DUUR* Geallieerd- plan tot vernietiging der Roemeensche olie-industri Verduistering Cordell Huil aan het woord te Havana Britsche aanvallen op open steden Luchtaanvallen op Engeland HYPOTHEEKHOUDERS DEMHAAG? ie NA DE RADIOREDE VAN LORD HALIFAX VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS dan Publicatie van geheime documenten voortgezet Verhouding tot Europa en economische samenwerking DINSDAG 23 JULI 1940 - AVONDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22508 Algemeene overwegingen Personeel en organisatie Voorstel over België OOK ESTLAND DEEL DER SOVJET-UNIE Bodem tot bezit van het geheele volk verklaard De Europeesche bezittingen in A merika ,JVIessagero" spreekt van „een held die beeft" Geheime manoeuvres der Amerikaansche vloot Bombardementen sedert Vrijdag verveelvoudigd OOK CANADA WIJST HET VREDESAANBOD AF Engelschen bereiden zich voor op oorlog in eigen land Schenking aan „De Lakenhal" te Leiden Steuncomité N. S. 1940 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Duitsch legerbericht: Ook weer Britsche aanvallen op Noord- en West-Duitschland Luxe-auto in een sloot Twee militairen naar het ziekenhuis EEN BOODSCHAP VAN KARDINAAL SUHARD Decoux ook gouverneur van Fransch Indo-China NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen! Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Vooi prijzen der „Omroepers" zie de rubriek ÊERLIJN, 22 Juli. (D. N. B.) Het ministerie van Buitenlandsche Zaken publiceert uit het zesde „puitsche Witboek zeven nieuwe docu menten uit de geheime politieke documenten van den generalen staf. Document no. 30 is een bericht van den spe ciaal gevolmachtigden van de Fransche regee ring, Leon Wenger, van 1 October 1939. Het be richt meldt, dat alle voorbereidingen voor de radicale vernietiging van de Roemeensche pe troleumindustrie getroffen zijn. In het bericht wordt o.a. gezegd: Het onderwerp van de speciale opdracht, waarmede Wenger door den minister van Openbare Werken is belast, is het opstellen van een programma voor de eventueele vernie ling der hoorplaatsen, raffinaderijen, voorraden en transporten alsmede eventueel de organisa tie van de middelen en wegen tot het uitvoe ren van deze opdracht. Deze onderneming, heeft evenals het door de geallieerden in 191C verlangde, ten doel, te verhinderen dat Duitsch. land het grootste gedeelte van de olievoorra den krijgt, die het uit Roemenië kan betrek ken en dat voor een zoo lang mogelijke periode Opgemerkt moet worden, dat de jaarlijksche productie van Roemenië zes millioen ton be draagt, d.w.z. ongeveer het drievoudige van de hoeveelheid, die in 1916 werd geproduceerd. Het binnenlandsche verbruik bedraagt onge veer een kwart der productie, dus ongeveer 1.5 millioen ton. Wanneer de transportmiddelen hiertoe bestonden, zou een uitvoer van 4.5 mil lioen mogelijk zijn. Er moet echter nog meer verwoest worden, want hgt Roemeensche ver bruik zou onder Duitsche heerschappij met ae helft kunnen worden verminderd en het ver- nielingsplan moet, voor zoover mogelijk, volle dig zijn. Wenger is op 16 September in Boekarest aan gekomen in gezelschap van kapitein Pierre Angot. Hy heeft zich denzelfden dag in ver binding gesteld met den Franschen ambassa deur, met den ambassadeur Spitmuller, han delsattaché Sarret en den militairen attaché generaal Delhomme. Reeds vanaf de eerste be spreking is het wegens den omvang van de op dracht en wegens de noodzakeiykheid, de me thoden te gebruiken, die vereischt worden voor het personeel en de verdeeling der industrie, noodzakelijk gebleken, dat Wenger de heeren Coulon, de Montlebert, de Panafieu, Maratier, Chauchois, Bouvier en Delage in de aangele genheid betrok. Bovendien heeft de Fransche minister van Oorlog de heeren Boncenne en Chapeket ter beschikking gesteld van Wenger, die later zijn aangekomen. Deze medewerkers zijn alle Franschen en wel ingenieurs der pe- troleummaatschappyen. zy zijn in den rang van officier aangesteld. Iedere ingenieur is specialist op een bepaald gebied van de petro- leumwinning. Op 18 September heeft ambassadeur Thier ry Wenger voorgesteld aan den Britschen ge zant, Sir Reginald Hoare. Dit contact kwam te gemakkelijker tot stand, omdat zich onder het gezantschapspersoneel en onder de Engelsche ingenieurs verscheiden personen bevonden, die twintig jaar geleden met Wenger hebben sa mengewerkt by het taxeeren van de in 1916 ge laste vernielingen. Wenger is in contact geko men met kolonel Cubbins, majoor Watson en den heer Hasterson en heeft deze heeren voor gesteld aan de heeren Angot en Coulon. Het ar beidsproces bestond in 't opstellen van een of ie. ver gezegd twee programma's door de Franschen en in de controle en eventueele critiek daarop door de Engelschen. Om doeltreffend te zyn, moet een vernieling der petroleumindustrie, voor zoover mogelijk, zich tot alle deelen van de industrie uitstrek ken, n.l. productie, transportwezen, voorraden en raffineering. Het rapport van Norton Grifith van 21 Januari 1917, het Duitsche rapport over de vernieling van 1916 en de conclusies van de Engelsch—Fransche commissie van 1919 tot 1921 toonen aan, dat een geïmproviseerde ver- hieling niet geheel en al doeltreffend kan zijn. Overigens geeft de gebruikeiyke uitdrukking Tot op den laatsten dag was er veel belangstelling voor de zeilwedstrijden Van de „Kaagweek". De stoelen langs den kant vormden practische tribunes de petroleumbronnen verbranden" slechts een gering gedeelte van het programma weer. Ver heid moeten worden de installaties voor het loren, voor de productie, voor het vervoer en voor het raffineeren. Brand zou alleen slechts schijnbare resultaten opleveren. De Duitschers kunnen in een jaar een aanzienlijke productie bereiken, doordat zij met het niet vernielde materiaal een aantal installaties voor raffina derijen en het boren kunnen oprichten. Men mag niet vergeten, dat een boorput in drie maanden is te maken, doch dat men voor het bouwen van een raffinaderij twaalf maanden noodig heeft, zelfs indien het benoodigde ma teriaal ter plaatse beschikbaar is. Tenslotte kan een brand dikwyis leiden tot de vernieling van de opslagplaatsen en dus tot een geweldig blijvend verlies voor het land. Een dergelijk gevaar moet men op den koop toe ne men, indien de tijd dringt. Men heeft alles doelmatig voorbereid, om overal een systemati- che vernieling te bereiken van alle stukken, opdat vermeden wordt, dat men door het mon- teeren van onderdeelen van half vernielde in stallaties een volledige installatie kan verkrij gen. Op grond van deze overweging hebben wij een tweeledig programma opgesteld. Ten eerste: een programma voor snelle vernieling dat in 24 uur ten uitvoer kan worden gelegd (met een arbeidstijd van tien uur per dag) en wel met de ter plaatse beschikbare middelen. Dit plan omvat slechts de belangrijkste boorterreinen, (80 pet. der productie) alle raffinaderijen, pompstations en de voorraden. Tot dit pro gramma behoort eveneens de eventueele ver deling van bepaalde opslagplaatsen. Het opent het vooruitzicht, dat de petroleumindustrie voor minstens zes maanden voor 75 pet. van de productie is uitgeschakeld. Ten tweede: een systematisch programma eischt voor zyn ten uitvoerlegging een termyn van tien dagen tot een maand. Hierdoor kan de productie voor 90 pet. worden getroffen, de belangrijkste op slagplaatsen gespaard biyven en een betere vernieling van de transportmiddelen bereikt worden. Bij dit programma behoort ook het ge bruik van ontplofbare stoffen. Ter voorberei ding zijn reeds eenige maatregelen genomen voor het aanleggen van een net van modder- stroomen, waardoor de boorputten „gedood" kunnen worden, voordat men ze vernielt. By .beide methoden moet voor alles het materiaal worden vernield. Een brand is slechts de vol- ooiing en voleinding van het vernielingswerk. Document no. 32 uit het zesde Duitsche Wit boek is een bericht over een vergadering van de Fransche oorlogscommissie van 9 April 1940. Hierin wordt gezegd: Minister-president Reynaud verstrekte inlich tingen over den toestand. Hy is van meening dat in het gebied van Narvik onmiddellijk opge treden moest worden, omdat het üzererts van groote beteekenis is voor den afloop van den oorlog. Hij vestigde de aandacht erop, dat thans een wedloop is begonnen tusschen Duitschland en de Geallieerden. Admiraal Darlan stelt voor: ten eerste: in België binnen te rukken. Ten tweede: drijvende riviermynen te gaan gebruiken. Ten derde: plaatselijke aanvallen op het Noord-Oost front te doen. Ook Gamelin verklaart zich voor het binnen rukken in België. Ten slotte wordt het volgende eenstemmige besluit genomen: De regeering zal trachten, de toestemming, van de Belgische regeering te verkrygen voor de operaties in België. Als deze toestemming wordt verkregen, zal de operatie ten uitvoer worden gelegd. In dit geval zullen riviermynen worden gebruikt. Verder zal de regeering de Noorsche regeering mededeelen, dat zij op de ondersteu ning van Frankrijk rekenen kan. Een met kogel gaten doorzeef de looden pina kel van de in restauratie zijn de oude kerk te Rhenen wordt door den lood gieter onder handen geno men REVAL, 23 Juli (DN.B.) Ook de derde Oostzee-staat, Estland, heeft besloten zich bij de Sovet-Unie aan te sluiten. De Kamer van Afgevaardigden heeft gistermiddag een verklaring over de toetreding van de Est- landsche radenrepubliek tot de Sovjet-Unie aangenomen. In de Maandagavond gehouden bijeenkomst van de Estlandsche Kamer heeft de minister van Landbouw, Joeaeaer, het noodzakelük ge noemd dat de grond tot bezit van het geheele volk verklaard wordt en dat voor den boeren stand faciliteiten worden geschapen. Na een langdurig debat, tijdens hetwelk alle sprekers zich in denzelfden zin uitlieten, werd een commissie gevormd, die een dienovereen komstige verklaring zal opstellen. Zonsondergang 23 .Tnli 21.46 Zonsopgang 24 Juli 5.47 Zonsondergang 24 Juli 21.45 HAVANA, 23 Juli. (D.N.B.). In de con ferentie der Amerikaansche ministers van Buitenlandsche Zaken werd Maandag het woord gevoerd door den minister van Bui tenlandsche Zaken der Vereenigde Staten, Huil. Hij verklaarde, dat bepaalde krachten bezig zijn de „internationale moraal" te ver nietigen. Verscheidene naties waren daar- door reeds getroffen. Haar souvereiniteit was met voeten getreden. Het zou tragisch zyn wanneer Amerika onverschillig toezag en zich verbeeldde, dat dit gevaar niet ook naar Amerika zou kunnen komen. Er bestaat gevaar, zeide Huil, dat pogingen worden ondernomen, met alle middelen eenige der Amerikaansche landen economisch onder controle te brengen en politiek te doordringen en tusschen Amerikaansche republieken arg waan en strijd te zaaien. Dit gevaar dwingt tot gemeenschappelijke beraadslaging over afweer- maatregelen, in de eerste plaats op economisch gebied. De oorlog in Europa heeft normale af zetmarkten gesloten, de koopkracht verminderd en in eenigr gevallen geleid tot het opslaan van overschotten, waarvan de uitvoer van het aller grootste belang is. Aan den anderen kant zal na afloop van den oorlog in Europa vraag naar goe deren en levensmiddelen ontstaan, welke hervat ting van het internationale handelsverkeer nood zakelijk zal maken. Helaas ziet men zich voor twee tegenoverge stelde handelsmethoden geplaatst: vrijhandel tegen reglementeering. De Amerikaansche lan den zouden onder reglementeering niet kunnen bloeien. Huil verklaarde de noodzakelijkheid in te zien van een overgangsperiode, doch op den langen duur zou slechts vrijhandel kunnen be vredigen. Intusschen dienden de Amerikaansche landen hun handel onder elkaar uit te breiden en aan te vullen. De regeering der Vereenigde Staten, aldus Huil, draagt haar deel by door deelname aan de inter-Amerikaansehe economi sche commissie, aan de inter-Amerikaansche centrale bank en aan de commissie, die tot taak heeft, de productie van Zuid-Amerikaansche producten te verbeteren en op te voeren. Om echter de urgente problemen op te lossen dienen mogelijkheden geschapen te worden voor regel- matigen afzet van overschotproducten en voor de grootst mogelijke vergemakkelijking van den handel tusschen de Amerikaansche naties. De Bank voor den Buitenlandschen Handel te Washington is hierbij reeds behulpzaam. Thans zal Washington maatregelen nemen om den om vang en de wijze van deze hulp aan den handel uit te breiden, zoowel financieel alsook waar het ondernemingen op langen termyn betreft. Hier bij hoopt Washington op begrip en medewerking van de zyde der andere twintig republieken. Verder heeft Huil uiteengezet, dat een op lossing van de inter-Amerikaansche econo mische problemen niet voldoende was om den vrede en de veiligheid op het Westeiyk Half rond te behoeden. „Duistere krachten" zijn in Amerika aan het werk om het in het verderf te storten en willig te maken voor buitenland sche doeleinden. Haar einddoel is de poging om, aldus Huil, de Amerikaansche republieken te overheerschen in buitenlandsch belang. Daar tegen afweermaatregelen te nemen kan echter geen vreemde staat euvel duiden. Het derde punt is de kwestie van de Euro peesche bezittingen in Amerika. Tot dusverre hebben zy geen gevaar voor Pan-Amerika ge vormd, maar dit mag niet toelaten, dat zy ob jecten voor ruilingen of strijdgebieden worden. Iedere poging om den status quo te wyzigen, hetzy door afstand of overdracht of verminde ring van de tot dusverre bestaande controle macht zou voor alle Amerikaansche republieken aanleiding zyn tot ernstige en onmiddeliyke bezorgdheid. De regeering der Vereenigde Sta ten stemt toe in het voorstel van een collec tief beschermheerschap voor dergeiyke geval len, zonder dat dit de instelling van speciale belangen in deze gebieden met zich mee zou mogen brengen. Zoodra de toestand het zou veroorloven zouden zij de bezittingen terug geven of onafhankelijk verklaren ingeval zy in staat zouden zijn tot zelfbestuur. Ten slotte keerde Huil zich tegen „verdraaide voorstellingen", die de laatste weken door ver- antwoordeiyke en onverantwoordeiyke instan ties in omloop gebracht zyn ten aanzien van het doel dezer conferentie. Men Is hier byeen- gekomen, zoo verklaarde Huil, om dringende problemen te bespreken. Men wil echter van niemand in de wereld iets. Men is vrij van den geest van vijandschap tegen welke natie ook, maar men kan niet vermijden zich bewust te worden van de gevaren waartegen men zich moet verdedigen. Desondanks zoo besloot spre ker, geef ik niet het geloof aan de menschheid en het geloof aan den terugkeer van een vreed zaam wereldverkeer op, waaruit Amerika in ieder geval geen ander land wil uitsluiten. Gelaatsstudie onder het jeugdig audito rium bij de opvoering der lotgevallen van Hans en Grietje in het nieuwe openluchttheater op 't Minerva-terrein in Amsterdam-Zuid ROME, 23 Juli (D.N.B.) De radiorede, welke Halifax gisteren heeft gehouden, heeft in politieke kringen te Rome een ailertreurigsten indruk gemaakt. Uit deze rede blijkt, zoo zegt men, een byna angst wekkende onbekwaamheid om het begin van den heropbouw van Europa te begrypen en een volslagen gebrek aan eerlijken wil om daarmee samen te werken. Uit zyn woorden spreekt een geslacht, dat elk contact met het heden heeft verloren. Ove rigens wordt deze rede beschouwd als een laatste, vertwijfelde roep om hulp aan de Vereenigde Staten. De Romeinsche ochtend bladen onthouden aan de rede van Halifax niet hun spot. Volgens Stefani schrijft de „Massagero" in een commentaar op de radiorede van Halifax o.m.: „Lord Halifax' woorden hadden accenten van een held die beeft. Zyn rede tot „de volkeren der Dominions en der Vereenigde Staten" kon digt den Engelschen een wet aan van verplich ten zelfmoord, te weten den oorlog tot het einde toe, en verbergt niet dat het. om zelfmoord gaat. Halifax zegt inderdaad„Wij weten dat wy alles op het spel zetten." Ook zoo vervolgt de „Messagero" maakte Churchill's minister gebruik der formule van Mussolini: „Vrede in rechtvaardigheid". Maar de Duce sprak over zulk een vrede in tegenstelling tot het onrecht van Versailles. Engeland wil de ketenen van Versailles door iets beters vervangen, maar wil zyn heerschzuchtige expansie-plannen niet opgeven; waar zou men dus aan toe zijn, als de pax Brittannica, een Britsche vrede, moest overwinnen? Maar deze zal niet komen en waarschijnlijk is zelfs lord Halifax daarvan overtuigd." De Britsche bladen juichen de radio-rede van Halifax toe. De „Times" verklaart: „Groot Brittannië" is vastbesloten de be ginselen te doen overwinnen, die het empire dierbaarder zyn dan het leven. Deze be ginselen zyn de vrijheid van 't woord, de vryheid van gedachte, de vrijheid van godsdienst, de vrijheid van de pers, de vrije ontplooiing der individuen en der naties. Het empire en zijn bondgenooten zullen tot den laatsten man tegen de „ontkenning van een beschaafd bestaan" strijden. LONDEN, 23 Juli (D.N.B.)Reuter meldt uit Honoioeloe, dat eenheden der Amerikaansche vloot de haven van Honoioeloe zyn uitgeloopen om „geheime manoeuvres" in volle zee te hou den. Men gelooft, dat eenige van deze schepen koers zetten naar de Kerstmiseilanden in het zuiden van den Stillen Oceaan, welke gemeen schappelijk door de Vereenigde Staten en Enge land worden geregeerd. BERLIJN, 22 Juli (D.N.B.) Uit een zorg vuldige registratie van de vijandelijke lucht bombardementen van den laatsten tyd blijkt, dat de Britsche luchtmacht haar aanvallen op niet-militaire doelen sedert Vrijdag, den dag van de rede van den Fiihrer, verveelvoudigd heeft. Groot was het aantal geworpen bom men en daarmede in geen verhouding staande de geringe militaire schade. Het is duidelijk te zien. dat de vijand er op uit is, de Duitsche burger bevolking te treffen. Talrijke Duitsche plaatsjes, open steden en dorpen zijn de laatste dagen herhaaldelijk aangevallen. Zoo zijn in den nacht van 20 op 21 Juli bom men geworpen in de binnenstad van Wismar en eveneens in den daaropvolgenden nacht. Daarby waren er 5 dooden en 20 zwaargewonden te betreuren. De stad Bremen heeft een van de laatste nachten krachtige aanvallen op verschei dene woonwijken te verduren gehad. Drie doo den en drie zwaargewonden vielen aan den Britschen aanval ten offer. Vele badplaatsen op de Duitsche Noordzee-eilanden zijn het doelwit van zinnelooze bombardementen geweest. Ook de stad Hamburg is in den nacht van 20 op 21 Mei aangevallen. In woonwijken en dicht be volkte stadsdeelen kwamen bommen terecht. In het naburige Pinneberg werd het ziekenhuis beschadigd. Ook boven de steden Paderbom. Hagen en Bochun hebben herhaalde malen vij andelijke vliegers gevlogen, die meedoogenlooze aanvallen op burgerlijke doelen ondernamen. In Schwerin werden vier mannen, drie vrouwen en drie kinderen door Engelsche bommen gedood Talrijke gewonden zijn te betreuren. In Wil helmshaven werden het crematorium eneen lijkenhuis vernield. Het verdient opmerking, dat de vijandelijke vliegers, alvorens zij hun bommen wierpen, talrijke lichtfakkels gebruik ten, waardoor zij ondubbelzinnig hadden kun nen vaststellen, dat zij geen militaire doelen voor zich hadden. De stód Kassei is in der. nacht van 21 op 22 Juli eveneens het doelwit van vijandelijke aanvallen geweest. Ook hier werkte de vijand met een aanzienlijk aantal lichtfakkels. Desondanks kwamen alle bommen terecht op niet-militaire doelen in woonwijken en tuinen. O.a. zijn hier wagens van den ge neeskundigen dienst getroffen. Daarenboven wer den de landkreis Kassei en de naburige gouw Hannover-Zuid door Engelsche bombardemen ten geteisterd. Op vele plaatsen en wel kleine boerendorpjes, werden vijandelijke bommen geworpen. Van Duitsche zijde wordt vastgesteld: Nog in den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben de Engelschen het grootmoedige aanbod van den Fiihrer beantwoord, door in nog groo- ter getale vliegtuigen naar het Duitsche rijks gebied te zenden. Deze hebben nog meer dan voorheen op misdadige wijze hun bomaanvallen op de burgerbevolking gericht en open steden, boerendorpen, gehuchten, lazaretten en scholen als doelwit gekozen. Deze opzet blijkt hieruit, dat de laatste nachten bijzonder helder waren en den Engelschen goed zicht boden. Bovendien hebben de Engelschen een groot aantal lichtfakkels uitgeworpen, die him geen twijfel er over konden laten, dat zij zich boven steden, boven woonwijken en dorpen bevonden. Geen enkel noemenswaardig militair doel heb ben zij in den loop der laatste nachtelijke vluch ten getroffen. Wij zijn er van overtuigd, dat zij hiernaar niet gezocht hebben. Uit den geheelen opzet en de wijze van uitvoering der Britsche luchtaanvallen blijkt, dat Churchill 't Duitsche volk wil laten zien, hoe hij zich het antwoord op de vredesnaad van den Fiihrer denkt. Het is moord op Duitsche vrouwen en kinderen, ver woesting van vreedzame Duitsche steden en dorpen. NEW YORK, 23 Juli (DN.B.) Minister president Mackenzie King heeft, naar uit Ottawa gemeld wordt, Maandag voor het Canadeesche parlement verklaard, dat Ca nada het vredesaanbod van den Führer met dezelfde vastbeslotenheid van de hand wijst als Lord Halifax dit in naam van Engeland heeft gedaan. Persfoto's uit Engeland, die sedert eenige da gen in de Vereenigde Staten gepubliceerd wor den, wijzen erop, dat Engeland zich inderdaad op een oorlog binnen eigen grenzen voorbereidt. De foto's vertoonen in alle variaties burgers, die in het gebruik van allerlei schietwapens worden opgeleid. Een opname toont leden van het La gerhuis, die in burgerkleeding op het binnen plein van het parlementsgebouw exerceeren. Maandag publiceerde het „New York Journal American" een foto van een Britschen geeste lijke in priestergewaad, wien een Engelsche on derofficier de juiste manier wijst om een geweer vast te houden. Het onderschrift luidt, dat onder de laatste reserves, die Engeland als voorberei ding voor den dreigenden inval op de been brengt, thans ook de Anglicaansche kerk een plaats in de ryen der strydenden krygt. Mej. L. S. P. Hubrecht, onlangs te Noord- wijkerhout overleden, heeft ter plaatsing in het Stedelyk Museum „De Lakenhal" te Leiden aan de gemeente geschonken een schilderij van de hand van Floris Verster, een lyfgoedkist met koperbeslag alsmede twee empire kaarsen kroontjes. Het Spoorwegpersoneel heeft gelijk bekend een „Steuncomité Nederlandsche Spoorwegen 1940" in het leven geroepen om een uitkeenng te verleenen aan dat personeel van de N. S„ dat door de oorlogshandelingen materieel is getrof fen. Uit de bondskas van den bond van personeel by de Nederlandsche Spoorwegen, de „Oude Garde" is aan dit comité reeds duizend gulden afgestaan. Voorts zullen de gepensionneerden evenals het nog actieve personeel maandelijks één procent van hun pensioen, resp. salaris, voor dit doel afstaan. Terwijl het Fransche parlement te ClermondFerrand een zitting höudt, wacht de bevolking voor het geïmprovi seerde regeringsgebouw op 't resultaat der besprekingen Sluit NU een Hypotheek verzekering 60 cent per duizend Inl. HYPO, Alkmaar, Wilhel.laan 5. Tel. 3412 BERLIJN, 23 Juli (DNB) Het opperbevel yan de weermacht maakt bekend: Een van onze kleine duikbooten heeft scheepsruimte der vyandelyke koopvaardy met een inhoud van 18.000 br. reg. ton tot zinken gebracht. De schepen voeren in krachtig beveiligde convooien. Het Inchtwapen her ft verkenningen on dernomen bonen Engeland en Schotland. Op 22 JuU en hi den nacht van 22 op 23 Juli vielen groepen gevechtsvliegtuigen ha veninstallaties, vliegvelden, Iuchtafweerbat. terijen en schijnwerpers van den vijand aan. Vooral de havens Pembroke met zyn petro- leumopslagplaatsen, Chatham, Sheemess, Edinburg en Aberdeen, benevens vliegvel den in de streek van Portsmouth en aan het Bristolkanaal werden met bommen be stookt. Vijandelijke vliegtuigen hebben ook in den nacht van 22 op 23 Juli hun aanvallen op niet-militaire doelen in Noord- en West-Duitschland voortgezet. Daarby zyn in een dorp de kerk en eenige huizen be schadigd. Een vyandeiyk vliegtuig werd door luchtafweergeschut neergehaald. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Achteraf wbrdt bekena dat by den aanval in den nacht van 20 op 21 Juli op Wilhelmshafen nog twee vijandelijke vliegtuigen zijn neerge schoten. Daarmede is het aantal der by dezen aanval door het luchtafweergeschut der ma rine neergehaalde vliegtuigen tot zes gestegen. Maandagavona, omstreeks nalf negen, is op den nieuwen naar Den Bosch, ongeveer 100 Meter voor de groote brug van Vianen; een Nederlandsche luxe-auto, rydend in de richting Vianen, door tot op heden onbekende oorzaak, over den kop geslagen en in een links van dezen weg liggende sloot terecht gekomen. Een der twee inzittenden, de 42-jarige serge ant-majoor H.. bekwam een schedelbasis-frac tuur, de andere, de 32-jarig luitenant H., is. voor zoover bekend met den schrik vry ge komen. Beide personen werden per ziekenauto van den G. G. en G. D. te Utrecht naar het Mili tair Hospitaal aldaar vervoerd, vanwaar zy later werden overgebracht naar het Diacones- senhuis. BERN, 23 Juli (D.N.B.) Kardinaal Suhard, de aartsbisschop van Parys. heeft tot de bevol king der Fransche hoofdstad een boodschap ge richt. Volgens „Paris Soir" staat daarin om.: „Uw aartsbisschop verblyft in uw midden Hy is vastbesloten bij u te biyven, wat ook moge gebeuren, omdat zyn plicht hem deze plaats aanwyst. Al heeft Frankryk in dagen van groo- ten nood, groote schade geleden, toch is zijn eer en die van zyn zonen ongerept gebleven. Wy verlangen dat gy in dezen moeilijken tyd de eenheid bewaart, dat allen zonder te letten op verschil van meening, party en godsdienst als ware zonen van Frankryk door de ééne 'fi- dachte beheerscht worden: het welzijn van het vaderland." SJANGHAI, 23 JuU (DN.B.). Admiraal Decoux heeft bekend gemaakt, dat hy ach be last met de functie van gouverneur van Fransch Indo-Chino. met behoud van zyn post van op perbevelhebber van de Fransche zeestrydkrach- ten in het Verre Oosten. Zyn doel is het behoud van de Fransche positie in het Verre Oosten. Daarom zal hy Indo-China verdedigen tegen alle vijanden in binnen- en buitenland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1