Bedevaart Heiloo Laatste Nieuws Vrachtauto over den kop ALLE BANKZAKEN KOE IN HUIS HET P.E.N. IN 1939 Luchtmacht zeer actief WERKT U MEDE AAN DEN NEDERLANDSCHE LANDBOUWBANK N.V. BEDEVAART naar HEILOO Zondag 11 Augustus ZONDAG 21 JULI 1940 Het regent pijpestelenwie mist zijn regenpijp? Radiocentrale U. De oogst van de straat Damesarmband gevonden Wandelsportver. „Jan Passtoors" BENNEBROEK HILLEGOM VELSEN-NOORD Een dubbel jubileum Bijkantoor HAARLEM ZANDVOORT ZAANDAM Geslaagd HENRI BENDE Een bloeiend bedrijf met millioenenomzet Financieele resultaten TREKJES „De Nachtwacht" met grootsche Mariahuldc op ZONDAG 11 AUG. a.s. (Berichten reeds geplaatst in een deel vaji onze vorige oplaag) Duitsch legerbericht: EXAMENS Nijverheidsonderwijs Een doodeverscheidene zwaar- en lichtgewonden VOETBAL Om het kampioenschap van Nederland FeijenoordG.V.A.V. 33 Kustvaart op Zweden hervat EFFECTENBEURS GESLOTEN PHILIPS' BOUWBEDRIJF STAD Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Sme destraat, uitsluitend, tusschen 11 en 13 uur. Boord; Groeneveld, Borskistraat 32; Militair Sakboekje; Roomers, Kloosterstraat 49 rd.; Bo ter- of vetbon; Nelis, Ged. Voldersgracht 27-29; Jongensjas; Schaaf, Pres. Steijnstraat 88; Re genjas; Komduur; Berckheijdestraat 23 zw.; Jongensregenjas; Bureau van Politie Smede straat; Distributiestamkaart t.n.v. Griesbergen; Bureau van Politie Smedestraat; Ketting met kruis; Berkemeijer, Hasselaarsplein 6; Brood kaart; Wit, Oranjestraat 18; Ketting met slot; Boorman, v. Oosten de Bruinstraat 161; Kop- lamp van auto; Colégem, Meidoornplein 28; Bameslaars, Asch, Ramplaan 14; Kindermutje; Overbeek, Spaamhovenstraat 78; 1 paar regen- bijpen, Suasso, Rijnstraat 62; Damesportemon- Uaie m. inh.; IJzerman, Kloosterstraat 60 rd.; Rozenkransv. Buitene, Heussensstraat; Rij- Melplaatje; Bureau van Politie, Smedestraat; Rozenkrans; Proest, Dr. Schaepmanstraat 35; Rozenkrans; v. Wijk, Amsterdamstraat 3AA; 1 baar babyschoentjes; Zijlmaker, Indischestraat 51; Steen van ring; v. d. Berg, Oost-Indiëstraat ®1; Trui; Selhorst, Ruysdaelstraat 7 rd.; Da- Ihestasch met inh., Bureau van Politie, Smede straat. Het programma van het gramofoonplaten- Concert der Haarlemsche Radio Centrale, 7—8 bur, op Maandag 22 Juli, luidt: 1. Love makes the world go round Jack Hylton 2. Die ganze Welt dreht sich um Liebe Martha Eggerth Hold my hand Terry Shand Met haar hand in mijn hand P. Muyselaar en W. Walden Will Glahe Nat Gonella Gipsy Acc. Band Lew Stone Wat "een weer, wat een weer Johnny and Jones There's something wrong with the weather Lew Stone A day without you Dave Harman Jede Stunde ohne dich Will Glahe Vienna you've stolen my heart Scott Wood Vienna city of my dreams Georg Boulanger Going home Boswell Sisters Way back home Irving Aaronson Sag nur nicht Adieu, sag nur auf wiedersehen Zarah Leander Au revoir but not goodbye Billy Reid 3. 4. 5. Sensation 6. Sensatión 7. Alone 8. Lonely 9. 10. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. Inlichtingen aan het bureau van politie, Sme destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Atlas, Bilards, Hasselaarsplein, 27; Bril, v. Zo meren, Indischestraat 61; Notitieboekje, Bou- dewïjn, Molenstraat 19; Broodbonnen, Engel- bert, lordenstraat 20; Ceintuur, v. Twuijver, In dischestraat 60; Halsband, Fortegies, Riouw- ktraat 7; 1 paar dameshandschoenen, Roden burg, dr. Leydsstraat 25; Portemonnaie m.i., Ruizer, Bloemveldlaan 57 Rüwiélplaatje, Pou- ^en, Kleverparkweg 112; Kinderrijwiel, Stads schouwburg, WilsonspleinKinderschoentje, Roelemij, Zuider Tuindorplaan 9; Damesschoen, Brugwachter, Lange brug; Kinderschoentje, Rater, Leidschestraat 77; Kindervest, Bogaard, Barendsestraat 41. Op 1 Juli j.l. is in de Nieolaas van der Laan- "traat een doublé damesarmband gevonden. De Onbekende eigenaresse wordt verzocht zich te •helden aan het hoofdbureau van politie, afd. •ncherche. Ter nagedachtenis van wijlen J. H. M. Pas moors zal op Zaterdag 10 Augustus en Zondag 11 Augustus den 9en Herdenkingstocht (40 R.M.) te Haarlem gehouden worden. Deelne mers kunnen zich vervoegen bij den heer Antonisse, Spaame 42, te Haarlem. Men m>rdt er op attent gemaakt, dat men óf den *°en Augustus kan deelnemen óf den llen, dus keen twee dagen achtereen. Het parcours gaat v>a Bloemendaal, Zandvoort, Haarlem, Spaanr iem en Santpoort. De algemeene leider is de beer P. J. van Hooydonk, kenbaar aan blauw ste band. De start en kleedgelegenheid is in gebouw ^•K.B. aan de Tempeliersstraat, alwaar ook de *Ust zal gehouden worden. Zaterdag is de start van 2 tot 2.30 uur en Zondag tusschen 9.30 en l°.15 uur. Gemeenteraad. De agenda voor de verga dering van den raad der gemeente Bennebroek Woensdag 24 Juli 1940, des namiddags acht m*r ten Raadhuize, vermeldt o.a.: ^■Behandeling van het beroepschrift van G. j^loos te Heemstede inzake een geweigerde bouwvergunning. Aanbieding van de gemeente- leuning 1939 en van de rekeningen der bedrij en. Benoeming van een commissie tot onder- van de rekening. Herziening van de be- ^°óting 1940. Herziening' van het salaris van de j®hoolschoonmaakster. Herziening van het sala- m van de schoonmaakster van het raadhuis. Gevestigd: J. C. Beijersbergen, Hoogewerf- S^aat 3; G. J. Boerdijk, Oosteinderiaan 48; A. S. M. Jonkheer, van den Endelaan 80. Vertrokken; D. Blokker, Amsterdam, Euter- ^traat 12; A. G. Boon, Heemstede, Driehee- eblaan 22; L. A. Bouman en echtg., Amster- ;am, Lucellestraat 24 II; Th. de Bruijn, Heem- v^de, Raadhuisstraat 48; Wed. A. Geertsema- jf^enaar, Apeldoorn, Middellaan 8; C. J. van Ke«rde, Heemstede, Bosboom Toussaintlaan 2; Martens met gezin, Blerick, Maasbree, Maas- teeschestraat 80. .be oogst van de straat. Aanwezig op het rjUiebureau en aldaar te bevragen alle werk en tusschen 7 en 8 uur o.m. de navolgende 1 gevonden aangegeven voorwerpen. vulpen, portemonnaie. Te bevragen aan o.s. adressen; k*1- Rljneveld, Molenstraat 17, Hillegom, een h aTe en een bruine hond; Dr. Versluis, Hoofd- tJTat Hillegom, een lesboekje; J. Prins, Am- ^•utstraat 20, Hillegom, een rozenkrans in Slobbe, Haven 112, een R.K. kerkboekje; ^B°uman, Raadhuisstraat 6, een bruin porte- bl ndietje; Koot, Weeresteinstr., groene houten 11 k van auto; C. Schipperijn, Ambachtstraat blauwe portemonnaie; A. Vreeken, Ha venstraat 27, Hillegom, een zwarte portemon naie met inhoud. Burgerlijke Stand Geboren: Sophia Wil- lemina Johanna, d. van D. Dekkers en G. S. va.n Druten Cornelia Alida, d. van H. C. Balkenende en C. A. Schrier Johanna Ma ria, d. van G. v. d. Linden en H. C. Koop Cornelis Marinus, z. van M. C. van den Aart- weg en A. J. van Werkhoven. Ondertrouwd. Th. H. Beentjes en H. M. van de Water. Getrouwd; W. de Kookeir en C. M. Mosse- veld L. Arends en A. J. M. van Heumen. Overleden: G. v. d. Werff, m.. 23 j. Ter gelegenheid van het feit dat de dames Hooijschuur en v. d Berg hun zilveren jubi leum als onderwijzeres aan de R. K. meisjes school alhier herdachten, had gisteravond in het gymnastieklokaal aan de Corverslaan een feest-ouderavond plaats. De Z.Eerw. heer pastoor Schoenmaker be groette de vele aanwezigen, waarbij wij o.m. opmerkten de Eerw. Moeder Prancisca van „Huize Meerzicht", den Weleerw. heer kapelaan Groen, den heer en mevrouw Appel, het hoofd der R. K. Jongensschool, den heer H. P. van Roozendaal, den inspecteur voor veilig verkeer, den heer Roelofs, vele Eerw. Zusters enz. Z.Eerw. sprak den wensch uit, dat hetgeen dezen avond vertoond en besproken zal worden, den band van onderwijzend personeel en ouders zal verstevigen. Dan ging het doek open en klonk het feest lied „Ruimbaan" frisch en vroolijk de zaal in, gevolgd door een felicitatie-gedicht. Met een pittige toespraak behandelde de Z.Eerw. heer pastoor „De band tusschen kerk en gezin", hetgeen met vele voorbeelden werd geïllustreerd. Alsdan werd gezongen „Heer Jezus' Hofken", dat werd uitgevoerd met tableau's. Frisch en spontaan klonk daarna ,,'t Was toch de Hove nier", van De Genestet. „De band tusschen school en gezin" was het onderwerp dat het hoofd der meisjesschool, de Eerw. Zuster Philippa, met zooveel overtuiging voordroeg, dat van een ademloos aanhooren gesproken kon worden. Na een paar gedichten en liedjes vermeldde het programma een toespraak van den heer G. Brakenhoff, als voorzitter van den R. K. Bond Het Gezin. Uit naam van alle aanwezige ouders dankte spr. de beide jubilarissen voor alles wat zij voor onze kinderen gedaan hebben. Als stoffelijk blijk van waardeering werd mej. v. d. Berg een complete Kerstkribbe en mej. Hooijschuur een plateelen vaas aangeboden. Mej. Hooijschuur bracht, mede namens haar mede-feestelinge, dank voor alles wat gedaan is om dezen dag voor hen als onvergetelijk te maken. Echter den velen lof bracht spr. te rug op de Eerw. Zusters, die door hun voorbeeld en toewijding voor de kinderen hen tot dezelfde daden heeft gebracht. De inspecteur voor veilig verkeer sprak daar na zijn vreugde uit over het feit, dat hij juist dezen avond was uitgenoodigd om de diploma's uit te reiken aan hen, die het examen met goed gevolg hebben afgelegd. Spr. prees de leerares- sen en noemde de opleiding voor deze examens a f. Zoovelen er examen deden, zoovelen zijn ge slaagd, dus 100 pet. Met een toepasselijk woord ontvingen de 12 meisjes hun diploma. In het slotwoord dankte de Z.Eerw. heer pas toor voor het medeléven met de onderwijzeres sen. Bij het verlaten van de zaal maakten velen nog van de gelegenheid gebruik om de jubila- ressen persoonlijk te complimenteeren. (Amsterdam) Ced. Oude Gracht 29 Beverwijk, L. C. v. d. Bos en W. Ruijter, bei den te Velsen N. Zij werden opgeleid door mej. G. van Telje, modevakschool, alhier. Proficiat. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmma, zoon van J. Koper en G. Koper, Stationsstraat 3; Rutgerus Hendricus, zoon van P. L. Warmer dam en H. Verdegaal, Hoogeweg 29; Arie Dirk, zoon van A. J. Koper en G. v. d. Mey, Hulsman- straat 18. Ondertrouwd: F. Oorthuijs en L. Zaaijer, Kostveriorenstraat 96; C. Bol en D. C. Groen, Rozenobelstraat 8. Getrouwd: A. Keesman en A. A. Koper, Tol weg 4 rood; Chr. J. van Vliet en J. Bol, Haarlem, Hasselaersplein 1. OverledenA. M. van der Plas, oud 3 weken, Marisstraat 30. PAROCHIE VAN DEN H. BONIFATIUS. IN DE WEEK de H.H. Missen 620. 7.15, 8 en 9 uur. MAANDAG 's avonds 8 uur H. Familie, afd. mannen. Maandag, Dinsdag en Woensdag voorbereiding voor de kinderen v. d. plechtige vernieuwing der Doopbeloften om 8.30, 11.30 en 4 uur. DINSDAG feest van O. L. Vr. van den Berg Carmel. WOENSDAG van 7—8.30 biechtgelegenheid voor ouders en familie van de kinderen. De congregatie van de jongens en jongeman nen is een week uitgesteld. DONDERDAG PI. Vernieuwing van de Doop beloften .Om 8 uur pl. H. Mis met gezamen lijke Geloofsbelijdenis. De H.H. Missen om half 7 en 7 uur. Geen H. Mis om 9 uur. 's Avonds om 7 uur plechtig Lof met Vernieuwing der Doopbeloften. Opdracht aan het H. Hart en aan Maria. Allen ouders wordt verzocht met hun kinderen te eommuniceeren en de plechtighe den bij te wonen. VRIJDAG feest van den H. Vincéntius a Paulo, 's Middags 4 uur gelegenheid om te biechten voor de kinderen. 's Morgens onder de H. Mis van 8 uur Algem, H, Communie voor de kinderen; 's nam. van 4 tot 8.30 uur gelegenheid om te biechten; des avonds 7 uur Lof ter eere van de H. Maagd Maria voor de bekeering van de zondaars. A.s. Zondag 3e Zondag van de maand. 10e Zondag na Pinksteren. Extra collecte voorge schreven door den Bisschop voor de door den oorlog broodeloos geworden gezinnen. Bij het te Arnhem gehouden examen voor costumière slaagden de dames R. Bakker, te Nog geen distributie van Melk. MELK MAAKT ZELF MET KRAÜSE VOLLE MELKPOEDER 0.85 per half Kilo circa 4% Liter Melk. Een uitkomst voor elke huisvr. Nu geen DOORGELOOPEN of ZURE melk meer. Het Is geen hamsteren indien U eenige voorraad neemt. NUmag het nog verkocht worden. ZIJLSTRAAT 84 - HAARLEM TELEF. 10542 Onderschrift: 'n Ideaal product. Volledig oplosbaar in water. Billij k-Voedzaam. Het verslag over het boekjaar 1939 van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordhol land, gevestigd te Bloemendaal, begint met te herinneren aan het overlijden op 26 April van dit jaar van den heer J. van Oldenborgh, die gedurende bijna 17 jaar het bedrijf heeft geleid, aanvankelijk als mede-directeur, later als eeni ge directeur, met den vollen inzet, zooals het verslag dankbaar getuigt, van zyn krachten en groote gaven en het gevoerd heeft naar den omvang van werken en bemoeiingen, waarin het zich thans bevindt. Met grooten weemoed, al dus het verslag, hebben wij en het geheele per soneel afscheid van hem genomen. Het centrale bedrijf verliep in 1939 onge stoord. Door de centrale werd 241.015.059 K.W.h. aan het net afgegeven, terwijl 47.954.532 K.W.h. werden ingekocht, tegenover in 1938 respectie velijk 206.955.314 en 48.571.068 K.W.h. De totale afgifte bedroeg 288.969.951 K.WJi. of 13.09 pCt. meer dan in 1938. De gezamenlijke grootste belasting van de afgifte liep van circa 60.000 K.W. tot circa 67.500 in 1939. Het distributiebedrijf verliep normaal. Een aanvang werd gemaakt met den bouw van een 50 K.V.-lijn OterleekHoornEnkhuizenMe- demblik. De aanleg van 't 3 K.V.-net in de Wie- ringermeer werd dit jaar zoo goed als voltooid; in totaal is aangelegd 277 K.M.-kabel en zijn 58 betonnen schakelkasten geplaatst. De stroom- levering aan huis vond plaats in 93 gemeenten met een totaal aan lichtkleinkrachtaansluitin- gen van resp. 95.838 en 4076. Het gemiddelde stroomverbruik per aansluiting voor verlichting en huishoudelijke doeleinden en kleinkracht bedroeg over het afgeloopen jaar 497 K.W.h. (exclusief kleinkracht 468 K.W.) met een ge middelden K.W.h.-prijs van 9.06 cent (exclusief kleinkracht 9.27 cent). Met ingang van 1 Jan. 1940 ging het electriciteitsbedrtjf der gemeente Uitgeest aan de provincie over. Het aantal ge meenten, dat thans nog stroom engros betrekt, bedraagt 21 tegen 94 gemeenten met recht- streeksche voorziening. De maatregelen om het stroomverbruik te stimuleeren, zijn op denzelf den voet voortgezet en hebben succes geboekt. Het gemiddelde verbruik voor verlichting en huishoudelijke doeleinden steeg van 406 K.W.h. over 1938 tot 468' K.W.h. over 1939 of met circa 15 pCt. Het aantal kookinstallaties nam toe met 3277 en het aantal boilerinstallaties met 641, terwijl mede 219 koelkasten werden onder gebracht. Het ten geschenke uitgereikte aantal bruidstrijkijzers beliep dit jaar 3810. Het aantal leden van het personeel bedroeg 705 tegen 644 het jaar tevoren. Wat de financieele resultaten betreft, vermeldt de Winst- en Verliesrekening als lasten aan stroomopwekking, stroominkoop en distributie respectievelijk bedragen van 2.609.590, 407.671 en 4.574.523, totaal 7.621.784; afschrijving op dubieuze debiteuren ƒ5.60; afschrijving op ma- gazijngoederen 15.775, verlies op buiten ge bruik gestelde activa ƒ4.462, bijzondere afschrij vingen ƒ600.000, bijzondere lasten ƒ1.505.574, terwijl aan de reserve is toegevoegd voor extra afschrijvingen en vernieuwingen een bedrag van ƒ640.931. De stroomverkoop bracht ƒ9.422.723 op, de kabelhuur ƒ164.764, de meterhuur 386.763, de transformatoren- en apparatenhuur ƒ213.477, terwijl als bijzondere bate werden ge noteerd ƒ220.970. De balans vermeldt aan bezittingen 3.403.428 aan grond en gebouwen; ƒ13.065.563 voor de Centrale Velsen; 7.101.6388 voor den 50.000 volt-aanleg; ƒ15.137.284 voor den 10.000 volt- aanleg; 13.588.232 voor den laagspannings- aanleg; ƒ1.601.097 voor 't telefoonnet; 2.525.177 voor electriciteitsmeters; 1.059.121 yoor ge reedschappen, vervoermiddelen enz. In 'n Vergeeld boekje, mogelijk wel zestig jaar oud, vond ik 'n schets van den nog steeds gelezen volksschrijver Justus van Maurik, waar in deze beschrijft hoe verschillende personen op hun eigen, karakteristieke wijze reageeren op het zien van Rembrandt's meester-schepping ,De Nachtwacht" in het Rijksmuseum te Am sterdam. Ik zou het jammer vinden, als dit echt Hollandsch-humoristische stukje vergeten zou raken en ben daarom zoo vrij geweest het voor onze lezers te bewerken is een „toonaard", die wat meer met onze tijd overeenkomt. De eerste bezoeker, die door v. Maurik werd bespied, is een jonge kunstschilder, eenvoudig, zonder aanmatigende allures. Hij staat als 'n beeld voor het schilderij. Zijn oogen gaan nu eens naar dit, dan weer naar dat gedeelte en blijven dan minuten lang op dezelfde plek staren. Eindelijk zucht hij; gaat langzaam heen, het hoofd iets gebogen. Hij ontmoet een kennis, die hem vraagt: „Wat doe jij hier toch zoo dikwels bij die Nachtwacht?" „Ik! Studeeren, bewonderen, genieten.... huilen." „Huilen? Waarom?" „Omdat ik hier voel wat 'n stumperd ik nog ben." De kennis klopt hem op de schouder en zegt: „Jongen, ik voorspel jou 'n succesvolle toe komst!" 'n Marker echtpaar ip tot bij De Nachtwacht gescharreld. Ze blijven bijna schuchter staan, met open monden en groot-verbaasde oogen. Eindelijk zegt hij, halfluid, bijna eerbiedig: Bel, bel, waif, wat 'n staesie van 'n stuk, eh?" „Nou, nou, nou!" antwoordt zij „Daer is mekaant wel 'n schoit vol verf mee emuuid eweest!" De volgende bezoeker is 'n type: Janus Tulp, u weet wel, de plotseling rijk geworden barbier van de Haarlemmerdijk. Hij knoopt 'n gesprek aan met den zaalwachter en zegt: „Zoo,zoo, dus dat is nou de beroemde Nachtwacht van ons Rembrandje. Geen klein beesie! Niet te koop zeker? Nou ja, ik zou 't meer doen om de prijs, zie je, niet om 't ding zelf. Ik heb thuis mooiere stukkies, met veel meer kleuren d'r in en met van die dikke klodders verf over- al tusschen. 'k Heb ook dat ding waar ze alle maal naar dat bloote lijk zitten te kijken. Pre cies, ja, de automatische les. Me huis zit vol met schilderwerk en beelden. Van de week nog 'n stelletje gekocht bij 'n antiek-winkel„De drie grasies" en „De Venus" van Mulo. Jammer dat de armen daar zijn afgebroken, maar de koopman zei, dat hóórde zoo bij antiek. Nou, ik heb 't gezien, hoor. Hij heb 't anders niet ver gebrocht, hè, onze Rembrandt? Ja, God, ik weet er alles van; de eene dagvaarding over de andere. De profeet in z'n éigen land, hè! Die vent had in Amerika motte zitten; jammer dat dat toen nog niet ontdekt was. Nou, we gaan es kijken of tante Bet klaar is met de lungg.... besjoer!" 'n Amerikaansche familie. Hij'n Sherlock Holmes-type in zalmkleurig sportpak. Achter hem: mama, in 'n lange stofmantel, zonnebril op de spitse neus. Achter haar 'n spichtige dochter met vierkante schouders en 'n gezicht vol sproeten. Daarachter de tweede dochter. Het verschil met haar zuster zit alleen in de leeftijd. Als ganzen loopen ze achter elkaar. Pa blijft stilstaan bij de nachtwacht en draait 'n kwart slag naar 't schilderij. De andere drie doen als op commando hetzelfde. Pa kijkt in de gids, wijst iets aan en geeft het boekje door. De drie knikken. Men kijkt vier seconden naar De Nacntwacht. Pa geeft 'n goedkeurend knikje. De drie volgen automatisch zijn voorbeeld. Hij draait zijn kwart-slag terug; anderen dito, en de vier-persoons-optocht gaat verder om op dezelfde wijze de rest van het museum te „nemen". Twee studenten, die sterk hebben gebitterd, zijn door toeval of inval in 't Rijksmuseum ver zeild geraakt en komen gearmd 'in de Rem- brandtzaal. „Pff, kerel, wat is 't hier idioot benauwd. Om te stikken, zag! Wat 'n krankzizinnig idee van jou, zag, om naar 'n museum te karren.... absoluut totaal onverantwoord! „Ssst! Niet zoo luidruchtig, Kees. Nette ge legenheid hier. Wat 'n vervelende troep schil derijen, hè? Ga mee! Je hebt gelijk, we zijn verkeerd en ik stik van de dorst. O, kijk, daar heb jeis dat niet de Nachtwacht?" „O, ja! Daar heb je die Nachtwacht óók nog es. Dat ding gaat vervelen, zag! Toch goed werkhéélhéél knap werk. Maar de des kundigen hebben gelijk't staat in verkeerd licht. De Nachtwacht in 'n verkeerd dag licht.... hoe bestaat 't! Maar 't is zoo! Er loopt 'n soort eh, valsche golving doorheen, net of alles min of meer door-elkaar vlvloeit." „Dat gaat wel over, als je nóg es gaat kijken in nuchtere toestand. Maar ik denk. dat die Nachtwacht dat niet gauw zal beleven!" „Doe niet uiig, zag! En bemoei je niet met mijn cricritische beschouwingen. Jij weet er niks van! Lach niet zoo uilig, idioot! En be zoek geen museum als je geen greintje kunst gevoel in je body hebt. Die Rembrandt was 'n genie! Dat dringt niet tot jou door, zie je! 't Zal 'n donkere vlek blijven in onze geschie denis, 'n pikdonkere, inktzwarte vlek, dat de overheid die man in ellende en armoede heeft laten sterven." „Dat is met alle genieën zoo gegaan. Zijn w ij géén genieën? Nou dan! En gaat er één dag voorbij zonder deurwaardersexploit? Tegen deze ont..ontstellend onsociale wantoestanden staan we machteloos. Pas op, val niet! Ga mee.... ik heb zéér dorst...." „En ik blijf zeggen...." „Ja, goedbuitenBonjour, Nacht wacht „Adieu, Rembrandt van Rijn.... Tóch 'n fi- deele vent, die Rembrandt.... 'n verdui.... verduiveld goeie Patjakker.... Zeg, hoe was dat liedje ook weer van.... o, ja.... Dat is LoesjeLoesje is zoo'n snoe..snoesje Loesje is het meisje van de drummer van de band Manus Bruin, de uitdrager, 'n onvervalschte Amsterdammer en bekend type op alle veilin gen, gaat op 'n Zondagmorgen met z'n spruiten het rijksmuseum bezoeken. Ze komen bij „De Nachtwacht" en Manus legt uit: „Kaak nou goed, Jentje. en jij Jaupie, neem je petje in je hendje, want je staot faur 'n groothaaden kras niet soo met je hakkies over de floer.... as ie gerippereerd mot worde kost het je faoder se sinte „Hoe kan dat, vader?" „Betaolt je faoder niet mee in de belesting? O, sau.ik bin toch auk staosburger.komt maan toch auk 'n stukkie van 't meseum toe? Se kenne de Nechtwecht nie eens verkaupe as ik se geen permissie geefTausie, kindje, veeg je ponempie af.... je sweet sau langs je neusieKaak, jonges, det is nou de Necht wecht, die Rembrandt indertaad voor 't Trip pelhuis het geschilderd» op de Kloveniersburg- welSe hebben 'm daor fendaon gehaold omdet ie niet genog licht kreeg as Nechtwecht saande.... toen hebbe se 'm hier gebrocht en toen kreeg ie ferkeerd licht.... toen hebbe se faur swaor geld 'n puist an 't meseum laote breie.... faur 't licht.... en daor staone me nou in „In 't licht, vader?" „Nee, stommerd, in de puist „Vader, wat doene die mensche daar alle maal?" „Gaot 't jou an? Gaot 't maan an? 't Is sau- feel as de brendwechtKaak, die swaore men met se duim fauruit, die waast waor de brend isen dat klaane maasie mit die gele saaie jurk andie is er tusse gelaupe „Vader" vraagt Jantje „wie was Rem brandt eigelijk?" „Wat?! Seg, dauie fissiesfreter, mot jij je faoder se aage laote daudskaome fen weges jou stommitaat? Waofaur betaal ik alsmor je skaul- geld, suffert! Weet jaoi niet, dat Rembrandt 'n schilder wesdet ie gewaund heb baal de Sint Theunis naost 't huis met de onnausele skaopen fen de Vries van Buuren! Daor is ie aufer de tik gegaon „Over de tik, vader?" „Aufer de flecon den! Vaoliet! Geen ses persent heb 'r in se rommeltje gesetespier- naokend hibbe se 'm uitgekleedde heile boel onder 'm weg ferkochtWet 'n sufferd, det ie niet intaads 'n ondershens accaurdje hib angebaujewet 'n sondewet 'n sonde mot je sau'n skilderaai sien.... is 't geen je- weel? Alleen de laast heilemaol goud is die laast die is 'n kaptaol waord.... 'n kapaol op s'n aageAch, ach, wet hed die Rem- brendt nouin onse taad'n sinte kenne ferdieneWil ik jullie is wet seg- ge? Die men is minstens driehonderd en faaftig jaor te froeg gebaure!" Uitgaande van de commissie voor de geest, belangen van den R.K. Volksbond onder leiding v. d geestel. adviseur, den weleerwaarden heer P. POPPEN. De kosten van de bedevaart zijn slechts 75 cent plus 10 cent voor programma van gezangen, Misgebeden en oefening van den H Kruisweg. Kinderkaartjes met inbegrip van pro gramma. 70 cent Voor de bruidjes is de prijs vastgesteld op 35 cent. De* kaartjes met programma's zijn nu reeds verkrijgbaar tot en met Zaterdag 10 Aug. bij den Heer G Scholte in het geb. ,,St Bavo" en bij de Commissie leden: B. Reijnders, Zomervaart 134; Th Uiterdijk, Leidschestraat 24 zwart; F A. Puts, Nassaustraat 12 roodJ. Gortzak, Bantamstraat 64; M. G. Doek, Voorduinstr. 40; A. van Rijn, Nachte- gaalstr. 52; G. Stevens, Merovingerstr. 64 Zij, die per rijwiel deze bedevaart wil len maken, doen dit onder leiding van een onzer commissieleden en voorzien zich eerst van een progr.boekje 10 ct. Zie voor verdere gegevens de biljetten in de kerkportalen en bij de commissie leden. De commissie voor de geestelijke belangen van de leden van den Kath. Volksbond kondigt haar jaarlijksche bedevaart weer aan op Zondag 2 Juni a.s. Met hoeveel te meer klem noodigt zij Katholiek Haarlem uit, daaraan deel te nemen, nu Z. H. Paus Plus XII de katholieke wereld met allen aandrang vraagt tot Maria te bidden als Ko ningin van den Vrede in deze zoo klemmende en moeilijke tijden. Waar kunnen wij beter vragen en bidden dan in Haar Genadeoord in Heiloo? De commissie heeft alle voorbereidingen ge troffen om deze bedevaart Maria ter eere zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn. Wij gaan weer met een extra-trein of met de rijwielbedevaart De mannenzangvereeniging „St. Caecilia", de koraalmuziek van „Utile Dulci", een groot aantal bruidjes, vlaggen en vaandels, dit alles zal bijdragen tot een luisterrijke bedevaart en allen tot stichting zijn. Een plechtige H. Mis, een gezamenlijke kruisweg met een predikatie bij den kruisberg, een processie met het H. Sa crament door de lommerrijke tuinen van het genadeoord. Laat dit alles de katholieken van Haarlem een aansporing zijn om in grooten getale naar Heiloo op te gaan om Maria daar een grootsche hulde te brengen en daar den wereldvrede af te smeeken en al onze nöoden aan Maria aan te bevelen. Spoorkaartjes en programma's zijn reeds verkrijgbaar. Voor verdere mededeelingen zie men de ad vertentie in dit blad en de biljetten in de kerk portalen en bij de leden der commissie. DE COMMISSIE VOOR DE GEESTELIJKE BELANGEN BERLIJN, 20 Juli. (D. N. B. Het opper bevel der weermacht maakt bekend; Een duikboot meldt vijandelijke séheeps- ruimte der koopvaardij met een inhoud van 24.700 br. reg. ton tot zinken te hebben ge bracht. Gevechtsgroepen van het luchtwapen heb ben in Zuid Engeland en Schotland gelegen electrische centrales, opslagplaatsen, haven- en do-kwerken benevens voorraadschuren, lucht- afweerbatterijen en vliegvelden met goed suc ces aangevallen. Verdere aanvallen waren ge richt op marine- en koopvaardijschepen vtror de Zuidkust van Engeland. Een koopvaardij schip van 5000 br. reg. ton werd door een voltreffer in den grond geboord, drie andere koopvaardijschepen en een torpedobootjager door treffers voor een deel zwaar beschadigd. Zooals reeds bekend gemaakt is werden boven Het Kanaal zonder eigen verliezen vijftien Biit- sche jachtvliegtuigen, twaalf van het type „De fiant", twee van het type „Spitfire" en een van het type „Hurricane" door onze Messerschmio.t- jagers tijdens luchtgevechten neergeschoten Doordat nog zes Spitfire-jachtoestellen neerge haald zijn, is dit aantal in den loop van den dag tot 21 gestegen. Een Britsch vliegtuig werd door het afweergeschut van de marine neerge haald. Vijandelijke vliegtuigen hebben in den nacht van 19 op 20 Juli wederom talrijke bommen neergeworpen in Noord- en West-Duitschland. Verscheidene burgers werden daarbij gewond. Bij deze nachtelijke aanvallen zijn vijf Brit- sche bommenwerpers en wel drie door luchtaf weergeschut en twee door nachtjagers neerge schoten. De totale verliezen van den vijand be droegen derhalve gisteren 27 vliegtuigen. Drie eigen toestellen worden vermist. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor het examen voor de akte no. 20 A. B. P. M. Diepen te Til burg, C. Gelok te Amsterdam, E. N. Mets te Amsterdam, H. A. M. Neijens te Breda. M. G. Peskens te Hilversum, H. Sluis te Enkhuizen. Geslaagd voor het examen voor de akte no 20, behoudens de verklaring bedoeld in art. 38 der nijverheidsonderwijswet: N. Quittart te Rotterdam, J. H. Leemans te Warmond, A. J. Noordtzij te Zwolle, C. H. Stuivenberg te Haar lem, G. Weyer te Aalsmeer. Geslaagd voor het examen voor de aanteeke- ning op de akte no. 8: N. M. A. Blokpoel, A. J. M. Everard en J. G. Robbers allen te 's-Gra- venhage. Geslaagd voor het examen voor de aarriee- (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Zaterdagavond omstreeks acht uur is op den rijksweg EdeArnhem een ernstig auto-ongeluk voorgevallen. Een vierwielige vrachtauto, ten deele beladen met een verhuisboedel en op weg van Scheve- ningen naar Zutphen, slipte nabij de Ginkel en sloeg vervolgens over den kop. In den auto zaten tien personen, allen chauffeur van beroep, t.w. drie in de cabine en zeven op de lading. Een van hen, H. H. Neervoort uit Doesburg, was op slag dood. Twee anderen werden zeer zwaar gewond opgenomen, en naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem overgebracht, waarhen ook het lijk van N. is gebracht. Drie minder zwaar gewonden werden naar 't Julianaziekenhuis te Ede vervoerd en vier lichtgewonden naar het R.K. ziekenhuis te Ede. Geneeskundige hulp werd verleend door dr. Heimans en leden van de transportcolonne van het Roode Kruis te Ede. De politie van Ede regelde het verkeer. Tegen de verwachting van velen in, heeft Feijenoord Zaterdagavond in den wedstrijd om het kampioenschap van Nederland met G.VA.V, het niet verder kunnen brengen dan tot een gelijk spel (3—3). De hoogst en de laatst ge plaatsten op de ranglijst hebben de punten eer lijk gedeeld. Men mag niet zeggen, dat deze uitslag tegenover een der partijen onbillijk is. De uitslag geeft wel de verhouding weer, zoo als deze tusschen de beide partijen is geweest. Het heeft er gedurende ongeveer twintig mi nuten voor Feijenoord leelijk uitgezien. Dat was na het tijdstip dat de Groningers er in slaagden zich een voorsprong van 21 te verzekeren, ongeveer 35 minuten na het begin van de eer ste helft. Weliswaar hadden zij daarbij wel iets meer gekregen dan hun toekwam. Feijenoord was technisch absoluut in de meerderheid. Al leen het elan. waarmede de thuisclub haar aan val dikwijls weet te bezielen, ontbrak nu. Aan val op aanval ondernamen de Rotterdammers, doch alle werden onvoldoende afgewerkt, zoo dat succes uitbleef. De verrassingen ontbraken nagenoeg geheel in den aanval. Bij de Groningers was het peil nog lager. Het aangeven was op de eerste plaats zeer onnauw keurig. Samenspel was er weinig en de Gronin gers hadden zeer veel tijd noodig bij hun werk. De eerste twee doelpunten, die zflj scoorden, kwamen beide dan ook zeer onverwacht err waren eigenlijk het resultaat van de twee eenige werkelijk zeer goede aanvallen in de eerste helft. Na het tweede doelpunt werd het echter anders bij de Noorderlingen. De aanval ging met meer snelheid en overleg te werk, de mid denlinie verdeelde haar aanvallende en ver dedigende taak beter en de achterhoede sloot zich goed aan. Hoe Feijenoord ook worstelde om den gelijkmaker te verkrijgen, G.V.A.V hield stand. Toen scheen het of Feijenoord den moed reeds liet zakken. Het geluk kwam den Rotter dammers evenwel te hulp. Vente trachtte een doorbraak te forceeren, doch Barelds zette hem den voet dwars. Bij het terugspelen op den keeper deed Barelds dit evenwel veel te hard. waardoor het een hard schot werd op eigen doel, dat de doelman niet kon houden. De stand was toen gelijk (2—2). Na dit psychologische moment kwam Feijenoord wederom flink op zetten, doch ook thans hadden de aanvallen van de Rotterdammers niet veel kracht. De minder groot in aantal zijnde aanvallen van de Groningers werden echter des te gevaar lijker. Beide partijen zagen tenslotte kans nog eenmaal te scoren, zoodat het einde kwam met een 3—3 gelijk spel. De kustvaart tusschen Nederland en Zweden is via 't Noord-Oostzeekanaal hervat. Zes kust vaarders zijn met een lading producten van onzen bodem vertrokken. De thuislading zal uit hout bestaan. kening op de akte no. 19 voor de theorie van het koken: C. S. van Maanen te Utrecht. Geslaagd voor het examen voor de aanteeke- ning op de akte no. 7: N. M. Peters te Roer mond. Geslaagd voor het examen voor de aanteeke- ning op de akte no. 7, behoudens de verklaring, bedoeld in art. 38 der nijverheidsonderwijswet: M. J. Oude Groeneger te Leiden. Geslaagd voor het getuigschrift, bedoeld in art. 38 n.o. wet, behoorend bij de akte no. 8: A. E. Garveling te Eindhoven, H. J. M. van Gemert, te Eindhoven, A. Mulder te Haren (Gr.), H. W. J. Ross van Lennep te 's-Graven- hage, G. S. Schuiringa te Grijpskerk (Gr.), A. M. A. M. Stadlander te Naarden, J. P. Voor ham te 's-Gravenhage en G. A. de With te Am sterdam. Geslaagd voor het getuigschrift, bedoeld ln art. 38 n.o. wet, behoorende by de akte no. 7: I. j. C. Goedkoop te Laren (N.-H.). Geslaagd voor het by de akte n. 20 behoo rende getuigschrift, bedoeld in art. 38 der ny- verheidsonderwijswet: J. W. Poldermans te Rot terdam, J. G. van der Pot te 's-Gravenhage, H. A. Sarink te Haarlem, A. L. Zwikker te Am sterdam. De Amsterdamsche effectenbeurs bleef heden gesloten. Zooals gebruikeiyk zal ook dit jaar de beurs gedurende de maanden Juli en Augustus op Zaterdag gesloten biyven. Haarlem-Santpoort doet het ook! VRAAGT PRIJSOPGAVE VOOR ALLE BOUW-, VER BOUW- EN HERSTELWERKEN: TWT-TNDERSLAAN 9 HAARLEM TELEFOON 1690?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3