DE MAASTUNNEL TE ROTTERDAM het blad APIER Architecten sluiten zich aaneen De Rijkscommissaris en de vakcentrales ZATERDAG 20 JULI 1940 DE NAT. COLLECTE TE DEN HAAG SOLDAAT PLEEGDE MOORDAANSLAG Kerkelijk Leven p houw van tunnel en onderdeelen heeft goeden voortgang GASOLIE VOOR LAND- BOUWTRACTOREN door Waniek Ruim f 153.000 binnengekomen DUBBEL WOONHUIS UITGEBRAND Bijeenkomst Nationaal Front te Nijmegen Verplichting voor postduiven- vereenigingen Kapitale boerderij in de asch gelegd B.N.A. omgevormd tot nieuwe centrale organisatie Groningen ontvangt weer kinderen Tweede groep uit de getroffen gebieden Behandeling voor den krijgsraad te 's Gravenhage TOEWIJDING VAN LIM BURG AAN MARIA RIJKSBUREAU VOOR HOTELS ENZ. Verzorging van visschers- gezinnen Belangen van IJmuidenaren Met het hoofd tegen boom geslagen en gedood 15-jarige jongen leunde te ver uit een tram Auto botste tegen boomen Inzittenden werden gewond Voor iedere centrale een Duitsche contact-commissaris benoemd UIT DE STAATSCOURANT Rijksaccountantsdienst PRIESTERJUBILEUM PROF. J. WAMSTEKER H. H. Wijdingen Bij den bouw van den Maastunnel te Rotterdam Sijn uiteraard verschillende moeilijkheden te overwinnen, die in de voorafgaande perioden biet voorkwamen; toch kan men constateeren dat het arbeidstempo weer hoog is 'opgevoerd. Van 20 tot en met 22 Juni werd het vierde tun- belstuk van de Waalhaven naar de plaats van 2ijn bestemming gesleept. Thans is alles nage noeg gereed voor het transport van het vijfde, het middelste tunnelstuk. Wanneer dit verzon ken zal zijn is men halverwege de rivier ge komen. Het aansluiten van de resteerende zink- stukken zal dan niet vanaf den noordelijken oever worden voortgezet, doch- men begint dan vanaf het zuidelijke ventilatiegebouw. Het sluit stuk van den tunnel komt dus midden in de rivier te liggen. Tusschen de stukken een en twee en twee en drie worden de betonnen tusschenschotten weg gebroken, terwijl men bezig is het stuk vier aan stuk drie te verbinden. Wat stuk een betreft, men behoeft niet meer bevreesd te zijn voor kleine onderlinge bewegin gen hiertusschen en het ventilatiegebouw, zoo dat men in de afgeloopen weken een begin heeft gemaakt met de verbinding. Zoodra deze ver binding voltooid is en de wand van het ventila tiegebouw evenals het afsluitende betonnen schot Van tunnelstuk nummer een is doorbroken, dan zal het mogelijk zijn, vanuit het ventilatie gebouw en den landtunnel den riviertunnel recht streeks te bereiken, hetgeen thans nog slechts geschieden kan door de instijgkokers, welke op het eerste tunnelstuk staan en tot nu toe de «enige verbinding met het inwendige gedeelte Vormden. De bevestiging van het eerste tunnelstuk aan het ventilatiegebouw brengt haar aparte moei lijkheden mede. Bij het aaneenvoegen van ge wone tunnelstukken laat men een duikerklok op de spleet zakken. Doordat het eerste tunnelstuk rechtstreeks in den muur van het ventilatie gebouw komt, kan deze methode niet worden gevolgd. Daarom heeft men van beton een klok geconstrueerd, waarvan het grootste gedeelte reeds in de Waalhaven op het dak van het tun- belstuk werd bevestigd en later voltooid werd. Door het ventilatiegebouw, in welks buitenmuur daarvoor een ruimte is opengelaten, komt men Via een luchtsluis in het tunnelstuk. De beton den klok zal, wanneer het werk voltooid is, niet Qieer kunnen worden verwijderd, doch het boven v-'ater uitstekende gedeelte zal geen hinder voor de scheepvaart brengen. Aan de rivierzijde van het ventilatiegebouw wordt n.l. op den tunnel een steigerwerk van beton gebouwd, hetwelk zal aansluiten op de kademuren. De gewapend be tonnen duikerklok bevindt zich aan de landzijde Van dit steigerwerk. Op den rechteroever worden de gebouwen bovengronds afgewerkt, terwijl in den autotunnel aan de betegeling de laatste hand wordt gelegd. Ook het metselen der bestrating in de tunnel buizen en de open opritten vindt snel voort gang. Er is een begin gemaakt met het afwerken Van het plafond in den overdekten tunnel. Ook de electrische installatie kan nu worden aangebracht. De eerste voorbereidingen daar voor zijn reeds getroffen, zoodat binnenkort dit Werk, waarbij vocht en stof groote vijanden zijn, in vollen gang kan worden gezet. Het ventilatiegebouw begint, nu een groot deel der steigers is verwijderd, reeds duidelijk zijn definitieven vorm te vertoonen. Er rest nog van dezen oever op te merken, dat in overeenstem ming met het bouwprogramma de kunstwerken, gelegen in de zuidelijke helft van het circulatie- Plein op den Westzeedijk, worden aangevat. Op den linker Maasoever is de landtunnel gereed gekomen en voor het grootste gedeelte Weder met grond aangevuld. Van het ventilatie gebouw ontbreekt nog slechts een klein stuk van den uitblaasschoorsteen, terwijl het toegangs gebouw voor de roltrappen reeds is gebeton- heerd. Met de niet overdekte opritten in de Doklaan is men nog bezig. Hier volgt het beton werk het heiwerk op den voet. In de Waalhaven wordt met het voltooien der daken van de laatste drie nog in bewerking zijnde tunnelstukken goede voortgang gemaakt, 2oodat binnen afzienbaren tijd het werk hier beëindigd zal zijn. Er blijkt misverstand te bestaan omtrent de Wijze, waarop gasolie voor landbouwtractoren kan worden verkregen. In dit verband wordt ons van bevoegde zijde het volgende medegedeeld: De distributie van dit product voor land bouwdoeleinden blijft, evenals in de periode 1 October 1939—10 Mei 1940, centraal geschieden hoor het Rijksbureau voor Aardolieproducten, sectie H, Zeestraat 100—104, 's-Gravenhage, telefoon 116344. Momenteel mag de olieleverancier zonder ver gunning 30 pet. leveren van de hoeveelheid, Weike de verbruikers hebben ontvangen in de overeenkomstige kalendermaand van de basis- Periode 1 Augustus 193831 Juli 1939. Voorloopig kunnen voor den landbouw extra boeveelheden beschikbaar worden gesteld, waar- hoor de landbouwbedrijven normaal kunnen blijven werken, zij het, dat de grootst mogelijke Zuinigheid, b.v. door combineeren van werk, hoor gebruik te maken van electrische of stoom kracht enz., betracht moet worden. Men moet zich voor inlichtingen, extra-toe- Nadruk verboden Na verloop van eenigen tijd trad een heer middelbaren leeftijd het lokaal binnen. p°only noodigde hem door een wenk aan hun ^afel en stelde Roch zijn verwachten vriend, h<Ui ingenieur Paul Hofer voor. Roch bekeek ?eh ingenieur met nieuwsgierige belangstelling, ^ofer was een flink gebouwd man, met een op- hllend groot hoofd, dat door dicht, donker end haar als door manen was omlijst. Onder ~°rstelige wenkbrauwen flikkerden groote blau- 8 oogen, welker uitdrukking vertrouwen en empathie wekte, terwijl de vorm van den fh°hd en de nog al breede, hoekige kin van bui tgewone energie getuigden. benton wist het gesprek behendig te brengen de kolossale ontwikkeling van het machine- u?hrljf in de Vereenigde Staten, en meer in het 'Jzonder °P he installaties van John Green in "ersey City. Zou ik ze niet eens kunnen bezichtigen? teg Roch. v Vroeger zou ik voor u gemakkelijk toegang ebben verkregen, antwoordde de ingenieur, wijzingen enz., tot bovenvermeld bureau wen den ën niet tot de provinciale voedsel-commis- sarissen of plaatselijke distributiediensten. Voor de eerste aanvraag moet een stamfor- mulier D. O. 5 (groen) worden ingevuld en in geleverd bij het Rijksbureau voor Aardoliepro ducten. Deze formulieren zijn bij de olieleve ranciers verkrijgbaar. Indien een verbruiker na 1 October 1939 reeds een extra-toewijzing van het Rijksbureau voor Aardolieproducten heeft ontvangen, kan hij een extra-hoeveelheid aanvragen door de ach terzijde van het „bericht van beschikbaarstel ling" (enkelvoudig groen formulier) in te vul len en dit formulier bij het rijksbureau in te zenden. Mede dank zij een aantal giften, welke zijn gestort bij de bankiers Heldring en Fïerson te 's-Gravenhage en het steeds doorvloeien van giften op de girorekening van de collecte commissie, kan de voorzitter van de collecte commissie voor de Nationale Inzameling 1940 te 's-Gravenhage met groote dankbaarheid melden dat inderdaad de „anderhalve ton" te 's-Gravenhage is overschreden. Tot heden heeft de commissie ontvangen f 153.083.62, waarvan f 64.938.87 bij de straatcollecte, f 75.998.95 op de giro-rekening en f 12.244.80 bij Heldring en Pierson. De commissie is uiterst erkentelijk voor de betoonde vrijgevigheid; zij sluit echter haar rekening nog niet af en wil nog gaarne op haar girorekening 388900 of bij genoemde ban kiers giften in ontvangst blijven nemen. Het blijkt telkens, dat er ingezetenen zijn, die hun bijdrage voor de slachtoffers der oorlogvoering alsnog willen storten. Donderdagavond heeft een felle brand ge woed in de dubbele woning, annex opslagplaats van den heer J. Numan, nabij Heerenveen. Met zeven stralen tastte de brandweer het vuur aan, doch zij kon niet verhinderen, dat de psr- ceelen geheel uitbrandden, waarbij groote voorraden nieuwe meubelen verloren gingen. De schade, die belangrijk is, wordt door ver zekering gedekt. De belendende perceelen van mevr. Boersma en den heer Bakker kregen brand- en waterschade. Laatstgenoemde is niet verzekerd. Te Nijmegen is Donderdagavond in de groote zaal van De Harmonie een drukbezochte be sloten vergadering van Nationaal Front, leider Arnold Meyer, gehouden. Eenige honderden ge- r.oodigden, onder wie vele middenstanders, wer den verwelkomd door den afdeelingsleider ir. J. M. v. d. Wetering, die aanspoorde, in dezen be wogen tijd niet aan den kant te blijven staan, doch nu te werken voor een nieuwen geordenden staat. Vervolgens sprak de gouwleider voor Gelder land, de heer J. A. A. Doek. Het onderwerp van zijn rede was „Nationaal Front is Nederlands behoud". Spr. hield een betoog voor den cor poratieven staat en een vrij Nederland, waarin ieder Nederlander zijn plicht doet en zijn juiste taak vervult. Na de rede beantwoorde de heer Doek een dertigtal vragen. Hierbij werd vooral de nadruk gelegd op doel, streven en toekomst van Natio naal Front. Hij deed vooral uitkomen, dat Na tionaal Front niet zal zwichten voor eischen, welke een partijleider, hoe groot zijn aanhang ook moge zijn, zal stellen. Nationaal Front aan vaardt iederen Nederlander, die bezield is met een geest van waarachtige solidariteit en geeft hem de plaats, welke hem krachtens bekwaam heid en werkkracht toekomt. Alle Nederlandsche vereenigingen van postdui- venliefhebbers zijn, in opdracht van den opperbevelhebber derDuit- sche weermacht in Nederland, verplicht uiterlijk 20 Juli een opgave (in drievoud) in te zenden aan den heer mr. W. J. H. Stam, te Warnsveld, vermeldende: a.) Naam der vereeniging, plaats der vesti ging en provincie. b.) Namen, voornamen en adressen der be stuursleden. Ten aanzien der vereenigingen, aangesloten bij een der Nederlandsche bonden, dient de in levering van deze opgaven via hun bondssecre- taris te geschieden. Met den meesten nadruk wordt er op gewe zen, dat een en ander zoo correct mogelijk en binnen den gestelden termijn dient te geschie den. Door onbekende oorzaak is een brand uitge broken in een boerderij onder Holwerd, bewoond door den heer D. Andringa. Honderd-en-tien voer hooi, alle machinerieën en een partij aard appelplanten gingen verloren. Dank zij brand deuren en brandmuren en het krachtig optreden van de brandweer uit Ternaard bleef het voor huis behouden. Verzekering dekt de schade. maar nu zal het, naar ik vrees, bezwaarlijk gaan. Zoo! En waarom? Sinds de heer Meingast de leiding van de fabrieken heeft overgenomen, is men in dat op zicht zeer streng geworden. Meingastis dat de nieuwe eigenaar? Neen, de fabrieken behooren nog steeds aan John Green. Doch na den dood van zijn eenigen zoon heeft hij zich bijna geheel terug getrokken uit de zaken en laat alles over aan zijn neef, mijnheer Meingast. Dat overlijden moet een verschrikkelijke slag voor den ouden heer zijn geweest. Dat begrijpt u en ook voor mij: ik heb in Percy Green mijn besten vriend verloren. Waaraan is de jongeman gestorven? Zijn dood is nooit volkomen opgehelderd geweest. Zonderling.... hier in New York? Neen, Percy had met eenige vrienden een jachtpartij naar de Adirondack Mountains on dernomen. Ik moest hem vergezellen, maar werd op het laatste oogenblik door dringende bezigheden verhinderd. Ik zal het nooit ver geten En d&ar is hij plotseling overleden? Ja, plotseling, in 't jachthuis, dat de heer Green in de nabijheid van Tawahus bezat. Heel den dag had Percy met zijn vrienden rondge zworven in het woud, en na in vroolijke stem ming het avondmaal te hebben gebruikt, had hij zich ter rust begeven. Den volgenden mor gen vond men hem dood in zijn bed.... Misschien een beroerte? Reeds jaren lang werd en wordt in ons land uitgezien naar een deugdelijke regeling voor het voeren van den titel van „architect" of „bouwmeester" en naar een algemeene rege ling van de uitoefening van het architecten- beroep. Door de maatregelen, welke tot nu toe op bouwkundig gebied van kracht zijn, kon de cultureele en economische taak van het bou wen wel zeer slecht tot uitdrukking komen. Toch is het juist het werk van de, .architec ten" Of „bouwmeesters" dat voor langen tijd het karakter van onze dorpen en steden be paalt en dat aan het nageslacht duidelijk kan maken op welke innerlijke „cultureele waar den" en „volkskrachten" een zeker tijdperk kon bogen. Herhaaldelijk werd in en buiten vak kringen aangedrongen op het volgen van andere richtlijnen. Betoogd werd, dat met het steeds uitbreiden van de voorschriften en van het aantal en de taak van contro- leerende instanties, nooit een gezond bouw vak zou kunnen ontstaan. Alleen het regelen van de scheppende, de bouwende instantie zelve, door het stel len van bevoegdheidseischen en van normen van vakverantwoordelijkheid zou daartoe wel kunnen leiden. Daarbij zou het top zware en kostbare controle-apparaat van de overheid aanzienlijk kunnen worden ingekrompen en zou het thans alles be heer sch er.de commissoriale schOonheids- toezicht tot een algemeen coördineerende instantie kunnen worden teruggebracht. Verder zou het nOodig zijn, de bouwende instanties te binden aan algemeene normen van vakbeoefening en vakmoraal, een taak, die bij de heerschende „vrijheid" alleen kon wor den ter hand genomen door een aantal archi tectenorganisaties, maar die daarbuiten alle rechtskracht en alle sancties moest ontberen. In Nederland bestonden ook op dit gebied verscheidene vakorganisaties. Toen het zich in 1939 liet aanzien, dat een regeling althans voor het voeren van den titel van „architect" of „bouwmeester" in het zicht kwam, hebben eenige vertegenwoordigers van de verschillende organisaties onderhandelingen aangeknoopt om tot een centrale Nederlandsche architecten-organisatie te komen. Eind April 1940 werden deze pogingen met succes be kroond en zij leidden tot een onderhandelings basis, waarover tusschen de besturen der orga nisaties overeenstemming werd verkregen. Na de gebeurtenissen van Mei zijn de onder handelingen voortgezet met het verstrekkende doel eens en vooral aan alle verdeeldheid een einde te maken en als eerste begin van een al gemeene vaksaneering alle Nederlandsche ar chitecten in één Organisatie onder te brengen. Deze onderhandelingen, gevoerd onder leiding van prof. ir. H. T. Zwiers, hebben geleid tot volledige overeenstemming, ztoodat nu aan de leden van de verschillende orga nisaties reeds uitgewerkte voorstellen voor de inrichting van de nieuwe centrale orga nisatie zijn toegezonden. Terwille van de belangrijke fondsen en bezittingen van de maatschappij tot be vordering- der bouwkunst, bond van Neder landsche architecten (B.N.A.) is op voor stel van de andere onderhandelende par tijen besloten, deze vereeniging radicaal om te vormen tot de nieuwe centrale orga nisatie, waarin dan de leden van de andere organisaties zullen kunnen toetreden. Het Nederlandsch Instituut van Architec ten (N.I.V.A.) en de Nederlandsche Bond van Bouwmeestersgilden en zijn leden, de bouw meestersgilden, zullen zich zelf daarbij ophef fen en het saldo van hun middelen inbrengen In het ondersteuningsfonds van den B.N.A. De ontworpen uitgewerkte voorstellen hou den volledig rekening met het tot stand komen van een Architectenwet of -besluit, berustende op het beginsel van selectie naar bekwaamheid, en bevatten verder de mogelijkheid voor die genen, aan wie krachtens wet of wettelijk be sluit de titel architect of bouwmeester niet zal worden toegekend, als „erkend bouwkundige" in aparte afdeelingen van de vereeniging te worden opgenomen, waarbij, tegenover deze „erkenning" eenerzijds, anderzijds een vrijwil lige beperking van arbeidsgebied zou worden aanvaard. Daarmede is zoowel de cultureele beteekenis van het bouwvak als de sociale rechtvaardig heid tot uitdrukking gekomen en is de moge lijkheid geschapen tot een vast organisatorisch verband van alle „architecten" en „erkende bouwkundigen". Het spreekt van zelf, dat de bereikte resul taten moeten worden gezien als een eerste stap in de richting van een verdere saneering. In de doelstelling van de nieuwe organisatie komt zulks duidelijk tot uitdrukking. Verdere samenwerking van de nieuwe organisatie met de organisaties van anderen, werkzaam in of in verband met het bouwvak, zal zoo spoedig mogelijk moeten volgen. De Onder leiding van prof. Zwiers staande onderhandelings-commissie is zich daarvan ten volle bewust. Wat ten slotte de inrichting van de nieuwe vereeniging betreft, deze berust volgens de uit gewerkte voorstellen op een duidelijk even wicht van centrale algemeene leiding en regio nale vertegenwoordigingen door districtscom missarissen, welke te zamen met een vaste kern van het dagelijksch bestuur een hoofdbestuur vormen. Na een lange reis, welke Vrijdagmorgen om half acht begon, arriveerde des middags om vier uur in Groningen bij stralend zomerweer met drie groote autobussen de tweede groep (81) kinderen uit de getroffen gebieden aan het Gedempte Zuiderdiep bij het eethuis „Weeva". De leiding berustte bij vier leden van het In den laten avond van Zondag 19 November 1939 heeft zich in de woning van den theater directeur H. van der W. te Tilburg een drama afgespeeld, dat thans, acht maanden later, zijn openbare afwikkeling voor den Krijgsraad te Den Haag heeft gevonden. Volgen wij den tekst van de dagvaarding, dan lezen we, dat beschuldigd wordt de 26- jarige J. K., dienstplichtig soldaat-ziekenver pleger, toenmaals te Baambrugge gelegerd, dat hij zich dien avond naar Tilburg had begeven met het voornemen, opzettelijk en met voor bedachten rade Herman van der W. van het leven te berooven en dat hij, gewapend met een zware staaf ijzer, aanwezig was in een in diens woning gelegen donker vertrek, waarvan hij wist, dat dit het slaapvertrek was, waar Van der W. toen spoedig zou binnenkomen, teneinde dezen in dat vertrek op te wachten en toen. nadat Van der..W. dat slaapvertrek was binnen gekomen en aldaar het licht had ontstoken, op zettelijk en gewelddadig dien Van der W. met de zware staaf ijzer onverhoeds een slag op het hoofd heeft gegeven waarop laatstgenoemde kwam te vallen en vervolgens, nadat Van der W. weer overeind kwam, op dezen is toege sprongen en hem opzettelijk en gewelddadig met een Engelschen sleutel harde slagen op het hoofd heeft toegebracht, waardoor Van der W. bloedend werd verwond, zjjnde de uitvoering van beklaagde' svoorneir.en niet voltooid alleen tengevolge van de van beklaagde's wil onafhan kelijke omstandigheid, dat de toegebrachte sla gen niet doodelijk waren. Subsidiair was zware mishandeling ten laste gelegd. Beklaagde, die sedertdien in voorarrest ver toeft en wien het Roode-Kruisteeken den uni formkraag siert, bekent wel, dat hij zijn tegen stander heeft geslagen, doch niet de bedoeling te hebben gehad hem te dooden. De vechtpartij zou naar zijn zeggen niet zijn ontstaan, indien hij niet den indruk had gekregen, dat Van der Dat kan ik niet aannemen. Percy was door en door gezond. Hij leidde een zeer geregeld leven en had stalen zenuwen. Men heeft toch een geneeskundig onder zoek ingesteld? Natuurlijk, hier in New York, en dat on derzoek werd door specialisten van den eersten rang gedaan, zonder resultaat Werd die jachtpartij door den heer Mein gast bijgewoond? Hofer keek Roch verwonderd aan. Langzaam, op ieder woord den klemtoon leggende, ant woordde hij: Neen, de heer Meingast was er niet bij. Dien avond bevond hij zich hier. Ik zelf heb met hem tot diep in den nacht aan een nieuw ontwerp gewerkt. Na deze woorden trad een pijnlijk stilzwij gen in, waaraan de heer Moonly na verloop van een paar minuten door het vertellen van een pikante anecdote een eind maakte. Toen Hofer een weinig later in den loop van het ge sprek vernam, dat Roch te Weenen thuis be hoorde, vertelde hij met voldoening, dat ook hij uit de schoone Donau-stad afkomstig was, en dat hij waarschijnlijk spoedig naar zijn geboor teplaats zou terugkeeren, omdat hij ten ge volge van Percy's overlijden zijn betrekking niet meer met lust en de noodige opgewektheid kon waarnemen. De tijd vervloog in levendige gesprekken over de dierbare „Heimat", totdat eindelijk al de andere gasten waren heengegaan en Kenton opmerkte, dat de zaken nu weer hun beurt moesten krijgen. W hem met een revolver wilde bedreigen. De theaterdirecteur, als voornaamste getuige gehoord, zeide, dien nacht met een taxi te zijn thuisgekomen en nauwelijks de slaapkamer te zijn binnengetreden, toen hij een slag op zijn hoofd ontving, waardoor hij bloedend werd ge wond. Hij zag nog kans het licht te ontsteken, maar dit werd onmiddellijk daarna met be hulp van een tweeden schakelaar in de kamer weer door iemand in blauwachtig colbertcos- tuum uitgedraaid. Hij zag kans zijn tegenstan der het ijzer, waarmee de slag moest zyn toe gebracht, te ontfutselen. Toen kreeg hij echter nieuwe slagen met een ander metalen voor werp. Hij wist zich nog loopende naar het op een 250 a 300 Meter van zijn woning gelegen politiebureau te begeven, waar hij het bewust zijn verloor. Vier dagen is hij bewusteloos ge bleven en daarna is geleidelijk het gebeurde weer in zijn herinnering gekomen. De auditeur-militair achtte het zware stuk ijzer, dat beklaagde bij zich had, ongeschikt als eventueel middel tot zelfverweer. Daartoe zou beklaagde voldoende hebben gehad aan den Engelschen sleutel, dien hij altijd bij zich droeg uit hoofde van zijn werkzaamheid als chauffeur. Beklaagde heeft evenmwel eerst met de ijzeren staaf van der W. mishandeld en hij is hem, toen deze reeds op den grond lag, daarna nog met den zwaren sleutel gaan bewerken, het geen een afgrijselijk bloedbad heeft teweeg gebracht. Spreker geloofde dat een jonge vrouw in dit drama een misdadige rol had gespeeld, waar voor beklaagde, die het feit pleegde, zal hebben te boeten. De eisch luidde zes jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventief en met ontzegging van de bevoegdheid om verder bij het leger te dienen. Mr. Fr. A. Kokosky uit Amstrdam pleitte clementie. Van poging tot moord kan z.i. geen sprake zijn en van voorbedachten rade evenmin. Beklaagde zeide nog, dat hij op 10 Mei ge smeekt had, mee te mogen doen aan de ver dediging des lands, doch dat men hem niet uit de preventieve hechtenis had willen ontslaan. Het ergste griefde hem nu, dat de auditeur militair zijn ontslag uit den militairen dienst eisch te.... Op 1 Augustus zal de Krijgsraad uitspraak doen. Vóór het restaurant nam Moonly, die in de nabijheid woonde, afscheid. Hofer vergezelde Roch en Kenton tot aan het veer. 't Was reeds laat, en men zag weinig menschen in de stra ten. Een beschonken kerel kwam hen op eenige schreden afstand nagestrompeld. Zij bleven staan en lieten hem vooruitgaan. De man droeg lompen; hij had een verwilderden rossen baard en listige oogen. Zwijgend zetten ze toen hun weg voort. Toen ze bijna het veer hadden bereikt, zei Roch: De geschiedenis met den jongen Percy wil mij niet uit 't hoofd. Ik kan mij niet losmaken van de gedachte, dat zijn dood verband houdt met zonderlinge dingen. Er was een misdaad in het spel, daar ben ik van overtuigd, verklaarde Hofer. Gelooft u dat waarlijk? vroeg Roch, die blijkbaar ontstelde. Ja, ik geloof het vast. In ieder geval een zeer geheimzinnige zaak, gaf Kenton als zijn meening te kennen. Zy waren aangekomen by de overzetboot, die juist ging vertrekken. Kenton nam afscheid van Hofer en spoedde zich naar de boot. Roch drukte zün landgenoot vriendschappelijk de hand en zei toen snel en fluisterend: 't Is dringend noodig, dat ik een onder houd met u heb. Wilt u my morgenavond tegen acht uur een bezoek brengen in 't Hotel Asto ria? Ik zal komen. Nog een handdruk. Roch sprong op de boot, die zich reeds langzaam in beweging zette, i In gedachten verzonken staarde Hofer het evacuatie-bureau in Rotterdam. Ter begroeting waren o.a. aanwezig de wethouder van Gronin gen, de heer H. Mowendijk, en de heer H. Roelf- sema, secretaris van de Groninger Gemeenschap. Verscheidene kinderen uit Rotterdam, die reeds in Groningen waren, waren ter verwelko ming aanwezig. De kinderen hebben den leeftyd van vier tot zestien jaar. Nadat hun een warme maaltyd was verstrekt, allen een bad hadden genomen en een kaart naar de ouders hadden verzonden, werden zij aan de pleegouders toevertrouwd. Dertig kinde ren, die den protestantschen godsdienst belij den, biyven in Groningen. De overigen vertrek ken Zaterdag onder leiding van hun pleegouders naar plaatsen in de provincie. Ook thans is een en ander geschied in over leg met de Commissie voor de Burgerbevolking te Den Haag. 15 Augustus, feestdag van Maria Hemelvaart, zal heel Limburg opnieuw aan Maria worden toegewijd. Dien dag zal de Bisschop, Z.H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, in de Basiliek van O. L. Vr. Sterre der Zee te Maastricht, een pontificale Hoogmis celebreeren. Bij beschikking van het departement van Handel. Nyverheid en Scheepvaart is ingesteld een Rijksbureau voor het hotel-, café-, restau rant- en pensionbedryf. Dit bureau zal niet al leen belast zün met de werkzaamheden, welke met de uitvoering van distributie- en andere crisisregelingen verband houden, maar even eens met de behartiging van de meer algemeene belangen van bovengenoemde bedrijven. Met name zal het Ryksbureau zich ook met de vraagstukken ten aanzien van de bezetting van en de inkwartiering in hotels, zoomede de af rekening daarvan kunnen bezighouden. De toe wijzing van levensmiddelen aan deze bedrijven blijft, als tot dusverre, geschieden door 't Cen traal Distributiekantoor. Aan het Rijksbureau is een adviseerende taak toegedacht in verband met de vraagstukken, welke de distributiemaat regelen in de betreffende bedrijven doen ont staan. Het bureau dat ressorteert onder de af- deeling Middenstand van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, is gevestigd te 's-Gravenhage. Als directeur is aangewezen de heer F. A. Pfeifer te Scheveningen. De vakorganisaties in het visscherijbedrijf hebben met het bestuur der Reedersvereeniging onderhandelingen gevoerd inzake de verzorging der gezinnen van de opvarenden, die in Enge land verblijven. Een aantal IJmuider stoomtreilers is, zooals bekend, by het uitbreken van den oorlog naar Engeland gegaan. De organisaties staan op het standpunt, dat de regeling, die in de oorlogs overeenkomst werd vastgelegd, behoort te wor den nagekomen. Voor de reeders is dat niet gemakkeiyk, omdat zij geen inkomsten hebben. Zij willen echter medewerken tot een zoo goed mogelijke verzorging der gezinnen. Genoemde organisaties hebben ook overleg ge pleegd met het bestuur van de vereeniging Zeerisico over de verzorging van de gezinnen der opvarenden van den stoomtreiler Silvain YM 116, welke verleden jaar vergaan is, en van de gezinnen der opvarenden van den stoomtrei ler Protinus IJM 85, welke tengevolge van oor logshandelingen is gezonken. Aan de nagelaten betrekkingen der opvarenden van de Silvain is de 50 pet. byslag, welke was ingehouden, uitge keerd met terugwerkende kracht. Van de opva renden der Protinus, die in een ziekenhuis in Engeland werden opgenomen, weet men niets. Men zal trachten, voor deze gezinnen een rege ling te treffen. Vrijdag is de 15-jarige W. Hellinghuiser uit Beetsterzwaag, doordat hy te ver buiten hot balcon van de tram hing, met zijn hoofd tegen de langs den weg staande boomen geslagen. De jongen was op slag dood. Een auto, bestuurd door den heer H. Arends uit Wassenaar, is op den Rijksstraatweg tus schen Borne en Zenderen, vermoedelijk ten gevolge van slippen, tegen een boom gereden. De botsing was zoo hevig, dat de wagen naai de andere zyde van den weg vloog en daar eenige boomen raakte. De bestuurder en twee inzittende dames, familieleden van den heer Arends, werden uit den auto geslingerd en bekwamen ernstige verwondingen. Zy werden, nadat dr. Stomps uit Borne de eerste hulp had verleend, naar het Algemeen Ziekenhuis te Almelo vervoerd. De toestand van een der gewonden, mevrouw Arends-Weltevreden, is zeer ernstig. plompe vaartuig na, dat de zwarte golven van den Hudson kliefde in de richting van New Yorks lichtzee. IX. Den volgenden avond zaten Roch, Kenton en Hofer gezellig byeen in Roch's ruime en weel derig ingerichte hotelkamer. Hofer's open gelaat, zijn eenvoudige manie ren en zijn oprecht verdriet over Percy Green's plotselingen dood hadden diepen indruk ge maakt op Roch en hem tot het besluit gebracht Hofer in vertrouwen te nemen. De schrandere, energieke ingenieur, die ongetwijfeld goed op de hoogte was van de familieomstandigheden der Greens zou voor hem een kostbaar bondgenoot kunnen worden, althans zekere belangrijke in lichtingen kunnen geven. Waarde heer ingenieur, zoo begon Roch, ik zou u gaarne eenige inlichtingen vragen, als u mij wilt beloven, alles strikt geheim te zullen houden. Hofer keek verwonderd op en antwoordde glimlachend: Die belofte kan ik u doen. Maar of u my bereid zult vinden, op uw vragen te antwoor den, dat is natuurlyk iets anders. Dat spreekt vanzelf, 't Ligt geenszins m mijn bedoeling, u te verleiden tot een indiscre tie die u niet zoudt kunnen verantwoorden. Om u onmiddellijk een kijk op de zaak te ge ven, zal ik u, vertrouwend op uw stilzwijgen, eerlijk bekennen, dat ik met opzet kennis met u heb gemaakt. Het bestuur van het R. K Werkliedenver bond heeft aan de besturen der plaatselijke R. K. Volksbonden, Werklieden vereenigingen efi vakafdeelingen onderstaand schrijven ge zonden: „U hebt ongetwyfeld kennis genomen van de maatregelen, door den heer Rykscommissa- ris voor Nederland genomen ten aanzien van de „moderne" vakbeweging (het N.V.V.), door middel van het AN.P. gepubliceerd. Wy achten het waarschyniyk, dat een en ander in de kringen der Nederlandsche arbei ders en dus ook onder onze leden eenige dei ning zal veroorzaken en dat men zich afvragen zal of dergelijke maatregelen ook ten aanzien van de andere richtingen in de Nederlandsche Arbeidersbeweging zyn genomen. Wij kunnen u geruststellen. Wel heeft de heer Rijkscommissaris gemeend, ook ten op zichte van de drie andere centralen, het C.N.V, de Ned. Vakcentrale en ons Verbond, een maat regel te moeten nemen, maar deze heeft een ander karakter. Gezien de belangrijkheid van de arbeidersbe weging voor de werknemers en voor het sociaal- economisch leven van ons volk in het alge meen, meent de heer Rijkscommissaris, beter dan totd usver op de hoogte te moeten zyn met wat er gebeurt in de centrales en de aangeslo ten bonden. Daarom is voor ieder van onze centrales een Duitsche contact-commissaris benoemd, die regelmatig met ons overleg zal plegen en van dag tot dag ons werk volgen kan. Naar ons uitdrukkelijk werd meegedeeld, zal de beweging in haar werkzaamheid ten bate van haar leden in geen enkel opzicht worden belemmerd en biyft ons bestuur de leiding houden. Alles blijft dus normaal functionneeren. Er is dus niet de minste reden tot onrust: wij zetten ons werk gewoon voort en hopen zelfs door dit regelmatig contact met de be zettende autoriteiten in staat te zijn, geduren de de huidige buitengewone omstandigheden beter nog dan tot dusver de belangen van onze leden te behartigen. Wij doen een krachtig beroep op onze plaat selijke besturen en de andere plaatselijke wer kers om hetzelfde te doen. Tot heil van onze leden en hun gezinnen, tot heil van ons geheele volk." Tot adjunct-accountant by den Ryksac- countantsdienst in tydelyken dienst is be noemd T. B. Bouma, Eindhoven. De zeereerw. heer J. Wamsteker, professor aan het klein-seminarie der Lazaristen te Wernhoutsburg (Zundert) heeft Donderdag zijn zilveren priesterjubileum herdacht. Tevens vierde hy zyn 25-jarig leeraarsambt aan ge noemd seminarie. Des morgens om half 10 celebreerde hy in de kapel'van het studiehuis een H. Mis van dank baarheid, geassisteerd door de Paters J. Oud en P Steur CM. De studenten voerden de gre- goriaansche gezangen uit. Na deze plechtigheid kwamen velen, waar onder de geestelykheid uit den omtrek, hun opwachting maken. Des middags was de huldiging door de stu denten, waarna de jubilaris een plechtig Lof celebreerde. De studenten gaven des avonds een open luchtopvoering van het Grieksche drama „An tigone", ogedragen aan prof. Wamsteker, die leeraar is in de Grieksche taal. De zilveren jubilaris mocht den geheelen dag vele blyken van belangstelling ontvangen, waaronder van talryke oud-studenten van het college. Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen zal op 21 Juli in de kapel van het Missiehuis van de Paters van den H. Geestte Gemert de navolgende HE, wy dingen toedienen: het H. Priesterschap aan de Eerw. Fraters: Donatus Kuster, Henricus Arends, Petrus van Nies, Johannes Berkers, Martinus Bodéwes, Gulielmus Tulleken, Hubertus Egelmeers, Theo- dorus Gottenbos, Gulielmus van Son, Johannes van Doome, Sidonius van der Werf, Andreas Wouters, Henricus van Rooij, Gulielmus Bes- selink, Joannes Vissers, Henricus van Putten, Andreas Arts, Wilhelmus van Eijk, van de Pa ters van den H. Geest te Gemert; het H. Diakonaat aan de Eerw. Fraters: Ludovicus Soontiëns, Amoldus Habraken van de Paters van den H. Geest te Gemert; Gerardus Heynen, Henricus Kwaspen, Wil helmus Letschert, Leonardus Ploegmakers, Pe trus van Schaik, Gerardus Linssen, van de Congregatie van het Onbevlekt Hart van Maria Scheut-Sparrendaal) Met welk doel? vroeg Hofer op scherpen, bijna vijandelijken toon. U bent reeds vele jaren by de firma Green in dienst. Geef u geen moeite! riep Hofer, terwyl hy opstond. U zult van my niets te weten komen. Ik heb u weliswaar gisteravond in vertrouwen gezegd, dat ik geen pleizier meer vind in myn betrekking en dat ik ze wil neerleggen, maar dat geeft u geen recht om van my te veronder stellen, dat ik een schurk ben, in staat om vak geheimen te verraden! Weest gerust, myn waarde heer, uw vak geheimen interesseeren mij niet in het minst. Er is van myn kant geen concurrentie te vree zen: ik ben detective. Detective?! Ja, detective, en ik ben van Weenen naar New York gekomen om een misdaad te verhin deren Een misdaad, die de familie Green be treft? ja. en die, naar myn overtuiging, in ze kere mate verband houdt met t schelmstuk, dat in de Adirondack Mountains is gepleegd. Hofer was bleek geworden. Belooft u my, te zullen zwijgen, dan zal ik u alles breedvoerig vertellen. U kunt er staat op maken, zei Hofer. En hy stak den detective de hand toe. Ik vertrouw u ten volle. En steek nu een versche sigaar aan en laat my uw glas nog eens vullen. Al rookend kan men beter luis teren. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3