Saneering van het Socialisme De kustvisscherij New-Y orksche Beurs HET BLAD P. A, W. PHILIPPONA API ER ZONDAG 21 JULI 1940 Besommingen sterk achteruit geloopen EXPOSITIE TAFELSERVIEZEN Kerkelijk Leven Radiorede van mr. Rost van Tonningen HOOGSTRAAT HOEK PLAATS 's-GRAVENHAGE DE VERLIEZEN VAN ONZE ZEEMACHT Buitengewone energie Rotterdam neemt deel aan de Leipziger Messe HET VISSCHERIJBEDRIJF IN 1939 Oorlog bracht grooten achteruitgang Stemming prijshoudend MEENINGVERSCHIL IN DEENSCH KABINET? Wetsontwerp ingediend tegen staatsgevaarlijke berichten PASTOOR J. WIJNHOVEN Eindexamens H.B.S. Em. pastoor P. den Boer f -h ■h Fransche eilanden bij Canada geblokkeerd Duitsch-Hongaarsch handelsaccoord Admiraal Abrian thans gouverneur van Algiers Staatsexamen Examens hoofdacte Clearingkoersen WISSELKOERSEN 4o!o5+ AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT FA ILL1SSEMENTEN MARKTNIEUWS W. Waniek 18 ïw (Vervolg van pag. t) Mr. M. M. Rost van Tonningen, de nieuw benoemde commissaris voor de S.D.A.P., R.S.A.P. en de C.P.N. heeft Zaterdagavond in een radio rede de beslissing nader toegelicht. Hij herinnerde aan de groote offers, die de socialistische arbeiders voor hun idealen hebben gebracht, welk idealisme volgens spr. in den loop van het moderne parlementarisme geleidelijk in rook is opgegaan. Ook de Nederlandsche arbeiders bevinden zich, aldus spr., thans plotseling voor een ware omwenteling in de socialistische wereldbeschou wing. Het gevaar bestond, dat in deze geweldige revolutie de waarden, die door de moderne ar beiders der vakbeweging zoo zorgvuldig werden gehoed, door onverantwoordelijke acties zouden worden aangetast. Als de Nederlandsche gemeenschap misschien verrast is geworden door hét besluit, dat de leiding van dé S.D.A.P. van haar functies is ontheven, dan is de uitsluitende bedoeling daar van, dat uit de rijen van de arbeiders zelf de nieuwe leiding op zal staan. De krachten, die in de arbeidersbeweging leven, kunnen zich op korteren of langeren ter mijn openbaren. Doch zij hebben het recht te verlangen, dat in de vorming van het nieuwe van buitenaf niet ruw worde ingegrepen. De vormen van het nieuwe socialisme moeten door de arbeiders zelf worden gevonden, slagen de arbeiders hier niet in, dan blijft het socia lisme een hersenschim. Waarom werd nu de leiding van de oude S.D.A.P. van haar functie ontheven? Deze leiding heeft de stuwkracht gemist om het diepe verlangen der arbeiders naar maat schappelijke vernieuwing ook maar in eenigs zins voldoende mate te bevredigen. Zij heeft in den politieken strijd zoo zeer haar beginselen verzaakt door het aangaan van coalities met partijen van een lijnrecht tegengesteld beginsel, dat van haar niet te verwachten was, dat zij die vernieuwing zou kunnen leiden. De weg naar een betere toekomst kan door nieuwe leiders gewezen worden, die van onderop uit de rijen der arbeiders voortkomen. Deze nieuwe leiders hoeven slechts aan te knoopen bij de oorspronkelijke idealen van Ne derlandsche socialisten. Kunnen zij deze in ver vulling brengen, dan zal het heele Nederland sche volk hun dank weten. Zelden is de nood zoo hoog gestegen als thans. De verschrompeling van de welvaart heeft een werkloosheid veroorzaakt, die ondervoeding en lichamelijke ondermijning tot een schrikbaren- den omvang heeft doen stijgen. Spr. zette uiteen, dat daarom de arbeidsge meenschap van het volk op de eerste plaats moet worden gericht op de vervulling der nood zakelijkste levensbehoeften en niet meer volgens het winstprincipe over de bedrijven worden ver deeld. De optrekking van een werkplan, dat den nood van de arbeidersmassa's kan lenigen is in de eerste plaats een taak van de arbeiders zelf. Spr. herinnerde daarbij aan het Plan van den arbeid en zeide, dat ook in andere be wegingen en in de politieke partijen deskun digen zijn geweest die door hun opbouwende gedachten de oplossing van de meest dringende vraagstukken van den arbeid van het volk heb ben bijgebracht. De tijd is voorbij, dat men elkander kan be oorlogen en dat de geldverdieners den opbouw- arbeid van de deskundigen kunnen saboteeren. Wie waarlijk voor zijn kinderen een betere toe komst wil scheppen dan die der proletarische, vacantielooze levens der -arbeidersklasse in het algemeen, moet nu de handen lneèh slaan met een ieder, die aan de werkgemeenschap van het Nederlandsche volk wil deelnemen. Een socialistische arbeidersklasse dient dan ook aan elk bewind de volgende eischen te stellen 1. Het onmiddellijk ontwerpen van een ar- beidsplan voor het Nederlandsche volk, dat de productie voor de eigen behoeften in de toe komst binnen de wordende Europeesche gemeen schap zal waarborgen. 2. De inschakeling van alle arbeiders ten einde de werkloosheid op te heffen en een gewaarborgde vacantie, met behoud van loon, te kunnen invoeren. 3. De organisatie van ontspanning door de opening van reisgelegenheid in deze vacantie- dagen. Na hulde gebracht te hebben aan het vele goede, dat de moderne arbeidersbeweging tot stand gebracht heeft, zeide spr. dat daarbij de bedoeling voorzit, het geheele bezit aan materieele en cultureele goederen dezer arbei dersmassa's en der jeugd te beschermen tot den tijd, dat een nieuwe leiding uit de eigen rijen zal opstaan. Als politieke organisatie hebben de verschillende organisaties opgehouden te be staan. Als deelen der groote Nederlandsche volks gemeenschap met een eigen karakter, een eigen vorm van cultuur en een eigen levensstijl, heb ben deze arbeidersmassa's onbetwistbaar recht op hun geestelijke en materieele eigendommen. In de eerstvolgende dagen zullen de tech nische maatregelen bekend worden gemaakt, die noodzakelijk zijn, om het deelgenootschap van de arbeiders aan hun organisaties vast te leggen en om te overleggen, hoe de sociale en cultureele opbouw-arbeid uit hun binnenste het best kan worden gewaarborgd. Bij het ontwerpen der plannen zal het Initiatief aan de organisaties zelf worden gelaten. Aan de arbeiderspers en de arbeidersradio zullen de eigen krachten blijven verbonden. Voor zoover de financieele nood, die de arbeiderspers en de arbeidersradio heeft be zocht, het niet strikt noodzakelijk maken, zal in het personeel geen wijzigfng worden gebracht Als het waar zou zijn, dat de socialistische ar beiders het sterkst de socialistische idealen in zich dragen dan zal de wordende socialistische gemeenschap in Nederland zich om hen kunnen kristalliseeren. In de vrijheid van een volk moeten de besten en sterksten de leiding hebben. In de afgeloopen week kwamen van de kust visscherij te Scheveningen aan de markt 16 kotters met een gezamenlijke besomming van 1368, 68 motorschokkers met 2935 en 4 vlet ten met tezamen 28 besomming. De gemid delde besomming der kotters bedroeg 85.50, dis der motorschokkers 43 per vaartuig per reis. In totaal werd in 88 reizen deze week voor 4332 aan versche visch besomd. In de week hieraan voorafgaande werd in 98 reizen voor 7399 aan versche visch besomd. Zooals dit weekoverzicht aangeeft zijn de besommingen der kustvisschers deze week sterk achteruit geloopen. Gezien het feit, dat er van elders nog enkele vaartuigen zijn bijgekomen, loopt dit nog. sterker in het oog. De mindere vischaanvoer heeft ver schillende oorzaken. Donderdag j.l. zijn slechts 4 kotters en 2 schokkers ter visscherij vertrokken, zoadat er Vrijdagochtend ge ringe aanvoer uit zee was en ook heden ochtend waren slechts 7 bootjes aan de markt met geringe vangsten. Het meerendeel der kustvisschers is in de laatste week in de haven gebleven. Door de beperkte vischgronden en het geregeld intensief bevisschen van dezelfde strook, geraakt de visch er uitgeput en worden de vangsten nihil. Zou den de schokkers 10 a 20 mijl verder uit de kust mogen visschen, dan zouden direct betere resultaten merkbaar zijn. Van Denemarken waren in den loop der wees eenlge partijen visch aan de markt. Door den geringen aanvoer uit zee ging deze visch tegen flinke prijzen van de hand. Of men wekelijks op dezen aanvoer kan rekenen, moet nog worden afgewacht. VAN DIVERSE BEKENDE WERELDMERKEN Geslaagd de dames C. v. d. Berg, A. J. Hemink en D. C. van Loo te Winterswijk; de heeren J. D. Heerink te Aalten, K. K. Zwart, Borculo; D. J. H. Brus en G. J. Hendriks te Lichten voorde; G. G. Piepers, Dinxperlb; J. H. Berend sen, Terborg; J. Visch, Varsseveld; J. H. Steen- huisen, J. Wever, A. J. Boenk, J. W. Hesselink A. W. v. d. Hoeven, G. W. Hulskamp, G. Jansen, W. J. A. de Jong, J. H. Kappers, H. Rietberg, J. W. Baretta en H. G. A. Baan te Winterswijk, Volgens het Vaderland heeft onze zeemacht tijdens de oorlogsdagen de volgende verliezen geleden: Bij de verdediging van Rotterdam werd na een heldhaftigen srtijd Hr. Ms. torpedoboot jager Van Galen ten gevolge van luchtaanvallen der Stuka's zwaar Jseschadigd en zonk na eenigen tijd. Verder is onder de kust Hr. Ms. kanonneer boot Johan Maurits van Nassau tot zinken ge bracht. Op het IJsselmeer zijn verloren gegaan de oude kanonneerbocten Brinio en Prlso, als mede de torpedoboot Z 3. Verder zijn tot zinken gebracht de oude mijnenleggers Hydra en de nieuwe mijnenvegers Pieter Floriszoon en Abra ham van der Hulst, de zeer oude kanonneer boot Bulgia en de bewakingsvaartuigen B.V. 34 (zeesleepboot Noordzee) en B.V. 37 (zeesleepboot De Schelde). Al deze eenheden hebben met groote dapper heid gevochten. Verloren gegaan is het oplei dingsschip Noord-Brabant, dat te Vlissingen voor den wal lag. Dat de kracht van de havenstad Rotterdam niettegenstaande de gebeurtenissen ongebroken is, valt in de laatste weken ruimschoots te con- stateeren. Met man en macht is men aan het werk getogen, om de door den oorlog geslagen wonden te heelen. De toekomst van Rotterdam hangt nauw samen met den gang van zaken in het haven bedrijf. Zooals men weet, gingen ontelbare goe deren van internationale herkomst over Rotter dam naar Midden-Europa. Het is daarom be grijpelijk, dat het havenbestuur alle moderne middelen aanwendt, teneinde op de voortreffe lijke outillage van Rotterdam voor de overlading de aandacht te vestigen en het verkeer zoodra mogelijk te doen toenemen. Deze propaganda kan wel nergens beter geschieden dan op een jaarbeurs van wereldbeteekenis als de Leipziger Messe. Vandaar dat Rotterdam in het belang van zijn haven van 25 tot 29 Augustus met een eigen stand aan de Najaars-Messe gaat deel nemen, alwaar voor verschillende doeleinden ongeveer 20 staten vertegenwoordigd zullen zijn. Zooals te voorzien was, is de omzet van den Rijksvischafslag over 1939 wederom belangrijk minder geweest dan die over het afgeloopen jaar, aldus vangt het Jaarverslag aan van de IJmuider Vischhandelvereeniging. De omzet van den Rijksvischafslag bedroeg in 1939 6.356.000 tegen ƒ7.463.000 in 1938, een vermindering dus van 1.107.048, een gevolg van het uitbreken van den oorlog toen de ge heele vlschvloot tijdelijk werd opgelegd, terwijl gedurende het vierde kwartaal de visscherij slechts in beperkten omvang is uitgeoefend. Het aantal volbrachte reizen der Nederland sche stoomtreilers blijkt in het afgeloopen jaar slechts 2/3 te zijn geweest van dat over 1938. Het aantal reizen der motortrawlloggers over 1939 was circa van het voorafgaande jaar. Wat den vischhandel betreft, kon tijdens het stilliggen der Nederlandsche vloot versche zee- visch uit het buitenland (voornamelijk uit Denemarken en Zweden) ingevoerd worden, doch deze invoer was ontoereikend om aan de vraag te kunnen voldoen. In het bijzonder werd de export van zeevisch naar België, Engeland, Frankrijk en Zwitser land door den oorlog geheel onmogelijk. Voorts ondervond deze handel vele moeilijk heden by de vereffening der vorderingen op bovengenoemde landen, terzake van leveranties van voor September 1939. Zelden, aldus gaat dit jaaryerslag voort, waren de bedrijfsuitkomsten van den vischhan del dan ook ongunstiger dan aan het einde van het verslagjaar en zelden ook waren de perspectieven somberder dan bij de intrede van dit jaar. De aanvoer van versche haring bedroeg in het afgeloopen jaar bijna 9.500.000 kilo tegen 20.000.000 kg. in 1938. Het aantal stoomtreilers daalde van 93 op 1 Januari 1939 tot 90 op 31 December 1939. De verzending van versche zeevisch en andere visscherijproducten per spoorweg bedroeg over 1939 ruim 16.000.000 kg. bruto tegen ruim 30.000.000 kg. in het jaar daaraan voorafgaande. Het vischverbruik in ons land blijkt in 1939 met ruim 6.000.000 kg. te zijn verminderd van 36.000.000 kg. netto tot bijna 30.000.000 kg. netto. Dit moet geheel worden toegeschreven aan den minderen aanvoer. De uitvoer van versche Noordzeevisch is ge daald van 5.310.000 kilo netto in 1938 tot 3.770.000 kilo netto in 1939. Deze achteruitgang is een gevolg van den oorlog. Alleen export naar Duitschland heeft in beperkte mate plaats ge had. tijdens het laatste half jaar. NEW YORK, 20 Juli. De New Yorksche beurs sloot de week af in prijshoudende stemming. De aandacht was vooral gericht op Europa waar aan Engeland de mogelijkheid werd geboden te kiezen tusschen oorlog of vrede. Hierdoor ge raakten de factoren der binnenlandsche politiek tijdelijk op den achtergrond. Er bleek slechts weinig lust te bestaan iets te ondernemen en vanaf de opening van den beurshandel ondergingen de koersen slechts ge ringe veranderingen. Zoo waren de koerswijzi gingen der staalwaarden onder meer van weinig beteekenis. De staalschrootprijs te Pittsburg daalde met 50 dollarcents, De bedrijvigheid In de staalindustrie van dit gebied wordt voor de komende week op 86 procent der capaciteit ge schat. Voor de omgeving van Youngstown raamt men de bedrijvigheid op 85 procent. Ook de noteeringen van spoorwegfondsen, tuchtvaartaandeelen en chemische waarden wezen slechts kleine verschillen aan. Koper fondsen waren thans prijshoudend evenals petroleumwaarden. Daarentegen legden automo bielwaarden een eenigszins zwakke houding aan den dag. De verkoopen der warenhuizen waren de vorige week naar schatting ongeveer 7 pro cent grooter dan die in de overeenkomstige week van verleden jaar. De beurs sloot prijshoudend Van de 368 verhandelde fondsen daalden er 158, bleven 123 onveranderd en wisten 87 een koerswinst te behalen Omzet: 110.000., KOPENHAGEN, 20 Juli. (D.N.B.) Het or gaan van de nationaal-socialistische arbei derspartij in Denemarken „Faedrelandet" schrijft over meeningsverschillen, die zich zouden hebben voorgedaan in de Deensche regeering, vooral tusschen den minister van Buitenlandsche Zaken en dien van Handel. De levensduur van de volksfrontregeering zou volgens het blad beperkt zijn en Stau- ning zou het voornemen hebben den Koning aan te bevelen een zuiver zakenkabinet te vormen. Verder wordt gemeld, dat staatsminister Stauning de financieele commissie van het Folketing voorgesteld heeft een perssecretariaat in te stellen bij het staatsministerie. Ter moti veering zette hij uiteen, dat 't bij verschillende gelegenheden wenschelijk is gebleken, bij het staatsministerie een voor alle ministeries met uitzondering van dat van Buitenlandsche Zaken werkend gemeenschappelijk inlichtingenbureau aan te sluiten. Het ministerie van Buitenland sche Zaken heeft een eigen persbureau. De Deensche minister van Justitie heeft een voorstel ingediend in den vorm van een toevoeging aan het Deensche Wetboek van Strafrecht, tegen de verspreiding van voor Denemarken schadelijke berichten. Het ont werp stelt gevangenisstraffen tot een jaar en in geval van verzachtende omstandig heden geldboeten op de publicatie van me- dedeelingen, die in staat zijn de belangen van Denemarken in zijn verhouding tot het buitenland te schaden. De Zeereerw. heer J. Wijnhoven, pastoor te Wanssum (L.) vierde dezer dagen zijn gouden priesterfeest en wel uitsluitend kerkelijk. Alle parochianen naderden 's morgens ter H. Tafel en woonden hierna de plechtige Hoogmis, bij, welke de jubilaris tot dankzegging opdroeg. Tij dens deze Hoogmis hield de kapelaan der pa rochie een feestpredicatie, waarin hij den jubi leerenden herder huldigde en dankte voor al hetgeen hij in de dertig jaren van zijn herder schap voor Wanssum heeft gedaan. De plech tige kerkdienst werd met een Te Deum geslo ten. HELMOND CCar. Borromeus-cbllege R.K. H.B.S. 5-j. cursus). Geëx. 11, cand. gesl.; W. J. A. Heling; J. M. v. d. Heuvel; J. A. Kuijpers; J. A. Messelaar; J. A. Raymakers; J. C. Royak- kers; C. H. J. Schobbers; H. C. H. Stroucken; Th. P. H. v. d. Velde, allen Helmbnd en J. W. Reumen, Mierlo. Afgew. 1 cand. Zaterdagnacht is in het St. Corneliahuis te Zierikzee overleden de zeereerw. heer Petrus Rombout den Boer, oud-pastoor van de inmid dels verwoeste kerk van O. L. Vrouw van Lour- des te Rotterdam. Hij bereikte den leeftijd van 62 jaren. Wijlen pastoor den Boer aanvaardde het patronaat der Lourdesparochie ruim 13 jaar geleden. In Maart van dit jaar zag pastoor den Boer zich gedwongen, wegens ernstige ziekte, herstel te zoeken in het katholieke ziekenhuis aan het Westeinde te Den Haag. Daar nam hij tenslotte het besluit, het eervol emeritaat aan Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem aan te vragen. Den 22sten April j.l werd de zeereerw. heer C. Wiemers tot zijn opvolger benoemd. Begin Mei vertrok pastoor den Boer naar zijn geboor teplaats Zierikzee, waar hij zijn intrek nam bij de Eerw. Zusters van het St. Corneliahuis. Uitvaart en begrafenis zijn bepaald op Dins dagmorgen 23 Juli a.s. Juli 20 19 18 Air Reduction 39 i 40 40} Allied Chemical 146 i 146 147} American Can Co. 94 i 94 94} American Radiator 5f 51 5} Am. Rolling Mills 10} 10} 10} Am. Smelt Ref. 35} 35} 35} Am. Sugar Refining 13} 13 13 Am. Tel. Tel. 159} 160 161 Am. Tobacco B. 76} 77} 77 Am. Waterworks 8} 8} 8} Anaconda Copper 18} 19 19 Atchison Topeke 15} 15} 16 Baldwin Locomotive 14 14 14} Baltimore Ohio 3} 3} 3} Bethlehem Steel 74} 74} 76} Canadian Pacific 2} 2} 2} Comm. Invest. Trust 35 35 35 J. I. Case Company 47 47 48 Chcs. Ohio 37 37} 37} Chicago Rock Isl. 65} Chrysler Motor 63} 63} Consolid. Edison Co. 28 28 28 Coty Incorporated 5 5 5 Deleware Huds. 11 i 11 i 11 5 Detroit Edison C. 115 114 115 Dupont de Nem. (57 157} 158 Eastman Kodak 119 119} 119 General Electric 31 f 31 4 31 General Foods 42} 42 42} 43} General Motors 43 431 Good Year 14} 14} 14 Hudson Motor 3} 3} 3 43 Intern. Harvester 42} 43 Intern. Nickel 22 23} 23} 12} International Paper 12} 12} Intern. Tel. en Tel 2} 2} 6 25} 20 Kennecott Copper 25 25 Mack Trucks Incorp. 19} 19 Missouri Pac pref. Montgomery Ward 39} 39} ■39} National Biscuit Co. 19 19 19 Nat. City Bank 24} 24} 24} New York Central 11 HI 11 1 Norfolk Westeri 195} 197 195} Nord. Amer. n.a. 19 19 19} Northern Pacific 6} 6} 6} Packard 3} 3} 3} Pennsylvania 19} 19} 19} Proctor Chamblf 63} 64 63} Publ. Serv. N. J. 36} 36} 36} Pullman Incorporat. 18} 18} 19} Pure Oil Company 7} 7} 7} Radio Corporation 4} 4} 5} Reading Company 12} 12} 12} Rep. Steel 16} 16} 16} Reynolds Tobacco B. 36} 36} 36 Sears Roebuck 72} 72} 73 Shell Union Oil 8} 8| 8} Socony Vacuum 8} 8} 8} Southern Pacific 8} 8i 8} Sotthern Railway 11 i 11 11} Standard Brands 6 6 6} Stand. Oil of N.-J. .33} 33} 34} Texas Gulf Sulphur 301 31 31 Twent. C. Fox Film 6 6} 6 Union Garb. Carb. 67} 68} 69} Union Oil of Calif. 12} 12} 12} Union Pacific 80} 82 82} United Aircraft 33 33} 34} United Corp A. 1 2 2 United Fruit Comp. 63} 64} 65 U. S. Ind. Alcohol 17} 17} 18 U. S. Rubber 18} 18} 19} U. S. Steel 50} 50 51} U. S. Steel pref. 116} 116} 117 Western Union 17} 17} 17} Westingh. Electric 92} 92} 93 Wool worth Building 32} 32} 33} NEW-YORK, 20 Juli (D.N.B.). Volgens een bericht van de „Associated Press" uit Marti nique heeft de Fransche gouverneur de Engel- schen er' van beschuldigd de Fransche eilanden St. Pierre en Miquelön onder blokkade te heb ben gesteld, aangezien de eilanden weigerden hun visschersvloot uit te leveren aan de Cana- deesche overheid. Tengevolge van het afsluiten van den levens- middelenaanvoer zijn de eilandbewoners ge dwongen uitsluitend van visch te 'leven. BOEDAPEST, 20 Juli (D.N.B.)Sedert eenige weken zijn hier onderhandelingen over de han delsbetrekkingen tusschen Duitschland en Hon garije gevoerd. Vanmiddag zijn zij geëindigd met de onderteekening van een overeenkomst, die het reeds drukke en steeds toenemende eco nomische en goederenverkeer op veel breederen grondslag plaatst. Men is afgeweken van de ge woonte een regeling voor drie jaar te treffen, en heeft zich met het oog op den algemeenen Europeeschen toestand ditmaal beperkt tot een accoord voor'een jaar. Het geldt van 31 Juli den dag, waarop de oude overeenkomst afloopt, tot 31 Juli 1941. AAN DE TUNESISCHE GRENS, 20 Juli. (D.N.B.) Admiraal Abrian, die het bevel over de Fransche troepen bij Duinkerken gevoerd heeft, is benoemd tot gouverneur-generaal van Al giers. 's GRAVENHAGE. Staatsexamen tot toelating tbt de universiteiten (art. 12 der Hooger-Onder- wijswet). Geslaagd voor diploma A; mej. M. Schuurmans en de heeren; W. H. Charbon, F. Haarsma, M. B. Cohen, B. A. Mensink, A. Groe nenboom, J. Linskens, H. L. M. LOuwers, M. L. van Drunen, H. J. H. Mooren, Th. Pirenne, E. J. van de Weyer, W. M. Reyerse en J. Venema; voor diploma B: de dames; C. G. Lub en G. H. Bakkenes, de heeren: C. L. A. Daniels, H. C. Fraay, A. de Jong, R. M. Dijkstra, J. L. den Hollander, H. de Vries, j. F. W. van de Wetering. ARNHEM. Geslaagd voor A en B de heeren W. L. G. G. Raak te Heerde, W. A. Reinders te Arnhem, J. Remijn te Barneveld en mej. G. H. M. Pierik te De Steeg; voor A de heer M. L. Opdam te Eist; voor B de heeren W. J. Nuyter te Tiel en T. J. J. van Reen te Nijmegen. BREDA. Geëx. voor A en B acht cand. Gesl. voor A en B de dames H. L. Th. v. d. Hagen te Tilburg en C. J. Th. Ortgiess te Den Bosch; voor A de dames C. J. Hermans te Tilburg en G. M. der Kinderen te Den Bosch en A. M. L. Weterings te Diessen; voor B de dames M. P. A. Plasschaert te Oudenbosch, H. M. A. Ponten- nogel te Den Bosch en G. C. Sprockal, idem. UTRECHT. Geslaagd voor volledig examen: mej. J. Eijkman te Utrecht-Tuindorp; A-ge deelte: mej. H. B. Ter Weijde te Laren (N.-H.) en de heer S. J. Wijma te Zeist; B-gedeelte: de heer J. Kraaijenhagen te Zeist. LEEUWARDEN. Geëxamineerd acht manl. candidaten, van wie slaagden de heeren G. Al- berda te Jubbega en C. Terpstra te Anjum. Afgewezen werden 2 candidaten, terwijl 4 slaagden voor het A of B gedeelte. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor beide ge deelten; K. L. van der Laan, Scheveningen; mej. F. Kuenen, Leiden; J. J. de Haas, P. van Soelen en mej. E. H. T. Kruit. Voor gedeelte A: mej. W. G. Mügge; vbor gedeelte B: mej. H. W. H. Derksema en mej. L. van den Ende, allen te 's Gravenhage. NEW YORK, 20 Juli Slolkoersen Juli 20 19 18 Londen 3.91 Parys 3! 89 3.81 Amsterdam Berlijn 40.05+ 10.05+ Brussel i Rome 5.05+ 5.05+ 5.05+ Madrid 9.25+ 9.25+ 9.25+ Zwitserland 22.72 22.72 22.68 Weenen Stockholm 23.89 23*88 23.89 Montreal 88.750 88.625 88.250 B. Aires Papiei 29.78 29.78 29.78 B Aires Markt 22.20 22.05 21.95 Yokohama 23.48 23.48 23.48 20 Juli 19 Juli NEW YORK, 20 Juli 20 Juli 19 Juli Katoen Oct. Dec Jan Tin Loco 51.00 9.30 9.16-17 9.06 9.33 Mrt. 9.20Mei 9.09.— Juli 8,94-95 8.99- 8,77 8,82 8.61 8,62- - Tarwe JuJU 73 Sept. 74 Deo 75 Mals Juli 62 Sept, 60 Dec 55 Reuzel Juli 5.65* Sept. 575 51.00 Termijn 50,37} 50.37} 90 dagen 50.05 50.05 CHICAGO, 20 Juli 20 Juli 19 Juli 20 Juli 19 Juli Haver 7^Juh 30 f 31} - .74 74} Sept. 28} 28- 76-75} Dec. 29| 29}- Rogge -- 63 Juli 42}-- 12} 60 - Sept. 43 44 f 56 Dec 46 46 f - 5.67 Oct. 5.80* Dec 5,85* 6.00 5.90* 6.05* WINNIPEG, 20 Juli Tarwe 20 Juli 19 Juli 20 Juli 19 Juli Gerst Juli 71} Oct. 73 Dec 74 f 7|}._ 73} 74} Juli Oct. Dec. 35 36}- 37} 35} 36} 37} Rogge Lijnzaad Juli 45 Oct. 45 Dec 46 45} 45 f 46 f Juli Oct. Met 128 131 1.28 1.31 Haver Juli 32} Oct 29} 33} 28} Dec. 27} 27} Koersen voor stortingen op 22 Juli tegen ver plichtingen luidende in: Reichsmarken 75.43, lires 9.55, Deensche kronen 36.40, Noorsche kro nen 42.80. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 18 Juli: B. Douma, smid, Bozum. R.c. mr. H- J. van Maanen. Cur. mr. J. P. Winsem-ius, SneeK. 18 juli: H. Heeringa slager, Akkrum. R.c. mr. H. J. van Maanen. Cur. mr. G. Boschloo, Heeren veen. Adam van der Velden, koopman en caféhou der Reuver-Beesel, Stationsstraat 369. R.c. m-r. E'. Frahquinet. Cur. mr. B. van Boven, Roermond. 17 Juli: W. C. de Neef Jr., bakker, Rotterdam, Zwaanhals 199 b. R.c. mr. B. F. Verveen. Cur. mr. U. G. Schilthuis, Rotterdam. In de week van 15 t.m. 20 Juli 1940 Werden iu Nederland 18 faillissementen uitgesproken. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van: A. Flkkert, Almelo; A. Hoogen- kamp, kruidenier, Huizen H. 31, gemeente Hel- lendoom; S. Blom, Rotterdam; W. van der Meij- den Giessendam. Gedeponeerde uitdeellngslijsten 3 Juli: A. Hendriks, grcenitenhandelaar, thans melkrijder te Haskerhorne. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingsiyst- Uitk. nihil' aan conc. ered. A. de Vries, weduwe van W. R. TJalm». Drachten. Idem. Uitk. 2.792 pCt. 10 Juli: K. Muurling, caféhouder, Joure. Idem- Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 11 JuU: N.V. Handelsinrichtingen „Poorter- haven", gevestigd te Rotterdam. Idem. Uitk. 17.25 pCt. N.V. Handelmaatschappij Jos de Poorter, ge vestigd te Rotterdam. Idem. Uitk. 4.930 pCt. 14 JuU: D. N. Prince, landbouwer. Oude Tonge Idem. Uitk. 3.604 pCt. 17 JuU: N.V. Handel- em Exploitatie Maat schappij „Gehamy", statutair gevestigd te Amers foort, doch kantoorhoudende te Breda en Wagen berg (gemeente Terheyden). Geëindigd door het Verbindend worden der ultdeelingslijst. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 19 JuU: de Nalatenschap van B. A. Alink, ge woond hebbende te Oldenzaal. Geëindigd door het verbindend werden der eenige ultdeelïngsïijst. Uitk. nihil aan conc. cred. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij A. Hengc- veld Gzn. te Elburg. Geëindigd door het verbin dend worden der eenige. tevens slotultdeellngs- Ulst. Uitk. 2.242 pCt. P. Vermeulen en J. Kregel, Den Haag. Geëin digd door het verbindend worden der eenige uit deelingsiyst. Comm. Venn. o.d. Firma J. Brugman tc Co-. Leiden. Geëindigd dcor het verbindend worden der eenige uitdeelingsiyst. J. A. N. Brugman, Leiden. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelicgslijet. LEIDEN, 20 Juli. Boter. Prima boerenboter 1,7® 1.90, aanvoer 125 kg. Handel vlug. Turf. Lange 60.000 stuks, f 12.—. FabriekS 40,00(i f 13.—. door Nadruk verboden. Roch vertelde hem in alle bijzonderheden de ontdekking van het blaadje papier en de ge beurtenissen, die erop gevolgd waren. Ook ver borg hij in geenen deele de redenen van zijn vermoedens tegen Meingast. Hofer luisterde, zonder Roch ook maar één keer te onderbreken, naar diens duidelijk ver slag en bleef toen in diep gepeins verzonken. Eindeiyk schudde hij 't hoofd en zei langzaam: Ik kan het niet gelooven; 't zou te ver schrikkelijk zijn! 't Is voorloopig ook maar een vermoeden, maar u zult moeten toegeven, dat er ernstige redenen tot verdenking bestaan. Dat is zoo, maar In ieder geval schijnt de heer Meingast wel de eenige te zijn, die groot belang kan heb ben bij den dood van den jongen Green en bij de verdwijning van Maud Kandrun. Meingast is de eenige erfgenaam van den ouden Green, zei Hofer nauwelijks verstaan baar. Dat had ik wel gedachtMaar ik zou g&aroe volkomen klaarheid hebben in deze zaak. Mag ik u verzoeken, mij eenigszins op de hoogte te brengen van de familiebetrekkingen der Greens? Daartoe heb ik niet veel tijd noodig William Green, de stichter van de firma, liet bij zijn dood drie kinderen na. Het oudste daar van was zijn eenige zoon John, de tegenwoor dige firmant; dan volgde zijn dochter Fanny, die met een zeer gunstig bekend advocaat, Ri chard Meingast, was gehuwd en eindelijk het jongste. Edith, die bij het overlijden van haar vader nog niet was getrouwd. Haar broer John, die bijna twintig jaar ouder was dan zij, om ringde zijn zuster met vaderlijke zorgen en gaf haar voortdurend blijken van de innigste lief de. Toen kwamen er plotseling moeilijke tijden voor de firma. Eenige bankroeten, mislukte speculaties en nieuwe concurrenten, die met groot kapitaal werkten, dreigden de onderne ming van Green met volslagen ondergang en men vreesde reeds, dat zij spoedig haar beta lingen zou staken. Toen kwam er plotseling redding uit die zware moeilijkheden. De voor naamste aandeelhouder van de grootste concur - reerende firma had Edith leeren kennen, werd verliefd op de jonge dame en vroeg haar hand. John Green, die in dit huwelijk het eenige mid del zag om uit zijn benarden toestand te gera ken, wendde al zijn invloed aan om zijn zuster over te halen, het aanzoek in te willigen. Alles vruchteloos. Edith had middelerwijl een dood armen, maar zeer bekwamen ingenieur, met name Edward Kandrun, op wiens verleden en gedrag niets te zeggen viel, leeren kennen en zich met hem heimelijk verloofd. Het kwam tot verschrikkelijke tooneelen tusschen broer en zuster, maar Edith bleef ha&r verloofde ge trouw. Niet lang daarna trad zij met hem ln het huwelijk en toen verlieten zij Amerika. Zooals u weet, had Kandrun een ingenieurs betrekking aangenomen te Batoem, waar het hem, zooals ik vernomen heb, zeer goed is ge gaan. En hoe is Green de crisis zijner zaak te boven gekomen? Zijn zwager, Richard Meingast, stelde hem een ter zijde gelegd kapitaal ter beschikking en door onverdroten ijver en buitengewone energie gelukte 't hem, de moeilijkheden te overwin nen en de zaak op haar tegenwoordige hoogte te brengen. Uit dankbaarheid nam hij, na het spoedig daarop volgend overlijden van Richard Meingast, diens zoon tot zich En de moeder van den jongen Meingast, Green's zuster? Die was reeds vroeger overleden. En nu het voornaamste: wat is dat voor 'n mensch, die Fred Meingast? Hofer fronste het voorhoofd. 't Valt me moeilijk, antwoordde hij, daar over te spreken. Ik heb u gisteravond reeds ge zegd, dat ik niet bijzonder goed met hem over weg kan. Daarom is 't wel mogelijk, dat ik on willekeurig niet zoo heel objectief. Ik begrijp u, viel Roch hem in de rede. Maar zeg gerust wat u op 't hart ligt. 't Is van 't allerhoogste belang. Bepaalde slechte dingen zijn er niet van hem te zeggen. In zaken is hij buitengewoon bekwaam; hij kent geen rust en komt dikwijls voor den dag met lumineuze ideeën, die ik echter wel 'n beetje teAmerikaansch vind. Hoe meent u dat? vroeg Roch. Ik geloof, zei Kenton glimlachend, dat ik mijnheer Hofer begrijp. Hij bedoelt waarschijn lijk dat Meingast niet al te scrupuleus in zijn opvattingen en plannen Is. Juist; en dat is ook de reden, waarom onze verstandhouding nog al te wenschen over laat. En wat voorts zijn karakter betreft? Ja, dat is moeilijk te zeggen; hij is hard voor het personeel en uitermate heerschzuch- tig. Zijn eerzucht kent geen grenzen. Dat is misschien de reden, waarom hij, zelfs voor een Amerikaan, het bezit van geld al te hoog waar deert. 't Is hem zeker niet om 't geld zelf te doen, maar hij weet, dat rijkdom den weg naar macht en eer effent. Alles te zaam genomen, geen bijzonder sympathiek karakter...,. Hoe stond hij met zijn neef, den jongeren Percy? Zeer goed. Hij betoonde den zoon van zijn oom achting en vriendschap, zag in hem zijn toekomstigen chef en liet zulks blijken op tact volle, geenszins opdringerige manier. En zijn betrekkingen met den ouden heer? Zouden niet beter kunnen zijn. Hij is zeer bezorgd voor den bejaarden ziekelijken man, doet zijn best om mijnheer Green buiten alle onaangenaamheden te houden en tracht, al zijn wenschen te voorkomen. Nochtans leek het eenigen tijd geleden, dat zij 't niet goed meer met elkaar konden vinden en 't kwam mij zelfs voor, dat de oneenigheid nog al ernstig moest zijn. Maar nu is alles weer in orde. Wanneer was dat? vroeg Roch nieuws gierig. Ongeveer een jaar geleden. En de oorzaak? Mij onbekend. Er werd zooveel verteld! Men vermoedde, dat het geschil een huwelijksaange legenheid betrof. De oude heer zou het verlan gen hebben uitgedrukt, Fred In 't huwelijk te doen treden met 'n zekere jonge dame en Fred zou hebben geweigerd. Een bediende beweerde, te hebben gehoord, dat Meingast na een lang twistgesprek den ouden heer zei, dat hij hem op alle punten steeds gaarne gehoorzaamde, maar dat hij ln 't onderhavige geval 't be trof zijn persoonlijke, heiligste gevoelens on mogelijk aan zijn verlangen kon voldoen. Zeer interessant! Ik zou den naam van die jonge dame willen weten. Ik geloof van de heele zaak niet veel; 't zijn waarschijnlijk maar praatjes. Dat is mogelijk, maar toch mogen wij niets uit het oog verliezen. Trouwens, een ge wichtige omstandigheid pielt voor de gegrond heid van die geruchten. Welke omstandigheid? Ik word nieuwsgierig! zei Kenton. Het feit, dat zekere karaktertrekken van 'n mensch nooit veranderen, zoodat zelfs ze kere manieren van handelen typisch worden. Wij. detectives, ondervinden iederen dag, dat alle schelmstukken, door een bepaald misda diger gepleegd, wat de wijze van uitvoering be treft, iets met elkaar gemeen hebben. Mijnheer Kenton zal dit kunnen bevestigen. Zeker, en dikwijls genoeg leidt dit tot de ontdekking van den dader. Door een knikje gaf Roch te kennen, dat hÜ 't daarmede volkomen eens was. En zoo gaat het ook bij de andere men- schen. Volgens hetgeen ik van hem heb 8e' hoord, moet John Green een zeer energiek mal1 zijn, die weet, wat hij wil en alles voor zijn wi1 doet zwichten. Nemen we bijvoorbeeld zijn acti® tot opleving van een snel inzinkende, schi®1' reddeloos verloren onderneming. Dat z°° iemand weinig rekening houdt met de neigin gen en wenschen van anderen, spreekt vanzelf- De heer Hofer heeft ons verteld, dat Mr. Green zijn zuster wilde dwingen, met een man, di® haar niet aanstond, in 't huwelijk te treden- Geloof mij: Green is sindsdien niet verander® en ik kan best aannemen, dat hij ook zijn nee1 tot een huwelijk wilde dwingen. Dat lijkt mij inderdaad niet onwaarschijn lijk, zei Kenton. Hoe langer ik erover nadenk, ging B°c' voort, des te vaster wordt mijn overtuiging, d» het zóó moet zijn. En ik geloof zelfs te weten wie hij zijn neef tot vrouw wilde geven. U bedoelt zijn nicht, Maud Kandrun' vroeg Kenton. Natuurlijk. Financieele beweegredenen kunnen er thans niet meer in 't spel zijn. Neen, dat in geen geval, verklaarde Hofe (Wordt vervolgd-' bh

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2