Athletiekkampioenschappen op een doorweekte grasbaan Onze honderdjarige Beursoverzicht Haarlem, 29 Juli Laatste Nieuws Wand gedierte Vier dooden bij lucht aanvallen Formaties geblindeerde auto's gebombardeerd Slechts op werp- en spring- nummers goede prestaties MAANDAG 29 JULI 1940 EERSTE PLECHTIGE H.H. MISSEN Van de paters Kroes en Passchier De tweede spreekbeurt van H. de Greeve Concert in het Bloemen- daalsche bosch Orgelbespeling Interlocaal telefoneeren Caféhouder verduisterde niet Uit „zenuwachtigheid" viel hij ongehoord tegen de blok hoofden uit KAMERMUZIEK FRANS HALS-MUSEUM Programma van Maandag 29 Juli tot en met Zondag 4 Aug. Radio-centrale Examen handenarbeid Geslaagd Groot nationaal muziek concours De Haarlemsche Politie- muziekvereeniging De concertwedstrijd Tweede afdeeling fanfare Afd. uitmuntendheid harmonie Eereafd. harmonie Zuivering-onderneming „RADICAAL" Super-af deeling fanfare Superieure afd. harmonie Uitslag Concours BURGERLIJKE STAND Eerewedstrijd Fanfarecorpsen Eerewedstrijd Harmonie Haarlemsche burgervader bracht haar persoonlijk zijn gelukwenschen Zeer kalme markt. Nederl. Staatsfondsen na zwakker opening, hier en daar in licht herstel. Aandeelen prijshou dend. Bioscopen Twee huizen te Eindhoven verwoest; vele andere beschadigd Verder verloop Officieele noteering van 29 Juli 1940 87 791 77 i 80 80 L.K. 87 f 76| H-K- 941 89 94 1 801 68 67 1 68 88 1 69 1 77! 571 57-& 741 71 l STAD Voor de zooveelste maal beleefde Zondag de Kathedrale Kerk het indrukwekkend gebeuren, dat een der zonen van de parochie er zijn eer ste plechtige H. Mis opdroeg. Toen om negen uur het feestelijk gebeier der zware torenklok ken zweeg, was een groote schare geloovigen in de weidsche ruimten van het kerkgebouw aanwezig om getuige te zijn van de groote eer, welke den weleerwaarden pater H. Passchier van de Congregatie der Lazaristen ten deel viel, toen hij onder machtig orgelspel, vooraf gegaan door een stoet van koorknapen en om stuwd door de assisteerende geestelijken naar de treden van het altaar schreed om deze voor de eerste maal als offeraar te bestijgen. Hoe- vele malen was zijn verlangen, zijn hooge ideaal naar dit moment uitgegaan! En giste renmorgen kwam dan eindelijk de vervulling van zijn jeugdwensch. Tal van familieleden en vrienden, waaronder zijn vader, hadden in de eerste rijen banken plaats genomen. De nieuwe priester werd aan het altaar ter zijde gestaan door twee kape laans der kathedrale kerk, de weleerwaarde heeren J. Verhoeven en P. Bottelier, resp. als diaken en subdiaken, en door den hoogeerwaar den heer plebaan F. Filbry als presbyter-assi- stens. Deze hield ook, na het Evangelie, de feestrede. Z.H.E. wenschte den neomist en al dengenen, die aan hem verwant zijn, geluk met zijn uit verkiezing tot priester des Heeren. Hij wees er op, dat de jonge priester in dezelfde parochie kerk, waar hij thans zijn eerste plechtige offe rande aan God zal opdragen, gedoopt werd en gevormd en dat het in deze kerkruimte was, dat zijn priesterroeping groeide en hij Gods zegen over zijn voornemen afsmeekte. Daarna is hij naar het seminarie gegaan om zich naar het voorbeeld van den grooten Vincentius voor zijn groote taak voor te bereiden en thans zien de velen, die hem hier hebben zien opgroeien, zijn verheffing en zijn onderscheiding op dezen heugelijken dag. Daarna schetste de plebaan de grootheid van het priesterschap. Niet ten onrechte wees de gewijde spreker op de moei lijke dagen, welke wij beleven, en vroeg den aanwezigen een gebed voor den jongen man, die nu aan het begin van een misschien moei lijke loopbaan staat. Na de toespraak van den Herder der paro chie werd de viering der H. Geheimen voort gezet. Het goed geschoolde zangkoor van de Kathedraal zong onder leiding van zijn diri gent, den weleerw. zeergel. heer dr. L. Kat, op verdienstelijke wijze de mooie, maar zeer moei lijke Missa Papae Marcelli van Palestrina, een zesstemmig muziekstuk voor gemengd koor, dat maar zelden in ons Bisdom wordt vertolkt en in de kathedrale kerk voor de allereerste maal werd gezongen. Bij verdere oefening belooft het een der fraaiste repertoirestukken van het zang koor te worden. Velen ontvingen uit handen van den jongen priester de H. Communie, nadat zijn naaste bloedverwanten en kennissen dit geluk hadden gehad. Om half vijf des middags werd tot be sluit van de kerkelijke viering een plechtig danklof opgedragen door den neomist met assistentie van de weleerw. heeren Blok en Bottelier, kapelaans. Een receptie, welke inden loop van den dag gehouden werd, was zeer druk bezocht. Tallooze blijken van belangstel ling in den vorm van geschenken en bloemen bewezen, dat in breede kringen met het geluk der familie Passchier werd meegeleefd. In de kapel van het St. Jacobs-Godshuis aan de Hagenstraat heeft de weleerw. frater A. Kroes, Lazarist, zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen. Het was een intieme plechtigheid, waarbij o.a. de regenten van het Huis, oud- weezen en eenige genoodigden aanwezig waren. De feestpredicatie werd gehouden door den rector van het St. Jacobs Godshuis, kanunnik J. C. Aalberse. Na de Hoogmis werd de neomist in de feest zaal ontvangen, waar hem ware hulde en dank werden gebracht. Verschillende weezen uitten hun gelukwen schen door korte toespraken, declamaties en liederen. Een tweestemmig koor bracht o.a. op keurige wijze ten gehoore ..Kindje des Heeren tekst A. Binnewiertz, muziek Ph. Loots. Ook uit de Aloysius-cantate van Ph. Loots werden verschillende nummers gezongen. De neomist recipieerde des avonds van 7—8 uur ten huize van de familie Blokland. Men deelt ons mede, dat de tweede spreek beurt van den Zeereerw. heer Henri de Greeve Dinsdagavond in de St. Jansparochie, Amster damstraat, kan worden bijgewoond door belang stellenden uit de geheele stad. De serie concerten, die door de H.OV. dit jaar onder buitengewone belangstelling in het Bloemendaalsche Bosch werd uitgevoerd, wordt Dinsdagavond besloten met een concert, waar voor de dirigent Marinus Adam een zeer aan trekkelijk programma heeft samengesteld. Het programma luidt als volgt: 1. Lustrum Marsch, Charivarius; 2 Ouverture „Mignon", A. Thomas; 3 Ballet uit de Opera „Faust", Ch. Gounod; 4 Intermezzo uit de Opera „Amico Fritz". Mascagni; 5 Drei BaUetstücke, J. Ph. Rameau; 6 Gedeelten uit de Opera „Die verkaufte Braut", Ouverture, Furiant, Tanz und Production der Komödianten, Fr. Smetana; 7 Geechichten aus dem Wiener Wald, Joh. Strauss; 8 Karelia Suite, Joh. Sibelius. Het programma vangt aan te 7.30 uur. Het programma van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Dins dag 30 Juli 1940, 's avonds van 8 tot 9 uur, door den heer Piet Halsema, luidt: 1. a. Ach bleib bei uns, Herr Jesu Christ; b. Allein Gott in der Höh' sei Ehr. J. S. Bach. 2. Preludium en Fuga in D gr. t. J. S. Bach. 3. Ie Sonate, Félix Borowski. 4. Sonata da chiesa, Hendr. Andriessen. 5. Final, César Franek. Wij brengen in herinnering, dat de invoering vafc de 4-cyfeiige netnummers van de telefoon- centralen te en in de omgeving van Haarlem en Amsterdam morgen zal geschieden. Van Dinsdagmorgen (30 Juli 1940) half acht af kieze men dus voor automatisch te bereiken telefoonnetten de nieuwe 4-cijferige netnum mers. Men raadplege daarvoor blz. 3 van den loca len telefoongids of de aan de telefoonabonné's toegezonden kennisgeving. Voor dan Haarlemschan Kantonrechter verscheen hedenmorgen een caféhouder uit Haarlem, die den 29en Juni de verduiste ringsvoorschriften had overtreden. Beide blokhoofden, die in deze zaak getuig den verklaarden eenstemmig, dat zy geruimen tijd en op een afstand van 2 a 300 meter licht door het. venster van de gelagkamer hadden zien branden. Zij waarschuwden onmiddellijk den eigenaar van dit perceel, die echter op niet te herhalen wijze tegen hen uitviel. Toen zij in dé gang van het café kwamen, was het licht plotseling uit. De Kantonrechter was van meening, dat niet alleen het overtreden der verduisteringsvoor schriften een groote nalatigheid van verdachte was, maar dat hy bovendien schandalig was opgetreden tegenover burgers, die zich vrijwil- lig belasten met de controle der huizen. De ambtenaar van het OM. zeide in zyn requisitoir, dat in dit geval de Luchtbe- schermingswet nog van toepassing is. Ten aanzien van het optreden tegen de beide blokhoofden meende de ambtenaar dat hier geen sprake kon zyn van „zenuwachtig heid", dat zoo dikwyis als doekje wordt gebruikt om min of meer onbehoorlijke zaken te bedekken. Kenneiyk is hier opzet in het spel geweest, wat wel mag biyken uit het onheusche optreden van verdachte tegen de getuigen, die toch niets in hun eigen belang deden. De ambtenaar eischte een geldboete van f 40te vervangen door 20 dagen hech tenis. Over veertien dagen zal de Haarlem- sche Kantonrechter tegen den caféhouder schrifteiyk vonnis wijzen. Willem Pijper (geb. 1894). Sonate voor viool en piano (1919). Commodo (Andante-Allegro) Tempo di Menuetto tranquillo Quasj scherzando (Allegro). Heek Badings (geb. 1907). Sonate voor violoncello en piano (1935). Allegro molto. Adagio. Allegro vivace. Claude Debussy (1862—1918). Piano soli: Reflets dans l'eau. Masques. Poissons d'or. PAUZE Carl Heinrich Carsten Reinecke (18241910). Trio opus 159 no. 3 F dur. Allegretto. Andante. Presto. Jean Philippe Rameau. Ille Concert uit Pièces de Clavecin en Concert. La „la Poplinière". La Timide, Ier Rondeau, 2e Rondeau. Ier Tambourin. 2e Tambourin en Rondeau. Jean Marie LeclaJr. Sonate nr. 8 D Dur. Adagio. Allegro. Sarabanda. Allegro assai. Anny Ehrbecker, viool; Hendrica Hessels, Violoncello; Miep van LuinRiemersma, piano. Het programma van het gramofoonplatencon- cert der Haarlemsche Radio Centrale, 78 uur, op Dinsdag 30 Juli, luidt: Schubert 1. Ouverture Die Zauberharfe Staatsopera-orkest van Beriyn. Von Suppé 2. Ouverture Pique Dame,. Staatskapel Beriyn. 3. Ouverture Dichter und Bauer Berl. Philharmoniker. Saint Saëns 4. Danse macabra, Philh. Symph. Orkest. 5. Ouverture La Princesse jaune, Berl. Philharmoniker. Wagner 6. Der Meistersinger von Niirnberg, Berl. Philharmoniker. 7. Götterdammerung, Staatskapel Beriyn. HAARLEM. Geëx. 14 vrouweiyke candi dates Geslaagd: L. F. Jongbloed, B. J. Godron, F. Lagrouw, F. M. Bionkhorst, J. H. A. van der Veen, M. C. Edel, J. Oranje en M. ten Have, allen te Amsterdam; E. M. Hulzebos, Bussum; H. W. de Jongh, Badhoevedorp; N. Klaver, Mon nikendam. I<U de afdeeling Modevakschool in de Maria- school te Haarlem slaagden voor coupeuse: Corrie Rustman, To van Schaik, Rie Schreurs, Nolly van Kampen. Voor Costumière: Rina Tol, Rie Blanke, Rie de Mey, Ina Goossens, Jo van den Hoek. Dagelijks gelegenheid tot aanmelden van nieuwe leerlingen van 1012 en van 35 uur. Aanvang nieuwe cursus 3 September. M. A. Flipphivan der Veek d.; 24 Juli E. J. IJtsmaLeeuwe z.; 27 Juli G. M. van den Aard- weg-Aan Tongeren d.; M. J. C. DiebenOoms z.; 28 Juli E. A. M. van RoodeSerné d.; 27 Juli H. W. KattelerOrsel z.; A. van Straaten Augustin z.; C. A. W. Meijervan der Vliet d. Overleden: 27 Juli N. 1 mnd., d. van C. Klin kenberg, Leidschevaart; A. M. H. Willemse van der Hulst, 70 j., Voorhelmstraat; F. Rij- nierse, 70 j„ Kamperlaan: 26 Juli M. Borms, 66 j., Slangenkruidlaan; 27 Juli C. H. de Bruin, 67 j., Raamsingel; M. F. RodenburgBoerboom, Zuidpolderstraat; 28 Juli E. Misset, 77 j., Olie slagerslaan. Het weer was winderig, maar de zon liet ons gelukkig niet in den steek, dezen Zondagmid dag, waarop een vry groot aantal vereenigingen aan het Politie-Muziekconcours in den onvol prezen Haarlemmerhout deel zou nemen. Aan den Marschwedstrijd die om twaalf uur begon werd door zes korpsen deelgenomen. De uitslag hiervan vindt men aan het einde van dit verslag. Een vrij groot aantal bezoekers was op het concoursterrein aanwezig toen te ongeveer kwart over één de concertwedstrijd aanving. Begonnen werd met de waarin de Vereeniging „Kunst na Arbeid" uit Bennebroek, dir. Reinier van 't Hoff, optrad met Titine van J. van Beekhoven als verplicht werk, en Louise de Bertiging van Dongen als vry nummer. Er werd door dit korps rustig gespeeld onder goede directie. Nuanceering en rhythmiek waren goed. In de 2e Afdeeling Harmonie hoorden we de Harmonie Spoorwijk uit Den Haag. Hetzelfde verplichte nummer werd veelal vlak en zonder nuanceering uitgevoerd. De stemming was over het algemeen onzuiver en het samenspel niet gelukkig. De Ouverture Mélina, van Eenhans was niet veel beter. In de Ie Afdeeling Ftftifare speelde „De Ver wachting" van Avenhom de Ouverture „Tem pelridder" van Jakma niet steeds zuiver. Het passagespel was ongelijk. Beter waren de nuan- cee'ring en de stemming in het vrije nummer „Alliès van Algiers. We noteerden goede trom bones en baritons. „Jubal" uit Weesp had veelal een nogal zwevende stemming. De afwerking van de détails in het passagespel was nogal eens slor dig, de nuanceering niet steeds beantwoordend aan de eischen van soepelheid en expressie. Enkele gedeelten uit de vrye fantasie van J. Martin op de Guillaume Tell van Rossini klon ken daarentegen bevredigend. Heemsteedsche Fanfare-corps „Excelsior" uit Heemstede, onder leiding van J. Oomes gaf een goed verzorgde verklanking van het ver plichte wérk, met fraaien forti-klank, en over het algemeen ook zuivere stemming in de zach tere passages. Ook in het vrije werk „Dans la Bruyère" van A. Govaert zeer goed samenspel, juiste nuanceering en verzorgde dynamiek. De Beemster-Fanfare uit Beemster dir. C. Vink verraste door een vollen, ronden orkest klank, zuiver en goed afgewogen samenspel, en gevoelige, muzikale voordracht. Een Ouverture van Popy „Le Secret de Pierrot" werd al even beschaafd en op enkele kleine ongelukjes na technisch goed uitgevoerd. St. Caecilia uit Haarlem-Noord, directeur S. A. Noom, zette de Ouverture Romantique van Keler Bela niet byzonder gelukkig in. Gaande weg verbeterde de stemming evenwel en werd goed vlottend en zuiver samenspel verkregen, waarin goede techniek in de verschillende in strumenten opviel. De Ouverture Stradella van Flotow was beter van opzet, ofschoon de al te zacht gespeelde inleiding gevaren voor zuiver heid opleverde. „Het Nieuwe Zuiden" uit Amsterdam, Dir. J. Beekhoven, speelde de Ouverture „Silvio Pellico", van Wettge, muzikaal wat de voordracht be- Absolute verdelging onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Gen. Cronjéstr. 135 - Haarlem - Tel. 11657 treft, met goed verzorgde dynamische tegen stelling, goede techniek en vlot samenspel. Ook in het vrije nummer dezelfde kwaliteiten, en een nog zuiverder stemming over het algemeen, ofschoon de keuze van het wat langdradige en weinig zeggende werk ons niet kon bekoren. H.U.G.O. uit Heer Hugowaard voerde, onder leiding van Dir. P. A. van Mever, als verplicht werk de Preciosa-Ouverture uit van Von Weber. Het werd een werkelijk superieure vertolking van dit' moeilijke werk. Dynamisch en rhyth- misch, technisch en qua voordracht was deze verklanking een verheugenis. Hier werd alles op hoog muzikaal plan gebracht. We mochten dezelfde kwaliteiten opmerken in het technisch zeer veel eischende werk van Paul Gilson: Philinte. Een buitengewoon fraaie prestatie. De Diemer Harmonie uit Diemen, onder lei ding van W. Swager, vergastte ons op een zoo mogelijk nog kleuriger en geacheveerder ver klanking. De Ouverture Romeo et Juliette werd buitengewoon beschaafd van voordracht en prachtig van samenspel en klank vertolkt. Het was een genot om hiernaar te luisteren. De Eerste Suite Arlésienne was al even boeiend van klank en warm en expressief van toon, voornaam en af in alle détails. Een schitterende prestatie bij zulk een moeilijke opgave. Het zou wel haast onmogelijk blijken dit corps te overtreffen in kwaliteit. Toch zou het laatst optredende corps van dezen middag de Kon. Harmonie Excelsior, uit Wormerveer, onder leiding van dirigent Van Mever, ook een goeden worp doen naar de hoogste bekroning van dezen middag. Wel liet hier en daar de zuiver tech nische uitvoering, zij het weinig, te wenschen over, maar het klankgehalte was over het alge meen ook uitstekend, de opbouw klankschóon en muzikaal, al was een en ander misschien iets minder warm van toon en iets minder fragiel van expressie dan de uitvoering door het vorige ensemble. Deze vereeniging had zich met de programma-muziek „Kaukasische schetsen" van Iwanoff geen gemakkelijke opgave gesteld. Zoo wel technisch als wat de voordracht betreft, waren de instrumentalisten echter over het algemeen wel geacheveerd en viel er ook hier veel fraais te genieten. Zoo werd deze uitvoe ring een uitstekend besluit van dit concours, waarvan we hieronder den uitslag, benevens den uitslag van den Eerewedstrijd, laten volgen, die onmiddellijk na afloop van deii middagwed strijd plaats vond, en te half acht begon. Het Trommelcorps van St. Caecilia uit Haar lem-Noord, het eenige tambourcorps dat aan den wedstrijd van dezen middag meedeed ver wierf een eersten prijs met 55 punten. 2e Afd. Fanfare. 1. Kunst na Arbeid, Bennebroek, le prys, 357 punten. 2e Afd. Harmonie. 2. Harmonie Spoorwük, 's-Gravenhage, 2e prijs, 258 punten. ie Afd. Fanfare. 3. „Jubal", Weesp, le prijs, 337 punten. 4. Heemsteedsch Fanfarecorps „Excelsior", le prijs, 340 punten. 5. Beemster Fanfare, Beemster, le prijs, 339 punten. 6. De Verwachting, Avenhorn, le prijs, 324 punten. Afdeeling Uitmuntendheid Harmonie. 7. St. Caecilia, Haarlem-Noord, le prijs, 352 punten. Eere Afdeeling Harmonie. 8. Het Nieuwe Zuiden, Amsterdam, le prijs, 357 punten. Super Afdeeling Fanfare. 9. Hugo, uit Heer Hugowaard, le prijs, 378 punten. Super Afdeeling Harmonie. 10. Diemer-Harmonie, Diemen, le prys met lof van de jury, 399 punten. Geboren: 27 Juli E. M. van LohuizenStouten d.; J. H. J. Schwitters—Woudstra z.; 26 Juli A. M. de Droogde Jong z.; 28 Juli J. C. Beurskene Geelhoedt z.; C. A. M. Snel—Wil- mering z.; A. K. Stolk—van Lieshout z.; 27 Juli Onder minder gunstige omstandigheden zijn Zondag jl. op het ,Gem. Sportterrein aan de Kleverlaan te Haarlem de Dioce sane Athletiekkampioenschappen verwerkt van den D. H. S. B. Kon het weer des noods nog draagiyk genoemd worden al was het wat koel en winderig de Vry- dag en Zaterdag overvloedig gevallen re gen had op het laag liggende terrein een dusdanigen invloed uitgeoefend dat de pres taties op de loopnummers ditmaal minder goed waren. De werpers ondervonden minder last van deze omstandigheden en kwamen tot resultaten die by wat meer warmte zeker tot aan de in records vastgelegde grenzen waren gestegen. Ook by de springnummers, meer speciaal bij verspringen en hink-stap-sprong, bleken de deelnemers de handicap van een doorweekte grasbaan te kunnen overwinnen, want ook zij bleven niet ver onder hunne topprestaties. Dank zy de beschikking over meerdere spring- gelegenheden slaagde de wedstrijdleider W. L. de Zwager, in nauwe samenwerking met den om roeper P. Olthoff, in het voornemen, om het uit 31 nummers bestaande programma zelfs binnen den vastgestelden tyd tot uitvoering te brengen. Aan de wedstryden ging een rede van Bondsvoorzitter H. Goris vooraf, waarin deze de deelnemers wees op hun houding in de toe komst. Zooals voorspeld wonnen Duijn, Westgeest en Jansen de titels op resp. kogelstooten, dis cuswerpen en speerwerpen op overtuigende wü- ze. Westgeest bleef slechts 19 c.M. onder zün eigen record en zal er zeker dit jaar nog insla gen officieel de 40 M. te passeeren. Bij het verspringen kwam Joh. Mathot met zyn feilloos technisch kunnen tot 6.46 M. Wij hebben het vermoeden dat de Haarlemmer slechts de snelheid van zyn aanloop dient te verhoogen om het effect van zyn krachtigen af zet te vergrooten. Een springer van geheel an der type is de tweede aankomende Peeters. Hy juist bezit snelheid, maar schiet in spring- teehniek té kort om het verder dan Mathot te brengen. Van de zes toegestane sprongen maak te hij de helft ongeldig, wat bij een aanloop op hoop van zegen nu eenmaal een logisch gevolg is Ook zijn daling is bepaald slecht, een fout overigens die in één week tyd verholpen kan tvordén. Wennekendonk wist ditmaal derde te worden, nadat hy zich eerst totaal leeg had ge- loopen op de 400 M. Om daarna nog een serie sprongen te maken van 6.12, 6.19, 6f22, 6.05 M. is een prestatie die een aanleg verraadt, waard verder ontwikkeld te worden, temeer omdat wy dezen Rotterdammer voor de 400 M. te zwaar vinden. De training op de springnummers bleek de zen middag over het algemeen minder serieus te geschieden. Er werd ook in de B-klasse te veel ongeldig 'en inconstant gesprongen. Wan neer de geldige sprongen bovendien varieeren van even 5 meter tot haast 6 meter blijkt aan de technische scholing nog heel wat te man- keeren. De hink-stap-sprong was wederom voor M. Knape, die altijd ongetraind verwachtingen weet te wekken welke nooit worden ingelost. Hier maakte Wennekendonk de hardnekkige fout van een te kleinen stap, om eervoller uit den strijd te kunnen komen. De titel bij het hoogspringen werd gewonnen door den Haarlemmer G. v. d. Mey, een snel naar voren komenden jeugdigen springer. Zijn wijze van springen mist echter de moderne scholing, waarop v. d. Mey zich dient te gaan toeleggen, wil hy niet, zooals vele van zyn voorgangers, stranden op de geijkte hoogte van 1.60 1.65 M. Ondanks den last dien de zware Kaptein van de zachte grasmat had wist hy zich by het polsstokhoogspringen te handhaven tegenover zijn jeugdiger concurrenten. Wil Rombouts zich meer speciaal op dit nummer gaan toeleggen dan is de aanschaffing van een lichten, hem passenden stok noodzakelijk. Op de loopnummers ontbrak dezen middag veel aan spanning, met uitzondering van eenige nummers voor B- en C-klassers. Slechts by de estafette 400, 300, 200, 100 wekte de 400 M.-man van Docos, Witteman, een illusie voor zijn team-genooten, door verwonderlijk goed party te geven aan Oosterveer. De 300 M..-man van Docos moest echter in Rombouts zyn meerdere erkennen, waardoor dit nummer voor de Leidenaars verloren ging. Peeters behaalde de kampioenschappen op 100 en 200 M. Zyn zwaarste tegenstander De Lange was met vacantic, waardoor de spanning aan beide nummers ontnomen was. Voor de 800 M. nadden slechts drie loopers ngeschreven, waarvan twee, Oosterveer en En denburg, zich nog terugtrrokken. De laatst- overgeblevene, Tuilenaar, liep nu geiyktijdig met de B-klassers en.... verloor van C. Bak ker. Wie is hier nu officieel kampioen? De 5000 M. was een saaie vertooning. CO- blens kon zelfs het lage tempo niet houden, dat door K'rtekaas opzettelijk werd gedrukt. Uiteindelijk won de Lissenaar gemakkelijk. By üe 4 x 100 M. was Hoüaria bij het derde ■el een straat voor op een gemengde ploeg. cch wist Peeters den achterstand geheel in .e loopen op Bosdijk, die dezen dag zyn oude meiheid geheel kwijt scheen. 11. Kon. Harmonie „Excelsior", Wormerveer, le prijs met lof van de jury, 399 punten. Na afloop van het concours, dat met den Eerewedstrijd der eerste prijswinnaars werd be sloten, die om half acht aanving, werden de volgende uitslagen bekend gemaakt. In de Marschwedstrijden behaalde de har monie Crescendo, Haarlem, met 56 punten over de drie concoursdagen, den eersten prys. Aalsmeer's Fanfarecorps 157 punten, le prijs. Oi'der Ons, Dirkshorn, 151 punten, 2e prys. Wittenburgs Fanfare, A'dam, 135 ptn., 3e prijs. Kunstkring Spaarndam, 132 punten, H.U.G.O. Heer Hugowaard, 132 punten, en Wilhelmina, Volendam, 126 punten. Crescendo, Ouderkerk, 147 punten, 1ste prijs. Genot door Kunst, N. Scharwoude, 136punt, 2e prijs. Kunst na Arbeid, Bennebroek, 135 punten, 3e prijs. Excelsior, Heemstede, 132 pun ten. Beemster Fanfare, 126 punten. Diemer Harmonie, 171 punten 1ste prijs. Kon. Harmonie Excelsior, 168 punten, 2e prijs. Crescendo, Haarlem, 153 punten, 3e prijs. St. Caecilia, Haarlem, 147 punten, 4e prys. Het Uitvoerend Comité zal zoo spoedig mo gelijk de toewijzing doen van het behaalde eere-metaal. Aan het slot van den welgeslaagden langen dag dankte voorzitter J. Pauwel, van het Uit voerend Comité, de Jury en allen die tot het welslagén van dit concours, ondanks den onder vonden tegenspoed, hadden meegewerkt, en sloot met een tot weerziens aan alle medewer kende vereenigingen, het Politiemuziekconcours. J. S. Mej. S. C. Geverding is vandaag honderd jaar geworden. Dit heeft de jarige in het Evan- gelisch-Luthersch Rusthuis aan het Wester park wel gemerkt, in den vroegen ochtend woel reeds de Hollandsche driekleur van het mooie gebouw. Mej. Geverding vond dit, al zou men dien dag nog zulke prachtige dingen aan haar geven, wel het allermooiste wat haar op dezen dag zou kunnen geschonken worden. Hedenmorgen kwam Haarlems burgerva der haar persoonlijk met een bezoek ver eeren en in hartelijke bewoordingen wensch te hij haar met het bereiken van dezen gezegenden en hoogen leeftijd geluk. Reeds van te voren was door het gemeentebestuur een groote en fleurige bloemenmand ge stuurd. Uit Evangelisch-iLuthersche kringen kwam om. Ds. Brand, die aan het rusthuis is verbonden, de honderdjarige in den loop van den dag gelukwenschen, waarbij hy een opwekkende toespraak hield. In de ryk versierde zaal van het rust huis, waar de jarige te midden van de an dere hoogbejaarden, van vele zijden ge lukwenschen in ontvangst mocht nemen stonden vele geschenken, bloemen en schriftelijke felicitaties. Den geheelen dag door heeft het niet aan belangstelling ont broken en het lijdt geen twijfel of onze honderdjarige zal zich dezen onvergetely- ken dag in haar leven, nu zij een eeuw heeft- overleefd, niet licht vergeten. Ook wij sluiten onze beste wenschen aan by den grooten geluksstroom, die vandaag tot de honderdjarige vloeide. De heropening van de beurs heeft aan de gel delijke posities van velen geen verlichting ge boden. Aanvankelijk was de koersontwikkeling niet onbevredigend; voor onze Nederlandsche obligatiën bewoog de markt zich boven de on- derpandskoersen, terwijl actieve aandeelen ten opzichte hiervan slechts weinig verschil te zien gaven. In verband met de noodzakelijk erkende beperkende bepalingen werd de vrye handel aan banden gelegd en werd in den loop der laatste weken een „vrije" niet-officieele handel toege laten, welke laatste faciliteit echter niet de be langstelling van beursbelanghebbenden heeft kunnen aanwakkeren. Men nam de grootste te rughoudendheid in acht, te meer nog omdat de algemeene huidige omstandigheden niet ge schikt zyn om zich met den handel in te laten. Gebrek aan kooplust had tot gevolg, dat de beurs in plaats van een opgaande een dalende richting volgde, waardoor vele fondsen beneden den on- derpandskoers terecht kwamen. By dezen stand van zaken zouden de houders van verschillende geldleeningen gedwongen kunnen worden te sup- pleeren. -De contröle der overheid blijft echter van kracht, waarbij men denkt, dat de onder- pandskoersen lager gesteld zouden kunnen wor den en hiervoor niet langer de koersen gelden van 9 Mei j.i. Heden werden aan de lijst van fondsen, die niet-officieel verhandeld mogen worden, de vol gende toegevoegd: Amsterdam Droogdok-aand., Kon. Ned. Zout-aand., American Bemberg C.V.A., A.N.I.EM. Nat. bezit v, aand, Philips Pr. W. Aand. 3% pCt. Amsterdam 1861. 3% pCt. 's-Gravenhage Hypb. m. v. uitl. 4 pCt. (5) Vaderl. Hypbank. 3% pCt Zuider Hypbank KL. 3% pCt. Bataafsche Petrol. Enkes aand. Holl. Draka aand. Ned. Scheepvaart Unie C. v. A. Het aanzien der beurs was heden niet gunsti ger dan tegen het einde der vorige week. Vol doende vraag was weer uitgesloten waarom licht aanbod voldoende bleek te zyn voor verdere koersverminderingen. Dit gold echter voorloopig slechts voor de officieele Nederlandsche Staats- fondsenmarkt terwijl de aandeelenmarkt aan vankelyk vrijwel op peil bleef. De 4 pCt. Nederl. 1940 II z. b. boekte by eer ste transactie op 88)4 een nadeelig ver schil van 1 pCt. De 3—3% 1938 leed een verder verlies van op 76)4—77. De 3 pCt. 1937 moest 14 a 14 prijsgeven op 69% 70. Inte- Rembrandt: „De; Ster van Rio", voor volwas senen, 2.30, 7 en 9-15 uur. Cinema-Palace: „Goud in New Frisco", voor volwassenen, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Een stad op stelten", toegang eiken leeftijd, 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals: „Robert Koch" toegang 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne; „Bulldog Drummond ontsnapt" en „Hoera, een jongen!" (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Zondagmorgen vroeg en hedennacht hebben Engelsche vliegers wederom luchtaanvallen ge daan op enkele plaatsen in Nederland. Heden morgen in alle vroegte werden Eindhoven en omgeving met bommen bestookt. Ten gevolge van het neerwerpen van brandbommen zyn twee huizen geheel verwoest, terwyl een groot aantal huizen door splinters en luchtdruk min of meer ernstige schade hebben opgeloopen. By deze bomaanvallen zijn ook enkele slacht offers te betreuren. Twee vrouwén en twee kin deren werden gedood, twee andere personen werden zwaar gewond. Overigens zijn luchtaanvallen geschied nabij Alkmaar en Utrecht, doch zy hebben daar geen ernstige schade aangericht. ERGENS IN ITALIë, 29 Juli. (Stefani). Le- gerbericht no. 50 van het Italiaansche hoofd kwartier luidt als volgt: Over de grens van Cyrenaica hebben onze luchtformaties door bombardementen van groot en klein kaliber de vijandelijke formaties van geblindeerde auto's achtervolgd en daarbij tal rijke ernstig getroffen. Tijdens luchtgevechten werden twee vyandelijke toestellen van het type-Blenheim neergeschoten. Twee van onze toestellen zyn niet op hun basis teruggekeerd- gralen leden een verlies van VA op 58, terwyl de oude Drieën a moesten prijsgeven. De Indische obligatiën, die vandaag voor het eerst tot de dagelijksche officieele noteering zijn toegelaten, konden zich aan de algemeene stem ming niet onttrekken en waren voor 3 pet. 1937 en 3 pet. 1937A eveneens min of meer gedrukt. De handel droeg in alle soorten een zeer kalm karakter. Op de aandeelenmarkt werd Koninklijke Olie op den prijs van Vrijdag .1.1. geadviseerd. Voor loopig bleef deze hoek weer gesloten, waarna later een noteering zou worden vastgesteld. Shell Union en Tidewater waren vrijwel prijs houdend. In den Suikerhoek kwam het ook vooreerst niet tot affaires en de stemming was voor H.V.A. ongeveer gelijk aan den iets zwakkeren ondertoon van Vrijdag j.l. Javasche cultuur bleef ook vrijwel onveranderd. Op de rubberafdeeling adviseerde men A'dam Rubber op onveranderd peil, terwyl andere soorten voor taxatiekoersen niet in aanmerking kwamen. Tabaksaandeelen boden ook geen veranderlijk beeld. Oude Deli bleek eerder iets zwakker dan vast gestemd te zijn. Scheepvaartaandeelen ontmoetten weer geen "belangstelling. Kon. Boot en Scheepvaart Unie waren vrijwel prijshoudend. Holl. Amerika Lijn eerder luier bij een verlies van 1 pet. Van binnenlandsche industrieelen taxeerde men Philipslampen op onveranderd peil. Unile ver en Van Berkel verkeerden in hetzelfde ge val. Aku was ditmaal niet gevraagd en boekte een lichte reactie van a pet. Wilton Feyenoord bleek goed prijshoudend te zijn en Van Gelder's Papier kon weer eenige percenten monteeren. De Amerikaansehe afdeeling toonde eveneens weinig verandering. Steels, Republic Steel en Anaconda Copper noteerden fractioneel lager. Bethl. Steel bleef vrijwel onveranderd. South Pacific, N.Y. central, Pennsylvanias, Il linois Central, Carfoundry en General Motors kenmerkten zich door een prijshoudenden on dertoon. Bij verder verloop toonden sommige Neder landsche Staatsfondsen een iets beteren onder toon. 4% 1940 kon na tot 87% te zijn terugge- loopen, tot 88 A herstellen. De 33!4 1938 mon teerde van 76% tot 77. In de andere soorten viel niet veel verandering waar te nemen. Integra len waren nog iets zwakker. Op de aandeelenmarkt bleef alles vrijwel ge lijk en de opening voor Aku trok de koers iets aan. Aand. Nederl. Ford bleven vrijwel op peil- Geld op prolongatie gold 3%. Ned. 1940 1 4% f 1000 Ned. 1940 II 4% f 1000 Ned. 1940II m.b.c. f 1000 Ned. 19113%% f 1000 Ned Gr.b O 3%% f 1000 Ned 1896-1905 3% f 1000 Ned C. v. 1. 3% f 1000 Ned. Gr.b Obi 3% 1100C Ned 1936 3% f 1000 Ned. 1937 3% f 1000 Ned 1938 3-3%% f 1000 Ned. W. Sch. 2%% f 1000 Ned Gr.b O'2%% f 1000 N.-I. 1935 3%% f1000 N.-I. 1937 3% f1000 N.-I. 1937 A 3% f 1000 Sur. Prod, werken 3% f 100, f 500 Sur. Immigr. fbnds 3% f100, f1000 26 Juli V.K. 94 i 89^ y4 i 80 I 80 f 68 t 68 f 68 i 88 i 70 i 77-fr 39^ 391

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2