Hitiers rede voor den Rijksdag I Waar de filmband rolt Waajom Nederland en België zijn bezet Operaties volgens plan van den Führer lii I r ZATERDAG 20 JULI 1940 1 I H.O.V. Tweede kerkconcert De subsidie aan de H.O.V. SCHOOLZWEMFEESTEN IN STOOP'S BAD Het IJ—H.P.C. 4—3 ZAND VOORT LAATSTE NIEUWS De operaties in het Westen LONDEN HEEFT MOSKOU NIET GERAADPLEEGD DE RADIOREDE VAN ROOSEVELT Nieuw incident tusschen Amerikanen en Japanners De onzichtbare man keert terug In Palace te Haarlem SPAARNE-THEATER Het geheim der Misdaad" en „De Zwerver der Zee" Mr. Smith gaat naar Washington Vermakelijke pathetiek van Capra in Luxor Eerste Liefde Deanna Durbin in Rembrandt Officieele mededeeling door Tass over de Birma-regeling Fietser doodelijk gewond TENNIS DE NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN FRANS HALS-THEATER STAD Op het tweede kerkconcert dat op Maandag 22 Juli onder leiding van Toon Verhey zal wor den gegeven, wordt een J. S. Bach-programma uitgevoerd. Het programma wordf geopend met het Bran- denburgsch Concert no. 3, gevolgd door het Concert voor Hobo, viool en orkest. Als solisten zullen hierin optreden Jaq. Moolenijzer, hobo en Herman Salomon, viool. Voorts zal de Cantate No. 160, ,,Ich weisz, dasz mein Erlösser lebt" door den tenor Han le Fèvre worden voorgedragen. De instrumentale solo's zullen worden ver tolkt door Ans Bouter, vleugel. Gijs Beths. viool en Henk de Wit, fagot. Ten slotte wordt nog uitgevoerd de Suite in B. kl. Terts. Hierin treedt als solist op Joh. Spies, fluit. Men wordt beleefd verzocht van den voorver koop gebruik te maken. Het concert vangt aan te 8.15 uur. De directie v. d. N.Z.H.T.M. heeft maatregelen genomen voor extra-tramdiensten na afloop van het concert. Van de zijde van het gemeentebestuur wijst men ons er op, dat de berichten omtrent ver hooging der subsidie aan de H.O.V. aanleiding kunnen geven tot misverstand en teleurstel ling. De mededeeling, welke wethouder Wester - veld in de raadsvergadering van 17 Juli jl. daaromtrent heeft gedaan, hield slechts in, dat het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn instemming had betuigd met het voornemen van het gemeentebestuur om aan den Raad voor te stellen de subsidie met een zeker bedrag te verhoogen. als gevolg waarvan naar het Departement verzekerde ook de Rijks, en Provinciale subsidie even redig zouden stijgen. Men houde hierbij echter in het oog, dat het Departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen de subsidiee- ring van kunstinstituten slechts beschouwt uit het oogpunt van hun bestaanswaarde als zoo danig. De Departementen van Binnenlandscho Zaken en van Financiën, die deze aangelegen heid van gemeentelijk-financieel standpunt hebben te bezien, zijn er evenwel nog niet in gekend. Staat dus de toestemming van hooger- hand om de subsidie te verhoogen nog aller minst vast. het bedrag van 30.000.dat in de bladen genoemd wordt, is zoo al niet uit de lucht gegrepen dan toch op niets gegrond. Weliswaar heeft de wethouder gesproken van „de subsidie van vroeger", doch een bedrag heeft hij daarbij niet genoemd. De subsidie is in den loop der jaren herhaaldelijk gewijzigd. Uitdrukkelijk zij daarom thans vermeld, dat het College van Burgemeester en Wethouders zich over het bedrag der verhooging nog niet heeft beraden en dat men daarom goea zal doen zijn verwachtingen niet bij .voorbaat te hoog te spannen. Bij beëindiging en tot besluit van den „schoolzwem-cursus" in Stoop's bad te Over- veen, waaraan een 10-tal scholen deelnamen, werden Maandag en Dinsdag IJ. wedstrijden gehouden resp. een dag voor meisjes en een dag voor jongens. Maandagmorgen werkte het weer gelukkig mee en konden de feestelijkheden in het bui tenbad gehouden worden. Aan de wedstrijden ging vooraf een défilé van kinderen, die reeds diploma gezwommen hadden en nu het nummer „25 M. gekleed" zouden de- monstreeren. Velen waren, op verzoek der di rectie, gecostumeerd verschenen in de alleraar digste en meest verschillende kleederdracht. Het was een fleurig gezicht en een goede inzet van het feest. Hierna werden de nummers 25 M. schoolslag; 25 M. rugslag en 25 M. crawl afgewerkt. Nog volgde een hindernis-wedstrijd in het diepe en een loop- en duikwedstrijd in het ondiepe. Het hoofdnummer Estafette 4 x 25 M. door afgevaardigden van de verschillende scholen, werd onder groote belangstelling verzwommen. Dinsdagmorgen was de beurt aan de jongens Helaas werkte het weer nu niet mee en werden van 1012 uur de wedstrijden in het binnenbad gehouden. Versierd met vele vlaggen en met een dikken rand toeschouwers op balcon en boven- galerij, gaf de zwemzaal een feestelijken aanblik en verliepen ook deze wedstrijen, onder aan houdende aanmoedigingen en gejuich voor de winnaars, naar wensch. Een 5-tal officieele tijdopnemers zorgden bei de dagen voor de juiste waardeering der pres taties, welke belangelooze medewerking, in zijn speech, door den directeur van Stoop's bad, zeer op prijs werd gesteld. De prijs- en diplomauitreiking werd beide dagen door den directeur verricht, die daarbij mededeelde dat een 70-tal volwaardige diplo ma's kon worden uitgereikt. Tot slot voerde de heer Klein Poelhuis het woord namens ouders en belangstellenden aan den kant en maakte zich tevens de tolk der meisjes en jongens om de directie van Stoop's bad te danken voor deze geslaagde feesten. Hij liet de kinderen een driewerf hoera uitbrengen op den directeur, die dit op zijn beurt reeds had laten doen op den Chef-Instructeur, den heer Brandt. Het IJ heeft in dezen wedstrijd alle krachts inspanning moeten inzetten oir. HPC te verslaan. Dit gelukte eerst in de tweede helft, toen het spel van de Heemsteders eenigszins begon te verslappen. Ondanks alles was dit toch HPC's beste wedstrijd. Het begin is voor HPC hoop vol, daar de Geest kort na den aanvang kans ziet om Paerl met een doorslagbal het nakijken te geven, maar midvoor Koster brengt even later met een fraai schot de partijen weer op gelijken voet 1—1. Nadat Koster kort voor de rust het water is uitgezonden, neemt Derkx meteen na de pauze de gelegenheid waar, oir. HPC wederom de leiding te geven, 12. Dank zü den doel verdediger van HPC had de IJ-voor hoede tot op dat oogenblik niet veel tegen Leijenaar c.s. uit kunnen richten. Als van Aeist echter eerst goed los komt is het spoedig met HPC gedaan. De internationaal doet met een drietal onhoudbare doelpunten de balans geheel in het voordeel der Amsterdammers overslaan, 42. Wel probeert Braam hierna nog Paerl met eenige verre schoten te passeeren, echter zonder resultaat. Even voor tijd brengt Mauritz ten slotte den stand op 34. De HPC-ers kunnen op een prachtigen wedstrijd terugzien. Waarschuwing. Namens den Zollgrenzse- cretar wordt ons verzocht bekend te maken, dat met ingang van direct verboden is op zee te varen met allerlei booten of bootjes. Deze mogen ook niet .meer op het strand blijven lig gen. Alleen is het varen toegestaan aan de visschersbooten en de vletten van de Zand- voortsche Reddingsbrigade. Bij overtreding zal onmiddellijk geschoten worden. BERLIJN, 19 Juli. (D.N.B.) Wij geven hier onder nog uitvoeriger enkele passages uit Hitler's rede. Over dë actie om de Oostzee zeide de Führer o.m. nog: Op het laatste oogenblik verviel de reeds beraamde geallieerde actie in de Noordsche staten door den Russisch-Finschen vrede. Eenige dagen later reeds werden deze voor nemens weer sterker. Zij kregen nu vorm in een duidelijk besluit. Engeland en Frankrijk waren overeengekomen, bij verrassing een aantal van de belangrijkste punten van Noor wegen te bezetten onder het voorwendsel, daardoor een einde te maken aan den steun van het Zweedsch erts aan de Duitsche oor logvoering. Dat het gevaar onmiddellijk dreigde, vernamen wij door de ontembare spraakzaamheid van den eersten lord der Britsche admiraliteit. Wij kregen verder een bevestiging door een aanduiding, die Reynaud een buitenlandschen diplomaat gegeven had, dat de termijn tweemaal uitgesteld is. Dat de achtste April de derde en definitieve termijn was, weten wij echter pas sedert kort en definitief is dat eerst bevestigd na het vinden der protocollen van den Geal lieerden Oorlogsraad. Zoodra het gevaar duide lijker werd, gaf ik de Duitsche weermacht de noodige orders. De Duitsche operatie, die tot in de kleinste bijzonderheden was voorbereid, werd daarmede ontketend. In feite was nu de toestand iets an ders dan hij zich op 9 April aan ons voordeed. Terwijl wij toen geloofden enkele uren vóór de Engelsche bezetting te hebben ingegrepen, weten wij thans, dat de landing der Engelsche troepen reeds vóór den achtsten April vastgesteld was, dat de inscheping der Britsche afdeelingen reeds op 5 en 6 April begonnen was, dat echter op het zelfde oogenblik bij de Britsche admiraliteit de eerste berichten over de Duitsche maatregelen en over het uitloopen der Duitsche vloot binnen kwamen. Naar aanleiding hiervan besloot Chur chill de afdeelingen, die reeds aan boord gegaan waren, weer te ontschepen, opdat de Britsche vloot eerst de Duitsche schepen zou kunnen op zoeken en aanvallen. Dit plan mislukte. Slechts een enkele Engelsche torpedojager kwam in contact met Duitsche vlootkrachten en werd in den grond geboord. Deze jager slaagde er niet in bericht te zenden aan de Britsche admiraliteit of de vloot. Zoo landde op 9 April een Duitsche voorhoede in een gebied, dat zich van Oslo tot Narvik uit strekte. Toen te Londen het bericht hiervan binnenkwam loerde de eerste lord der admirali teit reeds sedert vele uren op de successen van zijn vloot. Deze slag was de vermetelste onder neming uit de Duitsche krijgsgeschiedenis. Wat onze drie weermachtsonderdeelen in dezen strijd om Noorwegen hebben geprestéérd, verzekert hun de kwalificatie van een allerhoogste sol datendom. Het is de verdienste van leiding en troepen, dat ten slotte de geweldige moeilijk heden overwonnen zijn. Hierna vervolgde de Führer: „Nog voor de veldtocht in Noorwegen ge ëindigd was werden de berichten over het Westen steeds dreigender. Terwijl voor het be gin van den oorlog voorbereidingen waren ge troffen om in geval van een onvermijdelijk con flict met Frankrijk resp. Engeland door de Maginotlinie te breken, kwam reeds in den loop der eerste oorlogsmaanden de noodzakelijk heid op, dat men ook een eventueel optreden tegen België resp. Nederland onder het oog moest zien." De Führer wees er hier op, dat Duitschland tegenover Nederland en België slechts de noo dige beveiligingstroepen had opgesteld, terwijl in dezen sector een duidelijke opeenhooping van Fransche formaties, in het bijzonder van bijna alle gepantserde en gemotoriseerde divisies, plaats vond. Beslissend echter, aldus vervolgde de Führer, was de volgende constateering: ter wijl bij een loyale interpretatie der Belgisch- Nederlandsche neutraliteit beide landen ge dwongen zouden zijn geweest, juist met het oog op de concentratie van de sterkste Engelsch- Fransche strijdkrachten aan hun grenzen, ook hunnerzijds het oog in de eerste plaats op het Westen gevestigd te houden, begonnen zij daar in gelijke mate steeds meer hun troepen te ver zwakken om de grenzen tegenover Duitschland te bezetten. Ook de berichten over besprekingen tusschen de generale staven wierpen een eigen aardig licht op de Belgisch-Nederlandsche neutraliteit. Ik behoef er niet op te wijzen dat deze besprekingen, wanneer zij werkelijk neutraal geweest zouden zijn, met beide partijen had den moeten worden gevoerd. Overigens ver- meerdenden de aanwijzingen voor een op treden der Fransch-Engelsche troepen door Holland en België tegen het Duitsche in dustriegebied zich zoo zeer, dat men ook aan onzen kant deze bedreiging als een zeer ernstig gevaar in het oog moest houden. De geheele Duitsche opmarsch onderging dienovereenkomstig de noodige wijzigingen. De nauwkeurige waarnemingen, die overal gedaan waren, gaven langzamerhand de zeker heid dat van begin Mei af elk oogenblik een Engelsch-Fransche aanval verwacht kon wor den. Op 6 en 7 Mei nam de vrees toe, dat van oogenblik tot oogenblik een binnenrukken der zoogenaamde Geallieerden in Nederland en België tegemoet moest worden gezien. Op 8 Mei gaf ik daarom bevel voor den onverwijlden aan val op 10 Mei, des ochtends te 5.35 uur. De grondgedachte dezer operaties was dat, terwijl men afzag van kleine nevensuccessen, de geheele weermacht, vooral leger en luchtwapen, zoo in den strijd werd gebracht, dat bij conse quente uitvoering der voorgenomen operaties, de totale vernietiging der Fransch-Engelsche strijdkrachten bereikt moest worden. In afwij king van het plan-Von Schlieffen van 1914 ver plaatste ik het zwaartepunt der operaties op den linkervleugel van het doorbraakfront, maar met schijnbare handhaving van het omgekeerde plan. Deze misleiding is gelukt. Overigens werd de tenuitvoerlegging der operatie in haar ge heel vergemakkelijkt door de maatregelen van den tegenstander zelf. Uit de concentratie im mers van de geheele Engelsch-Fransche ge motoriseerde strijdmacht tegenover België bleek duidelijk, dat het opperbevel der geallieerde legers besloten had, zoo snel mogelijk dit ge bied binnen te rukken. Met het vertrouwen dat wjj hadden op de stadvastigheid van alle in het vuur gebrachte Duitsche infanterie-divl- sies moest echter een stoot in den rechtervleu gel der Fransch-Engelsche gemotoriseerde troe pen leiden tot een volledige vernietiging en ont binding, ja waarschijnlijk tot insluiting dier troepen. Als tweede operatie had ik de beheersching van de Seine tot Le Havre aangegeven, als mede het verwerven van een basis aan Somme en Aisne voor den derden aanval, die met zeer sterke strijdkrachten over de hoogvlakte van Langres tot de Zwitsersche grens moest leiden. Het bereiken van de kust tot het gebied ten zuiden van Bordeaux was als slot der operatie vastgesteld. Volgens dit plan en in deze volg orde hebben de operaties zich ook voltrokken. Daarna gaf Hitier een overzicht over den zegevierenden opmarsch, tot aan de capitulatie der Fransche legers en vervolgde; Toen maarschalk Pétain het neerleggen van de Fransche wapens aanbood, heeft hij niet een hem nög overgebleven wapen ter zijde ge legd, doch een einde gemaakt aan een voor het oog van iederen soldaat totaal onhoudbare situatie. Alleen het bloedige dilettantisme van den heer Churchill kan of wil niet begrijpen Of dit tegen beter weten te loochenen. Hierna maakte de Führer melding van de bijzondere prestaties der infanterie en van het optreden van het luchtwapen onder het persoonlijke opperbevel van den gene- raal-veldmaarschalk Göring en noemde de namen Op van verdienstelijke leiders, met inbegrip van die der luchtdoelartillerie. Ook de prestaties van de marine, en van het binnenlandsche front werden met eere ver meld. Vervolgens werden met eere vermeld ver schillende leiders der nationaal-socialistische partij, en bracht Hitler in het bijzonder dank aan den minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop. Vele onderscheidingen werden verleend. Göring is om zijn verdiensten als leider der luchtmacht benoemd tot Rijksmaar schalk van het Groot-Duitsche Rijk en begif tigd met het grootkruis van het IJzeren Kruis, NEW YORK, 19 Juli. (D.N.B.) Zooals reeds in een deel onzer vorige oplage werd ge meld heeft Roosevelt in een radiorede ver klaard voor de derde maal een candidatuur te aanvaarden, en tevens zijn politieke op vattingen uiteengezet. Aan het slot van zijn rede verklaarde de president, dat hij bleef sympathiseeren met de vrije volken, die weerstand boden aan aanvallen. Hij gevoelde geen spijt over zijn hardnekkige pogingen om de Vereenigde Staten wakker te schudden tot inzicht van het „dreigende gevaar". Hij heeft deze politiek gevoerd ondanks de naar een compromis strevende elementen der „vijfde colonne", die hem daarom beticht hadden van oorlogsophitsing. De president verzekerde, dat hij alles wilde doen voor het behoud van deze buitenlandsche politiek. Natuurlijk kan het bevel om verder dienst te doen alleen uitgaan van het volk der Vereenig de Staten. Wanneer dit bevel hem mocht wor den gegeven, zou hij naar zijn beste vermogen en met inzet van al zijn krachten de activiteit der laatste zeven jaar voortzetten. De toestand in de wereld dwingt hem in Washington te blij ven en af te zien van een verkiezingscampagne. Hij zal echter het Amerikaansche volk door mededeelingen en radioredevoeringen op de hoogte houden. Roosevelt besloot met het publiek aan te manen te besluiten vóór de verdediging van alle „heilige waarden". De vrijheid kan alleen door offervaardigheid worden verzekerd. SJANGHAI, 19 Juli (Domei). Terwijl het in cident te Sjanghai van 7 Juli jJ., toen zestien Japansche gendarmes, die in burger gekleed waren, door Amerikaansche mariniers werden gearresteerd en op ruwe wijze behandeld, nog steeds niet geregeld is, wordt een nieuw inci dent gemeld. De Japansche consul-generaal Yosjiaki Mioera heeft gisteren een protest ingediend bij den waarnemenden Amerlkaanschen consul-generaal alhier, Richard P. Butlick, in verband «net een aanval, die op 15 Juli zou zijn gepleegd op twee Japansche burgers door drie in uniform ge- kleede Amerikaansche mariniers in een Japan sche bar in de internationale nederzetting. De Japansche consul-generaal behield zich het recht voor schadevergoeding voor de aangeval len Japanners te eischen. li:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiAiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiliiiiiiiiiiliiiiiiiilililiiiiiilllliliiiiiiMilliiillillillliiiliiiiiiilllllliii Door 't onstoffelijke bij tijd en. wijle te mate- i-ialiseeren, nu eens gedeeltelijk dan weer geheel, hebben de entwerpers de moeilijkheden voortref felijk opgelost en De onzichtbare man sterk en boeiend gemaakt. Dr. Frank Griffin, ge speeld door J. Sutton, Rich Cobb, gespeeld door Sir Cedrie Hardwicke vormen te zamen met Allan Napier en Van Grey een boeiend kwartet rond de geheimzinnige figuur. Veroordeeld wegens moord op zijn broer, gelukt het Geoffrey Radcliffe uit de gevan genis te ontsnappen met behulp van den genialen dr. Frank Griffin, die hem onzicht baar maakt. Inspecteur Sampson komt te weten dat Griffin een broer is van een geleerde, die als eerste 't proces van menschelijke onzichtbaar heid ontdekte! Geoffrey blijft onvindbaar. Hij ontmoet zijn verloofde in de afgelegen hut van Ben Jenkins en weet te ontkomen als de politie een cordon trekt. De onzichtbare man heeft een taak te vervul len. Hij verneemt dat een zekere Spears be noemd is tot hoofd van de Radcliffe kolenmijnen. Deze Spears weet dat een man, Cobb genaamd, den broer van den onzichtbaren man vermoord heeft en nu moet deze wetenschap openbaar worden gemaakt en Cobb ontmaskerd worden. De onzichtbare maakt gebruik van zijn af schuwelijk voordeel en, ongemerkt voor anderen, Spears tot de bekentenis te pressen dat hij één broer had laten vermoorden en den ander voor het misdrijf wilde laten boeten en zoodoende absolute zeggenschap over het mijnbedrijf te krijgen. Nu blijft alleen Cobb over en hoewel diens huis door de politie bewaakt wordt krijgt de onzichtbare man hem in een kolenwagen te pakken. De menschen van Sampson raken den onzichtbaren man met hun kogels, maar de auto stort met Cobb in een ravijn. De man bekent voor hij sterft den moord. In het mijnhospitaal stelt de verloofde van Geoffrey haar bloed beschikbaar om den onge lukkige te redden. De operatie gelukt niet alleen, maar heeft bovendien tot resultaat dat de on zichtbare weer zichtbaar wordt. Een agent, Jim Barnes, worlt door den gang ster Larry Craine zwaar gewond als hij toe komt loopen op het moment, dat Craine den jongen Danny Thomas vermoordt. Barnes wordt verpleegd door de zuster van Danny, die denkt dat hij haar broer vermoord heeft. Elisabeth heeft omgang met Craine en daar Barnes zijn schuld niet kan bewijzen gaat Craine nog vrij uit. Wanneer Barnes genezen is lost hij het ge heele geval op en komt het vast te staan, dat Craine den moord gppleegd heeft. Craine wordt onschadelijk gemaakt. Thans staat niets meer het huwelijk tusschen Jim Barnes en Elisabeth in den weg. Scène uit de span nende rolprent „De onzichtbare man keert terug" Palace James Stewart als Mr. Smith in de ver makelijke rolprent „Mr. Smith gaat naar Washington" (Luxor) De tweede film „De Zwerver der Zee" is een zeer romantisch verhaal, brengt ons in aanra king met walvischvaarders en parelvisschers en toont ons den strijd tusschen elementen en menschen. Toen Mr. Deeds met zooveel succes naar de stad was gegaan, wisten we wel, dat hij nog eens terug zou komen in een of anderen vorm. En we zien hem nu terug in een film vol ver makelijke pathetiek in het Rembrandt-theater. Daar is dan mr. Smith, die ook naai de stad gaat, dat wil zeggen naar Washington, waar hij als senator voor de belangen des volks gaat strijden. Mr. Smith had nooit van een se natorschap gedroomd; hü doet heelemaai niet aan politiek. Hij is alleen maar het slachtoffer van omstandigheden. Bekend als een groot pad vindersleider, die met zijn jongens een bosch- brand heeft gebluscht, wordt hij plotseling tot senator gepromoveerd en waarom? Senator Fo ley is gestorven en aangezien deze een blind werktuig was in de handen van den kranten koning Jim Taylor, zit de gouverneur van den betreffenden staat te zinnen op een nieuwen candidaat, dien hij onder deze omstandigheden benoemen mag. De gouverneur kiest Smith, ge liefd bij het publiek en onnoozel genoeg om on der de vleugels van senator Payne, eveneens een werktuig van Taylor, geen domheden te begaan. En zoo trekt Smith naar Washington, waar hij begint met vol geestdrift de historische gebou wen af te loopen, voornamelijk het Capitool, waar de beeltenis van Lincoln, den vestiger van de vrijheid, grooten indruk op hem maakt. De kranten interviewen hem, maken hem belache lijk, zeggen hem grof de waarheid en hij ran selt de journalisten af. Hij zoekt troost bij Pay ne, die hem tracht te sussen en af te leiden, door hem aan te moedigen bij zijn plannen om een wetsontwerp in te dienen tot stichting van een nationaal Jongenskamp. Hij gaat aan 't werk met zijn secretaresse, Saunders genaamd, die eveneens voor Taylor gewerkt heeft en zich een ongeluk schrikt, als zü de détails van Smith's plannen verneemt. Daar staat namelijk in te lezen, dat het Jongenskamp moet verrij zen op de plaats, waar Taylor een dam wil bou wen, een dam, die totaal overbodig is, doch hem veel geld zal opleveren, als de Senaat maar subsidie wil geven. Voor deze subsidie moeten Payne en zün handlangers zorgen en de kwes tie zal den volgenden dag in de zitting behan deld worden. Saunders houdt haar mondje dicht en in de vergadering van den Senaat steekt een storm op. Buiten den Senaat raast en tiert de heer Taylor die zün plannen bedreigd ziet. Smith moet bewerkt worden. Payne's dochter, de schoone Susan, zal hem den volgenden dag weglokken van de zitting en dit lukt, want Smith wordt, erg door haar geïmponeerd. Maar Saunders voelt deze intrigue als een persoon lijke beleediging en ontdekt dus, dat zij een tikje verliefd is op Jefferson Smith. Zij scheidt hem uit en loopt van hem weg, na hem de ge- meene streken van Payne c.s. geopenbaard te hebben. Smith gaat dus weer naar Payne, dien hij als een vriend van zijn vader heeft leerer. waardeeren en hoogachten, maar nu komt Payne maar Ijever oprecht uit den hoek door Smith te vertellen, hoe de zaken precies staan en hoezeer hij en zün collega's spreekbuizen van Taylor zün. Smith begint te wankelen, wil zich niet laten omkoopen, wordt door de propaganda van Taylor vrij'.«"° gesmoord en vertrekt. Maar voor hü de stad verlaten zal, bezoekt hü nog maals het Capitool en daar verschünt Saunders die hem weer vechtlustig maakt en hem de trucs aan de hand doet om den Senaat in den ban te krügen. Smith steekt een speech af, die een paar dagen duurt, maar Taylor bewerkt de kranten, die Jeff in een slecht daglicht stellen en zijn eigen woorden verzwijgen. En Payne ziet er zelfs niet tegen op Smith te beschuldigen van corruptie. Taylor heeft n.l. acten doen op stellen, waaruit blijken moet, dat Smith den grond voor het Jongenskamp gekocht heeft om zelf baten te trekken uit de onderneming. Hier kan' hij tenslotte niet tegen op. Doodelijk ver moeid, met een stoppelbaard van 24 uur, staat hij te praten voor een verloren zaak. Maar, zoo betoogt hij tegen Payne, verloren zaken waren vroeger ook uw specialiteit, toen u nog een fatsoenlijk man was als mijn vader. Dit is te veel voor Payne, die zijn schuld uitschreeuwt en Smith in het gelijk stelt, juist op het oogen blik, dat de strijder voor verloren zaken be wusteloos in elkaar zakt. En zoo wint Smith den slag voor hemzelf, zijn knapen en voor Saunders, die staat te dansen van plezier. James Stewart is de held van het verhaal, Claude Rains is een voortreffelijke Payne en Jean Arthur speelt de handige secretaresse. Edward Arnold is de schurkachtige kranten magnaat en Guy Kibbee de corrupte gouver neur. Frank Capra, de maker van O. K. mr. Deeds, heeft al deze lieden en vele anderen met verve en geest geregisseerd in een zeer vermakelijke film, die men zeker moet gaan zien. Deanna Durbin is geen kind meer. Zij kon niet langer klein genoeg gehouden worden om het onschuldige meisje te zijn met het lieve snuitje en de gouden stem; zü is nu gepromo veerd tot een echte filmster en als zoodanig een heel nieuwe phase in haar carrière begonnen. Dat is voor de jongedame in kwestie natuurlijk een heel moeilijke overgang. Gelukkig voor haar weet zij zich, gedragen door de belangstelling en sympathie van velen, hetgeen haar dezen overgang ongetwijfeld zal vergemakkelijken. In „eerste liefde", waarin zij als jonge vrouw de buteert, is zü een weesje, Connie Harding ge naamd, dat bü haar rüken oom James Clinton wordt ondergebracht. Een waar paradüsje heeft MOSKOU, 19 Juli. (D.N.B.) In alle Sovjet- óladen is vandaag, groot opgemaakt, een offi cieele mededeeling verschenen, waarin de bewe ring van Churchill, dat de Engelsche regeering alvorens de nieuwe overeenkomst met Japan aan te gaan, ook de Sovjet-Unie heeft geraadpleegd, wordt tegengesproken. Deze officieele mededee ling luidt als volgt: Tass is gemachtigd te verklaren, dat de mede deelingen van Churchill omtrent het raadplegen van de Sovjet-Unie over het Engelsch-Japansch verdrag een onnauwkeurigheid bevat. In feite heeft de Engelsche regeering de Sovjetregeering noch gevraagd naar haar meening, noch om haar raad in de betrokken aangelegenheid. Dit beteekent dus, dat zij de Sovjetregeering niet heeft geraadpleegd, waartoe zij ook niet ver plicht was bij den huidigen stand van de betrek kingen tusschen Groot-Brittannië en de Sovjet- Unie. Het eenige wat geschiedde, was dat de plaatsvervanger van den minister van Buiten landsche Zaken, Butler, den ambassadeur van de Sovjet-Unie te Londen op de hoogte stelde van het besluit der Engelsche regeering met Japan een overeenkomst aan te gaan over een sluiting van de wegen tusschen Birma en China. Op den weg HembrugLimmen onder Wor- merveer is de 57-jarige wielrijder W. Luttik, die niet voldoende aangaf, dat hij van richting veranderde door een auto gegrepen. De man smakte tegen den grond en bleef met zeer ern stige verwondingen aan het hoofd liggen. Hij werd naar het ziekenhuis te Wormerveer vervoerd, waar hij Vrijdagavond is overleden. Onder gunstige weersomstandigheden zijn Vrijdag op de M.E.T.S.-banen te Scheveningen de wedstrijden om het nationale kampioen schap voortgezet. In een bijzonder interessante parti) wisten Teschmacher en mevrouw van Berkel het Hugh an in twee sets te verslaan. Wat de andere partü in de gemengde dubbel betreft, die van mej. Knottenbelt en Reidt tegen mej. Mechel en de Brauw, deze had een bijzonder langen duur, daar de tweede en laat ste set eerst met 13-11 in het voordeel van de eersten eindigde. Bij de dames sloeg mej. Knottenbelt me vrouw Jonquiere in drie sets. In een alleszins fantastisch, doch weinig fraaie partij, sloegen Karsten en Tschmacher het team Borrenreidt. Mevr. Jonquiere en mevr. Vleugels Schutter classeerden zich in den eindstrijd bij de dames- dubbels door een drie sets overwinning op mej- Knottenbelt en mej. Mechel. Eveneens plaat sten Zich in den eindstrüd bij de gemengde dubbels mej. Rollin Couquerqué en Karsten door een gemakkelijke overwinning op mej. Kerckhoff en Wilton. Voorts werden nog en kele partüen van de troostronde gespeeld. zij daar echter niet, want men beschouwt haar zoo'n beetje als behoorend tot het personeel en doet üverig zün best om haar het leven zo zuur mogelijk te maken. Speciaal haar nicht]® Barbara ontwikkelt in dezen een verregaand® activiteit. Alleen oom James schijnt het noga* met zün jonge pupil te kunnen vinden. Op een goeden dag in Connie's leven wordt zü door haar nichtje naar den jongen Ted Drake ge stuurd, waarop Barbara zoo'n beetje haar zin nen heeft gezet. Zij moet den jongeman bezig houden tot zij zelf komt. Maar het loopt eenigs zins anders uit, want Ted vindt haar wel aar dig en toont dit op ondubbelzinnige wijze. A> hü enkele dagen later een bal geeft, waarop heele familie Clinton is uitgenoodigd, kan Con nie niet gaan, daar zij geen passend costuutf heeft. Het personeel helpt haar daaraan, maar nu komt het verbod van de Clintons: Canni® mag niet mee. Weer wordt een oplossing ëe' vonden. Mike, de broer van den kok, die agem is, houdt de Clintons onderweg aan en breng hen naar het bureau, omdat zij in een gestole0 auto zouden rijden. Als zij eindelük moge0 terugkeeren is Connie reeds naar huis. Zij ver liest echter een muiltje en als de familie er da0 achter komt, dat zij toch naar het bal is g®' weest, breekt de storm eerst met recht 1°® Echter is alle leed spoedig geleden, want Te® Jrake verklaart zich onomwonden voor de ver smade Connie en door haar tot zijn vrouw t® maken, haalt hij haar uit de misère weg. Een charmante, onderhoudende füm voor cif geheele familie. Deze week ^wordt de film „Vooruit met geit" wederom geprolongeerd. Dit bewijst w'eJ' dat deze film zeer in den smaak valt bij fe® Haarlemsche publiek. Deanna Durbin in „Eerste Liefde" Rembrandt X

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4