. Doch Pickering's woorden verwonderden mij. „Laat ik Je goed begrijpen," zeide ik, my een weinig voorover buigend. „Myn grootvader was rijk dat vermoedde men tenminste en je, zegt dat de erfenis niet groot is. Zuster Theresa heeft geld van hem gehad om een school te bouwen. Hoeveel was dat?" „vyftigduizend dollar. Hy heeft het geboekt, doch heeft zyn vordering nooit uit handen ge geven!" „En hoeveel is de vordering waard?" „Oh, persooniyk is zy goed voor het geld. Maar zy verklaart „Ja, ga verder!" Ik had den juisten toon gevonden. Hij ergerde zich over mpn aanhouden, en zijn zichtbaar ongenoegen deed my plezier. „Zij weigert te betalen. Zij zegt dat Mr. Glenarm haar het geld geschonken heeft." „Dat is mogeiyk, nietwaar? Hij gaf altijd ge schenken aan kerken en scholen. Kerken en godsdienstige instellingen waren een zwak van hem." „Dat is nu wel waar, maar deze vordering be hoort by de nalatenschap. En als executeur moet ik haar trachten te incasseeren." „Dus als je dit geld krygt. is de erfenis groot zestigduizend dollar, plus de waarde van het land, en de waarde van Glenarmhouse is...." „Dat is het nu juist!" „Maar zelfs een onvoltooid huis is toch ook wel iets waard." „Het land heeft daar een waarde van honderd tot honderd vyftig dollar per acre. En er zijn honderd acres." „Hoeveel waarde vertegenwoordigen de roe rende goederen?" „Alles is in de bibliotheek. Je grootvaders zwak was architectuur...." „Dat herinner ik my!" onderbrak ik hem, denkend aan de stormachtige gesprekken met John Marshall Glenarm, over de keuze van myn beroep. „In zyn laatste jaren heeft hy zich meer en meer op boeken toegelegd. Nu staat er in zyn bibliotheek de mooiste verzameling over archi tectuur, die in het geheele land te vinden is. Dat was zyn stokpaardje en hij bereed het heel dikwijls, zooals je weet. Maar hy had veel vol doening van zyn studies*" Ik lachte weer. Ik kon beter lachen dan huilen om de situatie. „Ik vermoed, dat het zyn bedoeling was my een jaar lang in dat huis op te sluiten, omgeven door boeken over architectuur, zoodat ik uit ver veling wel er toe zou overgaan dat onderwerp te bestudeeren. En wat ik erf is een waardeloos huis, honderd acres land, tien duizend dollar in contanten en een twyfelachtige vordering. By nader inzien geloof ik dat ik beter in Afrika had kunnen biyven." „Dat geloof ik ook." „Maar alle roerende goederen worden myn eigendom allepn wat in dat huis en op het land is. Misschien heeft myn grootvader hier of daar wel iets verborgen. Ik zal eens zoeken, als ik daar ben." „Ja, je zult daar ongetyfelö een massa schat ten vinden," zeide hij, en lachte. „Wil je me een telegram sturen, als je iets vindt?" Hy glimlachte; het idee scheen hem vrooiyk te stemmen. „Ben je er zeker van dat er niets anders is?" vroeg ik. „Geen codecil?" „Neen, er is absoluut niets anders. Ik geef toe, dat het testament zonderling is; je groot vader was een eigenaardig mensch, maar hij was volkomen bij zijn verstand en tot op het laatste oogenblik in het bezit van al zyn vermogens." ,.Hü heeft mij veel beter behandeld dan ik verdiende," zeide ik met een eigenaardig gevoel in myn borst. Maar ik wilde Pickering niet laten merken, dat ik ontroerd was. Ik nam het testament op en las het nog eens door. Het was ongetwyfeld wettig: het droeg het certificaat van den klerk van Wabana Country, Indiana. De getuigen waren Thomas Bates en Arthur Pickering. „Wie is Bates?" vroeg ik, op de handteekening wyzend. „Eén van je grootvaders ontdekkingen. Hij beheert op het oogenblik het huis en is een kerel, die te vertrouwen is. Hy kan byvoorbeeld uit stekend koken. Ik weet niet hoe Mr. Glenarm aan Bates gekomen is, maar hy vertrouwde hem volkomen. Bates was tot het einde by hem." Te moeten hooren, dat myn grootvader alleen in bijzyn van een bediende gestorven was, ier- wyi ik, zijn eenige familielid, ver van hem ver wijderd was, vond ik eentgszins pijniyk. „Ik zou graag iets willen weten van de laatste dagen van Mr. Glenarm," zeide ik kort. „Hij wenschte het dorpje te bezoeken waar hij geboren was, en Bates zyn bediende en ver trouwensman, ging met hem naar Vermont. Hij stierf plotseling en werd begraven naast vader op het oude kerkhof. Ik heb hem van den zomer voor het laatst gezien. Ik was op reis en hoorde - niets van zijn dood voordat alles achter den rug was. Bates kwam het mij vertellen en ik liet hem toen tevens de noodige stukken teekenen. Maar dit moest gedaan worden in de vroegere woonplaats van den overledene, zoodat wy samen naar Wabana gingen, den zetel van de country waarin Annadale ligt." Ik was stil geworden en keek door het ven ster naar de zee, die mij vanaf mijn jongens jaren onweerstaanbaar had aangetrokken „Het is maar een armoedige erfenis, Glenarm," beweerde Pickering. „Ja, jy beschouwt het natuuriyk als zoodanig- Jij, kunt in het leven van dien ouden man niets anders zien dan geld; maar ik geef er geen snars om hoe groot myn erfenis is! Tijdens zyn leven heb ik nooit aan een van mijn grootvaders wenschen gehoor gegeven, maar nu hy dood is. is zijn laatste wil voor mij wet! Ik zal een jaar in dat huis doorbrengen, al zou ik sterven. Snap Je me?" (Wordt vervolgd). U oU Juiste 6cA<JcattZc4i<t' cUa. /tW c-eJyc. CH 'kcntiick hoxqdoïLum.SmJdew utAc/H

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2