Saneering van het Nederlandsche Socialisme Berlijn noemt de afwijzende Britsche houding „armzalig" FARIZEËR EN TOLLENAAR Bloedig zeegevecht bij Kreta vereenigde katholieke pers AANSTELLING VAN EEN COMMISSARIS Defensiemaatregelen te Singapore getroffen Churchill is niet het Engelsche volk" Ciano bij den Führer Geert ontbinding der partijen Fransch commandant dreigt met represailles Na de rede van den Führer Tiende Zondag na Pinksteren Italiaansche kruiser vergaan; ernstige Britsche verliezen ZONDAG 21 JULI 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE*. NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 1 3.25. Bij onze Agenten 27*4 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22505 Vrije ontplooiing van gezonde krachten Overwegingen ten opzichte der S.D.A.P. BEPERKT KABINET TE TOKIO VERWACHT De Minseito verklaart Konoje te willen steunen Engelsche kinderen in Canada aangekomen Zweden en de Volkenbond Vlaamsche arbeidsdienst GROOTE DEELNAME AAN LEIPZIGER MESSE „Een uniek aanbod" Omkranste zetels in den Rijksdag Italiaanseh tegenbericht: DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN De toegestoken hand NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek De volgende officieele verklaring is Zaterdag Op de persafdeeling van het Rijkscommissariaat Afgelegd Daar de in Nederland bestaande Marxistische partijen in haar leiding op grond van haar klassenstrijd mentaliteit, van haar internationale verbindingen en beïnvloeding door onder leiding van Franschen en En- gelschen staande internationalen, als mede van de steeds systematisch door haar gevoerde hetze tegen het naburige Duitsche Rijk en het Nationaal-Socialisme geenerlei waar borg bieden, dat de gewenschte Duitsch-Nederlandsche samenwer king op de gebieden van den weder opbouw, van de werkloosheidsbe strijding en van de opheffing van de sociale positie van de breede lagen der Nederlandsche bevolking, is een regelend ingrijpen, dat dezen ongezonden toestand opheft, niet langer te vermijden geweest. De Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied heeft dan ook verordend, dat de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij (SDAP), de Revolutionnair-Socialistische Ar beiderspartij (RSAP) en de Communistische Partij Nederland (CPN) onder de uitsluitende leiding en het uitsluitend beheer van een com missaris worden gesteld. Op dezen commissaris gaan terstond alle rechten en volmachten van de leiding zonder onderscheid, of het gaat over Afzonderlijke personen of colleges van personen, over. Hij is gerechtigd alle vereischte maatre gelen van organisatorischen, personeelen of financieelen aard te treffen. Tot oommissaris met den bovenomschreven bevoegdheidskring is Mr. Rost van Tonningen benoemd. Hij heeft de hem overgedragen be voegdheden Zaterdag op zich genomen. Een van de belangrijkste taken van de zen commissaris zal het zijn, de sociale waarden en instellingen, die in de ver schillende organisaties van de SDAP voor handen zijn, voor de leden te behouden en bovendien onder gebruikmaking van de zich thans voordoende nieuwe mogelijk heden nog aanzienlijk uit te breiden. In den loop van deze inwendige sanee ring en versterking zal aan de arbeiders de gelegenheid worden geboden, zieh uit eigen krachten een nieuwe leiding te geven, welke de groote idealen en doeleinden, van welke de pioniers van het Nederland sche socialisme vervuld waren, welker ver wezenlijking echter door de internationale verwatering en rassenvreemde beïnvloeding van de Sociaal-Democratische partijen sterk werd benadeeld, in vollen omvang zal kun- hen verwerkelijken. Dit saneeringsproces moet door geschikte maatregelen van den commissaris tegen iederen reactionnairen aanval van buiten af beschermd worden. Van bevoegde zijde vernemen wij bijzonder heden omtrent de overwegingen, welke tot den Maatregel tegen de vroegere leiding van de s°cialistische partijen hebben gevoerd. De internationale verbindingen, aldus onze ^gsman, van deze partijen met de internatio nalen, waren bekend. Deze internationalen, ^elke veelal sterk onder Franschen en Engel sen invloed hebben gestaan, waren het Duitsche Nationaal-Socialisme vijandig gezind. In het bijzonder echter heeft het aan Duitsche zijde kwaad bloed gezet, dat de Nederlandsche socialistische partijen er hiet toe hebben kunnen besluiten deze verbindingen met de internationalen te ver breken of althans tijdelijk los te laten, toen in Augustus 1939 de oorlog uitbrak. De besprekingen met de internationalen, Vooral de vertegenwoordiging van de SDAP bij het congres van de SAJ te Parijs, Waren geschikt om de Nederlanders te be trekken in een on-neutrale, anti-Duitsche strooming. De kritiek, welke hiertegen hier te lande is geuit, heeft in den boezem der SDAP geen weerklank gevonden. Den tweede reden voor den thans genomen maatregel is de systematische anti-Duitsche hetze, welke in die kringen is gevoerd. Deze "etze dateert niet van het begin van dezen ®oriog; toen is zij integendeel onder aandrang S de Regeering verminderd. De hetze is sinds ■j|s-ren stelselmatig gevoerd. Men kan zeggen, |.^t de betrokken partijen sinds 1933 in open- hlke vijandschap tot Duitschland stonden. Tb de derde plaats was de leiding der par tijen sterk doortrokken van joodsche elementen, die daar een veel grootere rol speelden, dan door het percentage van de aangesloten Jood sche arbeiders werd gerechtvaardigd. Een en ander is reden geweest om de partijen onder het bewind van. een com missaris te stellen. Opgemerkt diént te worden, dat zij niet ontbonden zijn, maar zich mettertijd zelf een nieuwe leiding zul len kunnen geven. (Zie vervolg pagina 2) TOKIO, 20 Juli (D.N.B.). De „Tokio Nitsji Nitsji" meldt uit Singapore, dat de Britsche autoriteiten aldaar met het oog op mogelijke Japansche acties in het Zuid zeegebied, welke zouden kunnen volgen op de politieke wijziging in Japan, onmiddel lijke verdere verdedigingsmaatregelen heb ben genomen. Op 17 Juli is op het particuliere vliegveld van Singapore een vliegerschool geopend voor de opleiding van jonge Engelschen die daar wo nen. Bovendien hebben de Britsche autoriteiten op 19 Juli een verordening uitgegeven, die drastische maatregelen behelst tegen stakingen en samenscholingen van arbeiders. Deze maat regelen zijn naar het schijnt noodzakelijk ge worden. zoo schrijft het Japansche blad, aan gezien sedert maanden in Singapore steeds nieuwe onlusten en stakingen ontstonden. In het kustgebied ten oosten, zuiden en westen van Singapore zijn aan de zeekust prikkeldraad- en andere versperringen aangelegd. TOKIO, 20 Juli (D.N.B.). Naar Domei meldt neemt men algemeen aan, dat prins Konoje het nieuwe kabinet zal beperken tot zes departementen, n.l. Binnenlandfiche Zaken, Financiën, Handel en Industrie, Land- en Boschbouw, Opvoeding en. Justitie. In het nieuwe kabinet zullen geen politieke partijen vertegenwoordigd zijn. De voorzitter van de grootste Japansche po litieke partij', de Minseito, heeft positieve mede werking toegezegd aan de beweging voor een nieuwe politieke structuur, zooals die bepleit wordt door prins Konoje, wanneer die bewe ging geleidt wordt volgens de bepalingen van de grondwet en in overeenstemming is met het nieuwe partijprogram, dat vandaag officieel door de party conventie is aangenomen. NEW YORK, 20 Juli. (D.N.B.) In een Cana- deesche haven zijn vandaag 851 Engelsche kin deren aangekomen, onder wie 125 kinderen van docenten aan de universiteit van Oxford. STOCKHOLM, 20 Juli. (D.N.B.) Zweden heeft zijn aandeel in de kosten van den Volkenbond nog niet betaald, naar „Dagens Nyheter" meldt. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de Zweedsche regeering in deze kwestie een afwachtende houding zal aannemen. BRUSSEL, 20 Juli. (D.N.B.) Met goedkeuring der Duitsche autoriteiten is hier thans een Vlaamsche arbeidsdienst ingevoerd voor jonge ren en studenten tusschen 16 en 20 jaar. ROME, 20 Juli (D.N.B.). De opperbevel hebber van de Fransche troepen in Syrië heeft volgens de „Messagero" verklaard, dat het Fransche opperbevel in geval van een herhaling van Engelsche luchtaanvallen op Syrië strafmaatregelen zal nemen tegen de in Aleppo ingesloten Engelsche troepen. LEIPZIG, 20 Juli. (D.N.B.) Voorzoover tot dus verre bekend is zullen aan de Najaarsmesse, die van 25 tot 29 Augustus te Leipzig in 22 gebouwen wordt gehouden, meer dan zesduizend Duitsche firma's deelnemen. Ook het buitenland is sterk vertegenwoordigd. Bulgarije, Estland, Finland, Griekenland, Italië, Iran, Japan, Joego-Slavië, Letland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen. Zweden. Slowakije, Hongarije, Sovjet-Rusland en net protectoraat Bohemen en Moravië sturen collectieve staatsinzendingen. De tentoonstel lingsruimte voor deze collectieve inzendingen is ruim tweemaal zoo groot als tijdens de Voor- jaarsmesse. Hieruit blijkt van welke beteekenis de Leipziger Messe bij de reorganisatie der eco nomische betrekkingen van alle landen van het Europeesche vasteland is. De komende beurs zal de grootste zijn, die ooit in of buiten Europa ge houden is. BERLIJN, 20 Juli. (D.NJB.) Ten aanzien van de uit Engeland komende afwijzende stemmen betreffende de rede van den Führer verklaart men in bevoegde kringen alhier, dat deze stemmen niet kunnen wor den beschouwd als die van het volk. De haast, waarmede in Londen - getracht wordt te antwoorden op het beroep van den Führer, bewijst dat het niet gaat om ant woorden, die door verantwoordelijkheidsge voel worden ingegeven. Deze stemmen kwa men vooral uit de leidende Engelsche laag Onafzienbare menschenmassa's ontvingen te Berlijn de eerste soldaten, die van het Westfront terugkeerden. Men ziet hen hier over ,,Unter den Linden" marcheeren en uit de pers. Zij moeten als „armzalig" gekenmerkt worden. Zeer interessant zijn de berichten, die Reuter nog gisteren uit verschillende hoofdsteden zoo genaamd uit toonaangevende en politieke krin gen bijeengebracht heeft. Daarin komt het voor nemen om invloed uit te oefenen op het Engel sche volk zoo sterk tot uitdrukking, dat men z» terstond kan begrijpen als op bestelling gele verd. De Berlijnsche pers is van meening, dat in de eerste reactie uit Engeland op de rede van Hitier het gezonde verstand, waarop de Führer voor het laatst een beroep deed, ontbreekt. Een zakelijk initiatief tot het bestudeeren van de mogelijkheden welke door de rede geschapen zijn, kan in de Engelsche commentaren tot dusverre niet ontdekt worden, aldus de „Deutsche Allge- meine Zeitung". De „Börsenzeitung" ziet in de Engelsche commentaren een blindheid voor den werkelijker: toestand. Wij zijn ons er van bewust, aldus dit blad, dat deze stem men geen officieel antwoord zijn. Doch wij beseffen evenzeer, dat zij geïnspireerd zijn en de opvatting van Churchül weergeven. Churchill is niet het Engelsche volk. Tot dat volk, dat den verderen oorlog zou heb ben te ondergaan, heeft de Führer zich gericht. De „Lokalanzeiger" schrijft; „Wien de goden willen verderven, slaan zij met blindheid. De Engelsche pers neemt in het geheel niet de moeite het volk uitvoerig in te lichten over de rede van den Führer. Zij heeft de opdracht ieder vreedzaam en positief initiatief te vernie len. Het is precies als na 6 October." De Berlijnsche correspondent van het „Ham burger Fremdenblatt'dr. Halfeld, schrijft in een beschouwing: „Buiten het Britsche rijk ont kent vrijwel niemand, dat het uniek is, dat de Führer een laatste beroep op het gezonde ver stand van het Britsche volk en op de wetten van menschelijkheid gedaan heeft, ofschoon de militaire, politieke en economische voorwaarden voor de laatste periode van den geweldigen strijd in overweldigende meerderheid in het voordeel van Duitschland zijn. Het is een voor beeldeloos bewijs van zelfoverwinning, dat de grootste man van deze eeuw verklaart voor het voortzetten van den strijd geen dwingende reden te zien. Nog eenmaal heeft de politiek het woord. Dit is mogelijk, doordat het oorlogsdoel van het Groot-Duitsche rijk van den aanvang af gelegen heeft op Europeesch terrein en door dat de Duitsche strijd noodig is geworden voor het terzijdeschuiven der ordening van Versailles, maar niet voor het doen verdwij nen van de positie van Engeland buiten Europa. Dat alles is ten overvloede bereikt. Als Engeland niettemin op aanwijzing van Churchill den strijd wil voortzetten, doet het dat met het zekere vooruitzicht, dat een verovering van het Britsche eiland door de Duitsche wa penen onafwendbaar gewordep is, terwijl van een wedergeboorte van den Britschen invloed op het continent nooit meer sprake kan zijn Dat zijn de strategische en politieke omstan digheden, waaronder het Duitschland van Adolf Hitler en het Engeland van Churchill tegen over elkaar staan. Er kan geen twijfel meer over bestaan, dat de verschrikkingen van den eind strijd alles te boven zullen gaan. als Engeland niet op het laatste oogenblik er toe overgaat zijn verderver binnen de perken te houden." De Zweedsche pers wijst eveneens op het belang van dit oogenblik voor de toekomst van Europa. De ,-Stockholms Tidningen" schrijft o.m.: „In de handen van Groot-Brittannië ligt thans de zware verantwoordelijkheid van de beslissing. De waarschijnlijkheid spreekt er voor, dat de Britsche regeering den strijd tot het uiterste zal kiezen.' Tijdens de bijeenkomst van den Rijksdag, waarin de Fürer over de overwinning sprak, waren zeven zetels met lauweren bekranst, de zetels der afgevaardigden, die in den strijd zijn gevallen. Een hunner is in den Poolschen veld tocht gesneuveld, de anderen zijn in het Wes ten gevallen. Voor het eerst waren ook de tot het Duitsche Rijk teruggekeerde Oostelijke gebieden verte genwoordigd. De Rijksdag telt thans 873 leden. Een der meest kenmerkende verschijnselen van dezen dynamischen tijd, waarin onder bloed en tranen zich in denken en handelen van individuën en volkeren een omwenteling vol trekt, waarvan de oorlog slechts een begelei dende gebeurtenis is, is een toenemende be wondering voor de meer actieve deugden. Groot heid van volk en ras, koortsachtige scheppings drang, heldenmoed en ridderlijke dapperheid zijn begrippen, die spreken tot de jeugd van dezen tijd, terwijl de meer passieve deug den als goedheid, bescheidenheid en barmhar tigheid hen maar matig kunnen bekoren. Be grijpelijk als reactie op een tot humaniteit ver waterde Christelijke naastenliefde, die het laag- tepunt bereikte in de stichting van honden- kerkhoven, brengt dit streven naar durf en temperament, naar krachtiger waarden, het ge vaar met zich mede, dat kracht overslaat in geweld en dapperheid en heldenmoed ontaar den in felheid, dwarsheid en verzet. Iedere deugd draagt in zich de kiem voor een ondeugd en zoo zien we dat de gevoelstoon van het hui dige Europa hard is geworden en meedoogen- loos. Daartegen is het noodzakelijk een pleidooi te houden voor de hooge waarden der passieve deugden van bescheidenheid en nederigheid, goedheid en barmhartigheid. Zielegrootheid kenmerkt zich niet door het bezit van bepaalde deugden, maar door de harmonie der deugden, door strijdbaarheid, gepaard aan geduld, door sterkte, die de zwakken beschermt, door een heldenmoed, die in barmhartigheid en goedheid zijn triomfen viert. Voor dezen op geweld en kracht ingestelde tijd moet het gebed van dezen Zondag als 'een raadsel klinken: „God, die Uw almacnt net meest toont door te sparen en U te ontfermen, vermenigvuldig over ons Uw barmhartigheid". Naar het voorbeeld van haar God-mensche- lijken stichter, bij Wien in een verheven syn these barmhartigheid en rechtvaardigheid el kander hebben omhelsd, bezit het Christendom het geheim van de harmonie der excessen. Te genover den huidigen geest van hoogmoed en zelfingenomenheid waarschuwt de Kerk in het Evangelie: ,,Wie zich verheft zal verne derd, doch wie zich vernedert zal ver heven worde n." Van St. Augustinus is de uitspraak, dat aan God nederigheid over begane zonden meer be haagt, dan hoogmoed over onze goede daden. En zeker past het onzen tijd allerminst hoog moedig te zijn, van welken Paus Pius XI ver klaarde, dat er misschien geen tijd is geweest sinds den zondvloed, waarin de moreele nood zoo groot was. Nederigheid vereischt een juiste zelfkennis en een diep bewustzijn van onze verhouding tot God, dat ons ook bij onze beste daden over tuigd doet blijven: „Wij zijn slechts onnutte dienstknechten." Scherp hekelt Christus de zelf ingenomenheid in de parabel van Farizeër en tollenaar: de Farizeër als vertegenwoordiger van officieele deugd en heiligheid en de tolle naar, de door 't officieele Jodendom geschuwde zondaar. Gods gedachten zijn verre verheven bo ven onze gedachten. De Farizeër waagde het te bidden: „Ik dank U dat ik niet ben gelijk an dere menschen: roovers, onrechtvaardige!!, echtbrekers of ook als deze tollenaar. Maar Christus was de vriend van tollenaars en zon daars en een roover ging als eerste binnen in Zijn Rijk, krachtens Christus' stervensbelofte: „Heden nog zult gij met Mij zijn in het Para dijs". En niet St. Petrus, het eerste opperhoofd der H. Kerk, bleef Christus trouw tot in Zijn kruisdood, doch een openbare zondares. God alleen këht het hart en weet wat iedereen waard is. En het zal tot de merkwaardige ver rassingen van het laatste oordeel behooren, te zien hoe menschen, waarop wij met verachting neerzagen, zondaars en publieke wouwen, ons zullen voorgaan in het hemelrijk, misschien niet omdat zij meer goed hebben gedaan dan wij, maar omdat zij met minder talenten wa ren begiftigd en omdat hun zondigheid zoo ge makkelijk verklaarbaar werd uit opvoeding, milieu en omgeving, terwijl wij met overvloedi ger genade, grooter kennis en dieper inzicht zoo weinig goeds tot stand bracht. Deze verge lijking zal misschien velen ergeren en hun stui tend toeschijnen, maar moeten zij zich dan ook niet ergeren over Christus' houding tegenover de zondaars? Newman, een der hoogstaande figuren der Kerk, werd door diezelfde gedachte getroffen, toen men hem met verachting wees, op iemand, die zich op ergerlijke wijze aan dronkenschap had overgegeven. Zijn antwoordt teekënt zijn nederigheid: „Zoo zou ook Newman zijn zon der Gods genade". Een juiste nederigheid zal in ons ook die ge lijkmoedigheid aankweeken tegenover de moei lijkheden, die ons omringen en ons vertrouwen vergrooten in Gods genade, die juist in het zwakke het meest tot haar recht komt. „Dit alles bewerkt één en dezelfde Geest, die ieder toedeelt, zooals 't hem goeddunkt." (Epistel). In dezen geest krijgt ook het Graduale van dezen Zondag voor ons dieperen zin: „Van Uw aanschijn ga mijn oordeel uit; dat Uw oogen zien wat recht is". In ootmoed ons nederbui- gende voor God, mogen wij ook rekenen op Zijn bescherming en hulp en mogen wij met bly vertrouwen telkens opnieuw herhalen: „Be waar mij, Heer, als den appel vanUw oog en beschut mij onder de scha duw Uwer vleugelen. K. ERGENS IN ITALIë, 20 Juli (Stefani). Legerbericht nr. 41 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Bij het eiland Kandia (Kreta) is gisteren bij het aanbreken van den dag een gevecht van drie uur ge leverd tusschen onze lichte kruisers „Giovanni dalle Bande Nere" en „Bartolomeo Colleoni", groot 5000 ton, en een Engelsche formatie, be staande uit twee kruisers van 7000 ton van het type Sydney, benevens vier torpedobootjagers. Ondanks het duidelijke overwicht van de vijande lijke strijdkrachten bonden onze kruisers den strijd aan, waarbij zij den vijand ernstige verliezen toe brachten. De kruiser „Bartolomeo Colleoni" werd op een vitaal punt getroffen en tot bewegingloosheid gedoemd. Hij ging dapper strijdende ten onder. Men gelooft, dat een deel der bemanning gered is. Onze bombardementsformaties hebben de vijandelijke vlootstrijdkraehten aangevallen en herhaaldelijk met bommen bestookt, waarbij de kruisers herhaaldelijk getroffen werden. Een vijandelijk schip vloog m brand BERLIJN, 20 Juli. (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld, dat de Führer hedenochtend in aanwezigheid van den. rijksminister van Buitenlandsche Zaken den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, heeft ontvangen voor een langdurig onderhoud. De Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Dino Alfieri, de chef van de „Pra- sidialkanzlei" staatsminister dr. Meissner, en de Duitsche ambassadeur in Rome, von Mackensen, waren by de bespreking aan wezig. Verder wordt bericht, dat de plaatsvervanger van den Führer, Rudolf Hess, hedenochtend eveneens graaf Ciano heeft ontvangen, die in gezelschap was van den ambassadeur Dino Alfieri. en zonk. Al onze vliegtuigen keerden naar hun basis terug. Verder bericht DNB uit Milaan dat de be manning van het Italiaansche motorschip „Romolo", groot 9870 ton, het schip op 10 Juli zelf tot zinken heeft gebracht om het niet in Engelsche handen te laten vallen. Het schip be hoorde toe aan de Lloyd Triestino en was on derweg van Australië naar Japan. Tenslotte wordt uit Rome gemeld dat berichten over een as. terugtrekking der Italiaansche troepen uit China van bevoeg de Italiaansche zijde worden tegengesproken. O O Het gebaar in alle oprechtheid ge maakt van de zijn tegenstander toe gereikte, hand ter verzoening treft altijd het gemoed. In ons dagelijksch leven moeten we dit roeten 'te waar- deeren en te verstaan. Wanneer er vijandschap is dan moet men zich zelf overwinnen door den ander de hand ter verzoening te reiken en een toegestoken hand nooit te weigeren. Indien er ook maar de kleinste mo gelijkheid is om tot een vergelijk te komen dienen we die mogelijkheid ten volle te benutten. „Laat uw offer daar voor het altaar en ga u eerst met uw broeder verzoenen," leert ons God. Het is een dwaasheid in dit gebaar een teéken van zwakheid of zich-zelf-ver- kleinen te zien. Geen mensch is groo ter en heldhaftiger dan degeen,' die zich zelf, zijn haat, zijn wrok, zijn on recht, zijn leed weet te overwinnen om aan zich zelf en zijn omgeving den zin des vredes te geven. Slechts zij die waarachtig groot zijn van ka rakter vermogen het. Laat ons dan alleen groot wezen waarin de kleinste groot kan zijn: het elkaar de hand ter verbroedering reikenen die aan nemen. Er kunnen vele moeilijkheden daarbij rijzen, er zullen vele gemoeds overwegingen 't zwijgen dienen te wor den opgelegd. Doch is de uitkomst dit alles niet waard? We moeten positieve Christenen zijn óók in dien zin, dat we weten te vergeven en te vergeten en de hand der verzoening als een waardevol levenssymbool metterdaad hoogschatten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1