HOLLANDSCHE OORLOGSVLUCHTEN PIJ* WELKE BON? Een nieuw sportpark in Leiden Twee der laatste Relaas van sergeant- vlieg er Mijnhardtje IVOROL De Nederlandsche Tandpasta A vond-V ierdaagsche heden ten einde ^Mii. Ongelijke strijd in de lucht Restaurant D0RRIUS Kerkelijk Leven Begin September officieele opening Weer 1668 wandelaars op den derden dag ZATERDAG 20 JULI 1940 Razend-snelle duikvlucht Als door een wonder gered De verlichtingsvoorschriften voor motorrijtuigen EEN BELANGWEKKENDE RECHTSZAAK Markplichtige gedagvaard wegens beleediging BESTURENDAGEN DER K.J.M.V. Het auto-ongeluk bij Borne Mevr. Ar ends overleden VEILINGOMZETTEN IN HET WESTLAND JONGEN UIT EEN BOOM GEVALLEN Academische examens BEELDENGROEP ONTWORPEN Bestemd voor de Kanaalstraat in Utrecht VERLOREN GERAAKTE MUZIEKINSTRUMENTEN Onregelmatigheden van variété theater te Rotterdam Wij luisteren naar Zondag 21 Juli Maandag 22 Juli GOUDEN KLOOSTERFEEST BROOD KOFFIE OF THEE SUIKER BLOEM OF BAKMEEL PETROLEUM BOTER, MARGARINE, VET SPORT EN SPEL WANDELSPORT WATERPOLO Competitie K.N.Z.B. WISSELKOERSEN Hoe de Nederlandsche luchtmacht tot het laatste en tot het uiterste heeft Gestreden, moge blijken uit nevenstaande, leven dige beschrijving van den Sergeant-vlieger G. F. Roeloffzen, welke in het jongste nummer van Vliegwereldis opge nomen. De namiddag van den derden dag van den oorlog, 12 Mei 1940 (eersten Pinkster-' dag). Ca. 17.00 uur. Gestart met Fokker C 5 592 (verkenner, lichte bommenwerper) naar Friesland via Afsluitdijk. Opdracht: bombardeeren en beschieten Van troepencolonnes. die naar den Af sluitdijk oprukten. Het zag er zeer slecht, zoo niet hopeloos Voor ons uit. Er waren bijna geen toe stellen meer. Die er nog waren, waren zeer Verouderde types. Onze beste toestellen Waren we door de eerste bombardementen op de vliegvelden en in luchtgevechten te gen een grdbte overmacht al kwijtgeraakt. Tegenover de geweldige overmacht en de superioriteit der Duitsche vliegtuigen was het met die paar verouderde „kisten"., eigenlijk gekkenwerk. De strijd was te on gelijk, wij waren absoluut kansloos!! Maar wat deed dit alles er toe. het ging om het vaderland, dus startten we en de den wat we konden. Bij nadering van den Afsluitdijk zagen we, "at de lucht daar wemelde van de Messer- Schmitts, die den luchtweg naar Friesland en tien Afsluitdijk bewaakten, zoodat er geen tióórkomen aan was. Laag langs den grond vliegend om niet ont- tiekt te worden, keerden we onverrichterzake terug. Ock luit. Woensdregt en serg. Bakx tandden even na mij en hadden dus ook geen kans gezien. Door al deze hopelooze, zenuw- sloopende vluchten waren we onderhand alle maal op van de zenuwen. Even later roept onze commandant (majoor- vlieger Raland) alle vliegers en waarnemers bij z'ch op het bureau: „Mannen, de toestand is hoogst ernstig. Het schijnt ons in de lucht als- ?ok te land niet best te gaan. Aan de Grebbe- hhie wordt een doorbraak van de Duitschers bevreesd. Het opperbevel wil nog één poging tioen met ons en verlangt, dat drie toestellen J'kh ons de Duitsche linies bij Wageningen hombardeeren. Jachtvliegtuigen, zooals tot nu *Oe steeds ter bescherming meegegeven, zijn hiet meer beschikbaar, om de eenvoudige re- tien, dat ze er niet meer zijn. Ik vraag daarom zes vrijwilligers, drie vliegers en drie waarne mers, die deze opdracht willen uitvoeren. Het niet gemakkelijk zijn, maar ik kan jullie wel 2eegen, dat aan deze vlucht de hoogste onder- 'eheiding verbonden is. Wie gaat?" Sergeant-vlieger Van Liempd stapt onmid- tiellijk vooruit. Dan is het even stil, niemand meldt zich. Bakx en ik kijken elkaar eens aan. Samen met Van Liempd hebben wij wel de meeste frontvluchten gemaakt deze dagen. En meer dan een jaar zijn wij ook met zijn drieën een onafscheidelijk clubje geweest, gedurende tihs lange verblijf in Gilze-Rijen en nu in «oordwijkerhout Ons besluit is genomen, ook deze laatste maal zullen we samen zijn; we gaan. Ook drie waarnemers, waaronder sergeant Holtz, die met mij gaat, melden zich vrijwillig aan. Nieuwe bommen onder de toestellen, benzine bijtanken, blaar! De commandant drukt ons allen de hand en letterlijk „uit geleide gedaan" door onze collega's stappen Wij naar de toestellen. Even warmdraaien en dan snel weg! We vliegen escadrille- ruim-verband. d.w.z. niet te dicht op el kaar. Bakx voorop, links Van Liempd en ik rechts. We vliegen zoo laag mogelijk, huisje-boom- bje-beestje. zooals dat heet.; Even latei- vliegen ^e langs de Lek Oostwaarts, Bakx „bovenop" het water. Van Liempd en ik links en rechts »lak over de uiterwaarden. Om des te vlugger weer thuis te zijn, zitten ^e de oeroude Fokker C-5-en, met hun 190 ki- minetertjes kruissnelheid, behoorlijk op hun kop, ze dreunen en daveren en worden gloeiend h_eet, maar dat geeft niet, ze kunnen er tegen, ,aht ondanks hun ouderdom zijn ze nog ijzer werk. Plotseling beginnen er, ter hoogte van Cu- ;emborg, van den grond af mitrailleurs op ons schieten, maar ze raken ons gelukkig niet ri'J verder. We beginnen te klimmen, de Greb- ^linie nadert. We zitten op 800 meter. In de verte zie ik Wageningen al liggen. Over- m op den grond rookt en brandt het. We na- tieren het „front". N. O. van Wageningen moe- we zijn; ik stuur mijn kist nog wat bij, we ®aan recht op het doel af. Dan, inééns: drie Duitsche jachtvliegtuigen, me in duikvlucht op me af komen!! Waar ze plotseling vandaan komen, is me een raad- ,eb ik vermoed uit de wolken. Regelrecht dui- ze 0p mij af: in razende vaart.Ik zie slechts één moment, 't zijn Messerschmitts 109 of Heinkels 112. Drie razend-snelle, zwaar bewapende, hioderne jagers tegen één ouden, langza- hien verkenner. Géén kans. Weg! Naar den grond! Het davert door biijn hoofd: in de lucht blijven en trach ten te vluchten? Zelfmoord. Eruit springen? Als het lukt, zal ik met mijn parachute mid- tien in de vuurlinie terechtkomen en al dood voor ik beneden ben Een schop tegen het voetenstuur, een duw tegen het levier. in duikvlucht naar bene tien, naar den grond!! Bet gasmanette vól open, óver de stuitnol: lh die we normaal alleen op groote hoogten f|°Sen overschrijden. Lóópen zal die oude Rolls, zal hij uit elkaar vliegen! .^e zitten al achter me, ik voel het, één die me moet schieten, midden achter me, en opzij; voor omkijken is geen tijd. 5 Bij begint te vuren. Dat is ontzettend. Een t^heiregen van lood laat hij op me los. Ik zie s want zij gebruiken, evenals wij, z.g. licht- °ormunitie. waarbij iedere vijfde patroon 'n itielijk zichtbaar lichtspoor nalaat in de lucht. igBadeloos begin ik te schoppen, te duwen en q trekken, als een dolleman springt de kist q/°l' de lucht, slingerend en zwaaiend, met genenden motor. Néén, hij zal me niet krij- ti. we geven ons zóó maar niet over! Als ik in één rechte lijn naar beneden was tJ]0ken, had ik dit niet meer kunnen naver- dan zou hij me gemakkelijk in den bun- ge^Van zijn mitrailleurs hebben kunnen van- UBj vuurt als een bezetene, uit al zijn mitrail- Lte spuwt hij ons zijn stralen doodend metaal sterna, het is of wij in een smederij zitten of bij een groot eluctrisch laschapparaat, links vuurstralen, rechts, boven en onder ons! Aan alle kanten vonkt en gloeit het, en één enkel kogeltje in mijn rug is voldoende om er een eind aan te maken, om ons met volle snel heid den grond in te doen duiken, ik verwacht, het ieder moment. We duiken nog steeds, in razende vaart. Mijn waarnemer vertelde mij later in het ziekenhuis, dat hij dacht dat onze staart er af geschoten was tijdens deze duikvlucht en dat we stuurloos omlaag doken, zóó slinge rend en zwaaiend dook ik de kist naar be neden. Hij had er zich reeds op voorbe reid, dat we zóó den grond in gingen en zat, zoo vertelde hij me, gelaten en rustig den klap af te wachten Ik heb altijd groote bewondering gehad voor den moed, waarmee de waarnemers zich aan ons toevertrouwden. Het „vuurwerk" achter ons houdt nog steeds aan. Dat je hersens in een dergelijke situatie nog werken, is een raadsel. Het flitst door mijn hoofd: over den Rijn. over den Rijn zien te ko men! Ik wist, dat ten Noorden van den Rijn letterlijk de „hel" was losgebroken; als ik dus daar terecht kwam, werd ik, al kwam ik heel huids aan den grond, tóch wel „afgeschoten", maar bezuiden ervan was de zaak nog betrek kelijk rustig. We naderen den grond. De „vuurregen" houdt nog steeds onverminderd aan. Deze duik schijnt uren te duren, in werkelijkheid is alles slechts een kwestie van seconden. Daar is de grond! Ik begin te trekken. Moei zaam, onder hevig trillen van het toestel, komt de neus omhoog. We razen over de uiterwaar den en zakken nog steeds lager. Geweldig snel gaat het, véél te snel! Een enorme klap, boem! Weg linker onder vleugel! De flarden hangen erbij, spaanders vliegen in het rond, we hebben een paal of dijk je geraakt, de heele kist wordt omhoog gesmakt, maar schiet nog steeds met geweldige snelheid voort. Ik weet hem nog weer vlak te brengen en zie plotseling den grooten winterdijk van den Rijn vóór me. Van dit moment af houdt het vuren op. De Duitsche jager, die veel sneller gaat dan ik, kan niet meer achter me blijven en schiet over me heen omhoog. Ik zie den dijk, met een hek er bovenop, hij nadert snel, ik trek uit alle macht om erover te komen. Maar het toestel dat, hoe wel het nog voldoende snelheid heeft, niet genoeg draagvermogen meer bezit vanwege dien afgeknapten ondervleugel, wil niet meer omhoog. In volle vaart, met voltoeren draaienden motor, vliegen we tegen den dijk aan, het toestel slaat heelemaal over den kop, wordt weer meters omhoog gesmeten, óver den dijk heen, en valt met een gewel digen smak een heel eind verder tegen den grond, waarbij de heele „kist" in elkaar schuift, zoodat er niet veel van over is. Het wordt me zwart voor de oogen en ik denk bij mezelf: daar ga je! Nu is het afgeloopen! Even later dringt een geluid van wegstroo- mende vloeistof tot me door, ik ruik benzine en open mijn oogen. De tank, waarin nog ca. 450 L. benzine moet zitten, blijkt zich bóven in plaats van vóór me te bevinden en loopt over me leeg.Ik ben van boven tot onder drijfnat van de benzine en hoor een sissend geluid, dat eveneens van de benzine afkomstig blijkt te zijn, die over de gloeiend heete uitlaatpijpen stroomt Dan dringt het ineens tot me door: Eruit! Weg! Mijn linkervoet blijkt bekneld te zitten, maar na eenig wringen lukt het me, dien vrij te krijgen en ik kruip uit den puinhoop. Ik zit vol bloed en voel overal pijn. Ik kan me zelf niet begrijpen, dat ik'nog leef. Hier is een won der gebeurd. En onder het toestel zaten ook nog alle bommen, die, ondanks den verschrikkelijken klap, waarmee we tegen den grond kwamen, niet ontploften.... Mijn eerste gedachte is dan: Ik zal wel heel toevallig in leven gebleven zijn, maar mijn waarnemer zal wel dood zijn. Maar ook mijn waarnemer leeft. Hij komt achter om de wrakstukken aanstrompelen, had er dus blijkbaar aan een anderen kant dan ik uit moeten kruipen, en elkaar ondersteunend strompelen we weg. De Duitschers zagen ons waarschijnlijk tegen den grond vliegen, we heb ben ze niet meer gezien. Er komen Hollandsche hospitaalsoldaten aan hollen (hadden ons blijkbaar zien vallen); we blijken ca. 20 M. voor de vóórste Hollandsche vuurlinie te zijn neergekomen Even later lig ik op een draagbaar (mijn waarnemer kon nog loopen), het heele geval wordt achter op een vrachtauto gezet en daar gaan we, in Westelijke richting. Onderweg wordt er in het donker nog tweemaal op onzen wagen geschoten, waarbij het zand van de in den berm van den weg inslaande granaatscherven ons om de ooren vloog. Maar alles ging goed. Na een vervoer van 13 uren lang door ver duisterd Nederland, na zeven keer te zijn overgeladen op een ander vervoermiddel (het eene nog slechter dan het andere), komen we den volgenden morgen om 9 uur, half gerad braakt, maar doodgelukkig, in Amsterdam in het ziekenhuis aan. Tonnie van Liempd heb ik nooit meer gezien. Hij viel in de omgeving, van Rhenen en stierf den vliegerdood voor het vaderland. Aan hem draag ik deze regels in eerbiedige hulde op. De K. N. A. C. heeft er onlangs de aandacht op gevestigd, dat de officieele Nederlandsche vertaling van den Duitschen tekst der nieuwe voorschriften inzake het afschermen van motor- rijtuigiantaarns tot misverstand aanleiding heeft gegeven, omdat van de gebruikelijke Nederland sche terminologie was afgeweken. Het Verordeningsblad stuk 11 van 17 Juli be vat nu een verbetering, waaruit blijkt, dat de door de K. N. A. C., naar zij mededeelt, gegeven vertaling de bedoeling der verordening juist weergaf. Lid 5 van par. 10 van bedoelde verordening moet dus als volgt worden gelezen: „Motorrijtuigen moeten op wegen buiten de bebouwde kom rijden met afgedekte kop lampen en groot licht. Bij verkeer van te gengestelde richting en in bebouwde kom men moeten de koplampen worden gedimd. Het rijden met stads- of parkeerlichten is verboden." De opvatting der K. N. A. C. dat men ver plicht is de richtingaanwijzers te gebrdiken blijkt eveneens juist te zijn. Lid 4 van par. 10 luidt volgens de verbetering in het Verorde ningenblad thans: „Richtingaanwijzers moeten worden ge bruikt". De overige bepalingen betreffende afscher ming van kop-, en achter- en stoplampen, welke reeds waren gepubliceerd, blijven onveranderd van kracht. r 'o p iff] v*v .1- - -V- >-v 8 - v Ongelijke tegenstanders: onze beste Nederlandsche gevechtstoestellen waren reeds bij de eerste bombardementen en luchtgevechten verloren gegaan. Op den derden oorlogsdag restten nog slechts verouderde types, zooals bovenstaande Fokker C 5 (verkenner en lichte bommenwerper, zie bovenstaande foto) absoluut kansloos in den strijd met de geduchte Messerschmitts 109, het type op onderstaande foto vlucht direct voor De echte zijn niet rond, maar hartvormig. Het bestuur van de Wormingermark te Ugche- len (gemeente Apeldoorn) heeft één van zijn markplichtigen doen dagvaarden wegens belee diging in verband met diens actie tot opheffing van deze mark, waarbij het nut van deze instel ling bestreden en de goede bestemming van de geregeld geïnde marktgelden betwijfeld werd. Op 31 Juli zal deze zaak in een buitengewone openbare terechtzitting van den politierechter te Zutfen behandeld Worden. Blijkens geschied kundige gegevens behoorden in de veertiende eeuw veel aandeelen van de Wormingermark toe aan het kapittel van Sint Lebuïnus te Deventer, bestuurd door een proost. In 1648 was de Wor mingermark nog eigendom van deze proostdij. In de daarop volgende eeuw zijn de aandeelen weer in handen van ingezetenen gekomen en geregeld verhandeld. Zooals gebruikelijk, zullen ook dit jaar weer de Nationale Besturendagen van de Katholieke Jonge Middenstandsvereenigingen worden ge houden. Deze leidersdagen zijn Zondag 11 en Maandag 12 Augustus 1940 in „Casa Nova" op de H. Land stichting te Nijmegen, waar het nieuwe winter- programma van de K.J.M.V. zal worden voor- gewerkt. Opgaven tot deelneming kunnen nu reeds bij het Verbondssecretariaat der K.J.M.V., Pelikaan straat 1 bis a\ Utrecht, worden ingezonden. Mevrouw ArendsWeltevreden, uit Wasse naar (Z.-H.), die bij het auto-ongeluk, dat Don derdagavond onder Bome gebeurd is, levensge vaarlijk werd gewond, is in het Alg. Ziekenhuis te Almelo, waar zij verpleegd werd, aan de be komen kwetsuren overleden. De bestuurder van den auto, de heer A Arends en mevr. van der WorpArends. beiden eveneens uit Wassenaar, verblijven nog in het ziekenhuis. Hun toestand gaat vooruit. Dank zij de gunstige opbrengst van de vroege aardappelen, hebben althans enkele veilingen in het Westland een hooger veilingomzet ver kregen dan het vorig jaar. Er is over het algemeen dit jaar wat vroeger begonnen met den aardappelenoogst, terwijl de minimumprijzen voor dit product ook hooger lagen dan in het vorig jaar. Dit is oorzaak geworden, dat de veiling te 's-Gravenzande b.v. thans een hooger omzet cijfer kan noteeren, terwijl de tweed£ 's-Gra- venzandsche veiling, n'l. Woutersweg f 12.674 meer besomde. Het zijn de speciale aardappelenveilingen Westerlee, Maasland, Monster en Sammersbrug bij Wateringen, die er een gunstiger positie door verkregen. Anders staat het echter met de meer speciale fruitveilingen, zooals die te Poeldijk er een is. Deze veiling zal haar omzet tot 30 Juni verminderen met bijna f 1 millioen, terwijl ook de veiling te Naaldwijk een achterstand kreeg met ruim f 78.000. Hierbij moet echter worden opgemerkt, dat de druivencultuur dit jaar nogal laat is en de opbrengst aan deze veilingen daardoor sterk heeft geleden. Niet mogelijk is, dat deze achter stand toch weer kan worden ingeloopen. In to taal heeft momenteel het Westland een lager omzetcijfer van f 282.768,42 te boeken aan zijn twaalf veilingen. Vrijdagavond waren enkele jongens aan den Elferinksweg te Enschede aan het boompje klimmen, toen de 11-jarige W. B. van plan. 10 M. hoogte viel. Ernstig aan het hoofd ver- Wond en met zware inwendige kneuzingen bleef het knaapje liggen. Een in allerijl ontboden geneesheer achtte overbrenging naar het R. K. Ziekenhuis noodzakelijk, alwaar de jongen hedenmorgen, na, voorzien te zijn van de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden, is overleden UTRECHT. Geslaagd voor het theor. tand- heelk. Ie ged.: J. Hofkamp. Theor. tandheelkunde 2e ged.: Mej. J. L. de Pree, W. C. A. Lin, J. Ph. Makkink, J. v. Duiken, mej. J. Jaburg, mej. J. M. Bos. Tandarts examens: H. J. Westerop, R. L. van Deth, H. T. Souw, mevr. E. Lievendag, A. G. v. Geuns. LEIDEN. Bevorderd tot arts: de dames A. E. J. Hedeman, Den Haag; M. E. S. Hennemann, Koog aan de Zaan; de heer dr. P. C. Kraan, Oegstgeest; C. H. A. Westhoff, Leiden; H. de Mooy, Den Haag. Geslaagd voor het arts examen le gedeelte: de heeren A. C. M. Stam, Den Haag; Th. O. M. Dieben, Wassenaar; P. L. Eggink, Oegstgeest. H. Wouters, Velp. De heer G. J. v. d. Veen, beeldhouwer te Amsterdam, heeft een beeldengroep ontworpen, bestemd om geplaatst te worden op de hooge balustrade van den nieuwen overgang over de Kanaalstraat te Utrecht. Het beeldhouwwerk komt met de frontzijde in de riching van de Kanaalstraat te staan. Zoowel uit de stad als uit de passeerende treinen zullen de beelden duidelijk zichtbaar zijn. De groep, bestaande uit een mannenfiguur en twee vrouwenfiguren, wordt uitgevoerd in de steensoort Euville-mar- brier, door de firma G. W. Harmsen te Amster dam. Het geheel maakt een zeer imposanten indruk en zal op het groote werk van ir. Van Ravesteyn ongetwijfeld uitstekend tot zijn recht komen. Na de demobilisatie bleken een paar honderd muziekinstrumenten zoek te zijn geraakt, welke voornamelijk leden van de Nederlandsche Fe deratie van harmonie- en fanfaregezelschappen ter beschikking van de mobilisatie-muziekcorp sen hadden gesteld. Het hoofdbestuur van deze federatie heeft een oproep gedaan, de gevonden instrumenten aan te geven bij zijn secretaris, den heer P. J. Harmsen, te Brummen (Gld.). Het gevolg hiervan is geweest, dat enkele ge meentebesturen en particulieren medegedeeld hebben in het bezit van één of meer van deze instrumenten te zijn. Aangenomen moet even wel worden, dat een belangrijk deel van de ver loren instrumenten door brand en vernieling verloren is gegaan, vooral in de omgeving van Rhenen. De federatie is een hernieuwd onder zoek begonnen om zooveel mogelijk de nog over gebleven instrumenten aan de rechtmatige eigenaars terug te bezorgen. Vrijdagmiddag heeft de Rotterdamsche recht bank gepresideerd door mr. Verveen de behan deling van de zaak tegen den voormaligen Arena-exploitant A. J. W. U. voortgezet en be ëindigd. Nadat getuige F. H. M. van de Laar, die de vorige maal niet was verschenen en inmiddels werd opgeroepen was gehoord en de feiten grootendeels bevestigd en eenige vragen van den verdediger beantwoord had, nam mr. J. K. Hoeffelman, officie! van justitie, requisitoir. Spreker achtte de oplichtingsaffaire Dal- meyer en Van de Laar in de eerste plaats be wezen op grond van de getuigenverklaringen, evenals de vervalsching van de cassa-rapporten, waardoor aan het auteursrechtenbureau te Am sterdam iets meer dan de helft van het ver schuldigde bedrag is uitbetaald. De verduiste ring van 47.780 francs in Antwerpen, die waren opgevoerd als salarissen voor arbeiders die er echter niet meer waren nam de officier eveneens als bewezen aan. Van de overige ver duisteringen in België wilde mr. Hoeffelman het bewijs niet als vaststaand aannemen. Bij het vaststellen van den eisch wilde de officier rekening houden met den ernst van de misdrijven en den langen tijd, welken verdachte in voorarrest heeft gezeten, n.l. van October af. Spr. requireerde 2% jaar gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis. Mr. R. J. M. H. Brouwers, verdachte's ver dediger, achtte geen der ten laste gelegde fei ten, die van de Arena-affaire, noch die van de verduisteringen in België, bewezen. Be raads man riep tenslotte de uiterste clementie in. Na re- en dupliek werd de uitspraak vast gesteld op 30 Juli, JAARSVELD, 414.4 M. 8.00 KRO. 9.00 KRO. 5.00 NCRV 7.45—10.25 KRO 8.00 Wij beginnen den dag. 9.00 Gramo- foonmuziek, 9.30 Hoogmis, 11.90 Gramo- foonmuziek, 12.15 Economisch-sociaie causerie, 12.30 Gramafoonmuziek, 12.45 Berichten ANP. 1.00 Letterkundige cause rie, 1.15 KRO-Melodisten en solist, 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Rotterdamsch Phil- harmonisch orkest en Residentie-koor. 3.153.30 Cyclus Uitingen van nationale cultuur", 4.15 Gramofoonmuziek, 4.30 Zie- kenpraatje, 4.50 Gramofoonmuziek, 5.00 Gewijde muziek (opn.), 5.15 Berichten ANP', 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.20 Gewijde muziek (opn.), 7.45 Gramo foonmuziek. 8.008.15 Berichten ANP. 8.30 Gevarieerd programma, 10.10 Wij sluiten den dag, 10.1510.25 Berichten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. VARA-Uitzending 7.30 Gramofoonmuziek, 8.00 Berichten ANP, 9.45 Orgelspel, 10.15 Gramofoonmu ziek. 10.45 Esmeralda. 11.45 Gramofoon muziek, 12.00 VARA-orkest (opn.), 12.45 1.00 Berichten ANP en gramofoonmuziek, 2.15 Rosian-orkest (opn.), 3.00 Gramo foonmuziek, 4.00 Tuinbouwpraatje, 4.30 Esmeralda en solist. 5.00 Gramofoonmu ziek, 5.15 Berichten ANP. 5.30 Bravour en Charme (opn.), 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Orgelspel. 7.00 Vrageft van den dag (ANP). 7.20 De Ramblers, 8.15 Berichten ANP, 9.00 Gramofoonmuziek, 10.1510.25 Berichten ANP. K.R.O.-KOKTEGOLF-l UIZENDINGEN NAAR NED. OOST-INDIë Programma Zondag 21 Juli 1940 1516 uur A. T. Opening. Marsmuziek. ..Zondags gedachten" door pater Lr. J. Dito O.P. (met muzikale omlijsting). Dagoverzicht A. N. P. Lezingenserie ..Uitingen van Nederland sche Cultuur". Nr. 3: „Nederlandsche mo derne architectuur" door Arch. W. Maas. Actueele aetherflitsen. Sluiting, gevolgd door „O schitterende kleuren. JAARSVELD, 414.4 M. KRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP. 8.05 Wij beginnen den dag, 8.15 Gramofoonmuziek, 10.15 N. Afonsky's Russisch kerkkoor (opn.), 10.30 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuur, 12.00 Gramofoonmuziek, 12.15 John Kristel en zijn Troubadours, 12.45 1.15 Berichten ANP en gramofoonmuziek. 2.00 Vrouwenuur, 3.00 Rococo-octet, 3.30 Gramofoonmuziek, 3.45 KRO-Melodisten en solist, 4.15 KRO-orkest, 5.00 KRO- Groot-Amusementsorkest, solisten en De Meesterzangers (opn.), 5.155.30 Berich ten ANP. 6.15 John Kristel en zijn Trou badours. 7.00 Vragen van den dag (ANP), 7.20 Voor de jeugd. 7.35 Reportage, 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 KRO-Symphonie-orkest, 9.00 Gramo foonmuziek. 9.30 Radiotooneel, 10.05 Gra mofoonmuziek, 10.10 Wij sluiten den dag. 10.1510.25 Berichten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV-Uitzending 7.30 Gramofoonmuziek, 8.00 Berichten ANP, 8.25 Gewijde muziek (opn.), 3.35 Gramofoonmuziek, 9.45 PianovoorcVracht en gramofoonmuziek, 10.30 Gramofoon muziek, 11.45 Christelijke liederen met pianobegeleiding en gramofoonmuziek, 12.45 Berichten ANP, 1.00 Canzonetta- sextet en gramofoonmuziek, 2.45 Gramo foonmuziek, 3.30 Fluit, piano en gramo foonmuziek. 4.15 Gramofoonmuziek, 5.15 Berichten ANP. 5.30 Apollo-ensemble, 6.30 Orgelconcert. 7.00 Vragen van den dag (ANP), 7.20 Berichten, 7.30 Reportage of muziek. 8.15 Berichten ANP. 9.00 Gramo foonmuziek 10 1510.30 Berichten ANP en sluiting. N. Z. Voorburgwal b.h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN a LA CARTE Zaterdag mocht de eerw. Soeur Liguori (in de wereld mej. Angelique Verheyen, geb. te Roo sendaal) onder vele blijken van belangstelling, in het Pensionaat St. Anna te Oudenbosch, haar gouden Professiefeest vieren. Sr. Liguori stamt uit een zeer bijzonder reli gieus gezin. Nadat haar beide broers Cornelis en Leonard in de Congregatie dei Redemptoristen waren gca eden. traden zij en haar drie overige zusters, allen in één maand, n.l. in Mei van het jaar 1888, ieder in een verschillende Con gregatie. Nog drie van dit vijftal zijn in leven, n.l. Pater Leonard Verheyen C.S.S.R., in Surina me; Sr Dominica (Marie Verheyen) in Canada (Amerika) en de jubilaresse Sr Liguari te Oudenbosch. Bon 61 tot en met 70 uit het brood- bonboekje. Geldig tot en met 21 Juli (eventueel tot en met 25 Juli). Hecht gevend op: totaal 2000 gram brood. Bon 85 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 2 Aug. Recht gevend op: Half pond koffie of Half ons thee. Bon 80 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 25 Juli. Recht gevend op: Een kilogram suiker. Bon 75 uit het Algemeen distributie- boekje. Geldig tot en met 26 Juli. Bon 90 uit 't Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 9 Aug. Recht gevend op: Half pond tarwebloem, of tarwe meel, of boekweitmeel, of rogge bloem, of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) Zegel „Periode 3". Geldig tot en met 29 Juli. Recht gevend op: Twee Liter petroleum. Bonnen 67 en 68 uit het Algemee, distributieboekje. Geldig tot en met 28 Juli. Recht gevend op: Half pond boter, of margarine, ol vet per bon. (Van onzen correspondent) Sinds Leiden nu ruim tien jaar geleden een bosch rijk is geworden, genaamd de Leidsche Hout, bestonden er plannen om in aansluiting hierop een modern sportpark in te richten, weike na vele jaren hun beslag kregen. Thans is men met den aanleg zoover gevor derd, dat het in het voornemen liet het Sport park op 7 September officieel te openen. Het terreinencomplex beslaat een oppervlakte van ongeveer 4 H A. Ten noorden en oosten wordt het sportpark begrensd door den Leid- schen Hout, ten zuiden en westen door de stad, zoodat het moest worden een schakel tusseften stadsbeeld en bosch, waarbij de aanleg geheel in dien geest is en als het ware een overgang vormt. Hoewel aan de inrichting der velden de hoog ste zorg is besteed de aanleg vereischte een bedrag van rond f 100.000 is de opzet zelf niet grootsch te noemen. Men vindt er wat op een geoutilleerd sportpark noodig is: deugdelijke terreinen met accommodatie van clubgebouwen, voorzien van alle comfort, zor.der verdere over dadigheid, maar gelegen in een prachtige om geving en binnen niet te langen tijd omgroeid door fraai geboomte. Het sportpark wordt door een breed midden pad gescheiden. Aan den noordelijken kant ligt een groot voetbalveld, een hockey- of voetbal veld en een tennispark met drie gravelbanen. De rechterhelft, aan de zuidzijde van het mid denpad, heeft een tweede groot voetbalveld en een korfbal veld. Het groote wedstrijdveld ten noorden is tevens athletiekterrein. Om dit wedstrijdveld is n.l. een moderne sintelbaan aangelegd, waarvoor de heer D. J. Willink uit Amsterdam technisch ad viseur is geweest. Deze baan heeft twee rechte, lange zijden, terwijl de korte zijden gevormd zijn uit samengestelde bogen met stralen van resp. 30 en 60 M. Verder bevat deze baan nog een recht gedeelte ter lengte van 140 M., waarop de 100 M. hardloopen en 110 M. horden kun nen worden gehouden. De breedte van de sin- telbanen bedraagt 7.60 M., waarop zes afzon derlijke banen kunr.en worden uitgezet. De om randing ervan bestaat uit banden van gewapend beton, waarvan de boveneinden pl.m. 5 cM. bo ven het loopvlak liggen. Banen voor polsstokspringen, ver- en hoog springen zijn buiten deze sintelbaan aange bracht. De opening van dit sportpark is gesteld op Zaterdag 7 September. Alsdan zullen verschil lende demonstraties op het gebied van voetbal, korfbal, athletiek enz. gegeven worden. Op den Zondag daarna zullen de finales der athletiek- wedstrijden verwerkt worden. Men hoopt voor deze athletiekwedstrijden de beste athleten uit ons land naar Leiden te krijgen, zoodat een duel Nota - Osendarp - Osta - Baumgarten enz. ook voor Leiden niet meer tot de illusies zal behooren. De belangstelling voor de avond-vierdaagsche, welke, door den S. G. W. B. georganiseerd, deze week plaats vindt in de omgeving van Amers foort, Bussum en Utrecht, blijft onverminderd. Zoo liepen hedenavond op den derden avond van deze vierdaagsche, wederom 1668 wandel- enthousiasten mede, waarvan 978 te Utrecht, 364 te Amersfoort en 326 te Bussum. Thans werd een afstand afgelegd van 20 K.M. door een fraaie omgeving, waarbij de lange stoet veel belangstelling trok bij de inwoners. Om half negen gestart, bereikten alle deelne mers omstreeks half elf het eindpunt. Zij, die nog de terugreis moesten aanvaarden naar Am. sterdam en Rotterdam, liepen een 5 K.M. kor ter parcoursf zoodat zij nog gebruik konden maken van den laatsten trein. Heden, den laatsten dag, zal een afstand wor den geloopen van 25 K.M.. waarbij des mid dags wordt gestart, zoodat ook door de deelne mers uit Amsterdam en Rotterdam het volle dige parcours kan worden afgelegd. Dames: U.Z.C.Zwemlust 51 (afd. B.L Heeren: U.Z.C. 4Bilthoven 20 (afd. U.K Zian 2Poelmeer 3—5 (afd. F.). (Officieel) AMSTERDAM 20 Juli 1940 De Nederlandsche Bank publiceerde heden de volgende valutakoersen. Uitbetaling Berlijn 75.2875.43. Uitbetaling Brussel 30.1130.17. Uitbetaling Zürich 42.72—42.81. Uitbetaling Stockholm 44.8144.90. Uitbetaling Helsingfors 3.813.82. Uitbetaling New-York 1.88 3/16—1.88 7/16. Zwitsersch bankpapier 42.6742.86. Zweedsch bankpapier 44.7644.94. Belgisch bankpapier 30.0830.20. New-York-bankpapier 186 I.9OV4. (Alles onveranderd). De helpt met den TA/E!DE!ROPBOU\A^» Straks zijn er in de motorwereld bekwame technici noodig; ZIT NIET STIL met de ijdele hoop, dat men U roepen zal, MAAR GA STUDEEREN, opdat gij U kunt aanbieden. De AUTO TECHNISCHE SCHOOL leidt U op. In- en Extern. Prosp. en inl. Amersfoortscheweg 17, Apeldoorn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5