Positie van Nederland en zijn koloniën Ons land en zijn j vrijheid Het radiostation te Dover en vliegvelden aangevallen Hitier ontvangt Roemeensche staatslieden op Berghof Finsch-Russische overeenkomst Eén voetbalbond opgericht Rome in afwachting van hun bezoek Opheffing bestaande organisaties Brood op de bonnen 81 tot en met 90 De oorlog ter zee De Italiaansche aanval op Gibraltar VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Belangrijke rede van den Rijkscommissaris: De leiding van het Groot-Duitsche Rijk beoogt niet de opheffing van de zelfstandige Nederlanden Duitsch legerbericht Op één dag 63.000 ton tot zinken gebracht Besprekingen duurden ongeveer 21/2 uur De Europeesche bezittingen in Amerika Verscheidene personen uit Roemenië uitgewezen ZATERDAG 27 JULI 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANG No. 22515 Zorgwekkende verschijnselen Het frontbericht Demilitariseering der Aalands- eilanden, vrije doortocht voor Sovjettroepen naar Hangö Wegens sabotagepogingen bij de petroleummaatschappijen Water en melk Groote branden woeden op deze Britsche marinebasis De Leipziger Najaarsmesse NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Tn een Vrijdag te 's-Gravenhage in de groote zaal van den Dierentuin gehouden bijeenkomst, welke was georganiseerd door de^afdeeling Ne derland van de buitenlandsche organisatie der N.S.D.A.P., heeft de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijksminister Seyss-Inquart, een rede gehouden, waarin hij allereerst het lot der Duitschers na den vorigen oorlog besprak. Zeer talrijk zijn de volksgenooten, die hier in Nederland waren en zijn, aldus ging de Rijks commissaris verder, en naar verhouding is ook het getal dergenen, die naar Ned. Indië gin gen, groot, om dat mogen wij wel vaststellen in een volkomen spontanen en energieken levensmoed mee te helpen aan alles wat hier te scheppen was. Zij beleefden, dat wij Duit schers na den wereldoorlog hoogstens met een licht gevoel van medelijden werden geduld. Ons volk en ons vaderland waren immers zwak en machteloos. Toen echter de nat.-soc. wederge boorte na de machtsaanvaarding werkelijkheid werd, moesten juist zy, die uit de rijen van het eigen volk naar elders gegaan waren, als de eersten onmiddellijk den haat en de vijandschap van al diegenen aanvaarden, die het niet dulden wilden, dat het Duitsche volk zich van de boeien der dwangdictaten bevrijd had en weder tot macht komen wilde. En dit verergerde nog. aldus de Rijkscommissaris, toen in September 1939 Duitschland naar de wapenen moest grij pen om zich in het Oosten recht te verschaf fen en Engeland en Frankrijk dit oogenblik gebruikten tot een voorwendsel om het Rijk aan te vallen en het weer tot onmacht te brengen. Wij kennen de bestrydingen en vervolgingen, die zy moesten dulden, vooral toen de Fuehrer in Mei van dit jaar besloot de aanvalsplannen der tegenstanders te voorkomen en dit land niet tot opmarschgebied van de Engelsche en Fran- sche legers te laten worden. Toen beleefden zy dagen van zeer zware ver drukking; zij waren niet slechts in kerkers ge worpen en bedreigd, doch zelfs aan zware mis handelingen blootgesteld. Maar zij beleefden ook de dagen van den grootsten veldslag aller tijden en van de overwinning der Duitsche wapenen- En nu zyt gü weer teruggekeerd op de plaats van uw bezigheid en moet principieel in uw maatschappeiyke bezigheid in dit land blijven, want gij ziet u nu tegenover een taak geplaatst-, die in haar doeleinden een nieuwe taak is, in haar wezen echter op het geheel van ervarin gen en feiten berust, waarin een Duitscher in het buitenland leed. Gij kent het volk waar onder gij leedt en door deze ervaring hebt gy dit volk ook leeren verstaan. En in dit verstaan, op grond waarvan gij persoonlijk bemiddelen kunt, zult gij de goede eigenschappen van dit volk te baat nemen en daar, waar gebreken zich open baren, trachten hen daar doorheen te helpen. Gij leeft hier niet in een verwijderd land, bij een volk, dat u naar zijn wezen vreemd is. Gij zult u daarom niet afzonderen, doch als begrijpende bemiddelaar te midden van het Nederlandsche volk leven, dit medeleven als uw goed recht handhaven, want gij hebt u dit verworven door uw jarenlangen mede arbeid en gij wordt heden door de macht van het Rijk gedragen. Steeds echter moet gü u voor oogen houden, dat ieder persoonlijk een vertegenwoordiger van het Duitsche volk, van het Duitsche Ryk en van den wil van den Fuehrer is. Nadat de Rijkscommissaris de geschiedenis van Groot-Duitschland, vooral na 1933, uitvoerig had behandeld, zeide hij, sprekende over Nederland, om.: HTen aanzien van dit land wil ik nog eens vaststellen, dat naar onzen wil en wensch het Nederlandsche volk in den strijd van dezen tijd zijn land en zijn vrijheid voor de toe komst geheel zal weten te verzeke ren en mannen uit het Nederland sche volk, die zich van hun verant woordelijkheid bewust zijn en zich geven willen, het lot van dit land mogen besturen, gedragen door het vertrouwen van het gansche Neder landsche volk. De politieke wilsvor ming in dit land is de zaak der Ne- derlanders. Wij behouden ons slechts voor onze positie daartegen over te bepalen. De Nederlanders geloofden, althans beweer den, neutraal geweest te zyn. Maar wat is neu traal? Als groote naties een strijd op leven en dood aangaan, kan de neutraliteit niet als een formeel begrip worden behandeld. Wij Duitschers, aldus de Rükscommissaris, kunnen in elk geval hiet een neutraliteit erkennen, waarbij een land Verzamelplaats van alle emigranten en vyanden Van het eigen volk wordt, wanneer een land duldt, dat in zijn pers dageiyks vuil op alles Wordt geworpen, wat ons heilig en dierbaar is, als het verdedigingssysteem van een land juist Uitsluitend tegen het Ruk gericht is en wel als voortzetting van de Fransche en Belgische ver dedigingslinies, als ten slotte op den bodem van dit land zelfs een samenzwering tegen het leven van den Führer mogelijk is. Al deze dingen heb ben in onze oogen Nederland reeds lang niet meer een neutraal land doen zijn en wan neer thans gezegd wordt, dat een tot de gepu bliceerde documenten behoorende, in de maand Maart van dit jaar opgestelde, brief van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, Welke een gemeenschappelijk militair optreden hiet het Belgische, Fransche en Engelsche leger regelt, slechts voor geval van werkeiyken oorlog in een gesloten enveloppe ter zijde was gelegd, dan wil ik gelooven, dat deze plannen ook in deze gesloten enveloppe waren. Maar dit gepu bliceerde schrijven bevat een menigte van bij zonderheden omtrent den vijandelijken opmarsch. Zoodat zich de vraag opwerpt, waarvandaan deze Wetenschap stamde. Wij zijn niet zoo naïef aan te nemen, dat al deze in bijzonderheden treden de détails van den opmarsch onzer vijanden aan een werkelijk neutraal land werden medegedeeld zonder gemeen overleg. Wij weten thans, dat de Fransche generale staf 9 April 1940 tot den inval in België be sloten heeft met het duidelijke doel van een stoot tegen het Roergebied en deze stoot zou natuurlijk ook over Nederland hoen zijn uit gevoerd. Hoe kunnen wij aan een werkelijken te genstand in dit land tegen zulk een plan ge looven, wanneer alles militair tegen ons was voorbereid en de deur voor de vijandelijke op hitsing tegen ons wijd open gesteld werd? Ons recht ligt gefundeerd in de verantwoording voor 80 millioen menschen van Duitschen bloede en in onze bekendheid met het gruwelijk dictaat van Versailles, dat beoogde millioenen Duitsche menschen te laten verkommeren en te vernieti gen. Aan deze verantwoordelijkheid hebben wij beantwoord; dat konden wij met des te meer grond, nu het voor ons zooals wij bena drukken om een verdedigingsmaatregel ging, en niet om den opzet een land te ver overen en een volk van zijn vrijheid te be- rooven. Zoo staan wij thans hier als over winnaar en bezettende macht. Het wekt menigmaal den indruk, alsof wij te weinig als bezettende macht zijn opgetreden, alsof de Nederlanders niet duidelijk beseffen, wat een bezettende macht kan beteekenen. Wat dat inhoudt, hebben wij beleefd, toen in 1918 de Franschen het Rijnland binnenrukten. Dezen hebben terstond een exclusief-Fransche militaire heerschappij gevestigd, op alle hoeken van straten stonden mitrailleurs, door schieten in blinde woede op een menigte werden arbei ders van de Kruppfafcrieken te Essen vermoord, het vrije verkeer in het land was volkomen lam gelegd, de burgers werden door Fransche officie ren met hondenzwepen van het trottoir ge jaagd, zij werden uit hun woningen geworpen om plaats te verschaffen, enz. Deze ervaring toont aan, wat een bezetting beteekenen kan, wanneer zij door de zoo gepi-ezen dragers der civilisatie wordt uitgevoerd, die door zoo menig Nederlander als bondgenooten zijn begroet en wellicht ook thans nog gaarne begroet zouden worden. En wat beleven wij hier, ofschoon toch onze volksgenooten in kerkers zijn geworpen, of schoon thans nog duizenden van onze volksge nooten in Nederlandsch-Indië, die aan den eco- nomischen opbouw medegearbeid hebben, onder df onwaardigste en ongezondste tropische om standigheden vastgehouden, ja zelfs volgens bin nengekomen berichten mishandeld worden? Waar is ooit de weerga gevonden van een land, dat militair veroverd werd, ja dat in den strijd met Engeland door dc Engelschen voortdurend tot onmiddeliyk aanvalsgebied gemaakt wordt, zijn eigen bestuur heeft met verregaande vrij heid voor politieke vergaderingen en vrijheid voor zyn pers? Deze toestand is eigeniyk volkomen onbegrij pelijk en slechts daardoor te verklaren, dat wij hier in het bewustzijn van onze kracht handelen en in het verantwoordelijkheidsgevoel, dat wij in ieder geval voor dit land, in de eerste plaats echter voor zijn volk, hebben. Wat nu het gedrag der Nederlan ders aangaat, willen wij vaststellen, dat wij zeker niet onderworpenheid of onoprechte beminnelijkheid ver wachten. Wat wij echter wel ver wachten is een behoorlijke en be- heerschte houding. Ook in dit op zicht zijn wij grootmoedig. Dat wij tegen een werkelijk Nederlandsch nationaal gevoel niets hebben, bewijst het beste het feit, dat wij geen bezwaar hebben tegen de Nederlandsche nationale vlag, en dat wij aan de toekomst van Nederland den ken, toont de zorg aan, die wij voor de Ne derlandsche jeugd hebben, want de jeugd is de toekomst van het volk. Ik richt echter tot ouders en leeraren de ern stige waarschuwing, de jeugd niet in een ver keerd begrepen nationaal gevoel op een dwaal weg te brengen. Onze bemoeienis met den Op- bouwdienst en de hulp en begunstiging, die wij bieden aan de oprichting van den arbeidsdienst als het belangrijkste opvoedings- en schoonmaak middel van een volk, moet iedereen toonen. waar het ons om gaat Zekere verschijnselen zijn evenwel zorgwek kend, niet voor ons, doch voor de Nederlanders zelf. Hiertoe behoort bijvoorbeeld de houding der Nederlanders tegenover onze Ryksduitsche volksgenooten. Waartoe moet het bijvoorbeeld leiden, wanneer klaarbiykelijk diegenen onder ons, die jarenlang hier loyaal medegearbeid heb ben, op sommige plaatsen nu geboycot worden? Waarom wordt een deel van het Nederlandsche volk door onverantwoordelijken, die aan de touw tjes trekken, dezen weg op gedrongen, dien het eens, nog afgezien van de schadevergoeding, weder geheel terug moet gaan? En nadrukkelijk wil spr. waarschuwen tegen iedere beleediging van het Duitsche volk en het Duitsche Rijk, van zijn symbolen en vlaggen, boven alles echter tegen iedere beleediging van den Führer. (Zie vervolg pagina 2) uiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimimiiiiiiimimiiiiiiminiiiiiiniiiiiiiiiiiiiu Vrijdag' heeft de Rijkscom- missaris Rijksminister Seyss Inquari ie 's-Gravenhage een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide:: „Ten aanzien van dit land I (Nederland) wil ik nog I eens vaststellen, dat naar onzen wil en wensch het Nederlandsche volk in den strijd van dezen tijd zijn land en zijn vrijheid voor de toekomst geheel zal we- ten ie verzekeren en man- nen uit hei Nederlandsche I volk, die zich van hun ver- I aniwoordelijkheid bewust zijn en zich geven willen, het lot van dit land mogen besturen, gedragen door "i vertrouwen van hel gan- sche Nederlandsche volk." miiMiiiniiiiiiitiiimiimiMiimnimiiiiiMiMiimimiiiiimiiiiiiiiMï: BERLIJN, 26 Juli (D.N.B.)Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: De luchtmacht heeft Britschc vliegvelden in Midden-Engeland en het radiostation te Dover aangevallen. Onze gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers hebben, zooals reeds is mede gedeeld, in weerwil van het slechte weer een aanzienlijk succes in het Kanaal be haald. Van een convooi, dat krachtig door zee- en luchtstrijdkrachten beveiligd was, konden 11 koopvaardijschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 43.000 br. rcg. ton tot zinken gebracht worden. Drie andere koopvaardyschcpen met een gezamenlijken inhoud van 12.000 br. reg. ton zijn in brand gebombardeerd, of zoo zwaar beschadigd, dat zy als geheel verloren moeten worden beschouwd. Bovendien gelukte het een tor pedojager in brand te borabardeeren en een tweeden ernstig te beschadigen. Ten Zuiden van het eiland Wight is ver der een koopvaardijschip van 8.000 br. reg. ton tot zinken gebracht, zoodat men kan aannemen, dat op een enkelen dag uitslui tend door aanvallen der luchtmacht de vij and 63.000 br. reg. ton heeft verloren. Bij deze aanvallen op de Engelsche scheep vaart is het verschillende malen tot hevige luchtgevechten gekomen. In het Kanaal heeft een numeriek sterkere Britsche formatie ja gers onze vliegtuigen aangevallen en daarbij 8 toestellen van het Spitfiretype en een Hurri cane-machine verloren, terwül slechts twee Duitsche vliegtuigen werden neergeschoten. De Britsche luchtmacht heeft ook in den nacht van 25 op 26 Juli haar vluchten boven Noord-, West- en Midden-Duitschland voortge zet. Schade van militaire beteekenis werd niet aangericht. Ook de materieele schade aan niet- militaire objecten is onbeteekenend. In den loop van den nacht zijn vier vijandelijke vliegtuigen door luchtdoelgeschut neergehaald, een machine werd neergeschoten door nachtjagers. In totaal heeft de vijand gisteren 23 vliegtuigen verlo ren, waarvan 19 in luchtgevechten en de rest door luchtdoelgeschut werd neergehaald. Negen Duitsche vliegtuigen worden vermist. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Ook het bepaald slechte weer der laatste dagen, dat het gebruik van het luchtwapen sterk belemmerde, was voor de Britsche scheepvaart geen doeltreffende bescherming te gen aanvallen van Duitsche bommenwerpers. Van Engelsche zijde was klaarblijkelijk de po ging ondernomen om de slechte weersomstan digheden te gebruiken voor den tocht van een groot en bijzonder krachtig beveiligd convooi door het Kanaal, in de hoop, dat by zulk weer gevechtsvliegtuigen niet konden starten. Deze berekening is niet uitgekomen. In een speciaal bericht was reeds bekend gemaakt, dat ver scheidene groepen Duitsche gevechts- en duik- bombardementsvliegtuigen het grootste deel van het convooi hadden vernietigd. Het legerbericht van vandaag deelt thans mede, dat de dag van gisteren, ondanks de ongunstige weersomstan digheden, voor de Britsche koopvaardij een to taal verlies van 63.000 brt. heeft opgeleverd. De Duitsche superioriteit in de lucht is ook bij de luchtgevechten van 25 Juli duidelijk aan het licht getreden. Van een sterkere Britsche groep jagers, die Duitsche Messerschmitts 109 boven het Kanaal aanviel, werden 8 Spitfire- machines en een Hurricane neergeschoten, ter wijl de Engelschen slechts twee Duitsche toe stellen konden vernietigen. BERCHTESGADEN. 26 Juli. Naar van semi-officieele, goed ingelichte zijde wordt bekend gemaakt, heeft Rijkskanselier Hitier Vrüdagmiddag om 4 uur den Roemeen- schen minister-president Gigoertoe en den Roemeenschen minister van Buitenland sche Zaken, Manoilescoe, ontvangen. Tevoren waren de Roemeensche ministers Vrijdagmiddag te Fusch gasten geweest van den rijksminister van Buitenlandsche Zaken. Nadien werden zij door den Duitschen gezant te Boekarest, Fabricius, in gezelschap van den chef van het protocol, Von Dörnberg, en ge zant Schmidt naar Berghof geleid, waar zy door den rijksminister van Buitenlandsche Za ken Von Ribbentrop op de statietrap werden begroet. Een éerewacht presenteerde het ge weer. De Führer ontving de Roemeensche staatslieden in de groote hal van Berghof, waar onmiddellijk daarop een aanvang is ge maakt met de besprekingen, waarbij de rijks minister van Buitenlandsche Zaken, de Roe meensche gezant te. Berlijn, Romalo, en de Duitsche gezant te Boekarest, Fabricius, aan wezig waren. Van semi-officieele züde wordt verder ge meld De door den Führer gehouden besprekin gen met den Roemeenschen minister-pre sident en den Roemeenschen minister van Buitenlandsche Zaken, die, naar men ver neemt, in den geest van de tusschen Duitschland en Roemenië bestaande vriendschappelijke betrekkingen zijn ge voerd, hebben ongeveer twee en een half uur geduurd In aansluiting hierop stelde minister-presi dent Gigoertoe aan den Führer de heeren van zyn gevolg voor. Daarop verlieten de Roemeen sche staatslieden in gezelschap van den rijks minister van Buitenlandsche Zaken, Von Rib bentrop, den Berghof en keerden zij naar Salzburg terug, vanwaar zij na een kort op- bnthoud hun reis naar Rome zullen voort zetten. De rijksminister van Buitenlandsche Zaken zal hen op het station uitgeleide doen. Naar de Italiaansche avondbladen mel den, zullen de Roemeensche minister-pre sident Gigoertoe en de minister van Bui tenlandsche Zaken Manoilescoe Zaterdag om 11.40 uur in de Italiaansche hoofdstad aankomen. De Roemeensche gezant bij het Quirinaal zal de Roemeensche staatslieden tot aan de Italiaansche grens tegemoetreizen. Ook de Italiaansche gezant in Boekarest zal deze ont moeting bijwonen. De Roemeensche gasten zullen, zoo meldt de Giomale d'Italia, op het station door den minister van Buitenland sche Zaken, Graaf Ciano, worden verwelkomd en daarna in een hotel hun intrek nemen. Kort daarop zullen zij een bezoek brengen aan graaf Ciano in het Chigi-paleis en met hem het eerste onderhoud hebben. In aansluiting hierop zal graaf Ciano in de villa Madama een lunch aanbieden, waaraan talrijke Italiaan sche en Roemeensche persoonlijkheden zullen deelnemen. Des middags zullen de Roemeen sche ministers kransen neerleggen op de ko ningsgraven in het Pantheon, op het graf van den onbekenden soldaat alsmede op het ge- denkteeken voor de gevallen fascisten. Dit programma wordt besloten met een diner in het Roemeensche gezantschap, waaraan graaf Ciano, alsmede talrijke Italiaansche en Roemeensche persoonlijkheden zullen deelne men. Zaterdagavond zullen de Roemeensche gasten weer naar Boekarest terugkeeren. MOSKOU, 26 Juli. (D. N. B.). Ten aanzien van de jongste overeenkomsten tusschen de Finsche en Sovjet-Russische regeering ver neemt. men thans van gOedingelichte zijde het volgende: Tusschen den chef der Sovjet-regeering en minister van Buitenlandsche Zaken, Molotof en den Finschen gezant te Moskou Paasikivi is dezer dagen een overeenkomst Onderteekend, die, voor zoover thans bekend, drie verschil lende complexen van problemen omvat. 1. Met betrekking tot het regime Over de Aalandseilanden is overeengekomen, dat deze eilandengroep gedemilitariseerd zal blijven. De verdedigingswerken, waaraan tijdens den Finsch-Russischen oorlog begonnen is, zullen gesloopt worden. Van Finsche zijde is verder de toezegging gegeven, dat de Aalandseüanden niet aan een derde mogendheid zullen wor den afgestaan. Bovendien krijgt de Sovjet-unie het recht, zich regelmatig door een gevolmach tigde te overtuigen van den stand van den mi litairen toestand op de Aalandseilandengroep. Naar verluidt, heeft de Russische regeering voor de oplossing van dit vraagstuk twee va rianten voorgesteld Of de Aalandseilanden worden gedemilita riseerd en de in aanleg zijnde verdedigingswer ken worden gesloopt, of de verdedigingswerken kunnen worden voltooid, doch dan met actieve deelneming der Sovjet-unie. De Finsche regee ring heeft den eersten variant gekozen. 2. Het tweede vraagstuk der Russisch- Finsche overeenkomsten betreft den vrijen doortocht van een beperkt aantal Russische troepen, alsmede de militaire uitrusting en verzorging door de Sovjet-unie over land via Finland naar de Russische marinebasis Hangö. Voor den doortocht over land moest een regeling worden gevonden, daar de Finsche zeeboezem tijdens den winter maandenlang dichtgevroren ligt en de verbinding tusschen Russisch gebied en Hangö via de zee geduren de dezen tyd niet mogelyk is. 3. Tenslotte is nog een overeenkomst getrof fen over de teruggave van die machinerien, ap paraten en fabrieksinstallaties aan de Sovjet- Unie, die na het beëindigen van den Russisch- Finschen oorlog uit de door de Sovjet-Unie be zette gebieden in strüd met de bepalingen van het vredesverdrag zijn weggehaald. MEXICO, 26 Juli. (D.N.B.). De gedelegeerde van Guatemala op de conferentie te Havanna tracht op het oogenblik, naar de Ultimas No- ticias meldt, een wijziging te verkrijgen van het plan van Huil, opdat Belice (Britsch Honduras) niet zou worden opgenomen in het ontworpen trusteeschap over de Europeesche koloniën in Amerika. Guatemala gaat niet accoord met de Britsche heerschappü over dit gebied en is voor nemens het terug te eischen. Voorts schrijft het blad, dat de door de Ver- eenigde Staten voor oogen geroepen aanval door de totalitaire staten een fantasie is van bange- lyke zielen of al te verstandige opportunisten. Het gewone volk heeft een goede ge ringschattende uitdrukking voor al diegenen, die aan karakterzwakte of karakterloosheid leiden: ze zijn wa ter en melk. Geen gezonde zuivere kost maar een met veel water aangelengde zelfstandigheid, welke nog voor melk wil doorgaan. Men zegt ook wel van dezulken: geen vleesch en geen visch. Onder ons katholieken zijn er, die niet eerlijk voor hun overtuiging dur ven uitkomen of er practisch geen overtuiging op na houden. Ze zijn van een katholicismef hetwelk de lieden van de straat oneerbie dig, doch niet onjuist, met wa- ter-en-melk-katholieken bestempe len. Men heeft weinig eerbied voor zulke menschen. Weest daarom zonder ostentatie, zonder met uw Ge loof te koop te loopen, eerlijke, over tuigde, trouwe katholieken die, zoo het moet, voor hun Geloof durven uitko men. Geen: water en melk. De Nationale Stichting tot bevor dering van de lichamelijke opvoe ding deelt het volgende mede: De besprekingen met de navol gende voetbalorganisaties: KNVB, Federatie van R. K. Voetbalbonden, den Chr. Ned. Voetbalbond, den Ned. Arb. Sportbond afd. voetbal en de Ned. Voetbalfederatie, heb ben tot resultaat gehad, dat unaniem is besloten tot het oprichten van den Nederlandschen Voetbalbond met opheffing van de thans bestaande bonden. I BOEKAREST, 26 Juli (D.N.B.). Het Roe meensche ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft een communiqué uitgegeven, naar aan leiding van het feit, dat een aantal vooraan staande ingenieurs en directeuren van twee Fransche petroleummaatschappijen wegens sa botage bevel hebben gekregen, het land te ver laten. In deze officieele mededeeling wordt gezegd, dat het ministerie twaalf van de in de Duitsche documenten genoemde personen heeft kunnen identificeeren en heeft vastgesteld, dat zij ber hoorden tot de sabotage-afdeeling, die op Roe- meensch gebied georganiseerd was. Acht dezer personen, onder wie de directeur-generaal van de maatschappü Columbia, Coulond, de direc teur van Steaua Romana, Angot, een ambtenaar dezer maatschappij, Panafieu, een ingenieur van Concordia, Cauchois, en twee ingenieurs van Columbia en Concordia, moesten onmiddeliyk vertrekken. Vandaag moesten vier vreemdelin gen Roemenië verlaten. By den zetel van de maatsehappy Columbia te Boekarest is een huiszoeking verricht. In de kelders van het. bureau der directie-generaal zijn twee vrachtauto's met lonten gevonden. Deze maatschappij was zonder twijfel het mid delpunt der Fransche sabotagepogingen, waar voor zij uitnemend geschikt was, daar zy over geheele netten van pijpleidingen beschikte. De aangekondigde benoeming van een staats- commissaris voor het toezicht op de maatschap pij Astra Romana heeft thans plaats gehad. Ingenieur Damasjin van het petroleumcommis- sariaat is in deze functie benoemd. Hij beschikt over buitengewoon vérstrekkende volmachten en zal het geheele bedrijf der maatsehappy con troleeren. Zonder zijn toestemming is geen en kele transactie of bestuursdaad geldig. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vissche- ry, maakt bekend, dat gedurende het tyd vak van 29 Juli tot en met 4 Augustus de met „81" tot en met „90" genummerde dubbele bonnen van het broodbonboekje recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der enkele bonnen geeft der halve recht op het koopen van 125 gram rogge brood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 4 Augustus nog niet ge bruikt zijn, blyven voorts nog tot en met 8 Augustus geldig. EERLIJN, 26 Juli. (D.NJB.). Na het tot zinken brengen van drie vyandelijke koopvaar dijschepen van 10.000, 7.000 en 5.000 br. t. en het in brand schieten van een bewapend vijan delijk koopvaardijschip van 2.000 br. t. door de motortorpedobooten der marine, wordt nog ge meld, dat het totale verlies aan tonnage voor den vijand door het tot Zinken brengen van een vijandelijk koopvaardyschip van 10.000 br, t. tot 34.000 br. t. is gestegen. ERGENS IN ITALIË, 26 Juli (Stefani). De marinebasis van Gibraltar is, zooals reeds in het Italiaansche legerbericht werd gemeld, op nieuw door de Italiaansche luchtmacht aange vallen. De zware bombardementen waaraan de Engelsche vesting werd blootgesteld hebben op nieuw bewezen, dat de Italiaansche luchtmacht, ook bij herhaling indien zij dit wenscht, in staat is tot het uitvoeren van lange-afstandsvluch- ten, die zonder weerga zyn en die op elk ge- wenschtoogenblik zich kunnen richten tegen vyandelyke doelen, hetzy in de Middellandsche Zee of in Afrika dan wel in Azië. De eenheden, die in de vroege uren van den dag dit bombar dement uitvoerden, waren talrijker dan vorige maal. De Italiaansche machines verschenen op groote hoogte boven Gibraltar en naderden ver volgens in glijvluchten de gestelde doelen. De schepen, die aan de kleine kade gemeerd la gen, de verdedigingswerken van de marineves ting, de benzinedepots en de magazynen langs de kade werden bestookt met bommen van groot kaliber, met granaten en met brandbommen. Alle doelen werden ten volle geraakt en in de haven braken talrijke branden uit. De aanval kwam zoo plotseling, dat eerst luchtalarm werd gegeven toen de eerste bommenregen al op de vesting was neergedaald. Langs den hemel vlamden de stralen van cfe zoeklichten, die met de ontploffende bommen en de lichtspoormu nitie het uitspansel boven Gibraltar in een fei len gloed zetten, als van een uitbarstenden vul kaan. Het gedreun der ontploffingen en het gedonder van het geschut gaven een tragische noot aan dit Apocalyptische schouwspel. Na hun taak te hebben voltooid en al hun bommen te hebben neergeworpen keerden alle machines op hun bases terug. De bevolking van Tanger, zoo voegt Stefani hier aan toe, werd tegen half twee gewekt door het gedreun der kanonnen en de ontploffingen van de bommen. Eenige minuten later duidde het lichtschynsel aan den hemel boven Gi braltar aan, dat er geweldige branden woedden. Zooals gewoonlijk tijdens een bombardement liep de vloot de haven van Gibraltar uit om naar volle zee te vluchten. Vluchtelingen, die vanmorgen in Ceuta zijn aangekomen, vertellen, dat de luchtaanvallen een paniek hebben gewekt, zelfs onder de sol daten der sterkte, en dat de enkele burgers, die in Gibraltar waren gebleven, door de straten begonnen te rennen. Talrijke soldaten werden gedood, omvangryke branden braken overal uit, vooral in het arsenaal. Schepen werden getrof fen, maar men kent geen bijzonderheden over de verliezen, die zeer aanzienlyk zijn. BERLIJN, 26 Juh. (D. N. B.). De Duitsche ryksspoorwegen laten een reeks extratreinen uit het buitenland loopen, ter gelegenheid van de Leipziger Najaarsmesse van 25 tot 29 Aug. Deze treinen rijden rechtstreeks naar Leip zig, zoo byv. uit Denemarken, Zweden, Noor wegen, Nederland, Hongarye, Italië en Zwit serland. De pas- en douaneformaliteiten voor de bezoekers van de Messe zijn bevredigend geregeld. Ook mogan buitenlandsche Messe- bezoekers levensmiddelen en rookwaren voor eigen gebruik vry van aangifte naar Leipzig meebrengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1