L BEVljlpVlJK LAATSTE NIEUWS Het bevaren van de Rijnmondingen Het land aan den overkant Overeenstemming te Havanna bereikt f Bedevaart naar Heiloo HONDERDJARIGE TE HAARLEM TAN AH SABRANG" Mannus Franken filmde in Indië Zondag Augustus MARIA'S GENADEOORD Argentinië verzet zich niet tegen mandaatkwestie ZONDAG 28 JULI 1940 TE HEILOO op Zondag tt Aug. a^s. „GOD EN HET WERELD- GEBEUREN" Tweede spreekbeurt door H. de Greeve ONGEVAL OP DEN RIJKS STRAATWEG Oude man lette niet op het verkeer Radio-centrale Mej. S. C. Gever ding FRANS HALSMUSEUM Meer dan 1800 bezoekers der ten toonstelling van werken van Haarlemsche kunstenaars INSTITUUT FRIS, Leidschevaart 54 BEVERWIJK HELPT! Vocaal en instrumentaal concert IJMUIDBN Jaarvergadering O.LV. Verordening legt beperking op Avontuurlijke ontsnapping ufo Engeland DE BOMAANVAL OP AMERSFOORT Begrafenis der slachtoffers INVOER REICHSKREDIT- KASSENSCHEINE UIT BE ZET BELGISCH GEBIED VERBODEN Het bezoek van Craigie aan Matsoeoka Mulo-examen Mariaschool Op alle door Cordell Huil genoem de punten is men tot een accoord gekomen De gevluchte Vlaamsche professoren De toestand in Letland STAD De commissie voor de geestelijke belangen kondigt haar uitgestelde bedevaart nu aan op Zondag 11 Augustus as. Nu de bedevaarten tiaar Kevelaer en Den Briel vanuit Haarlem dit jaar door omstandigheden niet plaats vinden, stelt de commissie alles in het werk om de deel name zoo groot en luisterrijk mogelijk te doen zijn. Wy gaan door deze bedevaart Maria te Heiloo een bijzondere hulde en eer brengen, om door Haar voorspraak den vrede voor de wereld af te smeeken en ieder heeft voor zichzelf nog veel te vragen. En waar kuijnen wij beter bidden en Haar voorspraak afsmeeken dan in Kaar Genadeoord te Heiloo. Wij zijn er van overtuigd, dat vele honderden naar Heiloo zullen optrekken en daarom heeft de commissie het aangedurfd een extra-trein te laten rijden, Waarvan de kosten slechts 0.75 per persoon zijn, kinderkaartjes 0.60 en voor de bruidjes f 0.35 plus 10 cent voor progamma van gezangen en kruiswegoefening. De kaartjes zijn reeds verkrijgbaar bij den heer G. Scholte, gebouw St. Bavo en de com missieleden, de heeren B. Reijnders, Zomer- vaart 134; Th. Uiterdijk, Leidschestraat 24 zwart; F. A. Puts Nassaustraat 12 rood; J. Gortzak. Bantamstraat 64; M. G. Doek, Voorduinstraat 40; A. van Rijn, Nachtegaalstraat 52; G. Stevens, Merovingerstraat 64. Zij, die per rijwiel deze bedevaart willen ma ken, doen dit onder leiding van een der com missieleden en voorzien zich eerst van een pro grammaboekje en misgebeden. Voor verdere gegevens zie de raambiljetten in de kerkportalen en bij de commissieleden. Dit jaar gaat gU niet naar Kevelaer of Den Briel; maar trekt nu op naar om Maria een grootsche en luister, rijke hulde te brengen. Onder gees telijke leiding van den WelEerw. Heer P. POPPEN en uitgaande van de Commissie voor de geestelijke belangen. Men gaat per extra-trein met sterk gereduceerde prijzen of per rijwiel. Voor verdere mede- deelingen zie raambiljetten en arti kel In dit blad. DE COMMISSIE VOOR DE GEESTELIJKE BELANGEN De spreekbeurt, welke de zeereerw. heer H. de Greeve Vrijdagavond jl. in de St. Janparo chie aan de Amsterdamstraat heeft gehouden over het onderwerp „God en het wereldgebeu ren," heeft van de zijde der parochianen zoo- Veel belangstelling ondervonden, dat niet allen in de gelegenheid waren deze bij te wonen. Daarom zal Dinsdagavond as. in de St. Jan aan de Amsterdamstraat door den zeereerw. heer H. de Greeve deze spreekbeurt nogmaals gehouden worden, zoodat iedereen dan in de ge legenheid zal zijn dit belangwekkende onder- Werp te hooren. Gistermorgen om kwart over negen fietste een 78-jarige heer uit Santpoort over den Rijks straatweg naar Haarlem. Toen de wielrijder by de Minahassastraat van rechts naar links wilde oversteken, zonder dat hij echter een teeken gaf of ook maar op het verkeer lette, kwam hij Plotseling in botsing met een in dezelfde rich ting rijdenden bestelauto, welke werd bestuurd door den 38-jarigen B. uit Haarlem. De oude man kwam te vallen en werd aan het hoofd en den linkerarm gewond. Nadat door den Ongevallendienst de eerste hulp was verleend, is de oude heer met den ziekenauto van Mathot naar het Diaconessen- Ziekenhuis overgebracht. Naar wij nader verne men is de toestand van den 78-jarige niet ern stig. Het programma van het gramofoonplaten- Concert der Haarlemsche Radio-Centrale 7— 8 Uur op Maandag 29 Juli luidt: 1 Hup Holland, Harmonie-orkest. 2. Het meisje met de blauwe hoed, W. Derby. 3. In Volendam, Avro's Kinderkoor, 4. Bieble-Bonze-Eiland, August de Laat. 5. Sarah de dochter v. d. Sergeant Majoor The Ramblers 6. Als je verliefd bent, Lou Bandy. 7. Joseph Joseph, Johnny and Jones. 8. Walspotpourri, Draaiorgel. 9. By moeders pappot, Kinderkoor Bel Canto, 10. Breng eens een zonnetje, Kees Pruis. U. Wanneer je alles had, Willy Derby. *2. Jarig Jetje, Avro's kinderkoor. 13. In je oogen staat geschreven, A. de Laat. 14. Mina de rumba-koningin, The Ramblers. 15. Stop even, Lou Bandy. 16 Penny Serenade, Johnny and Jones. 17 Ruim baan, Kinderkoor Bel Canto. 18. Koning Voetbal, Harmonie-orkest. Honderd jaar wordt déze dame, 't Is mejuffrouw Geverding, Die eenvoudig, regelmatig, Door 't tochtig leven ging. Ruim een kwart van al die jaren Is zij Haarlems burgeres, En zij leest aan menig kniesoor Door haar humor nog de les. Van een bril wil ze niet weten, Zelfs als ze den bijbel spelt, Of voor 't raam van 't „huis" gezeten Zooveel steken feilloos telt. Kijk, zij zag den auto komen, Fokker op z'n eerste vlucht. De eerste fiets en 't „stoommirakel" En de muziek, zóó uit de lucht. Eén ding kan zü niet begrijpen, Dat de mensch ten oorlog gaat; Moest 't zóóver heusch wel komen? Is daarvoor zooveel gepraat? Maandag wordt ze honderd jaren, 't Is wel kras zoo kras ze is, Godsvertrouwen gaf dit leven 'n Diepere beteekenis! Bij de wenschen van de menschen Willen wij de onze biên: Moge zij nog in gezondheid Nieuwe voorspoed, vrede zien!! v. W. De tentoonstelling van werken van de Haar lemsche schilders en beeldhouwers, welke nog voor onbepaalden tijd werd verlengd, mag zich in een toenemend bezoek verheugen. Reeds meer ;fian 1800 personen bezichtigden het tentoonge stelde. Zooals bekend is, zullen vanaf Maandag a.s. in de groote expositiezaal van het Museum da gelijks concerten worden gegeven, waarby tevens gelegenheid zal bestaan tot bezichtiging der ten toonstelling. Deze concerten hebben op Maan dag Donderdag, Zaterdag en Zondag des na middags plaats van half drie tot vier uur en op Dinsdag, Woensdag en Vrydag des avonds van half acht tot negen uur. (Ingang Klein Heilig land 62rood). Een 13-tal der geëxposeerde werken werd tot op heden verkocht, te weten: Cat. No. 52 „Ingang Kasteel Colonster", schil derij door Theo Groeneveld. Cat. No. 55 „Vlinders en bloemen", schilderij door A. J. Grootens. Cat. No. 57 „Kolkje te Amsterdam", ets door D. Harting. TYPEN, STENO in de moderne TALEN, HANDSCHRIFTVERB., CORRESPOND. Cat. No. 58 „Nieuwe Kerk te Haarlem", ets door D, Harting. Cat. No. 106 .Tulpenveld", schilderij door J. Pander. Cat. No. 114 „Duizendschoon", schilderij door W. K. Roos. Cat. No. 127 „Rustende jongen met geit", schil derij door Jhr. N. E. de Savornin Lohman. Cat. No. 131 „Mont-Blanc-groepen", schilderij door J. Spaling. Cat. No. 133 ,,'t Spaarne bij sneeuw", schilderij door W. Steyn. Cat. No. 143 „Geraniums" schilderij door F. A. van Velsen. Cat. No. 145 „Dooi (stadssingel)", schilderij door E. Verboog. Cat. No. 153 „St. Bavo-interieur", teekening door J. Visser. Cat. No. 173 „Stadsgezicht, Haarlem", schil ders door J. Wigersma. De dames en heeren, die zich verdienstelijk maken met de inzameling voor de geteisterde gebieden in ons land, vertellen van hun erva ringen het volgende: „Het is wonderiyk hoeveel er, na de eerst kcrt geleden gehouden inzameling voor dit goeds doel, nog te voorschijn komt. Goede kleeding en dekking en diverse soorten huisraad. Ook gebeurt het ons, dat een dame, niets hebbende om weg te geven, komt aandragen met een stapeltje linnengoed uit de eigen linnenkast. Kinderen komen blijmoedig aan onzen wagen speelgoed afdragen, want moeder vertelde im mers van die kindertjes, die alles kwijt zijn. Wij kregen de meest uiteenloopende dingen, ja zelfs een goed bespeelbaar orgel, een radio, een beste naaimachine en een eikenhouten vi trine voor een banketbakkerszaak. Maar hoe zou een tocht ook mislukken, als je bij het be gin hoort: „Mevrouw, aan rommel hebt U ook niets, ik heb daarom een nieuw ontbytservies gekocht en laat het bij U thuis bezorgen." Of als een jónge vrouw na haar gave nog komt aandragen met een nieuwgekochte damesjumper, ze weet immers zelf hoe graag een vrouw iets moojs aan heeft? In sommige straten kwamen de bewoners naar buiten, reikten ons den boel aari en wij konden dan weer vlug voort. We kregen kleine bijdragen voor de transportkosten, goede raad gevingen, bemoedigende woorden en voort trok ken we weer in het dankbare besef een steen;je by te dragen in het lenigen van den grooten nood onzer zwaarst getroffen landgenooten. Werkeiyk, Beverwijk helpt opnieuw! A.s. Woensdagavond geven het mannenkoor „Zanglust" en de Beverwijksche Harmonie kapel een gecombineerd concert in de muziek tent op het C. H. Moensplein. De R. K. Sportvereeniging O. I. V. kwam in het Patronaatsgebouw in vergadering bijeen. Na goedkeuring van de notulen volgde het jaarverslag van den secretaris. Na een moeiiyk begin, herstelde het vereeni- gingsleven zich uitstekend, totdat In Augustus 1939 de mobilisatie werd uitgeroepen. Dit heeft niet nagelaten zyn steihpel op O. I. V. te druk ken. Ter nagedachtenis van de gevallen leden van zusterorganisaties verhieven allen zich van hun zetel en namen één minuut stilte in acht. Evenals andere vereenigingen heeft O. I. V. ook met financieele moeilijkheden te kampen. Het verslag moest derhalve met een groot na- deelig saldo gesloten worden. De begrooting voor 1941 werd daarna goedgekeurd. Het volgende punt van de agenda was de bestuursverkiezing. De 'aftredende leden wer den bij acclamatie herkozen. Na de rondvraag volgde sluiting. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Het Zaterdag verschenen Verordeningen blad bevat een verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdend beperking ten aanzien van het bevaren van het gebied der Rynmon- dingen. Het bebied, waarvoor de beperking in den zin van deze verordening geldt, omvat de Nieuw Maas, gerekend stroomafwaarts van af de Oostelijke grens van het Rotterdam- sche havengebied bij Kralingsche Veer, de havenbekkens van Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Pernis, den Nieuwen Water weg tot waar deze in zee uitmondt, de Noordgeul, de Westgeul, de Oude Maas ge rekend stroomafwaarts vanaf de Hefbrug bij Hoogvliet, de Botlek en de Brielsche Maas tot waar deze in zee uitmondt. De verordening bepaalt verder: 1. Vaartuigen mogen het gebied, waarvoor de beperking geldt, niet bevaren, wanneer het va ren uitsluitend of overwegend bedoeld Is als sport of genoegen of voor het maken van uit stapjes dient. 2. Het verbod van lid 1 geldt niet voor vaartui gen, die hun toegewezen vaste ligplaats in ge noemd gebied hebben, wanneer deze zich vanaf deze ligplaats naar een water, waarop het va ren niet beperkt is, met uitzondering van de zee, of van daaruit naar hun ligplaats begeven en daarbij zooveel mogelijk den uitersten rand van het vaarwater houden. 3. Gedurende den tijd tusschen zonsondergang en zonsopgang is elke beweging van vaartuigen in het gebied, waarvoor de beperking geldt, ver boden. 4. De bevelhebber der Duitsche marine in Ne derland of de door hem daartoe aangewezen nstantie kan de ingevolge lid 2 toegestane uit zondering algemeen of voor een bepaald geval opheffen of beperken. Voorts is bepaald: Komen in het gebied, waarvoor de beperking eldt varende vaartuigen, die de Duitsche oor- ogsviag voeren, in zicht, dan moet elk ander varend vaartuig terstond zoover mogelijk naar den uitersten rand van het vaarwater gaan. De bevelhebber der Duitsche marine In Ne derland of de door hem daartoe aangewezen nstantie kan uitzonderingen op deze voorschrif ten toelaten, waaraan voorwaarden kunnen worden verbonden. Op overtreding is een hechtenfcstraf van ten hoogs'te zes weken gesteld of/en een geldboete van ten hoogste 5000 RM. By recidive kan het varen in het bedoelde gebied voor een jaar worden verboden, op welk verbod gevangenisstraf of tuchthuisstraf naar Duitsch recht als sanctie is gesteld. BERLIJN, 27 Juli (D.N.B.) Een Duitsche burgeriyke gevangene is er na een avontuur- lyke vlucht uit Engeland in geslaagd zyn va derland te bereiken. De 24-jarige Hans Brandt, van beroep kellner, was door de Engelschen eerst in een groot interneeringskamp bij Lon den ondergebracht. Hij werd daarop tezamen met eenige zijner lotgenooten naar het kolen- gebied van Cardiff vervoerd, waar hij maan denlang in de mijnen moest werken. Toen het gebrek aan havenarbeiders in de havens van de Britsche Zuid- en Westkust zich voortdurend sterker deed gevoelen, werkte hy in de havens van Liverpool, Bristol en laatstelijk in Ply mouth. Hier slaagde hy er op een avond in, onge merkt aan boord te komen van een klein havenbootje, dat van een primitief zeiltuig voorzien was Hiermede wist hy de haven te verlaten en daar de wind gunstig was, kon hij zich in enkele uren tijds van de kust verwij deren. Toen volgde echter voor Brandt, die slechts een flesch mineraalwater en een half brood mee had -kunnen nemen, een lijdens periode. Na drie dagen werd hij eindelijk mid den in.het Kanaal uit zijn hachelijke positie verlost. Hij zag een Duitsche motortorpedo boot en zwaaide vertwijfeld om de aandacht te trekken. Enkele uren latei bevond hij zich reeds veilig onder de hoede van de Duitsche weermacht in een Fransche haven. Te Amersfoort zijn op de algemeene begraaf plaats aan den Soesterweg Zaterdagmiddag on der groote belangstelling vier slachtoffers van den Lngelschen bomaanval, die in de afgeloopen week geschiedde, ter aarde besteld. Het was de familie Donkel, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen. Op de begraafplaats waren aanwezig de heer P. J. de Groot, chef van den burgerlijken stand, namens den burgemeester; afgevaardigden van den Alg. Ned. Sigarenmakers- en Tabaksbewer- kersbond. Tevens waren vertegenwoordigd de directies van de sigarenfabriek Oenen en Mans- sen te Hilversum en de Erdalfabriek te Amers foort. Ook de personeelen van deze fabrieken waren aanwezig, alsmede een aantal schoolkin deren van de school, waar Jan Donkel leer ling was. Nadat de kisten in een gemeenschappelijk graf waren neergelaten, werd namens den bur gemeester van Amersfoort het woord gevoerd door den heer P. J. de Groot. Vervolgens spra ken de heer Voorn namens de sigarenmakers- organisaties, de heer Dijken namens de directie van de sigarenfabriek en de heer Vetter namens de Erdalfabrieken. In het Zaterdag verschenen Verordeningenblad is de invoer van Reichskreditkassenscheine uit iet Belgische bezette gebfed zonder toestem ming van het deviezen-instituut verboden. Naar wij vernemen houdt deze maatregel verband met het feit, dat Belgische kooplieden un inkoopen hier te lande op uitgebreide schaal met in België geldende Reichskredit kassenscheine plachten te betalen. TOKIO, 27'Juli. (DN.B.). Naar aanleiding van het 'bezoek, dat de Britsche ambassadeur Craigie Zaterdag aan dén Japanscheii minister van Buitenlandsche Zaken Matsoeoka heeft ge bracht, heeft het ministerie van Buitenlandsche Zaken een verklaring gepubliceerd. Volgens deze verklaring zeide Craigie, dat de Britsch- Japansche betrekkingen, ondanks alles wat hij de laatste drie jaren gepoogd heeft, voortdurend slechter geworden zyn. De regeling van het Bir- ma-vraagstuk vormt een bewijs voor den Brit- schen wensch, de betrekkingen met Japan te verbeteren. Met verwyzing naar Japans betrek kingen tot de asmogendheden, verzocht Craigie den minister van Buitenlandsche Zaken hem te laten weten of onder de tegenwoordige omstan digheden Engeland de onderhandelingen met Japan In denzelfden zin als tot dusver kon voortzetten. Minister Matsoeoka heeft geant woord, dat juist op dit oogenblik dé buitenland sche politiek van Japan zorgvuldig overwogen wordt en dat hy tot zyn spijt geen onmiddellük antwoord kon geven. De volgende leerlingen slaagden voor het ^ulo-examen aan de Mariaschool in de Koning straat: Willy Barmentlo, Theetje de Beer, jTuusje Bonarius, Pietje Bremmers, Jopie v. d. ®osch, Rietje Bosdriesz, Rietje v. Dam, Truus ^eurts, Diny Holleboom, Betsy Hollink, Thea foreman, Wiesje Klijn, Adrienne Luyben, Nel Midden, Truusje Nuyens, Willy v. Oploo, nhnie Peperkamp, Annie Rap, Tootje Rijken- rg, Rietje de Rooy, Claartje Roozen, Lenie be j^oozen, Rientje Schnitger, Rie Schous, Ria .beet, Nel Suidgeest, Hannie Sweerts, Hannie £aconis, Rietje v. d. Veen, Nikie de Voogt, Riek Wolff. Het toeval heeft gewild, dat juist in deze da gen de film Tanah Sabrang (Het land aan den overkant) aan de orde is gekomen. Terwijl men van verschillende zijden een concentratie van Nederlandsche filmkrachten tot stand tracht te brengen, terwijl meer dan ooit het begrip voor de Nederlandsche film wordt aangewakkerd, verschijnt de jongste film van Mannus Franken met een onderwerp als de kolonisatie in Indië. Actueeler kan het nauweiyks. Reeds het vorige jaar is de film, even na den maker zelf, uit Indië in het vaderland aange komen/doch eerst binnenkort zal zy in ver tooning komen. In Indië is Tanah Sabrang reeds vele maken vertoond, zoowel by officieele ge legenheden als uitsluitend voor inlanders. Het succes is blijkens de persberichten zeer groot geweest, ook bij de inlanders, die tegenover de film natuurlyk gereserveerder staan dan wij noorderlingen, met de film opgegroeid en door de film verwend. Het spreekt vanzelf, dat' Franken minder goed door de bewoners van de Oost zou verstaan zyn, indien hij zich niet in hun eigen styl tot hen had gericht. Doch de versie, die voor het moederland bestemd was, heeft de noodige wy- zigingen ondergaan, hetgeen geleid heeft tot een kortere editie, die inmiddels toch nog ruim een uur in beslag neemt. Het Kolonisatie Bulletin, in Indië uitgegeven, gewaagt meer dan eens van Tanah Sabrang, het land aan den overkant, waar de Javanen, aangemoedigd door de regeering, heen trekken om er een nieuw en goed bestaan te vinden. In nummer 4 van genoemd Kolonisatie Bulle tin schrijft Franken zelf over den inhoud van zyn film, dien hy objectief vertelt, zonder uiteraard in een beoordeeling van zyn eigen werk te treden. Het is in den vroegen ochtend. Sakrama en zijn zoontje zijn op weg naar de kaloerahan om inlichtingen te vragen, wanneer de selectiever gadering voor hen, die wenschen te verhuizen naar de Tanah Sabrang, zal plaats vinden, ver leden jaar heeft het Gouvernement hem in de gelegenheid gesteld een kykje te nemen op de kolonisatieterreinen en na wat hy daar gezien heeft, staat zijn besluit vast. Hier op Java is bijna geen toekomst meer en als straks zyn zoon Pardi groot zal zijn, ziet hy geen kans hem aan een goed bestaan te helpen. Zyn desagenooten zien Sakrama niet graag ver trekken, want behalve dat hy een goed landbou wer is, is hij ook als mensch zeer geacht. Maar zij moeten zijn besluit billijken. Java biedt voor al zijn menschen te weinig bestaansmogelijkhe den. In de kaloerahan komt natuurlijk het gesprek op de kolonisatie. Kario, het type van den voor- zichtigen en eenigszins achterdochtigen tani, vertrouwt al die mooie verhalen van Sakrama en den loerah niet heelemaal. Het valt hem niet gemakkelyk te geïooven in iets, dat hij nog niet gezien heeft. Maar de loerah weet raad. Dien zelfden avond zal er in de kaloerahan een wa jang koelit vertoond worden. Semar petroek en Gareng, de drie bekende figuren uit de wa jang, zullen ook aanwezig zyn en de loerah zal Semar vragen, of deze zyn wonderwajang wil vertoonen. Deze wonderwajang stelt de men schen in staat te zien, wat er met hen in de toekomst zal gebeuren en zoo heeft dan Kario meteen de gelegenheid zichzelf te zien in de Tanah Sabrang. Inderdaad verschynt dien avond Semar met zyn beide zoons. Ieder is in gespannen ver wachting als de loerah na hun grappen en grollen vraagt met de wonderwajang te willen beginnen. Semar stemt toe; hy gaat voor de kelir zitten en als plotseling een gongslag klinkt is de wonderwajang begonnen. Wel 300 gezinnen zijn hier bijeen in de hoop als kolonist naar de Tanah Sabrang te mogen vertrekken. Niet iedereen wordt aangenomen. Een man, kennelijk geen tani doch een ex-con tractant, informeert, of hij geen voorschot kan krijgen. Het antwoord is zoo afdoende, dat de man merkt hier niet thuis te hooren en af druipt. Een tweede voorval. Een oudere man, juist uit de Tanah Sabrang teruggekomen, wil zyn familieleden over laten komen. Hij heeft het geld 150 gulden voor den overtocht by zich, maaar misschien zouden de familieleden met een transport kunnen meegaan. Dit wordt toegestaan, als hy ook nog anderen kolonisten een onderdak kan geven. Djajasentika blykt vroeger kamitoea in een kleine desa in Mid- den-Java te zijn, geweest. Voor de toekomst van zyn kinderen bezorgd, heeft hij zijn plaats en zijn sawah's aan zyn oudsten zoon doen ge ven. Zijn tweede zoon is mantri-politie gewor den en voor den derden zoon is hij naar de Tanah Sabrang gegaan, en hy heeft er nooit spijt van gehad. De selectievergadering gaat verder. Sakrama en Kario zijn beiden aangenomen en de rijen adspirant-kolonisten beginnen merkbaar te dunnen. Dan verschijnen plotseling Semar, Petroek en Gareng. Ook zij willen naar de Ta nah Sabrang. Maar Petroek en Gareng zijn niet getrouwd en komen als kolonist niet in aanmerking. Er wordt een uitweg gevonden, door hen mee te laten gaan als propagandis ten. Uiterlijk onbewogen neemt Sakrama afscheid van zijn ouders, alleen het dochtertje huilt, om dat de poes, die zij wou meenemen naar den overwal, weggeloopen is. Op de pasar worden de kolonisten verzameld en in groote groepen trekken ze naar het sta tion, waar de trein gereed staat. Ook Semar, Petroek en Gareng weten op het nippertje den trein te halen en de reis begint. Op de kade heerscht groote drukte. Er zyn veel kolonisten, die nog nooit een schip hebben gezien en op de gezichten ligt dan ook eenige onrust. De inscheping' verloopt echter vlot en een stevig maal geeft nieuwen moed. Wanneer het schip vertrekken wil, blijken harten en ge dachten nog te zeer aan Java te hangen, zoo dat Semar een handje moet helpen, om het schip van den wal af te duwen. Op de Tanah Sabrang is alles voor de ont vangst gereed; een ieder krijgt een gastheer toe gewezen, bij wien hy met het helpen tijdens den padioogst zooveel bawon of snijloon kan verdienen, dat zijn naaste toekomst verzorgd is Groot is de verbazing der gasten, wanneer ze den volgenden ochtend de volle ry staren zien. Zoo'n rijkdom kent men op Java niet; zelfs de meegebrachte ani-ani's blijken soms niet sterk genoeg om de dikke halmen te snyden. Ook de verdiende bawon is overvloedig en geeft vertrouwen in de toekomst. Langs den weg zitten een oud moedertje en haar kleinzoon Haar verdienste van dien dag is zoo groot, dat ze deze amper dragen kan en groot is haar vreugde als een jonge sterke kolonist een ge deelte van den zwaren last overneemt. Wanneer de kolonisten op het nieuwe kolo nisatie-terrein hun eigenlijke woonplaats aankomen, hebben zij een voorraad ryst ver diend, die voldoende zal zyn voor zeven maan den. De gereedschappen en kookpotten door het Gouvernement verstrekt vallen in den smaak en al dadelyk worden in de woonlood- sen of bedengs voorbereidingen getroffen om den stry'd tegen het oerwoud te kunnen begin nen. Als een ondoordringbare muur staat hiei boom naast boom. Maar met eiken vallenden woudreus vermeerdert het grondbezit van Sa krama en al heel gauw heeft hij een kleine ruimte opengekapt. waarop zyn eerste huisje wordt gebouwd. Kario heeft van de kolonisten het moeilijkste terrein getroffen. Maar anderen komen hem helpen. Zoo is op een morgen ook Sakrama op het erf van Kario, als plotseling Semar, Petroek en Gareng verschijnen. Zij willen teruggaan naar Java en komen vragen of de kolonisten tevreden zyn. Sakrama en Kario beamen dit ten volle, maar dan ziet Kario een laatste rij zware boomen, die nog gekapt moet worden Verlegen vraagt hy Semar, Qf deze er geen raad op weet. Deze belooft hem te zullen hel pen en met behulp van de magische kracht van zyn djimat worden de woudreuzen geveld. Als Kario hem dan bedankt en de opmerking maakt, dat zoo'n djimat den kolonist wel zeer te pas zou komen, antwoordt Semar hierop, dat de tani deze djimat niet noodig heeft. Zij bezitten er een, die zeer zeker even krachtig is: het vertrouwen, dat de kolonist hier heeft in eigen toekomst. In korte scènes vertelt de film verder van den voorspoed der kolonisten. Nog is er ryst, als de tweede gewassen reeds de eerste vruch ten afwerpen. De oogst op eigen bodem is buitengewoon voorspoedig en het eerste huisje wordt vervangen door een grooter en mooier. Na twee jaar wordt er een geit gekocht, de kin deren worden naar school gestuurd, er kom*. voorspoed in de woning van Sakrama. En nog eenige jaren later doet de karbouw zijn intrede. Waterwerken zyn gebouwd en al spoedig zullen de akkers van Sakrama bevloeid zijn. Dan moet de karbouw hem helpen met eggen en ploegen. Zoo staat Sakrama op een ochtend in zijn sawahs, als zyn dochtertje Siti hem komt vertellen, dat hij dadelyk thuis moet komen. Er wordt een kindje verwacht en met groote passen gaat Sakrama naar huis om hier tot zijn vreugde te hooren, dat hem een zoon geboren is. Dan komt een groot oogenblik in het leven van Sakrama. Het is namelijk opgevallen, dat hij, behalve een goed tani, ook een uitstekend voorbeeld voor anderen is geweest en om dit te beloonen, wordt Sakrama benoemd tot loerah ever zijn desa. Op een vroegen ochtend zit de jonge loerah met zyn vrouw voor zijn huis. Voor hem liggen de groote sawahs, met ryst beplant. Op zijn erf loopen kippen en eenden, in zijn schuur ligt de padi hoog opgestapeld en naast hem ligt op den schoot van zyn vrouw de jongste zoon. Dankbaar kijkt Sakrama rond. Hij her innert zich, hoe hy hier kwam, arm en zonder zekerheid, hij herinnert zich de eerste moeilijke jaren. Dan buigt Sakrama zich naar zijn vrouw en op het kleintje wyzend zegt hij met eenigen nadruk: „We zullen het kind „Begdja" (Voor spoed) noemen." Dit is het einde van de wonderwajang. Een gongslag klinkt en Semar zet de goenoengan in het midden van de kelir. Dan draait hij zich om en vraagt aan de menschen in de kaloe rahan, of zij thans overtuigd zyn van de goede toekomst, die hun in de Tanah Sabrang te wachten staat. Met een eenparig „Inggih" be sluit deze film. HAVANNA, 27 Juli. (D.N.B.) De situatie op de conferentie te Havanna is, naar de „Havannapost" meldt, eensklaps aanzienlijk ge- wyzigd. Argentinië heeft zyn verzet tegen het plan tot invoering van een mandaat opgegeven en zich tot een compromis bereid verklaard. Na dat blijkbaar rechtstreeks invloed was uitge oefend op den Argentynschen minister van Buitenlandsche Zaken, Cantilo, gaf deze den delegatieleider Melo instructie, tot de onder lei ding van Huil staande commissie, waarmede Argentinië tot dusver niets te maken had wil len hebben, toe te treden en op de voorstellen van Hull in te gaan. In de kringen der Noord-Amerikaansche delegatie bevestigt men, dat op alle punten, die Hull in zijn Maandag gehouden nede heeft genoemd, overeenstemming is bereikt. De commissies werken thans aan de defi nitieve formuleering van de afspraken, die Maandag aan de voltallige conferentie ter onderteekening zullen worden voorgelegd. Dinsdag wordt dan de plechtige slotzitting gehouden, waarna de Noord-Amerikaansche delegatie weer zal vertrekken. Ofschoon de definitieve accoorden nog niet" vastgelegd zyn, is bekend geworden, dat alle economische vraagstukken verwezen zyn naar de inter-Amerikaansche commissie, welke per-, manent te Washington zetelt. Alle kwesties be treffende de neutraliteit zullen aan de juristen commissie te Rio qe Janeiro worden voorgelegd. Met de door deze commissie uitgewerkte voor stellen is in beginsel Instemming betuigd. De definitieve besluiten zyn echter nog onbekend. Washington heeft alles, waarop het by- zonder prys stelde, doorgezet. In de eerste plaats het instellen van een commissie van vyf naties, die moet nagaan, of de souve- reiniteit van een der EuropeesChe bezittin gen in gevaar is gebracht. Is dit het geval, dan zal een uit vertegenwoordigers van drie naties bestaande mandaatcommissie het be stuur over de „in gevaar verkeerende" ko lonie overnemen. Ten tweede werd overeengekomen, dat. elke natie maatregelen zal nemen om misbruik van diplomatieke en consulaire immuniteit voor propagandistische doeleinden te verhinderen. Wanneer Washington deze eischen heeft kun nen doorzetten, komt dit alleen hierdoor, dat alle Spaansch-Amerikaansche staten tengevol ge van de belemmeringen in den afzet in ern stige economische en financieele moeilykheden verkeeren en Washington bereid was, deze moeilykheden met gebruikmaking van vele honderden millioenen dollars weg te nemen of hen althans door de moeilykste overgangstij den heen te helpen. BRUSSEL, 27 Juli. (D.N3.). De Vlaamsche hoogleeraren van de universiteit van Gent heb ben een motie aangenomen, waarby diegenen van hun collega's, die naar Frankrijk zyn ge vlucht en daar de regeering-Pierlot hebben ge steund, niet meer gerechtigd zullen zyn ooile ges te geven. „Volk en Staat" deelt in dit ver band mede, dat tegen den onlangs teruggekeer den professor Van Oye door de studenten een betooging is georganiseerd, waarby zyn verwij dering van de universiteit werd geëischt RIGA, 27 Juli (D.N.B.). De minister-pre sident van Letland, die thans tevens als presi dent der republiek fungeert, heeft den Let- landschen gezant te Londen, Sarin, van zyn functie ontheven. De grondwetscommissie van het Letlandsche parlement heeft hedenavond de nieuwe grond wet der Sovjetrepubliek Letland in eerste lezing aangenomen. In het leger zyn reeds 73 politieke commis sarissen werkzaam. Zy worden volgens de plan nen door een commissaris van het Sovjet-Rus sische leger geschoold. De plaatsvervangende Russische minister president Wisjinski, die kort nadat de Russi sche troepen Letland waren binnengerukt te Riga was aangekomen, is weer naar Moskou vertrokken. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht, U in ken nis te stellen met het zeer plotseling overlijden, voor zien van het H. Oliesel, van -onzen geliefden en zorgzamen Echtgenoot, Va-- der, Behuwd- en Grootva der, den Heer JOANNES BAARS Lid v. h. R.K. Kerkbestuur v. d. H. Franc, van Sales, Lid van den Raad van Toe zicht der R.K. Boerenleen bank te Lijnden, Vijfhuizen, in den ouderdom van 67 jaar. Uit aller naam: Wed. A. M. BAARS— Koersveld Badhoevedorp, 26 Juli 1940 Hoofdweg 32 De plechtige Uitvaartdienst zal plaats hebben op Dins dag 30 Juli a.s., v.m. 10 u. (n.t.) in de Parochiekerk van den H. Franciscus van Sales te Lijnden, waarna bijzetting in het familie graf op het R.K. Kerkhof aldaar. Overtuigd van Uwe deelne ming, bevelen wij den over ledene in Uwe godvruch tige gebeden aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3