Ons lichaam is geen vulkachel -V - DE KEUZE j WELKE BON? De vetpositie in ons land Kapiteins gestraft Grondwet voor het bereiden van goede maaltijden Kerkdijk Leven H. Wijdingen "HTfJ fek--- MAANDAG 22 JULI 1940 SLACHTVERBOD VARKENS Man döor tram dood gereden Naar één organisatie voor leer handel en -fabricage I Wij luisteren naar DR. SEYSS INQUART TE ARNHEM Bezoek aan Openluchtmuseum en „De Hooge Veluwe" NAAR EENHEID IN HET DANSONDERWIJS Y. G. v. d. Veen overleden Dinsdag 23 Juli Schip en opvarenden in gevaar gebracht plM 'mm Een suggestieve opname tijdens de race van de regenboogklasse, het traditioneele hoofdnummer van dit jaarlijksch zeilfestijn V ffcl 1% - h h - -"A* ''*5 1 N.V. DE ARBEIDERSPERS Wijziging in de leiding FIETSER BIJ AANRIJDING DOODELIJK GEWOND AMERIKA VRAAGT OM BLOEMBOLLEN De dood van den N.S.B.-er Noordendorp BROOD j KOFFIE OF THEE SUIKER BLOEM OF BAKMEEL PETROLEUM BOTER, MARGARINE, VET j GRUTTERSWAREN De concentratie der Voetbal bonden R. K. vereenigingen als zoodanig blijven bestaan Museum van Vlaamsche Letterkunde Te water geraakt en verdronken Vrijgelaten gedetineerde aangehouden Nederlandsch middenstanders front WISSELKOERSEN Examen hoofdacte Examens Ned. R. K. muziekschool Kerk- Examen handwerken Examen Handelskennis L. O. Stuurlieden-examens De Rijksdagrede van den Führer van het Derde Rijk heeft Engeland voor de keuze gesteld den tot nu toe voor Engeland ongunstig verloopen strijd te staken of hem voort te zetten tot het bittere einde. Op grond van de reeds behaalde fenomenale Duitsche overwinningen verklaarde hij er zeker van te zijn, dat ook de derde en laatste phase van dezen oorlog, indien zij aan vangt, zal besloten worden met de zege Van Duitschland. „Ik zie duidelijk in", aldus zeide hij, „dat de voortzetting van dezen strijd zal eindigen met de vernie tiging van een der beide strijdende par tijen. Churchill mag gelooven, dat dit Duitschland is. Ik weet, dat het Enge land zal zijn." Wij herinneren ons, dat in de maan den van spanning, die aan het uitbre ken van dezen oorlog voorafgingen, van verschillende zijden bij herhaling is be toogd, dat in een modernen oorlog er practisch geen overwinnaars meer kon den zijn, omdat ook de overwinnaars 2ooveel leed en schade zouden lijden, dat hun situatie na de overwinning niet zoo heel veel van die der overwonnenen Zou verschillen. Hoe dit ook zij, zeker is, dat Europa en heel de wereld noch bij een totaal vernietigd Engeland, noch bij een verpletterd Duitschland gebaat zouden zijn en dat zoowel het eene als het andere geweldige offers aan leed en ellende zou vergen. Een totale ver nietiging van het Britsche Rijk, tot welk Rijk de Führer verschillende malen te vergeefs toenadering heeft gezocht, zal Duitschland dan ook slechts als ijzeren consequentie van Churchill's volharden bij zijn eenmaal ingenomen standpunt noodgedwongen aanvaarden. Dat wat de wereld en Europa vóór alles noodig hebben, is vrede, vrede en rust om volgens de beginselen van recht en rechtvaardigheid een nieuw en beter en hechter en duurzamer gebouw van geestelijke en materieele welvaart voor allen zonder uitzondering op te trekken dan de jammerlijke en wraakroepende constructie, die te Versailles ineen werd getimmerd. Zou ter elfder ure de moge lijkheid daartoe zich nog voordoen, zoo dat geen nieuwe hecatomben aan de reeds gevormde zouden behoeven te Worden toegevoegd? De keuze, waarvoor de verantwoordelijke staatslieden in Europa zich gesteld zien, zou niet zoo moeilijk zijn, indien zij door de met dood en verderf bedreigde burgerbevol king, die reeds zoo zware offers heeft moeten brengen, zou kunnen worden gedaan. Nu de distributie van gesmolten vet eri reuzel en boter is ingevoerd en rauw vet en rauwe reuzel onder deze distributie niet zijn betrokken, wordt er van de zijde van het pu bliek een sterken aandrang op de slagers uit geoefend om rauw vet en reuzel te leveren, vaak in hoeveelheden veel grooter dan voor direct gebruik noodzakelijk. Er zijn consumen ten die namelijk een zekel'en voorraad willen Vormen en nu van den slager vragen hen aan dezen voorraad rauw vet of reuzei te helpen. Het bureau van den Nederlandschen sla gershond vestigt er de aandacht op, dat men in dezen het onmogelijke van den slager vraagt. Immers, de slager heeft geen grooter voor raad rauwe reuzel en rundvet dan de weke- lijksche slachting van vee hem oplevert. Versch rundvet kan niet meer uit het buitenland wor den ingevoerd zooals voor den oorlog het ge- Val was. De slager is genoodzaakt zijn weke- lijkschen voorraad vet en reuzel zoo goed moge lijk bij het vleesch onder de klanten te ver doelen, en het is dus heel normaal, dat men bij een pond vleesch niet meer .dan een Ons vet kan krijgen. Deze werkelijkheid heeft het publiek te aan vaarden en het is niet billijk om van den slager levering te vragen, waartoe hij beslist biet in staat is. In het Verordeningsblad is opgenomen een beschikking van den secretaris betreffende het dachten en doen slachten van varkens. In artikel I wordt gezegd, dat het slachten *h doen .slachten van varkens is verboden. Ar tikel n bepaalt, dat het verbod, gesteld in ar tikel I, niet geldt indien de Nederlandsehe Vee- bouderijcentrale ontheffing daarvan heeft ver end en de voorwaarden, zoo noodig aan deze Ontheffing te verbinden, zijn nagekomen. Deze beschikking treedt dadelijk in werking eh eindigt 1 Januari 1041. Zii kan worden aan gehaald als Slachtverbod 1940 Varkens. Het Kon. besluit van 11 Mei 1940 No. 6 is mgetrokken. Zondagmiddag om kwart vóór twee is op den £>am te Amsterdam een ongeluk gebeurd, dat den 58-jarigen G. W. H. Jansen, wonende in de dordaan, het leven heeft gekost. De man stak den rijweg over achter een pas serende tram om, welke naar het Centraal station reed. Hij lette daarbij niet op 't verdere tramverkeer, met het noodlottig gevolg, dat hij aangereden werd door een wagen van lijn 5. Hij ^erd tegen den grond geslingerd en kreeg een Shedelbasisfractuur. Tijdens het overbrengen door den G.G. en G.D. naar het Binnengasthuis ls de man overleden. Naar wij vernemen werd in een Zaterdag ge houden vergadering van de Federatie van Le derfabrikanten mededeeling gedaan, dat de °verheid plannen heeft, om alle bedrijfstakken d'e eenigszins te maken hebben met leder (le derfabrikanten, lederhandelaren, lederwarenfa- "Nkanten, schoenfabrikanten enz.) in één or ganisatie onder te brengen. Nu de omstandigheden ons dwingen zui nig te zijn met de levensmiddelen, is het zaak de toegekende rantsoenen zoo goed mo gelijk te benutten en onze maaltijden op zoodanige wijze samen te stellen, dat we van de beschikbare hoeveelheden zooveel mo- - gelijk profijt trekken. Doch hierbij moet men zich welbewust zijn van het feit, dat er een groot onderscheid bestaat tusschen het ge voel van verzadiging, dat men kan hebben na het eten van een maaltijd en dat overigens zeer weldadig kan zijn en het bevredigen van de werkelijke behoeften, die ons lichaam heeft. De mensch immers is geen wandelende vulkachel, die van zelf wel aan blijft, als er op tijd. de noodige brandstoffen aan toegevoegd worden. Be halve deze brandstoffen, die ons verzadi gen, is er nog iets anders noodig om het lichaam in stand te houden. De wetenschap, die zich met dit andere be zig houdt, is nog niet zoo erg oud, maar het is cok geen uitvinding van deze dagen. Het zou immers den schijn kunnen wekken, alsof de wetenschap thans voor den dag komt met een troostrijk doekje voor het bloeden bij de be perkingen die wij ons moeten opleggen. Dit is niet het geval; het is wel waar, dat deze we tenschap thans den tijd meeheeft en in deze dagen met meer dankbaarheid aanhoord zal worden dan in tijden, waarin overvloed ons deel is doch zij begrijpt ook, dat zij juist in deze dagen een zeer grooten plicht tegenover het volk heeft te vervullen, omdat het voornamelijk van haar zal afhangen, of de volksgezondheid on geschonden deze tijden zal kunnen doormaken. Om deze reden heeft zich een commissie van voorlichting uit den Voedingsraad gevormd, die prijs stelt op een zoo nauw mogelijk contact met het publiek, omdat, zooals de voorzitter van deze commissie, dr. L. C. Kersbergen, de zer dagen op een persbijeenkomst zeide, een goede doelbewuste verzorging van onze volks voeding een der grondslagen vormt van ons nationaal bestaan, zoowel in lichamelijk als in geestelijk opzicht. De beteekenis van een rationeele voeding voor de volksgezondheid vindt weliswaar een algemeene erkenning, doch hiermede wil nog niet zijn gezegd, dat in de praktijk ook dien overeenkomstig wordt gehandeld. Valt dit in normale omstandigheden, wanneer allerhande spijzen in overvloed beschikbaar zijn, reeds te betreuren, het gebrek aan inzicht en zorg op het gebied van onze- voedingspractijken doet zich uiteraard in veel ernstiger mate als een euvel voelen, wanneer als veiligheidsmaatregel tot een omvattende en ingrijpende rantsoenee ring wordt overgegaan. Daarin ligt geen reden tot bezorgdheid, mits de bevolking dan ook van de rantsoenen op zoodanige wijze gebruik weet te maken, dat daaruit een zoo nuttig mo gelijk rendement wordt verkregen. De rant soeneering behoeft ons dus geenszins tie ver schrikken zij kan een prikkel vormen om onze voedingsgewoonten aan te passen aan de gegeven mogelijkheden en ze in overeenstem ming te brengen met de eischen, die de voe dingsleer in het belang van onze gezondheid stelt. Het belang van het geven van voorlichting op dit gebied wordt door de Nederlandsehe Overheid reeds lang ingezien. De instelling van den Voedingsraad, een lichaam, dat uit het midden van den Gezondheidsraad is ontstaan, getuigt ervan hoe reeds eerder in overheids kringen het besef levendig werd, dat het voe- dingsvraagstuk een afzonderlijke en meer diep gaande behandeling vorderde. De Voedingsraad op zijn beurt, geleid door den drang om actief leiding te geven aan de voorlichting op voe- dingsgebied, heeft een Commissie van Voor lichting in het leven geroepen, waarin ver schillende organen, die zich reeds met het ge ven van voorlichting op voedingsgebied bezig hielden, zijn gecoördineerd. In deze Commissie van Voorlichting zijn ver tegenwoordigd: 1. het Nijverheidsonderwijs voor meisjes; 2. de Stichting de Commissie in zake huishoudelijke voorlichting; 3. de Stich ting Huishoudelijke Voorlichting ten plattelan- de; 4. de Stichting tot wetenschappelijke voor lichting op voedingsgebied. Op dezen grondslag is in de Commissie van Voorlichting een orgaan verkregen, dat door zijn samenstelling een nauwe samenwerking waarborgt tusschen de samenstellende stich tingen en met de onderscheidene overheids organen, die zich met de voedselvoorziening bezighouden. Dit heeft drie groote voordeelen en wel: ten eerste wordt aldus de zoo noodza kelijke eenheid in de voorlichting gewaarborgd; ten tweede wordt door het regelmatig contact met de overheidsorganen verzekerd, dat de commissie te allen tijde op de hoogte is van de ontwikkeling onzer voedselpositie en zoo mogelijk van op handen zijnde maatregelen; ten derde wordt door de inschakeling van de wetenschappelijke organen verzekerd, dat op den grondslag van de beschikbare feitelijke ge gevens een voorlichting wordt opgebouwd, die voor ons volkswelzijn de best denkbare resul taten waarborgt. Op de persbijeenkomst heeft de secretaris der Commissie voor Voorlichting, dr. E. G. van 't Hoog, privaat-docent in de voedingsleer aan de Universiteit van Amsterdam, een uiteenzetting gegeven over de beste voedingswijze en daarbij de volgende grondwet verstrekt, welke een denk beeld kan gevèn van de eischen, welke de prac- tyk der moderne voedingsleer stelt: 1. In den regel is het gebruik van bruin brood ver te verkiezen boven dat van wittebrood. 2. De aardappel vooral gekookt in de schil is een voedingsmiddel van buitengewone waarde, dat in alle kringen dagelijks behoort te worden genuttigd en heeft dan tot op zekere hoogte, wat vitamine C betreft, eenzelfde beteekenis voor onze voeding als fruit. 3. Vooral in de eerste maanden van het jaar is het gebruik van versch fruit geen luxe. Zoo dit niet mogelijk is, kunnen radijs, ramenas en rauwe wortel fruit gedeeltelijk vervangen. 4. Een dagelijksch gebruik van 2y2 ons groente is voor een volwassene gewenscht. 5. Men koope voornamelijk die groente, die het seizoen oplevert en gebruike bij voorkeur een gedeelte van de groente rauw. 6. Aardappelen en groente behooren zoo kort mogelijk te worden gekookt en met zóó weinig water, dat vrijwel niets behoeft te worden af gegoten. 7. Melk is niet alleen 'n belangrijk bestanddeel van de kindervoeding. Het is allerminst kinder achtig wanneer een volwassene dagelijks melk of karnemelk bij den broodmaaltijd gebruikt. Een hoeveelheid van 1 a 3 bekers per dag is, ook voor den volwassene, uit een voedingsoogpunt allerminst een luxe. 8. Uiteraard kan men de melk ook in koffie, in pap, in toespijs, in soep of in stamppot tot zich nemen; ook karnemelk verdient in dit ver band de volle aandacht. 9. Kaas en eieren doen aan volledigheid van samenstelling nauwelijks voor melk onder. Het dagelijksch gebruik hiervan kan daardoor in vele gevallen een belangrijke voedingsverbetering beteekenen. 10. Vleesch wissele men af met visch- en ka&s- gerechten. Deze tien punten kan men als de grondwet beschouwen van een verantwoorde voedings wijze. Als alle goede grondvoorschriften zien zij er eenvoudig uit. Bij hun practische toepassing bedenke men, dat onze voeding te belangrijk is om bij andere behoeften te worden achtergesteld. De tien punten beteekenen voor het meerendeel in wezen een terugkeer naar eenvoudige, van ouds vertrouwde vroegere voedingsgewoonten. De huisvrouw lette thans vooral op een goed ge bruik van onze bodemproducten in eenvoudigen vorm. Bovendien mag nimmer uit het oog wor den verloren, dat goed eten ook altijd smakelijk eten beteekent. Eten, met smaak genuttigd im mers, wordt beter en gemakkelijker verteerd dan spijzen, die wij met tegenzin of onverschillig heid tot ons nemen. Ook het betrachten van de noodige variatie in de samenstelling der maal tijden blijft een factor van groot gewicht. De Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsehe gebied, Dr. Seyss Inquart, heeft Zon dagmiddag geheel onverwacht een bezoek ge bracht aan het Openluchtmuseum, te Arnhem. Hoe onverwacht het bezoek was, moge blijken uit het feit, dat niemand van het bestuur aan wezig was, om den hoogen gast te ontvangen, Na bezichtiging van het hoofdgebouw, maakte Dr. Seyss Inquart een rondwandeling over het uitgebreide terrein. Een geweldige regenbui maakte een ontijdig einde aan de wandeling. Niettemin heeft de Rijkscommissaris zich een goed idee van het museum kunnen vormen. Vervolgens bracht Dr. Seyss Inquart een be zoek aan „De Hooge Veluwe". De hooge bezoe ker werd hier rondgeleid door den heer S. van Deventer, secretaris-penningmeester van de stichting, terwijl ook de heer Kröller zelf aan wezig was. M'ede werd Dr. Seyss Inquart inge licht door den conservator, den heer Auping. Langs het St. Hubertusslot begaf de Rijkscom missaris zich naar het eigenlijke museum, waar hij ongeveer een uur verbleef en veel belang stelling aan den dag legde voor het geëxposeer de. Dr. Seyss Inquart, die, wat „De Hooge Ve luwe" betreft, goed geïnformeerd bleek te zijn, had vooral interesse voor het Dürerboek. Het hoofdbestuur van de Nederlandsehe Dans Liga deelt mede, dat de Nederlandsehe organi satie van kunstenaars „De Nok", welke als zoo danig is erkend door het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, hem heeft gemachtigd, mede naar aanleiding van een conferentie met het hoofd van het departement voornoemd, de verdere organisatie op zich te nemen van het Nederlandsehe dansonderwijs. Ten einde deze organisatie in korten tijd aan haar doel te doen beantwoórden, heeft de N.D.L. een programma van opbouw ontworpen. Voorop zal staan het kunstenaar zijn en de vakbekwaamheid. O.m. zal ingesteld worden een Nederlandsch dansonderwijsdiploma, zonder welk na een bepaalden tijd geen onderricht meer mag worden gegeven. Het programma van den opbouw omvat ver der: verruiming van de werkmogelijkheid voor danskunstenaars, aanvragen voor subsidies, ont- werp-examens voor leerkracht in de verschillen de hoofd-dansvormen met de aan het Neder landsehe dansonderwijsdiploma te verbinden voorwaarden, overgangsbepalingen betreffende 't verleenen van het voornoemde diploma aan reeds langeren tijd erkende vakkundige leer krachten, maatregelen tot het. verwijderen van alle misstanden op dansgebied, 'n financierings plan uit eigen kring, instelling van sociale voor zieningen e.d. De heer Y. G. van der Veen Hzn., algemeen directeur van „De Arbeiderspers", is in den ouderodm van 56 jaar te Amsterdam overleden. JAARSVELD, 414.4 RL NCRV-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.45 Gramofoonmuziek, 9.30 Quin- tolia en gramofoonmuziek, 10.3011.15 Gramofoonmuziek. 12.15 Gramofoonmu ziek, 12.45 Berichten ANP, 1.00 Amster- damsch Salonorkest en gramofoonmuziek, 2.30 Gramofoonmuziek, 3 30 Gramofoon muziek. 3.45 Christelijke liederen (gr.pl.) 4.45 Gramofoonmuziek, 5.15 Berichten ANP, 5.30 NCRV-orkest, 6.45 Gramofoon muziek, 7.00 Vragen van den dag (ANP), 7.30 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 ..Een gezonde geest in een gezond lichaam", lezing. 8.50 Orgelconcert en zang, 9.30 NCRV-or kest, 10.00 Gramofoonmuziek, 10.1510.30 Berichten ANP en sluiting. KOOTWIJK, 1875 AI. 7.30 Wij beginnen den dag. 8.00 Berich ten ANP, 8.15 Gramofoonmuziek, 12.00 John Kristel en zijn Troubadours, 12.45 1.00 Berichten ANP. 1.45 Gramofoonmu ziek, 2.15 Rococo-octet, 2.40 Gramofoon muziek. 2.45 Musiciuette en soliste. 3.30 Gramofoonmuziek, 5.15 Berichten ANP. 5-30 KRO-Meloaïsten en solist, 7.00 Vragen van den dag (ANP), 7.20 „Bakfietsperike- ien". vraaggesprek, 7.35 KRO-orkest. 8.15 Berichten ANP, 9.00 Gramofoonmuziek. 9.40 Wij sluiten den dag. 10.15—10.25 Be richten ANP. De Raad voor de Scheepvaart heeft vóór den aanvang van de zitting uitspraak gedaan inzake het scheefvallen van het motorschip „Hasewint" in de haven van Wismar (Mecklenburg) op 30 Januar 1940. De Raad is van oordeel, dat' het ongeval, aan het motorschip Hasewint" overkomen, geheel is te wijten aan onoordeelkundige en onvoor zichtige belading van het schip, waarvoor de kapitein ten volle aansprakelijk is. De kapi tein wil het scheefvallen van het schip toe schrijven aan den zwaren sneeuwval op den dek last. De Raad kan toegeven dat. indien zich inderdaad, zooals de kapitein verklaarde, een halve meter sneeuw co :1e deklast heeft be vonden, dit op zichzelf een ongunstige factor was, doch de Raad oordeelt tevens, dat 't lelie winterweer, waardoor de kapitein werd verrast, in zooverre gunstig heeft gewerkt, dat, indien het niet zoo hard had gevroren en zich geen ijs in het vaarwater had gevormd het schip ver moedelijk zou zijn gekapseisd. Ook al kan men aannemen, dat de kapitein door den zwaren sne; iwval was gedupeerd, dit neemt de door hem gemaakte fouten geenszins weg. De kapitein was van plan met een geheel onzeewaardig schip de reis naar Zweden te on dernemen. Het is in zekeren zin gelukkig, dat de onstabiliteit reeds vóór het vertrek aan den dag is getreden. De Raad acht de tekortkomingen van den kapitein zeer ernstig en straft hem door hem de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein te varen op een schip, als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet, voor den tijd van één maand. Bovendien a^ed de Raad uitspraak ir.zake de klacht van den inspebteur-gene'raal voor de Scheepvaart tegen den kapitein van het motor schip „Nejaco" wegens het niet-opvolgen der voorschriften, in oorlogstijd voor het aandoen der Nederlandsehe zeegaten gegeven. De Raad is van oordeel, dat de klacht ge grond moet worden verklaard. De aangeklaagde had op de hoogte behooren te zijn met het desbetreffende voorschrift van de „Zeemansgids voor de Nederlandsehe kust". Hij heeft onverantwoordelijk gehandeld door, wetende, dat er oorlogstoestand be stond, geen kennis van dat voorschrift te nemen en het Molengat, ondanks het be staande verbod, in te varen. Aldus heeft aangeklaagde zijn schip en de opvarenden aan groot gevaar voor de aldaar liggende mijnen blootgesteld. De Raad straft daar om den aangeklaagde door hem de bevoegd heid te ontnemen om als kapitein te varen op een schip, als bedoeld bij art. 2 van de Schepenwet, voor den tijd van veertien dagen. Zijne Hoogw. Excellentie de Aartsbisschop van Utrecht, heeft Zendag 21 Juli j.l. in de kapel van het Groot Seminarie „Rijsenburg" te Driebergen de H. Wijding van het Priesterschap toegediend aan de Eerwaarde Fraters Casimirus Mentink en Andreas de Wit van de Orde der Cisterciënsers te Diepenveen; het Diaconaat aan den Eerwaarden Frater Aelredus Ruiten van de Orde der Cisterciënsers te Diepenveen; het Subdiaconaat aan de navolgende Eer waarde Heeren Theologanten van het Groot Seminarie „Rijsenburg" te Driebergen: S. O. Adema, P. J. Beekman, W. C. Boelens J. F. Bos, A. Th. M. Bouwman, A. P. Braak huis, N. D. Brar.dsma, J. A. J. de Bree, A. M M. Carree, J. W. van Daatselaar, J A de Groot. H. J. Heyman, L. J. van Jaarsveld, W. J. Jon- gerius, J. A. Klasen, J. A. J Kleyberg, P. Kok A. G. Menting, A. H. van der Meulen, H. J. Meulenbroek, K. L. Reekers. B. P. F. Rohling, A. H. Schlütken, A. J. E Schuttelaar, H G. Sleyfer, A. S. J. L. Snoeren, B. L. J. Stockmann, N. Th. Stolwijk, J. J. M. Veldman, A. J. H. Vis- scher, J. A. M. Wetermans en J. A. Wielens, alsmede aan den Eerwaarden Frater Mauritius Janssen van de Orde der Cisterciënsers te Die penveen; de Tonsuur aan de navolgende heeren Theo loganten van voornoemd Seminarie; J. W. Aar- nink, P. W. Arts, J. H. B. J. Austie, F. C. van de Bilt, B. J. H. Bless, H. W. Boss, F. A. Bren- ninkmeijer, J. A. J. Geertman, P. R. Geurts, D. H. H. Hettema, J. J. de Jager. B. J. Kemme, G J. Misdorp, C. H. J. Reyers, J. W. van Rui tenbeek, H. J. D. G. Savenije, H. J. W. Thielen, H. C. W. van der Vegt, G. A. Veldhuizen, J. G. de Vos, Th. H. van der Vossen, H. J. A. M. Wansibk, G. J. Wierink en M. J. M. Zurlohe. f f - v -?<- i <5: ,->*«» De stevige bries leverde ideale windsterkte voor de wedstrijden van de Kaagweek, die zich in een groote belangstelling kunnen verheugen Als uitvloeisel van de maatregelen, genomen door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsehe gebied, met betrekking tot S.D.AP. en N.V.V., is ook de leiding der N.V. Drukkerij en Uitgevers-maatschappij De Ar beiderspers in andere handen overgegaan. De directie der genoemde naamlooze vennootschap wordt voortaan gevoerd door den heer H. J. Kerkmeester, op wien derhalve alle bevoegd heden, bij wet, statuten of gebruiken aan de directie toegekend, op 20 Juli 1940 in vollen omvang zijn overgegaan. Op den Rijksstraatweg GoorDelden, is Zon dagmiddag een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij de 63-jarige heer M. uit Goor het slachtoffer werd. M. kwam per rijwiel van het z.g. Gonders- dijkje met de bedoeling naar Goor terug te keeren. Op hetzelfde oogenblik naderde uit de richting Goor een auto, waarmede M. in bot sing kwam. Bij deze aanrijding bekwam het slachtoffer ernstige wonden aan voor- en ach terhoofd. Dr. L. Kwitser uit Goor verleende ter plaatse geneeskundige hulp, terwijl pastoor A. C. H. Vossenaar uit Goor geestelijke bijstand bood. Het slachtoffer werd vervolgens per auto in hoogst ernstigen toestand naar het R.K. Zie kenhuis te Hengelo (O.) vervoerd, waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. De Nederlandsehe bloembollen hebben, on danks den oorlog, toch voldoende aandacht in het buitenland; dit blijkt uit de vraag die thans gekomen is uit Amerika. Er zijn belangrijke orders uit Amerika ontvangen voor de verzen ding van bloembollen, doch niemand weet op welke wijze aan die orders kan worden voldaan. Immers zijn de normale verbindingen niet aanwezig en de export brengt thans groote risico mee. Bovendien zijn de kosten voor het trans port belangrijk hooger. Echter, de Hollandsche bloembollenexporteurs blijven met aandacht de mogelijkheden volgen die er zijn, om toch nog van het teveel aan bloembollen, dat in het komende veilingseizoen zal ontstaan, door export nog zooveel mogelijk te verwerken. Ook is in de kwestie van de be taling van het export product nog een moei lijkheid die thans nog niet opgelost kan worden. De persdienst van de N.SB. bericht: De auditeur-militair te 'sGravenhage heeft aan den afweerdienst der N.SB. medegedeeld, dat thans de naam bekend is van den militair die op Maandag 13 Mei J.l. het doodelijke schot heeft gelost op den N.SB.-er C. J. W. Noorden dorp te Wassenaar. Het onderzoek door de po litie is nog niet afgeloopen. De heer Noorderdorp werd op 13 Mei uit zijn woning gehaald om te worden geïnterneerd, zonder dat van eenige bevoegdheid tot deze interneering is gebleken. Nauwelijks zijn woning uitgetreden, werd de heer Noordendorp neergeschoten door een van degenen, die hem kwamen interneeren. Bon 71 tot en met 80 uit het brood- bonboekje. Geldig tot en met 28 Juli (eventueel tot en met 1 Augustus). Recht gevend op: totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. Iedere enkele bon geeft recht op 125 gram roggebrood. Bon 35 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 2 Aug Recht gevend op: Half pond koffie of Half ons thee. Bon 80 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 25 Juli. Recht gevend op: Een kilogram suiker. Bon 75 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 26 Juli. Bon 90 uit 't Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 9 Aug. Recht gevend op: Half pond tarwebloem, of tarwe meel, of boekweitmeel, of rogge- - bloem, of roggemeel of zelfrijzend bakmeeL ai (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) Zegel „Periode 3". Geldig tot en met 11 Aug. Recht gevend op: Twee Liter petroleum. Bonnen 67 en 68 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig tot en met 28 Juli. Recht gevend op: Half pond boter, of margarine, of vet per bon. Bon 95 uit het Algemeen distribu tiebonboekje, geldig tot en met 11 Augustus geeft recht op: 250 gram rijst of rijstemeel. Bon 100 uit het Algemeen distribu tiebonboekje, geldig tot en met 11 Augustus geeft recht op 250 gram havermout of havervlokken of gort of grutten. Bon 105 uit het Algemeen distri butiebonboekje geldig tot en met 11 September geeft recht op 100 gram maizena of griesmeel of pud dingpoeder. Bon 110 uit het Algemeen distri butiebonboekje, geldig tot en met 11 September geeft recht op 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. In verband met de vele gestelde vragen deelt het bestuur van de Roomsch Katholieke Federatie mede, dat le. Volgens het concentratieprogramma van de voetbalbonden de Katholieke voetbal ver eenigingen als zoodanig blijven bestaan, 2 e. Geen acties moeten worden ondernomen of wijzigingen in de organisaties moeten wor den aangebracht voordat daaromtrent ran bondswege mededeeling wordt gedaan. Het Museum van de Vlaamsche Letterkunde, gelegen aan de Minderbroedersrui te Antwer pen, wordt van Zaterdag 20 Juli af. op nieuw toegankelijk gesteld voor het publiek. De opening heeft plaats des middags 3 uur en, zal xr.et een kleine plechtigheid gepaard gaan. \an de sluiting van het museum, sedert een drietal maanden, in verband met de tijdsom standigheden, werd door den conservator, den heer Schmoock, en diens medewerkers, gebruik gemaakt om de indeeling te verbeteren en ver scheidene nieuwe zalen in te richten. Zondagavond om ongeveer 11 uur geraakte een 34-jarige machinist van een te Zwartsluis gelegen sleepboot van de Zuiderzeewerken bij het overstappen van de eene op de andere boot te waten. De man verdronk jammerlijk. Zijn Ujk is Maandagochtend opgehaald. De Haagsche politie heeft aangehouden den 28-jarigen koopman E. E., die tijdens de oor logsdagen te Rotterdam int het huis van be waring was vrijgelaten en zich nog steeds op vrije voeten bevond. De officier van justitie te Rotterdam had zijn opsporing en aanhouding verzocht, daar hij nog drie jaren gevangenis straf moet ondergaan. Hij is naar Rotterdam overgebracht. Dezer dagen is onder auspiciën der NBB. een .Nederlandsch Middenstandersfront" opgericht, waarvan de heer J. H. Scholte te Den Haag als leider zal optreden. De Nederlandsehe Bank publiceerde heden de volgende valutakoersen: Uitbetaling Berlijn 752875.43 Uitbetaling Zurich 42.72—42.81 Uitbetaling Brussel 30.1130.17 Uitbetaling Stockholm 44.8144.90 Uitbetaling Heisingfors 3.813.82 Uitbetaling New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Zwltsersch bankpapier 42.6742.86 Zweedsch bankpapier 44.7644.94 Belgisch bankpapier 30.0830.20 New York bankpapier 1.86141.9014 Leeuwarden. Geëxamineerd 7 manl. en 1 vrl. candidaat, van wie slaagden de heeren H. Boersma te Marrum, R. J. Hoekstra en J. Of- fringa, beiden te Leeuwarden en mej. K. Kuipers te Birdaard; de overige 4 candidaten slaagden voor het A of B-gedeelte UTRECHT. Volledig examen: mej. C. Burg- graaff, Bussum en de heeren L Duyst, Spa kenburg, A. J. Verschuur. Utrecht. A-gedeelte: de heer H. C. Ipenburg, Leusden. B.-gedeelte: de heeren J. van Dijk, Amersfoort en H. A. Nieuwesteeg, Utrecht. Bij de dezer dagen gehouden eindexamens van de Ned. R.K. Kerkmuziekschool ,Bt. Caeciiii" te Utrecht, verwierven 't laureaat (einddiploma met voor alle vakken minstens voldoende), de heeren P. Hupperts, Gulpen, en A van Dalen, Naarden 's HERTOGENBOSCH. G. A. A. Boushet, M. J. G. Nouwen, M. H. Raemaekers, G. J. ten Velde, J. G. Plas, E. J. M. A. Deckers, C. H. Tonsbeek, allen te Maastricht; M. Bogmans, A. F. van Oss, P. J. W. v. d. Berg, M. A. G. v. d. Linden, L. M. S. Rek, allen te Oirschot. 's GRAVENHAGE. Geëxamineerd 8 candida ten. Geslaagd: A. L. Benthem, Zeist; J. E. A. Knijff, Delft; C. J. Heitzman, Monster; D. B. M. van Nlerop, Rotterdam; C. W. Merhottein, 's Gravenhage; W. C. M. Mars, Utrecht; D. Roosjen, Nes en E. J. Meyer, Amsterdam. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor 2en stuur man groote handelsvaart de heer H. P. G. M. Moonen en voor 3en stuurman groote handels vaart de heer G. C. A. Moree.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5