Program der Nederlandsche Unie EEN NATIONALE JEUGDBEWEGING De reizen der Balkanministers Mussolini ontvangt de Roemenen Duikbooten en booten motortorpedo- in actie GODS STEM IN ONZEN TIJD Verkoopverbod voor textielproducten De distributie van brood Luchtmacht viel havenwerken aan De Duitschers in Ned.-Indië Kindertrein aangekomen in de Oostmark VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Reeds meer dan 100.000 adhaesie-betuigingen Bulgaarsche staatslieden bij Hitier Duitsch legerbericht Elfde Zondag na Pinksteren Tot 12 Augustus ZONDAG 28 JULI 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 2iy2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22517 Mr. L. Emthoven Opvoeding der jeugd De organisatie der Unie Duitsche pers over het „Navicert"-systeem De terugroeping van Tilea uit Londen De reis der Slowaaksche staatslieden Indische regeering wil excursie naar interneeringsplaats organiseeren Algemeene inventarisatie Eerbied DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Voor kinderen beneden 4 jaar halve boekjes Aardbeving te Guatemala NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op peg één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" ile de rubriek Indien er iets niet overeenstemt met Het Nederlandsche volkskarak ter dan is het een bij de pakken neerzitten. Harde slagen zijn aan ons volk toegebracht doch deze hebben het niet met lamheid getroffen. Nau welijks treden drie vertrouwenwekkende figuren met een oproep tot aan eensluiting voor het voetlicht of binnen twee maal vier en twintig uren ontvangen zij meer dan honderdduizend adhaesiebetuigingen uit alle dee- len van het land en uit alle lagen van het volk. DEN HAAG, 27 Juli 1940. Het indrukwekkende feit der overstel pende adhaesie aan de Nederl. Unie werd vanochtend dooi- mr. Einthfoven aan de pers meegedeeld op een conferentie, waar. aan ook de beide andere leden van het driemanschap der „Nederlandsche Unie" benevens de Algemeen secretaris mr. H. Reinink en de directeur van het bureau, architect A. van Leeuwen deelnamen. Het Nederlandsche volk, aldus lichtte mr. Einthoven het optreden van het driemanschap nader toe, voelt er niet voor lijdelijk toe te zien, wil graag meebouwen, daar waar gebouwd kan worden. Het vraagt alleen om leiding. De normale leiding is er niet meer, daarom hebben wij een leiding-gevend centrum willen vormen. Nog om een andere reden bovendien. Het amb telijk apparaat, dat thans geheel aan zichzelf is overgelaten, heeft evenzeer behoefte aan lei ding, aan een leiding, die een zoo groot mo gelijk deel van het Nederlandsche volk achter zidh heeft. Ook die leiding wil de Nederland, sche Unie geven. Daarmee wil zij niet treden in het vraag stuk der toekomstige staatsinrichting. Het is niet haar bedoeling om langs den weg, die in het verleden een partij pleegde in te slaan, den weg van eerst de massa winnen, via de massa in de Kamer komen en via de Kamer in de Regeering, het heft in handen te krijgen. Dit zou eensdeels te veel lijken op de schablone van een verleden, dat er nu eenmaal niet meer is, anderdeels vooruitloopen op een toekomst, waarover slechts op de vredesconferentie, die een einde aan dezen oorlog maakt, definitief kan worden beslist. Zij stelt zich echter zooals professor De Quay later toelichtte, een vorm van beïnvloeding der bestuurlijke leiding voor, die thans bereikbaar is. Iedere maatregel immers, door de ambte naren, door de Secretarissen-Generaal indivi dueel of in college ontworpen, doorloopt eerst een stadium van voorbereiding. In dit stadium kunnen adviezen worden ingewonnen van ver schillende instanties en kunnen verschillende instanties hun advies ongevraagd verleenen Wanneer nu de Nederlandsche Unie, zooals zij hoopt, het grootste deel, zoo mogelijk zelfs het heele Nederlandsche volk achter zich heeft staan krijgen haar adviezen wel een heel bij zonder karakter: het karakter van een veilig kompas voor den ambtenaar, die weet, dat het volk achter hem staat, wanneer hij op dit kom pas vaart. Staat dus zoo betoogde mr. Einthoven verder weinig in het program over de staat, kundige constructie van ons land, omdat de bedoeling van het program was alleen dat gene te vermelden, dat voor onmiddellijke rea liseering vatbaar is, wat er wél in staat en wat in tegenstelling tot enkele andere bewegin gen het zwaatepunt vormt van dit pro gram is de eisch, dat het geheel een Neder- landsch karakter draagt. Met groote vreugde heeft het driemanschap kennis genomen van de woorden, gisteren dooi den Rijkscommissaris, dr. Seyss Inquart ge sproken, waarin deze als zijn wil en wensch te kennen geeft, dat het Nederlandsche volk in den strijd van dezen tijd zijn land en zijn vrijheid voor de toekomst geheel zal weten te verzekeren en dat mannen uit het Nederland sche volk, die zich van hun verantwoordelijk heid bewust zijn en zich geven willen het lot van dit land mogen besturen, gedragen door het vertrouwen van het gansche Nederland sche volk. Erkenning van het Nedrlandsch eigene lag in deze woorden. De Rijkscommissaris wil ons Ne derlanders laten. Welnu: wie aan de vrijheden van den Nederlander, aan de vrijheid van godsdienst, van Kerk, van levensbeschouwing en op voeding raakt, raakt aan den Ne derlander. De bescherming dezer vrijheden neemt dus een eervolle plaats in het program der Neder landsche Unie in. Daarnaast de verdieping van den christelijken geest. Ons volk is in den laatsten tijd meer en meer vermaterialiseerd. Wij hebben het Godsvertrouwen en het ideaal uit het oog verloren. Met het gevolg, dat een materieele ineenstorting gelijk staat met een totale ineenstorting. Van den geest Uit moet de kracht komen om in tijden van materieelen nood staande te blijven. Wat de overige punten van het programma betreft, gaf professor De Quay desgevraagd nog de volgende toelichtingen Ten aanzien van de opvoeding van de jeugd in nationalen zin stelt zich de Ne derlandsche Unie op het standpunt, dat er één nationale jeugdbeweging moet komen. gesplitst hoogstens in een beweging voor de jongens en een beweging voor de meis jes, doch voor het overige zonder de verre, gaande verdeeldheid, die wij tot dusverre op dit gebied kenden. Het zal min of meer moeten gaan als bij de padvinders: één be weging, één opperleiding, één methode, doch daar, waar men om paedagogische redenen in eigen milieu wenscht te blijven, moet daartoe de vrijheid worden gewaar borgd Spoedig, wellicht reeds de eerste dagen van de volgende week, zal blijken, dat het met de vorming van een éénheid in de Nederlandsche jeugdbeweging reeds zeer ver" is ge vorderd. En het is niet onmogelijk, dat zich de ééne Nederlandsche jeugdbeweging, die op het punt staat tot stand te komen, bij de Ne derlandsche Unie aansluit. De vorming van leiders, die de jeugd in na tionalen zin zullen opvoeden, kan reeds onver wijld ter hand worden genomen. Daar is geen invloed op de organen van den Staat voor noodig. Dat kan uit eigen kracht. Wat het laatste punt, van het sociaal-eco nomisch program betreft, de beteugeling van bedrijfsconcentratie en trustvorming, daarover zeide prof. De Quay nog, dat men onderscheid kan maken tusschen een noodzakelijke concen tratie en een de laatste jaren in ons land meer op den voorgrond getreden schadelijke opeenhooping van economische kracht. Dit laatste wil de Nederlandsche Unie ter bescher ming van den middenstand tegengaan. Behalve het feit, dat zich binnen 48 uren reeds meer dan honderdduizend menschen in dividueel hebben aangesloten, deelde mr. Eint hoven mede, dat al deze menschen eerstdaags bericht zullen krijgen, hoe zij zich als leden kunnen opgeven en in de gelegenheid zullen worden gesteld hun contributie die, om ieder de mogelijkheid te geven zich aan te sluiten, zeer laag is gesteld op een minimum van twee kwartjes per jaar te storten. Reeds kan dit gebeuren op het gironummer der Unie: 6532 ten na me van de firma De Bas en Co. te Den Haag met vermelding van de bestemming voor de Nederlandsche Unie. Groepen, die zich en bloc willen aansluiten zijn welkom, mits het geen politieke groepen zijn. Iedere steun wordt natuurlijk dankbaar aanvaard, ook van de bestaande politieke groe. pen, doch deze kunnen niet in hun geheel overgaan in de Unie. Sociale groepen wel. Plaatselijke of gewestelijke besturen zijn nog niet gevormd en net lijkt het driemanschap niet gewe.nscht dit in spontane overhaasting te doen. Beter is het, dat dit gebeurt langs den weg der besprekingen van de centrale leiding met figuren uit de verschillende deelen des lands, die naar het oordeel van het driemanschap het best de gedachte van de Unie kunnen voortdragen. Reeds in den loop der volgende week zullen dienaangaande besprekingen met vertegenwoor digers uit de verschillende steden gehouden worden Er is echter niets tegen, dat men leden werft, dat men zélf lijsten ter teekening ge reed legt of laat circuleeren en opzendt naar het voorloopig adres der beweging: Alexan- derstraat 20, te Den Haag. Uiteraard zal de propaganda met kracht ter hand worden genomen. Er zullen in de ste den en op het platteland vergaderingen komen, waar de leden van het driemanschap zelf en verscheidene anderen het woord zullen voeren; er komen geschriften, folders, enz. enz. De Unie stelt zich geheel, dus ook op het terrein der sociale verhoudingen, op organische basis. Zij zal dus een groepeering op socialen grondslag bevorderen. Het staat echter nog niet vast of zij deze groepeering zal nastreven bui ten dan wel binnen de Unie. Het staat daaren tegen wél vast, dat deze groepeering een Neder- landsch karakter zal dragen. Bij de tot stand koming der Unie is herhaal delijk contact gehouden met andere groepen en nog steeds is de Unie dankbaar voor ieder con tact, dat zij daarmede kan opnemen, dóch zij heeft gemeend niet langer meer te moeten onderhandelen, doch te moeten han delen. Vermoedelijk het meest in den geest dezer reeds actief werkzame groepen zelf! (Zie ook pagina 2} SALZBURG, 27 Juli. Van semi-officieele Duitsche zijde wordt gemeld: De Bulgaarsche minister-president pro fessor Filof en de Bulgaarsche minister van Buitcnlandsche Zaken Popof zijn Za terdagmorgen op uitnoodiging van de Duit sche rijksregicering; te Salzburg aangeko men. De rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, verwelkomde de Bulgaarsche staatslieden op het station, waar ook vertegen woordigers van staat, partij en weermacht voor de ontvangst aanwezig waren. De Bulgaarsche staatslieden en de rijksminister van Buitenland sche Zaken inspecteerden de voor het station opgestelde eerecompagnie, waarna von Ribben trop de Bulgaarsche gasten naar hun hotel „Oesterreichicher Hor' begeleidde. De Bul gaarsche gasten begaven zich vervolgens naar het landhuis Fuschl waar zij door den rijks minister van Buitenlandsche Zaken ontvangen werden. De Führer ontving Zaterdag om vier uur op den Obersalzberg de beide staatslieden voor een onderhoud, waarbij ook von Ribbentrop tegen woordig was. Voorts woonden ook de Bulgaar sche gezant te Berlijn, Draganof, en de Duit sche gezant te Sofia, Baron Von Richthofen, de besprekingen bij. Het onderhoud heeft langer dan twee uur geduurd. Het verliep, naar vernomen wordt, in den hartclijken geest van de se dert de wapenbroederschap in den Wereld oorlog onveranderd bestaande traditioneele vriendschap der beide volken. Nadat de Bulgaarsche staatslieden als gasten BERLIJN, 27 Juli (D.N.B.). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: De Duitsche duikbooten hebben een reeks aanzienlijke successen behaald. Een boot bracht 6 bewapende vijandelijke koopvaar dijschepen van 33.700 br. reg. ton tot zin ken. Een andere boot bracht 26.338 br. reg. ton tot zinken, alsmede den reeds gemelden Engelschen torpedojager „Whirlwind". Een derde boot schoot uit een krachtig beveiligd convoOi het gewapende koopvaardijschip „Sambre" in den grond van 5260 br. reg. ton en verspreidde het convooi. „Bij een aanval van onze motortorpedobooten zijn, zooals reeds gemeld, vijandelijke koopvaar dijschepen met een gezamenlijken inhoud van 32.000 br. reg. ton tot zinken gebracht en werd een ander koopvaardijschip van 2.000 br. reg. ton in brand geschoten. Ondanks het aanhoudende slechte weer drong het luchtwapen door tot de Shetlandeilanden en tot de geheele Oostkust van Schotland en Engeland. Duitsche gevechtsvliegtuigen deden aanvallen op de havenwerken van Cardiff, Aberthow en Hastings. Er werden tal van bran den waargenomen. Andere aanvallen waren ge richt tegen het spoorwegkruispunt Tun Bridge- Wells en tegen de groote petroleum-opslag- plaatsen te Thameshaven. In den nacht van 27 Juli ondernamen Britsche vliegtuigen vluchten boven West- en Zuid-West Duitschland. De enkele bommen die werden uit geworpen, richtten geen schade aan. Een Britsch vliegtuig werd in een luchtgevecht, een ander door het luchtdoelgeschut neergehaald. Een van onze eigen vliegtuigen ging in een luchtgevecht boven Het Kanaal verloren. Een andere machine wordt vermist. Zooals het Britsche ministerie van Voorlich ting gisteren mededeelde, heeft het Londensche kabinet besloten het z.g. „navicert-stelsel" in veel grooteren omvang dan tot dusver en daar mede „practisch voor de geheele wereld" toe te passen. De Berlijnsche avondbladen bestempe len dit als een typeerend bewijs van de Eugel- sche grootspraak. De bladen wijzen er op. dat de Engelsche besluiten in de eerste plaats tegen Spanje, Portugal en Griekenland gericht zijn De Nachtausgabe schrijft, dat de Engelsche proclamatie van de economische blokkade „over de geheele wereld" een jammerlijke truc is, die suechts laat zien, in welken omvang Engeland reeds is afgesneden van de mogelijkheid, invloed uit te oefenen op de Europeesche politiek of economie. Men speelt te Londen nog economi sche wereldmogendheid, zooals men te Londen politieke wereldmogendheid speelt, wanneer men z.g. „vegeeringen" in werkelijkheid kleine comité's van emigranten op laat treden en hun souvereine rechten toekent. Een nevenbedoeling van dezen politieken bluf van Winston Churchill is, in de Vereenigde Staten den indruk te wekken, alsof Engeïand in Europa nog macht bezit. Het is, zoo besluit het blad, de laatste poging tot misleiding, die Winston Churchill bij de reeds aanzienlijk in kracht toegenomen aanvallen van de Duitsche luchtmacht en de Duitsche vloot overblijft. van den Führer de thee hadden gebruikt, wer den zij door minister Von Ribbentrop naar den auto gebracht, waarmede zij naar hun hotel te Salzburg terugkeerden. Vandaar zouden zij Za terdagavond de terugreis over Weenen aan vaarden. Uit Rome meldt Stefani: De minister-pre sident van Roemenië, Gigoertoe, en de mi nister van Buitenlandsche Zaken Manoiles- coe zijn Zaterdagmorgen te Rome aangeko men. Zij werden op het station verwelkomd door graaf Ciano als vertegenwoordiger van Mussolini en andere vooraanstaande perso nen. Na de eerecompagnie te hebben ge ïnspecteerd, begaven de gasten zich naar hun hotel, onderweg luide door de bevolking toegejuicht. Des middags begaven de Roe- meensche staatslieden zich naar het ministe rie van Buitenlandsche Zaken, waar zij door graaf Ciano werden ontvangen. Na een noen maal in de villa Madama hadden zij in den namiddag een onderhoud met Mussolini. Het bezoek der Roemeensche staatslieden aan Rome kenmerkt de Tribuna als de voortzetting van de besprekingen, welke te Salzburg met Gigoertoe en Manpilescoe gevoerd zijn. Deze sa menkomst, schrijft het blad, heeft de reorgani satie van Zuidoost-Europa op een hechten grond slag ten doel. Italië dat eerst door zijn non- belligerentie en thans door zijn intrede in den oorlog een met de plannen der westelijke mo gendheden overeenstemmende uitbreiding van het conflict tot Zuidoost-Europa heeft verhin derd, strijdt ook thans zijde aan zijde met Duitschland Het A.N.P. meldt uit Boekarest: Ofschoon van officieele Roemeensche zijde geen reden is op gegeven voor de terugroeping van Tilea, den Roemeenschen gezant te Londen, is dit volgens de verklaringen van welingelichte kringen ge schied omdat Tilea uit anti-Duitsche neigingen voor de totstandkoming van het Duitsch-Roe- meensche economische verdrag in Maart 1939 In Londen geruchten over een Duitsch ultimatum zou hebben rondgestrooid. De Slowaaksche minister-president, dr. Tuka, de minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Dur- cansky, en de heer Sano Mach zijn Zaterdag ochtend naar Salzburg gereisd tot het voeren van besprekingen met de Duitsche rijksregee- ring. Staatspresident dr. Tiso volgde hen in den loop van den middag in gezelschap van den Duitschen gezant te Fressburg. Het A.N.P. meldt: De Indische regeering heeft het plan opge vat, een excursie van journalisten te organi seeren, ten einde te laten zien, dat de geïn terneerde Duitschers in Indië goed zijn onder gebracht en over sportterreinen en ontspan ningsterreinen beschikken. In bevoegde Duitsche kringen betoogt men echter, dat het Indische gouvernement zich vergist, als het meent, op deze wijze reken schap voor zijn houding te kunnen afleggen. Van Duitsche zijde zijn ontelbare pogingen ge daan om langs ambtelijken weg, rechtstreeks of door bemiddeling van een neutrale mogend heid, contact met de Indische autoriteiten te krijgen. Deze pogingen zijn onbeantwoord ge bleven. De Indische regeermg heeft de Duit schers in quarantaine-stations opgesloten en door inlanders laten mishandelen. Thans heeft de Duitsche regeermg represailles gesteld, welke zoolang zullen duren als de interneering der Duitschers in Indië. De discrimineering van de Duitschers In In dië in de oogen der inlandsche bevolking moet volgens de meening van Duitsche kringen be schouwd worden als een slag in het gezicht van het blanke ras. „Heden als gij Zijn stem zult nooren. wilt Uw harten niet verharden" (ps. 94) Gods adem gaat over de wereldgeschiedenis. „In Zijn hand zijn al de grenzen der aarde en de spitsen der bergen, Hij overziet ze. Aan Hem behoort de zee, want Hij schiep haar en het vasteland maakten Zijn handen." (Ps. 94.) Hij is het eeuwige Nu, waarin geen gisteren en geen morgen is, de eeuwig Zijnde, die met nooit falende zekerheid de wereld leidt naar het doel, waarvoor Hij haar geschapen heeft. Een onbe grijpelijk raadsel is het wereldgebeuren dikwijls voor ons, die Gods besturende Voorzienigheid bezien met het licht onzer beperkte tijdelijkheid, voor ons, die heen en weer geslingerd door de onrust der tijden, zooverre staan van Hem, die het eenige onveranderlijke en blijvende Rustpunt is. Waar wij, menschen, vaak nederlaag en fiasco zien, daar wekt Gods vinger op tot nieuw leven. De zonde van Adam scheen een totaal falen van Gods bedoeling met de schepping, maar de erf zonde werd de grondslag van het grootsche plan der verlossing en de eerste vloek tot een stroom van zegening. „Waar de zonde tot overvloed kwam, daar kwam de genade in riiker overvloed." (Rom. 5, 20) Gods adem gaat over de wereldgeschiedenis en door het wisselend gebeuren der historie heen klinkt de stem van Zijn raadsbesluit. Als bij den doofstomme uit het Tienstedenland heeft Chris tus onze ooren, die doof waren voor de goddelijke inspraken, geopend en den band van onze tong, die slechts aardsche wijsheid kon verkondigen, geslaakt, toen Hij bij het H. Doopsel de woorden tot ons sprak: „E f f e t a", di. Wo r d ge- open d", en ons verhief tot een bovennatuurlijk leven, waardoor wij werden tot kinderen Gods. Deze onverdiende goedheid Gods gedenken wij in de Oratie: Almachtige, eeuwige God, die in de overvloedigheid van Uw liefde alle verdiensten over treft van hen, die tot U smeeken." De grootste genade, die God ons heeft ge geven, is. zooals St. Paulus ons in het Epistel leert, onze roeping tot de H. Kerk. Ook Paulus was eens, ais de doofstomme, gesloten voor Gods genade, ais een misgeborene, de allerminste der Apostelen. Maar als een juichkreet over de blijde zekerheid zijner uitvet kiezing, komt het over zijn lippen: „Dcor Gods genade ben ik wat ik be n." Mochten ook wij, als wij ons onze doopgenade herinneren, er evenals Paulus aan kunnen toevoegen' „Z ij n genade is in mij niet del gewees t." Sinds Gods stem hem voor de eerste maal toesprak van uit het licht, dat Paulus neersloeg op den weg naar Damascus, bleef die klank in zijn ooren naklinken bij alle gebeurtenissen en wederwaardigheden en is hij alles voor allen geworden, om allen voor Christus te winnen. „Effeta: Word geopend." De stem van den tijd is de stem Gods Wjj moeten Gods stem beluisteren in het gebeuren van den tijd. „Spreek Heer, Uw dienaar luistert." Door de puinhoopen der steden klinkt Gods stem, die ons spreekt van de vergankelijkheid van al het aardsche. In de dreiging der vliegtuigen staat aan den hemel de onzekerheid geschreven tusschen den avond van heden en het ontwaken van den nieuwen dag, maar ook de eenige vastheid en de eenige vei ligheid in den Eenen, Die altijd blijft „Effeta: word geopend." In de behoeften van dezen tijd weerklinkt de stem van God, Die ons Zijn eeuwigen Wil verkondigt. Onze ooren, verdoofd door het gedreun der kanonnen, moe ten weer het woord vernemen: „Hebt Uwe naasten lief, doet wel aan die U haten," en onze tong moet weer het woord der verzoening spre ken. In dezen tijd van nood. waarin talloozen liuis en haard verloren, roept Gods stem ons op tot helpende liefde om dien nood te lenigen en het verwoeste weder op te bouwen: ..Eer den Heer met Uw bezit en met de eerstelingen van Uw vruchten." (C o m m u n i O) De economische nood, de nood van werkloozen en dakloozen, de nood der verbitterde en ver moeide zielen roepen om onze liefde en hulp. De oneenigheid en tegenstellingen tusschen de zonen van ons volk roepen om eensgezindheid en sa menwerking. In dit alles klinkt de stem van God, die aan onzen tijd. aan ons volk, aan ieder van ons onze taak aankondigt. „Heden, als gij deze stem hoort, wilt Uw harten niet verharden." Slechts voor wien het lijden, dat volk en enke ling heeft getroffen, een bron wordt voor levens vernieuwing, voor een meer vergeestelijkt leven in Christus, beteekent alle verlies winst en is alle verwoesting slechts voorwaarde voor nieu wen opbouw, overeenkomstig de eeuwige raads besluiten Gods. Zonder geloof in Gods Voorzienigheid wordt leven en lijden een zoo ondraaglijke last, dat men met Job den dag zijner geboorte ver- wenscht: „Vervloekt de dag, waarop ik ben geboren. Waarom is het licht den ongelukkigen gegeven en het leven aan hen, wier ziel vol is van verdriet." (Job 3, 3 en 20). Voor den Christen was God Zijn volk weer nimmer zoo nabij als thans, omdat hij zich be wust is, dat hij, met Christus lijdende, ook met Christus zal verrijzen en wassen tot de volledige glorie. Zijn zwakte wordt zijn sterkte, want zijn sterkte is Christus. Hij is 6e meest vrije mensch ter wereld, omdat hij het krachtigst met Chris tus is vergroeid. „God in Zijn heilige stede, God die eensgezinden huisvest in één woning, H ij geeft kracht en sterkte aan Zijn volk. (Introïtus). Danken wij God voor de onverdiende genade Zijner uitver kiezing tot het kindschap Gods en werken wij, sterk in die genade, eensgezind samen aan den opbouw eener nieuwe wereld. „Gij zijt medeburgers der heiligen en huisgenooten in het huis van God, ge bouwd op den grondslag der Apostelen en Profeten, waarvan Christus Jezus de hoeksteen is. In Hem wordt heel het gebouw bijeen gehouden en rijst het op tot een tempel, heilig in den Heer. In Hem wordt ook gij opge bouwd, te zamen met de anderen tot een woning van God in den Geest." (Eph. 2, 19—22) K. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart deelt mede, dat met ingang van Zaterdag de verkoop en afleve ring van de navolgende artikelen door de textielindustrie, groothan del en kleinhandel aan consumenten is verboden. Deze artikelen zijn: Regenjassen, regenmantels en regencapes 'niet uit gummi of gegummeerde stoffen ge maakt). Wollen of halfwollen costuums (jas, broek en vest). Afzonderlijke wollen of halfwollen jassen (colbert-, jacquet-, sportjas e.d.). Afzonderlijke wollen of halfwollen broeken (inbegrepen rijbroeken en plus-fours). Wollen gebreide slipovers en pullovers (met mouwen). Idem zonder mouwen of met K mouwen. Wollen gebreide vesten en Jumpers (met mouwen) Idem zonder mouwen of met 'A mouwen. Wollen en halfwollen japonnen en jurken. Wollen en halfwollen rokken, rokbroeken en broeken van stof. Idem tricot of gebreid. Wollen en halfwollen mantelpakken. Wollen en halfwollen complets. Truien. Wollen en halfwollen stoffen voor bovenkiee- ding. Dit verbod geldt tenzij inmiddels een af wijkende regeüng wordt gepubliceerd tot Maandag 12 Augustus as. Van 5 tot 11 Augustus a.s. zal een alge meene inventarisatie plaats vinden van bij de textielindustrie, groothandel en kleinhan del, aanwezige voorraden textielproducten. Ondernemingen en handelaren, die na af loop van de bovengenoemde periode niet, in het bezit van een vergunning van het Rijks bureau voor de distributie van textielpro ducten zijn. zullen door de industrie en an dere leveranciers niet meer mogen worden bediend. De derde kindertrein. welke uit Utrecht is vertrokken, is in de Oostmark aangekomen. Al len maken het wel We moeten eerbied weten te kwee ken, zoowel in ons zelf als in anderen. Eerbied voor het goede in verleden en heden: eerbied voor den persoon zoo wel als voor de wadrachtige overtui ging van een tegenstanderindien het algemeen belang er niet door wordt geschaad; eerbied voor het cultureele, het kunstzinnige, bovenal voor de eeuwige dingen. Wie eerbied toont voor geestelijke waarden, zal eerbied oogsten. De eerbied voor onze meer deren zal nooit zijn een slaafsche on derdanigheid, vooral geen kruiperig heid. doch een mannelijk, toegewijd, overtuigd volgen. Allen, die door God over ons gesteld zijn, hebben recht op onzen eerbied en we hebben dezen te geven con amore en met die hoo- gere toewijdingwelke gehoorzaam heid en samenwerken opheft in een hoogere orde. Eerbied is geen oogen- dienarij, maar een gesteldheid des ge- moeds, welke den mensch eert. Weet u te doen eerbiedigen door zelf eerbied te toonen. Eerbied dienen we jovenal te too nen voor den Allerhoogste, voor de eeuwige dingen, voor Christus en Zijn Kerk. In het Huis Gods is onze inge togen stilte symbool van dien eerbied. Onze eerbied zij hier een nederige hulde en een innig gebed. In de week van 29 Juli tot en met 3 Augustus zal, zooals gemeld, de uitreiking geschieden van de tweede serie brood bonboekjes. Bij deze uitreiking zullen, naar men weet, voor kinderen beneden vier jaar geen heele brood- oonboekjes. doch halve broodbonboekjes, te za men met toeslagkaarten voor rijst, havermout e.d. worden afgegeven. De plaatselijke distributiediensten zullen da tum en plaats van uitreiking der broodbonboek jes en toeslagkaarten nader bekend maken. GUATEMALA, 27 Juli. (D.N.B.). Zaterdag middag is in de hoofdstad van Guatemala een vrij krachtige aardbeving gevoeld. Bijzonderhe den ontbreken nog.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1