„De beslissing is gevallen" Belangrijke aanval op Chatham Definitieve afwijzing Van Hitiers oproep Japans nieuwe politiek De Britsche aanvullende begrooting Sovjets arresteeren Japansche visschers Chautemps gaat naar Zuich Amerika Gas-generator vervangt benzine De maatregelen in Engeland De Holland-week 194C VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Duitsche commentaren op Halifaxrede I HEERKENS THUSSEN &Co. I Bulgaarsche en Roemeensche politici naar Duitschland Duitsch frontbericht WOENSDAG 24 JULI 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal t 3.25. Bij onze Agenten 27VZ ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22509 De premier Konoje geeft een uiteenzetting Verklaring van Matsoeoka De scheepvaart rondom Engeland RADIOREDE VAN LOTHIAN VOOR AMERIKA De status van West-Indië Duitsch-Italiaansche persbond Turksche pers gebreideld Grediet voor Madeira Belastingen aanzienlijk verhoogd DE TOESTAND IN HET NABIJE OOSTEN De algemeene dienstplicht in de Ver. Staten Financieele instellingen worden weer naar Parijs overgeplaatst De „Oeuvre" over den nieuwen toestand Proefnemingen bij de Ned. Spoorwegen DERTIG LESUREN M.O. PER WEEK Opperste Sovjet komt op 1 Augustus bijeen De toestand van president Ortiz vooruitgaande In Gods naam Amsterdamsche wedstrijden kleine vaartuigen op Binnen-IJ FRANCISCANER KERK TE WEERT HERSTELD Estlands toetreding tot de Sovjet-Unie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen.- Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN 23 Juli. (D.N.B.) Dc Duit sche avondbladen schrijven boven hun com mentaren op de rede van Halifax koppen als „de beslissing: is gevallen", „Engeland heeft zijn lot gekozen". zy leggen er den nadruk on, dat de verklaringen van den Britechen minister moeten werden be schouwd als een definitieve afwijzing van het beroep, dat Adolf Hitler op het ge zonde verstand heeft gedaan. De Börsenzeitung schrijft: „Engeland heeft de uitgestoken hand teruggestooten. Blind en doof voor alle overwegingen van het verstand en voor alle geboden van ware menschelijkheid, drijven de Engelsche machthebbers hun land naar de catastrofe, om het daarna aan ande ren over te laten het met hun nalatenschap klaar te spelen. Na datgene, wat de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken gisteren ge zegd heeft, kan Churchill als minister-president zich verdere verklaringen besparen. Engeland heeft den strijd op leven en dood gekozen. Duitschland neemt daarvan kennis en Duitsch- land zal de consequenties daaruit trekken." Het Hamburger Fremdenblatt zegt: „Door het besluit, dat het Britsche kabinet heeft geno men, is snel een einde gekomen aan het tijd perk van het verstand, dat de Führer hoopte nog eens tot gelding te kunnen brengen. Thans zullen de wapenen spreken. Hun scherpte zal het Britsche rijk tot verbazing brengen. Het tijdstip daarvoor zal alleen de Führer bepalen Engeland hoopt nu de geheele wereld den vrede te onthouden doordat het in weerwil van den Duitschen oproep tot vrede een tegenstand biedt, die niet meer op militaire doelwitten ge richt kan zijn. Het is immers voor de Britsche eilanden onmogelijk geworden eenigen invloed on het Europeesche vasteland te doen gelden Alleen het oorlogszuchtige universalisme van Groot-Brittannië, dat altijd in de geschiedenis bereid is geweest den vrede van alle volken aan zijn eigen belangen op te offeren, heeft kunnen besluiten tot deze daad van een Herostratos". De bewering, dat een overwinning van Hitier het einde zou beteekenen van alle dingen, die het leven zijn waarde geven, wordt door de bladen afgewezen als een brutaal verzinsel, dat slechts propaganda ten doel heeft. Zij verklaren met nadruk, dat hier ten hoog ste sprake kan zijn van voorrechten der En gelsche heerschende klassen. Deze dingen zijn bekend uit de levensopvattingen der Britsche. plutocratie, aldus merkt de Duitsche Allge- meine Zeitung op. Daartoe behooren ook de ren paarden, die in Canada in veiligheid gebracht zijn, terwijl voor de kinderen der armen geen scheepsruimte beschikbaar gesteld kon worden. Duitschland strijdt voor een socialen staat en een sociale orde van Europa, waarin het bezit van de dingen, die het leven zijn waarde geven, niet het monopolie van een enkele klasse of een enkel volk is. In dit verband schrijft de Lokal Anzeiger: „De volken van Europa zullen alle_ gemeenschap pelijk en vrij samenwerken tot heil van het geheel. Dat zal de orde zijn, die Duitschland instelt. Het is de politiek van Engeland geweest de volken van Europa tegen elkaar op te zet ten. Dat zal voorbij zijn, lord Halifax. En gij zult ook geen uitval in uw „vesting" meer be leven. De volken zullen ten uiterste ontgoocheld zijn over Engeland, wanneer dat werkelijk de vuurproef van een harden oorlog moet door maken." TOKIO, 23 Juli. (Domei). De nieuwe Ja- pansche minister-president Konoje heeft in zijn ambtswoning een persconferentie belegd. Op de vraag waarop de nieuwe regeering in het bijzonder den nadruk wil leggen antwoord de IfConoje, dat hij in het belang der nationale verdediging allereerst zijn aandacht zal wijden aan de nationale hulpbronnen. Deze zullen wor den samengevat en gecoördineerd, terwijl de buitenlandsche politiek zal worden hervormd. De nationale verdediging zal offers vragen van het volk, maar Konoje verzekerde dat een mi nimum-levenspeil in stand zal worden gehou den. Wat de verhouding tot de andere mogend heden betreft, verklaarde Konoje hierover op een later tijdstip mededeelingen te zullen doen. Wat betreft de politiek in het zuidelijk deel van den Pacific, verzekerde Konoje, dat hij hieraan alle aandacht wijdt. Voorts verklaarde Konoje, dat hetgeen hij op 22 Dec. 1938 heeft gezegd over het Chineesche vraagstuk nog altijd geldt, hoewel maatregelen moeten worden getroffen om het hoofd te bieden aan veranderingen in den toestand. Terwijl hij verzekerde, dat het streven der regeering gericht moet zijn op het onderhouden van goede betrekkingen met alle landen, verontschuldigde Konoje zich, als hij thans vooral beteekenis hecht aan goede be trekkingen met de Sovjetunie, de Vereenigde Staten, de zuidelijke landen in den Pacific, Duitschland en Italië. Voorts deelde Konoje Slede dat, terwijl hij bezig was al zijn aan dacht te wijden aan de vestiging van een nieu we staatsinrichting, het keizerlijk bevel om eén ïegeering te vormen hem geheel had verrast. TOKIO, 23 Juli (D.N.B.) De minister van buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, heeft in de Hers medegedeeld, dat ook in de diplomatie het beginsel van den bliksemooriog resultaten kan opleveren. De „Tokio Asahi Sjimboen" verwacht van Matsoeoka een toenadering tot de mogend heden van de as. De minister van Handel, Kobajasji, heeft de opvatting uitgesproken, dat "lapan zich door zulk een toenadering kan be lijden uit de afhankelijkheid van Engeland en de Vereenigde Staten. Daarom moeten ook de Natuurlijke hulpbronnen van het land zooals steenkool, ijzer en electriciteit meer tot ontwik keling worden gebracht, om voldoende voorraden ts vormen tegen lage prijzen. Maar om de hulp bronnen in geheel Oost-Azië met succes te ont wikkelen is een toenadering tot Duitschland en Italië zeer noodzakelijk. Die landen moeten als voorbeeld worden genomen. STOCKHOLM 23 Juli. (D.N.B.) De Brit- s°he admiraliteit heeft als gevolg van het toe nemende duikbootgevaar nieuwe ingrijpende •haatregelen moeten nemen voor de geheele Scheepvaart naar de Engelsche Westkust. Zij heeft zich gedwongen gezien, de ingangen J°t het St. George-kanaal en tot het Bristol- kanaal af te sluiten. Een gebied ter breedte van vijftig zeemijlen, loopt van Cornwall tot de Zuidkust van Ehgeland, is tot gevarenzone verklaard. Alle schepen, die havens aan de Westkust van Engeland willen binnenloopen, moeten va- via het Noorderkanaal en door de tusschen Ehgeland en Ierland gelegen Iersche zee. Hier door is de normale handelsweg voor de scheep vaart naar Bristol, Cardiff en Zuid-Wales, als mede de voornaamste route naar Liverpool op geven. Alle havens aan de Westkust van En gland kunnen alleen nog via een grooten om- ^eg om het Noordelijkste punt van Ierland Worden bereikt. Deze ingrijpende bepalingen van de Britsche Ciniraliteit worden beschouwd als een direct gevolg van de toegenomen bedreiging door duik boten en van het feit, dat Duitschland in het ?^it is van de Fransche Kanaal- en Atlanti- e«e Oceaankust. WASHINGTON, 23 Juli. (D.N.B.) In een radiorede heeft de Britsche ambassadeur te Washington, lord Lothian, Engeland aangeduid als de Maginotlinie van Amerika. Hij verklaar de, dat indien Engeland twee jaar kan stand houden, Amerika tijd zal hebben om te bewa penen, en dan is het vooruitzicht op de eind overwinning en op de „redding van de vrijheid" zeker. Engeland heeft dringend behoefte aan torpedojagers en aan bewapende motortorpedo- booten. Wanneer er hiervan 100 worden geleverd kan dat misschien de overwinning beteekenen en de nederlaag afwenden. Lord Lothian schil derde een donker toekomstbeeld voor de Ver eenigde Staten, indien Engeland de nederlaag lijdt. Voorts verklaarde lord Lothian nog, dat Engeland met de Vereenigde Staten een overeenkomst zal sluiten over de West-In dische bezittingen op hetzelfde oogenblik, dat het gevaar bestaat, dat deze in vijande lijke handen zouden kunnen vallen. BERLIJN, 23 Juli. (D. N. B.). In Berlijn is in aanwezigheid van prominente Duitsche eri Italiaansche journalisten de eerste Berlijnsche bijeenkomst gehouden van den „Duitsch-Itali, aanschen persbond", die onder gemeenschap pelijk voorzitterschap van den italiaanschen minister voor Volkscultuur Favolini en den rijksperschef dr. Dietrich staat. De organisatie heeft het geestelijk contact ten doel tusschen de nationaal-socialistische en de fascistische journalistiek en wijdt ook haar krachten aan practische taken op dit ge bied. Zoo zijn door den rijksperschef en den Italiaanschen minister voor de Volkscultuur elk vier jaarlijksche beurzen ter beschikking gesteld voor Duitsche en Italiaansche jonge redacteuren, welke het mogelijk maken dat telkens een redacteur van het eene land zes maanden voor beroepsstudie in het andere land vertoeft. Ook op andere gebieden heeft de or ganisatie reeds een begin gemaakt met haar werkzaamheid voor de versterking van het pu_ blicistische contact der beide verbonden naties. ISTANBOEL, 23 Juli. (D.N.B.) De Turk sche minister-president Refik Saydam heeft een persverordening uitgevaardigd, waarbij voor den huidigen tijd van crisis alle sensationeele „koppen" boven buitenlandsche berichten ver boden worden. Slechts berichten uit het binnenland mogen van nu af aan in grooteren opmaak worden gebracht. Berichten uit het buitenland zijn het uitsluitend monopolie der Agence Anatolie of van het hoofdbestuur van de pers. Alle berich ten over diplomatieke zendingen in Turkije mogen nog slechts door bemiddeling der Agence Anatolie of van het hoofdbestuur van de pers worden verspreid. Militaire berichten moecen eveneens eerst officieel worden goedgekeurd. Verder is het verboden journalistieke beschou wingen te brengen over buitenlandsche staats inrichtingen en ideologieën of caricaturen en uitdrukkingen te publiceeren over het leger en de politiek van de bondgenooten van Turkije, indien deze daardoor lachwekkend worden ge maakt. Dezelfde beginselen gelden ook ten op zichte van Duitschland, Italië en de Sovjet unie. De verordening wordt onmiddellijk van kracht. LISSABON, 23 Juli. (DJST.B.) Teneinde de ernstige crisis, waarin het eiland Madeira als gevolg van het uitblijven van toeristen is ge raakt, het hoofd te bieden, heeft de Portugee- sche regeering besloten aan het bestuur van het eiland een buitengewoon crediet van tien mil- lioen escudo's ter beschikking te stellen. Een groot werkverschaffingsprogramma voor ziet in den bouw van nieuwe wegen en kolo nies en het opheffen de werkloosheid. LONDEN, 23 Juli. (D. N. B.). In het Lager huis heeft Kingsley Wood vandaag de nieuwe aanvullende begrooting ingediend. Hij deelde mede, dat alleen in de laatste weken de uit. gaven 50 millioen pond sterling hebben bedra gen. In de laatste vier weken, tot 20 Juli, zijn zij zelfs gestegen tot 57 millioen per week. Vol gens deze cijfers zullen de oorlogskosten voor het geheele jaar 2.8&0.000.00 pond bedragen. Het is echter ook mogelijk, dat zij nog hoog er zullen zijn. De inkomstenbelasting zal met één shilling verhoogd worden en negen shilling per pond bedragen, zoodra de begrooting wet zaï zijn geworden. Ook de grondbelastingen zullen verhoogd worden, evenals de belastingen bp bier en tabak, de laatste zelfs met twee shilling per pond. Verder moet een nieuwe be lasting op persoonlijke uitgaven opgebracht worden. Al deze genoemde belastingen zullen tezamen ongeveer 640 millioen pond sterling opbrengen. Kingsley Wood heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat van heden af de belasting op bier met een penny per pint een achtste gallon) verhoogd wordt. Het invoerrecht op tabak wordt morgen verhoogd met 2 shilling per pond, dat op lichte wijnen met 25 pence, dat op zware wijnen melj 4 shilling per gallon. De accijns op Engelsche wijnen wordt van 334 op 534 shilling per gallon verhoogd. Ook de vermakelijkheids belasting voor schouwburg en bioscooptheater wordt hooger. Kingsley Wood maakte voorts bekend, dat de nieuwe inkoopsbelasting op luxe-artikelen en artikelen, die gemist kunnen worden, een derde deel van de groothandelswaarde bedraagt, die op kleeding, schoeisel en andere goederen, als mede op tijdschriften en boeken een zesde deel van de groothandelswaarde. Deze belasting moet 110 millioen pond per jaar opbrengen. TOKIO, 23 Juli. (Domei). Volgens een be richt uit Toyohara, de hoofdstad van Kara- foeto (Zuid Sachalin), hebben de Riussische autoriteiten drie Japansche visschers die ter hoogte van Ambetsoe, een Japansche grens stad in Karafoeto, aan het visschen waren, ge arresteerd en naar Sovjet-grondgebied over gebracht. De regeering van Karafbeto heeft door bemiddeling van het Japansche ministe rie van Buitenlandsche Zaken bij de Sovjet- regeering geprotesteerd en de onmiddellijke Vrijlating van de gearresteerde visschers ge- eischt. Van de Egyptische grens, 23 Juli. (D.N.B.). Bij de Saoedisch-Arabische troepen, die aan de golf van Akaba en aan de grens van Transjordanië zijn samengetrokken, komen dagelijks Bedoeinen uit Transjordanië, die bij de Arabische troepen willen worden ingelijfd. Nu de verschillen van meening met de Fransc'nen in Syrië steeds ern stiger worden en de Italiaansche luchtaanvallen de Palestijnsche kust hebben bereikt, zijn de Britsche autoriteiten te Jeruzalem zeer bezorgd over dit nieuwe gevaar aan de Zuid-oostelijke grenzen van haar mandaatsgebied. WASHINGTON, 23 Juli. (D. N. B.). De mi litaire Senaatscommissie der Ver. Staten heeft heden de invoering van de algemeene dienst plicht goedgekeurd. De bijzonderheden van het desbetreffende wetsontwerp, dat de volgende week aan den voltalligen Senaat zal worden voorgelegd, moeten echter nOg geregeld worden Volgens de plannen van het ministerie van Oorlog zal de eigenlijke militaire opleiding zich in het eerste jaar na het van kracht worden van de wet beperken tot 1 34 millioen en tus schen 21 en 30 jaar. De recruten zullen volgens nog onbekende maatstaven gekozen worden uit een groep van 1134 millioen personen. Wan neer de voorstellen aangenomen worden, zijn 42 millioen man tusschen 18 en 64 jaar dienst plichtig. üniNiimiiiiiiiiiiimiiiMiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiimiiMiiiiiiMiiiiiMiiMiiii^ ASSURANTIEBEZORGERS belasten zich met het sluiten van verzekeringen by Nederlandsche Maatschappijen DAMRAK 60 AMSTERDAM C. Telef. 45014 45016 nlllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllrc RIO DE JANEIRO, 23 Juli. (D.N.B.) De Fransche ambassadeur in Brazilië, Jules Henry, heeft den minister van Buitenlandsche zaken medegedeeld, dat de vroegere Fransche minis ter-president Chautemps in opdracht van de Fransche regeering een reis naar Zuid-Amerika zal maken, teneinde de diplomatieke vertegen woordigingen aldaar in te lichten over de jong ste gebeurtenissen en den feitelijken toestand in Frankrijk. Naar de Pétit Dauphinois meent te weten, zal de Fransche minister van Financiën Bouthillier binnenkort naar Parijs terugkeeren en zich aldaar installeeren. Er worden voorbereidingen getroffen, om de groote financieele instellingen als banken, beur zen, verzekeringsbedrijven enz. weer naar Parijs over te plaatsen. Volgens hetzelfde blad zal ook de secretaris-generaal van het Fransche minis terie van Verkeer, Cathala, naar Parijs gaan. Hij zal vergezeld worden van de directeuren van het centrale bestuur, die voortaan hun functies in Parijs zullen uitoefenen. Het Fransche blad Oeuvre publiceert volgens een D.N.B.-bericht uit Genève een artikel, waarin Marcel Déat onder het opschrift „de heerschappij van de leugen" schrijft: „Voor het. eerst heeft Frankrijk een juiste samenvatting eener rede van den Führer in den Rijksdag ge kregen. Toen hij voor of tijdens den oorlog sprak heeft men er steeds naar gestreefd, het volk den werkelijken inhoud te onthouden, omdat het voor de oorlogsophitsers zeer ge vaarlijk zou zijn geweest, den gemiddelden Franschman in kennis te stellen van ©enigs zins verstandige vredesaanbiedingen. Vredes initiatieven van de neutralen zijn alleen met sarcasme begroet. Evenzco heeft de Fransche openbare meening geen kennis gehad van de pogingen, die Italië in het werk stelde om een catastrofe te verhinderen. Hier komt de geheele verantwoordelijkheid der toenmalige regeerin- S'en in Frankrijk en Engeland ten volle in het licht. Men kan den aanklagers thans niet meer het zwijgen opleggen. De verantwoordelijkheid gaat echter nog verder terug. Reeds in Septem ber 1938 waren de ophitsers tot oorlog er bijna in geslaagd hun doel te bereiken. Alle voorbe reidselen waren reeds getroffen. De geschied schrijvers zullen er zich ten zeerste over ver bazen, hoe de woorden en handelingen, bedoe lingen en feiten in dat jaar der oorlogsvoorbe reidingen stelselmatig verborgen, verdraaid of op tendentieuze wijze voorgesteld en toegelicht, werden. De mannen van Londen hebben bij dit spel de leiding gehad, doch alles heeft er toe bijgedragen het hun gemakkelijk te maken. De val van paul Reynaud was noodig, opdat men kon beginnen met het uitspreken van de ontzettende waarheid, zonder onnoodige om schrijvingen. Het was toen echter reeds te laat. Het Fransche volk heeft geleefd, gestreden en geleden onder het weerzinwekkend teeken van de leugen. Het is behandeld, alsof het minder jarig was. Het is behandeld als een kudde huurlingen. Als men aan dit alles terugdenkt, stijgt de toorn. Thans is het uur van de een voudige, gezonde waarheid gekomen. Slechts door haar zal Frankrijk weer tot leven komen." BERLIJN, 23 Juli. (D.N.B.) De Bulgaar sche minister-president Filof en de Bulgaarsche minister van Buitenlandsche Zaken Popof zul len tegen het einde van deze week op uitnoo- diging van de rijksregeermg voor een kort be zoek in Duitschland aankomen. Ook de Roemeensche minister-president Gi- goertoe en de Roemeensche minister van Bui tenlandsche Zaken Manoilescoe zullen in den loop van deze week voor een kort bezoek naar Duitschland gaan. Reeds dadelijk toen er in ons land sprake was van mogelijke benzineschaarschte, heeft men bij de Spoorwegen proeven genctnen met gasgeneratoren. Aanvankelijk lag het in de bedoeling zoo noodig een deel van de A.T.O.-bussen op houtgasgenerato ren te laten rijden, doch daar de hout- prijzen met den dag stegen, legde men zich later vooral op proefnemingen met kolen- generatoren toe. Voor een groot aantal genoodigden nu is Dinsdagmorgen een demonstratie gehouden met een anthracietgasgenerator, merk „Gohin", uit gevoerd door het „Technische Bureau voor Ne derland", gevestigd te Amsterdam. Eenige die selmotoren uit de A.T.O.-bussen waren voor dit doel omgebouwd en na eenige proefnemingen is thans een anthracietgasgenerator vervaar digd. Eventueel kunnen alle dieselmotoren naar dit model worden omgebouwd en dan heeft tnen een apparaat, waarmede het grootst mogelijke nuttige effect kan worden bereikt. Deze gene rator is achter den bus gemonteerd en rijdt in een tweewielig wagentje met den bus mee. Het is een vrij hoog toestel, dat even boven de kap van den bus uitsteekt en waarmede maxi maal zes mud anthraciet kan worden vervoerd. Het apparaat is wit geschilderd ten behoeve van de weggebruikers. Eenigen tijd, voordat de bus op gas kan rijden, moet, evenals dit thans bij het aanmaken van een kachel geschiedt, een houtskoolvuurtje worden aangelegd. Het duurt ongeveer een kwartier, voordat anthraciet de gewenschte temperatuur heeft bereikt. Men moet derhalve geruimen tijd van te vo ren maatregelen treffen voordat de bus op gas kan starten. Naar men ons van deskundige zijde mede deelde, is het het beste, met generatoren te rijden op groote afstanden, en dan, bij voor keur, bij een constante drukbelasting, opdat het apparaat zoo regelmatig mogelijk voor de gasontwikkeling kan zorgen. Indien men weet, dat in plaats van eiken liter benzine ongeveer anderhalve kilogram kolen moet worden ver stookt, dan begrijpt men, dat zulk een instal latie slechts een hulpmiddel is en niet geschikt voor algemeen gebruik. Men verzekerde ons, dat, indien er geen druppel benzine meer zou zijn en men ver plicht is een vervangingsmiddel te gebruiken, een gasgenerator goede diensten zou kunnen bewijzen. De generatorautobus, waarmede te Utrecht werd gedemonstreerd, zal als proef in de dienstregeling van den Gooischen tram- dienst worden opgenomen. Eerst als daarvan een resultaat bekend is, waaruit zou blijken, dat het apparaat practisch nut heeft, zal men bij de Spoorwegen overgaan tot den bouw van andere generatoren. Een massaproduct zal het in ieder geval niet worden. v BERLIJN, 23 Juli. (D.NJ3J Het frontbe richt van het D.N.B. van Dinsdag luidt: In den loop van Juli en in den nacht van 22 op 23 Juli heeft de activiteit van de Duit sche bommenwerpers zich hoofdzakelijk ge concentreerd op het Britsche eiland zelf, waar van Wales tot Noord-Schotland tal rijke militaire doelen met succes werden ge bombardeerd. In Wales waren de aanvallen gericht tegen haven en tankwerken te Pem broke in het Zuid-westen van het graaf schap. Pembroke is een belangrijke petro leumhaven, van waaruit de industrie aan het kanaal van Bristol wordt geravitailleerd. Van andere havens, die met Duitsche bom men werden bestookt, is Chatham in Zuid- Engeland, aan de monding van de Theems, de belangrijkste. Door de aanvallen op Eainburg en Aberdeen werden de belangrijkste havens aan de Oost kust van Schotland bestookt. Over de uitwer king van het optreden der Duitsche vliegers is een dezer dagen een belangwekkend bericht van neutrale zijde uit de Vereenigde Staten ontvan gen. Nederlandsche opvarenden van een voor Engelsche rekening varend Nederlandsch schip, dat onlangs de haven van New York bereikte, verklaarden, dat de onophoudelijke Duitsche bomaanvallen op de havens van Plymouth, Pembroke en Cardiff daar onbeschrijfelijke ver woestingen en vernielingen hebben aangericht. In deze havens zijn talrijke schepen tot zinken gebracht. BERLIJN, 23 Juli (D.N.B.). Onlangs moest reeds van Duitsche zijde met nadruk gewezen worden op het feit, dat de huidige, voor het grootste deel onbezonnen, maatregelen in En- land voor den oorlog in het eigen land in te genspraak zyn met het volkenrecht daar zij beoogen de Engelsche burgerbevolking op te leiden tot een franc-tireursoorlog. De duidelijke waarschuwingen, die van Duit sche zijde hiertegen zijn uitgesproken, wil men In Londen, naar in Berlijn wordt opgemerkt, klaarblijkelijk in den wind slaan. Thans heeft men de beschikking over nieu we documentaire bewijzen, dat de voorbereiding van het Engelsche volk tot het vormen van bewapende benden klaarblijkelijk met medewe ten en goedvinden van de Britsche regeering geschiedt. Zoo zijn, naar reeds gemeld is, b.v. in de Vereenigde Staten foto's aangekomen van het opleiden van burgers in het gebruik van alle soorten wapens. Nog opmerkelijker is het ar tikel van een Engelschen militairen medewer ker inhet veel gelezen tijdschrift „Picture Post" dat als opschrift draagt „Bewapent de burgers". Het artikel geeft afzonderlijke aan wijzingen voor het gebruik van wapens, het aan leggen van loopgraven en tankvallen, het bou wen van schuilplaatsen en het bestrijden van tanks. Het artikel eindigt met de woorden: „Ook een buks met kruit geladen of een ge weer, dat slechts op een afstand van vijf yards doel treft, is een wapen. Bewaar het, je kunt er een Duitscher mee dooden. Ook al tref je er maar één, je hebt er dan toch -toe bijgedragen Hitler te verslaan." Deze documenten toonen aan, hoe het met de geestelijke verwarring in Engeland gesteld is. Van Duitsche zijde herhaalt men in dit ver band nog eenmaal de vroegere waarschuwing onder verwijzing naar het lot, dat den Poolschen franc-tireurs en moordbenden niet bespaard kon worden. Burgers, die tegenover een soldaat van de Duitsche weermacht naar de wapens grijpen, zijn, naar in Berlijn wordt verklaard, niets an ders dan gemeene moordenaars, waarbij het in het geheel van geen belang is, of zij het kleed van den priester dragen of dat zij voorzien zijn van een legitimatie van het Britsche Lagerhuis. De ergste misdaad begaat echter de Britsche regeering, die deze openiyke voorbereidingen tot het vormen van moordenaarsbenden klaar blijkelijk niet alleen duldt, doch zelfs op alle mogelijke manieren bevordert. Op de middelbare scholen zal met ingang van September, wanneer de nieuwe cursus aanvangt, het aantal lesuren op gemiddeld 30 worden vastgesteld, aldus verneemt het Handelsblad. In welke vakken minder les dan tot dusver zal worden gegeven, kon men nog niet mededeelen. Vermoedelijk zal in den loop dezer week een officieel communiqué hierover verschijnen. MOSKOU, 23 Juli. (D. N. B.\ Naar radio- Moskou meldt, is de Opperste Sovjet der Sov jet-unie tegen 1 Augustus voor zijn zevende zitting bijeengeroepen. In deze zitting zal de Opperste Sovjet waarschijnlijk de kwestie van de aansluiting der drie Oostzeestaten bij de Sovjet-unie, alsmede die van de aansluiting van Bessarabië bij de MOldavische Sovjet-republiek, in behandeling nemen. BUENOS AIRES, 23 Juli (D.N.B.L Volgens het laatste bulletin is in den gezondheidstoe stand van den staatspresident van Argentinië, Ortiz, een aanzienlijke verbetering ingetreden. Desondanks zal de president nog volstrekte rust moeten houden en mag hij zich niet met staats- aangelegenheden bemoeien. Een gewonealledaagsche volksuit- roep, een verzuchting, een noodkreet, een berusting, een gebed bijna: „In Gods naam". Wanneer het dan niet anders kan, late God bestieren, zoo als het moet: ln Gods naam! Hij weet het zooveel beter dan wij. Hij ziet het waarom en het waartoe der dingen, waar ons klein beperkt menschenver- stand faalt: In Gods naam. We geven toe, als het moet, als het van ons ge- eischt wordt: In Gods naam! Het wordt ons wel eens te erg in dit dal van tranen, dan stijgt de nood tot de lippen en gaat onze smeeking om ein- delijke hulp: In Gods naam! Weldra komt Gods vrede weer over ons en 't leed over dood of lijden wordt ver zacht; kome dan wat God belieft: In Gods naam! En de hartekreet wordt op de lippen tot een schietge bed: In Gods naam. Gezegend de mond, die geen Gods lastering uit, maar een verzuchting slaakt: In Gods naam. Gezegend een volk, dat aldus met de volksziel op de lippen nog te bidden weet: In Gods naam. Want Zijn naam zij gezegend tot in alle eeuwigheid. Naar wij vernemen, hebben de vereenigingen, die de Holland-week 1940 organiseeren, de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging en de kon. Wa tersport Vereeniging Loosdrecht, de volgende maatregelen getroffen ten aanzien van het in teressante wedstrijdprogramma: Aangezien het Buiten-IJ niet in aanmerking kan komen voor de Amsterdamsche wedstrij den voor kleine vaartuigen, zullen deze wed strijden thans 3, 4 en 5 Augustus worden ge houden in het Oostelijk deel van het Binnen-IJ, waar een goede driehoeksbaan kan worden uit gezet. Noodgedwongen herleeft hiermede we derom een oude gewoonte, want vroeger gaf ce Koninklijke steeds wedstrijden op dit vaarwa ter. Voor de Zuiderzeewedstrijden wordt op die dagen voor Muiden gestart. Op deze wijze weet de Koninklijke zich goed aan de omstandig heden aan te passen. De Flevo-wedstrijd wordt 6 en 7 Augustus gehouden die de jachten den eersten dag naar Enkhuizen brengt, terwijl het einde op den tweeden dag in de buurt van Muiden zal zijn. Daarna komen de gebruikelijke Loosdrechtsche wedstrijden op 9, 10 en 11 Augustus Het laat zioh aanzien, dat de inschrijvingen voor alle drie gedeelten van dit omvangrijke en gevarieerde programma zeer bevredigend zijn. De organiseerende veeenigingen zullen de zei lers zooveel mogelijk behulpzaam zijn met sleep boothulp. Zoo vetrekt Vrijdag 2 Augustus een sleepboot uit Loosdrecht naar Amsterdam. Van Amster dam zal de eerste vier dagen des morgens tel kens een sleepboot naar Muiden varen en Dins dag 6Augustus zal sleepgelegenheid voor de kleine vaartuigen van Amsterdam naar Looc- drecht beschikbaar worden gesteld. Op deze wijze wordt, ondanks de moeilijkhe den, welke tegenwoordig aan de organisatie van een dergelijk omvangrijk programma kleven, een goed verloop uitstekend in de hand gewerkt. De kerk der Minderbroeders-Franciscanen te Weert is nagenoeg hersteld. De leiding had ar- chitct J. Cuypers, Roermond. As. Zaterdag zal de herstelde kerk in alle stilte worden ingezegend. Van Zondag af zullen de kerkelijke diensten als vóór 10 Mei zijn. De herstellingen aan het klooster vorderen goed. Men hoopt 4 October, den feestdag van St. Franciscus, het klooster vrrer in gebruik te kunnen nemen. REVAL, 23 Juli. (D. N. B.). Na de verkiezing van een commissie voor het opstellen van een nieuwe grondwet, heeft Estlands minister-pre sident Vares in de Kamer een verklaring af gelegd, volgens welke de regeering haar taak als geëindigd beschouwt en haar volmachten neerlegt. De Kamer sprak haar vertrouwen ir. de regeering uit en droeg haar op, hare werk zaamheden voort te zetten tot een nieuwe re geering op den grondslag van een nieuwe grondwet is gevormd. Hierop deelde de voor zitter mede, dat de president der republiek in verband met den overgang naar een nieuwe principieele orde verzocht heeft, van zijn vol machten te worden ontheven. De Kamer be sloot dit verzoek in te willigen en den minis ter-president met de taak van president der republiek te belasten. Hierop volgde de verkiezing van een uit 21 leden bestaande delegatie, die zich naar Mos kou zal begeven om het voorstel betreffende de toetreding van de Estlanrfsche socialisti sche radenrepubliek tot de unie der socialisti sche radenrepublieken over te brengen. Van deze delegatie maken o.a. minister-presidem, Vares en de minister van Buitenlandsche Za ken Andrissen deel uit. REVAL, 23 Juli. (D.N.B.). De Kamer van Af gevaardigden heeft vandaag de verklaring, waar bij de grond tot bezit van het geheele volk wordt verklaard, aangenomen. In deze verklaring wordt gezegd: „De Kamer van Afgevaardigden besluit, den grond in Estland tot bezit van het geheele volk, d.w.z. van den Staat te verklaren. De grootte van het land, die iedere werkende boer ten ge bruik» zal ontvangen, mag hoogstens dertig hectaren bedragen. De boeren zonder land en met te weinig land zullen van de overige lan derijen stukken toegewezen krijgen. Het reeds aan de boeren behoorende land, alsmede de aan de boeren zonder land en met te weinig land te verstrekken grond, blijft hun eigendom ge durende een langen termijn." Hedenmiddag werd tevens een verklarip" over de naasting der banken en groote industrieën aangenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1