Eerste nederlaag van Feijenoord I Blauw Wit klopt de leiders met sprekende cijfers (5-1) Derksen en Wals nemen revanche Ruststand I-O voor... de Rotterdammers Heracles wint met 3-1 van G.V.A.V. Quick slaat H.B.C. met 3—1 Fraaie prestatie van Tony Bijland De kampioenschappen der B-klassers Ned. kampioenschappen bevredigden met Wedstrijden in Zaandam en 1 Nijmegen 1 HET HUIS De kampioensronde Weinig animo bij de roeivereenigingen MAANDAG 29 JULI 1940 - Blauw-WitFeijenoord 51 G.V.A.V.Heracles 13 I.V.C.B. AT H LET I EK Duitschland wint van Italië ZWEMMEN Jo Waalberg in Hilversum resoluut geklopt ATHLETIEK Goede krachten in reserve ROEIEN DUIZEND KAARSEN Nadat het vorige week in Rotter dam tegen GVAV reeds bij verras sing een' punt verspeelde, heeft Feijenoord Zondag in het Olym pisch stadion te Amsterdam tegen Blauw Wit zijn eerste nederlaag in het kampioenstournooi geleden. En het was een flinke nederlaag ook, want de Rotterdammers, die aan vankelijk met 10 de leiding had den en deze tot na rust wisten te be houden, werden tenslotte door de thuisclub overrompeld en zelfs met niet minder dan 51 verslagen. Dat geeft anderen clubs weer flauwe hoop op een klein kansje, temeer wanneer de Rotter dammers ook in hun resteerende wedstrijden nog eens wat aan het sukkelen zouden slaan. Heracles begcn maar vast met een overwin ning op GVAV in Groningen, al luiden de berichten dan ook, dat het slechts de minst zwak spelende ploeg was, die hier met een 31 overwinning uit de bus kon komen. De stand is nu: Feijenoord Juliana Blauw Wit Heracles GVAV 6 3 6 5 6 4 2 2 2 0 9 17—12 6 13—15 6 16—12 5 11—11 2 10—17 Dat de Amsterdammers, die het zonder Van Nol moesten doen, het toch nog tot een groote overwinning hebben weten te brengen, getuigt geenszins van het in vorm zijn van Feijenoord. Het was over het algemeen vrij zwak spel, dat van beide kanten werd gedemonstreerd, vooral de goede vechtlust ontbrak gedurende de eer ste helft. Blauw-Wit liet zich in dit opzicht nog van de beste zijde zien, zoodat de Amsterdam mers vrij gemakkelijk het initiatief konden ne men tot verschillende snelle aanvallen op het doel der gasten. Feijenoord bepaalde zich in deze eerste periode tot eenige snelle uitvallen, welke inderdaad niet geheel zonder gevaar wa ren. Van deze zijde kwam dan ook, ondanks eenig overwicht van Blauw-Wit, het eerste doel punt. Een goed door Zaanen voor het Blauw- Wit-doel geplaatste bal werd door de Vroet in het doel gekopt (01). Ook hierna waren de Amsterdammers over het algemeen meer in den aanval, doch voor doel bracht de voorhoede er al niet veel van terecht. Tal van opgelegde kansen werden op het laatste oogenbiik gemist. Zoo bleef het tot aan de rust. In de tweede helft wierp Blauw-Wit zich op nieuw energiek op den aanval. Aanvankelijk hield men nog het spel te kort, zoodat de Feijenoordverdediging steeds gemakkelijk kon ingrijpen, terwijl keeper Scholtens zich eveneens van zijn goede zijde liet zien. Het grootste ge vaar kwam nog van den linkervleugel, waar Bergman een goede activiteit ontplooide. Uit een van zijn goede voorzetten kreeg van Dee- nen den bal in gunstige positie toegespeeld, die geen oogenbiik talmde en den gelijkmaker scoorde (11). Nu veranderde het spelbeeld volkomen. Hiel den de Amsterdammers tot nu toe het spel over het algemeen te Rort, hierna werd het spel goed opengegooid over de vleugels, het geen de Feijenoordverdediging voor een moei lijke taak stelde. Slechts weinig kwam de Feijenoordaanval nog aan bod. Hier ontbrak evenwel het juiste verband, terwijl de Blauw-Wit-verdediging Vente geen kans gaf gevaarlijk te zijn. Bij een van de vele aanvallen van den Am- steraamschen linkervleugel plaatste Ftergman den bal in de nabijheid van G-eluk, die zich had kunnen loswerken en nu gemakkelijk kon scoren (21). Nog was het Amsterdamsche overwicht niet ten einde. Opnieuw verscheen de Blauw-Wit-aanval voor het Feijenoord-doel, waar Bergman alleen voor keeper Scholtens kwam te staan. Zijn schot mislukte, zoodat Scholtens den bal corner kon werken. Een Rot- terdamsche tegenaanval eindigde in een bui tenspelgoal van Vente welke door scheidsrech ter v. d. Burg werd geannuleerd. Hernieuwde aanvallen van de Blauw-Wit- voorhoede brachten het Feijenoorddoel her haaldelijk in gevaar. De verdediging wist met moeite doelpunten te voorkomen. Bij een van deze aanvallen schoten achtereenvolgens Van Deenen, Westphal, Bergman en Van Driel op het doel, waarbij het laatste schot door v. d. Heide uit het door keeper Scholtens ver laten doel werd geslagen. De hiervoor toege kende penalty werd door Westphal goed in geschoten (31). Bij een nieuwe doorbraak van den Amster- damschen linkervleugel stelde Bergman met een goeden voorzet Westphal in de gelegenheid den bal langs keeper Scholtens in het Rotter- damsche doel te koppen (41). De Rotterdam mers speelden hierna een verloren wedstrijd, waarbij men de situatie trachtte te redden door wat forscher te gaan spelen. Dit had tot resul taat, dat enkele minuten later een overtreding van Paauwe binnen het beruchte gebied met De keeper van Feijenoord doet een uit val tijdens een bestorming van Blauw- Wit van het Rotterdamsche doel een penalty werd bestraft. Opnieuw was het Westphal, die de penalty nam en met een on houdbaar schot keeper Scholtens passeerde (5—1). De Rotterdammers probeerden tegen het einde nogmaals een doorbraak te forceeren om den achterstand eenigszins in te loopen, doch de Amsterdamsche verdediging, waarin vooral keeper Ferwerda opviel, wist steeds tijdig in te grijpen. De Rotterdammers leden op deze wijze in het Amsterdamsche Stadion een vol komen verdiende nederlaag en verspeelden daarmede een goede kans om het landskam pioenschap, zooals het er aanvankelijk naar uitzag, met vlag en wimpel te behalen. Hoewel de overwinning van Heracles onge twijfeld ten volle verdiend was, heeft het spel van Van der Veen en zijn mannen geen mo ment kunnen boeien. In technisch kunnen waren de Oostelijke kampioenen iets sterker, hetgeen vooral in de tweede helft tot uiting kwam, maar om met 13 van een geheel uit. vorm zijnde Groningsche pleeg te winnen, was geen kunststuk, doch een logisch gevolg vari het feit, dat Heracles iets minder slecht speel de dan de thuisclub.» De eerste helft verliep zonder dat gescoord werd. GVAV plaatste daarvoor veel te slecht, terwijl de tegenpartij de vele goed opgezette aanvallen te slecht afwerkte om goede resul taten te verkrijgen. Toen GVAV haar opstelling in de tweede helft had gewijzigd, ging het al niet veel beter. Het duurde dan ook niet lang of Heracles kon de leiding nemen. Lassche plaatste den bal uit een vrijen trap wegens hands naar den vrij- staanden jaarsma, die het eerste doelpunt scoorde (01). Kort daarop maakte Veldhuis er uit een voorzet van Jaarsma 02 van. Even leek het er op of GVAV zich zou herstellen, toen Bon- sema uit een voorzet van Pais den stand op 1—2 bracht. Maar al spoedig besliste Jaarsma. den strijd geheel, toen hij enkele GVAV ver dedigers alsmede den cfoelman passeerde en inschoot 13. Tegen de verwachting in is de Oostelijke kampioen Quick er in geslaagd den returnwed strijd tegen H.B.C. te Heemstede te winnen. Nadat zij vorige week in Oldenzaal een be hoorlijke nederlaag te slikken hadden gekre gen, hebben zij zich kranig hersteld en zoo slaagden zij er in, ondanks de meerderheid van de gastheeren, met een 31 overwinning naar hun gewest terug te keeren. De damesathletiekwedstrijd tusschen Duitsch. land en Italië, welke in Parma werd ge houden, leverde een tweede overwinning op voor de Duitsche gasten. Duitschland behaalde 53 punten tegen Italië 31. Hierbij werden vier nieuwe records gevestigd, waarvan een Duitsch en drie Italiaansche records. De nationale B-kampioenschappen athletiek zijn Zondag op de Sintelbaan te Am sterdam gehouden. De finale van de 100 meter De nationale roeikampioenschappen op den Amstel te Amsterdam zijn Zondag be ëindigd. Een fraai overzicht tijdens de beslissing van het hoofdnummer „Oude Achten". In het midden de ploeg van „De Amstcl", die winnaar werd Het door de drie Hilversumsche vereenigingen, de H.Z.C., de G.Z.V. en de Otter genomen ini tiatief om gezamenlijk door het organiseeren van nationale wedstrijden een steentje bij te dragen ter leniging van den door den oorlog ontstanen nood, mag in ieder opzicht succesvol genoemd worden. Neerlands beste zwemsters en zwemmers be- kampten elkander in het gezellige openluchtbad Crailoo. Het meest belangwekkende resultaat in deze wedstrijden was, sportief gesproken, wel de zeer duidelijke overwinning van Tony Bijland op Jopie Waalberg op de 200 meter schoolslag, een overwinning, waarmede de jonge Hilversumsche zwemster haar faam op dezen afstand bekrach tigde en waarmede zij zich ook voorloopig defi nitief de meerdere van haar Amsterdamsche tegenstandster toonde. Van meet af was Tony Bijland sneller en vooral in de laatste 50 meter wist zij het tempo dusdanig te verhoogen, dat zij onbedreigd als eerste aantikte. Haar opmerkelijke vorm ver sterkte onzen indruk, dat de Hilversumsche tot nog grootere prestaties in staat is. Een zeer spannende strijd ontwikkelde zich op de 100 meter borstcrawl heeren tusschen Dolf van der Kuil en Scheffer, van wie de eerste door een goede eindspurt ten slotte met miniem verschil de overwinning .behaalde. De 100 meter rugslag dames gaf een over wegend sterkere Cor Kint te zien, terwijl Rie van Veen op de 400 meter borstcrawl haar supe rioriteit in niet minder dan 11 seconden voor sprong- vastlegde. Ook de heerennummers 200 meter schoolslag en 100 meter rugslag brachten duidelijk sterkere overwinnaars, n.l. Smitshuizen en Metman. De tot besluit gespeelde polomatch tusschen het Y en U.Z.C. had een 10-zege voor de Amsterdammers tot resultaat. Op de Sintelbaan te Amsterdam werden Zon dagmiddag de Nederlandsche kampioenschappen voor de b-klassers gehouden. Alle nummers had den een spannend verloop en vooral op de loop nummers waren er eenige verrassingen. Uit de verschillende resultaten blijkt, dat de KNAU ook in de andere districten goede krach ten heeft en voor de toekomst niet bang behoeft te zijn. De uitslagen luiden: 100 meter: 1. J. Witte (kampioen) AAC 11.3 sec.; 2. A. van Cooten (AVG 26) 11.4 sec.; 3. Vorenkamp (AVG 26) 11,4 sec. 200 meter: 1. en kampioen M. Luteraan (AV 23) 23,7 sec.; 2. J. Assink (Volewijckers) 23,3 sec,; 3. G. W. Takken (Quick) 23,8 sec 400 meter: 1. F. Breek (AV 37) 54,3 sec.; 2. C. Stuivenberg (Holland) 54,4 sec.; 3. P. H. van der Drift (PEC) 54,9 sec. 800 meter: 1. D. Koel (de Meteoor) 2 min. 7,1 sec.; 2. J. Elsinger (AV 23) 2. min. 7,1 sec.; 3. J. Hermans (Haarlem) 2 min. 7,8 sec. 1500 meter: 1. E. Wouters (UDI Arnhem) 4 min. 21,2 sec.; 2. D. Evers (AV 23) 4 min. 21,5 sec.; 3. J Walther (Volewijckers) 4 min. 23,8 s. 5000 meter: 1. A. M. de Rooy (Pro Patria) Rotterdam 16 min. 30 sec.; 2. J. Overdijk (AAC) 16 min. 31,6 sec.; 3. G. Dobbelaere (Marathon) 17 min. 10,5 sec. 4 x 100 meter estafette: 1. AV 1923 (met A. Cahuzak, G. v. d. Wilk, A. Martini en M. Lu teraan) tijd 46,5 sec.; 2. Pro Patria, 47 sec.; 3. AV 1923. AAC kwam als tweede door de finish, doch werd gediskwalificeerd. 4 x 100 meter estafette: 1 AV 1923 (Kp. Bruen, D. v. d. Wilk, W. Elsinger en J. Streep) geen tijd; 2. AAC; 3. Haarlem. Discuswerpen: 1. A. K. ten Bruggencate (AV 1937) 38.865 meter; 2. M. H. v. d. Kluft (Haar lem) 35.43 meter; 3. A. J. Mulder (Haarlem) 33.75 meter. Speerwerpen: 1. J. van Markensteyn (DOS) 54.835 meter; 2. G. .Weyenberg (Quick Nijme gen) 52.15 meter; 3. H. Wolvetang (AAC) 49.98 meter, Kogelstooten1. J. Appel (De Trekvogels) 12.74 meter; 2. N. de Graaf (Zaanland) 12.57 meter; 3. B. van Dijk (PEC) 12.37 meter. Verspringen met aanloop: 1. J. Markesteyn (Pro Patria 6.30 meter; 2. J. Avis (AAC) 6.17 meter; 3. H. J. Snijders (AAC) 6.10 meter Hinkstapsprong: 1. R. Vorenkamp (AVG 26) 13.27 meter; 2. G. A. van Doom (NSPB) 13.25 meter; 3. S. T. Westerhuis (PEC) 13.10 meter. De Nederlandsche roeikampioenschappen, welke op den Amstel te Amsterdam werden gehouden, hebben ook dit jaar niet aan de verwachtingen beantwoord. Op verschillende nummers waren de sterkste ploegen wegge bleven, terwijl voor andere nummers heele- maal geen inschrijvingen werden ontvan gen. Bovendien werd het programma, door dit gebrek aan belangstelling van de roeiers met verschillende bijnummers afgewisseld, terwijl het geheel onder den sterken wind veel te lijden had. De strijd tusschen de achten was verreweg de aardigste van deze meeting. Na den start kreeg Amstel dadelijk de leiding voor De Hoop eii de jonge ploeg van Laga. De Delftenaren konden het tempo niet bijhou den en zakten langzamerhand.tot ongeveer twee lengten af. De Hoop bood onverwachten tegen stand aan de Amstel. Steeds bleef de ploeg in de buurt van de ongetwijfeld beter roeiende Am- stelacht. Op de helft van de baan, toen het verschil ongeveer een lengte bedroeg, deed De Hoop een feilen aanval op zijn tegenstanders, verschillende meters van den achterstand wer den ingehaald, daar Amstel dezen spurt niet tij dig genoeg beantwoordde. Toen echter bij de Ceintuurbaanbrug de ploeg van De Amstel zijn eindspurt inzette, bleek het, dat De Hoop te veel van zijn krachten gevergd had. Met ongeveer 3/4 lengte voorsprong won de Amstel het kampioenschap. Laga kwam met eenige lengten achterstand derde aan. De uitslagen luiden: Oude twee: 1. Willem III 9 min. 25 3/5 secj 2. Laga 9 min. 49 sec.: 3. Triton. Stuurmanlooze vier: 1. Nereus 6 min. 34 sec.; 2. Triton. Skiff: 1. Poseidon (Logger) 7 min. 13 sec.; 2. Laga (Van Blerkom). Achten: 1. De Amstel 7 min. 20 3/5 sec.; 2. De Hoop op 3/4 lengte; 3. Laga. De resultaten van de bijnummers kunnen hier gevoeglijk achterwege blijven. Cor Wals en Jan Derksen hebben tij dens de wedstrijden, welke Zondag te Zaan dam en Nijmegen zijn gehouden, revanche genomen voor de nederlaag, welke hun bij de nationale kampioenschappen werd toe gebracht. Derksen won niet alleen het sprintnummer van Van Vliet, maar bewees zijn meerderheid zelfs in twee ritten, terwijl hij ook de tijdrace sneller wist te beëindigen dan de wereldkampioen. Op de Goffertbaan te Nijmegen heeft Wals eenzelfde spelletje gespeeld met zijn collega's achter deri motor. In twee manches leverde hij verwoeden strijd met Schulte, dien hij voor het eerst in zijn kamp tegen dezen nieuwen stayer in een overwinning wist om te zetten. Een uit- dagintgsrace over 20 K.M. tusschen Wals en Schulte werd eveneens door Wals gewonnen. De uitslagen van de wedstrijden op de Zaan- sche wielerbaan luiden: Achtervolging over 50 K.M.: 1. Evers in 6 min. 28.6 sec. Ie sprint over 500 meter (3 baanronden)1. J. Derksentijd 10.6 sec.; 2. van Vliet. Afvalwedstrijd voor amateurs en nieuwelin gen: 1. Verdonk; 2. Middelink; 3. Berkhout. Klassementsiwedstrijd voor profs over 40 ron den met 5 klassementen: 1. Chr. van Gent 11 punten; 2. P. Evers 9 punten; 3. J. Gommers 2 punten. 2e sprint over 500 meter (3 baanronden)1. J. Derksen, tijd 10 sec.; 2. van Vliet. Achtervolging per 5 K.M. (30 ronden)1. van der Voort met 70 meter voorsprong op C. Bak ker, tijd 7 min. 41 sec. 10 K.M. wedstrijd voor amateurs en nieuwe lingen (60 ronden): 1. L. Verdonk; 2. J. Midde link met 1 ronde achterstand; 3. J. Berkhout op 2 ronden, tijd 14 min. 13.4 sec. Tijdrace over een baanronde met vliegenden start: 1. J. Derksen, in 10.4 sec.; 2. van Vliet, in 11.8 sec. Koppelwedstrijd over 50 K.M. (300 ronden) met 4 klassementen: 1. van Vlietvan der Voort 3 punten, tijd 1 uur 13 min. 20 sec.; 2. Derksen—Bakker, 16 punten; 3. van Amster dam—Braspenninx, 8 punten; 4. van der Hey- den—van Rooy, 7 punten; 5. Evers—Kremer, 6 punten, allen op 1 ronde. In Nijmegen werd het programma geopend met een omniumrace tusschen de beroepsren- f, - Jan Derksen ners van Egmond, v. d. Vijver, Boeijen en Klink. Uitslag finale sprint over 2 ronden: 1. v. d. Vij ver, tijd laatste 200 meter 12 min. 8 sec.; 2. van Egmond; 3. Klink; 4. Boeijen. De uitslag van den klassementsrit luidt: L Boeijen 42 punten; 2. Klink 34 punten; 3. v. d. Vijver 22 punten en 4. van Egmond 22 punten. Uitslag achtervolging over 5 KM.: 1. van Eg mond in 6 min. 25 sec.; v. d. Vijver; 3. Boeijen en 4. Klink. Totaaluitslag: 1. v. d. Vijver 9 punten; 2. van Egmond 8 punten; 3. Boeijen 7 punten en 4. Klink 6 punten. Wedstrijd achter motoren eerste manche over 40 K.M.: 1. Schulte (Bustraan), 33 min. 50 sec.; 2.' Wals (Kaser) op 20 meter; 3. Bosland (Wiers- ma) op 3200 meter en 4. De Graaf (Sterke) op 5000 meter. Uitslag tweede manche over 30 KM.: 1. Wals 26 min. 37 sec.; 2. Schulte op 540 meter; 3. Bos land op 880 meter en 4. de Graaf op 1760 meter. Totaal uitslag: 1. Wals 69 KM. 980 meter; 2. Schulte op 520 meter; 3. Bosland op 4630 meter en 4. de Graaf 6760 meter. De uitdagingsrace tusschen Wals en Schulte achter groote motoren over 20 K.M. werd even eens door Wals gewonnen in 18 min. 1.6 sec.; Schulte volgde op 230 meter. met de door MEREDITH NICHOLSON „Ja, het is een eigenaardige keuken; mijn heer Glenarm ontleende het idee aan een oude keuken in Engeland. Hij was er erg trotsch op. Het is hier plezierig om 's avonds te zitten lezen, mijnheer." Hij toonde mij de keldertrap, en ik ontdekte dat de kelder zich onder ieder deel van het huis uitstrekte en verdeeld was In groote kamers. De deur van één van die vertrekken was met ijzeren balken versterkt en in het midden was een klein, van tralies voorzien raampje. Een groote ijzeren grendel en een zwaar hangslot gaven het nog meer den indruk van een cel, en ik vrees, dat ik in mijzelf vloekte bij de gedachte aan het vele geld dat mijn grootvader uitgegeven had om zijn grillen te bevredigen. Ik zag er evenwel tot mijn genoegen, dat de cel als opslagplaats voor aardappelen gebruikt werd. In een ander vertrek vond ik een reusachtige verzameling lantaarns van alle mogelijke model len en de volgende kamer was een ware opslag plaats van koperen kaarsenhouders. Ik zal niet trachten mijn gevoelens te beschrijven, toen 'oü het licht van een kaars de resultaten, van John Marshall Glenarm's eigenaardige liefhebberijen aan mij werden onthuld. Het was bijna niet te gelooven dat 'n man met zooveel buitensporige verlangens ooit geld genoeg had bezeten om aan die verlangens te voldoen. Ik keerde weer naar de bibliotheek terug en trachtte mij onder het rooken van een pijp te verdiepen in een vreeselijk taai wetenschappelijk werk over architectuur. Doch spoedig gaf ik het op en liep naar buiten, mijzelf verzekerend dat ik over eenige dagen serieus aan het werk zou gaan. Het was nog geen elf uur en ik had dus ruimschoots den tijd om wat rond te wandelen binnen de steenen muren van mijn gevangenis. De lange winter lag voor me zoodat ik besloot nu nog te genieten van de herfstpracht, die de natuur mij bood. Ik liep langs den oever van het meer tot aan den muur, die de grenslijn vormde tusschen Glenarm House en St. Agathaschool. De muur had hier hetzelfde solide aanzien als langs den weg. Ik meende, dat er geen deur in dezen muur was, doch halverwege ontdekte ik een door gang, afgesloten met een ijzeren hek met een hangslot. Langs de tralies van het hek klom ik omhoog en stond weldra boven op den muur. De pilaren aan beide zijden van de poort waren zeer hoog en staken nog hoog boven mij uit. De tuin om de school was er uitstekend onder houden en half verscholen achter een forschen elk stond dicht bij den muur een kleine Gothische kapel, opgetrokken uit dezelfde steen soort, die voor Glenarm House was gebruikt Plotseling ging een der deuren van het school gebouw open en kwam er een aantal groepen jonge dames naar buiten, die langzaam de laan op en neer begonnen te wandelen. Een Zuster in een bruin kleed liep nu eens met de eene groep mee, dan weer met de andere. Het was een aardig gezicht en ik was blij te constateeren, dat de leerlingen dier school geen kinderen waren, die daar uit liefdadigheid werden grootgebracht; zij waren niet zoo jong meer, en schenen allen van goede familie te zijn. Ik glimlachte toen ik mij zelf er op betrapte mijn das recht te trekken, toen ik mijn buren voor het eerst opmerkte. Terwijl ik daar op den muur zat, hoorde ik een verward geschreeuw van stemmen in de struiken van Glenarm House en een gekraak van takken sprak duidelijk van een vlucht en een achtervolging. Ik 'knielde neer en wachtte. Een oogenbiik later rende een man uit de struiken, struikelde over een wortel en viel languit op den grond, op geen tien pas afstand van waar ik lag. Tot mijn groote verwondering herkende ik in hem Morgan, den man, waarmee ik dezen morgen had kennis gemaakt. Hij stond op en rende langs den muur naar het meer. Een oogenbiik later verscheen zijn achtervolger op het tooneel. Het was Bates, blijkbaar zeer opgewonden en met 'n bloedende wond aan zijn voorhoofd. Hij droeg een zwaren stok en na een oogenbiik geluisterd te heb'cen naar de verdwijnende voet stappen van den vluchteling, rende hij den man achterna. Het waren mijn zaken niet, maar mijn nieuwsgierigheid was opgewekt. Ik richtte mij op, zwaaide mijn beenen over den schoolkant van den muur en stak een sigaar op, vroolijk ge stemd door de gelegenheid, die de muur mij bood, om de wereld rustig gade te slaan. Toen ik naar de kleine kerk keek, zag ik twee nieuwe figuren ten tooneele verschijnen. Een meisje stond op een open plek in het bosch te praten met een man. Haar handen staken diep in de zakken van haar korten man tel; zij droeg een ronde muts, die helder afstak tegen de donkere tinten van het bosch. Hun gezichten waren in mijn richting gewend en de heldere stem van het meisje drong duidelijk tot mij door. De man droeg het costuum van een geestelijke. „Als hij hier komt," hoorde ik het meisje zeggen, „vertrek ik, dat kunt u hem gerust vertel len. Ik wil hem onder geen enkele voorwaarde zien. en ik ben niet van plan naar Florida of Califomië te gaan, onverschillig wie mij bege leiden zal." „Natuurlijk niet, tenzij u hetzelf wilt, natuur lijk niet." Zij glimlachte, knikte, en verwijderde zich dan vlug in de richting van de school. De geestelijke keek haar eenige oogenblikken na en liep dan peinzend naar het meer. Hij was een jonge man. clean shaven en donker, en bezat een paar schouders, die mij met afgunst vervulden. Ik kon niet vermoeden, welk een belangrijke rol die man in mijn leven zou spelen. Toen ik van den muur afsprong en naar Gleneramhuis terugkeerde, waren mijn gedachten bij het meisje, dat nog heel jong moest zijn, te oordee- len naar haax korte rokken, de onverschilligheid waarmee zij haar handen diep in haar zakken had gestoken en den schuinen stand van haar roode muts. Er is iets uitdagends in een roode muts, vooral als zij schuin staat. Wanneer die roode muts een voorbeeld was van den geest op de St. Agathaschool, was de nabijheid van de school eigenlijk niet zoo slecht. In een uitstekende stemming en met een ge zonden eetlust ging ik naar binnen om to lunchen. HOOFDSTUK VI HET MEISJE EN DE KANO „Deze dadclpruimen zijn uit den tuin, mijn heer. Mijnheer Glenarm hield heel veel van deze vruchten." De vrucht bleek werkelijk heerlijk' te zijn en Bates sloeg mij met eerbiedige yoldoening gade. Zijn eerbiedwaardig voorkomen werd slechts heel even ontsierd door een reepje vleeschkleurige pleister boven zijn rechteroog. „Het is hier een rustig leven," merkte ik op, met de bedoeling hem zoodoende gelegen heid te geven mij zijn avontuur van dien morgen mee te deelen. „U hebt volkomen gelijk, mijnheer. Zooals uw grootvader placht te zeggen, het is hier een plaats des vredes." „Wanneer niemand door een venster op je schiet," merkte ik op. „Iets dergelijks kan iedereen overkomen." antwoordde hij, „maar het is niet waarschijnlijk, dat zooiets tweemaal zal gebeuren, wanneer a mij deze philosophie wilt veroorloven." Hij wilde blijkbaar niet spreken over zijn ontmoeting met den opzichter en ik besloot niet te laten blijken, dat mij iets bekend was. Op een gegeven oogenbiik keek Ik om en zag hem peinzend met gevouwen armen achter mijn stoel staan. Hij bloosde en bracht zijn hand aan zijn voor hoofd. „Er is mij vanmorgen een ongeluk over komen, mijnheer. Een stuk hout trof mij aan het voorhoofd." „Hoe jammer!" zeide ik. „Ga vanmiddag een poosje rusten." „Dank u, mijnheer; maar het heeft niets te beteekenen u zoudt het alleen een onaange naam gezicht kunnen vinden." Hij stak een lucifer voor mijn sigaret aan en zonder hem nog eens aan te zien, verliet ik het vertrek. Dosh toen ik de bibliotheek binnentrad, formuleerde ik deze note; „Bates is een leuge naar, en een man met actieve vijanden; wees voorzichtig." Ik nam een boek en ging op een divan liggen lezen, alvorens mijn onderzoekingstochten voort te zetten. Toen ik daar lag kwam Bates mij een telegram brengen een antwoord op mijn bericht aan Pickering. Het luidde: „Uw bericht van aankomst ontvangen en ge noteerd." Na nog eenigen tijd gelezen te hebben, stona ik op en liep naar buiten, in de richting van het meer, - (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6