Bombardement van Malta M [apier De Nederlandsche Unie New-Y orksche Beurs Finland gaat zijn leger demobiliseeren Nieuwe oriënteering in JoegoSlavië? HET BLAD Italiaansch leger bericht Mijnongeluk in Joego-Slavië eischt elf dooden ZONDAG 28 JULI 1940 Gibraltar werd opnieuw door vliegtuigen bestookt Mussolini ontvangt journalisten Spanning in Zuid-Afrika Bomaanslagen in Transvaal Roemeensche schepen te Port Said vastgehouden Represaille door Boekarest Heropening der Parijsche beurs uitgesteld Japansche represailles tegen Amerika? Ambassadeur Phillips naar Washington door W Wanick Lichting 1906 in Engeland opgeroepen Telegrammen van instemming Hoogduitsche taal M. O. A. Duitsch M.O. A Duitsch L.O. Fransch M.O. A Fransch L.O. Engelsch L.O. Notarieel examen Examens Hoogduitsche taal L.O. Academische examens Nijverheidsonderwijs Handelskennis L. O. Afgestudeerden M.T.S. Clearingköerscn Zeer rustig verloop; stem ming prijshoudend. WISSELKOERSEN Omzet 80.000 AMERIKAANSCHE GOEDERENMA RKT Zetel rijkscommissie voor machinisten-examens Examen hoofdakte Stuurlieden-examen Visscherij-examen HANDELSBERICHTEN ERGENS IN ITALIË, 27 Juli (Stefani). Het hoofdkwartier van de Italiaansche weer macht deelt in het legerbericht no. 48 het vol gende mede: De marinebasis van Malta werd gedurende den nacht heftig gebombardeerd. Behalve een vliegtuig van het Gloster-type, waarvan het neerschieten in Noord-Afrika gisteren werd gemeld, is thans nog een tweede vlieg tuig van hetzelfde type vernield. Van de andere fronten valt niets belang rijks te melden. De speciale verslaggever van het agentschap Stefani meldt, dat van 1 uur af tot het aan breken van den morgen talrijke formaties Ita liaansche vliegtuigen in opeenvolgende golven ae militaire objecten van Malta hebben aange vallen. De reactie van de luchtdoelartillerie was heftig. Het luchtalarm duurde den geheelen nacht voort tot vanmorgen. Dit was het gevolg van de verkenningsvluchten van Italiaansche vliegtuigen, die foto's maakten van de objecten, welke gedurende den nacht gebombardeerd wer den. De toegebrachte schade was zeer belang rijk; men nam o.a. een hevigen brand waar, die verscheidene uren voortwoedde. Alle Italiaan sche vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. Uit Madrid meldt het D.N.B.: Na Donderdag nacht gebombardeerd te zijn, verscheen in den nacht van Vrijdag om 2 uur opnieuw een groot aantal vliegtuigen van onbekende nationaliteit boven Gibraltar. De luchtdoelbatterijen en de schijnwerpers traden terstond in werking, zon der dat toestellen werden neergehaald. Het bombardement was zeer hevig. Vanuit Algeciras kon men verscheidene explosies waarnemen. Over het bombardement in den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn nog nadere bijzon derheden bekend geworden. Ongeveer 20 bom men zijn op de vesting geworpen. Eenige hier van sloegen in nabij het Rockhotel. Het radio station, de havenwerken en het vliegveld, dat ir. aanleg is, werden zwaar beschadigd. Vier per sonen zijn gedood en meer dan 30 gewond. De aanval werd uitgevoerd door zes vliegtuigen, die ook boven Spaansch gebied nog door het En- gelsche luchtafweergeschut werden beschoten. De nervositeit in Gibraltar stijgt voortdurend en vergemakkelijkt de evacuatie, waartegen zich na de laatste luchtaanvallen nog maar weinig burgers verzetten. Vrijdag hebben zich 3013 burgers op drie En- gelsche transportschepen ingescheept. De sche pen zouden Zaterdag uit Gibraltar vertrekken. Stefani meldt uit San Sebastian: Uit Londen wordt vernomen, dat gezaghebbende Britsche kringen toegeven, dat Mersa Matrouh zesmaal op denzelfden dag is gebombardeerd en dat ernstige schade aan fabrieken is toegebracht Een kwaadaardige propaganda, die van tijd tot tijd de gezondheid van Mussolini .geschokt" noemt, is opnieuw door deh Duce zelf gelogen straft. 35 buitenlandsche journalisten hadden gelegenheid hem gade te slaan bij den ochtend- rit, waarmede hij geregeld zijn dagtaak begint. Frisch en monter verscheen de Duce kort na 8 uur op zijn lievelingspaard „Tiene", een ge-, schenk van de stad Hannover, op de openbare rijbaan. Na eenige in draf en galop genomen ronden, leidde de Duce zijn paard naar de hin demissen en horden, die hij alle herhaalde malen tot 1.75 meter hoogte spelend nam. La chend richtte de Duce zich tot de vertegen woordigers van de wereldpers met de vraag: „Ben ik ziek, ben ik vermoeid?" Als uit één mond klonk het even overtuigde als vroolijke antwoord: Neen. Na den ochtendrit begaf de Duce zich naar het Palazzo Venezia om de re- geeringszaken te behartigen. Tegen 2 uur keer de hij als gebruikelijk naar de Villa Torlonia terug, waar hij voor het begin van zijn tweede arbeidsperiode de vertegenwoordigers van de internationale pers bij het eveneens dagelijks beoefende tennisspel verwachtte. tengevolge van bomaanslagen voorgedaan. De politie neemt aan, dat de daders gezocht moe ten werden onder de aanhangers van dr. Malan. Te Roodegoort werden winkelruiten vernield. Ook te Heidelberg vond een ontploffing plaats. In den afgeloopen nacht is de spoorlijn tusschen Nigel en Heidelberg over een afstand van on geveer 100 meter vernield. De politie zoekt naar de daders. LISSABON, 27 Juli. (D.N.B.). De spanning tusschen kringen van Boeren en Engelschen neemt, volgens de laatste berichten uit Zuid- Afrika, steeds concretere vormen aan. In ver band hiermede werden in het belangrijkste Zuid- Afrika ansche vlootsteunpunt Simonstown sterke Britsche vlooteenheden geconcentreerd, die groote afdeelingen mariniers aan land zetten. Alle belangrijke knooppunten en verkeerscentra der stad staan onder militaire bewaking om nieuwe betoogingen te verhinderen. Er zijn tal rijke arrestaties verricht. In het binnenland, vooral in de zuiver Boer- sche districten, heerscht een beslist opstandige stemming. Met verbazende openlijkheid keeren zich de bladen der Boeren tegen verdere deel neming van Zuid-Afrika aan den oorlog. Steeds weer wordt er in deze bladen op gewezen, dat de intrede der unie in dezen oorlog geschied is met schending van de grondwet, daar het par lement door Smuts is overrompeld en geen for meel besluit heeft kunnen nemen Voortdurend komt het tot groote en kleine demonstraties en betoogingen. In Transvaal heeft zich, naar Reuter uit Johannesburg meldt, een reeks ontploffingen STOCKHOLM, 27 Juli (D.N.B.). „Folkets Dagbladet" meldt uit Helsinki, dat de Finsche regeering voornemens is het leger te demobili seeren. Een deel van de troepen is reeds naar hun woonplaatsen teruggekeerd. Verschillende officieren van den generalen staf, waaronder generaal Hannula, en de directeur van de open bare veiligheid te Helsinki, Von Raenkeln be vinden zich op het oogenblik te Stockholm. Over het doel van dit bezoek is niets bekend. BELGRADO, 27 Juli (D.N.B.). In het semi- officieele Joego-Slavische blad „Vreme" pleit de bekende schrijver Stefanowitsj voor een vol ledige heroriënteering van Joego-Slavië. Hij is van meening, dat Joego-Slavië zich twintig jaar heeft verre gehouden van het cultureele verkeer met Italië en Duitschland en zich in dien tijd geheel op de Westelijke mogendheden heeft ge richt. Een herziening van deze en van andere betrekkingen is noodzakelijk. BELGRADO, 21 Juli (D.N.B.). Elf doo den en ruim vijftien gewonden zijn te be treuren bij een mijnongeluk in de Servische mijn Sweti Alexander bij de stad Aleksinax. Het ongeluk ontstond door uitstroomend methaangas, dat voor de eerste maal in deze mijn werd waargenomen. Het reddingswerk is nog niet geëindigd, zoodat nog op meer slachtoffers gerekend moet worden. BOEKAREST, 27 Juli. (D.N.B.) In een offi- cieele publicatie wordt medegedeeld, dat de En- gelsche autoriteiten in Port Said drie Roemeen sche schepen 'hebben vastgehouden, n.l. het vrachtschip „Sucegi", dat met stukgoed op weg was naar Roemenië, alsmede de beide petro- leumtankschepen „Oltena" en „Steaua", die on geladen naar Roemenië wilden terugkeeren. De Roemeensche autoriteiten hebben als represaille achttien, onder Engelsche vlag varende Donau- sleepbooten in beslag genomen. PARIJS, 27 Juli. (D.N.B.). De heropening van de Parijsche beurs, waarvoor de 24ste Juli als datum was vastgesteld, is tot een later tijdstip uitgesteld. STOCKHOLM, 27 Juli. (D.N.B.). Volgens een bericht van „Dagens Nyheter" uit Tokio heb ben Japansche bladen in de afgeloopen dagen het voorstel ge'daan, dat Japan zal pogen om alle exporten van tin en rubber uit Oost-Azië naar Amerika onmogelijk te maken. Men is van meening dat dit een doeltreffende tegenmaat regel zou zijn tegen het Amerikaansche uitvoer verbod op petroleum en oud ijzer. ROME, 27 Juli. (DN.B.)De ambassadeur der Ver. Staten te Rome, Phillips, zal Maandag via Lissabon naar Amerika vertrekken. Van Amerikaansche zijde verluidt hierover, dat men het waarschijnlijk acht, dat Phillips zijn verlof zal gebruiken om het Witte Huis uit voerig rapport uit te brengen en dat hij waar schijnlijk persoonlijk door president Roosevelt zal worden ontvangen. 21 (Nadruk verboden) Ik begrijp er niets van. Misschien be schouwt hij deze Maud niet als de geschikte vrouw voor Meingast. Onzin! Zij is-een echte dame en bovendien zeer mooi. Zij lijkt zelfs 'n beetje op de andere. Dat is waar. Ik heb ze weergezien, maar, Jammer genoeg, enkel maar gezien...-. Niet sentimenteel worden, hoor! Het voor naamste is. wat er zal gebeuren. Ik hoop dat de zaak nu in orde is. De oude heeft eindelijk moeten toegeven, want Mein gast liet hem geen rust. Morgenavond zal de plechtige verloving plaats hebben, 't Zal prach tig zijn. Van deze gelegenheid moet gebruik worden gemaakt om Maud ift kennis te bren gen met de voorname kringen van New York. Wat 'n roekeloosheid! 't Is best mogelijk, dat de een of ander haar herkent. Niets aan te doen. Meingast was er ook tegen, maar wat de oude wil, moet gebeuren. Nu. wij zullen maar hopen, dat alles goed afloopt. En wanneer is de bruiloft? Juist een maand later. Verd....! nog zoo lang! Misschien zal hij LONDEN, 27 Juli. (D.N.B.)Alle Engelschen van de lichting 1906 moeten zich thans voor den militairen dienst melden. Verder werden de lichtingen 1903 tot 1905 voor de keuring opge roepen. De datum daartoe is echter nog niet bepaald. ons op zijn begrafenis niet zoo lang laten wachten. Wees gerust; daarvoor zorgt Meingast. Weer een ruw gelachToen begon de oude weer: Blijf je vannacht hier? Neen, zeker is zeker; 't is beter, dat nie mand mij ziet. Ik vertrek liever naar Ham- mandville. Mijn motor is verborgen bij den ouden dennenboom. Zooals je wiltGa je weer naar Eu ropa? Neen, voorloopig blijf ik in New York. Ik moet toch. bij de bruiloft zijn! Vooral geen dwaasheden! Zoo dom ben ik niet. Niemand zal mij zien. En hoe is je adres? Nog altijd bij moeder Perkins, 42ste straat. nr. 68, 16e verdieping. Maar nu is 't tijd voor mij om op te stappen. 't Is beter, dat je nog een poosje wacht. Er is nu nog te veel volk op den weg. Kom, drink nog eens. Op ons succes! Gezondheid! Roch had er genoeg van gehoord. Zonder het minste gerucht te maken sloop hij terug in de dakkamer, sloot .de deur en wrong zich door 't venstertje. Een oogenblik later was hij in het bosch verdwenen. XIII In het anders zoo stille huis in Riverside Drive heerschte dien dag een vrij rumoerige (Vervolg van pagina 1) Wat ten slotte den Raad van Bijstand betreft, iedere mededeeling over de samenstelling daar van vooral een mededeeling over een soort geheimzinnig man die het vertrouwen van het heele volk zou genieten en die in dezen Raad zou zitten is praematuur, aangezien omtrent de samenstelling van den Raad nog niets vast staat. Zou er inderdaad een persoon zijn, waar het heele Nederlandsche volk vertrouwen in stelt, verklaarde mr. Einthoven, dan zou hij ze ker niet zitten in den Raad van Bijstand, doch dan zou hij op mijn plaats *staan! Slechts kan worden meegedeeld, dat de samenstelling van den Raad geïnspireerd zal zijn op de corpora tieve gedachte. Uit verscheidene groepen zullen vertegenwoordigers worden opgenomen. Alleen niet uit politieke groepen, aangezien de Unie geen overkoepelingsorganisatie is van de be staande partijen, maar een beweging met een eigen program. De tijd van aanpakken is begonnen! De Nederlandsche R.K. Metaalbewerkersbond heeft een telegram aan de Nederlandsche Unie gezonden, dat luidt als volgt: „Aan de Nederlandsche Unie. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen RJK. Metaalbewerkersbond, vertegenwoordigen de ruim 23.000 RJC. metaalbewerkers, op Zater dag 27 Juli 1940 in vergadering bijeen, kennis genomen hebbende van de tot stand koming van de Nederlandsche Unie, juicht deze tot stand koir.ing van harte toe, betuigt daarmede zijn volle instemming en zegt spontaan alge- heele medewerking toe." Het bureau van de Nederlandsche Unie heeft voorts het volgende telegram ontvangen De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond, omvattend 77.000 leden, daartoe speciaal gemachtigd door de gewestelijke or ganisaties, betuigt zijn sympathie met het ini tiatief van de Nederlandsche Unie en koestert de verwachting, dat alle landgenooten zich daar in mogen samenvinden voor den opbouw van een schoone toekomst. 's-GRAVENHAGE. Geëxamineerd voor de huisakte 4 candidaten. Geslaagd: de dames M. A. Lieder en A. M. L. Nahon, en de heer. H. J. Bieze. Geëxamineerd voor de schoolakte. Geslaagd: mej. M. A. Lieder, Venlo) mej. N. J. Freusberg, Den Haag; mej. A. M. L. Nahon, Maastricht en K. W. H. Wijnen, Heer (L.). Geëxamineerd voor de huisakte 3 candidaten. Geslaagd: mej. R. E. Heintz, Den Haag en de heer A. de Jong, Hillegersberg. "s-GRAVENHAGE Geëxamineerd en ge slaagd voor de schoolakte: B. J. Jaquet, Den Haag. Voor de huisakte toegelaten: mevr. C. de Haas, Den Haag. 's-GRAVENHAGE. Toegelaten: de heeren A. Hulsbos, Aalsmeer; J. A. v. Kampen, Amster dam; J. Lenvir, Bussum; G. F. J. Honselaar, Den Haag; J. A. v. d. Griend, Leerdam; O. C. J. van Groningen, Arnhem; H. M. v. d. Vegt, Rotterdam, en de dames S. Hellinga, Vlissin- gën; A. U. A. Hijmering, Barendrecht. UTRECHT. Geslaagd de dames: M. E. Ko ningRoos, Utrecht; J. C. Fraeters, Putten (N. B.); J. J. G. de Ligt, Bergen op Zbom en de heeren; H. C. Coenen, Kerkrade; F. J. van Dam, Vlaardinger-Ambacht; H. Horbeek, Velsen. UTRECHT. Geslaagd de dames: P. M. J. Broeders, Den Haag; C. J. de Bruin, Den Haag; G. de Bruin, Amsterdam; -H. G. Caminada, Den Haag; H. M. A. Dekkers, Amersfoort; J. G. Th. Derks, Rotterdam; K. A. H. den Dun nen, Amersfoort; J. L. Roubos, Krimpen a. d. Usel, en de heeren: P. Binnendijk, Schevenin- gen; A. G. Blaauw, Utrecht; W. Blokhuis, Rotterdam; Ch. BOermeester, Amsterdam; W. P. Braun, Noordwijk; A. Casteleyn, Rotter, dam. UTRECHT. Geslaagd de dames; J. F. Boos- ma, Amsterdam; mevrouw Van LeeuwenDe Graaf, Zeist; J. R. Keunfng, Leiden; B. J. Klei man, Zaandam; C. M. A. Nevens, Hillegers berg en de heeren: G. F. M. Brouwer, Hilver sum: P. C. van der Eerden, Haarlem; J. Gort, Driebergen; L. J. D. Heynen, Voorburg. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel 1; A. F. M. Bots, Leiden. feeststemming. Al de vensters waren schitterend verlicht. Tot buiten op straat hoorde men de opwekkende klanken eener fijne dansmuziek en dat streelend geluid mengde zich met het ge ronk en getoeter van de auto's, die onophoude lijk nieuwe gasten aanbrachten. Juist was er een bijzonder prachtige auto aangekomen. Een bejaard echtpaar en twee dochters stapten uit en werden door den be diende, die bij den ingang der villa stond, met 'n diepe buiging begroet. Achter dien auto hield een andere stil. Een heer sprong eruit en trad tegelijk met de vier personen van het eerste rijtuig de vestibule binnen, zoodat men kon denken, dat hij tot het aristocratisch gezelschap behoorde. 't Was Roch. Zeker was het niemand moge lijk geweest, in den corpulenten heer met zijn kortgeknipten knevel, zijn ietwat rood gezicht en zijn dun haar den beroemden detective te herkennen. Ook de livreibediende Baker, die toevalliger wijze bij den ingang van de villa de gasten moest ontvangen, herkende Roch niet en deze beantwoordde de diepe buiging van den jonge man met een nauw merkbaar, trotsch knikje. Roch beklom, vlak achter de vier personen, de breede marmeren trap, kwam door een niet minder breede, rijk versierde gang en stond toen in de tooverachtig verlichte ontvangzaal, een meesterstuk van bouwkunst. Op zware mar meren zuilen rustte een rijk vergulde gaanderij, op den eenen kant waarvan de muzikanten ge zeten waren. In de met groen damast bekleede wanden waren groote, kunstig geslepen spiegels 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren: J. A. J. Frissen, Heel en Panheel; C. C. van Hemert, Vlaardingen; A. Hoevers, Amersfoort; J. C. Ho ge, Emmer Compascum; Z. B. Nieboïg, Ulrum; Th. A. Arnaud de Calavon, Amsterdam; D. H. de Boer, Zeist; J. A. H. Giesen, Rotterdam; W. Visser, Groningen en de dames L. M. M. Lie- bregts, J. F. H. Bruijns, beiden te 's-Graven- hage; C. L. Lommen en M. F. Ververgaat, bei den te Tegelen. Verder nog geslaagd de heeren: J. A. Blaak, Zwartsluis; H. de Gruiter, Dordrecht; C. Jon- ges, Bussum; J. F. Verpoort, Nijmegen; A. G. Hilhorst, Soest; G. van Dijk, Heerenveen; H. J. D. van dér Graaff, Rotterdam; S. J. Engels man, Leek; H. van der Giessen, Rotterdam en de dames: E. A. van Elven, Amsterdam en S E. Bras, Hilversum. Aan de universiteit te München promoveerde cum laude tot doctor in de geneeskunde de heer H. H. van Dawen, uit Venlo, op het proefschrift: „Genezing van onderdijbreuken bij oude en jonge menschen." 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor de akte N I (natuurkunde en mechanica)N. J. W. Witkamp, Utrecht; A. C. J. Wamsteeker, Den Haag; J. A van Haperen, Oosterhout. 'S-GRAVENHAGE. Geslaagd: A. Boogaard, Den Haag; J. Boschma, Delft; H. van Bochove, Hillegersberg; P. Bouwman, Lange Ruige Weide (Z.-H.)C. van den Bosch, Wassenaar; H. T. J. M. W. Oostwegel, Heerlen; J. F. Bouwer, Nij- kerk; W. Wilbers, Oudega; J. de Weger, Smil- de; W. A. van Ginkel, Baam; J. D. W. van Geel, Utrecht; W. J. W. van Gisbergen, Vleu ten; M. H. Slagter, Krimpen aan de IJsel; H. Feenstra, Enschede; J. Hagoort, Oud-Beijer- land; Th. A. C. van Ginsven, Heerlen; P. J. F. Goovaerts, Maastricht; C. van der Linden, Mid delburg; H. de Haan, Dokkum; P C: Grift, Wierden. In de Zaterdag gehouden vergadering van vertrouwensmannen van de vereenigingen van afgestudeerden van door het Rijk gesubsidieer de M.T.S.-en in Nederland is besloten tot de oprichting van een vereeniging, waarin alle af gestudeerden van deze scholen zijn opgenomen. De plannen waren al eenigen tijd in voor bereiding en hebben thans hun beslag gekregen. De diverse plaatselijke vereenigingen blijven zelfstandig, de algemeene vereeniging overkoe pelt deze vereenigingen. Een commissie van drie, bestaande uit de heeren ir. H. van Couwelaar, M. I. van Engelen en J. Smits, is met de voorloopige leiding belast. Het secretariaat postbus 759 Amsterdam-C. zal degenen, die inlichtingen wenschen, in ver binding brengen met de plaatselijke vereenigin gen. Koersen voor stortingen op 29 Juli 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichmarken 75.43; Lires 9.55; Deensche kronen 36.40; Noorsche kronen 42.80. NEW-YORK, 27 Juli. Op den laatsten beurs- dag der week had de handel een zeer rustig verloop, waarbij de stemming prijshoudend was en de noteeringen langzaam stegen, doch de slot- koersen over het algemeen slechts fracties hoo- ger waren dan die van Vrijdag. De handelaren hielden zich afzijdig in af wachting van de verdere ontwikkeling der ge beurtenissen in Europa, aangezien zij van mee ning zijn, dat er geen opleving van beteekenis in den handel valt te verwachten, zoolang de toestand niet is opgehelderd. Staalwaarden stonden opnieuw in het mid delpunt der belangstelling. Ofschoon de prijs van staalschroot te Pittsburgh wederom met 25 dollarcents is gedaald, oefende dit geen invloed op deze afd. uit. De bedrijvigheid in de staal industrie wordt in het gebied van Pittsburgh op 86.5 procent der capaciteit geschat, terwijl men dit cijfer voo rde omgeving van Youngs- town op 85 procent meent te mogen stellen. Koperwaarden waren vast, daar zich op de kopermarkt de invloed van het bewapenings- NEW YORK, 27 Juli Slotkoersen Juli 27 26 25 Londen i i— 3.83 Parijs 3.86 3.81 3.87* Amsterdam Berlijn 40.05 40.05+ 40.05+ Brussel Rome 5.05+ 5.05+ 5.05+ Madrid 9.25+ 9.25+ 9.25+ Zwitserland 22.74 22.74 22.73 Weenen Stockholm 23.89 23.89 23.88 Montreal 87.750 87.750 88.375 B. Aires Papiei 29.78 29.78 29.78 3.Aires Markt 21.95 21.90 22.05 Yokohama 23.48 23,48 23.48 aangebracht, die het uit prachtige lusters stroo- mend licht heerlijk weerkaatsten. Roch ging achter een kolom staan en bekeek het gezelschap. De eerste kringen van New York waren hier vandaag schitterend vertegen woordigd. 't Was een onvergetelijk schouwspel. De kostbare toiletten der dames waren een trouwe weerspiegeling der laatste modes van Parijs en Weenen en de ruime zaal bevatte op dat oogenblik voor millioenen dollars paarlen en edelgesteenten. Achter in de zaal, links in den hoek, zat in een wijden, prachtig besneden leunstoel 'n be jaard heer, omringd door eenige dames en hee ren. Roch herkende hem onmiddellijk: 't was Green. Zijn gezicht was nu echter een weinig minder bleek en ingevallen dan eenigen tijd geleden. Tegenover Green, aan den anderen kant dër zaal, stond de dame, die hem bij het uitstapje per auto had vergezeld. Zij was inderdaad een opmerkelijke schoonheid en met den fijnsten smaak gekleed. Haar groote grijze oogen schit terden van inwendige vreugde en voldoening. Als een cijns, die haar van rechtswege toe kwam, nam zij met eenvoudige gracie de hulde aan, die haar van alle zijden werd gebracht. Zij was juist in gesprek met twee jonge heeren. Een dezer moest een koddige opmerking hebben ge maakt, want zij antwoordde erop met een lach, die wel wat luid klonk. Dit moest ook de mee ning van den ouden heer Green zijn; want hij maakte plotseling een driftige beweging en keek, naar 't Roch voorkwam, niet bijster vrien delijk naar de dame. programma merkbaar begint te maken. Auto mobielwaarden waren goed prijshoudend, terwijl ook fondsen van handelsondernemingen zich goed wisten te handhaven. Voor luchtvaartaan- deelen, spoorwegen en public utilities bleek ech ter weinig belangstelling te bestaan. De beurs sloot prijshoudend. Vandaag stegen 128 fondsen der 316, welke verhandeld werden, in koers, terwijl 68 een koersverlies leden. De overige 120 sloten op de zelfde noteeringen als gisteren. Juli Air Reduction Allied Chemical American Can Co. American Radiator Am. Rolling Mills Am. Smelt Ref. Am. Sugar Refining Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda' Copper Atchison Topeke Baldwin Locomotive Baltimore 6? Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Comm. Invest. Trust J. I. Case Company Ches. Ohio Chicago Rock lsl. Chrysler Motor Consolid. Edison Co. Coty Incorporated Deleware Huds. Detroit Edison C. Dupont de Nem. Eastman Kodak General Electric General Foods General Motors Good Year Hudson Motor Intern. Harvester Intern. Nickel International Paper Intern. Tel. en Tel Kennecott Copper Mack Trucks Incorp. Missouri Pac pref. Montgomery Ward National Biscuit Co. Nat. City Bank New York Central Norfolk Westeri Nord. Amer. n.a. Northern Pacific Packard Pennsylvania Proctor Ch ambit Publ. Serv. N. J. Pullman Incorporat. Pure Oil Company Radio Corporation Reading Company Rep. Steel Reynolds Tobacco B. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Sotthern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Texas Gulf Sulphur Twent. C. Fox Film Union Carb.G? Carb. Union Oil of Calif. Union Pacific United Aircraft United Corp A. United Fruit Comp. U. S. Ind. Alcohol U. S. Rubber U. S. Steel U. S. Steel pref. Western Union Westingh. Electric iVoolworth Building ex dividend nieuwe aandeelen. gedaan en laten t 27 26 25 39* 39* 39* 146 147 147 93 93* 93* 5* 51 54 10 f 10* 10* 35* 34* 34* 13* 13* 13* 159* 159 158* 75 75* 75* 8* 8* 8| 18* 18 8 19* 15* 15* 15* 14 f 14* 14* 3* 3* 3* 77 75* 76 2* 2* 2* 35 35* 35 471 47* 47* 37* 37* 37* 66* 66* 65 27* 27* 27* 5 5 - 5 11 i '1 10* lil 111 112 I57 157* 157 118 118 119 32 31 31 40 40 40§ 44 43 43* 14* 14* 14* 3* 3* 3* 43 43 43 23* 22* 21 12 12 11 2* 2 21 25* 25* 24* 19* 19* 19* i ur 39* 39* 39* 18* 18* 18* 24* 24* 24* 11 1 11 H i 204* 204* 203 19 19 18* 5* 5 5* 3* 3* 3* 19* 19| 20* 63* 62* 63* 36* 36 35* 18* 18| 18* 7* 7* 7* 4 f 4 I 4* 12* 12* 12* 16 16* 16* 34* 34* 34* 73* 72* 72* 8* 8* 8* 8* 8* 8* 8* 8* 8* 10* 10* 10 6 6* 6 33* 33* 33* 30* 30* 30* 6 6 6 68 67* 68 12* 12* 12* 80* 80* 80* 35 33* 33* 1 1 1 64* 64 64 17* 17* 17* 18* 18* 18* 5) 50* 50* 115 115* 116 17 17* 17* 93 93* 94 33 32* 32* ex coupon. bieden. Katoen Oct. 9,39 9.26 9.16 27 Juh 26 Juli NEW YORK, 27 Juli 27 Juli 26 Juli Dec. Jan. Tin Loco 9.43 9 JO 9.20.— Mrt. Mei Juli 9.03 8.86 8.67 9.08- 8.90 8.70- - 51.62 90 50,37 27 Juli 26 Juli Tarwe Sept. Dec. Mel Maïs Sept. Dec Mel 74 75 76*. 60| 57 59 i. 51.00 Termijn 51,25 dagen 50.50 50.05 CHICAGO, 27 Juli 27 Juli 26 Juli Haver Sept. 28* 29- Dec. 29 30 - - Mei 31 i 31 i Rogge 43 46 49* 74* 75* 76| 61 - Sept. 58 Dec 60 Mei 43 46 491. Reuzel Juli 5.47 5.55* Oct. 5.65* 5.72 Sept. 5,57 5.62 *- Dec 5.82 5.90* WINNIPEG, 27 Juli 27 Juli 26 Juli Tarwe JuJl Oct. Dec Rogge Juli Oct. Dec Haver Juh 30 Oct 28* 711—711 73 —73 1 .- 74 74 -- Juli Oct. Dec. 45* 46* 47 46 f Juli 46 f Oct. 47 Meü 27 Juli 26 Juli Gerst 34 34 35 35 36 36 Lijnzaad 137* 137* 1.35 1.34* 32 29 Dec. 27 27* Naast deze stond Meingast. Roch had hem nog naar ééns en dan nog vluchtig gezien, toen hij voor de fabriek in Jersey 'City uit zijn auto was gestapt. Nu had hij gelegenheid om hem eens goed op te nemen. Hij was een knap mensch, ongeveer dertig jaar oud, gladgescho ren, met donkerbruin, eenvoudig naar achteren gekamd haar. Zijn in het oog vallend zinnelijke mond paste niet bijzonder goed bij de breede, energieke kin en dat gaf aan zijn overigens re gelmatige trekken iets onuitstaanbaars, nog verergerd door de uitdrukking van de oogen, die nu eens trots en een gevoel van triomf, dan weer bezorgdheid en zelfs ongerustheid verrie den. Roch liep weinig gevaar, onder de talrijke aanwezigen, als ongenoodigd gast te worden herkend, maar zekerheidshalve verliet hij toch zoo spoedig mogelijk de zaal en ging naar het aangrenzend vertrek. Ook daar bevonden zich een groot aantal genoodigden, die verscheidene groepen vormden, drukke gesprekken voerden of het zich in de wijde clubs gemakkelijk had den gemaakt. In kunstig geslepen kristallen glazen werd champagne rondgediend. Roch nam een glas, ledigde het staande en slenterde toen weer naar een andere kamer, waar eenige brid- getafeltjes waren aangebracht. Die kamer was leeg. Blijkbaar zou met 't spel eerst laat een be gin worden gemaakt. De detective bevond zich, naar 't scheen, in het laatste aan dezen kant voor de genoodigden bestemd vertrek, want de tweede deur, op den achtergrond, was gesloten. Roch vergewiste zich ervan, dat niemand Met ingang .van 1 Augustus a.s. wordt de zetel der rijkscommissie voor de machinisten-exa mens (scheepswerktuigkundigen) verplaatst van het gebouw Laan van Meerdervoort 84 te 's-Gra- venhage naar Nassauplein 27 te 's-Gravenhage- O ARNHEM. Geslaagd voor A en B de .heeren H. van Roekei te Oosterbeek, B. Rouwgoor te Varsseveld. Voor A de heer A. Teunissen te Nunspeet. Voor B de heer H. J. A. Welling te Kilder. Geslaagd voor A en B mej. G. Ft Blauw en de heeren Th. J. Bloem, L. H. Bolle, A. M. B. Gerrits, J. G. Huijbers en voor A Th. Geurts en voor B G. Th. Honing, allen te Nijmegen. BREDA. Geslaagd voor A en B de heeren P. S. J. C. van Breemen, Grave, en F. M. van Boeschoten, Bergen op Zoom. Voor A alleen de heeren J. A. Biemans, Waalre, en G. A. Ber nards, Uden. Geslaagd voor A en B: B. J. M. van Dooren- malen, Tilburg; H. J. A. Couwenberg, Escharen; G. C. van Corven, Tilburg; C. Burger, Bergen op Zoom; A. C. van Berkel, Tilburg. Voor B alleen: L. M. W. Cantrijn, Breda. Geëxamineerd voor A en B 8 mannelijke candidaten. Geslaagd voor A en B: A. J. Geerts te Bergen op Zoom; H. L. J. Fasschaert te Eind hoven; C. Fassaert te St. Willebrord; J. C. Eve raars, Den Bosch; voor A alleen: H. T. Jon kers, Eindhoven; G. J. v. Aalst, Vught; A. C. H. v. d. Mierden, Eindhoven; alleen voor B: C. B. T. A. Doorenmalen, Gilze. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor beide ge deelten: mej. N. Hoff, 's-Gravenhage; mej. T. Seinstra, Katwijk aan Zee; T. Slot, Voorburg. Voor gedeelte B: C. P. J. Schmitz, 's-Gra venhage, H. J. M. Schouten, Leiden en mej. H. C. Segaar, 's-Gravenhage. GRONINGEN. Geslaagd de dames H. Vos te Winschoten en H. Ab te Nieuwbuinen en de heeren W. Zeldenrust te Ten Boer en A. Vink te Siddeburen. HAARLEM. Geslaagd voor het volledig exa men: H. J. C. Bleekenmolen, mej. M. G. Ho- vies, beiden te Amsterdam; D. de Man, Alk maar; J. S. Runeman, Koog aan de Zaan; voor gedeelte A: J. H. Prinsen, Den Helder; R. M. P. van Schropstein Lantman, H. G. Smits Verburg, beiden Amsterdam; voor gedeelte B' F. J. Kapel, Haarlem. ROERMOND. Geëxamineerd 8 candidaten Geslaagd voor het geheele examen: mej. A. G. H. te Vlodrop; mej. M. A. H. Drijkoningen, Heerlen; mej. C. E. Dumoulin, Heerlen; P. Rijnja, Maastricht; G. J. Stokman, Helmond. ROTTERDAM. Comm. I. Geslaagd, geheele examen: C. Koolmees, G. de Zeeuw, P. Haay- man, allen te Rotterdam. Gedeelte A: C. L. Wander, Rotterdam. Gedeelte B: G. J. v. Hou- welingen, Bolnes; W. F. C. v. Helsdingen, Rot terdam. Comm. II. Geslaagd mej. A. M. Thewisser», Koudekerke, en de heeren C. J. Christiaanse, Middelburg; J. Pieters, 's Heer Arendskerk; J. Chr. J. de Quartel, Middelburg. Gedeelte B: de heeren A. den Boer, Goes, B. de Jonge, Goes; J. Th. H. Koenders, Souburg; C. P. Bos- selaar, Aagtekerke. ZWOLLE. Geslaagd voor A en B: H. A. de Jongh te Borne; J. J. G. W. Huls te Zwolle: R. Marsman te Kampen en mej. C. G. Kok te Dedemsvaart; voor A: A. Smit te Rijssen; L. H. B. Simonetti te Broekland; J. J. Fran- soys te Enschede; T. Bulder te Vriezenveen; N. Zwitsers te Dedemsvaart'en M. A. Neep te Ootmarsum; voor B de heeren C. J. v. d. Bout te Mariënberg en H. G. Berendse te Enschede 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor lsten stuurman groote handelsvaart: C. Keus en A. W. H. Lamberty. Voor 2en stuurman groote handelsvaart: J. J. Verbaan en voor 3en stuur man groote handelsvaart: R. L. Meijer. 's-GRAVENHAGE. Machinist-stoker aan boord stoomvisscherijvaartuigen. Geslaagd de heeren K. Blok en J. D. van der Bijl, te IJmui- den. Tabak. Voor de nader te bepalen toewijzing lazen heden in. Frascati ter bezichtiging de mon sters van 4053 paklcen Deli Mij. Deze 16 partijen bestonden uit zandbiad-ladingen. Hieronder waren verschillende hoofdladingen met prima hoofd merken. Deze tabakken logenstraften ook niet hunne goede qualiteiten en gaven overwegend mooie heldere vale en matte kleuren te zien nïe- een goed zandblad-karakter. Ook hunne Zand- biad-uitschotladingen waren in kwaliteit en kleur zeer goed. De meer middelmatige partijen Zand- blad waren wel lichtsoortig bladdig en m-eeren- daeï helder tot helderrood van kleuren, doch misten het gewilde Zandblad-type en waren min of meer glad. Van de Seneiftbah Mij. lagen de monsters uit van 4148 pakken Sumatra. In afwijking van de Deli Mij bestanden deze tabakken hoofdzakelijk uit Voetblad en' omblad-partijen. In doorsnee ver toonden deze ladingen een lichtsoortig en blad dig gewas, met doorioopende heldere tot helder- roode kleuren, met uitzondering van eene enke.e partij, die nogal zwaar was en hier en daar nogal groenvlekk'erig. Van de Deli Batavia Mij. lagen heden 2689 pak ken uit. Hiervan waren er twee hoofdladingen Zandblad van goedsoortig karakter met dee.s vale heldere en gedeeltelijk roodbruine kleuren. De uitschot partijen Zandblad (l A) waren in door snede geringer dan die van de Deli Mij. met over wegend roodbruine en bonte kleuren. De vaat' b'.ad- en uitschot voetbiad-partijen waren' ln door snede aan den helderrooden kant. deelt bont en roodbruin. Maandag a.s. worden de monsters getoond van 12718 pakken Sumatra eveneens van' bovenge noemde maatschappijen. hem gadesloeg, opende vervolgens snel die tweede deur en bevond zich toen in een gang- die minder feestelijk was verlicht en waarschijn- lijk; naar de particuliere vertrekken leidde. HÜ hield rechts aan en kwam al spoedig aan een wenteltrap. Hij keek nog eens scherp om zich heen en niemand gewaar wordende, beklom hi) voorzichtig die trap. Boven stond hij weer in een gang, waarop verscheidene deuren uitkwa men. Hier moesten zich de privé-vertrekken bevin den. Daar hij al de leden der familie beneden bij 't feest had gezien en waarschijnlijk ook ge heel 't dienstpersoneel daar werd opgehouden, was de hoop gerechtvaardigd, dat hij bij expeditie niet zou worden gestoord. Baker had hem bij de eerste kennismaking gezegd, dat Meingast den linkervleugel van het huis bewoonde. Volgens zijn berekening moes ten het deze vertrekken zijn. Hij opende dus met de uiterste behoedzaamheid de eerste deur en toen bevond hij zich, zooals hij met recht matige voldoening onmiddellijk zag, in Mein- gast's slaapkamer. Een vluchtige blik zei he®} duidelijk genoeg, dat hier waarschijnlijk niet- bijzonders voor hem te vinden was. Links 6® een deur toegang tot de badkamer; recht kwam men door een andere in een vertrek, waar een rij hooge kasten stond de garde robe. (Wordt verv olgd'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2