Duitsch—Roemeensch overleg te Salzburg Groote animo voor de Nederlandsche Unie De beteekenis der „Schnellboote" Engelsch piloot geholpen bij ontsnapping Reorganisatie van den lucht beschermingsdienst Toenadering tot de as De tweede Italiaansche verliezenlijst Plan tot wederopbouw van Oostende Hoofdschuldige krijgt 3 jaar tuchthuis Ook de medeplichtigen gestraft Japansch program van nationale politiek Dagelijksche noteering Frankrijks schuld aan den oorlog VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Herziening der Hongaarsch- Roemeensche grens? Personeel kwam handen te kort Duitsch frontbericht I DE EERSTE SNEEUW I 1 IN NOORWEGEN Inschakeling personeel Opbouwdienst 3000 vliegtuigen per maand voor Engeland BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 1 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 26 JULI 1940 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22513 Gezant te Boekarest naar Rome Voorloopige leiding in Limburg Het lot van de visschersvloot De Belgische vluchtelingen DE DIENSTPLICHTPLAN NEN IN DE VER. STATEN De H. Vader zegent huwelijk in van zijn neef De geheimzinnige derde DE TURKSCHE DEFENSIE In verband hiermede zullen door de Rijks Duitsch officier om den tuin geleid Eisch en vonnis Ga er over slapen Nieuwe fondsen aangewezen Weer normaal leven in Parijs Verklaring van Morgenthau DE MINSEITO EN JAPANS NIEUWE POLITIEK NIEUWE KAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct.. Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek ROME, 25 Juli. (D.N.B.). Naar in goed inge lichte Italiaansche kringen verluidt, zijn er nog geen bijzonderheden bekend over het programma tijdens het bezoek van den Roemeenschen mi- hister-president Gigoertoe, en den minister van Buitenlandsche Zaken, Manoelesooe, aan Rome. Men verwacht, dat het verblijf van de Roemeen- Eche staatslieden twee a drie dagen zal duren. De a.s. besprekingen te Salzburg van den Duitschen rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, met de Roemcen- sche staatslieden, kunnen, naar in welinge lichte Italiaansche kringen wordt verklaard, beschouwd worden als natuurlijke consequen tie en normale ontwikkeling van het contact, dat tien dagen geleden in München tot stand is gekomen met als doel een vreedzame op lossing der Balkankwestie. Men is er van overtuigd, dat de nieuwe be sprekingen in den geest van de laatste bijeen komst te München zullen worden voortgezet, ofschoon, naar in dezelfde kringen wordt ge zegd, met betrekking tot het resultaat om poli tieke redenen vooreerst nog terughoudendheid geboden schijnt. Het oogenblik voor een bestu deering der afzonderlijke problemen zal ook ill Zooverre wel gunstig zijn, dat zij geschiedt in een sfeer, die door geenerlei spanning op den Balkan wordt vertroebeld, ingeval zich niet op nieuw de bekende Engelsche inmengingspogingen in dat gebied zouden doen gelden. Naar United Press volgens een bericht aan haar bladen uit Boekarest verneemt, is men in Roemeensche officieele kringen van mee ning, dat het voornaamste onderwerp van de besprekingen te Salzburg zal worden ge vormd door een „rectificatie" van de Roe meensch-Hongaarsche grens met een uit wisseling van de daartoe in aanmerking ko mende bevolkingsgroepen. Eveneens moet voor een algemeene opheldering van den toestand in het Zuid-Oostelijk deel van Europa worden geijverd, in het bijzonder wat betreft den ruil van goederen als middel tot behoud van den vrede en in verband met het volledig stilleggen van het verkeer ter zee. Het a.s. bezoek van de Roemeensche staats lieden aan Duitschland en Italië WQrdt door de Italiaansche bladen besproken in den geest van de „omzetting der Roemeensche politiek op de concrete realiteit van de as." Algemeen is men in politieke kringen te Rome van opvatting, dat het- onderzoek der tusschen Roemenië, Hongarije en Bulgarije hangende vraagstukken thans in een eindstadium komt en dat op een definitieve oplossing van de moei lijke en ingewikkelde -Balkanproblemen gerekend kan worden. De bezoeken van de ministers uit Zuid-Oost- Europa aan Duitschland en Italië moeten als etappe gelden van de kalmeering en het herstel, waaraan de asmogendheden begonnen zijn. De Italiaansche gezant in Roemenië, Pelle- grino Chigi, is vandaag naar Rome gevlogen om daar Zaterdag deel te nemen aan de besprekin gen van zijn regeering met den Roemeenschen minister-president en met den minister van Buitenlandsche Zaken. Welken weerklank het echt Ne derlandsche appèl van het drieman schap der Nederlandsche Unie ge had heeft in de harten van tal van goede vaderlanders, is Donderdag gebleken op het voorloopige kan toor der Unie aan de Alexander- straat 20, waar de lijsten ter adhae- siebetuiging gereed liggen. In den ochtend was de toeloop zoo groot, dat zich voor het gebouw een file vormde. Het nog geringe personeel kwam handen te kort om de groote stapels met aanmeldingen en bewij zen van instemming uit het geheele land te ordenen. In aansluiting aan den oproep van het leidend driemanschap der Nederlandsche Unie, mr.' L. Bmthoven, mr. J. Linthorst Homan en prof. dr. «J. E. de Quay, zijn Donderdag besprekingen ge houden betreffende de actie in Limburg, als ge- Volg waarvan de heeren ir. W. J. de Dewez, Rijkslandbouwconsulent te Roermond, mr. R. Röppener, advocaat te Roermond, ir. A. Paulen, taijnbouwkundig ingenieur teTreebeek, C. Re- ceveur, te Vënlo en ir. P. C. M. Wijffels, mijn- bouwkundig ingenieur, te Brunssum, van de leiding der Nederlandsche Unie de opdracht heb ben ontvangen de voorloopige leiding in Lim burg ter hand te nemen. BERLIJN, 25 Juli (D.N.B.). Het frontbe richt van het D.N.B. luidt ais volgt: De Duitsche snelle booten hebben de laatste V'eken herhaaldelijk kunnen bewijzen, dat zij buitengewoon geschikt zijn voor den oorlog ter ^e. Zooals het legerbericht van vandaag meldt, hebben zij thans een nieuw succes van bijzon dere beteekenis behaald. Zij zijn er in geslaagd de Britsche Zuidkust ter hoogte van Port land een zwaar gewapend vijandelijk koopvaar dijschip van 18.000 ton met torpedo's tot zinken k brengen. Het ligt voor de hand, dat juist voor do snelle booten het bezit van de Fransche Hanaal- en Atlantische kust bijzonder voordee- hg is. Zij kunnen daardoor opereeren in de wa toren, die tevoren slechts konden worden be reikt door de Duitsche duikbootvloot, na verre tochten. Ook de luchtmacht heeft, in weerwil van het zeer slechte weer, den handelsoorlog tegen Engeland met sucees kunnen voortzetten pillllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ 1 OSLO, 25 Juli (D.N.B.) In het H Noord-Oosterdal in Midden-Noorwe- H gen is de eerste sneeuw gevallen. Ook in Zuid-Noorwegen is eenige sneeuw gevallen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ERGENS IN ITALIË, 25 Juli (Stefani). Het Italiaansche hoofdkwartier publiceert de tweede lijst van leden der weermacht, die zijn overleden tengevolge van verwondingen bij de krijgsverrichtingen aan het Westelijk front. Deze lijst bevat de namen van 31 officieren, on derofficieren en soldaten van alle wapens. Een andere lijst publiceert de namen van degenen, die tot 15 Juli op het veld van eer aan het front van Cyrenaica zijn gevallen. De minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, heeft een telegram ontvangen van den leider der Duitsche studiecommissie, die Italië heeft bezocht en die daarin zijn dankbaarheid uitspreekt mede namens de andere leden der commissie, voor de ontvangst, welke hun in Italië is bereid en waarin hij Ciano verzoekt den Duce de groote bewondering te betuigen, welke de commissie heeft voor de schitterende economische en sociale prestaties van Italië, prestaties, welke te danken zijn aan het genie van den Duce en welke zijn verricht door een volk, dat zich bewust is van zijn groote toe komst in het zegepralende fascistische rijk. De Italiaansche minister van Landbouw heeft den Duce medegedeeld, dat ondanks de slechte weersomstandigheden, de graanoogst dit jaar in Italië ongeveer 73 millioen quintalen bedraagt. De vermindering, in vergelijking met verleden jaar, is in hoofdzaak toe te schrijven aan de schade, welke het slechte weer ditmaal bij het gewas in Noord-Italië heeft aangericht. Een stijging der productie is daarentegen vastgesteld in Midden- en Zuid-Italië. De mi nister heeft hier nog aan toegevoegd, dat de productie van andere granen, in het bijzonder van rijst, belangrijk is toegenomen. Na te heb ben vastgesteld, dat de graanoogst het niette min mogelijk heeft gemaakt vele millioenen quintalen graan op te slaan in elevators, die in het bijzonder tot dat doel waren gebouwd, heeft de minister zijn mededeelingen besloten met een verwijzing naar de voedselbalans van Italië. In haar geheel is deze thans zeer bevre digend. Zij toont een verbetering in vergelijking met verleden jaar, ondanks de vermindering van de graanopbrengsten. OOSTENDE, 25 Juli. (D.N.B.). Voor den we deropbouw van de Belgische stad Oostende, die door den oorlog vrij zwaar geleden heeft, lig gen thans verscheidene ontwerpen gereed. De wijk in de buurt van het raadhuis zal voor een deel gesloopt worden en volgens nieuwe, ver keerstechnische en architectonische beginselen weer worden opgebouwd. Bovendien zullen aeze straten opnieuw geplaveid worden. Aangaande de visschersvloot van Oostende verneemt het D.N.B., dat een zeer groot deel daarvan, benevens eenige vaartuigen der Bel gische marine, die in Oostende lagen, door Frankrijk en Engeland zijn weggehaald. Ver scheidene schepen werden naar Fransche ha vens aan den Atlantischen Oceaan gebracht. Het grootste deel der treilers echter, benevens twee patrouillebooten en twee motortorpedo- booten zijn wederrechtelijk naar Dartmouth ge bracht, Vluchtelingen, die aan boord waren ge gaan, werden van de schepen verdreven. Vele van deze in beslag genomen schepen zijn in strijd, met, alle overeenkomsten gebruikt als troepen transportschepen tusschen Frankrijk en Engeland. Om een overzicht te krijgen over het aantal van de nog in het niet bezette deel van Frank rijk verblijf houdende vluchtelingen van Bel gische nationaliteit, heeft de vereeniging „Het Vlaamse he Volk" aan alle Belgische gemeente besturen verzocht een lijst op te stéllen va.n de nog ontbrekende inwoners. Men raamt dat zich nog ongeveer 813.000 Belgen in Frankrijk op houden. WASHINGTON, 25 Juli. (D.N.B.). De de mocratische senator Wheeler heeft, zijn partij er voor gewaarschuwd, dat zij de verkiezingen van November zal verliezen, wanneer zii wetsontwerp tot invoering van den algemeenen dienstplicht op overijlde wijze tot wet wil laten worden. Ook het nationale comité tot het voor komen van oorlogen heeft zijn afkeuring uitge sproken over de „ongepaste haast", waarmede de ontwerpers de wet willen doen aannemen. De leider van de democratische fractie in den Senaat, M'inton, en hooge militaire kringen te Washington gelooven, dat het ontwerp zonder moeilijkheden van langdurigen aard aangeno men zal worden. VATICAAN, 25 Juli. (Stefani). In rijn par ticulicre kapel heeft 2. H. de Paus het huwelijk ingezegend van zijn neef, den markies Jules Pacelli, met de markiezin Piera Bombrini. De plechtigheid droeg wegens den huidigen fee- stand op verlangen van Zijne Heiligheid een strikt intiem karakter. Gelij.k wij reeds in een deel onzer vorige editie meldden, heeft het Duitsche Krijgsgerecht tijdens de zitting van Donderdag in de zaal van de Arrondissementsrechtbank te Utrecht de zaak behandeld tegen een arbeider en enkele medeplichti gen, die een Engelsch officier, nadat deze met zijn parachute was ge daald, voor de Duitsche autoriteiten hadden verborgen en vervolgens voortgeholpen. Na een zitting van 6 uur werd de hoofdschuldige ver oordeeld tot drie jaar tuchthuisstraf. (Eisch 10 jaar). Vier medeplichti gen kregen twee jaar (eisch drie), terwijl een werd vrijgesproken. Ter zitting werd allereerst gehoord de jongste boscharbeider H., die had meegeholpen bij de blussching van het neergestorte toestel. Hij was ook aanwezig geweest in de keet en had den vlieger verbonden. Toen andere arbeiders den Engelschman wegvoerden, had hij de kieeren van den piloot bijeengeraapt, om ze daarna er gens in het bosch te begraven. Verdachte erkende zich schuldig gemaakt te hebben aan een ontoelaatbare daad, doch ver telde, dat h(j op het moment van het ongeluk de gevolgen van zijn houding niet had over zien. De volgende verdachte, de gehuwde arbeider Van S., werd door den president geducht aan den tand gevoeld. Verdachte moest nauwkeurig vertellen, wat hij met den piloot in zijn huis had gedaan. Op een vraag, hoe de Engelschman er uit zag en hoe oud hij was, antwoordde Van S-, dat het een jongen was van achttien jaar en dat hij zoo mager was als brandhout. President: ..Waarom heeft u den vlieger in uw huis verzorgd?" Verdachte: „Mijn menschelijk gevoel schreef mij voor, dat ik dien man moest helpen. Als het een Duitsch officier was geweest, die in handen van de Engelschen gevallen zou zijn, zou ik net zoo goed geholpen hebben." President: ,.U begrijpt toch wel, dat u hier handelde in strijd met de Duitsche wet?" Verdachte: „Ja, achteraf wel. Maar op dat oogertblik wilde ik alleen een mensch helpen, die in doodsgevaar verkeerde." President: „Hoe wist u dat?" Verdachte: „Ik dacht, dat hij nu wel door de Duitschers vermoord zou worden, als zij hem te pakken zouden krijgen." De volgende verdachte, Van K., vroeg aan den president of de publieke tribune kon wor den ontruimd, omdat hij meende, dat er hier een vuile rol gespeeld werd door een der ver dachten Op zijn verzoek werden de verdachten weg geleid en de publieke tribune ontruimd. Toen vertelde Van K., dat Van S, tijdens het voor onderzoek, althans naar zijn meening, leugens aan de Duitschers had opgedischt. Van S. had wel degelijk den opzet gehad, den piloot in veiligheid te brengen en of hij nu verklaart, ANKARA, 25 Juli (D.N.B.). Het Turksche Parlement heeft voor de landsverdediging een buitengewoon crediet goedgekeurd ten bedrage 64 millioen Turksche ponden. Aan een brief welken de secretaris-gene raal, waarnemend hoofd van het departe ment van Binnenlandsche Zaken betreffende een reorganisatie van den luchtbescher mingsdienst heeft gezonden aan de bur gemeesters der onderscheiden gemeenten, is het volgende ontleend: De praktijk van de laatste maanden heeft ge leerd, dat het vrijwilligerssysteem, waarop de (organisatie van den luchtbeschermingsdienst ten onzent is gebaseerd, in meer dan een opzicht tekort schiet, zoodra gelijk thans het geval is van het personeel voor langeren tijd dien sten gevraagd moeten worden. Tengevolge daarvan deen zich in vrijwel alle gemeenten in mindere of meerdere mate moei lijkheden gevoelen met betrekking tot de bezet ting van de noodzakelijk geachte luchtbescher mingsposten, terwijl anderzijds de voortdurende wisseling in bezetting van deze posten de vor ming van voldoende geschoold personeel in den weg staat. In verband hiermede is een reorganisatie van de luchtbeschermingsdiensten hier te lande in overweging genomen, waarbij als einddoel een regeling voor oogen staat, waar bij de thans als gevolg van de bijzondere omstandigheden noodzakelijke continudienst wordt verricht door personen, die uitsluitend voor deze werkzaamheden zon aangesteld en voortdurend ter beschikking staan en als zoodanig de kern van de luchtbeschermings organisatie vormen. De uitvoering van dit voornemen wordt vergemakkelijkt, doordat voor het vormen van deze kernen gebruik kan worden ge maakt van de door de demobilisatie der Ne derlandsche weermacht vrijgekomen krach ten. Besprekingen met den commandant van den Opbouwdienst hebben er toe geleid, dat deze zich in beginsel bereid verklaard heeft het personeel van dezen dienst, tot 'n nader te bepalen aantal geëncadreerd, beschikbaar te stellen voor de luchtbeschermingsdiensten der daarvoor in aanmerking komende ge meenten. Daarbij dienen o.m. de volgende punten ln acht te worden genomen: 1. De minimum-bezetting van een kern be draagt in kleinere gemeenten zes man (twee groepen van drie, waarvan elke groep om beur ten nachtdienst verricht en wel twee man voor de surveillance, een voor de bezetting van den commandopost, met onderlinge aflossing). De Opbouwdienst kan echter geen kleinere verbanden beschikbaar stellen dan groepen van ongeveer 40 man. De commandant van den Opbouwdienst stelt zich evenwel op het stand punt, dat het verband in een groep behouden blijft, indien de ploegen van de groep geen grooteren wegafstand dan ongeveer 15 K.M. behoeven af te leggen, ten einde het oefen centrum te bereiken voor de lichamelijke oefening, welke voor de manschappen van den dienst verplicht is gesteld. inspectie voor de bescherming van de bevol king tegen luchtaanvallen uit de daarvoor in aanmerking komende, niet te ver uit elkaar liggende kleinere gemeenten in overleg met de burgemeesters, „rayons" worden gevormd, waarbij aan de vorenbedoelde voorwaarde vol daan wordt. Voor de grootere gemeenten zal de beschik baarstelling beperkt moeten blijven tot ter, hoogste twee afdeelingen, elk ter sterkte van vier groepen a pl.m. 40 man. Gelijk ook reeds te Amsterdam met betrekking tot de brandweer is geschied, zullen in laatstbedoelde gemeenten de manschappen gekazerneerd worden. 2. Door den Opbouwdienst zal er naar wor den gestreefd, dat zooveel mogelijk personeel woonachtig ih, of afkomstig van de betreffen de gemeente, voor die gemeente beschikbaar zal worden gesteld. 3. Het Rijk betaalt de personeelskosten met dien verstande, dat de kosten van legering en voeding ten laste der gemeenten komen. 4. Bij de normale diensten draagt het per soneel de kleeding en uitrusting, welke voor den Opbouwdienst zijn voorgeschreven. Voor het verrichten van brandweer-, gas- en andere bijzondere diensten verstrekken de gemeente besturen de hiervoor vereischte kleeding en uitrusting. 5. De inschakeling van het personeel van den Opbouwdienst bij de gemeentelijke luchtbeschermingsdiensten zal niet eerder kunnen plaats vinden dan eind Juli a.s. Het wil mij voorkomen, dat op de hierboven aangegeven wijze een bevredigende en voor de gemeenten tevens financieel weinig bezwaar-* lijke reorganisatie van de luchtbeschermings diensten kan worden verkregen. Vanwege der. commandant van den Opbouwdienst is daar bij het vertrouwen uitgesproken, dat de ge meentebesturen zich bij wijze van contra-pres tatie moreel verplicht zullen gevoelen om het in hun gemeente voor den luchtbeschermings dienst beschikbaar gestelde personeel van zijn dienst in de eerste plaats in aanmerking te doen brengen voor het vervullen van vacante gemeentelijke dienstbetrekkingen, waarvoor zij in aanmerking kunnen komen, en zich tevens zullen beijveren om dit personeel bij de werk gevers in de gemeente aan te bevelen. Ik stei er prijs op, dit laatste met den meesten nadruk te onderstrepen. dat er een derde is, wiens naam Van S. niet wil noemen, het is alleen Van S. geweest, die in deze zaak de hoofdrol heeft gespeeld. De president was van meening, dat de ver dachte voor deze verklaring niet de zaal had behoeven te laten ontruimen. Ten slotte werd toegestaan, dat de verdediger van Van S„ mr. Murman, met zijn cliënt apart een bespreking mocht hebben om alsnog te trachten op te sporen, wie de geheimzinnige „derde" zou zijn. Voor dit intermezzo was op last van den pre sident de zitting geschorst. Na de heropening werd Van S. opnieuw verhoord. De president vroeg met klem of hij „den derde" wilde noemen. Van S. verklaarde, dat hij den geheimzinnigen man wel gezien en zelfs met hem gesproken had, maar dat hij hem niet hij name kende. Hierna werden de arbeiders Van Sch. en Van I. gehoord, die den piloot geholpen hebben om over een hek te klimmen. Gezamenlijk hebben zij den vlieger naar een keet gebracht en hem daar overgegeven aan anderen, die den En- gelsohman ontkleedden, zijn wonden behandel den en den vlieger vervolgens in arbeidersklee- ren staken. Thans werd van de zes beklaagden de ar beider De J. gehoord. Deze had bij de ploeg ar beiders gestaan, toen de Duitsche officier hem had gevraagd, waar de Engelschman was geble ven. Op dat moment echter vertoefde de ver- kleede Engelschman te midden van de arbei ders, maar niemand zei, dat de vlieger zoo dicht bij was. Integendeel de meest tegenstrijdige mee ningen werden den Duitschen officier opgedron gen. De een riep: „Daarheen is hij gegaan", de ander vertelde „Wel neen, hij is den anderen kant uitgeloopen". Hoe het ook zij, de Duitscher kon er geen touw aan vast knoopen, maar had allerminst het vermoeden, dat hij den piloot bij wijze van spreken een hand had kunnen geven. De laatste verdachte De J. werd er van be schuldigd niet gezegd te hebben, waar de vlieger was, terwijl hij wist, dat de man naast hem stond. Verdachte erkende het hem ten laste geiegde, doch ontkende den Duitschen officier misleid te hebben. „Ik heb niets gezegd", luidde zijn positief antwoord. De behandeling van de zaak had inmiddels ruim drie uur geduurd, toen begonnen werd met het verhoor van de getuigen. Allereerst werd een beambte van de Grüne Polizei gevraagd, of hij van meening was, dat de verdachten de waarheid hadden gesproken, het geen hij bevestigend beantwoordde. Daarna werd de rechercheur van politie Blokland géhoord. President: ,,Wat denkt u, zou een van deze beklaagden nog contact hebben met den Engelschen piloot?" Getuige: „Dat is mij niet bekend. Het lijkt mij niet waarschijnlijk". President: „Vreemd, zooveel menschen hebben zich met den piloot bemoeid en nu weet niemand, waar hij uithangt en hoe het hem gelukt is te ontsnappen." Nadat het getuigenverhoor ongeveer ander half uur in beslag had genomen, hield de audi teur-militair een zeer uitvoerig requisitoir. Hij wees hierin op de laakbare handelingen die de verdachten hebben gepleegd en zeide, dat in Duitschland zeker de doodstraf op een der gelijk misdrijf zou volgen Hij wilde echter voor de Nederlandsche arbei ders grootmoedigheid betrachten en eischte te gen de hoofdschuldigen S. en H. resp. tien en acht jaar. De andere verdachten hoorden ieder twee jaar tegen zich eischen. Verdachte S. is de hoofdschuldige, omdat hij het is, die den piloot in zijn huis heeft verbor gen en hem kieeren verschafte en geld gaf. op dat hij uit de handen van de Duitschers zou blijven. H. heeft den Engelschman van de keet in het bosch weggevoerd en hem zoodoende «in veiligheid gebracht. Na een zitting van meer dan zes uur heeft ten slotte het Krijgsgerecht uitspraak gedaan. De hoofdschuldige S. werd veroordeeld tot drie jaar tuchthuisstraf. Vier anderen kregen twee jaar, en de laat ste werd vrijgesproken, omdat niet bewezen kon worden, of hij wel daadwerkelijk bjj de ontsnapping een aandeel had gehad. Bij de motiveering zeide de president, dat het Krijgsgerecht voor dit geval de laagste straffen had gegeven, volgens de Duitsche wetgeving kon men niet minder gaan. Men begreep, dat de arbeiders in spontaneïteit gehandeld hadden en dat zij de draagwijdte van hun daden niet heb ben kunnen overzien. Daarom zijn zij er thans nog zoo genadig af gekomen, doch zij moesten als voorbeeld gesteld worden voor anderen, die zich misschien er toe zouden laten misleiden, Engelschen te helpen, indien de Duitsche politie hen wilde arresteeren. TOKIO, 25 Juli (Domei). De ministerraad beeft overeenstemming bereikt in zake een uit vier punten bestaand program voor de nationale politiek, t.w.: Ie. Aanvulling van de nationale verdediging. 2. Vernieuwing van de buitenlandsche politiek. 3e. Vestiging van een Oost-Aziatische econo mische ruimte voor zelfvoorziening. 4e. Vernieuwing van het onderwijs volgens de plannen van de desbetreffende nationale com missie. Na de formeele goedkeuring hiervan in een ministerraad op 26 of 27 Juli, zal de regeering, naar men verwacht, de volgende week haar nationale politiek uiteenzetten. Nu de politieke toestand met de vorming van het kabinet Ko- noje is gestabiliseerd, zullen de Keizer en Kei zerin, naar officieel gemeld wordt, op 31 Juli weer uit Tokio vertrekken naar hun zomerver blijf te Hajama. Er zijn oogenblikken in het leven, dat het ons te gortig wordt. We ont vangen een hatelijken brief met al lerlei beleedigingen, gemeenheden, onrechtvaardigheden. We ondergaan een schandelijke behandeling. We worden op de meest onrechtmatige, krenkende en stuitende wijze beje gend. Dan vliegt de drift ons naar de keel; de handen jeuken; we willen 'n brief schrijven, welke op pooten staat we staan op het punt geweldig uit te varen. Ja, we zouden de domste en onberedeneerdste dingen doen, wan neer we toegaven aan onzen eersten impuls. Neem een goeden raad aan; alvorens van antwoord te dienen vóór dien boozen brief te schrijven aleer de grootste vijandschap te ont ketenen: slaap er eerst eens over. Niet zoo heet van de naald; niet zoo on doordacht. Nacht schaft raad, zegt men roei. Ga er over slapen. De waarnemend secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van Finan ciën, maakt bekend, dat hij heeft aangewezen ter opneming in de dagrtijksche noteering in de prijscouranten der beurzen, met ingang van Maandag 29 Juli 1940, de volgende fondsen t.w.: 3% pet. Nederlandsch-Indië 1935; 3 pet. Nederlandsch-Indië Conv. leening 1937; 3 pet. Nederlandsch-Indië 1937a; 3e pet. Suriname 1896 Productieve werken; 3 pet. Suriname 1895 1906 Immigratiefonds. BERLIJN. 25 Juli. (D.N.B.). Naar aanleiding van de verklaring, welke de Fransche minister van Binnenlandsche Zaken. Marquet, voor de radio heeft afgelegd en die Frankrijk als het „onschuldige offer" van een politiek, economisch en sociaal wanhopigen toestand voorstelt, merkt de „Deutsche Allgemeine Zeitung" op, dat deze kwestie niet zoo eenvoudig is, als Marquet haar voorstelt. Frankrijk is niet bij vergissing of door onvoldoende overleg in dezen oorlog betrokken, maar heeft er doelbewust op aangestuurd. Voorts stelt het blad vast, dat het dictaat van Versailles, de Roerbezetting, het afpersen der herstelbetalingen en de onderwerping ran Duitschland, welke men ontelbare malen heeft gepoogd te verwezenlijken, geen tragische ver gissingen waren, maar zeer bewuste wilsuitin gen der Fransche regeering, die juist door zulke tegen Duitschland gerichte daden zich steeds weer van het vertrouwen der bevolking weet te verzekeren. Volgens een bericht uit Parijs in het Finsche blad „Svenska Paessen", is aldaar het normale leven weer op gang gekomen. De aanvankelijke onverschilligheid heeft thans plaats gemaakt voor een nieuwe levendige belangstelling van de bevolking voor de toekomst. Met oprechte be wondering zien de Franschen de schitterende discipline en keurige uniformen van de Duitsche soldaten, die een frisschen indruk maken. WASHINGTON, 25 Juli. (D.N.B.). De Amerikaansche minister van Financiën, Morgenthau, heeft vandaag, naar Associated Press meldt, medegedeeld, dat de regeering der Vereenigde Staten zich verplicht heeft Engeland op alle manieren te helpen en het per maand 300C Engelsche vliegtuigen te verkoopen buiten de reeds vroeger geplaatste opdrachten. Voor dit doel zullen groote fabrieken worden gebouwd. Engeland heeft beloofd de kosten van het bouwen en de productie te betalen. De En gelschen schijnen, zoo voegde Morgenthau hier aan toe, over rijkelijke geldmiddelen te beschik ken, daar de hiervoor benoodigde bedragen ge weldig zijn. De Engelschen hebben een onmid dellijke actie verlangd, teneinde in de jaren 1941 en 1942 per maand drieduizend vliegtuigen te krijgen. TOKIO, 25 Juli. (Domei). Omstreeks veertig parlementsleden zijn hedenavond uit de Minseito-partjj getreden, daar zij ongeduldig waren geworden door de hou ding van afwachten, die door den voor zitter der partij werd aangenomen ten aan zien van de beweging ten gunste eener nieuwe politieke structuur. Zij staan onder leiding van Nagai, die mi nister voor Overzeesche Zaken was in het ka- binet-Saito van 1932, minister voor de Ver bindingen in het eerste kabinet-Konoje in 1937 en minister voor de Verbindingen in het kabinet-Abe in 1939. Deze afscheiding dreigt van de Minseito een minderheidspartij te ma ken. nu alle andere meerderheids- en minder heidspartijen tot ontbinding overgaan of zijn overgegaan om zich aan te sluiten bij de mach tige eenheidspartij, die men zich onder de nieuwe politieke structuur ten doel stelt. De nieuwe Japansche minister van Handel Kobajasji, heeft tegenover een correspondent van de Tokio Nitsji Nitsji gesproken over de successen van de Duitsche politiek. Minister Kobajasji zeide verder, dat Duitsch land in Europa een leidende positie, wat be treft het economische leven, zal innemen. Hier aan kan evenmin getwijfeld worden als aan de overwinning van Duitschland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1