De zaak der Nederlanders Auto van pont-oprit te water gereden In vaderlandschen zin Luchtwapen vernielde hulpkruiser en twee torpedojagers Verduistering De hittegolf in de V.S. eischte 2500 dooden ALPH. ELSENBURG r Mr. Linthorst Homan over de Nederlandsche Unie WANDGEDIERTE Duitsch leger bericht HAVEN VAN SWANSEA GEBOMBARDEERD Fa. H. v. LOON Tel. 23037 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 29 JULI 1940 - AVONDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 2Jy2 ct. per week, per kwartaa' f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM textiel-goéderen Vier Duitsche militairen te Amsterdamverdronken V. Ook hittegolf in Griekenland Fransche vertegenwoordiger te Djiboeti De Zwitsersche defensie Estland en de Sovjet-Unie 99 99 Lord Perth afgetreden f 64STE JAARGANG No. 22513 „Frankrijk moet rekening nog vereffenen" Uiterst scherp artikel in de „Popoio d'Italia" i „Dag der Marine" in Moskou De aanslag op Eden Iersche spionnen op de ministeries? 8^ NIVA DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Duikboot tegen convooi NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ANKERSMIT'S KATOENFABRIEKEN - DEVENTER MARQUISETTES - VOILES - ETAMINES KZ. VOORBURGWAL 165-167 Tel. 32087-49313-Telegr.-adres: „facla" Cretonne, - Chintzes en alie ancere rijden en katoenen fantasieatollen De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijksmi nister dr. Seyss-Inquart heeft in zijn rede voor de afdeeling Nederland van de buitenlandsche organisatie der N.S. D.A.F. te Den Haag een uiterst belang rijke en het oprechte Nederlandsche hart bemoedigende verklaring afgelegd, welke, naar men heeft kunnen lezen, als volgt luidde: „Ten aanzien van dit land wil ik nog eens vaststellen, dat naar onzen wil en wensch het Nederlandsche volk in den strijd van dezen tijd zijn land en zijn vrijheid voor de toekomst geheel zal we ten te verzekeren en mannen uit het Nederlandsche volk, die zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijn en zich geven willen, het lot van dit land mogen besturen, gedragen door het vertrouwen van het gansche Nederlandsche volk. De politieke wilsvorming in dit land is de zaak der Nederlanders." Het is dus de wil en de wensch van de hoogste burgerlijke autoriteit van de be zettende macht, dat het Nederlandsche volk zijn land en zijn vrijheid voor de toekomst geheel zal weten te verzekeren. Deze wil en deze wensch stemmen vol komen overeen met die van de over- groote meerderheid van het vrijheidlie vende Nederlandsche volk. Het verzeke ren van zijn land en zijn vrijheid zal ook volgens de Duitsche bezettingsautoritei ten moeten en slechts kunnen geschie den door mannen uit dat volk, die zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijn, zich geven willen en geschraagd worden door het vertrouwen van het gansche Nederlandsche volk. Welnu, de mannen, die tot voor kort de eenigen waren, die een beroep deden op een blind en onherroepelijk vertrouwen van het Nederlandsche volk, hebben ondanks het feit, dat zij door de totaal gewijzigde omstandigheden meer wind in de zeilen kregen, dat vertrouwen tot nu toe slechts bij geringe minderheden van het Ne derlandsche volk weten te winnen, ter wijl onder de aanhangers, die zij na de capitulatie verwierven, er velen zijn, die niet uit vertrouwen, maar uit angst zich in hun gelederen schaarden. Naast deze mannen, die elkander in hun persorganen heftig bestrijden, is thans het Drieman schap van de Nederlandsche Unie ge treden om zonder mandaat, geheel zelf standig, enkel op grond van hun op rechte Nederlandsche gezindheid, offer vaardigen wil en helder inzicht in de onafwijsbare eischen van den nieuwen tijd het vertrouwen te winnen van de grootst mogelijke meerderheid van het Nederlandsche volk om met dat vertrou wen en met dat volk een diepgaande in nerlijke vernieuwing van het Nederlan derschap te bewerken, behoudend en be vorderend, dat wat in het verleden goed en deugdelijk en waardevol en vuurvast is gebleken, maar verwerpend dat wat in het verleden zich slecht, ondeugdelijk, waardeloos en niet tegen den druk der tijden bestand heeft getoond. Niemand wordt a priori als ongeschikt voor hun streven in een echt Nederlandschen geest van vrijheid en verdraagzaamheid uitgesloten. Slechts zij, die dien geest niet kunnen of willen aanvaarden, zullen zichzelf buiten het streven van het Driemanschap der Nederlandsche Unie sluiten. Mogen het er zoo weinig mogelijk zijn. Het gaat thans om de hoogste be langen van ons land en ons volk, die niet met aarzelende en achterdochtige be dachtzaamheid, maar met voortvarend heid, aanvaardenden werkelijkheidszin, onwankelbaren moed en niet lichtvaar dig, maar redelijk gefundeerd vertrou wen kunnen worden gediend. De tijd van fraaie, maar bedrieglijke of niet te ver wezenlijken leuzen is thans onherroepe lijk voorbij. Het Nederlandsche volk heeft thans te toonen,. wat het wil en wat het waard is, en wij zijn er meer dan ooit van overtuigd, dat het dienovereen komstig zal worden behandeld. De poli tieke wilsvorming in dit land, heeft dr. Seyss-Inquart gezegd, is de zaak der Nederlanders. Mogen alle Nederlanders zonder uitzondering in de grootst mo gelijke eendracht deze zaak behartigen! In den afgeloopen nacht om tien minuten over half een is bij de pont Valkenweg in Amsterdam-NOord een zeer ernstig ongeluk gebeurd, dat aan vier Duitsche militairen het teven heeft gekost. Een afgesloten personenauto van de Duitsche luchtmacht, waarin vijf militairen zaten, is, komende van de Meeuwenlaan, te water gere den. Het was om dien tijd zeer duister en het regende, waardoor de bestuurder waarschijn lijk niet heeft gezien, dat hy reeds op den oprit van de pont reed. De pont was juist ver trokken en halverwege het IJ. De auto, die een vrij groote snelheid (moet hebben gehad, sloeg over den kop, verdween onder water en kwam op het dak te liggen. Drie der inzittenden wisten een ruit te ver brijzelen en een deur te openen, waardoor zij uit den auto konden komen. Een van hen, een 28-jarige Obergefreiter, die verwondingen* aan hand en hals had, wist zich zwemmende boven te houden. Gelukkig meerde juist de pont, die van de De Ruyterkade kwam. Een 36-jarige varensgezel, Pieter Riedeman, wist den Ober- gefreiter met de hulp van een politie-agent Behouwen op den wal te brengen. Den beiden anderen militairen, die den auto hadden weten te verlaten, kon echter geen hulp meer worden geboden. Een van hen is nog gezien, doch waarschijnlijk door de strooming, veroorzaakt door het schroef- water van de meerende pont, onder de remmingsbalken van de Westelijke pontfuik geraakt en verdronken. Inmiddels waren G.G. en G.D., brandweer en politie gewaarschuwd. De geredde was reeds met een particulieren auto naar het zittings lokaal van den G.G. en G.D aan den Wingerd- weg gebracht, waar hij werd verbonden. Later is hij naar het Wilhehnina-gasthuis vervoerd en daar opgenomen. De brandweer wist met een kraanwagen van de kazerne Achtergracht om half twee den ver ongelukten auto op den wal te brengen. De lijken van een vliegerluitenant en van een Ge treiter konden worden geborgen. De beide an dere slachtoffers waren eveneens een luitenant en een Getreiter. Vanmorgen, direct nadat de zon was opgeko men, heeft de politie het dreggen naar de twee nog niet geborgen lijken van de slachtoffers van het ongeluk bij de pont Valkenweg voort gezet. Omstreeks zeven uur waren zij gebor gen. Zij zijn overgebracht naar het Binnen gasthuis. Zonsondergang 29 Juli 21.37 Zonsopgang 30 Juli 5.56 Zonsondergang 30 Juli 21.36 WASHINGTON, 28 Juli. (D. N. B.). De nog steeds aanhoudende hittegolf heeft in de Ver enigde Staten neg meer slachtoffers geëischt. Tot dusverre zijn 2.530 personen om het leven gekomen. Onder de slachtoffers bevonden zich 265 menschen, die door de hitte werden be. vangen en 1445, die bij het baden verdronken. In Griekenland is eveneens een hevige hitte golf ontstaan. In verscheidene steden werden gisteren tëïnperaturen opgenomen van 39 gra- en Celsius in de schaduw. In Athene zelf steeg het kwik tot 40 graden. DJIBOETI, 27 Juli. (Reuter). De vertegen woordiger van de Fransche regeering, Germain, is gisteren te Djiboeti aangekomen, waar hij de leiding van het burgerlijke en militaire ge. zag op zich heeft genomen. Er is een commissie gevormd, die met de Ltaliaansche commissie te Diredawa over de wapenstilstandsvoorwaarden zal onderhande len, Het standrecht is te Djiboeti opgeheven. BERN, 29 —Juli (D.N.B.) Naar de staf van het Zwitsersche leger mededeelt, is Donder dag op bevel van den opperbevelhebber op de Ruetli-weide aan het Vierwoudstedenmeer een appèl van stafofficiereen gehouden. De opper bevelhebber heeft 't volgende parool uitgegeven: „De wil om tegenstand te bieden tegen iederen aanval van buiten en tegen binnenlandsche ge varen, zooals verslapping en défaitisme". Daarna is een legerorder rondgedeeld en aan de troepen voorgelezen. In deze order wordt o. m. gezegd: „Zoolang in Europa millioenen ge wapend staan, moet het leger op zijn post blij ven. De versterkingen behouden haar waarde. De offers zijn niet vergeefsch geweest". REVAL, 29 Juli (D.N.B.) De delegatie van de Estlandsche Kamer van Afgevaardigden, die den hoogsten Sovjet der Sovjet-unie het verzoek tot opneming in de unie moet over brengen, is hedenochtend vroeg met een spe- cialen trein uit Reval vertrokken. Krachtens een verordening van den minister van Binnenlandsche Zaken is het buitenlanders verboden Estland zonder vergunning der politie- afdeeling van het ministerie te verlaten. Deze bepaling geldt niet voor leden van de diploma tieke vertegenwoordigers. Ook de Estlandsche minister-president heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij den Estland sche schepen, die zich in vreemde wateren be vinden, verboden wordt buitenlandsche havens aan te doen of te verlaten zonder toestemming der regeering. Op grond van deze wet mogen de schepen ook niet zonder verlof naar havens in Engeland of Noord-Amerika varen. De Rijksarbeidsdienst hield Zaterdagmiddag een propaganda-marsch in Utrecht en Den Haag, waarbij in de Residentie gedéjüeerd werd voor den Rijkscommissaris, dr. Seyss-Inquart. Een overzicht tijdens het défilé op den Kneuterdijk Het verlangen naar groote veranderin gen, vooral in het sociale leven, is alom verbreid. Mr. J. Linthorst Homan heeft onder den titel In vaderlandschen zin" een tweede brochure geschreven, waarin hij de kritiek beantwoordt, welke, in opbouwenden zoowel als in afbreken- den geest, geoefend is op het pleidooi, dat hij in zijn eersten „hartekreet van een jongen Ne derlander" had gehouden voor een hechte aan eensluiting van alle vaderlandsche krachten. In deze nieuwe brochure (evenals de eerste bij Tjeenk Willink te Haarlem verschenen) ver antwoordt de schrijver tevens de wijze, waar op de Nederlandsche Unie, van welker bestu rend driemanschap hij deel uitmaakt, is tot stand gekomen. Als eerste feit, dat uit honderden en hon derden persoonlijke brieven en uit ontelbare po sitieve aanwijzingen naar voren gekomen is noemt de schrijver dit: dat men overal in ons vólk groote veranderingen wenscht, vooral in ons sociale leven. Als tweede merkwaardig feit noemt hij de teleurstelling, ja zelfs de woede die betoond werd over zijn contact met de voorzitters van dq groote politieke partijen, met wie hij, te zamen met enkele anderen, enkele malen ver gaderde. „Waarschijnlijk hebben wjj hier, gelijk meer in tijden als deze, naast de critiek van hen, die steeds op de partijen critiek uitoefenden, dikwijls terecht, dikwijls ten onrechte waar schijnlijk hebben wij hier het psychologische verschijnsel, dat ons volk nü van partijpolitiek niet meer wil hooren." Is dat juist? Inderdaad is dat juist in dien zin, dat wij het partijwezen, gelijk het vroeger was, niet willen zien terugkeeren. Ook is het juist in dien zin, dat wij voor nu en later geen onderlinge politieke tegenstellingen willen zien. Maar ik acht het onrechtvaardig, door een hef tige critiek het verleden te verguizen en een politieke partij en hare leiders slechts smalend te bespreken. Men mag niet vergeten, dat velen der politici even groot enthousiasme en even groot idealisme heeft bezield als nu velen, die op hun manier naar eenheid streven. „Het streven naar het algemeen belang by vele politici stond niet minder hoog dan het heden bij velen der jongeren in ons volk staat, die naar politieke vernieuwing verlangen. Het kan dom van mij zijn, het kan „onpolitiek" van mij zijn in den zin van „onhandig", ik weiger mee te doen aan dat smalen over de figuren, welke in het verleden veel goeds voor ons volk hebben bereikt." De schrijver betoogt dan opnieuw, dat „alleen verdedigen in tijden als deze dom en on vruchtbaar is; ook veranderen, louter omdat het LONDEN, 28 Juli (D.N.P.). Lord Perth is Zondag afgetreden als eerste raadsman van het ministerie van Voorlichting voor de buiten landsche propaganda. De organisaties der Nederlandsche beel dende kunstenaars hébben de kunste naars opgeroepen, om atelierbehoeften uit eigen bezit af te staan voor hun collega's, die door den oorlog getroffen zijn. Bij „Arti et Amicitiae" te Amster dam werd reeds een groote hoeveelheid "bezorgd moet of niet anders kan, is dom en onvrucht baar, want alleen positief gericht en van idea lisme en gloed doortrokken werk kan waarlijk vruchtbaar zijn." Bijna ieder is het, volgens schrijver, nu wel eens met de pogingen naar verbetering der verhoudingen in eigen kring. „Maar het gaat nu om de vraag, of dat vol doende is. Welke vraag ik in mijn „hartekreet" ontkennend beantwoordde door te zeggen, dat het nu te laat is voor stukwerk. „Ik bedoel dit zoo: wij leven nu niet meer in de oogenschijnlijk rustige dagen, waarin dit alles geleidelijk en gestadig kon worden door gevoerd, wij leven nu in tijden van wereldrevo lutie, ook voor ons volk. Bovendien zien en ge voelen wij in Nederland zeer goed, dat, hoe ook de afloop van den oorlog zal zijn, ons volk aller eerst in zichzelf sterker zal moeten zijn dan tevoren en tevens, dat onze oriëntatie in Europa een gansch andere zal zijn." „Ons nationaal gevoel, voor de meesten ge louterd en gesterkt door den oorlog, „wil iets" en het is daarvan niet meer af te houden. De vraag is dan ook niet, óf wjj deze dingen nu wel op het juiste oogenblik doen, doch louter hoe dit alles tot zijn oplossing zal moeten komen." „Zweeg thans ons geheele volk hierover, te recht of ten onrechte, dan zou men nog kun nen zeggen, dat de vraagstukken der nationale samenbinding kunnen blijven liggen tot na den oorlog, ook al zou men persoonlijk dat uitstel onjuist achten; oorlogstijd is oorlogstijd, dat wil zeggen in beginsel niet een tijd voor zelf standige en onafhankelijke verbetering in het eigen nationale tehuis. Maar ons volk zwijgt niet. Er zijn groepen, welke integendeel met bijzonder groote scherpte het recht opeischen, in dezen voor geheel ons volk te spreken en het is bijna uitsluitend hün geluid, dat klinkt. Welnu, dat is onjuist en dat doet ons volk on recht aan. Ook al staat voor mij vast, wat ik reeds bij herhaling zeide, dat onze uiteindelijke weg ons aller gemeenschappelijke weg zal moeten zijn, ook dan wil ik nu het recht erkend zien van het .Nederlandsche volk, dat niet tot deze groepen behoort, zich ook op zijn wijze te uiten, niet in partij-politiek, doch in zijn nieu wen vaderlandschen zin. Deze noodzaak heb ik reeds wekenlang ge voeld en ik heb het zoo betreurd, dat zij nog niet algemeen is erkend. Of men dit nu met het onduidelijke woord „politiek" wil aandui den of niet, doet aan de zaak niet af." De schrijver behandelt vervolgens uitvoerig de vraag, in hoeverre men tot „.politieke construc tie" moet komen en hij besluit: „Zegt dus de critiek op ons streven: „de wil is aanwezig, maar de weg wordt niet gezien" en „ons volk heeft zijn politieken vorm nog niet gevonden" en „het is nog te vroeg om tot een uiteindelijken politieken vorm voor ons -volksbestel te willen komen," dan antwoord ik: zouden die Nederlanders zwijgen, die wel ver beteringen willen, ja eischen, maar die niet kunnen meegaan met hen die reeds n politiek ijverig werkzaam zijn, dan zou het misverstand kunnen ontstaan, alsof het Nederlandsche volk als geheel lauw en laks is en niets verbeteren wil en dat het slechts de nü-werkende acties zijn, welke een positief doel hebben. Bovendien willen de breede lagen van ons volk nieuwen politieken vorm zoeken en vinden." „Al kan dan in oorlogstijd normaal gesproken geen staatkundig werk geschieden, toch is het tegenover ons volk en tegenover de bezettings autoriteiten noodig, dat de hier hangende nevel en mist worden verdreven door ook uit de breede kringen, welke tot heden stil zwegen, een ge luid te doen hooren, opdat men al werkende den weg naar den „uiteindelijken politieken vorm voor ons staatsbestel" vinde. Hadden wij wél een normaal fungeerend landsbestuur, wél een normaal, zij het onder bezetting, werkende regeering, ook dén zou dit alles even noodzake lijk zijn als nu." „De toekomstwil van ons volk moet zich zoo duidelijk mogelijk afteekenen." „Inderdaad ben ik ook van meening, dat het werk in de verschillende landsdeelen en in de verschillende „corporaties" om een groot woord te gebruiken van buitengewoon groote beteekenis is en ook van groote bevruchtende waarde op wat uiteindelijk politiek zal plaats vinden. Doch afwachten, totdat uit die diverse optelsommen tenslotte een voor ieder duidelijk beeld zich zou hebben gevormd, komt mij wel erg naïef voor." „Dat was ook wat ik bedoelde met mijn verzuchting „voor stukwerk is het nu te laat": stukwerk is prachtig en zéér nood zakelijk, doch het is te laat om louter via dat stukwerk tot het vormen der defini tieve volksmeening te geraken", zoo ver klaart de schrijver. „Het voornaamste programmapunt zy: wer kelijkheidszin. Ik denk daarbij aan het oude woord, dat het doel bekend moet zijn, ook al zijn de bijzonderheden van de reis onzeker; het doel is een sterk Nederland met een sterk Nederlandsch volk, dat in zichzelf een hecht geheel vormt met zyn overzeesche gebiedsdee- len. Dat vele vragen over onzen uitwendigen en inwendigen status nu, tydens de bezetting, on besproken moeten blijven, is aan allen bekend." Tenslotte bespreekt mr. Linthort Homan de verhouding van de Nederlandsche Unie tot Na tionaal Front en N.S.B. Sommige critici hebben hem gezegd, dat hij alles, wat hij zocht, kon vinden in de N.S.B. of in Nationaal Front (Arnold Meyer). Hij ant woordt „Het is mogelijk, dat deze stroomingen zich zóó zullen afteekenen, dat zij óók ver langen tot medewerking wekken bij hen, die denken als ik en die, als ik, vasthouden aan deze vaderlandsche tolerantie en aan ons aloude wantrouwen in een particulier leiderschap voor het Nederlandsche volk. Voorloopig zie ik daarvan echter nog maar zeer weinig voorteehenen en zoolang behoud ik mij het recht voor, hier nog verre van te staan." „Zegt nu deze of gene: „niet gy zult ons volk den weg wijzen, maar ik of wij," dan antwoord ik; „ik heb ook niet de pretentie, ons volk den weg te willen wijzen, ik wil slechts gezamenlijk met gelijkgestemden zoeken naar onze plich ten in dezen zwaren tijd. Ik wil mijn volk die nen daar waar ik het denk te kunnen dienen en overeenkomstig den geest, welken ik in de jaren van mijn werk in ons volk heb leeren aanvoelen en liefhebben." „Dan heb ik nog te antwoorden op de critici, die zeggen: „aangezien Gij niet dezen of genen j uit onze groepen of uit onze strooming hebt I uitgenoodigd voor Uw wtrk, kunnen wij in Uw werk geen vertrouwen hebben". I „Mijn antwoord luidt: „wanneer vertrouwen alleen mogelijk is via een afgezant of afgevaar- j digde, dan is het ook niet een echt vertrouwen; ons werk zal moeten bewijzen of Uw wantrou wen gerechtvaardigd was". En de verantwoording besluit aldus: „De taak, de nieuwe saamhoorigheid en het nieuwe gemeenschapsbesef ios te maken en op te kweeken in ons volk, óók daar waar het nog vastzit en zich nog niet ontwikkelde, is zwaar. Zij zal ook ons zwaar vallen. Maar omdat deze taak noodig is, moet zij worden vervuld. Ons volk is er het volk niet naar, zich plotseling op ^sleeptouw te laten nemen of „van de sokken te laten loopen": het moet gestadig maar doel bewust worden overtuigd van de juistheid van het voorgestelde. Daardoor zal in de allernaaste toekomst de volkseenheid, welke ons hartsver- langen is, nog niet worden bereikt: het zal tijd kosten, doch vermoedelijk véél minder tijd dan wanneer er geen oorlog was geweest Al het re sultaat in het volk zelf moet echter eerlijk resultaat zijn, geen gelegenheidswerk in oor logstijd." GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING MARNIXSTRAAT No. 116 - HAARLEM Zuiveraars v. Rijks- en Gemeentegebouwen MILAAN, 29 Juli. (Stefani). In de Popoio d'Italia van hedenmorgen verscheen een aan- teekening van den volgenden inhoud: „Wij zijn onverzoenlijke tegenstanders van de piétisten. Daarom houden wij het oog gevestigd op Frankrijk, dat evenzeer als Engeland verant woordelijk is voor alles wat gebeurd is vóór en na 2 September, dat op sensationeele, radicale en definitieve wijze is verslagen en dat dit mag niet vergeten worden de rekening nog moet betalen. De episode van een Fransch blad, dat juist op den dag waarop de Italianen Kassal bezetten, het bericht publiceert, dat de Engelschen Harrar hebben bezet, de tweede episode van den zender van Tunis, die in een uitzending in het Arabisch een toon van uiter- I ste vijandigheid aanslaat jegens Duitschland, getuigt evenals zooveel andere feiten, van een j kwalijk onderdrukten haat jegens ons en be- I vestigt ons in onze, overigens zeer consequente houding van volstrekte, onwrikbare en onver zoenlijke toegeef elijkheid. Frankrijk, dat i wij herhalen het zyn rekening nog niet heeft vereffend, wekt bij ons geen ontroering, wat j ook zijn elkaar opvolgende chefs zeggen of doen, izijn chefs, die allen mannen zijn, die ons heb- j.ben gehaat en ons blijven haten, zoozeer, dat zij nog een kleine hoop voeden omtrent den afloop van den oorlog, dien de spilmogendhe- den blijven voeren tegen Groot Brittannië. Maar het betreft hier een kleine hoop, die even als de vroegere groote verwachtingen gebro ken zal worden. Misschien zal Frankrijk dan oe overtuiging krijgen, dat zijn tijdperk voor altijd ten einde is. „In hechte vaderlandsliefde, in vaderland schen zin, in diep Godsvertrouwen, stel ik mij met vele anderen thans voor de volkszaak." STOCKHOLM, 28 Juli. (DN.B.) De enkele dagen geleden door leden van de Iersche Re- publikeinsche Armee gepleegde aanslag op den trein, waarin de minister van Oorlog. Eden, was gezeten, heeft in regeeringskringen groote zenuwachtigheid veroorzaakt. Slechts een zeet gering aantal leden der regeering was van deze reis op de hoogte. Het feit, dat desondanks de mannen der Ira op de hoogte waren, acht men een bewijs, dat de Iersche Republikeinen op de ministeries spionnen hebben. Daden van sabotage wijzen erop, dat de daders in Engelsche militaire kringen handlangers hebben. De En gelsche autoriteiten bewaren over den aanslag op Eden het diepste stilzwijgen. MOSKOU, 28 Juli <D.N.B.) Binnen het kader van den „dag der marine", die Zondag te Moskou gevierd werd, is Zaterdagavond in het Moskousche cultuurpark een betooging georga niseerd, waar o.m. ook de volkscommissaris voor de Marine, admiraal Koesnetzof, 't woord heeft gevoerd. Hij zette o.m. uiteen, dat de Sovjet- Russische marine in 1939 met in totaal 112 nieuwe, kleine en groote overzeesche eenheden is versterkt, terwijl voor 1940 het bewapenings program 168 nieuwe oorlogsschepen omvat. De duikbootvloot wordt tegelijkertijd snel uitgebreid. In 1940 zouden 300 procent meer duikbooten bij de Russische marine in dienst worden gesteld, zoowel naar tonnage als naar aantal, dan in 1939. Ook de luchtmacht der marine en de kust verdediging worden voortdurend uitgebreid en steeds doeltreffender georganiseerd. TANDPASTA op welenschoppeJljke basis met notuurBjVe oetherrsche oliën bereid, reinigt, desin fecteert en po!i|st het gebit zonder het glazuur af te slijpen, door zij geen echerpe of harde bestanddeelen bevat. Het schuim dringt in alle stiteetjes ee doodt de schadelijke bacteriën. Kinderen gebruiken NIVA ook goome vanwege den oaegenamen pepermunt smaak. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in tuben f i 25 en 60 cents. BERLIJN, 28 Juli (D.N.B.). Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Ondanks het aanhouden van de slechte weersomstandigheden is het aan het lucht wapen gelukt in Het Kanaal en aan de Oostkust van Engeland een hulpkruiser van 7000 br. reg. ton, twee torpedobootjagers en een koopvaardijschip van 5000 br. reg. ton tot zinken te brengen. Verder werden nog een torpedobootjager en twee koopvaardij schepen door inslaande bommen zoo zwaar beschadigd, dat zij verloren geacht kun nen worden. Voorts werden de haveninstallaties van Swansea en verscheidene vliegvelden in Cornwall met bommen bestookt. Bij de nachtelijke vluchten van Engelsche iegtuigen boven Noord-Duitschland werden siechts weinig bommen neergeworpen. Zij heb ben geen schade aangericht. Vijf Britsche toe stellen zijn boven Het Kanaal neergeschoten; twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. Een met het Roode Kruis gekenmerkt „ongewapend zeenoodvliegtuig" is bij een poging om de be manning van een boven zee neergestort vlieg tuig te redden, door de Engelschen neergescho ten. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt nog afzonderlijk het volgende bekend. Een duikboot onder bevel van kapitein-luite nant Rollmann heeft uit een zwaar beveiligd Engelsch convooi in zeer korten tyd vyf groote, bewapende schepen met een gezamenlyken in houd van 48.000 br. reg. ton, waaronder een hulpkruiser van 18.000 br. reg. ton, tot zinken gebracht. Het convooi werd uiteengedreven. Deze duikboot heeft bovendien een bewapend Britsch koopvaardijschip van 6000 br. reg. ton getorpedeerd. Het frontbericht van het D.N_B. luidt als volgt: Binnen zeer korten tijd heeft zich voor de vierde maal het geval voorgedaan, dat een Duitsch „zeenoodvliegtuig", ondanks het Roode Kruis-kenteeken, door Engelsche vliegtuigen is neergeschoten. Het „zeenoodvliegtuig" werd, toen het trachtte de bemanning van een neer gestort vliegtuig te redden, beschoten en ver nield. Engeland erkent derhalve het Roode Kruis in den oorlog ter zee niet. Het Duitsche luchtwapen heeft ondanks het steeds slechtere weer in Het Kanaal en aan de Engelsche Oostkust wederom opmerkelijke suc cessen in den handelsoorlog tegen Engeland kunnen behalen. Behalve een hulpkruiser van 7000 ton werd nog een koopvaardijschip van 5000 br.r.t. door een voltreffer tot zinken ge bracht. Verder werden twee torpedobootjagers vernietigd. De zware schade, die een andere torpedobootjager, alsmede twee koopvaardij schepen door inslaande bommen hebben gele den, zal eveneens wel er toe hebben geleid, dat de schepen geheel verloren zyn gegaan. Zoo was een van deze beschadigde schepen, dat bij den eersten aanval met slagzij bleef liggen, bij een tweeden kort daarop volgenden aanval niet meer te zien. Evenveel succes hadden de aanvallen, die door Duitsche gevechtsvliegtuigen op doelwitten te land werden ondernomen. In de haven van Swansea werden zware branden waargenomen. Op verscheidene vliegvelden in het Zuidelijk deel van het hertogdom Wales konden na de aanvallen krachtige ontploffingen worden ge constateerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1