Plannen en daden De actie der Italiaansche luchtmacht tegen Mojale en Kenya Bollenexport naar Duitschland JU ijfi Eetbare paddestoelen op de Veluwe Onderzoekingen over vleermuizen-trek WELK1 EON? Groote successen ondanks Britschen tegenstand SCHEVENINGEN Bericht over herleving der Kerk in Frankrijk WOENSDAG 24 JULI 1940 De beteckenis van Mojale Leveren wij binnenkort ook weer aan de Scandinavische landen? DE CONFERENTIE TE HAVANA Heden voorstel van Washington over het probleem der Euro peesche bezittingen Besprekingen begonnen Zevenhonderd gulden voor Mgr. Hamer-Missiehuis HOTEL Cantharellen in overvloed Aanhangwagen losgeschoten Drie arbeiders gewond DOODELIJKE VAL Landgoederen opengesteld voor kampeerders Te waardeeren bemoeiingen van den A.N.W.B. Concentratie bereikt in den motorrijwielhandel Aansluiting bij den B.O.V.A.G. Rotterdamsche kinderen naar Vught? BROOD KOFFIE OF THEE SUIKER BLOEM OF BAKMEEL PETROLEUM BOTER, MARGARINE, VET GRUTTERSWAREN Overspannen zenuwen Staatsexamen ter toelating tot de universiteit Hoofdakte-examen Examen Middelbare Textielschool Nuttige handwerken Er worden plannen te over gesmeed om ons volk in te stellen op en te organiseeren overeenkomstig de eischen van den sinds de capitulatie in getreden nieuwen tijd en zijn daaruit voortvloeiende nieuwe verhoudingen. Goede en te goeder trouw zijnde Neder landers zijn daar oprecht mee bezig, méér mee bezig dan naar buiten wel altijd blijkt. De eenige echter, die de on beperkte macht heeft om daden te stel len of het stellen van daden toe te staan, is de overheid en deze overheid moet niet alleen rekening houden met de eischen van de nog steeds voortgaande oorlog voering, maar ook met de belangen van de macht, die zij vertegenwoordigt voor de toekomst. Het maken van plannen kan dus alleen practisch resultaat heb ben, wanneer die overheid zich met die plannen kan vereenigen en ze niet in strijd acht met de eischen en belangen voornoemd. Of dit het geval is met het plan tot de vorming van de Nederland- sche Jeugdbeweging, zooals dat door de Nederlandsche Studievereeniging voor vrije jeugdvorming wordt gelanceerd, weten wij niet, maar wel weten wij, dat dit plan heel wat verkieslijker is dan an dere plannen, die in de richting van een regelrechte staatsopvoeding sturen. Het plan van de Nederlandsche Studiever eeniging voor vrije jeugdvorming be perkt zich tot meisjes en jongens van 8 tot 18 jaar en stelt zich op Nederlandsch r.ationalan grondslag. Het beginselgro- gram omvat de drie volgende punten: 1. De Nederlandsche Jeugdbeweging wortelt in de Nederlandsche volksge meenschap en verricht derhalve haar opvoedende taak in christelijk-nationa- len geest met erkenning van de rechten van ieders godsdienstige overtuiging. 2. De Nederlandsche Jeugdbeweging erkent, dat de opvoeding eerst en vooral aan de ouders toekomt en houdt derhal ve rekening met dezer gerechtvaardig de verlangens. 3. De Nederlandsche Jeugdbeweging richt zich in haar werkwijze naar den leeftijd, den aanleg, de ontwikkeling en het maatschappelijk midden van de meisjes en de jongens. Tegen deze drie beginselpunten zal door niemand eenig bezwaar kun nen worden ingebracht. De er kenning van den christelijk-nationalen geest van ons volk, van de rechten van ieders godsdienstige overtuiging, van het recht en den plicht der ouders als opvoeders, daarmee zal iedére overtuig de Katholiek van harte instemmen. Uit de toelichting blijkt, dat de Neder landsche Jeugdbeweging de meisjes en de jongens gescheiden wil houden in twee afzonderlijke secties. Ook dit zal door alle principieele tegenstanders van de gevaarvolle coëducatie worden toe gejuicht. Deze secties moeten dan on derverdeeld worden in gilden, waarin leidsters, leiders, meisjes en jongens van eenzelfde kerkgenootschap worden on dergebracht, terwijl deze gilden overeen komstig de leeftijden weer in vendels worden ingedeeld. De Nederlandsche Jeugdbeweging wil bevorderen: een sterk godsdienstig leven, burgerzin en kameraadschap, hygiëne en lichamelijke oefening, een hecht gezinsverband, waardeering voor den arbeid als persoonlijke levenstaak en dienst aan de gemeenschap, kennis van eigen land en volksaard, levensver rijking door onze volksche cultuurgoe deren. De algeheele leiding van deze Nederlandsche Jeugdbeweging zou moe ten worden toevertrouwd aan de Natio nale Leiding, bestaande uit drie perso nen, n.l.: den Nationaal Hoofdleider, de Nationaal Sectieleidster en den Natio naal Sectieleider, bijgestaan door een Nationaal Gildeleidster en een Nationaal Gildeleider, die benoemd en ontslagen zouden moeten worden door de Nationa le Leiding op voordracht van de bevoegde instantie van het betrokken kerkge nootschap. De Nationale Leiding zelve zou benoemd en ontslagen moeten wor den door de overheid. De overheid zou dus volgens dit plan in laatste en hoog ste instantie over de geheele Nederland sche Jeugdbeweging beslissen, eigen machtig en zonder verplichting tot rug gespraak met wien dan ook. Het is dui delijk, dat de aanvaardbaarheid van zulk een leiding staat of valt met de al of niet aanvaardbaarheid, de opvattin gen en handelwijze dier overheid. Er zijn ontegenzeggelijk vele goede en het overwegen waard zijnde bestanddeelen, waarmee ook wij van harte kunnen in stemmen, in dit plan, en het brandende vraagstuk van de jeugdvorming is zoozeer van overwegend belang voor de toekomst van ons volk, dat elk initia tief, dat tot een bevredigende oplossing van dit vraagstuk bruikbare steenen bij draagt, belangstelling en bestudeering verdient. Intusschen is het met plannen juist omgekeerd als met daden. De waar de van plannen is afhankelijk van het Vertrouwen, dat de voorstellers al of niet verdienen, terwijl bij daden het Van minder belang is door wie zij wor den gesteld. Het beste plan kan door onbetrouw bare uitvoerders tot zijn tegendeel wor den gemaakt in de practijk, terwijl een daad in zich goed of slecht is, onver schillig door wien zij wordt verricht. ROME, 24 Juli (D.N.B.) De corres pondent van het agentschap Stefani in Addis Abeba geeft uitvoerig verslag van de onophoudelijke acties der Italiaansche weermacht, in het bijzonder het luchtwa- pen, tegen Mojale en Kenya. In den tijd van 11 tot 16 Juli hebben de Italiaansche bombardementsvliegtuigen de schen Soedan met oommen bestooKt. te gelijkertijd hebben de jagers alle Britsche luchtaanvallen op de eigen steunpunten af geslagen. De correspondent van Stefani geeft de vol gende bijzonderheden: Op 11 Juli. tijdens een bomaanval op Mo jale, stieten vijf Enge'sche jachtvliegtuigen op de Italiaansche toestellen. Hst kwam tot een fel luchtgevecht, waarbij een Engelschman brandend werd neergeschoten. Een tweede Britsch vliegtuig stortte met stukgeschoten mo tor boven vijandelijk gebied neer en de overige Engelsche toestellen zagen van verderen strijd af. De Italiaansche vliegers brachten hun op dracht. tot uitvoering en keerden naar hun basis terug. Den volgenden dag trachtten negen Welles- vliegtuigen een aanval te ondernemen op Ar- chico. Deze poging ward opgegeven toen twee Engelsche vliegtuigen door de Italiaansche ja gers waren neergeschoten. In de ochtendschemering van 13 Juli bereidde een Italiaansch eskader vliegtuigen den En- gelschen een onaangename verrassing onder de moeilijkste weersomstandigheden. De Italiaan sche vliegtuigen waren zelfs gedwongen op eên hoogte van nog geen 400 M. te vliegen. Wajir werd aangevallen. Tot groote verbazing van de Engelschen werd het vliegveld volkomen onverwacht bestookt met een hagel van bom men. Drie Britsche vliegtuigen werden op den grond vernield. Voor de vijand nog aan een tegenactie kon denken had het Italiaansche eskader zijn taak uitgevoerd en was terugge keerd. Een andere schitterende operatie was de bomaanval bij het aanbreken van den veer tienden Juli op het vliegveld van Gabeit. Ook hier hagelde een regen van bommen volkomen onverwacht op het vliegveld neer. Op den grond werden wederom drie vliegtuigen vernield en nog zeven beschadigd. Ook werd een colonne Engelsche auto's aangevallen. Kort daarop vlo gen opnieuw Italianen over het vliegveld. Dit maal trachtten vier Britsche jagers den bom aanval tegen t8 houden en het kwam tot een uiterst feilen luchtstrjjd, waarbij een Engelsch man werd neergeschoten. De andere toestellen trokken zich daarop terug. Na de bezetting van Cassala volgde op 16 Juli de volledige verovering van Mojale, een twaede zware, slag voor de Engelschen. Mojale is namelijk een uiterst belangrijke en gevoelige handels- en opslagplaats. Van hier leiden verscheidene karavaanwegen naar Kenya. Voor de Engelschen beteeken- de Mojala als het ware een doorn in de fiank van het Italiaansche imperium en tevens een uitstralingspunt der anti-Ita- liaansche propaganda, die de laatste maan den grooten- omvang had aangenomen met het doel de bevolking op te hitsen tegen Italië. Hoe groote beteekenis de Engelschen hechten aan Mcjale blijkt uit hun zorg vuldig opgebouwde versterkingen met ma- chinegeweerposten en geschutstellingen en een zeer belangrijk vliegveld De Engelschen ondernamen een poging om de Italiaansche inboorlingenbataljons door den ongewonen stellingsoorlog murw te maken. Daartoe werden ruim een maand lang lucht bombardementen en artillerie-aanvallen onder nomen. Bijna dagelijks werden boven Mojale hevige luchtgevechten tusschen Italiaansche en Engelsche vliegtuigen geleverd, waarbij de Engel schen steeds afgeslagen werden. Wederom had den de Engelschen zich, aldus de correspondent v Stefani in Addis Abeba, in hun berekeningen, die het winnen van tijd ten doel hadden, vol komen vergist, aangezien de Italiaansche in boorlingentroepen gewend raakten aan den tot dusverre voo£ hen onbekenden stellingsoprlog. De Britsche radio en het Britsche hoofdkwar tier gaven uit Mojale steeds weer berichten, die telkenmale niet in overeenstemming waren met de waarheid. De Engelsche regeering kende maar al te goed de reacties der verovering van Mojale op de inboorlingen van geheel Kenya en ook op de bevolking van de Abessijnsche hoog vlakte. De correspondent geeft dan een beschrijving van de verschillende phasen. die leidden tot de bezetting van Mojale. Terwijl de Engelschen zich er toe beperkten hun communique's de wereld in te zenden, trof het Italiaansche op perbevel in stilte voorbereidingen voor de in neming van de versterkte plaats. In overeenstemming met het ontworpen plan ging een deel der Italiaansche troepen door met frontaanvallen op de Engelschen, die steunden op het fort Harrington. Intusschen bereikte eon snelle troepencolonne der Italianen het knoop punt van wegen te Mandera, en een tweede colonne drong vijandelijk gebied binnen en be reikte Talaba en Tercali, terwijl zij op die wijze de andere wegen afsneden, die naar de nabijheid van Mojale leidden. Tegelijkertijd werden het fort Iloe en andere stellingen ver overd, waarmede, alle verbindingswegen dei Engelschen werden afgesneden. Hun bleef al leen de vlucht over. Daartoe besloot dan ook het opperbevel, dat de bescherming van het fort Harrington alleen aan de kleurlingen over liet. In den nacht van 15 op 16 Juli gaf het Italiaansche opperbevel den troepen bevel tot den langgewenschten aanval. De vijand was niet verdacht op zoo'n stormloop, maar verdedigde zich hardnekkig. De Italiaansche troepen braken door de verdediging heen en de Italiaansche vlag wapperde spoedig op de tinnen van het fort Harrington, dat door de verdedigers In wilde vlucht was ont ruimd. Daarmede was ook het lot van Mojale bezegeld. Den volgenden dag, aldus eindigt dit verslag, onderwierp de bevolking zich aan de Italiaansche regeering-voor goed. Een der wagens met een anthraciet-gas- generator, waarmede door de Ned. Spoor wegen een proef wordt genomen met het oog op de benzineschaarschte De Bond van Bloembollenhandelaren heeft zich beijverd om met de bevoegde instanties tot overeenstemming te komen wat betreft den export van bloembollen naar Duitsch land. Deze onderhandelingen hebben een verheugend resultaat mogen boeken en thans staat reeds vast, dat ons bloemen- land voor 8 millioen R.M. zal exporteeren. Dat deze export van groot belang is voor de bloembollenhandelaren moge blijken uit het feit, dat hij 2 maal zoo groot is als in 1939, terwijl in 1936 de export 1.833.000 bedroeg (thans bedraagt hij 6.000.000). Voordat de export definitief plaats vindt, heeft de afnemer twee maanden den tijd om de keus van bollensoorten te bepalen. Naar wij nader vernemen zal het prijsniveau iets worden verlaagd, om zooveel mogelijk bollen voor het totaal bedrag te kunnen uitvoeren. Indien het mogelijk is, dat de kustvaart tus schen Nederland en de Scandinavische landen zich herstelt, zal over anderhalve maand ook een groot aantal bloembollen wederom naar de Scandinavische landen worden vervoerd. Men hoede zich voor een te groot optimisme ten aanzien van dén export naar Zweden en andere Noordelijke landen, maar hoop voor den bloembollen-export is er zeker. HAVANA, 24 Juli. De Pan-Amerikaansche conferentie heeft zooals United Press 'aan haar bladen meldt tot dusverre het verloop gehad, dat er algemeen van werd verwacht. De Vereenigde Staten hebben de leiding bij de vraagstukken van een economische aaneenslui ting. De meeningen over den toekomstigen sta tus van de Europeesche koloniën op het Westelijk halfrond zijn niet geheel gelijk luidend. Argentinië is in het bijzonder voor een uiterst voorzichtige behandeling van alle vraagstukken, die niet alleen de Ameri- kaansche staten betreffen. De leider van de Argentjjnsche delegatie Melo heeft den dringenden eisch gesteld dat de Amerikaansche staten zich om hun eigen aange legenheden zullen bekommeren en niet probee- ren andere vraagstukken op te lossen die de belangen van andere mogendheden sterk raken en waarbij een onvoorzichtige behandeling ge volgen zou kunnen hebben, die niet zijn te over zien. De politieke waarnemers zijn echter over het algemeen de overtuiging toegedaan, dat de hou ding van Argentinië binnen den algemeenen op zet van de conferentie niet tot verwikkelingen zal leiden. Cordell Huil heeft voorts op de Pan-Ame rikaansche conferentie bekend gemaakt, dat de Vereenigde Staten heden een voorstel tot regeling van het vraagstuk der Europeesche bezittingen op het Westelijk Halfrond zullen doen. Zooals D. N. B. bericht zijn heden op de con ferentie der Amerikaansche landen de zakelijke besprekingen begonnen. De ABC-staten (Argen tinië, Brazilië en Chili) zijn niet vertegenwoor digd in de commissie voor „economische samen werking", hetgeen door velen aldus wordt uit gelegd, dat zij niet willen deelnemen aan een plan tot economische overheerschiug van de Vereenigde Staten op het vasteland. In de com missie hebben zitting Mexico, Columbia, Nica ragua, Haiti, Salvador, Cuba en Peru. Verdere commissies zijn gevormd „voor het behoud van den vrede", die de kwestie van het toekomstige lot van Martinique en andere Frarische kolo nies wel zal bespreken, een neutraliteitscommis- sie, die technische neutraliteitsproblemen moet behandelen, en de belangrijke commissie voor de „gelijkschakeling", die het laatste woord zal spreken over de redactie der definitieve reso luties. Het bestuur der R. K. F. heeft besloten een bedrag van ruim zevenhonderd gulden uit het Missiefonds der R. K. F. te schenken aan het Mgr. Hamer-Missiehuis te Nijmegen. Deze schenking geschiedt in verband met 't feit, dat het 24 Juli a.s. veertig jaar geleden is, dat de missie-bisschop mgr. Hamer tijdens den Boksersopstand in China den marteldood stierf. Op 21 Augustus a.s. zal het honderd jaar geleden zijn, dat deze groote Nijmegenaar gebo ren werd. Gezellig familiehotel. Eigen parkeerterrein. Pension prijs: f. 5.50 - f. 6.50 per dag. Enkele appartementen ieta duurder. De cantharellen, in het wild groeiende eet bare paddenstoelen, zijn dit jaar op de Veluwe bijzonder overvloedig aanwezig. Aangezien er groote vraag naar is, bestaat er een levendige handel in. De aanvoeren zijn groot en daardoor zijn de prijzen, die de plukkers van de opkoo- pers krijgen, gedaald van ongeveer 35 cent per kg. in den eersten tijd tot 14 15 cent nu. Ijverige plukkers kunnen er een daggeld van f 6 a f 7 mee verdienen. De pluk van het eekhoorntjesbrood, een an dere in het wild groeiende eetbare paddenstoe lensoort, is ook begonnen. In de omgeving van Apeldoorn zijn o.a. eenige Duitsche plukkers hiermee bezig: er is bij dit werk noodig, dat men het onderscheid tusschen de verschillende paddenstoelensoorten goed kent. De prijzen, die de opkoopers aan de plukkers van boschbessen op de Veluwe betalen, zijn de laatste dagen gedaald tot 9 a 10 cent per pond. Verwacht wordt, dat de prijzen niet lager zul len worden. De vraag naar deze bessen is min der geworden dan in den eersten tijd van den pluk. Binnenkort zullen de koninklijke hout vesterijen op de Veluwe zooals gewoonlijk weer voor den pluk gesloten worden, waarna nog de opbrengst van den na-pluk te verwachten is, waarvoor meestal vrij goede prijzen worden be steed. Het beschot der vossenbessen belooft rijk te worden, maar er is slechts geringe vraag naar. Op den Amsterdamschenstraatweg te Breukelen is Dinsdagavond omstreeks half zes, door het breken van een koppeling, de aanhangwagen van een tractor losgeschoten. De aanhangwa gen reed een eind stuurloos verder, waarbij drie wielrijder gegrepen werden. Het waren de 38-jarige v. d. S., de 60-jarige C. en de 45-jariga O., allen uit Utrecht afkomstig. Zü waren in Wilnis te werk gesteld en op weg naar huis De eerste kreeg een hersenschudding en een beenwonde. Hij werd per ziekenauto naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht overgebracht. De tweede arbeider kreeg zware inwendige kneuzingen en moest naar het St. Anthonius- gasthuis te Utrecht worden vervoerd. De derde kwam er het beste af en werd licht aan het hoofd gewond. Wij ontvingen interessante mededeelingen over het trekken der in Nederland levende vleermuizen. Reeds sedert ruim vier jaren is men met waarnemingen daarover bezig en werden vele gegevens op dit gebied verza meld, De dieren worden daartoe voorzien van een klein ringetje, dat zoodanig aan den vleugel bevestigd wordt, dat dit den dieren in het ge heel geen last veroorzaakt. Iedere aluminium- ring weegt slechts 0,16 gram en draagt behalve een volgnummer het opschrift: Zoöl. Mus. Utrecht, Holland. De vleermuis-soorten, die gering worden, we gen omstreeks 35 gram, zoodat het gewicht van den ring te verwaarloozen valt. Iedere vleer muis die een ring draagt, heeft op deze manier gemerkt een eigen nummer en is onmiddellijk te onderscheiden van andere vleermuizen. Op deze manier te werk gaande heeft men reeds tal van interessante gegevens verkregen Zoo trokken bijv. vleermuizen uit Haarlem naar België in de richting Noord-Zuid, terwijl dieren uit Soestdijk naar Duitschland gingen en zich derhalve in Oostelijke richting verplaatsten. Een ander gedeelte der dieren blijft het geheele jaar door op dezelfde plaats. Tot nog toe is voor dit laatste feit geen verklaring gevonden, maar misschien zal het ringonderzoek ons daarover te zijner tijd opheldering kunnen geven. Verleden jaar werd een aanvang gemaakt met het transporteeren van vleermuizen om op die manier iets meer over hun richtings zin te weten te komen. In Haarlem gevangen dieren werden respectievelijk in Den Haag, Vlissingen, Eindhoven en Maastricht losge laten. Dank zij de vlotte medewerking van de K.L.M. verliep tusschen het vangen en loslaten slechts zeer korte tijd. Latere controle toonde aan, dat een zeer groot aantal dezer dieren weer op hun oor spronkelijke standplaats in Haarlem was te ruggekeerd. Daar het aantal boomen en andere woon plaatsen, die deze dieren kunnen herbergen, zeer groot is, was het onmogelijk, alle dieren die deze standplaatsen bewonen, te controlee ren. We mogen niettemin aannemen dat zoo goed als alle dieren den weg naar Haarlem te ruggevonden hebben. Het zou interessant zijn te weten of ook nog dieren achtergebleven zijn in de plaatsen, waar zij losgelaten zijn of zich eventueel ergens anders gevestigd hebben. Om dit uit te maken, is de medewerking van een ieder, die een geringde vleermuis vindt, noodig. Ook gegevens omtrent vindplaatsen van ongeringde vleermuizen zijn van belang, daar wij dan een beter inzicht kunnen verkrijgen over het voorkomen van de Nederlandsche vleermui zen. Gegevens over vondsten of terugmeldingen gelieve men te zenden aan: L. Bels, Zoölogisch Laboratorium, afdeeling Algemeene Zoölogie, Janskerkhof 3, Utrecht. U kunt er om verlegen zitten maar soms meer nog om een Aspirin-tje. Bij hoofdpijn of ver koudheid moest men het steeds bij de hand hebben. Let op den oranieband. BAYER De arbeider A. van der H. uit Amersfoort, die per fiets van de werkverschafing te Voort huizen naar den trein reed om naar zijn woon plaats terug te keeren, is gevallen. De man be kwam een ernstige hoofdwonde. In het St. Elisabethgasthuis te Amersfoort is hij aar zijn verwondingen overleden. Onder de kampeerders treft men allerlei gen res aan. Zoo zijn er de „gezelligheidskampeer- ders," die bij voorkeur clubkampen enz. bezoeken en anderen, die het liefst moederziel alleen o£ met een enkelen kameraad in het bosch of op de heide staan met hun tent. De laatsten wen- schen zooveel mogelijk één te zijn met de na tuur en alles wat hen aan het dagelijksche sleurleven herinnert, zoo ver mogelijk achter zich te laten. Nu de laatste jaren het vrije zwerven in Ne derland practisch onmogelijk is geworden en ieder kampeerder vrijwel gedwongen is geworden zijn tent op te slaan op 'n gregistreerde kam peerplaats of in een kampeercentrum, zijn de kampeerders, die de eenzaamheid zoeken, min of meer misdeeld. De A. N. W. B. stelde zich in verbinding met de Nederlandsche Heidemaatschappij, 't Staats- boschbeheer, de vereeniging „Het Grondbzit", de Nederlandsche Vereeniging „Het Grondbezit", den Boschraad en den Opperhoutvester van de Koninklijke Domeinen. Thans kan worden medegedeeld, dat de A. N. W. B. er in is geslaagd de toestemming tot kampeeren van talrijke landgoedeigenaren te verkrijgen, zoodat de bovenbedoelde groep kam peerders weer rustige plekjes ter beschikking staan. De A. N. W. B.-leden, die een introductie wen- schen, kunnen aan een van de Bondsbureaux een daartoestrekkend aanvraagformulier beko men. Wanneer de bond meent, dat de bewijzen, dat men een geroutineerd kampeerder is, onvol doende zijn, kan men onder leiding en verant woordelijkheid van een bondslid, dat wèl een dergelijke toestemming heeft gekregen, op de landgoederen kampeeren. Deze regeling geldt niet voor vereen! gings- of clubkampen. Het rustige karakter zou daardoor verloren gaan. Met het doel tot een krachtige eenheid in den motorvoertuigenhandel te geraken, heeft het bestuur van den Bond van Automobieilian- delaren en Garagehouders (B. O. V. A. G.) on derhandelingen aangeknoopt met den Bond van Motorrijwielhandelaren in Nederland, welke on derhandelingen tot resultaat heben gehad, dat genoemde organisatie heeft besloten ais af deeling tot den BOVAG toe te treden Hiermede is de concentratie in dezen be drijfstak een feit geworden en tevens een einde gemaakt aan de differentiatie in verplichtin gen van groepen, welke zich vrijwel geheel op hetzelfde tererin bewegen. De organisatorische voorbereidingen worden met bekwamen speed getroffen. Ook te Vught heeft zich een comité gevormd, onder voorzitterschap van burgemeester mr. H. Loeff, om de 'opneming van jeugdige Rot terdammers te regelen. Het comité heeft zich bereids in een oproep tot de bevolking der ge meente gericht, om te verkrijgen, dat talrijke kinderen in een vacantieoord bij uitstek als het te midden van Brabantsch natuurschoon gelegen Vught eenige weken van rust naar lichaam en ziel kunnen krijgen. Bon 71 tot en met 80 uit het brood- bonboekje. Geldig tot en met 28 Juli J (eventueel tot en met 1 Augustus). 2 Recht gevend op: totaal 2000 gram i brood of 2500 gram roggebrood. Iedere enkele bon geeft recht op S 125 gram roggebrood. Bon 85 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 2 Aug. Recht gevend op: Half pond koffie of Half ons thee. Bon 80 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 25 Juli. 2 Recht gevend op: Een kilogram suiker. Bon 75 uit het Algemeen distributie S boekje. Geldig tot en met 26 Juli. j Bon 90 uit 't Algemeen distributie- j boekje. Geldig tot en met 9 Aug. j Recht gevend op: Half pond tarwebloem, of tarwe- j meel, of boekweitmeel, of rogge- bloem, of roggemeel of zelfrijzend J bakmeel. (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) Zegel „Periode 3". Geldig tot en met 11 Aug. Recht gevend op: Twee Liter petroleum. Bonnen 67 en 68 uit het Algemeen I distributieboekje. Geldig tot en j met 28 Juli. Recht gevend op: Half pond boter, of margarine, of j vet per bon. Bon 95 uit het Algemeen distribu- j tiebonboekje, geldig tot en met 11 Augustus geeft recht op: 250 gram rijst of rijstemeel. Bon 100 uit het Algemeen distribu- S tiebonboekje, geldig tot en met 11 S Augustus geeft recht op 250 gram i havermout of havervlokken of gort S of grutten. Bon 105 uit het Algemeen distri- butiebonboekje geldig tot en met 11 September geeft recht op 100 gram maizena of griesmeel of pud- dingpoeder. Bon 110 uit het Algemeen distri- 2 butiebonboekje, geldig tot en met 2 11 September geeft recht op 100 2 gram macaroni of vermicelli of 2 spaghetti. Vlijnhardt's Zenuwtabletten maken Uspoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. Een naar Frankrijk gezonden bijzondere ver slaggever van de „Tribuna de Genève" bericht uit Lyon, dat een der treffendste verschijnselen in Frankrijk de herleving van de R.K. Kerk is. Het blad schrijft: „De oude strijd tusschen Staat en Kerk behoort tot het verleden. De gees telijkheid der Katholieke Kerk heeft zich direct in dienst van den wederopbouw van het land gesteld." Als een merkwaardig voorbeeld van te verwachten samenwerking tusschen Kerk en Staat meldt deze correspondent, dat op den veertienden Juli, den herdenkingsdag van de bestorming van de Bastille, hooggeplaatste mi litaire en burgerlijke personen, onder wie Her- riot, een Katholieken kerkdienst hebben bijge woond. Voorts vermeldt de correspondent een brief van den aartsbisschop van Lyon, kardinaal Ger- lier, waarin deze verklaart, dat de tegenstand, dien de Kerk ondervonden heeft, dadelijk uit den weg geruimd moet worden; al te lang is zij daardoor verlamd geweest. In zijn brief eischt de kardinaal verder vrijheid voor de katholieke opvoeding. Naar het blad voorts nog bericht, zou de aartsbisschop ook nog verlangd hebben, dat in de toekomst aan de Katholieke Actie een ze kere invloed in Frankrijk zou worden toebedeeld. Overigens heeft mgr. Gerlier zich volkomen ach ter het opbouwwerk van maarschalk Pétain ge plaatst, die naar hij zegt de oude revolutionnaire leuzen „Vrijheid, gelijkheid en broederschap" door het nieuwe devies: „Arbeid, gezin en vader land" heeft vervangen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma A: H. V. ten Cate. Voor diploma B: W. Ham. UTRECHT. Volledig examen: de heer A. P M. Berendsen, Utrecht en mej. A. van Ham, Hilversum. A-gedeelte: de dames M. van Dijk, Hilver sum, L. A. Groos, Utrecht en de heer J. A. Ko ning, Hilversum. TILBURG, 22 Juli. Geslaagd voor het eind examen van den Fabrikantencursus der Middel bare Textieldagschool te Tilburg: L. A. P. van Besouw, Tilburg; L. J. Beukenkamp, Heerlen; H. C. M. Brands, Tilburg; J. H. G. Brants, Til burg; E. L. M. A. Cordewener, Vught; W. A. G. Ellenbroek, Zutphen; F. C. A. I. Franken, Tilburg; F. M. J. Marsé, Tilburg; J. G. A Mulder, Helmond; F. F. K. M. Mutsaerts, Til burg; F. Noorlander, Ginneken; W. J. M. v. d Reyt, Ginneken; P. J. Rubens, Tilburg; A. A F. Schots, Tilburg; H. B. M. van Spaendonck, Tilburg; J. L. Weesie, Tilburg; D. H. v. d. Werf. Bolsward; A. A. Wezenbeek, Ginneken; L. A. R. Wijnen, Maastricht. Afgewezen 1 candidaat. 's-HERTOGENBOSCH. Geslaagd de dames C. G. L. Soeterbeek, J. Udema, M. A. L. Jacket al len te Nijmegen; G. A. van Leur, Tilburg; G. E. H. de Roos te Nijmegen; H. J. M. Suermondt en M. J. H. van Schaaten, beiden te Neerbosch; J. A. Mak Koei Jan, H. C. M. Schrijver. J. M. J. Verhoeven, W. P. M. Zwaard, allen te Tilburg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5