Den laatsten Hag was er geen wind meer voorradig New-Y orksche Beurs De Kaagweek- 940 Van der Velde wint het Regenboogjacht KEMPINSKI VELDPROEVEN MET STOPPELGEWASSEN Nieuwe Uitgaven I2* WOENSDAG 24 JULI 1940 ZEILEN V er maat winnaar in de U klasse Lemstra won den Valk-prijs Zilveren 12 M2. jacht naar A msterdam Resultaten WANDELSPORT Nijmeegsche avond vier- daagsche Herwonnen Levenskracht Academische examens Handenarbeid Machinisten-examen Stuurlieden-examen Stemming lusteloos; slot onregelmatig. VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank N.V. NEDERLANDSCHE KOLF- BOND De wedstrijd gaat door ZIJN EENIGE FOUT VAN FORMAAT Geschiedenis van alcohol-misère met een goede zijde Mijnwerker verongelukt Omzet 250.000 WISSELKOERSEN AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT f BOEK EN BLAD Examen hoofdakte Notarieel examen (Van onzen correspondent) KAAGSOCIËTEIT, 23 Juli. Na vier dagen volop van den wind te hebben geno ten, kwamen de zeilers van den laatsten dag wind tekort. Dat was ongetwijfeld jam mer, want 'n tikje meer en 't was voldoen de geweest om deze Kaagweek in alle op zichten te doen slagen. Zulks neemt even wel niet weg, dat deze laatste dag allerminst als mislukt behoeft te worden beschouwd. Immers, nu kregen ook de lichtweer-zeilers een kansje en in verschillende klassen heb ben zij er dankbaar van geprofiteerd. De belangstelling voor deze Kaagweek is dit maal buitengewoon groot geweest, grooter dan men in de gegeven omstandigheden had dur ven verwachten. 't Is waar, het groot aantal ingeschreven wedstrijdzeilers met de later ingeschrevenen hep het getal tot de 250 waarborgde een drukke opkomst op deze Kaagweek, maar zon der de vele belangstellenden, die de entourage tot de wedstrijden vormen en kleur en leven aan de wedstrijdzeiler ij geven, kan een Kaag week toch niet geslaagd heeten. En daarover is deze dagen allerminst te klagen geweest. De Zondag-drukte buiten beschouwing gela ten, die immer veel één-dags-vliegen telde, kun nen we gerust zeggen, dat de drukte dit jaar zeer groot is geweest. Over het verloop der wedstrijden kunnen we ook alleszins tevreden zijn. lederen dag opnieuw hebben we getuige kunnen zijn van interessante wedstrijden en Kappie" van de sleep-persboot heeft zijn uiterste best gedaan om te doen het geen van hem gevraagd werd. Het lijvig programma werd dank zij de acti viteit van het wedstrijdcomité in volmaakte arde afgewerkt en zoowel in sportief als in ander opzicht verliep het programma eiken dag zoo vlot mogelijk en geen wanklank werd in deze dagen vernomen, zoodat alle Kaagbezoekers ongetwijfeld ten hoogste voldaan knnnen zijn over de sportieve dagen, welke zij in dezen ge- denkwaardigen tijd hebben mogen beleven. Toen de heer C. A. Vermaat, het eenige Kaag-bestuurslid, dat de laatste jaren geregeld aan de Kaagwedstrijden deelneemt, Zaterdag den eersten wedstrijd gewonnen had, stond het bij ons reeds zoo goed als vast, dat hij een mooie kans op den wisselprijs, den Fenenga- beker, zou maken. Vorig jaar, toen het aantal deelnemers grooter was, had Piet Molenaar op den beker beslag gelegd. Vandaag waren er zelfs drie deelnemers. Want ir. Doedes, de se cretaris der Kaag-vereeniging, had met de Wit Sr. het plan opgevat, om den twee deelnemers partij te bieden. Daartoe hadden zij de Benati II van den heer Fenenga, die zelf niet meer zeilt, doch weer trouw aanwezig was, gechar terd. Zij konden het echter ook bij dezen ge- ringen wind niet tegen de meerdere wedstrijd- routine van Vermaat en Sieverts bolwerken Eerstgenoemde won vandaag voor de derde maal en veroverde daarmede tevens den wissel- prijs. In de Vrijbuiterklasse hadden de Gebrs. Fon- teyn uit Scheveningen, die vorig jaar den Thedo-beker hadden gewonnen, thans weer de beste kansen, wijl zij reeds tweemaal eerste wa ren geworden. Het zag er vandaag niet naar uit, dat zij in de dagprijzen zouden komen, want de heer Smalt had er vandaag een goeden kijk op en eindigde ook op fraaie wijze als eerste. De heer Raasveldt hield evenwel gerui- men tijd de ttfeede plaats bezet, maar moest deze tenslotte toch afstaan aan de gebrs. Fon- teyn, waarmede het pleit in hun voordeel be slecht was. Na de drie eerste wedstrijddagen was het reeds zoo goed als zeker, dat de hoofdprijs in de Drakenklasse dit jaar naar Amsterdam zou verhuizen. Immers Keegstra en Warners had den de twee eerste dagen goede resultaten be haald. Keegstra was tweemaal één geworden, Warners drie en twee in de eerste twee dagen. Gisteren had Keegstra pech, maar toen was het Warners, die de overwinning behaalde en hoewel de laatste race een zege werd voor den Leidenaar v. d. Steen, wien het lichte weer be ter ligt dan een zware wind, bezette Warners toch weer de tweede plaats. Hij bleef daardoor Juist één punt beneden zijn stadgenoot Th. Keegstra, die tot 61 kwam. In het zware wedstrijdweer van Zondag had de Amsterdammer R. Lemstra zich met de vijfde plaats tevreden moeten stellen. De drie overige wedstrijden had hij zich verre de meer dere getoond van zijn concurrenten, door drie maal op fraaie wijze als eerste te arriveeren. Dat hem daarmee de hoofdprijs ten deel viel met 91 pnt. verwonderde niemand. Wim Rit- man, die eveneens op 'n prachtige wedstrijd- week kan terugzien hij werd 2e, le, 4e en 2e bezette in het algemeen klassement met 79 punten de tweede plaats. De deelname in de Olympiajollenklasse was ditmaal zoo groot geweest, dat de A-klasse in twee flinke groepen moest worden verdeeld. Dat de concurrentie desniettemin zwaar was, werd wel bewezen door het feit, dat de verschillende cracks elkaar niet veel toegaven. Hoogst in teressante wedstrijden zijn daarvan het gevolg geweest, zoodat èn deelnemers èn belangstel lenden de verschillende races met spanning hebben gevolgd. De Olympische kampioen, de Rotterdammer Daan Kagchelland, won in de eerste groep den hoofdprijs met 82 pnt., in de tweede groep legde de Hillegersberger de Jong op den hoofdprijs beslag. In de B-klasse, die eveneens veertien deel nemers telde, won de Leidenaar H. Bennink den hoofdprijs met 80 pnt., terwijl de Zaan dammer R. Aten op de tweede plaats kwam met 67 pnt. De strijd in de 12 M.2 klasse A is dit jaar niet volledig geweest. De gebrs. Nauta immers waren door beroepsbezigheden niet iederen dag van de partij geweest, zoodat hun puntenverlies te groot was. De Amsterdammer J. F. Stap was evenwel iederen dag goed in de prijzen geweest 2e, 5e, le en 4e, zoodat hij met 81 punten beslag legde op het zilveren 12 M.2-jacht, ter wijl de tweede hoofdprijs in handen kwam van F. Overmans uit Hillegersberg. De Loosdrechtenaar G. H. van Harten moest in den laatsten wedstrijd genoegen nemen met de tweede plaats achter den Hilversummer A. D. Bakker. Niettemin had hij aan die plaats juist voldoende om met 1 punt verschil den eersten hoofdprijs te winnen. De heer Bakker verwierf met 88 punten den tweeden hoofdprijs. Bij de wedstrijden van de Voor-Kaag en van de Braassemermeer was de naam van Hans v. d. Velde reeds herhaaldelijk ge noemd. Dat hij ook deze Kaagweek van zich zou doen spreken was wel te voorzien, toen hij op den eersten dag den eenmanswed- strijd had gewonnen. Zoo werd het ook in derdaad, want reeds de eerste nationale wedstrijd was voor hem. Het zag er echter minder gunstig voor hem uit, toen hij er Zondag na een aanvaring uitvloog en geen enkel punt verwierf. Vandaag echter hand haafde hij zijn naam weer ten volle en ver voor de anderen won hij de race. Met 71 punten veroverde hij daardoor den zilveren Regenboog vóór zijn zwaarsten concurrent Leen de Wit, die het tot 63 punten bracht. Zwaar was de strijd geweest, niet alleen voor Hans v. d. Velde, maar ook voor vele anderen. Maar het zoet der overwinning smaakt heer lijken men behoudt de herinnering aan fraaie zeildagen van sportieven strijd! De uitslagen waren: 45 M2-klasse: 1. Walta, st. C. A. Vermaat, Warmond (tevens hoofdprijs); 2. Coppelstock, st. J. H. C. Sieverts, Den Haag. Vrijbuiterklasse: 1. Thedo, st. J. C. Smalt, Wassenaar; 2. Graaf de Lumey, st. L. J. Fonteyn, Scheveningen (tevens hoofdprijs). Drakenklasse: 1. Stormvogel, st. H. W. van dei- Steen, Leiden; 2. Vliegende Hollander, st. A. Warners, Amsterdam; 3. 't Hondsbosch, st. J. W. Boersma, Alkmaar; 4. Sterna, st. J. C. Tims, Den Haag; de Ran van Ph. Keegstra (Amster dam) won den hoofdprijs. Valkklasse: 1. War-Dy, st. R. Lemstra, Am sterdam (tevens hoofdprijs); 2. Goesting, st. W. Ritman, Leiden; 3. Zeevogel II, st. A. M. J. van Huystee, Heemstede; 4. Windjammer, st. K. Sixma, Gouda; 5. Elvee, st. J. J. de Graaf, Ab- benes. Olympiajollenklasse AI: 1. Black Magie, st. W. Stoutenbeek, Beverwijk; 2. Magneet, st. J. R. v. d. Berg, Weesp; 3. Estamtam, st. C. C. Flem- ming, Bloemendaal; 4. Zomerweelde, st. J. H. H. J. de Jong, Hillegersberg; 5. Foef, st. E. G. van de Stadt, Zaandam. De Glipper (D. Kagchelland) en Zomerweelde (de Jong) wonnen de hoofd prijzen. Idem klasse All: 1. Glipper, st. Kagchelland, Rotterdam; 2. Daphnia, st. P. H. R. Borgerhoff Mulder, Oegstgeest; 3. Flossie, st. E. H. v. d. Berg, Weesp; 4. Sleipnir, st. L. P. Vollebregt, Hillegersberg. Idem klasse B: 1. Ted, st. J. L. de Heer, Hil legersberg; 2. Waterrat, st. K. Lambinon, Lei den; 3. Pine, st. A. Vis, Wormerveer; 4. Nar, st. H. Bennink, Leiden; 5'. Poolster, st. H. Langeler, Oegstgeest. De Nar won den hoofdprijs. 12 M2-klasse A: 1. Ronny II, st. F. Overmans, Hillegersberg; 2. Ronny III, st. C. Overmans, Hillegersberg; 3. Wildebras, st. C. M. H. Nauta, Oegstgeest; 4. All-Weather, st. J. F. Stap, Am sterdam; 5. Koh-I-Noor, st. T. Rol, Amsterdam. De hoofdprijzen werden gewonnen door de All- Weather van Jac. Stap en de Ronny II van Overmans. Idem klasse B: 1. Wiko, st. A. J. de Koningh, Den Haag; 2. Pieternel, st. ir. A. van ,der Hey- den, Rotterdam; 3. Whirlwind, st. W. P. van Duyl, Amsterdam; 4. Satanella, st. mej. L. P. la Brand, Den Haag. Hoofdprijs: de Wiko. Noord-Nederlandsche 16 M2-klasse A: 1. T. E. B. st. A. D. Bakker, Hilversum; 2. Nix, st. G. H. van Harten, Loosdrecht; 3. Sobat, st. L. H. Bijl, Oegstgeest; 4. Roerdomp II, st. J. Brunt, Nieuw - Loosdrecht; 5. Kwaje Hoek II, st. K. L. van der Horst, Hilversum. Hoofdprijzen; de Nix en de T. E. B. Idem klasse B: 1. de Koet, st. W. J. de Jong Jr. (tevens hoofdprijs)2. Take Care, st. K. v. d. Burg, Oud-Ade; 3. Nelson, st. R. Alt, Leiden; 4. Lemmet, st. E. ten Haaf, Bloemendaal; 5. Gut Nass, st. L. P. van Lommei, Rijswijk. Hoofdprij zen: de Koet en de Take Care. Pampusklasse met bijzeilen: 1. de Zeehaen, st. G. J. F. Gröniger, Hillegersberg; 2. Oppassertje, st. H. Stumpe, Den Haag; 3. de Steur, st. W. de Vries Lentsch Jr., Amsterdam. Idem zonder bijzeilen: 1. Albatros, st. G. J. Lagendijk, Breukelen (tevens hoofdprijs)2. Alk, st. A. Volker Jr., Scheveningen; 3. Spriet, st. F. P. Schoenmakers, Den Haag. Regenboogklasse A: 1. Duke II, st. J. C. van der Velde, Den Haag (tevens wisselprijs)2. Pipa, st. A. Theunissen, Leiden; 3. Eelko, st. W. Berg- sma, Voorburg; 4. Saenden, st. L .de Wit, Zaan dam; 5. Duvel, st. H. Schrijver, Rotterdam. Idem klasse B: 1. Maas, st. M. C. van der Pol, Rotterdam; 2. Chanteclair, st. J. de Haan, Was senaar. 12-voetsjollenklasse A: 1. Dr. Knock, st. R. 2 Kagchelland, Rotterdam; 2. Phoenix, st. J. van 't Oever, Schiebroek; 3. Flying Fish, st. K. Volker, Oegstgeest; 4. Spirit, W. Daniels, Hille gersberg; 5. Doordrijver, st. K. Idema, Leiden. Hoofdprijzen: Spirit en Phoenix. Idem klasse B: 1. Mistral, st. F. Daniels, Hil legersberg; 2. Alvertje, st. D. le Comte, Hilver sum; 3. Duimelot, stvr. mej. de Voogd, Haar lem; 4. Joke, st. P. Gerdt, Hillegersberg; 5. Be- roeboe, stvr. mej. E. Bier, Bloemendaal. Hoofd prijzen: Hennie, st. H. Warners, Amsterdam en Beatrix, st. R. J. Winters, Loosdrecht. Idem klasse C: 1. Swaayer, st. M. van Swaay, Den Haag; 2. Kwikdruppel, st. J. H. de Vries; 3. No Name, st. K. Brueckmann, Ede. Naar wij vernemen is thans van officieele zijde toestemming gegeven voor het organiseeren van den avond-vierdaagsche te Nijmegen, welke nu definitief op 15, 16, 17 en 18 Augustus ge houden zullen worden. Op deze dagen worden respectievelijk 15, 20, 25 en 30 km. afgelegd. Majoor J. Breunese, commandant van den Opbouwdienst heeft zijn bijzondere instemming met dezen Avondvierdaagsche betuigd en zit ting genomen In het comité van aanbeveling. Op 15 October as. zal, ten overstaan van notaris W. A. Th. Warren te Utrecht, de trek king van de achtste nationale loterij plaats hebben ten bate van Herwonnen Levenskracht. AMSTERDAM LEIDSCH E STRAAT 95 A to Carte RESTAURANT EN DAGSCHOTELS „De huidige omstandigheden hebben den veevoederbouw wel zeer in het middelpunt der belangstelling gebracht. Ook en juist de verbouw van stoppelgewassen heeft thans een beteekenis gekregen, die nog grooter is dan in normale tijden." Met deze korte woorden leidt de inspecteur van den Landbouw, G. Veenstra, een werk je in, dat als mededeeling no. 11 van den LandbouwVoorlichtingsdienst een verslag bevat van de in 1939 door de rijksland- bouwconsulenten genomen veldproeven met stoppelgewassen, welk boekje is samenge- steld door ir. J. Wind, rijkslandfcouwconsu- lent aan het Centraal Instituut voor Land bouwkundig Onderzoek te Wageningen. Wanneer men stoppelknollen vroeg zaait, is het loof in vele gevallen reeds min of meer geel, voordat de knollen worden geplukt. Dit is de reden, waarom men over het algemeen niet tot het zaaien van dit gewas overgaat voor half Augustus, ook al zou het land reeds eerder beschikbaar zijn. De inspecteur van den Landbouw had zich afgevraagd, of deze me thode wel juist was en of niet een beter resul taat te verkrijgen zou zijn, wanneer bij een vroegeren zaaitijd een zwaardere stikstofbe mesting zou worden gegeven. In verband met het antwoord op deze vraag, werd een proef- plan opgesteld, waarin werd voorgesteld een proef te nemen met drie zaaitijden, terwijl op de veldjes van iederen zaaitijd drie verschil lende hoeveelheden stikstof zouden worden aangewend. Volgens de samenvatting van deze proeven, die achter in het boekje gegeven wordt, wer den de opbrengstgegevens van 13 proefvelden met Jobe stoppelknbllen bestudeerd. De zaai tijden liepen uiteen van 19 Juli tot 28 Augus tus, de stikstofbemesting van 0 tot 80 kg. stik stof per ha. Van elk proefveld werd voor iederen zaaitijd vastgesteld, welke hoeveelheid stikstof rendabel kon worden aangewend; hierbij werd aangenomen, dat de rentabiliteitsgrens I ligt bij het punt, waar 1 kg. stikstof 10 kg. droge stof*opbrengt. Daarnaast werkt men met de ren tabiliteitsgrens II, bij de berekening waarvan aan de eiwitachtige stoffen een extra-waarde toegekend werd. Er werd gevonden, dat de rentabiliteitsgrens bü zaaien in het einde van Juli lag bij onge veer 55 tot 70 kg. stikstof per ha, terwijl bij zaaien op 15 Augustus slechts 20 tot 30 kg. rendabel kon worden aangewend. Vervolgens is nagegaan welke opbrengsten, uitgedrukt in kg. droge stof en in geldswaarde, bij de verschillende zaaitijden werden verkre gen, wannéér er zooveel stikstof werd aange wend, als bij iederen zaaitijd door de rentabili teitsgrens werd aangegeven. Deze opbrengsten waren kleiner naarmate er later werd ge zaaid. De vroegste zaaitijd gaf de hoogste op brengst, maar vroeg zooveel stikstof meer, dat deze zaaitijd niet de voordeeligste was; de zaaidata tusschen 31 Juli en 4 Augustus bleken de voordeeligste te zijn, doch bij deze conclusie maakt de schrijver de x-estrictie, dat dit waar schijnlijk verband houdt met de weersomstan digheden van het afgeloopen jaar, want bij1 de vroegste zaaitijden werd een te gering aan tal planten per eenheid verkregen. Behalve deze proeven over den invloed van den zaaitijd en de stikstofbemesting, zijn eb cok nog proeven genomen ten aanzien van de verschillende zaaizaadhoeveelheden bij stoppel knollen. Voorts is een vergelijking gemaakt van de opbrengsten van de verschillende stoppel-, gewassen, waarbij bleek, dat op twee proefvel den in West-Brabant stoppelwortelen nog hoo- ger opbrengsten leverden dan stoppelknollen. Gemiddeld bij zes proefvelden waren de op brengsten van knollen hooger dan van merg- kool en belangrijk hooger dan van voeder lupinen en van spurrie. Op een proefveld met pH 4.95 gaven echter voederlupinen de hoog ste opbrengsten. ROTTERDAM (Ned. Economische Hooge- school). Geslaagd voor het candidaatsexamen in de economische wetenschappen, de heer J. Ph. van Ouwerkerk. 's-GRA\'ENHAGE. Geslaagd de dames: C. Abbringh, A. E. Jonckheer, M. J. van der Loo, te 's-Gravenhage, M. E. de Kanter, H. Rienks, A. Zaanen, Rotterdam, C. Keiler, Middelburg, P. J. Kuylenburg, Schoonhoven, M. J. Licht, Dordrecht. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma B: D. Smit, Rotterdam; E. C. da Costa, Amster dam. Geslaagd voor het eerste gedeelte van diploma B: J. F. L. Plouvier, Rotterdam; G. Pronk, Den Haag; J. J. Feij, Vlissingen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor stuurman kleine handelsvaart de heer G. de Vries. NEW-YORK, 23 Juli. De New-Yorksche beurs opende vandaag in lustelooze stemming, hoewel de grondtoon prijshoudend was. De omzet bleef opnieuw gering. De komende ge beurtenissen vormden het voornaamste onder werp der gesprekken en berichten omtrent de binr.enlandsche industrie en over politieke on derwerpen raakten daardoor op den achter grond. De gunstige inkomstencijfers der ver schillende maatschappijen voorkwamen echter een al te groot aanbod, doch tijdens den ge- heelen duur van den beurshandel nam deze niet in omvang toe. De koersschommelingen bleven tot kleine afwijkingen beperkt, al be wogen de noteeringen zich dan ook in op- waartsche richting. Aanvankelijk bestond voor staalwaarden wel eenige belangstelling, maar deze fondsen ver toonden later een wat zwakkere houding ten gevolge van berichten, dat nieuwe opdrachten voor de staalindustrie in mindere mate dan voorheen beginnen binnen te komen. Automo- bielfondseai wisten zich goed te handhaven. De verknopen der automobiel-handelaren zul len deze maand ongeveer 20 procent grooter zijn dan in Juli 1939. Spoorwegen en lucht- vaartaandeelen waren goed prijshoudend, ter wijl ook voor chemische fondsen eenige be langstelling bleek te bestaan. Koperwaarden daarentegen waren lusteloos, daar tengevolge A c t iv a Binnenlandsche Wis sels, Promessen, enz Hoofdbank Bijbank Agentschappen en Totaal Pap. oil. buiti.disc Idem Eig. Portef... Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors.) in Reken.-Oour op Onderpana Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen Ceelen Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet K.B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) Munt en Materiaal; Muntgoud Muntmat Goud Munt. Zilv enz. Muntmat ZJilv. Totaal Belegg. v. Kap Gebouwen en Meub der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederland (Wet v. 27 Mei '32 St.bl. No. 221) Totaal Passiva: Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserves Pensioenfonds Bankb ln omloop. Bankass in omloop Res en Pensloent Riek.-Cour Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div. Reken Totaal W.v a. Ned.-Ind Besch. Metaalsaldc (KB. v. 26 Mrt. 1940 Stbl. No. 482) Schatkistp. rechtst b. d. Bank ond.gebr Rentestand sedert 29 Aug 1939: Wissel-disconto Promessen-disconto Voorschotten ln Rekening-Cour Beleening van Goederen en Ceelen Beleening van Effecten 22 Juli 1940 15 Juli 1940 76.924.992 81.056.981 542.000 688.700 4.245.005 4.332.690 81.711.998 86.078.371 300.000 300.000 300.000 300.000 151.490.411» 151.770.529* 6.844.039 6.350.225 68.323.005 67.413.393 226.657.456 225.534.147 225.346.047» 223.980.194* 1.311.409 1.553.953 226.657.456» 225.534.147* 15.000.000 15.000.000 1.118.003.074 1.115.915.478 11.748.740 11.330.311 1.129.751.814 1,127.245.789 47.112.882 45.946.029 4.500.000 4.500.000 15.103.974 15.388.283 1.520.138.126 1.519.992.622 20.000.000 20.000.000 4.454.251 4.454.251 13.494.513 13.494.513 10.896.097 10.896.948 1.252.233.070 1.250.327.460 58.333 52.622 216.214.134 218.053.366 2.787.727 2.713.459 1.520.138.126 1.519.992.622 57.977.150 57.977,150 542.370.600 539.893.105 66.000.000 70.000.000 3 pet 3% pet 3% pet. 3 Mi pet. 3 Mi pet. Naar wij vernemen, heeft het hoofdbestuur van den Nederlandschen Kolfbond in zijn ge houden vergadering besloten, de wedstrijden dit jaar door te laten gaan, hoewel er niet de gebruikelijke feestelijkheden aan verbonden zullen zijn. De wedstrijd zal dit jaar nu gehou den worden op den tweeden Zondag in Sep tember en eenige dagen er voor en er na te Krommenie. Zijn eenige fout van beteekenis was, dat hij herhaaldelijk misbruik van sterken drank maakte, in welke gevallen hij als een wildeman te keer kon gaan. Dat was wel op krasse wijze gebleken, toen deze man, de 41-jarige bankwer ker N. B., 27 April j.l., te half drie in den na middag, te Voorburg thuisgekomen, zijn vrbuw met een schaar ernstig had mishandeld, voor welk feit hij zich Dinsdag voor de Haagsche rechtbank had te verantwoorden. De 31-jarige echtgenoote, die als getuige werd gehoord, begon haar verhaal met een Dleidooi, om de straf zoo licht mogelijk te doen zijn, want zoo zeide zij sindsdien heeft hij den drank laten staan en een op passend leven geleid. Maar de president wilde allereerst weten, wat er nu op dien middag was geschied en toen vertelde de vrouw, dat zij in de keuken bezig was met het schillen van aardappelen, toen haar man onder drankinvloed binnen kwam. Zij had hem daarop laten hooren, dat hij het voor drank gebruikte geld beter had kunnen besteden door de zorgen voor de noo- den van het gezin, welke opmerking hem aan leiding gaf haar met een schaar een wond van anderhalve centimeter diepte in den hals toe te brengen. Volgens geneeskundige verklaring zou de wond, indien deze enkele centimeters hooger was veroorzaakt, den dood tengevolge moeten hebben gehad. Daarover kort na de daad onderhouden, zou de man zelfs hebben gezegd; „Had ik haar dan maar doodgestoken." De man bekende thans weemoedig en toon de ernstig berouw. Een rapport van het Leger des Heils hield in, dat deze instelling hem een goede kans bood om zijn leven te beteren De officier van Justitie liet de primaire ten laste legging van poging tot. doodslag vallen ten gunste van de vervangende, ni. poging tot zware milshandeling. Spr. wilde zich verde" aansluiten bij het rapport van het Leger des Heils en hij vroeg daarom een voorwaardelijke veroordeeling, ni. tot twee jaren gevangenis straf, met een proeftijd van drie jaren, gedu rende welke de verdachte geen sterken drank zal mogen gebruiken. De president vroeg den verdachte of hij zich aan die voorwaarde zou kunnen houden, waar op de man zonder aarzeling een bevestigend antwoord gaf. Dan heeft dit op zichzelf hoogst ernstige en betreurenswaardige voorval toch nog zijn goeden kant gehad, aldus de president. De rechtbank zal 6 Augustus uitspraak doen. Dinsdagochtend is de 36-jarige gehuwde ar beider J. de Ruiter uit Heerlen in de Staatsmijn „Hendrik" verongelukt. De man raakte bekneld tusschen een kipkar en een uit den wand losgeraakten brok klei, Hij was vrijwel onmiddellijk dood, van de prijsdaling van koper de kooplust voor deze groep slechts beperkt is. Tot het eind toe behield de markt haar lusteloos aanzien en de beurs sloot onregel matig, met slechts uiterst kleine koersafwij kingen. Vandaag werden 546 fondsen verhandeld waarvan 222 tegen lagere en 154 tegen hoogere knersen. 170 koersen ondergingen geen ver andering. Juli 23 22 20 Air Reduction 39} 39} 39} Allied Chemical 147 146 146} American Can Co. 94 94 94 American Radiator 5} 5} 5 1 Am. Rolling Mills 10} 10| 10} Am. Smelt Ref. 35} 36 35} Am. Sugar Refining '3} 13} 13} Am. Tel. Tel. 139 159} 159} Am. Tobacco B. 76 76} 76} Am. Waterworks 5} 8} 8} Anaconda Copper 18} 19 18} Atchison Topeke 15} 15} 15} Baldwin Locomotive 14} 14} 14 Baltimore Ohio 3} 3} 3} Bethlehem Steel 75} 75} 74} Canadian Pacific 2} 2} 2} Comm. Invest. Trust 35} 35} 35 J. I. Case Company 47 47 47 Ches. Ohio 37} 37} 37} Chicago Rock Isl. i Chrysler Motor 63} 63} 63} Consolid. Edison Co. 27} 28 28 Coty Incorporated 3 5 5 Deieware Huds. 11 i 11 11} Detroit Edison C. 113} 113 115 Dupont de Nem. 1:6} 156} l57f Eastman Kodak 119 119} 119 Genera) Electric 31 31 31 I General Foods 41 41 42} General Motors 43} 43} 43} Good Year 14} 14} 14} Hudson Motor 3} 3} 3} Intern. Harvester 43} 42} 42} Intern. Nickel 22} 22} 22} International Paper 12 12} 12} Intern. Tel. en Tel 2} 2} 2} Kennecott Copper 25 25 25 Mack Trucks Incorp. 19} 20} 19} Missouri Pac pref. -ir Montgomery Ward 40 40 39 S National Biscuit Co. 19 19 19 Nat. City Bank 24} 24} 24} New York Central 11 11 f 11 Norfolk Westeri 202 197 193} Nord. Amer. n.a. 18} 18} 19 Northern Pacific 6 6 6} Packard 3} 3} 31 Pennsylvania 19} 19} 19} Proctor 6? Chambh 64 63 63} Publ. Serv. N. J. 36 36} 36} Pullman Incorporat. 19 18} 18} Pure Oil Company 7} 7} 7} Radio Corporation 4} 5 4} Reading Company 12} 12} 12} Rep. Steel 16} 16} 16} Reynolds Tobacco B. 35 f 36} 36} Sears Roebuck 72} 72} 72} Shell Union Oil 8} .8} Socony Vacuum 8} 8} 8} Southern Pacific 8} 8} 8} Sotthern Railway 10 10} 11 4 Standard Brands 6 6 6 Stand. Oil of N.-J. 33} 34 33 f Texas Gulf Sulphur 31 31 30} Twent. C. Fox Film 6 6} 6 Union Carb. Carb. 68 67} 67} Union Oil of Calif. 12} 121 Union Pacific 81} 81 80} United Aircraft 33} 33} 33 United Corp A. 1 1 1 United Fruit Comp. 64 63} 63 U. S. Ind. Alcohol (7} 17} U. S. Rubber 18} 18} 18} U. S. Steel 30} 50} 30} U. S. Stee! pref. 116 116} 116} Western Union 16} 17} 17} Westingh. Electric 94} 93} 92} iVoolworth Building 33 33 32} ex dividend ex coupon. A NEW YORK, 23 Juli Slotkoersen Juli 23 22 20 3.89} 40.05+ 5.05+ 9.25+ 22.72 23*.89 88.750 29.78 22.20 23.48 NEW YORK, 23 Juli 23 Juli 22 Juli 23 Juli 22 Juli (Rio - Nieuw contract) (Santos) Koffie Londen Parijs 3.81 3,81 Amsterdam Berlijn 40.05+ 40.05+ Brussel 4 Rome 5.05+ 5.05+ Madrid 9.25 9.25+ Zwitserland 22.73 22,72 Weenen Stockholm 23.88 23M Montreal 88.625 88,500 B. Aires Papiei 29.78 29.78 BAfres Markt 22.30 22,15 Yokohama 23.48 23.48 Juli 3.90-J 3.90- Juli 5.65-1 - 5.62 Sept 3.97- 3.97 Sept. 5.76- r 5.72 Dec. 4.07- 4.07. Dec. 5.97- - 5.93 Sept. 4,22- 4.22- Mrt. 6.12.- - 6 08 Mrt. - Mel 6.22.- - 6.18 Mei —i—. Suiker Juli Sept. Dec Mrt. Rubber 95 i 1.01 01 0.96 1.01 1.04 Mei 1.07 1,06 Juli 1 09}+ 1.08 Sept. 1.11 i 1,10} Standaard Juli 22.00 22.25 Jan. 18.65 18.55 Sept 19.47 19.40 Mrt. 18.50 18.45 Oct 19.06 19.00 Mel 18.50 18.45 Dec 18.70 18.60 Katoen Oct 9.30 9.28 Mrt. 8.97 8.94- Dec 9.18 9.16 - Mel 8.78 8.77 Jan 9.08 9.06. Juil 8.61 8,61- - Tin Loco 51.25 51.00 Termfln 51.00 50.37 90 dagen 50.37} 50.05 CHICAGO, 23 Juli 23 Juli 22 Juli 23 Juli 22 Juli Tarwe Havei Jul) 71 72} Juil 28} 29} Sept 73 8 73} Sept 28 28} Dec 74 74} Dec. 29 29} - Mais Rogge Juli 63 63 •- Juli 42 42} Sept 60 60} •- Sept. 43} 43} Dec 56 56} Dec. 45 45} Reuzel Juil 5.50* 5.65* Oct. 5.75* 5.85» Sept 5 65* 5.75* Dec 5.87 5.97 Tarwe Juli 71 •- 71 Oct. 73 f •- Dec 74} -• Rogge Juli 45} Oct 45 >ec 46 Haver Juli 32 Oct 29 WINNIPEG, 23 Juli 23 Juli 22 Juli 23 Juli 22 Juli 73} .- - 74} -- 45 45} •- 46} ■- 32} 29} Juli Oct Dec. Juli Oct Mee Gerst 34} 34}-- 35 36 36} 36} -- Lijnzaad 129} 1.28 133 Deo. 27 1.32 27} Sinds de vorige opgave kregen wij de volgen de boeken ter bespreking toegezonden: Beknopte Schets van de Geschiedenis der Nederlandsche Letterkunde Gerard Knuvel- der L. C. G. Malmberg, Den Bosch. Periodieke onthouding in het huwelijk, ethi sche beoordeelingen en richtlijnen voor medici Dr. W. Mulder St. Gregoriushuis, Utrecht. Is de periodieke onthouding geoorloofd? Dr. W. Mulder St. Gregoriushuis, Utrecht. Natuurkunde J. A. Halma St. Grego riushuis, Utrecht. Die Kirche im Ringen um die christliche Ge- meinschaft J. Hollnsteiner Herder en Co., Freiburg im Breisgau. De Wajangpop S. Franke Scheltens en Giltay, Amsterdam. Het deftige plein Louise Andrews Kent N.V. Drukkerij De Spaamestad, Haarlem. Landbouw-coöperatie in Nederland Dr. ir- G. Minderhoud l.i. J. B. Wolters, Groningen. Zijn onze kinderen muzikaal Jan Keijzer W. L. en J. Hrusse N.V., Botterdam. Famous men and women G. ten BouW- huys W. L. en J. Brusse N.V., Rotterdam. Bedrijfsleer in vragen en antwoorden R» Schans W. J. Thieme en Cie, Zutphen. Handelskennis in vragen en antwoorden R. Schans W. J. Thieme en Cie, Zutphen. CHRISTELIJKE WELLEVEND HEID, naar het Duitsch van A- Hoef. Uitg.: Bosch en Ken ning N.V. Baarn. De vertaling en de uitgave van het boekje Christelijke wellevendheid zullen vermoedelijk wel aanleiding gevonden hebben in het succes van boeken als: Hoe hoort het eigenlijk? en al dat soort werken, waarin een dame of heer zich opwerpt als arbiter der goede manieren. Het onderhavige boekje gaat uit van de stel ling, dat Christenen dan toch zeker verplicht zijn goede manieren aan den dag te leggen, welke goede manieren overigens gelijk zijn aan die van alle andere behoorlijke menschen. Natuurlijk bevat het boekje menige goede raadgeving aan hen, die de beleefdheid geen aangeboren begrip mogen noemen en erkent de schrijver, dat de wellevendheid tenslotte toch niet uit'boeken te leeren valt. En natuurlijk staan er ook wel raadgevingen in, die niet zullen geaccepteerd worden door hen, die ook zonder voorlichting in boeken beleefd kunnen zijn. Om een paar voorbeelden te noemen: dc schrijver meent, dat men in gezelschap alle medeklinkers moet uitspreken, dat men niet achter in de keel mag spreken en voor in den mond moet articuleeren. Deze twee laatste be velen raken de zang- of spreektechniek, maar meer ook niet. Ware het anders, de Tukker zou beter en beschaafder spreken dan b.v. de Zuid- Hollander, hetgeen hij niet per se doet Er wordt verder verklaard, dat de H. Schrift iemand, die opzettelijk kwaad spreekt, een las teraar noemt. Dit is natuurlijk onjuist: een lasteraar is iemand, die van zijn naaste kwaad vertelt, dat niet waar is. Verderop vermaant de schrijver ons, dat men op straat zooveel mag rooken als men wil, maat dat men in huis niet te veel rook mag veroor zaken. Het is juist, maar als ordentelijk rookef adviseer ik iedereen vooral binnenshuis te roo ken en niet op straat. De eischen van de edele tabak schrijven dit voor, en die hebben tenslotte ook nog iets in te brengen. Overigens geen kwaad van dit eenvoudige, goed verzorgde en gelukkig pretentieloos geschreven werkje DE ROOVERS VAN DE BIAS- BAAI, door Adri van Witzen- burg. Uitg.: H. Meulenhoff Amsterdam. Adri van Witzenburg heeft een avontuurlijk boek geschreven, waaraan jongens van 12 tot 1® jaar een spannend uurtje kunnen beleven. Het spijt ons echter hieraan onmiddellijk te moeten toevoegen, dat de schrijver het niet taal en stijl niet zoo nauw genomen heeft. Arnold Bergman is met zijn vader, een impor teur van Chineesch porcelein, in het Hemelsche Rijk om zaken te regelen. De heer Bergman wordt door bandieten ontvoerd en Arnold komt door zijn bediende, Wong, in aanraking met den leider van den Bond van goede Chineezen. Met de hulp van dezen bond slaagt Arnold erin zijn vader te bevrijden. VAN SCHOENEN EN SCHOEN MAKERS Eline Canter Cre mers-Van der Does N.V. DG Spieghel, Amsterdam. Schoenen en dus ook schoenmakers hebben er eigenlijk altijd bestaan en zoowel de schoe nen als hun vervaardigers hebben in de wereld geschiedenis dikwijls een groeten invloed uit geoefend; bovendien kan men den schoenmaker en zijn plaats in de maatschappij van zeer ve'e kanten bekijken. Geen wonder dus. dat eed boek hierover een lijvig werk wordt, ook behandelt men slechts den schoen en ded schoenmaker in Europa. Men kan een boek volgens een vast sche®a opbouwen, men kan zich ook weinig aantrek ken van vaste regels en zijn hart uitstorten» zonder van het werk, dat van deze uitstorting het resultaat is, een hecht gebouw te geven» Eline Canter Cremers heeft nu eens de eenc methode toegepast, dan weer de niet-method® met zich laten spelen. Zoo verkreeg zij in haaf werk een chronologischen stam, met in eel1 bonte warreling een aantal aftakkingen als' voet en schoen. heiligen en schutspatronen» symboliek, geloof en bijgeloof, Hans Sachs, Jft' cob Böhme, de schoenmaker en het huwelijk sociale toestandx. Bat'a, Bally, industrialisatie» schoenmaker en onderwijs, om ten slotte via verschillende landen bij de voetverzorging aah te komen. Het is te begrijpen, dat de lezer wel een zijn hart vasthoudt bij de gedachte, waar L"J een volgend cogenblik zal belanden, ma»' spoedig laat hij zich meesleepen door den enthou siasten, levendigen, soms ook wel wat onrustig611 stijl en door de talrijke, dikwijls geestige d' lustraties. „Van schoenen en schoenmakers" is een tsressant boek, dat ook om de keurige uitvoe ring aftrek zal vinden. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor beide deelten: A. C. A. Welters, 's-Gravenhage. Voor gedeelte A: mejuffrouw C. van SchciieI1' 's-Gravenhage, en J. Slegtenhorst, Leiden. Voor gedeelte B: mej. M. C. O. de SW^.' 's-Gravenhage; K. B. Tasseron, 's-Gravenhag mej. P. J. Holtaar, Scheveningen, en C. J. T bers, Leiden. LEEUWARDEN. Geëxamineerd 7 manl. eh vrl. candidaat. Geslaagd de heeren J. M. kius te Stlens, T. Kingma te Marrum en N- Bosma te Birdaard; 3 candidaten slaagden v het A-gedeelte, terwijl één zich tijdens D examen terugtrok. 'S-GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel 2 Tromp, Purmerend,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2