Slowaaksche staatslieden op den Obersalzberg Q& nuf jjrtnfaien Vliegtuigformaties bestoken Britsche vlooteenheden „Aanval op Engeland al lang begonnen" Strijd aan de invalspoort van den Blauwen Nljl WSLKE BON? Conferentie Van anderhalf uur met Hitier Italiaansch legerbericht Actie in het Oosten van de Middellandsche zee MGR. A. HERMUS WISSELKOERSEN MAANDAG JU Li 1940 De positie van Slowakije „De taak der Donaustaten" Bulgaarsche pers over de besprekingen Ansaldo verklaart: Lijken aangespoeld Op het strand van Schier monnikoog WEINIG TOERISTEN OP SCHIERMONNIKOOG Nieuw lid der Tweede Kamer Bij het zwemmen verdronken En stel aan het zout even hooge eischen als aan Uw groenten! Neem daarom NEZO, het zuivere, hygië nisch verpakte en be reide keukenzout van Boekelo 13 ets. per Kilopak. CENTRALE POLITIE- FEDERATIE OPGERICHT Turf in plaats van kolen In openbare gebouwen van Aver eest Ghezan veroverd Italianen in Fransche kampen Wij luisteren naar Dinsdag 30 Juli Zijn functie van directeur van St. Michiels-Gestel neergelegd BEDEVAART NAAR DOKKUM PRIESTERFEEST FATHER LEFEBER Viering in zijn geboorteplaats Mgr. J. J. J. Noordman Benoemd tot pastoor te De Kwakel Doodelijke val Loodgieter van een toren gegleden Persdienst „Nationaal Front" Examen hoofdakte Examen handenarbeid Examen handteekenen L.O. Staatsexamen ter toelating tot de universiteiten Machinisten-examens BROOD KOFFIE OF THEE sUIKER 32. OEM OF BAKMEEL PETROLEUM BOTERKAART VETKAART GRUTTERSWAREN H.B.S. B Nijverheidsonderwijs BERCHTESGADEN, 29 Juli (D.N.B.). Na de besprekingen, die rijkskanselier Hit- Ier in de afgeloopen dagen heeft gevoerd met de Roemeensche en Bulgaarsche staatslie den, heeft hij Zondag op den Obersalzberg de Slowaaksche staatslieden ontvangen. Omtrent deze besprekingen werden Zondag van officieele zijde de volgende communique's uitgegeven „De Führer .heeft hedenmiddag, in tegen woordigheid van den rijksminister van Buiten- landsche Zaken, den Slowaakschen staatspresi dent dr. Tuka en den heer Sano Mach ont vangen. De besprekingen, die in het teelten stonden van de bijzondere, .tusschen Duitsch- land en Slowakije bestaande, nauwe betrek kingen, zijn in een geest van hartelijkheid en vriendschappelijke verstandhouding gevoerd." „De rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, had hedenochtend een lang durig onderhoud met den Slowaakschen staats president, dr. Joseph Tiso, en daarna met minister-president dr. Tuka." De president der Slowaaksche republiek, dr. Tiso, was Zondagmorgen op uitnoodiging van de rijksregeering te Salzburg aangekomen. In opdracht van den Führer werd hij door den rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, ontvangen. Ter verwelkoming wa ren op het perron aanwezig vertegenwoordigers van staat, partij en weermacht. Nadat dr. Tiso de voor het station opgestelde eerecompagnie van de weermacht had geïnspecteerd, werd hij door den rijksminister van Buitenlandsche Zaken naar zijn hotel begeleid. Kort vóór de aankomst van den president der Slowaaksche republiek was ook de Slowaaksche premier, prof. dr. Tuka, in gezelschap van Sano Mach, voor een kort bezoek te Salzburg gearriveerd. Van semi-officieele zijde werd verder nog het volgende gemeld: Nadat de Slowaaksche staatslieden 's middags door den rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, in het landhuis Fuschl bij Salzburg waren ontvangen, brachten de chef van het protocol, gezant von Dörnberg; en de Duitsche gezant te Pressburg, Bernard, de gasten, in wier gezelschap zich nog de Slo waaksche gezant te Berlijn, Cernak, bevond, per auto naar den Obersalzberg. Op het bordes van den Berghof werd het gezelschap door den Führer ontvangen, terwijl een eerewacht van den lijfstandaard Adolf Hitler stond aange treden. In aansluiting hierop begonnen in de hal van den Berghof in tegenwoordigheid van den rijksminister van Buitenlandsche Zaken de besprekingen. Zij waren na ongeveer anderhalf uur, nj. om 16.30 uur, geëindigd. Na afloop leidde de Führer dr. Tiso en den minister-president Tuka naar het portaal van den Berghof, waar hy harteiyk afscheid nam. De Slowaaksche staatslieden maakten vervol gens een rondrit door het Berchtesgader land en keerden daarna naar hun verblijf te Salz burg terug. Nadat rijksminister Von Ribbentrop ter eere van de Slowaaksche gasten des middags in Hotel „Oesterreichischer Hof" een receptie had gehouden, zijn dr. Tiso, dr. Tuka en Sano Mach des avonds om 13 uur met een specialen trein uit Salzburg vertrokken. Von Ribbentrop vergezelde de gasten naar het station, waar hy harteiyk afscheid nam In haar slotcommentaar op de besprekingen te Salzburg schrijft de Nationalzeitung te Essen onder meer: „Slowakije is met het Duitsche Ryk verbon den door een betrekking van byzonder karakter, die wordt gekenmerkt door een openhartige er» sterke vriendschap en door het feit, dat Slo wakije zich bij de organisatie van zijn staat onder de militaire bescherming van Duitschland heeft gesteld, waarbij echter zijn binnenland- sche onafhankelijkheid en vrijheid volkomen gewaarborgd zijn. Deze betrekking is in haar soort nieuw. Zij vloeit voort uit het juiste in zicht' der Slowaaksche regeering, die steun zocht by de sterkste Europeesche mogendheid, welke den jongen staat de ontwikkeling van het eigen leven mogelijk maakte en hem alle schokken van buiten-af bespaarde door de militaire be scherming. Van binnenlandsche moeilijkheden is Slowa- kye niet geheel verschoond gebleven. Het was voor den nieuwen staat niet gemakkelijk den inwendigen grondslag voor zyn continuïteit te scheppen en de politieke leiding onmiddeliyk en definitief te vestigen. Niet in de laatste plaats door het vertrouwen der Slowaaksche leiders in het Duitsche Rijk zyn zekere moeilykheden zeer gemakkelfjk overwonnen. Slowakije, dat in vol ledige politieke, economische en cultureele zelf standigheid leeft en zich onder de militaire be scherming van Duitschland heeft gesteld, heeft in vrije samenwerking met Duitschland in me nig opzicht geanticipeerd op datgene, wat ook de toekomstige samenleving der volken in Mid den-Europa zal kenmerken." In politieke kringen te Rome verklaart men, dat het thans de taak der belanghebbende Do naustaten is, op grond van de besprekingen te Rome en Salzburg, langs den weg van recht- streeksche overeenkomsten te komen tot ter zijdestelling van de tegenstellingen, die noodig is in het belang van een definitieven vrede in het Donaugebied. Nu de Engelsche en Fransche invloed in het Zuidoosten voor goed vernietigd is, hebben de mogendheden der spil in volkomen eendracht de voorwaarden en de ontspanning gebracht, die het den belanghebbenden staten mogeiyk ma ken, hun tegenstellingen voor altijd uit den weg te ruimen. Daarmede zijn ook de voorwaarden voor een rechtstreeksche regeling van de poli tieke en territoriale vraagstukken op den Bal kan geschapen. Men toont zich hier voldaan over het verloop der besprekingen en over de ontwikkeling, die nu in Zuidoost-Europa begonnen is en verwacht, dat thans een nieuw tijdperk van opbouwende en vreedzame samenwerking zal aanbreken. De Bulgaarsche Zondagsbladen zijn grooten- deels gewyd aan de besprekingen te Salzburg en de ontvangst van de Bulgaarsche staatslie den door den Führer. Algemeen leggen de bla den den nadruk op Duitschlands streven naar de versterking van den vrede in Zuidoost- Europa. Duitschland heeft, aldus verklaart dó TJtro, steeds op het standpunt gestaan, dat de toestand, door Versailles geschapen, den vrede niet beveiligde. Engeland heeft steeds aan de andere zijde gestaan en doet dat nog. De Doema spreekt de overtuiging uit, dat de thans aange vangen actie tot de belangrijkste taken van de mogendheden der spil behoort. Zy Is een deel van het plan voor de reorganisatie van Europa Duitschland en Italië hebben zich tot taak gesteld een blyvenden vrede tot stand tg bren gen. De bladen melden eenstemmig, dat de Bul gaarsche ministers voldaan zijn over de ont vangst en de besprekingen in Duitschland. ROME, 28 Juni (D.N.B.) De directeur van de „Telegrafo" verklaarde Zondag in zyn radio toespraak voor de Italiaansche weermacht, dat de groote aanval op Engeland al lang is be gonnen. lederen dag kan men in het Duitsche legerbericht lezen, hoe de ring steeds nauwer en onverbiddelijker om Engeland wordt geslo ten en dat het steeds gevoeliger in zijn levens- en organisatiecentra wordt getroffen. Hetgeen 't Duitsche luchtwapen in deze phase van den aan val presteert, zal de leek eerst dan op de juiste waarde weten te schaten, als Albion eenmaal, na zijn voormaligen bondgenoot, Frankrijk, ver slagen is en in het stof ligt. Deze dag zal komen. Op Schiermonnikoog zyn aan het Noorder- strand vyf lijken aangespoeld, waaronder dat van een Franschen officier. De stoffelyke res. ten verkeerden in vergaanden staat van ontbin ding. Voorts zyn groote hoeveelheden hout aan gespoeld, welke naar men vermoedt, afkomstig zijn van een schip, dat op een mijn is geloopen. Eenigen tyd geleden heeft men n.l. in zee een zware ontploffing gehoord. Het seizoen is dit jaar op het eiland Schier monnikoog niet best. Een hotelhouder, die verleden jaar om dezen tyd nog honderd gas ten noteerde, had er thans slechts dertien. Er zal wel eenige opleving komen, omdat vierhonderd man van den Opbouwcllemst op het eiland zullen komen, teneinde daar een polder te maken. De heer B. J. J. Wijkamp te Baarn heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in de vacature-van der Waer- den, aangenomen. Te Ammerzoden is de 17-jarige zoon van de wed. Van D. bij het zwemmen in de Maas verdronken. N.V. KON. NEDERL. ZOUTINDUSTRIE BOEKELO - HENGELO Op 19 Juü 1940 is opgericht „De Centrale Politie-Federatie". De Federatie bedoelt de toegetreden organi saties van Politiepersoneel te overkoepelen, ten einde onder meer als zelfstandige eenheid voor de betrokkenen te kunnen fungeeren en optreden. Al hebben stellig de jongste wereldgebeurte nissen een krachtigen stoot tot dit besluit ge geven, toch moet deze daad in de eerste plaats gezien worden als de vervulling der bij alle toe- getredenen reeds jaren gevoelde behoefte om de in steeds sterker mate geiykgerichte werkzaam heden der leden te centraliseeren. Tot de C.PF. zijn toegetreden de vier grootste bonden van Politiepersoneel in Nederland: 1. Algemeene Nederlandsche Politiebond; 2. Algemeene Bond van Politiepersoneel in Nederland. 3.'Bond van Christeiyke Politie-ambtenaren in Nederland; 4. Nederlandsche R.K. Politiebond St. Michael. Het totale aantal individueele leden, welke de Federatie omvat, bedraagt 8918, derhalve het overgroote deel der Nederlandsche politie-amb tenaren. Voorzitter der Federatie is de heer mr. W. A. J. Visser, burgemeester van Zeist en pre sident van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond; secretaris is de heer mr. C. Kruysse, rechtskundig adviseur van den Algemeenen Ne derlandschen Politiebond. Het adres van het secretariaat is: Amersfoort, Langestraat 55. Avereest heeft besloten wegens gebrek aan kolen in het komende winter-seizoen in alle gemeentegebouwen turf te stoken. Voor dit doel zullen niet minder dan 200.000 turven worden gekocht. ERGENS IN ITALIë, 28 Juli. (Stefani). Legerbericht No. 49 van het hoofdkwar tier der Italiaansche weermacht luidt als volgt: De vlootbasis van Alexandrië is gebom bardeerd. In Noord-Afrika hebben onze met succes bekroonde aanvallen op Engelsche groepen pantserauto's aan gene zijde van de grens van Cyrenaïca den vyand opmerkelyke ver liezen toegebracht. Vier pantserauto's wer den buitgemaakt en zes andere ernstig be schadigd. Er zyn eenige krygsgevangenen gemaakt, onder wie de officier, die het be vel voerde over een groep. Onze formaties luchtstrijdkrachten heb ben gisteren in het Oosten van de Middel landsche Zee groote eenheden der Britsche vloot herhaaldelijk en zeer doeltreffend gebombardeerd. Te Bumbade, waar de Blauwe NU1 het gebied van het imperium verlaat, heeft een van onze afdeelingen een talrijke vijandelijke groep verslagen en ach tervolgd, waarbij den vijand ernstige ver liezen werden toegebracht. Omtrent het optreden der Itallaansohe troepen aan de invalspoort van den Blauwen Nyi naar den Engelsch-Egyptischen Soedan meldt een speciale correspondent van Stefani uit Addis Abeda, dat Ghezan, aan de samen vloeiing van de rivieren Tumat en Dürin, is ineenomen. Ghezan is een belangrijk punt, waarvan de Engslschen zich indertyd tot schade van Abes- sinië meester hadden gemaakt, aangezien het aan een van de wegen, die uit het binnenland van Abessinië naar den Soedan leiden, ligt. Het veroverde Ghezan vormt een waardevol punt van uitgang voor verdere Italiaansche opera ties en werd, naar Stefani meldt, door een sterk vijandelijk garnizoen verdedigd. Ook de om deze plaats liggende bergen waren door ver dedigingswerken versterkt. Tegenover de heftige bestorming van de Itali aansche koloniale troepen moesten de Engel sche verdedigers na korten tegenstand de vlucht nemen. Nadat de vijandelijke loopgraven met automatische wapenen en handgranaten stoim- ryp waren gemaakt, gingen de Italiaansche koloniale troepen tot den stormaanval over en verdreven de Engelschen. die zy neg ver jp den weg naar Roseires achtervolgden. Toen de Engelsche vlag op het fort van Ghezan werd binnengehaald en in haar plaats de Italiaan sche vlag werd geheschen, brak, naar Stefani verder meldt onder de bevolking een luid ge juich los. Den Italiaanschen commandant ver eere vertoonden de inwoners een prachtig rui- terspel. In enkele dagen, besluit de verslaggever, hebben de Italianen, door de belangrijke knooppunten Cassala, Gala Bat. Britsch Moyala en Ghezan in bezit te nemen, vier Schitterende overwinningen aan de fronten van den 3oedan en van Kenya bevochten. De Parysche correspondent van de Glor- nalc d'Italia" meldt, dat nog steeds minstens 20.000 Italianen in concentratiekampen in Frankrijk vertoeven. Van de na hun arresta tie in Parijs gebleven Italianen heeft men er ongeveer 300 kunnen opsporen en bevrijden. De correspondent heeft zich by zyn nasporingen ook gewend tot den Aartsbisschop van Parys, den prefect van politie en de regeering in Vichy, zonder dat hy nog tot een bevredigend resultaat is gekomen. De regeering van Vichy bekommert zich er alleen om, zoo schryft de correspondent ironisch, secretarissen-generaal te benoemen, hetgeen er op wijst, dat de poli tieke intriges en de oude mentaliteit in Frankryk voortbestaan. Deze niet te kwalificeeren hou ding der Fransche autoriteiten vindt in de eerste plaats haar houding in haat tegen de Italianen, maar ook in de onbeschrijfelijke wanorde, die in die gebieden heerscht, waar .Frankryk de vryheid nog steeds verwart met zyn onbekwaamheid. Vooral treurig is ook de toestand van 23.000 bij het begin van den oor log in Tunis gearresteerd* en weggevoerde Italianen. JAARSVELD, 414.4 M. AVRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 9.15 Omroeporkest en soliste (opn.), 10.15 Gramofoonmuziek, 10.35 Ensemble Jonny Kroon, 1100 Huishoudelijke wenken, 11.20 Ensemble Jonny Kroon en orgelspel, 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 1.00 AVRO-Amusementsorkest en gramofoon muziek, 2.00 Huishoudelijke wenken, 2.10 Pianovoordracht, 2.55 Concertgebouw-or kest en solisten (opn.), 3.55 De Palladians, 4.45 AVRO-Dansorkcst. 5.15 Berichten ANP. 5.30 AVRO-Aeolian-orkest en solist (opn.), 6.25 Gramofoonmuziek, 6.45 Ha- waiian-Serenaders, orgelspel en gramo foonmuziek, 7.007.15 Vragen van den dag (ANP) 7.15—7.20 Berichten, 7.35 Cyclus: „Nederiandsch Provincieschoon" met reportages. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek, 8.45 AVRO-Amuse- ments-orkest en solist, 9.35 Omroeporkest en dleclamatrice, 10.15ca. 10.30 ANP. KOOTWIJK, 1875 M. KRO-Uitzehding 7.30 Wij beginnen den dag, 8.00 Berich ten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek, 12.00 Rococo-octet, 12.45 Berichten ANP, 1.00 KRO-Melodisten, 1.452.00 Gramofoon muziek, 3.00 Gramofoonmuziek, 3.30 KRO- orkest, 4.154.30 Gramofoonmuziek. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Musiquette en soliste. 6.30 RVU: Psychologische causerie, 7.00 Vragen van den dag (ANP), 7.15 Gramo foonmuziek, 7.20 Reportage. 7.35 Gramo foonmuziek. 8.15 Berichten ANP, 8.45 Gra mofoonmuziek, 9.40 Wij sluiten den dag. 9.45 Gramofoonmuziek, 10.1510.30 Be richten ANP. Mgr. A. Hermus Mgr. A. Hermus, directeur van het instituut voor doofstommen te St. MichielB- Gestiel heeft, naar „Sanc- ta Maria" bericht, wegens hoogen leeftijd en wankele gezondheid af scheid genomen van het bestuur van het instituut. Z. H. Exc. Mgr. A. Diepen heeft Z. H. Eerw. op de meest eervolle wijze ontslagen onder hartgrondi- gen dank voor het niet-genoeg-te- waardeeren werk, voor de doofstom men verricht. Na 2 October, den dag van het 100-jarig be staan, zal zyri opvolger worden benoemd. Een menschenleeftyd, schrijft „Sancta Ma ria", heeft Mgr. Hermus, die den eere-titel van „Vader der doofstommen" draagt, zich ge heel gegeven aan het welzijn van deze misdeel- den, wier lot hy verzachtte en die hy in de ge legenheid stelde, door het moderne onderwijs, dat hij hun gaf, zich zelfstandig door de we reld te slaan. Vóór een veertig jaren was het lot der doof stommen zeer beklagenswaardig; in de wereld was voor hen geen plaats, zy konden zich zelf niet redden. Maar Mgr. Hermus leerde de doof stommen spreken en schafte de gebarentaal af, zoodra hy benoemd werd tot leeraar te St. Mi- chiel-Gestel. Vijftig jaren was hy hun leeraar, veertig ja ren hun directeur en leidsman. Op 24 Juni 1892 werd Mgr. Hermus benoemd tot leeraar van het Doofstommeninstituut, toen nog gevestigd in de oude Seminariegebouwen te Nieuw-Heriaar. In 1902 werd hij opvolger van Mgr. Terwindt als directeur. Hij is stich ter van het moderne gebouw, dat een sieraad is voor het doofstommenonderwijs in Neder land. Mgr. Hermus is de pionier op het gebied van het doofstommenonderwijs in Nederland. Hy bezit tal van hooge waardigheden en hoo ge titels hij is kanunnik van het Kathedraal Kapittel, Protonotarïus Apostolicus, eere-Ka- merheer en Hulsprelaat van Z. H. den Paus, ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, maar zyn schoonste titel blyft: Vader der doofstom men. Thans heeft Mgr. Hermus afscheid genomen van zijn werk, dat hem zoo dierbaar was, we gens hoogen leeftyd en zyn wankele gezond heid. Slechts één eerzucht heeft Mgr. Hermus in zyn ryk leven gekend: zyn geliefd instituut te maken tot een model van binnen en buiten, het onderwijs daar op te voeren tot de hoogst bereikbare hoogte; door zorg en nazorg zyn doofstommen in en na dezen tyd te brengen tot God en hen voor Hem te bewaren. Een 'nobele eerzucht, waarvoor duizenden in ons land hem dankbaar zyn! Nu dit jaar de traditioneele nationale bede vaart naar Dokkum niet kan worden gehouden wegens de moeilijke treinverbindingen, zal op Maandag 12 Augustus een groote gewestelyke Friesche bedevaart worden genouden. Een extratrein van Stavoren naar Dokkum is hiervoor aangevraagd. De zeereerw heer father Lefeber vierde Zon dag zijn zilveren priesterfeest in de parochie van St. Agatha te Lisse, zyn geboorteplaats. De jubilaris droeg een plechtige Hoogmis op, hierbij geassiteerd door den eerw. heer W. Eg berts als diaken en Rosier als subdiaken. In het priesterkoor hadden plaats genomen de zeereerw. heeren G. P. A. van Zuylen, pastoor van de parochie, prof. Slijkerman, father van Heiningen en kapelaan Schoonebeek. De zeereerw. heer father Van Heiningen hield de feestpredikatie, waarby hij tot tekst had ge kozen: „Wat zal ik den Heer wedergeven voor alles, wat Hij mij geschonken heeft?" De ge wijde redenaar herinnerde er aan, dat in de parochie van St. Agatha veel parochiezonen hun schreden op het altaar hebben gezet tot het opdragen van hun eerste H. Mis. De jubilaris heeft zich altyd aangetrokken gevoeld tot de Missie en hieraan gewerkt 25 lange jaren. Spr. roemde den zegenrijken arbeid van dezen on- vermoeiden missionaris als leeraar, stichter en bedelpriester. en feliciteerde zijn moeder en familieleden met dit zilveren jubileum. De parochiekerk was geheel bezet met pa rochianen. Na de H. Mis werd een receptie gehouden in Huize ,Fius", welke zeer druk bezócht werd. Hier bleek, dat father Lefeber talrijke missie vrienden heeft. Des avonds droeg de zilveren missionaris een plechtig danklof op. Z. H, Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den Hoogeerw. heer Mgr. J. J. J. Noordman benoemd tot pastoor in De Kwakel (by Uit hoorn) Mgr. Noordman werd 30 Maart 1880 geboren te Woubrugge en 15 Augustus 1904 priester ge wijd. Hij zag zich als standplaats achtereen volgens aangewezen Amsterdam, waar hij kape laan was in de Sint Willibrordus, en Haarlem, (Sint Josephparochie). In Haarlem werd hy benoemd tot directeur van de militairenvereeniging. Jarenlang yverde hy voor dit werk en besteedde er zijn beste krachten aan, vooral toen, ten gevolge van de mobilisatie, het tehuis, dat voor de militairen was opgericht, zeer druk werd bezocht. Hy zag toen in, dat het noodig was dit huis te ver- grooten en wist de noodige gelden daarvoor te krygen. Toen by het uitbreken van den oorlog in 1914 ook hier te lande het tnstituut aalmoezenier werd ingevoerd, trad mgr. Noordman als hulp aalmoezenier in functie. In Maart 1917 volgde zijn aanstelling tot aalmoezenier van de le di visie. Deze functie heeft mgr. Noordman be houden tot na de mobilisatie, toen het aantal aalmoezeniers kon worden beperkt en hy be noemd werd tot aalmoezenier bij de eerste mi litaire afdeeling, waardoor aan zijn geesteiyke zorgen werden toevertrouwd niet alleen de mili tairen van het geheele bisdom Haarlem, maar ook van vele garnizoenen van het aartsbisdom. Den 31en Augustus 1926 werd hij benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Mgr. Noordman was nog eenigen tijd. name lijk toen mgr. Evers zyn Indiëreis maakte, aal moezenier bij de Miarine. Toen mgr. Evers als hoofdaalmoezenier aftrad is mgr. Noordtnan hem opgevolgd. De loodgieter Th. S. is bij het herstellen van den toren der Hervormde Kerk te Berlicum uit gegleden en van een hoogte van twintig meter gevallen. Zwaar gewwnd is hy naar het Diaco- nessenhuis te Leeuwarden overgebracht, waar hy is overleden. Arnold Meyer, leider van „Nationaal Pront", heeft als leider van den persdienst van „Na tionaal Front" aangesteld den heer J. Perey te 's-Gravenhage. ARNHEM. Geslaagd voor ex. hoofdakte A en B de heer A. L. Verduyn en mej. P. R. M. D. Wansen, voor A: mej. Th. J. Sengers en de heer H. J. Stevens en voor B mej. J. M. H. Jansen, allen te Nijmegen. GRONINGEN. Geslaagd mej. I. Sennema te Lauwerzijl. ROTTERDAM. Commissie I. Geslaagd geheele examen de dames E. Goudt, Barendrecht; L. L. Sloof, Rotterdam. Gedeelte A: mej. A. S. Theu- nessen en J. A. de Ruysscher. Rotterdam. Ge deelte B: D. C. v. Lodestyn, Rotterdam en S. M. Jocker, Schiedam. Commissie II. Geslaagd A: H. Nunnikhoven Gorcum, P. v. Tienen, Vlaardingen, M. v. Vugt, Gorcum. Gedeelte B: de heer J. W. de Bonte, Foortugaal; K. J. v. d. Heuvel, Bergambacht; A. Hoogenboezem. Lekkerkerk, C. A. Looyen, Aspe- ren, B. Goudriaan, Ridderkerk. ZWOLLE. Geslaagd mej. H.'N. J. Triffterer, Zwolle. Voor ged. A: H. Wargerink, Goor. Voor ged. B: A. J. M. van wiekeren. Heten, J. A Keuken, Enschede. UTRECHT. Geslaagd: Volledig examen de heeren J. G. v. d. Bergh, Amersfoort;, H. Berk- houdt. Zuilen; J. H. Kok, Leersum; J. W. de Vries, Hilversum. A-gedeelte: de heeren C. J. Maas, Barneveld; W. J. L. A. Bos, Zeist. B-ge deelte: de heer P. W. Boogaard, Veenendaal. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor beide ge deelten: B. Star, Oegstgeest en mej. C. Storm, Maasdijk. Voor gedeelte a: J. W. Stol, Leiden. Voor gedeelte b: W. F. van Weizen, Leiden en J. W. Harttng, Leiden. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de dames: J. C. Abrahamse en I. B. van Asbeck. beiden te Scheveningen; J. A. Cupedo, N. G. Guinee. A M. Meyer en P. T. Smits, allen te Rotterdam; G. P. Dekker, Delft; P. A. Goethals, Dordrecht; M. T. Schyfsma, Voorburg; B. C. G. de Haas, Den Haag. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de dames: H. H. van der Smit, Arnhem; H. K. Vogel, het Loo (Apeldoorn); F. B. van der Waa, Doetinchem; E. J. M. Wessels, Rotterdam; A. G. Becker. Amsterdam; G. Emsbroek, Vorden; M. L. van Eyndhoven, Haarlem; A. P. M. Franken, Ber gen op Zoom; G. de Groot, Enschede. Geslaagd de heeren; K. Draaisma, Gronin gen; A. J. van den Eisen, Erp; C. P. T. van den Enden, Dordrecht; J. Weiten, Vlierden; G. van den Akker, Gorredijk; J. H. Bolleman, Hengeloo; A. J. van Brakel, Arnhem; H. J. van Dokkum, Zwolle; P. Hachmer, Noordwolde. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd: H. B. Helle man, Alkmaar, J. Houtepen, Amersfoort, K. Hengeveld en M. G. van der Horst, beiden 's-Gravenhage, en H. de Heus, 's-Gravenhage 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma A: mej. B. Kaufmann en de heeren: P. A. Roggen, H. Vermeulen, M. Prins, P. J. A. Dir- ven, J. A. J. M. Ooms, A. A. J. Brey, T. H. van Andel, H. de Roos, A. Aartsen, H. Brouwer en G. van der Meulen. Voor diploma B: mej. M. A. L. P. G. Noel en de heeren: H. A. J. Baanders, R. Roovers, M. D. Wolff, W. H. Takens, P. van der Deure, F. E. J. Bouricius en H. Schutte. De Rijkscommissie voor de machinistenexa mens, bedoeld in art. 2 der Wet op de Zeevaart diploma's 1935 (Staatsblad no. 456) zal, aan vangende 2 September a.s., zitting houden te 's-Gravenhage, Nassauplein 27. 's-GRAVENHAGE. Voor diploma B: de heeren C. J. van de Ven, Viissingen: J. van Melie Viissingen; A. Egmond, Heiloo en J. de Rooy, Den Haag. Bon 81 tot en met 90 uit het brood- bonboekje. Geldig tot en met 4 Aug. (eventueel tot en met 8 Augustus). Recht gevend op: totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. Iedere enkele bon geeft recht op 125 gram roggebrood. Bon 35 uit het Algemeen distributie- boekje. Geldig tot en met 2 Aug. Recht geveno op; Hall pond koffie ,of Half ons thee. Bon 66 uit het Algemeen distribu tieboekje. Geldig tot en met 23 Aug. Recht gevend op: Een kilogram suiker. Bon 90 uit 't Algemeen distributie hoekje. Geldig tot en met 9 Aug. Recht gevend op: Half pond tarwebloem, of tarwe meel, of boekweitmeel, of rogge bloem, of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) Zegel „Periode 3" Geldig tot en met 11 Aug. Recht gevend op: Twee Liter petroleum. Bon 1 tot en met 4. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op: een half pond boter per bon. Bon 1 en 2. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op een half pond margarine of gesmolten vet of boter per bon. Bon 3 en 4. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op een half pond boter per bon met 10 ct. reductie per half pond. Bon 95 uit het Algemeen distribu tiebonboekje, geldig tot en met 11 Augustus geeft recht op: 250 gram rijst of rijstemeeL Bon 100 uit het Algemeen distribu tiebonboekje, geldig tot en met 11 Augustus geeft recht op 250 gram havermout of havervlokken of gtfrt of grutten. Bon 105 uit het Algemeen distri butiebonboekje geldig tot en met 11 September geeft recht op 100 gram maïzena of griesmeel of pud dingpoeder. Bon 110 uit het Algemeen distri butiebonboekje, geldig tot en met 11 September geeft recht op 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd: H. H. van Abbe, A. P. Affourtit, L. H. Altorf, P. Bergs- ma, L. Byl, H. M. van Dantzig, W. A. M. van Lingen, W. D. Margadant, J. M. H. Swellen- grebel, L. K. Visser, J. van de Wetering, G. A. Fontein, D. Sajat, M. J. Jansen en T. Feitsma. 's HERTOGENBOSCH. Aan de R. K. Huis houd- en Industrieschool te 's Hertogen'oosch (St. Jorissingel) slaagden voor de akte NA. le gedeelte de dames: C. van Berkel en B. de Jong te RoelofsarendsveenT. Marynen, J. Rasch te Den Bosch; J. Geurts te Hintham; L. v. Driel te Uden; L. Gedden te Tilburg; A. v; d. Laan te Boxtel; M. Huls te Zwolle; R. van Vliet te Den Haag L. Verdonck en L. v. d. Wakker te Zaan dam. Afgewezen geen. Akte N. VII en art. 39: R. Huismans te Lith. Afgewezen één- Akte N. VU! en art. 38: W. Jansen te Den Bosch; C. Luxemburg te Vught; J. Kooreman te Tilburg; H. van Gemert en A. Garvelink te Eind hoven; N. Peters te Nymegen. le gedeelte akte N. VIII: H. v. d. Grinten te Nymegen; A. Nahuis te Groenlo. Afgewezen één. Diploma huishoudkundige: L. v. d. Aa, R. v. d. Aa te Oisterwijk; C. v. d. Beid te Deventer; M. Boeyen te Ravenstein; W. Bolk, W. Varossicau, Zr. Concilio Lippens, Ch. Liefheid te 's Hertogen bosch, T. Peters te Sehayk, J. Schreuder te Heus- den; T. Schuurs te Sas van Gent. Met één can didate wordt het examen voortgezet. Diploma Hulp in de Huishouding: J. Baltzer, R. Schreuder te Zalt Bommel; H. Schregardus, M. Sluiter, J. van Sleeuwen te Vught; T. Vemix, J. Staal, C. Salfischbergen te Den Bosch; M. Venroy te Orthen; M. Minkels te Den Dungen, A. Verhaeren te Haarsteeg. Afgewezen één. Diploma vooropleiding akte N. a; M. van Hei voort te Grave; M. Huitema te Workum; J. de Lang te Tilburg; G. Verucken te Vogelwaarde: J. van Leeuwe te Den Bosch; M. v. d. Wonsom. te Nymegen. Met één candidate wordt het exa men voortgezet. Getuigschrift voor leerling-verpleegster: Zr. Festina Cruysen, Zr. Auselina van Hoeven, Zr. Francisca v. d. Hoogen, Zr Guiseppini van Mil, H. v. Meteren, C. Verhoeckx. L. Odinol, J. Kirch- holtes te Den Bosch; C. Aaiberts, M. Remnon te Oss; P de Wit te Drunen; C. de Jong te Oister- wyk D. Reyers te Beek by Didam; C. Strybos te Milheeze W. Kortenhorst te Oudewater. Diploma Linnen- en Costuumnaaien (middag cursus) M. van Aarle te Vught; J. Brak te Els- hout; W. van Herpen te Rosmalen; T. van Dijk. R. Gurtzen, R. van Ginkel, L. Hendriks. R. van Kessel, L. van Leeuwen, M. Trommelen, M. Faro, N. Westerhuis, M. v. d. Aa, L. Dings, allen te Don Bosch. Afgewezen 4. Diploma primaire opleiding; B. v. d. A, H. Bos huizen J. Kennis, J. Kiewel, R. Kluitmans, C. Vonk, A. Fuiker, C. Mouthaan, G. Maartens, T. v. d. Heyden, N. v. d. Aa, L. Coolen, S. de Vries, N. Hendriks, G. Saladin, S. Hofstede, Th. Mees ters, A. Trum, T. Schuurman. C. van Kessel, R- Sabel te Den Bosch; J. van Gerwen te Engelen, J. van Helvoirt te Berlicum; J. Hoeflak te Hedeï; R. van Wondelen te Orthen; N. v. d. Oord te Ammerzoden. Afgewezen 2. (Officieel) Amsterdam, 29 Juli 1940. De Nederlandsche Bank publiceerde heden de volgende valutakoersen: Uitbetaling Berlijn 75.28—75.43. Uitbetaling Zürich 42.72—42.82. Uitbetaling Brussel 30.1130.17. Uitbetaling Stockholm 44.8144.90. Uitbetaling Heisingfors 3.813.82. Uitbetaling New-York 188 3 16—188 9 16. Zwitserscb bankpapier 44.6744.86. Zweedsch bankpapier 44.7644.94. Belgisch bankpapier 30.0830.20. New-York bankpapier 18614190 K- (Alles onveranderd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5